Pozor na záněty močových cest! – vše o zdraví

Ženy mají kratší, a navíc širší močovou trubici a k tomu až příliš blízko konečníku i poševního vchodu. A tak mají bakterie rychlý a snadný přístup do močových cest.

 Jak k takovému zánětu můžeš přijít? Především intimním stykem, také díky gynekologické infekci, ale rovněž neúplným nebo špatným vyprazdňováním močového měchýře, případně inkontinencí, která nemusí souviset s věkem, ale může být důsledkem nemoci či porodu s oslabením ovládání svalů a svěračů.

Pachatelem nepříjemností jsou nejčastěji bakterie střevní mikroflóry Escherichia coli, na záda jí dýchá Enterococcus faecalis a hned za nimi Proteus mirabilis a další potvůrky.

Anatomická zrada žen

Ano, je to tak trochu anatomická schválnost a zrada ženského těla a jeho konstituce. A pozor! Když už se ti to jednu stane a zánět močových cest „chytíš“, nezůstane většinou jen u jednoho, ale s velkou pravděpodobností se ti bude vracet opakovaně.

Ale nezoufej! My víme, jak si s onemocněním močových cest poradit.

Co na něj platí? Jaké bylinky a další vychytávky využít, když tě skolí? V prvopočátku můžeš zkusit bylinky, ty nejen dobře a efektivně působí, ale jsou i podporou, když už máš zánět rozjetý a značně uleví od průvodních projevů nemoci. Které bylinky můžeš vyzkoušet?

Bylinky, které ti pomohou

Mimo chronicky známé brusinky a kopřivy, které patří k nejvíce využívaným prostředkům na močové cesty a nemoci v nich, zkus i jiné zelené kamarádky. Nejen brusinky a kopřiva jsou totiž močopudné a dezinfekční.

Březové čarování

Stejný (ne-li silnější) efekt jako brusinka má i bříza. Je močopudná a silně antibakteriální, přičemž jako správný parťák tvého organismu mu pomůže od iontů sodíku a močoviny.

Čaj z břízy bělokoré je velmi lahodná záležitost čili není žádné mučení denně vypít tři šálky – ráno, v poledne a večer. Mimoto však lze čarovat s břízou i jinak. Třeba v koupeli.

Tam působí hlavně zevně na intimní partie i podrážděnou pokožku.

Pozor na záněty močových cest! – vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Březový čaj si uvař z mladých lístků, ovšem k mání by měl být i hotový sušený v prodejnách zdravé výživy, někde i v lékárnách. Ale čerstvé mladé lístky nic nepřekoná.

Uvař čtvrt litru vody, zalij s ní dvě vrchovaté lžičky mladých lístků břízy a nechej cca deset minut luhovat. Poté sceď a popíjej vlažné třikrát denně. Odvar si uděláš stejně – jen využij půl litru horké vody, přelij tři lžíce listů a nechej luhovat také 10 minut.

Pak sceď přímo do vany a dej si nepříliš horkou koupel. Voda by měla mít něco málo přes tělesnou teplotu.

Jalovec je borec

Tenhle zelený kamarád je silák. Dobře zvládne léčbu močových cest, tedy lépe řečeno extrakt z něj – tinktura či kapky. Ale pozor na něj! Je tak silný, že když to přeženeš, může poškodit ledviny. Čili využívej jalovec jen krátkodobě a přesně dle návodu, ovšem určitě se mu vyhni v době, kdy jsi těhotná nebo kojíš.

Kokoška pastuší tobolka

Stará dobrá kokoška nás provází od nepaměti. Naše babičky ji sbíraly, sušily a používaly právě na léčbu močových obtíží. Ale nejen těch, tahle bylinka je výborným pomocníkem u všech zánětlivých onemocnění.

Skvěle nakopne látkovou výměnu a efektivně vyčistí moč od krve. Čajík není dvakrát lahodný, ovšem účinný až běda. Takže vydrž a zkus ji.

Dvě polévkové lžíce natě kokošky přelij čtvrt litrem horké vody, nechej 15 minut luhovat a pak popíjej třikrát denně na lačno minimálně tři dny.

Plevel s cenou zlata

To je zapomenutá pampeliška. Mnozí ji zatracují a haní, protože roste skutečně všude. I tam, kde ji nechceme. Ovšem její účinek na naše zdraví je nezpochybnitelný.

 Ne nadarmo má přízvisko lékařská, samo sebou to není a ona skutečně léčí. Má diuretickou sílu, a nádherně pročišťuje a zklidňuje močové ústrojí, ledviny a játra. Použij sušenou pampelišku – samotný kořen nebo i květy.

K mání je v prodejnách s čaji, ve zdravé výživě i v některých lékárnách.

Na dvě polévkové lžíce sušené pampelišky nalij čtvrt litru vody a vař spolu pět minut. Poté odstav a luhuj cca deset minut. Scezené pij dvakrát denně – ráno a večer. Není to moc lahůdka, ale účinek má velký.

Pozor na záněty močových cest! – vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Zapomenutý šípek

Šípek všichni znají, ale nějak přestávají využívat. Přitom má sílu nejen na nachlazení a infekce horních cest dýchacích, ale i na záněty v těle včetně toho v močového. Navíc užívání šípků výrazně podporuje imunitu organismu.

 Můžeš si dopřát lahodný a voňavý čaj, výborné je šípkové víno nebo kompot či marmeládu. Na rychlou a efektivní léčbu je čaj jako dělaný – dvě lžíce drcených šípků povař ve čtvrt litru vody a nechej 20 minut luhovat. Scezené popíjej třikrát denně, přičemž si můžeš vylepšit chuť ještě medem.

Ten však do čaje nedávej, když je horký ale jen vlažný. Jinak si zničíš výživné látky z medu.

Petržel

Ano, nať petržele – v čerstvé či sušené podobě – máš jistě doma v kuchyni. Tak ji využij. Petržel zahradní si málokdo spojí právě s ledvinami a léčbou močových cest.

Má v sobě mnoho prospěšných látek a je silně močopudná, což je v případě zánětu nejnutnější – dostat z těla to špatné. Ovšem dát pozor by sis měla, abys to s petrželí nepřepískla. Také se jí vyhni v těhotenství či menstruačním období.

Na čaj použij polévkovou lžíci sušené petržele, kterou přelij čtvrtlitrem převařené horké vody, nechej luhovat 5 minut, sceď a pij dvakrát denně – ráno a večer po jídle.

Kurkuma

Kořen kurkumy zavání tak trochu exotikou, ovšem má rozsáhlé účinky na zdraví a jeho nespornou výhodou je, že je k mání i v marketu, protože patří ke koření, jež se dnes běžně jako petržel užívá v kuchyni. Takže jej pořídíš rychle a efektivně. Stejně tak zaúčinkuje na tvé problémy – ledviny, játra, krev a močové cesty. Silné protizánětlivé účinky kurkumy tomu nahrávají.

Čajovou lžičku kurkumy a špetku pepře přelij převařenou horkou vodou, luhuj 10 minut, sceď a přidej do čaje lžičku medu. Takto pij minimálně týden jedenkrát denně. Kurkuma je silně aromatická, žlutá (tak pozor na obarvení zubů i věcí okolo) a s pepřem dává čaji grády.

Pozor na záněty močových cest! – vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Zlatá tečka na konec

Zlatobýl obecný je nejsilnější bylinka na vylučovací ústrojí potažmo ledviny. Dokáže močák a ledviny díky diuretickým účinkům krásně čistit a svým antibakteriálním účinkem zbavit zánětu, ale má takovou sílu, že likviduje i ledvinové kameny. Na to není moc co více říci, jen snad to, že čistí moč od bílkovin a krve.

Čaj ze zlatobýlu získáš, když dvě čajové lžičky přeliješ převařenou horkou vodou, necháš 15 minut luhovat a popíjíš vlažné třikrát denně minimálně dva týdny. Tenhle čajík si můžeš dát i preventivně tak jednou až dvakrát za rok a určitě se ti pohroma v podobě zánětu močových cest vyhne obloukem.

Co ještě můžeš udělat?

Mimo bylinek a koření lze využít i doplňky stravy – Cistibell, který obsahuje medvědici lékařskou, dřišťál indický a břízu bělokorou, nebo Urinal akut s vysokým obsahem brusinek a zlatobýlem, či Uroval akut s brusinkami a D-manosou, případně Urinox s brusinkou. Jistě mají svůj efekt tyto i další vhodné preparáty. Pokud však tvé obtíže neustupují nebo zeslábnou a zase se vrátí, určitě neodkládej návštěvu lékaře.

Prevence je základ

A když už nemoc proděláš a vyléčíš, dbej řádně na prevenci. Je dobré se držet následujících zásad:

  • Dodržuj dostatečný pitný režim a pořádně prolévej ledviny.
  • V jídelníčku měj dostatek ovoce a zeleniny, tedy vitamínů a minerálů.
  • Omez solení, obzvláště klasickou kamennou solí, kvalitnější je mořská sůl.
  • Oblékej si prodyšné a volné kousky, ideálně z přírodních materiálů.
  • Využívej na intimní hygienu k tomu určené prostředky – intim gely k omývání, vlhčené ubrousky k otírání, vlhčený toaletní papír ideálně sensitiv či s heřmánkem.
  • Pokud můžeš, nenos doma spodní prádlo a nechej tyto partie „větrat“ a volně dýchat.
  • Po každé návštěvě bazénu a koupaliště se převlékni z mokrých plavek do suchého prádla.
  • Nesedej na mokrých plochách, když víš, že se nelze převléknout do suchého.
  • Také se vyhni vysedávání na studených místech, z prochladnutí se zánět močových cest objeví raz dva.
  • Zmokneš-li, hned se převlékni do suchého oblečení a prádla.

A jak to máš ty? Máš nějaký dobrý a efektivní fígl, jak zatočit se zánětem močových cest? Poděl se o něj s námi!

Foto: Shutterstock.com

Zánět močových cest – jak vypadá a jak se ho zbavit

K zánětu močových cest se člověk dostane poměrně snadno. Většina žen se s ním setkala alespoň jednou. Když už vás postihne, jak je potřeba postupovat? Poradíme, co pomůže proti zánětu močových cest.

Zajímavé:  Znamy Lekar Pediatr Praha 4?

Jak vypadá zánět močových cest

Jak už jsme psali, zánět močových cest se týká většinou žen. Výjimkou ale nejsou ani muži a děti. Většinou se jedná o poměrně bolestivé onemocnění.

Při zánětu močového měchýře (cystitida) má člověk kromě pálení a řezání při močení má člověk nutkavý pocit, že potřebuje močit, a to i v případě, že před chvilkou na toaletě byl.

Moč bývá zakalená, je více cítit a někdy je i zabarvená do různých odstínů červené.

Pozor na záněty močových cest! – vše o zdravíZánět močových cest často provází velká bolest. Foto: Styl života

Existuje řada možností, proč tento zánět vzniká. Infekční chorobu často způsobují bakterie (Escherichia coli, méně často Proteus, Klebsiella), výjimečně viry a parazité. Mezi rizikové faktory patří už jen samotná anatomie žen, u mužů se pak jedná hlavně o vrozené vady močových cest, může se jednat o důsledek zvětšení prostaty.

V některých obdobích a při určitých onemocněních je člověk k zánětům močových cest náchylnější. Jedná se třeba o cukrovku, období jako je těhotenství, menopauza. Riziková je ovzvláště nedostatečná intimní hygiena, pozor na hygienu před pohlavním stykem a po něm (v obou případech je dobré se vymočit). Rizikový je také pobyt v mokrých plavkách, a poté prochladnutí.

Přečtěte si:  Třapatka nachová neboli Echinacea purpurea prospívá imunitě

Přírodní léčba zánětu močových cest

Pokud situaci začnete řešit už při prvních příznacích, můžete se obejít bez antibiotik. Řešením v tomto případě mohou být třeba brusinky v nejrůznější podobě (sušené, šťávy, extrakty).

Obsažené látky brání bakteriím, aby se usazovaly na stěně močových cest. Ale pozor, brusinky nejsou vhodné, pokud máte potíže s ledvinovými kameny.

Mezi další babské rady patří i konzumace nápoje z jedlé sody – popíjí se jednou až dvakrát denně čajová lžička rozmíchaná v hrnku vody.

Při zánětech se také v přírodní medicíně využívá jablečný ocet. Je zdrojem cenných látek jako jsou enzymy a minerály. Ty totiž brání bakteriím, aby se v močových cestách usadily a následně i rozmnožily. Připravuje se nápoj z 2 polévkových lžic jablečného octa ve sklenici vody, může se dosladit medem.

Z bylinkových čajů je možné vyzkoušet různé hotové směsi. Mohou obsahovat třeba zlatobýl, řepík, medvědici, dále rakytník, lichořeřišnici.

Využít se také dají přípravky z lékárny. Urologové doporučují třeba extrakty z brusinek, kombinované s D-manózou. Takový výrobek nabízí třeba Dr. Max Brusinky a manosa, nemocní si chválí i Uroval manosa nebo Urinal Akut.

Přečtěte si:  Jak se postarat o zdravé močové cesty

Všechny tyto nápoje a přípravky by měly být doplňovány dostatečným množstvím tekutin, ideálně kohoutkové vody, aby se močové cesty mohly dobře vyčistit. Zároveň urologové radí preventivní opatření, jako vyvarování se dráždivých jídel a pití kávy. Odpustit byste si také měli sladké, které správné léčbě brání.

Kdy zamířit k lékaři

Když zpozorujete, že se stav do 3 dnů nezlepšil, případně se zvyšuje teplota, je na čase vyhledat lékaře. Ten nejspíš provede rozbor moči, případně pošle na urologické vyšetření.

Opakované záněty bude třeba léčit odborně. Opakované záněty u žen mohou mít také souvislost s vaginálními infekcemi (přidávají se výtoky a podobně), proto je třeba návštěva gynekologa.

V těhotenství se doporučuje zamířit k lékaři ihned.

Trpíte na záněty močových cest? Jaké jsou vaše tajné tipy? Podělte se o ně v komentářích pod článkem.

Zdroj: https://www.ulekare.cz/

https://www.uroklinikum.cz

10 tipů pro zdraví močových cest. Jak je ochránit před zánětem?

Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto dbejte na to, abyste neprochladli – zejména od pasu dolů. Nesedejte si tedy na studené povrchy a dobře se oblékejte.

„Obzvlášť ve studeném podzimním a zimním počasí je vhodné nosit dlouhá trika a dlouhé svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot.

Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím,“ radí MUDr. Monika Purmová, lékařka urologické kliniky UroKlinikum Praha. 

Dbejte na pitný režim

Díky dodržování pitného režimu dochází k proplachování močových cest a tím se nebezpečí vzniku infekce snižuje. „Denně vypijte minimálně dva litry, neuškodí ani tři litry tekutin denně. Vodu můžete také prokládat urologickými čaji anebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek,“ doporučuje MUDr. Purmová. Naopak omezte konzumaci dráždivých nápojů, jako jsou káva či černý čaj.

Nezadržujte moč

Pokud budete dostatečně pít, zajistíte tím také pravidelné vyprazdňování. Díky tomu se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře. Jestliže zadržíte moč na dlouhou dobu, zvyšujete tím riziko infekce močového ústrojí. Ideální je močit nejméně jednou za tři hodiny.

Posilujte obranyschopnost

Důležitou roli hraje rovněž celková imunita organismu, proto se ji snažte co nejvíce posílit. Zajistěte tělu dostatečný přísun vitamínů, a to především vitamínu C. „Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují,“ vysvětluje lékařka z UroKlinikum Praha.

Jezte brusinky

K účinným zbraním při boji proti zánětům močových cest patří brusinky. Jejich konzumace přispívá rovněž k prevenci tohoto onemocnění.

Brání totiž patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tím vzniku infekce. Konzumovat je můžete v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu, čaji nebo formou doplňků stravy.

 Kromě brusinek odborníci doporučují užívat též probiotika.

Vsaďte na močopudné potraviny

Své zdraví můžete ovlivnit i volbou správného jídelníčku. Zařaďte do něj více močopudných (takzvaně diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. „Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie,“ objasňuje mechanismus uroložka.

Nezapomeňte na správnou hygienu

Nejčastějším typem bakterií, které infekce vyvolávají, je Escherichia coli, která vyvolává až 85 % případů onemocnění.

Běžně se nachází ve střevní mikroflóře, ale může se dostat i do močových cest a nadělat v nich „paseku“… Proto je velmi důležité dodržovat správnou intimní hygienu.

„Na toaletě by se ženy měly vždy utírat směrem dozadu a při menstruaci pravidelně vyměňovat tampony a vložky,“ radí MUDr. Purmová.

Po sexu si odskočte na toaletu

Ke správné hygieně patří i vymočení bezprostředně po pohlavním styku. Ne nadarmo se zánětům močových cest přezdívá „líbánková cystitida“! „Moč zdravého člověka je sterilní a pomůže vyplavit bakterie,“ objasňuje lékařka. Tím pomůžete tělu odplavit většinu bakterií z močové trubice. Toto pravidlo by měly dodržovat zejména ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně.

Co byste měli dělat po sexu, abyste byli zdraví? Více čtěte zde.

Nenoste tanga

Tanga jsou sice sexy, ale jejich nošení může také napomáhat vzniku infekce. „Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět močových cest,“ vysvětluje specialistka.

Další informace k tématu najdete zde.

Nestyďte se a při potížích vyhledejte lékaře

„Urologické obtíže patří, bohužel, stále mezi témata, o kterých se lidé stydí otevřeně hovořit. Často proto záněty přecházejí, a to rozhodně není správné. Může dojít až k závažným komplikacím, jako je například poškození ledvin,“ varuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., vedoucí lékař urologické kliniky UroKlinikum.

Zánět močových cest a měchýře je sice velmi nepříjemný, ale pokud je včas a dobře léčen, nebezpečný být nemusí. „Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle 3 až 5 dní.

Současně je nutný pobyt v teple a dostatečný přísun tekutin,“ dodává Babjuk.

Věděli jste, že..

  • Zánět močových cest se projevuje pocitem nutnosti močení, i když je močový měchýř prázdný, pálením a bolestí při močení, příliš častým močením, bolestí v podbřišku, pocitem plnosti a tlaku, někdy se objevuje krev v moči a teploty.
  • Odborníci odhadují, že se infekce močových cest objevují zhruba u 3–5 % populace v mladším věku a u 10–30 % starších jedinců. V mládí je infekce až 50krát častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá.
  • „Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět,“ vysvětluje profesor Babjuk.
  • Podle studií v České republice někdy prodělala zánět močových cest zhruba každá druhá žena. Některé údaje uvádí dokonce až 70 % žen. Z toho přibližně u 15 % se záněty vracejí opakovaně.
  • U mužů se záněty močových cest objevují častěji až po 60. roce života v souvislosti s problémy s prostatou.
Zajímavé:  Polypy Ve Střevě Příznaky?

Autor: Marie Bezděková

Jedete na hory? Dávejte pozor na infekci močových cest! | Žena.cz

Je všeobecně známé, že jsou ženy náchylnější k zánětům močových cest, než muži. Tento fakt způsobuje kratší močová trubice. Chystáte-li se lyžovat, buďte opatrná.

Den lyžování znamená zpotit se a prochladnout. Lyžujte opatrně a používejte kvalitní termoprádlo. Podívejte se, jakou zvolit prevenci zánětu močových cest.

Na nic nečekejte

Určitě si zapamatujte, že při zánětu močových cest není na co čekat. Okamžitě se objednejte k lékaři. Předejdete tak stupňujícím se krutým bolestem. Vyhnete se pálení a řezání při močení. Nasazené léky vám v krátké chvíli pomohou, a vyhnete tak zánětu ledvin.

Nejhorší část onemocnění

Pokud už prochladnete, buďte připravené na to, že kolem jedné a třetí hodiny ráno zažijete muka. Zánět močových cest se vyznačuje problémy při močení, někdy se objeví v moči i krev.

Nemoc provází bolest podbřišku a vaše moč má specifický nepříjemný zápach. Jen laboratoř ukáže, zda jde o infekci močových cest a jestli nedošlo k rozšíření do ledvin.

V takovém případě se nasazují antibiotika.

Nejhorší bolesti přichází v noci mezi jednou a třetí. V takovém případě pomohou od bolesti teplé obklady. Když se přidá zimnice a palčivé bolesti, nebojte se zkusit lék, který se jmenuje Arsenicum album o síle 9  CH.

Pomozte si sami

Nemoc se sice léčí antibiotiky, ale když se nebojíte a sáhnete po homeopatikách, vyléčíte se mnohdy rychleji a snáz. Dále se vyplatí přikládat teplé obklady a držet se celkově v teple. V lehčích případech sáhněte po Hepar Sulfurisu o síle 15 CH. Při větších bolestech si zakupte Cantharis 9 CH.

Prevence a uvědomění

Pokud se chystáte lyžovat a víte, že trpíte na zánět močových cest, udělejte vše proto, abyste na sjezdovce neprochladla. Lékaři se také shodují, že nemoc ledvin souvisí i s psychikou.

Zánětem močových cest trpí ženy po rozchodu či rozvodu, při zjištění, že je partner nevěrný nebo v době, kdy řeší velké problémy.

Trpíte-li chronickými záněty močových cest, měla byste kromě imunity posilovat také svou psychiku a zamyslet se nad svým vztahy.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

Nepodceňujte infekce močových cest, hrozí zánět ledvin, ale i dalších orgánů

Hlavní obsahInfekce močových cest může mít vážné důsledky.
Foto: Profimedia.cz

Nedávno svět obletěla zpráva, že herečka Tanya Robertsová, známá například svojí rolí ve filmu o agentu Jamesi Bondovi, zemřela ve svých 65 letech. Podle Huffington Post byla příčinou smrti infekce močových cest, která se rozšířila do ledvin, žlučníku, jater, a následně do krevního oběhu.

Tato alarmující zpráva se dotkla zejména lidí, kteří považují infekci močových cest za běžné onemocnění. V jakých případech je na čase vážně zpozornět a na co si dát pozor?

Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy ze zevního genitálu přes močovou trubici.

Mnohem snadněji se tak děje u žen, které mají kratší močovou trubici než muži. Vyústění močové trubice u žen navíc těsněji přiléhá k oblasti pochvy a konečníku.

Antibiotika na močové infekce nelze předepisovat donekonečnaZdraví

Bakterie, které do močových cest pronikají, pocházejí obvykle z oblasti střevní. U žen se mohou agresivnější střevní bakterie hromadit v pochvě, odkud pak snadno do močových cest pronikají a stávají se tak zdrojem opakovaných infekcí.

Infekce je nejčastěji pozorována nebo lokalizována v močovém měchýři, ale může nastat v kterékoli části močových cest.

V některých případech – zejména pokud nedojde k léčbě – se infekce může rozšířit do ledvin nebo jiných částí těla, a dokonce proniknout do krevního řečiště. Tyto komplikace mohou zapříčinit poškození ledvin či dokonce sepsi, která může ohrozit pacienta na životě.

Barva a zápach moči. Co je a není normálníZdraví

Pokud infekce pronikne do ledvin, můžete zaznamenat bolest v oblasti boků a beder. Příznakem může být také horečka, nevolnost a zvracení. Pro infekci močového měchýře je také typický tlak v dolní pánvi a břišní nepohodlí. Výstražnými signály jsou pak silné bolesti při močení a výtok.

Setkat se můžete také s únikem moči, zvýšenou frekvencí močení a zakalenou či páchnoucí močí. Pokud máte některý z těchto problémů, navštivte lékaře. A pokud se k potížím přidá vysoká horečka, zvracení nebo pomatení mysli, jednejte opravdu spěšně.

Jak na opakované záněty močových cestZdraví

Pokud trpíte na časté infekce močových cest, je potřeba dodržet správné hygienické zásady.

Odborníci doporučují močení po sexu, aby došlo k vypláchnutí všech potenciálních bakterií. Po vykonání potřeby se také zvykněte utírat zepředu dozadu. Obecně je na místě vyšší příjem tekutin, a to zejména vody či brusinkového džusu. Zvažte také změnu menstruačních přípravků.

Hlavní zprávy

Zánět močového měchýře může být nakažlivý! Na co si musíte dát pozor?

Ženy jsou k problému daleko náchylnější než muži, a to především z anatomických důvodů.

Zatímco muži mají delší močovou trubici a bakterie se k měchýři dostávají poměrně složitě, ženská trubice měří jen pět centimetrů, takže bakterie můžou měchýř ohrozit snadněji.

Negativní roli pak hraje i blízkost konečníku – bakterie ze střeva můžou ke krátké ženské močové trubici doputovat velmi snadno. Tam se rychle množí a stoupají vzhůru k měchýři. Výsledek? Tkáň se zanítí a ohlásí se silnou bolestí.

Pozor na prkýnka a ručníky

Přestože je nejčastější příčinou onemocnění nákaza vlastními patogeny ze střeva, zánětem se můžeme i od někoho nakazit. Například tehdy, když si sedneme nebo se rukama opřeme o toaletní prkýnko na záchodě. Při utírání pak může dojít k přenosu patogenů. Stačí, když předtím WC použil a znečistil někdo nakažený.

„Ještě pravděpodobnější je přenos střevních bakterií z ručníku nebo kliky – nemocná žena si po odchodu z toalety neumyje důkladně ruce, otře si je do ručníku a vezme za kliku. Patogeny se na předmětech uhnízdí a můžou se dostat na ruce další ženy, která se na WC při manipulaci s intimními partiemi nakazí,“ říká infektolog Jaroslav Rubeš.

Proto je podle lékařů i hygieniků důležité mýt si po použití záchodu ruce důkladně a pečlivě vodou a mýdlem.

Pohlavní přenos infekce

Vedle střevních bakterií zvaných E. coli, které jsou nejčastější příčinou cystitidy, můžou zánět měchýře způsobit i jiné mikroorganismy. Jsou to kvasinky, některé viry a bakterie jako například stafylokoky nebo enterobakterie. Ty způsobují také záněty střev a průjmy.

„Původcem choroby ale můžou být i pohlavně přenosné patogeny jako např. gonokoky nebo chlamydie. Dokonce způsobují i chronický zánět dělohy, vejcovodů a vaječníků,“ říká doktor Rubeš. Pokud je infekce močového měchýře způsobena těmito původci, je důležité léčit i sexuálního partnera.

Je to způsob, jak zabránit opakované infekci.

Tělo se umí bránit

Náš organismus má přirozené mechanismy, jak se infekci močových cest ubránit. „U žen je to především kyselé poševní prostředí. To zabraňuje množení bakterií a také chrání vstup do močové trubice.

Vedle toho jsou patogeny při každém močení spláchnuty, a nemůžou se tak usazovat a množit,“ vysvětluje uroložka Simona Vydrová. Proto lékaři při pocitech pálení v močové trubici radí víc pít, ideálně vlažnou vodu, aby bylo močení častější.

Když se podchytí cystitida v počátku, zánět se nemusí rozvinout, protože bakterie se z močových cest vypláchnou.

Když obrana selže

V řadě případů si ale tělo s původci cystitidy neporadí. „Některé důvody jsou lehko odstranitelné. Mezi ně patří dehydratace: při ní málo močíme a močové cesty se neproplachují. Důvodem může být i oslabený imunitní systém. Může to být kvůli jiným nemocem, jako je cukrovka, dále kvůli stresu, fyzickému přetížení.

Příčinou můžou být také hormonální změny a snížená hladina estrogenů v období menopauzy nebo přehnaná intimní hygiena. Dalším důvodem bývá intenzivní sexuální styk, který dráždí sliznice v pochvě, a oslabuje tak její přirozenou ochrannou funkci. Tento typ zánětu měchýře se nazývá cystitida medových týdnů, protože bývá častý u novomanželek.

Zajímavé:  Myasthenia Gravis Rizikové Léky?

Důvodem mohou být i ledvinové kameny nebo příliš úzká močová trubice,“ říká uroložka.

Vyšetření moči

Cystitida začíná většinou celkem nevinně. Při močení pocítíte pálení. Později se přidávají tlak a bolest v podbřišku. Ty můžou rychle nabírat na intenzitě. Silnou bolest pacienti cítí při močení, nejhorší pak při domočování. Přidávají se celkový pocit únavy, slabost, někdy nevolnost.

K obrazu běžného zánětu měchýře naopak nepatří horečka a bolesti v zádech – to svědčí o závažnější diagnóze, nejčastěji o zánětu ledvin. Moč může zapáchat, být zakalená, v horších případech s příměsí krve. V tom případě je nutné vyšetření u lékaře.

Pacient by měl s sebou rovnou vzít vzorek moči, vhodná je pro něj sterilní zkumavka, která se dá za pár korun koupit v lékárně.

Lidové recepty na léčbu močového měchýře najdete v červnovém čísle Blesk zdraví, které seženete na stáncích. Nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě ZDE >>>

Zánět močového měchýře a inkontinence

Když se bakterie dostanou do močové trubice, postupují proti proudu moči do močového měchýře. Pokud nepijeme dostatek tekutin, bakterie se zde usadí a množí se. Při neléčeném zánětu močového měchýře může infekce postoupit až do ledvin.

Časté močení je jeden z hlavních příznaků zánětu. Jaké jsou další?

  • bolest v podbřišku
  • časté močení s produkcí malého množství moči
  • řezavá a pálivou bolest při močení
  • zkalená, zapáchající moč, může mít mírně načervenalou barvu
  • někdy se přidá mírně zvýšená teplota

Příznaky, které ukazují na pokročilejší fázi infekce:

  • vyšší tělesná teplota
  • třesavka
  • bolest zad v oblasti beder
  • krev v moči

Komu hrozí zvýšené riziko zánětu

Pokud trpíte inkontinencí, je u vás riziko zánětu o něco vyšší. Jaké jsou další rizikové faktory pro zánět močových cest a močového měchýře?

  • oslabené svaly pánevního dna, například u žen po porodu
  • zadržování močení
  • nedostatečný příjem tekutin
  • vyšší věk
  • cukrovka –  větší množství cukru v moči prospívá bakteriím
  • vrozené vady močového ústrojí
  • cévkování
  • prochladnutí

Brusinky jako prevence

Vhodnou prevenci proti zánětům představují brusinky. Díky obsahu proantokyanidů brání bakteriím přilnout ke stěnám močových cest. Bakterie tak vyloučíte společně s močí. Brusinky pomáhají i při začínajícím zánětu močových cest.

Doporučená preventivní dávka se pohybuje kolem 30 g čerstvých a sušených brusinek denně. Koupit si můžete také brusinkové tablety a brusinkový čaj.

5 způsobů, jak ještě snížit riziko infekce

  1. Posilujte pánevní dno pomocí Kegelových cviků.
  2. Dostatečně pijte, bakterie tak vyloučíte močí dřív, než se začnou množit a způsobí zánět.

  3. Dávejte si pozor na prochladnutí břicha a zad, nesedejte na chladné povrchy.
  4. Choďte pravidelně na záchod, nezadržujte močení.
  5. Pokud trpíte inkontinencí, dbejte na zvýšenou hygienu.

    Používejte vhodné absorpční pomůcky a pravidelně je měňte.

První pomoc při zánětu močového měchýře

Pokud u vás přesto k zánětu močových cest dojde, zůstaňte v teple, zvyšte příjem tekutin a nechte si v lékárně doporučit účinný bylinkový přípravek a čaj.

Sami v pohodlí domova si také můžete otestovat vzorek moči za pomocí domácího testu Veroval. Výsledek zjistíte již za 1 minutu. Příznaky nepřehlížejte a otestujte se včas, protože včasná léčba zabrání možnému rozšíření infekce do ledvin. 

V případě, že se obtíže nelepší, nebo dokonce zhoršují, neotálejte s návštěvou svého praktického lékaře, nebo urologa. Po otestování vzorku moči vám doporučí vhodnou léčbu.

Sprcha po sexu a jablka aneb Jak zabránit zánětům močových cest?

Foto: Voyagerix, Shutterstock.com

Zánět močového měchýře je tak bolestivá zkušenost, že uděláte všechno proto, abyste tím už nikdy nemuseli procházet. Čeho se tedy vyvarovat a na co naopak dohlédnout?

Za potížemi je v naprosté většině přítomnost bakterie Escherichia coli v místech, kde nemá co dělat. Patří do střevní mikroflóry, takže bývá ve střevech či v okolí konečníku. Když se však ocitne v močovém ústrojí, může být zaděláno na problém.

„Častěji jsou ohroženy ženy, protože anatomie jejich močového systému nahrává snadnějšímu pronikání infekce – a to i do vyšších etáží, tedy až ledvin,“ říká Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v pražských Vysočanech.

Jak zánětu močových cest předejít?

K přenosu zmíněných bakterií dochází nejčastěji dvěma způsoby: na toaletě nebo při sexu. V prvním případě postačí, když se naučíte po vykonání potřeby utírat směrem zepředu dozadu a celou oblast pravidelně mýt, ideálně sprchovat. Vyplatí se pořídit si speciální mycí kosmetiku: má antibakteriální schopnosti a neutrální pH.

Co se sexu týče, odborníci doporučují, aby se po něm šly ženy nejprve vymočit a poté vysprchovat – to by mělo z inkriminovaných míst odstranit vše nežádoucí.

Foto: Lucky Business, Shutterstock.com

Na zánět močového měchýře si můžete zadělat „technickou chybou“, kterou děláte na WC

Při prevenci zánětu močového ústrojí myslete na dostatečné oblékání. Prochladnutí totiž – a to nejen přímo močových cest – vede k oslabení imunity a organismus pak nemá sílu vzdorovat bakteriím tolik, jak byste potřebovali.

Na druhou stranu, výhra není ani příliš teplé, těsné či neprodyšné oblečení. V propoceném, zapařeném a nevětraném prostoru se bakteriím daří velmi dobře a rychleji se množí. Takže jestli to se zdravým svých močových cest myslíte vážně, vsaďte na bavlnu – je prodyšná a pokožka se pod ní nezapařuje. Také přemýšlejte o adekvátním množství textilu, který vás udrží v pohodě.

V souvislosti s riziky je zapotřebí zmínit i to, které číhá po návštěvě aquaparku, bazénu nebo v létě koupaliště. „Problémem nošení mokrých plavek je nejen to, že kvůli nim mohou močové cesty snadno prochladnout.

Voda z bazénu, jíž jsou nasáklé, obsahuje také spoustu virů, bakterií a prvoků, což riziko infekce velmi zvyšuje.

Nejlepší by tedy bylo se vykoupat, osprchovat a hned převléknout do suchého,“ radí urolog Marek Tůma z kliniky UroKlinikum v Praze.

Podpořte obranyschopnost těla přísunem látek, které účinkují právě proti zánětům močových cest. Tradiční a obecně známé jsou brusinky, a to jak v podobě džusu, extraktu, tak i sušené či ve formě potravních doplňků – lékaři je radí jako prevenci obecně.

Účinný je i sacharid D-manóza – obsahují ho například jablka, hrušky nebo kvasné produkty. V kombinaci s brusinkami je účinek D-manózy dvojnásobný: díky nim bakterie nebudou moci ulpívat na sliznici močového měchýře a přirozeně se vyplaví z těla močí.

Chybu neuděláte, když do jídelníčku pravidelně zařadíte močopudné potraviny, tedy například okurku, celer a petržel. Můžete je přihodit třeba do smoothie.

Mají-li se bakterie vyplavit močí, jak zněla předešlá rada, musíte tělu dodat „materiál“ na její výrobu, což jsou alespoň dva litry tekutin denně – ideálně to mají být nesycené nápoje, voda nebo bylinné čaje. „Moč je pak naředěná a močení nepálí.

Koncentrovaná moč dráždí močové cesty a její kyselé pH podporuje rozvoj bakteriální infekce.

Pokud málo pijete a ještě to spojíte s ostrým jídlem nebo vínem, může vás močení pálit, aniž byste měli zánět,“ vysvětluje primářka Michaela Matoušková z pražského Urocentra.

Pokud vás pálí močení, můžete vypít sklenici vody, do které vmícháte lžičku jedlé sody. Soda trochu zneutralizuje kyselost moči a zmírní tak pálení. Protože soda s vodou není chuťově nic moc, můžete ji rozmíchat i do čaje – ideálně vhodného při zánětu močových cest.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Osm sklenic vody denně sníží nejen riziko zánětu močového měchýře, ale zrychlí i jeho léčbu, když už přijde

Udělali jste všechno a stejně pociťujete pálení a další potíže, které zánět močových cest naznačují? „Většina infekcí močových cest u nerizikových skupin je naštěstí nekomplikovaná a postačí samoléčba.

Hlavní je dostatečně pít a být v klidovém režimu. Další zásada je nezadržovat moč.

Můžete si koupit i podpůrné prostředky, například zmíněné brusinky, doplnit je lze i přípravkem proti křečím a bolesti, které doporučí lékárník,“ říká Marek Tůma.

Jestliže ale do tří dnů potíže neustoupí nebo jsou výrazné, musíte k lékaři! „Když se objeví bolest v bedrech, teploty, třes či krev v moči, bude zřejmě nezbytná léčba antibiotiky či chemoterapeutiky, ale to potvrdí vyšetření moči.

Infekce močových cest a močového měchýře jsou poměrně běžné, ale musí se dobře vyléčit, aby se nevracely, nestaly se chronickými a nevedly následně až k zánětu ledvin, což už je závažný a těžko léčitelný problém,“ varuje zkušený lékař.

Máte osobní zkušenost se zánětem močového měchýře? Poraďte ostatním, jak se mu bránit!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector