Řezání v krku – Vše o zdraví

Řezání v krku - Vše o zdraví

Dlouhodobá bolest v krku může být způsobena celou řadou různých zdravotních potíží, včetně alergií, infekčních onemocnění a dalších chorob. Zjištění příčiny chronické bolesti v krku je tak důležitým prvním krokem k tomu, abychom mohli co nejrychleji zahájit správnou léčbu a vyhnout se věcem, které opakující se bolesti v krku vyvolávají.

  • Spouštěčem chronické či dlouhotrvající bolesti v krku jsou často infekční onemocnění hrdla nebo alergie a/nebo suchý vzduch v domě či bytě, kde žijeme.
  • Osoby s astmatem jsou náchylnější k rozvoji dlouhodobé bolesti v krku, protože jsou na výše uvedené spouštěcí faktory citlivější.
  • V některých případech potíže časem odezní sami bez nutnosti jakékoli léčby, ale pokud potíže přetrvávají déle než 5 až 10 dní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc (1).
  • V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny a spouštěče dlouhodobé (chronické) bolesti v krku.

Kouření

Vdechování kouře z cigaret či doutníků, který je kombinací horkého, suchého vzduchu a toxických chemických látek, dráždí citlivé sliznice hrdla. Kuřáci proto pravidelně trpí dlouhodobou bolestí v krku.

Kouření také zvyšuje riziko dalších respiračních infekcí, se kterými je rovněž spojena bolest v krku, jako jsou virózy, nachlazení, chřipka a další infekce horních či dolních cest dýchacích.

Kouření totiž, mimo jiné, oslabuje imunitní systém a navíc zvyšuje riziko dalších onemocnění, jako je například rakovina krčních orgánů (hlasivky, hrtan, apod.), které se rovněž mohou projevit dlouhodobou bolestí v krku a/nebo chrapotem.

Pokud kouříte a trápí vás dlouhodobé bolesti v krku, které neodezní do 5 – 10 dnů nebo se u vás střídají epizody bez bolesti v krku s obdobím chronické bolesti v krku a/nebo se objeví chrapot, který neodezní do 5 – 10 dní, vyhledejte lékařskou pomoc.

Znečištěné ovzduší

Smog a znečištěné ovzduší jsou nedílnou součástí života řady lidí, zejména ve velkých městech a v okolí průmyslových podniků nebo elektráren. Vdechování smogu nebo znečištěného vzduchu má do jisté míry podobné účinky jako kouření a může vést k dlouhodobým bolestem v krku.

Zvlášť škodlivé je vdechování kouře a smogu za teplých dní.

U lidí, kteří dýchají znečištěný vzduch, se mohou, mimo jiné, objevit následující příznaky:

  • bolest na hrudi
  • chronické bolesti v krku
  • kašel
  • astma

Alergie

  1. Alergeny jsou látky, které vyvolávají (spouští) alergickou reakci.

  2. Patří mezi ně různé druhy potravin, pyly, chemické látky užívané například v čistících prostředcích nebo kosmetických výrobcích (například existuje alergie na barvu na vlasy) a/nebo různé materiály užívané například při výrobě šperků (například alergie na nikl).

  3. Dlouhodobé bolest v krku trápí alergiky především v letních měsících a také v době, kdy je koncentrace pylů v ovzduší vysoká (například na jaře).

  4. Alergie mohou způsobit takzvanou zadní rýmu, při které se tvoří nadbytek hlenů, které stékají do krku přes zadní část nosu a dráždí hrdlo, což může být jednou z příčin přetrvávající, chronické bolesti v krku.
  5. Zadní rýmu vyvolávátaké nachlazení, chřipka, reakce na některé léky a také počasí.
  6. U lidí, kteří jsou alergičtí na pyly, traviny nebo plísně se při expozici alergenu, objevují, mimo jiné, následující příznaky:

Dýchání ústy

  • Lidé, kteří běžně dýchají pouze ústy mají vyšší riziko dlouhodobé bolesti v krku, které se objevují nejčastěji ráno, po probuzení.
  • Pokud celou noc dýcháte ústy, probouzíte se ráno s pocitem suchosti v ústech a bolestí v krku, které odezní poté, co se napijete nebo najíte.
  • Důvodů, proč lidé dýchají ústy, je celá řada, přičemž nejčastěji je příčinou zablokování horních cest dýchacích zvětšenými mandlemi, polypy nebo hlenem.
  • Pokud se ráno často probouzíte s pocitem bolesti v krku nebo suchosti v ústech, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Virové a bakteriální infekce horních cest dýchacích

Dlouhodobé bolesti v krku mohou být spojeny s obyčejným nachlazením (virózou) a/nebo chřipkou a mohou přetrvávat i poté, co ostatní příznaky těchto onemocnění, jako jsou rýma, kašel nebo horečka odezněly.

Stejně jako chřipka, je i nachlazení nejčastěji způsobeno viry (i proto se mu říká viróza) a virové infekce patří mezi nejběžnější příčinu bolesti v krku. Bolesti v krku spojené s virózami či chřipkou obvykle časem sami odezní i bez léčby.

V některých případech může být bolest v krku způsobena bakteriálními infekcemi. V takovém případě léčba spočívá v užívání antibiotik. Na druhou stranu v léčbě virových infekcí se antibiotika obvykle nepoužívají, protože proti virům nepůsobí.

Tonzilitida (akutní angína, zánět mandlí)

Dalším infekčním onemocněním, které může být spojeno s dlouhodobou bolestí v krku je zánět mandlí (tonzilidita).

Toto onemocnění vyvolávají jak viry, tak baktérie a i když tonzilitidy nejčastěji postihují děti, mohou se vyskytnout v kterémkoli věku.

Léčba závisí na tom, co onemocnění vyvolalo. nejnáchylnější jsou děti.

Virové záněty mandlí se léčí klidem na lůžku, antipyretiky (léky proti horečce) a analgetiky (léky proti bolesti), zatímco u bakteriálních tonzilitid jsou lékem volby antibiotika.

Kromě dlouhodobých bolestí v krku, mezi další příznaky zánětu mandlí, mimo jiné, patří:

  • červené nebo oteklé mandle
  • horečka
  • zimnice
  • potíže s polykáním
  • chrapot nebo zastřený hlas
  • silná, řezavá až bodavá bolest v krku
  • žluté nebo bílé skvrny (čepy) na mandlích
  • zápach z úst (halitóza)

Zánět hrtanu a příklopky hrtanové (laryngitida a epiglotitida)

Laryngitida je zánět hrtanu a hlasivek a je nejčastěji způsobena virovou infekcí, nicméně mohou jí vyvolat i některé baktérie.

Projevuje se zejména ostrou, řezavou bolestí v krku, která se zhoršuje při polykání a mezi další příznaky patří zvýšená teplota, chrapot nebo kašel.

Léčba závisí na původci onemocnění. Stejně jako u jiných infekčních onemocnění se bakteriální laryngitidy léčí antibiotiky a v případě virových zánětů hrtanu je léčba symptomatická.

Laryngitida obvykle není nebezpečná či život ohrožující a projevuje se spíše kratšími bolestmi v krku, které rychle odeznívají, nicméně někdy mohou pacienta obtíže trápit i delší dobu.

Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud bolest v krku nepoleví do 5 – 10 dnů nebo pokud se váš stav zhorší, objeví se vysoké teploty, zmatenost nebo neurologické příznaky (světloplachost, bolesti hlavy, závrať, motání hlavy, zvracení, nevolnost, apod.).

Naproti tomu epiglotitida (zánět hrtanové příklopky) je život ohrožujícím onemocněním, které postihuje zejména malé děti ve věku 2 – 5 let. Původcem onemocnění je baktérie zvaná Haemophilus influenzae (česky hemofil).

  1. Kromě silných bolestí v krku bývá postižené dítě klidné (nepláče a nekašle, protože pláč a kašel hodně bolí) a z úst mu mohou vytékat sliny (protože pro silnou bolest v krku a dušnost nechce zavřít ústa).
  2. Problém je, že zánět postihuje hrtanovou příklopku a může kdykoli dojít k jejímu reflexnímu zaklopení, čímž se uzavřou dýchací cesty a dítě se bez pomoci (tracheostomie nebo koniotomie) do několika minut udusí (sanitka nestihne dojet).
  3. Dnes se naštěstí se život ohrožující epiglotitidou setkáváme stále méně, protože děti jsou proti hemofilům očkované v rámci hexavakcíny.
  4. Léčba spočívá v zajištění dýchacích cest (zaintubování a připojení na umělou plicní ventilaci), podávání antibiotik a kortikosteroidů.

Infekční mononukleóza

  • Infekční mononukleóza je onemocnění postihující zejména děti, které se projevuje podobnými příznaky, jako chřipka, včetně bolesti v krku, které mohou trvat delší dobu.
  • Kromě chřipkových příznaků bývá u infekční mononukleózy častým příznakem také halitóza (zápach z úst), únava a splenomegalie (zvětšení sleziny).
  • Původcem infekční mononukleózy je EB virus (virus Epsteina-Barrové).
  • Léčba je symptomatická a dlouhodobá a zahrnuje také dietní opatření v podobě jaterní diety.

Peritonzilární absces

  1. Peritonzilární absces je komplikací nesprávně léčeného nebo nedoléčeného bakteriálního zánětu mandlí.
  2. Absces je v podstatě dutina vyplněná hnisem, která se může vytvořit kdekoli na těle.

  3. Pokud se vytvoří v blízkosti jedné z mandlí, hovoříme o takzvaném peritonzilárním abscesu, který vypadá jako boule naplněná hnisem na jedné nebo obou krčních mandlích, ze které se může infekce šířit do okolních tkání.

  4. Příznaky peritonzilárního abscesu jsou do značné míry podobné příznakům akutní tonzilitidy, nicméně bývají často závažnější a pacienta mohou bolesti v krku, horečky a další potíže trápit opravdu dlouhodobě.

  5. V případě peritonzilárního abscesu je nutné co nejrychleji zahájit léčbu, užívají se antibiotika a lékař se může pokusit absces vypustit (odborně se tomuto postupu říká drenáž abscesu).

Kapavka (gonorrhea)

Kapavka patří mezi pohlavně přenosné choroby a jejím původcem je baktérie Neisseria gonorrhoeae. Postihuje zejména pohlavní orgány, nicméně v případě orálního sexu může postihnout i hrdlo a v takovém případě se, mimo jiné, projeví dlouhodobými bolestmi v krku.

Léčba spočívá v užívání antibiotik.

Refluxní choroba jícnu

  • Refluxní choroba jícnu je onemocnění, které nejčastěji vzniká v případě poruchy dolního jícnového svěrače, který z nějakého důvodu úplně nedovírá a propouští tak kyselý žaludeční obsah zpět do jícnu, což se projevuje nepříjemnými pocity, jako jsou bolesti břicha a na hrudi, které mohou připomínat infarkt, pálením žáhy a také chronickými bolestmi v krku a chrapotem, zejména ráno, pokud se kyselý žaludeční obsah přes noc dostal až do krku.
  • Pokud často trpíte na pálení žáhy, chrapotem nebo dlouhodobými bolestmi v krku bez jiné zjevné příčiny, či pálením nebo bolestmi na hrudi či v oblasti středního epigastria (horní střední část břicha, těsně pod žebry v místě, kde leží žaludek a gastroezofageální junkce, tedy vstup jícnu do žaludku), navštivte co nejrychleji svého lékaře.
  • Neléčený reflux může způsobit závažné zdravotní potíže.
  • Léčba refluxu závisí na vyvolávající příčině a zahrnuje léky na snížení tvorby žaludečních kyselin (například inhibitory protonové pumpy) nebo operační řešení.
Zajímavé:  Recept proti zrezivění – vše o zdraví

Oslabená imunita

  1. Osoby s oslabenou imunitou jsou náchylnější k rozvoji chronických bolestí v krku.
  2. Je to proto, že slabá imunita se nedokáže vypořádat s baktériemi a viry, které způsobují respirační i jiné infekce a pacient tak snáze onemocní.

  3. S oslabenou imunitou jsou spojeny některé choroby, jako jsou například:
  • revmatoidní artritida
  • systémový lupus erythematodes
  • AIDS
  • nádorová onemocnění a další choroby, léčené chemoterapií

Pokud máte oslabenou imunitu, můžete vyzkoušet některé z těchto potravin na její posílení.

Nádory krku a hrdla

Nádory orgánů umístěných na krku, a zejména pak rakovina hrtanu, hlasivek a dalších orgánů tvořících dýchací cesty, mohou rovněž být příčinou dlouhodobých bolestí v krku.

Mezi další příznaky nádorů krku a hrdla, mimo jiné, patří:

  • chrapot
  • dlouhotrvající kašel
  • bolest při polykání nebo polykací potíže
  • dušnost
  • úbytek na váze
  • boule nebo zvětšené uzliny na krku

Jedním z prvních příznaků rakoviny hrtanu a hlasivek bývá chrapot a změna hlasu.

Pokud chrapot neodezní do 2 týdnů, je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc (2).

Kdy vyhledat lékaře?

  • Podle Americké akademie ORL a chirurgie hlavy a krku by pacienti s dlouhodobými bolestmi v krku měli vyhledat lékaře vždy, pokud obtíže do 5 – 10 dnů neodezní.
  • Ve většině případů dlouhodobá bolest v krku nebývá bezprostředně život ohrožující a při správné diagnostice a léčbě, potíže ustoupí.
  • Nicméně pokud se objeví následující příznaky, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc:
  • vysoká horečka (nad 39°C), která po užití léků proti horečce (paracetamol, ibuprofen, apod.) neklesá nebo neodezní do 2 – 3 dnů
  • nerologické příznaky (ztuhnutí šíje s nemožností ohnout hlavu na prsa nebo otočit hlavou do stra, světloplachost, zvracení, motání hlavy, ztráta vědomí)
  • otok hrdla, který vede k potížím s polykáním, mluvením a/nebo dýcháním
  • silná bolest na jedné nebo obou stranách krku
  • zvětšené uzliny na krku nebo boule či pocit překážky v hrdle
  • chrapot, který neodezní do 2 týdnů

Co si z článku odnést?

  1. Bolest v krku patří mezi velice častý příznak řady onemocnění.
  2. Ve většině případů potíže ustoupí do několika dnů bez jakékoli léčby.
  3. Někdy mohou úlevu přinést i přírodní postupy.
  4. Pokud vás bolesti v krku trápí dlouhodobě a přetrvávají déle než 5 – 10 dní, či se opakovaně vrací, vyhledejte lékařskou pomoc.
  5. Stejně tak je nutné vyhledat lékařskou pomoc v případě, že se při bolestech v krku objeví další příznaky, jako jsou vysoké horečky, řezavá bolest v krku, boule na krku a/nebo chrapot, který do 2 týdnů neodezní.

Cervikokraniální syndrom

Také znáte ten pocit, když vás bolí za krkem a aby toho nebylo málo, přidá se i bolest hlavy? Máte pocit že vám bolest šplhá po krku přes hlavy až k čelu? Zhoršují se tyto příznaky při zátěži, nebo po dlouhém sezení? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. Možná totiž máte takzvaný Cervikokraniální syndrom.

Hlava, krk a vše mezi

Abychom tomuto pojmu porozuměli, pojďme si ho nejdříve rozebrat. Cerviko vychází z latinského slova cervix neboli krk. Poté tu máme cranium, což je lebka.

Problém se tedy bude vztahovat na tuto oblast. A poslední je slovíčko syndrom.

Syndrom označuje soubor symptomů, které jsou v tomto případě bolest, tuhost, vertigo (motání hlavy), dysphagie (problém s polykáním) a tinitus (pískání v uších).

Cervikokraniální syndrom (dále jen CC) je tedy stav, kdy dochází k podráždění a bolestem jak krční páteře tak hlavy, které mohou vyvolat i další, přidružené příznaky. Příčinou je přitom krční páteř.

A to nejčastěji atlantookcipitální a atlantoaxiální kloub, což je skloubení mezi hlavou, prvním a druhým obratlem krku. Tato oblast je jednak velmi citlivá a zároveň obsahuje velké množství proprioceptorů, které se podílejí na naší rovnováze.

Hlavové klouby jsou také v těsné blízkosti ucha. Proto se při tomto syndromu vyskytuje tinnitus.

Problém však není většinou kloub sám, ale svaly, které zde začínají, nebo se upínají. Ty díky dlouhodobému přetížení ztrácí schopnost relaxace, což vede k zvýšenému napětí, změně v metabolismu a zároveň bolesti.

Nejčastěji takto přetíženými svaly jsou svaly v oblasti šíje (krátké extenzory šíje spolu s m. semispinalis capitis a capitis splenium). Jedná se o skupinu, která zajišťuje záklony, rotaci a úklony hlavy.

Další velmi častý “výtržník” je zdvihač lopatky, který se zde upíná. Tuto oblast ovlivňují i horní vlákna trapézového svalu a nepřímo též zdvihač hlavy.

Méně častou příčinou, kterou však nelze zanedbat, jsou blokády a strukturální defekty krční páteře. Může se jednat o výrůstky, mechanické poškození vzniklá traumatem, degenerativní změny, nebo vrozené vady.

Propojení celku

Co znamená CC syndrom už tedy víme, nyní přichází na řadu jeho příčiny. Také jsme si řekli, že svaly bývají nejčastějším viníkem. Proč však dochází k jejich stažení? V tomto případě je to porucha funkce. Ne svalů samotných, ale krční páteře, nebo ještě lépe řečeno, páteře jako celku.

Páteř vždy funguje jako celek. To si musíme uvědomit. Anatomicky se člení na jednotlivé úseky, které se od sebe lehce morfologicky liší, ale naše tělo toto rozvržení nezná.

Zmiňujeme to proto, abychom si uvědomili, že zhroucený posed v židli, i když s hlavou na opěrce, může CC syndrom způsobovat úplně stejně, jako postavení, kdy máme hlavu předsunutou jako želva. Jde o celkovou statiku páteře.

V konečném důsledku nestabilita z nižších segmentů i držení hlavy v konstantním předsunu, vede k přetížení svalů šíje a postupnému zvyšování jejich napětí. Člověk v tuto chvíli začíná cítit bolest, zpočátku jen lokální. Hlava je téměř strnule držena staženými svaly ve špatné pozici.

Což se dá říct i o lopatkách. Ale asi to nejzákeřnější je, že začíná porucha nervosvalového propojení s mozkem. Jsme si tedy postupně méně a méně vědomi toho, že naše hlava je v záklonu. Nebo toho, že máme ramena až u uší. Cítíme jen bolest.

A bolest se začíná šířit. Zvýšené napětí svaloviny se přes fasciální síť (pojivovou tkáň) našeho těla šíří k po lebce a vyvolává bolesti hlavy. Přetížené svaly vysílají chybné signály o poloze hlavy.

Ty se však neshodují s ostatními rovnovážnými orgány a vzniká zmatek. Z toho vychází zmíněné motání hlavy. Svalové napětí se ale šíří dopředu i dolů, k svalům kolem hltanu a jícnu.

To může vyvolat pocity obtížného polykání, bolesti při polykání, pocity uvízlého sousta.

Hlavu vzhůru!

Možná se to nyní zdá beznadějné. Krk a hlava bolí a my přitom ani necítíme, že bychom něco dělali špatně. To ale není úplně pravda. Fakt, že nás něco bolí, je signál, že něco špatně děláme. Nemusíme tedy bolest vnímat jen jako nepříjemnou, život ztěžující věc, ale i jako zprávu od našich tkání.

V cestě za odstraněním CC syndromu bychom se měli zaměřit na tyto tři body: volnost, síla, a integrace. Začněme tím co vyhledáváme nejčastěji. Uvolnění. Ano, naše tkáně doslova prosí o uvolnění. Stažené svaly potřebují zrelaxovat, fascie uvolnit, klouby mobilizovat.

Toho všeho můžeme dosáhnout cvičením zaměřeným na uvolnění, protažení, či manuální terapií. Pokud jsou potíže dlouhodobé je dobré začít s tímto u fyzioterapeuta právě v důsledku poruchy neuromuskulární koordinace. Je však důležité u tohoto kroku neskončit, jinak se problémy vrátí a často v horší míře.

Druhý krok je síla. Naše tělo je nyní uvolněné a má možnost začít posilovat držení a funkce, které páteř stabilizují. Bez tohoto můžeme očekávat, že se naše uvolnění šíje brzy zhroutí pod váhou hlavy zpět do bolestí. Měli bychom tedy posílit stabilizační systém páteře.

Jedná se především o tzv. core a hluboké flexory šíje (m. longus colli a m. longus capitis). Toto taktéž zvládneme cvičením. Existují specifické cviky na hluboký stabilizační systém páteře a stabilizaci krční páteře.

Opět je dobré s nimi začít pod dohledem terapeuta, jelikož nejsou vždy tak jednoduché, jak se zdá.

Třetí, poslední a nejtěžší krok je integrace. Tu můžeme chápat jako znovuzačlenění stabilní krční páteře do celkového schématu našeho těla. Ale zároveň, a to je důležitější, začlenit tuto stabilitu do běžného života.

Potřebujeme tělo naučit, že náš krk je již volný a silný. K tomu slouží komplexnejší cviky zaměřené na celé tělo s důrazem na správné postavení a pohyb krční páteře. A hlavně potřebujeme se odnaučit návyky, které tuto snahu podrývají.

Na jejich místo naopak dosadit nový pocit uvolněného a stabilního krku.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.

Bolest v krku – příčiny a možná onemocnění

Bolest v krku patří k nejčastějším příznakům onemocnění, ale její příčiny mohou ležet i v naší psychice nebo dokonce někde úplně jinde. Ukážeme si, jakou podobu může bolest v krku mí, jak se s ní co nejefektivněji vypořádat domácími prostředky a ukážeme si, kdy už je třeba navštívit lékaře.

Zajímavé:  Nachlazení Ztráta Hlasu Léčba?

Bolest v krku není nemoc, jde jen o příznak různě závažných typů onemocnění. Může mít různou podobu i intenzitu. Obvykle rozeznáváme:

  • škrábání
  • pálení
  • potíže s polykáním
  • bolest při mluvení
  • chrapot
  • sípání
  • sucho v hrdle a hltanu
  • zduření a zčervenání sliznice

Bolest v krku podle druhu onemocnění

Angína

Projevuje se především škrábáním v krku, potížemi s polykáním a pocitem ucpaného nosu. Bolest nabírá na intenzitě a přetrvává i při zívání nebo polykání. Je patrné zduřené patro a červené mandle pokryté bílými tečkami.

Pocit tlaku v krku (jakoby přítomnost cizího tělesa), problémy spolykáním a zápach z úst pak ukazuje na angínu chronickou.

Léčba angíny se neobejde bez návštěvy lékaře. Ten obvykle nasadí antibiotika – zejména penicilin. Chronická angína vyžaduje chirurgický zásah zahrnující odstranění mandlí, po kterém obtíže v naprosté většině případů ustoupí.

Herpangina

Toto málo známé onemocnění je způsobeno viry napadajícími především ústní dutinu a krční mandle.

Typická je bolest v krku a bolesti s polykání jako při běžné angíně, ke kterým se ale přidává malátnost, únava a vysoké horečky. Toto onemocnění obvykle postihuje děti a teenagery zejména v letním období.

Charakteristické jsou vřídky objevující se na měkkém patře a mandlích s výrazným červeným ohraničením.

Léčba je obvykle indikována jako symptomatická – doporučeny jsou desinfekční proplachy ústní dutiny, analgetika proti bolesti a přípravky na posílení imunity.

Chřipka

Onemocnění chřipkou si spojujeme s bolestí v krku asi nejčastěji. Nejde ale o primární příznak, tím jsou spíše pocity mrazení a zimnice, bolest kloubů a svalů nebo bolest hlavy za očima. Následně přijde na scénu suchý dráždivý kašel, bolest v krku a horečka.

S chřipkou není třeba ihned běžet k lékaři, díky možným závažným komplikacím (onemocnění srdce, kloubů apod.) je však třeba okamžitě ustanovit přísný klidný režim s dostatkem vitamínů a tekutin, doplněné srážení horečky a uvolněním nosních dutin. V případě akutního průběhu chřipky může lékař předepsat antivirotika/virostatika.

Infekční mononukleóza

Tuto nemoc si s bolestí v krku naopak většinou nespojujeme. Ale jestliže se u vás vyskytují kolísavé horečky, které se pravidelně vrací, únava, zvětšení uzlin a vyrážky (po těle i na měkkém patře) a k tomu všemu vás ještě bolí v krku, zpozorněte a rozhodně vyhledejte lékaře.

Jako léčba je obvykle doporučován klid na lůžku a snižování horečky. Jestliže je infekční mononukleóza doprovázena i otokem mandlí, jsou často nasazeny kortikoidy nebo doporučena hospitalizace. I mírný průběh mononukleózy vyžaduje několikatýdenní léčbu.

Klíšťová encefalitida

Je všeobecně známé, že v první fázi jsou příznaky klíšťové encefalitidy podobné chřipce – bolest v krku, bolest kloubů, horečka a únava. V této fázi někdy nemoc sama odezní, ale může přejít i do druhé fáze – chronické, charakterizované prudkou bolestí halvy, horečkami, strnutím šíje, závratím apod.

Léčba je indikována na základě výsledků klinických testů. Obvykle jsou potlačovány symptomy a doporučován absolutní klid na lůžku.

Laryngitida

Známá také jako zánět hrtanu nebo zánět hlasivek. Projevuje se štěkavým kašlem, chrapotem, sípáním a bolestí v krku. Je přítomen pískavý zvuk při dýchání, nemocný hůře dýchá a vše se zhoršuje především v noci.

Lehčí průběh si vystačí s domácím ošetřením a snižováním horečky za pomoci Priessnitzových zábalů. Pro malé děti však může být otok v krku smrtelně nebezpečný.

První pomocí je dýchání chladného vzduchu třeba z otevřeného mrazáku a okamžité vlání pohotovostní lékařské služby, zpozorujeme-li lapání po dechu nebo dokonce modrání konečků prstů a dalších okrajových částí těla.

Pacient dostane léky na snížení otoku v krku, antibiotika a někdy také kortikoidy.

Rakovina jícnu

i toto závažné onemocnění často začíná obyčejnou bolestí v krku. Mezi další příznaky patří chrapot, obtíže s polykáním, hubnutí a celkové neprospívání, zvýšená teplota a černá stolice.

Léčba je indikována s ohledem na závažnost onemocnění a celkový zdravotní stav pacienta. Může jít o radioterapii, chemoterapii, biologickou léčbu nebo podávání cytostatik.

Spála

Spálu postihující zejména malé děti si nejčastěji spojujeme s vyrážkou, prvním příznakem však může být bolest v krku doprovázená zvětšenými uzlinami na obličeji. Obličeji a na jazyku je také patrné zarudnutí, přidává se také horečka a někdy i bolest břicha a zvracení.

Na spálu je standardně předepisován penicilin, pokud na něj pacient není alergický. Léčba trvá minimálně 10 dní a měla by být doplněna prostředky pro zmírnění svědění, antipyretiky a dostatečným pitným režimem.

Refluxní choroba jícnu

I tady je bolest v krku spíše doprovodným příznakem. Vše začíná pálením žáhy, bolestí v oblasti hrudního koše či žaludku a zápachem z úst. Bolest v krku, chrapot nebo ztížené dýchání je způsobeno vznikem plicním komplikací díky vdechnuté žaludeční tekutině.

Důležitá je hlavně prevence spočívající v odlehčeném jídelníčku, nošení volného oblečení a stabilního denního režimu, kdy je poslední jídlo před ulehnutím konzumováno s časovým odstupem tří hodin. Teprve pokud nezaberou preventivní opatření je třeba navštívit lékaře a řešit celý problém medikamenty nebo chirurgicky.

Zánět dutin

Zánět dutin začíná bolestí hlavy a zvýšenou sekrecí z nosu a očí, bolest v krku může patřit mezi doprovodné příznaky stejně jako bolest svalů a zvýšená teplota.

Základem léčby je klidový režim s důsledným uvolňováním dutin, podle potřeby mohou být nasazena i antibiotika.

Jaké jsou příčiny bolesti v krku?

Bolest v krku může do našeho života vstoupit z mnoha důvodů. Bakterie, viry a plísně, které ji způsobují, jsou v našem okolí běžně přítomné a zdravý imunitní systém si s nimi bez problémů poradí. Oslabená imunita ale znamená problém.

Nebezpeční jsou zejména původci pocházející zvenčí – jestliže pravidelně přicházíte do styku s větším množstvím prochlazených lidí (např. v MHD), je šance, že také onemocníte, velmi vysoká.

Stejně nebezpečné je ale i pravidelné intenzivní používání hlasu, jak to vídáme např. u moderátorů, zpěváků apod. Pokud není kompenzována dostatečně dlouhým časem odpočinku, je bolest v krku dříve nebo později jistá. A podceníme-li ji, může se na hlasivkách vytvořit nepříjemný uzlík, který nelze odstranit jinak než operativně.

Bolest v krku může způsobovat 200 druhů nejrůznějších virů, bakterií a dalších původců? Jestliže máte podezření na kvasinkovou infekci, trvejte na delší kultivaci laboratorních vzorků kvasinky totiž potřebují k pomnožení čas, jinak mohou výsledky vyjít jako falešně negativní.

V tomto článku jsme si osvětlili, jaké existují druhy bolesti v krku a co může stát za její příčinou.

V pokračování si pak ukážeme, jaké jsou možnosti léčby, co má bolest v krku společného s naším podvědomím a psychikou a na závěr vám předložíme praktický test, který vám snadno a rychle prozradí, jestli jste právě vy bolestí v krku ohroženi nebo jestli se o své zdraví vůbec nemusíte bát.

Bolest v krku

Úvod » Články o zdraví » Bolest v krku

akční nabídka

Bolest v krku, její vznik, prevence a léčba.

Bolest v krku

Bolest v krku často signalizuje nějaké onemocnění.

Pociťujete
škrábání, pálení, chraptíte, těžce polykáte nebo máte „knedlík“
v krku, zvětšené krční uzliny, zduřený či zarudnutý krk? Potom jste
byli zasaženi nemocí, se kterou se musíte náležitě poprat a vyhnat ji
z těla.

Díky krčním problémům můžete pociťovat i bolest v uších.
Ano, bolest v krku je pouze příznakem a ne samotnou nemocí. Dokáže ale
tělo pořádně oslabit a není nic příjemného nepolykat tak hladce jako ve
zdravém stavu.

Léčba bolesti v krku

Posilujte svůj imunitní systém, obstarejte si volně prodejné léky a
užívejte po dobu příznaků, jestliže výrobce či lékař nedoporučil
jiné řešení. Při vážnějším průběhu zajděte k lékaři, který
určí přesnou diagnózu. Přinášíme vám několik tipů, jak se
s nepříjemností zdravotního charakteru vypořádat:

  • Antiseptika a analgetika – určená pro onemocnění horních a dolních dýchacích cest
  • Tantum
    verde spr.
  • Tantum
    verde kloktadlo
  • Stopangin
    spr.
  • Kloktání speciálních přípravků z lékárny a bylinkových čajů několikrát během dne

Florsalmin

  • Cucavé pastilky s obsahem bylinek, především eukalyptem, šalvějí, anýzem, propolisem. Zkusit můžete i zinkové pastilky, které zkrátí dobu nemoci

Mullerovy
past. s rakytnikem a vit. C

Mullerovi
past. se salvějí

  • Pijte bylinkové čaje, citronové čaje, z amerického jilmu, z kořene proskurníku, s obsahem medu

Apotheke
caj – krk, mandle

  • Dopřávejte si vitamin C, česnek a echinaceu s antibakteri­álními účinky

Echinace
+ vit. C)

Jak předcházet vzniku bolestí v krku

Vyhýbejte se zakouřeným místnostem a sami nekuřte. Pořiďte si
zvlhčovač vzduchu, dopřávejte si dostatek tekutin a nezapomeňte ani na
teplé tekutiny. Doma větrejte a choďte na čerstvý vzduch, zvláště
u alergiků je nutné udržovat čisté prostředí.

Nenoste mokré a vlhké
prádlo či oblečení, jezte hojně zeleninu, ovoce a dodávejte tělu
vitamíny B, C a zinek. Dostatečně se oblékejte v závislosti na počasí,
přitopte si v chladném období a vyvarujte se stresu.

V rámci možností se
vyhýbejte nemocným lidem.

Apotheke
caj – krk, mandle

Další články …»

Jsme tým lékárníků, kteří den co den pomáhájí lidem všech věkových kategorií s jejich zdravotními potížemi. Nejčastější problémy a jejich řešení jsme pro vás sepsali do článků.

Bolestí v krku to začíná! Lékaři varují, tohle může ohrozit Vaše zdraví

Pevné zdraví, účinná léčba, spokojený život a úsměv na rtech. Já říkám, že zdraví je základem našeho života. Zdraví je slovo, které musíme naplnit. Pevné zdraví je náš cíl, a pokud ho chceme dosáhnout, musíme občas přírodě pomoci. A jak? V tomto článku Vám představím tipy a triky, které jsem načerpal na základě vlastní zkušenosti. Vítejte, společně uděláme maximum pro své zdraví.

Pokud jste právě teď tady, Vaše zdraví Vás zajímá a máte snahu ho maximálně podpořit tak, aby Vám sloužilo dlouhá léta.

Já osobně jsem vždy toužil po pevném zdraví a stálo mě mnoho úsilí nalézt vhodnou kombinaci mezi přírodní léčbou a podporou zvenčí, tedy produkty na bázi přírodních látek.

Nyní již nemusíte dlouze testovat, doporučím Vám vhodné kombinace k efektivní léčbě neduhů, které Vás trápí či mohou trápit. Vaše zdraví je poklad, pojďme o něj pečovat.

Začnu nemocí, kterou zná snad každý, a to bolestí v krku. Osobně mne velmi trápí, zejména v zimním období, zánět mandlí a bolest v krku.

Nemusí se to zdát, ale věděli jste, že bolest v krku je nejčastěji přecházenou nemocí? Právě na základě této skutečnosti lékaři důrazně VARUJÍ před přecházením této zdánlivě banální nemoci.

Její dopad může být obrovský od počátku astma po mozkovou mrtvici způsobenou oslabením oběhového systému v důsledku rozpadu imunitního systému. Všeobecně pak angína ohrožuje zejména ledviny a srdce.

Proto věnujte i této nemoci náležitou pozornost! Na následujících řádcích Vám doporučím kvalitní a léty osvědčenou léčbu, která podpoří Vaše pevné ZDRAVÍ.

Pokud Vám mohu doporučit, vždy na prvním místě, je pro mne šalvěj v podobě odvaru, který pravidelně kloktám při náznacích bolesti.

Při opakovaném onemocnění je často mým pomocníkem Tea-tree oil. Doporučuji jej ředěný kloktat pravidelně vždy večer po večerní hygieně.

Závěrem bych rád vzpomenul eukalypt. Opět ve formě kloktadla podpoří léčbu a současně, skvěle dezinfikuje dutinu ústní.

Tímto výčtem končí přehled bylinek, které si zaslouží Vaši pozornost, a nyní bych Vám rád doporučil vhodnou kombinaci s produkty, které v sobě pojí sílu léčivých bylin a moderní poznatky vědy.

Věřím, že tyto cenově dostupné produkty (po registraci získáte speciální slevy) Vás zaujmou a vzpomenete si na ně v době, kdy bude bolest v krku ještě v počátcích.

Za sebe mohu doporučit Dr. Popov Tea Tree oil, který mě osobně vždy pomohl a to nejen s bolestí v krku. Toto praktické balení Vám vydrží i několik měsíců.

Jedná se o olej z pověstného stromu Melaleuca alternifolia, anglicky Tea Tree. A na co vše lze Tea Tree užít? Na drobná poranění, ochranu před hmyzem či při štípnutí komárem.

A to není vše!

Určitě si pamatujete, že Vitamin C je základem pevného zdraví a podporou funkce imunitního systému. Proto i v případě bolesti v krku doporučuji v kombinaci s přírodní léčbou produkt od firmy MycoMedica Vitamín C v podobě tablet.

Pro efektivní léčbu mohu z vlastní zkušenosti doporučit Energy Grepofit, extrakt z grapefruitových jadérek, který mimo jiné obsahuje již zmíněný šalvěj a účinný ibišek súdánský.

Poradí si hravě s virovým, bakteriálním a plísňovým onemocněním. Doporučuji užívat preventivně, minimálně 2 až 3 měsíce pro maximální účinek.

Navíc oproti syntetické léčbě antibiotiky nenarušuje zdraví prospěšnou bakteriální a střevní mikroflóru.

Poslední produkt, který bych Vám rád doporučil a který doporučuji všem, je vysoce účinný produkt na přírodní bázi JUST Eucasol,  který si zaslouží Vaši pozornost.

Jedná se o kombinaci účinných éterických olejů získávaných z eukalyptu, rozmarýnu, máty, jalovce, smrku, kosodřeviny, borovice lesní a hřebíčku s přídavkem mentolu, kafru a propanu jako nosného plynu.

Vždyť správný chod organismu a fyzické i psychické zdraví jsou věci, které není radno podceňovat a je dobré na riziková období myslet ještě před jejich začátkem.

Dnešní téma bolest v krku tímto uzavřu. Nebojte se zeptat, samozřejmě neváhejte pátrat dále a zkoušet porazit nemoci přírodní léčbou, kterou obdivuji a doporučuji všem, které znám či mne požádají o radu.

V případě, že Vás článek zaujal, sledujte nás i nadále, příští téma bude opět na míru. Zaměříme se na léčbu a efektivní předcházení rýmě.

Pevné zdraví a úsměv na rtech Vám přeje Tom

Bolest v krku – příznaky a léčba

S bolestí v krku se setkáváme v průběhu celého roku. Doprovází řadu virových a bakteriálních onemocnění, ale může být také projevem alergie. Na léčbu fungují podle příčiny volně prodejné léky, antibiotika i babské rady.

Rozeznat infekci od alergie může být zpočátku složité, protože příznaky jsou velmi podobné.

Bolest v krku může být různého charakteru.

Pociťujeme ji jako pálení či škrábání, bolest při polykání, bolest vystřelující do ucha nebo bolest zvětšených krčních uzlin projevující se při doteku.

Liší se také svou intenzitou a dobou trvání. Často se objevuje spolu s rýmou, kašlem, zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů a únavou.

Bolest v krku málokdy přichází sama, ale bývá spíše příznakem jiných onemocnění. Nejčastěji se jedná o nachlazení, záněty dýchacích cest (zejména hltanu, hrtanu a průdušek), angínu či alergickou reakci. Bolestí v krku se může projevovat také COVID-19.

„Rozeznat infekci od alergie může být zpočátku složité, protože příznaky jsou velmi podobné. Při alergii se však neobjevuje horečka a bolest svalů. Sliznice je navíc bledá, zatímco při zánětu zčervená. Přesto je obtížné to rozlišit. Pokud však celkové obtíže neustupují, je důležité se nechat vyšetřit.

I s lékaři ve službě Lékař online 24/7 vám v tomto případě mohou pomoci, protože ze zaslané fotografie a rozboru příznaků mohou stanovit diagnózu a doporučí další postup. V každém případě je bolest v krku stav, který vyžaduje pozornost,“ uvádí MUDr.

Martin Kalenda, praktický lékař pro dospělé, který působí také v rámci služby Lékař online 24/7.

TIP: Trápí vás bolest v krku a běžné léky na ni nezabírají? Poradíme vám nejen na našich klinikách, ale i online.

Co pomáhá na bolest v krku

Léčba bolesti v krku obvykle není složitá. Stačí dodržovat klidový režim, zvýšit příjem tekutinvitamínů.

Dále se na bolest v krku využívají volně prodejné léky ve formě pastilek, sprejů nebo kloktadel. Bakteriální infekce se však neobejde bez lékařem předepsaných antibiotik.

Pokud je původcem bolesti v krku alergie, odezní po užívání léků na alergii a díky vyhýbaní se alergenu.

Bolest v krku si žádá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a vitaminů a léčbu léčivy nebo obklady. Foto: Anastasia Gepp, Pixabay

Babské rady na bolest v krku

Na bolest v krku pomáhá také řada přírodních zdrojů. K základním pomocníkům patří vitamín C. Jeho nejlepším zdrojem jsou černý rybíz, papája, citrusy, rakytník, šípky, petrželová nať, paprika, květák, brokolice či medvědí česnek. Získat ho lze také z doplňků stravy.

Dalšími prospěšnými látkami jsou echinacea a zinek. Echinaceu seženete jako sušenou bylinu, ve formě pastilek nebo sirupů. Bohatým zdrojem zinku jsou hovězí a vepřové maso, sýry, fazole a ořechy. Také zinek lze doplnit uměle ve formě tablet, ale jejich užívání se nedoporučuje dlouhodobě.

K nejznámějším babským radám na léčbu bolesti v krku se řadí Priessnitzův obklad. Kousek látky (například kapesník či šátek) namočíte do vlažné vody a přiložíte na krk.

Mokrou látku překryjete igelitovým sáčkem a celý zábal na závěr obvážete a zpevníte silnější látkou.

Osvědčenou metodou je také tvarohový zábal, kde místo spodní vrstvy látky využijete tvaroh.

Logickou cestou k léčbě bolesti v krku je přímé působení na sliznici. Antibakteriálně působí konzumace česneku, na kloktání se doporučuje odvar ze šalvěje či heřmánku.

Bolest v krku v těhotenství

Podobně jako u ostatních léčiv je v těhotenství potřeba i s léky na bolest v krku nakládat opatrně. Hodí se využít Priessnitzův obklad či tvarohový zábal, které nemají na těhotenství žádný vliv. Opatrnost je na místě i při výběru kloktadel.

Například šalvěj je pro těhotné ženy naprosto nevhodná, protože může způsobit překrvení pánve a vést k potratu. Pokud nepomůže přírodní léčba, můžete léčit bolest v krku tabletami a spreji s lokálním účinkem.

O konkrétním výběru je však lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

Bolest v krku u dětí

Také u dětí je lepší bolest v krku řešit nejprve přírodní cestou. Kromě zábalů se hodí jitrocelový sirup nebo šťáva z cibule.

Tu získáte tak, že nakrájenou cibuli zasypete cukrem a necháte přes noc vylouhovat. Cibule pustí šťávu, kterou lze ještě dochutit medem.

Případně lze podávat dětem i léky na bolest v krku vhodné podle věku, opět dle rady pediatra či lékárníka.

  • Trápí vás bolesti v krku? Tento problém můžete řešit s našimi lékaři online i v ordinaci:
  • Lékař online 24/7  
  • Praktičtí lékaři EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector