Řídnutí kostí – Vše o zdraví

Osteoporóza je jedním z nejčastějších onemocnění kostí. Vyznačuje se především řídnutím kostní hmoty a její zvýšenou křehkostí. V důsledku toho tak může mnohem snáz docházet ke zlomeninám, a to i při drobných úrazech.

Řídnutí kostní hmoty je pomalý a obvykle bezpříznakový proces, takže často onemocnění zaregistrujeme až kvůli první zlomenině (typicky se jedná o zlomeniny předloktí, paže, obratle nebo kyčle), případně při snížení tělesné výšky doprovázeném dlouhodobou bolestí zad.

Řídnutí kostí - Vše o zdraví

Řídnutí kostí - Vše o zdraví Komu hrozí rozvoj osteoporózy?

Výskyt osteoporózy se zvyšuje s věkem, kdy typicky jsou nejvíce postiženy ženy po menopauze, což souvisí s ukončením tvorby pohlavních hormonů.

Osteoporóza se však nevyhýbá ani mužům, u nichž pak významně častěji zjistíme při vyšetření také jiné onemocnění (včetně nedostatečné tvorby mužského pohlavního hormonu – testosteronu), které může osteoporózu způsobit.

Osteoporóza se může ale objevit v jakémkoliv věku, a to zejména u kuřáků nebo osob nadužívajících alkohol a dále u osob trpících některými nemocemi jater, ledvin, střev, žláz s vnitřní sekrecí či u osob užívajících léky jako kortikoidy, cytostatika, antiepileptika, antidepresiva apod.

Řídnutí kostí - Vše o zdraví Diagnostika osteoporózy

Diagnóza osteoporózy je založena na denzitometrickém vyšetření (nenáročné rentgenové vyšetření), které hodnotí hustotu kostního minerálu obvykle v oblasti bederní páteře a krčku kyčelní kosti (případně na předloktí). Pro konečné stanovení diagnózy je ovšem potřeba vyloučení jiných kostních chorob (obvykle pomocí laboratorního a případně dalšího rentgenového vyšetření).

Jste ohroženi osteoporózou?

Pokud na jednu nebo více otázek v dotazníku odpovíte ano, zvažte denzitometrické vyšetření.

  • Utrpěli Váš otec nebo Vaše matka zlomeninu horního konce kosti stehenní (zlomeninu „krčku“)?
  • Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce horního konce kosti stehenní či těla páteřního obratle či jinou zlomeninu při malém úrazu?
  • Snížila se vaše tělesná výška od 20 let o více než 6 cm?
  • Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
  • Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě léčivé přípravky ve formě tablet nebo infuzí obsahující kortikoidy?

Jak na léčbu?

Po zjištění osteoporózy jsou doporučována režimová opatření:

  • zanechání kouření,
  • omezení konzumace alkoholu,
  • zvýšení pohybové aktivity – ideální je např. „nordic walking“ ,
  • užívání vápníku, vitamínu D a specifické léčby, která je (při pravidelném a dlouhodobém užívání) schopna významně snížit riziko zlomeniny.

Riziko rozvoje osteoporózy je možné snížit zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatečnou pohybovou aktivitou. Myslete na zdraví Vašich kostí a nechte se včas vyšetřit v lékařské ordinaci.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Zdroje:
1. Svedbom A et al. Arch Osteoporos. 2013:8;137.
2. Palička V. Je péče o pacienty s osteoporózou v České republice dostatečná? Remedia 2019; 29: 258–261.
3. Sotorník I. Osteoporóza – epidemiologie a patogenze. Vnitř Lék 2016; 62(Suppl 6): 84-87

4. Rosa J., Šenk F., Palička V. Diagnostika a léčba postmenopauzální osteoporózy. Osteologický bulletin 2015; 4(20): 150-175.

Řídnutí kostí ve staří. Pomůže slunce, zdravá strava a pohyb | Zdraví

V podzimních a zimních měsících nicméně většina lidí dostatek vitaminu z omezeného slunečního záření nezíská. I oblačnost omezuje přísun vitaminu, zatažená obloha dokonce o více než polovinu. Důležité je také si uvědomit, že záření UVB neprochází skrze sklo.

S přihlédnutím k tomu, že přes poledne je většina lidí v práci a na nebe bez mráčku kouká jen přes sklo, je jasné, že získat potřebnou dávku tohoto vitaminu jen ze sluníčka je téměř nemožné. Ve stáří se navíc vitamin D v kůži již tvoří pouze minimálně. Proto je v tomto období potřeba přijímat dostatek vitaminu D v potravě. Pro starší lidi to platí po celý rok.

Sardinky i s kostmi

Je proto více než důležité zařadit do jídelníčku pravidelně tučné mořské ryby, jako jsou tuňák, losos, šproty či sleď. Běžně dostupným a dobrým zdrojem jsou konzervované sardinky, které jíme včetně drobných kostí.

Ještě zásadnější je příjem dostatku vápníku. Vápník, tedy kalcium, je základním lékem ve všech léčebných režimech osteoporózy. S přibývajícím věkem se nicméně schopnost vstřebávat vápník zhoršuje.

Jeho hladina v krvi klesá, což stimuluje příštítná tělíska k produkci parathormonu. Tento hormon má za následek zvýšené odbourávání vápníku z kostí, čímž se kost stává křehčí a náchylnější ke zlomeninám.

Řídnutí kostí - Vše o zdraví

„Dnes již existuje řada přípravků doplňujících příjem kalcia a vitaminu D, a to i v kombinaci. Před jejich užíváním je ale vhodné poradit se s lékařem, jestli je tento přípravek pro vás vhodný!“ zdůrazňuje Jana Brunová, vedoucí lékařka endokrinologické ambulance pražského IKEM. Jak dodává, příjem vápníku by měl být celkově 1–1,5 g denně.

Vápník před spaním

Aby se vápník dobře vstřebával, je ale důležité jeho příjem rozložit do několika dávek denně a pokud možno přijmout část vápníku před spaním. V noci totiž více dochází k odbourávání vápníku z kostí, což není žádoucí.

Nejvíce vápníku v běžné stravě se získá z mléčných výrobků, a to hlavně z tvrdých sýrů. Bohatší na vápník jsou výrobky z kozího sýra než z kravského.

Některé potraviny obsahují dost vápníku a zároveň i vitaminu D – jsou to například vajíčka (žloutek) a samozřejmě ryby. Nemalou porci kalcia obsahuje také mák, kapusta, květák a brokolice či slunečnicová a sezamová semínka.

To je zásadní informace zvláště pro ty, kdo nechtějí či nemohou konzumovat mléčné výrobky.

Vstřebávání vápníku je navázáno právě na vitamin D, proto je tak důležité mít dostatečný příjem obojího. Vstřebávání a uchování vstřebaného vápníku lze zlepšit snížením příjmu soli.

Pohyb stačí aspoň mírný

Poslední ze zmiňované trojice je dostatečný pohyb. Kosti potřebují pravidelnou zátěž, nejlepší cvičení pro zdravé kosti je tedy to s vlastní vahou. Úplně postačí pravidelné procházky, což je dobrá zpráva hlavně pro seniory, kteří se už museli vzdát svých sportovních koníčků. Jasný neblahý vliv na vznik osteoporózy má také kouření.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, řídnutím kostí jsou ohroženi všichni lidé s narůstajícím věkem, ženy po menopauze však jako první. Zákeřné je, že onemocnění se dlouho nemusí vůbec projevit.

„Žádná preventivní opatření stanovená pojišťovnami pro zjišťování stavu kostí nejsou. Zvláště u pacientek při pravidelných preventivních prohlídkách, což je jednou za dva roky, se zaměřuji na jejich osobní a rodinnou anamnézu.

Tedy sleduji, zda je u některé z těchto žen opakovaná zlomenina nebo mají u svých přímých příbuzných výskyt těchto událostí.

Samozřejmě je důležité zaměřit se na ženy po menopauze, kde dochází k hormonálním změnám a většímu řídnutí kostí,“ popisuje svou praxi turnovský praktický lékař Marcel Nesvadba.

Dostupná vyšetření

Na přítomnost osteoporózy může upozornit nález na rentgenovém snímku, ale nejčastěji je v dnešní době k diagnostickým účelům využíváno denzitometrické vyšetření kostí označované jako DXA.

„Je to celkem jednoduché, dostupné vyšetření využívající slabé rentgenové záření. Doporučuje se ženám v menopauze, zvláště těm s dalšími s rizikovými faktory. Vyšetřeni by měli být i všichni, kdo jsou ohroženi osteoporózou z výše zmíněných příčin, a rozhodně ti, kdo prodělali osteoporotickou zlomeninu. Vhodnou léčbou je pak možné předcházet dalším zlomeninám,“ uzavírá Jana Brunová.

Řídnutí kostí - Vše o zdraví

Osteoporóza aneb tichý zabiják. Starejte se o své kosti ač nebolí, ženy především

Osteoporózu lze „lidským jazykem“ nazvat řídnutí nebo také odvápnění kostí. S přibývajícím věkem kosti přirozeně řídnou – ubývá nám kostní hmota a dochází tak k celkovému snížení kvality kostí. Koho tato nemoc nejvíce postihuje a jak proti ní bojovat?

Řídnutí kostí - Vše o zdravíHýbejte se a starejte se o své klouby. V každém věku.

Ptáte se, proč by ženy měly věnovat zdraví svých kostí ještě větší pozornost? Ač je to tak trošku „nefér“, osteoporóza postihuje ženy až 3× častěji než muže. Mužskému pokolení totiž byla dána do vínku větší hustota kostí.

Na vině vzniku osteoporózy u žen je zejména pokles estrogenu po menopauze – během pěti let po skončení klimakteria ženy ztrácí až pětinu veškeré kostní hmoty. To však neznamená, že by pánové strach z této nemoci mít nemuseli.

Celosvětově trpí osteoporózou každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let.

Co to vůbec je, ta osteoporóza?

Slyšíme o ní často v televizi, a to především z reklam na nejrůznější doplňky stravy. Tuto nemoc lze „lidským jazykem“ nazvat řídnutí nebo také odvápnění kostí. S přibývajícím věkem kosti přirozeně řídnou – ubývá nám kostní hmota a dochází tak k celkovému snížení kvality kostí.

Představte si osteoporózu jako červíka, který naše kosti nahlodává a tvoří v nich skulinky. I proto se tomuto onemocnění přezdívá tichý zabiják. Ani necítíte, že se ve vašem těle něco děje, ale kosti dostávají pěkně zabrat. Proto se na osteoporózu často přijde pozdě.

Tento „červík“ dal vlastně nemoci název – osteo znamená v řečtině kost, poros je v překladu otvor.

Kostem postiženým osteoporózou chybí pružnost a pevnost, takže stačí jen nepatrný náraz a může dojít k nepříjemné zlomenině. Prořídlé kosti jsou totiž neuvěřitelně křehké. A ruka či noha v sádře činí starším osobám výrazné potíže, protože jsou už tak často pohybově omezeni.

Čím je onemocnění způsobeno?

Nedostatek vápníku, pohodlný životní styl bez dostatku pohybu, sedavé zaměstnání, nezdravá strava, kouření, nadměrný příjem alkoholu či kofeinu – to jsou příklady, proč se tichý zabiják postupně vkrádá do našich kostí.

Samozřejmě mohou na vzniku nemoci zapracovat i faktory, které jen těžko ovlivníme, například genetické předpoklady, poruchy menstruačního cyklu, užívání kortikoidů, heparinu či thyroxinu, cukrovka, porucha zažívání vedoucí ke špatnému vstřebávání látek z potravy a další nemoci.

Zajímavé:  Chronicky Zanet Mandli Priznaky?

Naštěstí ale existují možnosti prevence, které mohou vzniku osteoporózy zabránit nebo ji alespoň oddálit.

Péče o kosti je důležitá. Jak na to?

Strava a pohyb. Na těchto dvou pilířích prevence řídnutí kostí stojí. Kostní hmota se buduje od dětství do zhruba 30. roku věku. Myslete tedy nejen na svůj jídelníček, ale i na to, co jedí vaše ratolesti. Dobře vyvinuté kosti jsou totiž prevencí naprosto nejlepší. Podstatná je proto zdravá strava plná vitamínů a minerálů.

Vápník nad zlato

Kost je živá rostoucí tkáň, která k udržení potřebné hustoty a pružnosti nezbytně potřebuje vápník. Z jaké stravy jej čerpat? Že máme pít hodně mléka, abychom měli zdravé kosti, to nás učili už ve školce.

Přidejte k němu do jídelníčku ještě brokolici, mandle a další oříšky, sóju, sezam a slunečnicová semínka, mák, vejce, ryby nebo čokoládu z kvalitního kakaa. Možná vás překvapí, že s „tichým zabijákem“ umí skvěle bojovat i česnek a cibule.

Ty jsou totiž plné síry, která je pro zdraví kostí taktéž nezbytná.

Každé ráno si během snídaně dejte sklenici „šumáku“ CALCIUM 500 mg, která vašemu tělu kýžený vápník hravě dodá. Díky citronové příchuti nápoj zachutná i dětem – mohou jej od 5 let. Dospělé osoby by měly přijmout 1000-1200 mg vápníku denně, tak si dopřejte skleničku i večer.

Vašim ratolestem postačí jedna tableta za den. Především teď v zimě je důležité dodat tělu i vitamín D, protože „déčka“ ze sluníčka máme momentálně málo. Tento vitamín pomáhá i se správným vstřebáváním vápníku.

Vsaďte třeba na SWISS Vitamin D3-Efekt – nabízíme jej ve variantě pro dospěláky i pro děti.

Naše lékárnice Jana radí:

„Jste-li žena a ještě k tomu v přechodu, jsou pro vás tyto rady o to cennější. Během klimakteria je opravdu důležité si příjem vápníku hlídat.“

Jana (Magistra, lékárna Typos)

V boji proti osteoporóze vám pomůže také přípravek Femoralex forte. Tableta až dvě denně se postarají o zvýšení hustoty kostí a prevenci úbytku kostní hmoty. Pokud své zdraví svěřujete raději do rukou přírody, připravte si 2x denně čaj z kopřivy a přesličky rolní. Přesličku můžete užívat i ve formě kapek, zkuste třeba ty od TOPVET.

Feomoralex 30 tablet, 305 Kč (sleva 24%)

Škatulata, hýbejte se

Kvalitu kostí nepochybně zvyšuje i dostatek pohybu. Pravidelná (byť lehká) sportovní aktivita vám pomůže udržet kosti v kondici.  A nejen kosti – úbytek na váze přinese i další zdravotní pozitiva.

Je logické, že osoby v pokročilém věku nemusí nutně trávit čas ve fitku. Bohatě postačí svižnější chůze, plavání,  jóga, ale i houbaření nebo procházka.

Jen ať vaše kosti cítí, že je potřebujete!

Řídnutí kostí

Jak si každá druhá žena a každý čtvrtý muž starší padesáti let trpí osteoporózou. Řídnutí kostí je ale možné zastavit zdravou životosprávou a pravidelným pohybem.Kosti jsou živou tkání.

Obsahují nervy, cévy a kostní dřeň, v niž se tvoří krvinky.  Kosti se neustále opotřebovávají a zase samy utváří. Pokud by obsahovaly jen jedno slabší místo, hrozilo by jejich zlomení.

Zajímavý člán ek na toto téma přinesl WebMD.

„U lidí okolo dvaceti let se utvoří více kostních tkání, než se ztrácí,“říká doktorka Felicia Cosmanová, ředitelka Národní nadace pro osteoporózu v New Yorku. Hustota kostí u žen  ale postupně klesá.

Hustota kostí je měřena bezbolestným nízko radiačním rentgenem nazývaným T-score.

Ve své podstatě jde o porovnání hustoty kostí té které ženy s průměrnou hodnotou ženy ve věku 20ti až 30ti let, což je věk, kdy je hustota tkáně nejvyšší. Čím nižší je hodnota, tím větší riziko zlomenin.

Pokud rentgen ukáže u ženy ve věku 55 let hodnotu -2 a níže, jde o osteoporózu a je třeba začít s léčbou. Obvyklá hodnota je v rozmezí +1 a -1.

Jak předejít osteoporóze?

Abyste předešli řídnutí kostí, které přichází spolu s věkem, musíte mít dostatečný přísun vápníku a vitamínu D. Tělo potřebuje kalcium ke správnému fungování a nejrychleji ho získá právě z kostí. Vápník ovšem není jedinou složkou. Kosti rovněž obsahuji kolagen, což je bílkovina, která dodává kostem pružnost.

Nejdůležitější součástí stravy pro zdravé kosti je listová zelenina, vařená i syrová. Tyto potraviny vám dodají nejen vápník, ale i vitamín K, potassium, jiné vitamíny a výživné látky. Jezte hlavně zeleninu.

Vitamín D je rovněž důležitý pro silné kosti a jeho nejlepším zdrojem je slunce. Lékaři doporučují pobývat denně na slunci alespoň 20 minut a to bez ochranného krému (přípravek s faktorem vyšším než SPF 8, vitamín D blokuje). Je tu ale ještě jiná možnost, než se vystavovat slunci, a to potravinové doplňky.

Další výživovou látkou pro silné kosti je kolagen. Lékaři doporučují kombinovat různé zdroje této bílkoviny – fazole, ryby, kuře. Není dobré jíst pořád to samé. Vhodné je také celozrnné pečivo a těstoviny, které obsahují množství hořčíku. Tato látka je nezbytná pro absorpci vápníku do těla.

Je to známá věc – pít hodně mléka pro zdravé a silné kosti. Vhodné je nízkotučné mléko  jogurty, případně též ovocné džusy obohacené o vápník.

Naopak pro kosti není dobrý cukr, kofein, stres a opakující se diety, při kterých vaše kosti „hladoví.“

Pro zdravé kosti tedy ženy, zejména ty starší 50ti let, potřebují dostatek zeleniny, ovoce a rovněž také vápník ve formě výživových doplňků.

Lidé nad padesát let potřebují 1,200 mg kalcia denně. Je vhodné rovněž užívat multivitaminy. Pokud užíváte vápník ve formě tablet, užijte ho v době, kdy jste právě nesnědli potraviny s kalciem. Pokud tedy například máte ke snídani mléko nebo o vápník obohacený džus, užijte tabletu až k obědu.

Pohyb

Kosti vydrží déle, když je dostatečně zatěžujete. Je to jedna z lékařských záhad. Pohybem zatěžujete své tělo a kosti, to způsobuje uskladnění více kostního materiálu a posiluje je. Jakýkoliv pohyb je lepší než žádný.

Odborníci doporučují aerobní aktivitu nebo posilovací trénink několikrát týdně. Buďte ale velmi opatrní. Příliš velké zatížení nebo intenzivní pohyb, mohou u těch, kdo osteoporózou již trpí způsobit zlomeninu.

Opravdu to funguje. Dle jedné z posledních studií aerobní cvičení jako chůze, běh nebo tanec, zvýšily množství vápníku v pažích a stehnech – dvou nejrizikovějších oblastech.

Léky proti řídnutí kostí

Pokud trpíte tímto onemocněním, je zde řada léčiv, které vám mnohou ztrátu kostí pomoci zastavit. Jedním z posledních přípravků je Forteo, který je vhodný jen pro osoby s osteoporózou, tedy ne jako prevence. Aplikuje se denně, nitrožilně.

Hormonální terapie, spočívající nahrazení estrogenu, je schválena jako preventivní kúra a také jako samotná léčba. Podle jedné ze studií však jedna z forem této terapie zvyšuje riziko rakoviny prsu. Namísto toho lékařka Cosmanová doporučuje užívat estrogen pro zdraví kosti.

Většina lidí potřebuje namísto bohatě vybavené lékárničky, spíše dobře zásobenou lednici. Proces posilování kostí je složitý, ale je možný pokud poskytnete svým kostem řádnou a dostatečnou výživu.

Osteoporóza nestraší jen seniory. Ve střehu by měli být i padesátníci

„Osteoporóza mi byla diagnostikována, když mi bylo 48 let, krátce poté, co jsem se z Olomouce přestěhoval do Prahy za svou druhou ženou. Byl jsem v šoku, když mi to doktor řekl.

Do té chvíle jsem si myslel, že je to nemoc, kterou lidé mají tak v 70 letech a hlavně, že nejčastěji postihuje ženy,“ vzpomíná 50letý David, který na sebe od chvíle, co o nemoci ví, dává větší pozor.

Stačí jen prudce šlápnout a problém je tu.

Přečíst článek ›

  • * V Česku nemoc postihuje 15 % mužů a 33 % žen ve věku nad 50 let.
  • * Osteoporózou trpí až 39 % mužů a 47 % žen nad 70 let.

Během posledních dvaceti let si David mnohokrát zlomil nějakou z kostí. „Několikrát jsem měl zlomenou ruku, nohu, jednou dokonce záprstní kůstku na malíčku u nohy.

Naposledy jsem vystoupil z tramvaje a došlápl na chodník, když mou nohou projela šílená bolest a já spadl na chodník. Nějaký muž mi pomohl a zavolal tehdy záchranku.

Měl jsem zlomený kotník a tehdy, v mých 48 letech, mi lékař řekl o osteoporóze,“ vypočítává David.

Rizikový faktor

Podle Davida byli všichni překvapení, když se dozvěděli, že má zrovna osteoporózu, ačkolivu mu je teprve padesát. „Evidentně nejsem sám, kdo si myslel, že jí trpí jen staré ženy.

Podle lékaře byl u mě rizikový faktor zejména v tom, že mi řadou let zjistili neschopnost strávit výrobky z kravského mléka, které jsem poté ze stravy vypustil a přiznávám, tolik jsem se nesnažil je něčím nahradit.

Nebylo tedy divu, že jsem se pak při krevních testech dozvěděl, že mi chybí jak vápník, tak vitamin D, který je pro kosti zásadní,“ vysvětluje David.

Přečíst článek ›

„Testy nechal udělat proto, že jsem měl za sebou už hodně zlomenin. Aspoň mi tehdy začalo dávat smysl, proč jsem na ně dřív tolik „trpěl“.

Lékař mi říkal, že si o denzitometrické vyšetření, během něhož se zkoumá hustota a obsah minerálů v kostní hmotě především na základě množství vápníku, může člověk požádat i sám, pokud má jako já tak často zlomenou kost.

Ale mě nikdy dřív nenapadlo, že by důvodem mohla být právě osteoporóza,“ vypráví David. 

Zajímavé:  Extáze - vše o zdraví

Když totiž dojde k poklesu hladiny v krvi, tělo si vápník doplňuje z kostí, což právě způsobuje, že jsou křehčí a zvyšuje se tak riziko zlomenin.

„Vzhledem k tomu, že mléčné výrobky nemůžu, zařadil jsem do stravy potraviny, které mi pomohly s deficitem vápníku i vitaminu D. Začal jsem jíst jáhly, více zeleniny a ovoce, ořechy a mák.

Podle posledních testů se obě hladiny už zvýšily, tak snad je to na dobré cestě,“ uzavírá David. 

Názor odborníka: MUDr. Jana Čepová (primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol)

Ke vstřebávání vápníku dochází v tenkém střevě. Tento mechanismus je závislý na přítomnosti vitaminu D, který dokáže absorbování vápníku příznivě ovlivnit a vitaminu K2, jež ho odvede přímo do kostí a vápník se tak neuloží do cév a měkkých tkání.

Nejvhodnější je volit přírodní cestu – tedy například tobolky s namletými vaječnými skořápkami, které jsou pro tělo lépe vstřebatelné, než vápník chemického původu a jsou skvělou prevencí proti osteoporóze. Poslední vědecké práce dokonce ukazují, že příjem vápníku v naší populaci klesl až na 400-500 mg/den, což odpovídá množství doporučené pro dítě do 1 roku.

Přitom naši předkové měli příjem vápníku asi dvojnásobně vyšší než současný člověk a na jejich kostech to bylo znát.

Informace o nemoci

Osteoporóza je chronické onemocnění, které způsobuje postupné řídnutí kostí. Následkem toho dochází k zvýšení jejich křehkosti a vyššímu riziku zlomenin, často po malém úrazu, ale i bez úrazu. Tento stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku, vitaminu D, pohlavních hormonů a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Přečíst článek ›

Nemoc postupuje pomalu a často bez příznaků a bolesti, proto se jí také říká „tichý zloděj kostí“. Občas se může projevit pobolíváním v zádech. Mnohdy se na nemoc přijde až s první zlomeninou.

Vyšší riziko osteoporózy mají ženy po menopauze, kdy dochází ke snížení produkce ženských pohlavních hormonů (estrogenu a progesteronu). Osteoporóza hrozí i lidem s nízkou tělesnou hmotností, kuřákům, lidem, kteří nadměrně pijí alkohol či užívají určité léky (například glukokortikoidy).

Vápník hraje klíčovou roli v období dětství a dospívání (do 30. roku věku), kdy je jeho dostatek podmínkou pro výstavbu zdravých a silných kostí. Rovněž hraje důležitou úlohu při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve.

Když dojde k poklesu hladiny v krvi, tělo si vápník doplňuje z kostí, což způsobuje, že jsou poréznější, křehčí a zvyšuje se tak riziko zlomenin.

Pro udržení kostní hmoty je jeho příjem důležitý i v dalším průběhu života, například v období menopauzy a ve stáří, kdy z kostí přirozeně mizí.

Minimální doporučené množství na den pro dospělého jedince je přibližně 1 000 mg. Konzumace potravin bohatých na vápník není záruka výhry, protože nezáleží na jeho absolutním obsahu, ale na jeho biologické dostupnosti, tedy jeho vstřebatelnosti z dané potraviny.

Ta je nejvyšší v tvrdých sýrech typu ementál nebo parmezán, vysoká v ořechách nebo máku, a také v některé zelenině. Celému procesu absorpce napomáhá kyselé prostředí, proto je dobré do stravy zařadit ovocné šťávy, zelí, zeleninové saláty, okurku i bylinné čaje.

Důležité je nevyhýbat se sportu a pravidelně zařadit do denního programu například pilates, cvičení na míči, jógu, tai-či nebo nordic walking či běžky v zimě.

Recept pro zdraví:

  1. Makový závin Mák je ideálním zdrojem vápníku, tak si o víkendu udělejte tento vynikající závin, který vám dodá potřebné minerály.

  2. Ingredience
  3. Náplň: mletý mák, krupicový cukr, vanilkový cukr, skořicový cukr, mléko
  4. Postup:

Těsto: 500 g polohrubé mouky, 10 dkg másla, 250 ml mléka, 1 sušené droždí, špetka soli, 10 dkg moučkového cukru, 1 vejce

* Všechny ingredience smíchejte a zadělejte těsto, které bude krásně hladké a nebude se lepit na stěny mísy. Poté ho necháte vykynout.* Náplň do závinu si připravte dopředu. Umelte mák, svařte ho s mlékem, vanilkovým a krupicovým cukrem. Za stálého míchání povařte přibližně čtvrt hodiny. Poté vmíchejte ještě skořicový cukr.* Těsto si rozdělte na dva díly, rozválejte a potřete jej makovou náplní. Okraje přeložte přes náplň na sebe.* Záviny vložte na plech a nechte je ještě trochu kynout alespoň půl hodiny. Následně je potřete rozpuštěným máslem a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 °C.

* Záviny budou hotové, až budou mít zlatohnědou barvu.

Varovné faktory, které přispívají k řídnutí kostí

Řídnutí kostí neboli osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které se projevuje zvýšenou křehkostí kostí, a tím pádem náchylností k četnějším zlomeninám. Tato nemoc patří mezi nejčastější nemoci seniorů a týká se více než poloviny lidí starších padesáti let.

Jaké jsou příznaky osteoporózy, najdete na webu o zdraví Vitalion.cz

I přesto všichni doufáme, že zrovna nám se osteoporóza vyhne a bolestivé a často komplikované zlomeniny nás minou. Jak ovšem poznat, zda jsou vaše kosti dostatečně bytelné, nebo naopak patříte do rizikové skupiny? Server Caring.com dal dohromady deset faktorů, které zvyšují riziko řídnutí kostí.

Varovné zlomeniny

Za poslední dva roky jste měli více než jednu zlomeninu, nebo jste měli jen jednu zlomeninu, která však byla vzhledem k okolnostem nezvykle vážná. Pokud si zlomíte nohu nebo kotník i při špatném došlápnutí, může to být známka osteopenie nebo mírné osteoporózy.

Zdravé kosti jsou dostatečně silné na to, aby vydržely běžný náraz, a pokud tomu tak není, je načase zjistit, co za tím stojí. Lékař vám může předepsat denzitometrické vyšetření, které měří hustotu kostní tkáně, množství vápníku a dalších klíčových minerálů v kostech. Toto vyšetření je bezbolestné a funguje jako ukazatel rizika zlomeniny.

Štíhlá postava

Lidé s drobnou a štíhlou figurou mají menší a tenčí kosti a bohužel jim hrozí větší riziko osteoporózy v mladším věku než lidem s většími kostmi a mohutnější postavou. 

Kostní hmota dosáhne maximálních hodnot mezi 20. a 30. rokem, přičemž množství kostní hmoty závisí na genetických faktorech, na stravovacích návycích, zda kouříte či pijete alkohol a fyzické aktivitě. Úbytek kostní hmoty také urychluje snížená produkce estrogenů.

Lidem pod 40 let odborníci doporučují dělat vše proto, aby si vybudovali silné kosti. Zejména jíst potraviny bohaté na vápník a pravidelně cvičit. Jedinci po čtyřicítce by pak měli do výživy zařadit i doplňky stravy obsahující vápník, hořčík a vitamin D a cvičební režim obohatit o posilování.

Užíváte prednison nebo jiné kortikoidy 

Užívání kortikoidů po delší dobu zasahuje do hormonální hladiny, odvápňuje kosti, a může tak způsobit prořídnutí kostní tkáně. Lidé, kteří trpí autoimunitními chorobami, lupénkou nebo revmatoidní artritidou onemocní osteoporózou častěji než ostatní, právě proto, že užívají kortikoidy.

Se zvýšenou kostní ztrátou bylo spojeno také užívání léků na štítnou žlázu nebo antidepresiv typu SSRI, ačkoli si vědci nejsou stále jistí, proč k tomu dochází.

Kouříte cigarety

Ani zde odborníci přesně nevědí, jakým způsobem kouření škodí kostem, ale mnoho studií prokázalo, že tomu tak je. Statisticky má kouření vysokou spojitost s osteoporózou, takže pokud jste během dospělosti kouřili, šance, že jste si poškodili kosti, jsou dost vysoké.

I když to nechcete už posté slyšet, jediné co pro zdraví svých kostí můžete udělat, je přestat kouřit. A nezáleží na tom, jak jste staří. Když přestanete kouřit, stále se vaše tělo může zotavit.

Pijete více než dva alkoholické nápoje denně

Alkohol oslabuje kosti, doslova z nich vysává vápník, hořčík a další minerály. A čím více pijete, tím je to horší.

„Nadměrná konzumace alkoholu se projevuje v laboratorních hodnotách zvyšováním jaterních testů, poruchami srážlivosti krve a také zvýšením hodnot kyseliny močové.

Při větším pití alkoholu dochází kvůli jeho dehydratačním účinkům k vyšším ztrátám vápníkových iontů, což se může negativně projevit na kvalitě kostí.

Dalším faktorem je i porucha trávení a vstřebávání živin u alkoholiků, která opět může mít za následek těžké oslabení kostí,“ vysvětluje lékařka Lenka Luhanová, lektorka Yoda Institutu.

A dodává, že je velice častá i podvýživa alkoholiků kvůli nechuti k jídlu a poruše funkce jater. Alkohol negativně ovlivňuje i hormonální systém. Zmíněné zvýšení kyseliny močové dále u alkoholiků může mít za následek i záněty drobných i větších kloubů a postupně také rozvoj dny.

Nejíte mléčné výrobky

Vyberte si z obchodů nákupní galerie VratnéPeníze.cz a nechte si vrátit až 5 % z nákupu zpět.   

Podle doktorky Luhanové jsou mléčné výrobky svým složením ideální k udržení zdravých kostí, protože obsahují dostatek vápníku, vitamin D a kvalitní bílkoviny. 

Lze je však nahradit. V některých případech je to i nutné, např. při laktózové intoleranci (enzymatická porucha – tělo netráví laktózu) nebo při alergii na mléčné výrobky (nejčastěji na mléčnou bílkovinu). Při laktózové intoleranci však lidé většinou snášejí alespoň zakysané mléčné výrobky nebo sýry.

Dalšími významnými zdroji vápníku jsou i mák, sezamová semínka, mandle, ořechy, mořské ryby (nejlépe ty, které jíme i s kostičkami např. sardinky v oleji), luštěniny, celozrnné obiloviny, kakao, brokolice, květák, celer, kapusta, kedluben, slunečnicová semínka, čokoláda, vejce, voda a minerálky. 

Denní potřeba vápníku se pohybuje mezi 800 – 1200 mg. Pro zdravé kosti je třeba i dostatek vitaminu D, který se vytváří v pokožce za přístupu slunečního záření a pomáhá správnému vstřebávání a využití vápníku.

„Pro zachování kvality kostí je třeba vyhledat zdravější životní styl se zařazením pravidelné stravy s dostatkem vápníku, správný pitný režim, pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelná pohybová aktivita přiměřené intenzity, omezení kouření a alkoholu, soli a většího množství kávy,“ dodala doktorka Luhanová.

Zajímavé:  Barva stolice - vše o zdraví

Trpěli jste poruchou příjmu potravy

„Pokud jste trpěli nebo trpíte anorexií, nejspíš se vám osteoporóza nevyhne. Je to proto, že uměle snížená tělesná hmotnost snižuje hladiny hormonů, což způsobuje vynechání periody,“ říká endokrinoložka Elizabeth Shaneová z Kolumbijské univerzity.

„Cokoli, co snižuje hladiny estrogenu, zasahuje do stavby kostí,“ vysvětlila doktorka Shaneová.

Pokud trpíte anorexií, nebo bulimií, netajte to a poraďte se s lékařem o vhodné léčbě. Existují  léčebné postupy, díky kterým dostanete tyto nemoci pod kontrolu, a tím také ochráníte své kosti do budoucna.

Vaše menstruace je nepravidelná

Pokud se vám čas od času nedostaví menstruace, jsou za to obvykle zodpovědné nízké hodnoty estrogenu. Bohužel nízké hladiny estrogenu také přímo přispívají ke kostní ztrátě a ženy, které nemají pravidelnou periodu, to mohou pocítit na kostech.

Přípravky, které pomáhají preventivně proti řídnutí kostí, najdete na Lékárna.iDNES.cz.

Nízké hladiny estrogenu mohou být způsobeny poruchou příjmu potravy, nadměrným cvičením nebo syndromem polycystických vaječníků. Pokud je vaše menstruace nepravidelná, vždy se poraďte s gynekologem.

Rodinná zátěž

Rodinná anamnéza je hlavním ukazatelem řídnutí kostí. Jestliže pocházíte z rodiny, kde se u starších dospělých častěji vyskytují zlomeniny, špatný postoj těla nebo snížení tělesné výšky, je možné, že členové vaší rodiny trpí osteoporózou, ať už diagnostikovanou, či nikoli. A pokud ji mají oni, hrozí bohužel i vám. Jestliže někdo z vaší rodiny trpí osteoporózou, oznamte to svému lékaři.

Jste běloch, nebo Asiat, žena a máte přes padesát let

Každý z těchto rizikových faktorů zvyšuje pravděpodobnost, že se vaše kosti tenčí. Pokud vám je více než padesát let, dávejte si ještě větší pozor. Riziko řídnutí kostí se zvyšuje s věkem. Podle odborníků dokonce po 75 letech věku 90 procent žen utrpí zlomeninu.

I když nemůžete změnit svou rasu, pohlaví ani věk, měli byste brát v úvahu zvýšené riziko osteoporózy a požádat svého lékaře o test kostní denzity. Lékař vám může předepsat léčbu bisfosfonáty nebo estrogenovou terapii na posílení kostí.

Osteoporóza (řídnutí kostí)

Osteoporóza je onemocnění způsobeném řídnutím kostí, které pak mají v důsledku oslabení mnohem větší náchylnost ke zlomeninám.

Stav kostí se zhoršuje pomalu během let a nemoc je často odhalena až když dojde k fraktuře za okolností, které by normálně ke zlomenině nevedly. Někdy může frakturu způsobit dokonce i kýchnutí nebo kašel.

Při osteoporóze se nejčastěji se objevují zlomená zápěstí, kyčle a obratle, ale na oslabeném skeletu může dojít ke zlomeninám i na jiných místech.

Osteoporóza sama o sobě nemusí být bolestivá, může ale vyústit ve zlomeniny s chronickými bolestivými následky.

U některých lidí se v důsledku osteoporózy může vyvinout i charakteristické dopředu nakloněné držení těla, jehož příčinou jsou patologické změny na páteři, která nedokáže unést váhu těla.

Kolabující obratle často provázejí chronické bolesti zad. Lidé s osteoporózou také ztrácejí výšku.

Příčiny osteoporózy

Řídnutí kostí je přirozenou součástí stárnutí organismu, u někoho ale tento proces probíhá rychleji než je obvyklé, což vede k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenin. Kost je živá tkáň, která odumírá a zároveň se hned obnovuje. K osteoporóze pak dochází, když se obnova kostní tkáně zpomalí. 

Nadměrným řídnutím kostí jsou obecně více ohroženy ženy po menopauze, při které se řídnutí kostí podstatně zrychluje. Pro zdraví kostí je totiž zásadní hormon estrogen, jehož hladina během menopauzy klesá, což mimo jiné ovlivňuje i metabolismus kostní tkáně. Riziko osteoporózy se ještě zvyšuje, pokud menopauza nastoupí přirozeně či následkem operace před 45 rokem.  

Riziko osteoporózy zvyšuje i řada dalších faktorů:

  • Dlouhodobé užívány vysokých dávek kortikoidů a dalších léků, které ovlivňují vylučování hormonů a kostní metabolismus
  • Jiné zdravotní komplikace, jako jsou záněty, hormonální poruchy či poruchy vstřebávání minerálů
  • Rodinná historie osteoporózy, zejména anamnéza kyčelních zlomenin u rodičů
  • Nízké BMI (index tělesné hmotnosti)
  • Kouření a nadměrná konzumace alkoholu

Diagnostika a léčba osteoporózy

Hustota kostní tkáně se dá vyhodnotit metodou zvanou kostní denzitometrie. Jedná se o nebolestivé vyšetření, při kterém lékař pomocí přístroj, který emituje nízké dávky rentgenového záření, změří obsah minerálů v kostech. Léčba osteoporózy se pak soustředí na prevenci zlomenin a užívání léků na posílení kostí či ovlivnění hladiny některých hormonů.

Prevence osteoporózy

Riziko osteoporózy můžete omezit, pokud se budete soustředit na tyto aspekty vašeho životního stylu:

Příjem proteinůProteiny jsou jedním ze stavebních kamenů kostní tkáně. Strava by jich proto měla obsahovat dostatek, což obvykle u běžně se stravujícího člověka není problém. Nedostatkem proteinů ale můžou trpět vegani a vegetariáni, kteří by měli jíst dostatek potravin obsahujících proteiny, jako jsou ořechy, luštěniny, případně mléčné výrobky a vejce.

Zdravá váha (nízká váha škodí stejně jako vysoká)Udržování zdravé váhy kostem velmi prospívá. Podprůměrná váha totiž zvyšuje riziko zlomenin i úbytku kostní tkáně, naopak nadváha zvyšuje riziko fraktur zápěstí a rukou.

Příjem kalciaDospělý člověk potřebuje denně 1 000 miligramů kalcia. Po padesátce by se denní příjem měl zvýšit na 1200 miligramů. Dobrým zdrojem kalcia jsou tyto potraviny:

  • Mléčné výrobky
  • Listová zelenina (zejména tmavá)
  • Sojové produkty jako je tofu

Zvolit můžete i některý z výživových doplňků. Nepřekračujte ale doporučené dávkování. Nadbytek kalcia může vést k ledvinovým kamenům a v poslední době se diskutuje i o zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění. Příjem kalcia z potravy a  výživových doplňků by neměl dohromady přesáhnout 2000 miligramů denně.

Příjem vitamínu DVitamín D zlepšuje schopnost těla absorbovat kalcium a i jinak ovlivňuje zdraví kostí. Lidé mohou získat dostatek vitamínu D ze slunečního záření.

Pokud ale trávíte hodně času doma, žijete v zeměpisných šířkách, kde není dostatek slunce, nebo používáte ochranné krémy kvůli riziku rakoviny kůže, může se stát, že vitamínu D nemáte dostatek. Proto se doporučuje užívat doplňky stravy obsahující vitamín D.

Optimální denní dávka vitamínu D se u zdravého člověka pohybuje od 600 do 800 UI, denní příjem by neměl překročit 4000 IU.

Cvičení a pohybCvičení napomáhá tvorbě silných kostí a zpomaluje ztrátu kostní hmoty. Příznivý efekt cvičení lze pozorovat v každém věku, nevýraznější efekt má ale fyzický pohyb, pokud je provozován od dětství během celého života.  

Osteoporóza

Věděli jste, že vaše kosti samy přeměňují různé živiny? Kostní tkáň se po celý váš život neustále odbourává a vytváří! Kosti jsou živé dynamické tkáně. Právě tato nepřetržitá remodelace udržuje vaše kosti pohyblivé, flexibilní a odolné vůči zátěži. U zdravého člověka je kostní obrat v rovnováze: Kostní tkáň je nahrazována stejně rychle, jako je odbourávána.

Při osteoporóze, které se někdy říká „řídnutí kostí“, ztrácí kostní obrat svou rovnováhu. To znamená, že kostní tkáň je rychleji odstraňována než nahrazována, což vede k jejímu úbytku:

  • kost se stává porézní a nepevnou
  • i menší pád může způsobit zlomeninu

Osteoporóza má řadu příčin. U žen často vzniká po menopauze, kdy se snižuje tvorba tvorba ženského pohlavního hormonu estrogenu a na kosti tak přestane příznivě působit jeho ochranný účinek.

Další faktory jsou:

  • deficit vitaminu D (nedostatek pobytu na slunci)
  • stáří
  • výskyt osteoporózy u rodičů
  • nízká tělesná hmotnost
  • nedostatek pravidelného cvičení s hmotnostní zátěží
  • nepřiměřený příjem vápníku
  • některé léky, např. glukokortikoidy („kortizon“)
  • kouření, nadměrná konzumace alkoholu

Osteoporóza se diagnostikuje radiologickou metodou zvanou DXA. Měřením hustoty kostní hmoty (BMD) lékaři určí, zda má pacient osteoporózu a/nebo zda mu hrozí zlomeniny.

I když na počátku nejsou patrné žádné známky a příznaky, měla by být osteoporóza léčena včas, aby se předešlo zlomeninám. Vysoce účinné léky, např. bisfosfonáty, působí při správném užívání proti zhoršování stavu kostní tkáně.

Dodržování předepsané léčby osteoporózy je rozhodující pro prevenci zlomenin. Vyhodnocení, zda se stav zlepšil nebo ne, se provádí pomocí rutinní kontroly hustoty kostní hmoty (BMD) každé dva roky. Dobrá zpráva je, že nemusíte čekat dva roky.

Jednoduché vyšetření krve vám může přinést ujištění, že vaše léčba zabírá, již po 90 dnech, namísto abyste čekali dva roky na příští denzitometrii (BMD). Tělo vytváří takzvané „kostní markery“, které lze změřit pomocí jednoduchého laboratorního testu.

Tyto kostní markery se uvolňují do krve při odbourávání nebo vytváření kostní tkáně.

Citlivý laboratorní test jako CTx odráží rychlost odbourávání kostí ve vašem těle. Váš lékař pomocí výsledku tohoto testu posoudí, zda je metabolismus vašich kostí zdravý, nebo zda kostní tkáň ubývá příliš rychle. Lékař vám před zahájením léčby změří CTx a tento test zopakuje každé tři měsíce. Po porovnání výsledků pak může říci, zda léčba zpomaluje úbytek kostní hmoty. Cílem je udržovat takový postup léčby, jímž se dosáhne zdravějších kostí.
Nečekejte dva roky, než se dozvíte, zda vám zabírá léčba osteoporózy. První vyšetření lze provést již po třech měsících.

Biochemická vyšetření jsou součástí sledování pacientů s osteoporózou. Diagnostika osteoporózy se provádí radiologickou metodou DXA. Výsledky biochemických vyšetření je vždy nutno konzultovat s lékařem a dávat do kontextu s výsledkem měření DXA.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector