Prostata operace – Vše o zdraví

Hodně mužů se vůbec nestará o zdraví svojí prostaty. Ve dvaceti, nebo ve třiceti to možná není až takový problém. Po vstupu do středního věku se ale může neaktivita stát osudnou. Udeřit totiž může rakovina prostaty. Jaký je postup operace prostaty a jak probíhá rekonvalescence? Na to vše si odpovíme právě v tomto článku.

Ženy se o své reprodukční zdraví začínají starat ještě před dosažením své plnoletosti. U mužů to tak ale bohužel až tak časté není. Dlouho těží z toho, že nic nepotřebují, až je jednoho dne začnou sužovat problémy s močením, erektilní dysfunkcí a prostatou.

Problém je v tom, že oproti ženám nejsou zvyklí o svých intimních problémech mluvit. Jak ve skupině svých přátel, tak přímo s lékaři. Což vede k tomu, že je buď ignorují, nebo se snaží pomoci si sami.

To ale nemusí být vždycky moudré, protože nezhoubně zvětšená prostata, zánět prostaty a rakovina prostaty mají dost podobné příznaky.

A protože do sebe nemůžeme vidět, může se stát, že naše sebediagnostika hned na začátku selže.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout operaci prostaty, je včasná prevence. Co když ale došlo na nejhorší a na vaši nemoc se přišlo až pozdě?

Prostata operace - Vše o zdraví

Metody operace prostaty

Typů zákroků, které jsou v současné době nejvíce využívané, existuje několik. Berte ale v úvahu, že i tak existují některá nepříjemná rizika operace prostaty, se kterými se budete muset po jejím absolvování (minimálně nějakou dobu) potýkat. O tom si ale povíme až o pár odstavců níže.

Prvním, a patrně i nejstarším řešením, je klasická operace prostaty, která je otevřeným chirurgickým zákrokem. Využívají se v ní dva přístupy. Při tom prvním vám chirurg nařízne oblast mezi pupkem a stydkou kostí. Druhou variantou je řez mezi análním otvorem a šourkem.

Zatímco první typ řezu přes břicho lékařům umožní odebrat i lymfatické uzliny, druhý tuto možnost nemá. Oproti tomu, druhý typ operace je rychlejší. Vedlejším účinkem ale může být vyšší riziko erektilní dysfunkce.

V obou případech bývá pacient v úplné, nebo v částečné anestezii.

Prostata operace - Vše o zdraví

Prostata operace - Vše o zdraví

Pokud máte jen problémy s močením, za které může diagnostikovaná nezhoubně zvětšená prostata, doktor vás může poslat na laserovou operaci prostaty, jejímž cílem je zkvalitnění průtoku moči močovou trubicí.

Jedná se o velmi šetrnou metodu, která nevyžaduje žádný řez. Do močové trubice se zavede optické vlákno, které dovede odstranit zúžení, které je způsobené tlačením prostaty směrem dovnitř.

Nevýhodou této operace je nepochybně to, že nemusí být u každého dokonale účinná.

Lepší průchodnost močové trubice dokáže zajistit i endoskopická operace prostaty, která funguje prakticky na totožném principu, jako laserová operace. Lékař vám zavede do močové trubice endoskop, který taktéž dokáže odstranit přebytečné části prostaty.

Prostata operace - Vše o zdraví

Lázně po operaci prostaty

Rehabilitace po operaci prostaty může probíhat v rámci lázeňského pobytu. Ten kromě lékařských prohlídek často zahrnuje i speciální lázeňské procedury a cvičení, které má zamezit dlouhodobé inkontinenci, nebo erektilní dysfunkci. V řadě případů si ho hradí pacienti sami. 

Prostata operace - Vše o zdraví

Únik moči po operaci prostaty

Jedním z největších problémů, se kterým se můžete po operaci prostaty setkat, jeúnik moči. Technicky vzato, prostata, jejíž středem močová trubice prochází, má schopnost její proud v jistém smyslu regulovat.

Když o ni tedy přijdete, projeví se to právě tak, že můžete mít horší schopnost ovládat svou malou potřebu. Operace prostaty navíc může ovlivnit i svaly, které jsou důležité pro normální ovládání měchýře.

Nejběžněji se pro řešení těchto obtíží používají Kegelovy cviky, ale není vyloučeno, že vám urolog doporučí širší harmonorgam léčby.

V případě, že vám nestačí pravidelná docházka k urologovi, který má za úkol stav prostaty sledovat, doporučíme vám dlouhodobé užívání českého doplňku stravy na prostatu Uniprosta, který obsahuje optimální podíl vitamínů a bylinek na prostatu.

OPERACE RAKOVINY PROSTATY (RADIKÁLNÍ RETROPUBICKÁ PROSTATEKTOMIE)

Rakovina prostaty se dostává na přední místa mezi zhoubné nádory, postihující muže. Kritickým obdobím bývá věk kolem 45  let. Onemocnění se může projevovat nenápadně, problémy s močením, podobně jako u nezhoubného zvětšení prostaty (benigní hyperplasie). Proto každý pacient s příznaky onemocnění prostaty by měl být vyšetřen v odborné urologické ambulanci.

Dnes máme k disposici celkem spolehlivé metody k prokázání rakoviny prostaty v časných stádiích. Patří mezi ně především vyšetření prostaty pohmatem přes konečník, dále odběr krve na zjištění hladiny PSA (Prostatický Specifický Antigen), ultrasonografie a odběr vzorku tkáně prostaty k histologickému vyšetření (biopsie).

Problémem ovšem je, že většina pacientů přichází v pokročilém stádiu onemocnění, kdy nádor postihuje nejen okolní tkáně  (močový měchýř, močovody, konečník), ale tvoří i nádorová ložiska (metastázy) do kostí. V tomto stádiu onemocnění může dojít k tzv. patologickým zlomeninám kostí s vážnými důsledky pro pacienta (značné bolesti, omezení hybnosti).

I v tomto stádiu je možná léčba, která ale tuto chorobu nevyléčí, pouze  zpomalí její průběh. Ovšem tato léčba rovněž znamená značný zásah do života muže.

Je nutné omezit produkci mužského pohlavního hormonu testosteronu v organismu, což má za následek většinou nutnost odstranění varlat (kastrace) a trvalé užívání léků, které mají nejen tlumící efekt na testosteron, ale i cytostatické účinky na samotný nádor. V konečném efektu to znamená úplnou ztrátu potence postiženého muže.

Pokud se podaří rakovinu prostaty prokázat v počátečních stádiích, je možné prakticky úplné vyléčení bez komplikací, které doprovázejí pokročilá stádia onemocnění. Na našem pracovišti provádíme operaci – radikální retropubickou prostatektomii. Prostata operace - Vše o zdravíOdstraňuje se celá prostata včetně semenných váčků a pouzdra. Ne tedy jen adenom jako v případě operační léčby benigního zbytnění prostaty.Prostata operace - Vše o zdraví

Zajímavé:  Léčba alergie a astmatu – vše o zdraví

Operace se provádí v celkové anesthesii, řezem v podbřišku. Prostata se nachází za stydkou kostí mezi močovým měchýřem a svalstvem pánevního dna, kudy prochází močové trubice do penisu. Po úplném odstranění prostaty je močový měchýř přišit k močové trubici.Prostata operace - Vše o zdraví

Během operace šetříme konečník, který se nachází v blízkosti prostaty a rovněž se snažíme zachovat nervově cévní svazky, kterými jsou ovládány svěrače močové trubice.

Po operaci ponecháváme v močovém měchýři kateter po dobu dvou až tří týdnů, aby došlo ke zhojení nového spojení močového měchýře s močovou trubicí. Vzhledem k četným žilním pletením v oblasti mezi prostatou a stydkou kostí je operační výkon zatížen krevní ztrátou od 300 ml do 2 l.

Krevní ztráty jsou kompenzovány transfuzí. Před operací kromě komplexního vyšetření k vyloučení pokročilého stádia onemocnění provádíme cystoskopii, při které zavádíme do močovodů endoprotézy  (stenty).

Tento postup během operace umožní rychlejší a bezpečnější lokalizaci močovodů a předejde se tak jejich poškození při operaci a rovněž se zkrátí operační výkon, který trvá cca 2 hodiny. 

Celková délka hospitalizace je asi dva týdny. Po operaci není nutné odstranění varlat, které je pro muže problematickou záležitostí nejen zdravotní, ale i psychickou. Není nutná ani medikamentosní léčba.

Cenou za vyléčení z rakoviny prostaty, která je velmi smrtícím onemocněním, zejména u mladších věkových skupin mužů, mohou být poruchy erekce po operaci. Nedochází k ejakulaci pro nepřítomnost prostaty, ve které je ejakulát tvořen.

Rovněž může dojít k určitému stupni močové inkontinence při poruše svěračů, která se však ve většině případů spontánně upravuje.

Radikální retropubická prostatektomie patří mezi náročnější chirurgické výkony. Jejím efektem je však vyléčení pacienta, který je tak uchráněn  dlouhého a bolestivého umírání. Umožňuje mu zpětné zařazení do společenského i osobního života. Důležitá je však včasná diagnostika onemocnění. Proto nelze obtíže s močením u muže, zejména v kritickém věku podceňovat.

zpět

Operace močového měchýře nebo prostaty – mýty a fakta

K operaci zvětšené prostaty se přistupuje v případech, kdy léčba pomocí léků nebyla dostatečně úspěšná nebo se vyskytly komplikace. Při operaci se přes močovou trubicí zavede optický přístroj – resektoskop, který pomocí vysokofrekvenčního proudu postupně ořezává zbytnělou tkáň prostaty.

  • Co se říká: Po operaci již muž nebude schopen pohlavního styku.
  • Pravda: Pacient je po operaci schopen erekce a provedení pohlavního aktu, ale nedochází k ejakulaci.
  • Tip: Víte, jak souvisí inkontinence s prostatou a znáte první příznaky zvětšené prostaty?

 

Transuretrální resekce (TUR)

Tato operace se využívá u nádorů močového měchýře. Operace probíhá v celkové nebo spinální anestezii, přes močovou trubici se nádor vyřízne nebo se odebere vzorek v případě, že nádor je příliš rozsáhlý a je nutné následně močový měchýř celý odstranit.

Cystolitotrypse

Endoskopický operační výkon, který se provádí u pacientů s močovými kameny v měchýři. Protože jejich vznik často způsobuje překážka v odtoku moči v podobě zvětšené prostaty nebo zúžené močové trubice, provádí se tento zákrok v mnoha případech současně i s operací prostaty (TURP) nebo rozšířením močové trubice (OUT). 

Suprapubická prostatektomie

Tento typ operace nezhoubného zbytnění prostaty se využívá u pacientů, u kterých není možné nebo podle ošetřujícího lékaře vhodné použít méně invazivní endoskopické řešení (TURP).

Co se říká: Operace je riziková pro mužskou plodnost.

Pravda: Stejně jako u transuretrální resekce prostaty (TURP) po zákroku již muž není schopen ejakulace. Ale na erekci a schopnost sexuálního styku zákrok nemá vliv.
 

Operace močové inkontinence pomocí poševní pásky

Při operaci se malým řezem v pochvě protáhne speciální páska a vyvede se v oblasti třísel. Páska podpírá močovou trubici a díky tomu nedochází k nekontrolovanému úniku moči. Úspěšnost této metody se udává v rozmezí 81,5 % – 90 %.

Tip: Inkontinenci můžete úspěšně zmírnit nebo dokonce odstranit pravidelným cvičením Kegelových cviků.

Cystektomie – odstranění močového měchýře

Nejčastějším důvodem k odstranění močového měchýře je nádor, který není možné řešit transuretrální resekcí.

Jde o složitou operaci, u mužů se odstraňuje močový měchýř, prostata, semenné váčky, část pobřišnice (peritoneum) a někdy i močová trubice.
U žen se během odstranění močového měchýře odebírá děloha.

Následný odtok moči se řeší podle individuálních možností vývodem do sáčku nebo vymodelováním močového měchýře z části střeva.

Aplikace botulotoxinu do močového měchýře

Používá se při léčbě hyperaktivního močového měchýře. Díky botulotoxinu dochází k oslabení činnosti svaloviny měchýře a omezí se časté nutkání k močení. Jedná se o minimálně invazivní a velmi bezpečnou metodu. Máte hyperaktivní močový měchýř i vy? Podívejte se, jak ho můžete řešit i bez operace.

Co se říká: Botulotoxin se rychle vstřebá, takže operace pomůže jen na pár měsíců.

Pravda: Látku botulotoxin tělo skutečně vstřebá během 6-12 měsíců, ale kapacita močového měchýře často zůstane zvýšená a časté obtěžující nutkání na močení se znovu nevrátí. V opačném případě lze zákrok opakovat.

 

Máte již v operacích močového měchýře a prostaty trochu jasněji? Podrobnější informace o jednotlivých operacích najdete v odborných článcích na internetu, nebo se můžete zeptat svého urologa. 

Operace zbytnění prostaty klasická | SANUS

Operace je prováděna přes močový měchýř z řezu ve střední čáře v podbřišku. Efekt operace spočívá v odstranění střední části prostaty, resp.zbytnělé tkáně uvnitř prostaty (vlastní prostata se při této operaci neodstraňuje).

Po zákroku je dočasně nutné zavedení katétru do močového měchýře.

Tento typ operace umožňuje současně řešení i dalších přidružených problémů – odstranění cystolitiázy (kámen v močovém měchýři) nebo divertiklu (výchlipky stěny močového měchýře)

Zajímavé:  Escherichia Coli Přírodní Léčba?

Jaké jsou alternativy tohoto postupu?

  • Sledování
  • Léky
  • Použití katétru/stentu
  • Endoskopická operace (např.TUR-P, HoLEP)

Co bych měl před tímto postupem očekávat?

Pokud pravidelně užíváte Anopyrin, Clopidogrel, Warfarin apod., musíte o tom informovat ošetřujícího lékaře. Tyto léky mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po operaci, pokud nejsou včas vysazeny. V některých případech je nutné tyto léky nahradit injekčními preparáty.

O této eventualitě je nutné se poradit s Vaším praktickým lékařem či kardiologem. Obvykle si předem, na žádost objednávajícího lékaře, zajistíte předoperační vyšetření, na kterém je zhodnocen váš celkový stav, provedena laboratorní a přístrojová vyšetření.

Souhlasný závěr zprávy s provedením indikovaného výkonu je nezbytnou podmínkou pro přijetí k hospitalizaci. Chybějící či neúplné předoperační vyšetření bude důvodem k odmítnutí  provedení operace v objednaném termínu.

Po přijetí sestrou vás navštíví člen lékařského týmu, který dokončí vaše vyšetření a zhodnotí vaši způsobilost k operačnímu výkonu. Budete požádáni, abyste minimálně 6 hodin před operací nejedli a nepili!

  • Večer před operací dostanete léky od anesteziologa, které vás zklidní a příjemně uspí.
  • Nezapomeňte svého lékaře před operací informovat o možných následujících faktech:
  • umělá srdeční chlopeň
  • stent koronární arterie
  • kardiostimulátor
  • umělý kloub
  • umělý cévní štěp
  • neurochirurgický by-pass
  • jiné implantované cizí těleso
  • užívání následujících léků na předpis: Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Godasal, Clopidogrel, Plavix, Kardegic, Aspegic, Micristin, Ibustrin,Ticlid, Tagren, Ipaton  Apo-Tic, Plavix, Persantin, Curantyl, Anturan, Aggrenox, Vessel due F.
  • alergie lékové i jiné
  • jakékoliv abnormality či eventuality

O užívání léků ovlivňujících srážlivost krve je NUTNÉ informovat lékaře ještě před příjmem k zákroku

Co se bude v průběhu operačního zákroku dít?

Před zákrokem běžně dostanete injekční či tabletová antibiotika, nejdřív se však musí ověřit případné alergie. Zákrok je prováděn výhradně v celkové narkóze. Před samotným zákrokem se nejprve provede cystoskopie – prohlédnutí močové trubice, prostaty a močového měchýře teleskopickým nástrojem.

Poté z řezu ve střední čáře v podbřišku se uvolní a řezem otevře před tím naplněný močový měchýř. V případě kamenů v močovém měchýři se tyto vyjmou a zbytnělá tkáň prostaty se poté v celku odstraní (následně je odeslána k histologické analýze). Do močového měchýře je zaveden katétr přes močovou trubici a naplněním balonku vyplněno lůžko po odstraněné tkáni, aby se omezilo krvácení.

Přes stěnu měchýře je poté zaveden další katétr (epicystostomie), který slouží k proplachování a tím zabránění tvorby krevních sraženin v močovém měchýři (a ucpání katétru). V případě divertiklu(-ů) (=výchlipky stěny měchýře) se stěna měchýře v jejich lokalitě dostatečně uvolní, výchlipka se odstraní a otvor ve stěně měchýře stehy uzavře.

Po uzavření měchýře stehy je do rány vložen trubicový drén, který spolu s proplachovacím katétrem jsou vyvedeny ranou v podbřišku.

Celý operační výkon trvá obvykle 45-60 minut.

Co se bude dít bezprostředně po zákroku?

Probudíte se na jednotce intenzivní péče, která je zaměřená na setrvalé sledování pacientů těsně po zákroku. Bude vás kontaktovat operatér, abyste se dozvěděli, jak celý zákrok probíhal. Touto dobou budete mít ještě vysokou hladinu anestetik v krvi, je proto možné, že si toto nebudete pamatovat.

Běžně má pacient zavedenou infuzi do žíly na paži; v případě nutnosti může být zaveden monitorovací / infuzní port (hadička zavedená do žíly umožňující sledovat krevní tlak či podávat léčiva a výživu) do žíly (v. jugularis) v oblasti nadklíčkové krajiny (oblast mezi klíční kostí a krkem).

Bezprostředně po operaci vám bude výživa podávána nitrožilně. Následující 2 až 3 dny budete dostávat tekutou a kašovitou stravu. Tento postup je nezbytný pro správné obnovení funkce trávicího traktu.

Případné porušení tohoto postupu pacientem bývá spojeno s krutými bolestmi břicha, zvracením s rizikem udušení a může být i příčinou operační revize (další operační zákrok při výskytu komplikací).

Při prevenci komplikací v pooperačním období je velmi důležitá pohybová rehabilitace. Cviky budete nejdříve provádět na lůžku. Jakmile to váš zdravotní stav dovolí, bude vám umožněno se posazovat a následně se i postavit.

Poté již budete moci pomalu a opatrně přecházet po pokoji, zpočátku s doprovodem zdravotnického personálu. Věnujte zvýšenou pozornost tomu, zda se vám netočí hlava, zda nemáte pocit nezvladatelné slabosti a zda je vaše chůze jistá.

Pokud tomu tak není, informujte neprodleně zdravotní personál či kohokoliv v okolí.  

Poté, co se proberete již k plnému vědomí, měli byste:

  • se zeptat, zda se podařilo to, co bylo v plánu
  • informovat lékařský personál o případných potížích
  • zeptat se, co můžete a nemůžete dělat
  • položit všechny otázky, které máte na srdci a na cokoli se zeptat zdravotnických pracovníků a členů lékařského týmu
  • zapamatovat si (a porozumět), proč byla operace provedena, jak dopadla a co bude následovat 

Po operaci vždy dochází ke krvácení z oblasti prostaty. Moč se obyčejně vyčistí do 48 -72 hodin. Pokud je ztráta krve významnější, bude vám podána  krevní transfuze. V případě masivního či neustávájícího krvácení může být rozhodnuto o revizi (operační kontrola). Náplň balonku katétru se postupně zmenšuje až nakonec se katétr cca 5.

pooperační den odstraní – potom již budete močit spontánně. Pokud je močení volné a v měchýři nezůstává zbytková moč, odstraní se následně i epicystostomie. Zpočátku může být močení bolestivé a může být častější než obvykle. Počáteční obtíže lze zklidnit léky. Tyto obtíže obyčejně za několik dní až týdnů zmizí.

V průběhu prvních 24-48 hodin po odstranění katétru můžete mít moč opět krvavou. Vyjímečně se stane, že se pacient po této operaci nedokáže spontánně vymočit vůbec. V tomto případě je opět zaveden katétr zpět, aby hojení mohlo probíhat v klidu. Katetr je s odstupem dní až týdnů již trvale odstraněn.

Drén z rány se odstraňuje cca 3-5 dnů po operaci, stehy z rány ještě před propuštěním z nemocnice.

Průměrná délka běžného pobytu v nemocnici je 10 dnů.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jaká jsou pooperační rizika či komplikace?

Běžné (> 10% zákroků tohoto typu)

  • Dočasné mírné pálení, krvácení a časté močení po zákroku
  • Asi u 75 % pacientů se při orgasmu netvoří žádné semeno (zpětný výron do močového měchýře)
  • Léčba nemusí ulevit od všech příznaků spojených se stavem před operací prostaty
  • Slabá erekce (impotence přibližně u 14 % pacientů)
  • Infekce močového měchýře, varlat nebo ledvin vyžadující léčbu antibiotiky
  • Krvácení, které si vyžaduje další operaci a/nebo krevní transfuzi (5 %)
  • Možná potřeba opakování léčby v důsledku opětovné obstrukce-nemožnosti močení (přibližně 10 % pacientů)

Výjimečné (2-10% zákroků tohoto typu)

  • Vznik jizev močové trubice
  • Náhodný nález rakoviny v odstraněné tkáni, který může vyžadovat další léčbu
  • Neúplné vyprazdňování močového měchýře může vyžadovat autokatetrizaci. Toto se stává, pokud je močový měchýř slabý.
  • Neschopnost vymočit se po operaci, která vyžaduje nový katétr
  • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem (inkontinence), která může být dočasná nebo trvalá (2-4 %).

Vzácné (

Nádor prostaty? Chtějte vědět, jaká operace vás čeká, říká odborník | Zdraví

LN Co by měl muž vědět, pokud ho čeká operace prostaty?Měl by znát svoji diagnózu, to znamená, zda jde o nezhoubné zvětšení, nebo karcinom prostaty. Z toho vyplývá i způsob, jak bude operace vedena. Při nezhoubném zvětšení přichází pro odstranění potíží v úvahu endoskopický zákrok přes močovou trubici nebo otevřená operace.

Při karcinomu prostaty pak operace otevřená, laparoskopická nebo robotická. Dále by měl být obeznámen s doporučením svého lékaře a s riziky, která výkon přináší včetně dopadu na kvalitu života. Měl by se zajímat i o to, jaké má pracoviště výsledky při těchto operacích, a měl by poznat svého operatéra.

Vneposlední řadě by měl být informován o alternativních postupech léčby, protože ne každý je ochoten související rizika tolerovat.

LN Operace prostaty jsou velmi obávané.

Jak časté tedy jsou jejich negativní dopady?Pomineme-li komplikace při operaci jako krvácení a močové infekce, pak nejčastějšími nechtěnými následky po operacích pro nezhoubné zvětšení prostaty jsou přetrvávající únik moči, což se týká méně než 0,5 procenta pacientů, a zúžení močové trubice, které nastane u méně než 10 procent pacientů. U operací pro nádor prostaty je situace složitější. S přechodným únikemmoči řádově v týdnech po operaci by měli počítat všichni pacienti, i když někdy k němu dojít nemusí. V závislosti na věku nemocného, rozsahu nádorového onemocnění a zkušenosti operatéra lze u 90 až 95 procent nemocných očekávat návrat kontinence do šesti měsíců až jednoho roku. Řada z nich používá jednu vložku při zvýšené námaze „pro jistotu“ a sami sebe označují za kontinentní. Asi 5 až 10 procent nemocných má únik vyšší a zlomek z nich neudrží moč vůbec. Dalším nežádoucím dopadem na kvalitu života je porucha erekce. Dochází k ní u více než poloviny nemocných amůže být vyjádřena různým stupněm, od mírné až po úplnou. V neposlední řadě se pak setkáváme se zúžením v oblasti spojení močové trubice v místě, kde dříve byla prostata.

LN Dají se tyto problémy řešit?Inkontinenci v časném pooperačním období, spadající na vrub vyšší aktivity močového měchýře, lze částečně ovlivnit léky.

Poruchu vnitřního uzávěrového mechanismu, která je zodpovědná za únik moči v pozdějším období, lze řešit u mírné formy cvičením pánevního dna a u těžších forem efektivněji pak operačními výkony, přesněji závěsnými operacemi a umělým svěračem.

Poruchy erekce se s různým úspěchem řeší obvykle pomocí léků nebo implantací takzvaných penilních protéz.

LN Jak probíhá operace, při které je implantován umělý močový svěrač?Důležitý je správný výběr pacienta, protože ne každý je pro implantaci svěrače vhodným kandidátem. Dále je nutné pacienta připravit tak, aby splnil všechna indikační kritéria. Pokud se to podaří, může se k operaci přistoupit.

Zlatým standardem je dnes umělý svěrač AMS 800, který prošel dlouhým vývojem a jeho poslední verze se používá již skoro třicet let. Systém se skládá ze tří hlavních částí – aktivního balonku, kompresivní manžety a pumpy.

Během asi hodinové operace se balonek uloží z krátkého řezu v podbřišku pod svaly břišní nebo až do dutiny břišní, pumpa do šourku za varle a z druhého řezu na hrázi se naloží komprimující manžeta na močovou trubici. Všechny komponenty se spojí vodotěsně a vzduchotěsně hadičkami. Žádná část svěrače není navenek patrná.

Pacient ovládá svěrač tak, že před vymočením zmáčkne pumpičku, tím se přesune tekutina z manžety do balonku, uvolní se močová trubice a dojde k vymočení. Kontinence je nastolena automaticky během několika minut přesunutím tekutiny z balonku přes pumpu do komprimující manžety.

Operační zákrok není pro pacienta velkou zátěží a je spojen s několikadenní hospitalizací. Účinnost systému je nemocnými hodnocena jako uspokojivá asi v 87 procentech. V případě selhání lze systém vyměnit.

LN Co když se muž rozhodne, že další zákrok již nechce?Alternativou k chirurgickému výkonu jsou různé pomůcky zachytávající moč jako absorpční vložky, plenky nebo kondomový urinál.

Obvykle jsou řešením pro nemocné, kteří se další operace obávají, jsou pro ni nevhodní anebo se nedokážou sami obsloužit.

Stupeň únikumoči, vyjádřený objemem ztrát za 24 hodinaměřitelný například vložkovým testem, je po dvou letech obvykle definitivní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector