Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Naše tipy z tuzemska i zahraničí berte jako inspiraci, určitě i vy máte některá svoje oblíbená místa, kam se chodíte potěšit podzimními barvami.

Barevné Česko

Pro podzimní výhledy a fotografování jsou ideální oblasti s hojným výskytem listnatých dřevin a dále smíšené modřínové lesy. Výhodou jsou i horské oblasti s dostatkem vyhlídek, speciálně pak také pískovcová skalní města.

Zajímavou lokalitu představuje oblast mezi Tisou a Českosaským Švýcarskem. Zejména u Tisé a Ostrova najdeme krásné březové a modřínové lesy, prošpikované skalními městy se spoustou vyhlídkových míst. Českosaské Švýcarsko k tomu jako kulisu navíc nabídne proslulou Pravčickou bránu nebo kaňon Kamenice.

Kousek odtud leží České středohoří, oblast kuželovitých sopek tyčících se nad okolní krajinu. Kdo se chce například pokochat pohledem na nejvyšší horu Milešovku, může se vydat na sousední vrchol Zvon, odkud je ze skalního výčnělku hezký výhled.

Kupodivu i okolo Prahy najdeme spoustu atraktivních lokalit pro podzimní záběry. Jednou z nich jsou Voděradské bučiny, přírodní rezervace nedaleko Říčan s rozsáhlými bukovými porosty.

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Vyhlídka Zvolská Homole

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Voděradské bučiny

Na jih od metropole můžeme prozkoumat srázy vltavského kaňonu, který pokrývají především doubravy. Tady najdeme spoustu vyhlídek na řeku a žloutnoucí stráně nad ní.

Že listy má i vinná réva, vědí zejména Moraváci – okolí Pálavy a Mikulova tak může být dalším tipem na výlet, kdy podzimní vycházku zakončíme v některém vinném sklípku.

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Kokořínské údolí

Blízké zahraničí

Fantastické podzimní scenerie najdeme na Slovensku. Tady mají mnohem větší podíl smíšených lesů než v Česku, takže úspěch je zaručený prakticky kdekoliv, kam se vydáte. Ve Vysokých Tatrách vrcholí podzimní barvy v půlce října, kdy tady červené jeřáby kontrastují se žlutí bříz a borůvčí, vše doplněné panoramatem skalních štítů. Na své si přijdete i v Roháčích, Malé Fatře nebo Pieninách.

Alpy jsou další tradiční destinací fotografů. Tady hledáme zejména žluté modříny: rostou například v Dolomitech, okolí Zermattu nebo v údolích Val Ferret a Val Veni na italské straně Mont Blanku.

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Zelené Pleso, Vysoké Tatry

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Roháčská Plesa, Západní Tatry

Kombinaci tepla a podzimních barev splňuje třeba kaňon Verdon ve Francii a jeho okolí, zejména údolí řeky pod Castellane hýří na podzim žlutou a červenou barvou. Navíc si můžete v klidu prohlédnout největší evropský kaňon, protože na podzim tu potkáte jen minimum turistů.

Naopak severním směrem od nás najdeme nádhernou zvlněnou krajinu ve Švédsku, pokrytou jezery a listnatými lesy. Zkuste to třeba okolo města Mora, zhruba čtyři hodiny severozápadně od Stockholmu.

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Pohled na Belianské Tatry

Za podzimními barvami do dálek

Kupodivu se najdou i milovníci barevného podzimu, kteří neváhají za podzimním listím vyrazit třeba za oceán. Známé jsou třeba fotografie červených javorů z Japonska nebo z Jižní Koreje. Kdo se nebojí medvědů, ten se může vydat třeba na Aljašku, tam ale podzim přichází o měsíc dříve než u nás.

Čína rovněž patří ke světovým destinacím fotografů, vydejte se třeba do národního parku Badaling nebo okolí Pekingu. Co může být majestátnějšího, než Velká čínská zeď v záplavě podzimních barev?

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Javor z Maine, USA

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

New Hampshire, USA

Na světě je ale jen jedno místo, kde podzim dohání lidi doslova k šílenství. Je to Nová Anglie, několik států na východním pobřeží USA,  kde červené cukrové javory každoročně přitáhnou do přírody stovky lidí, jimž zde nikdo neřekne jinak než „leaf peepers.

“ Podzimní barvy sem ve vrcholné sezoně nalákají davy turistů a profesionálních fotografů z celého světa a americká honba za dokonalostí jde dokonce tak daleko, že v sezoně v televizi dávají pravidelnou předpověď „červenání a žloutnutí“ včetně rad, kde v tom kterém okamžiku jsou barvy opravdu vyvedené.

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Franconia Notch State Park, USA

Mezi nejlepší oblasti pro fotografování v období tzv. „foliage time“ patří hory ve státě New Hamphshire (např. Franconia Notch nebo silnice Kancamagus Highway), ve Vermontu si můžeme projet silnici č. 100 a ve státě Maine rozhodně stojí za návštěvu Národní park Acadia, oblast Rangeley Lakes, Moosehead Lake či divoký Baxter State Park.

Kam vyrazit, když nikam nemůžeme? Přinášíme pár tipů na výlety do přírody

pátek, 23. října 2020, 16:30

Od čtvrtečního rána v České republice platí zákaz volného pohybu. Vláda však povolila (a dokonce i doporučila) vycházky do přírody. Proto Hradecká Drbna připravila výběr těch nejkrásnějších míst v Královéhradeckém kraji, na které můžou lidé vyrazit. Níže přinášíme jejich přehled.

Přehrada Les Království

Vodní nádrž Les Království nedaleko obce Bílá Třemešná je lákadlem pro každého, kdo si chce udělat povedené podzimní fotky. Nachází se zhruba čtyři kilometry od Dvora Králové nad Labem a lze jí navštívit například při cestě do Trutnova nebo Krkonoš.

Přehrada byla postavená v roce 1920 po ničivé povodni, která zasáhla celé údolí Labe až po Pardubice. Stavba trvala rovných deset let. Její cena se tenkrát vyšplhala na částku, za kterou dnes koupíte malý byt v centru Hradce Králové. Výstavba stála pouhých 4,7 milionu korun. Po dokončení výstavby šlo o největší vodní nádrž v tehdejší Česko­slovenské republice.

Městské lesy Hradec Králové

Do přírody můžeme vyrazit i v Hradci Králové. Na okraji krajské metropole se na ploše 3.800 hektarů rozkládají městské lesy. Kvůli své deset kilometrů dlouhé cyklostezce lákají především sportovce. Rodiny s dětmi mohou do lesů na několik zajímavých atrakcí.

Pro děti je zde vybudované dřevěné hradiště a také lesní pohádková a vodnická stezka nebo planetární stezka. Je zde i ohrada s divokými prasaty Pepinou a Bobem. Svůj výběh tu mají i daňci a další lesní zvěř. Lesy jsou snadno dostupné pěšky, na kole, autem nebo linkou MHD z centra města. 

Babiččino údolí

Babiččino údolí je nejčastěji navštěvováno v letních měsících, přístupné je ale i na podzim. Vede zde několik turistických tras a nezajímavější památky spojuje jedna naučná stezka. Při výletu údolím, lze navštívit park a zámek v Ratibořicích, Rudrův mlýn, Babiččin pomník nebo prameny Haničky.

K nejnavštěvovanějším místům v údolí patří Staré bělidlo, domek u Viktorčina splavu. Původní bělidlo nechala majitelka zámku Kateřina Zaháňská zbořit roku 1830. Po druhé světové válce byl domek vybaven dobovým nábytkem ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Budova a okolí byly později dále upraveny roku 1970 při natáčení filmu Babička.

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Hrad Kumburk u Nové Paky

Zřícenina hradu Kumburk se nachází zhruba šest kilometrů od Nové Paky. Pro jeho návštěvu si připravte pohodlné boty do terénu. Avšak… Výšlap do zhruba 300 metrů strmého kopce se vyplatí. Na vrcholu zříceniny je veřejnosti přístupná rozhledna, ze které je vidět prakticky polovina Královéhradeckého kraje.

Podle některých pověstí na hradě v noci straší. Někteří lidé tvrdí, že zde slyšeli hlasy a viděli různé postavy. Podle dalších bájí je zde umístěný poklad, který střeží kohout s ohnivýma očima. Co je údajně pravda je to, že zde byla 11 let vězněna dcera Zikmunda Smiřického. A to kvůli tomu, že se zamilovala do prostého kováře.

Prachovské skály

Výlet do Prachovských skal lidé velice často spojují s návštěvou Jičína – města pohádek. Tato dvě místa jsou od sebe vzdálená pouhých šest kilometrů. Skalní město, o kterých zpívá Ivan Mládek, je přístupné celoročně. Jsou zde pro turisty vytvořeny tři prohlídkové okruhy.

Nejvyšší skály měří až 40 metrů. Turisté mohou využít i několika volně přístupných rozhleden. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, vyhlídka prof. Hekena či Císařská chodba.

Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály se neslavně proslavily kvůli množství turistů, kteří sem míří z České republiky i Polska. Kolabován dopravy, dlouhé fronty a přeplněné vlakové nádraží… To na tomto místě není ničím výjimečné. I tak zde mohou návštěvníci narazit až na 90 metrů vysoké skály, hluboké soutěsky, vodopád a dvě jezírka.

Při posledních lokálních povodních byla část skalního města zatopená. Rozvodněná řeka Metuje se vylila ze svého koryta a zatopila část turistického okruhu. Správci tak na den přístup do skal uzavřeli.

Krkonoše a podhůří

Do Krkonoš každým rokem míří lidé z celé České republiky. Jde o nejstarší a zároveň nejhezčí český národní park u nás. Tradičním cílem výletníků je nejvyšší hora České republiky Sněžka s nejvýše položenou poštou v Čechách, pramen Labe, Pančavský a Labský vodopád na úbočí Labského dolu.

Krkonoše byly v minulosti regionem horníků, tkalců a sklářů, ale také pytláků a pašeráků. Šlo o skupiny až šedesáti lidí s náklady tabáku, soli, cukru, kávy nebo koření. Pašerácké příběhy vyprávějí mnohé staré kroniky, pověsti a romány, a nejeden český film.

Zajímavé:  Hepatitida C Nová Léčba?

Vyhlídky v ČR: 17 tipů po celé České republice

Vyhlídka Máj.

Vyhlídka Máj se nachází zhruba jeden kilometr od obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy. Vltava se zde stáčí do tvaru podkovy a nabízí jeden z nejhezčích pohledů na řeku za každého ročního období. Nejkrásnější je výhled začátkem podzimu, kdy okolní příroda hraje všemi barvami.

Solenická podkova.

Vyhlídka Solenická podkova nabízí stejně jako Vyhlídka Máj výhled na další z meandrů řeky Vltavy. Nachází se mezi dvěma přehradami – Kamýk a Orlík. Nejlepší výhled je z vyhlídky na Altánku, ta je 150 metrů nad vodní hladinou a dostanete se na ní po zelené turistické trase z obce Zduchovice.

Nedaleko Znojma se nachází vyhlídka Králův stolec, která nabízí nádherný výhled na řeku Dyji. Název vychází z legendy, že odsud sledoval polský král Jan III. Sobieski přechod svých vojsk právě přes řeku Dyji. Dřevěný altán, ze kterého pozorujete údolí Dyje, byl v květnu 2013 po skoro 100 letech služby nahrazen zcela novým.

Vyhlídka Belvedér.

V Českém Švýcarsku se nachází vyhlídka Belvedér, která je umístěna na pískovcové skále a tyčí se ve výšce 160 metrů nad Labem kousek od Labské stráně. Nabízí výhled na Labský kaňon, Dolní Žleb, stolové hory Zirkestein a Kaiserkrone a další.

Krásný vyhlídkový okruh naleznete v obci Sloup v Čechách. Jeho délka činí 4 kilometry a od roku 2004 je upraven, osazen lavičkami a po cestě naleznete také informační tabule. Vyhlídkový okruh začíná na dvou místech, u Sloupského hradu nebo i koupaliště a je značený zeleně.

Chorvatsko | Řecko | Slovensko | Rakousko | Itálie | Španělsko | Francie

Tři kilometry od města Jeseník je vyhlídka Čertovy kameny. 40 metrů vysoký a 100 metrů široký skalní útvar se nachází na severním úbočí Zlatého chlumu.

Na vrcholku se nachází vyhlídková plošina, na kterou je vstup jištěný řetězy a zábradlím. Dostanete se k němu pěšky od Jeseníku po žluté turisticky vyznačené cestě.

K Čertovým kamenům lze dojet i na kole nebo autem, ale přímo nahoru musíte dojít pěšky.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary.

Vyhlídka Jelení skok se nachází v lázeňském městě Karlovy Vary a nabízí krásný výhled na centrum města. K vyhlídce se můžete dostat lanovou dráhou Diana od Grandhotelu Pupp, která vás vyveze na mezizastávku Jelení skok, nebo můžete k vyhlídce vystoupat po lesních cestách. Vyhlídkový altán tu stojí už od roku 1804.

Ambrožova vyhlídka.

Ambrožova vyhlídka je pojmenovaná po ochránci přírody Jindřichu Ambrožovi, který žil na přelomu 19. a 20. století. Nachází se pod Pančavskou loukou mezi Labskou a Vrbatovou boudou na červené turistické stezce. Nabízí krásný výhled na krajinu – pohled do Labského dolu, část Krkonoš, Medvědín, Zlaté návrší nebo kousek Sněžky – nejvyšší hory Česka.

Vyhlídka na Smolném vrchu.

Přírodní památka Venušiny misky se nachází mezi obcemi Černá Voda a Kobylá na Smolném vrchu.

Žulové skalní prohlubně připomínají obří misky, ta největší pojme zhruba 65 litrů vody, je hluboká přes jeden metr a průměr má 1,5 metru.

Z vyhlídky můžete vidět Žulovskou pahorkatinu, v jejich popředí louky Šíravy nebo severní část hřebene Rychlebských hor. Nejsnadněji se na vyhlídku dostanete z Velké Kraše, kam dojedete automobilem, autobusem i vlakem.

Po žluté turistické stezce se od hradu Pernštejna dostanete během několika málo minut na vyhlídku, která vám nabídne nejen krásný pohled na samotný hrad Pernštejn, ale i krajinu kolem něj. Vyhlídkový altán zde stál už v první polovině 20. století, dnes už je na místě altán úplně nový.

Raškova vyhlídka.

Raškova vyhlídka se nachází na okraji města Kopřivnice ve výšce 492 metrů nad mořem. Z města Kopřivnice k vyhlídce vede žlutá turisticky značená cesta. Vyhlídková plošina vám nabídne výhled do údolí nebo na kopec Červený kámen, který se nachází na protější straně.

Více tipů nejen na cestování po Česku naleznete zde >

I v hlavním městě Praze se nachází úchvatné vyhlídky. Například na pražském Děvíně, na kopci, který se tyčí na levém břehu Vltavy na rozhraní Hlubočep a Radlic ve výšce 310 metrů nad mořem. Dříve zde stál hrad Děvín, ze kterého toho už moc nezbylo, nyní se vám z místa naskytne úžasný výhled a Prahu budete mít jako na dlani.

Vyhlídka Dívčí kámen.

Nad Lovětínskou roklí nedaleko zříceniny hradu Lichnice se nachází vyhlídka Dívčí kámen. Tato skalní vyhlídka je spojena s pověstí o lichnické hradní paní Miladě, o které se dočtete na informační tabuli umístěné na vyhlídce. Kromě Lovětínské rokle vám nabídne také výhled na oblast podél řeky Doubravy.

Lavička – Doerellova vyhlídka.

Na vrchu Výslunní u obce Dubičky se nachází Doerellova vyhlídka. Je pojmenovaná po německém malíři Ernstu Gustavu Doerellovi, který sám na tuto vyhlídku chodil a zasvětil svoji tvorbu zdejší krajině. Výhled je opravdu krásný: na Labe protékající Českým středohořím nebo na protilehlý vrch Lovoš či zříceninu Kamýk.

Šlovický vrch se nachází u Dobřan na jihu Plzeňska. Na jeho vrcholu se nachází kamenná vyhlídková mohyla ve tvaru jehlanu, která je vysoká zhruba 8 metrů a nabízí rozhled po okolní krajině. Nahoře naleznete i panoramatickou fotografii s popisky výhledu pro lepší orientaci.

Stezku korunami stromů na Lipně zná dnes už skoro každý. Na další pěknou vyhlídku narazíte po cestě na vrchol Plechý, výhled budete mít na vodní nádrž Lipno, zalesněnou Šumavu nebo Plešné jezero.

Na Bukové hoře v Ústeckém kraji se nachází Humboldtova vyhlídka. Ta je pojmenovaná po německém cestovateli a přírodovědci Alexanderu von Humboldtovi. Na místě se vám naskytne výhled na Velké Březno nebo Ústí nad Labem. Na vrchol až k vyhlídce se dostanete značenými turistickými cestami ze Zubrnic nebo Malého Března.

Na další tipy na výlety redakce Seznam Zpráv se podívejte zde >

Pěšky, na kole i lodí po jižní Moravě aneb Užijte si skvělé výlety v nádherném kraji provoněném vínem

V Jihomoravském kraji existuje jen málo míst, kam nedojedete hromadnou dopravou. Integrovaný dopravní systém patří k nejlepším v Evropě, a pokud použijete aplikaci Poseidon, nemusíte kromě nabitého mobilního telefonu řešit žádné jízdenky.

Není problém vyrazit třeba na sever na Boskovicko. Vesnice Benešov leží uprostřed krásné zalesněné krajiny na samé hranici Jihomoravského kraje. Okolní lesy ale přímo vybízejí k poflakování.

Za Benešovem směrem k obci Kořenec je uprostřed luk vybudovaný krásný nový rybník, kde se můžete svlažit v horkých letních dnech. Jinak právě Kořenec se dá krásně obejít po lesních cestách.

Naproti tomu z Benešova na jih je další cíl hezké pěší vycházky – obec Suchý, která navzdory svému jménu oplývá velkým rybníkem. Cestou k němu se nezapomeňte zastavit u pramene řeky Punkvy, která teče až do jeskyní Moravského krasu.

Kraj lišky Bystroušky

Vydáme-li se jižněji, tak kousek od Brna v Bílovicích nad Svitavou je kraj spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Právě tady vznikla předloha Janáčkovy opery Liška Bystrouška, tady Těsnohlídek zavedl tradici vánočních stromů. Můžete se vydat po některé z turistických značek, ale máte-li s sebou děti, pak vyzkoušejte některý příběh z aplikace Skryté příběhy.

Zdánlivě nezajímavý výlet okolními lesy za Bílovicemi nad Svitavou můžete ozvláštnit příběhem o spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi a o dobrodruhovi-polárníkovi Janu Eskymo Welzlovi. Spisovatel se v tomto příběhu rozhoduje, zda má o Welzlovi napsat knihu, nebo ne. Aplikace vás vede a postupně vám odemyká úkoly.

Trasa Těsnohlídek a Eskymo je dlouhá asi osm kilometrů a vede vás z ulice Nad Nádražím údolím řeky Svitavy, malou chatovou oblastí až k železničnímu mostu. Dále vystoupáte na zříceninu hradu Obřany, pak pokračujete kousek od vrcholku Šumbera, pomníku S. K. Neumanna a jeskyně Šumberova díra.

Do Bílovic se vrátíte kolem Resslovy hájenky, studánky Stanislava Lolka a Leoše Janáčka po lesní cestě s označením Červená.

Výhled z Akátové věže

Kdo má přece jen rád kopce a vyhlídky, neměl by vynechat široko daleko jediný kopec na jih od Brna, Blučinský Výhon. Výchozími body může být obec Blučina nebo Židlochovice, kam nově přijedete z Brna také vlakem.

Zajímavé:  Proč si koupit čočku právě v lékárně? – vše o zdraví

Několikahodinový okruh zdejšími vinohrady a opuštěnými meruňkovými sady můžete zpestřit návštěvou Akátové věže, rozhledny na vrcholku kopce, odkud je vidět až do Brna a na jih pak určitě uvidíte Pálavu. Cestou narazíte většinou jen na domorodce, kteří mají v kopci svá políčka a vinohrady. Davy turistů zde rozhodně nečekejte. Nechte své děti volně běhat a pejska vezměte klidně s sebou.

Je zde naučná stezka o zdejší přírodě. Kromě informací o místní fauně a flóře se dozvíte i o archeologických nálezech. Doporučujeme tedy před cestou oprášit znalosti Lovců mamutů!

Do údolí mlýnů

Jihovýchodně od Brna je uprostřed smíšených lesů krásné údolí říčky Bobravy. Ta teče od Domašova přes Zastávku u Brna, Rosice, Tetčice, Omice, Radostice, Nebovidy a Želešice až do Popovic, kde se vlévá do řeky Svratky. Váš pěší výlet můžete začít vlastně v jakékoliv ze zmíněných vesnic a vydat se můžete po proudu i proti němu.

Zkuste třeba začít v Radosticích a projít údolím Bobravy po proudu až do Želešic. Najdete tu mnoho starých, dnes již nefungujících historických mlýnů. Stavení hezky dokreslují představu, jak bývalo kolem říčky živo.

Projdete kolem Radostického mlýna pod vrcholem Vysoká hora až ke Spálenému mlýnu, kde je krásný kamenný most přes říčku. Další zastávkou je místo s názvem Šafránkův mlýn. Anenský mlýn je už za silnicí z Nebovid do Ořechova.

Na posledním úseku do Želešic vás už čeká jen Nový mlýn a vaše třináctikilometrové putování je u konce.

Výkony i bez sportovního dresu

Jižní Morava je protkána cyklotrasami a na jih od Brna může jezdit na kolech v podstatě každý. Kopců tu moc není a řada stezek má spíše rekreační charakter s cílem přivést vás z jedné vinařské obce k další. Moravské vinařské stezky nabízejí přes tisíc kilometrů tras od Znojma až k východnímu cípu Jihomoravského kraje.

Trasy mají charakter jednodenních výletů, jako třeba třicet kilometrů dlouhá stezka Modré Hory kolem Velkých Pavlovic se zastávkou u „hobitích“ sklípků ve Vrbici, na rozhlednách Slunečná a v Bořeticích.

Ale můžete se rozhodnout projet třeba Moravskou vinnou stezku, která začíná v Uherském Hradišti a vede vás před Modrou, Šradice, Bzenec, zámek Milotice, Větrný mlýn ve Starém Poddvorově, Vlkoš a další místa až do Terezína. Tahle trasa má 112 kilometrů.

Nejdelší, Znojemská vinařská stezka, spojuje pětapadesát vinařských obcí a vede vás krajem vína od Šatova na hranicích s Rakouskem přes Národní park Podyjí až do Dolních Kounic na Brněnsku, kde můžete obdivovat zříceninu kláštera premonstrátek Rosa Coeli.

Z Brna se můžete vydat směrem jižním, po cyklostezce, která v běžných časech vede až do Vídně. V případě zavřených hranic ale můžete využít pouze jihomoravskou část. Celkem ujedete kolem sedmdesáti kilometrů, a tak to může být výlet na jeden nebo i více dní.

Lužním lesem na Trojmezí

Z koncového Hevlína je to kousek do Hrušovan nad Jevišovkou, kde nasednete i s bicykly na vlak a necháte se převézt do Břeclavi. Tam vás čeká další krásná trasa. Největším lužním lesem se můžete dostat až k soutoku řek Moravy a Dyje. Trojúhelníková oblast sevřená řekami je trojmezím České republiky, Slovenska a Rakouska.

Po cestě se můžete zastavit u zámků Pohansko a Lány, ale největší atrakcí bude pozorování ptáků, kteří v oblasti hnízdí. Buďte prosím ohleduplní a chovejte se tiše a zodpovědně. Celý výlet čítá zhruba padesát kilometrů v nohou, ale vede úplně plochou krajinou, takže jej zvládnou i úplní začátečníci, a dokonce rodiny s dětmi.

Nenechte si ujít cyklovýlet k vinici Šobes, uprostřed Národního parku Podyjí. Šobes je jedna z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v České republice. Leží v lokalitě Devět mlýnů.

Přístupná je buď starou Římskou cestou z Podmolí, nebo snadněji z Hnanic. Cyklotrasa vede ze Znojma přes Dyji strmým kopcem na Kraví horu a přes obec Konice, Popice a Havraníky dojedete až k rozcestníku, kde odbočíte na Šobes.

Zpět do Znojma se vydejte přes Podmolí, Mašovice a Hradiště.

Jih Moravy z vodní hladiny!

Brněnská přehrada, Novomlýnské nádrže, Baťův kanál nebo Vranovská přehrada. Nádherná místa na jihu Moravy, která poskytují málo známé pohledy z vodní hladiny. Přesto své doporučení začneme jinde. Zkuste si na člunu sjet úžasné meandry dosud neregulovaného toku řeky Moravy mezi Vnorovským jezem a Rohatcem.

Milovníci přírody ocení plavbu na kánoi, kajaku či raftu kolem nádherných, až třináct metrů vysokých písečných břehů. Proti nim jsou většinou písečné pláže, kde můžete na chvilku zastavit a vykoupat se v řece nebo se jen tak opalovat. Myslete ale prosím na to, že jste v přírodě, která je naprosto jedinečná a jakýkoliv necitlivý zásah člověka ji může navždy zničit.

Řeka zde vstupuje do oblasti vátých písků známých jako „Moravská Sahara“. Duny jsou osázeny borovým lesem.

Nejzajímavější úsek začíná asi kilometr za bzeneckou pískovnou. První prudký oblouk, ve kterém se tok řeky stáčí o více než 180 stupňů, je navíc rozdělen písečným ostrůvkem. Na trase je také přírodní památka Osypané břehy.

Lodí po kanálu

V téže oblasti si můžete pronajmout také motorovou loď, protože právě tímhle krajem postavil slavný obuvník Baťa známý umělý kanál. Proplout krajinou kolem Veselí nad Moravou, Vnorova Stářnice nebo Petrova můžete buď na výletní lodi, nebo se sami můžete proměnit v kapitány a půjčit si motorovou loď.

Do určitého výkonu nepotřebujete žádné „papíry“ a po kanále se můžete pohybovat vlastním tempem. Z Veselí do Strážnice je to asi dvouhodinová plavba. Navštívit ve Strážnici skanzen, případně přespat ve starém baťovském domku přímo u kanálu, můžete v penzionu a bistru U Veličky. Další den můžete pokračovat třeba do Petrova, kde jsou slavné vinné sklepy Plže.

Další část plavby vás může přivést až do Hodonína.

V pohodlí parníkem

Hned tři velké přehrady vám nabízejí vyhlídkové jízdy na „parníku“. Na Znojemsku je to Vranovská přehrada, kde i přes opatření proti koronaviru již od května fungují v omezené míře plavby po jezeře. Vzhledem k menší kapacitě lodí je dobré si plavbu rezervovat dopředu.

Na Novomlýnských nádržích byly zahájeny pravidelné plavby od června 2020. Po dolní nádrži se vyplouvá většinou z Pavlova, ale při okružní plavbě můžete nastoupit nebo vystoupit také v přístavech ve Strachotíně, Dolních Věstonicích nebo Šakvicích.

Na horní nádrži se konají denní výletní plavby i večerní plavby s vínem.

Plavby lodí nabízí také Dopravní podnik města Brna na Brněnské přehradě. Kombinace lodi a pěších výletů jsou kolem jezera velmi oblíbené. Z přístaviště můžete doplout například pod hrad Veveří a po jeho návštěvě přejít lávku pod hradem a pokračovat po levém břehu přehrady, přes hráz zpět do přístaviště.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:

Fotogalerie 9 fotografií

Podzim v Rakousku

V období mezi létem a zimou se Alpy představují v celé své kráse. Teploty se stále drží na příjemných hodnotách, dny jsou o něco kratší, ale zato plné úžasného světla a teplých barev. Takový je podzim v rakouské horské krajině.

Když se léto loučí, letní návštěvníci opouští prázdninová ubytování a horka letních měsíců polevují, přechází rakouské Alpy do zlatého ročního období – je tady podzim.

Začátek žní se nese ve znamení kulinárních pochoutek, a kromě toho je rakouská příroda během podzimu neobyčejně krásná. Slunce prosvítá skrze mlžný opar, listy stromů mění svou barvu a chladnější noci po ránu nechávají na loukách kouzelnou jinovatku.

Je čas načerpat energii posledních slunečních paprsků, než krajinu zahalí zima. 

Je čas vyrazit na mírné svahy rakouských Alp, užít si podzimní turistiku, gastronomii, pohodové procházky kolem průzračných jezer a tradiční podzimní slavnosti, které se konají na počest tohoto pestrobarevného ročního období.

  • media_content.tooltip.skipped Středověké město, které bylo po staletí hospodářským a duchovním centrem západní části Rakouska.  Zjistit víc
  • Hlavní město spolkové země Vorarlbersko leží na břehu Bodamského jezera a pyšní se svou polohou v blízkosti přírody, kulturním festivalem Bregenzer Festspielen a úžasnou architekturou.  Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Hlavní město Tyrolska „žije“ horami a vyzařuje jejich alpskou identitu jako žádné jiné.  Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Jezero, ledovec a pestrobarevné rozkvetlé louky: větší ráj už si nemůžete ani představit. Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Zdolat horský vrchol nebo skočit do tyrkysově modrého jezera? Klagenfurt nabízí obojí.  Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Město s alpsko-jadranskou atmosférou na řece Drávě: objevte jej ideálně pěšky!  Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped
Zajímavé:  Priznaky Těhotenství V Prvnich Dnech?

Alpský styl, sýry, neobyčejná architektura a pestrý kulturní program: to všechno je region Bregenzerwald.

Leží v nejzápadnější spolkové zemi Rakouska a ve svých alpských městech a malých vesničkách celoročně dokazuje, že turistika a požitek nemusí být spojeny jen s letními měsíci.

Když se listy v jeho krajině zbarví do červena, oranžova a zlatavých tónů, když teplé letní slunce odzvoní posledním žním, nastal ten pravý zlatý podzim.

media_content.tooltip.skipped

Mírné kopce, rozlehlé nížiny, romantická údolí řek a impozantní vrcholky jsou pro region Bregenzerwald charakteristické.

Od jedné horské chaty ke druhé, během dlouhé túry nebo ranní procházky – turistika je perfektním způsobem, jak prozkoumat kopcovitou krajinu Bregenzerwaldu. Ani po gastronomické stránce nepřijdete zkrátka.

Od snídaně v horách až po kulinární túry si tu každý najde svůj oblíbený způsob podzimu.

  • media_content.tooltip.skipped Konec léta neznamená konec turistiky. Spousta lanovek je v provozu i dlouho během podzimu. Zjistit víc
  • Do konce září se konají procházky slatiništěm v doprovodu odborníků, kteří návštěvníkům prozradí zajímavé informace o slatinných rostlinách, bylinách, geologii a historii této krajiny. Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Perfektní podzimní den plný turistiky začíná snídaní v horách. Vysoko v regionu Bregenzerwald se podávají lokální produkty. Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Tři hostince potěší své hosty bezkonkurenčně výbornou gastronomií. Tip: procházka slatiništěm hned za svítání, zakončená snídaní Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Krok po kroku a chod po chodu, tak mohou turisté objevovat krajinu i gastronomii do konce října. Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped Slunce začíná vysvítat za horizontem, údolí je stále přikryté mlhou a jinovatka se třpytí na loukách. Krajinu ovládl podzim. Zjistit víc
  • Bonusová karta platí do 31. října a zahrnuje využívání veřejných autobusů, lanovek a vstupy do různých plaveckých bazénů. Zjistit víc
  • Procházka v dešti, návštěva farmy nebo lezecká hala jsou dobrou volbou, pokud počasí zrovna nepřeje.  Zjistit víc
  • Region Bregenzerwald staví jinak – vyznačuje se použitím dřeva a moderním stavebním stylem. Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped

Innsbruck a jeho sousední regiony vytváří perfektní kombinaci pro pohodovou podzimní dovolenou. V alpské metropoli Innsbruck si návštěvníci užijí výhody města, a přesto budou neustále v bezprostřední blízkosti přírody a hor.

Podzimní přírodu je možné naplno prozkoumat během pohodových túr. Vrcholky vysokých hor kolem Innsbrucku jsou už na podzim pokryté sněhem a září v podzimním slunci. Skvělou alternativou jsou i procházky po městě, buď podél řeky Inn nebo v historickém centru, kde se nabízí i pauza v některé z místních kaváren.

A když počasí venkovním aktivitám nepřeje, pak jsou ideální volbou zdejší muzea.

media_content.tooltip.skipped

  • Alpská zoologická zahrada je v provozu po celý rok, zážitkem je i její návštěva v podzimních měsících. Čtěte více
  • Café bar s panoramatickým výhledem na střechy Innsbrucku. Čtěte více
  • V Innsbrucku najdete spoustu muzeí, která jsou rozmanitá a seznamují návštěvníky s historií města. Čtěte více
  • Kratší dny Když se dny zkracují, nezapomeňte se před podzimní túrou informovat o tom, kdy zapadá slunce, abyste se stihli včas vrátit do údolí.
  • Chladnější dny Ve vyšších polohách může být podzim tu a tam mrazivý. Myslete proto na teplé oblečení, bundy, čepice, rukavice a teplé kalhoty. Zároveň je důležitá pevná obuv, abyste zvládli i náročnější terén. 
  • Nezapomínejte na předpověď počasí I na podzim může v polohách nad 1.000 metrů sněžit. Zjistěte si proto předem, jaké je v horách aktuálně počasí. Můžete rovněž kontaktovat provozovatele lanovek a zeptat se na aktuální stav.
  • Mlha Abyste byli připraveni pro případ, že by byla silná mlha, doporučujeme mít u sebe orientační pomůcky jako mapy, GPS a různé aplikace na túry.
  • Otevírací doba lanovek, horských chat apod. Ne zřídka se stává, že se otevírací a provozní doba v hlavní sezóně a mimo ni liší. Informujte se proto předem, jestli je daná horská chata otevřena a jestli je lanovka v provozu až po horní stanici.
  • Opalovací krém, sluneční brýle & pokrývka hlavy Pokud si myslíte, že už na podzim žádnou barvu nechytnete, jste na omylu. Především v horách, i když jsou teploty o něco nižší než v údolí, mohou být sluneční paprsky velmi silné. Nezapomeňte tedy na ochranu v podobě opalovacího krému.
  • media_content.tooltip.skipped

Region kolem jezera Achensee, které je největší v Tyrolsku, leží uprostřed fascinující horské krajiny pohoří Karwendelgebirge, v srdci Alp. Oblast Karwendelgebirge je součástí Severních vápencových Alp.

Krajina se vyznačuje skalnatými horskými svahy a soutěskami s vodopády, ale i údolími s hlubokými lesy, horskými pastvinami a tradičními farmami.

Hory jsou také velmi rozmanité: nabízí náročné túry či výlety na horské pastviny, které jsou vhodné i pro děti. Na podzim je vzduch čistý a jezero se pyšní nejkrásnějším odstínem modré.

Do konce října je možné region poznávat i po vodě, na palubě lodi. I lanovky a Achenseebahn, nejstarší parní zubačku v Evropě, můžete k přepravě využít až do konce října.

TIP: Zážitková karta Achensee Erlebniscard – zahrnuje využívání lanovek, vstupy do muzeí (například Swarovski Kristallwelten) a plavby lodí po jezeře Achensee.

media_content.tooltip.skipped

  • Region Achensee připravuje pro hosty rozmanitou outdoorovou nabídku. Čtěte více
  • Největší přírodní park v Rakousku. Čtěte více
  • Nejlepší výletní cíle v regionu. Čtěte více

Na podzim, když se listy začnou vybarvovat, ukáže krajina svou nejkrásnější tvář. Ve vzduchu se pohupuje mlha, ze stromů padají kaštany a na lesy a louky se po ránu položí jinovatka. Zlaté roční období je oblíbeným motivem spousty fotografů, kteří chtějí zachytit kouzelnou podzimní náladu.

  • media_content.tooltip.skipped Když jezera a řeky odrážejí okolní krajinu, máte příležitost vyfotit neobyčejné snímky. Vyšlápněte na nějakou vyvýšeninu, odkud můžete motiv zachytit v celé své kráse.
  • media_content.tooltip.skipped Podzimní barevné listy, spadané kaštany nebo houby na kraji lesa tvoří perfektní scénu pro fotky. Pokud byste rádi zachytili některé z těchto podzimních motivů, měli byste určitě použít stativ, abyste se vyhnuli rozmazání.
  • Díky podzimním mlhám je pestrobarevná krajina fascinující a tajemná. Doporučujeme, abyste si s focením mlhavých oparů dali na čas a naplánovali si na něj dostatek prostoru.
  • media_content.tooltip.skipped Jestli hledáte skvělý podzimní motiv, zkuste skočit do hromady listí nebo vyhodit listí do vzduchu. 
  • media_content.tooltip.skipped Slunce je na podzim níže, díky čemuž prodlužuje stín a barvám propůjčuje ještě více síly. Především po ránu a večer je světlo nejlepší.
  • media_content.tooltip.skipped

Národní park Hohe Tauern se rozkládá mezi třemi spolkovými zeměmi – Salcburskem, Korutanami a Tyrolskem. Jeho rozloha činí 1.856 km2 nedotčené přírody a jedná se o největší národní park v Rakousku.

Patří k němu přes 300 horských vrcholů, 342 ledovců a 551 horských jezer.

Výškový rozsah a poloha na hlavním hřebeni Alp, která přináší i různé klimatické podmínky, dělají z oblasti domov třetiny všech druhů rostlin, které se v Rakousku vyskytují, a více než 15.000 druhů zvířat.

Horskou krajinu nemusíte obdivovat jen v létě. Právě na podzim se výlet do Prázdninového regionu Hohe Tauern vyplatí. Příroda je barevná, zvířatům začíná období říje a hlodavci se před svým zimním spánkem ještě naposled ukážou v blízkosti turistických tras. 

media_content.tooltip.skipped

media_content.tooltip.skipped

media_content.tooltip.skipped

  • Zjistit víc
  • Zjistit víc
  • Zjistit víc
  • media_content.tooltip.skipped

Obzvlášť během podzimu vyzařuje Millstatt idylickou atmosféru. Setkává se tady jižanská lehkost a krása alpské přírody. Historické městečko leží přímo na břehu překrásného jezera Millstättersee a je obklopeno travnatými horskými vrcholky pohoří Nockberge.

Vlivem středozemního klimatu převládají během podzimu na jižní straně Alp neobyčejně teplé a slunečné dny. Letní teploty často vytrvávají až dlouho do října. Jezero Millstätter See je chráněno před větrem a voda v něm vydrží dlouho teplá. Díky tomu je tady koupání možné až do začátku října (20-22°).

Doporučujeme cyklovýlet kolem jezera, během kterého narazíte na místa s úžasným výhledem, historické vily a romantické terasy přímo u vody. Romantický a zajímavý je rovněž fakt, že region je známý největším výskytem granátu v celé oblasti Alp.

Granatium, zážitkový svět v Biosférickém parku Nockberge, je místem, kde zjistíte více zajímavostí o krvavě červeném kameni lásky a vášně.

TIP: Bonusová podzimní karta Herbstcard Plus – vstup zdarma na více než 100 atrakcí v celých Korutanech

media_content.tooltip.skipped

  • Snový výhled na okolní hory a jezero. Čtěte více
  • Kavárna s výhledem na jezero. Čtěte více
  • Regionální kuchyně s důrazem na slow food a krásným výhledem. Čtěte více

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector