Slepák příznaky – Vše o zdraví

Když přijdete k lékaři a oznámíte mu, že vás bolí břicho, je to skutečně široká definice vašich potíží. Bolest v podbřišku už je specifičtější, ale přesto může znamenat opravdu ledacos.

Každá bolest je však pouze příznak nějakého onemocnění. Hlavní zdroj potíží totiž může být jinde. Právě lékař by měl rychle a spolehlivě odhalit váš problém.

Co všechno může znamenat bolest v podbřišku a co byste rozhodně neměli podceňovat?

Bolest v podbřišku. Co všechno může znamenat?

Břicho je sídlo důležitých orgánů. Konkrétně v podbřišku se nachází pohlavní a močové ústrojí, ale také tlusté střevo a slepé střevo. Existuje hned několik možností, co může bolest v podbřišku způsobovat.

Záleží také na tom, zda je bolest akutní či chronická, jestli trvá již delší dobu nebo začala náhle a prudce se zhoršuje k nevydržení, anebo vás jen občas v podbřišku píchá. Bolest může být bodavá a ostrá, tupá, případně také řezavá.

Obvykle se ale dostavují další příznaky, které pomohou odhalit správnou diagnózu.

Důležité je i to, zda se jedná o ženu či muže. Ženy trpí bolestmi v podbřišku mnohem častěji než muži, zejména v souvislosti se svým menstruačním cyklem. Podbřišek je ale nebolí pouze v době menstruace, bolestivá totiž může být i ovulace. Jaké tedy bývají nejčastější příčiny bolesti v podbřišku u žen i u mužů?

Možné příčiny bolesti v podbřišku:

  • zánět slepého střeva
  • zánět vaječníků
  • cysta na vaječníku
  • torze vaječníku nebo uskřinutí ovariální cysty
  • torze varlete
  • zvětšení nebo zánět prostaty
  • nádor prostaty
  • ledvinové kameny
  • endometrióza
  • pooperační srůsty
  • břišní kýla
  • záněty střev, Crohnova choroba
  • menstruace nebo ovulace
  • těhotenství nebo mimoděložní těhotenství
  • pohlavní choroby
  • náhlá příhoda břišní
  • blok páteře
  • střevní viróza
  • potravinová alergie
  • rakovina děložního čípku

A určitě by se našla spousta dalších příčin…

Bolest v podbřišku a menstruační cyklus

Bolest v podbřišku u žen je obvyklá v době menstruace, ale také před jejím začátkem, kdy u ženy probíhá PMS – premenstruační syndrom. Je však dobré vědět, že bolest v podbřišku se může objevit i v době uvolňování vajíčka – tedy ovulace, a to i s velmi slabým špiněním.

U některých žen není špinění a bolest podbřišku při ovulaci ničím neobvyklým. Jak poznat ovulaci je snadné. K uvolnění vajíčka dochází přibližně kolem 14. dne menstruačního cyklu – tedy uprostřed cyklu.

Žena může v této době v pochvě objevit typický ovulační hlen, zvýšenou vlhkost a také pociťovat větší pohlavní touhu.

Bolet mohou i vaječníky, ve kterých se vytvářejí cysty. K bolestem v podbřišku pak dochází nejen před menstruací a při menstruaci, ale i kdykoliv během cyklu. Silná bolest v podbřišku a krvácení mimo cyklus může nastat v situaci, kdy ovariální cysta praskne.

Některé cysty se automaticky vyloučí z těla při menstruaci, jiné se však mohou zvětšovat a způsobovat problémy a hormonální nerovnováhu. V těchto případech je určitě vhodné navštívit gynekologa a poradit se o vhodné léčbě. Někdy bolest v podbřišku a bolesti při pohlavním styku způsobuje endometrióza, což je růst děložní sliznice mimo dělohu.

Endometrióza se může rozrůst po celé břišní dutině. Nejčastěji se léčí hormonálně nebo operativně.

Velmi silně bolestivá je i torze vaječníku vyžadující okamžitou operaci. K uskřinutí nastává jak u zdravého vaječníku, tak z důvodu uskřinutí velké ovariální cysty. V těchto případech dochází k silné bolesti a hrozí zde i riziko náhlé příhody břišní.

Zánět vaječníků a bolesti v podbřišku

U žen může také snadno dojít k nachlazení a zánětu vaječníků. Pokud se zánět neléčí, může vést až k neplodnosti. Léčba zánětu vaječníků vyžaduje návštěvu gynekologa a užívání antibiotik i dočasný zákaz pohlavního styku.

Mnohé bolesti v podbřišku a gynekologické problémy způsobují i různé pohlavní nemoci.

Bolest v podbřišku po sexu

Bolest v podbřišku po sexu často nastává při endometrióze nebo nešetrném sexu, většinou je ale v přímé souvislosti s reprodukčním cyklem ženy. Může jej způsobit ale i zánět, případně chronický zánět.

Někdy bývá bolest podbřišku po sexu doprovázena i slabým špiněním a krvácením. Při opakovaných potížích byste neměla váhat s návštěvou gynekologie, může jít o problém na děložním čípku, který neradno podceňovat.

Bolest v podbřišku – mimoděložní těhotenství

Bolest v podbřišku bývá na počátku těhotenství zcela normální. Ostatně na jeho konci také, kdy již dochází k prvním kontrakcím. Někdy ale bolesti v podbřišku mohou signalizovat mimoděložní těhotenství.

Pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí tam, kde nemá a roste, ohrožuje ženu na životě. Okamžitý operativní zákrok je nutný. Žena obvykle pociťuje i další nepříjemné příznaky,  nevolnost, slabost nebo až šokový stav.

Důležité je zjistit, že jde o mimoděložní těhotenství včas.

Náhlá příhoda břišní

Bolesti v podbřišku a další závažné příznaky v podobě zvracení, nevolnosti, slabosti, pocitů na omdlení, tvrdnutí břicha a zrychlení tepu způsobuje náhlá příhoda břišní, pro kterou je typické krvácení do dutiny břišní z různých příčin. Může jít o prasknutí střeva nebo dělohy, mimoděložní těhotenství nebo uskřinutí vaječníkové cysty a tak dále.

Bolesti v podbřišku a pooperační srůsty

Chronické bolesti v podbřišku mívají na svědomí také pooperační srůsty, například po císařském řezu, gynekologických operacích nebo po operaci slepého střeva. Co se týká různých svalových potíží – bolest může způsobit i diastáza – rozestup břišních svalů po porodu, nebo třeba také břišní kýla.

Zajímavé:  Autismus - vše o zdraví

Zánět střeva nebo neprůchodnost střev

Silné křeče břicha mnohdy znamenají, že člověk něco špatného snědl, anebo chytil střevní virózu. Obvykle se rychle dostaví opakovaný průjem, dokud se tělo nevyčistí a infekce neodezní.

Někdy ale může jít o zaražené větry nebo střevní neprůchodnost. Tehdy se bolest stupňuje a úleva v podobě odchodu plynů nebo vyprázdnění stále nenastává.

Neprůchodnost střev může být způsobena různými příčinami, napřklad také nádorem, a všechny tyto situace vyžadují nutný lékařský zásah.

Pokud člověk trpí na střevní záněty, může jít například o závažný střevní zánět v podobě Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy. Bolest v podbřišku ale může způsobit také potravinová alergie a nesnášenlivost některých potravin –  především celiakie a nesnášenlivost laktózy.

Zánět slepého střeva a jak ho poznat

Zánět slepého střeva se projevuje jako bolest v podbřišku, nejčastěji je to bodavá bolest, a to na pravé straně, kde se slepé střevo nachází.

Většinou se objevují i další příznaky jako je zvýšená teplota nebo horečka, zvracení či průjem a nechutenství. Zánět slepého střeva vyžaduje často rychlý operativní zákrok, protože může být nebezpečný a ohrožuje život pacienta.

Může dojít až k sepsi nebo protržení zaníceného střeva a vylití jeho obsahu do dutiny břišní.

Bolest v podbřišku a obtíže s močením

Za bolesti v podbřišku a potíže s močením často může zánět močového měchýře nebo močové kameny, které ale bolí velmi silně a bolest vystřeluje z oblasti ledvin a bederní páteře.

Každý zánět močových cest je velice nepříjemný a bolestivý. Pokud trvá déle než 24 hodin, obvykle vyžaduje vyšetření lékaře a podávání antibiotik.

Někdy se zánět (jako následek prochladnutí) podaří rozehnat dostatkem tekutin, teplem a klidem na lůžku.

Bolest v podbřišku u mužů

Bolest v podbřišku jako následek zánětu močových cest nebo prostaty trápí také pány.

Akutní návštěvu urologa vyžadují zánět prostaty či varlete nebo torze varlete, které bývají doprovázeny opravdu silnou bolestí v podbřišku.

Mezi časté příčiny bolesti v podbřišku patří i zvětšená prostata. Objevují se i potíže s častým močením a kvůli hromadění moči v močovém měchýři vzniká riziko zánětu.

Bolest v podbřišku od páteře

Při menstruaci a různých zánětech v pánvi, ať už pohlavního, močového nebo trávicího ústrojí, se kromě bolesti v podbřišku často i souběžně objevuje bolest v zádech, zejména v oblasti kříží a beder.

Někdy je ale přímou příčinou bolesti podbřišku problém v oblasti páteře – nejčastěji jde o blokádu křížokyčelního kloubu. Pomáhá hlavně teplo a omezení prudkých pohybů a tělesné námahy.

Pokud se vám blok neuvolní jemným cvičením a jednodenním klidem, určitě navštivte lékaře nebo dobrého fyzioterapeuta.

  • Slepák příznaky - Vše o zdraví
  • Slepák příznaky - Vše o zdraví
  • Slepák příznaky - Vše o zdraví
  • Slepák příznaky - Vše o zdraví
  • Slepák příznaky - Vše o zdraví
  • Slepák příznaky - Vše o zdraví
  • Slepák příznaky - Vše o zdraví
  • Slepák příznaky - Vše o zdraví

Jak poznat zánět slepého střeva | BENU.cz

Apendicita – lidově označovaná jako zánět slepého střeva, přichází obvykle s bolestmi v oblasti pupku. Tato bolest postupně přechází do pravé části podbřišku, kde se slepé střevo nachází.

Zánět se tvoří v červovitém výběžku – apendixu, který je zakončením slepého střeva.

Takže když se bavíte o zánětu slepého střeva, jedná se ve skutečnosti o zánět jeho koncové části – apendixu.

„Jak poznám zánět slepého střeva?” ptáte se. Onemocnění, které postihuje lidi napříč věkem je častější u dětí a mladistvých.

Jeho typickým projevem jsou náhlé bolesti břicha doprovázené pocity malátnosti, zvýšenou teplotou a zvracením. Břicho je velmi citlivé na dotek, obzvlášť v pravé části podbřišku.

Navíc vám dělá obtíže být ve vzpřímené poloze, proto se choulíte do různých méně bolestivých poloh. 

Zánět apendixu dělíme na:

  • Akutní – u tohoto typu se rozvíjí příznaky rychle, během několika dnů
  • Chronický – typický dlouhodobými bolestmi břicha, únavou

Slepák příznaky - Vše o zdraví Příčiny vzniku

Příčiny onemocnění souvisí se stravovacími návyky. K ucpání slepého střeva může dojít kusem stolice, cizím předmětem (např. ovocná pecka) nebo parazity (škrkavky). V rozvinutých zemích obsahuje strava nedostatek vlákniny.

Kvůli tomu postupuje potrava trávícím traktem pomaleji, může dojít až k blokádám a následnému ucpaní apendixu. Pro lepší trávení můžete vyzkoušet některý doplněk stravy. Prevencí proti vzniku zánětu je zdravá strava s vysokým obsahem vlákniny.

V některých částech Afriky a Asie toto onemocnění prakticky neexistuje, protože zde mají stravu bohatou na vlákninu. 

Slepák příznaky - Vše o zdraví Příznaky

Zánět apendixu provází často charakteristické příznaky spojené s tímto onemocněním:

  • Bolesti kolem pupku,
  • bolesti na pravé straně podbřišku,
  • malátnost,
  • zvýšená teplota,
  • zrychlený tep,
  • zvracení,
  • průjem,
  • nechutenství,
  • zácpa.

Slepák příznaky - Vše o zdraví Jak léčit? 

V případě podezření na apendcitu, určitě navštivte lékaře. Lékař vás vyšetří a v případě, že máte zánět slepého střeva, dojde k hospitalizaci.

V nemocnici už je na chirurgovi, zda zvolí konzervativní léčebnou metodu – tzv. ledování – nebo odstraní apendix operativně. V naprosté většině případů lékař volí metodu operativního odstranění červovitého výběžku.

Není prokázáno, že by jeho odstranění mělo na lidský organismus negativní účinky. 

Jak zánětu apendixu předejít? Vzhledem k náhlému a neočekávanému charakteru nemoci to není úplně možné. Doporučuje se jíst dostatek vlákniny a dodržovat vyváženou stravu.

Slepák příznaky - Vše o zdraví Rizika

Při neléčení zánětu slepého střeva může dojít k jeho prasknutí – to je velmi nebezpečné. Hnis se poté vylije do podbřišnice, kde vyvolává zánět – peritonitidu. Neléčený zánět slepého střeva může vést až k úmrtí. Proto buďte opatrní a pokud na sobě zpozorujete příznaky doprovázející tuto nemoc, navštivte ihned lékaře. Je lepší mít jistotu.

Zajímavé:  Plíseň V Ústech Příznaky?

Přípravky na podporu trávení

Ostravský chirurg Ondřej Strnadel: Prasklý apendix může zabíjet

Ve skutečnosti se jedná o zánět červovitého výběžku (appendix vermoformis) slepého střeva, což je výchlipka na jeho konci.

„Pro laickou veřejnost ale stejně apendix zůstane slepým střevem. Budu se toho proto dále držet,“ říká v rozhovoru pro Deník Ondřej Strnadel, chirurg z Městské nemocnice Ostrava.

Operativní odstranění (apendektomie) má dvojí chirurgické řešení – klasický přístup otevřenou cestou, nebo pomocí optiky takzvanou laparoskopickou metodou.

Přečíst článek ›

Chirurg Ondřej Strnadel potvrdil, že by lidé neměli problémy nebo příznaky zánětu slepého střeva v žádném případě podceňovat. „Pokud se opravdu jedná o zánět slepého střeva, může dojít k jeho prasknutí a rozvoji zánětu pobřišnice.

Pak jde už opravdu o život,“ zdůrazňuje Ondřej Strnadel a jedním dechem dodává: „Prasklý apendix i dnes zabíjí!“

Slepé střevo většina lidí zaměňuje s apendixem a domnívá se, že jde o totéž. Můžete to i nám laikům objasnit?Slepé střevo je první částí tlustého střeva, je místem, kde se tlusté střevo napojuje na střevo tenké. Apendix je červovitým přívěskem právě slepého střeva. Pro laickou veřejnost ale stejně apendix zůstane slepým střevem. Budu se toho proto v rozhovoru dále držet.

Mnohým z nás apendix kvůli zánětu při operaci odstranili a nijak nás to neomezuje. K čemu jej vůbec máme?K ničemu. I když i dnes by se jistě našli odborníci, kteří budou zastávat teorie o imunitních a jiných rolích apendixu. Jde o vývojový rudiment, který nás může zle pozlobit.

Přečíst článek ›

Jak poznáme, že nám hrozí zánět slepého střeva? Existuje poloha, ve které se lidem před příjezdem sanitky alespoň trochu uleví?Diagnostika zánětu „slepého střeva“ je i dnes mimořádně těžká a hlavně zrádná. Univerzální návod na odhalení hrozícího nebezpečí není.

Spíše se jedná o soubor větších a malých příznaků.

Stěhování bolesti z nadbřišku do pravého podbřišku, zvýšený počet bílých krvinek, zvýšená hladina C- reaktivního proteinu, bolest v pravém podbřišku na pohmat a poklep a takhle bych mohl dále uvádět mnoho dalších příznaků, které jen dokumentují obtížnost správné diagnostiky. Úlevová poloha je v předklonu.

Co se stane, když nevyhledáme lékařskou pomoc a myslíme si, že bolesti ustanou?Pokud se opravdu jedná o zánět „slepého střeva“, může dojít k jeho prasknutí a rozvoji zánětu pobřišnice. Pak jde o opravdu život.

Proč by lidé neměli potíže se slepým střevem podceňovat.Protože je mohou ohrozit na životě. Prasklý apendix může i dnes zabíjet.

Je pravda, že slepé střevo se dá použít při „opravách“ různých jiných lidských orgánů?Za určitých okolností lze apendix využít. Ale jen zcela výjimečně a okrajově. Vysvětlení by bylo velice složité a podle mě není pro běžné pacienty vůbec potřebné ani zajímavé.

Pokračování článku čtěte na Deník Klubu:

Co se dozvíte dále?

  • Kolika pacientům jejich lékaři pomohli? Jak dlouho si po zákroku poleželi na lůžku?
  • Jak si ve statistikách stojí nemocnice z vašeho okolí?
  • Zjistíte na unikátních mapách Deníku se 116 nemocnicemi.

Slepák příznaky - Vše o zdravíZdroj: Deník

Zánět slepého střeva

Můžeme rozlišit dvě formy:

  • akutní, patřící do skupiny tzv. náhlých příhod břišních, které vyžadují rychlé řešení, nejčastěji chirurgické
  • chronickou, projevující se opakovanými proměnlivými bolestmi břicha, nevyžaduje okamžité řešení

Nejčastěji za vznikem a rozvojem zánětu slepého střeva stojí uzávěr červovitého přívěsku a porucha jeho vyprazdňování. To může být způsobeno špatnou výživou, což se projeví i městnáním střevního obsahu a vznikem zátky ze stolice tzv.

koprolitu, zbytněním lymfatické tkáně, zaklíněním cizího tělesa (pecky z ovoce, parazité), útlak zvnějšku např. jizvou aj.

V uzavřeném apendixu pak dochází k pomnožení střevních bakterií a zanícení, které je doprovázené otokem střevní stěny, tvorbou hnisu, zeslabení stěny střeva, zhoršení jejího prokrvení a možnou rupturou.

Rozeznáváme tato stádia zánětu:

  • katarální – reverzibilní, které se projevuje začervenáním, otokem. Hnis není přítomen.
  • seropurulentní – začíná se tvořit hnis.
  • flegmonózní – hnisavé stadium
  • gangrenózní – dochází k odumírání stěny apendixu vlivem těžkého  zánětlivého postižení

Komplikace

Jednou z velmi  vážných komplikací doprovázejících  zánět slepého střeva je jeho ruptura, kdy se zánětlivý obsah vylije do dutiny břišní a dochází k zánětu pobřišnice, který může být buď místní nebo difúzní. Může také dojít ke vzniku ohraničeného zánětlivého infiltrátu až abscesu, což se projeví jako hmatná bolestivá rezistence.

Příznaky zánětu slepého střeva

U akutní apendicitidy jsou to hlavně:

Vznik z plného zdraví – náhlý začátek. Nejprve neurčitá horšící se bolest nadbřišku, která se přesouvá do oblasti pravého podbřišku. Mohou se objevit křečovité bolesti, bolest může na chvíli i vymizet.

Charakteristická je bolest v McBurneyově (spojnice pupku a předního horního trnu kyčelní kosti, ve vzdálenosti 2/3 od pupku) a Lanzově bodě (spojnice pravé a levého předního horního trnu kyčelní kosti, ve vzdálenosti 2/3 od pravého trnu).

Bolest se zhoršuje s pohybem, otřesem.

Dalšími známkami zánětu jsou nevolnost a zvracení, nechutenství, nadýmání, zrychlená tepová frekvence, teplota, která není příliš vysoká. Typický je rozdíl mezi teplotami naměřenými v podpaží a konečníku o 1 st.C. Horečkou je pak doprovázená perforace apendixu.

Zajímavé:  Nežid - Vše o zdraví

Diagnostika

  1. Odebrání anamnézy – tj. zjištění pacientových obtíží.
  2. Fyzikální vyšetření – prosté vyšetření chirurgem bez použití laboratorních a zobrazovacích metod- pohled, poklep, poslech, pohmat.

    Je patrná poklepová bolest (Pleniésovo znamení) i pohmatová, zvláště pak při stlačení a oddálení tlaku (Blumbergův příznak) v oblasti pravého podbřišku a bolestivost při otřesu pobřišnice, jež se vyvolá stlačením břišní stěny v levém podbřišku (Rowsingovo znamení).

    Vyšetření je doplněno vyšetřením konečníku, jež potvrdí bolestivost v oblasti pánve. Při výrazném dráždění pobřišnice se objeví zvýšené napětí břišních svalů – tuhost a neprohmatnost břicha.

  3. Laboratorní metody – odběrem krve se stanoví parametry zánětu – CRP, počet leukocytů, oboje bývá zvýšené, aj.
  4. Zobrazovací metody: nejčastěji je využíván ultrazvuk, RTG a CT.

Léčba

  • Konzervativní přístup –  pobyt lůžku, přísná dieta a ledové obklady na břicho. Toho se využívá v případech, pokud bolesti ustupují a zánět není rozsáhlý. Až v 50% odezní zánět bez nutnosti chirurgického zákroku. Je zde však riziko, že se opět objeví.
  • Operační přístup – zánětlivý apendix je odstraněn buď klasickou operací – tedy řezem, nebo laparoskopicky (pomocí malé kamery a tenkých nástrojů).

Spolehlivý způsob, jak zánětu slepého střeva předejít neexistuje.

Jsou vydána pouze doporučení týkající se příjmu stravy bohaté na vlákninu zajišťující pohyb tráveniny střevy.

Autor: Drahomíra Holmannová

Akutní zánět slepého střeva u dětí

Zánět slepého střeva
(apendicitida) se může vyskytnout v jakémkoli věku, nejčastěji však mezi 10. a 15. rokem. U dětí mladších dvou let se vyskytuje zřídkakdy.

V rodině, ve které se již zánět slepého střeva
vyskytl, je pravděpodobnější, že se tento zánět objeví.

Při akutním
zánětu
slepého střeva si děti stěžují na bolest břicha
, která začíná často v oblasti pupku a později se táhne do pravého podbřišku
. Téměř vždy je provázena nevolností a zvracením.

Jde o zanícení červovitého přívěsku (apendixu), které nastane např. v důsledku napuchnutí sliznice
, ucpání obsahem střeva nebo působením cizího tělesa. Střevní bakterie
mohou způsobit zánět s tvorbou abscesů
(chorobná dutina ve tkáni, která je vyplněná hnisem). Proniknou-li do dutiny břišní, může se zanítit pobřišnice
(peritonitis).

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Při akutním
zánětu
slepého střeva
si děti stěžují na bolest břicha
, která začíná často v oblasti pupku a později se táhne do oblasti pravého podbřišku
.

Téměř vždy se objeví nevolnost a zvracení, ojediněle mírnému průjmu
. Děti obvykle vybočují pravou nohu a vyhýbají se zátěži při chůzi. Poskakování na jedné noze bolest neumožní.

Při začínajícím zánětu pobřišnice se bolest břicha rozptýlí.

Jak se stanoví diagnóza?

Pravý podbřišek je bolestivý jak při stlačení břicha, tak nezřídka i při poklepu na protější břišní straně a bolest se projeví i při uvolnění tlaku po stlačení břicha.

Často se od sebe liší tělesná teplota naměřená pod paží a v konečníku
, a to o více než jeden stupeň.

Diagnóza je při typických projevech snadná, může se však vzhledem k nespecifikovatelným obtížím zvláště u malých dětí jevit obtížně.

Dobrým testem je skok: vyzveme dítě, aby skočilo a dopadlo na obě paty nebo aby seskočilo z nízké židle. Pokud se posléze nespustí bolest, je zánět slepého střeva
spíše nepravděpodobný. Laboratorní parametry jsou nespecifické. Vhodné může být ultrazvukové vyšetření
.

V případě pochyb musí být dítě přijato do nemocnice a každé dvě až čtyři hodiny znovu vyšetřeno.

Z pohledu diferenciální diagnostiky
je důležité rozlišit mimo jiné začínající infekční zánět žaludku
a střev (viz článek Akutní průjem u dětí), chronickou zácpu
nebo infekci močových cest
.

Jaká probíhá léčba?

Červovitý přívěsek se chirurgicky odstraní, často dokonce ambulantně, tzn. pacient může jít již v den operace zpět domů. Včasná operace slepého střeva je dnes běžným zákrokem s velmi nízkou mírou komplikací
. Operace v celkové anestezii
trvá pouze několik minut.

V den zákroku by neměl pacient šest hodin před anestezií nic jíst a nepít zabarvené tekutiny (kávu, kakao, čaj). Dvě hodiny před anestezií by již neměl pít ani čiré tekutiny (minerálku, vodu).

Na co je třeba dbát po zákroku?

Anestezie
odezní relativně rychle, takže je vaše dítě opět brzy bdělé a lze na něj mluvit. Po operaci slepého střeva zůstává pacient po nějakou dobu ještě pod dohledem. V den operace je třeba ještě střevo šetřit, to znamená, že by dítě nemělo jíst ani pít. Proto lze zavést infuzi
s umělou stravou.

Pokud bude vše dobře probíhat, je možné první den po zákroku podávat trochu čaje. Poté se začíná s lehce stravitelnými pokrmy, jako jsou např. polévky, kaše, suchary.

O detailních stravovacích pokynech vás lékař informuje před propuštěním. Do vyndání stehů by se neměla rána namáčet. V prvních týdnech po zákroku by se mělo dítě fyzicky ještě šetřit.

O tom, kdy vaše dítě bude moci opět navštěvovat školku či školu, rozhodne v závislosti na průběhu uzdravování váš lékař.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector