Příznaky porodu – Vše o zdraví

Příznaky porodu - Vše o zdraví

V průběhu posledních dvou týdnů březosti vaší kočky se ujistěte, že všichni členové rodiny vědí, že se mají v blízkosti kočky chovat klidně a tiše a manipulovat s ní velmi obezřetně – zejména se to týká dětí, které se pochopitelně velmi těší, že si brzy budou hrát s malými koťátky!

Během tohoto období se snažte, aby kočka byla co nejvíce v klidu a vyvíjela minimální aktivitu. Pokuste se ji přimět, aby co nejčastěji odpočívala ve speciálním porodním pelíšku.

Některým kočkám můžete nabízet sebeútulnější porodní pelíšek, své oblíbené místo ve skříni za něj stejně nevymění. V každém případě se ujistěte, že si kočka může vybrat vhodné místo, kde porodí, a nikdy se ji odtud nepokoušejte vyhnat.

Pokyny, jak připravit vhodný porodni pelišek pro vaši kočku najdete zde.

Domluvte si možnost zavolat během porodu veterináři

Porod by měl probíhat hladce, vždy se však vyplatí mít v záloze řešení pro případ, že nastanou nějaké komplikace.

Ještě před porodem si sežeňte pohotovostní číslo vašeho veterináře – kočky často rodí v noci nebo můžete potřebovat naléhavou pomoc i během dne. Pokud při porodu nastanou nějaké komplikace, může být nevyhnutné odvézt kočku k veterináři. Z toho důvodu mějte připravené auto nebo si předem domluvte jiný způsob přepravy.

Pokud to vypadá, že se schyluje k porodu, připravte si předem několik věcí. Budete potřebovat misku s teplou vodou, čisté ručníky a hadříky, zubní nit, jednorázové gumové rukavice, přepravku a kontaktní údaje vašeho veterináře. Je opravdu důležité, abyste tyto předměty měli pro případ potřeby po ruce.

Pokud bude nutné koťata v kterémkoliv okamžiku oddělit od matky, musíte je především udržet v teple. Nejsnazší je zabalit teplou láhev s vodou do ručníku, aby je koťata nemohla prokousnout nebo propíchnout drápky. V teple je dlouhodobě udrží i speciální elektrická dečka.

Rozpoznat příznaky blížícího se porodu bývá dosti složité. V prvních fázích porodních bolestí bývá matka velmi neklidná, vypadá, jakoby něco hledala, a velmi hlasitě mňouká. Pokud si nejste jisti, zda porod již začíná, zavolejte svému veterináři.

V posledních týdnech a dnech před porodem kočku pozorně sledujte, abyste věděli, kdy a kde bude rodit.

Kočky vyhledávají soukromí, což platí zejména v období před porodem! Kočku nicméně musíte během porodu pozorovat, abyste mohli zasáhnout, kdyby se vyskytly komplikace (což platí obzvláště u prvorodiček).

Příznaky porodu - Vše o zdraví

Celý porod má tři fáze. Pokud dospějete k názoru, že se porod rozběhl, je třeba kočku pozorně sledovat – kočky obvykle rodí velmi hladce, měli byste však na průběh porodu dohlížet, abyste mohli rychle zasáhnout, kdyby došlo ke komplikacím.

Budete-li do průběhu porodu zasahovat i v případě, kdy to není zcela nezbytné, může to celý proces zpomalit a kočku to může rozrušit. Snažte se tedy kočku jen pravidelně kontrolovat a pokud to není nutné, nijak nezasahujte. Nemějte obavy – obecně platí, že porod u koček bývá bezproblémový. Ovšem pokud se vám něco nezdá, poraďte se s veterinářem.

Porod by mělo sledovat co nejméně lidí. I když se členové vaší rodiny jistě těší na nové přírůstky, jejich přítomnost by kočku zbytečně zneklidňovala.

  • První fázi, kdy se děložní hrdlo a děloha připravují na porod, nemusíte vůbec zaznamenat.
  • Počínající kontrakce nemusí být vůbec zřetelné, možná si jich ani nevšimnete.
  • Kočka bývá v této fázi silně neklidná, vypadá, jakoby něco hledala, a velmi hlasitě mňouká.
  • Může také několikrát odejít na kočičí záchod, aniž by se vyprázdnila. Pokud jde vše dobře, nakonec zůstane ve svém porodním pelíšku.
  • Nemělo by vás překvapit, pokud si k porodu zvolí jiné místo, protože není na porodní pelíšek zvyklá, anebo prostě chce rodit někde jinde. Nepřenášejte ji – vždy je bezpečnější nechat ji rodit na místě, které si sama vybrala.
  • V této fázi můžete již také pozorovat výtok z vagíny.
  • Ve druhé fázi porodu už přichází na svět koťata – vzrušující podívaná! Tato fáze může trvat od 2 do 24 hodin. Ještě jednou si pečlivě překontrolujte předměty, které byste mohli potřebovat, a ujistěte se, že máte vše po ruce.
  • Některá koťata se narodí hlavičkou napřed (podobně jako děti), u jiných se objeví nejdříve končetiny, což je zcela normální, takže se tím nijak neznepokojujte.
  • Koťata obvykle přichází na svět s odstupem 30-45 minut, někdy to však může trvat až hodinu.
  • • Porod pozorujte zpovzdálí a zasáhněte jen v případě, že je to naprosto nezbytné: například když vidíte, že se kočka velmi namáhá, ale kotě na svět nepřichází, když kočka krvácí, anebo se koťata rodí příliš rychle a kočka nemá čas je očistit/protrhnout zárodečnou blánu. Více informací o porodu nebo o situacích, kdy je třeba se telefonicky poradit s veterinářem, naleznete zde.
  • Ve třetí fázi odchází jednotlivé placenty, obvykle bezprostředně po narození každého kotěte.
  • Placenty pečlivě počítejte, mělo by jich být stejně jako koťat.
  • Pokud jste napočítali méně placent než koťat, mohla kočka některou z nich pozřít nebo jednu placentu sdílela dvojčata. Mohl by to však být také příznak zadržení placenty, což musí co nejdříve ověřit veterinář – pokud si nejste jistí, zatelefonujte svému veterináři.
  • Pokud kočka některé placenty pozře, nijak se tím neznepokojujte. Je to zcela normální, ale v souvislosti s tím je o to důležitější kočku během porodu pečlivě sledovat a vypuzené placenty počítat.

Jakmile se kotě narodí, matka by mu měla pomoci protrhnout zárodečnou blánu (tenkou membránu, která jej obklopuje) a poté je opatrně očistit. Většinou není nutné během porodu zasahovat, občas však kočka potřebuje trochu pomoci.

Pokud blánu neprotrhne nebo ji neprotrhne dostatečně, anebo kotě neočistí, můžete jí s péči o novorozené kotě pomoci. Pomocí ručníku opatrně roztrhněte blánu (nikdy nepoužívejte ostré předměty), aby kotě mohlo dýchat. Jemně kotěti očistěte tlamičku a čenich a poté je rychle osušte třením malým ručníkem nebo žínkou proti srsti.

Nakonec je poměrně rázně utřete teplým ručníkem, což kotě jednak usuší a zahřeje a také je to stimuluje k tomu, aby se poprvé nadechlo.

Za normálních okolností kočka po porodu kotěte překousne pupeční šňůru. Pokud to neudělá, můžete jí pomoci. Čistýma rukama nebo s použitím jednorázových gumových rukavic podvažte pupeční šňůru dentální nití asi 5 cm od těla kotěte.

Totéž proveďte asi o 2,5 cm dále od těla kotěte a pupeční šňůru mezi podvázanými místy přestřihněte. Šňůru nepřestřihávejte příliš blízko těla kotěte, aby nedošlo k poranění.

Volné konce nitě by kočka mohla žvýkat nebo spolknout, takže musí být zastřižené! Pokud máte dojem, že kočka kouše pupeční šňůru příliš blízko těla kotěte, zasáhněte a přestřihněte šňůru sami.

Máte-li obavy, jak tuto část porodu zvládnete, poraďte se ještě před začátkem porodu o správném postupu s veterinářem, abyste pak při porodu přesně věděli, co máte dělat.

Období bezprostředně po porodu

Může se zdát, že všechno jde celkem rychle, celá závěrečná fáze porodu nicméně trvá 2 až 5 hodin. V některých případech to může být až 24 hodin. Pokud máte dojem, že kočka má v kterékoliv fázi porodu potíže, zavolejte svému veterináři a poraďte se s ním, jak postupovat dál. Pokud se kočka během závěrečné fáze porodu snaží rodit bezvýsledně více než hodinu, okamžitě volejte veterináře.

Kočky mají obvykle čtyři až šest koťat, není však neobvyklé, že je jich méně nebo více. Jakmile se narodí všechna koťata, dejte matce čas, aby je v klidu očistila a nakrmila. Snažte se příliš nezasahovat, nebojte se však koťata opatrně pochovat, aby si začala zvykat na lidskou společnost. Matka si mezitím může dopřát chvíli zaslouženého odpočinku.

Zajímavé:  Alergie Na Bílkovinu Kravského Mléka U Deti?

Pokud koťata do hodiny po narození nezačnou sát, můžete je zkusit navést k jednomu ze struků. Jsou nejspíš velmi hladová! Pokud je koťat víc než matčiných struků, bude možná potřeba, abyste je do doby, než se naučí o struky dělit, k volným strukům střídavě přikládali.

Pokud se zdá, že kočka o svá koťata nedbá, nekrmí je a neolizuje, neprodleně se poraďte s veterinářem.

Někdy se musí po porodu o odchov koťat postarat majitel, stává se to však jen vzácně. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, a máte nějaké dotazy ohledně odchovu vrhu, poraďte se s veterinářem. A nyní už zbývá jen oslavovat narození koťat – gratulujeme!

Jak souvisí těhotenství a porod s inkontinencí?

Příčinu lze většinou hledat v oslabených pánevních svalech. Právě pro ně znamená těhotenství a porod velmi náročné období.

Dobrou zprávou je, že pánevní dno lze vhodným cvičením dostat znovu do optimální kondice a inkontinence po porodu je pak obvykle pouze dočasná.

Poradíme vám, kdy začít cvičit po porodu a jak. Ale vezmeme to pěkně od začátku, tedy od přípravy do porodnice.

Co zabalit do porodnice?

Při balení nejedna nastávající maminka zjistí, že malá taška pořízená na víkendové výlety, stačit nebude. Upřímně, ona vám nebude stačit ještě hodně dlouho, protože malé miminko potřebuje neuvěřitelně mnoho věcí.

Doporučuje se balit tašky dvě. Jednu pro vás k porodu a na pokoj, druhou pro miminko. Konkrétní seznam položek se liší podle porodnice. Některé například poskytují plenky pro novorozence, jiné požadují, abyste měla své vlastní.

Záleží také na tom, zda budete v porodnici vy a vaše miminko nosit nemocniční oblečení, nebo svoje. Porodnice často zveřejňují seznam doporučených věcí na svých webových stránkách.

Vaše taška by v každém případě měla obsahovat poporodní vložky a porodnické kalhotky.

Vložky do porodnice

Běžné menstruační vložky určitě neberte, během šestinedělí budete potřebovat speciální poporodní vložky.

Nečekejte super tenké vložky s křidélky, poporodní vložky jsou vyrobené z buničiny, silné zhruba 1 centimetr a nemají na spodní straně nepropustnou vrstvu s lepicím proužkem.

Poporodní vložky umožňují přístup vzduchu a tím lepší hojení intimní oblasti.

Porodnické kalhotky

Síťované porodnické kalhotky jsou pro hojení po porodu mnohem vhodnější než běžné spodní prádlo. Mnoho maminek si chválí fixační kalhotky MoliCare Premium.

Drží spolehlivě poporodní vložku na místě a umožňují porodní ráně dýchat. Hojení ještě více pomůžete, když budete během šestinedělí chodit v šatech a sukních.

Fixační kalhotky Molicare Premium lze prát na 60° C, vydrží až 50 praní bez ztráty elasticity.

Kdy začít cvičit po porodu?

Co nejdříve. Během šestinedělí se vyvarujte náročných aktivit i zvedání těžkých předmětů. S jednoduchými cviky na pánevní dno můžete začít již 2. den po nekomplikovaném porodu.

K posílení pánevního dna se hodí Kegelovy cviky. Jde o soubor cviků, který vytvořil kalifornský gynekolog dr. Arnold Kegel ve 40. letech 20. století pro své pacientky s inkontinencí.

Vyhraďte si pravidelně pro cvičení alespoň pár minut denně a začnete podle našich jednoduchých videonávodů.

Pánevní dno vám pomůže k plochému bříšku

Zpevněné svaly pánevního dna jsou nepostradatelné pro ploché bříško. Povolené pánevní dno vede k nesprávnému držení těla, lordóze a vyklenutému břichu. Můžete tak vidět i velmi štíhlé ženy, které i mnoho měsíců po porodu stále vypadají jako těhotné. Tyto ženy se často snaží břicho zpevnit klasickými cviky na břišní svaly a tím situaci jen zhoršují. 

Velká část žen má totiž po porodu diastázu (rozestup břišních svalů) a cviky na přímý břišní sval ji zhoršují a fixují.

Při cvičení po porodu se zaměřte nejprve na posílení pánevního dna, později přidejte cviky na zpevnění hlubokých stabilizačních svalů (CORE).

Při procházkách s kočárkem také můžete tyto svaly účinně zpevňovat, stačí se správně narovnat, stáhnout svaly pánevního dna a nasadit vhodné tempo.

Spojte příjemné s užitečným

S posílením pánevního dna a odstraněním poporodní inkontinence vám pomohou venušiny kuličky. Mnoho lidí je vnímá jako sexuální pomůcku, ale jejich primárním účelem bylo právě zpevňování pánevního dna. Poradíme vám, jak si vybrat v nepřeberném množství typů venušiných kuliček a kde je koupit, když se vám nechce do sexshopu.

O nás

Poporodní potíže řeší ženy nejčastěji až 5 let po porodu

12.7.2019 / POLIKLINIKA AGEL Ostrava

Těhotenství a porod klade na tělo ženy obrovské nároky. Změny, kterými organismus v tomto období prochází, zanechávají negativní zdravotní následky, z nichž nejčastější je snížená funkce hlubokého stabilizačního systému páteře tvořeného svaly pánevního dna a břišními svaly.

Tato snížená funkce se může projevit únikem moči, břišní diastázou nebo bolestí zad. Čím dříve po porodu začne žena tyto potíže řešit, tím efektivnější je léčba.

Ze zkušeností fyzioterapeutů rehabilitačního oddělení Polikliniky AGEL v Ostravě, se však ženy obracejí na zdravotníky v průměru až 5 let po porodu.

Na rehabilitačním oddělení Polikliniky AGEL v Ostravě se problematice pánevního dna věnují dlouhodobě.

Nyní se nově spektrum poskytované péče rozšířilo také na problematiku poporodní diastázy (rozestupu břišních svalů). Čím dříve po porodu maminky terapii zahájí, tím rychleji se potíží zbaví.

Začít však není nikdy pozdě, a tak výjimkou nejsou ani klientky ve věku 50 až 60 let s již odrostlými dětmi.

„Podle statistik k nám přicházejí nejčastěji ženy tři až pět let po porodu. Je to logické, neboť s miminkem mají maminky mnoho jiných starostí a najít si prostor pro sebe, je obtížné.

Pacientka, která k nám přišla nejdříve, měla šestiměsíční miminko a chodila na terapie i s ním, což nám vůbec nevadí a právě naopak jeho přítomnosti využíváme v rámci terapie,“ uvádí fyzioterapeutka Mgr.

Eliška Marunová z Polikliniky AGEL Ostrava s tím, že rehabilitace obsahuje například také nácvik správných pohybových návyků. Maminka se tak může přímo se svým dítětem učit, jak jej správně zvedat, nosit či kojit. 

Ačkoliv většina maminek považuje diastázu spíše za estetický problém, rozhodně by ji ženy neměly přehlížet. „Malý rozestup břišních svalů bychom našly téměř u každé ženy. O diastáze hovoříme, je-li mezera větší než dva centimetry a tehdy může být nebezpečná.

Při zvýšeném nitrobřišním tlaku se může objevit i únik moči. V nejhorším případě se skrz mezeru ve svalech derou ven vnitřní orgány a hrozí uskřinutí, což je život ohrožující stav,“ varuje Mgr. Eliška Marunová a dodává, že podobně jako diastázu, ženy bagatelizují také únik moči.

„Přetrvává-li únik moči i po šestinedělí, už to není normální a žena by měla zpozornět. Se stoupajícím věkem se totiž budou potíže zhoršovat,“ doplňuje Mgr.

Marunová s tím,  že povolené břišní svalstvo úzce souvisí s pokleslým pánevním dnem, jenž dohromady s bránicí a svaly kolem páteře tvoří provázaný hluboký stabilizační systém páteře.

K návštěvě specialistů potřebují ženy doporučení od gynekologa či urologa. Při první návštěvě jsou vždy klientky podrobně vyšetřeny fyzioterapeutkou, kdy jsou kromě stavu pánevního dna a břišních svalů posouzeny také jejich pohybové stereotypy.

„Na míru pak ženám sestavíme cvičení a jeho dávkování. Terapie obvykle trvá dva měsíce při jedné návštěvě týdně.

Můžeme se ale domluvit také například na jednorázové instruktáži,“ popisuje fyzioterapeutka Marunová s tím, že cviky jsou vybírány tak, aby je maminky mohly co nejpohodlněji zařadit do každodenního shonu okolo dětí a domácnosti.

Těmto potížím lze předejít, nutná je ale včasná prevence. Fyzioterapeutka Mgr. Eliška Marunová z Polikliniky AGEL proto radí obrátit se na odborníky už v období plánování otěhotnění.

Zajímavé:  Příznaky kapavky - Vše o zdraví

„Pokud žena cítí, že její pánevní dno není v nejlepší kondici, je vhodné začít cvičit ještě před otěhotněním.

Dá se tak usnadnit průběh těhotenství a také samotného porodu, kdy ženy nemají tolik komplikací,“ radí.

Vhodné není ani odkládání návštěvy specialisty až na období po dalším plánovaném porodu. Potíže se totiž při špatných pohybových stereotypech při péči o děti prohloubí a po dalším těhotenství se projeví mnohem intenzivněji.

„Když se žena naučí zásady včas, u dalších těhotenství už nás nemusí vůbec potřebovat a terapii si může aplikovat sama,“ míní Mgr. Marunová a varuje před samoléčbou s pomocí internetu. „Internet je plný rad a videí, jak po porodu doma cvičit, ale jejich odborná úroveň je různá.

Ženy by měly být obezřetné, aby si nevhodným cvičením naopak ještě více neublížily. To samé platí při výběru trenéra ve fitcentru. Cvičení po porodu má svá specifika, která je nutné dodržovat.“

Rehabilitační oddělení Poliklinika AGEL Ostrava sídlí na Špálově ulici nedaleko hlavního nádraží v Ostravě – Přívoze. Fyzioterapeutky jsou zde k dispozici od pondělí do pátku. Objednání a bližší informace je možno získat na telefonním čísle 595 002 644.

zpět na novinky

Milé nastávající maminky,

Naším cílem je zajistit pro vás co nejpřirozenější, bezpečné, intimní a zároveň odborné prostředí pro průběh předporodní, porodní a poporodní péče.Nabízíme vám proto možnost být v období před porodem a v průběhu samotného porodu v péči porodní asistentky.

V rámci CPA si můžete zvolit konkrétní porodní asistentku, která se o vás bude starat před porodem a doprovázet vás k porodu. Můžete také využít možnost nonstop telefonické konzultace nebo detailně a podrobně probrat svá porodní přání a představy.

Víme, že porod dítěte je jedna z nejdůležitějších životních událostí, a my si přejeme, abyste odcházely domů spokojené a se zdravým miminkem.

Kdy mohu využít předporodní péči Centra porodní asistence?

Pokud jste zdravá, netrpíte onemocněním, které by mohlo mít vliv na těhotenství, a vaše těhotenství probíhá normálně, můžete našeho lékaře při první návštěvě v poradně požádat o objednání do CPA. Služby CPA poskytujeme pouze maminkám registrovaným k porodu ve Fakultní nemocnici Bulovka, kapacita Centra je zatím omezena.

Mohu navštěvovat pouze těhotenskou poradnu CPA?

První kontrola v těhotenské poradně (zpravidla ve 36. týdnu těhotenství) je vedena lékařem. Ten s Vámi sepíše anamnézu a potvrdí, že se jedná o těhotenství s nízkým rizikem. Poté doporučí další péči v poradně CPA a stanoví, kdy budete předána zpět do lékařské péče (standardně je to v týdnu 41+0 až 41+3, při jakékoliv patologii ihned).

Podmínky pro návštěvy:

  • těhotenství s nízkým rizikem (anebo rizikem, které pominulo – např. krvácení v 1. trimestru, léčba hrozícího předčasného porodu a těhotenství nad 36. týden, prodělaný infekt močových cest atd.),
  • splněny všechny doporučené screeningy (tzn. „vyplněná průkazka“ – vše s normálním nálezem),
  • normální porodnická anamnéza (bez porodů císařským řezem nebo kleštěmi), komplikovaných předchozích poranění hráze, hypotonií, těžké hypoxie při předchozím porodu, st.p. porodu mrtvého plodu atd.),
  • normální pravidelná vyšetření (moč, krevní tlak),
  • poloha podélná hlavičkou (u těhotných nad 34+0), jednočetné těhotenství,
  • spontánní koncepce (ovariální stimulace, indukce ovulace, intrauterinní inseminace lze, mimotělní oplození nelze),
  • absence chorob s vlivem na graviditu,
  • věk 18–42 let.

Lékař také zodpoví vaše případné dotazy a sestra vás do poradny CPA objedná.

Mohu rodit jen s porodní asistentkou?

Pokud je při příjmu k porodu vše v pořádku a vaše těhotenství je normální, jste zdravá a netrpíte onemocněním, které by mohlo mít vliv na porod, můžete být při porodu v péči porodní asistentky. Odborná lékařská konzultace nebo pomoc je v případě potřeby okamžitě k dispozici.

Kritéria pro samostatné vedení porodu porodní asistentkou:

  • týden těhotenství 37+0 až 42+0,
  • normální porodnická anamnéza (bez porodu císařským řezem nebo kleštěmi v anamnéze, komplikovaných předchozích poranění atd.),
  • normální vstupní vyšetření (krevní tlak, puls, ozvy plodu, fyziologický stav – bez generalizovaných otoků, žloutenky apod.),
  • poloha podélná hlavičkou, jednočetné těhotenství,
  • absence chorob s vlivem na graviditu,
  • fyziologický průběh dosavadního těhotenství,
  • věk 18–42 let,
  • absence aktuálního zánětu (infekt močových nebo dýchacích cest apod.), v těhotenské průkazce jsou vyšetřeny HIV, hepatitida B, syfilis s negativním výsledkem,
  • voda plodová je čirá nebo dosud neodtekla,
  • normální CTG (kardiotokografický) záznam,
  • plod normální váhové kategorie (cca 2 500 až 4 500 g).

V případě porodu s rizikovými faktory (např. zkalená plodová voda, předchozí porod císařským řezem, vyvolávaný porod, diabetes, vysoký krevní tlak apod.) budete také v péči porodní asistentky, na porod však vždy navíc dohlíží lékař.

Chtěla bych rodit v CPA. Jak mám postupovat?

Služby CPA poskytujeme pouze těhotným registrovaným k porodu ve Fakultní nemocnici Bulovka. Nejprve se tedy registrujte zde. První návštěva v porodnici poté probíhá mezi 36. a 37. týdnem těhotenství za přítomnosti našeho lékaře.

Na první vyšetření v prenatální poradně s lékařem se objednávejte na tel. čísle 266 083 291, každé po-pá, od 8 do 11 hod. Tam se určí další postup.

Pokud se chcete již před tím setkat s některou z našich porodních asistentek a domluvit si individuální péči, můžete je kontaktovat přímo. Profily našich porodních asistentek a kontakty na ně naleznete zde.

Pokud máte další dotazy, zavolejte nám na telefonní číslo: +420 266 083 283, každý všední den od 10 do 11 hodin, nebo napište e-mail na: [email protected].

Jak často budu chodit na kontroly?

Od 36. týdne těhotenství budete do těhotenské poradny CPA zvána jednou za 1-2 týdny, a to až do termínu porodu. V týdnu od 40+0 do 41+0 jsou plánované kontroly 2x týdně, po týdnu 41+0 je postup individuální.

V případě přenášení více než týden bude těhotenská poradna vedena lékařem, který po dohodě s vámi rozhodne, zda a kdy je vhodné porod vyvolat. Podle našich standardů je doporučeno porodit do týdne 42+0. Pokud bude vše v pořádku, můžete i při přenášení následně rodit pouze s porodní asistentkou.

V případě, že by byl porod z důvodu přenášení vyvoláván, dohlédne na něj lékař.

Mohu si vybrat konkrétní asistentku?

V CPA si můžete vybrat svou porodní asistentku, která se o vás bude před porodem starat, přijede k vašemu příjmu do porodnice a bude po celou dobu porodu pouze s vámi.

Tato péče je nadstandardní, je hrazena zakoupením balíčku porodních služeb. Pokud by vaše vybraná porodní asistentka nemohla k porodu přijet, nahradí ji další porodní asistentka z týmu CPA.

Vždy budete znát alternující porodní asistentku.

Mohu mít u porodu konkrétní porodní asistentku, i když porod povede lékař?

Pokud máte zájem o to, aby se o vás v průběhu porodu starala vámi vybraná porodní asistentka, i když porod povede lékař (v případě porodu, jehož vedení není v kompetenci samotné porodní asistentky), můžete se s porodní asistentkou domluvit. Tato péče je nadstandardní, je hrazena zakoupením balíčku porodních služeb. Pokud by vaše vybraná porodní asistentka nemohla k porodu přijet, nahradí ji další porodní asistentka z týmu CPA.

Vždy budete znát alternující porodní asistentku.

Mohu být klientkou Centra porodní asistence, i když si nechci zaplatit balíček nadstandardních služeb a nepotřebuji mít v předporodní péči nebo u porodu konkrétní porodní asistentku?

Ano, můžete. Klientce CPA poskytneme standardní předporodní a porodní péči. V obvyklém provozu porodního sálu však nemůžeme zaručit, že se o vás bude starat po celou dobu porodu pouze jedna porodní asistentka.

Zajímavé:  Borelioza Příznaky Flek Po Klíštěti?

Hrazená individuální péče porodní asistentky CPA má oproti standardní péči výrazné výhody – porodní asistentka má na starosti pouze svoji klientku, nestará se o další příjmy k porodům a další rodící ženy, a je tak klientce kdykoliv plně k dispozici.

Jak probíhá příjem?

Pokud jste v péči CPA a nemáte zaplacený nadstandardní balíček služeb, váš příjem k porodu, péči při porodu a pobytu na porodním sále provádí porodní asistentka, která je aktuálně ve službě. Tato péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pokud máte zaplacený nadstandardní balíček služeb, kompletně se o vás postará vámi vybraná porodní asistentka.

Kdo jsou porodní asistentky Centra porodní asistence?

Porodní asistentky CPA jsou asistentky, které se aktivně zapojily do projektu CPA a mají zájem vést předporodní péči a porody samostatně.

Všechny porodní asistentky CPA pracují zároveň v běžném provozu porodnice Fakultní nemocnice Bulovka, znají tedy dobře místní prostředí. Profily našich porodních asistentek CPA naleznete zde.

Je také možné se s nimi potkat osobně v CPA Fakultní nemocnice Bulovka.

Co když nastanou nějaké komplikace?

Pokud v průběhu předporodního sledování zjistíme jakoukoliv odchylku od normálního stavu, budete vyšetřena lékařem. Dojde-li ke komplikacím během samotného porodu, lékařská konzultace nebo pomoc je dostupná okamžitě, bez prodlení.

Budou respektována moje přání ohledně průběhu porodu?

Pokud to situace dovolí, snažíme se porodní přání plně respektovat. Většina porodních přání se týká věcí, které lze splnit, ale některým můžeme vyjít vstříc jen v případě normálně probíhajících porodů. Občas se setkáváme s požadavky, které z technických nebo bezpečnostních důvodů splnit nelze.

Jak byste si péči během porodu představovaly, si můžete doma v klidu promyslet. Porodní přání s vámi v rámci předporodní péče rádi probereme. Pokud by při porodu nastaly situace, kdy by vaše představy a požadavky nešlo dodržet, pokusíme se pro vás společně najít nejlepší alternativu.

Naše postoje k nejčastějším bodům porodních přání a plánů najdete v hlavní nabídce v sekci Porodní přání.

Je v Centru porodní asistence možný porod do vody?

Porod do vody neumožňujeme. Vanu na porodních pokojích využíváme pouze jako relaxační prostředek v první době porodní.

Umožňujete ambulantní porod?

Ambulantní porod v porodnici Fakultní nemocnice Bulovka i v CPA není problém, pokud to zdravotní stav vás a vašeho dítěte dovolí.

V případě, že si přejete odejít domů i s dítětem dříve, než je doporučená doba pobytu na oddělení šestinedělí, je třeba se na podrobnostech (týkajících se například dalšího sledování dítěte) domluvit s přítomným gynekologem a pediatrem.

Je vhodné, abyste byla předem domluvena s registrujícím pediatrem vašeho dítěte ohledně převzetí do péče. Prosíme vás rovněž o telefonický kontakt na tohoto pediatra.

Je na vašem pracovišti možná ambulantní kontrola dítěte po předčasném propuštění?

Ano. Tato ambulance je však určena pouze novorozencům narozeným v naší porodnici a je v provozu každý den od 13.30 do 15.00 hod. Najdete ji ve III. patře kliniky.

Do této ambulance budou zváni novorozenci s drobnými problémy, které je nutné zkontrolovat. Je také možné zde vyšetřit některé novorozence po předčasném propuštění.

Toto ambulantní vyšetření je však potřeba domluvit s ošetřujícím neonatologem (pediatrem). Vždy tedy platí, že se jedná o vyšetření předem objednaných pacientů.

Je možné ambulantní provedení novorozeneckých screeningů?

Provedení novorozeneckých screeningů (pouze pro děti narozené na Bulovce) je možné jako nadstandardní výkon.

Je možné, aby děťátko v případě potíží bylo přijato zpět na Neonatologické oddělení?

Hospitalizace již propuštěných dětí je možná. Důvodem k přijetí je především neprospívání dítěte a novorozenecká žloutenka. Snažíme se, podle kapacity oddělení, přijímat dítě i s maminkou. Není a nebude možné zpětně přijmout dítě s infekčními problémy. Děti jsou zpětně přijímány maximálně do věku jednoho týdne.

Budu mít miminko hned po porodu u sebe?

Fakultní nemocnice Bulovka podporuje tzv. bonding, což je úzká vzájemná interakce maminky a dítěte bezprostředně po porodu. Dítě je ještě neoblečené položeno na břicho maminky (tzv. kontakt kůže na kůži).

Pokud je poporodní adaptace vašeho dítěte dobrá, strávíte společně na sále první dvě hodiny a poté budete spolu i na Oddělení šestinedělí. Tzv.

 rooming-in, tedy společný pobyt maminky s dítětem na pokoji, je možný na všech pokojích Oddělení šestinedělí.

Může mě při porodu doprovázet blízká osoba?

Doprovod u porodu vítáme. Doporučujeme jednu doprovázející osobu. Pokud byste u sebe chtěla mít dvě doprovázející osoby, je potřeba se na tom individuálně domluvit s porodními asistentkami nebo lékaři. Více než dvě blízké osoby u porodu nedoporučujeme z prostorových důvodů. 

Může s námi být na pokoji partner?

Na Oddělení šestinedělí může se ženou celou dobu pobývat i doprovázející osoba. Tato služba je hrazena v rámci nadstandardu a vyžaduje volnou kapacitu nadstandardních pokojů.

Budu mít v rámci balíčku nadstandardních služeb k dispozici svoji porodní asistentku i během pobytu na oddělení šestinedělí nebo po propuštění z porodnice?

Zatím to možné není. Tuto službu připravujeme.

„Řeknou si, že jsem blázen.“ Většina těhotných a žen po porodu s úzkostmi a depresemi nevyhledá pomoc kvůli předsudkům

Až každá pátá žena zažije v těhotenství nebo po porodu nějaké příznaky duševní nepohody, jako je úzkost nebo deprese. Psychologická podpora bývá často nedostupná a drahá.

Tři čtvrtiny z žen, které v souvislosti s narozením dítěte nebo i po porodu pociťují příznaky duševních poruch, přitom odbornou pomoc nevyhledá vůbec.

Často je to kvůli předsudkům nejbližšího okolí nebo nedostupností hlídání dětí.

Důvodem, proč zdaleka ne všechny ženy s úzkostí a depresí v těhotenství a po porodu nevyhledají odborníka, jsou předsudky žen samotných.

„Říkají si, že když vyhledají péči psychologa nebo psychiatra, tak si jejich okolí řekne, že jsou ‚bláznivé matky‘.

A že se těmito problémy nedokážou vypořádat tak, jako to dokázaly ženy z dřívějších generací,“ právě to podle Antonína Šebely z Národního ústavu duševního zdraví, který je odborníkem na mateřskou psychiku, slýchají čerstvé maminky nebo těhotné ženy často od vlastních matek, tchýní nebo samotných partnerů. 

Podle Šebely je nejčastější příčinou psychických obtíží v těhotenství a po porodu kolísání hormonů, nová životní role, anebo finanční a sociální situace v rodině. 

Na sociálních sítích ženy vidí, že je u jiných maminek všechno v pořádku. V podstatě se za svoje vlastní pocity stydí. Antonín Šebela

Dalším důvodem, proč se ženy ve většině případů neobrátí na psychiatra, psychologa nebo na organizace, které se psychice matek před a po porodu věnují, může být i zkreslený pohled na mateřství, který ovlivňují sociální sítě.

„Tam ženy vidí, že je u jiných maminek všechno v pořádku, a říkají si, proč já to mám jinak. V podstatě se za svoje vlastní pocity stydí a péči tak nevyhledají.“

Pomůže aplikace

Bariéry k vyhledání péče má zmírnit aplikace Kogito, kterou Národní ústav duševního zdraví spolu s organizací Úsměv mámy spustily koncem července. 

„Aplikaci si může žena sama stáhnout do svého mobilního telefonu. Nemusí nikam chodit nebo složitě a dlouho péči hledat,“ popisuje výhody Kogita Šebela a pokračuje: „V aplikaci můžou ženy najít základní psychologickou péči. Je tam například pět lekcí kognitivně behaviorální terapie.“

Kogito nabízí taky vedenou relaxaci nebo nástroje k práci s myšlenkami. Žena si může pomoc pustit do sluchátek, třeba když dítě usne.

Deprese a těžké úzkostné poruchy jsou dlouhodobější záležitostí a bez jakékoliv intervence takové psychické problémy ovlivňují kvalitu života celé rodiny.

Poslechněte si reportáž Martiny Rasch.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector