Poruchy močení – Vše o zdraví

Časté močení je močení, které se četností vymyká z normálu. Bohužel sebou nese komplikace. Omezuje vaše denní fungování, kvůli nutkání se neumíte soustředit a soustavným běháním na záchod ztrácíte čas.

Co je horší, časté močení vás budí během noci, kvůli čemu se pořádně nevyspíte, budíte partnerku a přes den jste unavený pouze kvůli močení.

Časté močení má běžné a nerizikové příčiny, které lze úspěšně a rychle léčit. Může však prokazovat i závažnější komplikace. Podívejme se proto na nejčastější příčiny, na to, jak časté vlastně časté močení je, jak si pomůžete sám doma a kdy je správný čas navštívit urologa.

Poradíme se vším, a pokud odpovědi nenajdete, klidně nám zavolejte na +420 607 657 370 nebo napište na [email protected] ????

Poruchy močení - Vše o zdraví

  • Postižený močí 8 a vícekrát za den
  • Budí se 1, 2 nebo vícekrát během noci
  • Časté močení omezuje kvalitu života
  • Příčiny lze rychle vyléčit, pokud nejsou závažné
  • U diabetiků a dalších pacientů je časté močení běžné

Pro zmírnění častého močení, úlevu močových cest a prostaty doporučujeme rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.

Navozují normální stav prostaty a močových cest, vyživují je a prokrvují, díky čemu fungují správně.

Nenechte si omezovat svůj komfort častým močením. PROSTATE vám doručíme do 48 hodin a ihned tak můžete začít s cílenou ochranou.

Poruchy močení - Vše o zdraví Poruchy močení - Vše o zdraví

Pokud v poslední době močíte častěji, než běžně a začíná vás omezovat na životním komfortu, jde o časté močení. Normální je močit 6 až 8x denně.

Tělo se močením zbavuje odpadních látek a tekutin. Moč obsahuje kyselinu močovou, močovinu a odpad. Moč se hromadí v močovém měchýři. Když se naplní, vznikne nutkání a v tomto okamžiku se vám začne chtít na malou.

Zdravý člověk má nad měchýřem kontrolu a dokáže nutkání potlačit. Postižený, který nutkání neumí regulovat, trpí inkontinencí, a tedy samovolným únikem (obvykle menšího množství) moči.

U častého močení mluvíme pouze o frekvenci močení, což je počet návštěv toalety za den i za noc. Častá frekvence znamená více než 8x za den při pitném režimu 2l tekutin denně.

Je to ale pouze hrubé číslo. Frekvence závisí také od pohlaví, věku, váhy, stravování, zdravotního stavu, nemocí a užívání léků a podobně. I dětský močový měchýř je malý, proto děti močí častěji a tak je to správně.

Poruchy močení - Vše o zdraví

Produkce moči během noci klesá, díky čemu se zdravým mužům v noci močit nechce, respektive je částečně naplněný měchýř nebudí.

Nykturie je definovaná jako opakované buzení ze spánku kvůli potřebě močit. Postižený po vymočení usíná, bohužel často nevydatně a ráno je unavený.

Bohužel časté noční močení mívá stejné příčiny jako to denní. Od nadměrného pití tekutin přes zvětšenou prostatu, záněty močových cest až po diabetes nebo selhání ledvin. Opět proto sledujte, zda se kromě močení neprojevují i další komplikace a snažte se co nejrychleji dostat na vyšetření.

Močová soustava je složitý systém a složitá je i jeho funkce. Existují různé stavy a vlivy, které ji nutí pracovat aktivněji.

  • Lidé močí častěji kvůli stravovacím návykům a nadměrnému nebo nesprávnému pitnému režimu. Pije se káva a kofeinové nápoje, alkohol, šťávy a džusy, které močovou soustavu dráždí. Problémem jsou velké objemy tekutin, které dnešní lidé vypijí za den. Doporučené jsou 2 litry tekutin a v případě zvýšené zátěže až 3l. Prostě pijte, když máte žízeň.
  • Úplně běžné je nachlazení a časté močení kvůli podchlazení močové soustavy. Proti nachlazení lidé zvyšují pitný režim a pijí bylinkové čaje, často s močopudnými účinky (kopřiva, bříza, pampeliška, přeslička, žebříček a další – tyto rostliny a extrakty uz nich obsahuje i Proerecta PROSTATE).
  • Dále nervozita a strach, během kterých se organismus snaží zbavit „zátěže“ (moč, stolice nebo obsah žaludku) pro případ útěku.
  • Časté močení může ale poukazovat na vážnější stav. Problémy s ledvinami, močovou trubicí, měchýřem nebo prostatou. Častěji močí i diabetici a těhotné ženy. I běžné nachlazení vás požene na malou častěji.
  • U mužů je velmi častou příčinou zvětšená nebo zanícená prostata. Riziko roste věkem. Zduřená prostata tlačí na močovou trubci, přes kterou moč proudí pomalu, nevydatně a po malých částech. Připojuje se bolest a potřeba tlačit, aby moč vytekla.
úzkost diuretika (léky podporující močení) poruchy nervového systému (mozková příhoda, poranění míchy)
hyperaktivní močový měchýř nápoje a potraviny s diuretickými účinky infekce a zánět močových cest
inkontinence ozařování pánve nádory v pánevní oblasti
sexuálně přenosné nemoci ledvinové kameny a blokování močových cest rakovina močového měchýře
diabetes změna funkce ledvin benigní hyperplazie prostaty (BHP)

Další příčiny častého močení Poruchy močení - Vše o zdravíInkontinence není časté močení, časté močení ale může být součástí inkontinence.

Vždy záleží na objemu moči, kterou za den vyloučíte.

  • O polyurii se jedná, když je denní objem moči 3 litry nebo více. Polyurie často trápí diabetiky nebo muže, kteří užívají diuretika (močopudné léky). Příčinou bývá nadměrné pití kvůli silné žízni, uvolňování rozsáhlých otoků a stav, který z organismu vylučuje vodu nadměrně.
  • O inkontinenci mluvíme u jakéhokoliv vůlí neovladatelného úniku moči. Častější je u starších lidí, ale mezi běžné příčiny patří stres, strach a úzkost, stahy svalů močové soustavy, poruchy funkce močového měchýře, poruchy nervového systému, nemoci prostaty a cévkování pacientů.

V článku tedy neuvažujeme ani s polyurií ani s inkontinencí. Sledujeme stav, kdy jinak zdravý muž začne náhle močit častěji z „běžných“ a jednoduše léčitelných příčin.

Pozornost zbystřete, pokud se k častému močení přidají další nepříjemné stavy. Všímejte si, zda:

  • během močení a těsně po něm nepociťujete bolest nebo nepohodlí
  • moč zvláštně nezapáchá
  • moč nemá jinou barvu (tmavě žlutá, oranžová, nazelenalá, hnědá, červená)
  • v moči nevidíte kapičky krve
  • se nemáte problém vymočit i když se vám chce
  • nemáte výtok z močovodu
  • nemáte horečku nebo zimnici
  • nezvracíte
  • nemáte nadměrnou žízeň
  • vás nebolí dolní část zad, podbřišek nebo boky

Pokud se tyto stavy objeví, doporučujeme zajít na urologii, protože na internetu se cílené pomoci nedohledáte.

Problémy s močením řeší urolog. Najděte si nějakého ve svém okolí, případně jděte za praktickým lékařem, který vás na urologii předepíše.

Na co se urolog zeptá? Jak vás bude testovat?
– na frekvenci močení (doporučujeme vést si deník)– zda a jaké léky užíváte– co a kolik za den vypijete (všechny tekutiny včetně kávy, alkoholu, limonád)– na změny moči (barva, konzistence, vůně) – odběr a rozbor moči (glukóza, dusík, kreatin, elektrolyty, bakterie)– test na pohlavní nemoci– ultrasonografické vyšetření (zobrazení vnitřních struktur těla)– rentgen– cystometrie (měření tlaku v měchýři)– endoskopické vyšetření (cytoskopická sonda do močového měchýře)– urodynamické testy (měření času, průtoku)– neurologické vyšetření

Dotazy lékaře a možné testy

Běžné nachlazení léčbu nevyžaduje. Léčí se až pokročilejší a závažné komplikace, které ohrožují zdraví. Časté močení se tedy vždy léčí na základě hlavní příčiny.

  • Pokud je příčinou cukrovka, během celé léčby se musí hladina cukru udržet pod kontrolou.
  • V případě infekce a zánětu močových cest se podávají antibiotika, léky tlumící zánět, případně analgetika, pokud močení doprovází bolest. V případě hyperaktivního měchýře se podávají léky tlumící svalové kontrakce. K zánětům se může dokonce přidat i špatná erekce nebo problémy s vyvrcholením během sexu.
  • V případě různých úrazů nebo abnormalit močové soustavy je potřeba tyto vlivy vyléčit.
  • Duševní příčiny vyřeší psycholog nebo jiné terapeutické poradenství.
  • Rekvalifikace močového měchýře je terapie, během které se oddaluje vymočení a měchýř se tak „učí“ zadržovat moč déle. Terapie trvá přibližně 12 týdnů.
  • Časté močení lze řešit i chirurgicky. Během operace se pod kůži implantují drobné nervové stimulátory, které stimulují pánevní dno a upravují svalové kontrakce.

Ideální je cvičit močový měchýř a svalstvo pánevního dna. Nejjednodušší jsou Kegelovy cviky.

Kegelovo cvičení posiluje svaly pánve a okolí hráze. Dokáže zmírnit také inkontinenci. Cvik spočívá v zatahování a uvolňování svalů, které používáte na zastavení močení.

Svaly zatahujte na 2 vteřiny 20x po sobě a sérii opakujte 3x denně. Je ale potřebná trpělivost a pravidelnost. Uspokojivé výsledky se dostaví za 1 až 2 měsíce.

Doma si také hlídejte příjem tekutin. Pijte pouze pokud cítíte žízeň a nezavodňujte se zbytečně. Nepijte dráždivé nápoje jako káva, alkohol a slazené perlivé limonády. Pijte čistou vodu, čaj, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, zakysané a čerstvé mléko.

Snažte se stravovat zdravě, čerstvě a pestře. Jídla zbytečně nesolte a nekořeňte, vyhněte se pikantnímu jídlu a potravinám s umělými sladidly.

  • Vyzkoušejte na sobě upokojující a protizánětlivé účinky bylinek.
  • Mícháme je do bezpečných, rostlinných a nenávykových tobolek Proerecta PROSTATE.
  • 1 tobolka denně, 60 tobolek v balení, 2 měsíce cílené péče, výhodná cena a rychlé doručení do 48 hodin.
Zajímavé:  Alergie Na Kovy Naušnice?

Poruchy močení - Vše o zdraví Je časté močení polyurie?

Záleží na objemu moči vyloučené za den. Pokud je vyšší než 2,5 až 3 litry, jde o polyurii. Člověk sice může močit často, ale kvůli nějaké příčině vymočí pouze malá množství moči, které nelze klasifikovat jako polyurii.

Jak časté močení už je příliš časté?

Člověk běžně močí 4 až 8x za den. Za časté se tedy považuje močení více než 8x za den nebo buzení během noci kvůli nutkání na močení.

Jak se mohu sám bránit častému močení?

– pijte méně tekutin (ale dodržujte aspoň 2l denně)– nepijte alkohol, kofeinové nápoje, čaje s močopudným účinkem ani jiné diuretické nápoje

– v případě zánětu močových cest se nechte vyšetřit a dodržujte léčbu

– cvičte Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna

– doporučujeme vést si „deník močení“, a tedy jak často močíte, kolik moči přibližně vymočíte a jaké pocity máte. Na tyto informace se vás bude dotazovat lékař během vyšetření.

Je močení každých 30 minut normální?

Není. Pravděpodobně pijete příliš mnoho tekutin nebo máte zúžený močovod, který nepropouští moč plynule, což je opět důvodem k návštěvě lékaře (urolog pro muže, gynekolog pro ženy).

Může časté močení souviset s problémy s játry?

Ano, může, ale k močení by se připojily silné nevolnosti, nechutenství, zvracení, otoky a bolesti břicha.

Kdy bych měl kvůli častému močení navštívit lékaře?

Kdykoliv vás močení obtěžuje a komplikuje vám běžné fungování nebo vás budí během noci. K lékaři jděte okamžitě, pokud v moči najdete krev, zákal nebo zvláštní zápach, případně je močení náhle bolestivé nebo se močit nedovedete vůbec.

Proč se mi chce pořád močit, i když jsem se právě vymočil?

Příčinou je často zánět močových cest, který lze ale snadno léčit antibiotiky.

Proč jsem vymočil více moči, než vypil vody?

Objem moči zvyšují močopudné nápoje (alkohol, kofeinové nápoje, bylinkové čaje) a některé léky. Pokud téměř nepijete, ale i přesto močíte, můžete trpět hyperaktivním močovým měchýřem, zvětšenou prostatou a infekcí močových cest.

Je časté močení přímým důkazem diabetu?

Přímým důkazem sice ne, ale pokud jste diabetik, můžete pociťovat nadměrnou žízeň a častější močení.

Je časté močení příznakem pohlavně přenosných nemocí?

Ano, některé pohlavní nemoci se mohou projevovat i častým močením společně s pálením a bolestí. Mění se i barva, konzistence a zápach moči.

Které léky se předepisují na časté močení?

  1. – Oxybutynin (Ditropan XL, Oxytrol)– Desmopressin acetate (Noctiva)– Imipramine (Tofranil)– Mirabegron (Myrbetriq)– Tolterodin (Detrol)– Darifenacin (Enablex)
  2. – Solifenacin (Vesicare)
  3. – Fesoterodine (Toviaz)

– TrospiumSeznam léků jsme dohledali na anglickém zdroji. V Česku se mohou předepisované léky či jejich názvy lišit. Které potraviny způsobují časté močení?

  • Potraviny, které dráždí močový měchýř:– káva, alkohol, slazené a sycené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy– kyselé druhy ovoce (citrusy, bobulovité ovoce)– pikantní potraviny a kořeněná jídla
  • – čokoláda

Pomůže mi s častým močením brusinková šťáva?

Neexistují o tom vědecké důkazy a jelikož jde o kyselou ovocnou šťávu, močové cesty může dokonce dráždit. Pijte čistou vodu.

Zvyšuje se četnost močení věkem?

Ano. Starší muži a senioři trpí více zdravotními problémy, které mohou četnost močení zvyšovat (vysoký krevní tlak, cukrovka, infekce).

Kolikrát za noc je normální močit?

Přes 2/3 mužů nad 70 let močí aspoň jednou za noc, někdy i dvakrát. Podle studií je velice běžné, že s přibývajícím věkem se četnost nočního močení zvyšuje.

POKRAČUJTE VE ČTENÍ:

Zánět prostaty (prostatitida): Jak vzniká, jak se projevuje, co máte dělat doma a jaká je nejrychlejší léčba?

Poruchy močení - Vše o zdraví

Onemocnění ledvin a jejich příčiny

Hned na první pohled lékaři rozdělují problémy s ledvinami na akutní a chronické. Akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější než chronické a po léčbě zase odezní. Oproti tomu chronické problémy v případě absence léčby mohou skončit až transplantací ledvin a pravidelným docházením na dialýzu.

Poruchy močení - Vše o zdraví Zánět ledvin – nejčastější akutní stav

K akutním stavům patří především zánět ledvin. Jak jej poznáte? Snadno – nejprve pocítíte bolest v zádech a břiše.

Následně se dostaví nevolnost a zvracení, které může doprovodit i horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

I barva moče není normální, při zánětu ledvin je tmavá až zakalená, může obsahovat krev a dokonce i hnis. 

Léčba zánětu ledvin patří do rukou lékaře a někdy je potřeba i hospitalizace. Během ní lékaři podávají pacientům antibiotika. Ulevit od bolesti pomohou analgetika, ne všechny jsou ale vhodné, proto se vždy poraďte s lékařem. 

Chcete svým ledvinám pomoci? Dopřejte jim hodně tekutin – ledviny je potřebují na vyčištění. Ideální je příjem menšího množství v častějších intervalech.

V těchto případech však vynechejte kávu a alkohol – ty paradoxně odvodňují. Dopřejte si čistou vodu, třeba v kombinaci s čajem z kopřivy.

Při čištění ledvin umí pomoci i vybrané volně prodejné léky – jedním z nich je například Rowatinex.

Poruchy močení - Vše o zdraví Ledvinové kameny 

Dalším akutním stavem je vznik ledvinových kamenů. Ty sice vznikají postupně, proto i příznaky, které můžete pociťovat, přicházejí pozvolna, určitě ale nejde o situaci, kterou byste měli podcenit.

Bohužel však existují i případy, kdy ledvinové kameny přicházejí bez předchozích příznaků a mohou vás tak pěkně zaskočit – stává se tak tehdy, když kameny nemají vliv na tvorbu moči. Když se ale kámen dostane do prostoru, ve kterém brání odtoku moči, poznáte to.

Projevuje se bolestí v boku, která vystřeluje do třísla. Říkáme, že jde o koliku a nebo kolikovitou bolest. 

Léčba kamenů patří do rukou lékaře, který se pomocí léků pokusí kameny rozpustit anebo provede chirurgický zákrok, kdy kámen rozdrtí a odstraní.

K rozpouštění kamenů můžete pomoci bylinkami, a to čajem z přesličky rolní nebo kopřivy. Stejně jako při zánětu i v případě kamenů proplachujte ledviny pořádným množstvím vody a použijte lék Rowatinex.

Zmírňuje křeče a umožňuje rozpad a vyloučení ledvinových/močových kamenů.

Poruchy močení - Vše o zdraví Chronické onemocnění ledvin

Mnohem závažnější je chronické selhání ledvin. Jde o důsledek dlouhotrvajících a neléčených onemocnění. Nejčastěji selhání ledvin způsobuje neléčený diabetes mellitus 2.

typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi (Nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi na našich lékárnách).

Dále je rizikový i zvýšený krevní tlak, poškození cév v oblasti ledvin, metabolický syndrom, obezita a v neposlední řadě i záněty ledvin. 

Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti.

S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista – nefrolog.

Pokud máte podezření, že ledviny nefungují správně a léčíte se na diabetes nebo vysoký krevní tlak, je možné si pro kontrolu bílkovin v moči zakoupit testovací proužky DP TriPhan, které vám poslouží i jako dobrý ukazatel při výkyvu glukózy a pH v moči.

Vše pro zdravé ledviny

Inkontinence – jednotlivé druhy, příznaky a vhodná léčba

Poruchy močení - Vše o zdraví

Inkontinence neboli samovolný únik moči trápí zhruba desetinu populace. Často bývá považována za problém starších žen, nevyhýbá se však ani mužům a dětem.

Příčinou může být ochabnutí pánevního dna po porodu či při sedavém zaměstnání, u mužů signalizuje například problémy s prostatou. Většina pacientů se za inkontinenci stydí a nechtějí ji přiznat ani před svým lékařem.

Díky včasné diagnóze a vhodné léčbě se ovšem problémy s únikem moči dají úspěšně řešit.

Močová inkontinence sama o sobě nemoc není. Často však naznačuje, že v těle něco není v pořádku a je potřeba navštívit lékaře. Toto onemocnění navíc může být příčinou hlubokých depresí a může mít také negativní vliv na partnerský i pracovní život postiženého.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Inkontinence u žen

V České republice inkontinencí trpí zhruba 1 milion lidí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé, ženy však bývají postiženy dvakrát častěji než muži. Důvodem může být například struktura ženského močového traktu, těhotenství, porod či menopauza.

Podle statistik se v dnešní době různé stupně tohoto onemocnění vyskytují až u 50 % žen nad 50 let. Problémy s inkontinencí ovšem neustále přibývají i u pacientek v mladších věkových skupinách. Důležité je vždy stanovit přesnou diagnózu a vhodnou léčbu, protože rozsah nedobrovolného úniku moči může být u každého jednotlivce odlišný.

Inkontinence u mužů

Nedobrovolný únik moči není pouze problémem starších žen, vyskytuje se také u mužů. Prevalence stoupá s věkem, nejčastěji postihuje pacienty starší než 65 let. Poměrně častá je inkontinence po operaci prostaty, mezi další příčiny úniku moči patří například onemocnění nervové (roztroušená skleróza) nebo také stav po cévní mozkové příhodě.

Inkontinence u dětí

Dětská inkontinence je obvykle opomíjená, lidé ji také často zaměňují za běžné pomočování. I pro děti však může znamenat velký problém, ještě v 15 letech trápí některý z typů inkontinence až 2 % mladistvých.

U dětí je únik moči nejčastěji spojený s poruchou dozrávání reflexů močení, na svědomí ho ovšem může mít i selhání činnosti zevního svěrače při kašli nebo fyzickém úsilí.

Noční pomočování může mít různé příčiny, od poruchy produkce hormonů, přes poruchy spánku a psychické obtíže, až po skrytou formu hyperaktivního močového měchýře.

Pro děti jsou také typické různé formy anatomické inkontinence.

Druhy inkontinence

Podle projevů můžeme rozlišovat několik různých typů inkontinence. Odlišné jsou nejen jejich symptomy, ale také způsob léčby.

Stresová inkontinence

Nejčastěji diagnostikovaným typem je inkontinence stresová. K úniku moči dochází v důsledku zvýšení tlaku v dutině břišní. Tento tlak vzniká kvůli stresu nebo námaze, může se projevit například při zakašlání, smíchu, kýchnutí, sportu či při zvedání těžkých břemen. Příčinou onemocnění je oslabený uzávěr močového měchýře.

Urgentní inkontinence

Druhým typem je inkontinence urgentní. V tomto případě úniku moči předchází náhlé a silné nucení běžet na záchod bez jakýchkoliv předchozích varovných signálů. Potíže může způsobovat hyperaktivní močový měchýř, který o sobě dává vědět i ve chvíli, kdy ještě zdaleka není plný.

Paradoxní inkontinence

Paradoxní inkontinenci lékaři říkají také inkontinence z přetékání nebo z přeplnění. K té dochází při přeplnění močového měchýře a následně se projevuje spontánním odkapáváním moči. Vyskytuje se například po radikálních gynekologických operacích nebo když nádor zcela utlačuje močovou trubici.

Reflexní inkontinence

Reflexní inkontinence vychází z poruchy v centrálním nervovém systému, jedná se o poruchu reflexu močení. Ke vzniku tohoto onemocnění může dojít při zlomeninách obratlů nebo v důsledku onemocnění nervu. Nejčastěji se projeví u pacientů se stařeckou demencí.

Psychogenní inkontinence

Tento druh úniku moči je spojený s pocitem úzkosti, strachu a stresu. Většinou se jedná o dočasnou poruchu, která se nejčastěji projevuje u starších pacientů.

Návalová inkontinence

Vyskytuje se většinou u starších mužů v důsledku onemocnění prostaty. Zbytnělá prostata totiž brání odchodu moči z těla.

Smíšená inkontinence

Jedná se o kombinaci stresového a urgentního úniku moči. Tento typ se vyskytuje zpravidla u žen.

Čím je inkontinence způsobena?

Příčiny inkontinence mohou být různé, většinou se na vzniku tohoto onemocnění podílí více faktorů najednou. Velmi často je za únik moči zodpovědná močová infekce či ochabnutí svalů pánevního dna.

Další příčiny:

  • Genetické dispozice a vrozené vývojové vady
  • Porodní trauma
  • Radikální gynekologické zákroky (například odstranění dělohy)
  • Dlouhodobá namáhavá fyzická práce
  • Úrazy spojené s poraněním míchy
  • Chronický kašel v důsledku astmatu nebo kouření
  • Obezita a nedostatek pohybu
  • Zvětšení prostaty u mužů
  • Cukrovka

Sestup pánevního dna, který je za potíže s únikem moči či s vyprazdňováním stolice také často zodpovědný, se může projevit pocitem tlaku, případně lze nahmatat malou bulku, která sestupuje z pochvy dolů. Pro ženu může mimo jiné znamenat potíže při chůzi či při pohlavním styku.

Stupně a příznaky inkontinence

Projevy se u tohoto onemocnění mohou lišit podle stupně inkontinence. Pokud se jedná o lehkou formu, moč uniká po kapkách jednou či dvakrát denně. Když dojde k úniku moči v rozsahu 100‒200 ml za 4 hodiny, lékaři hovoří o středním stupni inkontinence.

Za těžký stupeň inkontinence považujeme takový únik moči, který dotyčného trápí prakticky neustále. Typicky se vyskytuje u seniorů, kterým za 4 hodiny z těla unikne více než 200 ml moči. Tento problém navíc přetrvává i v průběhu noci.

Další možné projevy inkontinence:

  • Pálení a řezání při močení
  • Časté noční močení
  • Zápach
  • Podrážděná kůže a opruzeniny
  • Záněty

Jak inkontinenci léčit?

Léčba inkontinence závisí především na jejím druhu a stupni. Odvíjí se také od včasné a správné diagnózy. Lehký únik moči se většinou řeší pomocí speciálních cvičení, která se zaměřují na posilování svalů pánevního dna. Pro ženy v období klimakteria je vhodný také nehormonální doplněk stravy Ive InkontinStop, který pomáhá únik moči omezit.

Léčba stresové inkontinence

Co se týče stresové inkontinence, lehčí stádia se často léčí pomocí konzervativních postupů, kam patří rehabilitace, elektrostimulace nízkofrekvenčními impulsy, pesaroterapie či farmakologická terapie. Pokud tato léčba není dostatečně účinná, přistoupí se k operaci. V případě, že příčinou je porušení svěrače močové trubice, lze například implantovat umělý.

Standardním postupem při léčbě stresové inkontinence je také zavedení „pásky“ do okolí močové trubice, kde poskytuje podporu při zvyšování vnitrobřišního tlaku. Existuje několik různých druhů pásek, například TOT, TVT, TVT-O, Monarc či jiné.

Při lehké či střední formě se aplikuje také léčba inkontinence laserem. V takovém případě není nutná anestezie ani narkóza, výhodou je snížení zátěže pro organismus a rychlejší hojení.

Léčba urgentní inkontinence

V případě urgentní inkontinence se konzervativní léčba skládá především z úpravy životosprávy a fyzioterapie svalů pánevního dna, součástí je však také mikční dril neboli „močení podle hodinek“. Lékař dále může předepsat parasympatolytika, která se používají k uvolnění stěny močového měchýře a snížen frekvence močení.

Pokud ani jedna z metod není úspěšná, pacientovi může pomoci aplikace Botulotoxinu do stěny močového měchýře. Někdy ovšem ani tato léčba nestačí a v takovém případě je možné přistoupit i k operativnímu řešení. Jedná se o operace, které zvětší kapacitu měchýře (myektomie) či úplné odklonění moči z dolních močových cest. Tyto postupy jsou však nevratné.

Cvičení při inkontinenci

Pro posílení svalů pánevního dna je vhodné vyzkoušet Kegelovy cviky. Ty totiž pomáhají předcházet obtížím s únikem moči, jsou ale vhodné také ke zkvalitnění sexuálního života a pro ženy před porodem i po porodu. Důležité je pravidelné a dlouhodobé cvičení, výsledky se totiž často dostaví až po několika týdnech.

Bylinky na inkontinenci

Správnou funkci močového měchýře mohou podpořit například dýňová semínka, které ve formě tablet seženete v lékárně. Mezi další doporučené prostředky patří brusinky v jakékoliv podobě, čaj z kokošky pastuší tobolky či lichořeřišnice.

Inkontinence a prevence

Předcházet vzniku inkontinence lze například díky výše zmíněným cvikům na posílení pánevního dna, ale také díky dodržování zdravého životního stylu. Důležité jsou také pravidelné gynekologické prohlídky a konzultace s lékařem v případě jakýchkoliv obtíží.

Inkontinenční pomůcky

Pacientům, kteří trpí nežádoucím únikem moči, mohou zjednodušit život speciální inkontinenční pomůcky. Ty jsou v dnešní době velmi diskrétní, přizpůsobují se tvaru těla a pod oblečením nevydávají žádné nežádoucí zvuky. Postiženým navíc přináší pocit jistoty a bezpečí. Výběr pomůcek závisí na stupni inkontinence.

  • Inkontinenční vložky – dostupné ve variantě pro ženy i pro muže
  • Inkontinenční kalhotky – vhodné na noc či u větších úniků moči, existují i v pánské verzi
  • Inkontinenční pleny – vhodné při větším úniku moči, mají větší absorpční schopnost než vložky
  • Inkontinenční hygienické pomůcky – šetrné kosmetické přípravky, jako například čisticí pěny, emulze a různé krémy
  • Inkontinenční podložky – k ochraně matrace a postele
Zajímavé:  Biologická Léčba A Alkohol?

S úhradou inkontinenčních pomůcek, jako jsou vložky, pleny, kalhotky či podložky, vám může pomoci i zdravotní pojišťovna. Pokud se u pacienta inkontinence prokáže, lékař může předepsat poukaz, který mu zajistí pomůcky maximálně na tři měsíce. Pokud je však zakoupíte individuálně, pojišťovna je bohužel neproplatí.

Inkontinence v těhotenství a po porodu

U žen často dochází k úniku moči v průběhu těhotenství, protože je zvláště zatěžována oblast jejich pánevního dna. Po porodu je inkontinence způsobena těhotenskými změnami tkání a vzniklým otokem. Většinou by se po zahojení měla situace vrátit do normálu, pokud však tento stav přetrvává déle než půl roku, je vhodné konzultovat situaci s lékařem.

Fekální inkontinence

Ačkoli je močová inkontinence poměrně známý a běžný problém, o fekální inkontinenci většina lidí pravděpodobně neslyšela. Jedná se o ztrátu kontroly nad vyprazdňováním stolice a následný nedobrovolný únik stolice. Tento problém trápí zhruba 2 % dospělých a v jeho důsledku se lidé často straní společnosti a vyskytují se u nich psychické problémy.

Inkontinence stolice je spojená s nesprávnou funkcí análního svěrače. Člověka může postihnout v jakémkoliv věku, nejčastěji se však objevuje ve stáří. K rizikovým skupinám patří ženy po porodu, lidé po úrazech či ozařování a také pacienti s neinfekčními střevními záněty. Léčba spočívá v posilování svalů pánevního dna a v nácviku vyprazdňování.

Rozhovor s MUDr. Ivem Minárikem, Ph.D. o úniku moči neboli o věci, která se

Únik moči. Slovní spojení, při kterém si vybavíte především babičky. Únik moči se však týká až 25 % žen a 5 % mužů v produktivním věku. Ve vyšším věku pak každé druhé ženy a pátého muže. Zeptali jsme se proto MUDr. Iva Minárika, Ph.D., jak úniku moči předcházet i kterého lékaře vyhledat v případě, že to potká i tebe

MUDr. Ivo Minárik, Ph.D., specialista v oboru Urologie, s úspěšně složenou Evropskou urologickou zkouškou a titulem FEBU. Vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kde se později podílel na výuce mediků.

Od roku 2017 nastoupil jako vedoucí lékař urologické ambulance na Kliniku JL s.r.o. Podílí se na mnoha vědecko – výzkumných činnostech a jako spoluautor publikoval řadu odborných prací.

Je předním českým specialistou na problematiku diagnostiky nádoru prostaty.

Poruchy močení - Vše o zdraví

Jaké jsou příčiny úniku moče?
Rozlišujeme různé typy úniků moče, které vždy určí urolog na základě vyšetření a popisu potíží:

  • stresový únik (při zvýšení nitrobřišního tlaku – smích, vstávání, kašel, běh, apod. Dojde ke zvýšení tlaku uvnitř měchýře bez stahu svaloviny stěn měchýře a svěrač již nedokáže tento tlak udržet a dojde k úniku)
  • urgentní inkontinence (dojde ke stahu svaloviny měchýře příliš rychle, člověk pociťuje náhlé nutkání na močení, které nedokáže oddálit)
  • smíšená inkontinence (kombinuje předchozí), inkontinence při patologiích v oblasti pánve, pooperační, paradoxní (při tzv. přetékání měchýře, příliš naplněný moč.měchýř). Únik moči způsobují poranění svěrače močové trubice, pokles pánevních orgánů, snížení výstelky močové trubice a prokrvení tkáně obklopující močovou trubici po menopauze, zvýšená citlivost stěny močového měchýře na náplň, přílišná citlivost receptorů ve svaloviny močového měchýře, neurologické poruchy zasahující do ovládání mikčních funkcí – poranění míchy, roztroušené skleróza, neurodegenerativní onemocnění. U mužů také zvětšení prostaty.

Únik moči můžeme rozdělit podle závažnosti na lehký (několik kapiček moče) při velkém nitrobřišním tlaku – smích, střední (větší únik moči) při mírné nitrobřišním tlaku – chůze do schodů, a těžký při minimálním nitrobřišním tlaku nebo úplně nekontrolovatelný únik (pozn. red.).

Které z těchto příčin se nejvíce týkají mladších žen ? 

V mladším věku se mohou uplatnit všechny možné příčiny. Často jsou to opakované záněty močových cest, při kterém mohou ženy trpět urgencemi (silné nucení na moč, pozn.red.) až úniky moče. Mohou to být rovněž následky pánevních operací, kdy může dojít k poraněním nervového zásobení močového měchýře a močové trubice, může také dojít ke vzniku píštěle močového měchýře s pochvou nebo konečníkem. Také je třeba zmínit opakované těhotenství nebo porod jako riziko, uvolnění závěsného aparátu pánevních orgánů (svaly a vazy, které drží dělohu, vaječníky a vejcovody ve správném postavení, pozn.red.) např. u zaměstnání, kde dochází k opakovanému zvyšování nitrobřišního tlaku. 

Máme nějaké rizikové faktory úniku moči?

K rizikovým faktorům řadíme: 

  • obezitu
  • vícečetné těhotenství, porody
  • menopauzu
  • kouření
  • užívané léky
  • operace, radioterapie a poranění v malé pánvi včetně operací prostaty
  • neurologické nemoci – roztroušená skleróza, M. Alzheimer, M. Parkinson, poranění míchy

Kdy a kam by měl člověk/žena zajít, pokud má s únikem moči potíže? A především jak pozná, že je čas tam zajít?
Pacient se může bez ostychu objednat, při jakémkoliv podezření na problém, na urologii nebo urogynekologii. 

Bude potřebovat žádanku od praktického lékaře?
Žádanka není třeba. Objednat se totiž bez doporučení praktického lékaře či jiného ošetřujícího lékaře.

Určitě je každý případ jiný, avšak můžeme si ve zkratce shrnout možná řešení a jak se nemoc řeší v praxi? 

Vždy je třeba zvážit příčinu. Možnosti jsou následující – cviky na pánevní dno, buď samostatně, nejlépe pod dohledem specializovaného fyzioterapeuta, léky – vhodné pro urgentní inkontinenci (příliš rychlé stahy močového měchýře). V případě stresového úniku (při zvýšeném nitrobřišním tlaku) pak kromě cviků pánevního dna lze zvážit operační řešení – páskové operace, rekonstrukční operace pánevního dna. S tím vám však vždy poradí váš lékař.

  • Máte nějaký vzkaz pro naše čtenáře / diváky / fanoušky?
  • Děkujeme 🙂

Pokud vás únik moče trápí, nestyďte se za něj, navštivte lékaře, kteří se na léčbu specializují. Určitě pomohou. Vždy je lepší únik moče vyšetřit, jelikož může se jednat o jeden z příznaků závažnějšího onemocnění. 
 

Co je inkontinence moči?

Pod pojmem inkontinence rozumíme poruchu udržení moči (kromě inkontinence moči existuje také inkontinence stolice). Inkontinence je stav, kdy člověk není schopen sám vědomě ovládat vyprazdňování močového měchýře. Pokud tento zpočátku nenápadný problém není řešen včas, může mít významný vliv na kvalitu života.

Porucha udržení moči představuje závažný zdravotní problém, který s sebou nese i řadu psychických a sociálních komplikací.

Strach vyplývající z nekontrolovaného úniku moči bývá příčinou „sociální izolace“.

Ženy se často vyhýbají sportovním aktivitám, návštěvě kin a divadel z obavy, že v případě potřeby nestihnou včas „doběhnout na toaletu“. Kromě toho může nekontrolovaný únik moči komplikovat i intimní život.

V souvislosti s inkontinencí je popisován vyšší výskyt depresivních stavů, při kterých je dopad na život zřejmý. Inkontinence také ovlivňuje přímo i nepřímo kvalitu života svých nositelů nezanedbatelnými ekonomickými aspekty. 

Vyberte si oblast, která vás zajímá, ať už jde o inkontinenční pomůcky, druhy inkontinence nebo o tipy, jak se starat o své blízké trpící únikem moči. Spoustu zajímavých informací najdete také v našem magazínu.

Druhy inkontinence

  • Lehká inkontinence
  • Těžká inkontinence
  • Smíšená inkontinence
  • Stresová inkontinence
  • Reflexní inkontinence
  • Inkontinence z přetékání

Příčiny vzniku inkontinence

Inkontinence má vždy více příčin. Kromě věku jde také o genetickou predispozici, pohlaví a ochabnutí svalů pánevního dna. Únik moči je všeobecně charakteristický poruchou nebo oslabením funkce uzavřeného mechanismu močového měchýře. Mezi faktory, které mohou ovlivnit schopnost udržet moč a stolic, patří:

  • Genetická predispozice
  • Zdravotní stav
  • Psychika
  • Věk
  • Pohlaví
  • Pohyblivost pacienta
  • Obezita
  • Infekce močových cest
  • Užívání léků např. diuretik nebo hypnotik
  • Astma nebo chronický kašel
  • Následky zranění

Koho inkontinence postihuje?

Lehká forma inkontinence je celospolečenským problémem – zasahuje obě pohlaví, muže v menší míře. Nevyhýbá se však ani dětem.

Těžký stupeň inkontinence postihuje všechny věkové kategorie, nejen starší osoby, a to stejně ženy i muže. Velmi často je její výskyt spojený s plnou nebo částečnou imobilitou pacienta (imobilita = neschopnost pacienta se pohybovat).

Jak léčit inkontinenci?

  • Návštěva lékaře – pro určení míry inkontinence je nezbytné vyhledat lékaře.
  • Posilování pánevního dna – na posílení svalů pánevního dna existují Kegelovy cviky, které vám pomohou lépe ovládat vyprazdňování.
  • Používejte inkontinenční pomůcky – jedná se o inkontinenční vložky, pleny, plenkové kalhotky a další.
  • Dbejte na životní styl
  • Promluvte si s lékařem – vhodné inkontinenční pomůcky, léčiva nebo operativní zákrok vždy řeší lékař.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector