Osteochondrosa – Vše o zdraví

Diagnoza zní: osteochondroza disků C4-6,protruze disku C4/5, pravostranná paramediální hernie disku C5/6, výrazná spondyfogenní foraminostenoza C5/6 …

Podobné Témata jako Osteochondroza

Diagnoza zní: osteochondroza disků C4-6,protruze disku C4/5, pravostranná paramediální hernie disku C5/6, výrazná spondyfogenní foraminostenoza C5/6 …

Podobné Témata jako Osteochondrosa

Chci se zeptan na diagnozu – osteochondroza disku L4/5.Incip spondiloza L3/5. … C lordoza napřímena.počínající chondroza C45 s lehce nižším meziobratl.

Podobné Témata jako Chondroza

Pokročilá osteochondróza disků … V nálezu mám spondyloza L2-5 a chondroza L5/S1 Co to znamená. … Počínající osteochondroza ploténky C4/C5, s… Martine
 …

Podobné Témata jako Spondylosa

Počínající osteochondroza ploténky C4/C5, s… Martine. … problémy se zády -nyní
: C páteř-Napřímená lordosa v rozsahu C5-7,snížení MOP C3/4 a C4/5 s.

Podobné Témata jako Spondyloza

Osteochondrosa - Vše o zdraví

V etaži C4/5 drobný dorzální posun ploténky s pravostrannou převahou. ….. MRI krční páteře(20,2,12)Multietážová osteochondroza disků c2-c5 s drobnými.

Podobné Témata jako Osteofyty na krční páteři

Vysoký krevní tlak – sportovec – osteochondroza krční pateře,a chronický zánět … Diagnoza zní: osteochondroza disků C4-6,protruze disku C4/5, pravostranná …

Podobné Témata jako Osteochondroza

Vurovni meziobratlove plotenky L3/4 a L4/5 bez patrne protruze disku. ….. popis magnetické rezonance: Osteochondroza plotének C4/5 a C6/7 C4/5 cirkulární …

Podobné Témata jako Protruze plotének

Osteochondrosa - Vše o zdraví

Osteofyty osteochondroza plotenek … Snižene meziobratlove prostory C4 a C5,
zobákovite osteofyty jsou v téže výši. …. Degenerativní změny obratlů dolní části bederní pateře., posun 5 . bederního obratle proti 1. křížovému obratli 8-10 mm.

Podobné Témata jako Osteofyt

Osteochondrosa - Vše o zdraví

Ivano, jedná se o vyšetření krční páteře – říká se v něm, že ploténka mezi 5. a 6. ….. Prosím o vysvětlení RTG: C páteř – výrazná osteochondroza C4/5, C5/6 a …

Podobné Témata jako Rentgen páteře

Vysoký krevní tlak – sportovec – osteochondroza krční pateře,a chronický zánět …. vaší krční páteře, kde došlo ke snížení některých plotének C4/5/6 (chondrosa s …

Podobné Témata jako Krční páteř

Osteochondrosa - Vše o zdraví

Osteofyty osteochondroza plotenek … Výrůstky v obratlech 4 a 5. krční pateře. … zeptat na MRI C je nález Cp osteofyty C6/7 a C5/6 v progresi,kyfotizace v C4/5.

Podobné Témata jako Osteofyty

Osteochondroza L5/S1 s dorsálními osteofyty, ,spondylosa L4/5. …. degenerativní změny krční páteře střední pokročilosti v typické lokalizaci (ploténky C45-6).

Podobné Témata jako Spondylosa páteře

Léčím se se skoliozou už léta, ve 13 mi dali korzet, který jsem nosila 5 a půl …. lordóza s blokovaným postavením,incip. def. zmeny,osteochondroza C4-5-6 a u.

Podobné Témata jako Skolioza páteře

Cirkularni protruze meziobratlové plotenka l4/5 i l5/s1 protruze jsou v …… pro laika popis magnetické rezonance: Osteochondroza plotének C4/5 a C6/7 C4/5 …

Podobné Témata jako Protruze

CT L4 až S1 Dorzální protruze ploténky L4/5 3 mm s lateralizací doleva 3 mm. Lehké snížení ….. Disk C45 s neparnou protruzí mediálně, imprimuje jen durální vak, který… Nález na ….. L3/4- Osteochondróza, snížení meziob.prostoru. Hernie
 …

Podobné Témata jako Protruze ploténky

Chci se zeptan na diagnozu – osteochondroza disku L4/5.Incip spondiloza L3/5. … C lordoza napřímena.počínající chondroza C45 s lehce nižším meziobratl.

Podobné Témata jako Chondroza a osteochondroza

Ve výši C4/5 je patrna cca 3mm med.protruze disku,působí impresi na přední stěně durálního vaku … Závěr ze zprávy: Osteochondroza disku L5/S1 s vakuovým.

Podobné Témata jako Protruze disku

Můžete mi prosím pěkně někdo přeložit do formy srozumitelné pro laika popis magnetické rezonance: Osteochondroza plotének C4/5 a C6/7 C4/5 cirkulární …

Podobné Témata jako Cizí slova

Cvičení podle Butrimova: vrací krční obratle zpět na své místo a zlepšuje krevní oběh

Osteochondrosa - Vše o zdraví

Práce v kanceláři, válení se u televize, neustálé surfování po internetu a sociálních sítích v telefonu, nedostatek fyzické aktivity a nezdravá strava jsou příčinou různých onemocnění.

Nejčastější a nejnepříjemnější z nich je osteochondróza. Přesněji, osteochondróza krční páteře. Z toho vznikají závratě, nevolnosti, bolesti krku, které se často považují mylně za únavu.

Pro léčení osteochondrózy je léčebný tělocvik nejúčinnější metodou. Pomáhá upravovat krevní oběh v krční páteři a obnovit správnou polohu obratlů. Za jeden z nejúčinnějších je považován soubor cvičení od doktora Butrimova, který jej vyvíjí již 30 let.

Cvičení při cervikální
osteochondróze

Osteochondróza krční páteře je onemocnění, při kterém dochází k postupné destrukci tkáně chrupavky intervertebrálních kloubů a plotýnek cervikální oblasti.

Bolesti krku nebo brnění v rukou pociťují každý den tisíce lidí. Ale z nějakého důvodu přikládají těmto příznakům menší význam než například rýmě.

Osteochondrosa - Vše o zdraví

A pokud už jde o silnou bolest, kdy skoro nemohou pohnout hlavou, je proces léčby obtížný, dlouhý a nákladný. Uvědomte si, že první příznaky onemocnění se objevují již ve věku 25 let.

Krční páteř obsahuje mnoho cév a nervových zakončení. Při osteochondróze je utlačována vertebrální tepna, která zajišťuje výživu do mozečku, prodloužené míchy a zadních částí mozku.

článek pokračuje na další stránce..

Osteochondroza

Osteochondroza je degenerativní onemocnění kostí a chrupavky, které začíná nejčastěji v oblasti meziobratlové ploténky, odkud se rozšiřuje do dalších částí páteře. Co osteochondrozu způsobuje? Jaké jsou její projevy? Jak se toto onemocnění léčí a lze jeho rozvoji nějakým způsobem předejít?

Osteochondrosa - Vše o zdravíOsteroporoza postihuje nejen lidi, ale také koně a psy.

Osterochondroza a její projevy

Osteochondroza je bolestivé ortopedické onemocnění, které, jak bylo zmíněno v úvodu, nejčastěji postihuje meziobratlové ploténky, odkud se šíří dále do páteře. Ploténky se tak postupně snižují.

Osteochondrozou trpí velká část populace, níže popsané degenerativní změny páteře s pokročilým věkem postihují téměř každého člověka. Rozvoj osteochondrozy lze však zpomalit a zmírnit, a to dodržováním zásad zdravé životosprávy (viz odstavec Prevence).

Onemocněním trpí nejen lidé, ale také ostatní savci, zejména koně a psi.

Příčiny a rizikové faktory

Jednou z hlavních příčin osteochondrozy je nedostatek pohybu a dlouhodobé setrvávání v nevhodné poloze.

Právě pohyb je nutný k tomu, aby se mohla výživa přijímaná z potravy dostat do pulzního jádra meziobratlových plotének.

 Jestliže k tomu nedochází, následkem je postupná ztráta pružnosti chrupavek a zkostnatění, což se projevuje velmi nepříjemnou  bolestí páteře.

Onemocnění postihuje ponejvíce seniory, rizikovou skupinu však tvoří i dospělí středního věku, zejména pak ti, kteří mají sedavé zaměstnání, aniž by pravidelně sportovali.

Spondylóza

Dalším onemocněním páteře, které vzniká v oblasti meziobratlových plotének, a projevuje se nepříjemnou bolestí, je spondylóza. V tomto případě dochází k postupnému ztenčování ploténky a následnému zhoršení schopnosti tlumit nárazy.

Výsledkem je vznik osteofytů, výrůstků dráždících nervové kořeny a způsobujících bolest. Dalším nepříjemným jevem spojeným se spondylózou je postupná atrofie vazivového aparátu.

Tato onemocnění, která jsou častým nálezem u dospělých pacientů na rentgenu, se nezřídka vzájemně kombinují.

Možnosti léčby

Osteochondroza i spondylóza se řeší kombinací medikace a rehabilitace.

Jednou z nejúčinnějších metod je medicínská tréninková terapie (MTT), metoda zaměřená na posílení hlubokého zádového svalstva. Krajní možností je pak operace páteře.

Další z metod léčby, která se začala používat na území Ruska, je metoda řízeného hladovění.

Metoda řízeného hladovění

Metoda řízeného hladovění vychází z teorie, že organismus pacienta dokáže lépe vstřebávat  živiny přijaté z potravy poté, co byl podroben půstu. Pacient tedy v tomto případě podstupuje několikadenní půst, který je následně vystřídán plnohodnotnou výživou.

S ohledem na zdraví pacienta je tento přechod velmi pozvolný. Aby nedošlo k ohrožení zdraví pacienta, nesmí délka půstu překročit 14 dní a úbytek jeho původní hmotnosti 15%.

  Při řízeném hladovění je pacient pod stálým lékařským dohledem a nepociťuje během něho hlad, a to díky podávaným lékům.

Ke zlepšení stavu pacienta následně dochází z několika důvodů: nastane detoxikace buněk za současného odlehčení pojivové tkáni. Půst zlepší krevní oběh a nastartuje lepší výživu tkání.

Dalšími přínosy metody řízeného hladovění jsou detoxikace organismu a jeho současná regenerace.

Tuto metodu lze doporučit především pacientům, kteří mají sedavé zaměstnání, a zároveň se potýkají s nadváhou až obezitou.

Prevence

Vzhledem k tomu, že je onemocnění způsobeno především nedostatkem pohybu nebo dlouhodobým setrváváním v neměnné pozici, jeho prevence spočívá v provozování pravidelné pohybové aktivity.

 Pravidelná pohybová aktivita je rovněž účinnou prevencí spondylózy a celé řady dalších ortopedických onemocnění. Ideálním druhem sportu je v tomto ohledu plavání.

Nedílnou součástí prevence je dodržování dalších zásad zdravé životosprávy, zejména máme na mysli správnou výživu.

Foto: Freeimages.com

Osteochondróza páteře a jak zlepšit stav pomocí metod lékařů přírodní medicíny

Pokud máte problémy s ploténkami, dostáváte se právě teď k informacím, které vám mohou výrazně pomoci. Ukážu vám postup, jak stav svých plotýnek zlepšíte a zabráníte dalšímu zhoršování zdravotního stavu.

Zajímavé:  Jak Se Zdraví Námořníci?

V článku se budu zabývat jen skutečnými příčinami vyhřeznutých či jinak poškozených plotének (odborně osteochondróza) a jak je odstraníte. Záměrně se nebudu zabývat léky proti bolestem.

Ty sice také pomáhají (zmírňují vaše bolesti zad), ale skutečnou podstatu špatného stavu plotének neřeší.

Odkud pochází informace, že se stav plotének a páteře dá zlepšit?  

V dnešní době je všude na internetu „přehršel“ informací. Vždy je proto dobré pátrat po zdroji informací. Informace v tomto článku jsou založeny na poznatcích lékařů tzv. západní přírodní medicíny. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Jaké jsou hlavní příčiny osteochondrózy podle lékařů západní přírodní medicíny? 

Podle lékařů západní přírodní medicíny má špatný stav plotének tyto 4 hlavní příčiny:

  • špatná výživa – nedostatek některé ze 46 esenciálních – nezbytných živin ve výživě, takže organismus nemá dostatek stavebního materiálu na správnou výživu plotének
  • „překyselení“ mezibuněčných prostor, který je dán dlouhodobou nerovnováhou mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami (špatná struktura stravy)
  • nedostatek pohybu a dostatečného zatěžování páteře
  • nedostatek některých hormonů (zejména v období menopauzy a andropauzy)

Dále se budu zabývat jednotlivými hlavními příčinami.

Vliv nedostatku některé ze 46 esenciálních živin na stav osteochondrózy

Hlavní příčinou osteochondrózy, která obvykle působí současně s překyselením organismu (viz dále), je nedostatek potřebných živin. Esenciální – tj. životně důležité a nenahraditelné živiny – přijímáme potravou. Věda zatím zná pouze 46 těchto esenciálních živin, žádné jiné živiny organismus pro svoje dobré fungování nepotřebuje.

Z těchto 46 živin v organismu vzniká milióny různých dalších látek. Živiny jsou zdrojem naší energie, ale také základem pro stavbu všech kostí, svalů, chrupavek, orgánů, nervů, ale i enzymů, hormonů a imunitních látek. V organismu se prostě bez těchto 46 živin nic neobejde.

A pokud některé chybí nebo nejsou stravou přijímány v dostatečném množství, vždy nastávají zdravotní problémy.

Pokud se týká “dostatečného množství“, tak pro všechny živiny – jedná se o esenciální aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, vitamíny a minerály – už jsou známy nejmenší množství (tzv.

doporučené denní dávky), které je třeba průměrně denně přijímat potravou.

V našem Regeneračním programu při kostních problémech dostanete přesný odborně propočítaný plán, který vám zajistí dostatečný přísun všech 46 esenciálních živin. V tom je jeho velká výhoda.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Vliv překyselení mezibuněčných prostor na stav osteochondrózy

Překyselení organismu – lépe řečeno překyselení mezibuněčných prostor – je při léčbě osteochondrózy výrazně podceňováno. Prakticky jde o to, že veškeré lidské buňky – včetně buněk kostních a buněk pojivové tkáně (ty nás při osteochondróze zajímají nejvíce), mají mezi sebou tzv. mezibuněčný prostor.

Dříve se tomuto mezibuněčnému prostoru nevěnovala žádná pozornost, byl považován za nevýznamný. Dnes už věda zjistila, že právě na stavu tohoto mezibuněčného prostoru hodně záleží. Zde působí mnohé enzymy a všechny hormony, do buněk vstupují živiny, odvádí se zplodiny buněčného metabolismu (tzv. toxiny) a jsou zde i nervy.

Pokud je tento prostor znečištěný toxiny tzv. překyselený (je tam špatné pH), nemohou buňky dobře fungovat. Do buněk hůře prochází živiny (a to i tehdy, když je jinak správná výživa). Špatně zde fungují hormony, které jsou velice citlivé na pH mezibuněčného prostoru.

A i když se stravujeme dobře, vlivem překyselení se živiny nedostanou do buněk. Proto se lékaři západní přírodní medicína vždy zařazují odkyselení mezibuněčného prostoru jako důležitou regenerační metodu. Pro rychlé odkyselení se používají detoxikace (půsty a odkyselovací programy), ale je třeba vždy vyřešit i dlouhodobě.

Lze zajistit správnou strukturou stravy, kde musí být nastolena rovnováha mezi zásadotvornými a kyselinotvornými potravinami.  

Zajímavé:  Léčba Natažené Achillovy Šlachy?

Vliv pohybu na stav osteochondrózy

Krevní oběh u páteře i plotének je podporován pohybem páteře. Proto u lidí, kteří mají nedostatek pohybu, mají meziobratlové ploténky také nedostatek výživy. Vysychají. Často dochází k výhřezu plotének.  Tento patologický proces nepřichází ze dne na den, většinou trvá roky.

 Výhřez plotének doprovází většinou silné bolesti, které zase zpětně brání lidem v pohybu. V současně době existuje několik způsobů, jak vyhřezlou ploténku napravit, krajním řešením je operace.

Ale i po napravení stavu, případně operaci, pokud nedojde k odstranění příčin – viz tento článek –  je klient stále v ohrožení, že dojde k opakovanému vyhřeznutí ploténky.  Proto je při regeneraci při osteochondróze vždy nutné, vedle jiných opatření popsaných v tomto článku, vždy zařadit nějakou formu pohybu páteře.

Nejlépe ve spolupráci s místně příslušným fyzioterapeutem, který nejlépe posoudí stav klienta a může zařadit takový pohyb, který bude co nejméně bolestivý. Bohužel bez dostatečného pohybu nejde páteř regenerovat.

Vliv nízké hladiny některých hormonů na stav osteochondrózy

Hormony jsou molekuly, které přímo ovlivňují činnost buněk a sice tak, že se navazují na příslušné receptory na buňkách a spouští reakce v buňce.  Pokud je hormonů málo nebo se nedostanou (např.

vlivem překyselení mezibuněčného prostoru) až k receptorům na buňkách, nemohou ani buňky dobře fungovat.

 Důsledné odkyselení organismu (viz výše) samozřejmě dobře působí i na činnost hormonů a tím se zlepšuje činnost buněk.

Regenerační programy obecně působí k tomu, aby organismus byl schopen lépe produkovat hormony a enzymy (dostatečně kvalitní výživa, nezakyselující strava, dostatek spánku, dostatek pohybu). V průběhu regeneračního programu by se tedy měly hladiny hormonů zlepšovat. Bohužel u starších žen v období tzv. menopauzy a u mužů v období tzv.

andropauzy se výživou a zdravějším životním stylem nepodaří obnovit potřebné hladiny hormonů, a proto regenerace ve starším věku probíhá pomaleji.

Zejména u těžkých případů osteochondrózy je proto vždy vhodné nechat lékaře posoudit, zda hladina některých hormonů není výrazně snížena (u žen se jedná zejména o estradiol a progesteron, u mužů pak o testosteron).

V krajních případech – pokud jsou hladiny hormonů hodně nízké – by měl klient jednat se svým lékařem (endokrinolog, ženský lékař nebo urolog) o možnosti bio – identické hormonální terapie (BHST). Jde o proces, kdy se do organismu dodávají ve fyziologických dávkách tzv. bio – identické hormony.

Na rozdíl od běžné hormonální substituční terapie (HST) lékaři přírodní medicíny tento druh terapie považují za bezpečný, protože bio – identické hormony jsou molekuly, které i když jsou vyrobeny synteticky, mají stejnou strukturu jako hormony, které se běžně vyskytují v lidském organismu. V případech těžkých kostních problémů je však třeba se hormony zabývat, protože jejich stav přímo ovlivňuje úspěch regenerace.  

Jak vám pomůžeme?

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny osteochondrózy, je jich ještě více. Např. nedostatek spánku, dlouhodobý stres, dlouhodobé užívání některých léků, škodlivé chemikálie z průmyslově zpracované potravy (konzervanty, barviva, emulgátory apod.), kterým není možné se vyhnout. 

Jak už zaznělo výše, jedinou správnou cestou, jak osteochondrózu skutečně řešit, je odstranit všechny příčiny, pokud možno současně. V tomto duchu jsou koncipován i náš Regenerační program při kostních problémech. Je to vlastně návod ke zlepšení zdraví určený pro domácí užití.

V programu jsou vyřešeny všechny hlavní příčiny, které se obvykle u pacientů s osteochondrózou vyskytují.  Každý řeší jen ty příčiny, které u něj připadají v úvahu. Např. pokud máte již nezakyselující stravu, nemusíte tuto příčinu řešit.

Pokud nemáte stresy, nemusíte se zabývat metodami ke zvládání stresu. V programu najdete jednoduchý plán plnohodnotné výživy, který obvykle využije každý. Velkou výhodou programu je to, že kromě osteochondrózy si i celkově zlepšíte zdraví. Ale není to ze dne na den. Regenerace trvá většinou v měsících.

Organismus se regeneruje relativně pomalu, ale za to účinně.  Pokud vás řešení skutečných příčin osteochondrózy zaujalo, můžete přejít do našeho eshopu, kde se dozvíte více informací o programu.  Tam se také můžete program včetně naší podpory zakoupit.

Pokud máte i více zdravotních problémů, raději nám je popište (přes kontaktní formulář).  Najdeme pro vás nejvhodnější regenerační program.

Více se o Regeneračním programu při kostních problémech dozvíte po kliknutí na tento odkaz. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá od roku 1990, z větší části profesionálně.

Deset let pracoval v rodinné firmě vyrábějící přípravky přírodní medicíny. Od roku 2013 řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Soustavně studuje regenerační metody lékařů západní přírodní medicíny. Publikuje především na internetu.

V mnoha odborných článcích se zabývá vlivem výživy a životního stylu na vznik nejrůznějších zdravotních problémů

OSTEOCHONDRÓZA

01.05.2018 14:19

Osteochondróza je onemocnění páteře, při kterém jsou postiženy meziobratlové ploténky (pružné chrupavčité destičky) a další tkáně páteře. Považuje se za hlavní příčinu bolestí v zádech.

V ploténkách probíhá distrofický proces (porucha látkové výměny), následkem čehož dochází k „scvrkávání“ páteře  a jejich zmáčknutí. Vzniká bolest, objevuje se otok. Léčením se zabývá neurolog nebo ortoped. Osteochondróza je označována jako chronické onemocnění.

Tato nemoc je velmi rozšířena a vyskytuje u většiny lidí starších 40ti let. První příznaky nemoci se objevují už po dvacátém roku života.

Jak se rozvíjí osteochondróza

Páteř je tvořena obratly, mezi kterými se nachází pružné meziobratlové destičky (ploténky). Páteř zpevňují, dělají ji pružnou a pohyblivou. Každá ploténka je tvořena z rosolovitého jádra, které je uvnitř vazivového prstence. Shora i zespodu je chrupavka.

Při osteochondróze je narušena látková výměna a krevní oběh v páteři. V počátečním stádiu ztrácejí ploténky pevnost a pružnost, vysychají, snižuje se jejich výška. Vazivový prstenec přestává snášet zátěž na páteř, záčíná vyhřezat a praskat. Při prasknutí vazivového prstence dochází k tvorbě meziobratlové kýly. Osteochondróza může vést ke zřivení páteře a ztrátě hybnosti.

Po 45tém roku života přestávají ploténky akumulovat vodu. Stávají se méně pružnými a mají tendenci ke zplošťování – mohou vyhřeznout za hranici páteře. Tento jev se nazývá meziobratlová kýla – nejnebezpečnější stadium se nazývá radikulitida.

Ve zralém věku dochází k narušení látkové výměny a rozvoji nemoci v důsledku špatného prokrvení v oblasti plotének.

Příčinou  jsou svalové křeče v zádech, které ztěžují cirkulaci krve – tkáním se nedostává kyslíku a výživných látek, rozvíjejí se degenerativně-distrofické procesy. Svalové křeče stahují páteř a způsobují stálou zátěž na ploténky.

Na rozdíl od vertikální zátěže při chůzi, která mizí ve spánku, svalové křeče stahují páteř i v noci. Dochází k postupnému zmáčknutí plotének a rozvoji osteochondrózy.

Ve věku 60-ti let a starším je osteochondróza spojena s narušením látkové výměny ve vodě rozpuštěných solí a celkovým stárnutím organismu. Výsledkem je vysychání a ztenčování plotének. Nejvíce postiženo je rosolovité jádro ploténky.

Podle míry rozvoje nemoci se vůle mezi obratly zmenšuje a všechny se k sobě přibližují (proto se ve stáří člověk „zmenšuje“).

To je příčinou skřípnutí nervových kořínků mezi obratly a vznikají bolesti, ostré bolestivé syndromy a zánětlivé procesy.

Příčiny

Naše páteř je nastavena pro aktivní způsob života, potřebuje přiměřenou zátěž. V případě přetížení dojde k poškození. K základním příčinám osteochondrózy patří:

  • – úrazy a vrozené defekty páteře
  • – genetické předpoklady
  • – narušená látková výměna, otylost
  • – infekční nemoci
  • – stárnutí organismu
  • – neustálé přetěžování páteře v důsledku sportovní činnosti nebo těžké fyzické práce
  • – působení chemických látek
  • – časté působení vibrací (řidiči)
  • – ploché nohy
  • – narušení držení těla
  • Rizikové faktory pro vznik osteochondrózy:
  • – nesprávná strava, nadváha
  • – neaktivní způsob života
  • – práce s počítačem a stálé řízení automobilu
  • – kouření
  • – náročné halové sporty
  • – nesprávné držení těla
  • – prochlazení
  • – nevhodná obuv, vysoké podpatky
  • – trvalý stres
  • – slabé zádové svalstvo (chybí svalový korzet)
  • – zkřivení páteře
  • – dlouhodobý pobyt v nepohodlné poloze
  • – zvedání a přenášení těžkých věcí
  • – narušení látkové výměny (v organismu chybí fosfor, vápník, hořčík, zinek a dalších potřebných vitamínů a mikroelementů)
  • – celkové prochlazení organismu
  • – nervové otřesy, stres
  • – narušení hormonální rovnováhy
  • – aktivní a silové druhy sportu
  • – časté a ostré změny polohy trupu
  • – posuny, ústřely a další druhy úrazů páteře
  • – špatné klimatické podmínky, které mají zhoubný vliv na meteo-senzitivní jedince
  • Druhy osteochondrózy:
  • rozlišuje se několik druhů
Zajímavé:  Čili Papričky A Zdraví?

1. osteochondróza bederní části – nejrozšířenější druh onemocnění. Odůvodňuje se vysokou zátěží bederní části páteře. Může způsobit skoliózu a meziobratlovou kýlu.

2. osteochondróza krční části – druhý nejrozšířenější druh. Vzniká při kancelářské práci a řízení motorových vozidel. Osvalení krční části je slabě rozvinuté, a proto může i při málé zátěži dojít k posunu obratlů.

3. osteochondróza hrudní části – setkáváme se s ní nejméně často, protože hrudní část páteře je nejméně pohyblivá a dobře chráněna žebry a svalovým korzetem. Osteochondróza hrudní páteře bývá často následkem skoliózy. Nemoc se obtížně diagnostikuje, symptomy je snadné zaměnit s příznaky jiných nemocí.

4. rozšířená je i osteochondróza postihující více částí páteře.

Symptomy osteochondrózy

Obecné symptomy osteochondrózy jsou bolest, znecitlivění, svalová slabost končetin. Symptomy mají charakteristické vlastnosti v závislosti na tom, která část páteře je postižena.

  1. -bolesti hlavy (migrény), počínající v oblasti zátylku a rozšiřující se do spánkové a temenní oblasti
  2. -svalové křeče
  3. -znecitlivění dolních končetin
  4. -tupá bolest v končetinách
  5. -bolesti šíje zesilující při libovolném pohybu
  6. -syndrom páteřní tepny
  7. -točení hlavy, ztráta vědomí
  8. -„mušky“ a barevné skvrny před očima
  9. -bolestivé pocity na srdci a jemu blízkých orgánech
  10. -mezižeberní neuralgie
  11. -ukládání solí v těle
  12. -zábnoucí nohy
  13. -mravenčení a píchání v zádech
  14. -suchá, šupinatá kůže
  15. -křeče chodidel
  16. -zvýšené nebo snížené pocení
  17. -oslabená termoregulace kůže dolních končetin atd.
  18. Bederní část:

Základní zátěž těla je naložena na bederní části páteře a nejvíce trpí sedavým způsobem života. Zejména proto jsou příznaky tohoto typu osteochondrózy nejčastějším jevem na celém světě.

  • – neustálá tupá nebo ostrá bolest v bederní části
  • – bolest zesiluje při fyzické zátěži nebo pohybu
  • – bolest může postupovat do kříže, nohou, pánevních orgánů
  • – je narušena citlivost nohou
  • – postižený se často nemůže otáčet a naklánět, vyhledává polohu, ve které cítí nejmenší bolest
  • – svalová slabost nohou, znecitlivění palců nohou
  • – narušení funkcí pohlavních orgánů, močových cest a tlustého střeva (inkontinence, problémy s defekací, erekcí)
  • Krční část:

Osteochondróza krční části se má za nejvíce nebezpečnou. Krční obratle vynikají vysokou mobilitou a nestabilitou, šířka páteřního kanálu je v této části minimální. Navíc tudy prochází krční artérie zásobující mozek. Skřípnutí krčních obratlů způsobuje bolest a svalové křeče.

V důsledku toho je krční tepna svaly stlačována a je omezováno zásobení mozku krví. To se projevuje bolestmi hlavy (převážně v zátylku), poruchami zraku, točením hlavy, nestabilním krevním tlakem, zhoršením paměti, problémy srdečně-cévního a dýchacího systému, sluchu, koordinace.

  1. – bolesti hlavy, které zesilují při pohybu a nepolevují po užití analgetik
  2. – točení hlavy při prudkém pohybu hlavy
  3. – bolestivý syndrom v rukou, nohou, ramenou a hrudníku
  4. – „mušky“ a barevné skvrny před očima
  5. – zhoršení zraku a sluchu, zvonění v uších
  6. – občasné znecitlivění jazyka, změna hlasu
  7. Hrudní část:
  8. – bolesti na hrudi a mezi lopatkami, při zvedání rukou, náklonech
  9. – bolest je pociťována silněji v noci, při nachlazení, otáčení, velké fyzické zátěži, při hlubokém              nádechu a výdechu
  10. – znecitlivění různých částí kůže, mravenčení
  11. – svrbení, pálení, pocit studených nohou
  12. – bolest mezi žebry při chůzi
  13. – pocit, jakoby byla hruď stažena obručí
  14. Stadia osteochondrózy

V počátečním stadiu ploténky ztrácejí pružnost, zmenšuje se jejich výška, začínají vyhřezat. Postižený pociťuje po ránu lehkou strnulost v zádech.

Další fází je bolestivý syndrom v páteři. V této etapě se objevují trhliny ve vazivovém prstenci, obratle začínají být nestabilní. Nástup osteochondrózy způsobuje silnou bolest. Kvůli zostření nemoci se postižený nemůže volně pohybovat.

Poslední stadium je doprovázeno protržením vazivového prstence. Rosolovité jádro ploténky se dostává do míšního kanálu a tvoří se meziobratlová kýla. Pokud neprobíhá léčení, může kýla způsobit invaliditu.

Komplikace při osteochondróze

Bez včasného léčení osteochondrózy dojde k vážným komplikacím: vyhřeznutí ploténky, meziobratlové kýle. Kýla může v každé části páteře poškodit míchu a způsobit paralýzu různých částí těla – radikulitida.

Časem se k osteochondróze může připojit hypertonie a hypotonie, vegetativní disfunkce. Zvyšuje se riziko infarktu a mrtvice.

Nejnebezpečnější komplikací osteochondrózy krční části je stlačení obratlových arterií, které 3O-ti procenty zabezpečují zásobování mozku. Narušení krevního oběhu v této oblasti způsobuje problémy srdečně-cévního a dýchacího systému, sluchu, zraku, koordinace.

Vážnými následky osteochondrózy hrudní části mohou být mezižeberní neuralgie, problémy se srdcem, žaludkem, střevy, játry, ledvinami a slinivkou.

Osteochondróza bederní části může způsobit ischias – zánět sedacího nervu. Následkem toho má postižený silné bolesti v bedrech a noze a nemoc způsobuje chronický zánět pánevních orgánů. To může být důvodem k neplodnosti u žen a impotenci u mužů.

Co dělat ?

Toto je nejméně oblíbená část příspěvku, protože to, co zde bude napsáno, málokoho nadchne.

Především je třeba říct, že tato „civilizační choroba“ se nevyhne téměř nikomu v „civilizovaném světě“. Je nutno vzít v úvahu hlavně dvě věci: Osteochondróza postihuje čím dál mladší ročníky, a je to onemocnění postihující páteř. A páteří prochází mícha.

Mícha – to je taková informační dálnice, prostřednictvím které probíhá zpětná vazba mezi „řídícím centrem“- mozkem, a zbytkem organismu. A jakékoli poškození informačního toku má za následek nesprávnou výměnu informací a díky tomu možnost onemocnění jakéhokoli orgánu v těle. Ty nejčastější viz. výše.

Dá se říct, že osteochondróza má ráda ty, kteří se nehýbou, bránit se jí lze tedy pohybem (pokud je ve stádiu, ve kterém se ještě hýbat lze). Nicméně pohyb musí být správný a bezpečný. To jsou individuální záležitosti, a každý si musí naordinovat to, co mu vyhovuje, nebo se obrátit na zkušeného specialistu. Všeobecně se doporučuje plavání a různá cvičení.

Z medikamentů se doporučují masti proti zánětům a bolesti, vitamíny skupiny B, nikotinová kyselina, preparáty na doplnění vápníku, fosforu, hořčíku, manganu.

Ten, kdo má čas a prostředky může využít služeb rehabilitačních center a lázní.

Neméně důležitý je kvalitní spánek. Používat se doporučuje postel s rovným základem, ortopedická matrace, pod hlavou malý polštářek, popřípadě ortopedický polštář. Nedoporučuje se spát na břichu. Na dlouhodobé sezení se doporučují speciální židle a podsedáky proti bolesti v zádech.

  • V počáteční fázi nemoci lze k léčbě osteochondrózy krční části použít speciální krční límec.
  • Zde je seznam konzervativních způsobů léčby:
  • -Cvičení léčebné gymnastiky
  • -Izometrická kinezioterapie
  • -Manuální terapie
  • -Reflexní terapie
  • -Podvodní masáž
  • -Trakční léčení
  • -Magneticko vibrační stimulace
  • -Elektricko vibrační stimulace
  • -Ultrazvuková a laserová terapie
  • -Mobilizačně-vakuová terapie
  • -Léčebná dieta
  • -Psychoterapie
  • -Medikamentózní terapie

Strava při osteochondróze musí obsahovat velké množství bílkovin – vyjma jídel z hub, z živočišných tuků pouze máslo. Upřednostňujeme jídla vegetariánská, vařená, pečená.

Ostře se snižuje spotřeba solí (solené ryby, uzeniny), cukru, cukrářských výrobků, hroznů a hroznové šťávy, silné kávy a čaje, alkoholu a kouření. Denní příjem energie 26OO kcal. Stravu přijímat 5-7 krát za den.

Tato doporučení je samozřejmě nutno upravit v závislosti na výdeji energie.

Z výše uvedeného vyplývá, že k vyléčení je dobrá obnova chrupavčitých tkání a hydratace plotének. Pokud najdu nějaký zaručený recept, rád vás s ním seznámím. Lidské tělo má ohromné regenerační schopnosti, ale je nutné mu dát šanci.

Léčení osteochondrózy je dlouhodobý proces, který vyžaduje naprostou změnu životního stylu. Nejdůležitější je zbavit se nejužívanějších drog – alkoholu, cigaret a přejídání se. Pokud se vám to podaří, a zbavíte se i veškeré nadváhy, vše ostatní už půjde samo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector