Problém s erekcí – Vše o zdraví

Je jasné, že u nemoci, jako je covid-19, bude ještě dlouho nutné zkoumat veškeré důsledky, které se s ní pojí. Co vše totiž virus dokáže v těle z hlediska dlouhodobého provést, zatím nikdo netuší.

A ačkoliv existoval určitý předpoklad, že mladí a relativně zdraví lidé nejsou skupinou, kterou by onemocnění jakkoliv závažněji ohrožovalo, ukazuje se, že ani to nutně nemusí být pravda. „Koronavirus u mě probíhal v mírně formě, trpěl jsem jen bolestmi hlavy, ztrátou chuti a čichu a byl jsem unavený.

Během tří týdnu bylo vše v pořádku. Všiml jsem si ale také toho, že se radikálně změnil můj sexuální apetit, na sex jsem neměl chuť. Co mě ale rozhodně nenapadlo, bylo, že bych měl mít potíže s erekcí. Vždyť mi je teprve 24!“ popisuje tak na jednom diskusním fóru mladý muž, který prodělal koronavirus v rámci první – jarní vlny.

Následně se ale ukázalo, že realita bude mnohem problematičtější. Ani po osmi měsících se problémů s dosažením erekce nezbavil. A podle lékařů rozhodně není sám.

Co říká věda?

Jak uvádí např. odborný časopis Journal of Endocrinological Investigation, právě erektilní dysfunkce by měla být přidána do stále rostoucího seznamu dlouhodobých dopadů prodělání nemoci covid-19. „Přestože je to pro pacienty na jednotkách intenzivní péče triviální záležitost, erektilní dysfunkce je velmi pravděpodobně důsledkem prodělání covid-19,“ shrnuje text.

Ačkoliv se aktuálně lékaři stále spíše zabývají problémy, které jsou život ohrožující, a žádné konkrétní klinické studie, jež by prokázaly jasnou souvislost mezi covid-19 a poruchami erekce, tak neexistují, je toto spojení velmi pravděpodobné.

„Souvislost mezi proděláním viru a vaskulárními problémy, které způsobují erektilní potíže, je silná. Erektilní dysfunkce totiž do značné míry vychází z problémů s průtokem krve, takže není žádné překvapení, že tyto dva zdravotní problémy by mohly souviset,“ vysvětluje urolog Christpher Kyle.

Podle jeho názoru přitom bude bohatě stačit, pokud bude prokázáno, že covid-19 dlouhodobě negativně ovlivňuje kardiovaskulární zdraví – pak už bude spojitost s poruchami erekce jasná. A právě zpráv, které toto naznačují, přibývá. Např.

mnozí aktivní sportovci věnující se běhu si po vyléčení z covid-19 stěžují, že neuběhnou více než pár stovek metrů.

Problém s erekcí - Vše o zdraví Problém s erekcí - Vše o zdraví Problém s erekcí - Vše o zdraví Problém s erekcí - Vše o zdraví Více

Zdroje: iStock

Podle urologa Kylea pak také existují důkazy o tom, že covid-19 může způsobit kardiovaskulární onemocnění označované jako endoteliální dysfunkce, jež souvisí s cukrovkou, hypertenzí a kouřením. A to vše také vede k problémům s erekcí.

Bez ohledu na konkrétní návaznost mezi proděláním covid-19 a erektilní dysfunkcí je faktem, že k lékařům míří stále více mužů, kteří se s tímto problémem po zbavení se koronaviru potýkají.

Nikdo však netuší, zda se jedná o obtíž dočasnou, nebo půjde o trvalejší problém.  

Co o zdraví říkají samy poruchy erekce?

Kromě souvislosti mezi poruchami erekce a kardiovaskulárními obtížemi ale existuje určitá spojitost mezi erektilní dysfunkcí a psychikou.  Sexuální aktivita totiž úzce souvisí s duševním zdravím a stres, úzkosti a deprese způsobené celkovou stávající situací samozřejmě nikomu na sexuálním apetitu příliš nepřidají.

Problém s erekcí - Vše o zdravíZdroj: Giphy

Ruku v ruce s tím jde v podstatě i třetí faktor, který vstupuje do hry – a to je celkové zhoršení zdraví. V podstatě by se dalo říci, že je to začarovaný kruh – ti, kdo nejsou tak úplně fit, jsou vystaveni vyššímu riziku závažnějšího průběhu nemoci covid-19, což v podstatě také znamená vyšší riziko vzniku problémů s erekcí.

Přitom ale i samy problémy s erekcí podle odborníků naznačují, že s mužským zdravím není něco úplně v pořádku. „Erektilní dysfunkce může být skutečně ukazatelem celkového zdraví.

Takže zejména u mladých a v základu zdravých lidí, u nichž se náhle rozvine erektilní dysfunkce, a zvláště po prodělání nemoci covid-19, může být známkou toho, že se v těle děje něco závažnějšího,“ tvrdí urolog Ryna Berglund.

Ovšem ani možnými příčinami vzniku erektilní dysfunkce v kontextu koronavirové nákazy ještě výčet potenciálních problémů, jež se týkají výhradně mužů, nekončí.

Podle některých výzkumů totiž existuje obava, že infekce koronavirem může také poškodit varlata.

Prozatím není jasné, zda poškození je dočasné, trvalé nebo může významně ovlivnit plodnost, ale informace na toto téma se začínají množit.

Problém s erekcí - Vše o zdravíKajmanské ostrovy zažily svůj první Pride3. 8. 2021

Co kdo ví – a naopak neví…

Podle dr. Berglunda pak odborníci stále zjišťují další a další informace o tom, jak přesně koronavirus lidské zdraví ovlivňuje – a teprve postupně jsou zjišťovány i dlouhodobé dopady prodělání onemocnění.

Prozatím je tak již zřejmé, že koronavirus může způsobovat krevní sraženiny, neurologické potíže, poškození srdce, plic, ledvin – a jak se nyní ukázalo, také může negativně ovlivnit sexuální a reprodukční zdraví mužů.

Přitom mnozí miuži – a to i ti, kteří jsou mladí a nikdy dříve žádnými zdravotními potížemi netrpěli – uvádí, že tyto problémy u nich přetrvávají dlouhé měsíce po vyléčení. A tak je jedinou možností, jak možným potížím skutečně efektivně předcházet, snažit se adekvátně chránit a koronavirem se nenakazit…

Problémy s erekcí

Pracujete od nevidím do nevidím? Celý den jste v jednom kole? A když už se dostanete domů a chcete mít klid, musíte řešit potíže v partnerství? Delší dobu jste už totiž neměl uspokojivý sex se svou partnerkou? Věřte, že stejný problém zažívají miliony mužů po celém světě. Problémy s erekcí. Ve svém životě je zaznamenalo až 90 % mužů do 40 let. Přitom příčin, proč se penisu nechce ztvrdnout, je spousta. V tomto článku vám popíšeme ty nejčastější z nich.

Když se vysloví „problémy s erekcí”, můžete si pod tímto pojmem představit nemožnost dosáhnout pevné erekce, anebo erekci tak slabou, že stejně nemůže vůbec dojít k sexu.

Jedná se dokonce o nejčastější problém, se kterým muži navštěvují sexuologické ordinace. Možná jste tedy doteď nebral tuto komplikaci příliš vážně, ale týká se i vás!

Selhání v posteli není pro žádného muže nic příjemného. Okamžitě to zraní jeho sebedůvěru a začnou se mu v hlavě probouzet otázky, zda na to ještě vůbec má. Proto není vhodné nad tímto problémem mávat rukou. Může totiž přerůst v závažné psychické potíže.

Problém s erekcí - Vše o zdraví

Zdravý muž by měl mít pevnou erekci

Erekci se často přezdívá barometr zdraví. To znamená, že pokud je muž naprosto v pořádku a zdráv, dosahuje pevné erekce jako z oceli.

Jestliže ale má jakékoliv zdravotní potíže, okamžitě se to projeví na jeho erekci. Ta nejen, že může začít slábnout, ale také se nemusí vůbec dostavit.

Z toho logicky vyplývá, že nejvíce příčin selhání erekce je fyzických, a to až v 80 % případů.

Ovšem nenechte se zmást, také psychika má na vaši erekci velký vliv. Proto z 20 % jsou příčiny poruch erekce právě psychického rázu.

Jaké konkrétní příčiny vedou k selhání v posteli? Pojďme si vyjmenovat jednotlivé příčiny problémů s erekcí.

Příčiny problémů s erekcí

  • Mezi nejčastější a nejběžnější fyzické spouštěče problémů s erekcí patří:
  • ●     Vysoký krevní tlak,
  • ●     parkinsonova choroba,
  • ●     cukrovka,
  • ●     nezdravý životní styl,
  • ●     obezita,
  • ●     hypospadie,
  • ●     kardiovaskulární nemoci,
  • ●     peyronieho choroba,
  • ●     nízká hladina testosteronu v těle,
  • ●     alkoholismus,
  • ●     kouření,
  • ●     roztroušená skleróza,
  • ●     užívání některých léků, zejména psychofarmak,
  • ●     ateroskleróza,
  • ●     užívání drog,
  • ●     neurologické onemocnění,
  • ●     chirurgické zákroky.
  • Jak už ale bylo řečeno, také psychika hraje v sexualitě muže obrovskou roli. Zde jsou tedy nejčastější psychické spouštěče problémů s erekcí:
  • ●       stres,
  • ●       přepracování,
  • ●       workoholismus,
  • ●       problémy v partnerství,
  • ●       hádky,
  • ●       problémy s rodině,
  • ●       deprese,
  • ●       schizofrenie,
  • ●       úzkosti,
  • ●       nízké sebevědomí,
  • ●       strach ze selhání,
  • ●       psychické nemoci.

Vyřešte své problémy s erekcí

Jak tedy vidíte, stačí skutečně málo a vaše erekce může být ta tam. Příčin poruch erekce samozřejmě může být mnohem, mnohem více. A co hůř, většinou se spojí více příčin v jeden gigantický problém, který už potom nelze řešit pouze změnou životního stylu nebo vysazením svých zlozvyků.

Jak tedy problémy s erekcí vyřešit? Čtěte dále a vše se dozvíte!

Přirozená podpora erekce

Míváte občas problém dosáhnout dostatečně pevné a dlouhotrvající erekce? Nerad byste se kvůli tomu dostal do škatulky „tomu se už nepostaví”? Nechcete kvůli svým potížím přijít o svou partnerku? Pak začněte se změnou ještě dnes!

Nejen, že je důležitý zdravý životní styl, dostatek pohybu i odpočinku a vyvážená strava, ale pomoci vám mohou také přírodní doplňky stravy s účinným množstvím extraktů z tradičních bylin pro podporu erekce.

Podpořte svou erekci s přirozenými složkami

Takovým doplňkem stravy je také Amarex. Volně prodejný přípravek, který je určený hlavně pro pány trpícími poruchou či problémy s erekcí.

Amarex pozitivně ovlivňuje nástup pevné a silné erekce, tonizuje sexuální libido muže, podporuje sexuální výkon a zlepšuje sexuální prožitky. Vysoký obsah aktivních složek a jejich vzájemné působení zajišťuje dostatečné prokrvení penisu, a tím přináší rychlejší nástup pevné a silné erekce.

Trápí vás slabá erekce? Chcete konečně svou partnerku pořádně uspokojit? Přejete si zbavit se svých problémů s erekcí? Pak vsaďte na certifikovaný doplněk stravy Amarex! Problémy s erekcí rozhodně nejsou ničím, s čím byste se měl smířit nebo dokonce naučit žít.

Problém s erekcí - Vše o zdravíProblém s erekcí - Vše o zdraví

Erektilní dysfunkce – problémy s erekcí

Porucha erekce, neboli neschopnost udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti a po dostatečnou dobu potřebnou pro kvalitní pohlavní styk, je poměrně častým jevem. U mužů starších 50 let se vyskytuje u více než 50% populace, ale není vzácná ani u mladších mužů.

Dle odborníků měla problémy s erekcí alespoň dočasně během svého života většina mužů. Mezi známé příčiny patři: ateroskleróza, kouření, diabetes či operace v pánvi. Celkem často se také objevuje erektilní dysfunkce při léčbě vysokého tlaku, která je v ČR velmi rozšířená. Také některé další léky mohou ovlivňovat schopnost erekce.

Zajímavé:  Neurologické vyšetření - Vše o zdraví

Potíže se mohou projevit pozvolna nebo i náhle. Zda trpíte erektilní dysfunkcí Vám může napovědět dotazník IIEF-5 vytvořený Českou urologickou společností. 

Před zahájením léčby je třeba vědět, že erektilní dysfunkce může být často prvním příznakem nějakého vážnějšího onemocnění, např. cukrovky, ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody, atd. Z tohoto důvodu je vhodné pacienta nejen podrobně vyšetřit pro erektilní dysfunkci, ale současně ho odeslat na interní vyšetření.

Metody pro diagnostiku erektilních problémů v posledních let významně zlepšily, zejména díky použití ultrazvuku. Diagnostika je dnes většinou neinvazivní a přesná.

Problém s erekcí - Vše o zdraví

Základem je důkladná anamnéza a fyzikální vyšetření. Při fyzikálním vyšetření se lékař zaměřuje na oblast pánve a zevního genitálu. Pro diagnostiku je dále potřeba vyšetření penisu v klidu i při erekci (vyvolané podáním vasoaktivní látky).

Nedílnou součástí diagnostiky erektilní dysfunkce je ultrazvukové vyšetření a měření cévních průtoků. Jde o bezbolestné a neinvazivní vyšetření. Další vyšetřovací metody, jako např.

rentgenová vyšetření s aplikací kontrastní látky, se provádí pouze výjimečně.

Dle výsledků interního vyšetření je možné určit, zda je či není erektilní dysfunkce příznakem nějakého jiného onemocnění. Pokud ano, je samozřejmě nejprve potřeba podrobně vyšetřit a léčit základní onemocnění a léčbu erektilní dysfunkce odložit.

Pokud vyloučíme závažnou interní chorobu, je potřeba dle výsledků vyšetření rozhodnout, zda poruchu erekce způsobuje organická příčina či nikoli. Nejčastější příčinou erektilní dysfunkce je porucha krevního zásobení aterosklerózou přívodných artérií.

Z metabolických vad je riziková cukrovka, která v sobě spojuje riziko postižení artérií a poruch nervových vláken.

Neurogenní příčina může souviset s neurologickým onemocněním, případně může být výsledkem postižení periferních nervů při operacích v pánevní oblasti (nejčastěji po radikální operaci nádoru prostaty).

Pokud nenajdeme organickou příčinu, může mít erektilní dysfunkce příčinu psychogenní. Ta je však v dnešní době spíše méně častá.

Léčba poruch erekce

Úspěšnost léčby erektilní dysfunkce je dnes vysoká. „Základní podmínkou je komunikace s pacientem, vyšetření a přesná diagnostika,“ říká primář UroKlinikum MUDr. Josef Stolz.

Léčba poruchy erekce způsobené poruchou cévního zásobení:

Základem léčby je odstranění reveribilních faktorů, které se mohou podílet na erektilní dysfunkci – podáním léků, které jsou schopny zvýšit přívod krve do topořivých těles. Nejznámější jsou léky s účinnou látkou sildenafil či tadalafil, vardenafil a avanafil.

Jednotlivé preparáty se liší rychlostí nástupu a dobou trvání účinku: 

avanafil sildenafil tadalafil vardenafil
Nástup účinku 15 – 30 minut 60 minut 30 minut 25 – 60 minut
Doba trvání účinku více než 6 hodin 4 – 5 hodin až 36 hodin 4 – 5 hodin

Užívání těchto preparátů však nelze kombinovat s užíváním takzvaných nitrátů, tedy léků při ischemické nemoci srdeční. Souběžné použití může vést k závažným až smrtelným komplikacím.

Efekt těchto léků spočívá ve zvýšeném krevním přítoku do topořivých těles. Nezbytnou podmínkou je však i erotická stimulace, samotným užitím preparátu k erekci nedojde.

Další možností léčby je přímá injekce léku do topořivých těles, neboli intrakavernózní léčba. Využívá se, pokud je výše popsaná tabletová léčba neúčinná. Nejčastěji se používá blokátor prostaglandinu E.

Pro tuto léčbu je nezbytná dobrá spolupráce pacienta s lékařem, kdy se pacient sám naučí injekce aplikovat.

Výhodou této metody je velmi vysoká účinnost, nevýhodou je nepříjemná forma aplikace a také riziko vedlejších účinků (například riziko dlouhodobé erekce, která již není spojená s erotickými stimuly).

Alternativou této injekční léčby může být aplikace obdobné látky do močové trubice za pomoci speciálního aplikátoru. Nevýhodou je však vysoká cena, nižší účinnost a vedlejší účinky.

Další alternativou je použití vakuových pump, které pod tlakem vyvolají erekci. Poté je z pumpy stažen speciální plastový kroužek na kořen penisu, čímž dojde k blokádě odtoku krve a udržení erekce. Použití nehomologovaných vakuových pump však může být nebezpečné. Proto je vhodné navštívit specializovanou andrologickou poradnu.

Při úplném selhání výše popsané léčby je možné použití penilních protéz. Principem je operace, během které dojde k odstranění funkční tkáně topořivých těles a vložení protézy. Jedná se o nevratný krok.

Protézy mohou být semirigidní (částečně ohebné) nebo inflantabilní (nafukovací). První typ udržuje penis ve stálé erekci, u druhého typu je dosaženo erekce dle přání pacienta. První druh protézy je méně finančně náročný, avšak méně komfortní.

U nafukovací protézy je tomu naopak.

Poruchy erekce se dají léčit těmito způsoby:

  • perorálně podávané léky nebo preparáty zvyšující přívod krve do topořivých těles
  • podtlaková pumpa
  • aplikace léků do močové trubice
  • injekční aplikace účinné látky přímo do topořivých těles
  • chirurgická řešení jako je trvalá implantace tzv. penilních protéz – implantátů
  • léčba rázovou vlnou

Problém s erekcí - Vše o zdraví

Nejpříjemnějším řešením je finančně dostupná a navíc bezbolestná metoda tzv. rázovou vlnou. Rázovou vlnu máme k dispozici v UroKlinikum.

Léčba rázovou vlnou je ambulantní a bezbolestná. „Rázovou vlnu pacienti velmi dobře snášejí, ošetření nebolí,“ říká primář UroKlinikum MUDr. Josef Stolz.

Prevence erektilních dysfunkcí

Podobně jako u jiných nemocí je problémům s erekcí nejlepší předcházet – tedy vyvarovat se rizikových faktorů jako například kouření, obezitě a dalším faktorům, které vedou k obezitě a ateroskleróze.

Zdroj: MUDr. Petr Hušek a Doc. MUDr. Miloš Broďák, Urologická klinika FN a LF UK Hradec Králové

Do UroKlinikum se můžete objednat na tel. +420 608 827 761 nebo přes objednávací formulář. V příjemném prostředí ambulancí UroKlinikum s vámi v soukromí probereme vaše konkrétní problémy a navrhneme vám to nejlepší řešení.

Nestyďte se za problémy s erekcí

V České republice se s problémy spojených s erekcí potýká přibližně jeden milion mužské populace. Především stud může za to, že jen malé množství postižených vyhledá lékařskou pomoc. Problémy s erekcí se mohou objevit náhle nebo pozvolna a mohou být jen prvním příznakem závažnějších onemocnění, jako je cukrovka, nemoci cév nebo rakovina prostaty.

Problém s erekcí - Vše o zdraví

Poruchu erekce (ztopoření penisu) lze definovat jako dlouhodobou neschopnost dosáhnutí a udržení erekce po tak dlouhou dobu, aby bylo ztopoření penisu dostatečné k uspokojivé sexuální aktivitě.

S problematickou erekcí mají negativní zkušenosti milióny mužů po celém světe, jen v České republice se tento problém týká více než 900 000 osob a pouze deset procent z nich se léčí. Nedostatečná erekce trápí muže ve středním i vyšším věku, není ojedinělé, že problémy s milováním mohou pocítit i muži mladší 35 let.

Nezapomínejme, že sexuální zdraví patří k nedílné a přirozené součásti celkového zdraví člověka. Přesto se většina takto „postižených“ mužů o svém problému zdráhá mluvit, a proto poruchy erekce stále zůstávají tabu.

Stále mnoho mužů nevnímá neschopnost s dosažením a udržením erekce jako zdravotní problém, ale jako pocit vlastního selhání, který je jen krůček od ztráty sebedůvěry, depresím, partnerským konfliktům nebo neschopnosti založit vlastní rodinu.

Muži se za problémy spojené se sexuálním životem často stydí a raději se pod všemožnými záminkami pohlavnímu styku vyhýbají, než aby znovu selhali.

Poruchy erekce mohou znamenat, ale i daleko závažnější zdravotní onemocnění, a proto není dobré brát poruchy s nedostatečným ztopořením penisu na lehkou váhu.

Co může způsobit poruchy erekce?

Problém s erekcí - Vše o zdraví

Nejčastější příčiny problémů s erekcí:

  • přibývající věk mužů, spojený s poklesem hladiny hormonů
  • psychická nepohoda, stres, nervozita, přepracovanost, únava, deprese
  • špatná životospráva, konzumace alkoholu, cigaret
  • fyzická únava
  • postižení cév a nervů, jejichž správná činnost je nepostradatelná k dosažení erekce
  • obezita, zvýšená hladina cholesterolu, zvýšený krevní tlak, cukrovka
  • negativní vliv užívaných léků
  • rekonvalescence po nemoci

Problémy s erekcí můžeme rozdělit na krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé potíže většinou sami odezní, pokud ale trvají více než šest měsíců, hovoříme o erektilní dysfunkci.

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce bývá velmi častým jevem u mužů nad padesát let, kdy postihuje téměř každého druhého. Výjimkou nejsou ale ani daleko mladší muži. Erektilní dysfunkce, také označována jako impotence se projevuje dlouhodobě přetrvávajícími obtížemi s dosáhnutím či udržením erekce během pohlavního styku a jedná se o nejčastější poruchu sexuálních funkcí.

Příčiny erektilní dysfunkce (mimo výše uvedených nejčastějších problémů s erekcí)

  • pokles mužských pohlavních hormonů, hormonální nerovnováha
  • nervové onemocnění
  • chronická a závažná onemocnění (cukrovka, onemocnění kardiovaskulárního systému, metabolická onemocnění, nádorová onemocnění)

V dnešní době je efektivita léčby erektilní dysfunkce poměrně vysoká, základem je obrátit se na svého ošetřujícího lékaře, a hlavně se nebát o svých problémech hovořit nejen s doktory, ale i se svojí partnerkou.

Jak na poruchy erekce?

Jako u mnohých ostatních poruch nebo onemocnění, je i u problémech s erekcí doporučována změna životního stylu. Úprava životosprávy, s omezením konzumace alkoholu a tabákových výrobků, společně s dostatečným odpočinkem a spánkem dokáže divy a vše může fungovat jako dříve.

Samozřejmě je se zdravým životním stylem spojená i pravidelná fyzická aktivita a pokud možno i omezení psychicky náročných situací. Důležitým faktorem je i partnerská komunikace, nepochopení obtíží ze strany partnerky může celou záležitost zkomplikovat.

Proto se svěřte se svými problémy, jistě Vám bude oporou.

Pokud chcete bojovat s krátkou nebo nedostatečnou erekcí přírodní cestou, jsou zejména účinné tyto léčivé rostliny:

Kotvičník zemní je rostlina pocházejí z Asie, též přezdívaná jako „rostlinná viagra“. Dnes se s kotvičníkem zemním můžeme setkat nejenom v Asii, ale také v Evropě, Austrálii i v Africe. Je to jednoletá bylina, vysoká přibližně 60 cm s řapíkatými listy a s květy žluté barvy. Plod rostliny je tvrdý a má ostré trny.

Tato bylina se dá využít jako afrodiziakum, stimulant, ale i jako léčivá rostlina. Rostlina má výborné léčebné účinky a pozitivně ovlivňuje životní funkce. Působí na reprodukční systém člověka, zvyšuje libido a tvorbu spermií, navrací chuť na pohlavní styk a prodlužuje ho.

Zajímavé:  Ovoce A Zelenina Pro Zdraví?

Zvyšuje tvorbu hormonu testosteron, způsobuje nárůst síly, napomáhá ke svalové regeneraci a dodává organismu tolik potřebnou energii.

Kotvičník není jen afrodisiakem, využívá se při chorobách močových cest a ledvin, snižuje cholesterol v krvi a také snižuje riziko infekcí. Odvar z kotvičníku se dá využít jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Při užívání této zázračné rostliny je nutné dodržet dávkování, jinak se mohou dostavit žaludeční či střevní potíže.

Všehoj ženšenový extrakt kořen je známý především v tradiční čínské medicíně, odtud také pochází. Čínskou medicínou je využíván již přes 2 000 let a patří mezi nejznámější cizokrajné rostliny. Lze ho označit za léčivou bylinu, ze které se k léčebným účelům používá kořen připomínající mrkev.

O ženšenu je známé, že má mnoho léčivých schopností, mezi které patří pozitivní působení na oběhový systém, centrální nervovou soustavu, snižuje negativní vliv stresových faktorů na organismus, zlepšuje koncentraci, paměť, pracovní výkonnost a podporuje obranyschopnost těla.

Také ho můžeme znát jako afrodiziakum, které zvyšuje sexuální aktivitu, u mužů zvyšuje počet spermií a jejich pohyblivost a odbourává problémy s erekcí.

Šafrán setý je rostlina nízkého vzrůstu s fialovými květy. Šafrán je znám především jako koření sytě žluté barvy, ale pro své léčebné účinky najde místo i mezi léčivými bylinkami.

Tato unikátní rostlina pochází z jižní Asie, kde byla využívána jako léčivo, barvivo, přidávala se jako jedna ze složek do parfému nebo byla používána k dochucování pokrmů. Léčivé schopnosti šafránu byly objeveny před více než 5 000 lety.

V malém množství má šafrán pozitivní účinky na trávicí systém, snižuje hladinu cholesterolu, působí jako mírné sedativum na nespavost a deprese. Dále podporuje obranyschopnost organismu a mentální výkonnost. V lidovém léčitelství je šafrán používán pro léčbu astmatu nebo kašle.

Šafrán je znám i díky svým afrodiziakálním účinkům, o kterých věděli již staří Peršané. Podle výzkumů provedených v klinických podmínkách se uvádí, že při podávání extraktu ze šafránu dochází k významnému zlepšení příznaků erektilní dysfunkce. Proto léčebné účinky šafránu ocení hlavně muži, kteří chtějí být spokojení se svým sexuálním životem.

Šarfán setý Všehoj ženšenový kořen

Problémy s erekcí

Jednou z příčin slabé erekce je současná hektická doba, pracovní stres a snaha vyhovět sílícím tlakům na pracovní výkon. Mezi nejčastější příčiny nedostatečné erekce patří:

Deprese, stres a úzkost

Stres a úzkost potkají čas od času každého z nás. V malém množství může být stres dokonce prospěšný, například jako motivace k dosažení vytyčeného cíle. V delším časovém období mohou ale stres a úzkostné stavy našemu zdraví škodit, a zvyšovat pravděpodobnost výskytu problémů s erekcí u mužů.

Problém s erekcí - Vše o zdraví

Nedostatek pohybu

Dodržováním zdravé životosprávy, pravidelným cvičením a zdravým jídlem si zvyšujeme šance na dlouhý, zdravý a sexuálně aktivní život.  Pravidelným pohybem a zdravou výživou lze předejít obezitě, jedné z příčin vzniku problémů s erekcí. Pro udržení zdraví a minimalizaci rizika vzniku chronických onemocnění se doporučuje, aby dospělý zdravý muž cvičil 30 minut alespoň 5x týdně.

Nadváha a nezdravý jídelníček

Nadváha vystavuje člověka riziku různých zdravotních obtíží jako například srdeční onemocnění a diabetes. Tyto choroby u člověka zpětně zvyšují pravděpodobnost objevení se problémů v intimním životě. Výzkumy prokazují, že snížení nadměrné hmotnosti může pomoct zlepšit funkci erekce. Prvním krokem by měl být výběr vhodného cvičebního plánu a změna jídelníčku.

Cukrovka (diabetes)

Diabetes může poškodit nervy, topořivou tkáň a malé cévy v penisu. Poškození nervové tkáně může znamenat snížení citlivosti penisu a pokles intenzity nervových vzruchů přicházejících z mozku (stav označovaný jako neuropatie).

Proto je nástup erekce a její udržení obtížnější. Poškození topořivé tkáně zamezuje uvnitř uloženým svalovým vláknům náležité uvolnění, a tím omezuje přítok krve do penisu v průběhu erekce.

 Poškození cév je také příčinou, která zamezuje přítoku krve do topořivé tkáně.

Rakovina prostaty a tlustého střeva

Dva druhy rakoviny nejčastěji spojované s problémy s erekcí jsou rakovina prostaty a rakovina dolní části tlustého střeva (konečníku). Stres a úzkost spojené s diagnózou rakoviny mohou někdy zapříčinit, že je těžké udržet sexuální vztah.

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů a její frekvence výskytu stoupá. Důvody jsou v zásadě dva: muži dnes žijí déle a rakovina prostaty je častější u starších mužů; detekce a diagnostika se rovněž zlepšily.

 Prostata produkuje tekutinu, která je součástí spermatu a je uložena pod močovým měchýřem. Středem prostaty probíhá močová trubice vedoucí z měchýře. Potíže s prostatou proto mohou způsobovat příznaky jako jsou zvýšená frekvence močení a intenzivnejší nutkání.

Tyto příznaky jsou obvykle v důsledku zvětšení prostaty, které není nádorového původu.

Rakovina tlustého střeva je v populaci častá. V případě, že je diagnostikována brzy, výsledek léčby může být velmi dobrý. Chirurgické odstranění tumoru v dolní části tlustého střeva však může poškodit nervy odpovědné za erekci.

Metabolický syndrom

  • Metabolický syndrom je společný název pro skupinu rizikových faktorů, které zvyšují šanci na onemocnění srdce a další zdravotní problémy jakými jsou diabetes a infarkt. K těmto rizikovým faktorům patří:
  • Velký obvod v pase
    Vysoká hladina „špatných“ tuků v krvi, nízká hladina „dobrých“ tuků
    Vysoký krevní tlak
  • Vysoká hladina cukru v krvi nalačno, která může signalizovat diabetes

Studie ukázala, že 43 % mužů s problematickou erekcí mělo metabolický syndrom.

 Změny ke zdravé životosprávě jsou v první linii léčby metabolického syndromu. Změna životosprávy zahrnuje snížení tělesné hmotnosti, pravidelné cvičení, následované dietou zaměřenou na zdravé srdce a konec s kouřením.

Kardiovaskulární onemocnění (srdce a cévy)

Kardiovaskulární onemocnění jsou choroby srdeční (kardiální) nebo cévní (vaskulární).

Nicméně, pokud lékaři zmiňují kardiovaskulární onemocnění (KVO), většinou tím myslí onemocnění tepen způsobené ukládáním tuků ve stěnách těchto cév.

Tyto tukové pláty či „kornatění“ tepen jsou někdy označovány jako „ateroskleróza“. Ateroskleróza může vést ke zúžení tepen, které pak zamezí dostatečnému přísunu krve do tělních tkání a orgánů.

Protože v penisu se nacházejí jedny z nejmenších tepen v těle, může se stát jedním z prvních orgánů postižených KVO či aterosklerózou. Tyto drobné cévy se ucpávají a výsledkem je snížení přítoku krve do penisu, přičemž dosažení a udržení erekce se stává obtížným.

Za určitých podmínek, kterými jsou onemocnění jako diabetes, vysoký krevní tlak či vysoká hladina cholesterolu, se pravděpodobnost vývoje KVO zvyšuje. Další rizikové faktory představuje rodinný výskyt KVO a vysoký věk.

Faktory v životosprávě jako kouření, nezdravá výživa, nadměrný příjem alkoholu a nedostatek pohybu můžou rovněž zvyšovat riziko vývoje KVO.

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Hypertenze nebo-li vysoký krevní tlak je jedním z několika rizikových faktorů, které mohou vést k ateroskleróze (tukovým plátům ve stěnách tepen) a kornatění tepen. Když dojde k zúžení a zkornatění drobných cév v penisu, jejich uvolnění a naplnění krví v průběhu erekce se stane obtížnějším. Výsledkem je objevení se problémů s erekcí.

Hypertenze je častější u mužů s cukrovkou, při výskytu hypertenze v rodině a u lidí s nadváhou. Hypertenze může být léčena léky snižujícími krevní tlak a/nebo úpravou životosprávy (např. snížením hmotnosti, omezením příjmu soli ve stravě). Některé léky užívané k léčbě hypertenze však mohou způsobovat potíže s erekcí.

Nervová onemocnění

Nervový systém se šíří celým tělem a skládá se ze dvou hlavních podsystémů:

„Somatický“ systém je tvořen sítí nervů, které vedou k našim svalům a které rovněž přijímají informace o vjemech jako dotek, sluch, zrak nebo čich. Toto je část nervového systému, kterou máme z velké části pod kontrolou, např. můžeme rozkázat svalům hýbat se.

Druhým podsystémem je „autonomní“ nervový systém. Toto jsou nervy, které se podílejí na regulaci tělesné teploty, pulsu, krevního tlaku, trávení atd. Většinou tak činí automaticky, bez potřeby vědomých rozhodnutí. Mechanismus erekce zahrnuje obě části nervového systému.

Například somatický systém se podílí na dotecích a vjemech v průběhu pohlavního styku, zatímco autonomní systém kontroluje reflexy, které otevírají krevní cévy uvnitř penisu.

Proto jakákoliv nemoc nebo poranění které ovlivňují nervový systém, mohou vést k problémům s erekcí.

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění u kterého problémy vznikají kvůli „izolaci“, která odděluje jednotlivá nervová vlákna uvnitř mozku a míchy. Rychlost, se kterou se RS vyvíjí a rozsah jejích důsledků mohou u nemocných značně kolísat.

Někteří lidé mohou být značně invalidizováni již po pár letech, zatímco jiní lidé s RS mají minimální projevy, které neprogredují nebo progredují minimálně po celá desetiletí.

Obecně je nemožné předem předpovědět, jak se u kterého člověka bude RS vyvíjet v dlouhém časovém horiozontu.

RS může postihovat kteroukoliv část nervového systému. Jeden z možných důsledků pro muže jsou problémy s erekcí. Jak muži, tak ženy s RS mohou trpět obtížným dosažením orgasmu. Říct přesně, kolik mužů s RS má také problémy s erekcí je obtížné, protože v této oblasti bylo zatím provedeno jen několik vědeckých studií.

Poranění míchy, podobně jako RS, může být neuvěřitelně variabilní ve svých důsledcích. S potížemi s erekcí se častěji potýkají muži, kteří utrpěli poranění dolní části páteře. Až 75 % mužů s poraněním míchy není schopno dosáhnout erekce dostatečné pro penetraci.

Parkinsonova nemoc, mozková mrtvice, epilepsie a Alzheimerova choroba jsou příklady dalších neurologických onemocnění, které můžou vést k problémům s erekcí.

Poruchy erekce

  • MKN–10: Selhání genitální odpovědi F52.2

V klinické praxi nejčastější sexuální dysfunkcí je nedostatečná tuhost pohlavního údu.

S tímto problémem se alespoň někdy v životě setká naprostá většina mužů.

Jako klinicky relevantní sexuální dysfunkci hodnotíme, když erekce opakovaně nedosahuje té úrovně, která by byla dostatečná k uspokojivému spojení pohlavních orgánů.

Výskyt[upravit | editovat zdroj]

Výskyt poruch erekce se zvyšuje s věkem, zejména u mužů po čtyřicítce. V populární massachusettské studii stárnoucích mužů ve věku 40–70 let byla celoživotní prevalence poruch erekce vyšší než 52 %.

Zajímavé:  Čili Papričky A Zdraví?

Rozdělení[upravit | editovat zdroj]

Porucha erekce může být izolovaná. Pak jde jen a jen o problém tuhosti (či spíše „tvrdosti“) pohlavního údu. Všechny ostatní sexuální funkce probíhají spolehlivě. Ve většině případů konstatujeme kombinaci poruch ztopoření s dalšími sexuálními dysfunkcemi. Především se sníženou sexuální apetencí, sníženou vzrušivostí nebo s předčasnou ejakulací.

Rozlišujeme poruchy erekce:

Při kompletní poruše je tvrdost pohlavního údu nedostatečná za všech okolností. Tedy také erekce spontánní (erekce noční a ranní) a erekce masturbačních a při nekoitální stimulací navozené, jsou nedostatečné.

Neúplné (inkompletní) poruchy erekce jsou v klinické praxi mnohem častější. Problémy s nedostatečnou tvrdostí erekce se u těchto pacientů vyskytují jen někdy a v některých situacích.

Jsou potíže s erekcí při koitu, nejsou však významně narušeny erekce spontánní a masturbační. Ani v této kategorii však nelze bez dalších vyšetření vyloučit organické příčiny.

Zatímco u kompletní poruchy erekce není zpravidla o organicitě pochyb, nekompletní dysfunkce jsou typicky multifaktoriální povahy. Prolínají se u nich vlivy biologické, psychické, partnerské a sociální.

Velký význam má rozlišení poruch erekce primárních a sekundárních. Primární porucha se vyskytuje od samého začátku pohlavního života. Pokud nejde o prosté debutantní selhávání přechodného charakteru, má prognózu horší, než poruchy sekundární povahy.

V následující tabulce jsou uvedeny orientační diskriminující charakteristiky „organických“ a „psychogenních“ poruch erekce:

organická p.
psychogenní p.

Náhlý začátek +
Plíživý začátek +
Nestabilita poruchy +
Věk nad 30 roků +
Psychopatologie + +
Partnerské konflikty + +

Z tabulky je zřejmé, že psychopatologické příznaky ani partnerské konflikty samy o sobě ještě neznamenají, že porucha erekce je „funkční“.

Pro stanovení adekvátní terapie je nezbytná důkladná sexuální anamnéza, jakož i tělesné vyšetření. V prvé fázi je třeba především důkladně popsat povahu poruchy.

Také osamocený muž může dokonale prozkoumat své schopnosti erekce. Důležitým vodítkem jsou zde erekce noční, ranní a zejména erekce při masturbaci.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Psychoterapie[upravit | editovat zdroj]

V léčení poruch erekce se uplatňuje psychoterapie. Zejména u inkompletních a kombinovaných poruch je důležitá. Ne vždy je nutná klasická párová sexoterapie. Někdy stačí racionální a explikativní přístup u samotného muže.

Farmakoterapie[upravit | editovat zdroj]

Dopaminergní preparáty (ergolinové preparáty, bromokryptin, apomorfin, yohimbin) zvyšují sexuální aktivitu centrálním účinkem.

Vazodilatační farmaka lze zkusit všude tam, kde předpokládáme tepennou lézi. Stimulancia nemají periferně příznivý vliv na erekci. Spíše naopak. Mohou však zlepšovat náladu a zvýšením úrovně bdělosti zvýšit i sexuální podnikavost pacientů.

Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE 5) svým účinkem potencují účinek oxidu dusnatého v topořivých tělesech penisu (sildenafil, vardenafil, tadalafil). Působí v ose: L-arginin/NO/guanylat cykláza/cGMP. Jde o medikamenty, které zlepšují poruchy erekce až v 80 % případů. Znamenaly významný pokrok v léčení těchto poruch.

Tradičně se u mužů s poruchami erekce podávají androgeny. O aktivačním vlivu exogenního testosteronu na sexuální aktivitu hypogonadálních mužů není pochyb.

Intrakavernózní aplikace vazoaktivních látek:
Po aplikaci účinné dávky papaverinu, phentolaminu, prostaglandinu E1 (alprostadil), nebo jejich směsi do dutého topořivého tělesa penisu dojde u zdravého muže k erekci. Takto navozená erekce nastupuje během několika minut po podání a odeznívá za 1–2 hodiny.

Nepodaří-li se ani vysokou dávkou vasodilatačních prostředků navodit pevnou erekci, pak jde o těžkou cévní lézi, zpravidla nejen arteriálního charakteru, ale též s venózní složkou. Hlavním rizikem této procedury je prolongovaná erekce.

Každá aplikace vazoaktivních látek do kavernózních těles proto vyžaduje dobrou dostupnost kvalifikované urologické péče v případě prolongované erekce (pripaismu). U mužů s poruchami erekce lze někdy uvažovat o autoinjekční terapii.

Při té si pacient doma aplikuje do kavernozních těles penisu předem stanovenou dávku vazoaktivní substance a s takto posílenou erekcí realizuje pohlavní styky.

Penilní endoprotéza[upravit | editovat zdroj]

Konečně je možné jinak neovlivnitelné poruchy erekce řešit implantací penilních endoprotéz. Jde o silikonové výplně, které se implantují do kavernózních těles penisu.

Existují semirigidní jednoduché systémy.

Byly však též zkonstruovány endoprotézy inflantabilní, vybavené komplikovaným hydraulickým systémem, který umožňuje zevními manipulacemi navodit rigiditu a podle potřeby ji prodlužovat.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

Autor: doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc. (přednosta Sexuologického ústavu 1. LF a VFN)

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Penis
  • Sexuální dysfunkce
  • Sexuální dysfunkce u mužů

Sexuoložka Hanka Fifková: Když psychika ničí erekci

Erekce je pro zdárný průběh soulože nezbytná. Právě tohle znejistí některé muže natolik, že nejsou ničeho schopni.
Foto: Profimedia.cz

Pokud je příčinou mužova selhání psychika, bývá to složitější. Typickým pacientem je například mladý muž, se kterým se rozešla přítelkyně po několikaleté známosti. Ve vztahu s ní neměl se sexem a erekcí žádné problémy.

Po rozchodu začal hledat ženy na jednu noc. Možná si chtěl užít, nebo si něco dokázat anebo jen zapomenout. Ale ouha, hned při prvním pokusu se erekce nedostavila. Uklidňoval se tím, že je čerstvě singl a má v hlavě ještě pořád bývalou partnerku, což byla možná i pravda.

Místo aby si odpočinul a do nové fáze života vplul pozvolna, pustil se do hledání sexuálních dobrodružství jako buldozer. Říkal si, že to musí zlomit. Děl se však pravý opak. Každý další pokus znamenal nové selhání. Ale také stále hlubší pochyby o sobě samém, a nakonec i o svém fyzickém zdraví.

Jiným typickým příkladem je ženatý muž. Erektilní selhání se u něj objevilo ve chvíli, kdy měl stres v práci. To poslední, na co by měl doma chuť, byl sex. Potřeboval, aby to jeho žena pochopila a byla trpělivá, než náročné časy přejdou.

Stal se ale opak. Manželka na něj začala tlačit. Byla nervózní, že nemá o sex zájem. A dotklo se jí i to, když se jí ho povedlo svést, ale stejně z toho nic nebylo.

Kdy by měly ženy padesátníků zpozornět

Dalším typickým pacientem je mladý muž na začátku pohlavního života. Na první milování se stejně nezkušenou partnerkou se pečlivě připravil. Zajistil, aby měli klid a postaral se v bytě o romantickou atmosféru. Když spolu seděli na sedačce a mazlili se, zdálo se vše zalité sluncem. Ale při pokusu o soulož dokonalá erekce nenávratně zmizela. A příště zas a přespříště znovu.

Právě tohle znejistí některé muže natolik, že nejsou ničeho schopni. Je to nespravedlivé, protože se to obvykle děje mužům, kteří jsou zodpovědní a vnímaví k partnerce i k jejím potřebám. Přebírají za průběh milování větší zodpovědnost, než je zdrávo. A to je svazuje. Psychopatům orientovaným na sebe sama se něco podobného nestane.

Poruchy erekce trápí často i muže, kteří jsou zvyklí podávat bezchybné výkony. Na situaci, kterou nedokážou vyřešit velkým psychickým a fyzickým nasazením nebo vůlí, nejsou připraveni. I pro ně je typické, že čím víc se snaží o erekci, tím hůř jim to jde.

Psychicky podmíněné potíže se ztopořením mohou vzniknout kdykoli. Při startu pohlavního života, z nervozity, kvůli pocitu důležitosti chvíle atd. V trvalých vztazích pak obvykle ve chvíli, kdy se začnete do sexu nutit nad rámec svých potřeb nebo vás k němu nutí partnerka.

Případně tehdy, když se snažíte sexem vyřešit nějaký úplně jiný problém. Někdy může stačit jeden nepovedený pokus, aby se rozeběhl nekonečný řetěz opakovaných pokusů (to přece musíte zlomit) a opakovaných selhání (protože nejde o dobrý způsob, jak to zlomit).

S čím muži nejčastěji chodí k sexuologovi

Sebevědomí vám pak začne klesat a přidají se potíže ve vztahu. Partnerka si začne říkat: „Nemá někoho jiného? Líbím se mu? Líbí se mu to se mnou? Některé dvojice vzdají v této situaci sexuální život úplně a snadno pak může skončit i samotný vztah.

Musíte nejdřív rozlišit, jakého původu je váš problém. Pokud máte potíže jak při pokusech o milování s partnerkou, tak při masturbaci, kdy jste sám, v klidu a nepociťujete žádný stres, je čas navštívit lékaře.

Erektilní dysfunkce může signalizovat nějaké počínající zdravotní potíže. Třeba ztrátu pružnosti cév v těle, což se týká i cév na penisu. Dochází k tomu kvůli stárnutí organismu, ale i kvůli cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a dalším nemocem.

Pokud je ale erektilní selhání vázané vysloveně na pokus o zavedení penisu do pochvy partnerky nebo erekce mizí v průběhu styku, a vy jste si jistý, že před dvěma dny bylo při autoerotice vše v pořádku, je řešení ve vašich rukách nebo v rukách vaší ženy. A to doslova.

Když vás erekce zklame, neházejte v tu chvíli flintu do žita. Domilujte se s partnerkou jinak. Uspokojte ji ústy nebo rukou. A o totéž požádejte i ji. Ale pozor.

Až vás bude dráždit pusou, pusťte z hlavy, že to dělá proto, abyste pak mohli pokračovat v normální souloži. To byste si nepomohl. Jen si to prostě užijte, zapomeňte na starosti a pocit zodpovědnosti.

Všechno s velkou pravděpodobností dobře dopadne.

Takhle to dělejte nějakou dobu. Milujte se výhradně nekoitálně. Vaše hlava se uklidní, když nebudete muset podávat výkon a neustále kontrolovat svou erekci. Navíc když orgasmus partnerky zajistíte jinak. K souloži se budete moci vrátit časem.

Pokud se ptáte, jestli to nebude partnerce vadit, tak s velkou mírou pravděpodobnosti nebude. Většina žen nepotřebuje k uspokojení soulož.

Důležitým orgánem je pro ně klitoris, a to, jak s ním partner umí zacházet. Jestli partnerka patří k ženám, na jejichž orgasmu se podílí citlivá vagína, pořiďte si vibrátor. Ale pokud bude trvat na souloži, i když jí vysvětlíte, co se děje, a požádáte ji o určitou míru součinnosti, pak dobré řešení neexistuje. Je mi líto, špatně jste si vybral partnerku. Ale to už je jiná kapitola.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector