Průjem u kojenců – Vše o zdraví

Průjem se objevuje náhle v podobě vodnatých a neforemných stolic. Stolice je řídká a může dojít ke změnám barvy. Průjem ve svých nejrůznějších podobách – akutní, chronický, vodnatý, zelený či jinak zbarvený se nevyhýbá ani malým dětem a novorozencům. Zjistěte, co průjem způsobuje a jak jej zastavit.

Příčiny průjmu

Průjmová onemocnění jsou nejčastěji způsobena virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Někdy může být viníkem průjmu nevhodná skladba potravin nebo intolerance některé ze složek stravy nebo chronický zánět střeva. Příčinou bývá také problém s užíváním některých léků, zejména antibiotik.

Léčba průjmu u dětí

Přísná dieta a podávání černého čaje při průjmu jsou zvyklosti předávané generacemi. Dnešní medicína má na stravu a doplňování tekutin zcela odlišný pohled. Zjistěte, jak postupovat při léčbě průjmu u kojenců, dětí a batolat:

  • Plně kojené děti Kojení nepřerušujte, dítě kojte v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin a mezi kojením navíc podávejte orální rehydratační roztok v množství 10 ml/kg tělesné hmotnosti dítěte na každou stolici či zvracení.
  • Děti výhradně na náhradní umělé výživě První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté pokračujte s náhradní umělou výživou dle zvyklostí, a navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.
  • Děti na náhradní umělé výživě, již přikrmované První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Poté podávejte náhradní umělou výživou a příkrmy v obvyklém množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře). Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.
  • Batolata a děti starší První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Následně podávejte rýži, banány, škrábaná jablka, brambory, kuřecí maso, starší pečivo v malých porcích. Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.

Průjem u kojenců - Vše o zdraví Průjem u kojenců - Vše o zdraví

Pro rychlejší regeneraci trávení a ke zkrácení doby průjmu je možné k dietní stravě přidat podpůrný přípravek. Tím je například Tasectan DUO KIDS, který je určen pro děti už od narození. Tento zdravotnický prostředek obsahuje tanát želatiny, který přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev, a tyndalizovaná probiotika, která podporují jejich obranyschopnost.

Dětem do 3 let podávejte jeden sáček každých 6 hodin. Dětem od 3 do 14 let 1 až 2 sáčky každých 6 hodin. Obsah sáčku můžete přimíchat do malého množství kojeneckého mléka, polotekuté stravy nebo nápoje, záleží na věku dítěte. Podávejte vždy do vymizení příznaků.

Průjem a zvracení je u kojenců mnohem závažnější než u starších dětí. Kojenci velmi snadno ztrácejí tekutiny a jsou rychle dehydratovaní. Proto neotálejte s kontaktováním svého pediatra.

U dětí mezi prvním a pátým rokem života je běžné, že mají více stolic během dne. Svého praktického lékaře kontaktujte, když:

  • dítě zvrací a má průjem současně,
  • dítě má viditelně vodnatý průjem nebo stolici s příměsí krve,
  • průjem přetrvává více než 24 – 36 hodin,
  • dítě má bolesti břicha.

Průjem u kojenců - Vše o zdraví

Nejčastější chyby při stravování dětí během průjmu

  • Přerušení kojení,
  • Ředění mléka,
  • Zvyšování příjmu tekutin čajem, kolou a jinými slazenými nápoji,
  • Hladovění 12 a více hodin.

Dvojí účinek v jednom balení

  • Rychle vyřeší akutní průjem
  • Potlačují příznaky provázející průjem, jako jsou bolest břicha a křeče
  • Přírodní cestou obnovuje přirozenou funkci střev a střevní mikroflóru
  • Sáčky mohou už děti od narození

Průjem u kojenců - Vše o zdraví

Objednejte teď a dejte vale Vašim problémům

Stolice u kojenců: zácpa a průjem

  • Domů
  • Výživová poradna
  • Kojenec
  • Stolice u kojenců: zácpa a průjem

Stolice u kojenců je tématem, o kterém se mezi maminkami moc nemluví. Můžete však díky ní rozpoznat zažívací problémy, které vaše dítko trápí.

Průjem u kojenců - Vše o zdraví

Pokud je vaše dítě bez stolice již několik dní, nemusí to ještě nutně znamenat, že se jedná o zácpu. Průběh stolice je u každého z nás, a tedy i u miminek, zcela individuální. Nicméně pokud tento interval není u vašeho dítěte obvyklý, je potřeba zpozornět.

Při zácpě se stolice ve střevě formuje v tuhou hmotu a současně dochází k odtékání hnědé tekutiny s kousky stolice do pleny.

Tento stav si můžete splést s průjmem, opak je ale pravdou, jedná se o těžkou zácpu.
V kojeneckém věku se rovněž často vyvíjí tzv.

funkční zácpa, která souvisí s přechodem na zeleninové a masové příkrmy, tedy na tuhou stravu. Děťátko se této změně obvykle přizpůsobuje týden až dva.

Podle stolice nejlépe poznáme, zda zažívací ústrojí miminka dobře funguje. Proto je potřeba sledovat její zabarvení i četnost v závislosti na stravování dítěte.

Jak postupovat, když má moje dítě zácpu?

  • Stolici je potřeba změkčit, abychom co nejvíce usnadnili její vyprazdňování. Pomáhá po
    dávání ovoce a zeleniny a popřípadě šťávy z kompotů.
  • Pokud krmíte kojeneckým mlékem, připravujte během zácpy řidší směs a mléko podávejte tak, aby vaše dítě mělo potřebný denní příjem.
  • Pokud se jedná o zácpu po zavedení příkrmů, zkuste mu do jídla zamíchat odstříkané mléko nebo i jiné kojenecké mléko. Také mu nabídněte o trochu více kojenecké vody k jídlu.

Pokud zácpa u vašeho děťátka přetrvává i poté, co jste vyzkoušeli všechny doporučené přístupy, je nejvyšší čas odebrat se k vašemu ošetřujícímu lékaři.

Průjem: vysoce nebezpečný společník

Průjmy jsou nejčastěji projevem infekčního onemocnění trávicího ústrojí a zejména v kojeneckém věku mohou být velmi nebezpečné, jelikož z těla miminka odvádějí velké množství tekutin i potřebných minerálních látek. Příčinou průjmu může být také alergie na mléko. V tomto případě je dobré co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Jak poznám, že má moje dítě průjem?

Průjem u kojence spolehlivě poznáte. Jedná se o řídkou, nejčastěji zelenohnědou vytékající hmotu s příměsí hlenu, která se v rámci jednoho dne často opakuje.

Věděli jste, že…

Mateřské mléko představuje pro kojence dokonale stravitelnou potravu, proto se může stát, že klidně i několik dnů nemusí mít žádnou stolici, aniž by se jednalo o zácpu?

Prevence průjmu

Především co nejvíce dbejte na doplňování tekutin, to jest kojením nebo kojeneckým mlékem a rovněž podávejte kojeneckou vodu a případně neslazený černý čaj.

Dávky kojení můžete i snížit a současně se snažte kojit častěji. Dítě sledujte také v noci a pokud dochází k průjmu, doplňujte tekutiny.

Dbejte na zvýšenou hygienu a pravidelné mytí rukou, jelikož průjem je infekční a vysoce nakažlivé onemocnění

Pokud i přes všechna opatření průjem u vašeho dítěte přetrvává, obraťte se neprodleně na ošetřujícího lékaře.

Děkujeme!

Nyní už se můžete těšit na cenné rady a informace, které vám pomohou s jídelníčkem pro vaše nejmenší.

Chyba

Formulář se z nějakého důvodu nepodařilo zpracovat.

Bílkoviny

Základní materiál sloužící k výstavbě tkání a buněk našeho těla a k jejich obnově. Důležitou roli hrají rovněž při imunitních reakcích (působí jako protilátky). Dále působí jako enzymy, hormony a další látky důležité pro správné fungování těla. Bílkoviny jsou potřebné pro růst, zachování a regeneraci buněk a tkání v organismu. Zvlášť důležitá je kvalita a množství bílkovin ve stravě.

Zdroje: mléko, mléčné bílkoviny, luštěniny, maso, vejce a ryby.

Hořčík

Významnou roli hraje v rámci svalové kontrakce a pro normální činnost svalů. Chrání nervy, přispívá k normální činnosti nervové soustavy a snížení míry únavy a vyčerpání. Podílí se na procesu dělení buněk a důležitý je pro normální stav kostí a zubů. Doslova nepostradatelný je pro aktivaci a metabolismus enzymů. Je součástí zeleného barviva chlorofylu.

Zdroje: listová zelenina (špenát, mangold), mořské řasy, luštěniny (fazole, hrách, sójové boby), ořechy (mandle, kešu, piniové, vlašské a para ořechy), semena (dýňová, slunečnicová, sezamová), celá zrna (pšeničné otruby, ovesné vločky) a minerální vody s obsahem hořčíku.

Vitamin E

Je souhrnné pojmenování přírodních chemických látek (jinak též tokoferoly). Patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Vitamin E slouží v organismu jako nejdůležitější antioxidant, chrání buněčné membrány před oxidačním stresem a účinky volných radikálů.

Údajně také zlepšuje hojení ran a podporuje činnost nervového systému. Bývá zničen během kuchyňské úpravy a při zpracování potravin, včetně zmrazení. V těle se ukládá do zásoby v tukové tkáni.

Zajímavé:  Průmysl Vyrábějící Barvy Léky Benzín?

Zdroje: olej z pšeničných klíčků, řepkový olej, máslo, mléko, burské oříšky, sója, salát, maso.

Vláknina

Vláknina jsou složky stravy, které nejsou rozkládány v trávicím systému. Dělí se na vlákninu rozpustnou a nerozpustnou. Vláknina je obsažena v ovoci a zelenině, obilovinách, zejména celozrnných výrobcích, a luštěninách.

Hlavní úlohou vlákniny v organismu je její pozitivní vliv na trávení. Přispívá ke zvýšení objemu stolice, k lepšímu pohybu střev a průchodu potravy zažívacím traktem.

Přirozeně ji obsahuje ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny.

Akutní průjem u dětí

Průjem u kojenců - Vše o zdraví

Většina akutních průjmů odezní sama od sebe během několika málo dní. Jedna řídká stolice nemusí znamenat průjem. Při průjmu je důležité u dítěte zabránit dehydrataci (odvodnění), ta ohrožuje především děti kojeneckého a batolecího věku. Vznik dehydratace je možno očekávat při více než 8 stolicích denně a/nebo při opakovaném zvracení. Náchylnost k dehydrataci u kojenců a batolat vyplývá z důvodů vyšší bazální potřeby tekutin na 1 kg hmotnosti, relativně většího tělesného povrchu a větším sklonem ke zvracení. Děti tohoto věku jsou navíc závislé na dalších osobách o ně pečujících.

Známky dehydratace

Stupeň dehydratace může být lehký, středně těžký nebo těžký – podle procenta úbytku tělesné hmotnosti a dalších příznaků. Hmotnost dětí je obvykle dobře známa díky častým preventivním prohlídkám.

lehký střední těžký
úbytek tělesné hmotnosti (%) do 5 5 – 10 nad 10

Z praktického hlediska si všímáme kromě úbytku na váze změn chování (neklid nebo naopak nápadný klid dítěte – dítě méně aktivní až netečné), teploty končetin (chladné ruce a nohy), suchosti sliznic (hodnotíme na jazyku), očí (jsou jakoby propadlé, podkruhované) či nepřítomnosti slz. Důležitým příznakem je skutečnost, že dítě močí méně než obvykle. U kojenců a mladších batolat může být přítomna vkleslá velká fontanela. Současná přítomnost horečky a/ nebo zvracení zvyšuje riziko dehydratace. 

 Léčba průjmu

Léčba průjmu je založena na správné a včasné rehydrataci (zavodnění) a následné rychlé realimentaci (opětovný příjem jídla). Ambulantně se daří zvládnout lehké a někdy střední stupně dehydratace. Těžký stupeň dehydratace vyžaduje vždy hospitalizaci a nitrožilní doplnění tekutin. 

 REHYDRATACE

Doporučuje se podávat orální rehydratační roztok (ORS) obsahující minerály, které se ztrácí při průjmu či zvracení.

Pro lepší toleranci je vhodné ho podávat chlazený na 4 – 8°C po lžičkách (z ledničky), pomalu po 5 – 10 minutách 5 – 10 ml roztoku (čajová lžička cca 5ml, polévková lžíce cca 15ml). Nedoporučujeme roztoky ochucovat šťávami nebo džusy.

První fází je zvládnutí rehydratace a pak následně udržení správné hydratace. Rehydratace musí být rychlá a musí být vyřešena v průběhu 4 hodin. Množství orálního rehydratačního roztoku odhadujeme dle stupně dehydratace:

zvládnutí rehydratace udržení hydratace
stupeň dehydratace (%) ml roztoku/kg/4 hodiny ml roztoku/kg/každá stolice
do 5 30 – 50 10
5 – 10 60 – 80 10

Pokud je hydratace upravena, je možno zahájit včasnou realimentaci. Jestliže však známky dehydratace trvají i po 4 hodinách, je nezbytné v dalších 6-12 hodinách dále podávat rehydratační roztok a dítě opět zkontrolovat. V případě, že se rehydratace ambulantně nezdaří, je doporučena hospitalizace dítěte.

Je důležité poznamenat, že vždy hradíme pokračující vodnaté stolice v dávce 10ml/kg/stolici.

 Orální rehydratační roztoky

Všechny níže uvedené orální rehydratační roztoky jsou volně prodejné v lékárně. Většina je ve formě prášku, obsah sáčku se rozpustí v pitné vodě (pro kojence v převařené kojenecké vodě) a dá se vychladit do ledničky, výjimkou je ORS 200, který je již v tekuté formě v lahvičce:

název ENHYDROL VODNÍČEK VODNÍČEK BABY KULÍŠEK KULÍŠEK FORTE ORS 200 (od fi HIPP)
ochucení ANO (banán) ANO (jahoda) NE NE
  • ANO
  • (extrakt ze zázvoru zklidňuje žaludek při 
  • zvracení)
  1. ANO – 2 varianty:
  2. 1. Mrkvovo-rýžový odvar
  3. 2. Jablko
věkové omezení od 1 týdne od 3 let od 1 týdne od 1 týdne od 4 měsíce od 4. měsíce

V případě nouze je možné „rehydratační“ roztok připravit ze šťávy pomeranče, citrónu či grapefruitu, ½ lžičky soli, 4 lžiček cukru – vše se rozpustí v litru hygienicky zabezpečené a převařené vody.

Méně vhodnou tekutinou k rehydrataci je čaj – černý, vychlazený!!! z ledničky, oslazený (lépe glukopurem než klasickým cukrem), opět podávaný po malých dávkách (po lžičkách), ale často – každých 5-10 minut.

Nevýhodou je, že čaj neobsahuje potřebné minerály obsažené v ORS.

Pokud ale dítě odmítá pít výše zmiňované ORS a toleruje sladký černý čaj, je možné zajistit rehydrataci právě čajem a ORS přidávat navíc, aspoň jako doplněk k čaji. 

Nevhodné roztoky k rehydrataci

Naprosto nevhodné (ale někdy mylně tradované) nápoje k rehydrataci jsou Coca-Cola, Pepsi-Cola a džusy (vysoký obsah cukru, žádné minerály…).   

 REALIMENTACE

Po úspěšné rehydrataci se může okamžitě začít s obnovením příjmu potravy – vhodné jsou potraviny, které byly kojenci a malými dětmi již dříve dobře tolerovány:

Kojené děti: kojení se nepřerušuje, dítě je kojeno v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin a je vhodné mezi kojením navíc podávat rehydratační roztoky (viz výše).

Nekojené děti ve věku do 6 měsíců: realimentace se provádí stejnou kojeneckou výživou, kterou před začátkem akutního průjmu tolerovaly.

Mléčné preparáty jsou podávány v plné koncentraci, neředěné. Nízkolaktózová mléka (např. Nutrilon low lactose) používáme výjimečně a jen přechodně (2-5 dnů) obzvláště u mladších kojenců, např.

po závažném průběhu rotavirového střevního zánětu.

Kojenci, u kterých již bylo zahájeno zavádění příkrmů: věkově odpovídající kojenecká mléčná výživa a příkrmy v obvyklém množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře)

Batolata a starší děti:  doporučujeme mixovanou stravu (rýže, brambory, kukuřice, mrkvové pyré, jablečné pyré, banánové pyré, kuřecí maso, suchary, starší pečivo). Mléčné výrobky a tuky podáváme dle tolerance, striktní bezmléčná či nízkotučná strava není obvykle nezbytná.  

Rehydratace a realimentace

První 4 hodiny léčby Po více jak 4 hodinách
kojené děti mateřské mléko (event. ORS) + ORS 10ml/kg/každou stolici mateřské mléko + ORS 10ml/kg/každou stolici
nekojené děti do 1 roku ORS 30-80 ml/kg dle stupně dehydratace původní mléko + ORS 10ml/kg/každou stolici
starší děti ORS 30-80 ml/kg dle stupně dehydratace mixované brambory, rýže, kukuřice, mrkvové, banánové, jablečné pyré, kuřecí maso, suchary, starší pečivo + ORS 10ml/kg/každou stolici

ORS = orální rehydratační roztok

MEDIKAMENTÓZNÍ TERAPIE

  • Výše uvedená opatření (správná a včasná rehydratace a realimentace) jsou v léčbě průjmů zcela zásadní.
  • Antibiotika a chemoterapeutika se používají zcela výjimečně, bez ohledu na původ průjmovitého onemocnění (pokud průjem netrvá déle jak 2 týdny, není většinou nutné provádět výtěr z konečníku na bakteriologické vyšetření). 
  • Pro zkrácení onemocnění či při závažném průběhu lze léčbu doplnit o následující preparáty, u kterých byl prokázán účinek na léčbu průjmu:
  1. Probiotika – pozitivní efekt na léčbu průjmu byl klinickými studiemi prokázán u probiotik Lactobacillus rhamnosus GG a Saccharomyces boulardii.

      Zkracují dobu trvání průjmu a působí i při tzv. „postantibiotických průjmech“. Obsaženy např. v: BIOPRON FORTE (kapsle od 6 měsíců věku), BIOPRON PROBIOTICKÉ KAPKY (od narození), LAKTOBACÍLKY baby SWISS (kapsle pro děti od narození), LAKTOBACÍLKY SWISS (cucací pastilky od 3 let), BIFOLAC (od 3 let), ENTEROL (od narození – tobolky, sáčky).

  2.  HIDRASEC – u dětí starších 3 měsíců HIDRASEC 10mg, u dětí nad 13 kg HIDRASEC 30mg. Jedná se o nový lék, který působí přímo na mechanismus akutního průjmu – obnovuje rovnováhu vody a minerálů, působí výlučně ve střevě, má rychlý nástup účinku.

    Je vázaný na lékařský předpis!

  3. Adsorbenty – snižují objem stolice a zkracují dobu trvání průjmu. Nevstřebávají se do těla a jsou účinné i u průjmů neinfekčních. Vysoké dávky mohou způsobit zácpu.                   Př.

     SMECTA – z přírodně čistého jílu, nevstřebává se, vylučuje se stolicí, vhodná pro děti již od narození.

  4. Další – TASECTAN (sáčky 250 mg pro kojence a děti, tobolky 500 mg pro dospělé a větší děti) – obsahuje komplex želatiny a taninu, tvoří ochranný film na střevní sliznici a normalizuje její funkci.

    Snižuje četnost a dobu trvání průjmu. 

Všechny uvedené léky či potravinové doplňky lze zakoupit volně v lékárně. Jedinou výjimkou je preparát HIDRASEC, který je nezbytné napsat na recept, ačkoliv i tak rodiče hradí plnou cenu léku.   

Kdy kontaktovat lékaře: 

  • pokud jsou přítomny známky dehydratace (dítě nemočí déle jak 8 hodin, má suchá ústa, chybí slzy..)
  • pokud průjmovitá stolice obsahuje příměs krve, hlenu, hnisu
  • pokud je počet stolic vysoký (u kojence již při více než 3 průjmovitých stolic za den)
  • pokud je stolice vodnatá a dítě navíc zvrací nebo má horečku
  • pokud je chování dítěte nezvyklé
  •  let)pokud má dítě mírný průjem déle než 2 týdny

Na závěr: 

  • průjem je většinou nakažlivý – po přebalení dítěte je nutné si vždy umýt ruce
  • průjem dráždí kůži v okolí konečníku a velmi snadno vzniká opruzení – proto je nutné kůži okolo konečníku při každém znečištění stolicí omýt, nejlépe pod tekoucí vodou, kůži nechat uschnout nejlépe na vzduchu a poté potřít vrstvou ochranného krému. Plenku vyměnit hned, jakmile se dítě vyprázdní. Penky měnit často. 

Průjem u dětí a průjem u kojence

Průjem patří k poruchám trávení, kdy se častěji vyprazdňuje řídká až vodnatá stolice. Svým způsobem se tomu nevyhne skoro žádné dítě. O něco závažnější průběh může mít průjem u kojenců, protože jsou mnohem více ohroženi možnou ztrátou tekutin.

Příčinou akutních průjmových onemocnění jsou viry (zejména rotaviry) a bakterie. Občas také paraziti, ale ne tak často. Děti, které jsou kojené, trpí na průjmy méně často než dítě, které bylo vyživováno uměle.

Průjem a zvracení u dětí

Velmi často je toto onemocnění provázeno nepříjemným zvracením, které může ještě prohloubit ztrátu tekutin, což opět nejvíce ohrožuje kojence. Pokud se u kojence objeví vodnatější stolice v celkovém počtu tři a více, konzultujte to s lékařem, aby zhodnotil zdravotní stav dítěte a nasadil léčbu.

Jak se projevují příznaky ztráty tekutin u průjmu?

  • Suché rty
  • Suchá ústní sliznice
  • Propadlá fontanela – u kojenců (je to vazivová blána, která spojuje nesrostlé lebeční kosti)
  • Povadlá kůže
  • Dítě je neklidné, plačtivé a nakonec zcela apatické
  • Objevit se může i porucha vědomí
  • Zapadlé oči
  • Dítě močí tmavou moč ve velmi malém množství
  • Z úst dítěte cítíte aceton

Léčba průjmu

Základem léčby je rehydratace, což znamená, že musíte nahradit tekutiny a sůl, k jejichž ztrátě došlo. Dále je nutná realimentace, tedy co nejvčasnější podání tolerovaných potravin, aby se zabránilo dalšímu poškozování sliznice střev a možnému vzniku chronického průjmu.

Co je rehydratační roztok?

Tento roztok se podává ústy a rychle jím můžete nahradit ztracené soli a vodu, zejména když je ještě onemocnění v raném stádiu. Děti jej velmi dobře přijímají a pomáhá jim zvládnout i ty situace, které doprovází zvracení. Na našem trhu se dá koupit rehydratační roztok Kulíšek, který vám může pomoci toto onemocnění zvládnout ještě na počátku.

Co když se stav dítěte zhorší?

Pokud dítě roztok odmítne a zvracení stále trvá, pak rozhodně neváhejte a ihned navštivte lékaře. Ztracená voda a sůl se bude muset nahradit zcela jiným způsobem, což ve většině případů znamená, že bude dítě přijato do nemocnice.

Výživa dítěte s průjmovým onemocněním

Léčba spočívá v podávání potravin, které jsou dobře tolerovány. Což znamená podávání takové stravy, jež nebude zatěžovat střevo, ale naopak bude lehce stravitelná a chutná.

  • Jestliže je dítě kojeno, tak rozhodně nesmíte kojení přerušit. V případě, že má dítě umělou výživu, pak používejte stejné mléko jako před onemocněním, avšak je lepší, když mléko minimálně na jeden den zcela vysadíte a budete podávat jen dietní potraviny, což přispěje k tomu, aby se dítě rychleji uzdravilo.
  • V případě starších dětí vynechejte stravu, která má vyšší obsah tuků a disacharidů. Ideální jsou mixované pokrmy. Brambory a rýže, jablečné, mrkvové či banánové pyré, libové kuřecí maso, suchary a starší pečivo.

Léky na průjem

Použít můžete léky, které zklidňují střevní sliznici. To je například Smecta, ta na sebe dokáže vázat různé mikroby i jejich odpadní produkty. Vhodné jsou také přípravky příznivě ovlivňující střevní mikroflóru, jež byla poničena (např. Lactobacillus), značně se tak urychlí léčba.

Prevence proti rotavirovému průjmu

Co se týká kojenců, můžete je proti vzniku průjmu, jejichž původci jsou rotaviry, nechat očkovat.

Očkovací látkou je vlastně roztok, který dítě dostane do úst, aby jej spolklo. Podle typu vakcíny se aplikuje ve 2 až 3 dávkách a to od 9. týdne věku dítěte.

Mezi jednotlivými dávkami je vždy odstup zhruba 1 až 2 měsíce.

Průjem u kojenců a batolat :: ZDRAV.cz :: Zdraví a zdravotnictví

Průjem, tedy zvýšení počtu stolic, které jsou řídké a často mají změněnou barvu, je velmi často způsoben virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Může však souviset i s jiným onemocněním trávicí trubice nebo jiných orgánových systémů.

Nekomplikované průjmové onemocnění je často možné zvládnout bez pomoci lékaře.

Jsou však určité příznaky, při jejichž výskytu je třeba lékaře vždy kontaktovat. Jedním z takových příznaků je příměs krve ve stolici. Může se jednat o čerstvou krev, která má jasně červenou barvu, nebo o krev, která pochází z horních úseků trávicí trubice, má černou barvu (vypadá jako dehet) a zpravidla výrazně zapáchá.

Lékaře je třeba vyhledat, stěžuje-li si dítě na bolesti bříška nebo bolestivě reaguje při pohmatu na bříško. V takovém případě je třeba vyloučit především náhlou příhodu břišní, která by si vyžádala chirurgické řešení. To platí zvláště, je-li bolestivost bříška spojená s teplotou.

S lékařem je třeba poradit se i při nekomplikovaném průjmu, který nelze zvládnout běžnými prostředky.

Při léčbě nekomplikovaného průjmu je třeba zabránit ztrátám tekutin a minerálních látek a již ztracenou vodu a minerály doplnit.

Doplnění tekutin se v období akutního průjmu děje často na úkor energetického příjmu, který si dítě doplní později ve fázi rekonvalescence.

Je také důležité si uvědomit, že nadměrný příjem tekutin může vést ke zvracení a následným dalším ztrátám minerálů a tekutin. Proto i doplňování tekutin musí být postupné a spíše v menších množstvích a kratších intervalech.

Průjem u kojeného dítěte

Zdravý kojený kojenec může mít velmi různý počet stolic, proto je průjem u takového dítěte charakterizován spíše než změnou frekvence stolic změnou jejich hustoty a barvy. Průjmové stolice plně kojených dětí jsou obvykle zelenohnědé a zapáchají. Velmi často mají příměs hlenu.

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy malého dítěte. Kromě výživných látek v optimálním složení jsou v mateřském mléce obsažené i protilátky (imunoglobuliny) a buňky imunitního systému, které jsou schopné pomoci dítěti zvládnout akutní infekční onemocnění.

Imunoglobuliny a některé z buněk obsažených v mateřském mléce jsou schopné reagovat a ničit cizorodé mikroorganismy, se kterými se maminka dítěte setkala.

Vzhledem k tomu, že kojenec a jeho maminka jsou v těsném kontaktu, je pravděpodobné, že se maminka dítěte setkala s mikroby způsobujícími střevní onemocnění miminka. Proto dítě v mateřském mléce dostává faktory napomáhající zvládat specificky právě probíhající infekci.

Je tedy vhodné, aby dítě bylo dále plně kojené. Vzhledem ke ztrátám tekutin ve stolici je třeba adekvátně zvýšit denní množství mléka, které dítě vypije. Toho lze docílit nejlépe zkrácením intervalů mezi jednotlivými krmeními.

Výjimečně je možné, jsou-li stolice velmi řídké a jejich počet je vysoký a nedaří se je při plném kojení zvládnout, nahradit jednu nebo dvě dávky mateřského mléka mrkvovým odvarem podobně, jako je tomu u uměle živených kojenců.

Průjem u kojence živeného umělým mlékem

Průjmové onemocnění se u uměle živeného kojence projeví zvýšením počtu stolic a změnou jejich hustoty a barvy. Základním principem je opět zajištění dostatečného příjmu tekutin, proto je třeba nabízet dítěti větší množství čaje než obvykle. Je vhodné, aby čaj byl mírně oslazený glukózou (glukopur), protože cukry mohou využívat buňky sliznice jako rychlý zdroj energie potřebný pro metabolické pochody a obnovu poškozených částí sliznice trávicího traktu, avšak při větším obsahu cukrů v podávané tekutině dochází k přechodu vody do střeva a tím ke zhoršení průjmu. Sacharóza (tedy běžný cukr) se ke slazení takového čaje nehodí, protože se může podílet na kvašení a zhoršovat střevní obtíže.

Vzhledem k tomu, že na kvasných procesech se může podílet i umělá mléčná výživa, je vhodné mléčnou stravu po dobu trvání průjmu zaměnit za jiný zdroj energie. Částečnou náhradou je glukóza dodávaná v čaji. Při průjmu je vhodné podávání mrkvového odvaru, který napomáhá normalizaci hustoty stolic a zmenšení jejich počtu.

Mrkvový odvar je možné připravit z čerstvé nebo zmražené mrkve, která se nakrájí a v malém množství vody se vaří asi 20 minut. Pak se v této vodě rozmixuje. Na konci přípravy je možné přidat malé množství glukózy (glukopur). Množství mrkvového odvaru pro kojence odpovídá obvyklému množství mléka, které dítě vypije.

Mrkvový odvar je možné podávat ve stejných intervalech jako mléčné přesnídávky a v mezidobí nabízet dítěti dostatečné množství čaje.

Normalizace trávicí trubice lze dosáhnout léky, které obsahují produkty fyziologické střevní flóry.

Průjem u batolat a kojenců s plnou kojeneckou stravou

Průjem u těchto dětí je více než 3 stolice za 24 hodin a musíme zejména nahrazovat ztracenou tekutinu, proto je třeba nabízet čaj mírně slazený glukózou (glukopur). Stejně jako u uměle živených kojenců je vhodné se vyvarovat mléka a běžných mléčných výrobků a jako náhradu některých denních jídel je možné využít mrkvový odvar. Je-li děťátko stále částečně kojené, je výhodné zvýšit podíl mateřského mléka v denním jídelníčku dítěte.

Normalizaci střevního osídlení lze napomoci využitím produktů bakterií, které se v trávicím traktu vyskytují za normálních okolností. Podobný vliv má i využití bakteriálních kultur obsažených v jogurtech s živými bakteriemi. Přednost mají bílé jogurty, protože ovoce se podílí na kvasných procesech a tím i zhoršování obtíží při infekčním onemocnění trávicího traktu.

Přechod na běžnou stravu by měl být po vymizení řídkých stolic pozvolný a trvat několik dnů.Jogurty s obsahem živých bakteriálních kultur mají své místo i v období bezprostředně po zvládnutí průjmu.

Kromě nich je vhodné pokračovat v nabízení čaje mírně oslazeného glukózou, i když potřebné množství se snižuje. Velmi brzy je možné nabídnout dítěti piškoty nebo suché bílé pečivo (to však nesmí být čerstvé).

Následující den lze k výše uvedeným potravinám přidat suché vařené brambory anebo rýži.

Je-li klinický stav dobrý, je možné nabídnout dítěti později k bramborám nebo rýži vařené drůbeží maso nebo libovou šunku a další den lze přílohu mírně omastit máslem nebo částečně ztuženým rostlinným tukem. Teprve pátý den po vymizení vodnatých stolic může dítě přejít na stravu, kterou mělo před začátkem akutní střevní infekce.

Autor: MUDr. David KomárekRecenze: MUDr. Zdeněk Slavík© Státní zdravotní ústav Praha, 2001

Průjem a zvracení

Průjem se může objevit zcela náhle a bez varování. U kojenců a malých dětí existuje velké riziko dehydratace (odvodnění organismu), proto je důležité vědět, jak při průjmu správně postupovat.

Stolice kojenců může mít různou konzistenci a barvu – v závislosti na tom, co miminko jí. V každém případě je však kojenecká stolice mnohem řidší, než mají dospělí.

Pokud je tekutá, vodnatá nebo častější a objemnější, může se jednat o průjmové onemocnění.

Podle Světové zdravotnické organizace je průjem definován jako tři nebo více tekutých stolic denně, nebo častější stolice, než je běžné (Reference: WHO).

Patrně neexistuje rodina, kde by se průjem nebo zvracení alespoň jednou nevyskytlo. Tyto trávicí obtíže jsou velmi nepříjemné. Projevy tohoto typu mohou mít celou řadu příčin, například dietní chybu nebo virovou či bakteriální infekci. U jinak zdravých dětí jsou průjmy a zvracení obvykle způsobeny infekcí, která vyvolá zánět žaludku a střev.

Odborně se tomuto onemocnění říká akutní gastroenteritida (AGE). Mohou být přítomny i další příznaky jako bolesti bříška nebo horečka.

Ve většině případů obtíže odezní dříve než za týden, ale je velmi důležité včas rozpoznat příznaky a přijmout potřebná opatření, protože kojenci a batolata jsou při průjmu a zvracení rychle ohrožena dehydratací (ztrátou tekutin).

Důležité!

Pokud má průjem kojenec mladší 6 měsíců, vždy bez odkladu vyhledejte lékařskou pomoc.

U kojenců a batolat může k závažné dehydrataci organismu dojít velmi rychle, proto je důležité včas rozpoznat její projevy – má-li kojenec či batole průjem, je třeba pečlivě sledovat jeho chování.

K dehydrataci dochází, pokud tělo ztrácí více tekutin, než přijímá. Jelikož při průjmu se ve střevech voda a minerály špatně vstřebávají, může se dehydratace projevit až nečekaně rychle. Dehydratované dítě je pasivní, malátné, nečůrá tak často.

Pokud se u kojence nebo batolete s průjmem projeví znaky dehydratace, je třeba ihned vyhledat lékaře.

 Stejně tak, pokud má horečku (nad 39 °C), léčí se s jiným základním onemocněním, ve stolici nebo ve zvratcích je přítomna krev, dále při silných bolestech bříška nebo pokud příznaky přetrvávají déle než 3-4 dny.

Ovocné džusy nebo perlivé nápoje nejsou při průjmu vhodné, protože mohou stav spíše zhoršit.  Jakmile se dítěti vrátí chuť k jídlu, může dostávat malé porce běžné stravy (mléko i pevná strava). Při průjmu je také důležité obnovit rovnováhu střevní mikrobioty. Přípravky BioGaia® s obsahem patentovaných mléčných bakterií L. reuteri Protectis® byly speciálně vyvinuty k posilování střevní mikrobioty.

V lehčích případech průjmu není návštěva lékaře nutná, nicméně jsou situace, kdy byste měli lékaře navštívit bez odkladu. Lékaře vyhledejte, pokud:

  • je vašemu miminku méně než 6 měsíců – vyhledejte lékařskou pomoc neprodleně!
  • má dítě jiné základní onemocnění, např. srdeční vadu, onemocnění ledvin, diabetes, je narozené předčasně
  • má horečku 39 °C a více
  • jeví známky dehydratace
  • je ve stolici nebo ve zvratcích vidět krev
  • má silné bolesti bříška
  • má jiné znepokojující příznaky, např. zvrací více než 1-2 dny nebo má průjem déle než 3-4 dny

Dítě, které má průjem a zvrací, by mělo užívat léky výhradně po poradě s lékařem. Rodiče sami však mohou přispět k obnově střevní mikrobioty podáváním kapek nebo tablet BioGaia®.

Ty obsahují živé aktivní bakterie kmene L. reuteri Protectis®, u nějž bylo prokázáno, že pomáhá obnovit bakteriální rovnováhu ve střevě. 

Přestože kojenecké koliky trápí téměř každé třetí miminko, nemají odborníci zcela jasno v tom, proč vznikají. Přečtěte si více.

Přečíst více

Pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.

Přečíst více

Slovo regurgitace znamená ublinkávání. Miminka trpící regurgitací po kojení nebo krmení část mléka vyzvracejí. To může být zneklidňující, ale jedná se většinou o běžný jev daný vývojem trávicího traktu.

Přečíst více
Tato webová stránka využívá cookies. Ty pomáhají s hladkým chodem webu a usnadňují vám jeho používání. Používáním této stránky dáváte souhlas s používáním souborů cookie. Více informací o cookies najdete v sekci Ochrana osobních údajů OK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector