Pěnová sklerotizace – Vše o zdraví

Pěnová sklerotizace - Vše o zdraví

Ve většině případů skleroterapie se sklerozant injektuje přes velmi jemnou jehlu přímo do žíly.

Skleroterapie používá injekci speciální chemické látky (sklerozující) do křečové žíly, aby cíleně poškodila a zjizvila vnitřní výstelku žíly. To pak způsobí zavření žíly. Během tohoto postupu je postižená noha vyvýšena, aby se vypustila krev, a sklerozant (speciální látka ve formě tekutiny nebo pěny) je injektován do křečové žíly. Postup je prováděn v ordinaci nebo na klinice a trvá 5 až 30 minut, v závislosti na počtu křečových žil a na tom, jak velké jsou.

Provedení skleroterapie může být bolestivý zákrok a chemická (sklerozující) látka, která je injektována, může působit pocit pálení nebo křeče po dobu několika minut v oblasti, kde byl výstřel aplikován. V závislosti na rozsahu křečových žil a typu použitého sklerozantu budete možná potřebovat opakované návštěvy lékaře, který takto aplikuje více injekcí.

Novější, minimálně invazivní technika umožňuje lékaři vstříknout sklerozant katetrem. Katetr a sklerozant jsou vedeny k takto postižené žíle pomocí duplexního ultrazvuku. Tento postup umožňuje léčbu skleroterapie na větších křečových žilách, které se dříve mohly chirurgicky ošetřit jen ligací a odizolováním.

Co očekávat po skleroterapii varixů

Skleroterapie obecně nevyžaduje žádné období zotavení. Budete pravděpodobně schopni odejít ihned po léčbě. Vyhněte se namáhavým výkonům po dobu 1 týdne po ukončení procedury.

Obecně se doporučuje procházka každý den po dobu nejméně 10 minut. Snažte se vyhnout sezení nebo ležení po dlouhou dobu. Vyvarujte se také vystavování nohou slunci po dobu prvních 2 týdnů po ukončení procedury.

Pravděpodobně také budete muset nosit kompresní punčochy po krátké době po skleroterapii.

Kdy se tento zákrok nedoporučuje?

Skleroterapie by neměla být prováděna, pokud:

  • jste těhotná nebo kojíte. Není známo, zda chemická látka způsobuje vrozené vady nebo se nedostane do mateřského mléka.
  • máte v anamnéze alergii na sklerotizující nebo podobné látky.
  • máte krevní sraženiny nebo záněty v žílách (hluboká žilní trombóza).

Pokud jste v minulosti měli krevní sraženinu, rozhodujete se o vaší způsobilosti individuálně a bude záviset na celkovém zdravotním stavu oblasti, která potřebuje léčbu, stejně jako na příčině vzniku sraženiny.

Jak moc dobře skleroterapie funguje

Skleroterapie stojí méně než chirurgický zákrok, nevyžaduje žádný pobyt v nemocnici a umožňuje rychlejší návrat do práce a normální aktivity.

Skleroterapie může velmi snížit symptomy a zlepšit vzhled pokožky. Funguje asi u 85 ze 100 lidí. Méně než 10% lidí, kteří podstoupí skleroterapii, nereaguje na injekce vůbec. Přestože tento postup funguje u většiny pacientů, neexistují žádné záruky úspěchu.

Jak probíhá skleroterapie?

Ve většině případů skleroterapie se sklerozant injektuje přes velmi jemnou jehlu přímo do žíly. V tomto okamžiku může dojít k mírnému nepohodlí a ke křečím po dobu jedné až dvou minut (zvláště pak při injekci do větších žil). Samotný postup trvá přibližně 15 až 30 minut.

Mezi sklerotizující činidla používaná při skleroterapii patří:

  • polidokanol
  • tetradecylsulfát sodný
  • hypertonické solné roztoky

Počet žil injekčně aplikovaných v jedné relaci závisí na velikosti a umístění žil, stejně jako na celkovém zdravotním stavu pacienta. Skleroterapie je prováděna v lékařské ordinaci dermatologa nebo chirurga a vyžaduje, abyste nečinili žádnou aerobní aktivitu několik dní po proceduře.

Kapalný nebo pěnový roztok způsobuje, že stěny vstřikované žíly se uzavřou, takže krev je přesměrována do nepoškozené žíly. Časem vaše tělo „pohltí“ poškozenou žílu, čímž je méně viditelná.

Co dělat před skleroterapií

Před skleroterapií byste se měli vyhnout některým lékům. Poraďte se svým lékařem o všech lécích (včetně volně prodejných léků, bylin a doplňků stravy), které užíváte. Pokud potřebujete antibiotikum před skleroterapií, obraťte se na svého lékaře. Ani žádný krém by neměl být aplikován na nohy před samotnou skleroterapií.

Někteří lékaři doporučují vyloučit aspirin, ibuprofen (například Advil, Motrin a Nuprin) nebo jiné protizánětlivé léky 48-72 hodin před skleroterapií. Například Tylenol by však tento postup neměl ovlivnit. Určitě se poraďte o tomto s vaším lékařem.

Vedlejší a nežádoucí účinky skleroterapie

Po skleroterapii se mohou objevit určité nežádoucí účinky. Existují mírnější vedlejší účinky, jako je svědění, které mohou trvat jeden nebo dva dny po zákroku. Mohou se také objevit více červená místa v místě vpichu.

Ty by měly zmizet během několika dní. Mravenčení se může také objevit v okolí místa vpichu a může trvat několik dní nebo týdnů. Na místě žíly se mohou objevit hnědé linie nebo skvrny.

Ve většině případů zmizí během tří až šesti měsíců, ale mohou trvat i do neurčita.

Může také nastat tzv. neovaskularizace – vývoj nových drobných cév – se může objevit v místě léčby skleroterapií. Tyto drobné žíly se mohou objevit po několika dnech nebo týdnech po ukončení procedury, ale měly by zmizet bez další léčby během tří až dvanácti měsíců.

Co se děje po skleroterapii

Po skleroterapii se budete moci vydat domů a pokračovat v pravidelných každodenních aktivitách. Jak jsme již ve článku uváděli, chůze je velmi doporučována. Po injekci se vyvarujte aspirinu, ibuprofenu nebo jiných protizánětlivých léků po dobu nejméně 48 hodin. Tylenol může být použit v případě potřeby.

Také těmto aktivitám byste se měli vyvarovat následujících 48 hodin po léčbě:

  • Horké koupele
  • Horké obklady
  • Návštěva vířivky nebo sauny
  • Přímé vystavení slunečnímu světlu

TIP: Sprcha je povolena, ale voda by měla být chladnější než obvykle. Místa vpichu se mohou umýt jemným mýdlem a vlažnou vodou.

Během prvních 24 hodin po sklerotherapii může být doporučeno nosit kompresní ponožky nebo punčochy. Ty byste je měli odstranit pouze při sprchování.

Měli byste také celkově zůstat aktivní, abyste snížili možnost vzniku krevních sraženin. Nicméně byste se měli vyvarovat aerobních cvičení, jako je běh, na pár dní.

V některých případech vám může být doporučeno, abyste nelétali letadlem i po dobu několika dní.

Skleroterapie – obrázek před a po

Pěnová sklerotizace - Vše o zdraví

Ukázka skleroterapie před a po.

A co si dále o křečových žilách přečíst?

VIDEO: Sklerotizace varixů

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Injekční sklerotizace křečových žil | MyBestCare s.r.o. | Metoda Veintlite

  • +    Injekční sklerotizace křečových žil s Veinlite má tisíce příznivců po celém světě
  • +    Šetrná, nebolestivá a přitom účinná léčba různých typů křečových žil
  • +    Využívá jedinečnou patentovanou prosvěcovací technologii zobrazení žil
  • +    Zaručuje dlouhodobý efekt a umožňuje okamžitý návrat k běžným aktivitám
  • +    Lze použít u pacientů všech věkových kategorií
  • +    Provádí se ambulantně bez nutnosti hospitalizace

Pěnová sklerotizace - Vše o zdraví

Unikátní lékařský přístroj Veinlite spolehlivě zobrazuje žíly až do hloubky šesti milimetrů. Jedná se o nejjednodušší a nejlepší způsob zobrazení žil, který se skvěle hodí právě při výkonu injekční sklerotizace křečových žil. V rámci ní se aplikuje tzv. sklerotizační látka přímo do vnitřku žil a ta následně vyvolá reakci vedoucí k jejímu uzavření a postupnému vstřebávání.

Transilluminátor Veinlite je spolehlivý lékařský přístroj, který byl uvedený na trh v roce 2000 a od té doby má tisíce příznivců a spokojených pacientů po celém světě. Vyšetření pomocí speciální lampy je také nedílnou součástí prvního kontaktu s klientem, který musí před samotnou injekční sklerotizací křečových žil absolvovat konzultaci u našeho specialisty.

Tento způsob léčby se provádí bez nutnosti hospitalizace a nevyžaduje ani pracovní neschopnost. Pacienta nijak neomezuje a on se může ihned vrátit ke svým běžným aktivitám. Pouze po určitou dobu je doporučeno nosit kompresní punčochy a dodržovat určitá fyzická omezení trvající několik týdnů.

Sklerotizace se aplikuje pomocí speciální látky přímo do postižené žíly, což vede k zániku varixů. Sklerotizační látka dokáže v některých případech dokonce nahradit chirurgický zákrok. Vše závisí na typu a velikosti křečových žil. Míra spokojenosti je nicméně velmi vysoká a pacienti si chválí bezbolestný zákrok s dlouhodobým efektem.

Injekční sklerotizaci s použitím přístroje Veinlite lze aplikovat u všech věkových kategorií. Samotnému zákroku vždy předchází konzultace u specialisty, který každého pacienta pečlivě vyšetří a rozhodne o nejvhodnějším způsobu léčby.Metoda se provádí ambulantně a klient po zákroku odchází ihned domů. V běžných činnostech není nijak omezen. Po ošetření doporučujeme nosit kompresní punčochy, které mají vliv na průběh hojení, a dodržovat určitá fyzická omezení. Pacienti se většinou vyhýbají větší fyzické zátěži maximálně podobu čtyř týdnů.Díky tomuto unikátnímu přístroji je možné na první pohled nalézt i nerozpoznatelné žilky, které vedou ke křečovým žilám. Spolehlivě zobrazuje žíly až do hloubky šesti milimetrů. S použitím této lampy lze následně velmi účinně provést také samotnou sklerotizaci.

  1. BerounTalichova 825
  2. 266 01 Beroun

+420 792 300 409

  • Praha Suchý vršek 2122/33
  • 158 00 Praha – Stodůlky

+420 737 733 756

IČ: 03334210

DIČ: CZ03334210

Společnost My Best Care s.r.o. je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C vložka č. 230348.

Zákroky prováděné na našem pracovišti nehradí žádná zdravotní pojišťovna.

  1. Bankovní spojení:2400653544/ 2010
  2. CZK účet ve Fio Bance

Naše zásady používání cookiesZásady ochrany osobních údajůVšeobecné obchodní podmínky

  • BerounPO-PÁ 8:00 – 19:00SO: Dle objednání
  • NE: Zavřeno
  • PrahaPO: 8:30 – 18:00ÚT: ZAVŘENOST: 8:30 – 15:00ČT: 8:30 – 18:00PÁ: 8:30 -18:00
  • SO, NE: Zavřeno

Copyright © 2018 – 2021 My Best Care s.r.o. coded & developed by

Greatex

Sklerotizace varixů – doporučení při léčbě

Sklerotizace je jednou z metod odstraňování křečových žil (varixů). Při sklerotizaci se do křečové žíly malými vpichy aplikuje speciální roztok, který naruší žilní stěnu, způsobí její slepení a postupným prorůstáním vaziva dojde k uzávěru průsvitu žíly.

Zajímavé:  Léky Na Uklidnění Nervové Soustavy?

 Ihned po skončení výkonu se na končetinu aplikuje kompresní bandáž, obvykle punčocha II. k. t.. Obecně platí – čím delší a důslednější je zevní komprese po sklerotizaci, tím lepší a trvalejší je výsledný efekt. Zdravotní i kosmetický úspěch sklerotizační léčby je plně závislý na následné kompresní léčbě.

Pokud pacient nedodrží doporučený způsob komprese, nebude mít léčba očekávaný efekt !!!

Zásady kompresní léčby po sklerotizaci:

  • Stehenní punčocha II.kompresní třídy je nasazena bezprostředně po zákroku v ambulanci (je nutné ji přinést sebou).
  • První 3 dny po zákroku je nutné mít punčochu trvale, tzn. 24 hodin denně. Nelze ji sundat ani při sprchování.  I krátký okamžik, kdy se ošetřená končetina ocitne bez komprese (bez tlaku punčochy), může nejen zmařit léčebný zákrok, ale také způsobit následné komplikace ve formě zánětů. 
  • Po 3 dnech od zákroku si vleže sundejte punčochu, odstraňte náplasti, popř. tampony a znovu si nasaďte punčochu. Po odstranění mohou být v místech vpichů drobné modřinky, zatvrdlinky, které je vhodné ošetřit krémem nebo gelem obsahují Heparin. Pokud by se objevily neobvyklé příznaky, ihned kontaktujte ošetřujícího lékaře.
  • Dále  minimálně po dobu 2 týdnů od zákroku není možné ani krátkodobé sezení či stání bez nasazené punčochy (např. není možné stát ve sprše, vstávat v noci na WC apod.). Doporučuje se sprchovat s punčochou a teprve po osušení vleže na posteli ji vyměnit za suchou. Je možné sprchovat se vsedě ve vaně, ale punčochu je nutné odložit až ve chvíli, kdy je noha ve vodorovné poloze a po osprchování a osušení ve vaně navléci suchou (noha musí zůstat po celou dobu ve vodorovné poloze). Pokud punčochu odložíte na noc, bude nutné ji nasadit i v případě, že v noci jdete na WC. Z tohoto důvodu někteří pacienti upřednostňují nošení punčochy i přes noc.
  • Následující kompresní léčba se řídí pravidly pro léčbu žilní insuficience. Závisí na nálezu a rozsahu zákroku. Obvykle je upřesněna lékařem při kontrole.
  • Vzhledem k nutnosti nošení punčochy po dobu několika týdnů provádíme sklerotizace jen v období od září do dubna.
  • Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost, ani žádná jiná omezení.

Další doporučení a pokyny pro úspěšnou sklerotizaci:

Bezprostředně po zákroku (po odchodu z ambulance) musíte ještě minimálně 30 – 60 minut nepřetržitě chodit než nasednete do auta nebo jiného dopravního prostředku.

V prvních 3 dnech se vyhněte výkonostnímu sportu, doskokům a dopadům na dolní končetiny, není vhodné ani dlouhé stání na místě. V následujících dnech je vhodné dodržovat přiměřený pohybový režim (chůze).

Minimálně 24 hodin po sklerotizaci neužívejte léky, které mohou ovlivnit srážlivost krve.

Možné komplikace:

Infiltráty: Jedná se o bolestivé, někdy i trochu začervenalé zatvrdliny pouze v průběhu sklerotizované žíly. Mohou vzniknout v místě větších varixů a zejména pak u pacientů, kteří nedostatečně dodržují předepsaný léčebný režim.Léčba spočívá v důsledném nošení kompresivní punčochy a místní aplikaci mastí či gelů s obsahem heparinu.

Flebitida: Jedná se o rozsáhlejší zánětlivé postižení povrchních žil. Projevuje se bolestivostí a zarudnutím povrchních žil, které je většího rozsahu a šíří se do jejich okolí. Někdy má pacient i zvýšenou teplotu. Léčí se  důslednou elastickou bandáží, mastmi a gely s obsahem heparinu, popř. venotoniky a antibiotiky.

Flebotrombóza: Jde o zánětlivé postižení hlubokých (vnitřních) žil. Projevuje se především masívním otokem (zvětšením obvodu) končetiny, spontánní i pohmatovou bolestivostí lýtka a stehna, zvýšenou teplotou a zvýšením tepové frekvence. Při léčbě je nutná hospitalizace.

Hyperpigmentace: Tmavě hnědavé zabarvení kůže v místě sklerotizované žíly. Obvykle po čase sama vymizí. Částečně lze léčit bělícími krémy, laserem..

Alergické reakce: Místní (na náplast, dezinfekční prostředek, punčochu) a celkové (kopřivka nebo jiná celková alergická reakce).

Jiné komplikace: Přechodné neurologické symptomy  (např. poruchy zraku) a migréna.

Nová metoda na odstranění křečových žil využívá speciální pěnu

Dát si nohy na stůl není zdvořilé, ale unaveným nohám a žilnímu systému to určitě pomáhá.
Foto: Profimedia.cz

Lékař vpraví do postižené žíly speciální pěnu pomocí injekční stříkačky. Pěna naruší vnitřní stěny cévy, které se pak slepí k sobě. Efekt ještě podpoří kompresní bandáž. S její pomocí se stáhne ošetřovaná končetina. Žíla se postupem času změní na vazivový pruh. Ten se pozvolna vstřebá. Krev putuje náhradními cestami pomocí zbývajících žil.

Stejný efekt využívá i jiná, už zavedená forma: sklerotizace. Při té ale lékař vpíchne do poškozené žíly roztok. Další postup je prakticky stejný jako v předchozím případě. Sklerotizace se nejvíc používá na jemné cévy, takzvané metličky, které představují spíš kosmetický než zdravotní problém.

„Pěna má oproti roztoku jednu výhodu,“ říká MUDr. Karel Novotný, specialista z Prahy. „Lépe přilne k vnitřní stěně žíly. Působí tak déle a efektivněji. Díky tomu dosahuje lepších výsledků. Přes to, že obsahuje menší množství účinné látky. Lze ji s úspěchem použít i na větší a středně velké žíly.“

Menší množství účinné látky navíc znamená i menší vedlejší účinky. Tato metoda se stala populární ve Francii, Itálii a Španělsku. U nás se zatím rozšiřuje pozvolna.

„Přestože je elegantní, účinná a šetrná vůči pacientovi, nejde v žádném případě o zázrak, který jednoduše vyřeší všechny potíže s křečovými žilami,“ zdůrazňuje doktor Novotný. „Není vhodná například na zmíněné metličky. Mohla by je díky svému razantnějšímu účinku příliš narušit a poškodit okolní tkáně.“

Metoda může být nebezpečná pro pacienty, kterým v srdci nesrostl otvor v přepážce mezi srdečními síněmi (tzv. foramen ovale). U většiny lidí se uzavírá brzy po narození.

Tepenný a žilní systém jsou díky tomu tak zcela oddělené. Jedincům, kterým otvor zůstane, hrozí při použití pěnové sklerotizace, že se mikročástečky pěny dostanou skrz něj do tepen.

A odtud třeba do mozku, kde mohou vyvolat problémy.

„Ty bývají sice vzácné, skoro až raritní, ale nelze je vyloučit,“ vysvětluje MUDr. Novotný, který tuto metodu sám používá a s komplikacemi se zatím nesetkal. „Proto se u lidí s tímto zdravotním problémem užívání pěny nedoporučuje.“

Pěnová sklerotizace je pouze jedním z možných postupů. Populární se v poslední době stala metoda, při níž se do postižené žíly zavádí radiofrekvenční sonda (RFITT) nebo laserová sonda.

Obě zatavují povrchní žilní kmeny, samozřejmě s využitím odlišných principů. Klasikou jsou chirurgické operace, při kterých se poškozené žíly vytrhávají pomocí speciálních nástrojů.

Tyto a další metody mají své přednosti i slabiny.

Těhotenství je jednou zmožných příčin, která přispívá ke vzniku varixů. Dostatečné pití a cvičení na rehabilitačním míči může riziko jejich vypuknutí snížit nebo aspoň oddálit.

Foto: Profimedia.cz

  • Šikovný a zkušený lékař bývá obvykle důležitější než zvolená metoda.
  • Dlouhodobý výsledek ošetření křečových žil určuje z větší části naše genetická výbava a v menší míře životní styl.

Důležité je, aby pacient zašel při prvních potížích k doktorovi. Nejlépe k cévnímu chirurgovi nebo k flebologovi, což je specialista na léčbu žilního systému.

Signálem je pocit těžkých nohou, napětí v nich a otoky. Lékař poradí klientovi cviky, může mu předepsat venotonika, která zlepšují vlastnosti žil a mají řadu dalších pozitivních účinků.

Někdy pacientovi doporučí vhodné kompresní punčochy.

  • Genetická, tedy zděděná dispozice.
  • Dlouhé sezení nebo stání, které nekompenzujeme cvičením.
  • Nadbytečná kila, která mají negativní vliv na celý systém krevního oběhu.

Křečové žíly trápí přibližně třetinu lidí. Téměř 75 % z nich tvoří ženy. Je to důsledek těhotenství, porodů a hormonálních změn, kterými v životě procházejí a jež nepříznivě působí na pevnost žilních stěn.

Kromě výše uvedených rad je pro ně dobrou prevencí plavání a nošení bot s nízkými podpatky. Vysoké si mohou obout v kancelářích nebo na společenských akcích, kde toho obvykle moc nenachodí.

Více na www.krecove-zily.cz, www.krecovezily.com nebo http://nemoci.vitalion.cz/ krecove-zily/.

Hlavní zprávy

Sklerotizace Cena

Dobrý den,
při cévním vyšetření mi byla zjištěna cituji: „VLEVO SF junkce bez insuficience, naznačená insuficience (diskrétní) SP junkce, insuf.perforator tvaru zešikmeného písmene H. Vpravo naznačená insuficience chlopně ve VPo. Na zákrok mám jít s levou končetinou, jedná se o sklerotizaci pod UTZ. Nejsem si jistá, zda je zákrok již teď nutný.

Dále zda vždy jde při tomto postupu o sklerotizaci pěnou, která, jak jsem se dočetla, může mít nežádoucí účinky? Je vhodnější, bezpečnější jiný léčebný postup? Je vhodné podstoupit vyšetření krve před zákrokem? Dále mi bylo řečeno, že řešení je trvalé, ale jak se dočítám, nemusí to tak být, proto teď váhám, zda nepočkat a nenasbírat více informací. Děkuji.

Dobrý den 10/20 jsem absolvovala sklerotizaci křečových žil na levé noze.. Důkladně jsem dodržovala nošení kompresních punčoch a mazání liotonem. Z foto je viditelný tmavý pruh po léčené žíle… Ne a ne zmizet.. A k tomu ještě malé žilky.. Foceno 5/21
Prosím o radu jak dále postupovat.. Kontrola mám plánovanou na 9/21

Milá paní Lenko (?), pokud byste měla možnost otevřít neznámější a také nejlepší odbornou publikaci o skleroterapii od prof.. Mitche P. Goldman, MD z La Jolla Kalifornie, USA a nalistovala si kapitolu Adverse sequelae (česky nežádoucí následky), pak v jejich výčtu naleznete rozhodně „posklerotizační pigmentace“ a také „teleangiectatic matting“ ( … číst dál

2 odpovědi číst dál

Dobrý den, manželka byla na sklerotizaci varixů a doktor jí řekl, že po 14 dnech má punčochu sundat. Ale po sundání punčochy se jí udělaly červené fleky a takové hrudky pod kůží. Mohu poprosit o odpověď. Děkuji. Zasílám i foto.

Dobrý den, hodnocení po 14 dnech je velice problematické, protože většina věcí, která byla ošetřena je právě v tom stavu, který popisujete. Určitě vydržte na definitivní hodnocení dva až tři měsíce, při rozsáhlejším nálezu klidně i déle. Přeji Vám hezký den.

2 odpovědi číst dál

Dobrý den,
bezprostředně po sklerotizaci z estetických důvodů mě začala bolet vnitřní a zadní strana lýtka v místech, kde byly napíchnuty větší rovné žíly. Tento stav trvá již více jak 3 roky. Prosím o radu, zda se s tímto dá ještě něco dělat. Děkuji.

Dobrý den, dlouhodobá bolestivost je výjimečná. Příčinou může být i něco jiného. Doporučuji kontrolní ultrazvuk a dále se rozhodnout podle nálezu. Pokud byste se chtěla objednat, stačí zavolat. Přeji Vám hezký den.

Zajímavé:  Loperon 2mg 20 kapslí – vše o zdraví

2 odpovědi číst dál

Zázračnou pěnou proti křečovým žilám

Pěnová sklerotizace přestavuje rychlou a šetrnou metodu a je jednou z možností léčby křečových žil.

Sklerotizace je metoda, při které je do nemocné žíly vpravena látka způsobující přímo v žíle řízený zánět. Po jeho proběhnutí se původně rozšířená céva změní v tenký pruh vaziva. Tím se vyřeší problematický odtok krve z dolních končetin a také se odstraní potenciální ložisko tromboembolie. Navíc není po zákroku céva přes kůži nápadná.

Tekutina, nebo pěna?

Chemikálie vyvolávající sklerotizaci žil musí splňovat náročné podmínky.

Musí být tak agresivní, aby došlo k podráždění vnitřní stěny žíly, ale její působení musí být omezeno na příslušný varix a nesmí ovlivňovat ostatní funkce organismu. Používají se látky na bázi složitých uhlovodíků – například polydekanol.

Samostatným požadavkem pak je bezalergičnost dané chemikálie.

Léčivo používané ke sklerotizaci může být ve dvou formách – a to buď jako pěna, nebo jako tekutina.

Když pěna léčí

Zpočátku se používala pouze tekutina. Po mnohaletém vylepšování této metody se ale zjistilo, že zpěněná sklerotizační látka má několik výhod. Oproti tekutině zůstává lépe v místě operace.

Je tedy třeba daleko méně času i látky na provedení sklerotizace. Při aplikaci tekutiny totiž dojde k rychlému naředění a odplavení účinné látky pryč z místa zákroku. Obě formy mají nicméně své využití.

Kapalina je vhodnější pro drobné cévky (metličky), pro křečové žíly o větším průměru je výhodnější pěna.

Pěna šetří i okolní cévy

Pěnová sklerotizace splňuje i podmínku šetrnosti k okolním cévám. Jelikož jsou povrchové žíly bérce využívány jako náhrady za věnčité cévy srdce při by-passové operaci, může být zachování okolních zdravých žil klíčové pro řešení eventuálního onemocnění srdce.

Na zákrok bez antikoncepce

Před samotným zákrokem je nutné vysadit hormonální antikoncepci a stejně tak se neprovádí u těhotných pacientek. V pooperační době je třeba nepřetržitě nosit asi 2 týdny kompresní punčochy. Sklerotizaci proto lékaři doporučují podstoupit v zimních měsících.

(ian)

Zdroje: http://www.veinsweb.com/ http://universitas.muni.cz/2005_4/hofirek.html

http://www.asklepion.cz/anews-asklepion-news/anews-2007-news/anews-2007-17-1/sklerotizace-krecovych-zil.html

Dále čtěte:

Léčba křečových žil

Zdravé, krásné, bez bolesti. Každá žena by takové nohy chtěla mít, málokterá je takové skutečně má. Krása a zdraví totiž něco stojí. A nejde zdaleka jen o peníze. Řeč je zejména o péči a pozornosti.

čti více

Může nosit šaty od módního návrháře či značkové lodičky – pokud ale má popraskané paty a oloupaný lak na nehtech, není dámou.

čti více

Máte strach, že křečové žíly, jimiž trpíte, se časem podepíšou na nožkách vašich dětí? Výzkumy potvrzují, že vaše obavy jsou oprávněné.

čti více

Diskuze Pěnová sklerotizace žil, kdy jsou vidět výsledky?

Ahoj holky, základám anonymně, jelikož nechci, aby někdo poznal mojí
přezdívku. Mám vystouplé křečové žíly na obou nohou. Byla jsem na
vyšetření v jedné klinice, kde mi pan dokror doporučil pěnovou
sklerotizaci. Údajně to na větší zásah není. Stálo mě to 6000. Jsem po
postupném zákroku téměř měsíc.

Nosím punčochy, mažu, beru detralex.
Punčochy nosím i na noc celou dobu. Modřiny už nemám žádné, dnes jsem
zas po delší době prohlížela s manželem nohy a výsledek tedy nic moc.
Přijde nám to stejné Některé třeba nejsou už tak vystouplé,
některé zatvrdlé, ale přeci jsem čekala víc. Lékař říkal, že po tom
zákroku bude trvat i klidně 2-3 měsíce, než se dostaví výsledky. A já
právě nevím, jestli zbytečně neplaším. Tak bych se chtěla zeptat, zda
některá byla na sklerotizaci. Doktor si i dost vyhrál. 

Velikost písma:

Nevím, jestli chodím na pěnovou, ale na sklerotizaci ano. Záleží jak je
velká ta žíla. Opravdu to trvá dlouho, jak ti řekl doktor. Byla jsem
i s hlavní žílou metodou Clarivein a to trvalo přes půl roku než zmizela
ta zatvrdlina.

@Lidym píše:
Nevím, jestli chodím na pěnovou, ale na sklerotizaci ano. Záleží jak je
velká ta žíla. Opravdu to trvá dlouho, jak ti řekl doktor. Byla jsem
i s hlavní žílou metodou Clarivein a to trvalo přes půl roku než zmizela
ta zatvrdlina.

@Anonymní píše:
Tak moc děkuji Zatvrdliny některé mám. Já
nosím i punčochy na noc, nevím, jestli je to dobře

no právě na noc by se neměly nosit, ne? doktor ti to doporučil?

@Anonymní píše:
Tak moc děkuji Zatvrdliny některé mám. Já
nosím i punčochy na noc, nevím, jestli je to dobře

Já je mívám ten týden i v noci, ale je to opruz.

@stinga @Shari81 @Lidym Já ty punčochy nosím
na noc už přes dva měsíce. Až teď si je sundavám. Dr říkal, že to
nevadí. Říkal tedy, že ze začátku se to bude zhoršovat, než to zmizí.
A že to trvá i dva, tři měsíce.

Po aplikaci po pár dnech jsem viděla,
že mi krásně mizí, teď takový zatvrdliny. Tak nevím, jestli je to
přesně ono, co on popisoval a zbytečně plaším. Fakt mi to přijde stejné,
jako před zákrokem. Tak jsem chtěla vědět, zda měla některá stejnou
metodu.

Co čtu zatím, že to opravdu trvá, tak budu trpělivá

Kamarádka tenhle typ sklerotizace podstoupila, ani nevím, jestli se to
ještě dneska dělá jinak? A výsledky byla znát tak po měsíci, možná po
dvou, co říkala. Já o tom taky uvažovala ještě před druhým těhu, ale
dr.

říkal, že mám rozhodně počkat až po dětech, že ty žíly
v těhotenství trpí, tak by to před tím bylo celkem zbytečné. Beru
dlouhodobě Detralex, hlavně kvůli otokům, a uvidím jak do budoucna.

Uvažujeme ještě výhledově o třetím mimi, tak bych to případně stejně
řešila až pak. Držím palce, ať se výsledek dostaví.

@Anonymní píše:
@stinga @Shari81 @Lidym Já ty punčochy nosím
na noc už přes dva měsíce. Až teď si je sundavám. Dr říkal, že to
nevadí. Říkal tedy, že ze začátku se to bude zhoršovat, než to zmizí.
A že to trvá i dva, tři měsíce. Po aplikaci po pár dnech jsem viděla,
že mi krásně mizí, teď takový zatvrdliny. Tak nevím, jestli je to
přesně ono, co on popisoval a zbytečně plaším. Fakt mi to přijde stejné,
jako před zákrokem. Tak jsem chtěla vědět, zda měla některá stejnou
metodu.

Co čtu zatím, že to opravdu trvá, tak budu trpělivá

To jsi dobrá s těma punčochama. Já to vydržím tak týden, a pak si je
na noc sundavám. Když jdu do práce, tak si je ráno navleču a odpoledne
sundám, protože mě škrtí přes nárt/patu, mám v tom místě divnou nohu
a všechny punčochy mě tam po delší době škrtí.

Jen, že první noc až dvě mám mít punčochy, jinak 5 dní (???)
I přes den. Ale neřekl co a jak dál? Běžný provoz – sport???

@Danielss píše:
Ahoj holky, obnovují diskuzi. Zítra jdu na pěnovou sklerotizací. Mám za
sebou před rokem jiny druh sklerotizace… Bohužel, po víc jak roce se mi
žíly zhoršily, 4mm průměr a tak mě čeká pěnová. Chci se zeptat co od
toho mám očekávat? Pan doktor mi skoro nic neřekl Jen, že první noc až dvě mám mít punčochy,
jinak 5 dní (???) I přes den. Ale neřekl co a jak dál? Běžný provoz –
sport???

Já jsem zakladatelka a mě pomohla hodně a nohy mám pěkné. Byla jsem
ještě před rokem, budu jezdit pravidelně jednou za rok, dva na kontroly.
Lékař ti žíly vypíchá jehlou, měj sebou punčochy. Dva dny jsem je měla
v kuse, jen jsem se večer opláchla a pak sundavala na koupání.

Je pravda,
že já si he ze začátku brala pořád, i na noc, skutečně jsem sundavala
jen při koupání. Výborná je chůze, to mi hodně pomohlo. Chod alespoň
hodinu denně, nesportovala jsem. Prej nemás týden moc ty nohy namáhat při
nějaké zátěži. Punčochy pak nos normálně přes den. Hodně ti to
pomůže, jez detralex a pohanku. Hlavně se nelekni, trvá to, než žíly
zmizí.

U mě to byly 3 měsíce určitě. Bude ti i připadat, že se to
zhoršuje. Ale mě tento zákrok hodně pomohl

@Anonymní píše:
Já jsem zakladatelka a mě pomohla hodně a nohy mám pěkné. Byla jsem
ještě před rokem, budu jezdit pravidelně jednou za rok, dva na kontroly.
Lékař ti žíly vypíchá jehlou, měj sebou punčochy. Dva dny jsem je měla
v kuse, jen jsem se večer opláchla a pak sundavala na koupání. Je pravda,
že já si he ze začátku brala pořád, i na noc, skutečně jsem sundavala
jen při koupání. Výborná je chůze, to mi hodně pomohlo. Chod alespoň
hodinu denně, nesportovala jsem. Prej nemás týden moc ty nohy namáhat při
nějaké zátěži. Punčochy pak nos normálně přes den. Hodně ti to
pomůže, jez detralex a pohanku. Hlavně se nelekni, trvá to, než žíly
zmizí.

U mě to byly 3 měsíce určitě. Bude ti i připadat, že se to
zhoršuje. Ale mě tento zákrok hodně pomohl

Zajímavé:  Nemoci ucha - Vše o zdraví

Zhoršuje jak prosím tě? Dle pocitu.

Léčba křečových žil – odstranění varixů

Křečové žíly vznikají v důsledku zhoršené kvality cévní stěny a její funkce. Žíla nezvládá boj s gravitací, její stěna se uvolňuje a tvoří se varixy.

Ty se nejprve projeví jako namodralé provazce viditelné pod kůží, později vytvářejí velké nevzhledné uzly. Ženy vlivem hormonálních změn a těhotenství trpí varixy častěji než muži.

První příznaky se můžou objevit už v poměrně mladém věku a bez jejich řešení se problém zhoršuje.

Nejzávažnější komplikací křečových žil je tvorba bércových vředů, případně – ve spojení s dalšími faktory – mohou vznikat nebezpečné tromby s rizikem následné embolie. Varixy lze léčit v lehkých případech konzervativně, častěji je ale třeba přistoupit k operačnímu řešení.

Metodu odstranění křečových žil doporučí lékař po předchozím vyšetření. Jeho součástí je duplexní ultrasonografie, při níž posoudí povrchní i hluboký žilní systém i stav jejich propojení, tzv. perforátorů. Ultrazvuk se také využívá ke kontrolám pooperačního stavu a úspěšnosti léčby.

Pro valnou část zákroků platí, že po ošetření je nutné dle doporučení lékaře nosit punčochy II. kompresní třídy. Platí, že čím je žíla větší, tím je doba nošení delší. Celodenní nošení trvá obvykle jeden až dva dny, další dva týdny se punčochy nosí přes den, hlavně při sezení a stání.

Většina níže popsaných metod léčby křečových žil nevyžaduje žádná velká omezení po zákroku.

Sklerotizace

Je pro pacienta nenáročný zákrok, který se využívá k odstranění tzv. metliček a retikulárních křečových žil. Význam sklerotizace spočívá především v estetickém efektu. Během zákroku aplikuje lékař do žíly sklerotizační látku, která uvnitř vyvolá sterilní zánět.

V důsledku toho se cévní stěna slepí a následně přemění ve vazivový pruh. V zásadě se provádějí dva typy sklerotizace křečových žil – kapalinová, který je určena k ošetření varixů do velikosti tří milimetrů, druhou možností je tzv. pěnová sklerotizace.

Ta se provádí u větších křečových žil a u retikulárních, nebo-li síťovitě rozložených varixů.

Při ošetření lékař tenkou jehlou aplikuje do varixu pěnu nebo roztok, přičemž jeho koncentrace je určená velikostí ošetřované žíly. Končetina je následně stažena kompresní punčochou a je nutné ji nosit dle instrukcí lékaře. Efekt sklerotizace závisí na době a důslednosti v nošení těchto punčoch.

Ihned po ošetření je nutné půl hodiny až hodinu intenzivně chodit. Tři dny doporučujeme vyhnout se zátěžovému sportu i dlouhému stání na místě. Vodným pohybovým režim je chůze. Nejméně den po sklerotizaci je třeba se vyhnout lékům ovlivňujícím srážlivost krve.

Pokud se provádí sklerotizace drobných žil, pacient obvykle celý proces ani nezaznamená, u ošetření větších cév může dojít k naběhnutí žíly, céva může být na pohmat ztuhlá a mírně pobolívat.

Sklerotizaci je možné spojit s dalším ošetřením žil. Pro dokonalý efekt je obvykle potřeba dvou až čtyř sezení v odstupu měsíce až šesti týdnů. Po zákroku nebývá nutné žádné omezení. Cena sklerotizace se pohybuje dle rozsahu a použité sklerotizační látky přibližně kolem tří tisíc korun. Více informací o sklerotizaci žil naleznete zde.

Ultrazvukově navigovaná pěnová sklerotizace (USGFS)

Jedná se o alternativu k běžné sklerotizaci křečových žil, která se používá k léčbě refluxu v perforátorech, tedy spojkách, jež propojují povrchový a hluboký žilní systém.

Uplatnění má tato metoda také v léčbě recidiv varixů, které není možné chirurgicky odstranit nebo při léčbě žilních ulcerací způsobených nedostatečností cévních spojek.

Při zákroku lékař pod kontrolou ultrazvukem vpustí do cévy odpovídající množství pěny, která cévu postupně sklerotizuje. Ihned po zákroku je končetina stažena kompresní punčochou.

Opět platí, že bezprostředně po ošetření je nutné půl až hodinu intenzivně chodit. Tři dny doporučujeme vyhnout se stání na místě a zátěžovému sportu. Ideální pohyb je chůze.

I zde platí, že se den po sklerotizaci nesmí užívat léky s vlivem na srážlivost krve. Cena ultrazvukově navigované pěnové sklerotizace se pohybuje obvykle okolo pěti tisíc korun.

Více informací o ultrazvukově navigované pěnové sklerotizaci naleznete zde.

Mechanicko-chemická ablace žil

Jedná se o odstranění křečových žil pomocí zařízení ClariVein. To kombinuje mechanické narušení vnitřní výstelky cévní stěny se sklerotizací pomocí pěny.

Hlavními přednostmi mechanicko-chemické ablace varixů je bezbolestnost a šetrnost. Metoda je vysoce účinná a omezení po zákroku jsou zcela minimální.

Ošetření přístrojem ClariVein není možné v případě, že pacient prodělal zánět povrchových žil.

Zákrok se provádí v místní anestezii. Lékař zavede pod ultrazvukovou kontrolou do žíly vodič, který je napojený na elektromotor. Rotační koncovka se pohybuje rychlostí 3500 otáček/min. Tím dochází k narušení vnitřní výstelky cévy.

Následně se aplikuje sklerotizační látka, která celý proces destrukce žíly dokončí, a ta se následně přemění ve vazivo. Zákrok nepřináší žádná velká omezení.

Kompresní punčochy je třeba mít celý první den a noc a další týden až dva se nosí během dne.

Kontrola u lékaře pomocí ultrazvuku se provádí druhý až třetí den. Po tři týdny se nesmí provozovat náročné fyzické aktivity jako jsou jízda na kole, plavání, dlouhé výšlapy apod. Běžné aktivity jsou bez omezení.

Výsledky ošetření metodou ClariVein jsou trvalé, nicméně nelze zabránit vzniku dalších varixů. Ceny mechanicko-chemické ablace závisí na rozsahu ošetření a množství použité pěny, obvykle se pohybují od dvaceti sedmi tisíc korun výše.

Více informací o ošetření metodou ClariVein naleznete zde.

Laserové odstranění křečových žil ̶ EVLA

Jedná se o metodu, při které se mění energie světelného paprsku na tepelnou, proto se také nazývá endovenózní laserová ablace. Během ošetření cévy dochází k varu krve, přehřátí přilehlé části žilní stěny a narušení kolagenních vláken, přičemž okolní struktury zůstávají nepoškozené.

V důsledku toho dochází ke smrštění nebo až zatavení ošetřované žíly. Po šesti až dvanácti týdnech od ošetření nastávají postupné fibrotické změny a céva zaniká. Metoda je šetrnou alternativou klasického odstranění křečových žil chirurgickou cestou.

Výhodou je především menší bolestivost, podstatně menší množství modřin, lepší kosmetický efekt a kratší doba rekonvalescence.

Ošetření se provádí v místním znecitlivění, při kterém se do cévy a jejího okolí aplikuje zředěné anestetikum. To krom znecitlivění také chrání okolní tkáň před přehřátím. V některých případech je možné využít analgosedaci.

Lékař při zákroku zavede do žíly pod ultrazvukovou kontrolou optické laserové vlákno a při jeho vytahování poškozenou žílu zataví. Následuje odstranění větviček křečových žil, které se vytahují háčky z drobných vpichů.

Na končetiny jsou nasazeny kompresivní punčochy, které se prvních dvacet čtyři hodin nesundávají, dále se nosí během dne týden až dva. Přibližně po půl až hodině po zákroku je možné odejít domů, doporučujeme domluvit si doprovod. Kontrola za pomoci ultrazvuku se provádí druhý až třetí den.

Běžné aktivity je možné provádět bez omezení, náročné fyzické a sportovní výkony je nutné po dobu tří týdnů odložit. Během rekonvalescence se vstřebávají modřiny, někdy vzniká pocit tahu, mírné bolestivosti nebo drobné zatvrdlinky.

Cena odstranění varixů metodou EVLA začíná obvykle na částce dvacet pět tisíc korun, definitivní výše je určená rozsahem zákroku. Více informací o endovenózní laserové ablaci naleznete zde.

Kosmetická miniflebectomie

Kosmetická miniflebectomie spočívá v chirurgickém odstranění jednotlivých varikózních větví. Provádí se v místním znecitlivění, kdy lékař z drobných kožních řezů, vytahuje jednotlivé větvičky křečových žil. Vstupní ranky se nešijí, zhojí se do týdne, modřiny se vstřebají do měsíce.

Punčochy se nosí sedm dní a tři týdny je třeba se vyhnout náročné fyzické aktivitě a sportu. Kosmetická miniflebectomie se může kombinovat se sklerotizací či dalšími ošetřeními. Cena miniflebectomie obvykle začíná na deseti tisících korun, s větším rozsahem zákroku cena narůstá.

Více informací o kosmetické miniflebectomii naleznete zde.

RFA (radiofrekvenční ablace žil)

Technika radiofrekvenční ablace žil za použití systému VNUS™Closure Fast spočívá v zavedení katetru s radiofrekvenční sondou do postižené žíly.

Obvykle k tomu postačí drobný vpich v místním znecitlivění, kdy se přes pumpu po průběhu žíly aplikuje zředěné anestetikum, které také chrání okolní tkáň před přehřátím. Možné je také využití analgosedace.

Radiofrekvenční sonda se postupně vytahuje a přitom dochází ke kontrolovanému uzavření žíly. To vede k jejímu zániku. Následně se pomocí drobných vpichů odstraňují speciálními háčky větvičky křečových žil.

Ihned po ošetření se navléknou kompresivní punčochy, které se nosí dle doporučení lékaře. Přibližně do hodiny po zákroku je možné, ideálně s doprovodem, odejít. Kontrola se provádí dva až tři dny po zákroku. Po ošetření se mohou objevit modřinky, mírná bolestivost a drobné zatvrdlinky.

Běžné aktivity je možné provádět bez omezení, větší fyzickou zátěž je třeba odložit po dobu tří týdnů. Více informací o radiofrekvenční ablaci žil naleznete zde.

VenaSeal™ Closure System

VenaSeal™ Closure System využívá k odstranění křečových žil tkáňové lepidlo Cyanoakrylát. Při jeho použití dochází mezi cévní výstelkou a tkáňovým lepidlem k polymeraci, a v důsledku toho k okamžitému uzávěru žíly. Vzniká zánětlivá reakce cévy a jejího okolí, céva se pak postupně mění na pojivovou tkáň.

Metoda se provádí v místní anestezii. Lékař po znecitlivění zavede pod ultrazvukem speciální katetr, skrze který aplikuje tkáňové lepidlo, jímž uzavře poškozenou cévu. Výhodou metody je, že není zcela nutné nosit kompresivní punčochy, avšak doporučujeme to.

Běžné aktivity je možné provádět ihned, fyzickou zátěž doporučujeme po třech týdnech. Cena odstranění křečových žil pomocí VenaSeal™ Closure System se pohybuje v závislosti na rozsahu přibližně kolem šedesáti tisíc korun.

Více informací o metodě VenaSeal™ Closure System naleznete zde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector