Psyllium – Vše o zdraví

Vláknina je nedílnou a velmi důležitou součástí našeho jídelníčku. Její základní činností je podpora správné a pokud možno bezproblémové činnosti střev. Dokáže pomoci se zažívacími potížemi, ke kterým patří zácpa i nadýmání. Faktem je, že spousta lidí vlákninu nepřijímá vůbec nebo v nedostatečném množství.

Když k nedostatku psyllia přidáte ještě katastrofální stravovací návyky, nedostatek pohybu, za který mohou sedavá zaměstnání a občas i nevhodné kombinace některých potravin, není divu, že mají tito lidé řadu trávicích obtíží. Kromě zdravějšího stravování zkuste navýšit příjem vlákniny a zařadit na svůj jídelníček takové potraviny, které jí obsahují.

Občas ale ani tyto potraviny nemají takovou sílu, jak bychom čekali a my musíme zvolit jiného pomocníka, který nám s činností střev pomůže. To může být právě Psyllium, které je velmi bohaté na rozpustnou vlákninu. Pojďme se teď společně podívat, co to vlastně je a co všechno dokáže.

Co je vlastně psyllium?

Psyllium jinak také Jitrocel indický (vejčitý) je zvláštní rostlinka, jež má nenápadné květy a drobné lístky, na kterých roste jemné chmýří.

Nejvíce se vyskytuje v Indii, ale pěstuje se i v Pákistánu, Iráku a také Austrálii. Během sklizně se pak z jitrocele získávají vyčištěné obaly semen.

Tyto obaly jsou ideálním přírodním zdrojem potřebné rozpustné vlákniny. My je známe pod názvem psyllium.

Jak všichni víme, tento druh vlákniny umí vstřebávat vodu a to tím způsobem, že jí na sebe naváže, následně zvětší objem a my máte větší pocit sytosti. Psyllium uvnitř těla bobtná a dokáže regulovat nejen trávení tuků a cukrů, ale poslouží jako živina mikrobiální flóry v trávicím traktu.

V podstatě funguje jako prebiotikum, čistí trávicí soustavu, reguluje vyprazdňování, zbavuje tělo nežádoucích odpadních látek a toxinů, zároveň je to perfektní doplněk, který využijete při redukční dietě. Psyllium je čistě přírodní, nejsou v něm obsaženy žádné chemické látky a není návykový.

Psyllium - Vše o zdraví

Proč je příjem vlákniny nezbytný?

Jestliže strava neobsahuje dostatek vlákniny, zpomaluje se činnost trávicí soustavy a tvoří se zácpa, v horším případě se v těle hromadí nebezpečné odpadní látky, nám známe toxiny, jež se tvoří v průběhu trávení přijímané potravy.

Jednoduše řečeno se strava, obsahující nedostatečné množství vlákniny či dokonce žádnou, zdržuje v trávicím traktu zbytečně dlouho a prochází jím mnohem déle než je zdrávo. Tráveniny postupně začínají kvasit a někdy i hnít, čímž vznikají toxiny, které mohou být pro lidský organismus velmi nebezpečné.

Takový problém nenastane, pokud přijímáte dostatečné množství vlákniny, k čemuž může přispět pravidelná konzumace psyllia. Dávejte si ho každý den a problémy vymizí.

Psyllium a zdravá stolice

Pokud má organismus fungovat správně a být jak se říká čistý, pak je nejdůležitější každodenní zdravé vyprazdňování. Správná stolice by měla mít světlejší barvu, konzistenci jílu a nezapáchat. Jestliže se stane, že některé z těchto kritérií vaše stolice neplní, je nejvyšší čas zařadit doplněk stravy v podobě Psyllia.

Stačí jen několik dní užívání a stolice získá tu správnou hustotu, kterou má mít. Ve chvíli, kdy se dostane do trávicího traktu, zvětší svůj objem až čtyřicetinásobně, navíc se utvoří gel, jež na sebe bude vázat přebytečné tekutiny.

Psyllium začne bobtnat a tím vytlačovat z trávicího traktu veškeré škodliviny, jak ty toxické, tak rakovinotvorné a mechanickou cestou pomáhá k snadnějšímu a rychlejšímu vyprázdnění střev. Umí absorbovat nejen řadu odpadních látek, ale i jedovatých toxinů, jež jsou uvolňovány hnilobnými bakteriemi. Velkou výhodou je, že snižuje riziko kontaktu škodlivých látek se sliznicí střev a žaludku.

Jak vlastnosti nás u psyllia potěší nejvíce?

  • konzumací nalačno nás zbaví pocitu hladu a vyvolá pocit sytosti
  • nejsou v něm obsaženy žádné cukry
  • je v něm vysoký obsah rozpustné vlákniny
  • brání ukládání nežádoucích tuků v těle
  • udržuje optimální hladinu cholesterolu v krvi
  • podporuje pravidelné a správné vyprazdňování
  • zajišťuje efektivní fungování organismu, díky čemuž jsou z potravy vstřebávány potřebné živiny, zatímco zbytky potravy putují pryč.

Psyllium - Vše o zdraví

Psyllium a hubnutí

Přestože existuje mnoho způsobů jak shodit nějaké to kilo, ať už je to hubnutí pomocí správného jídelníčku nebo hubnutí díky sportu, užíváním psyllia se také můžete zbavit nadváhy. Důležité je správné užívání, neboť v některých případech, kdy nedodržíte, co máte, se efekt psyllia stane opačným a kila jdou naopak nahoru místo dolů.

Ideální je užívat psyllium ráno, ještě nalačno, minimálně půl hodiny před snídaní, tak dosáhnete nejefektivnějšího působení a tím i pročištění.

Zbaví vás pocitu hladu a navodí pocit sytosti, brání ukládání škodlivých tuků v těle, navíc neobsahuje žádné cukry.

Nesmíte však zapomenout dodržovat dostatečný pitný režim, minimálně 2 litry tekutin denně, jinak by mohlo psyllium způsobit i zácpu, potíže s trávením a tím následně znemožnit hubnutí.

Jak může psyllium pomoci?

  • funguje jako prevence rakoviny tlustého střeva
  • působí proti onemocnění srdce
  • pomáhá při diabetu (prodlouží vstřebatelnost jednoduchých cukrů, zároveň s tím i inzulinovou odezvu, což přispívá ke stabilnější hladině cukru v krvi)
  • přispívá k účinné léčbě hemeroidů (díky tomu, že je po psylliu stolice měkčí, není vyvíjen takový tlak na konečník při vyprazdňování)
  • preventivně brání problémů s trávením, zabraňuje zácpě, průjmu i nadýmání
  • působí jako prebiotikum

Vhodné užívání psyllia

Jestliže vás trápí potíže se zácpou nebo jen potřebujete upravit stolici, je možné užívat psyllium ráno i večer. Pokud jde o dávku, stačí rozmíchat 1 až 2 (to je maximum) lžičky do vody nebo čaje a ihned vypít.

Někdo není schopen psyllium ve vodě či čaji pozřít a rozmíchává si ho do mléka, což jde samozřejmě také. Hlavní je, abyste vlákninu dostatečně zapíjeli, jinak nebude účinkovat jak má. Většinou se účinek dostavuje už během tří dnů, kdy je psyllium užíváno. Potom snižte dávkování na 1 lžičku ráno před snídaní.

V případě průjmu je vhodné dávkovat stejně jako u zácpy a to z toho důvodu, že vláknina nasákne přebytečnou vodu v organismu a tím pomůže s regulací průjmu, kterého vás tak zbaví mnohem rychleji. Ke snižování hladiny cholesterolu stačí běžná ranní dávka, což je 1 lžička.   Jakmile psyllium rozmícháte v tekutině a vypijete, vždy ještě vypijte dalších 250 ml vody, čaje, případně mléka.

Psyllium - Vše o zdraví

Čemu věnovat pozornost při užívání psyllia?

Jak jsme už zmínili několikrát, zásadní je dostatečný pitný režim, protože když budete pít málo tekutin, může psyllium způsobit zácpu a velmi nepříjemně bránit průchodnosti střev. Nikdy ho nedávejte malým dětem, pro které je zcela nevhodné. Semena je nutné užívat v takové formě, ve které jsou.

Ta, která jsou vcelku, nikdy nedrťte ani nežvýkejte, zkrátka je rozmíchejte a jednoduše vypijte. Neužívejte psyllium při organické poruše trávicího traktu. Jestli berete nějaké léky, snažte se vše načasovat tak, abyste léky zapíjeli až tak hodinu po užití psyllia, případně si vlákninu dejte až hodinu po požití léku nebo po jídle.

Psyllium může mít vliv na vstřebávání některých léků i důležitých látek obsažených v potravě, což je také důvod proč je jeho konzumace ideální nalačno. Vždy je lepší se o užívání psyllia nejdříve poradit s vaším lékařem, který vám doporučí správné načasování.

Psyllium může snížit hladinu cukru v krvi, čímž se ovlivňuje i potřeba léků na diabetes či inzulínu, je proto nezbytné sledovat hladinu cukru v krvi.

Mezi léčiva, která může psyllium ovlivňovat patří antikolaguanty, antidepresiva, přípravky proti dně a zánětům, diuretika, salicyláty, tetracykliny (širokospektrá bakteriostatická antibiotika), nitrofurantoin (chemoterapeutikum močových cest), inzulín, lithium a dioxin.

Ovlivnit může i vstřebávání železa, zinku, vápníku a také vitaminu B12. Rozhodně nesmíme zapomenout zmínit i fakt, že už byla prokázána i alergická reakce na psyllium. Vhodnost užívání psyllia by měla konzultovat každá žena, která je těhotná nebo kojí.

Psyllium - Vše o zdraví

V jaké podobě můžete psyllium pořídit?

  • prášek (v podstatě to není úplně prášek, ale vyčištěné obaly semene jitrocele, které tak vypadají)
  • kapsle či tablety (hodí se pro ty, kdo nejsou schopni vypít psyllium rozmíchané v tekutině)
  • psyllium sušenky
  • tyčinky (je to zdravější alternativa klasického slaného pečiva díky obsahu psyllia)
  • chléb s obsahem psyllia

Závěrem je dobré zmínit, že byste si měli hlídat i kvalitu a tím i barvu. Kvalitní psyllium by mělo mít světlé béžové zbarvení, drť musí být čistá a jemná. Kvalita se pozná i díky schopnosti bobtnat, čím více totiž bobtná, tím je kvalitnější. Minimální bobtnavost psyllia je dokonce stanovena normou. Během užívání si také pravidelně stoupejte na váhu, ať vidíte, jestli má vaše snažení nějaký účinek při regulaci váhy. Tip: Psyllium můžete koupit v potravinách, zdravé výživě nebo online (např. v e-shopech jako je Mall.cz)

Zajímavé:  Strupy v nose - Vše o zdraví

Psyllium pomáhá s hubnutím, ale pozor: Má i nežádoucí účinky

Už jste slyšeli o psylliu jako skvělém pomocníku při hubnutí? Jde o koncentrovaný zdroj vlákniny. Jaké má účinky a kdy vám (ne)pomůže?

Co je to psyllium?

Psyllium je doplněk stravy vyrobený z jitrocele indického. Konkrétně z vyčištěných obalů jeho semen. Užívá se pro podporu hubnutí a pročištění organismu od škodlivých látek.

Jedná se v podstatě o koncentrovanou rozpustnou vlákninu, jejíž pozitivní účinky při hubnutí jsou všeobecně známé:

  • navozuje rychlejší pocit sytosti,
  • váže na sebe škodliviny a odvádí je z těla pryč,
  • působí příznivě na střevní mikroflóru,
  • podporuje metabolismus tuků,
  • udržuje zdravé zažívání.

Dostatečný příjem vlákniny je i skvělou prevencí v boji s rakovinou tlustého střeva, jednoho z nejčastějších onemocnění u nás.

TIP: Přečtěte si další důvody, proč je vláknina tak důležitá.

Doplňte vlákninu v jídelníčku

V našich končinách je bohužel nedostatek vlákniny v jídelníčku velmi častý. Denně bychom jí měli sníst zhruba 35 gramů.

Ideální je snažit se získat co nejvíce přirozené vlákniny z potravy. Vyskytuje se v řadě surovin. Například v.

  • celozrnných obilovinách
  • luštěninách
  • semínkách
  • zelenině a ovoci

Pokud nemáte v běžné stravě dostatek vlákniny, pomůže vám právě psyllium.

Prášek zapijte skleničkou vody. A pak ještě jednou

Nejčastěji se prodává ve formě prášku či tobolek. Prášek rozmíchejte ve vodě: zhruba 1–2 lžičky do 250ml sklenice vody. Nápoj ihned vypijte!

Prášek totiž ve vodě zhruba 40× znásobí svůj objem, zhoustne a vytvoří čirý gel. Tehdy už je na vypití pozdě. Nápoj zapijte ještě minimálně jednou skleničkou vody. Užívejte jej 30 minut až hodinu před jídlem.

TIP: S užitím dalších léků a tablet počkejte alespoň hodinu.

Denní doporučená dávka psyllia

Přesto, že se jedná o zcela přírodní produkt, dodržujte doporučené dávkování výrobcem. Doporučovaná dávka prášku se pohybuje kolem 12 g denně.

Maximální denní dávky

Dospělí 12,5 gramu
Těhotné ženy 2,5 gramu
Kojící ženy 3,75 gramu
Děti do 6 let 2,5 gramu

Ve všech případech, zejména u dětí, dbejte na dostatečné zapíjení prášku. Neužívejte při akutních problémech v dutině břišní (kýla, střevní neprůchodnost, zánět slinivky břišní).

Psyllium - Vše o zdraví

Tipy na recepty s psylliem

Čistý prášek má neutrální chuť. Proto jej můžete přidat skoro do všech nápojů a jídel. Ideální je do:

  • Ovesných, pohankových a jiných kaší
  • Pomazánek
  • Polévek a omáček, které výborně zahušťuje
  • Špenátu

Nežádoucí účinky psyllia

Vláknina umí být v našem jídelníčku dobrým sluhou, ale také zlým pánem.

Její nadbytek způsobuje:

  • nepříjemné zažívací problémy, například nadýmání nebo zácpu.
  • odplavování některých vitamínů a minerálů z těla.

Nadbytečným užíváním si tak koledujete o nedostatek některých velmi důležitých živin, což se časem může projevit formou různých zdravotních problémů.

V doporučeném dávkování vám psyllium upraví zažívání a navozuje rychlejší nasycení z jídla. Ve výsledku tak sníte mnohem méně. Vyzkoušejte ho!

hubnutí nadýmání psyllium vláknina zácpa zažívání

Psyllium 300 g

Jak se produkt líbil zákazníkům?

54x

Všechna hodnocení

Produkt používám pro lepší funkci střev a snadnější vyprazdňování

příliš krátký čas na hodnocení

dobré psyllium za dobrou cenu, na úpravu zažívání ideální

  • Ověřený,dobrý
  • Funguje
  • Nic

Doporučuji jsem spokojena

  1. rozmíchám ve 100ml vody a piju každé ráno hned jak vstanu
    opravdu plní efekt lépe než tablety ale ze začátku je opravdu težké si zvyknout na chuť a celkové užívaní
  2. účinek lepší než při užívání tablet
  3. špatné užívání

Zbavila jsem se dlouholetých problémů s vyprazdňováním.

Zbavila jsem se dlouholetých problémů s vyprazdňováním.

Pozitivní účinky vlákniny poznám po několika dnech užívání – pravidelné, bezproblémové vylučování. A váha jde také pomalu dolů.

doplnění vlákniny ve stravě
dobrá cena

Tuto vlákninu už jsem si kupovala dříve v drogerii DM ale tady mají výhodnější cenu a vyhodné balení. Dávám si jí do vody a nemá žádnou chuť, dá se to dobře vypít, bez jakéhokoliv odporu. Když mám problém jít na záchod tak si dám tuto vlákninu a pak je to druhý den lepší. Snažím se jít hodně zeleniny, ale někdy to úplně nevyjde tak vlákninu doplním tímto přípravkem.

Dobrá vláknina, bez návyků a bez krečí.

Velmi dobrý produkt

Účinné i proti zácpě
Neutrální chuť (zvlášť když se rozpustí v čaji)
Dobrá cena

beru to již delší dobu a tak ůčinky na sobě pozoruji a je to výborné do jogurtu

Psyllium jsem zařadila do svého jídelníčku, pravidelné užívání napomohlo k odstranění zácpy a lepšímu trávení.

Mám vyzkoušené
Vyhovuje mi velikost balení

Nejdříve na doporučení
Mám pocit sytosti,lépe se zvládá dodržování příjmu KJ
Zmizel pocit chutí na sladké a na jídlo vůbec,hlavně večer
Pomáhá mi i při hubnutí
Příště už mám nastudováno i lepší-Lepicol

V mém věku vlákninu jistě potřebuji

  • Jsem velmi spokojená
  • Pravidelná stolice
  • Musí se vypít dřív,než zhoustne

Produkt mi pomáhá vylepšit můj zdravotní stav.

Kupuji pravidelně, zlepšil mi trávení a vyměšování.

  1. dobrá věc
  2. funguje
  3. nemám nic proti

Tento produkt používám již delší dobu a hodně mi pomáhá při zažívání. Vždy ráno před jídlem, rozmíchat ve vodě a hodně zapít. Je to super. Jen mohu doporučit.

Výborné na střeva a zažívání.
Velké balení a super cenu.

  • zahrnul jsem produkt do mé diety, nejlepší je po ránu namixovaný do mléka, trochu tím přerazíte chuť, která není nic moc, můžu doporučit při dietě na pročištění
  • Perfektní na pročištění organismu, pocit sytosti
  • ne moc příjemná chuť

tento výrobek používám a jsem s ním spokojená

je skvělé a pomáhá a není návykové

Jak psyllium pomůže s hubnutím? – Proženy

Jitrocel vejčitý (indický) neboli Plantago ovata se pěstuje především kvůli semenům: jejich slupky jsou totiž bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a vyrábí se z nich psyllium, speciální vláknina, která prospívá zdraví střev a pomáhá hubnout. Jak to dokáže?

Víte, které potraviny zdraví střev naopak narušují?

Psyllium obsahuje benefity obou druhů vlákniny – rozpustné i nerozpustné. Rozpustná se – jak název napovídá – rozpouští ve vodě, zpomaluje trávení a prodlužuje pocit sytosti; nerozpustná funguje jako kartáč střev a čistí tělo od usazenin a škodlivin. Skvělé navíc je, že psyllium neobsahuje téměř žádné kalorie a nabízí tak vlákninu v nejčistší podobě. Co všechno dokáže?

Když se psyllium spojí s tekutinou, nabobtná a až čtyřicetinásobně zvětší objem. K čemu je to dobré? „V tenkém střevě vytvoří gel, který pomáhá při kontrole hladiny cukru a tuků v krvi, protože zpomaluje trávení.

 V tlustém střevě slouží jako potrava pro bakterie a tím udržuje probiotickou mikroflóru v trávicím systému,“ vysvětluje Jiřina Mačková, výživová poradkyně z Kralup nad Vltavou.

V prvním případě tak psyllium přináší výhody vlákniny rozpustné, v druhém nerozpustné.

Znáte životu nebezpečný prediabetes?

Foto: Noondani, Shutterstock.com

Jitrocel vejčitý se pěstuje kvůli semenům

Pozitivní účinky psyllia na prodloužení pocitu sytosti má na svědomí jeho gelová konzistence, kterou po smíchání s vodou slupky semen vytvoří.

Ta poměrně účinně potlačuje chuť k jídlu – a zrovna to je při snaze o shazování nadbytečných kil více než užitečné.

Gel se v žaludku a střevech roztahuje a vytváří povlak, díky němuž jste zasycení delší dobu a nemáte potřebu mlsat a přejídat se.

Kromě podpory hubnutí se psyllium již od dob našich babiček (a možná ještě dříve) užívá rovněž k normalizaci střevních a trávicích potíží.

Slouží k úlevě od zácpy, ke změkčení stolice, zpevnění průjmovitých výkalů a ke zmírňování projevů střevní neurózy, tedy dráždivého tračníku: patří k nim potíže s vyprazdňováním, střídání zácp a průjmů, pocit nedokonalého vyprázdnění, stálé nutkání odskočit si na velkou a další nepříjemnosti.

Neprůchodnost střev může skončit i smrtí. Jak poznáte ileus?

Foto: StockImageFactory.com, Shutterstock.com

Po smíchání s vodou vytvoří slupky jitrocelových semen gel, který prodlužuje pocit sytosti

Podle Radky Pamětické, koučky zdravého životního stylu z Prahy, představuje navíc psyllium jednu z nejlevnějších forem detoxikace, jelikož na sebe váže škodlivé látky a toxiny. Není to ale jen tak.

„Aby byla detoxikace účinná, je třeba vyhýbat se zpracovaným potravinám plným konzervačních či chemických látek, kterými produkty často doplňují výrobci, aby lépe chutnaly, vypadaly a déle vydržely,“ vysvětluje.

Zajímavé:  Podzimní výlety do přírody autem, na kole i pěšky – vše o zdraví

Co dělat, když střeva stagnují?

Psyllium je navíc relativně laciné – v lékárnách nebo specializovaných prodejnách zdravé výživy je k dostání už od 99 korun za 200 gramů. Jedna čajová lžička nabízí asi tři gramy vlákniny, což znamená, že psyllium pomůže kontrolovat její dostatečný příjem (doporučená denní dávka vlákniny je 30 gramů) a docílit tak všech benefitů, které její konzumace nabízí.

Máte nedostatek vlákniny? Hrozí vám cukrovka i rakovina!

VYZKOUŠEJTE PERFEKTNÍ DIETNÍ RECEPTY S PSYLLIEM

Doporučená dávka je 5 lžiček psyllia denně – vyšší dávky mohou trávení naopak narušit nebo zamezit vstřebávání důležitých látek do tkání a buněk. „Při redukci hmotnosti přidávejte čajovou lžičku psyllia do každého jídla s dostatečným množstvím tekutiny. Hodí se do smoothie, mléčných koktejlů a jogurtů,“ radí Jiřina Mačková.

Výhodou je neutrální chuť, která se ztratí i v pokrmech, jako jsou polévky, kaše nebo dušený špenát. Když vlákninu smícháte s vodou, čajem či šťávou, dá se i vypít. Každou dávku psyllia zapijte ještě sklenicí vody, protože v těle vodu absorbuje – právě tím zvětšuje svůj objem.

Vláknina je základ volumetrické diety. Máte plný talíř a přitom hubnete!

Psyllium a jeho využití

Psyllium

Psyllium BIO Zdravýden® rozpustná vláknina pěstovaná podle pravidel ekologického zemědělství. Napomáhá k normální funkci vylučování nestrávených zbytků potravy z našeho organismu … 

Psyllium je přírodní látka, která je získávána z vyčištěných obalů semen indického jitrocele.

Je skvělým zdrojem vlákniny, která napomáhá k řádnému vylučování nestrávených zbytků potravy z našeho organismu. Navozuje pocit sytosti při hubnutí.

 Nedráždí stěny žaludku i střev a je velmi citlivá k celému trávícímu ústrojí. Je to unikátní doplněk stravy, zvyšuje denní spotřebu vlákniny.

Co je Psyllium?

Jedná se o rozemleté osemení jitrocele indického (plantago ovata). Nejčastěji se vyskytuje v Indii, kde jej tradiční indická ajurvédská medicína využívá již více než 2000 let. Obsahuje velké množství rozpustné vlákniny a tím má schopnost vázat vodu. Má nízkou kalorickou hodnotu.

Jeho užívání je vhodné při redukčních dietách a na zlepšení trávení. Dokáže po několika dnech navodit správnou hustotu stolice a není návykové. V trávicím traktu zvětšuje až 40 x svůj objem. Vzniklý gel pohlcuje nadbytečnou tekutinu a nabobtnáním s mechanickou silou odsouvá z trávícího traktu škodlivé látky.

Tyto látky jsou ve střevech gelem absorbovány a tak se snižuje jejich kontakt se sliznicemi.

Psylium a jeho využití 

Kdy pomáhá:

  • Snížení tělesné hmotnosti Při konzumaci nalačno zbavuje pocitu hladu, vyvolává pocit nasycení a neobsahuje žádné cukry. Má vysoký obsah rozpustné vlákniny a tím zabraňuje ukládání přebytečných tuků v těle. Organismus díky vláknině funguje efektivně, že z potravy vstřebává všechny potřebné živiny a nepotřebné zbytky potravy jsou vyplavovány pryč, tím podporuje správné vyprazdňování. Udržuje hladinu cholesterolu v organismu v normě.
  • Zácpa Dochází ke zvětšení objemu stolice, jejímu změkčení, zvýšení pohybu střeva za den a snížení celkového času, po který se potrava nachází ve střevním traktu.
  • Hemoroidy Díky měkčí stolici dochází k nižšímu tlaku na konečník při vyprazdňování.
  • Průjem Díky vysoké absorpční schopnosti a bobtnavosti psyllia dochází k zpevnění stolice. V případě úpravy řídké stolice není nezbytně nutné zvýšovat příjem tekutin.
  • Hyperglykémie Vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, částečně brání přístupu trávicích enzymů k trávenině a tím zpomaluje trávení a vstřebávání živin. Výsledkem je, že hladina krevního cukru (glykémie)se po jídle zvyšuje postupně a není ani potřeba tak velkého množství inzulínu. Vzhledem k možnému snížení hladiny cukru v krvi, způsobené psylliem, se může snížit potřeba inzulínu, nebo jiných léků na diabetes. Hladina cukru v krvi by měla být důsledně sledována.
  • Snížení hladiny cholesterolu Dochází ke snížení hladiny cholesterolu celkového a LDH  „špatný cholesterol“. Neprojevily se významné účinky psyllia na HDL („dobrý cholesterol“), nebo na triglyceridy. Snížení hodnoty cholesterolu je také prevencí vzniku srdečních onemocnění. Vzhledem k pozorovanému pouze malému snížení by lidé s vysokým cholesterolem měli zvážit užití účinnějších léků. Účinky byly pozorovány na dospělých a dětech, ačkoliv dlouhodobá bezpečnost při užívání dětmi nebyla ověřena.
  • Krevní tlak Vláknina obsažená v psylliu pomáhá snižovat jak systolický, tak diastolický krevní tlak
  • Interakce s léky, bylinnými a potravinovými doplňky Produkty obsahující psyllium mohou posunout čas vyprazdňování a snížit absorpci některých léků, bylin, doplňků, vitamínů a minerálů. Doporučuje se užívat je v jinou dobu než psyllium, aby se minimalizovala případná interakce (například jednu hodinu před nebo několik hodin po užití psyllia).Psyllium může ovlivňovat také další léčiva, jako antikolaguanty, antidepresiva, prostředky proti dně, protizánětlivé přípravky, diuretika, salicyláty, tetracykliny (širokospektrá bakteriostatická antibiotika), nitrofurantoin (chemoterapeutikum močových cest), inzulín, lithium, dioxin. Před užíváním psyllia by se měli pacienti poradit se svým lékařem. Může být třeba upravit dávkování užívaných léků.

Může být ovlivněna také absorpce vápníku, železa, zinku a vitamínu B12, zejména při užívání nadměrných dávek psyllia.

Teoreticky by mohlo psyllium snížovat absorpci bylin a doplňků snižujících srážlivost krve, ačkoliv studie neprokázaly efekt společně užívaného psyllia na hladinu warfarinu. Psyllium může být příležitostně užíváno také s ostatními projímadly.

Psyllium a chitosan užívané společně mohou zvýšit vylučování tuku ve stolici.

  • Psyllium se může vzájemně ovlivňovat s bylinami a doplňky s antidepresivními, zklidňujícími a diuretickými účinky a s přípravky proti dně.
  • Užívání a doporučení

Psyllium v tekutině nabobtná a vytváří hustý gel. Psyllium v tekutině několikanásobně zvětší svůj objem (až 40x), proto je nutné pro správný účinek zvýšit příjem tekutin, minimálně na 2 l denně.

Psyllium by se nejlépe mělo užívat ráno nalačno alespoň 30 minut před jídlem. Tímto způsobem dochází k nejefektivnějšímu pročišťování.

Psyllium se užívá minimálně 1 hodinu před nebo 2-4 hodiny po případném užitím léků nebo doplňků stravy.

Rozmícháme ½ – 2 čajové lžičky psyllia ve sklenici vody nebo jiné tekutiny (čaje, šťávy, džusu). Ihned vypijeme, nečekáme až psylium nabobtná. Poté je vhodné psyllium ještě zapít další sklenicí nápoje. Psyllium je neutrální chuti, můžeme jej přidávat také např. do jogurtu, polévek (zdroj Zdravyden.cz) 

Co je psyllium, účinky, jako užívat a dávkování: vše co potřebujete vědět

Vláknina je jedna ze živin, kterou sice nevíte vstřebat, ale i tak má několik prospěšných účinků na váš organismus. Pod ni se řadí i psyllium.

V tomto článku vás detailně seznámíme s účinky psyllia a v případě, že byste ho chtěli i užívat, tak se dozvíte, kolik gramů denně na to třeba.

Co je to psyllium?

Psyllium je rozpustná vláknina získaná ze semen rostliny Plantago ovata, která se pěstuje zejména v Indii (1).

Lidé používají psyllium jako doplněk stravy, který je dostupný ve formě slupek, granulí, kapslí a prášku. Výrobci také někdy obohacují snídaňové cereálie a pečivo o psyllium.

Díky vysoké míře rozpustnosti ve vodě je psyllium schopné absorbovat tekutinu a stát se hustou, viskózní látkou, která odolává trávení v tenkém střevě.

Odolnost vůči trávení umožňuje psylliu regulovat vysoký cholesterol, triglyceridy a hladinu cukru v krvi. Psyllium také pomáhá při kontrole hmotnosti a odstraňuje mírnou průjem a zácpu (2, 3, 4, 5).

Navíc je psyllium na rozdíl od některých jiných významných zdrojů vlákniny obvykle dobře snášeny.

Účinky psyllia na organizmus

Psyllium je dostupné v různých formách a má mnoho pozitivních účinků na zdraví.

Psyllium poskytuje úlevu od zácpy

Psyllium se považuje za projímadlo, které zvětšuje množství stolice a zároveň zmírňuje zácpu (1, 2).

Funguje tak, že se nejprve naváže na částečně strávenou potravu, která prochází žaludkem do tenkého střeva.

Následně pomáhá vstřebat vodu, což zvyšuje objem a vlhkost stolice. Výsledkem je větší a snadněji průchozí stolice.

  • V jedné studii bylo zjištěno, že psyllium má lepší účinky na vlhkost, celkové množství a konzistenci stolice jako pšeničné otruby, přičemž psyllium se považuje za rozpustnou vlákninu a pšeničné otruby za nerozpustnou vlákninu (6).
  • Další studie odhalila, že užívání 5,1 g psyllia dvakrát denně po dobu 2 týdnů výrazně zvýšilo u 170 jedinců s chronickou zácpou podíl vody ve stolici, jakož i objem a frekvenci stolice (7).
  • Psyllium díky těmto důvodům také zlepšuje pravidelnost stolice.
Zajímavé:  Přípravek Na Klouby A Vazy?

Psyllium zmírňuje průjem

Výzkumy ukazují, že psyllia léčí průjem tím, že funguje jako absorbent vody (1, 2). Zvyšuje hustotu stolice a zpomaluje její průchod tlustým střevem.

Jedna starší studie zjistila, že psylliové slupky značně zmírnily průjem u 30 lidí podstupujících radioterapii k léčbě rakoviny (8).

V další studii se osmi lidem s průjmem způsobenou laktózou podávali 3,5 g psyIlia třikrát denně. Následně se účastníkům snížila frekvence stolice z jednou za 69 minut na jednou za 87 minut, což bylo způsobeno zpomalením peristaltiky střev (9).

Psyllium proto může zabránit zácpě a snížit průjem tím, že účinně pomáhá normalizovat peristaltiku střev.

Psyllium snižuje hladinu cukru v krvi

Vlákninové doplňky pomáhají kontrolovat glykemickou odpověď na jídlo tím, že snižují hladinu inzulínu a cukru v krvi. Obzvláště rozpustná vláknina, jako například psyllium, je účinná při zmírnění glykemické odpovědi (4, 10, 11).

Psyllium funguje v tomto procesu lépe než jiné druhý vlákniny, jako jsou otruby. Je to způsobeno tím, že z vlákniny v psylliu se vytvoří gel, který zpomaluje trávení potravy a reguluje tak hladinu cukru v krvi.

V jedné studii bylo podávaných 51 účastníkům trpícím cukrovkou druhého typu 10g psyllia dvakrát denně. Účastníci následně zaznamenali zmírnění zácpy, snížení tělesné hmotnosti a pokles hladiny cukru v krvi a cholesterolu (12).

Jelikož psyllium zpomaluje trávení potravy, kvůli lepšímu účinku na hladinu cukru v krvi byste ho proto měli raději užívat spolu s jídlem než samostatně (13).

Pro snížení hladiny cukru v krvi je potřebná denní dávka alespoň 10,2g (14, 15).

Psyllium jako možný pomocník při hubnutí

  1. Vláknina, která vytváří viskózní látky (jako například psyllium), pomáhá při kontrole chuti k jídlu a úbytku hmotnosti (12, 16).
  2. Psyllium zpomaluje trávení, čímž reguluje chuť k jídlu a nechutenství zase snižuje kalorický příjem, což podporují hubnutí.

  3. V jedné studii se účastníkům, kteří užívali 10,2 g psyllia před snídaní a obědem výrazně snížil hlad, chuť k jídlu a zvýšil pocit plnosti v porovnání s placebo skupinou (17).

  4. Další starší studie z roku 2011 prokázala, že užívání psyllia v kombinaci se stravou bohatou na vlákninu značně snižuje váhu, index tělesné hmotnosti a podíl tělesného tuku (18).

  5. Přezkoumání 22 studií v roce 2020 však neprokázalo žádné účinky psyllia na redukci hmotnosti, index tělesné hmotnosti (BMI) ani obvod pasu (19).

Pro posouzení skutečných účinků psyllia na úbytek hmotnosti je třeba provést další studie. Naproti tomu, vláknina glukomannan má prokazatelný vliv na úpravu hmotnosti.

Psyllium také pravděpodobně mírně snižuje množství vstřebaných sacharidů, ale nesnižuje vstřebávání tuku. (30, 31)

Psyllium snižuje hladinu cholesterolu

  • Psyllium se váže na tuky a žlučové kyseliny a pomáhá při jejich vylučování z těla.
  • Pro vytvoření nových žlučových kyselin játra využívá cholesterol, díky čemuž dochází ke snížení hladinu cholesterolu (2).
  • V jedné studii užívalo 47 zdravých účastníků 6 g psyllia denně po dobu 6 týdnů, což způsobilo snížení LDL “špatného” cholesterolu o 6% (20).
  • Navíc psyllium může také zvýšit hladinu HDL “dobrého” cholesterolu (21).

V jedné studii užívání 5,1 g psyllia dvakrát denně po dobu 8 týdnů snížilo celkový a LDL cholesterolu a zvýšilo HDL cholesterol u 49 lidí s cukrovkou 2. typu (22).

Přezkoumání 21 studií zjistilo, že snížení celkového a LDL cholesterolu závisí na výši dávky: lepší výsledky byly dosaženy při denním užívání až 20,4 g psyllia než při užívání 3 g psyllia (21).

Psyllium posiluje srdce

Všechny druhy vlákniny jsou dobré pro srdce. Podle Americké asociace srdce (AHA) může vláknina v potravinách zlepšit cholesterol a snížit riziko vzniku srdečního onemocnění, mozkové příhody, diabetu 2. typu a obezity (23).

Vláknina rozpustná ve vodě včetně psyllia snižuje triglyceridy v krvi, krevní tlak a riziko vzniku srdečního onemocnění (1, 3).

Přezkoumání 28 studií odhalilo, že denní užívání psyllia v průměru 10,2 g účinně zlepšuje hodnoty zdravého srdce, jako například nízký LDL cholesterol. To může následně snížit riziko srdečního onemocnění (3).

Přezkoumání 11 studií v roce 2020 prokázalo, že psyllium snižuje systolický krevní tlak o 2,04 mmHg. Vědci například doporučují užívání psyllia na léčbu hypertenze (24).

Psyllium má prebiotické účinky

Prebiotika jsou nestravitelné látky, které slouží jako potrava pro střevní bakterie a podporují jejich růst. Mezi ně patří i psyllium (25).

I když je psyllium do jisté míry odolné vůči kvašení, střevní bakterie dokáží malou část vlákniny ze psyllia zpracovat. Při kvašení vznikají mastné kyseliny s krátkým řetězcem včetně butyrátu. Výzkumy připisují mastným kyselinám s krátkým řetězcem pozitivní účinky na zdraví (26, 27).

Jelikož psyllium kvasí pomaleji než ostatní vlákniny, nezpůsobuje nadýmání a trávicí potíže.

Užívání psyllia během 4 měsíců snížilo trávicí potíže o 45% u lidí s ulcerózní kolitidou v porovnání s placebem (28).

Jak užívat psyllium a dávkování

Běžná dávka psyllia je 5-10 g při jídle alespoň jednou denně.

Čím více vlákniny však užíváte, tím lépe. Nicméně mějte na paměti, že přílišný příjem vlákniny může mít vedlejší účinky. V průměru by se celkový denní příjem vlákniny měl pohybovat někde kolem 30 gramů.

Je důležité, abyste psyllium užívali spolu s vodou a následně pili vodu pravidelně po celý den.

Protože se psyllium považuje za projímadlo zvyšující objem stolice, je vhodné začít při dávce 5 g s vodou třikrát denně. Pokud budete psyllium dobře tolerovat, dávky lze postupně zvýšit.

Množství gramů v 1 čajové lžičce nebo lžíci závisí na typu výživového doplňku. Doporučená jednorázová dávka psylliové slupek je například 1 čajová lžička.

Přesná dávka psyllia závisí na výrobku, kteří užíváte a od důvodu užívání. Většinou můžete psylliové doplněk užívat jeden až třikrát denně s vodou.

Některé výzkumy zjistily, že příjem 7,9 g psyllia denně (plus mínus 3,6 g) s probiotiky bezpečně a účinně léčí Crohnovu chorobu. Jiné studie však ukazují, že rozpustná vláknina jako psyllium mohou u některých lidí zhoršit příznaky tohoto onemocnění.

Jedna studie odhalila, že užívání 5 g psyllia dvakrát denně pomáhá lidem trpícím diabetem 2. typu regulovat hladinu cukru v krvi. Další studie na lidech s cukrovkou 2. typu prokázala podobné výsledky a zároveň zdůraznila, že dávkování psyllia by mělo být individuálně přizpůsobeny.

Pokud jste zdravý, řiďte se pokyny uvedenými na obalu výrobku. Nepřekračujte doporučenou denní dávku, pokud lékařem není určeno jinak.

V případě onemocnění se jen na psyllium nespoléhejte a řiďte se pokyny svého lékaře.

Možné vedlejší účinky

  1. Většina lidí psyllium dobře toleruje.
  2. Při dávce 5-10 g třikrát denně se nevyskytují žádné závažné vedlejší účinky, ale můžete však zaznamenat křeče, plynatost nebo nadýmání (15, 17).

  3. Lékaři často doporučují neužívat psyllium spolu s jinými léky, protože psyllium může oddálit vstřebávání některých léků.

Jelikož psyllium zvyšuje objem stolice a má projímavé účinky, při užívání psyllia se mohou vyskytnout nepříznivé vedlejší účinky.

Pokud jste právě začali užívat psyllium nebo větší množství psyllia než je jeho doporučená denní dávka, pravděpodobnost vedlejších účinků je u vás vyšší.

Mezi některé vedlejší účinky patří:

  • bolest břicha a křeče;
  • průjem;
  • plynatost;
  • řídká stolice;
  • častější stolice;
  • nevolnost a zvracení;
  • bolest žaludku.

Pokud se u vás objeví příznaky alergické reakce na psyllium, ihned zavolejte svému lékaři.

Mezi ojedinělé alergické reakce na psyllium patří (29):

  • potíže s dýcháním;
  • svědění;
  • kožní vyrážky;
  • otoky, obzvláště v oblasti obličeje a krku;
  • zvracení.

Je pro vás užívání psyllia vhodné?

Předtím, než začnete užívat výživový doplněk s obsahem vlákniny (jako například psyllium), měli byste se pokusit přijmout větší množství vlákniny z potravin. Rozpustnou vlákninu najdete v ovsu, ječmeni, ořeších, semenech, luštěninách (např. fazole, čočka, hrách), ovoci (např.

jablka, pomeranče, grapefruit) a zelenině. Nerozpustnou vlákninu obsahuje ovoce s jedlou slupkou nebo jádry, dále zelenina, celozrnné potraviny (např. celozrnný chléb, těstoviny a suchary), bulgur, pšenice, kukuřičná krupice, cereálie, otruby, ovesné vločky, pohanka a hnědá rýže.

 

Přestože neexistuje referenční hodnota příjmu rozpustné a nerozpustné vlákniny, vědci doporučují přijmout jednu čtvrtinu (přibližně 6-8 gramů) celkového denního příjmu vlákniny ve formě rozpustné vlákniny.

Doporučujeme přečíst: Seznam potravin s vysokým obsahem vlákniny

Shrnutí

Psyllium je známé projímadlo. Kromě toho také zmírňuje zácpu, snižuje hladinu triglyceridů, cholesterolu, cukru v krvi a krevního tlaku.

Tento doplněk vlákniny můžete užívat pravidelně jako součást zdravé stravy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector