Rýma v uchu – Vše o zdraví

MUDr. Robert Jatel, tel.: 286 856 061, [email protected]

Bolest ouška neznamená vždy zánět

Při prvním zabolení ouška není obvykle nutné ihned vyhledat lékaře. Ve většině případů se totiž nejedná o zánět středního ucha, ale bolest je způsobena podtlakem, který při rýmě ve středním uchu vzniká, jedná se o tzv. obstrukci (uzávěr) Eustachovy trubice, bubínek je tzv. „vpáčený“ .

Jak k tomu dojde? Při nachlazení oteče sliznice nejen v nose, ale i v nosohltanu, kam ústí Eustachova trubice, spojující nosohltan a střední ucho. Tato trubice je normálně uzavřený prostor mezi svaly nosohltanu, otevírá se při každém polknutí a vyrovnává tak tlak mezi středním uchem a okolím.

Pokud při rýmě její ústí oteče, nemůže se otevírat, vzduch ve středním uchu se postupně vstřebává a vzniká podtlak, který vtahuje bubínek do středouší a právě to způsobuje bolest. V této fázi se ještě nejedná o zánět středního ucha. Pokud se stav zhorší, nastává katar Eustachovy trubice – lehký, začínající zánět, kdy je bubínek lehce překrven.

V obou případech stačí podávat nosní kapky, léky proti bolesti (viz příslušná kapitola), ev. lékař předepíše ušní kapky tlumící bolest a zánět. V těžších případech už může vzniknout zánět středního ucha.

Bubínek je pak silně překrven, někdy se může ve středouší vytvořit i zánětlivý výpotek, který bolestivě tlačí na bubínek a pak je nutné provést paracentézu – bubínek propíchnout, aby mohla tekutina volně vytéct. Ani tady často nejsou potřeba antibiotika – obvykle se jedná o virový zánět, který se doléčí spontánně. Pokud je ale tekutina v uchu hnisavá, jedná se pak o bakteriální zánět a antibiotika jsou nezbytná.

Proč ucho začne bolet často v noci? V noci, v horizontální poloze těla je hlava více prokrvena, sliznice pak snáze otečou a nastanou situace popsané výše.

Proč uši bolí děti častěji než dospělé? Eustachova tuba (trubice spojující střední ucho a nosohltan, otevírající se pouze při polknutí, jinak uzavřená) je u dětí kratší a více vodorovně uložená než u dospělých, proto je přestup infekce z nosohltanu do středouší u dětí snazší a rychlejší. Malé děti navíc nemají správnou techniku smrkání a sekret zůstávající v nose a nosohltanu je místem množení virů a bakterií

Jakou roli hraje nosní mandle u opakovaných zánětů středouší? Nosní mandle je normální, ale u dětí zbytnělá lymfatická tkáň (tkáň podílející se na obranyschopnosti organismu).

Je umístěna v nosohltanu, který může i zcela vyplňovat a utlačovat tak i ústí Eustachovy trubice, která nemůže správně fungovat.

Navíc svou velikostí způsobuje, že hlen z nosu a nosohltanu nemůže odtéct, množí se v něm bakterie, které snadno přestoupí do středního ucha.

Jak se starat o ouško po paracentéze? Zvukovod nikdy neucpávejte, sekret musí volně vytékat ven. Je nutná péče o zvukovod a okolí ucha, aby zánětlivý výpotek nezpůsobil i zánět v kůži zvukovodu a boltce.

Zakupte stříkačku o objemu 5 ml (pro kojence postačí 2 ml) a láhev borové vody nebo doma převařte vodu z kohoutku a ponechte zakrytou. Před výplachem naberte plnou stříkačku vody, ohřejte např. pod tekoucí teplou vodu, tak aby voda ve stříkačce byla vlažná.

Vyplachujte ošetřené ucho minimálně 5x denně. Pokud bude výtok častější, masivnější, vyplachujte častěji, v kratších intervalech.

Jaký je postup při výplachu ucha? Dítě posadťe nebo držte vsedě s fixací rukou a nohou (stejně jako při ambulantním ORL vyšetření), dejte na rameno ručník nebo pod ucho misku. Boltec táhněte jemně od hlavy a vzad. Vyrovná se tím zakřivení zvukovodu.

Konec stříkačky položte na začátek zvukovodu a pod tlakem stříkněte do zvukovodu. Voda bude vytékat ven z ucha na ručník nebo do misky. Ucho po výplachu osušte zevně papírovým kapesníkem. U malých a nespolupracujících dětí můžete provádět výplachy vleže.

Výplachy provádějte až do kontroly ORL lékařem.

První pomoc při bolesti ucha Řádně prokapejte nos nosními kapkami pro děti (Olynth, Nasivin apod.)., nejlépe aby zatekly až do krku na stranu bolavého ouška. Kapky pomáhají oplasknutí otoku sliznic a napomohou správné funkci Eustachovy trubice, která zajišťuje provzdušnění středního ucha a tak vyrovnání tlaků. (Právě vzniklý podtlak způsobuje bolest ucha).

  1. Za ouško dejte ledový obklad (ledový polštářek či jen zmrzlou zeleninu zabalte do utěrky a přiložte na kost za ouškem na dobu asi 10 minut). Chlad potlačuje rozvoj zánětu a ulevuje od bolesti.
  2. Podejte léky proti bolesti (Panadol, Nurofen).
  3. Pokud máte doma léky na alergie (např. Aerius sirup), podejte obvyklou dávku. Napomůže oplasknutí otoku sliznic v horních cestách dýchacích.
  4. Pokud bolesti do jednoho dne neustupují, zhoršují se nebo se objeví horečka, vyhledejte lékaře.

Bolest v uších

Je místní (lokální) nebo rozšířené (difusní) postižení pokožky celého zvukovodu. Je způsoben nejčastěji bakteriální infekcí. S tímto zánětem se setkáváme nejčastěji v létě u pacientů po koupání, nebo i po běžném sprchování.

Příznaky zánětu zevního zvukovodu

Svědění, bolest ucha a zevního zvukovodu, později výtok z ucha někdy spojený až se zhoršením sluchu.

Návštěva lékaře při zánětu zevního zvukovodu

Je nutná při difusním postižení zvukovodu (celého), nebo déle trvajícím.

2. Zánět boltce

Při rozšířeném postižení zánětu zevního zvukovodu dochází postupně k zánětu boltce (perichondritis) vlivem hromadění bakterií, později ve formě hnisu mezi chrupavkou a okolím. Svědění a následné mechanické škrábání zvukovodu může vést až k této formě, která je úporná až ničící (destruktivní) a je nutno včas navštívit lékaře.

Příznaky zánětu boltce

Výrazná bolest a otok.

Návštěva lékaře při zánětu boltce

Je nutná pro chirurgické řešení a nasazení antibiotik.

3. Zánět středního ucha

Je infekce středouší, často při zánětu horních cest dýchacích. Objevuje se sice nejčastěji u malých dětí (od 3 měsíců do 3 let), ale trpět jím mohou i dospělí. Často začíná jako virová, ale dochází i k bakteriální a komplikující tzv. superinfekci. Setkáme se s ním i v letních měsících, protože se většinou jedná o komplikaci rýmy či virového zánětu horních cest dýchacích.

Příznaky zánětu středního ucha

Silná bolest, zhoršení sluchu, horečka, u dětí i průjem, nevolnost a zvracení. Při samovolnému proděravění (perforaci) bubínku dochází k výtoku hnisu s krví. Při komplikacích se obvykle stupňuje bolest hlavy, objeví se náhlá těžká nedoslýchavost, závratě, třesavka, horečka, porucha pohyblivosti tváře, čela a víček (při obrně lícního nervu).

Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Uzkost?

Návštěva lékaře při zánětu středního ucha

Při těchto příznacích u dětí bezodkladně, jinak při trvání déle než 2 dny.

Léčba bolesti v uších

Léčba zánětu zevního zvukovodu se provádí vkládáním proužků s antibiotickými a protizánětlivými mastmi. Dle rozsahu postižení podáváme i celkově antibiotika. Záněty celého zvukovodu léčíme výplachy, podáváním kombinovaných ušních kapek (antibiotikum + kortikoid). Řeší odborné pracoviště – ORL.

Léčba zánětu boltce je konzervativní. Používají se antibiotika, tlakové obvazy, chladivé obklady. Při vzniku uzavřeného útvaru ve formě nadzvednuté kůže nad chrupavkou (abscesu) je nutná hospitalizace.

Léčba zánětu středního ucha probíhá v ordinaci lékaře (propíchnutím ušního bubínku, výplachy), podáváním kombinovaných kapek. Celkově se podávají antibiotika, antihistaminika (léky s protizánětlivým účinkem), nosní kapky, analgetika a antipyretika (léky od bolesti a pro snížení teploty).

Volně prodejné léky

Podpůrnou terapií je i užívání preparátů s obsahem vitamínů podporujících imunitu. Např. s obsahem beta karotenu (provitamínu A, který působí proti infekci) vitamínu C (podpora imunity) a E (podpora regenerace), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (antioxidační účinky).

Také se používají preparáty s obsahem probiotik (lactobacilus acidophilus). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. Doporučuje se užívání mastných kyselin (omega 3) a pupalkového oleje.

Na zvýšení imunity se užívá echinacea ve formě tablet i čajů.

Přírodní a doplňková léčba

Používají se kapky a spreje, které ředí a rozpouštějí ušní maz a pomáhají při jeho odstranění přirozenou cestou. Tím působí ochranně proti vzniku zánětů. Jsou prostředkem pro pravidelnou péči o vnější zvukovod. Dalším druhem léčby je úleva od příznaků (léčba zvýšené teploty a bolesti – viz. kapitola Teplota).

Hučení v uších

Dlouhodobé chronické hučení v uších je velmi nepříjemné a časem může způsobovat i psychické problémy. Hučení v uších vzniká z několika základních příčin.

Jednou z nich je zužování cév, které znemožňuje prokrvování oblasti sluchového aparátu. Cévy se mohou zužovat vlivem růnách cévních onemocnění, např. arterioskelerózy.

Další příčinou bývá chronické zablokování krční páteře a oblasti trapézů a ramen. K tomuto zablokování nejčastěji dochází vlivem jednostranného pohybového zatížení. Typickým příkladem je práce u počítače.

Na blokády krční páteře má vliv i stres. Pokud máme strach, obavy, tak podvědomě zvedáme ramena a zasouváme hlavu mezi ně. Tím dochází k nepřirozenému postavení zejména 7. krčního obratle a k blokádám prokrvení krční páteře.

Nejčastější a málokdy odhalenou příčinou je chronická zadní rýma, která vzniká chronickým, zejména alergickým zánětem čelních dutin. Alergie není nic jiného, než neadekvátní reakce imunitního systému. To znamená, že alergie je velmi úzce spjata s poruchou imunity.

V tomto případě se jedná zejména o tzv. zimní nebo podzimní alergie, které se projevují chronickou rýmou a projevy chronického nachlazení, které ale neprovází horečka.  Narušená sliznice v oblasti nosu a čelních dutin funguje jako otevřená brána pro různé typy bakterií.

Bakteriální infekce pak způsobí zhoršení celkových potíží. Tato infekce se pak může postupně dostat až do Eustachovy trubice a způsobit tam chronický zánět. Tento se časem začne projevovat jako hučení nebo pískání v uších.

Medicínská diagnostika tohoto typu onemocnění je velmi složitá. Daří se jej diagnostikovat ve fázi silného akutního zánětu, pokud však zánět přejde do chronické fáze, tak je diagnostika již velmi obtížná.

Často ani pacient nemá pocit, že by mohlo jít o tento typ problému, jelikož vetšinou nemá klasickou rýmu. Sekret bohužel zůstává v čelních dutinách a celkový problém zhoršuje.

Pokud trpíte pískáním v uších, zkuste si pozorovat, jestli nemáte zadní chronickou rýmu a jestli vám občas díky ní nezaléhají uši.

OMLOUVÁME SE. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č.

1924/2006 se u potravinových doplňků stravy NESMÍ uvádět žádná výživová a zdravotní informace, s výjimkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení.

Toto nařízení platí i na informace na webech, kde se tyto produkty prodávají. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailu nebo čtěte na veřejně dostupných zdrojích například www.anetabenediktova.cz

Akutní zánět středního ucha u dětí

Akutní
zánět středního ucha
(lat. otitis media acuta) je jednou z častých nemocí u dětí, především u kojenců.

Jedná se o virové či bakteriální
onemocnění, které způsobuje bolestivý zánět
sliznice
středního ucha. V mnoha případech jde původně o rýmu vyvolanou virem
, po které následuje bakteriální infekce
.

Akutní zánět středního ucha se vyznačuje náhlým a silným nástupem onemocnění, které však rychle ustoupí.

Nejvyšší četnost je ve věkové skupině 6–12 let. Během 1. roku věku až 40 % všech dětí prodělá minimálně jeden zánět středního ucha
, ve dvou letech je to již 70 % dětí.

Každé páté dítě prodělá tři nebo více zánětů středního ucha. Nemoc se vyskytuje především v zimě, ojediněle i v létě.

Akutní zánět středního ucha je sice velmi bolestivý, při správné léčbě se však vyléčí většinou rychle a bez komplikací
.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Rodiče u dítěte často pozorují neklid, poruchy spánku, silný křik, citlivost na dotek, dále se mohou vyskytnout bolesti hlavy
a břicha, nechutenství
a zvracení, občas stoupne i teplota. Relativně typickým příznakem je bolest ucha
; objevuje se však asi jen u poloviny dětí, které onemocní akutním zánětem středního ucha.

Zřetelným upozorněním na zánět středního ucha je sice náhlá ztráta sluchu zároveň s infekcí
dýchacích cest
, avšak u malých dětí, které se ještě nedokážou jasně vyjádřit, nelze tento příznak snadno rozpoznat. U kojenců je průvodním příznakem zánětu středního ucha průjem
.

Někdy dochází po relativně nenápadných příznacích onemocnění k náhlému výtoku hnisu ze zvukovodu (výtok z ucha).

Na akutní zánět středního ucha lze usuzovat na základě bolesti, začervenání, zahřátí a napuchnutí kůže nebo sliznice
.

Nabobtná-li zvukovod (Eustachova trubice) spojující střední ucho s hltanem
, nemohou tekutiny a hlen
odtékat a nakupí se ve středním uchu.

Zajímavé:  Prevence Zdraví?

Je-li tlak v uchu příliš velký, může se vytvořit trhlinka na ušním bubínku a zánětlivá
tekutina vytéká ven. Tato trhlinka v ušním bubínku obyčejně bez problémů zaroste.

Jak se stanoví diagnóza?

Akutní zánět středního ucha je většinou provázen typickými obtížemi. Lékař stanoví diagnózu pomocí otoskopie, což je vyšetření ušního bubínku nástrojem zvaným otoskop. Diagnózu lze často potvrdit pouze vyšetřeními pomocí speciálních nástrojů, jako je např. tympanometr.

Jako probíhá léčba?

Při léčbě akutního
zánětu středního ucha sleduje lékař následující cíle:

  • zmírnění bolesti v akutní fázi – nasazují se bolest tlumící a protizánětlivé léky (tabletky, sirupy nebo čípky); bolest tlumící ušní kapky nemají zaručený efekt;
  • odeznění obtíží (nahromadění tekutiny ve středním uchu);
  • obnova normální schopnosti slyšet;
  • předejít rozvoji onemocnění do chronického zánětu středního ucha.

Poznámka: Zpravidla není nutné okamžitě zahájit léčbu antibiotiky
.

Bolesti po několika hodinách obvykle ustoupí samy od sebe. To ovšem nevylučuje zánět středního ucha. Proto by měl pacienta v každém případě vyšetřit následující den ušní lékař. U mnoha dětí se zánět středního ucha vyléčí během několika dní bez jakékoli léčby. Při silnějších potížích a diagnostikovaném hnisavém zánětu středního ucha je však potřeba nasadit antibiotickou léčbu.

Nosní kapky na uvolnění nosu mohou být aplikovány několik dní, protože usnadňují nádech nosem (má-li dítě zároveň rýmu) a tím mohou zlepšit kvalitu spánku. Pomoci může i vyšší polštář.

Na koho se mohu obrátit?

Vyšetřit bubínek dítěte pomocí otoskopie a stanovit tak diagnózu může většinou dětský lékař
. V komplikovanějších nebo nejasných případech by mělo být nemocné dítě odesláno ke specialistovi na ORL
, který má k dispozici lepší technické vybavení (jako např. tympanometr, kterým může změřit pohyblivost bubínku).

Zánět středního ucha: příznaky, léčba (otitis media)

Zánět středního ucha neboli otitida je jednou
z nejčastějších dětských nemocí. Projevuje se bolestí
ucha
, teplotouhorečkou a
obvykle vede k návštěvě pohotovosti (neboť propuká nejčastěji v noci a
jeho průběh je velmi rychlý).

Pro pochopení vzniku zánětu středního ucha a důvodu, proč je jeho
výskyt výrazně vyšší u dětí než u dospělých, je vhodné zhruba se
seznámit se stavbou ucha.

Vnější ucho (boltec) pokračuje dovnitř „dírou“,
která se nazývá vnější zvukovod. Vnější zvukovod vede až
bubínku – přepážce tvořené membránou. Za ním
začíná další prostor – střední ucho – ve kterém
nacházíme systém kůstek (1.

kůstka – kovadlinka – naléhá na bubínek a
na 2. kůstku – kladívko – kladívko naléhá na 3. kůstku –
třmínek – a ta naléhá na počátek vnitřního ucha –
oválné okénko).

Oválné okénko (taktéž blanitá přepážka) odděluje
střední ucho od ucha vnitřního – v něm dochází k registraci zvuků
nervovými buňkami a převodu těchto vzruchů do mozku.

Z prostoru středního ucha (za bubínkem) vede také Eustachova
trubice
, což je trubice, která spojuje středoušní dutinu
s nosohltanem (zadní prostor nosu, vzadu nahoře v krku).

Funkce této
trubice je velmi důležitá, neboť vyrovnává tlaky mezi dutinou
středoušní a nosohltanem (zívání či Valsalvův manévr – usilovný
pokus o výdech se zavřenými ústy a zacpaným nosem – při zalehlém uchu
způsobí otevření právě Eustachovy trubice) a také odvádí případnou
nežádoucí tekutinu ze středního ucha (neboť ke správnému převodu zvuku
kůstkami od bubínku do vnitřního ucha je potřeba, aby kolem kůstek –
tedy ve středním uchu – byl vzduch, nikoli tekutina).

Zánět středního ucha obvykle následuje infekci horních cest dýchacích
(rýma..). Dochází totiž k rozšíření této infekce skrz Eustachovu
trubici do středoušní dutiny.

U dětí je častější proto, že jejich trubice je
kratší, s větším průsvitem a je méně sklopená směrem
k nosohltanu – cesta pro infekci je ve směru do středouší jen mírně do
kopce (cca 10°), kdežto u dospělých musí překonat výrazný sklon
(i 45°).

Eustachova trubice také přispívá zánětu středního ucha tím, že
je-li zúžena (např. vlivem zvětšené nosní mandle, která na ni naléhá),
střední ucho není dostatečně ventilováno, vzniká v něm podtlak a
dochází k hromadění tekutiny, ve které se lehce uchytí bakteriální
infekce.

V zásadě rozlišujeme dle průběhu 2 druhy zánětu, a to akutní a
chronický zánět.

Rizikové faktory zánětu středního ucha

  • Hlavním rizikovým faktorem (spíše příčinou) pro onemocnění zánětem
    středního ucha jsou infekce horních cest dýchacích –
    především při nedostatečném odvádění hlenu z nosu.
  • Velkým rizikem pro onemocnění otitidou je také dětský
    věk
    (zvýšené riziko plyne z anatomických odlišností Eustachovy
    trubice dospělého a dítěte – viz výše).
  • Dalším rizikem je stejně jako pro většinu chorob snížená
    obranyschopnost
    , dále alergie, poranění s výrony krve ve
    středouší, porušení bubínku, zvětšená nosní mandle…
  • Záněty středního ucha také častěji trápí pacienty
    rozštěpovými vadami.

Pro tuto nemoc dále platí, že čím dříve se první zánět vyskytne,
tím se bude pravděpodobně častěji vyskytovat u pacienta v budoucnu. Vznik
onemocnění souvisí i s roční dobou – nahrává mu
zimní počasí, velké změny teplot.. Riziko zvyšuje i pobyt dítěte
v kolektivních zařízeních (školka..).

Prevence zánětu středního ucha

Pro prevenci onemocnění je vhodné co nejdelší kojení
mateřským mlékem
, otužování, v případě rýmy důkladné
smrkání (u mladších dětí odsávání účinnou
odsávačkou), vykapávání nosu, či aplikace nosního spreje, u jedinců se
zvětšenou nosní mandlí,která způsobuje opakované záněty středního
ucha, může lékař doporučit její vyjmutí.

Příznaky a projevy zánětu středního ucha

Akutní forma zánětu středního ucha

Akutní zánět středního ucha propuká obvykle v době onemocnění pacienta
infekcí horních cest dýchacích (virového
původu – rýma, chřipka..), nejčastěji v noci
(poloha vleže napomáhá přesunu infekce Eustachovou trubicí do
středního ucha).

Pro příznaky je typický rychlý a náhlý nástup (bolest
ucha, výtok z ucha, horečka, zvracení, průjem..). Zánět bývá obvykle
oboustranný, avšak stupeň zánětu se může
v jednotlivých uších lišit (nezřídka se stává, že jednu noc
navštíví pacient pohotovost s jedním uchem a další noc s druhým).

Pacienti popisují pocit zalehlého ucha, později
pulsující bolest v uchu. Malé děti se projevují
bolestným křikem a sahají si na ucho. Bolest roste.

Někdy dojde ke spontánnímu prasknutí bubínku ještě před návštěvou
lékaře, jindy bubínek propíchne lékař. Perforací bubínku nastane takřka
okamžitá úleva od bolesti.

Zajímavé:  Jak Přežít Zimu Ve Zdraví?

Chronická forma zánětu středního ucha

Chronická forma se od akutní liší nepřítomností horeček a
teplot
, nebývá bolestivá..

Projevuje se pálením či svěděním
v uchu, pacienti pociťují zalehlé ucho, praskání a tlak
v uchu, šumění, zesílené vnímání vlastního hlasu..

Dětští pacienti s chronickou formou zánětu středního ucha bývají
často chybně označované jako nepozorné, neposlušné.., což je však
zapříčiněné jejich nedoslýchavostí, kterou chronický zánět
způsobuje.

Může se vyskytovat různý druh sekretu.

Léčba zánětu středního ucha

Léčba nemoci je v první řadě zaměřena na zmírnění
bolesti
, odstranění zánětu a
prevenci vzniku opakovaných zánětů.

Opakované záněty jsou v případě tohoto onemocnění velmi časté,
neboť narušená sliznice středního ucha je náchylnější k dalšímu
zánětu, který může mít ze stejného důvodu těžší průběh s více
komplikacemi.

V horších případech po sobě může neléčený či
komplikovaný zánět zanechat trvalé poškození sluchu, které mívá
u dětí za následek zhoršení celkového vývoje.

Proto je nutné brát toto
onemocnění vážně a dbát na jeho důkladné doléčení (častou chybou je
nedobrání antibiotik, když vymizí příznaky zánětu, antibiotika je však
nutné užívat ještě několik dní poté).

Proti bolesti se při zánětu středního ucha doporučují běžně
užívané léky – s účinnou látkou Ibuprofen, Paracetamol..
(které se vyrábějí i ve formách vhodných pro děti – sirupy,
čípky).

Zánět se odstraňuje propíchnutím bubínku
(paracentéza). Tento zákrok je nepříjemný, nicméně
dochází k okamžité úlevě od bolesti. Lékař odsaje vyteklý sekret,
vypláchne ucho, a je-li hnisavý – bakteriální, předepíše
antibiotika.

Dále je potřeba udržovat zvukovod čistý (několik dní jím může
odtékat sekret, který je potřeba rozřeďovat a odplavovat) – doporučený
postup je nakapat do ucha borovou vodu, po chvíli si podložit
postižené ucho čistým kapesníkem a lehnout si na něj, aby voda i se
sekretem vytekla. Pro úspěšnou léčbu je také nutné důsledné
smrkání
(nosní dutina by měla být neustále průchodná), vhodné
je používání nosních kapek (snižují otok sliznice, tím
pádem i sliznice Eustachovy trubice).

Jak si mohu pomoci sám

Při bolesti ucha může ke zmírnění zánětu pomoci přikládání
studených obkladů za ucho, odtékání sekretu ze
středouší Eustachovou trubicí vypomůžeme zvýšenou polohou hlavy
při spaní.

Babský recept – vkládání stroužku česneku do
ucha – není odborníky příliš doporučován (účinky česneku nejspíš
neproniknou za bubínek, hrozí komplikace s vyndáváním stroužku,
případné poleptání zvukovodu..).

Komplikace zánětu středního ucha

Hlavní komplikací zánětu středního ucha je přechod do
chronického stadia
 – tomu lze nejlépe předejít důkladným
doléčením zánětu (dobrání předepsaných antibiotik), častým smrkáním
(vždy jen z jedné nosní dírky! jinak se zvyšuje pravděpodobnost přesunu
rýmy do dutin..) a hygienou ucha.

Další nepříjemnou až nebezpečnou komplikací je rozšíření
zánětu
(nejčastěji do vzdušných sklípků výběžku kosti
spánkové – tzv. mastoiditida), který může přejít až v zánět
mozkových plen.

Neboť v blízkosti středouší prochází lícní nerv,
může dojít k jeho obrně (obyčejně dočasné).

Někteří
pacienti si ještě dlouho po vyléčení zánětu stěžují na zalehlé ucho
(to je způsobeno tím, že sliznici může trvat i měsíce než se vrátí do
původního stavu).

Článek

  • Zánět
    středního ucha u dítěte

Diskuse

Další názvy: otitis media, akutní zánět středního ucha, chronický zánět středního ucha, zánět středouší, otitida

Bolest ucha u dětí

Dítě nejčastěji 1-7 let, zahleněné (rýma), teplota (může být bez teploty), sahá si na ucho (pokud je malé, nemusí), ev. pozorujete výtok z ucha (po prasknutí bubínku). Bolest při tlaku na ucho není typickým příznakem (většinou pláčou všechny děti-  i když zánět ucha nemají).

Co dělat:

odat analgetika/antiflogistika (Nurofen), vyčkat cca půl hodiny na efekt. Pokud je noc, je lepší nechat dítě spát a na ORL při přetrvávajících potížích zajít ráno. Riziko zanedbání stavu při několik hodin trvající nemoci je minimální.

V čem Vám pomůže lékař:

Při akutním ošetření na pohotovosti může dítěti od akutní bolesti promoct tzv. „píchnutím“, paracentesou bubínku – při kterém vyteče hnis ze středouší – a dítěti se uleví. Dle toho jak je dítě staré, jestli je zánět hnisavý apod. může nasadit ATB – ty ale zaberou často až za 2-3 dny. Kapky do ucha se píší při počínajícím zánětu, mají pouze podpůrný efekt.

Možná rizika:

akutně dítě ohroženo není, nicméně při několik dnů trvajícím, hnisavém zánětu je možný vznik zánětu mozkových blan. Zánět rozhodně není dobré podcenit: při 2 dny trvajícím zánětu ucha s výtokem, horečkami vyhledejte ORL lékaře!!!)

Riziko píchnutí ucha:

pro bubínek píchnutí ucha není ideální, nicméně jedná se o menší zlo, než zákrok v indikovaných případech neprovést (může dojít k jizvení za bubínkem s poškozením sluchu, nemluvě o pokračujících bolestech dítěte, nutnosti opakované ATB léčby apod.)

„LASER“: není 98% ORL lékařů doporučován. U svého dítěte bych jej nepoužil.

Časté chyby rodičů:

začne bolet ucho, okamžitě jedou do nemocnice (bez toho aby podali něco proti bolesti). Dítě tedy trpí bolestí celou cestu do nemocnice. Lékař často diagnostikuje jen počínající zánět, předepíše kapky (mají spíše doplňkový efekt-  důležitější je Nurofen, péče o rýmu).

Prevence:

Zánět vzniká jen u dětí s rýmou – tj. pokud rýmu nemá, zánět nedostane (smrkat, odsávat ev. přechodně nosní kapky, zdravý životní styl – péče o imunitní systém). Při alergické rýmě jsou doporučovány léky na alergii, ev. nosní spraye s kortikoidy.

Dnes je již součástí očkování také vakcína proti pneumokokovi – chrání ovšem jen proti jedné bakterii (zánět je způsoben i dalšími bakterimi a hlavně viry).

Při trvalé úporné rýmě a častých zánětech ucha je ve 3 letech věku dítěte zvažována adenoidektomie (odstranění „nosní mandle“)

Daný postup je v souladu s tím, jak by ORL lékaři postupovali u dětí vlastních

zpět na úvodní stránku oddělení

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector