Problém s močením – Vše o zdraví

Máte hyperaktivní močový měchýř? Jak to poznat? V praxi to znamená, že vás trápí nadměrné, časté až bolestivé nutkáním k močení. ✔️ Problém nastává, když toaletu vyhledáváte bez zjevné příčiny. Za časté močení se pokládá nutkání jít na záchod vícekrát jak 8krát.

Příčiny častého močení

Časté močení je nepříjemný problém, se kterým se potýká mnoho mužů i žen. V důsledku potíží s častým močením dochází k vylučování až 3 litrů moči za den. Problém nastává, když toaletu vyhledáváte bez zjevné příčiny. Za časté močení se pokládá nutkání jít na záchod vícekrát jak 8krát.

Dochází k vyloučení malého množství moči, i přes nadměrné úsilí. Nemocní tak cítí neustále pocit plného močového měchýře, který je omezuje v každodenních činnostech, včetně spánku. Pokud je příčina odstraněna, pacient se rychle vyléčí. Dnes postihuje tento neduh v podobě častého močení muže i od 30 let. Zpravidla nejrizikovější skupinou je populace ve věku 40+ let.

Pozor však na velmi častou záměnu. Mnoho lidí si plete časté močení s inkontinencí. Inkontinence je nechtěný únik moči, který nemá s častým močením nic společného.

Dále je třeba si uvědomit, že problém nastal tehdy, pokud časté močení negativně ovlivňuje náš život. Potíž nastává, pokud jedinec chodí močit víckrát než 7x denně, při pitném režimu 2 litrů tekutin za den. Takže jestliže vypijete za den více než 4 litry, neznamená to, že když jdete 10x na toaletu, že je to na první dobrou problém s častým močením.

Proces vylučování moči

Močením se naše tělo zbavuje odpadních tekutin. Moč obsahuje vodu, močovinu, kyselinu močovou, toxiny a odpadní látky, které se přefiltrovaly z krve.

Nejdůležitějším orgánem jsou ledviny, kde se tvoří definitivní moč. Ta odtéká přes močovody do močového měchýře, který se zaplní. Pokud je dostatečně naplněný, začínáme pociťovat nucení na močení.

Závěrem procesu je vyloučení moči z organismu. Tedy za stavu, kdy není náš močový systém přetížen či zatížený některým z neduhů – ať už častým močení, či záněty.

Příčiny častého močení

Mezi hlavní důvod častého močení patří nejčastěji nezdravý životní styl – jedná se o kouření, konzumaci alkoholu a kávy ve velké míře, nedostatek pohybu a obezita.

To jsou faktory, které můžeme ovlivnit a předejít tak zdravotním komplikacím. A tím se nebavíme jen a pouze o potížích s nadměrným močením.

Problém s močením - Vše o zdraví

Bohužel ne vždy je ale příčina takto jednoduchá, a můžeme se setkat i se somatickým (vnitřním) onemocněním. Mezi nejzávažnější patří poškození celé močové soustavy, popřípadě pouze jednoho orgánu (například ledvin, močového měchýře).

Dochází k tomu při častých zánětech močového měchýře, které přechází do chronického stadia. Pacient má neustálé nutkání na močení, ale nevyprázdní dostatek moči. Je třeba ale včasně rozlišit, zda se nejedná o hyperaktivní močového měchýř.

Nemocný má v tomto případě naléhavé nucení jít se vymočit, a to tak často, že zpravidla dochází i k počůrání.

Dalším častým důvodem bývá benigní hyperplazie prostaty – zvětšená prostata. Zvětší se žlázová část, která utlačuje močový měchýř. Mezi příznaky patří slabý proud moči a časté nucení na močení. Prognosticky horší bývá zhoubné zvětšení prostaty, které provází nádorové bujení.

Časté nucení na močení se ale nemusí týkat jen vylučovací soustavy. Může se jednat i o doprovodný příznak dalšího onemocnění, jako je například cukrovka (diabetes mellitus) nebo žíznivka (úplavice).

Mnozí ale pociťují zvětšenou diurézu i při stresových situací, úzkostí, další příčinou jsou pohlavně přenosné nemoci (chlamydie).

Zvláštní kapitolou je užívání diuretik (léky podporující vylučování), které se užívají při zadržování vody z těle.

Nejčastější příčiny častého močení:

  • kouření
  • konzumace alkoholu
  • neléčený zánět močových cest
  • úzkost
  • užívání diuretik
  • cévní mozkové příhody
  • syndrom hyperaktivního močového měchýře
  • sexuálně přenosné choroby

Příznaky častého močení

  • Hlavním příznakem je samozřejmě časté močení, odborně polyurie (poly-hodně, urie-močení).
  • Mezi další příznaky patří bolesti při močení, krev v moči (popřípadě jinak patologicky zabarvená moč), neschopnost vyprázdnění močového měchýře, výtok z penisu, dyspektické potíže (nevolnost, zvracení), nadměrná žízeň nebo hlad, bolest v oblasti ledvin nebo na boku či zvýšené teploty.
  • Někoho dále postihuje bolest zad, nevolnost a další.

Pokud se tento stav neléčí, může časté močení přejíž až v život ohrožující urosepsi. Nepodceňte proto prevenci.

Vyšetření při častém močení

Pokud trpíte některými z těchto příznaků, vyhledejte co nejdříve urologa. Lékaře budou zajímat potíže spojené s močením, a jak se projevují. Důležitost bude klást na konzistenci a barvu moči. Nedílnou součástí bude i otázka, ve kterou dobu se potíže spíše vyskytují (zda přes den či v noci). Vhodné je lékaři sdělit, kolik litrů tekutin vypijete.

Na vyšetření se doporučuje vzít ranní moč, aby se zjistila přítomnosti krve, bílkovin a bakterií. K upřesnění výsledků bude lékař požadovat i krevní odběry.

Lékař může provést ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře, popřípadě rentgenový snímek.

Stěžejní metodou je ale urodynamické vyšetření, které spočívá v posouzení správné funkčnosti močového měchýře a močové trubice.

Zjednodušeně řečeno se jedná o toaletu napojenou na počítač, která zaznamenává dobu do zahájení močení, množství moči, a jestli pacient zvládne během testování zastavit močení.

Před vyšetřením je třeba vypít aspoň 2 litry tekutiny a dorazit s plným močovým měchýřem.

Diagnostika ze strany lékaře

A jaké dotazy vám v úvodu vyšetření může lékař položit? Je jich mnoho – avšak mezi ty zásadní můžeme definovat:

  • jak se u vás časté močení projevuje
  • berete léky na nějaký problém
  • kolik tekutin denně vypijete a jakých
  • kolik kávy (a nápojů s obsahem kofeinu) a alkoholu pijete

Diagnostika častého močení je spojená s návštěvou urologa pro obě pohlaví, v některých případech u gynekologa u žen.

Léčba obtíží častého močení

Stejně jako u většiny neduhů, léčba závisí na konkrétní příčině. Pokud se v moči objeví bakterie, předepíše vám lékař antibiotika. Je třeba obecně posílit i imunitu, například 3. měsíční terapií podporující obnovení funkčnosti močového měchýře. Ani podpůrnou léčbou nic nezkazíte.

Volně dostupné jsou brusinky, bylinné čaje, lichořeřišnice. Krajním řešením je operace nebo zacévkování. Doma můžete posilovat pánevní dno, cviky, které posilují malou pánev, nejlépe 3x denně.

Problém s močením - Vše o zdraví

Určitě ale necvičte doma zadržování moči. Na internetu je tento způsob k nalezení dost často, nicméně vašemu močovému měchýři to neprospěje, a koledujete si k vytvoření hyperaktivního močového měchýře nebo zánětu.

Velmi důležité je žít zdravým životním stylem, který onemocnění úplně zabrání nebo zmírní následky. Základem je vyvarovat se alkoholu, kouření, kávy, obezity. Dbejte na vyvážený jídelníček obsahující luštěniny, vlákninu, vitamíny ve formě ovoce a zeleniny. Výborný je i zázvor, který má antioxidační a dezinfekční účinky.

Při potížích ihned navštivte lékaře.

Příčiny častého močení a jak na ně

Hyperaktivní močový měchýř se nevyplatí přehlížet

26. března 2021 (aktualizováno: 15. července 2021)

Hyperaktivní močový měchýř je problém, který dokáže potrápit a výrazně snížit kvalitu života, přesto se lidé zdráhají tento problém řešit. Přitom se jedná o značně rozšířené onemocnění, kterým trpí jak ženy, tak muži. Ženy však postihuje o něco více, především ženy staršího věku a ty, které jsou v období menopauzy. Časté močení u žen se objevuje i v souvislosti s dalšími hormonálními změnami. Výjimkou však nejsou ani mladší ženy, někdy se objevuje hyperaktivní močový měchýř také u dětí. Podle čeho poznáte, že vaše potíže způsobuje právě hyperaktivní močový měchýř?

Obsah:

Příznaky se týkají dolních močových cest a jejich funkce. Jde o současný výskyt více příznaků, které však mohou znamenat i jiné potíže a nemoci močového měchýře, například cizí tělesa v močovém měchýři, zánět močových cest, kameny v močových cestách, cukrovku či dokonce nádor močového měchýře. Je tedy nutné navštívit lékaře, poradit se a případně absolvovat vyšetření a léčbu.

O které konkrétní příznaky se tedy jedná?

Časté noční močení  Při normálním průběhu spánku se běžně nestává, že bychom pociťovali nucení na močení v noci. Většinou se člověk vymočí před spaním a další úkon se odehraje až ráno. Pokud se však v noci pravidelně budíte a musíte na toaletu, nejedná se o normální stav.

Časté noční močení může být signálem, že máte neurogenní močový měchýř. Většinou se jedná o močení jednou až dvakrát za noc, což výrazně snižuje kvalitu spánku. Záleží samozřejmě i na tom, kolik a kdy jste naposledy pili, ale při normálním příjmu tekutin by měl být spánek klidný a bez přerušení.

Časté močení v noci může být výrazným znakem toho, že váš močový měchýř opravdu není v pořádku.  

Časté močení v průběhu dne  Co lze považovat za problém s močením a jak často bychom měli navštěvovat toaletu v průběhu dne? Pokud dodržujete běžný denní pitný režim, neměli byste chodit častěji než 8x za den. Vyšší frekvence je pak příliš častá a měla by se řešit.

Pokud se k tomu přičte ještě močení v noci, je čas na návštěvu lékaře a vyšetření na hyperaktivní močový měchýř. Léčba by pak měla ihned následovat, zvláště pokud neustále pociťujete nucení na močení, i když máte prázdný nebo napůl plný močový měchýř.

Zajímavé:  Emetofobie - vše o zdraví

To způsobuje kontrakce svalů měchýře, ke které však nedochází dobrovolně. 

Neustálé nucení močit Problém s močením - Vše o zdravíChce se vám močit hned po návštěvě toalety a vylučujete jen malé množství moči? I takto se projevuje hyperaktivní močový měchýř. To značně ztěžuje běžné denní činnosti. Léčba hyperaktivního močového měchýře je možná, některé potíže lze napravit cvičením, Kegelovými cviky na podporu svalů pánevního dna. Při těchto potížích je vhodné vyhýbat se velmi horkým nebo kyselým jídlům, kofeinu, alkoholu či sladkým nápojům. Ty dokážou příznaky značně zhoršit. Při léčbě lze také využít bylinky na hyperaktivní močový měchýř – lichořeřišnici, medvědici lékařskou, vřes, třezalku i bylinné směsi na podporu močového měchýře.   

Občasné úniky moči Velmi nepříjemným příznakem hyperaktivního močového měchýře mohou být občasné úniky menšího množství moči. K těm dochází například při kýchání, smíchu, poslouchání zvuku vody nebo při sportu či zvýšené námaze.

Tento stav je jmenuje inkontinence. Inkontinenci je nutno řešit, příliš snižuje kvalitu života. Velmi často se s ní setkávají ženy, ale výjimkou není ani inkontinence u mužů. Je potřeba provést přesnou diagnostiku, močový měchýř nemoci postihují pravidelně.

Pak je nutno nasadit léčbu.  

Léčba hyperaktivního močového měchýře

Hyperaktivní močový měchýř není možno úplně vyléčit. Léčí se jeho některé projevy nebo se potlačuje dráždivost. Navíc existují inkontinenční pomůcky, které dokážou život značně usnadnit. Léčbu je nutno přizpůsobit individuálním potřebám pacienta.

Urolog většinou doporučí některý z následujících způsobů léčby: změnit životní styl a zdravotní návyky, cvičení, léky, nervovou stimulaci nebo operaci.

Změňte životní styl První věcí, kterou pro odstranění potíží můžete udělat, je změna životního stylu. Jde především o udržení rozumných hodnot tělesné hmotnosti.

Značná nadváha je jedním z rizikových faktorů, které jsou zodpovědné za syndrom hyperaktivního močového měchýře. Snížení váhy snižuje tlak na dno pánve a močový měchýř je tak mnohem méně drážděn. U pacientů se také někdy provádí chirurgická léčba nadváhy. K té se přistupuje při extrémní obezitě.

Samozřejmostí by mělo být omezení a postupné zanechání kouření. Někdy se zvažuje také močový měchýř a psychosomatika. Psychický stav může toto onemocnění značně ovlivnit.

Změnit je nutno i stravovací návyky Četnost močení zvyšují nejen alkohol a káva, ale i další potraviny, kterým by se pacient s hyperaktivním močovým měchýřem měl vyhnout nebo je alespoň omezit. Jedná se především o tyto potraviny:

  • sycené sladké limonády
  • potraviny i nápoje doslazované umělými sladidly nebo aspartamem
  • džusy a šťávy s brusinkami
  • kyselinotvorné nápoje
  • potraviny a silněji okořeněná jídla

Nemělo by se ani pít těsně před spaním. Řešením však není omezovat pití celkově, protože následná dehydratace může zhoršit celkový zdravotní stav.

Účinný je trénink měchýře a cvičení Problém s močením - Vše o zdravíČásti pacientů výrazně uleví posílení pánevního dna. K tomu je určeno cvičení, při kterém se využívají tzv. Kegelovy cviky. Jde o pravidelné stahování a uvolňování svalů, které odpovídají za regulaci močení. Při cvičení je potřeba mít prázdný močový měchýř, jinak by mohla unikat moč. Svaly se mohou stimulovat i elektricky – pod dohledem fyzioterapeuta. Močový měchýř je možno i trénovat. Pacienti se naučí potlačovat nucení močit. Cílem je dosáhnout toho, aby se močový měchýř stáhnul jen v okamžiku, je-li skutečně plný. Tento trénink je dlouhodobý a vyžaduje pevnou vůli. Trénink musí vést lékař a na cvičení dohlížet.  

Lze použít i léky nebo operovat Pro léčbu hyperaktivního močového měchýře lze požít i léky. Ty blokují stahování svalů měchýře a tím zmírňují příznaky.

U žen se mohou aplikovat krémy s obsahem estrogenu. Léky na hyperaktivní močový měchýř však nemusí u všech pacientů fungovat, a navíc se mohou objevit nežádoucí účinky.

Proto se léčba musí důsledně sledovat a nasazení léků pečlivě zvážit.

Při závažných příznacích nastupuje operace Hyperaktivní močový měchýř může vykazovat tak silné příznaky, že vážně naruší kvalitu života pacienta. Když nezaberou změny životního stylu, léky a cvičení, přichází na řadu operativní řešení.

Operaci navrhuje lékař. Při operaci se upraví poloha močové trubice tak, aby na ni močový měchýř nevyvíjel tlak a nedocházelo ke zbytečnému nucení na močení. Jinou možností je zesílení stěny močové trubice nebo změna polohy močového měchýře. Někdy se také zvyšuje objem močového měchýře.

 

Přečtěte si i další články:

Šest věcí, které o vás prozradí vaše moč – iDNES.cz

V ideálním případě by podle lékaře Miloše Kravciva z lékařského domu Praha 7 měla být moč čirá, bez zakalení, které může znamenat přítomnost bakterií a světle žlutá.

„Pokud je bez barvy, značí nadměrné zavodnění organismu, nebo také cukrovku či selhání ledvin. Naopak tmavě žlutá může signalizovat nedostatečnou hydrataci či například onemocnění žlučových cest,“ uvedl doktor Kravciv, který dále podotknul, že nelze jednoznačně říci, kolikrát by měl člověk za den močit, protože frekvence močení je závislá na mnoha faktorech.

„Časté nebo bolestivé močení ale zpravidla bývá signálem onemocnění, proto v tomto případě doporučuji navštívit lékaře.“

Jaká další varovná znamení byste měli hlídat?

Nasládlá vůně

Sladký odér vaší moči bohužel nemá co dělat s tím dortíkem, který jste si dopřáli po obědě.

„Sladce páchnoucí moč je často důležitým klíčem k diagnóze cukrovky,“ upozornila doktorka Holly Phillipsová, odbornice na ženské zdraví z New Yorku. A pro lidi, kteří už diabetem trpí, je sladký pach moči znamením toho, že hladiny jejich krevního cukru nemají tak úplně pod kontrolou.

Zakalená moč

Podle doktora Kravciva příčin zakalení moči může být více. „Důvodem bývá přítomnost krystalků fosforečnanu vápenatého, bakterií nebo u žen znečištění výtokem z pochvy. Objeví-li se v moči krev, je nutné se k lékaři objednat okamžitě,“ upozornil doktor Kravciv.

Doktorka Phillipsová pro server prevention.com uvedla, že je třeba dávat si na zakalení moči pozor, i když se jinak cítíte dobře a nemáte žádné jiné příznaky infekce močových cest. Zakalení moči totiž může někdy být jediným příznakem infekce.

Narůžovělá nebo načervenalá barva moči

Za normálních okolností je moč průhledný vodný roztok světle žluté až jantarové barvy. Barvu moči může pozměnit i červeně zabarvená zelenina či ovoce jako je červená řepa nebo ostružiny, ale narůžovělá barva moči může také ukazovat na přítomnost krve v moči.

A to podle Phillipsové rozhodně není dobré znamení, jelikož to může znamenat buď infekci močových cest nebo ledvinové kameny, ve vzácnějším případě pak rakovinu močového měchýře či ledvin.

Nepříjemně zapáchající moč

Moč sice obvykle nevoní po růžích, ale pokud je zápach nezvyklý a nepříjemný, může to podle doktorky Phillipsové rovněž ukazovat na infekci. A stejně jako zakalená moč, tak i zapáchající moč může být někdy jediným ukazatelem tohoto problému.

Doktor Kravciv dodal, že zápach moči ovlivňují i léky a zkonzumované potraviny (například cibule, česnek, ale též alkohol).

Teplá moč nebo málo vody. Co všechno ovlivňuje výsledky testů u lékařeProblém s močením - Vše o zdraví

„Pokud moč silně nebo jinak zapáchá více dní po sobě a neberete žádné tyto ovlivňující léky, určitě by se měl člověk objednat k lékaři. Infekci močových cest nejlépe vyřeší spolupráce s praktickým lékařem či urologem, který předepíše vhodné léky a doporučí léčbu,“ řekl doktor Kravcic.

Neustálé nutkání na močení

Pocit, že musíte zase na záchod, i když jste z něj právě přišli, patří mezi klasické příznaky infekce močových cest. Jak vysvětlila doktorka Phillipsová neustálé nutkání na močení je způsobeno podrážděným a zaníceným močovým měchýřem a močovou trubicí.

Někdy však může tento problém poukazovat na intersticiální cystitidu, což je chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře, které se projevuje přítomností bolestivých příznaků nebo dyskomfortu v oblasti močového měchýře, doprovázené zvýšenou frekvencí močení ve dne nebo v noci. Toto onemocnění postihuje převážně ženy středního věku.

Močíte více než obvykle

Nadměrné močení může být znamením gravidity a podle doktorky Phillipsové se jedná o jeden z prvních příznaků těhotenství. Častější močení je v tomto případě způsobené hormonálními změnami, které urychlují krevní tok z ledvin.

Pokud jste si jistá, že těhotná nejste, ani nemůžete nadměrné močení svést na konzumaci alkoholu nebo kofeinových nápojů, raději si zajděte na vyšetření k lékaři. Časté močení by také mohlo být příznakem cukrovky nebo nádoru.

Výše zmíněné problémy zjistíte pouhým pohledem, co dalšího se však dá zjistit o zdravotním stavu při laboratorním vyšetření moči?

„Vyšetřením lze zjistit přítomnost infekce močových cest či ledvin, ale také cukrovky. Laboratorní vyšetření hodnotí například přítomnost glukózy (cukrovka), dusitanů, leukocytů a bakterií (zánět močových cest), plovoucích částic (onemocnění ledvin),“ vysvětlil doktor Kravciv.

A dodal, že pacienti nemocní diabetem mají v moči glukózu, zatímco u zdravých jedinců se nevyskytuje. Glukóza se do moči vylučuje až při hyperglykémii (zvýšená hodnota cukru v krvi) vyšší než 10 mmol/l, proto nepatří mezi základní parametry k určení diagnózy diabetu.

„Když se objeví nález glukózy v moči, doplňují se krevní testy na glukózu, které mohou vyloučit či potvrdit diagnózu diabetes mellitus,“ uzavřel doktor Kravciv.

Zajímavé:  Co Je Kauzální Léčba?

Správná životospráva pro zdravé močové ústrojí

Pokud chceme být zdraví, měli bychom usilovat o rovnováhu – jíst převážně zdravé potraviny, nestresovat se a myslet na dostatek pohybu i odpočinku. Pokud se vás týkají potíže s inkontinencí nebo časté záněty močových cest, poradíme vám, jaké potraviny a přírodní doplňky zařadit do vašeho jídelníčku.

Strava pro posílení močového ústrojí

Několikrát denně si dejte syrové ovoce a zeleninu. Ideálně sezónní, lokální, s minimem chemických postřiků či v BIO kvalitě. A nezapomínejte k zelenině a ovoci přidat zdravé tuky. Zeleninu pokapejte olivovým olejem a k ovoci si dejte třeba pár ořechů nebo lžíci ořechového másla.

Zkuste žít bez bílého rafinovaného cukru. Sladit můžete mnohem zdravěji, vyzkoušejte třeba med nebo datlový sirup. Buchtu lze osladit například zralými banány. Vybírejte si libové maso a zařaďte do jídelníčku ryby. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné. Kdo začne jíst celozrnný kváskový chléb, většinou už jiný ani nechce.

Čínská medicína učí, že orgán můžeme posílit konzumací potravin, které daný orgán připomínají. Pro posílení ledvin tak doporučují například fazole a datle.

Zázračná dýňová semínka

Dýňová semínka jsou bez nadsázky superpotravinou pro zdravé močové ústrojí. Posilují močový měchýř a oslabené pánevní dno. Pomohou tak řešit stresovou inkontinenci, která se týká často žen po porodu a menopauze.

Pomáhají také při hyperaktivním močovém měchýři i v počátečních fázích benigní hyperplazii prostaty. Doporučená denní dávka je 25 až 50 gramů. Můžete je jíst samotné, přimíchat do müsli a jogurtu nebo jimi posypat zeleninový či ovocný salát.

Koupit se dá také dýňový olej a dýňové tablety.

Přírodní lékárna pro močové cesty

Celá řada bylinek pomáhá ke správnému fungování ledvin a močového měchýře. V lékárnách i prodejnách zdravé výživy najdete velký výběr jednodruhových sušených bylinek i kombinací ve formě urologického čaje. Bylinkám pro močové cesty jsme se podrobně věnovali v minulém článku magazínu Moliklub.

Myslete na pitný režim

Pro zdravé močové ústrojí je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Kolik bychom jich měli denně vypít? Pomůže vám orientační tabulka s doporučením podle věku.

Optimální množství tekutin si také můžete vypočítat podle tělesné váhy. Počet kilogramů vynásobte koeficientem 0,035.

Takže například osoba, která váží 60 kg, by měla vypít denně minimálně 2,1 litru (60 x 0,035 = 2100).

Při horkých letních dnech nebo namáhavé fyzické aktivitě množství tekutin navyšte. Co pít? Preferujte obyčejnou vodu bez bublinek a neslazené bylinkové čaje.

Věk Doporučený příjem tekutin
od 2 do 3 let 1,3 l
od 4 do 8 let 1,6 l
od 9 do 13 let 1,9 l (dívky) – 2,1 l (chlapci)
dospělí a děti od 14 let 2 l (ženy) až 2,5 l (muži)

 

Jednoduché cvičení s velkým efektem

Inkontinence a potíže s močením ve většině případů souvisí s povoleným svalstvem pánevního dna. Kegelovy cviky vám pomohou s jeho posílením. Věnujte cvičení alespoň 5 minut denně a výsledky se brzy dostaví.

Cvičení doporučujeme všem, nečekejte až na první obtíže. Nejde jen o inkontinenci, posílené pánevní dno je důležité pro ploché břicho, správné držení těla a intenzivnější prožitky při milování.

Seznamte se s tímto účinným cvičením, u kterého se přitom ani nezapotíte.

Časté močení: kdy je vše v normě a kdy už se jedná o problém?

Časté močení vypadá zdánlivě jako banální problém. Nepříznivě však ovlivňuje kvalitu života, například kvůli nočnímu probouzení, a může být příznakem závažnějších zdravotních obtíží.

Stav, kdy člověk vyloučí více než tři litry moči denně, se označuje jako polyurie. V mnoha případech stojí za tímto problémem málo závažná příčina, a pokud dojde k jejímu odstranění, vymizí i časté močení.

Ne vždy je to ale tak jednoduché.

Močení je způsob, kterým se tělo zbavuje odpadních tekutin. Moč obsahuje vodu, kyselinu močovou, močovinu a toxiny i odpadní látky, které se přefiltrovaly z krve.

Klíčovou roli v tomto procesu sehrávají ledviny. Moč se shromažďuje v močovém měchýři, který se postupně plní až do chvíle, kdy dosáhne určité hranice a přichází nucení na močení.

Časté močení se definuje jako stav, kdy člověk potřebuje močit častěji než sedmkrát za den při vypití okolo dvou litrů tekutin.

Časté močení: více než 7× za 24 hodin při 2 l tekutin

Příčinou může být životní styl i nemoc

Močení je složitý proces, na kterém se podílejí různé tělesné systémy. Následkem řady změn může být močový systém aktivnější.

Mezi příčiny, založené na životním stylu, patří pití velkého množství tekutin, zejména obsahujících kofein nebo alkohol.

V jiných případech může jít o problémy s ledvinami, močovodem, močovým měchýřem anebo zcela jiné onemocnění či stav, jako je třeba cukrovka, těhotenství nebo problémy s prostatou.

Další příčiny častého močení

  • úzkost
  • užívání diuretik (léků pomáhajících odstranit vodu, která se při některých onemocněních nadměrně zadržuje v těle)
  • pití nápojů, které mají diuretické účinky
  • onemocnění nervové soustavy
  • syndrom hyperaktivního močového měchýře
  • ledvinové kameny nebo kameny v močovém měchýři
  • striktura (zúžení) močové trubice
  • infekce močových cest
  • nádory v malé pánvi
  • intersticiální cystitida (typ zánětu stěny močového měchýře)
  • sexuálně přenosné choroby
  • a mnohé další
  • Jde například o potřebu chodit močit během noci, což může být příznakem diabetes insipidus nebo diabetes mellitus.
  • Mezi další symptomy, které vyžadují pozornost, patří bolest nebo nepohodlí při močení, krvavá nebo zakalená moč, postupná ztráta kontroly nad močovým měchýřem, močová inkontinence, výtok z pochvy nebo z penisu, zvýšená chuť k jídlu nebo žízeň, horečka, zimnice, nevolnost, bolesti v dolní části zad nebo v boku.
  • Časté močení může být také prvním signálem infekce močových cest nebo zánětu ledvin.

Co čekat u lékaře

Základním krokem je důkladná anamnéza a prohlídka, lékař se také zeptá na frekvenci močení a další příznaky, které jsou s ním u konkrétního pacienta spojeny. Budou ho zajímat léky, které užívá, kolik tekutin denně pacient vypije i to, zda nedošlo ke změně barvy, konzistence nebo zápachu moči.

Podle situace bude provedeno vyšetření moči, ultrazvukové vyšetření a mohou přijít na řadu i jiné zobrazovací metody, odběr krve a další vyšetření, například neurologické nebo u žen gynekologické.

Léčba závisí na příčině problému

Léčba je závislá na základní příčině. Pokud jde například o cukrovku, bude cílem léčby udržet pod kontrolou hladinu cukru v krvi.

U bakteriální infekce ledvin je typickým postupem léčba antibiotiky a léky proti bolesti.

Pokud je příčinou častého močení hyperaktivní močový měchýř, pacient dostane léky ze skupiny anticholinergik (léky snižující dráždění močového měchýře na základě snížení kontrakcí svalu musculus detrusor vesicae, zodpovědného za stahování stěn močového měchýře a vypuzování moči). Může být doporučena kontrola příjmu tekutin i některé podpůrné cviky na posílení pánevního dna a fyzioterapie.

Galerie: 3 metody na posílení pánevního dna

K prevenci i léčbě je vhodná úprava životního stylu

Vyvážená strava a aktivní životní styl mohou rovněž pomoci s problémem častého močení. To zahrnuje omezení alkoholu a kofeinu, rovněž vyloučení jídel, která mohou dráždit močový měchýř nebo mít diuretické účinky. Patří sem například čokoláda, kořeněná jídla nebo umělá sladidla.

Doporučuje se jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny k předcházení zácpy, protože tento stav může způsobovat tlak na močový měchýř i močovou trubici.

Obtíže s močením

Obtížemi s močením trpí zhruba polovina 50ti a 60ti-letých mužů. U sedmdesátníků je toto procento ještě vyšší, potíže však postihují i řadu mužů nižšího věku.

Potíže s močením se mohou projevovat slabším proudem moči, častým močením ve dne nebo v noci, případně pálením nebo bolestí během močení. Velmi nepříjemným příznakem je úporné nucení na močení, kdy pacient není schopen mikci oddalovat a může dojít i k úniku moči.

Potíže s močením jsou vždy známkou urologického onemocnění. Ve většině případů je možné toto onemocnění léčit a potíže odstranit nebo výrazně snížit. Včasným vyšetřením je možné zachytit závažná onemocnění, která mohou ohrozit i život nemocného.

V případě, že máte potíže s močením, neváhejte kontaktovat naše odborníky. Diskrétně vás vyšetří a najdou správnou léčbu.

Nález krve v moči

Nálezu krve v moči je třeba vždy věnovat velkou pozornost. Množství krve v moči může být různé, čemuž odpovídá i vzhled moči. Někdy se jedná o pouhé lehké zabarvení moči do červena, jindy může být moč sytě červená nebo dokonce obsahovat i krevní sraženiny.

Přítomnost krve v moči může být doprovázena jinými příznaky, jako jsou bolesti v zádech či v podbřišku, pálení při močení nebo jiné problémy s močením, ale může se objevit i z plného zdraví bez jakýchkoliv dalších potíží.

Významná je skutečnost, že nález může doprovázet velmi závažná onemocnění a jejich riziko není nižší ani v případech, kdy červené zbarvení moči brzy vymizí nebo kde není doprovázeno bolestmi.

Příčiny mohou být různé, od zánětů přes kameny v močových cestách až po nezhoubné zvětšení prostaty. Příčinou však mohou být i velmi nebezpečná nádorová onemocnění, jako jsou nádory močového měchýře nebo ledvin. Krev v moči je pak významným varujícím příznakem, který často umožní včasnou diagnózu i účinnou léčbu směřující k vyléčení.

Nemocný, který zachytí krev v moči, by proto měl vždy urychleně navštívit urologa. Ten provede pečlivé vyšetření, jehož rozsah závisí na dalších faktorech a nálezech.

Zajímavé:  Vysoký krevní tlak – vše o zdraví

V případě, že jste si všimli krve v moči, neváhejte nás kontaktovat. Zajistíme rychlé a pečlivé vyšetření našimi odborníky, kteří stanoví diagnózu a navrhnou další postup.

Kameny v močových cestách

  • dlouhodobě nízký příjem tekutin, nízký objem moče
  • dlouhodobě zvýšený příjem živočišných bílkovin a solí
  • změny ve složení bakterií uvnitř střeva při některých onemocněních nebo po léčbě antibiotiky
  • vrozená metabolická onemocnění

Kameny se mohou projevit náhle vzniklou prudkou bolestí, obvykle v bederní krajině, která někdy vyzařuje do podbřišku. Hovoříme pak o ledvinné kolice. Někdy může být bolest tupá a déle trvající. Dalším možným příznakem je přítomnost krve v moči.

Jak vyšetřujeme pacienta s podezřením na kameny v močových cestách?

Základem vyšetření je rozhovor s pacientem a běžné klinické vyšetření včetně vyšetření moči. Pro stanovení diagnózy je obvykle nutné doplnit vyšetření ultrazvukem a rentgenologické vyšetření (tzv. vylučovací urografie nebo moderněji počítačová tomografie – CT).

Jak léčíme kameny v močových cestách?

Způsob léčby závisí především na lokalizaci kamene (zda je v ledvině, v močovodu nebo v močovém měchýři), na jeho velikosti a předpokládaném chemickém složení:

  • tzv. konzervativní (bez použití chirurgického řešení)
  • možnost spontánního odchodu konkrementu – tedy situace, kdy pacient kámen sám vymočí (tento postup lze použít u malých kamenů do 5 mm)
  • disoluce (rozpuštění – určité druhy kamenů, hlavně z kyseliny močové, lze rozpustit)
  • tzv. intervenční (aktivní přístup vedoucí k rozbití nebo odstranění kamene)
  • ESWL (rozbití kamene zevní rázovou vlnou)
  • endoskopické techniky
  • zcela výjimečně otevřené operace

Prevence = metafylaxe

Až u 15 % pacientů se kámen může objevit průběhu různě dlouhé doby znovu. U nemocných s mnohočetnou nebo opakující se litiázou je nutné metabolické vyšetření a dlouhodobé sledování.

  • obecná metafylaxe – dietní režimy s přihlédnutím ke složení konkrementu tzn. nižší objem živočišných bílkovin a solí, normální příjem vápníku (mléčné výrobky), dostatečný pitný režim (objem moče více jak 2000ml). Jedná se o obecnější doporučení, která navrhujeme všem pacientům s kameny
  • specifická metafylaxe – léčba s použitím různých léků dle konkrétní situace u daného pacienta

Inkontinence

Inkontinence moči, tedy potíž s udržením moči, se u mužů objevuje nejčastěji v souvislosti s předchozí operací prostaty nebo močového měchýře. Hovoříme pak o stresové inkontinenci.

V některých případech může inkontinence doprovázet některá onemocnění prostaty, močového měchýře a močové trubice. Úniku moči v těchto případech obvykle předchází úporné nucení na močení, které pacient nedokáže překonat. V těchto případech hovoříme o urgentní inkontinenci.

Dalším typem inkontinence je tzv. inkontinence z přetékání, kdy je únik moči známkou přeplněného močového měchýře. Tento stav je známkou onemocnění prostaty nebo močové trubice.

Neschopnost udržet moč je obvykle známkou závažného onemocnění močových cest a vždy vyžaduje léčbu. Máte-li problémy s udržením moči, neváhejte vyhledat naši pomoc. Naši odborníci vás pečlivě vyšetří a navrhnou správnou léčbu.

Jak léčíme inkontinenci moči u mužů?

U mužů se získanou stresovou inkontinencí po operaci prostaty dostává během prvního roku jednoznačně přednost konzervativní léčba před léčbou operační. Fyzioterapie společně s medikamenty často do jednoho roku inkontinenci zcela odstraní nebo významně potlačí.

U pacientů s přetrvávající inkontinencí je léčba složitější, u vyššího stupně pak spíše operační. Injekční operace je nejjednodušší, ale nejméně účinnou metodou. V poslední době se nejvíce používá injekčně podaný kolagen pod sliznici močové trubice.

Cílem je uzavřít průsvit močové trubice a zastavit tak únik moči, aniž by se zabránilo vymočení. Jde o bezpečnou, dobře tolerovanou, snadno opakovatelnou léčbu.

Je však nutno podotknout, že účinnost této léčby je limitována, a navíc má s časem tendenci klesat.

Jinou možností léčby jsou smyčkové, respektive slingové operace a implantace umělého svěrače. Smyčkové operace způsobují tlakem v oblasti na hrázi, pod šourkem, mechanickou kompresi a brání tak úniku moči. Úspěšnost se pohybuje nad 75 %.

Mužský sling se podle dosavadních zkušeností jeví jako dobrá alternativa k umělému svěrači, který je ve světě považován za standardní řešení přetrvávající inkontinence moči u muže po odstranění prostaty. Výhodou slingu jsou pořizovací náklady, které jsou několikanásobně menší než u umělého svěrače.

Implanatce slingu nebo umělého svěrače však může mít určitá rizika. Mezi nejvážnější patří mechanické poškození se ztrátou funkce svěrače, infekce v terénu kolem svěrače, případně eroze vyvolaná tlakem na stěnu močové trubice, opět s nutností chirurgické revize.

Je zde i riziko ne zcela plné kontinence a možnost chirurgické revize, včetně nutnosti odstranění umělého svěrače v průběhu prvních let po implantaci z důvodu zmíněných komplikací.

Máte-li problémy s udržením moči, neváhejte kontaktovat naše odborníky. Provedou pečlivé vyšetření a zajistí správnou léčbu.

Obtíže s močením

Močový měchýř je dutý svalnatý orgán, který je umístěný v oblasti malé pánve. Jeho funkce spočívá ve shromažďování a vyprazdňování moče. V první fázi se v měchýři hromadí moč přicházející z ledvin. S narůstajícím objemem se měchýř rozepíná a přizpůsobuje. První pocit nucení na močení nastává při náplni 200 ml.

Zdravý jedinec je schopen udržet zhruba 350 – 550 ml moči. Po dosažení této kapacity vede narůstající intenzita nucení k volnímu vymočení, při němž se měchýř zcela vyprázdní. V případě narušení funkce shromažďování moči nedokáže postižený jedinec měchýř udržet objem moči, které odpovídá očekávané kapacitě.

Potíže se následně projeví častým močením ve dne nebo v noci, popřípadě naléhavým močením nebo pomočováním. Při potížích s vyprazdňováním močového měchýře má postižený potíže s močením začít, močení je slabé  a přerušované. Také po ukončení močení má dotyčný pocit, že není zcela vyprázdněn.

Výskyt močových potíží stoupá s věkem u obou pohlaví.

Příčiny močových potíží

Jakékoli onemocnění, které postihuje centrální nervový systém (mozek a míchu) a orgány dolních močových cest (měchýř, močovou trubici, svalovinu pánevního dna) může narušit kontrolní mechanismy a projevit se poruchou močení.

Jedná se například o nervové poruchy u dětí, mišní a mozková poranění, Parkinsonova nemoc, roztroušená sklerózu atd. Mezi rizikové období patří obezita, těhotenství  a porod.

Nejčastěji se potíže objevují u žen v menopauze a u mužů po padesátém roce.

Kdy k lékaři?

Platí obecná zásada, že při potížích spojených s močením, které přetrvávají déle než 14 dní, je návštěva lékaře nanejvýš vhodná. Při mírných potížích je postižený sledován a lékař mu doporučí vhodnou léčbu.

Pitný režim

Dostatečný pitný režim je nezbytný pro normální funkci organismu. Nevhodná skladba pitného režimu, nadměrné nebo naopak nedostatečné množství mohou vést k problémům s močením.

Denně bychom měli přijmout 1,5 až 2 l tekutin a toto množství bychom měli přizpůsobit klimatickým podmínkám, fyzické zátěži a hmotnosti.

Je také známo, že kofein, který je obsažený v kávě, čaji, energetických nápojích a čokoládě, škodí organismu. Podobně také působí alkohol a nápoje s CO2.

Pitný režim při potížích s močením

V případě, že nás trápí potíže s močením, měli bychom omezit příjem tekutin na 1,5 až 2l za den, objem je nutné přizpůsobit klimatickým podmínkám a fyzické aktivitě. Dále bychom měli omezit příjem tekutin před dlouhou cestou, nepít alkohol před spaním.

Časté močení, urgentní močení, nykturie

Mezi nejčastější příčiny častého močení patří močová infekce, diabetes, těhotenství, zbytnění prostaty, zhoubná i nezhoubná onemocnění močového měchýře, neurologická onemocnění nebo stavy po ozáření malé pánve.

Bolestivé močení

Jedná se o stav, kdy při močení nemocný pociťuje pálení nebo jakoukoli bolest. Nejčastější příčinou je infekce močových cest.

Mezi ostatní příčiny patří zánět močové trubice, přenosné sexuální onemocnění, zánět prostaty, kvasinkové infekce genitálu u žen.

V rámci prevence je ženám doporučováno zvýšit příjem tekutin a dále preventivní lékařské kontroly. U mužů se doporučuje spolupráce s urologem a dodržování stanoveného léčebného režimu.

Inkontinence moči

Tyto potíže jsou charakteristické neschopností udržet moč. Může se jednat o příležitostný únik až po úplnou neschopnost udržet minimální množství moči. Objevuje se častěji ve stáří a u žen.

U dětí do šesti let bývá unik moči zpravidla připisován nedostatečnému „tréninku“. Noční pomočování dětí ustupuje většinou do šesti let věku.

Mezi dva základní typy inkontinence patří stresová a urgentní inkontinence.

Stresová inkontinence

K tomuto typu inkontinence dochází při zvýšeném tlaku v dutině břišní (kašel, kýchání, smích, cvičení).

Urgentní inkontinence

Tento typ inkontinence se projevuje náhlou a nezvládnutelnou potřebou močit, která záhy vede k vyprázdnění měchýře (postižený nemá dostatek času úniku moči zabránit). Inkontinence může být dále náhle vzniklá a přechodná nebo permanentní a dlouhodobá.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector