Prevence rakoviny – Vše o zdraví

Ostrava, 10. srpna 2021 – Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z nejčastějších onkologických diagnóz ve všech vyspělých zemích.

 V České republice ročně postihne asi 7 700 osob a téměř 3400 pacientů na toto onemocnění v naší zemi každoročně umírá. Nemoc se přitom i v raném stadiu dá odhalit testováním na okultní krvácení.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna svým klientům na tuto prevenci přispívá částkou 500 korun.

V ČR za poslední dekády trvale stoupá incidence tohoto typu zhoubných nádorů a bohužel nadále obsazujeme přední příčky v celosvětových statistikách.

  Vysokou mortalitu tohoto typu nádorů způsobuje pozdní diagnostika v již symptomatických stádiích onemocnění s omezenou efektivitou léčebných postupů.

Tento nepříznivý trend se daří v posledních letech měnit díky aktivnímu vyhledávání bezpříznakových jedinců – tzv.kolorektálnímu screeningu.

Nejvyšší pravděpodobnost potkat se s diagnózou rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu) mají muži nad 50 let. Výjimkou ovšem nejsou ani mladší pacienti. Přesné příčiny vzniku nejsou dosud známy. Předpokládá se, že k tomuto onemocnění existují určité dědičné dispozice.

 Rizikovými faktory jsou chronická zánětlivá onemocnění, jako je Crohnova choroba  nebo ulcerózní kolitida a opakovaný výskyt polypů ve střevě.

Další rizika představuje oslabený imunitní systém a špatný životní styl spojený s obezitou, nedostatkem pohybu, kouřením, požíváním alkoholu, nadměrnou konzumací živočišných tuků, červeného masa a uzenin.

Pozor na bolesti břicha nebo krev ve stolici

Zhoubný nádor kolorekta se zpočátku nemusí nijak výrazně projevovat. Ačkoliv tělesné projevy jako dlouhodobý pocit nepohody v břiše, průjem nebo naopak zácpa, bolesti břicha, či pocit nedokonalého vyprázdnění nemusí být způsobeny nádorem, je třeba jim vždy věnovat pozornost.

Screening dokáže zachytit nádor včas a nemoc zastavit

Preventivním opatřením, které umí odhalit nádor tlustého střeva v době, kdy se ještě neprojevuje žádnými viditelnými příznaky, je screeningové testování na okultní (skryté) krvácení. Zdravotní pojišťovny je hradí lidem ve věku 50 až 54 let jednou ročně, od 55 let jednou za dva roky. Test může provést praktický lékař nebo gynekolog.

ČPZP v letech 2014 až 2020 obesílala klienty v rizikovém věku, kteří nechodili na preventivní vyšetření, dopisy s pozvánkami na screeningové vyšetření mimo jiné i tlustého střeva a konečníku.

Šlo o evropský projekt na podporu prevence vybraných nádorových onemocnění s cílem přesvědčit klienty zdravotních pojišťoven, aby navštívili svého lékaře.

Příspěvek 500 Kč na vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění

Třetí největší zdravotní pojišťovna ČPZP na prevenci rakoviny tlustého střeva přispívá v rámci svých preventivních programů částkou 500 Kč.  „Příspěvek je poskytován v případech, kdy vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Zájem o příspěvek na prevenci rakoviny tlustého střeva je bohužel dlouhodobě minimální,“ uvádí tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Léčba rakoviny tlustého střeva a kolorekta stála loni jen ČPZP téměř 400 milionů Kč

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v roce 2020 hradila léčbu nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku 5 064 pojištěncům, což si vyžádalo náklady ve výši přibližně 396 milionů Kč. O rok dříve léčbu kolorektálního karcinomu podstupovalo 5 171 pacientů a ČPZP za ni uhradila zhruba 345 milionů Kč.

Počty pojištěnců ČPZP s rakovinou tlustého střeva a konečníku a náklady na jejich léčbu

Prevence rakoviny - Vše o zdraví

Česká republika je dlouhodobě v čele světového žebříčku nádorových onemocnění (tlusté střevo,nádory prsou,kožní nádory,urogenitální nádory) a kardiovaskulárních onemocnění (infarkty myokardu,akutní mozkové příhody). Proto v naší ordinaci klademe velký důraz na preventivní programy pro naše pacienty. Tyto programy jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Co je to preventivní prohlídka ?

Preventivní prohlídka u praktického lékaře je celkové vyšetření, na které přicházíte jedenkrát za dva roky (zpravidla po uplynutí 23 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky), a to i když nemáte zdravotní obtíže. Její součástí je doplnění anamnézy, kdy praktický lékař cílenými dotazy na onemocnění v rodině, na vaše dřívější onemocnění, vaše pracovní zatížení a životní návyky zjišťuje předpokládaná zdravotní rizika.

V anamnéze se klade zvláštní důraz na výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, hypertenze, diabetu, poruch metabolismu tuků a na výskyt závislostí. Kontroluje očkování proti tetanu.

Dále lékař provádí kompletní fyzikální vyšetření, včetně změření krevního tlaku

Vyšetřuje srdce a plíce, břicho, zjišťuje bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách ,stav zraku a sluchu. Od 40 let se provádí vyšetření EKG (ve čtyřletých intervalech) .

V 18, 30, 40, 50 a 60 letech lékař zařídí provedení vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.

V 18 letech a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech se provádí i kontrola glykemie (hladiny cukru v krvi).

Povinnou součástí preventivní prohlídky je onkologická prevence. Ve věku od 50 let se provádí preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici (test okultního krvácení ve stolici – TOKS), což může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Podle MZČR vypracovaného standardu screeningu těchto nádorů se TOKS má provádět ve věku od 50 do dovršení 55 let v jednoročním intervalu a od věku 55 let ve dvouletém intervalu. Pacientovi ve věku od 55 let se jako druhá varianta screeningu kolorektálního karcinomu nabízí možnost provedení tzv.

primární screeningové kolonoskopie (endoskopické vyšetření střev), a to v intervalu 10 let.

TOKS může provádět registrující praktický lékař, ale i registrující ženský lékař, takže u ženy má každý z nich při preventivní prohlídce ověřit, zda pacientka toto vyšetření v daném intervalu absolvovala a zda jsou k dispozici jeho výsledky.

Kolonoskopické vyšetření provádějí endoskopická pracoviště schválená komisí pro screening kolorektálního karcinomu MZ. U žen ve věku od 45 let praktický lékař ověřuje, zda bylo v posledních dvou letech provedeno mamografické vyšetření.

Pokud se tak nestalo a výsledky nejsou k dispozici, předá lékař ženě doporučení k jeho provedení na některém z akreditovaných pracovišť.

Výsledkem preventivní prohlídky jsou konkrétní závěry a v případě nálezu zajistí lékař poskytnutí potřebné odborné zdravotní péče.

Příčina rakoviny prsu? Máme udusané ženství, říká mamoložka Miroslava Skovajsová

Svou práci děláte už víc jak třicet let. Jak se u nás ženy staví k prevenci rakoviny prsu?Rozhodně bych neřekla, že je nějaký pokles, ale každý rok se to zlepšuje, třeba o půl procenta. Možná se to lepší tím, jak dozrávají mladé ženy, které si více cení svého zdraví.

Věří ženy stran rakoviny a její prevence mýtům? Rozšířený je třeba ten, že podprsenky s kosticí způsobují rakovinu nebo že mamograf škodí zdraví.Za den pojmeme strašně moc informací a moc nepřemýšlíme o obsahu sdělení.

Pokud jde třeba o ten mamograf, máte pravdu, ženy pořád chodí a ptají se. Mamograf je měkké záření a jedna mamografická dávka odpovídá 14 dnům života. CT už je horší, to je tvrdé záření a odpovídá několika měsícům.

Lidé nerozlišují mezi měkkým a tvrdým zářením, které má kumulativní účinky horší. Ale pár mamografů za život, to nic není. Je to všechno o vyvažování. Dávku, která odpovídá mamografickému záření, chytne každá letuška, která letí z Prahy do New Yorku.

A nevím o tom, že by se u letušek rakovina prsu objevovala častěji než u ostatních žen. Když sednu do auta a pojedu po D1, je to větší riziko než jít na jeden mamograf.

Přečíst článek ›

Takže je nakonec přesvědčíte, aby na ten mamograf šly?Ne, já nikoho nepřesvědčuji, já to těm ženám vysvětluji. Když přijde žena a nechce na mamograf, protože je škodlivý, vezmu ji na ultrazvuk, vyšetřuji ji a přitom vysvětluji. Každá druhá si to nakonec rozmyslí.

V čem je tedy mamograf pro ženy ‚lepší‘?U žen nad 45 let výkonnostní schopnost ultrazvuku prudce klesá. Prs se totiž v čase mění. U stárnoucího prsu ultrazvuk funguje jako doplněk, když něco není jasné na mamografu.

Není však možné pracovat s ním u těchto žen jako s primární metodou, protože hodně věcí nevidí. U mladších žen je to jinak. Proto já používám termín mamografický typ prsu a sonografický typ prsu.

Sonograf je primární vyšetřovací metodou u žen do 40 až 45 let.

Vysvětlovat tohle ženám není asi vždy jednoduché…Když něco ženám vysvětluji, chce to klid. Dost často přicházejí a chtějí si zabojovat. Já si to nenechám udělat, já nechci! Tak to musíte laskavou, jemnou profesní převahou co nejjednodušším způsobem ženě vysvětlit tak, aby to pochopila. K tomu se hodí příměry, třeba o tom záření a letuškách.

Vy se v poslední době zabýváte léčbou pomocí technik metody ‚somatického prožívání‘. Máte pocit, že klasická západní medicína nestačí?Na západní medicíně mi vadí, že v ní lékaři nejsou zcela svobodní a léčí podle určitých schémat.

Lékaři také ztrácí čas jinými povinnostmi. Není čas na člověka, tlak na ostatní věci znemožňuje, aby byla medicína umění. A to umění spočívá v kontaktu s člověkem. Protože kromě léčby, která je jistě velmi sofistikovaná a nesmírně kvalitní, léčíte člověka ještě slovem.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Pakliže se nepřidá slovo a zájem, je to špatně. Přitom by stačilo, kdyby lékaři uměli dát každému nemocnému najevo: Mám o tebe zájem a chci ti pomoct. A to je na 15 vět, ne víc.

Můžeme říct: Ano, doktoři mají hodně nadbytečných povinností, ale na druhou stranu si myslím, že se na to někteří vymlouvají.

Před nějakou dobou jste se nechala slyšet, že rakovina prsu je důsledkem ztráty ženství. A taky nespokojené duše.Ano, v poslední době mě hodně zajímá samotná příčina. Řekla bych, že rakovina prsu je civilizační choroba, ke které přispívá úraz ženství.

Dělám to už přes třicet let, tak si můžu dovolit hodnotit. Rakovinu prsu podle mě přináší novodobý životní styl, kdy jsou ženy nucené do pracovních výkonů a nemůžou rozvinout své ženství jako matky nebo manželky. Odkládají mateřství, protože údajně musí nejprve nastartovat kariéru.

Ale co je větší kariéra než porodit děti? Proč se rakovina prsu objevuje u žen z východu, které se přestěhují na západ a přebírají západní styl života? Protože západní životní styl, který jsme kdysi přijali s otevřenou náručí, je pecka pro naše ženství! Je to krok do divného neznáma, neumožňuje ženám být ženami a mužům být muži. A nedostatek možností projevovat svoje ženství ženskému tělu vadí.

Spousta žen ale věří, že práci a mateřství dokážou skloubit. Vy si nemyslíte, že to lze?Ne, nejde to skloubit. Sama jsem byla s dětmi doma pět let, riskovala kariéru.

Pracovat s dětmi je absolutní schizofrenie. Žádná ženská to nezvládá v pohodě. A pokud to tvrdí, je k sobě neupřímná. Pracovat s malými dětmi je svým způsobem útěk z mateřské role.

Chodit do práce je totiž mnohem jednodušší než být matkou 24 hodin.

Přečíst článek ›

To s vámi ale spousta žen souhlasit nebude.No nebude. Ale žena má svoje limity, proč se překonávat za každou cenu? Proč neříct, když mám bolestivou menstruaci, jdu si lehnout a vyspat se? Nebo před zkouškou požádat, jestli by se to nedalo odsunout, protože před menstruací jsem jako bez mozku.

Ze své zkušenosti vím, že rakovinou prsu onemocněly především ženy, které si myslely, že je nutné zvládat ženskou i mužskou roli. Hodně je to celé o strachu, který ovládá celou naši společnost. Že vás v práci nahradí někdo jiný, když se po porodu hned nevrátíte do práce? No tak si najdete něco jiného. My se ale kdovíproč bojíme.

A tenhle strach spojený se západním způsobem života dává ženskému tělu na frak. A nebojím se říct, že na to dojedeme.

V čem podle vás tedy spočívá příčina rakoviny prsu? Opravdu vidíte hlavní důvod ve ztrátě ženství? V tom, že se bojíme?Já vidím jednoznačně souvislost v tom, jak se mění společnost, která nám nedovolí být ženami.

Fascinují mě starší ženy, které mají dospělé dcery a říkají: Ony to mají tak těžké, nemůžou si dovolit mít dítě, nemají rozjetou kariéru, byt. A já jim říkám: Ale děti se rodily i za války, k tomu mít dítě nepotřebujete kariéru ani super byt.

Jen odhodlání dát dítěti bezpodmínečnou lásku a pocit jistoty. A vychovávat ho můžete i v garsonce.

Vy si tedy skutečně myslíte, že kdyby se ženy v západním světě více věnovaly svému ženství, byly by méně nemocné?Ano, myslím si to. Máme udusané ženství a nedokážeme vnímat signály svého těla. Jakmile totiž žijeme ve stresu a stereotypu, ztrácíme intuici. A v čím větším městě žijete, tím je to horší.

Nejde si i v tom velkém městě najít něco, co nám pomůže ten stres minimalizovat?Jde to, ale pouze tehdy, když budete například bydlet na Roztylech, pracovat na Roztylech a mít přátele na Roztylech. Když si vytvoříte svou vesnici vazeb. Někteří lidé to umějí, ale většina je nucená cestovat přes celé město. A to ztrátové přesouvání je začátek začarovaného kruhu.

Chodit tedy někam meditovat nebo cvičit podle vás nemá smysl?Ne, to zase musíte někam jet. Vám se třeba zrovna nechce, ale překonáte se a jdete. Tím se při snaze zbavit se stresu paradoxně dostáváte do stresu ještě většího.

A když cvičit nepůjdete, budete mít zase další stres z toho, že jste tam nešla… Pokud budete chodit objímat stromy, protože vás to těší, tak dobře, ale pokud si z toho uděláte povinnost, tak to přestává fungovat.

Člověk by se měl vymanit ze stereotypů a říct si, co od života chce a jak si ho chce v rámci té šílené aglomerace užít. Když se propracuje k tomu, že se ve městě není schopen dobrat každodenního štěstí, tak by se měl zvednout a odejít.

Když řekne: Ano, tahle aglomerace mi skýtá takové životní štěstí, které jinde nezískám, tak si taky ale musí položit otázku, jestli za to štěstí taky časem nezaplatí.

No ale to chce upřímnost, kterou v sobě ne každý má…Přesně, nejdůležitější je přiznat si, kdy si lžeme. To je základ všech psychosomatických terapií. Přiznat si, že obtíže, které máte, si způsobujete sama. Ne váš manžel, ale vy. Musíte si být vědomá sama sebe a měnit svoje traumata, která vám způsobují špatné myšlenkové vzorce.

Pomáhá vám metoda ‚somatického prožívání‘ ve vaší praxi?Nesmírně. Umím ženám cíleně poradit. Včera například přišla pacientka s tím, že ji chtějí vzít obě prsa. Na počátku léčby si to totiž přála. Jedno léčebně, druhé preventivně.

A ona najednou stála před zrcadlem a říkala sama sobě, že si není jistá, zda si má nechat odstranit obě. A ptá se mě, co má dělat. Já jí na to říkám, že si už odpověděla sama. Ona se vlastně propracovala k tomu, že ta svoje prsa má ráda, že jsou součástí jejího těla.

Nejdřív na ně byla naštvaná, protože jí přinesla rakovinu, a chtěla se jich zbavit. Najednou se ale propracovala ke změně myšlení. Tak jí povídám: Chraňte si svoje hranice.

Nechte si odstranit jen to, co je nezbytně nutné, a s eventuálním odstraněním zdravého prsu počkejte třeba za rok.

Přečíst článek ›

Před dvěma lety byste jí tohle neřekla?Možná ano, já jsem vždycky říkala ženám to, co jsem intuitivně cítila. A jsem překvapená, že mi to současné studium somatického prožívání potvrzuje. Tu moji intuici.

Teď s nimi mluvím s takovou větší jistotou, že to nevychází jen ze mě, že to není okamžitý nápad, ale že je to ověřené lékaři odborníky, kteří ‚somatic experiencing‘ rozjeli.

Jsem si jistější a umím s nimi udělat v rámci vyšetření takové minutové techniky, kdy jim dám domů úkol, aby sepsaly všechny svoje životní zdroje, to, co se v nich děje, co mají rády…

Závisí tedy úspěšnost léčby i na tom, jak moc jsou ženy ochotné změnit svoje myšlení?My jako doktoři vidíme skladbu nádoru. A třeba si řekneme, že tady ta paní má tak agresivní nádor, že nemá šanci. Za tu dobu, co svou práci dělám, jsem ale zjistila, že takhle to nefunguje.

Jsou ženy, které jsme léčili před dvaceti lety na agresivní nádor, který byl rozptýlený do celého těla, a ty ženy tady pořád jsou. Ve chvíli, kdy žena do boje s rakovinou zapojí schopnost sebeléčení, když si k léčbě, kterou nabízí západní medicína, přidá něco navíc, tak skutečně může překonat původní špatnou předpověď.

A máme stovky takových žen.

Myslíte, že tyhle vyléčené ženy skutečně změnily svoje myšlení a nalezly svobodu?To jste trefila správně.

Tyhle ženy si řekly: Aha, tak mě potkala už i rakovina, mně je všechno jedno, stejně umřu, tak teď si můžu dovolit s tímhle se nebavit, protože mi pije krev, toho nemůžu vydýchat, ten mi leží v žaludku.

Když se oprostí od těchto negativních vstupů, tak může úplně změnit svůj přístup k životu – a to já vnímám jako nesmírně léčivé.

Co je to somatické prožívání…Somatické prožívání je přístup k traumatům, kdy se využívá uvědomění vlastního těla. Je výsledkem více než 40 let pozorování, zkoumání a praxe dr. Petera Levina. Přístup je založen na tom, že člověk má přirozenou schopnost překonat a zpracovat následky traumatu.

SP obnovuje zdravou seberegulaci a vrací traumatizovaným lidem pocit živosti, uvolnění a celistvosti, o něž následkem traumatu přišli. Původně se využíval při práci s válečnými veterány či oběťmi znásilnění, ale využívá se i při léčbě chronické bolesti.

Zajímavé:  Klíšťová Encefalitida U Psa Příznaky?

Somatické prožívání je efektivní nástroj pro léčení traumat, který umožňuje terapeutovi provést klienta náročnými stavy a situacemi. Velmi specificky pracuje s tělem a nervovým systémem.

MUDr. Miroslava Skovajsová (1957)Zakladatelka screeningu rakoviny prsu a sítě českých mammacenter, která se důrazem na prevenci a osvětu zasloužila o snížení úmrtnosti na toto onemocnění. Vystudovala Fakultu dětského lékařství UK v Praze.

V letech 1988 až 1994 se začala věnovat problematice prsní žlázy. V roce 1993 založila první mammacentrum v Praze 4. V roce 2011 založila další mammacentrum pod názvem Breast Unit Prague, kde působí jako ředitelka a supervizorka složitých případů.

Je předsedkyní Asociace mammodiagnostiků ČR. Má dvě děti.

IVANA AŠENBRENEROVÁ

Cancer – Veřejné zdraví – European Commission

Nutnost podporovat země EU v jejich práci v oblasti prevence rakoviny je zmiňována v pověřovacím dopise komisařce pro oblast zdraví Stelle Kyriakidesové.

Evropským plánem boje proti rakovině , který byl představen v únoru 2020, EU reaguje na rostoucí výzvy a vývoj v oblasti boje proti rakovině.

Tento plán představuje politický závazek, že v boji proti rakovině nebude nic opomenuto.

Plán je založen na deseti stěžejních iniciativách a několika podpůrných opatřeních a tvoří součást návrhů Komise na vytvoření silné evropské zdravotní unie v zájmu bezpečnější, lépe připravené a odolnější EU.

Evropský plán boje proti rakovině podporuje činnost členských států v oblasti prevence rakoviny a v oblasti zajišťování vysoké kvality života pacientů trpících rakovinou a vyléčených z rakoviny a jejich rodin a pečovatelů. Plán je strukturován podle klíčových oblastí, v nichž může EU přinést největší přidanou hodnotu:

  • preventivní opatření
  • včasné odhalení
  • diagnostika a léčba
  • kvality života pacientů trpících rakovinou a vyléčených z rakoviny

Plán boje proti rakovině je propojen s dalšími prioritami Komise, zejména s Farmaceutickou strategií pro Evropu a strategií EU „od zemědělce ke spotřebiteli“ a s plánovaným evropským prostorem pro data z oblasti veřejného zdraví (očekává se do roku 2025). Rakovina je jedním z evropských výzkumných a inovačních úkolů EU, který je součástí rámce Horizont Evropa, jenž byl zahájen v roce 2021.

  • Finanční a technickou podporu, která napomůže úsilí o posílení systémů zdravotní péče, členským státům poskytne program „EU pro zdraví“ (2021–2027).
  • Jelikož je rakovina je závažným zdravotním problémem (viz článek 168 SFEU), má EU pravomoc podporovat, koordinovat nebo doplňovat činnost členských států v oblasti ochrany a zlepšování lidského zdraví.
  • Evropská komise ve svém úsilí na poli boje proti rakovině úzce spolupracuje s členskými státy EU a občanskou společností, jakož i se Světovou zdravotnickou organizací, Společným výzkumným střediskem a Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny.

Rakovina: společný přístup

Rakovina je v EU druhou nejčastější příčinou úmrtí hned po kardiovaskulárních onemocněních. Každý rok má rakovinu diagnostikováno 2,6 milionu lidí a dalších 1,2 milionu lidí jí podlehne.

V Evropě se vyskytuje čtvrtina všech případů rakoviny na světě, obyvatelstvo Evropy přitom přestavuje méně než 10 % světové populace – už jen z tohoto nepoměru je zřejmé, že rakovina představuje pro naši společnost obrovskou hrozbu. Celkový hospodářský dopad rakoviny v Evropě činí 100 miliard eur ročně.

Je nicméně dokázáno, že 40 % případů rakoviny lze předejít – je však třeba realizovat všechna opatření, vycházející z poznatků, kterými disponujeme již v současné době. V současné době se ovšem na podporu péče o dobrý zdravotní stav a prevenci nemocí vynakládá pouze 3 % rozpočtu na zdravotnictví. Je tedy ještě třeba udělat velký kus práce.

Opatření v oblasti prevence rakoviny a prosazování zdravého životního stylu mají význam i v boji proti obezitě a dalším nepřenosným nemocem, jako jsou kardiovaskulární choroby a cukrovka – běžné rizikové faktory jsou totiž společné.

Ve zprávách z cyklu Zdravotní stav obyvatel EU se rakovina označuje za jednu z hlavních příčin předčasných úmrtí Evropanů. Má dopad nejen na zdraví jednotlivců, ale značné sociální a ekonomické důsledky.

Onkologická onemocnění vytvářejí tlak na vnitrostátní systémy zdravotní péče a sociální ochrany a státní rozpočty a ovlivňují produktivitu a růst hospodářství. Potřebujeme proto odolnější zdravotnické systémy.

Členské státy je třeba podpořit v tom, aby svou politiku koncipovaly na základě vědecky podložených poznatků a zajistily tak, že se na všechny občany EU bude vztahovat kvalitní prevence rakoviny a že budou mít přístup k její diagnostice, léčbě a následné péči.

Pro společný přístup k boji proti rakovině v EU připravila půdu řada úspěšných opatření. Níže jsou uvedeny odkazy na dokumenty, na nichž je založena činnost EU, a na podpůrná opatření EU zaměřená na pomoc zemím EU a zainteresovaným stranám usilujících o zvrat v boji proti rakovině.

Politický rámec

Iniciativy v oblasti prevence rakoviny a boje proti onkologickým onemocněním

Iniciativy koordinované Společným výzkumným střediskem Komise v oblasti prevence rakoviny a boje proti onkologickým onemocněním zahrnují:

Finanční prostředky z programu v oblasti zdraví se využívají v evropských referenčních sítích pro boj proti rakovině, jakož i při společných opatřeních, např.:

Související informace

Zelené potraviny a jejich vliv na prevenci rakoviny

Jak může mladý ječmen, pšenice, chlorela nebo spirulina ovlivnit organismus a jakou roli může sehrát při prevenci rakoviny.

Nelze samozřejmě říci, že by zelené potraviny byly samy o sobě stoprocentně fungujícím prostředkem prevence této choroby. Na vzniku nádorových onemocnění se totiž podílí celá řada faktorů – od stresu a narušené psychiky, přes znečištěné prostředí a nevhodnou stravu, až po genetické dispozice – a úspěšná prevence znamená vyvarovat se většiny těchto rizik.

Jisté ovšem je, že zelené potraviny obsahují řadu látek s protirakovinným účinkem, pomáhají detoxikovat karcinogeny z těla, mají pozitivní vliv na imunitu a díky antioxidačnímu působení pomáhají chránit DNA buněk před poničením volnými radikály. Důležitou roli hraje i vysoký obsah vlákniny, která je doporučovanou součástí prevence nádorů tlustého střeva.

Mladá pšenice

Například mladá pšenice má schopnost zmírňovat nepříjemné vedlejší účinky nádorové léčby, jako je nevolnost, únava a snížená imunita. A to rozhodně není málo.

Mladá pšenice obsahuje rostlinné hormony, které v laboratorních testech prokázaly schopnost ničit rakovinné buňky.

V pšeničných výhoncích najdeme i laetril, nepříliš známý vitamin B17, který vykazuje schopnost ničit rakovinné buňky, aniž by přitom poškodil ty zdravé.

Často citovaná teorie o protirakovinném působení zelené pšenice se opírá o poznatky laureáta Nobelovy ceny, lékaře Otto Wartburga. Ten totiž prokázal, že rakovinné buňky velice dobře prospívají v prostředí chudém na kyslík. Pokud jsou tedy tkáně a orgány dostatečně zásobovány krví a kyslíkem, je riziko vzniku zhoubného bujení o poznání nižší.

Mladá pšenice má díky obsahu chlorofylu, železa a dalších živin výrazně pozitivní vliv na krvetvorbu a schopnost krve přenášet kyslík.

Pokud tedy její konzumaci spojíme se správnou technikou dýchání, dostatkem pohybu, který stimuluje krevní oběh, a úpravou jídelníčku (vysoký příjem tuků ve stravě například připravuje tělo až o 25% využitelného kyslíku), uděláme pro svoji ochranu před rakovinou opravdu hodně.

Další výzkumy naznačují, že enzymy v mladé pšenici mají výrazný antimutagenní potenciál, což znamená, že přispívají k ochraně buněk před mutacemi, které mohou vést k rozvoji rakovinného bujení. Dr.

Judy Ford, genetička, která přes 30 let pracuje ve výzkumu rakovinného bujení, zase tvrdí, že v prevenci rakoviny hraje významnou roli kyselina listová a vitamin B12.

Ty totiž podporují schopnost buněk opravovat poničený genetický materiál a navíc pomáhají v krvi redukovat hladinu metabolického produktu jménem homocystein, který se významnou měrou podílí na vzniku srdečně cévních onemocnění.

Mladá pšenice je přitom zdrojem jak kyseliny listové, tak i vitaminu B12.

Odborníci se shodují, že za nárůstem výskytu někerých typů rakoviny v posledních desetiletích stojí především dva faktory: strava chudá na živiny, a zvýšené množství toxinů z potravy, vody, ovzduší a předmětů denní pořeby.

První faktor přitom negativně ovlivňuje schopnost těla bránit se proti rakovinným procesům, druhý pak může přímo způsobovat změny genetického materiálu buněk našeho těla.

Mladý ječmen

Studie protirakovinných účinků mladého ječmene obsahují poznatky o tom, že enzymy obsažené v mladém ječmeni dokáží neutralizovat látky označované jako Try-P1 a Try-P2. Ty se vyskytují v opékaném mase a rybách a jsou až 20x více karcinogenní a mutagenní, než škodliviny obsažené v tabákovém kouři.

Zelený ječmen dále obsahuje enzym peroxidáza který dokáže neutralizovat toxický efekt látky jménem BHT obsažené v mléce a tepelně upravovaném mase. Zelený ječmen doporučován také jako prvek prevence v obraně těla před zhoubným bujením a hraje kladnou roli i v lepším snášení chemoterapie a radioterapie.

Biolog Jasuo Hotta z univerzity v Jižní Karolině pro změnu zkoumal opravný efekt mladého ječmene na poničenou DNA, což je schopnost v ochraně před rakovinou obzvláště důležitá.

Když aplikoval mladý ječmen do buněk se zničenou DNA, byly schopny samy opravit svá poškození dvakrát rychleji než skupina konrolních buněk odkázaných pouze na vlastní opravné mechanismy.

Mladý ječmen také obsahuje mimořádně vysoké množství mukopolysacharidů, které přímo ovlivňují schopnost imunitních buněk bojovat s rakovinou. Dr. Allan L. Goldstein z univerzity ve Washingtonu zase prokázal schopnost mladých listů ječmene zpomalovat růst nádorových buněk prostaty.

Zajímavé:  Příznaky Hyperfunkce A Hypofunkce Štítné Žlázy?

Spirulina

Také spirulina může hrát podstatnou roli v prevenci nádorových onemocnění . Zde jsou výsledky některých z nich: Ve studii z roku 2002 byla například spirulina podávána mužům mezi 40 a 65 lety.

Po čtyřech týdnech byl u poloviny z nich zaznamenán výrazný nárůst počtu imunitních buněk, které jsou zodpovědné za obranu proti zhoubným nádorům. Výzkumy indických vědců zase prokázaly, že zvířata krmená přídavkem spiruliny lépe bojují s rakovinou.

Také leukoplakie, stav, z něhož se často vyvíjí rakovina ústní dutiny, reaguje na užívání spiruliny velmi dobře. Indičtí vědci zjistili, že tyto bělavé skvrny, které se často vyskytují u kuřáků a osob žvýkajících tabák, mohou být kompletně potlačeny či zmírněny užíváním 1 g spiruliny denně.

Více než polovina sledovaných mužů byla navíc zcela bez příznaků leukoplakie i rok po skončení užívání spiruliny.

Výzkumy čínských vědců z let 1988-91 zase prokázaly protirakovinné působení polysacharidů obsažených ve spirulině. Ty totiž podporují opravy DNA buněk poničených např. radiací, a zároveň potlačují rozmnožování buněk některých typů nádorů. Spirulina rovněž pomáhá zlepšit funkce imunitního systému po chemoterapii a radiotrapii a celkově zlepšit toleranci léčby.

Chlorela

Chlorela zase díky podpoře imunity a dalším příznivým vlastnostem však může hrát určitou roli nejen v prevenci rakoviny, ale i v podpoře její léčby. Kromě toho je schopna organismu pomoci vyrovnat se s nepříjemnými vedlejšími efekty.

Naše tělo je za normálních okolností obdařeno výkonným imunitním systémem, který je schopen potencionální rakovinné buňky rozpoznat a zničit (na těchto procesech se podílejí především tzv. makrofágy a T-buňky).

Pokud je ale oslabeno, ať už v důsledku stresu, škodlivin z potravy a ovzduší, špatné výživy či zvýšeného množství škodlivých volných radikálů, obranné procesy fungují hůře a riziko vzniku rakoviny stoupá. Právě chlorela je přitom schopna tyto přirozené mechanismy těla výrazně posílit.

Řada výzkumů na toto téma proběhla zejména v Japonsku, kde na chlorelu zaměřili vědci pozornost již v době po výbuchu atomových bomb v Hirošimě a Nakasaki.

Postupně například zjistili, že chlorela stimuluje v těle produkci interferonu – imunitního faktoru, který ukazuje schopnost těla bojovat s rakovinou. Kromě toho také zvyšuje aktivitu makrofágů a T-buněk.

Laboratorní studie navíc naznačují, že obsažené glykoproteiny mají přímý protinádorový účinek.

Studie provedená na Medical College ve Virginii zase ověřovala účinky chlorely přímo na lidských dobrovolnících. Pacienti, kteří trpěli rozvinutou fází velmi agresivního a většinou smrtelného typu nádoru mozku, dostávali vedle běžné léčby také 20 g chlorely denně.

Ačkoliv u žádného z nich nedošlo k vyléčení (to je možné jen tehdy, je-li léčba zahájena ve velmi časném stádiu nemoci), bylo u všech zaznamenáno výrazné zvýšení imunity. Ta je přitom za normálních okolností protinádorovou léčbou potlačena, takže výrazně narůstá riziko infekcí.

Pacienti užívající chlorelu však ve srovnání s kontrolní skupinou trpěli virózami a respiračními infekcemi mnohem méně a také se celkově cítili silnější.

Vláknina z buněčných stěn chlorely je navíc velmi důležitou součástí prevence vzniku nádorů tlustého střeva, které jsou druhým nejčastějším typem rakoviny.

  • Mohlo by vás zajímat:
  • Kompletní nabídka zelených potravin
  • Jak působí zelené potraviny při hubnutí?
  • Kdy je vhodné užívat zelený ječmen?
  • Věčný spor u zelených potravin: odšťavňovat nebo sušit?
  • Zelené potraviny a jejich příznivý vliv na trávení

Nejlepší prevence rakoviny: Rady od odborníka, které skutečně zabírají

Pravdou je, že na vzniku rakoviny se podílí celá řada faktorů včetně dědičnosti, ve spoustě případů si ji ale způsobíme sami svými nezdravými návyky. Máme pro vás rady, co dělat a čeho se raději vyvarovat.

Desatero snížení rizika vzniku rakoviny • VIDEO Videohub

Co dělat proti rakovině

Ne nadarmo se říká, jsme tak zdraví, jak zdravá jsou naše střeva. Proto zařaďte do stravy dostatek zeleniny a ovoce (alespoň 5 porcí po cca 100 g). „Tím dodáte kromě důležitých vitamínů, minerálů a živin i vlákninu, která je důležitá právě pro správné fungování trávicího traktu,“ říká lékárnice Mgr.

Pavla Horáková z Lékárna.cz. Pro správné fungování těla potřebujeme přibližně 30 g vlákniny denně, současným hektickým stylem života ale přijímá mnoho lidí sotva polovinu potřebného množství. Vlákninu najdete nejen v ovoci a zelenině, ale i v celozrnných potravinách, luštěninách, semínkách a ořeších.

Do jídelníčku zařaďte také tučné ryby, bohaté na omega-3 kyseliny.

Kde je nejvíc vitamínů? Více čtěte zde.

„Jezte potraviny bohaté na antioxidanty. Tyto látky pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem, který může být také příčinou nádorového bujení,“ radí lékárnice.

Mezi tyto potraviny patří například maliny, borůvky, rybíz, brokolice, květák, kapusta, česnek, cibule, kurkuma, zelený čaj, aloe, amarant, brahmi, skořice, echinacea, ženšen, ostropestřec, lněné semínko, ginkgo, chlorella, spirulina, moruše, meduňka, máta, majoránka, dobromysl, pepř, šalvěj a mnoho dalších potravin a bylin.

Choďte na pravidelné preventivní prohlídky, které mohou pomoci v záchytu rakovinných změn v těle již v zárodku. „Nezapomeňte především na střevo a konečník.

Od 50 do 54 let máte nárok na vyšetření stolice na okultní krvácení 1x za rok. Od 55 let 1x za 2 roky nebo můžete 1x za 10 let podstoupit kolonoskopické vyšetření,“ říká farmaceutka.

 Nechte si pravidelně kontrolovat také pihy a mateřská znaménka kvůli prevenci rakoviny kůže. 

Více o mateřských znamínkách čtěte zde.

Pravidelné gynekologické prohlídky zase mohou včas odhalit rakovinu děložního čípku. „Každá žena by měla vědět, jak provádět samovyšetření prsou.

Provádět by ho měla pravidelně každý měsíc po skončení menstruace. Díky tomu může dojít k záchytu rakoviny prsu či mízních uzlin v podpaží velmi brzy. Od 45.

roku má každá žena co dva roky nárok na preventivní vyšetření prsů v rámci mamografického screeningu,“ vysvětluje Mgr. Pavla Horáková.

Preventivnímu vyšetření by se však neměli vyhýbat ani pánové. Dá se tak včas přijít na problémy či rakovinu prostaty.

Pokud se vám právě narodilo miminko, je dobré ho kojit. Nejenže dáte svému dítku to nejlepší, co máte, ale uděláte i něco pro sebe. „Kojení u nekuřaček prokazatelně snižuje riziko rakoviny prsu až o 4 % za každý rok kojení a o 8 % po každém porodu,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková.

Dodržujte pitný režim. Pro správné fungování organismu jsou třeba minimálně 2 l tekutin denně. Nejvhodnější je čistá voda bez bublinek či ovocné a bylinné čaje.

Pravidelně se hýbejte a udržujte svoji tělesnou hmotnost ve správných mezích. Nadváha je rizikovým faktorem pro vznik mnoha onemocnění včetně rakoviny.

Pokud na pracovišti přicházíte do styku s rakovinotvornými látkami, chraňte se před jejich působením (ochranné obleky, rukavice, štíty, respirátory…)

„Nechte si občas změřit koncentraci radonu v domě nebo bytě. Radon se do budov může dostávat z podloží nebo stavebního materiálu. Radon je všudypřítomný radioaktivní plyn, který vzniká přeměnou uranu.

Sám se dále přeměňuje na další radioaktivní prvky, které se do těla dostávají dýchacími cestami a ozařují je.

Pokud pobýváme v prostředí se zvýšenou koncentrací radonu, může docházet k rozvoji rakoviny plic,“ upozorňuje farmaceutka.

V neposlední řadě nezapomeňte také odpočívat, relaxovat a meditovat. Přemíra stresu našemu tělu také nesvědčí. Nadměrný stres může způsobovat nejen úzkost, deprese, poruchy spánku a paměti, ale může být příčinou více než 60 % všech onemocnění a nemocí včetně rakoviny.  

Čeho se vyvarovat?

Velmi důležité je omezit solení, cukr a výrobky z něj, slazené nápoje, příliš tučné, smažené a grilované potraviny či polotovary. „Snižte spotřebu masa, především toho červeného a uzenin. Všechny tyto potraviny škodí nejen našemu zažívání,“ upozorňuje lékárnice. Omezte či ukončete také příjem alkoholu. „Alkohol je prokázaným karcinogenem,“ varuje farmaceutka.

Omezte konzumaci cukru a zlepšíte hned pět těchto věcí.

Omezte také kouření nebo s ním úplně přestaňte. „Cigaretový kouř obsahuje více jak 4000 látek, které prokazatelně škodí zdraví. Více jak 60 z nich jsou karcinogeny (toluen, formaldehyd, naftalen, sloučeniny niklu, kadmium, nitrosaminy, dehet,..),“ vyjmenovává Mgr. Pavla Horáková.

Nevystavujte nechráněnou pokožku slunečnímu záření. Platí to především u dětí, u kterých je riziko spálení daleko vyšší než u dospělých.

Riziko spálení a následný vznik rakovinného bujení se však nevyhne ani dospělým.

Pokud víte, že budete na přímém slunci trávit delší dobu, použijte ochranné přípravky s UV faktorem a vhodné oblečení a pokrývku hlavy. Pozor i na návštěvu solária.

Jak může vzniknout rakovina prsu a jak probíhá léčba? • VIDEO Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Autor: Marie Bezděková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector