Paracetamol a alkohol – Vše o zdraví

Většina z nás zná ten nepříjemný stav, který se ráno dostaví po prohýřené noci. Hlava bolí, žaludek na vodě a hrozný pocit únavy. Jak z toho ven?

Paracetamol a alkohol - Vše o zdraví

Nejlépe je tomuto stavu předcházet. Pokud se ale přesto stane, pak je dobré se na pití alkoholu trochu „připravit“. Základem je zaplnit žaludek, nejlépe něčím tučným.

Přímo ze žaludku se vstřebává asi 20% vypitého alkoholu, zbylých 80 % se vstřebává z tenkého střeva.

Rychlost, s jakou začne alkohol působit, závisí právě na naplněnosti žaludku (čím je žaludek plnější, tím je vstřebávání alkoholu pomalejší) a na typu nápoje (nápoje teplé nebo sycené oxidem uhličitým urychlují vstřebávání).

Alkohol se vylučuje z organismu z 90 až 95 % oxidací v játrech a z 5 až 10 % je vyloučen v nezměněné formě dechem a močí. Vylučování alkoholu jinými cestami je prakticky zanedbatelné.

Nejste si jisti ohledně dávkování léků s paracetamolem?

Odbouráváním alkoholu v játrech za pomocí enzymu alkoholdehydrogenázy vzniká látka acetaldehyd. Aktivita alkoholdehydrogenázy je dána geneticky, čímž se vysvětluje různá individuální vnímavost k alkoholu (např.

u Japonců nebo Indiánů je aktivita alkoholdehydrogenázy vyšší). Ranní bolest hlavy je způsobena právě acetaldehydem a celkovou dehydratací organismu.

Proto je důležité dodávat hodně tekutin (vody) nejen ráno, ale nejlépe ještě večer před ulehnutím.

Paracetamol a alkohol - Vše o zdraví

Léčit kocovinu ostatními léky proti bolesti také není moc vhodné. Kyselina acetylsalicylová, ibuprofen a ostatní nesteroidní antirevmatika mohou působit dráždivě na žaludek a ten po večírku většinou nebývá připraven na další nápor. Bolesti hlavy, která se dostaví po požití alkoholu, se nejlépe zbavíte doplněním tekutin a dostatečným spánkem.

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Paracetamol a alkoholismus

U osob, které vypijí denně tři nebo více alkoholických nápojů, je paracetamol obzvláště nevhodný a riziko selhání jater je mnohonásobně vyšší než u zdravého člověka. Může dojít k hepatitidě (zánětu jater) až cirhóze (nevratné nahrazení jaterních buněk vazivem). Kombinace paracetamolu s pravidelným pitím alkoholu může mít až fatální následky.

Příklady léků, kde je obsažen paracetamol

  • Léky volně prodejné: např. Acifein®, Ataralgin®, Coldrex®, Panadol®, Paralen®, Paramax®, Saridon®, Valetol®, Vicks Symptomed®
  • Léky na recept: např. kombinované léky na léčbu bolest a kašle.

Budete-li mít jakékoli pochybnosti o volbě léku, jeho dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání, neváhejte se obrátit na svého lékárníka.

Získáte tak cenné rady pro bezpečnou a účinnou léčbu svých potíží.

  • PharmDr. Nora Tůmová
  • Lékárna Mendlovo náměstí, Brno
  • Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  • Paracetamol a alkohol - Vše o zdraví

Kombinace léků na bolest a alkoholu: žaludek, játra ani ledviny nepotěšíte

Aktualizace: .. : Vydáno: 26.11.2015, 01:00

Paracetamol a alkohol - Vše o zdraví Paralen, léčivo, lék, léky, tablety. Ilustrační foto. CTK/Štěrba Martin, Fotobanka ČTK

Chystáte se na večírek, ale rozbolela vás hlava. S lékem váháte, budete přece pít alkohol. Jenže pak si ho vezmete, stejně jako většina lidí v podobné situaci. Co po koktejlu pilulek a alkoholu hrozí našemu organismu?

Paracetamol je běžný lék, který většina lidí užívá k tišení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty. Kombinace analgetik s obsahem paracetamolu a alkoholických nápojů však představuje výrazné nebezpečí pro játra.

V případě jedné tablety je riziko nízké, ovšem konzumace většího množství tohoto léku a alkoholu přináší nevratné změny. Obojí působí na játra toxicky, mění jejich strukturu a způsobuje odumírání buněk.

Poškození jater se projeví:

  • žloutenkou,
  • zvýšenou teplotou,
  • bolestmi svalů a kloubů,
  • nevolností, zvracením a nechutenstvím.

Pokud tedy užíváte léky proti bolesti s obsahem paracetamolu, raději se pití alkoholu vyhněte.

Pozor na žaludek! 

Ibuprofen je bezpochyby nejpoužívanějším analgetikem dneška. Důvod je prostý. Léčivo dobře účinkuje na široké spektrum bolestí a vykazuje poměrně nízký výskyt nežádoucích účinků.

Kombinace alkoholu a ibuprofenu není tolik dramatická jako v případě paracetamolu. Když si před večírkem vezmete jednu tabletu a pijete střídmě, nic závažného se neděje.

Pokud však užijete větší množství ibuprofenu a současně to přeženete s konzumací alkoholu, riskujete vznik závažných zažívacích obtíží.

  • Ibuprofen i alkohol totiž dráždí sliznici žaludku a jejich vzájemná kombinace tak může způsobit žaludeční krvácení.
  • Riziko podráždění sliznice lze snížit tím, že ibuprofen užijete společně s jídlem nebo zvolíte lékovou formu v podobě šumivých granulí. Příkladem může být přípravek Brufedol, který je obzvláště šetrný k sliznici zažívacího systému.
  • Na pozoru by se měli mít i jedinci trpící poruchou funkce ledvin a jater, kteří by případné braní ibuprofenu měli předem konzultovat s lékařem. V jejich případě je pochopitelně konzumace alkoholu absolutně nevhodná.

Vždy vítězí střídmost 

Drtivá většina lékařů vůbec není zastáncem pití alkoholu při užívání léků proti bolesti. Když si však občas dáte jednu skleničku na malé množství analgetika, nic hrozného se neděje. Na pozoru by se ale měli mít jedinci trpící chorobami zažívacího systému nebo poruchou funkce jater a ledvin.

http://www.lecba-bolesti.cz/aktualne/kombinace-leku-na-bolest-a-alkoholu-zaludek-jatra-ani-ledviny-nepotesite-138

zdraví léky bolest

  • Autor: uLékaře.cz

Paralen vás může i zabít. Snadná smrt z časté kombinace | Žena.cz

Zaháníte chřipku a nachlazení prášky, ke kterým si pro zahřátí občas přidáte grog nebo svařené víno? Můžete si vážně poškodit játra, nebo způsobit vznik mozkových problémů.

Větší množství léků obsahem paracetamolu může mít fatální následky, a to především v kombinaci s alkoholem. Tuto účinnou látku nalezneme v mnoha volně prodejných lécích léků, jako jsou např.

tabletový Paralen, Panadol, rozpustný Coldrex a mnohé další.

Jde o běžný lék na tlumení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty, v našich lékárnách jich můžete koupit dokonce kolem dvou stovek druhů!

Opatrně s dávkováním

Lehké předávkování se však těžko rozpozná. Lidé často a opakovaně užívají nadměrné množství léků, typicky používaných ke zmírnění potíží při chřipce a nachlazení,  rýmě, bolení v krku, kašli a podobných obtížích, které nás v zimě často trápí.

Nejnověji na to upozornila studie skotských vědců z univerzity v Edinburghu, zveřejněná v odborném periodiku British Journal of Clinical Pharmacology.

„Závěr je naprosto jednoznačný. Pokud si pravidelně berete větší dávky, nedosáhnete kýženého účinku, ale vážně si uškodíte. K lehkému předávkování dochází velice často, užíváte-li více léků na nachlazení. Řada z nich totiž paracetamol obsahuje,“ vysvětluje jeden z autorů studie Kenneth Simpson.

Osmička jako maximum

Paracetamol totiž není naprosto bezpečná látka. Jeho maximální doporučená denní dávka je standardně asi 8 tablet (4 gramy). Vyšší dávky paracetamolu už působí toxicky a umí vážně poškodit játra

Na to, aby si tak pacient způsobil otravu, by však musel těchto lékůc sníst několik balení.  Pokud ale pojídáte tyto léky často, jejich účinek se sčítá.

To, že pacient paracetamol chronicky nadužívá, nemusí rozpoznat ani on, ani  lékař. Běžné krevní testy totiž lehké předávkování neodhalí a potíže s játry se projeví, až když je příliš pozdě.

Silné předávkování paracetamolem potom může mít rychlé a vážné důsledky.

Může se projevovat nadměrným krvácením, otoky mozku nebo poruchami jeho funkce, nízkou hladinou cukru a v extrémním případě až smrtí.

„Je to jednoduché: pokud vám paracetamol nezabírá, namísto toho, abyste si vzali další prášek, kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka a domluvte se na alternativní léčbě,“ radí profesor Roger Knaggs z  britské Královské farmaceutické společnosti.

(Sebe)Vražedná kombinace

Daleko „snazší“ je si poškodit játra kombinací těchto prášků s alkoholem. Podobnou reakci jako alkohol způsobuje i velké množství kofeinu, který je obsažen v čaji nebo kávě.

Kombinace alkoholu a paracetamolu působí toxicky na játra. Mění jejich strukturu a způsobuje odumírání jaterních buněk. Tehdy již k trvalému poškození poměrně malá dávka, cca 10 gramů. Játra pak  musí odbourávat jak alkohol, tak i paracetamol, a proto se brzy vyčerpají a odumřou.

Vzniká tak tzv. poléková hepatitida – zánět jater. Projevuje stejně jiné žloutenky –  zvýšenou teplotou, bolestmi svalů, kloubů, nevolností, zvracením a nechutenstvím a někdy i zežloutnutím.

Místo odumřelých jaterních buněk se objeví vazivová tkáň, takže se u poškození kombinací paracetamol + alkohol často objevuje cirhóza se všemi svými komplikacemi.

Víte, co vám je?

Pořádný problém  může vziknout také opačným způsobem. Pokud trpíte nějakou jaterní nemocí (a stává se, že člověk ani neví, že se nakazil třeba i žloutenkou, natož docela běžnou mononukleózou), vezmete si lék s paracetamolem a k tomu byť jen minimální množství alkoholu,  můžete se vážně ohrozit na životě.

Játra pak „nestíhají“ už vůbec a lze mluvit o štěstí, když vás z toho doktoři dostanou. Nekombinujte tedy zásadně alkohol s paracetamolem.

Pokud si nejste stoprocentně jisti, jaká  nemoc na vás právě „leze“, tak už vůbec ne. A při braní prášků s paracetamolem si radši dejte pozor vždycky. Při jedné tabletě se nic nestane, víc by jich už mohlo způsobit vážné ohrožení vašeho zdraví.

Přijde šetrnější lék?

V budoucnosti by ale mohli mít po starostech i netrpěliví, rad nedbající lidé, kteří při obtížích polykají jeden prášek za druhým.

Švédsko-britsko-francouzský výzkumný tým ve studii publikované v časopise Nature Communications ukázal, jakým způsobem zřejmě paracetamol v těle působí.

Hlavní úlohu hraje bílkovina zvaná TRPA1. Stejný mechanismus ale funguje třeba i v případě tlumení bolesti s pomocí THC – účinné látky obsažené v konopí. Možná právě toto zjištění otevře cestu k vývoji šetrnějšího způsobu potlačování bolesti.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Desítky Čechů ročně zabijí prášky proti horečce. Selžou jim játra

Veronika Rodriguez

Zajímavé:  NSS zrušil pokutu pro rodiče, kteří nedali děti očkovat – vše o zdraví

redaktorka

/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná. Stačí pouhých osm gramů. U pacienta se do pár hodin objeví zvracení, bolesti břicha nebo píchání pod žebry. Později se mohou přidat poruchy krevní srážlivosti a ztráty vědomí. Pokud lékaři včas nezasáhnou, do týdne nastane smrt.

Ilustrační foto | Foto: DENÍK/Archiv

To jsou jen některé příznaky, které doprovázejí náhlé selhání jater po předávkování paracetamolem – tedy látkou, kterou obsahují běžné léky na horečku a bolest.

Jde například o paralen, valetol nebo coldrex. Jen toxikologické informační středisko při Všeobecné fakultní nemocnici zaznamená kolem 520 takových případů ročně.

Část z nich dopadne fatálně – podle odhadů odborníků jde o desítky případů.

„Otrava paracetamolem se stala vůbec nejčastější příčinou akutního selhání jater. Může až za polovinu všech těchto případů,“ potvrzuje také Pavel Trunečka – vedoucí hepatologické ambulance při Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.

Za toxické množství lze podle něj považovat už osm až deset gramů látky – tedy pokud ji pacient užil během jednoho jediného dne. To odpovídá asi dvaceti běžným tabletám. U dětí je toto množství ještě menší – k otravě jim stačí pouhé tři gramy paracetamolu.

Přečíst článek ›

Dosáhnout této hladiny lze přitom velmi snadno – paracetamol totiž obsahuje celá řada léků. Většina z nich je navíc volně prodejná. Pokud tedy lidé začnou různé přípravky kombinovat, aniž by si prostudovali příbalový leták, je problém na světě.

„Jen v Česku máme registrovaných 121 léčivých přípravků, které obsahují paracetamol. Látka se nachází i v takových lécích, ve kterých by to běžný uživatel nepředpokládal – obsahují ho přípravky ve formě šumivých tablet, čípků, sirupů i prášků pro přípravu horkých nápojů,“ potvrzuje Ivana Lánová z BENU lékárny v Mladé Boleslavi.

Paracetamol má navíc pověst naprosto bezpečného léčiva, kterému není třeba věnovat žádnou zvláštní pozornost.

Přečíst článek ›

„Což je ale velký omyl. Když se paracetamol špatně užívá, může být velmi nebezpečný,“ varuje expert na nežádoucí účinky léků Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm.

Játra dokáže poškodit stejně spolehlivě jako například alkohol. Jen v kratším čase.

„Zatímco alkohol způsobuje chronické selhání jater v důsledku dlouhodobého nadměrného užívání alkoholu, paracetamol zapříčiní selhání akutní,“ vysvětluje Suchopár.

Lékaři přitom upozorňují, že až devadesát procent lidí s akutním selháním jater dopadne fatálně – zemře. Zabránit jim v tom může jen okamžitá transplantace jater. Po úspěšné transplantaci přežije zhruba polovina pacientů.

Paracetamol se používá na snížení teploty, ale i na bolest. Doporučená denní dávka je kolem 10 až 15 miligramů na jeden kilogram tělesné hmotnosti pacienta. Otrava paracetamolem hrozí při užití většího množství tablet nebo při nedodržení doporučeného intervalu mezi jednotlivými dávkami – což je 4 až 6 hodin. Paracetamol by se neměl kombinovat s alkoholem.

Přečíst článek ›

Nahravá se anketa

30.1.2018

  • Česko,
  • alkohol,
  • lékař,
  • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze,
  • Institut klinické a experimentální medicíny,
  • smrt,
  • břicho,
  • Praha,
  • Mladá Boleslav,
  • transplantace,
  • tablet

Alkohol

Skupina drog: Alkohol patří mezi tlumivé látky, ale je to droga s rozporuplnými účinky:
v nižších dávkách působí povzbudivě (pocit euforie, uvolnění a ztráta zábran), ve větších

dávkách je tlumivý (může utlumit i nervové centrum řídící dýchání a způsobit zástavu dechu). Pokud bychom použili zastaralé rozdělení drog na měkké a tvrdé, alkohol by patřil jednoznačně mezi „tvrdé“ drogy.

  • Typičtí zástupci: pivo (obsahuje obvykle do 5 % alkoholu), víno (obsahuje okolo 12 % alkoholu), destiláty (obsahují 37,5 % a více alkoholu).
  • Účinná látka: Etanol (chemicky etylalkohol, etanol C2H5-OH) je specificky vonící, bezbarvá, hořlavá kapalina, používá se k výrobě chemikálií a alkoholických nápojů, jako palivo nebo dezinfekční prostředek

Původ: Alkohol vzniká chemickým procesem kvašení ze sacharidů – jednoduchých cukrů obsažených v ovoci, nebo polysacharidů z obilných zrn nebo brambor.

Jakmile obsah alkoholu v procesu kvašení dosáhne 13-14 %, jeho koncentrace začíná být toxická pro běžné druhy kvasinek, také se množí bakterie, které mění alkohol na ocet. Vyšších koncentrací alkoholu se dosahuje destilací.

Alkohol byl vyráběn a používán od pradávna jako látka zvláštního významu při náboženských obřadech, široce se používá v lidové medicíně a ve farmakologii.

Postoje různých společností k alkoholu se historicky vyvíjejí, v dnešní době většina států alkohol toleruje.

V Česku je užívání alkoholu natolik běžné, že člověk, který odmítá alkohol, bývá někdy viděn jako nenormální a lidé se snaží uhádnout, co za jeho odmítavým přístupem k alkoholu vězí.

V případě, že odmítnutí alkoholu nesouvisí se závažným onemocněním, bývá daný jedinec někdy vystavován nátlaku – je přemlouván k  „aspoň jedné skleničce“.

Kdybychom si představili stejnou situaci, ve které by místo alkoholu vystupovala například extáze, byli bychom pohoršení nátlakem k užívání psychotropní látky. Je to podivuhodné i proto, že v případě alkoholu jde na rozdíl od extáze o silně fyzicky návykovou drogu. Skutečnost, že je alkohol legální, k dostání vždy a všude a patří k různým rituálům, znásobuje jeho nebezpečnost.

Na druhou mnozí lidé, kteří se např.

z důvodu rozvíjející se závislosti na alkoholu raději vydali cestou abstinence, také popisují, že se u druhých lidí setkali i s četnými povzbudivými reakcemi, ba někdy i s obdivem, že se se svou závislostí vypořádali a nepijí.

Mnohdy tím bývají značně překvapeni – čekali, že je okolí bude přemlouvat, vysmívat se jim nebo bagatelizovat jejich závislost a místo toho se potkávají (častěji, než očekávali) s porozuměním, podporou nebo se pro některé lidi stávají i vzorem.

Vzhled: Čistý etanol je bezbarvá kapalina. Alkohol se ale málo kdy užívá jako chemicky čistá substance, obvykle se s ním setkáme ve formě alkoholického nápoje, obsahujícího různá množství dalších látek, která ovlivňují vzhled, chuť a do určité míry také účinek alkoholu.

Účinky, pro něž je alkohol vyhledáván: Stav (odpovídá lehké podnapilosti), kdy intoxikovaný je excitovaný,  hovorný, stoupá mu sebedůvěra (sám sobě připadá duchaplný, starosti „blednou“) a díky uvolnění vnitřního napětí snadněji překonává společenské zábrany (snadněji se seznámí).

Okolí však může vychloubání a žertování uživatele (které intoxikovanému připadá jako podnětné a duchaplné) vnímat jako nejapné a postrádající smysl, pokusy o navazování kontaktu jako obtěžující. Uživatel má tendenci signály od okolí ignorovat, na své chování nemá náhled.

Lidé, kteří považují alkohol za životabudič, berou v potaz jen počáteční fázi intoxikace (opomíjejí následný útlum, ale také  kocovinu další den). Zvlášť nebezpečné je hledat v alkoholu únik od vážnějších starostí, kdy alkohol rozpouští (ovšemže krátkodobě) jinak obtížně snesitelnou úzkost.

Původní problémy, „řešené“ alkoholem, se přirozeně dále zhoršují.

Další účinky alkoholu: Již po užití malého množství alkoholu dochází k měřitelnému zhoršení soustředění, rychlosti reakcí, koordinace pohybů, úsudku, rozhodování. Prolomení zábran se následně může týkat i sexuálního chování, nezřídka se však stává, že uživatel není schopen dosáhnout erekce.

Při středně těžké podnapilosti může dojít k projevům agresivity, typická je ataxie (nesouměrnost pohybů a jejich špatná koordinace), vrávorání a pády. Při těžké podnapilosti je řeč setřelá, dysartrická, intoxikovaný jedinec se v tomto stavu nezřídka pomočí a pokálí. Na tento stav už bývá amnézie. Při zvracení vzniká nebezpečí vdechnutí zvratků.

 Při dlouhodobém užívání se setkáváme s přetrvávající vztahovačností, poruchami paměti, intenzivními úzkostmi a depresí.

Slovo „kocovina“ označuje vedlejší účinky konzumace alkoholu, které se projevují bolestí hlavy, pocitem žízně, citlivostí na světlo i hluk, nevolností a celkovým oslabením organismu.

Alkoholová kocovina je způsobena především dehydratací organismu, která se projeví až po odeznění tlumivých účinků alkoholu.

Jedinou skutečně spolehlivou metodou, jak tomuto stavu předcházet, je omezit množství užívaného alkoholu.

Hlavní rizika: Dlouhodobé nadužívání alkoholu způsobuje více než 200 onemocnění. Nepoškozuje jen játra (nejznámější je jaterní cirhóza s následným krvácením do trávicího traktu), ale i další orgány a orgánové systémy.

Patří mezi ně například mozek (demence), periferní nervy, srdce a cévní systém (kornatění cév), trávicí systém (s následkem alkoholové podvýživy a nedostatku vitamínů), zvýšené riziko onemocnění některými druhy rakovin. Alkohol stojí za téměř 6 % všech úmrtí na světě (asi každé dvacáté úmrtí je způsobené alkoholem).

Na alkoholu se může rozvinout psychická a fyzická závislost, delirium tremens je nejtěžší odvykací stav po alkoholu, který může člověka ohrožovat na životě.

Kombinace alkoholu a různých léků (antibiotik, léků na hypertenzi a dalších) mohou vyvolávat zvracení, kolísání krevního tlaku, mdloby, poškození jater, nebo i cévní mozkovou příhodu.

Kombinace alkoholu a volně prodejných léků proti bolesti (například ibuprofen) může způsobovat vředy a těžké poškození jater (např. paracetamol). Alkohol může zesílit, prodloužit nebo naopak oslabit účinky mnoha léků.

Velmi nebezpečné může být i malé množství alkoholu v kombinaci s dalšími tlumivými látkami – především některými drogami a léky (např. opiáty, benzodiazepiny), což vede k ještě výraznějšímu prohloubení útlumu centrální nervové soustavy.

Chronický uživatel se snadno předávkuje, protože tolerance alkoholu u něj rychle roste (musí zvyšovat dávky, aby se dosáhlo kýženého účinku), ale letální dávka alkoholu zůstává stejná.

Mezi rizika spojená s alkoholem počítáme i nepřímé důsledky užívání alkoholu, jako je jízda pod vlivem alkoholu nebo agresivní chování a kriminalita. Dalším rizikem jsou pohlavní nemoci a nechtěná těhotenství, které souvisí s rizikovým sexuálním chováním pod vlivem alkoholu.

Intoxikovaný: Chování, gesta, pohyb a celkový vzhled opilého člověka jsou velmi charakteristické a notoricky známé. Tolerance alkoholu je individuální, někdo se opije už po malém množství alkoholu, někdo nejeví známky opilosti ani po větším množství koncentrovaného nápoje.

Zajímavé:  Problem So Stitnou Zlazou Priznaky?

Zjednodušeně se dají účinky alkoholu na zdraví a chování člověka odstupňovat podle koncentrace alkoholu v krvi, která se nejčastěji vyjadřuje pomocí promile (označuje se symbolem ‰). Promile je jedna desetina procenta, tzn. jiný název pro jednu tisícinu celku.

Řekneme-li tedy, že osoba má v krvi 2 promile alkoholu, znamená to, že je 2/1000 alkoholu (tzn. 2 mililitry alkoholu) v každém litru krve.

Účinek alkoholu je individuální, ale velmi zhruba to můžeme vyjádřit takto: nevázanost v myšlení a narušení soudnosti (0,5 až 1 ‰), snadnější navazování společenských kontaktů a motorická nešikovnost (1 až 1,5 ‰), delší reakční čas až poruchy rovnováhy a koordinace (2,1 až 2,5 ‰), dezorientace a poruchy vědomí (2,6 až 3,0 ‰), zástava dechu a krevního oběhu, bezvědomí (3,1 až 4,0 ‰) a smrt (5,0 ‰ a více).

Projevy intoxikace však závisejí nejen na množství požitého alkoholu, ale také na individuální toleranci, věku i momentálním psychickém a fyzickém stavu. Setkáváme se s alkoholiky, u kterých je vědomí zachováno i při jinak smrtelné hladině 5–6 ‰ alkoholu.

1.pomoc: U těžších otrav alkoholem je nebezpečí vdechnutí zvratků a zástavy dechového centra, proto není dobré podceňovat opilost, někdy je třeba volat lékaře. Nebezpečná je kombinace opilosti a úrazu hlavy (opilost může zakrývat známky nitrolebního krvácení). U opilého člověka snadno dojde k hypotermii a hypoglykémii.

Odvykací stav: Na alkoholu vniká jak psychická, tak fyzická závislost. Abstinenční příznaky se objevují po šesti až osmi hodinách od posledního užití (to znamená hned ráno). Delirium tremens je nejtěžší odvykací stav po alkoholu, člověka ohrožuje na životě.

Mírnými projevy fyzického odvykacího stavu jsou třes, poruchy spánku, pocení, vnitřní neklid, úzkost, deprese, rozladění, nechutenství, slabost a řada dalších. Mnozí sahají po další skleničce, aby zmírnili abstinenční příznaky, a přispívají tak k dalšímu rozvoji závislosti.

Detekovatelnost: Mezi orientační metody zjišťování množství alkoholu v krvi patří dechové analyzátory nebo klinické vyšetření (člověk se lékaři jeví jako opilý). Orientační výsledky se získají také testováním slin.

Přesné jsou analytické rozbory krve (používají se zejména plynová chromatografie a Widmarkova metoda). Přítomnost alkoholu v organismu lze prokázat i vyšetřením jiných tělních tekutin, zejména moči.

Alkohol v moči je detekovatelný i po 4-5 dnech od užití, koncentrace neodpovídá přímo koncentraci alkoholu v krvi.

Odbourávání alkoholu záleží na váze, pohlaví, rychlosti metabolizmu. Proto nedoporučujeme řídit se údaji z různých tabulek a „kalkulaček“, pokud jde o rozhodování o řízení motorových vozidel. Jsou známy případy, kdy i přes dodržení tabulkou uvedené lhůty na odbourání alkoholu řidič „nadýchal“ došlo k odebrání řidičského průkazu. Pro zajímavost uvádíme jednu z variant takové tabulky.

Odbourávání alkoholu u muže vážícího 85 kg

PIVO 10 ČAS PIVO 12 ČAS VÍNO ČAS LIHOVINA 40% ČAS
0,5 2:15 0,5 l 2:45 0,2 l 2:28 0,5 dcl 3:15
1 l 4:30 1 l 5:30 0,4 l 4:56 1 dcl 4:30
1,5 l 6:45 1,5 l 8:15 0,6 l 7:24 1,5 dcl 6:45
2 l 9:00 2 l 11:00 0,8 l 9:52 2 dcl 9:00
2,5 l 11:15 2,5 l 13:45 1 l 12:20 2,5 dcl 11:15
3 l 13:30 3 l 16:30 1,2 l 14:48 3 dcl 13:30
3,5 l 15:45 3,5 l 19:15 1,4 l 17:16 3,5 dcl 15:45
4 l 18:00 4 l 22:00 1,6 l 19:44 4 dcl 18:00
4,5 l 20:15 4,5 l 24:45 1,8 l 22:12 4,5 dcl 20:15
5 l 22:30 5 l 27:30 2 l 24:40 5 dcl 22:30

Odbourávání alkoholu u ženy vážící 60 kg

PIVO 10 ČAS PIVO 12 ČAS VÍNO ČAS LIHOVINA 40% ČAS
0,5 3:42 0,5 l 4:31 0,2 l 4:04 0,5 dcl 3:42
1 l 7:24 1 l 9:12 0,4 l 8:08 1 dcl 7:24
1,5 l 11:07 1,5 l 13:33 0,6 l 12:13 1,5 dcl 11:07
2 l 14:49 2 l 18:04 0,8 l 16:18 2 dcl 14:49
2,5 l 18:31 2,5 l 22:35 1 l 20:22 2,5 dcl 18:31
3 l 22:15 3 l 27:06 1,2 l 24:26 3 dcl 22:13
3,5 l 25:57 3,5 l 31:37 1,4 l 28:30 3,5 dcl 25:57
4 l 29:38 4 l 36:06 1,6 l 32:34 4 dcl 29:38
4,5 l 33:20 4,5 l 40:37 1,8 l 36:38 4,5 dcl 33:20
5 l 37:02 5 l 45:08 2 l 40:42 5 dcl 37:02

Na dobu odbourávání alkoholu má vliv zejména aktuální zdravotní stav, ale také užívání některých léků.

Zajímavosti: Česká republika patří v celosvětovém žebříčku dlouhodobě mezi státy s nejvyšší spotřebou alkoholických nápojů. V přepočtu na 100% alkohol to již řadu let představuje průměrnou spotřebu téměř deseti litrů na jednoho obyvatele za rok. Nadměrná pravidelná konzumace alkoholických nápojů se u nás týká přibližně 25 % dospělé mužské populace a 5 % žen.

Použité zdroje:
http://poradna.adiktologie.cz/article/alkohol/
http://www.alkoholik.cz/zavislost/

Vážené kolegyně, vážení kolegové,rádi bychom vás touto cestou pozvali na říjnový seminář s tématem Problematika střídavé péče, na kterém bude přednášet vážená paní profesorka Lenka Šulová. Neváhejte se přihlásit na e-mail uvedený v pozvánce. Kapacita omezena. Přihlášku možno posílat do 8. 10. 2021. #Prev_Centrum #nizkoprah #vzdelavani … See MoreSee Less

Nízkoprahový klub Suterén je místo, které poskytuje bezpečné prostředí pro trávení volného času dětí a dospívajících. Máme širokou nabídku sportovních a výtvarných aktivit, deskových her a v neposlední řadě také PlayStation 4.

Na říjen jsme připravili pár zajímavých akcí, které stojí za to vyzkoušet. Klub je otevřený vždy v pondělí od 14 do 18h, ve středu od 14 do 18h a v pátek od 13 do 16h. Budeme se na vás těšit! #Prev_Centrum #nizkoprah … See MoreSee Less

Děkujeme lektorům primární prevence, že se s námi dělí o výtvory žáků. S mladšími žáky na prvním stupni lze na základě obdobných kreseb rozvést diskuzi na téma přátelství. Programy na toto téma jsou velmi často objednávány pro žáky 2. a 3.

ročníků ZŠ a my si vážíme toho, že školy se prevenci věnují už v rané fázi školní docházky.#Prev_Centrum #primarniprevenceNa programech pro první stupeň ZŠ, které jsou zaměřeny na kamarádství, si povídáme třeba o tom, jaké vlastnosti má náš kamarád a proč je přátelství důležité ????. A takto potom mohou vypadat odpovědi žáků ☺️.#prevence #prevcentrum #programy #lektor #dělejcotěbaví … See MoreSee Less

Pilulka.cz

Příbalovou informaci můžete stáhnout zde

. zn. sukls126996/2018

  •                                                                                 Příbalová informace: informace pro uživatele
  •                                                                   Panadol Extra Novum 500 mg/65 mg potahované tablety
  •                                                                                              paracetamolum/coffeinum
  • Přečtětě si pozorně tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje
     Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
  •  Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  •  Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
  •  Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
  •  Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v této příbalové informaci

  1. . Co je přípravek Panadol Extra Novum a k čemu se používá
  2. . Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Panadol Extra Novum užívat
  3. . Jak se přípravek Panadol Extra Novum užívá
  4. . Možné nežádoucí účinky
  5.  Jak přípravek Panadol Extra Novum uchovávat
  6. . Obsah balení a další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK PANADOL EXTRA NOVUM A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Panadol Extra Novum obsahuje kombinaci dvou léčivých látek, která je účinná proti bolesti a horečce: paracetamol a kofein.

Paracetamol zajišťuje úlevu od bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu. Kofein zvyšuje analgetický účinek paracetamolu, zmírňuje únavu, mírně podporuje dýchání a krevní oběh u horečnatých onemocnění.

  1. Potahované tablety Panadol Extra Novum jsou vhodné k úlevě při bolesti hlavy, migréně, bolesti zad, zubů a bolesti při menstruaci.
  2. Panadol Extra Novum též přináší úlevu od nepříjemných příznaků chřipky a nachlazení, jako jsou bolesti svalů, kloubů a bolest v krku, a snižuje horečku.
  3. Po poradě s lékařem se přípravek může užívat k potlačení bolesti při revmatických onemocněních, jako je artróza (degenerativní kloubní onemocnění), a při neuralgii (bolest pociťovaná v průběhu nervu).
  4. Přípravek je určen pro dospělé a dospívající od 12 let.
  5. Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.
  6. 2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK PANADOL EXTRA NOVUM UŽÍVAT
  7. Neužívejte Panadol Extra Novum:
  •  jestliže jste alergický(á) na paracetamol, kofein nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);
  •  při těžké poruše funkce jater a akutním zánětu jater (žloutence). 

Upozornění a opatření

Přípravek Panadol Extra Novum obsahuje paracetamol, neužívejte jej současně s jinými léky obsahujícími paracetamol. Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.

Zajímavé:  Cesta Zdraví Vysoké Pole?

Během léčby tímto přípravkem nesmíte pít alkoholické nápoje.

Před užitím přípravku Panadol Extra Novum se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:

  •  pokud máte onemocnění jater;
  •  pokud máte problémy s konzumací alkoholu;
  •  pokud máte onemocnění ledvin;
  •  pokud máte hemolytickou anémii (chudokrevnost v důsledku rozpadu červených krvinek);
  •  pokud máte nedostatek enzymu zvaného glukóza-6-fosfátdehydrogenáza;
  •  jestliže jste příliš štíhlý(á).

Zvláštní opatrnosti je zapotřebí pokud: máte závažnou infekci (sepsi), jste příliš hubený(á) nebo máte problémy s požíváním alkoholu, protože ta může vést ke zvýšení rizika metabolické acidózy.

Příznaky metabolické acidózy jsou:

  •  hluboké, zrychlené, obtížné dýchání;
  •  nevolnost (pocit na zvracení), zvracení;
  •  ztráta chuti k jídlu.

Pokud se u Vás objeví kombinace těchto příznaků, okamžitě kontaktujte lékaře.

Děti a dospívající
Přípravek není vhodný pro děti mladší 12 let.

Další léčivé přípravky a přípravek Panadol Extra Novum
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. To se týká i léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

  • Neužívejte přípravek Panadol Extra Novum spolu s dalšími přípravky obsahujícími paracetamol.
  • Účinky přípravku Panadol Extra Novum a účinky jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat.
  • Před užitím přípravku Panadol Extra Novum se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem jestliže:
  •  užíváte léky ke snížení krevní srážlivosti (např. warfarin);
  •  užíváte léky proti nevolnosti a zvracení (např. metoklopramid, domperidon);
  •  užíváte léky ke snížení hladiny tuků v krvi (cholestyramin);
  •  užíváte léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné léky proti bolesti a horečce ze skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých přípravků (nesteroidní antirevmatika);
  •  užíváte některá antibiotika (rifampicin, chloramfenikol);
  •  užíváte některé léky k léčbě dny (probenecid);
  •  užíváte některé léky k léčbě epilepsie (fenobarbital, lamotrigin);
  •  užíváte zidovudin (k léčbě infekce HIV);
  •  užíváte isoniazid (k léčbě tuberkulózy);
  •  užíváte lithium k léčbě některých psychických onemocnění.

Přípravek Panadol Extra Novum s jídlem, pitím a alkoholem
Během léčby se nesmí konzumovat alkohol. Dlouhodobá konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko poškození jater. Máte-li problémy s konzumací alkoholu, poraďte se před zahájením léčby s lékařem.

Panadol Extra Novum obsahuje kofein, proto se během užívání tohoto léku vyvarujte se přílišného pití nápojů obsahujících kofein (např. čaj, káva nebo některé nápoje s kofeinem). Vysoký příjem kofeinu může vést k obtížím se spánkem, třesu a nepříjemným pocitům na hrudi (způsobeným zrychleným
tlukotem srdce).

Přípravek se může podávat nezávisle na jídle. Užívání po jídle může vést ke sníženému účinku paracetamolu.

Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začente tento přípravek užívat.

Vzhledem k obsahu kofeinu se přípravek nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení. 

Kofein může v průběhu těhotenství způsobit zvýšení rizika spontánního potratu spojeného s jeho konzumací. Kofein v mateřském mléku může mít stimulační efekt na kojené dítě.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Panadol Extra Novum nemá žádný nebo má malý vliv na schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje. 

Přípravek Panadol Extra Novum obsahuje sodík a směs sodných solí parabenů:

  •  parabeny mohou způsobit alergické reakce (pravděpodobně zpožděné);
  •  jedna tableta obsahuje 0,1736 mg sodíku; tento léčivý přípravek obsahuje tedy méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné tabletě, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK PANADOL EXTRA NOVUM UŽÍVÁ

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
K vnitřnímu užití. Tablety zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

Nepřekračujte doporučené dávkování. Časový odstup mezi jednotlivými dávkami musí být minimálně 4 hodiny.

Užívejte nejnižší účinnou dávku po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků onemocnění.

Neužívejte s dalšími přípravky obsahujícími paracetamol.

Bez porady s lékařem neužívejte tyto léčivé přípravky déle než 7 dnů. Nedochází-li ke zmírnění příznaků onemocnění do 3 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Dospělí a dospívající od 15 let
1 – 2 tablety podle potřeby 1 až 4 x denně s časovým odstupem nejméně 4 hodin. 1 tableta je vhodná u osob s tělesnou hmotností 34 – 60 kg, 2 tablety u osob s tělesnou hmotností nad 60 kg. Nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 tablety. Maximální denní dávka je 8 tablet za 24 hodin.

Dospívající ve věku 12 – 15 let
1 tableta podle potřeby až 6 x denně s časovým odstupem nejméně 4 – 6 hodin. Nejvyšší jednotlivá dávka je 1 tableta. Maximální denní dávka 6 tablet za 24 hodin.

Děti mladší 12 let
Přípravek není určen pro děti mladší 12 let.

Pokud máte onemocnění jater nebo ledvin poraďte se před zahájením léčby s lékařem. Lékař Vám řekne, zda je u Vás nutné snížit dávky nebo prodloužit interval mezi jednotlivými dávkami přípravku.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Panadol Extra Novum, než jste měl(a)
V případě předávkování nebo náhodného požití přípravku dítětem vyhledejte ihned svého lékaře nebo nejbližší zdravotnické zařízení a řekněte jim přesně, jaké množství přípravku jste užil(a). Ukažte jim použité balení a tuto příbalovou informaci. Předávkování paracetamolem může způsobit vážné poškození až selhání funkce jater. V případě předávkování je nezbytná okamžitá lékařská pomoc, i když nejsou přítomny žádné příznaky předávkování.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Panadol Extra Novum
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Užijte obvyklou dávku přípravku, jakmile si vzpomenete. Mezi dvěma dávkami zachovávejte minimální časový odstup 4 hodiny.

  1. 4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
  2. Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
  3. Přestaňte přípravek užívat a informujte ihned svého lékaře jestliže:
  •  se u Vás vyskytnou alergické reakce, jako např. kožní vyrážka nebo svědění, případně s dýchacími potížemi nebo s otokem rtů, jazyka, hrdla nebo tváře;
  •  se u Vás vyskytne vyrážka s olupováním kůže nebo vředy v ústech;
  •  jste dříve měl(a) dechové potíže po podání kyseliny acetylsalicylové nebo jiných léků proti bolesti ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv a pokud podobné potíže máte po podání tohoto přípravku;
  •  se u Vás vyskytnou modřiny nebo krvácení nejasného původu.
  • Tyto nežádoucí účinky jsou vzácné (objevují se u 1 až 10 osob z 10 000).
  • Velmi vzácně byly hlášeny případy závažných kožních reakcí (objevují se u méně než 1 osoby z 10 000).
  • Další nežádoucí účinky
    Další nežádoucí účinky, které se mohou objevit v průběhu léčby tímto přípravkem, jsou bolest břicha, pocit na zvracení, zvracení, průjem, porucha funkce jater, selhání jater, žloutenka, změny krevního obrazu, pocení, purpura (mnohočetné tečkovité krvácení do kůže) a otoky. Tyto nežádoucí účinky jsou
  • vzácné (objevují se u 1 až 10 osob z 10 000).

S neznámou četností se může objevit závrať, bolest hlavy, nespavost, neklid, úzkost, podráždenost, nervozita a bušení srdce (palpitace). Pravděpodobnost výskytu těchto nežádoucích účinků se zvyšuje při kombinaci přípravku s nápoji obsahujícími kofein.

Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek

  1. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
  2. 5. JAK PŘÍPRAVEK PANADOL EXTRA NOVUM UCHOVÁVAT
  3. Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
  4. Uchovávejte při teplotě do 30 °C.

Panadol Extra Novum nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu za Použitelné do:.Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Panadol Extra Novum obsahuje

  •  Léčivými látkami jsou: paracetamolum 500 mg a coffeinum 65 mg v jedné potahované tabletě.
  •  Pomocnými látkami jsou: předbobtnalý škrob, povidon 25, uhličitan vápentý, krospovidon, směs sodných solí parabenů (složení: sodná sůl methylparabenu (E 219), sodná sůl ethylparabenu (E 215) a sodná sůl propylparabenu (E 217)), kyselina alginová, magnesium-stearát, čištěná voda; potahová vrstva: potahová soustava Opadry YS-1-7003 bílá (obsahuje oxid titaničitý (E 171), hypromelosu 2910/3, hypromelosu 2010/6, makrogol 400, polysorbát 80), karnaubský vosk (leštidlo).
  • Jak Panadol Extra Novum vypadá a co obsahuje balení
    Panadol Extra Novum jsou bílé až téměř bílé oválné potahované tablety na jedné straně vyraženo „xPx“ (P je uvnitř kruhu) a na druhé straně hladké.
  • Panadol Extra Novum je dodáván v balení obsahujícím 10, 20 nebo 30 potahovaných tablet v (neprůhledném PVC/Al) blistru a krabičce nebo 10 nebo 30 potahovaných tablet v (neprůhledném PP/PP) blistru a krabičce nebo 10 potahovaných tablet v (neprůhledném PVC/Al) blistru a rozkládacím PVC pouzdře nebo 10, 20 nebo 30 tablet v (neprůhledném PVC blistru/ dvouvrstvé bezpečnostní Al/PET fólii), krabičce.
  • Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o.
Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4 – Nusle, Česká republika

email: [email protected]

Výrobce
GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irsko

Omega Parma Manufacturing GmbH & Co. KG, Benzstrasse 25, 71080 Herrenberg, Německo

Tato příbalová informace byla naposledy revidována
9. 1. 2019

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector