Promlčecí Doba Ublížení Na Zdraví?

Pokud by žádná obdobná závažná okolnost nenastala (a jednalo by se tedy o trestný čin, jehož hranice činí nejméně deset let), pak je promlčecí lhůta patnáct let. Zákon dále stanovuje lhůtu deset, pět a tři roky pro promlčení různých trestných činů dle jejich závažnosti.

Kdy je promlčen trestný čin?

Délka promlčecí doby je závislá na výši trestní sazby konkrétního trestného činu a činí dvacet let, patnáct let, pět let nebo tři roky. Platí, že čím závažnější trestný čin, tím delší zkušební doba. Některé zvlášť závažné trestné činy se však nepromlčují nikdy.

Co znamená promlčení trestného činu?

Mezi často diskutovanou problematiku v trestním právu patří i zákonem zakotvená možnost promlčení trestní odpovědnosti, tj. nemožnosti postihnout – potrestat pachatele za spáchaný trestný čin po uplynutí určité zákonem stanovené doby.

Jaké jsou výjimky trestní odpovědnosti?

K promlčení trestní odpovědnosti může podle trestního zákoníku dojít u všech trestných činů, s výjimkou těch, které jsou z promlčení zákonem výslovně vyloučeny (jako např. vybrané trestné činy směřující proti základům státu nebo proti lidskosti).

Kdy zaniká trestní odpovědnost?

Mezi základní (obecné) důvody zániku trestnosti se řadí účinná lítost a promlčení trestního stíhání. Pro tyto dva důvody zaniká trestnost nejen dle trestního zákoníku obecně, ale i dle zákona o soudnictví ve věcech mládeže a zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Kdy je přestupek promlčen?

První situaci řeší zákon o odpovědnosti za přestupky. Podle něj je obecná promlčecí doba přestupku jeden rok. Vztahuje se přitom na drtivou většinu přestupků. Na tři roky se promlčecí lhůta přestupku prodlouží v případě, že jde o přestupek, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč.

Zajímavé:  Mléčné Výrobky A Alergie?

Kdy se dává podminka?

Podmíněné odsouzení je možné uplatnit při odsouzení k trestu odnětí svobody, kdy je odložen jeho výkon na zkušební dobu jednoho roku až pěti let a odsouzený je tak na svobodě.

Co je promlčecí lhůta?

Promlčení je soukromoprávní institut, díky kterému dojde k oslabení subjektivního práva, a to v důsledku marného uplynutí času, tzv. promlčecí lhůty. Oslabení spočívá v tom, že pokud je promlčení u soudu namítnuto, soud nemůže promlčenou pohledávku přiznat, tj. odsoudit dlužníka ke splnění jeho závazku (např.

Jak dlouhá je promlčecí lhůta?

Objektivní promlčecí lhůta je 10 let a běží ode dne, kdy právo dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu (§ 629 odst. 2 NOZ). Možnost uplatnit právo v subjektivní lhůtě je však u majetkových práv omezena objektivní desetiletou lhůtou.

Kdo není trestně odpovědný?

Kdo pro duševní poruchu v době spáchání činu nemohl rozpoznat jeho protiprávnost nebo ovládat své jednání, není za tento čin trestně odpovědný.

Které osoby nejsou trestně odpovědné?

Právnické osoby, na rozdíl od osob fyzických, nejsou odpovědné za všechny trestné činy obsažené v trestním zákoníku. TOPO vyjmenovává trestné činy, kterých se právnická osoba nemůže dopustit (např. dvojí manželství, nebezpečné pronásledování, rvačka, vzpoura vězňů).

Co je výlučným Základem trestní odpovědnosti?

Základem trestní odpovědnosti je spáchání trestného činu, čímž vzniká povinnost strpět sankce stanovené trestním zákonem. Trestným činem podle trestního zákoníku je protiprávní čin, který trestní zákon označuje za trestný a který vykazuje znaky uvedené v takovém zákoně.

Kdy je člověk zbaven trestní odpovědnosti?

Rozlišení důvodů zániku trestnosti:

Obecné podle ZSVM– účinná lítost, promlčení trestního stíhání Zvláštní případy– zánik trestnosti přípravy a pokusu, zánik trestnosti účastenství, smrt pachatele (v zákoně není uvedeno), milost prezidenta, případy zániku trestnosti uvedené ve zvláštní části TZ (např.

Zajímavé:  Fn Motol Léčba Bolesti?

Jaké okolností vylučují trestnost?

V zákoně č. 40/2009 Sb., trestním zákoníku, se tomuto institutu věnuje hlava třetí, § 28 – 32, kde jsou vyjmenovány tyto druhy okolností vylučující protiprávnost: krajní nouze, nutná obrana, svolení poškozeného, přípustné riziko a oprávněné použití zbraně.

Kdy se promlčí vražda?

U vraždy je promlčecí lhůta 40 let. Promlčení tohoto trestného činu, pokud byl obětí nezletilý a jedná se o trestný čin podle Art. 189a § 1 k.k., není možné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector