Poševní sekret – Vše o zdraví

Uculujete se? Otevřeli jste článek se zvědavostí, o čem to, proboha, bude? Bude to o výrobcích, které mají zlepšovat zdraví ženského klínu. Ale nezlepšují, navíc mnoho z nich spíše ubližuje. A také je všechny můžete koupit na internetu.

Poševní sekret - Vše o zdraví

Secret Ceres Wand vaginální tyčinka/hůlka

Má zúžit vagínu, podpořit její elasticitu, redukovat výtok, pečovat o vaginální prostředí a dokonce zlepšovat chuť sekretu. A to už po prvním dnu použití. Tyčinka obsahuje výtažky z bylin, které to prý všechno zvládnou.

Tak za prvé, proč byste chtěli užší vagínu? Protože vám to někdo řekl nebo dokonce vytkl? Ehm… Pokud vám někdo řekne, že jste tam dole moc velká, možná je načase řešit vztah a komunikaci, než velikost tělesných partií.

Existuje tolik sexuálních poloh, které tento problém vyřeší! Kromě operace a procvičování kegelových cviků neexistuje možnost, jak dosáhnout zúžení. Rozhodně ne zaváděním válečku nasáklým bylinami.

Jestli chcete prozkoumat svoje možnosti, poraďte se svým gynekologem.

Poševní sekret - Vše o zdraví

Za druhé, mezi přírodními látkami, které tato tyčinka obsahuje, je kaolin, kurkuma, pelyněk a máta. Ve skutečnosti tato směs bylin vysušuje vaginální prostředí, a proto se zdá, že je pochva užší.

Suchost ale znamená vyšší pravděpodobnost vzniku infekcí. Přirozený sekret má totiž mimo jiné funkci čisticí. Vaginální výtok (mluvíme o bezbarvém a nezapáchajícím přirozeném výtoku) je zdravá věc.

Není důvod se ho zbavovat.

Jak vaginální tyčinku Secret Ceres Wand používat vnitřně, je jasné. Někteří prodejci ji ale doporučují používat i na pleť. Prý dokáže léčit pupínky, strie a jizvy. Stačí ji namočit do teplé vody a postižená místa tyčinkou potřít a nechat působit nejlépe přes noc. Hmm… Zajímavé. Jestli něco takového dokáže vyléčit pupínky, jak se to zároveň může chovat jemně k citlivému poševnímu pH?

Funguje Secret Ceres alespoň trochu? Ne. V recenzích nenajdete jedinou zmínku, že by tato věc zabírala. Spíše naopak. Narazíte na hororové popisy infekcí, zarudnutí a pálení. 

Yoni kameny a vajíčka

O Yoni vajíčkách či kamenech jste už možná slyšeli. Doporučovala je herečka Gwyneth Paltrow pro zlepšení sexuálního života. Nejčastěji jsou vyrobené u černého obsidiánu nebo z nefritu.

Podle popisu, Yoni vajíčka mají:

  • odvádět stres, negativní energii a traumata,
  • pomáhat lépe porozumět svému tělu,
  • posilovat svaly pánevního dna,
  • prohlubovat orgasmy.

Poševní sekret - Vše o zdraví

Ve skutečnosti Yoni vajíčka pánevnímu dnu spíše škodí, protože mají nevhodný tvar a váhu. Na Yoni vajíčka jsou negativní i pozitivní recenze. Neexistuje žádná studie, která by potvrzovala, že jsou vajíčka Yoni zdraví nebezpečná. Záleží jen na vás, jestli jim bude věřit. Pokud si je chcete i přesto všechno zavádět, tak prosím jen občas a na krátkou chvíli. 

Nemáme nic proti venušiným kuličkám, sami je v našem e-shopu nabízíme. Trápí nás ale provedení a kvalita materiálu. Venušiny kuličky v naší nabídce mají tvar a váhu vyvinutou pod dozorem gynekologů. 

Ben Wa balónky

Ben Wa balonky jsou dvě kuličky spojené v jeden celek silikonovým obalem. Najdete je pod názvy Ben Wa balónky, Ben Wa fazole, Orgasmické balónky nebo Kegel balónky. Výrobce uvádí, že zpevňují svaly pánevního dna, prohlubují orgasmy a pomáhají jich snadněji dosáhnout, pomáhají i v prevenci inkontinence.

Poševní sekret - Vše o zdraví

Stačilo by málo a všechno by tak mohlo fungovat. Až na to, že Be Wan balónky mají nevhodnou konstrukci a jsou vyrobené z nekvalitních materiálů. Stejně jako v případě Yoni vajíček mohou způsobovat přepětí svalů v pánevním dnu nebo vyvolat alergické reakce a infekce.

Chcete zpevnit svaly pánevního dna? Pořiďte si certifikované posilovače nebo venušiny kuličky.

Vaginální mýdlo Yoni

Na dalším místě našeho „blacklistu” máme vaginální mýdlo Yoni. Ale vlastně sem chceme zahrnout všechna vaginální mýdla. Vaše vagína je čistá! Nepotřebuje žádné vnitřní umývání. Stačí se jen omýt čistou vodou zvenku. Nic si dovnitř nestříkejte! Příroda to vymyslela velmi chytře a vagíně zařídila samočištění.

Pokud se v ní objeví něco, co tam nepatří, poševní sekret to vyřeší výtokem. Pokud výtok zapáchá, je žlutý nebo to svědí, zajděte si ke gynekologovi. Nevíme, proč si některé ženy myslí, že je potřeba zvýšit hygienu intimních míst a pořizují si vaginální mýdla.

Smysl mají pouze intimní sprchové gely, které se používají zevně, mají jemné složení vyrovnávají a respektující pH. 

Vaginální mýdla narušují citlivé pH pochvy, což vede k oslabení obranyschopnosti. A pak opět řešíte suchost, výtoky, svědění a infekce a bakterie.

Good Clean Love intim kosmetika respektuje přirozené pH a chrání proti bakteriím 

 https://www.ladybio.cz/good-clean-love-lubrikacni-gel-bionude-88-7-ml/https://www.ladybio.cz/good-clean-love-lubrikacni-gel-proti-zanetum-a-mykozam-temer-naha/https://www.ladybio.cz/good-clean-love-obnovujici-lubrikacni-gel-navracejici-zdravi-vaginy-60-ml/

Vaginální výplach

Vaginání výplach je „udělátko” velmi podobné klysterovacímu irigátoru. Je to balónek zakončený dlouhou dutou tyčinkou. Do balónku napustíte tekutinu a tu pak stisknutím balónku (měchu) zavedete hluboko do vagíny. Ženy ho používají, protože se chtějí cítit svěže, zbavit se nepříjemného odéru a dokonce ho používají jako formu antikoncepce. Ani jedno ale vaginální výplach neumí.

Dokonce se ukázalo, že používání vaginální sprchy jednou týdně způsobuje rakovinu děložního čípku, a používání jednou měsíčně ztěžuje otěhotnění. Zároveň ale také není spolehlivým antikoncepčním prostředkem.

Vaginální výplach čili sprcha vysušuje poševní prostředí a to může vést k problémům s početím. Jiné studie ukázaly, že vaginální sprcha může vést k předčasnému porodu.

Když se zamyslíme nad benefity vaginální sprchy, zjistíme, že žádné nepřináší. Tak proč ji kupovat?

 

Hledáte šetrnou nehormonální antikoncepci? Zkuste pesar, spermicidní gel nebo vegan kondomy bez kaseinu

Levné menstruační kalíšky

Jestli náš e-shop LadyBio znáte, tak víte, že proti menstruačním kalíškům nic nemáme. Spíše naopak, doporučujeme je. Zároveň ale upozorňujeme na kvalitu. Na LadyBio najdete pouze certifikované kalíšky. Varujeme před těmi, které jsou podezřele levné.

Takové jsou totiž velmi často (troufáme si říct z pravidla) vyrobené z nevhodného materiálu a mívají špatný tvar. Levný silikonový kalíšek mívá tenké stěny, které se uvnitř pochvy pomačkají, nedrží tvar nebo se správně nerozvine.

Jaké látky mohou z takového pochybného silikonu unikat, nevíme.

Co vás upozorní na nekvalitní kalíšky? Většinou velmi nízká cena, stručný popis, absence certifikátu, špatný překlad, výroba v Číně a také nedohledatelnost výrobce.

Vyberte si kvalitní menstruační kalíšek — je libo český nebo zahraniční?

Trh s intim výrobky je velký a snadno se v něm kdokoliv může zmýlit. Jak nenaletět planým slibům? Hledejte certifikáty, původ, složení a materiály. Nenechte se ovlivnit cenou ani recenzemi zákazníků, velké firmy si platí falešné recenze. A důvěřujte českému trhu. Mezi výrobky z Číny budou dozajista číhat paskvily.

Přečtěte si dále

Zdroj: Volně přeloženo z článku Don´t Put these 5 things into Your Vagina

Výtok a přirozené samočistící procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná.

Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.

) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.

26. 12. 2015 5 minut čtení Eliška Stofferová

Pochva patří mezi orgány v těle ženy vyznačující se dokonalými samočistícími procesy, které zajišťují její zdraví, ochranu proti infekci a poškození stěn, a také dostatečné zvlhčení při pohlavním styku.

Mezi tyto obranné a přirozené mechanismy patří taktéž tvorba sekretu, jež je produkován poševní sliznicí, děložním čípkem (hrdlem), děložní sliznicí i vejcovody.

Za normálního a zdravého stavu je tato poševní tekutina čirá či mléčně bílá, čichově neutrální a nedráždivá (její pH se pohybuje v rozmezí 3,8 – 4,5).

Poševní sekret - Vše o zdraví

Množství je individuální záležitostí

Množství tvořeného sekretu se mezi ženami různí, stejně jako se různí velikost, tvar či barva našich těl :-). Co je pro jednu ženu normální množství, může být známkou abnormálního stavu pro jinou. Je tedy třeba, aby se každá žena pozorovala a vnímala. Jen tak dokáže rozpoznat jakýkoliv nenormální, nezdravý stav.

Kromě přirozených rozdílů mezi jednotlivými ženami se množství, ale také konzistence poševního výtoku mění v průběhu jednotlivých fází menstruačního cyklu. V první fázi menstruace bývá výtoku zpravidla méně či se vůbec nevyskytuje.

Naopak v době ovulace by alespoň nějaký výtok měla mít každá žena, protože tento zajišťuje vhodné prostředí pro spermie a usnadňuje početí. V tomto období je výtok průhledný, vodnatý, ale stále tažný.

V následující předmenstruační fázi výtok houstne, má mléčně bílou barvu a je lepkavý (ne však hrudkovitý).

Také v průběhu života se množství produkovaného výtoku mění. Mezi další faktory ovlivňující jeho produkci tedy patří: stáří a psychický i fyzický stav ženy.

Jak tedy poznat, že něco není v pořádku?

Všímejte si změn! Mezi příznaky poševní či jakékoliv jiné gynekologické infekce patří změna množství výtoku (ta však nemusí být nijak zásadní), změna jeho barvy (žlutý, žlutozelený, zelený či našedlý), změna konzistence (hustý, hrudkovitý či naopak výrazně vodnatý) a změna vůně, resp. zápachu. Kromě těchto změn v kvalitě výtoku infekce zpravidla doprovází další projevy, mezi které patří pálení, svědění i bolest rodidel, bolest při pohlavním styku či bolest při močení. V závažnějších případech může dojít ke zduření lymfatických uzlin v tříslech.

Zajímavé:  Metabolismus - Vše o zdraví

Čemu věnovat pozornost pro zachování zdraví

Ačkoliv je pochva díky svým vynikajícím samočistícím schopnostem značně odolná vůči různým infekcím, podráždění či jiným rušivým faktorům, tuto její schopnost můžeme podpořit či naopak omezit svým chováním. Základem je určitě dbát na správnou a zdravou životosprávu:

  • čerstvá zelenina,
  • dostatek luštěnin,
  • konzumace celých obilných zrn,
  • pitný režim,
  • dostatek pohybu i odpočinku, včetně spánku.

Pozor: příliš mnoho sladkých pokrmů, nápojů a cukru často vede ke kvasinkové infekci.

Poševní sekret - Vše o zdraví

Zdraví pochvy ovlivňuje také volba oblečení

Příliš upnuté kalhoty, silonové punčocháče, spodní prádlo nebo vložky ze syntetických materiálů způsobují nedostatečné provětrávání, čímž zvyšují riziko přemnožení mikroorganismů.

Používáte-li běžné menstruační či intimní nebo slipové vložky, pak je můžete nahradit zdravější alternativou v podobě jednorázových vložek z přírodních materiálů (doporučujeme značku Natracare) či pratelných látkových vložek.

Dalším důležitým aspektem je intimní hygiena

Běžné sprchové gely či mýdla mají příliš vysoké pH, čímž narušují kyselé poševní prostředí. Pro zajištění čistoty těchto vašich intimních míst raději volte mezi výrobky určenými přímo na intimní partie (doporučujeme přírodní intimní gel Argital či si nechat poradit od zkušené lékárnice).

Kromě výše uvedeného může infekci či její neustálé návraty způsobit také sexuální partner. Je tedy důležité, aby o správnou péči o intimní partie dbal i váš partner nebo alespoň používat při sexuálním styku kondom.

V tomto článku se můžete dozvědět více o vaginálních infekcích: Vaginální mykózy a 4 P – projevy, příčiny, prevence, pomoc

Zdroje: Vaginal Discharge, Beautiful cervix project, Poševní výtoky.

Velká milovnice přírody, přirozenosti a opravdovosti, zdravého kvalitního jídla, radosti z pohybu a svých dvou dětí, jednoho muže a kočky. Ačkoliv ji ochrana životního prostředí provází od dob studií na dvou vysokých školách, nedařilo se jí najít práci, která by jí dávala skutečně smysl.

Až když se obrátila k sobě a poznávání sebe sama, přestala chlapsky tlačit „na pilu“, pochopila, co je její essence a to pravé naplnění postupně přišlo. Začalo to lehkou spoluprací s Ilonou Bittnerovou, zakladatelkou blogu Kalíšek.cz, a pokračuje to rozjetím vlastní rodinné firmy s čistou přírodní kosmetikou Anela.

Vždy dělá vše jak nejlépe dovede a hlavně srdcem.

Články autorky

Namísto kalhotek ze syntetických materiálů radíme sáhnout po těch z bavlny. Doporučujeme nezůstat pouze u klasické bavlny, ale vybrat si spodní prádlo z bio bavlny. Proč? A je mezi konvenčně pěstovanou bavlnou a tou „bio“ skutečně tak velký rozdíl?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že „příprava na sex“ většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem…jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď a nebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Může od úporných menstruačních bolestí ulevit bezlepková dieta? Mnohé ženy na sobě vypozorovaly, že ano. Co vlastně způsobuje menstruační bolesti, jak se obvykle léčí a jaký mělo vliv na menstruaci některých žen vysazení lepku, to vše se dočtete v tomto článku.

Vaginální infekce: Jak si ve zdraví užít horké letní dny?

Většina žen si nedovede léto představit bez dovolené u moře. Volné chvíle trávíme s rodinou a přáteli u vody nebo na výletech. Pracovní dny se snažíme přežít, jak to jde. Čas odpočinku i pracovní pohodu však může narušit vaginální infekce.

Kde se bere?Poševní sekret - Vše o zdraví

Vlhké plavky nebo neprodyšné formální oblečení na obchodních schůzkách, silonové punčocháče a cyklistické dresy z umělých materiálů, bazény s chlorovanou vodou nebo koupání v přírodě, cestování do práce anebo na dovolenou spojené s dlouhým sezením na syntetickém sedadle auta či letadla. To všechno, ve spojení se stresem nebo nedostatkem kvalitního spánku v rozpáleném paneláku, může vést ke vzniku vaginální infekce.

Jak vzniká a jak se jí bránit?

Ženská pochva je za normálních okolností osídlena řadou bakterií (streptokoky, stafylokoky, laktobacily a další), u většiny žen najdeme i kvasinky a viry, a to i za fyziologických okolností – tedy u zdravých žen. Všechny tyto mikroorganizmy se vzájemně udržují v rovnováze, a tím je zajištěno i stabilní prostředí s minimálními výkyvy pH.

Ideální stav může narušit řada faktorů počínaje „zapařením“ a konče hormonální nerovnováhou. K příčinám může patřit:

  • těsně přiléhající syntetické prádlo nebo vložky, které zvyšují teplotu a vlhkost
  • nadměrná hygiena (používání mýdla mění přirozené pH)
  • dlouhé koupele v teplé vodě (i voda může narušit pH, navíc v kombinaci s teplem z koupele)
  • koupání v „přechlorované“ vodě bazénu nebo naopak v přírodě
  • u sedavých zaměstnání je zejména v létě nevhodný neprodyšný potah sedadla
  • stres a oslabení jinou infekcí narušuje obranyschopnost
  • cukrovka, obzvláště neléčená
  • terapie kortikosteroidy a antibiotiky (která likvidují přirozené poševní osídlení)
  • zvýšená frekvence pohlavních styků či partnerů nebo nedostatečná lubrikace při sexu
  • hladina pohlavních hormonů (léky obsahující estrogeny ovlivňují růst buněk poševní sliznice a její prokrvení)
  • těhotenství, kdy je poševní sliznice vnímavější pro kvasinkovou infekci. Vyšší hladina pohlavních hormonů způsobuje vyšší hladinu glykogenu v pochvě, což zlepšuje podmínky pro růst a množení kvasinek.
  • celková životospráva, například pitný režim

Jakmile dojde k narušení rovnováhy, stáváme se snadnou obětí vaginální infekce. Ta může mít různé původce, k nejčastějším patří kvasinky, které způsobují vaginální mykózy. Vyskytují se však i smíšené infekce, například mykoticko-bakteriální onemocnění.

Kvasinka Candida albicans způsobuje většinu všech mykóz. S tímto nepříjemným intimním onemocněním se setkáváme zejména v létě, jelikož kvasinky se množí (a přemnožují) nejlépe v teplém a vlhkém prostředí. Předpokládaná inkubační doba infekce je 2–5 dnů. Příznaky jsou různorodé a intenzita potíží je obvykle přímo úměrná množství kvasinek.

Jak se infekce projevuje?

Prvním příznakem, který na sobě žena obvykle pozoruje, je svědění, které je dráždivé a často téměř k nevydržení.

Bolest v podbřišku, zarudnutí, otok, pálení pochvy, bolesti při močení a při pohlavním styku často doprovází výtok, který může být různě zbarvený nebo hrudkovitý a v některých případech velmi nepříjemně zapáchá.

U jednotlivých pacientek se projevy liší, u některých převládá výtok, u jiných svědění a zarudnutí, které může postihovat i močové ústrojí nebo oblast konečníku. Odhaduje se, že asi 1/3 infikovaných žen nemá příznaky žádné.

Je důležité vědět, že pochva je přirozeně vlhká a u většiny žen pravidelně dochází k fyziologickému výtoku díky přirozeně intenzivnější tvorbě poševního sekretu v některých fázích menstruačního cyklu – v takovém případě nejde o infekci, ale o běžnou součást života ženy.

Co se dá dělat?

V případě výskytu nepříznivých příznaků nezbývá než vyhledat pomoc lékaře – gynekologa. Ten podle vzhledu pochvy, případně na základě mikroskopického zjištění původce zvolí vhodnou léčbu, která je v případě neopakované kvasinkové infekce obvykle bezproblémová.

Po několikadenní aplikaci vaginálních čípků, tablet nebo krémů obvykle příznaky vymizí. V závažnějších případech se nasazuje celková léčba, a to pomocí antibiotik či antimykotik. Nevýhodou léčby antibiotiky je likvidace i tělu prospěšných mikroorganismů.

Při mírných obtížích je možné využít volně prodejné přípravky dostupné v lékárně.

U sexuálně aktivních lidí by měla probíhat léčba u obou partnerů současně. U mužů může vzniknout zánět, který se projevuje zarudnutím, svěděním a pálením žaludu pohlavního údu. Vzhledem k bolestivosti a možnému přenosu infekce se doporučuje po dobu léčby sexuální půst.

Opakovaná infekce může být příznakem závažnějšího stavu souvisejícího s jinými zdravotními problémy. U diabetiček je důležité dodržování léčby, pacientky s poruchami imunity by měly potíže konzultovat i s imunologem. Na doporučení lékaře může dojít k vysazení hormonální terapie nebo kortikoidů.

Zejména v případě dlouhodobých problémů, kdy je ohrožena kvalita života ženy a partnerského soužití, je důležitá prevence spočívající v omezení rizikových faktorů.

  • omezení vlhkosti a potivosti intimních partií, tj. vyloučení prádla z neprodyšných materiálů, častá výměna vložek během menstruace, převlékání z mokrých plavek apod.
  • používání intimního mýdla s přizpůsobeným pH
  • minimalizování doby koupele, nejvhodnější je sprchování

Cílem dodržování těchto jednoduchých zásad je udržování přirozeného prostředí, které je pak odolnější vůči přemnožení kvasinek nebo jiných původců vaginálních obtíží.

Zajímavé:  Kvasinky U Muzu Lecba?

Babské rady jsou v tomto případě poměrně nedávného data, protože v minulosti ženy netrávily celé dny v silonkách a neprožívaly dovolenou ve vířivce. Vhodnou prevencí je nošení sukní, nejlépe „na ostro“ (bez spodních kalhotek). Jako podpůrná léčba je často doporučováno omezení sladkostí, protože cukry jsou oblíbenou pochoutkou i pro kvasinky.

Vyzkoušet můžete pití tradičních ženských čajů z kontryhele nebo řebříčku. Radou k nezaplacení je, že byste měly vydržet se neškrábat, protože škrábání usnadňuje šíření infekce a ve výsledku ji může ještě zhoršit. Avšak pokud už onemocnění propuklo, zanechte shánění domácích receptů a raději běžte k lékaři, protože včasná diagnóza je často zárukou úspěchu.

Pochva mění pach i několikrát během dne. Kdy se začít znepokojovat?

Člověk by měl své tělo sledovat tak nějak s rozumem, ani ne moc, ale zase ani ne příliš málo. Podobně to platí i u ženských genitálií. Vaginální pach se totiž hodně mění, po citrusech je sladký, po cibuli či brokolici zase nepříjemný. Odér navíc může v některých případech znamenat i choroby.

Vaginoplastika není jen módním výstřelkem. Buďte tam dole jako za mlada

Jako zkažené ryby

Ano, může to znít jakkoliv hrozně a hanlivě, nicméně pach poševního sekretu může připomínat i zkažené ryby. Zpravidla je signálem infekce, například se může jednat o bakteriální vaginózu, která je způsobena nadměrným růstem bakterií.

TIP: Nejste si jistá zda je vše v pořádku? Přečtěte si obsáhlý článek o tom, jak vypadá zdravá pochva a jak ideálně pečovat o vaši vagínu.

Za pomyslním „rybím“ pachem se však může skrývat ještě jedna diagnóza – sexuálně přenosná trichomoniáza. Výtok v tomto případě bude zbarvený do zelena a močení či sex budou pro ženu velmi nepříjemným zážitkem.

Jednoznačně je v tomto případě třeba vyhledat lékaře.K tomu se často přidávají i další příznaky: výtok, pálení, svrbění nebo také bolest břicha.

Spouštěč bakteriální vaginózy není vždy celkem jasný, ovšem zajímavé je, že postihuje i ženy, které nejsou sexuálně aktivní.

 

Kvasinkový odér

Ve vagíně se nachází vždy velmi malé množství kvasinek, pokud má ale příliš kvasnicový pach a výtok trochu připomíná tvaroh, s velkou pravděpodobností se jedná o vaginální kvasinkovou infekci. Téměř vždy jde o druh kvasinky “candida albicans” nebo nějakou jinou příbuznou.

Zdravá vagína je osídlena ochrannými mikroorganismy rodu Lactobacillus, které zajišťují její samočisticí mechanismus a také ji chrání před škodlivými mikroorganismy. Jedná se o baktrie, které se vytvářejí z cukrů kyselinu mléčnou. V pochvě tak vytváří kyselé prostředí, které zabraňuje nadměrnému množství kvasinek.

Kvasinky vyhledávají teplé, vlhké prostředí a pochva je pro ně jako stvořená. Typické příznaky, jako je svrbění v oblasti genitálií, pálení a začervenání, nastávají, když je obranyschopnost vagíny nějakým způsobem narušená, například během stresujícího období.

Účinná jsou jako obrana v tomto případě antimykotika ve formě krémů, čípků nebo také mastí. V každém případě je ale nezbytně nutné udělat si čas a navštívit gynekologa.

Kovový pach

Cítíte cosi, co nápadně připomíná kov, respektive železo? Takový pach je možné klidně cítít během menstruace. Krev se totiž míchá s vaginální tekutinou, takže mění svou vůni – v tomto případě můžeme hovořit spíše o zápachu.

Důležitá je však informace, že všechno je tak, jak má být. V tomto případě tudíž není nutné navštěvovat lékaře.

Vaginální hygiena: Neintimně o intimnu

Nasládlá chuť

Podobně, jako může muž ovlivnit chuť svých spermií konzumací ananasu, i vaginální pach ovlivňuje strava. Citrusové plody (pomeranč, ananas, grapefruit) zapříčiní skladkou chuť poševního sekretu, tak na druhé straně česnek, brokolice nebo cibule zase připraví nepřijemnou vůni, ale také chuť.

Intimní hygiena je klíčová

V první řadě je hodně důležité zaměřit se na výběr vhodného mycího přípravku. Rozhodně není rozumné využívat obyčejné mýdlo, které svým složením výrazně narušuje přirozenou mikroflóru intimních partií. Úplným tabu by pak pro všechny ženy měly být sprchové gely.

Na trhu v dnešní době existuje řada přípravků, které jsou navržené takovým způsobem, aby fungovala přímo na choulostivá ženská místa. Udržují pH a účinné látky, které blahodárně působí na citlivou pokožku.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

Dobry den pae doktore.Byla jsem na urologii oheldne bolesti moc.mechyre,byl mi udelan rozbor moce na K+C a zjisten enterococcus species do 100.

000/ml,dostala jsem ATB na ktery byl citlivy a to nitrofurantoin retard a po te jeste auugmentin 1g,ktery jsem dobrala vcera.Presto,ze jsem dobrala dve baleni ATB me stale picha jakoby v moc.mechyri,nepali ani nereze pri moceni,ale citim toto pichani.

Cim by to mohlo byt?Necham si znovu zkontrolovat moc.Chodim take velmi casto na wc,kdyz jdu ven vim,ze nesmim pit.Mohl by to byt take hyperaktivni moc.mechyr?Mohl by takto pichat?Nemohly by to byt treba i chlamydie?Ale gynekologicke problemy nemam.

Mam take zvetsene uzliny v triselech a na krku,myslite,ze by to mohlo mit souvislost s problemy moc.mechyre?Omlouvam se za tolik otazek.Dekuji za odpoved a preji Vam pekny den.

Vážená slečno Lucie, jistě bude důležité vyšetření moči, které ukáže zda jste se infekce zcela zbavila. Ta je také nejčastější příčinou bodavých bolestí v podbříšku. Funkční pozánětlivou poruchu naznačuje vaše zvýšená frekvence nucení k močení.

To bude asi podnět pro vyšetření funkcí měchýře -urodynamické vyšetření (které zároveň stanoví zda nejde o hyperaktivní měchýř). Není ovšem z vašeho popisu jasné zda se bodavá bolest objevuje v souvislosti s navazujícím nucením k močení, anebo prostě kdykoli bez souvislosti s aktem močení. Urologickou kontrolu to chtít tedy rozhodně bude.

Při té příležitosti požádejte o posouzení oněch zvětšených uzlin, zvláště v tříslech. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobrý den, mám již nějáký čas (rok,dva) nateklé ústí močové trubice jen ve spodní části. Nepociťuji ovšem žadné problémy jako pálení či bolesti proto jsem tomu nevěnoval velkou pozornost ale po nalezení této diskuse jsem se chtěl optat na váš názor jestli je nutné vyhledat urologa jelikož jsem u něj nikdy nebyl jak by probíhalo vyšetření ? nebo jestli stačí nějáká mast … děkuji za odpověď

Vážený pane Martine, ve vašem případě nejspíš nejde o zánětlivé postižení zevního ústí močové trubice, ale spíše o lehký výhřez sliznice. Tomu nasvědčuje také postižení jen části zevního ústí.

Je-li nález celé dva roky stejný, nejde ani o alergii, což je stav který někdy pozorujeme jako reakci na kyselý poševní sekret- je to však vždy záležitost aktuální, nikoli dlouhodobá.

Léčení nutné není, jen pokud by se nález zvětšoval, nebo objevilo z tohoto místa krvácení, bylo by třeba urologické ošetření. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore, chtěl bych se zeptat, jak postupovat p ři lázni žaludu v hypermanganu. děkuji za odpovede

Vážený pane Milo, krystalky hypermanganu nabrané na špičku nože nasypte do mističky s vlažnou vodu, rozmíchejte nekovovým materiálem (čistý dřevěný, skleněný či umělohmotný, v horké vodě opláchnutý násadec a pod.).

Penis osprchuje proudem vlažné vody a odhalený žalud i s přehrnutým vnitřním listem předkožky ponořte do misky na dobu 3-5 minut. Po laváži nechejte penis oschnout, neutírejte do ručníku.

Jelikož hypermangan trochu barví, můžete penis znovu proudem vody opláchnout a teprve pak nechat zaschnout. Proceduru stačí provádět 1x za den. Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobrý den, zhruba 10 dní zpátky mě po více fyzické náročné práci(dá se říct,že i v chladu)(avšak nemusí to mít s tím spojitost,doba mezí prací a počátkem bolestí zhruba půlden),začlo nepříjemně bolet pravé varle a podbřišek,zanedlouho se přidala pravá spodní část zad a bok na stejné straně.

Myslel jsem,že jsem si jen natáh nějaký sval, ale začaly se přidávat i problémy značící zánět močových cest(mírné pálení na konci močové trubice na konci močení nebo mi nějaké ty kapičky moči unikly i po močení při změně polohy těla).To všechno ale v porovnání z bolestí varlete zanedbatelné. Za pár dní jsem navštívil obvodního lékaře,ten to definoval jako infekci moč. cest a nasadil Cotrimoxazol.

Bolesti však neustoupily,ba možná se i zhoršily.Zašel jsem k urologovi,ten po vyšetření varlete i podbřišku konstatoval,že vše v pořádku,jen možná prý zánět a nasadil navíc Aescin-Teva.Bolesti varlete stále neustupují,jen místo boku mě teď bolí celá pravá noha(hlavně stehenní svalstvo). Bolesti jsou mírnější vždy po prubuzení a během dne se zhoršují,přestože většinu dne ležím či sedím.

Mám strach,že urolog něco přehlédl nebo tak a jedná se o něco závažnějšího.Varle mi připadá neoteklé(jestli,tak ne moc),na dotyk citlivejší(i chámovod a nadvarle),ale co mě děsí nejvíc,že jakoby postupně mění polohu(na začátku bolestí vše ok,posledních pár dní sestoupilo v šourku cca o 1 cm a jeho horní konec teď směřuje jakoby více z těla a dolní směrem k tělu).

Neexistuje něco jako „postupná torze varlete“??A projeví se napohled,že je varle odumřelé(asi blbá otázka)?No a hlavně co si myslíte,že mi je?Děkuji.

Vážený pane Jakube, z popisovaného lze soudit, že jste si námahou a možná i prochlazením narušil pravidelnou činnost nervových pletení vycházejících z pravé strany některého úseku bederní páteře. Souběžnou poruchu vývodných cest močových bych bral spíš jako souhru okolností (se stejným původem).

Zajímavé:  Domácí Léčba Na Rýmu?

Podle tohoto názoru byste se měl léčit ibuprofenem, případně nechat si provést ortopedické a možná i neurologické vyšetření (pokud potíže při ibuprofenu do několika dní nevymizí). Negativnímu nálezu urologa v oblasti močopohlavního systému lze věřit, souběžnou lehčí močovou infekci cotrimoxazol hravě zvládne.

Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobré ráno vážený pane doktore! Mám menší problém, již zhruba rok a půl mám problém s prostatou (nejspíše) Jédná se o to, že před 2 roky, jsem měl pálení při močení a slabý výtok z močové trubice, testy na pohlavní choroby byly negativní. Přeléčeno Azitroxem. Nyní v pořádku.

Problém spočívá v tom, že i při sebemenším vzrušení mi začne po kapičkách vytékat čirý prostatický sekret, je to dosti nepříjmené. A při dlouhém vzrušení a erekci očas jakoby cítím mravenčení na hrázi. Vyšetření prostaty pohmatem přes konečník bylo v pořádku před 2 roky.

Mám vyhledat znovu urologa??? Nebo jestli to je způsobeno, nějakou bakterií?? Děkuji předem za odpověď. Tomáš K.

Vážený pane Tomáši, po prodělaném zánětu prostaty se někdy projeví její funkční porucha. Takovým typickým (a dosti častým) jevem bývá právě lehký výtok prostatického sekretu při pohlavním vzrušení, nezávisle na stavu orgasmu.

Takovýto výtok je sklovitý, většinou jde o pár kapek, neobsahuje spermie. Nepůsobí bolestivost močové trubice, což zároveň ukazuje, že jde o sterilní výtok, bez přítomnosti baktérií. To lze ostatně případně ověřit mikroskopickým resp.

bakteriologickým vyšetřením sekretu zachyceného do sterilní zkumavky. V zásadě se takovýto výtok neléčí a ani léčit nedá. Nadneseně se tomuto jevu říkávalo „kapičky lásky“.

Často odezní výtok spontánně, k tomu je možno dopomoci pokusy o nomalizaci činnosti prostaty (užívání Ipertrofanu, používání Spasmopan čípků, fytoterapie…) Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Vulvovaginitidy: Poznáte příznaky? – Zdraví.Euro.cz

  • Vulvovaginitidy jsou záněty vulvy a pochvy a vývají nejčastějším pohlavním onemocnění u žen.
  • Příčinou vulvovaginitid je narušení rovnováhy ekosystému poševního prostředí.
  • Vulvovaginitidy mohou být způsobeny přemnožením některých bakterií nebo kvasinek, příčinou může být i pohlavně přenosný parazit nebo špatné mechanické zacházení.
  • Správnou diagnostiku vám určí lékař, před vyšetřením vás však čeká rozhovor směřující k otázkám ohledně sexuálních partnerů, antikoncepce a menstruačního cyklu.
  • Někdy příznaky vulvovaginitid mohou kolísat v závislosti na menstruačním cyklu.
  • Základem diagnostiky správného typu vulvovaginitidy je důkladné klinické vyšetření pacientky.

Vulvovaginitidy jsou jinými slovy záněty vulvy a pochvy. Tyto záněty patří mezi nejčastější pohlavní onemocnění, která postihují nejen sexuálně aktivní ženy. Záněty se v některých případech mohou opakovaně vracet a někdy bývají chronické, proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby mohla být nemoc diagnostikována.

Zajímá vás, jaké typy vulvovaginitid existují, jakými příznaky se projevují a co je způsobuje?

Jaké mají vulvovaginitidy příznaky?

Příznaky se mohou lišit na základě odlišných typů vulvovaginitid. Typickým projevem zánětů vulvy a pochvy však bývá takzvaný vulvovaginální diskomfort, který má několik charakteristických projevů:

  • Zarudnutí vulvy a poševní stěny
  • Výtok
  • Svědění
  • Pálení vulvy
  • Zánět
  • Bolesti při pohlavním styku (dyspareunie)

Příčiny vulvovaginitid

Příčinou vulvovaginitid je narušení rovnováhy ekosystému poševního prostředí. Původcem potíží mohou být bakterie, viry, kvasinky nebo také paraziti. V některých případech jsou příčiny dokonce mechanické či alergické.

Příčiny se liší v závislosti na typu vulvovaginitidy, může se jednat o přemnožení některých bakterií nebo kvasinek, infekční onemocnění nebo alergickou reakci a někdy bývá původcem prvok přenášený výhradně pohlavním stykem.

Do skupiny vulvovaginitid patří

  • Bakteriální vaginóza
  • Trichomoniáza
  • Mykotická vulvovaginitida
  • Aerobní vaginitida
  • Atrofická vaginitida
  • Laktobacilóza
  • Herpes genitalis

Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza je nezánětlivou poruchou poševního ekosystému, při které klesá počet laktobacilů a převažuje počet aerobních bakterií. Tyto bakterie produkují kyselinu mléčnou, která zvyšuje kyselost poševního prostředí.

Jaké má bakteriální vaginóza příznaky?

Typickým příznakem vaginózy je po rybě zapáchající výtok bílé nebo šedé barvy ulpívající na poševních stěnách, přičemž poševní pH je 4,7–5,5. Výjimečně se může objevit slabé pálení při močení. Jedná se o nejčastější diagnózu vaginálního diskomfortu spojeného s výtokem a je poměrně snadno léčitelná.

Trichomoniáza

Trichomoniáza je na rozdíl od ostatních vulvovaginitid výhradně pohlavně přenosnou nemocí, kterou způsobuje parazit Trichomonas vaginalis, od něhož je název také odvozen.

Jaké má trichomoniáza příznaky?

Typickými příznaky jsou bolesti v podbřišku a hojný, řídký, zpěněný výtok, který je zásaditý.

Dále onemocnění způsobuje zarudnutí a zduření poševního vchodu a poševní sliznice. Až u 50 % případů se nemoc objevuje bez příznaků, což může v případě neléčení vést k chronické fázi onemocnění.

V chronické fázi zůstává nemoc bez symptomů, nicméně žena zůstává infekční.

Mykotická vulvovaginitida

Mykotická vulvovaginitida se zkráceně nazývá mykóza a pod tímto názvem se s onemocněním setkáme nejčastěji. Způsobuje ji přemnožení kvasinek rodu Candida, které tvoří běžnou součást ženského poševního ekosystému. Vyšší riziko onemocnění hrozí v období těhotenství, při hormonální léčbě a při vyšší konzumaci cukrů.

Jaké má mykóza příznaky?

Onemocnění se nejčastěji projevuje tvarohovitým výtokem bez zápachu, pálením vulvy, bolestí při pohlavním styku, zarudnutím genitálu a výrazným svěděním. Na základě uvedených příznaků je diagnóza onemocnění poměrně snadná, přesto je potřeba provést mikroskopické vyšetření.

Aerobní vaginitida

Tento typ vaginitidy vzniká přemnožením aerobních bakterií, které vyžadují kyslík, a tím zapříčiňují výskyt leukocytů v poševním sekretu. Příčina tohoto onemocnění nemusí být vždy známá, na vině je ale často infekce nebo špatná mechanická manipulace.

Jaké má aerobní vaginitida příznaky?

Onemocnění bývá doprovázeno hojným, hustým výtokem žluté až smetanové barvy, který zpravidla hnilobně zapáchá. Výtok může být i hnisavý, z toho důvodu je důležité vyloučit gonokokové a chlamydiové infekce.

Atrofická vaginitida

Jedná se o infekční postižení pochvy, které je způsobené nedostatkem ženského hormonu estrogenu, a z tohoto důvodu nejčastěji postihuje dívky předpubertálního věku, ženy po menopauze a ženy v období kojení. Nedostatek hormonů způsobuje snížení vlhkosti poševní sliznice a nižší odolnost vůči infekcím.

Jaké má atrofická vaginitida příznaky?

Někdy mohou být pacientky bez příznaků, jindy se nemoc projevuje bolestí při pohlavním styku, případně pálením a hnisavým nažloutlým výtokem. Pokud nejsou potíže léčeny, mohou způsobit i srůst poševních stěn.

Laktobacilóza

Laktobacilóza je způsobena přemnožením určitého druhu laktobacilů, jak už ze samotného názvu vyplývá. Jedná se o nezánětlivou poruchu poševního ekosystému, která se klinicky může podobat mykóze. Z tohoto důvodu může být diagnostika obtížnější.

Jaké má laktobacilóza příznaky?

Příznaky laktobacilózy mohou kolísat v závislosti na menstruačním cyklu, přičemž nejvyšší intenzity dosahují 7 až 10 dní před začátkem menstruace, poté se stav mírně lepší. Mezi nejčastější příznaky patří svědění až pálení sliznice, otok sliznice, hustý bílý až krémový výtok, bolest při pohlavním styku a časté močení.

Stanovení diagnózy

Základem diagnostiky je důkladné klinické vyšetření pacientky, které zahrnuje klasické metody jako gynekologické vyšetření, stanovení pH poševního prostředí, mikroskopické vyšetření a kultivační vyšetření. Dále je možné využít nové metody, které zjišťují přítomnost protilátek, nukleových kyselin, antigenů a genů.

Při obtížích pacientka nejprve podstoupí rozhovor s lékařem, který mu pomůže lépe určit příčinu komplikací. Lékař dále zjišťuje, zda existuje souvislost mezi problémy a menstruačním cyklem (zejména pokud se obtíže opakují), změnou sexuálního partnera, případně antikoncepcí. Následně provede klinická vyšetření. Využívají se zejména tato:

  • Testovací pH papírky se používají, aby zjistily pH mikrobakteriální prostředí pochvy. Pokud je pH vyšší než 4,5, není poševní mikroflóra v nepořádku.
  • Aminový test je mikroskopické vyšetření sekretu použitím specifických zásaditých sloučenin.
  • MOP (mikrobní obraz poševní) je lékařem odebraný vzorek, který se zasílá k laboratornímu vyšetření.

Léčba vulvovaginitid

Léčba vulvovaginitid probíhá odlišnými způsoby v závislosti na stanovené diagnóze. Odvíjí se tedy od jednotlivých typů zánětů způsobených rozdílnými původci. Někdy se k léčbě využívají antibiotika nebo jiné léky podávané perorálně či lokálně, v jiných případech se doporučují například výplachy.

Samoléčba není nejlepším řešením, důležité je navštívit svého lékaře a odložit případný stud, který by mohl vést k možným komplikacím, chronické fázi nemoci a případně i dalšímu šíření onemocnění.

Při léčbě vulvovaginitid je zásadní dodržovat hygienické zásady a zdravou životosprávu, často se také doporučují různé preparáty k obnovení původní mikroflóry a zlepšení imunity.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector