Rakovina kosti – Vše o zdraví

Rakovina u psů je bohužel běžnou součástí praxe veterinářů. Pro majitele psů je to oblast většinou neznámá do té doby, než s ní mají osobní zkušenost. Pojďme se společně podívat, jaká onkologická onemocnění mohou našeho pejska potkat a jak se s nimi vypořádat. Tentokrát pro vás máme i osobní zkušenost.

Rakovina je proces, při kterém v těle nekontrolovatelně rostou poškozené buňky. Buňky jsou základní stavební jednotkou těla. Ve zdravém těle rostou, dělí se a také umírají.

Tělo rozpozná poškozené buňky a zničí je, nebo omezí jejich růst. V případě, že buňka není zlikvidována včas, nekontrolovatelně roste a rozvíjí se v nádor.

Rakovina může postihnout jakýkoli tělesný orgán a cestovat do dalších částí těla.

Příznaky rakoviny

Majitelé psů si nejčastěji všimnou bouličky na těle nebo zvětšených lymfatických uzlin. Ne každá forma onkologického onemocnění je provázena fyzickou bouličkou. Můžete pozorovat i jiné příznaky, jako je časté zvracení, průjem, prudká změna hmotnosti, kulhání či otok nohy, krvavý výtok z úst či nosu, otok břicha, nechutenství či snížená energie.

Pokud se některé z příznaků u vašeho psa objeví, určitě navštivte veterinárního lékaře a nechte pejska kompletně vyšetřit. Jak již bylo zmíněno, rakovina se může šířit v celém těle a postihnout i jiné orgány těla, než kde právě pozorujete problém. Jedná se o tzv. metastázy.

Nádor u psa

Při vyřčení diagnózy nádor u psa vás jistě napadne, zda se jedná o maligní nádor či o benigní nádor. Jednoduše řečeno, zajímá nás, jak vážné to s pejskem je a jakou má šanci rakovinu porazit. Nádory se ale nedělí jen na tyto dva typy podle závažnosti, ale na mnoho různých typů, podle místa výskytu a projevu. Mezi nejběžnější typy nádorů patří následující:

Lymfom způsobuje zvětšení mízních uzlin, které můžete nahmatat nejčastěji pod čelistí, před rameny, v podpaží a tříslech a za “kolenní” oblastí psů. Vyskytnout se však může v každé části těla.

Jedná se o rakovinu kostí. U psů obvykle osteosarkom vzniká v jedné z končentin a postihuje častěji velké psy. Příznak je otok končetiny.

Nádory mastocytů se u psů vyskytují nejčastěji na kůži nebo pod kůží. Způsobují přetrvávající otok.

  • Nádor mléčné žlázy u feny

Nádory mléčných lišt jsou jedny z nejčastějších typů rakoviny u starších nekastrovaných fen. Prevencí je velmi časná kastrace feny.

Léčba rakoviny

Každý případ je velmi individuální a léčebný plán je potřeba přizpůsobit na míru potřebám pacienta. Na rozdíl od lidí psi netrpí vedlejšími účinky, jako je vypadávání vlasů a nevolnost. Neuvědomují si své onemocnění a zůstávají tak šťastní a pozitivní po celý průběh nemoci. Podáváním vhodných doplňků stravy můžete zpomalit růst mnoha nádorů.

Chemoterapie je léčba za použití léků proti rychle rostoucím rakovinným buňkám. Způsob podání je nejčastěji injekční do žíly, pod kůži nebo do nádoru. Možné je ale i podání ve formě tablet. S veterinárním lékařem vyberete nejvhodnější způsob pro vašeho psa.

Chirurgický zákrok je nejčastěji používanou technikou při léčbě rakoviny u psů. Cílem operace je odstranění a eliminování rakovinné masy.

Jedná se o podávání chemoterapie přímo do nádoru nebo do místa po odstraněném nádoru. Cílem je zabránit opakování nádoru. Lokální chemoterapii je možné použít i před operací pro zmenšení nádoru a snadnější zákrok. Běžné je podání po chirurgickém zákroku, kdy nebylo možné odstranit všechny nádory.

 Radiační léčba je forma terapie, která používá silné záření k zničení rakovinné buňky. Může být použita společně s chirurgickým zákrokem i chemoterapií.

Jaká je osobní zkušenost s rakovinou čtyřnohého člena rodiny?

Přinášíme vám rozhovor s Dominikou, majitelkou fenky border kolie Kiwi, která onemocněla rakovinou ve velmi mladém věku. Jaké byly pocity a čím si společně holky prošly? Nejen to se dočtete níže.

Rakovina kosti - Vše o zdraví

Jaké byly prvotní příznaky? Co byl ten impulz, jít k veterináři řešit, že něco není v pořádku.

Objevila jsem jí bulku na mléčné liště a dost zvětšenou uzlinu v třísle. To samotné byl samozřejmě impulz jít k veterináři a zjistit, co jsou ty bulky zač. Jiné příznaky neměla, byla stále veselá. Bulka v třísle nebyla na pohybu nijak znát, normálně jedla a neměla žádné jiné příznaky, že by něco nebylo v pořádku.

Pamatuješ si prvotní pocity a myšlenky, jaké přišly po vyřčení diagnózy?

Pamatuji si telefonát s panem veterinářem doteď. Snažil se být zdvořilý, ale věděl, že pro mě nemá vůbec dobré zprávy. Spustily se mi slzy, bylo mi to strašně líto, ale byla jsem odhodlaná bojovat. Po telefonátu jsem objala Kiwču a slíbila jí, že pro ni udělám cokoliv, co půjde, a budeme si spolu užívat každý den a nikdy ji nenechám se trápit.

Jakou prognózu jsi slyšela od lékaře? Jaké řešení (léčba) vám bylo nabídnuto? Podstoupili jste léčbu? Co to všechno obnášelo?

Od veterináře jsem slyšela tu nejhorší možnou diagnózu, a to zhoubný metastázující nádor. První bulky odebíral běžný veterinář, který je zaslal poté na rozbor. Po zjištění diagnózy jsme se s veterinářem sešli a rozebrali léčbu. Udělali jsme RTG plic, abychom zjistili, zda má cenu odoperovat mléčné lišty, na kterých se nádor objevil.

Plíce jsou totiž první, kam nádory metastázují. Na RTG nebyly zřetelně nádory vidět, tak Kiwinka podstoupila velikou operaci, kdy se vyndaly obě mléčné lišty a proběhla rovnou i kastrace. Po vyndání stehů jsme přešly na kliniku k onkologovi.

Ten pro nás bohužel neměl vůbec dobré zprávy, jelikož na sonu břicha byly vidět v celém břiše nádory a na RTG plic byly vidět nádory také. Již jsme zjistili, že je to tak moc agresivní rakovina, že tento boj nemůžeme vyhrát. Mohli jsme jí ale pomoci a rakovinu zpomalit pomocí chemoterapie, kterou nám onkolog nabídnul.

A jelikož jsem byla odhodlaná zkusit vše, co by jí mohlo pomoci, tak jsme léčbu vyzkoušeli. Tato léčba obnášela pravidelné návštěvy veteriny, kdy jí byla kontrolována krev a podávány látky pomocí kapačky. Chemoterapii samotnou zvládala Kiwinka dobře. Nebylo jí po tom nijak špatně, měla chuť jíst i chuť do života.

Bohužel po třetí či čtvrté dávce chemoterapie nám veterinář sdělil, že chemoterapie nezabírá, jak by měla, a nádory se vůbec nezmenšují a nemizí a doporučil nám nepokračovat a užít si naplno všechen zbývající čas.

Kolik v té době pejskovi bylo?

Když jsem našla první bulky, tak bylo Kiwince 3 roky a 5,5 měsíce. Kiwince jsem slíbila, že ji nikdy nenechám se trápit, takže jsem se včas rozhodla pro možnost eutanázie.

Věděla, že to v žádném případě nenechám dojít do stádia, kdy by kašlala a nemohla pořádně dýchat. Odešla víceméně v plné síle, šťastná a bez jakéhokoli trápení. Odešla ve 3 letech a 8 měsících.

Zajímavé:  Krkací Test Zdraví Az?

Tedy 2,5 měsíce po nalezení prvních bouliček.

Máš nějaké doporučení, pro ostatní majitele, které to potká? 

Hlavně si užívejte s pejskem naplno každý den. Rakovinu prokonzultujte opravdu s odborníky na onkologii, pokud chcete nejrelevantnější informace. Nehledejte odpovědi na otázky, proč zrovna můj pes, proč ho něco takového muselo potkat. Nikdy se takové odpovědi člověk stejně nedobere.

Myslete prosím hlavně na ně a nenechte je sobecky dojít do konečného stádia, kdy se trápí. Pokud nelze boj vyhrát, rozlučte se s pejskem včas, kdy se ještě netrápí. Oni nám lásku dávají celý svůj život a jsou věrní parťáci, tak si zaslouží plnou péči, naší lásku a důstojný odchod.

Pokud i vy aktuálně bojujete s tímhle strašákem, posíláme hlavně sílu, ať léčba zabírá. I když je to strašně těžké, snažte se myslet pozitivně a upřímně si užívat každou volnou chvilku s vaším parťákem. Spolu to zvládnete!

Autor fotografie u rozhovoru: Jana Krátká

Sarkomy kostí

Zhoubné tedy tzv. maligní kostní nádory (dříve ne zcela správně nazývané „rakovina kostí“) lze rozdělit na dvě podskupiny.

Tzv. „primární“ kostní nádory se nazývají kostní sarkomy.  Vznikají z buněk, které se za normálních okolností diferencují v kost, chrupavku, ev. vazivovou tkáň.

Druhou skupinu tvoří tzv. sekundární kostní nádory = metastázy. Vznikají zhoubným bujením nádorových buněk, které se v kosti běžně nevyskytují a jsou spojeny s výskytem nádorů jiné tkáně/orgánu – nejčastěji pak prostaty, prsu, plic, ledvin, štítné žlázy a dalších. Jde o buňky, které se z těchto nádorů do kosti dostaly krevní cestou.

Kostní sarkomy jsou výskytem extrémně vzácná a představují asi 0,3 % všech zhoubných nádorových onemocnění. Ročně je tento nádor zjištěn na území EU u cca 10 pacientů na 1 milion obyvatel. Za poslední dostupné 5leté období bylo v ČR diagnostikováno asi 100 případů ročně.

Jde o nádorové onemocnění raritní, méně se na ně při prvních příznacích myslí a zdravotnická pracoviště mají s jejich diagnostikou a léčbou málo zkušeností. Většina nemocných se sarkomy tak přichází k léčbě pozdě a mnozí navíc po léčbě nedostatečné nebo nesprávné.

Prvním příznakem bývá bolest, především noční, nereagující na běžné léky proti zánětu či bolesti. Později se objevuje zduření a otok okolí. Častá bývá i úrazová anamnéza, která může vést k podcenění příznaků a oddálení správné diagnózy. Někdy naopak minimální úraz upozorní na větší zdravotní problém.

Jasná příčinná souvislost mezi úrazem a následným vznikem nádoru však prokázána nikdy nebyla. Na končetinách může dojít k omezení funkce kloubu. V lokalizaci břišní či hrudní může být prvním příznakem až tlak nádorové masy na sousední orgány, který může vést ke vzniku nespecifických příznaků – např. k bolestem zad, břicha, dušnosti či k obstrukčním obtížím.

Často bývá prvním projevem až vznik tzv. patologické zlomeniny, tedy zlomeniny vzniklé bez úrazového děje (gól do branky, otevření dveří, posun řadící pákou v autě).  Dráždivý kašel s příměsí krve může být prvním projevem již metastického onemocnění.

Obecně platí, že přetrvává-li nově vzniklá bolest více než 6 týdnů, a to i po předchozím úrazu, narůstá-li či se objeví otok, je třeba podrobného vyšetření. Stejně tak, dojde-li ke vzniku zlomeniny bez jasného důvodu.

Sarkomy jsou vždy závažným onemocněním. Ohrožují nemocné především narušením kontinuity kosti, prorůstáním do okolních struktur včetně nervově cévního svazku.

Některé se mohou šířit krevní cestou do vzdálených orgánů zejména do plic a kostí.

Mikroskopickým vyšetřením nádorové tkáně jsou patologové schopni odlišit více než 20 různých subtypů kostních sarkomů, které se liší svojí agresivitou, odpovědí na léčbu i prognózou.

Osteogenní sarkom (osteosarkom) a Ewingův sarkom jsou nejčastejší nádory dětí, adolescentů a mladých dospělých, mohou se ale vyskytnout i ve věku vyšším.

Chondrosarkom je nejčastějším kostním sarkomem vyššího věku, často bývá klinicky němý a může tak dorůstat enormních rozměrů např. v pánvi. Vzácně mohou tyto nádory vznikat i v měkkých tkáních. Ostatní typy kostních sarkomů jsou skutečně extrémně vzácné.

Obrovskobuněčný kostní nádor je nádor nejisté biologické povahy, roste lokálně agresivně, časté jsou místní recidivy a vzácně může i metastazovat do plic.

O prognóze onemocnění vypovídá také stupeň diferenciace (vyzrávání) sarkomu čili tzv. grading, který má obvykle tři stupně od nejpříznivějšího k nejméně příznivému. O prognóze onemocnění rozhoduje anatomické umístění nádoru, jeho velikost, rozsah postižení (onemocnění lokalizované/metastatické), operabilita a uvedený grading. Zásadní je ovšem primární léčebný postup.

Pro další osud pacienta je důležitá kvalitně odebraná anamnéza, klinické vyšetření a prostý rtg snímek, který je rychlou, obecně dostupnou a levnou vyšetřovací metodou.

Již na základě nálezu na prostém rtg snímku by měl být pacient (s dosud onkologicky němou anamnézou) odeslán k vyšetření do specializovaného centra, které se diagnostice a léčbě kostních sarkomů věnuje. Každá solitární(=izolovaná=jediná) patologická kostní masa má být nejprve vyšetřena histologicky.

Validní odběr tkáně ve většině případů otevřenou cestou má být proveden specializovaným lékařem se zkušenostmi s těmito nádory.

Zásadní pozornost je třeba věnovat zlomeninám vzniklým bez úrazové anamnézy, kde zásadní chybou je snaha o zajištění kontinuity kosti zavedením materiálu přes patologicky změněnou kost, neboť tento výkon výrazně zvyšuje možnost šíření nádorových buněk krevní cestou. Na specializovaném pracovišti pak vyjma histologického ověření probíhá další došetření (MR, rtg/CT hrudníku scintigrafie skeletu..)

Radikální chirurgické odstranění je metodou volby u nízce maligních lokalizovaných kostních sarkomů.

U vysoce maligních osteogenních sarkomů a Ewingova sarkomu léčba až na výjimky začíná podáním systémové chemoterapie cytostatiky, po které následuje léčba lokální, tedy ve většině případů chirurgická.

Ozařování má v léčbě chodro- a osteosarkomů postavení metody doplňkové a zásadní roli má i v léčbě paliativní.

Léčba sarkomů by měla být prováděna výhradně na specializovaných pracovištích, které k tomu mají dostatečně zkušený mezioborový tým a zázemí všech léčebných modalit.

Léčba pacientů se sarkomy skeletu by měla být u nás soustředěna na max. 2-3 pracoviště. Cílem je zlepšení léčebných výsledků, neboť je obecně známo, že s kvantitou roste kvalita.

Je v zájmu každého pacienta, aby preferoval diagnostiku a léčbu onemocnění sarkomem (a nejen jím) na specializovaném pracovišti, které k tomu má podmínky vybavením i zkušenostmi.

Doplňky stravy jako pomoc při rakovině. Ano či ne?

Toto je velmi citlivé téma a jeho pojetí vždy bude vzbuzovat emoce. Nicméně je to jeden z nejčastějších dotazů, které se mi dostávají do poraden. Pochopení, co je vlastně celostní přístup a co můžete od doplňků stravy a bylin očekávat, je pak celkem zásadní pro rozhodnutí.

Bohužel faktem zůstává, že stále více lidí slyší ortel RAKOVINA. V okamžiku vyřčení slov: „Máte rakovinu“ se kompletně zboří dosavadní svět a pohled na život. V první fázi přijdou na mysl otázky proč zrovna já, co jsem komu udělal/a apod.

Zajímavé:  Vitaminy Pro Kojící Ženy?

Po počátečním šoku vznikne potřeba odpovědí a hledání informací. Jednou z prvních možností je internet. To je nekonečná studnice dat o možnostech alternativní léčby, doplňcích stravy, které zaručeně pomáhají, diskuze rozebírající to či ono. Po pár hodinách hledání však není nikdo moudřejší než před tím.

Pak je tu samozřejmě lékař, který však nemá mnoho času. O nějaké komunikaci, kterou známe z lékařských seriálů, pak nemůže být řeč. Navíc výživa onkologického pacienta je u nás velmi v pozadí a lékaři se tím téměř vůbec nezabývají. Je zajímá nádor a jeho zmenšování, což je v pořádku.

Takto je naše medicína nastavena. 

Léčba je velmi náročná a přináší velkou škálu vedlejších účinků. Mnohým z nich lze předejít správnou stravou a výživou. Tímto článkem bych ráda přiblížila přínos správné výživy a doplňků stravy při onkologické léčbě.

Doplněk stravy je přesně to co popisuje. Je to strava. Zesílená strava, která dodá organismu látky potřebné pro správné fungování. Nelze však od nich očekávat vyléčení nebo dokonce náhradu samotné léčby. Představují element, který tělu dodáte, aby zvládlo náročnou léčbu a psychicky náročné období.

Ideálním příkladem použití těchto látek je tzv. komplementární medicína.

Ta aplikuje západní medicínu (postup lege artis) ve spolupráci s výživou (tedy doplňky stravy a samotnou stravou), mnohdy v kombinaci s dalšími metodami, kde by neměla chybět práce s „hlavou“ nebo-li psychosomatika.

Každá nemoc totiž vzniká z toho, že člověk nežije zdravě, a to se týká jak hmotného těla, tak naší psyché. Komplementární přístup je hodně o tom, že nemocný člověk by měl pochopit co se s ním děje a co musí v životě změnit, aby přestal být nemocný.

V některých zemích jsou běžné kliniky komplementární medicíny, kde pacient přirozeně napravuje to, co mu náročná léčba dělá s organismem.

Takový člověk má mnohem vyšší šanci na přežití, protože jeho organismus je silný, aby si poradil jak s náročnou léčbou, tak s nemocí samotnou. U nás je tento postup lékaři zatracován.

Ozývají se argumenty – „neexistují žádné průkazné práce, které by účinnost tvrdými fakty podporovaly“ / „imunitní systém nemá při léčbě rakoviny žádný význam“ (tento názor se již pomalu mění) / „žádný přípravek nemůže posílit imunitu, strava nemá na léčbu vliv, jezte si, co chcete a na co jste zvyklí“. To je však pravda pouze z části. Důležitým prvkem tohoto komplexního přístupu je zvýšení kvality života (Quality Of Life), což umožní člověku více pracovat sám se sebou, protože na to má sílu.

Přírodní léčení je tu s námi staletí. Někdy se jeho metody osvědčily, někdy méně. Často platilo, že těžké nemoci se léčily jedovatými bylinami. Stejně tak, jako dnes nádor léčíme jedovatými léky. Nicméně vždy s tím ruku v ruce šla péče o zbytek těla. Aby ta jedovatá bylina zničila pouze to, co má a nezabila člověka. Na to my dost zapomínáme. Řešíme nádor, nikoliv člověka.

Imunitní systém nemá skutečně přímý vliv na léčbu rakoviny. Je však zodpovědný za dohled nad případným nádorovým bujením. Je tedy důležité, aby byl silný, a to hlavně po léčbě.

Chemoterapii mohlo uniknout 5% nádorových buněk, které silný imunitní systém v pohodě zničí. Zvládne to vyčerpané tělo po chemoterapii? Pokud ne, dojde k rozvoji metastáz a návratu onemocnění.

Navíc dnes i od lékařů začínáme slýchat, že vznik rakoviny je v podstatě selhání imunitního dohledu.

U mnohých přípravků existují vědecké práce na renomovaných pracovištích, které potvrzují jejich účinnost. Např. přípravkem ImunoBran se zabýval Ústav experimentální onkologie v Bratislavě a potvrdil hypotézu, že podporuje dozrávání dendritických buněk (důležité buňky imunitní systému). 

Jenže, zeptejte se lékaře, zda vám nějakou vhodnou výživu doporučí. Myslím, že dostanete doporučení maximálně na Nutridrink. 

Doplňků stravy vhodných při rakovině je na trhu více. Ty skutečně seriózní si nekladou za cíl léčit rakovinu. Jsou pouze podpůrným přípravkem pro celostní řešení nemoci.

Přírodní medicína byla používána tisíciletí a má své opodstatnění. Léčivé houby (Reishi, Shiitake, Maitake) se používají v Japonsku a Číně déle, než u nás vůbec byla nějaká civilizace. 

Když budete mít infarkt, dokáže vám lékař zachránit včasným zásahem život. O tom vůbec nebudeme diskutovat. Nicméně třeba potom začnete přemýšlet nad tím, co byste mohli pro sebe udělat, aby se to neopakovalo a jak si můžete zlepšit kvalitu života.

Bez změny životního stylu a stravy jsou peníze za doplňky vyhozené z okna. O samotné stravě by se dal napsat dlouhý článek, který zde shrnu do pár vět.

  • Je nutné jíst lehkou a lehce stravitelnou stravu, aby se oslabené tělo nemuselo zatěžovat ještě trávením. POZOR – když řeknu lehkou stravu, nemyslím tím zeleninový salát. Čerstvá, studená zelenina rozhodně nepatří mezi lehce stravitelné jídlo. Naopak. Dopřejte si vařenou zeleninu, kvalitní obiloviny, polévky (dlouho vařené vývary).
  • Zařaďte do stravy látky, které jsou plné vitamínů a minerálů, stopových prvků apod. Z nich je naše tělo spojeno a při výpadku jednoho z nich dojde k nemoci. Je to jako u auta. Když vypadne jedna matička, tak auto bude jezdit, ale za nějaký čas zastaví a buch. Patří sem kořenová zelenina, skutečné jídlo (žádné polotovary).
  • Omezte na minimum mléčné výrobky a sacharidy. Není nutné se jich ze dne na den vzdát na 100%, ale omezte je na 10% svého běžného příjmu.
  • Úplně vyřaďte alkohol.

Zde bych ráda uvedla příspěvek z diskuze na www.omlazeni.cz

„Nejsem odborník, ale na to, že jsou to POUZE doplňky, jsou strašně drahé“.  

Pojďme se vrátit k tomu autu. Když vám řeknou v servisu 10.000,- Kč za opravu auta, zaplatíte to bez mrknutí oka. Když máte dát i nižší částku za servis svého těla, tak už to vadí.

Považujeme své zdraví za samozřejmost a ani nás nenapadne tělu vyměnit olej. Netvrdím, že musíte utrácet desetitisíce.

Někdy to opravdu není nutné, ale je dobré si uvědomit, co jste do svého tělesného i psychického zdraví za svůj život investovali.

Důležitá je také volba správného doplňku stravy a postupu. Každé onemocnění a stav pacienta si vyžaduje jiný postup a terapie by měla být individuální. Ideální by bylo, kdyby existovala odborná výživová centra, která na základě výsledků vyšetření a aktuálního stavu pomohou pacientovi s vhodnými praktikami a výživou. To je však zatím utopie.

Za svoji praxi jsem nastudovala mnoho zdrojů a téměř všechny se shodují na základní lince:

  • podpoření imunitního systému
  • očista a regenerace střeva
  • dodání potřených vitamínů, minerálů a stopových prvků
  • řešit emoce a vztahy (k sobě, ke svému okolí)
Zajímavé:  Skřípnutý Sedací Nerv Léčba?

Vždy je však potřeba spíše posilovat, než detoxikovat.

Dříve jsem je v tomto článku měla, ale čím déle jsem v praxi, tím vidím, že obecná doporučení nelze dávat. Každý z nás má úplně jiné potřeby, jinou konstituci a jiný důvod, proč k onemocnění dospěl.

Vím, že je důležité nemoc pochopit. 

Vím, že je důležité udržovat kvalitu života. Pokud se budete i při léčbě cítit dobře, tak i „hlava“ bude v léčebném procesu fungovat pro vás.

Vím, že lékař není vševědoucí a za své zdraví v důsledku odpovídáme my sami. Neodpovídá za něj lékař, ale ni terapeut. Nehledejte pomoc v zázračných přípravcích nebo léčitelích. Ti mohou být vašimi průvodci k pochopení a nalezení něčeho, co k uzdravení potřebujete. Nechoďte k nim však s tím „tak tady mě máte a něco se mnou dělejte“.

Vím, že máme skvělou zdravotnickou péči, ale nepředávejte jí svoji moc.

Vím, že naše těla mají obrovskou moc se uzdravit.

Vím, že každá nemoc je vyústění našeho života. Beze změny není změna.

Potřebujete-li poradit s výběrem vhodných doplňků stravy můžete využít naši ePoradnu.

Řešíte-li onkologické onemocnění a chcete poradit s výběrem doplňků a pomoci na cestě, můžete využít telefonickou poradnu MUDr. Zatloukalové. 

  • Každé úterý od 13 do 14 hodin  na telefonu: 731 128 456.
  • Snad jen to, že volba aktivního přístupu je na každém z nás. 
  • Mgr. Jana Kubíčková

Nemocných rakovinou každoročně přibývá, ukazuje analýza VZP – VZP ČR

V roce 2019 se léčilo s nádorovým onemocněním celkem 317 544 klientů VZP, nejvíce za poslední 3 roky.

Nejčastějšími formami nádorových onemocnění je rakovina kůže, rakovina prsu, nádory mužských pohlavních orgánů a rakovina trávicího traktu.

Celkem za léčbu nemocných zaplatila pojišťovna v loňském roce přes 14,5 miliardy korun, nejnákladnější byla léčba nádorů mízní, krvetvorné a příbuzné tkáně.

Ročně umírá na nádorové onemocnění přes 27 tisíc lidí. Tato onemocnění jsou druhá nejčastější příčina úmrtnosti, po kardiovaskulárních onemocněních.

Počet pacientů s rakovinou každým rokem narůstá, jak ukazuje analýza, kterou vypracovala VZP k příležitosti Českého dne proti rakovině, který letos připadá na 13. května.

V letošním roce je tradiční sbírka a prodej kytiček z důvodu epidemie Covid-19 přesunuta na 30. září, v průběhu května však bude probíhat on-line kampaň s prodejem e-kytiček.

Následující tabulka ukazuje počet pacientů léčících se s nádorovými onemocněními různých orgánů a náklady VZP na jejich léčbu za poslední 3 roky.

Uvedené počty pacientů zahrnují všechny nemocné, kteří byli s rakovinou léčeni, nejen nově diagnostikované případy.

Mezi lety 2018 a 2019 došlo k nepatrnému poklesu nákladů na léčbu rakoviny i přesto, že počet nemocných pacientů vzrostl. Bylo to způsobeno mírným poklesem cen některých léčivých přípravků.

Letošní ročník Českého dne proti rakovině je zaměřen na nádorové onemocnění ledvin a močového měchýře a na prevenci. Nádory močového měchýře jsou šestou nejčastější rakovinou u mužů a třináctou nejčastější u žen.

V 90 procentech případů se jedná o nádor zhoubný. Nádory ledvin jsou také dvakrát častější u mužů než u žen.

Jak ukazuje tabulka, v roce 2019 se s rakovinou močového ústrojí léčilo přes 32 tisíc klientů VZP a na jejich léčbu bylo vyplaceno přes 1 miliardu korun.

Rok 2017Rok 2018Rok 2019Počet pacientůNáklady na léčbu v tis. KčPočet pacientůNáklady na léčbu v tis. KčPočet pacientůNáklady na léčbu v tis. Kč
Kůže 69 460 556 842 71 098 577 377 73 852 616 278
Prsa 55 814 2 140 680 57 023 2 166 673 57 474 2 153 609
Mužské pohlavní orgány 46 977 1 519 975 48 454 1 605 889 49 748 1 647 490
Trávicí trakt 48 384 3 079 790 48 117 3 117 181 46 457 2 937 717
Močové ústrojí 31 596 1 052 685 31 761 1 105 347 32 098 1 095 465
Mízní, krvetvorná a příbuzná tkáň 24 890 2 967 845 25 741 3 100 016 26 186 3 114 917
Ženské pohlavní orgány 21 769 620 330 21 384 630 269 20 751 633 828
Plíce a dýchací ústrojí 16 821 950 054 16 614 976 247 16 590 1 041 443
Přesně neurčená lokalizace 14 524 407 868 13 398 376 610 13 373 367 543
Štítná žláza a jiné žlázy s vnitřní sekrecí 9 115 97 838 9 333 95 220 9 696 98 679
Hlava a krk 7 198 371 936 7 086 367 085 7 169 353 953
Centrální nervová soustava a oči 5 007 369 391 5 007 338 838 4 882 286 804
Mezotelové a měkké tkáně 2 919 138 377 2 893 146 166 2 927 147 507
Kosti a kloubní chrupavky 1 619 64 252 1 584 71 733 1 530 54 382
Mnohočetné samostatné lokalizace 94 581 99 788 83 1 172
Celkem 309 901* 14 338 446 314 159* 14 675 439 317 544* 14 550 788

* Součet pacientů ve všech uvedených skupinách neodpovídá celkovému počtu pacientů s libovolnou onkologickou diagnózou – někteří jsou totiž uvedeni ve více skupinách, protože u nich nemoc postihla více orgánů

Důležitá je prevence

Dodržování různých lékařských doporučení snižuje riziko vzniku rakoviny a mnoho nádorů může díky včasnému odhalení být vyléčeno. Všeobecná zdravotní pojišťovna dbá na zdraví svých klientů a dlouhodobě se zaměřuje na prevenci rakoviny.

Samozřejmostí jsou bezplatné pravidelné preventivní prohlídky a screeningová vyšetření v rámci zdravotního pojištění. Díky těmto vyšetřením lze odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu, kdy lidé nemají žádné příznaky či potíže. Pojištěncům, kteří na tyto prohlídky nechodí, posílá VZP zvací dopis. Právě díky screeningovým vyšetřením jsou nádory odhaleny včas.

Nad rámec zdravotního pojištění mohou zájemci o preventivní onkologickou prohlídku navštívit některé ze spolupracujících pracovišť, pojišťovna jim na vyšetření přispěje až 3 000 Kč. VZP nabízí i řadu dalších benefitů zaměřených na prevenci nádorových onemocnění.

Například příspěvek až 2500 Kč na přípravky na odvykání kouření, příspěvek až 500 Kč na vyšetření kožních znamének jak pro dospělé, tak pro děti, anebo pro ženy ve věku od 25 do 45 let (kdy ještě nemají nárok na hrazenou screeningovou mamografii) až 500 Kč na preventivní vyšetření karcinomu prsu.

Na vzniku nádorových onemocnění se podílí genetika, životní prostředí a celkově životní styl. Za velké viníky nádorových onemocnění bývá označován alkohol, tabák, konzumace nevhodných potravin a obezita, což jsou faktory, které může člověk ovlivnit. Dle Národního onkologického programu lze správnou úpravou životního stylu předejít každému třetímu onkologickému nálezu. 

Vlastimil Sršeňtiskový mluvčí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector