Prevenar 13 nebo synflorix – Vše o zdraví

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

Dávali jste očkovat na pneumokoky? Pokud ano, jakou vakcínu jste zvolili a nechávali jste očkovat najednou? Nám doktorka očkování na pneumokoka doporučila (syn už měl zánět středního ucha v šestém týdnu). Říkala, že by naočkovala Hexu a očkování proti pneumokokům najednou – že po tom může být rozladěný nebo mít teplotu – tak ať to má za sebou najednou než ho trápit po čtrnácti dnech znova. Ale četla jsem, že je lepší očkovat postupně. Co si o tom myslíte? Jak to snášel váš prcek?

Nenašli jste diskuzi, kterou jste hledali? Přidejte ji

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

vivi182t, 23. 9. 2021, 20.59

Ahoj, očkování snáší každý jinak. Moje první dcera prošla vždy v pořádku bez problému a druhá to snáší hůř. Je mrzutá, unavená a má někdy i zvýšenou teplotu. Což i po očkování někdy bývá. Tady je poměrně pěkný článek. Popsané jak to s očkování miminek https://www.mimikov.cz/magazin/ockovani-miminek/ vlastně je. Ať se rozhodneš jak chceš, držím palce.

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

Romanka40, 6. 11. 2019, 7.26

My davali prevenar. U druhorozene uz ockovat nebudu

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

Mygara, 8. 3. 2019, 16.50

já bych raději oddělila, reakce může být i nemusí, nebo také může být případně dvojnásobná

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

porsche, 2. 3. 2019, 13.12

Nechavala jsem ockovat prevenarem a hexa,dcera i syn snaseli dobre,ockovani bylo po 14 dnech

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

Adelinka, 1. 3. 2019, 15.09

na pneumokoky jsem očkovat nenechávala, nechtěla jsem dceru zatěžovat víc než bylo nutné, po každém očkování se jí rozjel ekzém a pak jsem to dávala jakou dobu dohromady

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

Žofinka, 1. 3. 2019, 13.16

Osobně jsem spíše pro oddělené očkování a také jsem to tak dělala

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

V007A, 28. 2. 2019, 19.39

Očkovala jsem jen ty povinné,nic jiného.

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

Janna, 27. 2. 2019, 20.54

Je pravda, ze kdyby mel nahodou reakci na ockovani, tak nebudes vedet, na kterou vakcinu to bylo, kdyz nechas naockovat najednou. Jinak ja jsem ockovani proti pneumokokum nechtela, ale kdyz tvuj syn uz mel zanet stredniho ucha, tak bych urcite nevahala a naockovat dala. Ale nejspis opravdu postupne, ne naJednou. Prevenar je tusim proti 13 pneumokokum a synflorix proti 10 druhum.

Prevenar 13 nebo synflorix - Vše o zdraví

petralak, 27. 2. 2019, 20.29

Dohromady Hexa a Prevenar, u nás úplně bez komplikací, jak kdyby nic nebylo

Janako, 27. 2. 2019, 17.07

Dávali jsme dohromady, syn měl trochu teplotu.

Chat: MUDr. Černá a R. Kalovský — Sama doma — Česká televize

Doubkova: „Dobry den, rada bych se zeptala, zda je ockovani proti meningitide u deti vhodne az po jednom roce a jakemu prostredi se do te doby vyhybat. Je pravda, ze ockovani proti meningitide B a A muze pomoci i proti meningokokovi typu C? dekuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „Dobrý den, meningitid je více typů, očkovat lze dítě již v kojeneckém věku a to vakcínou proti pneumokokům (pneumokokové meningitidě). Očkování proti menigokokovým infekcím je možné pouze proti typu C, nechrání proti ostatním typům. Bohužel vakcína proti typu B zatím neexistuje. Nejlépe by Vám měl poradit Váš praktický dětský lékař.“

Monika P.: „Dobrý den stále s maminkama řešíme zda nechat děti očkovat nebo ne.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „meningitda může být smrtelné onemocnění, může mít velice těžké celoživotní následky. Očkování může zabránit onemocnění či výrazně zmírní následky. Oba očkování doporučujeme, jak proti pneumokokům tak proti meningokokům.“

Jitka Dvořáková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kolika měsíců je možno dítě očkovat proti meningokoku. Mám čtyřměsíčního syna a dětská lékařka mi očkování nedoporučuje. Děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „lze očkovat i kojence proti meningokokům, ale dítě do jednoho roku věku má celou řadu dalších očkování. POkud je v pořádku, doporučujeme očkovat proti pneumokokům a meningokokům, jakmile to tzv.povinná očkování dovolí. Mezi jednotlivými očkováními musí být určitá doba.“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych poprosit o upřesnění příznaků u kojence (7 M). Bohužel jsme přišlo do kontaktu s neštovicemi, a prcek je momentálně oslaben i nachlazením. Bohužel nebyl příliš kojen a i to málo co bylo ustalo před měsícem. A meningitidy se velmi obávám. Děkuji za odpověd.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „příznaky jsou horečka špatně reagující na léky proti teplotě, neklid nebo naopak spavost, zvracení, odmítání jídla. U kojenců nemusí váznou šíje, příznak, který je jinak pro meningitidu typický.“

Iva Potyková: „Kdy nejlépe očkovat dítě proti meningokokovi? Mám 16- ti měsíční dítě, chtěla jsem je nechat naočkovat v půl roce, paní doktorka chce očkovat až ve dvou letech.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „proti meningokokovi lze očkovat kdykoli, není nutné čekat do 2 let. Musí být ale dodržen dostatečný odstup od ostatních tzv. povinných očkování. Stejně tak i proti pneumokokům lze očkovat i malé kojence.“

Michaela Ihnatišínová: „Dobrý den paní doktorko, před necelým rokem jsem nechala syna očkovat proti Meningokokovi, v té době mu byl 1 rok a naše paní doktorka mi řekla, že tato vakcína ho bude chránit proti tomuto onemocnění doživotně. Je to opravdu pravda? Děkuji za odpověd Michaela Ihnatišínová“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „Vaše paní doktroka má pravdu, pokud bylo dítě očkováno konjugovanou vakcínou, která je pouze proti typu C, měla by tato vakcína mít celoživotní imunitu.“

Nicole Hájková: „Pokud nechám dítě naočkovat v 16 měsících proti meningokovi, je nutné ještě přeočkování. Pokud ano, kdy? Děkuji.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „Přeočkování proti meningokokovi není nutné, pokud se dítě naočkuje konjugovanou vakcínou, která je pouze proti typu C.“

Dana: „Dobrý den.Mám dotaz jestli tato vakcína ochrání před onemocnění meningitidy ?kolik typu je teto závažné nemoci a kdy doporučujete očkovat a kolik to stoji.Děkuji předem a přeji krásný den.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „Dobrý den, děti jsou ohroženy 2 typy meningitid. Pneumokokem a meningokokem. Obě onemocnění jsou velmi závažná, mohou mít těžké následky, dítě může i zemřít.

Očkovací látka proti meningokokům stojí kolem 750-800 Kč, podává se jedna dávka. Vakcína proti pneumokokům stojí kolem 2000 Kč, pro děti narozené po lednu 2010 a některé rizikové skupiny dětí je zdarma.

Očkování je vhodné co nejdříve, pokud to dovolí stav dítěte a je dodržen dostatečný odstup od ostatních očkování.“

cibulečka: „Má smysl očkovat děti již větší (např. 6 roků a více)?“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „proti meningokokům a klíštatům určitě“

Dagmar: „Dobrý den, paní doktorko, je vhodné očkovat pětiletou dceru proti pneumokokovi nebo jiné bakterii způsobující meningitidu, když má dcera od narození atopický ekzem a astma? Bojím se reakce jejího imunitního systému na očkování. Děkuji.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „V 5 letech bych u Vaší dcera asi proti pneumokokovi neočkovala, meningokok je lepší v tomto případě očkovat až po 10 roce.“

Petra Gabková: „Dobrý den, když jsem syna nechala očkovat proti pneumokovi, znamená to, že je ochráněn i pře meningitídou? Děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „pouze proti pneumokoové meningititě, před jinou příčinou toto očkování nechrání“

alena: „Dobrý den,doporučujete naočkovat 10,5 letou dceru proti meningokokovi?“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „ano, doporučuji, určitě před 15 rokem věku“

Alena: „Dobrý den,proč nehradí pojišťovny tohle očkování?Ne každý má na to aby zaplatil všechny doporučené očkování která mohou dětem pomoci“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „to Vám bohužel neumíme říct – to se řeší všechno velice dlouho, očkování proti pneumokokvi se řešilo více než 4 roky“

Daniela Stašová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mluvila jste o pneumokokovi, mám 6měsíčního (25.9.

2009) syna a paní doktorka ho začala očkovat proti pneumokokovi s tím, že je toto bezplatné, a vy jste řekla, že je tomu tak pouze u dětí narozených v roce 2010. Jak je to tedy s tím placením za tyto vakcíny.

Splnili jsme všechny podmínky platné v té době (narozen po 1.8.2009 a očkování zahájeno do 5měsíců věku). Děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „omlouvám se, věk se posunul myslíme si, že pro děti narozené v srpnu 2009, přesně top ví prektický lékař.“

Silvie: „Dobrý den, můj syn (2 roky) má za sebou 3 očkovací dávky Prevenaru..může ho to také ochránit proti meningokokovým infekcím? Děkuji..“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „ne, prevenar chrání pouze proti pneumokokovi“

Ketrin: „Dobrý den, můj syn-16 měsíců byl před týdnem očkován povinným očkováním. Po jaké době bychom se mohli očkovat proti meningokokovi?“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „mezi jednotlivýmo očkováními by měl být alespoň mesíc odstup“

Kelarová: „Dobrý den, kterou vakcínu by jste doporučovali, synflorix nebo prevenar? Je hrazen pro deti narozené po lednu 2010 i prevenar 13? Děkuji.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „prevenar 13 zatím hrazen není, ale možná zvolte prevenar 7 a přeočkování pak lze prevenarem 13, který snad už bude hrazen“

Daniela: „Dobrý den, je pravda, že proti meningokokovi existuje hned několik druhů vakcín, které se indikují podle věku dítěte? Děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „vhodná je konjugovaná vakcína proti typu C, kombinovaná se musí po 3 letech opakovat“

Zajímavé:  Léčba Zánětu Šlach V Loktu?

Petra Rampulova, Malhostovice 9, 66603: „Dobrý den, v pořadu jste uvedla, že Prevenar je proplácen pojišťovnou. Bohužel neni to zcela pravda, jak mně bylo sděleno pojišťovnou a dětskou lékařkou.

Proplácen je pouze Prevenar 7mi valentní, Prevenar 13 proplácen není. Dostali jsme předpis a celou dávku budeme hradit. Můžeme zažádat o jednorázový příspěvek na očkování, který činí 1000 Kč.

Nebo máte jiné informace? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem, Rampulová Petra“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „prevenar 13 by měl být v krátké době také hrazen, zatím doporučujeme očkovat prevenarem 7 a přeočkovat prev. 13“

Eva: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,když nechám dítě očkovat proti meningitidě typu C,a onemocní jiným typem této nemoci,zda průběh nemoci nebude horší, než kdyby dítě nebylo očkováno vůbec.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „ne, průběh by na očkování neměl záviset.“

Jana Synková: „Dobrý den,syn má 2 roky je očkovan proti pneumokokům, dceři je 7 let a je očkovaná proti meningokokům. Chtěla jsem se zeptat,zda je potřeba, aby měli obě očkovací látky. Děkuji.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „starší dítě již očkování proti pneumokokům nepotřebuje, mladší by proti meningokokům očkováno být mohlo“

Hana Matoušová: „Dobrý den,dcera včera večer zničehonic začala zvracet a přidala se horečka 39st. Na pohotovosti nám lékařka sdělila,že jde pravděpodobně o střevní onemocnění.Během noci zvracení ustalo a teplota klesla.Takže je tak. Nicméně,jak se dá diagnostikovat meningitida? Dcera,13měsíců není zatím naočkována. A další dotaz,v jakém věku doporučujete očkování proti meningitidě?? děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „pokud je dnes dítě v pořádku, pravděpodobně meningitidu nemá. Ale v každémpřípadě je kontorla lékařem nutná“

Jana Šafránková: „Dobrý den, prosím, v kolika nejdříve je vhodné očkování proti klíšťové encefalitidě a meningitidě, aby nebyly očkovány v jednom roce (mám děti 1,5 R a 3,5 R). Děkuji, Šafránková“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „kojence a batolata je vhodné očkovat proti pneumokokům, ev. meningokokům, klíšt. encefalitida se doporučuje až ve školním věku“

Jana Šafránková: „Prosím, jaká vakcína je vhodná pro dítě 3,5 R, od vánoc měla 3x pneumokokový zánět oušek (obou), v březnu zápal plic. Stačí Prevenar 13? Děkuji, JŠ“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „učitě očkujte, prevenar 13 je pro vaše dítě vhodný“

Jana K.: „Dobrý den. Dcera 16 měsíců, je očkována pouze dvěma dávkami Synflorixu. Třetí dávka nám nebyla doporučena, protože dcera měla u obou dávek vysoké horečky a křeče a potíže s dýcháním. Byla i hospitalizována. Chci se zeptat: chrání před pneumokokem i ty 2 dávky nebo bylo očkování zbytečné? Děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „2 dávky by měly stačit, pokud reakce na očkování byly takto závažné, 3. dávku bych nedávala“

Hanka: „dobrý den, máme dítě očkované od 3. měsíce Prevenarem. Ten teda proti meningitidě není a měli byjsme jej naočkovat? Ta nemoc může udeřit jen tak z ničeho nic? A očkování stojí kolik? Děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „prevenar funguje na pneumokokovou meningitidu, na další typy je třeba další očkování. Meningokoková vakcína stojí kolem 750-800 Kč“

Marcela B.: „Dobrý den. Svoje děti ve věku 2 a 4 roky jsem nechala naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Nyní uvažuji i o očkování proti meningokokovi.

Nebo je vhodnější očkovat nyní proti pneumokokovi? Děti jsou zdravé, jen 2x do roka bývají nachlazené. Ještě neměly ani chřipku či angínu.

Slyšela jsem, že je očkování proti pneumokokovi vhodné spíše pro děti, které jsou často nemocné, je to pravda? Děkuji“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „meningitidu mohou mít i děti jinak zcela zdravé. Očkování doporučujeme“

Dana: „Paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda virová meningitida je vždy diagnostikovatelná vyšetřením magnetickou rezonancí mozku a základním biochemickým vyšetřením mozkomíšního moku. Děkuji.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „ano, obě vyšetření jsou nutná“

Trtíková: „Dobrý den paní doktorko. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné očkovat dítě proti pneumokokovi i ve věku 6 let. Náš pediatr nám řekl, že to má smysl pouze do věku 5 let. Ještě jsem se chtěla zeptat, která vakcína proti meningokokovi je pro 6 leté dítě nejvhodnější. Na internetu je několik vakcín, kterou vy osobně doporučujete. Děkuji za odpověď. E.Trtíková“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „pediatr má pravdu, proti meningokokvi je vhodná vakcína proti typu C, stojí cca 750 – 800 Kč, měla by mít celoživotní imunitu“

Helena: „Dobrý den.Má očkování v prvním roce dítěte proti pneumokokovi nějaké vedlejší učinky?Můj vnuk v prvním roce začal v pohodě,opakovat,mluvit,ale po očkování v 1,5 roce věku přestal a ve vývoji se vrátil zpět cca o 1/2- 3/4 roku zpět.

Nyní jsou mu 3 roky mluví jako dítě v necelých cca 1,5 roku.Slyšela jsem, že vakcína obsahuje rtut a ve vyjímečných případech může ovlivnit i vývoj dítěte.Dítě je vyšetřeno i na autismus a toto vyšetření je v pořádku.

Prosím o odpověd pouze v PC,nikoliv v televizi.Děkuji.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „myslím si, že očkování bez prostředně nesouví s tím, co se vnukovi stalo. Spíše jde o nejaké jíné onemocnění, které se očkováním pouze spustilo. Očkovací látka rtut neobsahuje.“

Lucie Němcová: „Dobrý den, máme jít přístí týden na očkování pneumokoka, dcera je narozená 25.6.2009, lékařka mi říkala, že na bezplatné očkování nemáme nárok. Je očkování bezplatné pro děti narozené během celého roku 2009? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „bezplatné je pro děti narozené od srpna 2009 (rpoti pneumokokovi)“

Hana: „Dobrý den, dcera (2roky) již měla přeléčeného pneumokoka. Má již vytvořeny protilátky nebo je potřeba očkování Prevenar? A na meningokoka je očkování jiné?“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „Bohužel protilátky nemusí mít vytvořené – pneumokoků je celá řada a meningitidu může způsobit jiný typ, kterým dítě onemocnělo dříve. Proti meningokokkům je jiná vakcín.a“

divačka: „Je nějaká možnost příspěvku na očkování Prevenarem u dětí které nespadly do hranice pro hrazené očkování?Mám 2 leté syna a na očkování bohužel nemám“

MUDr. Černá a R. Kalovský: „zeptejte se u vaší pojišťovny, zda by vám nepřispěla“

vakciny-cz

Pravda o očkování: Většina z vakcín se skládá z usmrcených patogenů či pouze určitých částí viru nebo bakterie. Pouze některé očkovací látky obsahují oslabené, živé patogeny.

Očkování může být někdy následováno horečkou, nevolností, ospalostí či lokálními reakcemi jako je otok nebo zarudnutí v místě očkování. Nicméně tyto vedlejší účinky očkování jsou obecnou reakcí organismu na očkování a obvykle rychle ustupují.

Nemají nic společného s onemocněním, proti kterému je vakcinace namířena.

Živé vakcíny mohou opravdu vyvolat mírné příznaky připomínající danou chorobu. Omezené množství očkovacích látek obsahuje oslabené, živé patogeny. Jde např. o vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

U živých vakcín může vzácně ve specifických případech k onemocnění dojít, obvykle s lehkým průběhem. U osob s významnou poruchou imunity by po očkování živými vakcínami mohlo dojít i k rozvoji těžkého onemocnění.

Možnost podání živých vakcín u takovýchto pacientů se proto řídí přísnými pravidly a je pečlivě zvažována lékařem.

Očkování proti spalničkám

Nejznámějším příkladem jsou spalničky. Jelikož očkovací látky proti spalničkám obsahují oslabený, nicméně živý virus spalniček, může vyvolat spalničkám podobnou vyrážku u asi 5 % očkovaných dětí. Ta se objevuje zhruba 1 týden po očkování.

Vakcíny proti spalničkám nezpůsobují zánět středního ucha či zápal plic, které často doprovázejí skutečné onemocnění spalničkami.

Zánět mozku (spalničková encefalitida) je po očkování extrémně vzácný. Výskyt encefalitidy je hlášen s frekvencí menší než 1 na 10 milionů dávek vakcíny. Riziko vzniku encefalitidy způsobené infekcí přírodními viry spalniček je ale 1 na 1 000 až 2 000 případů.

Účinnost žádné vakcíny není 100%. Z individuálních důvodů také nemusí u všech očkovaných jedinců dojít k rozvoji imunitní odpovědi.

Rozvinutí dětské obrny (poliomyelitidy) u pacientů, kterým byla podána orální polio vakcína, je dnes již historií ve většině evropských zemí.

Tato živá vakcína, která pomohla snížit výskyt poliomyelitidy v širokém měřítku, mohla sama o sobě malý počet případů každoročně způsobit. Nicméně od konce 90.

let byla ve většině evropských zemí tato orální živá vakcína postupně nahrazena injekční formou, která neobsahuje živý virus a nemůže tak onemocnění vyvolat.

Více o očkování proti jednotlivým nemocem:

  • Očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním
  • Očkování proti pneumokokům
  • Očkování proti rotavirům
  • Očkování proti rakovině děložního čípku
  • Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování nevyvolává astma ani alergie

Neexistují vědecké důkazy o tom, že by očkování způsobovalo nebo zhoršovalo alergická onemocnění. Alergická onemocnění bývají zapříčiněna různými faktory (jako například genetika, životní styl, prostředí atp.).

Rozsáhlé vědecké studie však nepotvrzují, že by očkování způsobovalo nebo zhoršovalo alergická onemocnění.

Naopak pro řadu pacientů s astmatem nebo atopickým ekzémem je očkování proti různým onemocněním doporučováno, protože pacienti mohou mít vyšší riziko nákazy, těžkého průběhu některých chorob a/nebo i zhoršení jejich základního onemocnění.

Ve velmi vzácných případech (méně než 1 případ na 100 tisíc lidí) se mohou objevit alergické reakce (např. kopřivka nebo obtíže s dýcháním). Závažné alergické reakce (např.

anafylaktický šok) se mohou objevit v méně než 1 případu z milionu podaných dávek očkování. V praxi lze častěji pozorovat vedlejší příznaky očkování, jako např. teplotu nebo zarudnutí či bolestivost v místě vpichu.

Zajímavé:  Priznaky Zanetu Po Vytrzeni Zubu?

Vedlejší příznaky očkování však v žádném případě nejsou srovnatelné s potížemi doprovázejícími prodělání nemoci, proti které se očkuje.

Očkování a autismus u dětí

Původ tvrzení o souvislosti mezi očkováním a autismem pochází ze studie Andrew Wakefielda publikované v roce 1998 v britském časopisu Lancet.

Studie byla tři roky prošetřována britskou lékařskou komorou (General Medical Council). Po třech letech důkladných nezávislých výzkumů bylo prokázáno, že studie byla záměrně klamavá, zavádějící a byla z Lancetu stažena.

Následně byl Wakefield vyškrtnut z registru lékařů a byla mu odejmuta lékařská licence.

S následky studie se však Velká Británie potýká dodnes. Pro mnohé rodiče byla na základě této studie domnělá rizika očkování příliš vysoká a rozhodli se svým dětem nepodat očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR vakcína).

V letech 2003–2004 zde proto došlo k poklesu proočkovanosti dětí proti těmto nemocem. Světová zdravotnická organizace doporučuje proočkovanost ve výši alespoň 95 %, avšak ve sledovaném období dosahovala proočkovanost ve Velké Británii pouze 80 %.

Během 2 – 3 let se tak opět začaly množit případy spalniček. Jen v roce 2006 bylo nahlášeno nejen 773 případů onemocnění, ale také 1 úmrtí dítěte. Jednalo se o první úmrtí na spalničky na britských ostrovech za posledních 14 let.

Situace vygradovala v květnu 2013, kdy ve Walesu propukla spalničková epidemie, kterou zažehnalo až masové očkování.

Dodejme, že vědecké důkazy o tom, že by vakcíny způsobovaly autismus u dětí, neexistují, jak informoval Světový poradní výbor pro bezpečnost očkovacích látek (GACVS) Světové zdravotnické organizace (WHO) a jak dokládá celá řada dalších studií např. z Británie, Dánska, USA nebo Švédska.

Nepovinná očkování :

Onemocnění vyvolaná pneumokoky mohou být zvláště v nízkých věkových kategoriích velmi nebezpečná, až život ohrožující, mnohdy s trvalými následky po prodělaném onemocnění. Jedná se hlavně o těžké zápaly plic, záněty mozkových blan nebo sepse. Proti těmto závažným formám pneumokokových onemocnění můžete své dítě chránit očkováním.

Tato očkování jsou plně nebo částečně hrazená ze zdravotního pojištění (podle toho, jakou si zvolíte vakcínu). Synflorix je plně hrazený ze zdravotního pojištění a chrání proti 10 typům pneumokoků, Prevenar 13 poskytuje ochranu proti 13 typům a je s doplatkem, resp. částečně hrazený. Očkování je ve třídávkovém schematu podobně jako je tomu u hexavakcíny. Znamená to, že dítě dostane 1.

dávku někdy mezi 2 a 5 měsíci věku, 2. dávku optimálně za 2 měsíce od té první a 3. dávku cca 6 měsíců od té druhé. Děti předčasně narozené (pod 37. gestační týden) musí být očkovány ve schematu čtyřdávkovém, tzn. 3 dávky po 1 měsíci a 4. dávka min. 6 měsíců od té třetí. K tomu, aby bylo očkování hrazeno z pojištění, je nutné podat první 2, resp. 3 dávky (podle schematu) do 7 měsíců věku dítěte.

Dá se očkovat i později, ale pak je to za plnou úhradu. 

Rotaviry způsobují obzvláště u malých dětí zvracení a četné průjmy, které mnohdy končí dehydratací dítěte s nutností hospitalizace a podávání infuzní terapie. Rotaviry se šíří vzduchem, jejich infekčnost je velmi vysoká.

Proti takovýmto těžkým průběhům rotavirových střevních infekcí můžete Vaše dítě ochránit pomocí vakcíny Rotarix nebo Rotateq. Jedná se o vakcíny perorální, což znamená, že se podávají do úst dítěte ve formě sladkého roztoku. Rotarix má dvoudávkové schema, Rotateq třídávkové. V obou případech se dá očkovat již od 6 týdnů věku dítěte.

V případě Rotarixu musí být první dávka podaná do 16. týdne věku, v případě Rotatequ do 12. týdne věku dítěte. 

Meningokokové infekce patří mezi vysoce nebezpečná, život ohrožující onemocnění. Jedná se hlavně o záněty mozkových blan a sepse (tedy stav, kdy infekce postihuje celý organismus). Tato onemocnění bohužel mnohdy končí trvalými následky (např. amputace prstů či celých končetin) nebo dokonce smrtí pacienta.

Průběh je velmi rychlý a rozpoznat onemocnění včas bývá velmi obtížné, někdy až nemožné. Nejrizikovější skupinou jsou kojenci a malé děti, druhou rizikovou skupinou pak dospívající a mladí dospělí.

Zatím není k dispozici vakcína, která by chránila proti všem meningokokům současně, takže aby byla ochrana kompletní, je ideální kombinace 2 vakcín (Bexsero + Nimenrix či Menveo a nebo Trumenba + Nimenrix či Menveo).

Vakcíny Bexsero a Trumenba chrání proti meningokokům skupiny B, Bexsero je určeno pro děti již od 2 měsíců věku, Trumenba pro děti starší 10 let a dospělé. Do 2 let věku je potřeba Bexsero naočkovat 3 dávkami této vakcíny, od 2 let výše se očkuje 2 dávkami (platí pro Bexsero i Trumenbu).

Proti meningokokům A, C, W, Y chrání vakcíny Nimenrix a Menveo. Nimenrix se dá aplikovat již od 6 týdnů věku, Menveo od 2 let. Pokud se očkuje již v prvním roce života, je zapotřebí podat 3 nebo 2 dávky očkování, podle toho, v jakém věku bychom začali. Od 1 roku již stačí vakcína 1 s tím, že je vhodné po cca 5 letech přeočkovat.

Od 1.5.2020 platí úhrada očkování proti meningokokům ze zdravotního pojištění. Podmínky hrazení jsou v případě očkování proti meningokoku skupiny B zahájení očkování do ukončeného 6. měsíce věku (maximálně 5 měsíců + 30 dní) a v případě očkování proti meningokokům skupin A, C, W, Y provedení očkování ve 2. roce života. 

Je způsobena viry, které jsou přenášeny klíšťaty. V dětském věku mívá obvykle mírný průběh (příznaky podobné chřipce), s přibývajícím věkem ale roste riziko průběhu závažnějšího. Onemocnění se často projevuje ochrnutím na 1 až všechny 4 končetiny, které bohužel nemusí být zcela vratné. Může dojít i např. k mentálnímu postižení. V některých případech dochází i k úmrtí pacientů.

Chránit se můžete očkováním vakcínou FSME nebo Encepur. Obě vakcíny existují ve verzi pro děti (do 16 let v případě FSME, resp. do 11 let v případě Encepuru) a ve verzi pro dospělé a starší 16, resp. 11 let. Očkovat se dá od 1 roku věku, lépe od 3-5 let. K dosažení potřebné hladiny protilátek je zapotřebí podat během 1 roku 3 dávky očkování.

Každých 3-5 let je pak potřeba přeočkovat 1 dávkou této vakcíny.  

STÁHNOUT Encepur pro děti SPC STÁHNOUT Encepur pro dospělé SPC

Velmi časté dětské onemocnění projevující se typicky tvorbou četných puchýřků na kůži a aftů v dutině ústní. I když obvykle toto onemocnění probíhá nekomplikovaně i tady jsou případy, kdy je onemocnění velmi závažné a komplikované a může vést i k ohrožení života.

Rizikovou skupinou jsou především atopici a osoby s poruchou imunity, u kterých je vhodné očkování v každém věku (resp. od 9 měsíců). Pokud i jinak zdravé dítě plané neštovice neprodělá do cca 12-13 let, je vhodné jej nechat naočkovat.

V čím vyšším věku totiž onemocnění propukne, tím horší bývá průběh a tím vyšší je riziko komplikací. V případě žen je pak také nebezpečí v těhotenství, kdy může dojít k poškození plodu v důsledku této infekce. K dispozici je vakcína Varilrix.

K tomu, aby byla ochrana opravdu dlouhodobá, je zapotřebí podat 2 dávky tohoto očkování v odstupu min. 6 týdnů. 

Infekce lidským papilomavirem (HPV) jsou spojovány s nádorovým onemocněním v oblasti genitálu (především děložního čípku, ale i pochvy a zevních rodidel u žen, méně často v oblasti penisu u mužů) a v oblasti řitního otvoru, ev. i dutiny ústní.

  Očkování proti těmto virům patří mezi očkování plně nebo částečně hrazená ze zdravotního pojištění (podle toho, jakou si zvolíte vakcínu). Očkování chrání také proti genitálním bradavicím, které sice nejsou život ohrožující, ale velmi nepříjemné a špatně se léčí.

U chlapců se očkování doporučuje také z toho důvodu, že budou nepřímo chránit své budoucí partnerky před onemocněním způsobeným HPV. Očkování probíhá mezi 13. a 14. narozeninami a to ve dvoudávkovém schematu. Tzn., že druhá vakcína se aplikuje cca 6-12 měsíců od té první.

Očkovat lze samozřejmě i později, ale pak vakcína již není hrazená ze zdravotního pojištění vůbec. 

Chřipka je vysoce infekční onemocnění doprovázené obvykle vysokými horečkami (trvajícími několik dnů až týden), suchým intenzivním kašlem, bolestmi svalů, kloubů a hlavy, celkovou schváceností a výraznou únavou. Mnohdy s sebou přináší řadu komplikací a to obzvláště u rizikových skupin osob.

Chřipka způsobuje každým rokem i řadu úmrtí. Uvádí se, že je to až 4x více než kolik způsobí dopravní nehody. Očkování je pro rizikové skupiny osob hrazené ze zdravotního pojištění. Jedná se hlavně o diabetiky, astmatiky nebo děti se srdečními vadami či poruchou imunity.

Vzhledem k tomu, že se viry chřipky rychle mění, vyvíjí se každým rokem nová vakcína, a proto je také vhodné nechat se naočkovat proti chřipce každý rok na podzim.

Děti do 9 let věku, které chřipku zatím neprodělali, by měly být očkovány v prvním roce 2 dávkami této vakcíny, později již stačí aplikovat 1 vakcínu stejně jako u starších dětí a dospělých.   

STÁHNOUT Vaxigrip Tetra SPC STÁHNOUT Influvac Tetra SPC

Informace pro poskytovatele zdravotních služeb k očkování v roce 2021

V současné době nadále trvá povinnost zdravotních pojišťoven hradit očkování a očkovací látky, jejichž úhrada je stanovena níže uvedenou platnou legislativou:

  • Vyhlášky č. 537/2006 a č. 299/2010 O očkování proti infekčním nemocem
  • Zákon č. 48/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů- § 30

Odkazy

Zajímavé:  Léky na uklidnění - Vše o zdraví

Metodický postup k vykazování očkování platný od 1. 9. 2021

Dovolujeme si Vás upozornit na  Metodiku provádění pravidelného očkování v roce 2019 a 2020, která obsahuje veškeré podrobnosti o technickém a administrativním zajištění povinného očkování.

Metodika k provádění pravidelného očkování proti tuberkulóze (TBC) v ČR včetně postupu při využití BCG vakcíny

Změna v očkování proti chřipce

Podle Zákona 48/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů je očkování plně hrazeno

  • všem osobám nad 65 let věku
  • pojištěncům, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest, ledvin nebo diabetem
  • pojištěncům po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk
  • pojištěncům se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti
  • pojištěncům po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci
  • osobám umístěným v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem

Vakcínu nelze předepsat na recept, zakoupí ji očkující lékař a vykáže jako zvlášť účtovaný materiál k výkonu 02125. 

Aktuálně jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny čtyřvalentní vakcíny Influvac Tetra a Vaxigrip Tetra, obě jsou hrazeny do výše 297,74 Kč.

Očkování rizikových pojištěnců proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, hemofilovým infekcím a proti chřipce – platné od 1. 1. 2018

V souladu s novelou zákona č. 48/1997 Sb., § 30 odst. 2, písm. b), bodem 7.

, je hrazenou službou očkování proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce, a to u pojištěnců s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny (hyposplenismus nebo asplenie), pojištěnců po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u pojištěnců po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.

PZS vykazuje výkon očkování 02125 + příslušnou vakcínu. V případě Prevenaru 13 poskytovatel označí, že se jedná o UHR3 (na dokladu 03 musí být u příslušného řádku vyplněn příznak úhrady  LZVL= „T ). U ostatních vakcín se příznak úhrady nevykazuje.

  • očkování proti meningokokům: kombinace vakcín Nimenrix + Bexsero (obě plně hrazené) nebo Nimenrix + Trumenba (Trumenba doplatková)
  • očkování proti hemofilovým nákazám: vakcína Hiberix
  • očkování proti pneumokokům: vakcíny Synflorix (do 5 let věku plně hrazená), Prevenar 13 (plně hrazená od 5ti let – ÚHR3, doplatková do 5ti let –- stupeň úhrady se nevykazuje, nebo se vykáže ÚHR1)
  • očkování proti chřipce – viz výše
  • Podrobné informace o veškerém hrazeném očkování najdete ve výše uvedeném aktualizovaném Metodickém postupu očkování.

Očkování proti pneumokokovým infekcím je plně hrazeno v následujících případech:

– u osob umístěných v LDN, domovech pro seniory a domovech pro osoby se zvláštním postižením nebo se zvláštním režimem:

Pravidelné očkování proti pneumokokovým infekcím podle § 6 Vyhlášky 537/2006 o očkování proti infekčním nemocem, které se provádí u fyzických osob umístěných v

  • léčebnách pro dlouhodobě nemocné,
  • v domovech pro seniory,
  • v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem, pokud tyto fyzické osoby trpí chronickým nespecifickým onemocněním dýchacích cest, chronickým onemocněním srdce, cév nebo ledvin nebo diabetem léčeným inzulínem

Vakcína je hrazena distributorovi, vykazuje se jako ZULP s nulovou hodnotouNa dokladu 03 musí být vyplněn příznak zvýšené úhrady LZVL=“Z“, ÚHR2.  Vakcína podléhá hlášení do clearingového centra.

V LDN se vykazuje vakcína Prevenar 13 v nulové hodnotě k výkonu ošetřovacího dne, výkon očkování se nevykazuje.

Domovy pro seniory,  domovy pro osoby se zdravotním postižením nebo se zvláštním režimem, které mají se ZP nasmlouvánu ošetřovatelskou péči:  pokud je očkování provedeno registrujícím praktickým lékařem, vykáže si tento ve své ambulanci příslušné výkony 02105 plus Prevenar 13 v nulové hodnotě jako ZULP. Pokud očkuje lékař ÚSP, vykazuje výkon očkování kódem 06623 (aplikace léčebné terapie p.o., i.m., s.c., iv….) plus Prevenar 13 jako ZULP v nulové hodnotě ( vše ÚHR2).

– u pojištěnců nad 65 let věku

V souladu s novelou zákona č. 48/1997 Sb., § 30 odst. 2, písm.

b), bodem 4 je hrazenou službou u pojištěnců nad 65 let věku očkování proti pneumokokovým infekcím.

PZS vykazuje výkon očkování 02125 + PREVENAR 13. Poskytovatel označí, že se jedná o UHR3. Na dokladu 03 musí být u příslušného řádku vyplněn příznak úhrady  LZVL= „T“.

  Aktuálně je Prevenar 13 osobám nad 65 let věku hrazen do výše 1599,84 Kč dle platného číselníku.

– u rizikových pojištěnců

V souladu s novelou zákona č. 48/1997 Sb., § 30 odst. 2, písm.

b), bodem 7 je hrazenou službou u pojištěnců s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny (hyposplenismus nebo asplenie), pojištěnců po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u pojištěnců po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.

PZS vykazuje výkon očkování 02125 + PREVENAR 13. Poskytovatel označí, že se jedná o UHR3. Na dokladu 03 musí být u příslušného řádku vyplněn příznak úhrady  LZVL= „T“.

  Aktuálně je Prevenar 13 osobám nad 65 let věku hrazen do výše 1599,84 Kč dle platného číselníku. Kromě diagnózy očkování Z238 musí být uvedena další diagnóza zdůvodňující zdravotní indikaci (např.

D73,0 asplenie aj.)

Vzhledem k ukončení výroby a dovozu polysacharidové očkovací látky 0085172 PNEUMO 23 je u pojištěnců nad 65 let věku nadále možno  používat pouze konjugovanou vakcínu 0149868 PREVENAR 13, která je od 1. 9. 2017 plně hrazena.

U vakcíny 0085172 PREVENAR 13 nebyla doposud stanovena potřeba přeočkování. U osob v minulosti očkovaných polysacharidovou OL 0085172 PNEUMO 23 se doporučuje přeočkování aplikací jedné dávky konjugované OL 0149868 PREVENAR 13, a to nejdříve za 5 let od předchozí aplikace vakcínou PNEUMO 23.

Očkování proti HPV u dětí ve věku 13 – 14 let:

Od 1.1.2018 je úhrada očkování proti HPV u dívek rozšířena i na chlapce, očkování je u obou pohlaví hrazeno od dovršení 13 do dovršení 14 let věku (plně hrazen Cervarix, doplatkové vakcíny Silgard, Gardasil a Gardasil 9).

Vakcíny jsou baleny po jedné dávce a vykazují se jako ZULP k výkonu očkování 02125.  Aktuálně jsou všechny tři hrazeny do výše 1765,79 Kč. 

KOD NAZ DOP UHR1 UHR2
0029163 CERVARIX INJ SUS ISP 1X0,5ML+1J 1 765,79 0,00
0027868 SILGARD INJ SUS ISP 1X0,5ML+2J 1 765,79 0,00
0027886 GARDASIL INJ SUS ISP 1X0,5ML+2J 1 765,79 0,00
0210636 GARDASIL 9 INJ SUS ISP 1X0,5ML+2J 1 765,79 0,00

POZNÁMKA: OL 0027886 GARDASIL je plnohodnotnou náhradou za OL 0027868 SILGARD, jejíž dodávky byly ukončeny. OL 0027886 GARDASIL má stejné SPC jako OL 0027868 SILGARD.

Distributorem očkovacích látek pro pravidelné a zvláštní očkování zůstává v roce 2018 společnost Avenier, a.s.

V případě jakýchkoliv nejasností se na nás neváhejte obrátit.

Plošné pneumokokové očkování

Od roku 2009 se v České republice plošně očkují malé děti proti pneumokokovým nákazám. Toto očkování sice nepatří mezi povinné, ale mezi tzv. povinně dobrovolné, tj. podle rozhodnutí rodiče s plnou úhradou zdravotní pojišťovny.

Bohužel plná úhrada není uplatňována bez výjimky, ale plně se hradí ta nejlevnější vakcína (vakcína Synflorix). Vzhledem k tomu, že právě vakcína Synflorix je pouze 10valentní, není divu, že může být levnější než vakcína Prevenar 13, která je 13valentní.

Díky tomu si tedy rodiče musí připlácet na epidemiologicky vhodnější očkování.

Toto dobrovolné plně hrazené očkování je u nás regulováno Národní imunizační komisí, která rozhodla o používání minimálně 10valentní vakcíny. Je to ale správně?

Z minulosti již známe, že pneumokokové očkování dětí má pozitivní ochranu nejen na očkované, ale i neočkované. Ovšem rozmanité sérotypové spektrum pneumokoků, nepříjemně ovlivňuje očkovanou populaci, tzv. negativní ochrana, či replacement (nahrazování nevakcinačními sérotypy).

Tento jev se vyskytuje ve všech zemích, kde se plošně očkuje, tedy i u nás. Lze ho minimalizovat pouze vysocevalentní vakcínou. Z těch dnes dostupných toto splňuje výhradně vakcína Prevenar 13.

Proto většina zemí prostřednictvím svých regulačních autorit doporučuje k očkování právě tuto vakcínu a méněvalentní vakcíny (Synflorix) se k očkování nepoužívají.

Ve Velké Británii se v polovině roku 2006 začalo plošně očkovat proti pneumokokovým nákazám. V té době se použila jediná dostupná vakcína Prevenar (7valentní).

Pozitivní výsledek se dostavil o rok později, ovšem každý další rok se navyšoval výskyt nevakcinačních sérotypů, který dokonce v letech 2008-2009 vedl k celkovému zvýšení pneumokokových onemocnění u proočkované populace (dětí mladších 2 let).

Od roku 2010 vystřídala vakcína Prevenar 13 původní Prevenar, což příznivě ovlivnilo epidemiologický dopad na pneumokokovou incidenci.

Kromě toho je u nás epidemiologická situace natolik příznivá, aby se mohlo využít schéma 2+1 místo 3+1, což by přispělo k úspoře jedné dávky a komfortu očkování.

Jediné zatím rozumné řešení je, aby rodiče volili pro své děti to nejlepší možné. Pokud se rozhodnout pro toto dobrovolné očkování, je na místě, aby si raději připlatili a zajistili pro své dítě maximální možnou ochranu. I zde platí, že nikdo nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat to nejlevnější.

Vydáno / Aktualizováno: 14.11.2011

Autor: M.Petráš

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector