Otok kolena – Vše o zdraví

Mnoho lidí si myslí, že bolest kolene se týká pouze starších osob.

Tak to ale není.

Tento problém může postihnout i daleko mladší lidi. A i když trpíte bolesti kolene kvůli artritidě, nebo zranění, je dobré vědět, co bolest způsobuje.

A na to si odpovíme v dnešním článku.

Velké bolesti mohou vést k zánětům a problémům s pohyblivostí.

Každý člověk trpící problémy s koleny by se měl snažit dopátrat příčině bolesti a tu náležitě léčit. Pro lepší pochopení základních příčin bolesti kolene je dobré mít základní informace o fungování kolenního kloubu.

Koleno (kolenní kloub) je nejsložitější kloub v lidském těle. Spojuje stehenní kost, holenní kost a čéšku. Umožňuje ohyb nohy a zajišťuje stabilitu celého těla. Kolenní kloub je nezbytný pro veškerý pohyb člověka, jako je chůze, běh, skákání, nebo lezení.

  • Mezi další části kolene pomáhající zajistit správné fungování patří: kosti, chrupavka, svaly, vazy a šlachy.
  • Všechny uvedené části jsou náchylné ke zranění, či oslabení vedoucí k nepříjemné bolesti kolene.
  • K účinné léčbě bolesti je důležité se zaměřit na příčinu bolesti a tu pak začít řešit.

Níže si představíme nejčastější příčiny bolesti kloubů, které sice mohou mít pomalý nástup, ale následky jsou často nepříjemné. U každého bodu si uvedeme i vznik příčiny, projevy a možnost léčby.

1) Běžecké koleno

Otok kolena - Vše o zdraví

Jedna z nejčastějších příčin bolesti kolene vzniklých pohybem čéšky. Nenechte se zmást názvem. Běžecké koleno může postihnout i méně aktivní jedince, nejen pravidelné sportovce či běžce.

Příčina: Těch je v tomto případě několik. Slabé svaly okolo kolene, celková ztuhlost nebo špatný sklon boků.

Projevy: Nejčastějším projevem je bolest čéšky a vznikající otoky a bolest při chůzi ze schodů. Bolest může pomalu nastupovat až několik měsíců.

Léčba: Nejlepší léčba běžeckého kolene je zesílení a zvýšení flexibility kolenních svalů. Dalším pomocníkem proti bolesti může být ledování, chránič kolene a protetika.

2) Chondropatie čéšky

Otok kolena - Vše o zdraví

Další častá příčina bolesti kolene, zejména u mladých lidí a žen.

Příčina: Poškození chrupavky lemující zadní část kolene. Zejména v důsledku svalové nerovnováhy a nadměrné zátěže.

Projevy: Bolest v přední části kolene, zejména při chůzi ze schodů, nebo po dlouhém sezení. Koleno může při pohybu vydávat i nezvyklé zvuky.

Léčba: Cvičení, kolenní bandáže, léky, vložky do bot a úprava pohybové aktivity.

3) Osgood schlatterova choroba

Otok kolena - Vše o zdraví

  1. Velmi častá příčina bolesti kolene nejčastěji se projevující u dospívajících chlapců a mužů.
  2. Příčina: Problém vzniká především v období růstového spurtu, kdy se kosti vyvíjí rychleji než svaly a tím vzniká nechtěné tření způsobující bolest.
  3. Projevy: Nejčastěji se jedná o bolest pod kolenem zhoršující se při pohybové aktivitě.

Léčba: Choroba se léčí především klidovým režimem, omezením fyzické aktivity, občas pomocí kolenní ortézy a speciálního cvičení. Nicméně onemocnění se léčí delší dobu, hojení může trvat až pod dobu dvou let.

4) Artróza

Otok kolena - Vše o zdraví

Artróza kolene trápí nejčastěji osoby nad 50 let věku ale může postihnout i výrazně mladší lidi.

Příčina: Hlavní příčinou je opotřebení a degenerace chrupavky kolene. Narušená chrupavka přestává plnit svou funkci a tím dochází k nechtěnému tření kostí. Artróza je častější u žen a u lidí, kteří měli v minulosti zranění či operaci kolene.

Projevy: Bolest, otok kolene, omezená hybnost a problémy při každodenní činnosti jako je chůze a cesta do schodů. Projevy se mohou postupem času rychle zhoršovat.

Léčba: Ta závisí dle závažnosti artrózy. Nejčastější forma léčby zahrnuje cvičení, chránič kolen, přírodní doplňky stravy, akupunktura, změna jídelníčku, léčiva a ve vážných případech operace.

5) Bursitida kolene

Otok kolena - Vše o zdraví

Onemocnění vzniká zánětem bursy (nebo burzy), což je malý tíhový váček s tekutinou ležící mezi kostmi a svaly. Jeho účelem je lubrikovat a odlehčit třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů.

Okolo kolene se nachází přibližně 15 těchto váčků.

Příčina: Nadměrné namáhání a přetížení kolene díky skákání, běhání, dlouhým klečením nebo častým úderům. Bursitida se často rozvíjí u lidí s artritidou trpícími nadváhou.

Projevy: Tupá bolest nebo pocit ztuhlosti v oblasti kolene. Často se objevuje otok na místě zanícené burzy.

Léčba: Odpočinek od zátěžových aktivit je nejdůležitějším krokem při léčbě burzy. Dále kombinace silových a protahovacích cviků, ledování a podávání protizánětlivých léčiv k zmírnění bolesti a potlačení zánětu. 

Nejlepší řešení pro vaše bolavé kolena?

Otok kolena - Vše o zdraví

Pokud hledáte doplněk stravy obsahující zaručené látky ve správném množství a poměru, vyzkoušejte 100 % český přírodní produkt KLOUBUS podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby.

„Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V“ požadavku uvedenému v deklaraci na obalu.“

Ing. Veronika Smutná Ph.D. – Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Český produkt KLOUBUS si můžete nyní v akci zakoupit s dopravou zdarma od 2 ks kliknutím na tlačítko níže.

Vyzkouším KLOUBUS

 Otok kolena - Vše o zdraví

Klouby a vazy Jídlo a klouby Kloubní výživa Onemocnění kloubů Zdraví

Otok kolena - Vše o zdraví 06. 12. 2017 Autor článku David Buchta

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Jak na bolest kolene v noci? – příčiny, léčba a prevence

Otok kolena - Vše o zdraví

Bolest kolenou v noci může být jednorázová záležitost, ale i dlouhodobý problém. V takovém případě dochází k neustálému probouzení a tento nedostatek odpočinku se pak promítne i na našich pracovních, či studijních výkonech. Proto je dobré znát její příčinu i způsoby, jak se jí urychleně zbavit.

Bolest kolen v noci, ale i kdykoliv jindy během dne je jasným signálem těla, že s ním není něco v pořádku.

Pokud k ní dojde jednou za čas, kdy jí předchází nějaký náročnější sportovní, nebo pracovní výkon, lze se uchlácholit tím, že prostě jenom stárnete.

Pokud vám však nedá spát několikrát do týdne, měli byste svůj problém začít urychleně řešit. Mohlo by se totiž lehko stát, že dochází k fatálnímu narušení kloubů

Zajímavé:  VZP bude za péči o své klienty platit více peněz – vše o zdraví

Otok kolena - Vše o zdraví

???? Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
  • jaká kloubní výživa je vhodná pro sportovce, seniory a těžké pracující
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 09/2021

To může (v lepším případě) vyústit v totální endoprotézu, nebo-li v chirurgickou výměnu kloubů. Na ni ale nedosáhne každý, takže v tom horším se s ní můžete trápit po zbytek svého života.

Pojďte se proto podívat, co bolest kolena v noci značí a co s ní máte dělat.

Otok kolena - Vše o zdraví

Za bolestmi kolenou, které vás budí z vašeho zaslouženého spánku, může být artróza.

Ve své podstatě jde o chronické onemocnění kloubů, které ovlivňuje zdraví a normální fungování chrupavek.

Tento stav se pak projevuje bolestí, ztuhlostí kolen a otoky. Zároveň jde o jednu z nejčastějších příčin tohoto typu bolesti.

Také ale může jít o přetažení vazů, nebo o dislokaci čéšky, ke které obvykle dochází v důsledku špatného pohybu kolene do stran. (Celkem běžně se objevuje například u sportovců, nebo u lidí, kteří zvedají těžká břemena.)

Léčba

Pokud se jedná o artritidu kolene, ta se nedá nijak léčit. Maximálně se dají zmírnit její projevy tím, že vám lékař předepíše léky na bolest a na potlačení zánětů.

Také vám doporučí zdravější životní styl, pravidelný pohyb a redukci váhy.

V případě, že máte nesnesitelné bolesti, na které nezabírá žádná léčba a zároveň jste v relativně dobrém zdravotním stavu, jde o indikaci k výměně kolenního kloubu.

V případě, že jde o dislokaci čéšky, nebo o problémy s vazy, měli byste zhubnout, přiměřeně se hýbat, dbát na zdravou a pestrou stravu a v neposlední řadě nosit ortézu na koleno. Opět platí, že se tyto problémy dají řešit operativní cestou.

Otok kolena - Vše o zdraví

No jo, co ale dělat, když už se s koleny léčíte, děláte vše, co vám doporučil lékař, ale stejně se týden co týden budíte?

V tom případě vyzkoušejte:

  • Podložení kolen polštářem
  • Podložení nohou něčím jiným (třeba srolovanou dekou)
  • Teplé, nebo studené zábaly před spaním
  • Lehké protahování a cvičení
  • Změnu teploty v místnosti (pokud nemáte klimatizaci, zkuste častěji větrat a používat dobré závěsy)
  • Změnu matrace
  • Zlepšení kvality spánku špunty do uší, nebo spací maskou
  • Popíjení meduňkového čaje (má zklidňující schopnosti)
  • Jíst nejpozději 2-3 hodiny před spaním

Jak můžete vidět, část těchto rad se zaměřuje na kvalitnější spánek. Je totiž docela dobře možné, že vás z něj nebudí kolena, ale světlo, špatná teplota v místnosti, nebo nějaký nepříjemný hluk. (Někdy jím může být i partnerovo chrápání.) Když už jste pak vzhůru, je pro vás jednodušší si začít více uvědomovat svůj zdravotní problém.

Jednou z dalších věcí, kterou pro sebe můžete udělat je to, že si po konzultaci s lékařem opatříte vhodnou kloubní výživu.

Tu nemusí brát jen staří lidé a sportovci, ale i mladí dospělí okolo 25. roku života, kterým začíná pozvolna ubývat kolagen.

Také by o ní měli přemýšlet lidé v produktivním věku, kteří mají fyzicky náročnou práci.

Otok kolena - Vše o zdraví

Kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat nejen kolagen, ale i další prospěšné látky, které mohou mít pozitivní dopad na vaši vitalitu a zdraví.

Mezi ně patří:

  • Vitamín C
  • Kyselina hyaluronová
  • Kurkuma
  • Chondroitin
  • Glukosamin
  • Koňský kaštan
  • MSM

Co se týče kolagenu, ten by měl být kombinován s vitamínem C. Ten má vliv na jeho lepší vstřebávání a účinnost.

Závěr

Bolest kloubů je nejčastěji způsobená artrózou, ale nelze vyloučit ani její další příčiny, mezi které můžeme řadit bolest kolenních vazů, nebo dislokaci a jiná poranění čéšky.

Ačkoliv vám lékař může od těchto potíží ulevit předepsáním medikace a zdravějšího životního stylu, tento postup se nemusí vždy setkat s úspěchem. Proto se můžete stát kandidátem na výměnu kolena.

V případě dlouhotrvajících bolestí kolen během noci pak vyzkoušejte cíleně zkvalitnit váš spánek, který může být příčinou toho, že si své problémy více uvědomujete.

Otok kolena - Vše o zdraví

???? Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
  • jaká kloubní výživa je vhodná pro sportovce, seniory a těžké pracující
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 09/2021

Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu

V článku Přetržení předního zkříženého vazu (LCA) jsme popsali struktury měkkého kolene, příčiny poranění měkkých tkání kolene a nejčastější klinické projevy tohoto relativně závažného zranění.

V tomto článku Vám chceme přiblížit a zároveň nabídnout moderní fyzioterapeutický přístup zaměřený na odstranění komplikací vzniklých ihned po úrazu pomocí kvalitně vedené fyzioterapie, přístrojové lymfodrenáže a aplikace rázové vlny.

Fyzioterapie v akutním stádiu zranění

Otok kolena - Vše o zdraví

Ihned po poranění měkkých tkání kolene Vás patrně budou nejvíce obtěžovat následující symptomy:

  • bolest
  • otok
  • snížená až nulová pohyblivost
  • ztuhlost
  • snížená svalová síla
  • nestabilita
  • křečová bolestivost okolních svalů

Cílem fyzioterapie je všechny tyto nepříjemné komplikace odstranit. Je nutné zmínit, že čím dříve bude kvalitní fyzioterapie zahájena, tím dříve odstraní nepříjemné faktory zranění a obnoví optimální funkci kolenního kloubu.

Diagnostika u fyzioterapeuta

Klient nejprve musí projít u fyzioterapeuta podrobným kineziologickým rozborem zaměřeným na podrobné vyšetření kolenního kloubu, funkčních změn držení těla i svalových smyček s funkčními změnami v průběhu svalových řetězců (změny v napětí každého našeho svalu přímo ovlivňují napětí svalů navazujících). Poškození vazů či menisků může být dobře patrné při ultrazvukovém vyšetření – toto vyšetření je neinvazivní a nebolestivé.

Po poranění často nalézáme výrazný otok kolenního kloubu a vysoké napětí ve svalech ovlivňujících funkci kolenního kloubu.

Toto napětí je projevem jedné z ochranných funkcí našeho těla a slouží jako funkční „zasádrování“ poraněné oblasti, které zabraňuje dalšímu poškození.

Ochranný hypertonus (zvýšené napětí) nalézáme zejména ve svalech lýtkových, ale také v zadním stehenním svalu či ve svalu tensor fasciae latae (napínač povázky stehenní) na zevní straně stehna.

Zajímavé:  Rakovina V Krku Příznaky?

Otok kolena - Vše o zdravíNaopak ve čtyřhlavém stehenním svalu se po úrazu téměř okamžitě sníží svalové napětí (hypotonus). Důvodem je vzájemná propojenost proprioceptorů a nociceptorů (nervové receptory) mezi předním zkříženým vazem (LCA) a čtyřhlavým svalem stehenním (m. quadriceps femoris), zejména vnitřní hlavou tohoto svalu (m. vastus medialis). Při přetržení předního zkříženého vazu se naruší nervové cesty z proprioceptorů v měkkém koleni ke svalu a čtyřhlavý stehenní sval velmi rychle ochabuje.

V případě, že je přední zkřížený vaz přerušen, reflexně nastupuje okamžitá antalgická (protibolestivá) ochranná aktivita hamstringů a lýtkového svalstva. Ty způsobí semiflexi (lehké pokrčení v kolenním kloubu), která stabilizuje koleno v předozadním posunu. Hamstringy tedy nahrazují primární funkci předního zkříženého vazu.

Mozková kůra přes proprioceptory uklidní aktivitu čtyřhlavého svalu stehenního jakožto antagonisty (protihráče) předního zkříženého vazu, proto pozorujeme hypotrofie (povolení) tohoto svalu.

Tato samoopravná funkce našeho těla je pro pohybový aparát prospěšná pouze v akutní fázi poranění.

Proto je součástí rychlé fyzioterapie také aktivace čtyřhlavého stehenního svalu, zejména jeho vnitřní hlavy, která se podílí na stabilitě kolene.

Po úrazu jsou přítomné také funkční blokády přímo v oblasti kolenního kloubu – blokáda čéšky, či hlavičky kosti lýtkové, ale také (přes svalová zřetězení) poměrně vzdálené blokády v oblasti chodidla či křížokyčelního skloubení. S tím vším bezprostředně souvisí narušení stereotypu chůze, které způsobuje zejména velká bolestivost a obava z propadnutí kolene vzad.

Metody časné fyzioterapie

V okolí poraněného kolenního kloubu je již krátce po úrazu patrné oslabení čtyřhlavého stehenního svalu, jehož vnitřní hlava je pro stabilitu kolenního kloubu zásadní. Proto je důležité nejen tento sval, ale i ostatní ochablé svaly v oblasti kolenního kloubu od začátku šetrně, avšak funkčně aktivovat.

K posílení svalstva je vhodné využívat nejen základní pomůcky jako je overball a Thera-Band, ale také využívat metody na neurofyziologickém podkladě jako je Kabatova metoda a senzomotorická stimulace, která je zásadní pro správnou funkci kolenního kloubu. K senzomotorické stimulaci využíváme zejména velmi účinný přístroj Posturomed.

Prospěšné je i cvičení na BOSU Balance Traineru a jiných labilních plochách.

V případě otoku kolene, by měla být součástí fyzioterapie i přístrojová lymfodrenáž. Lymfodrenáž minimalizuje otok kolene a tím snižuje bolestivost, zvyšuje hybnost poraněného kolene a zrychluje regeneraci měkkých tkání po úrazu.

Ideální je aplikace přístrojové lymfodrenáže již v den úrazu (délka aplikace 60–120 minut), jelikož je tím potlačena tvorba otoku a sníží se krvácení do měkkých tkání. Velmi vhodné je pokračovat každodenní lymfodrenáží po dobu minimálně jednoho týdne.

Poté je možné frekvenci aplikací postupně snižovat.

K ovlivnění bolestivého posttraumatického stavu je možné využít také techniky měkkých tkání a mobilizace blokád kloubů, které mají funkční vztah k poranění kolene a případnému fixování funkčních obtíží do vzdálenějších míst v těle klienta.

Rázová vlna

Rázová vlna je velmi účinná pro rychlé uvolnění bolestivých křečí (spazmů) a trigger pointů (spoušťových bodů) v postižených svalech kolenního kloubu. Její nespornou výhodou je okamžitý účinek a tedy i okamžitá úleva od bolesti.

Aplikace radiální rázové vlny či fokusované rázové vlny je účinná již v den úrazu a poté je vhodné ji opakovat přibližně jednou za dva až tři dny. (Pozn.

– doplněno podle zkušeností z praxe: Nenechte si namluvit, že její aplikování ihned po úrazu je nevhodné!).

Kinesiotape

Aby zásah fyzioterapeuta působil i v čase mezi terapiemi, doporučujeme vždy aplikaci tzv. funkčního tapu, který pomůže stabilizovat kolenní kloub i snížit bolestivost a tvorbu otoku. Jeho působení tím významně přispívá k efektivitě samotné terapie.

Návody na cvičení:

  • Plastika LCA – pooperační péče
  • Plastika LCA – následná péče

Další články k tématu:

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Bolest kolene – příčiny a vhodná léčba

Těžká bolest kolene se může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií z řady důvodů. Pokud známe příčinu bolesti kolene můžeme hledat vhodnou léčbu, zmírnit příznaky a zpět získat pohyblivost.

Koleno je kloub mezi kostmi horní a dolní končetiny. Umožňuje ohnutí nohy a zajišťuje stabilitu těla. Koleno podporuje pohyby, jako je chůze, běh, přikrčení, skákání a otáčení.

  • Několik částí pomáhá kolenům dělat svou práci: kosti, chrupavka, svaly, vazy a šlachy.
  • Každá z těchto částí je náchylná k onemocnění a zranění, což může vést k těžké bolesti kolene.
  • Tento článek rozděluje běžné příčiny bolesti kolen do pěti kategorií: trauma, infekce, metabolické, degenerativní poruchy a poruchy pojivové tkáně.

Trauma

Přímé nebo postupné trauma může způsobit bolest kolene. Nadace Arthritis Foundation uvádí koleno jako jeden z nejvíce zranitelných kloubů[1].

Celková struktura a části kolene zvyšují riziko určitých typů poranění, které mohou způsobit bolest a zabránit plnému fungování.

Častá zranění kolene se vyskytují kvůli poškození jednoho ze tří hlavních vazů kolene.

  • přední zkřížený vaz (ACL – anterior cruciate ligament)
  • mediální kolaterální vaz (MCL – medial collateral ligament)
  • zadní zkřížený vaz (PCL – posterior cruciate ligament)

Úrazy těchto vazů jsou u sportovců velmi běžné. Náhlé stočení nebo změna směru může poškodit ACL. Toto je jedno z nejčastějších zranění kolen[2].

Lidé mají tendenci zranit PCL s přímým dopadem na oblast, jako při autonehodě nebo při fotbalu. Přímý úder na koleno může vést k poškození MCL.

Poškození vazů často vyžadují operaci.

Poranění kolene může také vést ke zraněním v důsledku přepracování nebo přetažení šlachy. Zánět, tendinitida nebo ruptury mohou způsobit bolest kolene. Zapojení do činností, které zahrnují šlachy, jako je běh, skákání a zvedání těžkých předmětů, může způsobit zranění šlach.

Patelární tendinitida (skokanské koleno) je termín, který popisuje podráždění a zánět patelární šlachy v koleně. Silně roztržená šlacha obvykle vyžaduje chirurgický zásah.

Méně závažné případy mohou být léčeny tuhou podporou neboli dlahou, která udržuje koleno v pevné pozici během procesu hojení.

Kolenní bursitida

Poškození, které zapálí bursy, může vést k bursitidě. Bursae jsou malé, tekutinou naplněné vaky, které polstrují vnější stranu kolenního kloubu a umožňují aby šlachy a vazy snadno klouzaly po kloubech.

Zajímavé:  Odškodnění Za Těžké Ublížení Na Zdraví?

Náhlá rána do přední části kolene může poranit bursue. Alternativně, může dojít k poškození, pokud lidé tráví spoustu času na kolenou bez ochrany. Bursitida může vést k otoku, teplu, bolesti a ztuhnutí kolena.

Většina lidí může vyřešit příznaky bursitidy terapií a perorálními léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Terapie může zahrnovat odpočinek, led, elevaci končetin a splinting.

Lidé s vážnou bursitidou mohou vyžadovat steroidní injekce. Jednotlivci obvykle nepotřebují operaci k úplnému uzdravení a obvykle dosáhnou plné funkce kloubu s řádnou léčbou.

Zlomeniny

Trauma z pádu nebo kolize může způsobit zlomeniny kostí kolene.

Koleno obsahuje několik kostí, které se mohou zlomit, včetně kolenní čéšky, také známá jako patella.

Jednotlivci s osteoporózou nebo jinými degenerativními poruchami, které oslabují kosti, mohou zlomit koleno jednoduše tím, že sestoupí z chodníku nesprávným způsobem. Vážné zlomeniny vyžadují operaci, ale někteří lidé se zlomeninou kolene potřebují pouze fyzikální terapii.

Dislokované koleno

Některá zranění mohou způsobit, že se kolenní kloub oddělí.

Lékař může koleno bez problému napravit. Rentgenový snímek může identifikovat jakékoli doprovodné zlomeniny v dané oblasti. Pacient může použít dlahu k fixaci, aby umožnil měkké tkáni kolem patelly se vyléčit. Příležitostně, stav bude vyžadovat operaci pro předcházení dalších dislokací.

Dislokované koleno je vzácné, ale nebezpečné zranění a liší se od vykloubeného kolenního kloubu. Chce to opravdu velmi silný úder, aby tento stav nastal. Ačkoliv je reverzibilní, dislokace kolene je velmi bolestivá.

Lékař musí omezit dislokaci a zajistit, aby nedošlo k dalším zraněním. Poranění cév a nervů kolem kolene jsou u tohoto zranění běžné a mohou ohrožovat život.

Lékař téměř vždy doporučí operaci k opravě poškozených struktur při dislokaci kolene. Léčení z vykloubené čepičky může trvat asi 6 týdnů. Toto je stav lékařské pohotovosti a vyžaduje okamžitou pozornost.

Degenerativní tkáňové poruchy

Degenerativní tkáňové poruchy jsou běžnou stížností pacientů s bolesti kolene.

Osteoartróza způsobuje degeneraci v chrupavce a okolních tkáních kolene. Může vyvolat bolest, ztuhlost a dysfunkci kloubů.

Degenerativní stav nastává nejčastěji v důsledku stárnutí. V USA se vyskytuje u 10% mužů a 13% žen starších 60 let. I když pro tuto degenerativní chorobu neexistuje žádný lék, lidé mohou zvládnout symptomy cvičením, preventivní úpravou stravy, vhodnými doplňky stravy a popřípadě nasazení léků proti bolesti.

Vážné poškození může vést k náhradě kloubů nebo k jiným formám chirurgického zákroku. Lékař zpočátku nařídí rentgen, aby posoudil rozsah poškození a rozhodl o nejlepším průběhu léčby.

Poruchy pojivové tkáně

Revmatoidní artritida může být příčinou bolesti kolene. Revmatoidní artritida (RA) je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby. Imunitní systém napadá kloubní tkáně místo škodlivých prvků v těle.

Na rozdíl od degenerativních poruch tkáně, RA a další poruchy pojivové tkáně ovlivňují výstelky kloubů. Výsledkem je bolestivý otok kolenních kloubů. Pokud pacient nedostane léčbu, RA může vést k erozi kostí a dokonce k deformaci kloubů. I když se bolest může vyskytnout pouze v oblasti kolen, RA může poškodit i jiné části těla.

Metabolické příčiny bolesti kolene se často vyskytují vedle nemoci, která postihuje několik částí těla, jako je dna. Nahromadění krystalů kyseliny močové v kloubech může způsobit dnu, jeden z nejčastějších metabolických poruch, které mohou ovlivnit zdraví kolene.

Dna je forma artritidy a může být velmi bolestivá. Způsobuje otok a zánět v koleni a může snížit rozsah pohybu v této oblasti. Lékař často doporučuje protizánětlivé léky nebo jinou léčbu, která pomáhá rozložit látky obsažené v krystalech dny.

Pseudo-dna má podobné příznaky. Lidé ji běžně mylně považují za dnu. Způsobuje, že se krystaly obsahující vápník vytvářejí v tekutině kloubu, což vede k otoku kolene.

Léčba dny a pseudo-dny je často podobná.

Infekce

Cellulitis (nezaměňovat s celulitidou) je velmi závažná bakteriální kožní infekce, která může ovlivnit koleno a okolí. K infekci může dojít i po jednoduchém škrábnutí na koleni, pokud osobě není poskytnuta vhodná léčba na cellulitis. Symptomy často zahrnují zarudnutí infikované oblasti a kůži, která je pocitově horká a velmi jemná na dotek.

Infekce se může rozšířit do dalších oblastí těla, včetně lymfatických uzlin a krevního oběhu. Cellulitis může být životu nebezpečná infekce, pokud dojde k opožděné léčbě.

Věnujte velkou pozornost případným škrábancům, zejména pokud se nezdá, že se správně hojí. Ve většině případů může jedinec léčit cellulitis užíváním antibiotik. Příznaky a symptomy obvykle vymizí během několika dnů léčby.

Je také možné, že se v kloubech kolene objevila infekce zvaná septická artritida, která způsobuje otok, bolest a zarudnutí. Někteří jedinci si také stěžují na horečku.

Léčba je jednoduchá a účinná, pokud pacient rychle dostane vhodnou léčbu na septickou artritidu. Ale ponechání infekci neošetřenou může vést k trvalému poškození chrupavky kolene.

Doplňky stravy na bolest kolene

Některé doplňky stravy mohou být vhodné při zánětu a mohou vhodně podpořit zotavení z poranění. Mezi nejlepší doplňky stravy vhodné při bolesti kolen jsou:

Cviky na bolesti kolene

Slabé svaly a ztuhlost jsou dva z hlavních problémů spojených s poraněním kolen. Zatímco cvičení je důležité pro udržení zdravých kolen, musíte dát svému tělu čas na regeneraci. Někteří lidé musí vynechat cvičení až několika týdnů, aby vyléčili poškozené koleno, nebo alespoň omezili aktivity s velkým dopadem na zátěž kloubů.

Abyste se chránili před zraněním, vždy se lehce protáhněte před cvičením. Po cvičení se ujistěte, že se protáhnete znovu a máte dostatek času, abyste se řádně zotavili, nejméně 1–2 dny (zejména po intenzivním tréninku).

Vhodné aktivity s nízkým dopadem na klouby:

  • plavání
  • vodní aerobik
  • svižná chůze
  • eliptické školení
  • cyklistika
  • jóga

Nevhodné aktivity při bolesti kolene:

  • běh
  • skákání
  • lyžování
  • intenzivní cyklistika
  • činnosti, které zahrnují opakované pohyby nohou
  • vysoce aktivní sporty (horolezectví apod.)

[1] Arthritis Foundation – Knee Injury

[2] OrthoInfo – Anterior Cruciate Ligament (ACL) Injuries

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector