Pálení na hrudi – Vše o zdraví

Pálení žáhy (tzv. pyróza) přichází obvykle po jídle. Ostatně, kdo se s ní ještě nesetkal? ✔️ Jak si „zchladit“ žáhu, když pálí a bolí, si poradíme v našem dnešním článku.

Proč pálí žáha?

S pálením žáhy se setkal za život každý, denně tento problém postihuje až desetinu dospělé populace. Během života zažije pyrózu neboli pálení žáhy až 40% dospělé populace. A až polovina těhotných žen, u nichž ale příznaky často vymizí s porodem.

Neobvyklá bolest v horní části břicha a na hrudníku se odborně nazývá pyróza, ale my ji známe pod názvem pálení žáhy. Nejčastěji se objevuje po těžkém jídle, kdy se žaludeční šťávy mají tendenci vracet se zpět do jícnu, někdy až do úst. Z toho vzniká nepříjemná pachuť v ústech a mnohdy pocit „ohně“ na hrudi.

Pálení žáhy je způsobeno návratem žaludečních kyselin, s částečně natrávenou potravou ze žaludku zpět do jícnu. U zdravých jedinců k tzv. refluxu dochází především po konzumaci nevhodných potravin, které nutí žaludek k produkci příliš velkému množství žaludečních kyselin.

Dále ho může způsobovat nedostatečně funkční svěračmezi jícnem a žaludkem – česlo. Pálení žáhy mnohdy provází další nepříjemné projevy jako je zápach zúst nebo bolestižaludku. A někdy jsou na vině některé léky, což může být jedním z jejich vedlejších účinků.

Pálení na hrudi - Vše o zdraví

Jak se projevuje pálení žáhy?

  • Pocit pálení v hrudi nebo v hrdle po jídle
  • Pálivá, kyselá, nahořklá či slaná tekutina v zadní části hrdla a obtíže při polykání
  • Tlak za hrudní kostí
  • Pocit nadmutí
  • Říhání
  • Pocit na zvracení

Kdy a proč mě začne pálit žáha

Mezi nejčastější původce pálení žáhy patří strava a životní styl. Její příčinou bývá často právě nezdravý životní styl, který zahrnuje nepravidelná strava, velké porce jídla a nepravidelné stravování během dne. Mnohdy jej spouští také konzumace těžších jídel večer a na noc, kdy se nám zpomaluje metabolismus a hůře tráví složitá nebo příliš tučná jídla.

Nejčastější jídla, která vyvolávají pálení žáhy, jsou tučná, smažená jídla. A dále pak majonéza, kořeněná jídla, silná káva, kyselé nápoje či některé druhy vín. Způsobovat pálení žáhy mohou také luštěniny, cibule, vejce natvrdo, zelí, ale i čerstvé pečivo, zejména chléb.

Obecně alkohol nebo kouření může být velkou příčinou pálení žáhy, protože mohou snižovat napětí dolního jícnového svěrače a tím podpořit reflux žaludečních šťáv.

V případě špatného nebo zhoršeného životního stylu může pyrózu způsobovat i nadváha, protože větší tlak na žaludek způsobuje větší tlak na jícnový svěrač, proto také osoby s nadváhou častěji trpí pálením žáhy.

Riziko pálení žáhy, jak již bylo zmíněno, zvyšuje také obezita, jejímž následkem je na žaludek vyvíjen nadměrný tlak, který může po jídle způsobit otevření jícnového svěrače. Obdobně může vadit také příliš upnutý oděv nebo škrtící pásek.

 Mnohdy jej ale způsobuje dlouhodobý a neřešený stres, protože při něm dochází ke stažení žaludku, což má také nemalý vliv na reflux.

Potraviny, co stojí za pálením žáhy

  • Tučné potraviny
  • Máta
  • Rajčata a citrusy
  • Čokoláda
  • Kořeněná a pálivá jídla
  • Sycené nápoje
  • Nápoje sycené oxidem uhličitým mohou často způsobovat pálení žáhy
  • Mléko
  • Z našich produktů vám doporučíme produkt Masticha Active, který obsahuje probiotika a podporuje celkově trávicí soustavu.
  • Pálení na hrudi - Vše o zdraví
  • A máme i potraviny, které příznivě působí na zmírnění pálení žáhy a mezi ně patří například. zázvor, zelená zelenina, meloun, kefír, med, skořice…
  • Pálení žáhy se dá zmírnit i různými bylinkami jako je například kopretina řimbaba, smetanka lékařská, meduňka lékařská a mnoho jiných.

V žádném případě by se ale nemělo pálení žáhy brát na lehkou váhu, pokud Vás trápí po každém jídle nebo často a nic nezabírá. V případě léků, je dobré konzultovat s lékařem, aby Vám napsal jiné.

Pálení žáhy není pro tělo přirozeným stavem a rozhodně mu nedělá dobře a někdy je lepší vše konzultovat s lékařem a případně podstoupit nutná vyšetření nebo nastavit úplně jiný jídelníček a pokusit se vyhýbat stresu.

Pálení žáhy, aneb proč mě pálí žáha?

Aktuální článek: Pálení žáhy, aneb proč mě pálí žáha?

Infarkt se nehlásí jen bolestí na hrudi. Může vám být špatně od žaludku

V prvních třech hodinách akutního infarktu odumírá až šedesát procent srdečního svalu, proto je třeba reagovat co nejrychleji. A v případě mozkové mrtvice jde dokonce o minuty!

Pokud jde o úmrtí na nemoci oběhové soustavy, jsou statistiky neúprosné. V České republice zemře ročně zhruba padesát tisíc lidí na choroby srdce a cév, nejčastěji pak na srdeční infarkt.

Ovšem v zemích, kde se aktivně a systematicky provádí primární a sekundární prevence, je úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění mnohem nižší.

Jak se dají rozpoznat symptomy blížícího se infarktu? Dokážete rozeznat, že se to týká zrovna vás?

Infarkt může postihnout kohokoliv

Je jasné, že jen málokdo přemýšlí dopředu, že by snad mohl příští týden dostat infarkt. Nicméně je rozhodně dobré vědět, které příznaky vás na něj mohou upozornit a varovat vás. Někdy totiž infarkt postihne i toho, kdo nikdy žádné potíže se srdcem či oběhovým systémem neměl. 

Pan Jaroslav byl například celý život velmi aktivní a vedl až hektický život, ovšem když mu bylo šedesát šest let, z ničeho nic přišly zdravotní komplikace a hospitalizovali ho s akutním infarktem myokardu. Předtím neměl žádné potíže, příznaky začaly bolestí rukou, od prstů směrem k rameni a bolest se stupňovala. 

Pálení na hrudi - Vše o zdraví

Po příjezdu záchranky ho odvezli na kardiologickou kliniku v Brně, kde ho operovali a aplikovali mu stent pro zprůchodnění tepny. Po čtyřech dnech šel domů. Zásadní pro jeho další zdravotní stav byla změna životního stylu a důsledné dodržování léčby. 

Začal žít klidněji, více se staral sám o sebe, změnil i jídelníček a začal se více hýbat. I po infarktu lyžuje, jezdí na kole nebo se toulá s batohem na zádech po kopcích.

Nejčastější příznaky infarktu

Chcete-li následky infarktu zvládnout co nejlépe, je dobré znát příznaky, které ho signalizují, a okamžitě odjet do nemocnice nebo si zavolat záchranku. 

  • Nejnovější studie, které zveřejnil časopis Heart, naznačují, že manželský stav může ochránit před rozvojem srdečních onemocnění, mrtvicí či infarktem. 
  • Souhrnná analýza údajů ukázala, že ženy, které nebyly nikdy vdané, rozvedené, ovdovělé, byly vystaveny zvýšenému riziku vzniku infarktu (o 42 %) a mrtvice (až o 16 %). Zvýšené bylo i riziko úmrtí na následky těchto onemocnění – u srdce o 42 %, u mozkové příhody o 55 %! 
  • Zajímavé byly i výsledky, které se zaměřily na následky rozvodu. Ten byl spojen s 35procentním rizikem, že rozvedení lidé onemocní se srdcem, ovdovělé osoby měly o 16 procent vyšší pravděpodobnost, že je postihne mozková mrtvice.

Typickými příznaky jsou bolest za hrudní kostí, leckdy i svírání a tlak. Tyto příznaky se šíří do krku, mandlí, případně do levé horní části ruky. Typické je, že bolest vznikne náhle a trvá nepřerušovaně pět, deset i více minut. 

Nemocný se může potit, být dušný, mívá pocit nedostatku vzduchu. Jsou ale i lidé, u nichž infarktová bolest vypadá jinak, a dokonce se může stát, že infarkt proběhne bez jakýchkoli příznaků – odhaduje se, že takto nepovšimnuta zůstává každá desátá srdeční příhoda.

Nevolnost i pálení žáhy

Symptomy srdečního infarktu se mohou lišit zvláště u žen. Je tedy velmi časté, že ženy infarktovým příznakům nevěnují pozornost, protože je zaměňují s jinými příznaky. Spousta z nich například při infarktu necítí typickou bolest na hrudi, ovšem objevují se jiné projevy. Jsou to například tyto:

Nevolnost a zvracení: Tyto příznaky pociťuje až 80 procent žen, nebezpečné jsou hlavně proto, že jen málokterou ženu napadne, že jde o infarkt, v domnění, že jde „jen“ o střevní virózu. Dost často si také tento příznak pletou s pálením žáhy.

Pocit nepohodlí: Ne každý pocit nepohodlí musí signalizovat infarkt, ovšem spousta žen uvádí, že před infarktem cítily pocit tíhy, nepohodlí či tlaku na hrudi. Tento pocit se může objevovat i několik týdnů, takže opět hrozí, že ho ženy zamění za projev trávicích obtíží.

Bolesti čelisti či dušnost a kašel: Je běžné, že při infarktu vystřeluje bolest do levé paže, ale může i bolet čelistní kloub. Nervy připojené k čelisti totiž přiléhají k srdci.

Pokud je bolest pravidelná, jde asi o bolest zubů, pokud je ale bolest náhlá nebo se zhoršuje při námaze, zřejmě souvisí se srdcem. V případě dušnosti může jít o stres, ale když se přidají bolesti v zádech či chvění, jde spíše o infarkt.

I dlouho přetrvávající kašel signalizuje srdeční problémy.

Závratě a extrémní únava: Jestli se vám motá hlava, nemusí to samozřejmě znamenat, že máte infarkt, může jít o nízký nebo vysoký krevní tlak. Pokud se ale k závratím přidá i dušnost a pocení, může to být infarkt. Při něm se někdy objevuje i extrémní únava, kdy se musí člověk neustále zastavovat, aby se nadechl.

Jak poznáte mrtvici?

Mozková příhoda neboli mrtvice představuje v České republice druhou nejčastější příčinu úmrtí. Potenciální hrozbu ale můžete včas rozpoznat. Nejúčinnějším bojovníkem s mrtvicí a jejími následky je totiž čas. 

Varovné příznaky mrtvice není radno podceňovat, pokud se objeví náhle. Cévní mozková příhoda je akutní stav charakterizovaný poškozením mozku v důsledku poruchy mozkového krevního oběhu. Zhruba 80 procent všech příhod je ischemických, což znamená, že vznikají ucpáním mozkové cévy sraženinou. 

Dalším typem je krvácivá cévní mozková příhoda, která vzniká důsledkem porušení stěny mozkové cévy. Obecně lze říct, že při mozkové mrtvici se vyskytují následující příznaky: neschopnost chůze, povislý koutek úst, problémy s řečí a porozuměním, neschopnost zdvihnout obě ruce nad hlavu či náhlá úporná bolest hlavy, porucha zraku či zvracení. 

Pokud zaregistrujete jeden či více z těchto varovných signálů u někoho ze svých blízkých, neodkladně volejte záchrannou službu. Bohužel, na rozdíl od srdečního infarktu, kdy „stačí“ postiženého dopravit do nemocnice do několika hodin, u mozkové příhody jde skutečně o minuty. Čím dřív, tím lépe a tím taky větší šance, že to postižený přežije bez větších následků.

Zajímavé:  Vliv Psychiky Na Zdraví Člověka?

Rychlá zkouška

Existuje jednoduchý test, podle kterého můžete případnou mozkovou mrtvici odhalit. Tento FAST test je celkem jednoduchý a stačí si zapamatovat následující.

FAST test hodnotí orientačně příznaky cévní mozkové příhody a v podstatě jde o složení čtyř anglických slov – FACE (pokles ústního koutku může signalizovat obrnu lícního nervu nebo vytékající sliny), ARM (hodnotí se hybnost paže, kdy dochází k ochrnutí horní končetiny, postižený nedokáže udržet předmět), SPEECH (hodnotí se porucha řeči, jestli pacient může mluvit a jestli rozumí řeči), TIME (čas, tedy co nejrychlejší transport do nemocnice).

Pod záštitou České kardiologické společnosti vznikly nové webové stránky, které jsou určeny pacientům, jejich blízkým i široké veřejnosti. Věnují se příčinám infarktu, radí, jak poznat infarkt myokardu, jak postupovat v případě ataku nemoci a jak poskytnout první pomoc. 

Podle docentky Ivy Příhodové z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze je terapeutický zásah v případě, že na test postižený reaguje pozitivně, nutný co nejdříve. A jak test vypadá v reálu?

Požádejte dotyčného, aby se usmál a ukázal vám zuby. Pokud má mozkovou mrtvici, bude mít povislý jeden koutek. Když se usměje, ústní koutky nebudou symetrické. Požádejte ho, aby natáhl obě ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů. Ochrnutá ruka obvykle rychle klesne.

Poproste ho, aby vám řekl nějakou jednoduchou větu, člověk s mrtvicí toho nebude schopen a slova bude komolit, nebude dobře artikulovat nebo vůbec nepochopí, co po něm chcete. 

Článek vyšel v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.

Zdraví, Ivana Ašenbrenerová

Píchání u srdce: nejčastější příčiny a jak poznat infarkt?

Pálení na hrudi - Vše o zdraví

Příčin píchání u srdce je celá řada. Pokud se občas objeví bolest u srdce nemusí se vždy jednat o závažný zdravotní problém, jako je infarkt myokardu. Někdy je příčinou píchání u srdce i jiné onemocnění nebo problém, který se srdcem vůbec nesouvisí.

Podle studie provedené v roce 2016 jen šest (6) procent lidí, kteří vyhledají lékařskou pohotovostní službu v nemocnici kvůli bolestem na hrudi, mají život ohrožující onemocnění (1).

Kdy okamžitě vyhledat lékařskou pomoc?

Ve většině případů se infarkt myokardu projevuje tupou bolestí uprostřed hrudníku (pacienti často udávají, že mají pocit, jako by jim na hrudníku ležela těžká cihla), která přetrvává delší dobu a neodezní při změně polohy pacienta.

V případě, že se taková bolest na hrudi objeví a/nebo se vyskytnou vegetativní příznaky, jako jsou pocení, zmatenost, závrať, motání hlavy a/nebo bolest vystřeluje do dalších částí těla (do třísel, ramene, krku, zad, podbřišku nebo do dolní čelisti) je nutné okamžitě volat záchranku na čísle 155.

Příčiny

Píchání u srdce se projevuje ostrou, bodavou bolestí, která je obvykle krátkodobá a poté rychle odezní. Někteří pacienti tento typ bolesti popisují jako bodnutí nožem nebo úraz elektrickým proudem.

Mezi nejčastější příčiny píchání u srdce, mimo jiné, patří:

Refluxní choroba jícnu

Refluxní choroba jícnu je onemocnění, které je způsobeno zpětným tokem kyselých žaludečních šťáv do dolní třetiny jícnu.

Refluxní choroba jícnu je velice častou příčinou bolestí na hrudi. Podle údajů Evropské unie postihuje v průměru 3 – 7% dospělé populace (1).

Kromě píchání u srdce se při refluxní chorobě jícnu mohou objevit také následující příznaky:

Prekordialgie (syndrom bolestí v prekordiu)

  • Pod tímto názvem se skrývá zjednodušeně řečeno bolest před srdcem, tedy v oblasti přední stěny hrudníku.
  • Bolesti v prekordiu se typicky projevují jako píchání u srdce a vyskytují se zejména u dětí a dospívajících, nicméně někdy trápí i dospělé osoby.
  • Toto onemocnění většinou nemá žádné negativní zdravotní následky, a proto není nutná žádná léčba.
  • Prekordialgie se zhoršují v případě skřípnutých mezižeberních nervů nebo svalových křečí v oblasti hrudní stěny.
  • Mezi hlavní příznaky prekordialgie, mimo jiné, patří:
  • ostrá, bodavá bolest na hrudi (píchání u srdce), která trvá od 30 sekund do 3 minut a zhoršuje se při nádechu
  • bolest, která rychle odezní a nezanechává žádné dlouhotrvající příznaky
  • bolest se vyskytuje při změně polohy nebo při odpočinku
  • bolest se může zhoršovat při stresu nebo úzkosti

Muskuloskeletární problémy

Další poměrně častou příčinou píchání u srdce jsou potíže se svaly a kostmi. Při cvičení, zvedání těžkých břemen nebopádech může dojít k poranění žeber a mezižeberních svalů. Neopatrný nebo prudký pohyb může způsobit natažení svalů hrudní stěny, což se projeví ostrou bolestí, kterou lze obvykle poměrně přesně lokalizovat.

Bolest bývá horší, pokud došlo ke skřípnutí nervu.

Mezi nejčastější příčiny muskuloskeletárních bolestí na hrudi, mimo jiné, patří:

  • fibromyalgie
  • zlomená nebo naražená žebra
  • zánět kosti a přilehlé chrupavky (osteochondritida)
  • kostochondritida (zánět v oblasti spojení žeber a hrudní kostí)

Onemocnění plic

Některé choroby plic a výstelky hrudní stěny (pleury) se mohou rovněž projevit také pícháním u srdce.

Některá onemocnění plic mohou být závažná, a tak je nutné vždy okamžitě vyhledat lékaře, pokud se objeví následující příznaky:

  • bolest na hrudi, která se zhoršuje při hlubokém nádechu
  • bolest na hrudi, která se zhoršuje při kašli
  • vysoká horečka nad 39°C
  • těžká dušnost
  • zmodrání rtů, špiček prstů nebo sliznic

Mezi onemocnění plic, dolních cest dýchacích a pleury, které mohou způsobit píchání u srdce, mimo jiné, patří:

  • zápal plic
  • hnisavý zánět v hrudní dutině (empyém)
  • zánět pohrudnice (pleuritida)
  • plicní embolie (krevní sraženina v plicnici)
  • atelektáza plic a/nebo pneumothorax
  • plicní hypertenze (vysoký krevní tlak v plicních cévách)

Úzkostné poruchy a panická ataka

Úzkost nebo panická ataka mohou rovněž vyvolat píchání u srdce.

Panická ataka je duševní onemocnění, které se projevuje náhlým záchvatem paniky a úzkosti. Někdy se příčinu panické ataky nepodaří zjistit, zatímco jindy může souviset se stresujícím nebo emočně silným prožitkem.

I další příznaky panické ataky mohou být do značné míry podobné příznakům infarktu myokardu a, mimo jiné, mezi ně patří například:

Choroby srdce a oběhové soustavy

  1. Pokud vás začne píchat u srdce nebo bolest na hrudi, většina lidí hned myslí na infarkt.
  2. Nicméně i když může být píchání u srdce jedním z příznaků infarktu myokardu, zdaleka nejčastěji se tento příznak vyskytuje u muskuloskeletálních problémů (poranění nebo onemocnění svalů a kostí) a/nebo refluxní choroby jícnu.

  3. Infarkt myokardu se většinou neprojevuje jako píchání u srdce, ale spíše jako pocit tísně na hrudi (jako kdyby pacientovi ležela na hrudníku cihla), který je někdy doprovázen pálením na hrudi a dalšími příznaky.

  4. Zatímco při píchání u srdce bolest většinou rychle přijde a rychle (nejpozději do několika minut) odezní, v případě infarktu myokardu bolest na hrudi přetrvává dlouhou dobu, nemění se při nádechu ani výdechu a může vystřelovat do dalších orgánů (zejména do čelisti, ramene, krku, třísel, zad nebo podbřišku)
  5. V případě, že se při píchání u srdce objeví současně kterýkoli z následujících příznaků, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:
  • pocení
  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest vystřelující do ramene, zad, krku, břicha, třísel nebo dolní čelisti
  • závrať nebo motání hlavy
  • palpitace nebo velice rychlé bušení srdce
  • silná únava

Mezi další onemocnění srdce, která mohou, mimo jiné, způsobit píchání u srdce nebo bolest na hrudi, patří například:

  • Angina pectoris: toto onemocnění je charakterizováno takzvanou námahovou dušností a jeho příčinou je částečné a dočasné zablokování průtoku krve do srdce. Obvykle je spouštěčem fyzická námaha (u pozdějších fází onemocnění stačí i ujití několika kroků) nebo emoční vypětí.
  • Perikarditida (zánět osrdečníku): jedná se o zánětlivé onemocnění vazivového obalu srdce, kterému se říká perikard neboli osrdečník. Zánět osrdečníků může vyvolat jak píchání u srdce (tedy ostrou, bodavou bolest), tak tupou bolest a tíseň (tedy bolest podobného charakteru, jako je u infarktu myokardu). Častým doprovodným příznakem perikarditidy je horečka.
  • Myokarditida: jedná se o zánětlivé onemocnění srdečního svalu, které je velice nebezpečné a může být život ohrožující, protože narušuje činnost převodního systému srdečního, který zajišťuje rytmické stahování a roztahování srdce.
  • Kardiomyopatie: jedná se o onemocnění srdeční svaloviny, které je spojeno s oslabením a narušením svaloviny srdce a může se, mimo jiné, projevit i pícháním u srdce nebo bolestmi na hrudi.
  • Disekce aorty: jedná se o život ohrožující onemocnění, které vzniká při porušení stěny aorty. Projevuje se ostrou, náhle vzniklou bolestí na hrudi, která střílí do zad. Je nutná okamžitá operace.

Další příčiny píchání u srdce

Mezi další příčiny píchání u srdce patří například:

Jak odlišit infarkt od ostatních příčin bolestí na hrudi?

Zapamatujte si, že jakékoli bolesti na hrudi (tedy i píchání u srdce) musí vyšetřit lékař, ideálně kardiolog (odborník na onemocnění oběhové soustavy – srdce a cév).

Proto vždy vyhledejte lékaře, pokud se objeví jakákoli bolest na hrudi, která neodezní do několika minut a/nebo je spojena se závažnými příznaky, jako jsou například dušnost, bušení srdce, závrať, zvracení, nevolnost, pocení, vysoká horečka a/nebo ztráta vědomí.

Je nutné upřímně říci, že infarkt myokardu nelze diagnostikovat jen podle typu bolesti na hrudi, ale platí, že konečnou diagnózu lze stanovit po provedení dalších vyšetření (EKG, laboratorní vyšetření krve na markery poškození myokardu, apod.).

Proto tento odstavec berte spíše jako orientační informaci a vždy vyhledejte lékaře, pokud se jakákoli forma bolesti na hrudi objeví.

Tabulka rozdílů mezi bolestí na hrudi při infarktu a z jiných příčin:

Infarkt myokardu

Jiná příčina

Druh bolesti tupá, svíravá bolest ostrá, bodavá bolest
Lokalizace bolesti difúzní, nelze přesně určit místo, kde bolí bodový, lze přesně určit místo, kde bolí
Doba trvání několik minut až hodin obvykle jen několik sekund (píchnutí u srdce nebo na hrudníku)
Fyzická námaha (cvičení) bolest se stupňuje při fyzické námaze při fyzické námaze se bolest obvykle zmírní
Zajímavé:  Lecba Alergie Na Leky?

Co si z článku odnést?

Píchání u srdce ve většině případů není způsobeno infarktem myokardu, nicméně i tak mohou být některé příčiny bolesti na hrudi závažné až život ohrožující.

Proto je při jakékoli bolesti na hrudi vždy nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Lékaři při diagnostice příčin píchání u srdce a dalších typů bolestí na hrudi využívají řadu zobrazovacích a laboratorních metod (vyšetření krve, natočení elektrokardiogramu – EKG, ultrazvukové vyšetření srdce, magnetická rezonance, počítačová tomografie, apod.). 

Jak poznat pálení žáhy – pyrózu?

Pyróza je způsobena návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, za což může uvolněný jícnový svěrač. Tento svěrač by se měl otevírat, jen pokud jde potrava do žaludku. Když se otevírá i v opačném směru, je to nemoc, které se říká reflux. Pálení žáhy se násobí při obezitě, nošení těsného oblečení, kouření, pití alkoholu a v poloze ležmo.

Pálení na hrudi - Vše o zdraví Jak se bránit pálivému pocitu v jícnu?

Přípravky, které jsou určeny proti pálení žáhy, působí různými mechanismy: 

Jedním z nich je neutralizace kyselých žaludečních šťáv. Tyto léky se souborně nazývají antacida. Jsou to sloučeniny vápníku, hořčíku a hliníku, které mají zásadité pH.

Vyrábí se ve formě žvýkacích tablet, které bývají i ochucené, nebo tekutých suspenzí, které účinkují okamžitě. Nevýhodou je jejich krátký a někdy nedostatečný účinek, proto jsou vhodné pouze jednou za čas.

 

Součástí některých tablet je i kyselina alginová, která působí proti refluxu. O refluxu mluvíme tehdy, když kyselý obsah žaludku přechází do jícnu a tam poškozuje sliznici. Léky se užívají po jídle, přibližně 1-2 hodiny. V té době je totiž obsah žaludku nejkyselejší. 

Typické léky jsou:

  • Rennie, 
  • Maalox, 
  • Anacid, 
  • anebo Gaviscon. 

Vhodným dočasným řešením se může zdát užívání sody bikarbony, která funguje na stejném principu. Pokud máte ale žaludeční vředy, může spíše uškodit.

Do mechanismu blokování tvorby kyseliny chlorovodíkové patří dva typy léku.

Léky, které blokují histaminové receptory v žaludku, a tím zabraňují tvorbě kyseliny chlorovodíkové jsou vhodnější, pokud cítíte nevolnost, překyselení a pálení žáhy sporadicky.

Jejich účinek nastupuje přibližně po hodině, ale zato působí delší dobu. Nejlépe účinkují, když se užívají nalačno. Do této skupiny patří volně prodejný lék Ranisan a Famosan.

Mnohem účinnější jsou inhibitory protonové pumpy. Jsou také nejvíce používané. Dávkují se ráno – nalačno jedna tableta a účinek trvá celý den.

Tyto léky jsou vhodné na dlouhodobé užívání a předepisují se při žaludečních vředech a nálezu bakterie Helicobacter pylori. Sem patří i volně prodejné léky Helicid, Apo-Ome, Nolpaza a Apo-Panto.

Z přírodních produktů je to především zázvor nebo bramborová šťáva.  

Nezbytná opatření při častém pálení žáhy

  • Vyhýbejte se jídlům, které zhoršují pálení. U každého člověka to může být individuální. Obecně jsou to rajčata, luštěniny nebo mléčné výrobky.
  • Jezte poslední jídlo 4 hodiny před spaním či ulehnutím.
  • Po jídle se nepředklánějte a nenoste těžké věci.
  • Noste volnější kalhoty

Vše pro trávení

Když vás bolí srdce…. Láska, větry nebo infarkt?

Úvod » Informace o zdraví » Odborné články » Stále platné odborné články a informace – Edukace zákazníků » Když vás bolí srdce…. Láska, větry nebo infarkt?

Pálení na hrudi - Vše o zdraví

Bolest na hrudi bývá jedním ze zásadních příznaků probíhajícího infarktu.

datum : 17.07.2014 autor : zenacentrum.cz

Bolest na hrudi bývá jedním ze zásadních příznaků probíhajícího infarktu. Někomu stačí i krátká bolest nebo tíže na prsou, aby zpanikařil. Jiní naopak i při delší bolesti na hrudi vyčkávají a doufají, že ustoupí tak nějak sama.

Co je správné a jak poznat, že jde skutečně o infarkt? Splést se můžete snadno. Velmi časté bývají například bolesti spojené s postižením svalů nebo nervů.

Na hrudi se projevují i bolesti související s refluxem, tedy nežádoucím vzlínáním žaludečních šťáv do jícnu, jemuž se lidově říká pálení žáhy.

Podobou s infarktem nás mohou vystrašit zažívací problémy v podobě zaražených větrů a nadýmání.

Zlomené srdce je diagnóza

Další možností jsou bolesti způsobené různými záněty, například infekcemi dýchacích cest. Existuje také řada tzv. psychogenních stavů, kdy si pacient sám vsugeruje, že mu něco je.

Psychické trápení ale může být pro srdce opravdu nebezpečné v případě nešťastné lásky, ztráty milovaného člověka nebo jiného silného citového otřesu. Syndrom zlomeného srdce je způsobený velkým emočním či fyzickým stresem, má podobné příznaky jako infarkt, je stejně závažný a také vyžaduje rychlou lékařskou péči.

Doporučujeme: Téma Srdce a infarkt

Kdy to ale infarkt opravdu je? Obecně se dá říct, že když vás bolí na levé straně hrudi u srdce, nejspíš to bude něco jiného. Vážnější je bolest uprostřed prsou.

Infarkt se dokáže „maskovat“

„Při klasických příznacích infarktu myokardu se objevuje bolest v oblasti za hrudní kostí, leckdy i svírání a tlak. Šíří  se do krku, do mandlí, případně i do levé horní části ruky,“ potvrzuje lidové pozorování doc. MUDr. Martin Mates, CSc. z Kardiologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

Typické je, že bolest vznikne náhle a trvá nepřerušovaně pět, deset i více minut. Pacient se při tom cítí špatně, má strach o život -„sáhne na něj smrt“. Může se také potit, být dušný, mívá pocit nedostatku vzduchu.

„V řadě případů se takto infarkt opravdu ohlásí, je ale třeba myslet na to, že jsou pacienti, u nichž infarktová bolest vypadá úplně jinak.

A dokonce se může stát, že infarkt proběhne bez jakýchkoliv příznaků -odhaduje se, že takto nepovšimnuta zůstává každá desátá srdeční příhoda,“ připomíná docent Mates. To bývá velmi časté u žen.

Můžeme my sami dobře odlišit, která bolest na hrudi je nebezpečná a která neškodná?

„Člověk sám asi vždy nepozná, zda jde o infarktovou bolest. Je ale řada faktorů, která lékařům pomůže už v prvních momentech odhadnout, s jakou pravděpodobností se může jednat o infarkt.

Říkáme tomu rizikový profil pacienta -hodnotí se kouření, hypertenze, cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu, sedavý způsob života a genetická zátěž.

Pokud má člověk více těchto rizikových faktorů, dá se předpokládat, že bude trpět nějakým srdečně cévním onemocněním, a jeho bolest na hrudi tedy s větší pravděpodobností může signalizovat infarkt myokardu,“ říká docent Mates, který odpověděl i na další otázky.

Jakou roli hraje stres?

Co znamená takzvané „píchání“ u srdce, když je člověk ve stresu?

Když je člověk ve stresu, mění se i napětí jeho svalů, například v krku a ramenech, to může vést například k zablokování páteře a následným bolestem. Je pravda, že když se člověk víc pozoruje, začne si víc všímat, že má různé bolesti, často i na hrudníku.

To se děje například i pacientům po infarktu myokardu. V takové chvíli je třeba rozlišit, co vás zabije a co je v podstatě neškodné. Každopádně infarkt se projevuje svíravou bolestí spojenou s dušností, únavou, nemohoucností, strachem.

Ostrá píchavá dobře lokalizovaná bolest někde na hrudníku většinou se srdcem nesouvisí.

Existují lidé, kteří mají srdce na pravé místo na levé straně. Kde se u nich projeví bolest při infarktu?

Pociťovali by ji pravděpodobně uprostřed hrudníku, stejně jako ostatní lidé. Je dobré vědět, že ne všechny bolesti, které jsou na levé straně hrudníku a u srdce, tak se srdcem skutečně souvisí. Naopak, infarkt opravdu typicky bolí ve středu hrudi za hrudní kostí.

Kdy volat záchranku?

Pokud člověka trápí opakované silné bušení srdce, které vždy samo odezní, může to souviset s infarktem?

S infarktem myokardu to souviset nemusí. Může se však jednat o příznak nějaké srdeční arytmie, tedy třeba i závažného postižení srdce. Je proto dobré se nechat vyšetřit kardiologem.

Co má člověk dělat, když jej bolesti na hrudi postihnou?

Základní rada zní: zůstat v klidu, moc se nepohybovat a při podezření na infarkt okamžitě volat zdravotnickou záchrannou službu.

Pokud bolest na hrudi trvá víc než pět minut, je spojena s celkovou nevolností, nikdy jste se s podobnou bolestí nesetkali a neznáte ji, je určitě lepší nechat se lékařsky vyšetřit, než spoléhat na to, že se třeba o infarkt nejedná.

Pokud se zjistí, že máte srdce v pořádku a že podezření na to, že byste trpěli ischemickou chorobou srdeční, je minimální, budete příště vědět, že není životu nebezpečná.

Podezřelý klid

Bolesti na hrudi ale vznikají i při angině pectoris. Jak je odlišit od těch infarktových?

Angina pectoris je jednou z forem ischemické choroby srdeční, tedy postižení, kdy srdeční sval trpí přechodnou nedokrevností, a tedy i nedostatkem kyslíku, který nekryje aktuální potřeby srdce. Příčinou obvykle bývá aterosklerotické zúžení cév přivádějících  krev k srdci.

Při infarktu nastává celkový uzávěr cévy, a srdeční sval tak okamžitě trpí. Naproti tomu u anginy pectoris je průtok krve v klidu zachován. Teprve při větší zátěži srdečního svalu, tedy při námaze, jako je rychlejší chůze, výstup do schodů či po emočním stresu, kdy omezený přísun okysličené krve nestačí, začne srdeční sval strádat.

Pacient udává podobnou bolest jako při infarktu myokardu, ale většinou s daleko menší intenzitou. Bolest při angině pectoris je většinou vázaná na námahu, to znamená, že vznikne během nebo bezprostředně po námaze, nutí pacienta zastavit. Po zastavení většinou postupně ustoupí.

Naopak při infarktu jsou obtíže typicky přítomné v klidu.

autor: zenacentrum.cz

« Zpět

Zrádný covid. Lékaři nacházejí změny na plicích i u lidí, kteří se cítí dobře

Dušnost, bolesti hlavy, zhoršené dýchání, kašel, bolest na hrudi nebo přetrvávající únava. To jsou příznaky, kterými někteří lidé mohou trpět i měsíce potom, co si vyslechli diagnózu covid-19.

Pokud je potíže neopouští ani třetí měsíc po prodělané nemoci, jde o takzvané postcovidové pacienty. Nová kategorie nemocných vznikla právě v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Zajímavé:  Vliv Mobilního Telefonu Na Zdraví?

„Celá řada lidí, kteří prodělali covid-19, se i po jeho skončení potýká s obtížemi, většinou plicního rázu.

O tyto lidi se staráme už delší dobu, ale nyní dostane péče oficiální rámec, jsou pro ni stvořeny postupy a bude spuštěn registr, kde můžeme shromažďovat data o dopadech nemoci.

Pacienty do ambulancí plicních lékařů posílají nejenom nemocnice, ale také praktičtí lékaři,“ uvedla profesorka Martina Vašáková, šéfka České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP.

Speciální registr, kam budou pneumologové z celé republiky péči o své pacienty zaznamenávat, bude podle lékařky fungovat už brzy. Jeho spuštění se plánuje na únor.

„Je to proto, abychom objektivně zjistili, jak moc covid tělo poškozuje, a současně mohli na úrovni celé republiky identifikovat případné závažné dlouhodobé následky covidového onemocnění,“ přiblížil už dříve pro Seznam Zprávy pneumolog a přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty UK v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Lidé, kteří dva až tři měsíce po prodělání covidu-19 pociťují potíže, by se s nimi měli obrátit na svého praktického lékaře.

Ten obvykle má přehled o všech onemocněních, které konkrétní pacient v době před covidem prodělal. Může tedy nejlépe rozpoznat s covidem spojený problém a pacienta případně k plicaři poslat.

Právě postižení dolních dýchacích cest a plic je totiž v rámci postcovidových následků nejčastější.

Lékař pacienta pošle na rentgen, provede funkční vyšetření plic a změří nasycení krve kyslíkem jak v klidu, tak po zátěži. Pokud problém v dýchacím ústrojí nenajde, je vhodné zaměřit se například na srdce a další oblasti.

Plicní lékaři si doporučené postupy pro péči o postcovidové pacienty stanovili už na podzim, před několika týdny také v Česku vzniklo první Centrum postcovidové péče.

„Většina příchozích jsou zcela noví pacienti bez předchozích potíží, nejčastěji ve středním věku, mezi 40 až 60 lety. Nejčastěji u nich vidíme poruchy plicní difuze a poruchu okysličení krve zejména při zátěži.

Zajímavé je, že se vyskytují i lidé, u nichž se na CT plic objeví fibrotické změny a oni nepociťují, že by se jim hůře dýchalo.

Covid je bohužel nová a zrádná nemoc, která se mnohdy podceňuje,“ uvádí pneumolog Michal Kopecký, vedoucí Centra postcovidové péče.

Plicní lékaři pacienty sledují a rozdělují do čtyř základních skupin podle projevů a průběhu nemoci. Vytváří pro ně léčebné postupy, případně předávají do péče dalších specialistů.

„To, co covid-19 v plicích provádí, se vzdáleně podobá působení závažných forem chřipky nebo virového onemocnění SARS, které zde bylo v minulosti. Při těchto nemocech však na rozdíl od covidu nevznikají krevní sraženiny, které jsou velmi nebezpečné. Zvlášť když se dostanou do plic a způsobí život ohrožující plicní embolii,“ dodává Vladimír Koblížek.

Společně s kolegy zároveň provádí dlouhodobé pozorování 400 postcovidových pacientů, u kterých v pravidelných intervalech sledují příznaky.

„Procento pacientů s respiračními příznaky se po šesti měsících zmenšilo v závislosti na tíži onemocnění. Ústup respiračních symptomů je nepochybně rychlejší u lehčích pacientů, kteří svůj covid léčili pouze doma – přibližně 25 % z nich se příznaků zcela zbavilo.

Výrazně pomalejší návrat k normě byl patrný u nemocných léčených pro covid v nemocnici. Zdá se proto, že by do jednoho roku měly potíže u drtivé většiny ambulantních pacientů vymizet. Ti, kteří překonali covid v nemocnici, budou v našem sledování určitě déle.

Budeme rádi, pokud i u nich obtíže opravdu zcela vymizí,“ dodává lékař.

Péče o Vaše zdraví

To nejlepší, co můžeme udělat pro sebe a své blízké, je starat se o zdraví. Naše články o příznacích nejčastějších onemocnění mohou přispět k udržení zdraví v nejlepší formě.

  • Odborníci ji popisují jako „osobně nepříjemný smyslový a pocitový zážitek spojený se skutečným nebo hrozícím poškozením tkání nebo zážitek popsatelný tímto poškozením“. Z této definice vyplývají tyto podstatné znaky bolesti:
    • Bolest je něco nepříjemného a každý to vnímá jinak.
    • Bolest má dvě složky: smyslovou a emocionální (citovou). Smyslová složka podává informaci o intenzitě (síle), kvalitě (bodavá, řezavá, pálivá, tupá atd.) a lokalizaci (umístění) bolesti. Emocionální složka určuje dopady bolesti na psychiku člověka. Např. chronická bolest může u některých lidí vyvolávat projevy deprese. Tyto dvě složky jsou u různých typů bolesti a u různých osob různě zastoupeny.
    • Bolest má signální funkci. To znamená, že upozorňuje na poškození tkáně buď skutečné (např. když se řízneme při krájení zeleniny do prstu – k poškození tkáně došlo), nebo hrozící (např. dotkneme-li se horkého předmětu jen na velmi krátkou dobu a včas ucukneme – k poškození tkáně ještě nedošlo).
    • Poslední část definice „… zážitek popsatelný tímto poškozením“ popisuje případ, kdy k poškození tkáně nedochází a ani nemůže docházet, a přesto dotyčný bolest pociťuje. To se může dít například po amputacích, kdy nemocný může ještě nějakou dobu pociťovat intenzivní bolest chybějící části těla (tzv. fantomová bolest)

    Zdroj:https://www.lecba-bolesti.cz/co-je-to-bolest

    •  
    •  
    • Nalgesin S

    kategorie: Bolest

  • Kteří z Vás to neznají? Většina z nás má zimu pozitivně spojenou – s krásným bílým sněhem zářícím na slunci a Vánocemi – pro některé, je ovšem toto roční období synonymem vážných problémů.

    kategorie: Nachlazení

  • Pálení žáhy je palčivý pocit v hrudi (za hrudní kostí).Termínem gastroezofageální reflux označujeme zpětný tok kyselého žaludečního obsahu (kyselých šťáv) ze žaludku do jícnu.

    kategorie: Pálení žáhy

  • Vysoký krevní tlak znamená, že tlak působící na Vaše tepny je příliš vysoký. To vede k poškození tepen a ke zdravotním komplikacím. Každý člověk může mít vysoký krevní tlak a tato pravděpodobnost se zvyšuje se stárnutím. Vysoký krevní tlak je celoživotním onemocněním. Léčba musí vést ke snížení krevního tlaku na cílové hodnoty, čehož dosáhneme užíváním léků a změnou životního stylu.

    kategorie: Hypertenze

Je to infarkt? Co vše může znamenat bolestivý tlak na hrudi

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Nečekaný tlak a pálení na hrudi paralyzuje bolestí i hrůzou: není to srdeční infarkt? Nepanikařte. S jakými potížemi si můžete obávaný problém snadno splést?

Statistiky týkající se onemocnění srdce jsou alarmující, a infarkt vám proto možná přijde na mysl jako první, když ucítíte píchnutí nebo tlak na hrudi. Příčiny takových potíží ale mohou souviset i se svaly, psychikou nebo trávením. Než vytočíte záchranku, zamyslete se, co bolesti předcházelo. Pokud si ale nejste jistí, vždycky je lepší se poradit s lékaři.

Přejedli jste se, zkonzumovali něco pálivého nebo tučného? Bolest ve středu hrudi, kterou provází spíš pálení než tlak, může být způsobena poruchou trávení: pálením žáhy, zaraženými větry nebo jícnovým refluxem, kdy se jídlo a žaludeční šťávy vracejí ze žaludku zpět do jícnu. „Příčinou bývá také nadměrná konzumace alkoholu a sladkých limonád a dlouhodobá práce v předklonu nebo špatná technika zvedání těžkých věcí,“ vysvětluje Irma Miklášová z Lékárny Salvia.

Mnoho lidí má žlučové kameny, o jejichž existenci ani nemusí vědět. Poslední kapkou kumulujících se problémů pak může být dietní chyba, která spustí záchvat. Bolest vzniká v pravém podžebří, ale vystřeluje až do ramene a lopatky. Je náhlá, doprovází ji bledost a silné opocení a je natolik ochromující, že může působit jako srdeční ataka.

Foto: SizeSquare's, Shutterstock.com

Náhlé bolesti v oblasti hrudníku či nadbřišku mohou být způsobené srdečním záchvatem. Ale také mnoha jinými a naštěstí většinou ne tak vážnými důvody

Ostrá bolest šířící se do zad, nemožnost nadechnout se, bodání často v jediném konkrétním místě. Pravděpodobně půjde o přetížené nebo skřípnuté svaly, blokádu žeber, naražení nebo zlomeninu. Úlevu většinou přinese bandáž, fyzioterapeut a běžná analgetika.

Rychlé bušení srdce, píchání pod levou paží a pocit tíhy na prsou může být i následek stresu. „Po předcích máme zděděnou informaci, jak se k stresovým situacím postavit: zaútočit nebo utéct.

Dnešní doba však tyto reakce neumožňuje, a proto mohou v ten moment produkované látky vyvolat například zúžení průdušek či astmatický záchvat, srdeční arytmii, bušení srdce, dokonce infarkt nebo mozkovou mrtvici,“ vysvětluje MUDr. Daniela Pavlíková z EUC Kliniky v pražských Malešicích.

 Naučte se stres eliminovat a zapracujte na vnímání situací, jimiž se necháte rozčílit. „Když se vám několikrát za den vlivem stresu zvýší tepová i dechová frekvence, zvětšuje se riziko, že se dostaví vážné problémy,“ varuje lékařka.

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Dlouhodobé přetížení ničí vnitřní orgány i cévy. Zvolněte a naučte se poslouchat své tělo

Bolest na hrudníku často pochází i z dýchacích cest. Způsobuje ji jak běžný kašel, tak závažnější zápal plic, nebo dokonce tuberkulóza a rakovina plic. Nepříjemné pocity většinou doprovázejí další potíže, jako je kašel, nechutenství, teplota či zimnice.

Pálením na hrudníku se hlásí problémy s kyslíkem. Jeho nedostatek lze pocítit ve vysokých horách nebo v letadle: jedná se o nebezpečnou výškovou nemoc, kterou provází slabost, otupělost, ale i pocit jakési euforie.

Mnohem běžnější je opačný extrém: stres, úzkost nebo obavy mohou způsobit hyperventilaci. Jedná se o příliš rychlé či hluboké dýchání, při němž se v těle hromadí kyslík a ubývá oxid uhličitý. To vyvolá bušení srdce, pálení na hrudníku, závrať, pocit dušení, křeče v dlaních.

Postiženému je nutné snížit příjem kyslíku: typické je dýchání do papírového sáčku.

Ano, může jít i o obávaný srdeční infarkt. Tupý tlak uprostřed hrudníku nebo svíravý pocit za hrudní kostí často přechází do levé ruky, ramene, krku či čelisti, obvykle se přidává dušnost, schvácenost, nevolnost, zvracení, opocení a silná úzkost.

Máte podezření, že příčinou je skutečně infarkt myokardu? Uložte postiženého do polosedu, zajistěte mu přívod čerstvého vzduchu (otevřete okno uvolněte oblečení), bere-li léky na srdce nebo tlak, podejte mu je.

Lékaři také doporučují vzít si tabletu aspirinu a rozkousat ho, pomůže totiž s ředěním krve, tím pádem může pomoci s rozpuštěním sraženiny. A volejte co nejdřív záchranku!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector