Polypy v konečníku – Vše o zdraví

KOLOREKTUM.CZ | SCREENING KOLOREKTÁLNÍHO KARCINOMU [ISSN 1804-0888]

česky | english | mapa webu

Polypy v konečníku - Vše o zdraví

VYHLEDÁVÁNÍ

Polypy v konečníku - Vše o zdraví

PARTNEŘI A ODBORNÁ ZÁŠTITA PROJEKTU

Polypy v konečníku - Vše o zdraví  Polypy v konečníku - Vše o zdraví Polypy v konečníku - Vše o zdraví Prevence je podle ministra Vojtěcha základním pilířem. Nově ji chce podpořit screeningem rakoviny plic
2.8.2021 zdravotnickydenik.cz | Další informace…

Podpora primární prevence a praktických lékařů, kteří by v tomto ohledu měli hrát hlavní roli, je ve zdravotnictví zcela klíčová. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se nám každá investice do této oblasti mnohonásobně vrátí.

Bohužel je ale faktem, že česká populace se zatím v této oblasti příliš nepoučila a radám o prospěšnosti pohybu a škodlivosti kouření či alkoholu nenaslouchá.

Ministerstvo zdravotnictví chce proto alespoň posílit sekundární prevenci, a to tak, že ke třem stávajícím onkologickým screeningovým programům přidá čtvrtý zaměřující se na záchyt rakoviny plic u rizikové populace, tedy dlouhodobých kuřáků starších 50 let.

Na mezinárodním panelu Stálé konference českého zdravotnictví Zdravotnického deníku, která se věnovala ekonomice prevence, to 22. července řekl Adam Vojtěch.

Onkologických screeningů loni ubylo, VZP chce proto podpořit prevenci i nejmodernější péči
28.5.2021 zdravotnickydenik.cz | Další informace…

Víc než rok jsme téměř veškerou pozornost věnovali covidu, zatímco ostatní nemoci zůstávaly tak trochu v pozadí. Zachována sice byla akutní péče, na prevenci ale mnohdy nebyl prostor.

Platí to i o onkologii, kde meziročně klesl počet pojištěnců, kteří dorazili na screening, o osm až 18 procent. O to důležitější nyní je dobrá organizace péče, aby ti, kdo kvůli pandemii nešli na screening a jejich onemocnění mezitím pokročilo, co nejrychleji dostali potřebnou léčbu.

VZP zároveň plánuje edukativní aktivity, aby její pojištěnci věděli, na co mají nárok a co je třeba nezanedbat.

Archiv

Polypy tlustého střeva a jejich příznaky|Penoxal

Polypy tlustého střeva označují výčnělek sliznice, který může mít nádorový i nenádorový charakter. Velký vliv na výskyt a rozvoj polypů má věk.

Do 30 let věku se polypy tlustého střeva objevují jen vzácně a se stářím se riziko onemocnění zvyšuje, stejně tak jako počet a velikost polypů. Čím větší počet a rozměr polypů, tím vyšší riziko přeměny polypu na zhoubný nádor.

Z toho důvodu je velmi důležitá prevence či sledování vzniku polypů a jejich včasné odstranění. Polypy tlustého střeva jsou zrádné svým bezpříznakovým průběhem.

Jaké má Penoxal využití při polypech tlustého střeva?

Kromě pozitivního ovlivnění obranyschopnosti organismu napomáhá přípravek Penoxal ke správné funkci trávicího traktu, což se odrazí I v dobrém stavu imunitního systému. Podporuje optimální stav střevní mikroflóry.

Pozitivně působí na vyprazdňování, čehož lze využít i při léčbě mnoha onemocnění, při kterých dochází k narušení sliznice střeva, a tím ke zvýšenému riziku rozvoje závažnějších onemocnění.

Pozitivní účinky Penoxalu na zažívání se projevují pocitem, že je žaludek a trávící system v pořádku. Je tedy vhodným doplňkem u celkové léčby gastroenterologického onemocnění, což ve svém vyjádření o Penoxalu potvrzuje MUDr. Anna Galambošová, lékarník PharmDr.

Tomáš Arndt a další lékaři. O zkušenostech uživatelů Penoxalu se můžete více dočíst ZDE.

Doporučená denní dávka při gastroenterologickém onemocnění jsou 2x50mg kapsle po dobu 2 měsíců

Faktory polypů tlustého střeva

Odborné výzkumy dokazují přímou souvislost výskytu polypů tlustého střeva s výživou. K nejrizikovějším faktorům v podobě stravy patří tučná červená masa a živočišné tuky. Hovězí, vepřové a zvěřina způsobují nadměrné vylučování žlučových kyselin, což podporuje růst polypů.

Opačný vliv mají ryby a kuřecí maso bez kůže, které střevní sliznici chrání. Výrazně vyšší riziko vzniku polypů hrozí obézním lidem, pravidelným konzumentům piva a kuřákům i lidem s oslabeným imunitním systémem. Polypy často vznikají i v důsledku chybějící vlákniny a některých vitaminů (např.

vápník).

Příznaky polypů tlustého střeva

Přítomnost polypů tlustého střeva je bezpříznakový stav, který lze odhalit pouze při vyšetření stolice. Příznakem pozitivního nálezu je tzv. okultní neboli skryté krvácení.

Pravidelnou lékařskou kontrolu by měl podstoupit každý člověk po dosažení věku 50 let.

Ačkoli polypy tlustého střeva ve valné většině příznaky nemají, zřídka se může objevit krvácení během i mimo stolici, a to především u polypů umístěných v blízkosti konečníku.

Polypy v konečníku - Vše o zdraví

Prevence polypů tlustého střeva

Zdravý jídelníček je bezpodmínečnou prevencí polypů. Strava by měla obsahovat rybí a drůbeží maso, ovoce a zeleninu, dostatek vitaminů a minerálů, a naopak by neměla zahrnovat přemíru červeného masa a živočišných tuků.

Velkým strašákem pro tlusté střevo je pak alkohol a kouření, ale také kancerogeny obsažené v plesnivých potravinách.

Vysoký podíl přirozené vlákniny ve stravě upravuje činnost tlustého střeva a tím podporuje prevenci polypů.

Pozitivní vliv na střeva má také pravidelný a dostatečný přísun tekutin, jehož spotřeba je navyšována v době vysokých venkovních teplot a fyzické aktivity, a dostatečně silný imunitní systém, který lépe odolává rizikovým faktorům.

Léčba polypů tlustého střeva

Diagnostika i léčba polypů tlustého střeva se provádí vyšetřením zvaném kolonoskopie. Jedná se o ohebný optický přístroj, který umožňuje nahlédnout na sliznici tlustého střeva přes konečník, případně provést léčebný zákrok.

Ačkoli je vyšetření tlustého střeva nepříjemné pro každého, je méně tíživé než zanedbané polypy a následný rozvoj rakoviny tlustého střeva, který může mít na vině také oslabený imunitní systém. Z toho důvodu je vhodné léčbu podpořit posílením imunity.

Vliv imunitního systému na polypy tlustého střeva

Při oslabeném imunitním systému se z drobných obtíží stávají obtíže významné až chronické, a tudíž by měla být imunita posílena již při prvním zjištění vzniku polypů.

Posílením imunity tak lze zamezit možnému nádorovému bujení a ulehčit průběh léčby tlustého střeva.

Pokud se nelze vyhnout tmavému masu, alkoholu a nedostatku vlákniny ve stravě, což patří mezi hlavní rizikové faktory, je vhodné o imunitu pečovat a pravidelně ji posilovat.

Polypy v konečníku - Vše o zdraví

 Další informace

Rakovina tlustého střeva a konečníku — mojeambulance.cz

Z následujícího textu a diagramu zjistíte nejen míru svého rizika, ale i návod, jakou preventivní metodou vzniku tohoto onemocnění zabránit.

Víte, že v České republice onemocní každým rokem přibližně 8000 lidí nádorem tlustého střeva a konečníku, a že zhruba 5000 občanů ČR na toto onemocnění každý rok zemře?

Z těchto alarmujících údajů vyplývá, že každý Čech má v průběhu svého života 5% pravděpodobnost, že onemocní touto formou rakoviny. Jinými slovy – onemocnění se vyvine u každého dvacátého obyvatele ČR. Tak vysokou četností výskytu a úmrtností na nádory tlustého střeva a konečníku se nemůže „pochlubit“ žádná jiná země.

Je tragickou skutečností, že rakovina tlustého střeva způsobuje tak velké ztráty, a přitom se jedná o onemocnění, které je téměř 100% vyléčitelné, zjistí-li se včas. Kromě toho existuje vyšetřovací metoda, která dokonce dokáže vzniku této rakoviny zabránit!

Nutno předeslat, že každý člověk má odlišnou individuální míru rizika, která závisí na řadě faktorů, jakými jsou například věk nebo výskyt rakoviny u příbuzných.

V čem spočívá princip prevence nádorů tlustého střeva?

  • 90% nádorů tlustého střeva a konečníku vzniká z polypů (slizniční výrůstky). Tyto polypy je potřeba odhalit a odstranit.
  • Kolonoskopie (endoskopické vyšetření střeva) je metoda, která spočívá v zavedení tenké ohebné hadičky (tzv. kolonoskopu) konečníkem do tlustého střeva. Pomocí kolonoskopu lékař ve střevě nalezne polypy, které ještě v průběhu vyšetření bezbolestně odstraní. Pokud se žádný polyp ve střevě nenajde, opakuje se kolonoskopie za 10 let.
  • Polypy tlustého střeva ztrácejí červené krvinky, které se dají prokázat ve stolici tzv. papírkovou zkouškou (Haemocult testem). Pokud se přítomnost krvinek neprokáže (negativní test), opakuje se test v 1-2 letých intervalech. V případě pozitivního testu, následuje kolonoskopické vyšetření. Tento postup je volen u osob se spíše nižším rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Polypy totiž nemusí v době, kdy je test prováděn krvinky ztrácet (hovoříme o falešně negativním testu). Kolonoskopické vyšetření tlustého střeva je mnohem citlivější metoda a u osob s vyšším rizikem by měla být upřednostněna.
  • Následující schéma Vám odhalí, jak vysoké je u Vás riziko vzniku polypů, kdy je třeba začít s prevencí, a jakou metodu prevence zvolit.

Polypy v konečníku - Vše o zdraví

POZOR! Diagram je určen pouze pro osoby, které nemají žádné potíže.

  • Pokud trpíte chudokrevností nebo některým z těchto příznaků: přítomnost krve na stolici, nezvyklé bolesti břicha, nechtěné hubnutí, dříve se nevyskytující potíže s vyprazdňováním stolice (zácpa nebo průjem ), a je Vám více než 40 let, je nutno podstoupit vyšetření tlustého střeva – KOLONOSKOPII co nejdříve.
  • Příčinou uvedených potíží však nemusí být střevní nádor, ale zpravidla nezávažné onemocnění. Nicméně ve věku nad 40 let je nutno již na možnost rakoviny pomýšlet a její časné zjištění Vám poskytne vysokou pravděpodobnost vyléčení.
  • Pokud trpíte uvedenými příznaky, je Vám ale méně než 30 let a nádory ani polypy tlustého střeva se nevyskytují u příbuzných, je pravděpodobnost nádorového onemocnění velmi malá. V takovémto případě doporučujeme navštívit svého praktického lékaře, nebo nabízíme také možnost konzultace v naší ordinaci.
Zajímavé:  Zdraví Az Nabídka Zboží?

Jste si již vědomi stupně Vašeho rizika?

  • Je-li u Vás riziko nízké, nezapomeňte, že od 50 let již bude středně vysoké!
  • Je-li středně vysoké (věk nad 50 let), navštivte svého praktického lékaře a požádejte o Haemocult (papírková zkouška na zjišťování přítomnosti krvinek ve stolici), případně se můžete objednat ke konzultaci nebo přímo k vyšetření tlustého střeva
  • Je-li vaše riziko vysoké nebo velmi vysoké (nádory a polypy v příbuzenstvu), je nutno myslet na prevenci zpravidla již od 40 let věku. V tomto případě doporučujeme další postup konzultovat na našem pracovišti (kontakt níže)
  • Vzácně se v některých rodinách vyskytují nádory tlustého střeva, ale i jiné druhy nádorů u většího počtu příbuzných. Při podezření na tento tzv. „rodinný výskyt rakoviny“ je nutno prevenci zahájit ve věku o 10 let nižším, než je věk nejmladšího postiženého příbuzného (např.: prarodič onemocněl v 60 letech, otec v 50 letech a teta (sestra otce) ve 40 letech, prevence tedy musí být zahájena ve 30 letech.)

Polypy v konečníku - Vše o zdraví

Děkujeme za Váš čas, který jste věnovali předchozím řádkům. Cílem textu nebylo nikoho vystrašit, ale spíše přimět k zamyšlení nad aktivnější starostí o vlastní zdraví. Žijeme jen jednou a byla by škoda připravit se vlastní nezodpovědností o některé krásné okamžiky, které nám život přináší.

Polypy tlustého střeva a konečníku

Vaše osobní údaje jsou zpracovávány v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb. Správcem osobních údajů je CHIMARE clinic s.r.o., Senovážné náměstí 22, 110 00 Praha 1, IČO: 28935071 („Správce“).

Účelem zpracovávání osobních údajů je primárně poskytování zdravotních služeb (zpracování je nezbytné pro splnění právní povinnosti Správce) a to v rozsahu jméno; příjmení; adresa; datum narození; pohlaví; rodné číslo; číslo pojištěnce; informace o svéprávnosti; profese; informace o zdravotním stavu a o postupu, průběhu a výsledcích poskytnutých zdravotních služeb, rodinná, osobní, pracovní příp. sociální anamnéza. Zpracování Vašich údajů za tímto účelem bude probíhat po dobu nezbytně nutnou, a to dle lhůt stanovených přílohou č. 3 vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci). V případě nahlížení do zdravotnické dokumentace může být za účelem ověření Vaší totožnosti zpracováváno též číslo Vašeho dokladu totožnosti a Váš podpis. Dovolujeme si Vás také informovat, že bez poskytnutí výše uvedených osobních údajů Vám nebude moci zdravotní služba být poskytnuta.

V souvislosti s poskytováním zdravotních služeb jsou v užším rozsahu zpracovávány osobní údaje i mimo zdravotnickou dokumentaci, např.

v objednávacích systémech pro účely plánování Vašich návštěv (jméno a příjmení, kontaktní údaje – telefon, e-mail, doručovací adresa, typ zdravotní služby) nebo v dokladech zasílaných zdravotním pojišťovnám (číslo pojištěnce a poskytnutá zdravotní služba) a jiných účetních podkladech, v případě, že služby nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění (jméno, příjmení, adresa a poskytnutá zdravotní služba). I tyto údaje jsou zpracovávány z důvodu právní povinnosti, případně oprávněného zájmu Správce, který spočívá v plánování práce či prokázání plnění právních povinností, pouze po dobu nezbytně nutnou, v případě objednávacích systémů po dobu jednoho roku, v případě podkladů pro zdravotní pojišťovny po dobu určenou na základě smlouvy s příslušnou zdravotní pojišťovnou a v případě jiných účetních podkladů po dobu stanovenou předpisy upravujícími vedení daňové evidence a účetnictví.

Osobní údaje v rozsahu výše uvedeném jsou zpracovávány na základě právem stanovených titulů, a tedy bez nutnosti Vašeho souhlasu
Správce se při zpracování osobních údajů bude řídit ustanoveními nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES („GDPR“).

Osobní údaje budou předávány třetím osobám, a to dalším poskytovatelům zdravotních služeb; zdravotním pojišťovnám; zpracovatelům Správce a příslušným orgánům veřejné správy dle příslušných právních předpisů. Osobní údaje nebudou předávány do jiných zemí. Po dobu zpracování osobních údajů máte právo:

  • a) požádat Správce o informaci, zda jsou Vaše údaje zpracovávány, za jakým účelem, které osobní údaje jsou zpracovávány, o zdrojích těchto údajů, plánované době, po kterou budou údaje zpracovávány a o příjemcích osobních údajů. Požádáte-li o informace týkající se zpracování Vašich osobních údajů, Správce Vám bez zbytečného odkladu a bezplatně poskytne kopii zpracovávaných údajů (za každou další kopii může Správce účtovat přiměřený poplatek);
  • b) na opravu nepřesných nebo doplnění neúplných osobních údajů, které se Vás týkají;

c) podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů se sídlem Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7 ([email protected]);

d) žádat výmaz osobních údajů a právo vznést námitku proti zpracování; tato práva se však netýkají osobních údajů, které je Správce povinen zpracovávat pro splnění právní povinnosti, tzn. např. v souvislosti s vedením zdravotnické dokumentace.

V případě jakýchkoli dotazů či žádostí týkajících se zpracování Vašich osobních údajů se obracejte na Správce: [email protected].

Jak předejít rakovině tlustého střeva

Výbornou prevencí proti zhoubným nádorům tlustého střeva a konečníku je zelenina i ovoce, ale také aktivní pohyb.
Foto: Profimedia.cz

Tlusté střevo a konečník tvoří závěrečnou pasáž trávicí soustavy. Naprostá většina nádorů v nich vzniká pomalu. Z rizikového polypu nebo adenomu se mohou vyvinout různé nádory, v drtivé většině případů jde však o karcinom tlustého střeva. Obvykle mu to trvá 8 až 10 let.

Pacient má tedy relativně dost času ho zachytit ještě ve stavu, který předchází vzniku nádoru. Navíc je to relativně jednoduché. Rizikové polypy totiž jemně krvácejí. Tuto krev umějí zachytit testy na skryté (okultní) krvácení.

A krvácející polyp dokážou lékaři většinou snadno odstranit při ambulantní prohlídce tlustého střeva pomocí kolonoskopu. S polypem zmizí i riziko rakoviny v tomto místě až na 20 let. Ale ještě tehdy, když se na sliznici střeva objeví nádor v prvních stadiích, má pacient devadesátiprocentní šanci na vyléčení.

Odhalit rizikové polypy nám pomůže jeden ze dvou různých typů testů. Záleží na tom, jaký si vybereme. U toho staršího nabírá pacient tři dny za sebou malý vzorek stolice a nanáší ho do políček testu. Pak ho odnese k lékaři a výsledek vyhodnotí specializovaná laboratoř.

Jeho nevýhodou je to, že výsledek může zkreslit užívání určitých léků a také potravin. Například jelito, krvavá tlačenka, tatarák a další masné výrobky nebo uzeniny, které obsahují zvířecí krev.

U některých z testů dokážou vyvolat falešně pozitivní výsledek i další látky: vitamín C, železo, případně sloučeniny obsažené v kořenové zelenině. Tento test hradí u pacientů od 50 let zdravotní pojišťovny.

Modernější imunochemický test si pacienti dělají jednorázově. Jeho výsledky neovlivňují žádné potraviny. Je jednoduchý a není drahý. V lékárnách ho koupíte za 75 až 105 Kč.

Pokud tyto testy zachytí krev ve stolici, neznamená to, že máte rakovinu. Jen to, že jsou nutná další vyšetření, obvykle vyšetření tlustého střeva optickou sondou, tedy kolonoskopie. Lékař si může díky ní podrobně prohlédnout sliznice střeva.

Co je příčinou toho, že jsme z prvního místa ve světě, pokud jde o rakovinu tlustého střeva a konečníku, klesli na šesté a po dlouhých letech diagnostikujeme méně než 8000 nemocných za rok? A pokud jde o úmrtí pacientů (kolem 4000 ročně), tak jsme klesli dokonce na jedenácté místo.

Důvodem je screeningový program zdravotních pojišťoven. Ten spočívá v preventivních testech na skryté krvácení a v preventivních kolonoskopiích na základě výsledků těchto testů.

Podařilo se tak odhalit spoustu rizikových lidí v přednádorovém stadiu nebo v počátečních stadiích nemoci, kdy mají největší šanci na vyléčení. Povzbudivé je i to, že tato čísla dál klesají.

Lidé by však neměli nechávat zodpovědnost za své zdraví jen na zdravotních pojišťovnách. Měli by se o něj aktivně starat sami.

I proto je důležité vědět, kdo si jeden z těchto testů má udělat a kdy. Určitě lidé od 50 roků výš, pro jistotu každý rok, 80 % případů rakoviny tlustého střeva mají lidé, kteří překročili právě padesátku.

Zajímavé:  Výchova Ke Zdraví Předměty?

S věkem dál stoupá pravděpodobnost této choroby. Zdravotní pojišťovny hradí test svým klientům od 50 do 54 roků jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky.

V počtu případů rakoviny tlustého střeva a konečníku už nejsme první na světě, ale šestí.

Foto: Profimedia.cz

Alarmující je, že test a bezplatnou kontrolu nevyužívá ani třetina z těch, kteří na ni mají nárok. Vsadil bych se, že spousta z nich o této možnosti ani neví.

Kterým lidem hrozí zvýšené nebezpečí vzniku nádoru tlustého střeva a konečníku, tedy kolorekta?

1. Obézním, a zvlášť lidem, kteří jsou obézní už od dětství. Lékaři zaznamenali při svých výzkumech až o 50 % vyšší pravděpodobnost, že se u těchto lidí objeví karcinom tlustého střeva, a až o 70 % větší nebezpečí zhoubného nádoru konečníku.

2. Pacientům, u kterých někdo z blízkých příbuzných prodělal rakovinu, speciálně pak rakovinu tlustého střeva a konečníku. Obvykle to signalizuje vyšší dědičný sklon k této nemoci.

4. Lidem, kteří se málo věnují aktivnímu pohybu, špatně spí a nedostatečně odpočívají.

5. Jedincům, kteří neumějí racionálně kompenzovat stresy.

6. Lidem, kteří pijí příliš mnoho alkoholu. Ale pokud je ohrožuje víc rizikových faktorů, pak může být problematické i každodenní pití, které ne příliš dramaticky překračuje jeden půllitr piva nebo 2 dcl vína denně u mužů.

Totéž platí pro ženy. U nich však jde o množství o třetinu nižší než u mužů, protože mají méně svalů a také enzymu, který alkohol rozkládá.

Velké nebezpečí rakoviny kolorekta také hrozí:

  • Milovníkům živočišných tuků: ty nejsou jen v sádle, másle, špeku, slanině nebo bůčku. Jsou i v tučných masech a v tučných mléčných výrobcích včetně sýrů. Hodně jich najdeme v uzeninách, tedy v kvalitních salámech nebo klobásách, ve kterých tvoří až 50 % jejich obsahu, což si spousta lidí neuvědomuje na rozdíl od másla nebo špeku. Ideální není ani to, že uzeniny obsahují hodně soli nebo rychlosolí.
  • Velmi riskantní jsou rovněž přepálené tuky, které vznikají při nesprávném smažení nebo při grilování. Když si tyto potraviny dopřejeme jednou za čas, nic dramatického se neděje. Špatné bývá to, když je jíme pravidelně.
  • Problematická je i častá konzumace jídel z fastfoodů stejně jako pomfritů, chipsů, smažených kuřecích kousků, pizzy a příliš mnoha výrobků z bílé mouky.
  • Málo známé riziko představuje nadměrné popíjení hodně sladkých nápojů. Přispívají k obezitě, ale také nežádoucím způsobem mění střevní mikroflóru.

Lidé s vysokou mírou rizika pro vznik tohoto typu rakoviny by měli podstoupit test na okultní krvácení každý rok už od 40 let. Co jim uhradí pojišťovna a co si zaplatí sami, na tom se můžou dohodnout se svým praktikem.

Nebezpečí nemoci logicky snižuje všechno, co eliminuje nebo aspoň zmírní výše uvedená rizika. Ale také racionální jídelníček. Ten optimální se blíží středomořské kuchyni, ve které je hodně čerstvé zeleniny, ovoce, olivového oleje, obilovin, luštěnin, ryb, ale i jiných lehkých bílých mas.

Typické je pro ni to, že je dostatečně pestrá a masa nabízí v rozumném, spíš omezeném množství, stejně jako víno nebo mléčné výrobky, s výjimkou jogurtů.

Když se normálních lidí na ulici zeptám, jestli vědí, jak se rakovina kolorekta projevuje, většina bude v rozpacích. Přitom nejde o nic složitého. Typickým příznakem bývá:

  • Změna pravidelné stolice, která se projevuje zácpami nebo průjmy, ty se dokonce mohou i střídat.
  • Stolice někdy odchází v úzkém proužku.
  • Objevuje se krev, která barví stolici do tmava až do černa, pokud se natráví, ale někdy se může objevit i barva světlá, proto si lidé tento druh nádorů často pletou s hemoroidy.
  • Postiženého člověka trápí rovněž pocit plnosti břicha nebo i křeče, ale také větry, jejichž odchod bývá bolestivý.
  • Nemocný často mívá pocit nedokonale vyprázdněného střeva.
  • Postižený člověk bývá také často unavený, může trpět i chudokrevností.

Problém je, že se tyto příznaky většinou projevují tehdy, kdy už člověk zhoubný nádor má, nejednou v pokročilejších stadiích. Ale i tak má smysl si při prvních signálech uvedených potíží udělat test na okultní krvácení. Symptomy totiž mohou být signálem i jiných zdravotních potíží.

Ideální ovšem je, když si po padesátce (případně po čtyřicítce, pokud nám hrozí zvýšené riziko) tento test děláme preventivně každý rok.

Pacient, kterému lékaři diagnostikují nádor, může mít problémy se vstřebáváním, a tedy i s nedostatkem některých látek. Častý bývá tento problém zejména u starších lidí, kteří mají jednotvárnější stravu a horší trávení, dané i postupujícím věkem.

U nich je důležité, aby jim nutriční terapeutka pohlídala kvalitní jídelníček. V čím lepším stavu totiž budou, tím radikálnější léčbu snesou a tím větší šanci mají na úspěšné vyléčení.

Pokud je jim zle, nejedí ani jim nic nechutná, což je časté po ozařování nebo chemoterapii, pomůže jim obvykle speciální tekutá výživa. Krabičky s ní koupí v lékárně. Mohou je pak pomalu srkat v průběhu dne. Obsahují všechny důležité látky.

Hlavní zprávy

Rakovina tlustého střeva a konečníku: Příznaků je celá řada, lidé je často podceňují a k lékaři jdou příliš pozdě

Asi dvě třetiny karcinomů krvácejí jednou do týdne a až 90 % z nich se dá odhalit testem na okultní krvácení ve stolici. Krvácení bývá přerušované, není ve stolici rovnoměrně rozložené a jeho množství je úměrné pokročilosti karcinomu.

Dokážeme ho odhalit

Krvácení je tudíž přítomné už v případě, kdy je karcinom ještě ve stadiu polypu. Díky tomu je snadněji zjistitelný, jelikož je polypů více a jsou větší (nad 2 centimetry).

Jelikož jsou polypy častější než samotný karcinom, dokážeme na ně přijít dříve, než se na něj transformují.

Test na okultní krvácení ve stolici nám tak umožní odhalit jinak bezpříznakový polyp a odstraněním polypu zamezit i riziku jeho ponteciální maligní transformaci na karcinom.

Znamená pouze možnost, že v konečníku nebo v tlustém střevě jsou přítomné krvácející polypy, karcinom nebo také jiné možné příčiny krvácení. Pozitivní výsledek je proto jen indikátorem na další diagnostické procedury, kterými jsou například kolonoskopie nebo irigografie, které pak zjistí přesnou příčinu krvácení.

Výskyt kolorektálního karcinomu u nás stoupl v posledních 20 letech takřka na trojnásobek a nyní jsme na předním místě v evropském měřítku tohoto zhoubného nádoru.

Nečekejte ale na první příznaky, ani na výzvu lékaře, včasná diagnostika vám může zachránit život.

Využijte možnost si bezplatně udělat test na vyšetření stolice na okultní krvácení v rámci preventivní pohlídky. Je to navíc hrazeno v rámci zdravotního pojištění.

Osoby starší 50 let by si ho měly nechat udělat alespoň jednou za dva roky, a to i přesto, že nemají žádné problémy.

Indikátorem může být dlouhodobě přetrvávající změna způsobu vyprazdňování – urgentní chození na stolici i několikrát za den, nebo naopak zácpy či nemožnost se delší dobu vyprázdnit. Pocit, že se střevo úplně nevyprazdňuje, je dalším vážným příznakem. Jednat se může i o tvrdou stolici, nebo naopak časté střídání jejího skupenství.

Na co ještě si dát pozor?

Pozor si dejte i na krvácení z konečníku nebo na tmavou stolici, a to pokud se vyskytuje více než 3-4x týdně bez opuchnutí nebo svrbění konečníku. Přijít mohou také náhlé bolesti v břišní oblasti, jako je třeba plynatost, a to bez zjevné příčiny. Stejně to platí o neobjasněné anémii bez návratu do normálního nebo předcházejícího stavu.

Objevit se může také nechuť k jídlu nebo také celkový pocit únavy organismu. Přijít může i výraznější ztráta hmotnosti bez nějaké zjevné příčiny. Stejně tak i nevysvětlitelná únava, horečky nebo závratě mohou indikovat budoucí problém s karcinomem tohoto typu.

V celosvětovém měřítku postihuje podle WHO karcinom tlustého střeva a konečníku přibližně 780 tisíc osob, a to zejména v rozvinutých státech. Nejvíce případů je kromě ČR z USA, Velké Británie, Japonska, Německa, Francie, Španělska a Itálie. V Evropě se ročně odhalí přes 350 tisíc nových případů.

Zajímavé:  Doplatky Na Léky Pro Invalidní Důchodce?

KAM DÁL: Janek Kroupa nepřítelem Hamáčka i ČSSD. Co o něm řekl jeho bratr Mikuláš?

Příznaky rakoviny konečníku jsou nenápadné a má je mnoho lidí. Kdy jít k lékaři?

24. 07. 2020 | Doba čtení 11 minut

Prvním přízanekem rakoviny konečníku nemusí být krev ve stolici, jak se domnívá většina lidí. Pokud zaznamenáte změnu rytmu zažívání, zvýšenou únavu, chudekrovnost či nechutenství a tlak v břiše, je na čase podstoupit odborné vyšetření.

„Rakovina tlustého střeva a konečníku patří mezi tzv. civilizační onemocnění,“ potvrzuje statistiky primářka pražské kliniky EGK MUDr. Anna Jungwirthová. Čím je stát vyspělejší, tím více případů rakoviny tlustého střeva se objeví.

Nenápadný zabiják

Kvůli nádorům tlustého střeva a konečníku v Česku ročně umírá na čtyři tisíce lidí. Tyto tzv. kolorektální karcinomy se staly druhými nejčastějšími zhoubnými nádory, kterými trpí čeští pacienti. A to všechno navzdory faktu, že onemocnění lze dobře předvídat a zachytit v časných stadiích.

Nádory postihují většinou ženy a může po 50. roce života Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Před časem odborníci porovnávali výskyt nových případů kolorektálního karcinomu v různě vyspělých zemích.

 V Nigérii, kde obyvatelstvo konzumuje hojně vlákniny, má dostatek pohybu, neholduje masu, nepoužívá mražené nebo konzervované potraviny a kouří jen minimálně, se vyskytly zhruba tři nové případy rakoviny tlustého střeva na 100 000 obyvatel. V USA to bylo 36 případů a v České republice 73 onemocnění!

Od roku 1960 se přitom výskyt nových případů neustále zvyšuje. Proč? Příčiny vzniku tohoto typu karcinomu jsou zčásti dědičné a zčásti vnější, tedy ty, za které si můžeme sami:

  • životní styl s nedostatkem pohybu,
  • kouření a špatná strava s nedostatkem vlákniny a nadbytkem tuků,
  • nadváha,
  • nedostatek některých vitaminů (A, C, E) a prvků s antioxidačním působením, jako jsou vápník a selen.

nedostatek vitamínů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nezapomínejme ani na dlouhodobou zácpu, kterou lze mimochodem dobře korigovat právě konzumací vlákniny a tekutin, pohybem a prokinetickými a probiotickými přípravky.

Smutná statistika

Z pohledu evropského i celosvětového se Česká republika drží na nejvyšším stupni žebříčku výskytu. Skóre je o něco vyšší u mužů, kde je kolorektální karcinom druhý nejčastější po nádoru plic. U žen je rovněž na druhém místě hned po karcinomu prsu.

Karcinom tlustého střeva vzniká v naprosté většině zhoubnou přeměnou adenomového polypu — 98 % nádorů tlustého střeva jsou tedy adenokarcinomy. Střevní polypy lze přitom jednoduše preventivně odstranit.

Více než polovina případů rakoviny tlustého střeva a konečníku v Česku je diagnostikována pozdě, ve 3. a 4. stadiu nemoci. Kolorektální karcinom přitom roste z polypů pomalu, často se vyvíjí i několik let.

Rozvinutý nádor tlustého střeva

Jaké jsou první příznaky?

Začátky onemocnění kolorektálním karcinomem bývají dlouho bezpříznakové — nádory se vyvíjejí pomalu, nejčastěji z adenomových polypů, které nebolí. Objeví–li se již známky onemocnění, jedná se zpravidla o pokročilé stadium nemoci.

Karcinom tlustého střeva vzniká v naprosté většině zhoubnou přeměnou adenomového polypu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mezi příznaky patří:

  • krev ve stolici z patologických cév nádoru,
  • změna charakteru vyprazdňování (střídání průjmovité stolice se zácpou),
  • pocity neúplného vyprázdnění,
  • častější nucení na stolici,
  • nechutenství,
  • tlakové bolesti v břiše,
  • úbytek na váze,
  • nápadná únava,
  • chudokrevnost.

Pokud se právě teď děsíte, že jste u sebe objevili rakovinu, je dobré vědět, že popsané příznaky nemusí vždy znamenat onemocnění kolorektálním karcinomem.

Mnoho z nich se vyskytuje i u nezhoubných onemocnění tlustého střeva — například u zánětů střeva (ulcerosní kolitida, Crohnova choroba), u divertikulitid, při dráždivém tračníku či spastické zácpě, u hemoroidů, píštělí střeva a podobně.

„Naopak, někteří pacienti přicházejí na vyšetření zcela bez příznaků a diagnostikujeme u nich kolorektální karcinom,“ varuje MUDr. Jungwirthová. Proto je tak důležitý screening.

screening – neboli pravidelné vyšetření u lékaře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Když se řekne screening

Termínem screening rozumíme vyhledávání bezpříznakových jedinců, u kterých se objevuje malé množství krve ve stolici. Hovoříme o tzv. skrytém – okultním – krvácení. Test se dá jednoduše vyhodnotit z malého množství stolice v ordinaci praktického lékaře nebo gynekologa. Mnohem přesnější je tzv.

screeningová preventivní koloskopie, což je endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva (po vyprázdnění speciálním roztokem). Screeningovou koloskopii lékaři doporučují osobám nad 50 let věku 1x za 10 let při negativním nálezu. V případě nálezu polypů ve střevě se tyto hned při vyšetření odstraní a interval kontrolního vyšetření zkrátí.

Pacienti s rodinnou zátěží a nemocní s některými definovanými nemocemi jsou vyšetřováni častěji.

Koloskopie dokáže zachránit život

Pokud jste u sebe objevili jeden nebo více z uvedených příznaků, nepropadejte panice. Nečekejte však na jejich zhoršování a zajděte k praktickému lékaři, který by vás měl neprodleně odeslat na příslušné vyšetření ke specialistovi.

kolonoskopie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Ovšem v okamžiku, kdy se objevují příznaky, už je obvykle nádorové onemocnění ve 3.–4. stadiu s malou šancí k vyléčení. My potřebujeme diagnostikovat časná stadia 1. a 2. stupně,“ upozorňuje primářka Jungwirthová.

Proto jsou tak důležitá preventivní vyšetření, preventivní koloskopie, profylaktické odstraňování polypů a sledování pacientů podle stupně rizika v dispenzárních programech.

Koloskopické vyšetření sice nepatří k nejpříjemnějším, ale jeho diagnostické možnosti jsou nejlepší ze všech dostupných metod. Koloskopem totiž lékař může okamžitě odebrat vzorky tkáně na histologický rozbor, může hned odstranit polyp, opláchnout vyšetřované místo, může využít např. chromatografii — obarvení patologických lézí k lepšímu zobrazení a odběru vzorků tkáně.

Ostatní způsoby vyšetření střeva už nejsou tak jednoznačné — například rentgen sice dobře zobrazí obrysy, ale nemusí zobrazit někdy i významné patologické nálezy. Při CT kolografii se zase může střevní obsah zaměnit za polyp nebo nádor.

rozvinutý nádor tlustého střeva Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Několikrát se mi stalo, že jsem vyšetřovala pacienta, kterému lékař na základě rentgenového vyšetření popsal vícečetné nádory a při koloskopii se popisované útvary nenalezly. A obráceně — rentgenové vyšetření bylo negativní a ve vinutém střevě jsme endoskopicky objevili nádor,“ popisuje MUDr. Jungwirthová.

Důležité je, že v případě včasné diagnózy je šance na vyléčení vynikající. Například odstraní–li se polyp s intramukozálním karcinomem (tzn. nádorovými buňkami jen v polypu, které neprorůstají do stopky), není potřeba žádná další léčba, pouze endoskopické sledování.

Koloskopie neboli kolonoskopie se nemusíte bát, obvykle se podávají zklidňující injekce a vyšetření pak můžete sledovat (pokud na to máte chuť) na monitoru videoendoskopického systému.

Mnoho pacientů, kteří mají tuto zkušenost za sebou, udávají jako největší nepříjemnost popíjení projímavého roztoku. V poslední době se na trhu objevil nový přípravek na vyčištění střeva, kde se účinná látka vypije v menším množství tekutiny a zbytek tekutin doplníte vodou, čajem, zředěným džusem a podobně.

Vyšetření při dobrém vyprázdnění trvá přibližně 10—15 minut. Při odstraňování polypu, při srůstech nebo nápadně vinutém tračníku je vyšetření o trochu delší, ale zřídkakdy je výrazněji bolestivé — v tom případě se aplikují do žíly léky proti bolesti, nebo se vyšetření provede v narkóze.  

endoskopické zařízení Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak onemocnění předcházet? Změnou životního stylu!

  • Důležitý je pohyb a nemusí jít právě o vrcholový sport. Stačí pravidelné procházky, plavání, jízda na kole. Díky pohybu se také lépe shazují přebytečné kilogramy.
  • Upravte svůj jídelníček — méně červeného masa, uzenin, cukrů a tuků. Vedle čerstvého ovoce a zeleniny nezapomínejte na vlákninu.
  • Sledujte pravidelnost svého vyprazdňování. Trpíte–li zácpou, poraďte se s lékařem o vhodném léku.
  • Omezte kouření, nebo ještě lépe — přestaňte s ním.
  • Dbejte na pitný režim — zvláště starší lidé netrpí tolik pocity žízně, proto by neměli zapomínat průběžně vypít během celého dne několik sklenic vody.
  • Důležitý je i přísun vitaminů (A, C, E), prvků s antioxidačním působením.

Možná nevíte, že…

…vláknina zajišťuje zkrácený transit–time (čas postupu tráveniny střevem) s navázáním karcinogenně působících látek, snížení fekálního pH, snížení koncentrace žlučových kyselin a úpravu střevní mikroflóry.

…při konzumaci uzenin v metabolismu vznikají heterocyklické aminy — což jsou karcinogeny. Při konzumaci rybího masa tyto látky ve střevě nevznikají. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector