Rakovina jazyka – Vše o zdraví

Nádory dutiny ústní se častěji objevují u mužů než u žen, a to v poměru 6:1. Vyskytují se už u pacientů okolo čtyřiceti let, nejčastější jsou u lidí okolo šedesátky. Tyto údaje vycházejí podle stomatologa Bořka Slezáčka z kliniky Dental Office H33 ze statistik střední Evropy. Například ve Spojených státech je výskyt mnohem menší a ve východní Asii naopak mnohem častější.

V dutině ústní se může vyskytnout celá řada zhoubných nádorů, které pocházejí z různých tkání. „V první řadě jsou to nádory vzniklé ze sliznice – z epitelu, které jsou nejčastější. Méně časté jsou nádory z pojivové tkáně, jako jsou svaly, vazivo, kosti, šlachy, tuk, dále ze zubních zárodků a ze slinných žláz,“ řekl lékař Slezáček.

Rakovina jazyka - Vše o zdravíRakovina jazyka - Vše o zdravíRakovina jazyka - Vše o zdravíRakovina jazyka - Vše o zdraví

Ze sliznice podle něho vznikají dva typy nádorů – ze základní vrstvy sliznice a z mezivrstvy. „Nádory z bazální vrstvy se nacházejí na rozhraní sliznice a retní červeně, eventuálně na kůži,“ poznamenal Slezáček.

Nádory se obvykle projeví vznikem vředu nebo zatvrdlin ve rtu, v jazyku. Tyto zatvrdliny se záhy rovněž rozpadnou na vřed. „Vzhledem k bohaté inervaci v dutině ústní bývají již v časném stádiu více či méně bolestivé, v pozdějším stádiu s sebou nesou dokonce kruté bolesti,“ upozornil Bořek Slezáček.

Okolí vředu je zanícené, protože se infikuje mikroorganismy, kterých je v dutině ústní obrovské množství. „Spodina vředu je zatvrdlá. Poměrně záhy jsou hmatné regionální mízní uzliny,“ vysvětlil lékař.

Obecně platí, že za vznikem nádorů jsou mechanické, chemické, termické, ale i sociální důvody. „Velký vliv má špatná hygiena dutiny ústní, kouření, alkohol, zvlášť tvrdý alkohol.

Mechanické dráždění neošetřenými či špatně ošetřenými zuby nebo nevhodnými protetickými náhradami.

Jistou roli může hrát i chybně nastavený imunitní systém a genetika,“ řekl stomatolog Bořek Slezáček z kliniky Dental Office H33.

Léčení nádorů je obecně komplexní, a to samé se týká i nádorů v dutině ústní. Spočívá v diagnostice a přesné lokalizaci. Následná léčba je chirurgická, radiologická a chemoterapeutická. Může to být i jejich kombinace. Záleží na biologické aktivitě, histologickém složení a poloze nádoru. 

„Prognóza u nádoru rtu a tváří je velmi dobrá, u jazyka a spodiny dutiny ústní je výrazně horší. A to vzhledem k vyšší biologické aktivitě a anatomickým poměrům, jazyk je silně pohyblivý s bohatým a lymfatickým zásobením,“ dodal lékař Bořek Slezáček.

Rakovina jazyka: příčiny, příznaky a léčba

  • Rakovina jazyka patří k méně častým nádorovým onemocněním. Co se týče lokalizace, lékaři rozlišují nádory, které vznikají v přední části jazyka, a ty, které vznikají u jeho kořene. Zdroj: Shutterstock.com
  • Rakovina jazyka trápí muže až třikrát častěji než ženy. Nejohroženější skupinou jsou pak muži nad 40 let. Zdroj: Shutterstock.com
  • Na vzniku rakoviny jazyka má velice často podíl kouření, žvýkání tabáku či nadměrná konzumace vysokoprocentního alkoholu. Dalšími rizikovými faktory jsou genetické predispozice, virus HPV a nedostatečná ústní hygiena. Zdroj: Shutterstock.com
  • Typické příznaky rakoviny jazyka zahrnují bílý povlak na jazyku, otok, vznik červených a šedorůžových vředů, krvácení, nepříjemnou bolest v ústech, problémy s polykáním a mluvením, ale i zápach z úst. Zdroj: Shutterstock.com
  • K odhalení nádoru jazyka se používá biopsie, kdy lékař odebere malé množství zhoubné tkáně a tu následně odešle na histologické vyšetření. Zdroj: Shutterstock.com
  • Nádory jazyka, které jsou malého vzrůstu, lékaři odstraňují pomocí chirurgického zákroku. Větší nádory obvykle vyžadují rozsáhlejší operační zásahy, ale i podpůrnou radioterapii a chemoterapii. Zdroj: Shutterstock.com

Rakovina jazyka patří k méně častým zhoubným nádorovým onemocněním.

Její nebezpečnost závisí na tom, zda se vyvíjí v přední části jazyka, nebo naopak u jeho kořene, a zda se problém podaří odhalit včas. Typické příznaky zahrnují bílý povlak na jazyku, vznik zarudlých krvácivých útvarů, otok jazyka a bolest v ústech. Léčba obvykle spočívá v chirurgickém odstranění nádoru.

Nádory jazyka

Nádorová onemocnění jazyka se řadí mezi poměrně vzácné choroby, jejich výskyt však podle různých statistik neustále mírně stoupá. Veřejnost je ovšem o tomto problému stále málo informovaná, což vede k tomu, že lidé při obtížích lékaře nevyhledají včas a rakovinu jazyka tak odhalí až v pokročilém stádiu.

Lékaři rozlišují dva typy nádorů jazyka – nádory nezhoubné (benigní) a nádory zhoubné (maligní), které se také označují jako rakovina jazyka.

Z hlediska konkrétní lokalizace poté dělíme nádory jazyka na ty, které se nachází v přední části jazyka, a ty, které naopak vznikají u jeho kořene.

V prvním případě se karcinom jazyka řadí do mezi rakoviny dutiny ústní, v druhém případě se již jedná o rakovinu orofaryngeální.

Nádory jazyka se dají kategorizovat také podle svého původu. Mohou vznikat přímo ze struktur jazyka, což zahrnuje samotný sval a okolní sliznice, nebo také ze struktur okolních.

Sem patří lymfatické uzliny, krční mandle, podjazyková slinná žláza či struktury kůže.

Nejčastěji se jedná o nádory vzniklé z krycí tkáně (epitelu), které se označují také jako dlaždicobuněčné či spinocelulární.

Výskyt rakoviny jazyka

Rakovina jazyka trápí muže až třikrát častěji než ženy. Nejvíce postiženou skupinou jsou přitom muži nad 40 let, přičemž vrchol výskytu se odhaduje kolem 60. roku věku.

Co se týče různých etnik, rakovina jazyka je údajně spojená také s odlišnými kulturními praktikami.

Například v Indii, kde si lidé často nedovedou svůj život představit bez žvýkacího tabáku, je výskyt tohoto onemocnění mnohem vyšší než v jiných částech světa.

Příčiny rakoviny jazyka

Více než 75 % všech zhoubných nádorů v ústní dutině podle lékařů souvisí s kouřením, žvýkáním tabáku a nadměrnou konzumací alkoholu (především toho vysokoprocentního).

V tabáku se totiž vyskytuje obrovské množství rakovinotvorných látek a tvrdý alkohol představuje poměrně agresivní sloučeninu, která způsobuje odumírání buněk, poškozuje sliznice a zvyšuje šanci vzniku rakoviny.

Hlavní rizikové faktory:

  • Kouření cigaret či dýmky
  • Žvýkání tabáku
  • Časté pití tvrdého alkoholu
  • Genetické predispozice
  • Virus HPV
  • Nedostatečná ústní hygiena
  • Špatná výživa a časté zvracení
  • Chronické záněty různého původu

Ve většině případů vznikají nádory jazyka jako primární léze, někdy se však mohou objevit jako metastázy jiného karcinomu, který vznikl ve vzdáleném orgánu a prostřednictvím krve či lymfatických cév se rozšířil až do úst.

Jaké má rakovina jazyka příznaky?

Co se týče charakteristických symptomů, pokud se jedná o karcinom v přední části jazyka, během prvních stádií může pacient pozorovat nestíratelný bílý povlak v místě nádoru, který ho však příliš neobtěžuje. Později ale postižená oblast začíná otékat, objevují se červené, bíle či šedorůžové skvrny, povrch nádoru se může otevřít a často také krvácí.

Ke zmíněným obtížím se brzy přidávají také další symptomy, které zahrnují třeba nepříjemný zápach z úst způsobený rozpadajícím se nádorem. Pacienti obvykle pociťují silnou bolest v krku a celé dutině ústní, kvůli zvětšujícímu se jazyku se dostaví problémy s polykáním i mluvením a při postižení krčních uzlin může dojít k jejich viditelnému zvětšení.

Zhoubné nádory kořene jazyka bývají obvykle ještě zákeřnější. Prostým okem totiž nejsou dobře vidět a nádor tak může poměrně dlouho růst, než si pacient všimne nějakých příznaků. Ty mohou být podobné jako u rakoviny v přední části jazyka, často však dojde také ke změně hlasu a typická je i porucha polykání.

Příznaky rakoviny jazyka:

  • Přetrvávající bílý povlak na jazyku
  • Rudé či šedorůžové vředy na jazyku
  • Krvácení z jazyka
  • Bolest v ústech a krku
  • Zvětšení krčních uzlin
  • Zvětšení, otok a omezený pohyb jazyka
  • Problémy s polykáním a mluvením
  • Změna hlasu
  • Porucha chuťového smyslu
  • Zápach z úst

Možné komplikace

Stejně jako u ostatních druhů rakoviny se může také karcinom jazyka rozšířit do okolních tkání.

Postiženy mohou být hlubší vrstvy jazyka i hluboké krční uzliny, ale metastázy často vznikají také ve vzdálenějších orgánech.

Samotný zhoubný nádor jazyka pak může vyrůst do takové velikosti, že se jeho chirurgické odstranění již neobejde bez následků. U pacientů může být po zákroku narušena schopnost mluvit a polykat.

Problematický může být také stav, který se označuje jako premaligní léze. Jedná se o nezhoubnou nádorovou tkáň, která se ovšem při nedostatečné léčbě může proměnit v nádor zhoubný. Příkladem premaligní léze je leukoplakie (bílý plak), erytroplakie (červený plak) nebo smíšená forma jménem erytroleukoplakie.

Zajímavé:  Test Na Alergie Na Lepek?

Diagnostika

Zatímco nádory vyskytující se v přední části jazyka jsou na první pohled patrné a nemocní si jich mohou všimnou poměrně brzy, vznik nádoru u kořene jazyka je mnohem nenápadnější. Pacienti navíc vůbec nevědí, jak poznat rakovinu jazyka, problémy přisuzují jiným obtížím a k lékaři se vydají až s velkým zpožděním.

Pokud si člověk stěžuje na problémy s polykáním či změnu hlasu, lékař ho obvykle odešle na laryngoskopii.

K odhalení rakoviny jazyka se dále využívá biopsie, kdy dojde k odebrání malé části zhoubné tkáně, která se následně odešle na histologické vyšetření.

Pro zjištění přesné velikosti a konkrétního umístění nádoru poté lékaři volí zobrazovací metody (CT, magnetická rezonance).

Rakovina jazyka a její léčba

Volba vhodné léčebné metody u pacientů s rakovinou jazyka vždy závisí na tom, do jakého stádia již onemocnění pokročilo, kde se nádor nachází a o jaký typ se jedná. Pokud se onemocnění podaří odhalit včas, léčba rakoviny jazyka bývá poměrně úspěšná. To je většinou případ nádorů v přední části jazyka, které jsou dobře viditelné pouhým okem.

Jestliže je nádor malého vzrůstu, lékaři situaci řeší pomocí chirurgického zákroku, při němž se zhoubná tkáň jednoduše vyřízne. Větší nádory však vyžadují rozsáhlejší operační zásahy, kdy může dojít také k odstranění části jazyka či hlubokých krčních uzlin. Chirurgická léčba bývá často spojena i s radioterapií a chemoterapií, které mají za úkol před operací nádor zmenšit.

V případě, kdy se lékaři domnívají, že by nádor mohl svým nekontrolovatelným růstem narušit u pacienta schopnost přijímat potravu, zvažují zavedení speciální hadičky. Jedná se o tzv. PEG neboli perkutánní endoskopickou gastrostomii, pomocí které se nemocným podává výživa v tekuté formě.

Prevence nádorů jazyka

Pokud se lékařům podaří odhalit rakovinu jazyka včas, léčba bývá většinou úspěšná. Z toho důvodu by měl každý člověk využívat pravidelně služeb zubařů, dentálních hygienistů a praktických lékařů. Důležité je dvakrát ročně absolvovat kontrolu chrupu, při níž zubař prohlédne také ústní dutinu a případně vše prověří také pohmatem.

Abyste zabránili vzniku nádorů v dutině ústní, je nutné dbát také na správnou ústní hygienu a životosprávu. Vyhnout byste se naopak měli kouření, žvýkání tabáku a zvýšené konzumaci tvrdého alkoholu. Jako prevence se doporučuje také očkování proti HPV viru typu 16.

Rakovina jazyka foto

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, www.stefajir.cz

Rakovina ústní dutiny: příznaky, léčba (karcinom ústní dutiny) – Vitalion.cz

Rakovina úst tvoří v laické veřejnosti souhrnný pojem, do něhož lze
zařadit několik zhoubných nádorů týkající se této lokality. Patří sem
rakovina dutiny ústní (čili rakovina úst v užším slova smyslu), rakovina
jazyka, mandlí a slinných žláz.

Lékaři do této oblasti zahrnují většinou i rakovinu hltanu (nosohltanu
a orofaryngu), nosu, vedlejších nosních dutin a hrtanu. To už bychom se ale
mezi laiky pohybovali spíše na úrovni rakoviny krku, proto se budeme
v následujícím textu věnovat problematice partií úst, nikoliv nosu nebo
hrtanu.

Tyto nádory zaujímají všeobecně mezi rakovinami poměrně nízké
procento (5%) a vyskytují se především u mužů po
40. roce
s maximem kolem 60.

 roku věku v poměru 6:1 oproti
ženám (ačkoliv v jiných zemích je tento poměr ještě mnohem vyšší, na
druhou stranu u nás dnes přibývá nádorů mandlí u žen).

Mají k sobě
velmi blízko nejen svou lokalizací, ale i svou etiologií (původem,
mechanismem vzniku), se kterou je spjatá řada rizikových faktorů.

Rizikové faktory a prevence rakoviny ústní dutiny

Vzhledem k tomu, že tyto nádory se vyskytují především u mužů
kuřáků a alkoholiků, jsou tedy rizikové faktory docela zřejmé (neplatí
to pro rakovinu slinných žláz, kde se neprokázal vliv dietních návyků ani
souvislost s kouřením). Můžeme to pokládat za výhodu, protože u jiných
rakovin leckdy neznáme činitele, kteří se na jejím vzniku podílejí a
nemůžeme tudíž najít vhodnou prevenci.

Nejvýznamnějšími rizikovými faktory – karcinogeny – je tedy
kouření a pití koncentrovaných alkoholických
nápojů
. Při společném působení se jejich účinek vzájemně
umocňuje.

Relativní riziko se zvyšuje u alkoholiků
2× – 6×, u silných kuřáků 5× – 25× v závislosti na počtu
vykouřených cigaret (vykouření 300 000 cigaret znamená téměř
stoprocentní jistotu vzniku karcinomu, jedince by mohla zachránit pouze
příznivá genetická predispozice).

Je-li někdo současně silný kuřák
i piják, účinek obou faktorů se umocní 15 až 40 násobně.

Cigarety obsahují až několik set kancerogenních látek
(aromatické polycyklické uhlovodíky, kadmium, oxid uhelnatý, nitrosaminy a
další). Kromě nich se na vzniku rakoviny podílí termický efekt
vdechování cigaretového kouře, mechanické dráždění, změna pH a tzv.
vazokonstrikce (stažení cév) navozená nikotinem. Škodlivé je
i žvýkání tabáku (betelu).

Alkohol se metabolizuje v játrech pomocí různých enzymových systémů.
Kancerogenní efekt má až první metabolit –
acetaldehyd – vznikající působením alkoholdehydrogenázy
(enzym).

Když má někdo více aktivní tento enzym a méně aktivní
acetaldehyddehydrogenázu (další enzym, který přeměňuje právě onen
acetaldehyd), je potom více predisponován k hromadění acetaldehydu
v těle.

Tento efekt se uplatňuje například u většiny Asiatů, kteří se
proto konzumaci alkoholu raději vyhýbají.

Převážná část nemocných tvoří z výše uvedených důvodů skupina
s nízkým sociálně ekonomickým standardem, s nízkou úrovní
hygienických návyků a s negativním vztahem k péči o vlastní zdraví,
kde potom i možnosti včasné diagnostiky i vlastní léčby jsou značně
omezené.

Vědci vysvětlili, jak se dá poznat rakovina podle jazyka

https://cz.sputniknews.com/20210704/vedci-vysvetlili-jak-se-da-poznat-rakovina-podle-jazyka-15048826.html

Vědci vysvětlili, jak se dá poznat rakovina podle jazyka

Vědci vysvětlili, jak se dá poznat rakovina podle jazyka

Rozeznat symptomy rakoviny dutiny ústní je možné podle stavu jazyka, jsou přesvědčeni odborníci ze zdravotnické organizace Cancer Research UK. Vysvětlili, že… 04.07.2021, Sputnik Česká republika

  • 2021-07-04T21:17+0200
  • 2021-07-04T21:17+0200
  • 2021-07-04T21:17+0200
  • zdraví
  • zdraví
  • lékař
  • rakovina
  • jazyk

/html/head/meta[@name='og:title']/@content

/html/head/meta[@name='og:description']/@content

https://cdnncz1.img.sputniknews.com/img/07e5/01/08/13029265_0:101:1920:1181_1920x0_80_0_0_4121e569a708b6e430afa8de4f4d4c2a.jpg

Každé zčervenání a nehojící se zánět by měly vzbudit naši pozornost a být důvodem k návštěvě lékaře, píše Daily Express s odkazem na vědecký článek.Jedním ze znepokojivých příznaků může být vřed nebo boule v ústní dutině, které samy nezmizí. Mohou být bílé nebo červené.Dalším symptomem možné rakoviny je krvácení z jazyka při náhodném kousnutí.

Neúměrná konzumace alkoholu, kouření a lidský papilomavirus rovněž mohou způsobit vznik nádoru, upozornili vědci.Nejagresivnější druhy rakovinyLékař, chemoterapeut Andrej Bazylev vyjmenoval druhy onkologických onemocnění, které je možné považovat za nejagresivnější.Jako kritérium zhodnocení nemoci zvolil lékař poddajnost vůči léčení.

„Existují druhy rakoviny, které si rychle ‚zvykají‘ na léčení, a dost špatně na něj reagují. Jde o následující druhy rakoviny: rakovina slinivky břišní, různé sarkomy, rakovina žlučníku a jater,“ řekl Bazylev. Onkolog vysvětlil, že se do tohoto seznamu dá rovněž zařadit rakovina žaludku, ale v poslední době ji začali dost úspěšně léčit díky novým technologiím.

Bazylev upozornil na individualitu růstu nádoru, proto může být u pacientů se stejnou chorobou agresivní i neagresivní forma.

https://cz.sputniknews.com/20210704/odbornici-prozradili-jaka-ranni-kava-nam-nejvice-prospiva-15040937.html

  1. Červenáček
  2. Jestli to není následek lízání intimních míst, co Olinko ? ???????? ????????????????
  3. 2

1

Sputnik Česká republika

[email protected]

+74956456601

MIA „Rosiya Segodnya“

2021

Sputnik Česká republika

[email protected]

Zajímavé:  Krev ve slinách - Vše o zdraví

+74956456601

MIA „Rosiya Segodnya“

Zprávy

cs_CZ

Sputnik Česká republika

[email protected]

+74956456601

MIA „Rosiya Segodnya“

https://cdnncz1.img.sputniknews.com/img/07e5/01/08/13029265_106:0:1814:1281_1920x0_80_0_0_207feddafc28d0a2bcccb9609e5b9046.jpg

Sputnik Česká republika

[email protected]

+74956456601

MIA „Rosiya Segodnya“

Sputnik Česká republika

[email protected]

+74956456601

MIA „Rosiya Segodnya“

zdraví, lékař, rakovina, jazyk

Rozeznat symptomy rakoviny dutiny ústní je možné podle stavu jazyka, jsou přesvědčeni odborníci ze zdravotnické organizace Cancer Research UK. Vysvětlili, že onkologická choroba může vzniknout pod jazykem nebo přímo na jeho povrchu.

Každé zčervenání a nehojící se zánět by měly vzbudit naši pozornost a být důvodem k návštěvě lékaře, píše Daily Express s odkazem na vědecký článek.

Jedním ze znepokojivých příznaků může být vřed nebo boule v ústní dutině, které samy nezmizí. Mohou být bílé nebo červené.

Dalším symptomem možné rakoviny je krvácení z jazyka při náhodném kousnutí. Neúměrná konzumace alkoholu, kouření a lidský papilomavirus rovněž mohou způsobit vznik nádoru, upozornili vědci.

Nejagresivnější druhy rakoviny

Lékař, chemoterapeut Andrej Bazylev vyjmenoval druhy onkologických onemocnění, které je možné považovat za nejagresivnější.

Jako kritérium zhodnocení nemoci zvolil lékař poddajnost vůči léčení.

„Existují druhy rakoviny, které si rychle ‚zvykají‘ na léčení, a dost špatně na něj reagují. Jde o následující druhy rakoviny: rakovina slinivky břišní, různé sarkomy, rakovina žlučníku a jater,“ řekl Bazylev.

Onkolog vysvětlil, že se do tohoto seznamu dá rovněž zařadit rakovina žaludku, ale v poslední době ji začali dost úspěšně léčit díky novým technologiím.

Bazylev upozornil na individualitu růstu nádoru, proto může být u pacientů se stejnou chorobou agresivní i neagresivní forma.

Jaký je život s novým jazykem? Ve Zlíně provedli unikátní operaci

Pacientovi se zhoubným nádorem části jazyka musela být téměř polovina jazyka odstraněna. Rozsah nádoru totiž omezoval pacientův příjem potravy i výslovnost. Nahrazena byla lalokem z části předloktí.

„Nejde o úplně raritní operaci, ale rozhodně není standardní. V každém případě je to v chirurgii celosvětový top, co můžeme pro pacienta v tomto oboru udělat. My jsme jediné pracoviště, které dokáže tuto operaci provést samostatně,“ uvedl primář Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Jiří Šimek.

Ročně v nemocnici tímto způsobem ošetří kolem 8 až 10 lidí, přičemž s rakovinou jazyka, spodní dutiny ústní ošetří 30 až 40 pacientů.

Přečíst článek ›

„Odstranili jsme část jazyka, podčelistní slinné žlázy a mízní uzliny krku. Po přípravě cév na krku a odběru tkáně z předloktí jsme nahradili chybějící část jazyka a cévy vyživující tkáně sešili pod mikroskopem. Defekt na předloktí jsme kryli kůží pacienta z paže,“ popsal operaci primář Šimek. Operace trvá 9 až 10 hodin.

„Umožní nám odoperovat nádor do šířky s jistotou, že na jazyku nezůstane ani kousek nádoru. Pacienti se nám tak nevrací k dalším operacím zbytků nádorů. I když pacienta na začátku jakoby zmrzačíme, nabídneme mu slušný způsob života, aniž by na něm byly poznat následky,“ vysvětluje výhody operace primář.

Pooperační léčba má své přesné postupy. Zdejší pacient, který prodělal operaci jazyka, měl jednu metastázi. Teď podstupuje radioterapii.

„Na ozařování k nám bude chodit jako do práce: od pondělí do pátku po dobu 6 až 7 týdnů,“ uvádí primář Šimek s tím, že lidé se na operaci dopředu připravují.

Přečíst článek ›

Jedna třetina úspěchu je předoperační příprava, druhá třetina samotná operace a třetí třetinu úspěchu tvoří pooperační péče. Pacient se před operací opatří vyživovací sondou do žaludku, aby se mohl organismus dobře hojit.

Po operaci chodí lékaři každou hodinu kontrolovat, zda se lalůček dobře prokrvuje. Pokud ne, mají doktoři pouze dvě hodiny na nápravu situace. Po 48 hodinách probíhají kontroly co dvě hodiny.

Cévy se přestávají kontrolovat až po osmi dnech. V období dvou tří měsíců by se měl jazyk zrehabilitovat natolik, že by měl pacient normálně mluvit. Když bude zdatný, ani se nepozná, že podstoupil náročnou operaci.

Schopnost přijímat potravu je obnovena do několika dnů.

„Pacienti mají velkou šanci na uzdravení a navrácení do běžného života. Proto to děláme,“ s úsměvem dodává primář Jiří Šimek.

Přečíst článek ›

  • Kdo je doktor Jiří Šimek 
  • Bál se podívat pravdě do očí
  • „V současnosti se cítím dobře, ale prodělal jsem zákrok, který na sobě člověk pozná,“ sděluje své pocity měsíc po velmi náročné operaci Josef Kozubík ze Zlínska.
  • Na závažný zdravotní problém ho upozornila lékařka z dentální hygieny.

MUDr. et MUDr. Jiří Šimek, Ph.D.: → pochází z Vizovic, má 43 let → přes deset let strávil ve Fakultní nemocnici v Olomouci → znalosti a dovednosti operace tohoto formátu se naučil v krajské nemocnici královny Alžběty v Guildfordu, Surrey → dále pracoval v rozštěpovém centru v Guys and Thomas v Londýně → zkušenosti získal i na King's College v Londýně, třetí nejstarší univerzitě ve Velké Británii, založené v roce 1829 → nyní pracuje na Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně

Do té doby registroval drobné ranky na jazyku, které byly léčeny jako afty. Jenže tinktury ani gely nepomáhaly, někdy byla ranka větší, jindy se zmenšila. Ale nedala se vyléčit. Než si vážnost situace pan Josef připustil a přišel k lékaři, uběhl asi rok a půl.

„Bál jsem se podívat pravdě do očí. Pak už to šlo ráz na ráz. Předoperační vyšetření a do dvou týdnů jsem šel na sál,“ vypráví.

„Pan Kozubík je pacient, jakého si lékař přeje. Od začátku motivovaný a teď sklízí ovoce své práce,“ chválí pacienta primář.

Přečíst článek ›

Diagnózu se pan Josef dozvěděl v 55 letech, ale jak říká, dostal se do správných rukou, za což je neobyčejně vděčný.

„Po operaci se ve mně probouzel živelně pud sebezáchovy. Na JIPce jsem strávil 3 dny, pak už mne převezli na standardní oddělení,“ popisuje pooperační průběh pacient.

  1. Necelé tři týdny po výkonu je v domácí péči, rehabilituje práci jazyka, cvičí výslovnost některých hlásek.
  2. „Chuťové buňky zůstaly pouze na zdravé části jazyka, chuť je omezenější,“ vysvětluje primář Jiří Šimek.
  3. I přes počáteční potíže je schopen příjmu stravy, pití zvládá bez omezení, artikuluje naprosto bez problémů. 
  4. RENATA VEČERKOVÁ

Diskuze Rakovina jazyka

Velikost písma:

Kolega ji měl, odebrali mu pro jistotu vše – uzliny na obou stranách, ale
podstoupil i chemoterapii…nyní je to už min 10 let a je zdravý

@Zuzlounek Tak to je
dobře že je už dlouho zdravý, doufám že to u nás bude taky tak kdyby
došlo k nejhoršímu, jsem jak na trní. Letos toho je na mě nejak moc,
babička rakovinu, táta taky a ted jen budu čekat kdy přijde
třetí šleha.

Bohuzel mam take zkusenosti jak z rakovinou jazyka tak hrtanu, tata sel na
operaci vzali mu vsechno co mohli ale on to mel prirostle i na krkavice a to
vzit nemohli…

@Anonymní píše: Čauky, taťkovi našli na jaře
rakovinu na jazyku, přední část. Podchytili mu to doktoři včas, šel na
operaci a vzali mu preventivně na jedné straně i uzliny.Na ozařování
nešel. Před týdnem si našel jakoby pod bradou bouličku, dnes jel na
kontrolu tak čekám, je to hrozně dlouhé, bojím se že se mu to zase
vrátilo .Máte někdo zkušenosti s rakovinou jazyka?
A jak to vše dopadlo? Díky za odpovědi potřebuji uklidnit a zkrátit si
čekání. Raději anonymně, díky.

Proč nešel na ozařování?

Ona ta rakovina má opravdu u každého jiný průběh třeba rakovina prsu je nejlépe vyléčitelná
a přesto je to 14 dní, co na ni zemřela kamarádka tak ať to tatínkovi dobře dopadne!

Zajímavé:  Lékárna Online - Dr. Max Lékárna - Léky Doplňky Stravy?

@prcekniky Doktoři mu
udělali jen operaci, nádor vyřízli, prý ozařování zatím ne, že ho
budou ozařovat až pokud se mu to vrátí. Tak se to dozvíme až za 2 týdny
co to má.

@Anonymní píše:
@prcekniky Doktoři mu
udělali jen operaci, nádor vyřízli, prý ozařování zatím ne, že ho
budou ozařovat až pokud se mu to vrátí. Tak se to dozvíme až za 2 týdny
co to má.

@prcekniky Hradec
Králové. Jo za 14 dní se uvidí co to tedy bude, musí počkat na
výsledky.

@Anonymní píše:
@prcekniky Hradec
Králové. Jo za 14 dní se uvidí co to tedy bude, musí počkat na
výsledky.

Držím palce, ať to dopadne co nejlépe!

Bohuzel mam taky zkusenost prrd rokem mi maminka zemrela z jazyka ji to
metastazovalo do plic nrdalo se nic delat bylo ji 48let.ale jak tu vsichni pisou
kazdy clovek je jiny a uvidis ze u tatky to bude dobry;)

RAKOVINA

4 years ago

Pane doktore,
děkuji za odpověď.Samozřejmě, že zpočátku po operaci si ani tyto jídla nebudu brát do nemocnice, ale myslím až budu moci jíst lžící nebo širším brčkem, to vše uvidím a podle toho uvážím.

Sice jsem shodila 20 kg, ale nyní jsem během jednoho měsíce kvůli nervozitě nabrala skoro 5 kg(já bohužel to mám tak, že stresy zajídám).Jinak já měla velkou nadváhu, tak ještě stále chci pomalu hubnout, ale až po vyřešení tohoto problému, který mě postihl.

Ještě jednou děkuji za přání zdraví a samozřejmě se ozvu. Eva

4 years ago

Dr. Staněk

Milá Evo, napsala jste vše velmi srozumitelně. Je dobré, že tento závažný problém se týká jen jazyka. Přeji vám, aby operace dopadla co nejlépe a zákrok byl co nejmenší. Je pravděpodobné, že po operaci bude možné přijímat stravu pouze sondou. Naše výrobky používat můžete bude-li k tomu racionální důvod ( pokračující nadváha).

Vše je ale dobré rozhodnout na základě aktuálního zdravotního stavu. Místo operačního zákroku bude asi citlivé na koření. Nepoužíval bych proto zpočátku polévky Guareta. Nechte si ale poradit i od lékařů nebo příslušného nutričního terapeuta v nemocnici, který má s tímto problémem praktické zkušenosti.

Přeji hodně zdraví a ozvěte se !!!

4 years ago

Dobrý večer pane doktore, odpovídám až dnes jsem po všech vyšetřeních.Sono břicha a krku negativní. CT krku také v pořádku. Takže rakovinu mám pouze na tom jazyku, jen není jasné v jakém rozsahu(amalgám v zubech zastiňoval při CT krku).
Problémy s polykáním jsem nikdy neměla jen nyní trochu kvůli tomu jazyku.

Gastroskopii jsem prodělala během cca 20 let 3x.

1) cca před 20 lety zánět žaludeční sliznice z důvodu častého užívání léků na bolesti(záda)Od té doby jsem se naučila bolesti snášet a nevzala jsem již žádný lék na bolest
2) cca před 10 lety zjištění úbytku červených krvinek ( gastroskopie i koloskopie)negativní a užívání feronatu
3) cca před 6 lety časté pálení žáhy a bolest v oblasti žaludku zjištěna helikobakterie a zaléčena antibiotiky.
Rodiče ani prarodiče neměli žádné takové problémy.Jen děda umřel na prasklý žaludeční vřed. Mladší bratr se s žaludečními vředy léčil.
Já pouze trpím na výskyt bazaliomů na různých částech těla, první se utvořil v těhotenství s dvojčaty(třetí těhotenství před 29 lety).Celkem jsem měla 5 bazaliomů poslední cca před 3 lety.Nevím proč se mi tvořily,nejsem milovnice opalování a celý život nesnáším horko, nedělá mi ani dobře. Jen jsem v životě prodělala několik větších stresů.
Byla jsem aranžérka,prodavačka,pokladní,expedientka ve slévárně a nyní před důchodem šiji autopotahy.
Koncem měsíce jdu na odstranění části jazyka a podle toho v jakém rozsahu bude napadený, pak možná půjdu na preventivní odstranění krčních uzlin.Tak jsem tomu porozuměla, doufám, že nepíši nějaký blábol.
Budu muset delší dobu jíst kašovitou stravu(jazyk prý se špatně hojí),mohu prosím stravu nahradit vašimi produkty?
Zdravím a děkuji vám za odpověď. Eva

4 years ago

Dr. Staněk

Určitě je můžete zařazovat, Evo. Není k tomu žádný racionální důvod, proč by tomu tak nemělo být. Jsou výživné a pomáhají vám nemít nadbytečný příjem kalorií v celodenním jídelníčku. Během léčby také dbejte na co nejpestřejší jídelníček.

Energetický příjem bych potom držel na 2000 kcal/4800kJ a případnou úpravu jídelníčku dělal také na základě pravidelných týdenních vážení. Doufejme, že hlavní problém vyřeší včasný chirurgický zásah.

Máte nějaké problémy s polykáním? Prodělala jste v minulosti gastroskopii a vyšetření jícnu? Užívala jste léky na snížení kyselosti žaludku? Objevila se u vašich rodičů či prarodičů rakovina trávicího ústrojí? Jaké máte ( jste měla) povolání?

4 years ago

Dobrý večer pane doktore,
moc děkuji za rychlou odpověď. Myslela jsem si,že to nemůže škodit, ale zviklala mě dcera jestli to prý nemám po té dietě. Tak se chci zeptat, zda-li to mohu zařazovat nadále do jídelníčku. Zatím ještě nejméně 14 dní žádnou léčbu mít nebudu. Na vyšetření jdu až 11.5.2017 a pak se uvidí.

Mohla bych to potom zařadit i při léčbě? Mohu vás poprosit, jak bych měla jíst a co bych měla vyřadit úplně z jídelníčku, vím že nejvíce škodí sladkosti na kterých občas ulítnu, ale ne samozřejmě každý den,smažená jídla už prakticky nejím, ale určitě jsou nějaké potraviny, které bych ve stravě mohla jíst, jen při rakovině ne.

Nezlobte se , že vás tím obtěžuji, ale zatím mi nikdy u lékaře nic pořádně nevysvětlili tak jako to umíte vy, děkuji za laskavost.Eva

4 years ago

Dr. Staněk

Milá Evo, přeji vám, aby vše co nejlépe dopadlo. Souvislost s dietou určitě nehledejte. Spíše naopak. Zdravotní komplikace mohly přijít mnohem dříve. Dieta Guareta není v žádném případě vysoce bílkovinnou dietou.

V nízkoenergetickém jídelníčku jen bílkoviny tvoří větší podíl na celkové energetické hodnotě, než je tomu v jídelníčku běžném. Obézní lidé většinou konzumují bílkovin více, než při redukční dietě.

To pak může přispívat, z dlouhodobého pohledu, například k většímu riziku rakoviny tlustého střeva. Rozumnému příjmu bílkovin (cca 0,8g na 1kg tělesné hmotnosti a den t.j. cca 60g denně) se určitě během léčby nevyhýbejte.

Dostatečný příjem esenciálních aminokyselin, ze kterých se bílkoviny skládají, je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Ten musí být v dobré kondici, abyste se s rakovinou vypořádala co nejrychleji.

4 years ago

Dobrý den pane doktore,
Stále používám vaši dietu k udržování hmotnosti, takže mám určitě 1 nebo 2 produkty denně, ale asi 2x během dvou let co jsem zhubla touto pomocí 20 kg, jsem ještě 2x nasadila 15denní přísnou dietu.

(jednou období po dovolené jsem něco přibrala a podruhé po vánocích.Ale teď jsem na vážkách, nemohla jsem si touto vysoce bílkovinou dietou ublížit?
Diagnostikovali mi rakovinu jazyka a jdu za týden ještě na vyšetření břicha, krku a pod.

zda-li nemám někde metastáze
Velice doufám, že ne, ale prý vysoce bílkovinná strava rakovinu krmí. Celý život nekouřím, alkohol piji jen příležitostně při oslavě a to pouze skleničku vína nebo 1 pivo, tvrdý alkohol mi nechutná a ani nedělá dobře.

Jen jsem měla víckrát v životě pracovní stresy a pak ulítávala na sladkém a proto také nadváha. Eva

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector