Příznaky kapavky – Vše o zdraví

Léto skončilo a s ním i krátké románky. Je ten správný čas zjistit, jestli vám letní láska náhodou nevynesla pohlavní chorobu. Zvlášť pokud jste randili v cizině. Kapavku jste ale taky mohli dostat jako „dárek“ od vašeho stálého partnera či partnerky.

Nenechte se mýlit – pohlavní choroby jako kapavka a syfilis nepatří do minulého století. Naopak, znovu se šíří, což souvisí s příchodem cizinců ze zemí, kde pohlavní choroby nebyly tak tvrdě pod kontrolou státu, jako tomu bylo ještě před dvaceti lety u nás.

Příznaky kapavky - Vše o zdraví
Autor: Isifa.cz

Nemoc v rozvinutém stadiu.

Počet onemocnění syfilis tak už vystoupal na hranici 10 lidí na sto tisíc obyvatel, což je dvojnásobek oproti stavu ještě před pěti lety (v roce 2006). Celkem se s touto nemocí léčilo 997 lidí, a dalších 724 případů byli nemocní s kapavkou, tedy takzvanou gonokokovou infekcí.

I ženy mají kapavku, jen se zjišťuje hůř

A přestože šlo většinou (ze dvou třetin) o muže, a byli to v 90 procentech muži nakažení poprvé v životě, nemoc se týká i žen, jen se u nich o něco hůře diagnostikuje.

U žen se tak syfilis až v 73 procentech případů zjistí náhodně a kapavka (viz foto vpravo) až ve třetině případů. Náhodně, to znamená při jiných vyšetřeních, například při souboru testů v těhotenství nebo třeba při dárcovství krve.

A pozor: jen v několika málo případech šlo o nákazu při sexu s prostitutkou nebo nákazu samotné prostitutky.

Naprostá většina lidí chytí vážnou pohlavní chorobu, přestože nejsou promiskuitní a přestože neprovozují rizikový sex. A po druhé pozor: nelze se uklidňovat tím, že jsou to nemoci přistěhovaných cizinců.

Těch je totiž v číslech Ústavu zdravotnických informací a statistiky jen desetina z nakažených.

Přečtěte si také: Katalog nemocí: Sexuálně přenosné choroby 

U kapavky je alespoň jistá výhoda, a to fakt, že se dá ve více než 90 procentech případů léčit jen ambulantně. To se syfilis je to opačně – většina pacientů musí do nemocnice.

Příznaky nemoci:

  • hnisavé záněty, například i konečníku
  • výtoky, záněty spojivek, ale třeba i v dutině ústní
  • muž bude mít problémy při močení, bude bolestivé – řezavé a pálivé, často s hnisavým výtokem
  • ženy mohou zpozorovat mírné krvácení mezi menstruacemi, nebo po milování, výtok a podobně bolavé močení jako muži

U žen se objevují první příznaky nákazy zhruba po týdnu, u mužů už po dvou dnech od nakažení. Obecně je však inkubační doba nemoci dva týdny.

Příznaky kapavky - Vše o zdraví
Autor: SXC

„Problém je, že u žen více než polovina nákazy probíhá bezpříznakově, nebo jde o takové netypické projevy, že se dají přičíst i mnoha jiným vlivům,“ vysvětluje gynekolog Jiří Pavelka. „Je to značný problém, protože neléčená kapavka může znamenat pro pacientku, stejně jako pro muže, nemožnost mít děti,“ dodává.

To nákaza nemocí syfilis se dá odhalit mnohem snáz: předchází jí vřed, byť nebolestivý, na pohlavních orgánech. A po několika měsících se vředy mohou rozšířit po celém těle, přidruží se vypadávání vlasů, horečky… Neléčená nákaza může skončit i smrtí.

U obou nemocí se podávají antibiotika a obě jsou poměrně dobře vyléčitelné. Jen počítejte s tím, že se na pár týdnů musíte zcela vzdát pohlavního života a informovat své sexuální partnery, protože je víc než pravděpodobné, že se nakazili také.

Přečtěte si: Kapavka je taky jenom člověk

A mimochodem: v obou případech se léčit musíte, léčba kapavky i syfilidy je u nás ze zákona povinná. Tady zapomeňte na základní právo pacienta – odmítnout léčbu. Pokud byste se léčit nechtěli, jste potenciálním zdrojem nákazy pro další lidi a můžete v krajním případě skončit až ve vězení.

Obě nemoci jsou v podstatě jen sexuálně přenosné (nebo krví při transfúzi, ale v Česku je veškerá krev podávaná v nemocnici testovaná na sexuálně přenosné choroby, takže je nezávadná; nemoci se přenášejí také z matky na plod). A před oběma existuje jen jediná obrana: kondom.

Přečtěte si: Kondom – antikoncepce a zároveň ochrana před pohlavními nemocemi

Novamed Gonorrhea test – domácí test na kapavku – 5ks

Gonorrhea(kapavka) patří mezi nejčastější sexuálně přenosnou chorobu v České republice. Podléhá povinnému hlášení. Původcem kapavky je bakterie Neisseria gonorrhoeae, jejímž jediným hostitelem je člověk.

K přenosu dochází v naprosté většině případů přímým kontaktem s nakaženou sliznicí. Bakterie napadají přednostně sliznici močové trubice, pohlavních orgánů, ale také hltanu nebo konečníku (v závislosti na zvolených sexuálních praktikách).

V napadené části těla způsobuje bakterie hnisavý zánět. Neléčená kapavka přechází do chronického stádia a způsobuje vážnější komplikace (záněty prostaty, nadvarlete, u žen gynekologické záněty). Onemocnění může vést až k neplodnosti, a to jak u mužů, tak i u žen.

U žen dále může způsobit potrat či mimoděložní těhotenství.

Inkubační doba kapavky se pohybuje mezi 2 až 14 dny. U žen se první příznaky objevují nejčastěji mezi 4. a 7. dnem po nakažení, u mužů potom zhruba mezi 2. až 5. dnem.

Není to ale pravidlem, u některých lidí se může nemoc projevit až za mnoho měsíců. U mužů se projevuje onemocnění výrazněji (akutní záněty), u žen může být i zcela asymptomatická.

Statistiky uvádějí, že až polovina nakažených žen nepociťuje žádné příznaky.

  • Příznaky u mužů: hnisavý zánět močové trubice, nucení k močení, pálení při močení, výtok, příměs krve v moči, později i zvýšená teplota, svědění kolem konečníku a výtok (při nákaze análním sexem) zarudnutí a otok sliznice úst a obličeje (při nákaze orálním stykem), bolest kloubů.
  • Příznaky u žen: nucení k močení, výtok z vagíny, krvácení, krvácení po pohlavním styku a mezi obdobími menstruace, zánět děložního hrdla a močové trubice, anální výtok, svědění (při nákaze análním sexem), zarudnutí a otok sliznice úst a obličeje (při nákaze orálním stykem), bolest kloubů.
  • Vyšetření se provádí jako běžný odběr vzorků z močopohlavního ústrojí, ale výsledek znáte za pár minut přímo v pohodlí domova.
  • Gonorrhea One-Step-Assay test se určitě vyplatí například lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu.
  • Testy jsou vhodné i pro kontrolní domácí diagnostiku po zaléčení.

Tato diagnostika od renomované izraelské společnosti Novamed Ltd. má veškeré potřebné zdravotní certifikáty a dlouhodobé atesty. Řešení je patentově chráněno.

  1. VÝHODY
  2. • Bezpečná a přesná detekce Gonorrhey ze vzorku močopohlavního ústrojí a v moči.
  3. • Výsledek je znám za méně než 15 minut.
  4. SNADNÉ POUŽITÍ
  5. • Unikátní patentované zařízení typu all-in-one umožňuje snadné testování a vyhodnocení.
  6. • Uživatelsky zcela bezpečné. 
  7. • Zvládne to každý!
  8. BALENÍ
  9. • Všechny nutné komponenty testu jsou integrovány do jedinečné platformy.
  10. • Jednotlivé balení pro snadné testování a bezpečnou likvidaci po použití.
  11. • Každé balení obsahuje 5 souprav pro provedení 5 testů.

Příznaky kapavky - Vše o zdraví

  • OBSAH SOUPRAVY
  • Každá souprava Gonorrhea One-Step Assay obsahuje všechno potřebné k provedení 1 testu.
  • 5 Novamed Gonorrhea One Step kazet
  • 5 sterilních tamponů
  • 5 jednorázových pipet
  • 5 jednorázových zkumavek
  • 1 kapátko obsahující činidlo 1 (14ml)
  • 1 kapátko obsahující činidlo 2 (6ml)
  • 1 návod k použití v českém jazyce
  • SKLADOVÁNÍ A UCHOVÁVÁNÍ

Neotevřená testovací sada může být uchovávána při teplotě od 2 do 30°C do data spotřeby. Nenechávejte na přímém slunci, ve vlhkém prostředí a v horku.

Kapavka

Kapavka (lat. Gonorrhoea) patří mezi nejčastější sexuálně přenosnou chorobu v Česku, která podléhá povinnému hlášení.

To znamená, že lékař je ze zákona povinen výskyt onemocnění hlásit na krajskou hygienickou stanici.

Léčbou a prevencí se zabývají venerologické ambulance, které se specializují na pohlavně přenosné nemoci. Nemocný je poučen o povaze svého onemocnění, musí se léčit a nesmí chorobu šířit dál.

Původcem kapavky je bakterie Neisseria gonorrhoeae(zjednodušeně řečeno gonokok), jejímž jediným hostitelem je člověk. K přenosu dochází v naprosté většině případů přímým kontaktem s nakaženou sliznicí.

Bakterie napadají přednostně sliznici močové trubice, pohlavních orgánů, ale také hltanu nebo konečníku (v závislosti na zvolených sexuálních praktikách).

Neléčená kapavka může přejít do chronické formy, postihnout i další oblasti, jako jsou játra, oko nebo klouby, a způsobit neplodnost či neschopnost donosit dítě.

Projevy kapavky a její komplikace

Infekce probíhá odlišně u muže a u ženy. Projevy jsou patrné zejména v akutní fázi, která nastává asi 2-6 dní po nakažení. Mohou však být často mylně identifikovány jako projevy jiného onemocnění a kapavka je tak nevhodně léčena, čímž se vytváří rezistence.

Akutní příznaky odeznívají do cca 3 týdnů, gonokoky však mohou bez příznaků v těle přetrvávat a nemocný se tak stává bezpříznakovým nosičem.

Zajímavé:  Klub Pevného Zdraví Dárci Krve?

V lepším případě nakazí pouze stálého partnera, v tom horším nakazí každého partnera, se kterým přijde do sexuálního kontaktu, než je zcela vyléčen.

Kapavka u muže

U mužů bývá akutní infekce provázena bolestí a pálením při močení, častým nucením na močení a výtokem (tzv. přední kapavka).

Ten je z počátku hlenovitý s drobnými částečkami hnisu, postupně se mění na hustý, běložlutý. Zánět může vyvolat zduření žaludu, které může vyústit až v tzv. uskřinutí, tedy neschopnost přetáhnout předkožku zpět přes žalud.

V 10 % případů je onemocnění zcela bez příznaků a ¼ nemocných má jen mírné obtíže.

Pokud se kapavka neléčí, postupuje za svěrač močové trubice, dochází k zadržování moči a objevují se v ní stopy krve (tzv. zadní kapavka). Bolestivá je erekce (ztopoření penisu), ale i poluce (samovolné vyvrcholení – např. ve spánku).

Odtud postupuje infekce dále na močový měchýř, prostatu, postihuje nadvarlata, chámovody a další okolní tkáně. V chronickém stádiu je charakteristickým znakem tzv. ranní kapka. Výtok z močové trubice, který se objevuje před prvním ranním močením.

Komplikací jsou právě záněty přilehlých tkání, které bývají doprovázeny bolestmi a horečkou. Nepříjemným následkem může být až neplodnost.

Kapavka u ženy

U žen bývá nejčastěji postiženo ústí močové trubice nebo kanálek procházející děložním hrdlem. V 70-90 % případů jsou postiženy obě lokality současně.

Obvyklým projevem je pálení, řezání a bolest při močení provázená zarudnutím a zduřením sliznice a bělavým, až běložlutým výtokem.

50 % nakažených žen je však zcela bez příznaků. Tím se významně zvyšuje riziko šíření onemocnění.

Nejčastější komplikací je zánět některé ze žlázek v okolí poševního vchodu (tzv. Bartholiniho žlázky). Běžně se objevuje pouze na jedné straně. Charakteristickým znakem je bolestivé zduření v postižené oblasti způsobené ucpáním žlázky a hromaděním výměšku. Méně často dochází k zánětu žláz v okolí močové trubice.

Pokud se kapavka u ženy neléčí, může zasáhnout dělohu nebo vejcovody. Stejně jako u mužů jsou i tato postižení nejbližších tkání v oblasti malé pánve doprovázena bolestí a zvýšenou teplotou a zvyšují riziko neplodnosti, mimoděložního těhotenství a chronických bolestí v postižené oblasti.

Kapavka u dětí

Zvýšené pozornosti je potřeba dbát u těhotných žen. Během porodu může dojít k přenosu infekce na novorozence. Citlivá je v tomto případě zejména spojivka, kde se gonokoky při průchodu dítěte porodními cestami snadno zachytí.

Objeví-li se kapavka u dětí mladších 15 let, může jít o nedostatečnou hygienu (společné sdílení mycích žínek, ručníků, koupání apod.), výjimkou však není ani přenos následkem sexuálního zneužívání.

Další postižení

Kromě močopohlavního ústrojí mohou gonokoky zasáhnout také játra (zánět jaterního pouzdra), konečník (rektální kapavka), hltan (orofaryngeální kapavka), spojivku oka (především vlastním zaviněním) nebo klouby.

Diagnóza a léčba

Základem léčby je především správná diagnóza, tedy nejprve vyloučení jiného původce onemocnění (nejčastěji kvasinek, chlamydií nebo trichomonády) nebo zcela jiné příčiny potíží (u mužů např. přetočení varlete apod.), dále pak je velmi důležité určení gonokoka citlivého na konkrétní antibiotikum. Nasadí-li se antibiotikum naslepo, zvyšuje se riziko rezistence a snižuje se šance na vyléčení.

V praxi se nejčastěji používá kultivace, tedy vypěstování kolonií gonokoků, které se získají ze stěru postižené sliznice (např. z močové trubice, konečníku nebo i z krku) na vhodných živných půdách (prostředí, které podporuje životaschopnost a množení bakterií). Následně se pomocí mikroskopu vyhodnotí citlivost vypěstovaných gonokoků na zvolené antibiotikum.

Hlavním způsobem léčby je kombinace antibiotik. Bohužel se stále častěji objevují kmeny, u kterých je citlivost k jakémukoliv zvolenému antibiotiku velmi nízká, tyto kmeny se označují jako multirezistentní a řešení infekcí v těchto případech je výzvou pro výzkum nových druhů antibiotik.

Po objevení penicilinu v první polovině 20. století bylo onemocnění kapavkou velmi snadno léčitelné i nízkými dávkami penicilinu. V současné době je nutná kombinace dvou i více antibiotik, a ani to kolikrát k zahubení přizpůsobivých gonokoků nestačí.

Závěrečná doporučení

Zásadním krokem tedy zůstává věrnost mezi sexuálními partnery a používání ochrany při intimním kontaktu s neznámým, nebo dokonce náhodným partnerem, a to i při orálním styku.

Nevědomí, zejména mezi mladými chlapci a děvčaty, a touha zapojit se do sexuálního života, je největším rizikem šíření kapavky (a vůbec všech pohlavně přenosných chorob) mezi těmito mladými lidmi. Pokud už střídáme partnery, měli bychom chodit pravidelně na venerologická vyšetření, chráníme tím nejen své zdraví, ale i všech svých sexuálních partnerů.

Důležité je uvědomit si, že projevy sexuálně přenosných onemocnění nemusejí být nutně lokalizovány právě do oblasti vnějších pohlavních orgánů, ale mohou při análním styku postihnout také konečník nebo způsobit při orálním sexu bolesti v krku. Proto je nutné vzít v úvahu každý nechráněný styk, objeví-li se zdravotní potíže, které nereagují na jinou léčbu.

Přestože si spousta lidí myslí, že kapavka (nebo třeba syfilis) už je v dnešní době minulostí, opak je bohužel pravdou.

PharmDr. Kateřina Dubská

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

Příznaky kapavky - Vše o zdraví

KAPAVKA – POHLAVNĚ PŘENÁŠENÁ NEMOC

Kapavka (gonorrhoea) patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající zákonným opatřením.

Původce

Původcem onemocnění je gramnegativní bakterie diplokok Neisseria gonorrhoeae, uspořádaná do dvojic podobajícím se zrnku kávy. Člověk je jediným hostitelem v přírodě, a je tak jediným zdrojem infekce při přenosu infekce pohlavním stykem. Tato baktérie je velmi citlivá na zevní prostředí a dezinfekční prostředky. Jejich působením rychle hyne.

Přenos

Téměř výhradně pohlavní cestou.

K nepohlavnímu přenosu může dojít výjimečně při nedodržení hygienických pravidel, bezprostředně znečistěnými infikovanými vlhkými předměty – ručníkem, žínkou, společným koupáním ve vaně.

Takto může u děvčátek, ale i u starých nebo těhotných žen vzniknout kapavčitý zánět zevního pohlaví a pochvy, který je u dospělých vzácný. U dětí nutno pomýšlet a vyloučit pohlavní zneužití.

Projev onemocnění

Je to místní, akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně intimním kontaktem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí – tzn. u mužů především močovou trubici a prostatu a u ženy močovou trubici a děložní čípek.

Podle charakteru pohlavního styku může být však i mimo tuto lokalizaci – v konečníku, ústech, v krku. Infekce se může z močové trubice a děložního čípku postupně šířit do vnitřních pohlavních orgánů – podle jejich anatomického uspořádání, kde vzniká zánět často chronického charakteru.

Infekce se může šířit i na pobřišnici.

MUŽI

  • zánět nadvarlete s možným negativním vlivem na plodnost
  • zánět prostaty
  • infekce močových cest
  • neplodnost

ŽENY

  • mimoděložní těhotenství
  • neplodnost
  • předčasný porod
  • zánětlivá pánevní onemocnění

Krevní cestou se vzácně může zanést do velkých kloubů a vyvolat onemocnění pohybového aparátu, srdce, duhovky, mozkových plen a kůže. Při porodu od nemocné matky nebo nedodržením hygieny znečištěnými prsty může být infekce zanesena do očí či nosu novorozeného dítěte

Diagnóza

Doba po infekčním pohlavním styku do rozvoje klinických příznaků u nekomplikované mužské kapavky je průměrně 3 až 6 dní (krajní rozmezí 1 až 14 dní).

Objevuje se bolest a pálení při močení a zprvu hlenovitý sporý výtok se mění v hustý hlenohnisavý až hnisavý zelenožlutý, někdy i s příměsí krve. Otvor močové trubice je zduřelý a zarudlý. Tento neléčený akutní průběh postupně slábne a přechází ve vleklý se slabým bělavým až čirým výtokem či “ranní kapkou” v močové trubici. Může být i bezpříznakový.

U ženy nejsou příznaky zánětu močové trubice tak bouřlivé jako u muže. Zánět děložního čípku je provázen hnisavým, hlenohnisavým výtokem. Příznaky mohou uniknout pozornosti, nebo jsou přičítány jiným gynekologickým potížím.

Léčba

Při zjištění těchto varovných signálů, které mají souvislost s pohlavním stykem, s partnerskou nevěrou, rizikovém pohlavním styku (např. náhodné známosti, nechráněné pohlavní styky) je třeba ihned vyhledat odborného lékaře pro choroby kožní a pohlavní – dermatovenerologa. Návštěva u dermatovenerologa je přímá, bez předchozího doporučení praktického lékaře.

Odborník provede venerologické vyšetření, stanoví diagnózu a léčí. Diagnóza se určí orientačně mikroskopickým vyšetřením a bakteriologickým (gonokultivačním) vyšetřením s identifikací Neisseria gonorrhoae, případně molekuláně biologickými metodami. Vyšetření spočívá v odběru biologického materiálu (výtoku) z výše uvedených lokalit.

Při vyšetření je pamatováno i na ostatní možné původce zánětů močové trubice, děložního čípku, které se přenášejí pohlavním stykem. Pacient by před vyšetřením neměl močit. Do doby stanovení diagnózy je třeba se vyvarovat pohlavního styku.

Zajímavé:  Přírodní Léky Na Osteoporozu?

Jakékoliv snahy o samoléčení či podcenění příznaků může situaci později zdravotně jen komplikovat a napomáhat šíření infekce.

Právní aspekt onemocnění

Veškeré údaje, které přicházejí v souvislosti s touto chorobou, podléhají přísné mlčenlivosti.

Kapavka podléhá povinnému hlášení na tiskopisu “Hlášení pohlavní nemoci” (obsahuje anonymní údaje určené pro epidemiologické zpracování dat); tato povinnost platí pro každého lékaře.

Všechno další už patří plně do kompetence dermatovenerologa – evidence, depistážní šetření (vyhledání a vyšetření sexuálních kontaktů), dispenzarizace(vyšetřování po určitou dobu, než se kapavka u osob podezřelých z onemocnění či nákazy a u nemocných po léčbě kapavky vyloučí nebo potvrdí). Pacient je poučen o svém zdravotním stavu a poučení podepíše. Je povinen se léčit a absolvovat stanovená vyšetření a doporučení. Z evidence kapavky je vyřazen až po absolvování vyšetření s negativním výsledkem. Nemocný nesmí ohrozit nákazou jiné osoby, porušení je chápáno jako trestný čin § 226 trestního zákoníku Ohrožování pohlavní nemocí.

Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?

Pohlavní choroby mohou být různé a většina z nich se dá léčit. Od relativně raného věku se učíme teorii bezpečného sexu, která pomáhá těmto nemocem předcházet. Zaměřme se na jednu z nejrozšířenějších pohlavních nemocí. Jak se projevuje kapavka u žen?

Co je to kapavka

Kapavka, anglicky i latinsky gonorrhoea (často nesprávně psána jako gonorrhea), je čtvrté nejběžnější pohlavně přenosné onemocnění na světě. Projevuje se jako hnisavý zánět  zejména pohlavních a vylučovacích orgánů s výtoky, ale může postihnout i jiné části těla.

Latinský název gonorrhoea vznikl spojením slov gonos – semeno a rhoe – téci. V dávných dobách se totiž výtok při kapavce považoval za výron semene.

Vě většině případů jde o lokální onemocnění, ale někdy se může rozšířit po celém organismu a způsobovat vážná onemocnění. Proto jí není radno podceňovat.

Ročně se kapavkou nakazí přes 100 milionů lidí!

Při léčbě kapavky je důležité chvíli sexuálně abstinovat a myslet na to, že pokud se nezačneme včas léčit, může dojít k neplodnosti.

Co způsobuje kapavku

Kapavka je onemocnění způsobené gramnegativní diplokokovou bakterií Neisseria gonorrhoeae, někdy zvanou gonokok. Neisserie se do organismu dostávají přes sliznice, které napadají a vyvolávají hnisavý zánět.

Nejčastějším místem jejich výskytu je močové a pohlavní ústrojí, dále napadá i konečník, nosohltan a oční spojivky.

Přenos kapavky

Kapavka se může přenášet několika způsoby:

  • klasický sex
  • orální sex
  • anální sex
  • z matky na novorozence během porodu

Inkubační doba kapavky

Inkubační doba kapavky bývá 2 – 14 dnů a symptomy se většinou projevují druhý až sedmý den po nakažení. Délka inkubační doby se liší i podle pohlaví – kapavka u žen se objevuje později (4. až 7. den od nakažení), u mužů dřív (2. až 4. den od nakažení).

Pozor! Ženy bývají k nákaze náchylnější.

Pokud máte jakékoli podezření, měli byste navštívit lékaře dřív, než bude pozdě. U některých jedinců se totiž symptomy projevují až za několik týdnů, v ojedinělých případech i několik měsíců. Neléčená kapavka může způsobit neplodnost!

Projevy kapavky

Jak už bylo zmíněno, kapavka se projevuje hnisavými záněty především pohlavních orgánů a vylučovacích cest. Příznaky kapavky pak bývají např. pálení při močení (jak u mužů, tak u žen), hustý hnisavý výtok, zarudnutí pohlavních orgánů, krvácení po pohlavním styku nebo mezi menstruacemi, nechutenství, horečky nebo křeče v podbřišku.

V mnoha případech se kapavka může projevovat bez větších příznaků.

Kapavka u žen: Průběh

Průběh kapavky se u žen i mužů liší, na což je dobré pamatovat.

Symptomy se u ženy rozvíjejí až 10 dní a můžete očekávat celou plejádu příznaků. Nejčastěji se objevuje vaginální hnisavý výtok žlutobílé barvy, pochva svědí a je zarudlá. Dalšími příznaky kapavky může být bolest při sex, bolest v podbřišku, pálení při močení a krvácení mimo menstruační cyklus.

Pokud se včas nepřistoupí k léčbě, infekce se rozšiřuje i na dělohu a vejcovody a vzniká chronický zánět malé pánve. Objevují se horečky, bolesti v podbřišku, nevolnost či bolest při pohlavním styku. Zánět dráždí okolní tkáně a způsobuje jejich zjizvení, což může vyústit v neplodnost nebo mimoděložní těhotenství.

Přes 20 procent nakažených žen nemá žádné projevy infekce.

Kapavka u žen: Nejčastější příznaky

  • hnisavý vaginální výtok
  • pálení a bolest při močení
  • bolesti podbřišku
  • bolest při sexuálním styku

Kapavka v očích

Infekce se může z pohlavních orgánů přenést dotykem do oka. V takovém případě bakterie vyvolává zánět oční spojivky na jedné straně. Oko je zarudlé a objevuje se hnisavý výtok.

Kapavka v krku a konečníku

Pokud sexuální partneři provozují také anální a orální sex, může dojít k infikování konečníku a nosohltanu. V takovém případě se objevuje svědění a bolestivost konečníku při vylučování anebo hnisavý zánět nosohltanu, s příznaky podobnými angíně, za kterou se často může zaměnit.

Disseminovaná kapavka

Jak už bylo řečeno na začátku, v zhruba asi 3 procentech případů se kapavka rozšíří po celém těle a napadá i jiné orgány. Nejčastěji se jedná o kůži a klouby, kdy způsobuje dermatidu a artritidu. Zánět nejvíce napadá kolenní kloub, postižení je většinou jednostranné.

Při této formě kapavky můžete očekávat vyšší teploty, bolestivost při pohybu a zarudnutí kůže okolo kloubů.

Jak diagnostikovat kapavku?

V současné době existují tři základní diagnostické testy na kapavku. Stěry se musí do laboratoře transportovat ve speciálních obalech, protože neisserie jsou velmi citlivé bakterie.

1. Barvící test

Barvící test se provádí v laboratoři. Udělá se tzv. výtěr a následně se obarví. Pod mikroskopem se pak zjišťuje, zda jste nebo nejste nakažení.

U mužů je tento test relativně spolehlivý, u žen tomu tak není. Zhruba u poloviny nakažených žen jsou výsledky falešně negativní.

2. Test z moči

Proto se lidé s negativními výsledky podrobují druhé technice diagnostiky, která se provádí podobně. V laboratoři se zkoumá vzorek moči (popř. cervikální výtěr), ale místo obarvení se pod mikroskopem hledají geny bakterií.

Tato technika je používanější a přesnější.

3. Kultivační test

Tento test na kapavku se opět provádí v laboratoři, přičemž trvá dva až tři dny. Výtok se uloží zhruba na dva dny do nádoby  na kultivaci bakterií. Pokud jsou ve vzorku přítomné, tak se bakterie za tu dobu v nádobě pomnoží a je možné je identifikovat.

Tento test je zpravidla nejpřesnější.

Domácí test na kapavku

Dnešní doba nabízí spoustu možností a nejinak je tomu i u diagnostiky kapavky. Test si dokonce můžete udělat doma! Nabízí ho několik lékáren v Česku, stačí zapátrat po internetu.

Test si můžete objednat i ze zahraničních stránek, které často nabízejí kompletní balíčky na testování.

Léčba kapavky

Léčba kapavky se provádí antibiotiky, v případě simultánní nákazy chlamydiemi se podávají širokospektrální antibiotika. Pacienti pak průběžně chodí na testy a pozorují svůj stav.

Problémem dnešní doby je vzrůstající rezistence bakterií na běžně používaná antibiotika. Z toho důvodu se k léčbě používají kombinace antibiotik. V případě nekomplikované kapavky je léčba jednodenní, u komplikované nebo disseminované kapavce musí být pacient hospitalizován.

Stejně jako u všech pohlavních chorob byste měli obvolat své poslední sexuální partnery a doporučit jim návštěvu lékaře.

Co se stane, když se nebudete léčit

Následky neléčení jsou nepříjemné u obou pohlaví. U ženy se může vyskytnou mimoděložní těhotenství, případně až neplodnost. Často se také opakují záněty malé pánve, snadněji se přidruží infekce chlamydiemi. Na vaječníkách se mohou objevit cysty.

Neléčené těhotné ženy riskují přenos infekce na novorozence při porodu. Dítěti tak hrozí zánět očních spojivek nebo zánět plic. U těhotných žen také vzrůstá riziko předčasného porodu.

Kapavka bez léčby se může také zvrhnout do zmíněné disseminované formy, kdy se bakterie dostane do krve a doputuje do dalších orgánů. Koledujete si tak o poškození kloubů či kůže.

Prevence kapavky

Nejúčinnější prevencí kapavky (a jakékoliv jiné sexuálně přenosné choroby) je samozřejmě celibát. Pokud se sexu nechcete vzdát, nezbývá vám nic jiného než rozumně vybírat partnery, nebýt promiskuitní a odpustit si známosti na jednu noc a používat kondom.

Po infekci kapavkou nezískáváte celoživotní imunitu.

A ještě připomínáme: v případě podezření na onemocnění kapavkou ihned navštivte lékaře a nechejte si udělat diagnostické testy.

Kapavka: příznaky, léčba (gonorea)

Kapavka je vysoce nakažlivé onemocnění vyvolané bakteriální infekcí.
Patří mezi nejčastější sexuálně přenosné nemoci.

Zajímavé:  Černý kašel v těhotenství - vše o zdraví

Poslední desetiletí se její výskyt celosvětově snižuje. V České
republice byl v roce 2006 počet nově hlášených infekcí 1082, tj.
10,5 infekcí na 1OO tis. obyvatel.

Infekce bývá častěji zjištěna u mužů než u žen a postihuje
hlavně věkovou skupinu mezi 15-35 lety, proto hlavně u mladých žen se
jedná o nebezpečné onemocnění, které může mít negativní vliv na
reprodukční schopnost (viz dále komplikace).

Příčina vzniku kapavky

Původcem onemocnění kapavkou je bakterie jménem
Neisseria gonorrhoeae, známá také jako gonokok.

Je
to gramnegativní bakterie, která je velmi málo odolná vůči zevnímu
prostředí (hrozí velmi nepatrné riziko nákazy třeba při užívání
veřejných záchodů, použití bezprostředně infikovaných ručníků,
žínek nebo při líbání).

Její přenos se tedy děje téměř
výhradně intimním kontaktem
(pohlavním stykem).

Kapavka je především místní onemocnění, má malý sklon
k celotělovému šíření (generalizaci). Má většinou charakter rychle
probíhajícího (akutního) zánětu s hnisavým
výtokem
.

Postihuje výstelku (sliznici) močopohlavního (urogenitálního)
ústrojí
. U mužů nejčastěji močovou trubici (ureteru), odkud se
může šířit do prostaty, semenných váčků, nadvarlat. U žen kromě
močové trubice nejčastěji čípek děložní, odkud může projít do
pochvy, dělohy, vejcovodů.

U obou pohlaví může postihnout také sliznici
konečníku
následkem provozování análního sexu, u žen také
zanesením infekce výtokem z pochvy.

Při orálním sexu s nakaženou osobou je vysoké riziko infekce
nosohltanu
.

Při porodu infikované rodičky se může nakazit i novorozenec. Infekce se
projeví jako postižení oka novorozence zánětem spojivky,
či rohovky (keratokonjunktivitida).

Rizikové faktory kapavky

Především promiskuita, nechráněný pohlavní
styk
s neznámou náhodnou osobou, prostituce, chudoba.

Rizikovou skupinou obyvatel jsou hlavně mladí dospělí,
uživatelé drog.

Prevence kapavky

Nejúčinnější prevence je sexuální abstinence. Když už se to
z pochopitelných důvodů dodržet nedá, je základní prevencí
zodpovědné sexuální chování. To obnáší omezení počtu
sexuálních partnerů a vyhýbání se sexuálním dobrodružstvím
s náhodnými osobami.

Rozhodně každý kdo nemá stálého partnera, by měl při styku použít
kondom. Jeho pravidelné a správné použití snižuje riziko
nákazy.

Při výskytu prvních příznaků by se měla vyhledat lékařská pomoc
s vyšetřením a případným zahájením léčby pro zabránění vzniku
případných komplikací. Po dobu určení diagnózy a léčení je třeba se
vyvarovat sexuálních styků v smyslu prevence dalšího šíření
nákazy.

Jako prevence nákazy novorozenců se plošně uplatňuje tzv.
kredeizace, kdy se každému novorozenci preventivně aplikuje
do oka do spojivkového vaku desinfekční prostředek Ophtalmo-Septonex.

Příznaky a projevy kapavky

Kapavka u mužů

Projeví se po kontaktu s infekcí u 25 % mužů zpravidla 2-6 dní po
infekci.

Mezi první příznaky patří pálení a řezání při
močení
(dysurie), časté močení během dne
(polakisurie). Pozoruje se zarudnutí kolem ústí močové trubice a také
běložlutavý výtok (typická je nutnost výměny spodního
prádla).

V případě neléčené nebo neefektivně léčené kapavky může dojít
šíření infekce vzhůru močovými cestami se vznikem
zánětu semenných váčků, nadvarlat, prostaty.

Zánět prostaty se pak
projevuje zvýšenými teplotami, bolestivým nočním výronem semena (poluce),
bolestmi břicha při močení a vylučování stolice. Při postižení
nadvarlete se pozoruje červený bolestivý otok šourku.

Asi v 10 %
případů infekce nejsou příznaky přítomné (asymptomatický průběh).

Kapavka u žen

Vzniká přibližně v polovině nechráněných styků s infikovaným
partnerem. Probíhá nejčastěji jako zánět děložního hrdla spolu se
zánětem močové trubice.

Projevuje se pálením při močení (dysurie)
výtokem. Děložní hrdlo je zarudlé a povleklé hnisem.

Může se objevit krvácení mezi menstruačními periodami
i krvácení po sexuálním styku. Infekce někdy postihne také žlázky na
malých pyscích a žlázky při ústí močové trubice.

To může vést až ke
vzniku hnisavého váčku (absces) s výraznými bolestmi při chůzi a
sezení.

Asi 50% žen nakažených kapavkou nemá příznaky žádné, případně
mírné nebo atypicky vyjádřené. To pak představuje nebezpečí z hlediska
dalšího šíření nákazy.

V případě neléčené infekce se onemocnění šíří dál a vzniká
zánět děložní sliznice (endometritida), malé pánve, zánět vejcovodů
(salpingitida), který bývá provázen bolestmi břicha, horečkou, pocity na
zvracení (nauzea) a zvracením, u déletrvajícího onemocnění se jako
příznak popisuje kromě nejasných bolestí břicha také bolestivá
soulož
(dyspareunie).

Jiné formy kapavky u obou pohlaví

  • Rektální kapavka– projevuje se bolestmi konečníku při
    vylučování stolice (defekaci), výtokem z řitního otvoru.
  • Faryngeální kapavka– hltanová, nejčastěji se nijak
    neprojeví, pokud ano, tak jako mírná bolest v krku.
  • Konjunktivitida– zánět spojivek, projeví se jako zarudlé
    zanícené oko, může vést až ke slepotě.

Diseminovaná kapavka

Vyskytuje se jen asi u 0,5- 3% nemocných. Představuje rozšíření infekce
i na další orgány těla mimo systém, přes který infekce do organizmu
vnikla.

Nejčastěji je postižena kůže, jeden nebo více
kloubů (mono, polyartritida) a bývá přítomná zvýšená
teplota. Postižená bývají kolena, hlezna, prsty, zápěstí. Klouby jsou
zarudlé, oteklé, bolestivé. Na kůži nad klouby nebo na prstech se tvoří
červeně prosáklé vyrážky s krustami.

Vyšetření kapavky

Vyšetření se opírá hlavně o kultivaci, tj.
vypěstování přítomné bakterie na speciálních půdách. Bakterie se
získá výtěrem.

Nejčastěji se výtěr provádí u mužů z ústí močové trubice
nejlépe ráno před močením, nebo po několika hodinách po močení (popř.
po masáži prostaty), aby nedošlo proudem moči k vypláchnutí baktérií a
falešně negativnímu výsledku.

U žen se výtěr získá z krčku děložního a močové trubice. Lepší
je provést odběr 2-3 dny po menstruaci. U extragenitální kapavky se odběr
dělá z konečníku, krku. Kultivace poskytne výsledky do 48 hodin.

Spolehlivou metodou je také přímý mikroskopický
průkaz
. Na sklíčku pod mikroskopem se pozoruje vzorek hnisavého
výtoku z močové trubice.

Další metody k průkazu bakterie jsou PCR,
přímá imunofluorescence, ELISA.

U kapavky již rozšířené celotělově (diseminovaná kapavka) je
vyšetřením hemokultura– odebraná krev s přítomnými
bakteriemi se nechá několik dní na speciální půdě, kde, pokud jsou
přítomny bakterie, dojde k jejich pomnožení a možnosti průkazu.

Kromě vyšetření kapavky se pátrá také po původcích i jiných
sexuálně přenosných nákaz. Rutinně se provádějí testy na syfilis a
HIV virus.

Léčba kapavky

Kapavka podléhá hlášení a její léčba je povinná. Protože její
původce je bakterie, léčbu představuje podávání
antibiotik. Vybírají se antibiotika nejcitlivější
k bakterii. Podávají se většinou sedm dní.

Při včasné léčbě je naděje k úplnému vyléčení velice dobrá.
Nasazení léčby však ještě neznamená také ukončení terapie. Hned na
druhý den po ukončení léčby a ještě dvakrát během dvou týdnu se
provádějí bakteriologické kontroly. Až při negativních nálezech také ze
sérologie, laboratoře je nemocný teprve po 4 měsících vyřazen
z evidence.

Jak si mohu pomoci sám

Jelikož je kapavka infekční onemocnění, musí se vyléčit tak, že se
organizmus zbaví vyvolávající bakterie. Lékem volby jsou proto antibiotika
a k jejich získání se musí vyhledat lékařská pomoc.

Důraz na to jak si mohu pomoci sám je v tomto případě spíš na straně
prevence. V chování se tak, aby se nákaze předešlo. Netřeba zapomínat,
že onemocnění kapavkou nenechává v těle žádnou imunitu. To znamená,
že se člověk může nakazit opakovaně i když ji už jednou prodělal.

Komplikace kapavky

Komplikace představují stavy, které se rozvinou při neléčení nebo při
nedodržení správných zásad léčby. Tj. například nedodržení potřebné
délky užívání antibiotik.

Ke komplikacím patří rozšíření infekce na další
orgány močopohlavního ústrojí (na prostatu, nadvarlata u mužů dělohu,
vejcovody u žen) nebo také na orgány mimo urogenitální strojí (př.
u diseminované kapavky).

  1. Mezi následky pak patří nejen tedy delší a těžší průběh léčení,
    ale následkem zánětu vznikají v orgánech při hojení vazivové srůsty a
    jizvy a může dojít například ke svraštění a omezení až neprůchodnosti
    vývodných cest pohlavních s případným rizikem ztráty
    plodnosti
    jak u mužů, tak u žen.
  2. U žen se mezi komplikacemi popisují kromě neplodnosti také
    časté potraty, předčasné porody a
    mimoděložní těhotenství.
  3. V neposlední řadě mezi komplikace patří i zvýšena
    náchylnost k získání jiných a závažnějších
    sexuálně přenosných infekcí, především infekce HIV-virem a onemocnění
    syfilis.

U novorozenecké kapavky a u jedinců, kteří si kapavku sami např.
rukama přenesli na oko, se vznikem kapavkového zánětu rohovky a spojivky, je
nebezpečnou komplikací protrhnutí rohovky vedoucí až ke
slepotě.

Diskuse

  • Ségra
    má kapavku, můžu jí chytit?
  • Antibiotika

Další názvy: gonorea, tripl, kapela, gonorrhoea

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector