Přetržené vazy v koleni – Vše o zdraví

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Přetržení neboli ruptura předního zkříženého vazu je nejčastějším zraněním měkkého kolene nejen profesionálních sportovců, ale i běžné populace. Po diagnostice u doktora bývají lidé často vyděšení, že už jejich koleno nebude nikdy takové, jako předtím, a už nikdy si nezahrají svůj oblíbený sport nebo nevyrazí na procházku. Ovšem, to nemusí být vůbec pravda! Rekonvalescence bude sice trvat nějakou dobu a bude vyžadovat spoustu tvrdé práce, aby koleno získalo zpátky svoji sílu a stabilitu a obnovila se jeho plná funkce, ale zasloužený výsledek vám bude stát jistě za to! Mnozí naši klienti už se o tom přesvědčili na vlastní kůži. 

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Pro vaši představu se nejprve pojďme podívat na anatomii kolene. Kostní skloubení kolenního kloubu je tvořeno kostí stehenní, holenní a čéškou. Měkkou část tvoří kloubní pouzdro, postranní vazy, vnitřní zkřížené vazy a menisky.

Přední zkřížený vaz je jedním z vazů v centru kolenního kloubu, tím druhým je zadní zkřížený vaz, které jsou spolu do kříže (proto název ‘cruciate’) a oba mají funkci stabilizátoru kolene při pohybu dopředu a dozadu při normální i atletické aktivitě.

Pooperační stav

Po operaci následuje samozřejmě rekonvalescenční doba, a v tento moment je to pouze na vás, jak se k tomu postavíte. Její délka je pro každého individuální a nelze přesně říci po přesně kolika týdnech budete opět skákat přes kaluže.

Ano, jsou určité termíny, po kterých se koleno může namáhat například stranovými (laterálními) nebo multi směrovými cviky. Rozhodujícími faktory jsou správný trénink, regenerace, obnova flexe/extenze kolene, hojení rány a mentální bariéra, která má obrovský vliv na návrat ke sportu či cvičení a pohybu jako takovému.

Proto u nás učíme klienty, jak se při dodržování všech těchto faktorů dokáží dostat zpět do aktivního života, aniž by se museli bát opětovného zranění.

Důvěřuj svému tělu

Mentální bariéra má obrovský vliv na návrat ke sportu nebo cvičení jako takovému. Strach ze znovu zranění může mít vliv na rekonvalescenci a primárně na celkový výkon. Proto se tomuto tématu věnujeme už od začátku rehabilitace. S fyzickým zlepšením jde ruku v ruce i to psychické, protože být 100% připraven na návrat je kombinací síly, kontroly, pohyblivosti a důvěry v pohyb.

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

KLID (NE)LÉČÍ

Všem je nám jasné, že po operaci je důležitý odpočinek a regenerace. Pokud je ale jediným doporučením klid, zákaz pohybu a chůze pouze o berlích, může právě toto doporučení vést k dalším problémům. Vysvětlíme vám proč. 

Koleno potřebuje pohyb už v post-operační fázi, aby se zlepšila jeho flexe a extenze (pokrčení/natažení), a je nutné posílit svaly stabilizující kyčel (hamstring, kvadriceps, hýždě atd.).

Toto je kritická část, která může ovlivnit budoucí správné fungování kolene a neměla by se zanedbat! Proto s našimi klienty začínáme cvičit, hýbat se a postupně zatěžovat nohu co nejdříve. Tím se krůček po krůčku vrátit do původního, ne-li lepšího stavu, než byl před zraněním.

 Klienti kteří si prošli tímto zraněním, nejprve projdou komplexní diagnostikou, podle které se sestaví tréninkový plán, který trenér používá po celý proces rehabilitace aby se obnovil komfortní a plný rozsah kolene a to zesílilo a nabralo svalovou hmotu a klient začal koleni opět věřit.

Pro vaši představu přikládáme několik cviku které v souvislosti s s tímto zraněním často používáme. Jsou zaměřeny na posílení svalů stabilizujících kyčel, od rehabilitační fáze, až po silový trénink. Nejlepších výsledků ovšem dosáhnete pod dozorem trenéra, který na celý proces rehabilitace dohlíží. Veškeré informace o našich službách se dozvíte v záložce SLUŽBY.

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Straight Knee Push Down + overball

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Hamstring Curl w/ Gymball

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Clamshell

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Spanish Squat

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Sidewalk

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Depth Jump

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Assisted Knee Extension

Zdroje:

https://www.strengthcoach.com/public/1641.cfm

https://www.strengthcoach.com/public/1627.cfm

https://aclstrong.com/returning-to-sport-after-acl-surgery/

http://www.kneesurgeryacl.com/acl-rehab-exercises/

https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/pretrzeni-predniho-zkrizeneho-vazu-lca

Tagy: ACL, Anterior Cruciate Ligament, Bolest, Bolest kolen, Cviky, Cviky na ACL, Injury, Knee, koleno, Náprava, Návrat ke Sportu, Pohybová náprava, Přední křížové vazy, Prehabilitace, Prerehab, Přetržení, Přetržení předního zkříženého vazu, Rehab, Returt to Sport, Síla, sport, trénink, Zranění

Nejčastější příčiny bolesti kolene po cvičení a jak jim předcházet?

Fotbal, basketbal, hokej nebo třeba lyžování. Všechny tyto sporty dokáží nadopovat vaše tělo endorfiny, pokud si ale nedáte pozor, mohou vám způsobit také nemalé zdravotní obtíže. Jedním z nejběžnějších problémů je poškození chrupavky, čéšky nebo tzv.

ruptura – přetržení předního zkříženého vazu měkkého kolene, která může za následek, že se ke svým oblíbeným sportovním aktivitám budete moci vrátit nejdříve za několik týdnů.

Jak se ruptura projevuje? A můžeme ji nějak předcházet? To vám prozradíme v dnešním článku.

Přetržené vazy v koleni - Vše o zdraví

Trápí vás ostrá bolest v koleni po cvičení? Neberte ji na lehkou váhu

Pokud se věnujete sportu delší dobu, nejspíše jste to zažili na vlastní kůži: někdy stačí špatný došlap, prudší pád, kontakt s protihráčem… a důsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Právě sporty, při nichž dochází k rychlým změnám pohybu, způsobují nadměrné a opakované zatěžování kolenních kloubů. Ty jsou poté mnohem náchylnější ke zranění.

Za přetrvávajícími bolestmi kolene po běhu, zápase nebo posilovacím tréninku se ovšem mohou skrývat poranění, která se neobejdou bez lékařského vyšetření a patřičné léčby.

Mezi závažnější úrazy patří přetržení postranních kolenních vazů, které zajišťují stabilitu kolene do stran. K přetržení dochází v případech nadměrného napnutí vnějších či vnitřních kolenních vazů, kdy je bérec fixován a tělo se rotuje kolem osy kolena.

Přetržení kolenních vazů se projevuje bezbolestným prasknutím v koleni, jeho „vyskočením“ dopředu a dovnitř nebo otokem. Poté se většinou dostavuje ostrá bolest, která nám brání v došlapu na zem. Léčba i délka rehabilitace se odvíjí od závažnosti zranění.

Při úplném přetržení kolenních vazů je možné podstoupit operativní zákrok (sešití vazů) a posléze končetinu fixovat ortézou nebo sádrou až po dobu 6 týdnů. Takovýmto nepříjemným situacím je možné do jisté míry předcházet dodržováním preventivních opatření.

Jak se bolestem v koleni a případným zraněním vyhýbat?

Pokud se chcete vyhnout po cvičení bolesti kolene, kyčlí a dalších částí pohybového aparátu, dbejte zejména na správné technické provedení cviků a rozumnou míru zátěže. Ne všechno, co po tréninku bolí, roste. Po nadměrném fyzickém výkonu je třeba klást zvláštní důraz na dostatečný odpočinek.

A zapomínat bychom neměli také na správnou výživu kloubů. Díky vhodné suplementaci můžeme snížit riziko poranění, nebo naopak urychlit regeneraci poraněných kloubů a vazů.

Na trhu je dnes nepřeberné množství výživových doplňků, které vám mohou pomoci udržet vaše klouby zdravé. Nabízené přípravky zpravidla obsahují chondroitin sulfát, glukosamin sulfát nebo kolagen.

Tyto látky vyživují klouby a snižují riziko jejich poškození.

Pokud hledáte kloubní výživu, která navíc přispívá ke zmírnění bolesti a k urychlení regenerace po úraze, řešením může být Flexyfytol s bio-optimalizovaným extraktem z kurkumy.

Kurkuma, kterou mnozí znají spíše jako užitečnou pomocnici při přípravě pokrmů, je po staletí nedílnou součástí indické kuchyně. Kromě nezaměnitelné chuti má ale také silné protizánětlivé účinky.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Běžně dostupné koření má však velmi malou vstřebatelnost a do krevního oběhu se dostává jen obtížně.

Kurkuma přírodní revoluce na klouby

Flexyfytol je 100% přírodní přípravek, který dosahuje až 2700krát větší vstřebatelnosti kurkumy. Tělo dokáže přípravek mnohem efektivněji využít.

Flexyfytol přispívá k udržení zdravých kloubů tím, že slouží jako výživa kolenních vazů (zvyšuje jejich elasticitu) či chrupavek. Navíc pomáhá při mírnění bolesti kloubů a urychluje rekonvalescenci po úraze nebo operaci.

Brzy se tak budete moci věnovat svým oblíbeným aktivitám nebo se třeba vydat na procházku se svými nejbližšími.

Pokud se chcete dozvědět více o účincích Flexyfytolu, přečtěte si zkušenosti uživatelů, kteří už přípravek vyzkoušeli. Nebo nás kdykoli kontaktujte. Rádi vám poradíme a společně pro vás najdeme to nejlepší řešení.

Úvod / Lexikon zdraví / Nemoci / Natažené vazy v koleni – příčiny, projevy, vyšetření, léčba a rizika

Kolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky nim se může kloub zatěžovat. Natažené vazy v koleni provází bolest. Většinou navíc dochází k úplnému přetržení vazu.  

Při zvýšené zátěži se napne vaz a může i prasknout. Důležité je se přes sportovním výkonem pořádně rozcvičit. Okamžitě se projeví velkou bolestí, vznikne otok a kloub s přilehlým okolím zteplá a zčervená. Někdy prasknou i cévy, což je příčinou vzniku modřin a pod kůží se koleno naplní krví nebo vodou. Může dojít také k poškození vnitřního či vnějšího postranního vazu.  

Projevy natažených vazů

Natažené vazy v koleni vyžadují po úrazu klidový stav po delší čas. Někdy je nutná i operace. Natažení vazu provází velká bolest a chůze je velice nepříjemná. Problémy dělá chůze do schodů, sedy, dřepy a jiný i sebemenší pohyb. Při úrazech spojených s kolenními vazy se musí podstoupit lékařské vyšetření.  

Průběh a doba vyšetření natažených vazů v koleni, průběh léčby

Nejprve lékař provede rentgen a ultrazvuk. Na základě těchto vyšetření se zjistí, jestli jsou vazy jen natržené, anebo zda jde o zlomeninu kosti či celkové přetržení. Rovněž se zjišťuje jaká tekutina se nachází pod kůží a určí se druh léčby.

Poraněné vazy se také dobře sledují pomocí magnetické rezonance, ale stává se, že je poraněno několik struktur najednou a nelze se jednoznačně vyjádřit k poranění. Lékař naordinuje klidový stav. Noha se znehybní dlahou či jiným druhem fixace. Následují pravidelné kontroly u lékaře – na kontroly pacient dochází sám. K častým doporučením patří také ledování.

Ke zpevnění je možné používat ortézu či dostane pacient berle, by se postižená noha zatěžovala minimálně.

Pokud došlo k přetržení vazů, je nutné podstoupit chirurgický zákrok. Pro uzdravení natažených vazů v koleni je důležitý klid a odpočinek. Jakmile se vazy zahojí, musí se koleno rozcvičit a rehabilitovat za odborného dohledu.  

Vážnější případy ruptury vazů v koleni se řeší operativním způsobem. Dojde k sešití vazů, protože samy správně nesrostou, anebo se nahrazují pomocí vazové plastiky.

Jestliže dochází k opakovanému natažení vazů v koleni, lékař doporučí úplně vynechat aktivitu, kdy k tomuto zranění dochází. Vazy se musí nechat správně srůst.

Pokud se toto zranění nedoléčí, ruptury se opakují a dojde k oslabení vazů. Následně se zhorší pohyblivost a zvyšuje se riziko artrózy.

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek.

Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti.

Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Přetrhané vazy

      Kloub se skládá ze dvou kostěných částí, které jsou spolu hybně spojeny. Stabilitu získává obzvláště díky jemu příslušným vazům, kloubnímu pouzdru a díky svalům, které ho potahují. Vazy a pouzdro jsou též označovány jako pouzdrový vazebný aparát, neboť jsou často dohromady spojeny velmi pevně.

     Překročení normálních pohybových hranic kloubu může vést k přetrhnutí vazu. Při tom jsou přetěžovány nejvíce při silné nečekané otáčivé či napínací zátěži jednoho či více kloubních vazů do takové míry, že dojde k přetržení (ruptuře) struktury vlákna.

Tento poškozovací mechanismus natažení, který se odborně nazývá „distorzií“, je vůbec nejčastějším typem kloubního poranění. Při tom nemusí přece vždy dojít k úplnému roztržení vazu.

Následkem může být podle síly špatného zatížení také lehké natažení, částečná ruptura (přetržení) s trhlinou jednotlivých svazků vláken nebo kompletní odtržení vazu.

      Přetržení se projevuje jako též shora zmíněné nevinně vypadající následky poranění kloubu, tedy jako bolesti v klidu, otékání, podlitiny (hematomy), tlaková bolest ale i jako omezení hybnosti zraněného kloubu.

Tyto příznaky onemocnění se mohou projevovat přesto velmi rozdílně, takže pravý rozsah onemocnění se jeví často neškodným až do té chvíle, než se projeví bolestí. Na druhou stranu se ale nezřídka za menšími obtížemi ukrývá kompletní přetržení vazu, které postiženému např.

nezabrání  v tom, dohrát fotbal až do konce. V obzvlášť těžkých případech může být též patrná chybná pozice kloubních ploch navzájem.

      Postižená část těla se musí zafixovat, vysoko upevnit a chladit. Pokud je k dispozici, může být použito i pevné elastické obinadlo. Prostřednictvím těchto opatření se zabrání otokům a kloub je uveden do klidového stavu. Absolutní šetrnost při kontaktu se zraněným kloubem se rozumí samo sebou, postižený by se měl chránit nebo nechat nosit. Je nutné, co možná nejdříve vyhledat lékaře.

     Neléčená přetržení vazů mají za následek nestabilitu kloubu. Tím dochází stále k dalšímu a dalšímu chybnému zátěžování jako např.

zvrtnutí nohy, což vede trvale k předčasnému opotřebování kloubní chrupavky (Artróze). Tento stav je nezvratný a tudíž je dobré se mu za jakýchkoli okolností vyhnout.

Výběr jednotné léčby (konzervativní nebo operativní) a časná mobilizace pod odborným vedením – to jsou pro to podstatné podmínky.

     Definitivně se dá přetržení vazů zjistit jen s pomocí speciálních rentgenových snímků (řízených snímků). Při tom je posuzována stabilita kloubu. U neporušených vazů je kloub stabilní a „roztahuje“ se jen zřídka. Vyskytuje-li se tu ale přetržený vaz, může lékař celkem zřetelně roztáhnout kloubní štěrbinu, což je zkoušeno měřením úhlu na rentgenovém snímku.

      Odraz kloubu (Artroskopie) a v poslední době též tomografie hybnosti nukleárních částic podávají v určitých případech přesnější informaci, jsou ovšem spojeny s nesrovnatelně většími náklady. Přesto je nutné co možná nejspolehlivější objasnění velikosti poranění, aby mohla být zvolena ta nejlepší terapie.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Šlach V Loktu?

      V podstatě jsou k dispozici dvě možnosti léčby:Zaprvé fixace kloubu elastickým podpůrným obvazem nebo sádrou, což je označováno jako konzervativní terapie. Zadruhé operativní opatření vazovými stehy nebo náhražkou (vazová plastika).

O které terapii se rozhodne, nezáleží jen na velikosti poškození, nýbrž také na tom, jaký kloub je zasažen a jak silně má být v budoucnu namáhán. Následně po fixaci následuje časná mobilizace kloubu pod vedením rehabilitačního tělocviku.

Přetržení vazu na horním odrazovém kloubu

     S rezervou se nachází většina poranění vazů na horním odrazovém kloubu, který spojuje  kost holení a kost lýtkovou se zánártními kůstkami.

Zajišťovací vazy probíhají na tomto kloubu po vnitřní i vnější straně. Typickým průběhem při úrazu je boční zvrtnutí nohy ven, přičemž může být poraněn jeden nebo více ze tří vnějších vazů.

V souladu s tím je při zvrtnutí dovnitř natažen vnitřní vaz.

     Stejně jakou u všech poranění kloubu se mohou zvláště v odrazovém kloubu navíc vedle přetrhání vazů vyskytovat jako důsledek silnějšího traumatu také zlomeniny kostí či jejich praskliny, které musí být pak operovány.

Při čistém poranění vazu na odrazovém kloubu se preferuje navíc konzervativní ošetření, tzn. že nemusí následovat operace, nýbrž kloub je fixován po dobu asi 6 týdnů pomocí sádrové dlahy nebo speciálního obvazu.

Nakonec následuje mobilizace a stabilizace prostřednictvím rehabilitačního cvičení.

Přetržení vazů na kolenním kloubu

     Kolenní kloub má relativně komplikovanou stavbu a je často vystaven biomechanickými zvláštnostmi při stání, chůzi a zvlášť při sportu extrémní zátěži.

Úchytné vazy probíhající po vnitřní i vnější straně propůjčují kloubu stabilitu proti bočnímu zvrtnutí a přetočení. Navíc hrají křížové vazy probíhající uvnitř rozhodující roli při vedení pohybů.

Více než u všech ostatních kloubů se na stabilizaci kolene podílí okolní svalovina.

     Nejčastějším mechanismem poranění kolenního kloubu je náhlé vnější nebo vnitřní přetočení současně stálé nohy, např. při lyžování nebo fotbalu. Často se poté vyskytne kombinované poranění křížových a postranních vazů stejně tak navíc menisku, chrupavky nebo kloubního pouzdra.

     Přetržení vazů kolenního kloubu je velmi vážným zraněním, neboť vzniká velké riziko trvalého poškození kloubu (Artróza). Po důkladné prohlídce, často pomocí Artroskopie, je rozhodující individuální terapeutický plán.

Přitom se s ohledem na stupeň aktivity, stáří a schopnost pacienta ke spolupráci usiluje ve většině případů o operativní řešení. Postranní vazy jsou při tom sešity, křížové vazy často nahrazeny vazovou plastikou. Vhodný může být také konzervativní postup.

To ovšem neznamená, že není nasazena vůbec žádná terapie, nýbrž intenzivní tréning koordinace a stavby svalu, který vyžaduje angažovanou spolupráci pacienta po dlouhý čas, aby se docílilo uspokojivého výsledku léčby.

Přetržení vazů základního palcového kloubu

     Toto poranění označované také jako „lyžařský palec“ nebo „brankářský palec“ je nejčastějším přetrháním vazů ruky. Je způsobeno pádem na napnutý palec nebo také zachycením palce ve smyčce lyžařské hůlky při pádu. Palec je tímto přetržením vazu výrazně nestabilní a nemůže již splňovat svou držící funkci při uchopení.

     Terapie lyžařského palce může být sice provedena konzervativně sádrovou dlahou, ovšem není garantováno, že dlaha vydrží pohromadě ve správné pozici. Tudíž by mělo být preferováno operativní řešení se závěrečnou fixací pomocí sádry po dobu 5 týdnů.

Operace vazu

Tento článek je věnován pro chovatele, kteří řeší to samé co já – pejsek má přetržený kolenní vaz. Tedy u nás už to máme za sebou. Protože jsem ale měla ze zákroku trochu obavy, chtěla jsem si přečíst zkušenosti jiných chovatelů. Bylo jich velmi málo a týkala se většinou mnohem menších psů. Tak se nyní se svou zkušeností podělím já s vámi.

Faron je pes plemene Cane Corso. Je to úžasný pes, chytrý, milující, aktivní a věrný. A taky někdy trošku nemotora. Jakmile já nebo někdo z rodiny jdeme pracovat ven, Faron je samozřejmě ihned připraven k asistenci. Musí detailně kontrolovat, co děláme, co máme v rukách a kam to dáváme. Následně pořádně očuchat.

Bohužel to se mu vymstilo – jednou jsme vynesli ven srolovaný koberec a položili ho na zem. V tu ránu tam Faron už byl, po koberci lezl a čuchal. Bohužel je to ,,brambora’’, zadní noha mu z role sjela, on zakňučel, lehl si a začal si okusovat koleno. Za chvilku se zvedl a  při chůzi na onu nohu trochu napadal.

Pár dní jsem to nechala být s tím, že když si té nohy už nijak nevšímá, že to nebude nic vážného a že se noha srovná. Nesrovnala. Po cca třech týdnech kulhání jsme navštívili veterináře. Tzv. šuplíkovou metodou zjistil, že má Faron přetržený kolenní vaz a že je nutná operace. V tu chvíli jsem jen vytřeštila oči a ptala se, co to znamená.

Veterinář mi sdělil, že to je nenáročná operace v narkóze, kdy stávající vaz vymění za umělý a pak bude mít pes chvíli dlahu a bude vše dobré.

Kolenní vaz se v našem případě – úplného přetržení, nedal nijak léčit. Natržený vaz u mladých psů má šanci na srůst, přetržený bohužel ne. Proto nebylo vyhnutí a na operaci jsem psa objednala. 

Nedařilo se mi sehnat dostatek informací. Nešlo mi ani o to, jak operace probíhá, to nemohu nijak ovlivnit, ale o to, jak se pes pak chová, co potřebuje, co smí a co ne. Tak jsme šli do neznámého. 

Pejska jsme přivezli, dali na vyšetřovací pult. Veterinář mu píchl uspávací injekci a během cca 3 minut začali Faronovi padat očka a tvrdě usnul. V tu chvíli doslova zcela uvadl 🙂 Následovalo oholení nohy v místě operace a také dole nad tlapkou, kam přišla kanyla. Tu mu veterinář oblepil a obvázal. Pak jsme již museli pryč.

Doma jsem samozřejmě celá nesvá seděla a čekala na telefon. Přibližně za dvě a půl hodiny se uskutečnil hovor, že operace je hotová a abychom přijeli, kdyby se pes začal probírat.

Stihli jsme to dobře, v době našeho příchodu Faron stále plul říší snů. Měl celou nohu ovázanou, první vrstva byla gáza, druhá vata a třetí červený obvaz, který ztvrdl jako sádra.

Zajímavé:  Jak posílit svoji psychiku v náročné životní situaci – vše o zdraví

Takže noha byla fixovaná, ale ne příliš zatížená.

Operace vyšla okolo deseti tisíc korun. To mi přišlo jako únosné, tím spíše pokud si vezmete, o jak velkého psa se jednalo. Zaplatili jsme, dostali jsme pár tobolek léků na případné tlumení bolesti, pejska naložili a vyrazili k domovu.

Ačkoli to máme kousek, pes se nám cestou začal probírat. To bylo velice nepříjemné, zjistil, že se mu něco dělo a bolelo ho to. Velice teskně a hlasitě kňučel a snažil se vstát a chodit, ačkoli mu to vůbec nešlo a neměl ještě ani sílu. Naštěstí jsme doma byli rychle. Pejska jsme vynesli domu a uložili.

Během čtvrt hodinky se dokázal postavit, ale kňučel, operovanou nožku v dlaze tahal za sebou, nechtěl posedět a stále do něčeho narážel. V tu chvíli mi připadalo, že strašně trpí a že mu musím pomoci, jen jsem nevěděla jak. Ale netrpěl, byl prostě jen zmatený, překvapený a trochu ustrašený. Museli jsme ho zkrátka chytit, dát ležet a hlídat. Byl unavený a tak rychle zase usnul.

Prášky na bolest nebylo potřeba podávat, následně si nohy vůbec nevšímal. 

Druhý den ráno jsme vynesli Farona ven aby si ulevil. Ale řeknu vám, nosit alespoň třikrát denně a dva týdny v kuse, 55 kg vážícího psa dvě patra nahoru a dolu, dalo pěkně zabrat!

Měli jsme obavy z toho, jak se dojde vyčurat, když vždy jednu zadní nohu zvedal. Ze začátku se operovanou nohu skutečně snažil zvedat, samozřejmě si ji akorát jen počural, nakonec se naučil ji tak nějak natáhnout dozadu. Takže žádné komplikace ani v tomto směru.

Bála jsem se, jak dlouho ho dokáži udržet v klidu. Faron si zvykl běhat se svou kámoškou Sisi celý den po venku, strašit pošťáky a skákat na vrata, když jde kolem nějaké rozpustilé dítko, které ho dráždilo. No a teď jsem s ním byla nepřetržitě doma a hlídala a hlídala. Dle veterináře měl zůstat v klidu 14 dní.

No jenže můj milý pes již třetí den pajdal na schody, venku pobíhal a blbnul i s dlahou. Po schodech mu naštěstí nešlo chodit, dlaha mu v tom bránila. Díky nezkrotné snaze o jakoukoli aktivitu měl již šestý den dlahu potrhanou a ošuntělou, takže jsme vyrazili na převaz. Veterinář odstříhal dlahu, nohu prohlédl a byl spokojen.

Tělo dle něj vaz přijímá dobře, rána nehnisá a je čistá. Spokojeně jsme odešli domu s tím, že další převaz nás čeká za týden. Ale co se nestalo, náš aktivista měl opět po 5 dnech obvazy na maděru, ač jsem se snažila psa krotit, co to šlo. Takže druhý převaz. Při této návštěvě nám veterinář už dal pouze desinfekci, která podporovala hojení jizvy.

Noha byla v perfektním stavu, samozřejmě bylo nutné ji šetřit – neskákat, neběhat, vyhnout se schodům. Vaz byl tělem přijat, rána byla zahojená, stehy se vstřebávaly. Pohyb jsem začala zařazovat velmi pozvolna, přeci jen dva týdny je krátká doba na zahojení se kolene a navíc s ohledem na hmotnost psa jsem to nechtěla riskovat.

Určitě ale mohu doporučit plavání, to se mi osvědčilo skvěle. Jakmile se stehy zatáhnou a rána je srostlá, šup do vody. Ale pozor na terén, vyhněte se mokrým kamenům, měkkému bahnu a podobně.

A tímto vlastně celá operace a léčba končila. Po pár týdnech se jizva zcela ztratila a zarostla srstí, takže z pohybového ani estetického hlediska nezůstaly žádné památky. Pro podporu pevnosti a jako prevenci jsem začala Faronovi podávat Alavis Triple Blend pro koně. V případě 55 kg vážícího psa se jedná o finančně výhodnější variantu a také vzhledem k tomu, že je tento přípravek ve formě prášku a ne tabletek, se dobře v krmivu ztratil. Faron od té doby běhá jako srnka a s kolenem nebyl žádný problém. Dnes jsou to dva roky, co má operaci za sebou.

Pokud tedy vašeho miláčka také čeká výměna vazu, nebojte se. Buďte v klidu, věřte svému veterináři. Jedná se opravdu o rychlý zákrok, který neohrožuje život. Je ale nutné dbát po operaci na co nejmenší zatížení operované nohy. Já zůstala po celou dobu se psem doma.

Venku jej prostě neuhlídáte, je tam spousta podnětů a ruchů a navíc, stonat se má doma v teple 🙂 Určitě doporučuji dlahu a obvazy pravidelně kontrolovat, občas se stalo, jak se noha hýbala, že se obvaz sesunul a pod dlahu se dostaly nečistoty.

To se pak špatně čistí a není to vzhledem k čerstvé ráně vůbec dobré. 

Doporučuji pořídit pejskovi pár odolnějších hraček na zabavení, ideálně něco méně náročného. Složitější hry si pes chce obhlídnout a očichat ze všech stran aby zjistil, kudy na to. Ale vy chcete, aby pes zůstal v klidu. Mě se osvědčil Kong Extreme, do kterého jsem namazala trochu paštiky s piškoty, tvarohu nebo nasypala kousky sýru. Když to dáte do mrazničky, pejska zabavíte na delší dobu. Dále jsem pořídila pár hodně tvrdých pamlsků, jako jsou žvýkačky nebo vepřová ouška. 

Máte-li doma plovoucí nebo jinou hladkou a kluzkou podlahu, tak pozor. Pes má ze začátku s chozením problémy, vypadá, jak kdyby se to teprve učil. Je nemotorný, neohrabaný a jeho chůze je vratká.

Nenechte ho po takové podlaze chodit, pokud by uklouzl, může si skutečně ublížit. Já to vyřešila asi 3m dlouhým kusem koberce, na kterém se mohl protáhnout a otočit. Mimo něj sám poté již nešel, bylo vidět, že si není jistý.

Raději počkal na nás a my ho odnesli.

Co se týče pelíšku, zapomeňte na pelíšky s vysokým okrajem. Pes bude mít se vstáváním potíže, bude to pro něj díky nehybné noze (v našem případě zadní) náročné. Výborné jsou tvrdší a vyšší pelíšky bez okraje. Při vstávání se pes nebude zbytečně bořit a nebude mu nic překážet.  V autě psa určitě dobře uložte, a pokud je to možné nedovolte mu se moc hýbat. Už samotná jízda způsobuje otřesy a náklony auta , které se pes snaží vyrovnávat a tím zatěžuje právě nohy. Nemluvě o rychlém brzdění. Super je přepravka připoutaná k sedadlu v autě.

A to je vše, víc není potřeba. Pejsi se rychle zotavují, mají do všeho chuť a budete se divit, jak vše skvěle zvládnou. Vy na to musíte pouze důsledně dohlížet a starat se 🙂

Všem pejskům, které čeká výměna vazu, přejeme s Faronem štěstí a rychlé uzdravení!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector