Stolice – Vše o zdraví

Stolice prozradí mnoho z hlediska našeho zdraví.

Věděli jste, že z její barvy, zápachu a struktury můžete sami odhalit, jestli je vaše zažívací soustava v pořádku a že prozradí hodně i o vašem zdravotním stavu? Proto, když chcete předcházet různým onemocněním, denně kontrolujte její kvalitu.

Neděláte to? Nezajímá vás to a je vám to dokonce odporné? Když je to tak, udělejte v tomto směru nápravu co nejdříve, protože takto můžete předejít různým vážným zdravotním komplikacím.

Když není ta vaše ideální, tj. nemá zbarvení starého zlata, tvar zralého banánu, konzistenci podobnou zubní pastě, neplave na hladině vody, a navíc nepříjemně zapáchá, v tom případě čtěte pozorně dále.

Od čeho závisí její konzistence?

Stolice - Vše o zdraví

Ve všeobecnosti stolice a její konzistence může záviset i od toho, co jsme předcházející den snědli. Konzistence nemusí znamenat nic špatného, zejména když se jedná o změnu krátkodobou, jednou za čas, od jednoho vyprázdnění k druhému. Když však změna barvy a struktury přetrvává delší dobu, může to být následkem méně vážných, až vážných zdravotních problémů. Naznačuje varování, které nesmíme nechat bez povšimnutí a je třeba navštívit lékaře, aby se zjistila základní příčina. Například, když je barva stolice světlá, šedá nebo nazelenalá, může signalizovat ucpané žlučovody nebo případné onemocnění jater.

K rannímu vyprázdnění si můžeme pomoci tak, že ráno na lačno vypijeme 2 dcl vlažné vody.

Specifické příčiny a typy:

Žlutá stolice, nepříjemně zapáchající: špatné vstřebávání (malabsorpce) tuků následkem nedostatečné činnosti pankreatu (slinivky břišní), která se projevuje při pankreatitidě, rakovině pankreatu, cystické fibróze či celiakii.

Černá stolice, nepříjemně zapáchající: krvácení v žaludku nebo ve vrchní části tenkého střeva následkem přítomnosti vředů nebo nádoru. Černá barva však nemusí znamenat nic špatného, když užíváme výživové doplňky s obsahem železa. V tom případě však nezapáchá, změní se pouze barva.

Krvavá stolice, krev ve stolici, kaštanová barva: krvácení vředů nebo nádoru, nacházející se ve střední části tenkého střeva nebo v první části tlustého střeva, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida (vředový zánět tlustého střeva).

Tvrdá stolice, ve vodě rychle klesá ke dnu: může naznačovat, že dotyčná osoba nekonzumuje dostatek stravy bohaté na vlákninu, jako je například zelenina, ovoce, celozrnné výrobky nebo nepije dostatečné množství vody. Tvrdá bývá i tmavá, protože zůstává ve střevě déle, než je potřebné a užitečné a způsobuje zácpu. Její vytlačování vede ke vzniku hemoroidů.

Úzká stolice nebo rozdělená na několik částí, může být předzvěstí onemocnění tlustého střeva.

Jaký je rozdíl, když se objeví krev ve stolici nebo po ní?

Stolice - Vše o zdraví

Jestliže obsahuje krev (krvavá stolice), je to následek krvácení v horní nebo dolní části trávicího traktu. Podle barvy krve se dá zjistit, zda nastává v žaludku nebo v horní části tenkého střeva, resp. v dolní části tenkého nebo tlustého střeva. Když je krev tmavá, může se jednat o prasklý žaludeční vřed nebo dvanáctník, následkem čeho má černou barvu. Naopak světlejší prozrazuje, že krvácení nastalo ve druhé polovině trávicího systému. Krvavou stolici může způsobit kromě jiného rakovina žaludku nebo střeva, zanícení výdutí (divertiklů) – divertikulitida, ulcerózní kolitida. Avšak ne vždy je přítomnost krve viditelná. V tomto případě se nazývá „okultní” krev – tj.  skrytá. Když zpozorujeme jakékoliv změny, rozhodně je důležité co nejdříve navštívit doktora a nechat si udělat tzv. fekální okultní krevní test zkr. FOBT), který odhalí skrytou krev ve stolici. Je důležité si uvědomit, že může mít přechodně červené zbarvení i po konzumaci červené řepy. Toto zbarvení je neškodné.

Když se objeví krev po vyprázdnění, signalizuje, že jde o těžkosti se zanícenými vnitřními anebo vnějšími hemoroidy, které začnou krvácet následkem vytlačení. Krev po stolici lze pozorovat i po mechanickém poškození sliznice análního otvoru. V tomto případě je světle červená a opět je důležité co nejdříve jít k lékaři.

Zelená stolice a její původ

Játra neustále produkují žluč. Tuto světle zelenou tekutinu vylučují přímo do tenkého střeva nebo ukládají ve žlučníku. Žluč je potřebná v případě absorpce tuků a vitaminů rozpustných v tuku. Zároveň pomáhá, aby byla stolice měkká a odpovídá za hnědou barvu.

Jak je možné, že má žluč zelené zbarvení? Zde je vysvětlení: jak žluč postupuje přes střevo, postupně se mění barva ze zelené přes žlutou až hnědou a to účinkem bakterií v tlustém střevě, které žluč změní na žlučové soli.

Zelená barva naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji (to se nazývá zkrácená doba tranzitu, viz. zažívací potíže), dřív, než se mohla změnit ze zelené na hnědou. Průjem urychlí transit potravy střevem.

Tedy jakýkoliv faktor, který vyvolá průjem, může způsobit, že jeho konečným důsledkem je takáto barva.

Onemocnění:

Nazelenalá stolice se může tvořit i při konzumaci zvýšeného množství stravy obsahující chlorofyl – přírodní zelené barvivo nacházející se zejména ve špenátu, v listové zelenině (hlávkový salát, ledový salát a pod.), v brukvovité zelenině (kapusta, zelí, brokolice). Potom to, jakou má zelenina barvu, v některých případech ovlivňuje stolici.

Stejně i užíváním výživových doplňků obsahujících bismut. Když vzniká tmavá stolice do zelena nebo zelené barvy po konzumaci výše uvedených potravin a výživových doplňků, nemusíme mít obavy. Tento stav bývá i následkem používání projímadel nebo antibiotik.

Ovšem zelená barva může být i znakem různých závažných onemocnění, když jsme nekonzumovali žádné potraviny, které by ji mohly zapříčinit. Obecně platí, že když nezmizí po dvou, maximálně po třech dnech, dále nečekejme a rozhodně navštivme doktora, protože může signalizovat otravu jídlem, vedlejší účinky léků, ale i vážná onemocnění, např.

onemocnění střevního systému (ulcerózní kolitida, IBS doprovázený bolestmi v dolní části břicha, Crohnova nemoc, celiakie, citlivost na lepek, rakovina apod.), poruchu ve vstřebávání (malabsorpce), cestovatelský průjem, stejně může zapříčinit infekční průjem – zvlášť salmonela a giardia, resp. zvýšený počet nežádoucích bakterií v tenkém střevě.

Některé z uvedených příčin můžeme i sami řešit a úspěšně odstranit. Jak? Například odstraněním nežádoucího nárůstu bakterií v tenkém střevě.

Co způsobuje rozmnožování bakterií?

Rozmnožování je relativně všeobecný stav, který může být v organismu přítomný několik let aniž bychom si to všimli. Může se to stát proto, že mnohokrát užíváme antibiotika, antacida a jiné léky. Ty odstraní nejenom nežádoucí choroboplodné, ale současně i prospěšné bakterie – probiotika ze střeva.

Tenké střevo za normálních okolností obsahuje relativně malý počet bakterií. Avšak uvedené faktory mohou zapříčinit přebytečný nárůst bakterií v tenkém střevě. Tyto potom v procesu nazývaném dekonjugace žluče způsobují nedostatečnou absorbci tuků (malabsorpci tuků) a blokují i vstřebávání sacharidů (cukrů).

Místo, abychom je zužitkovali, zůstávají sacharidy uvnitř tenkého střeva, kde nastává jejich nežádoucí kvašení. To má za následek tvorbu plynů, bolestivé nadýmání, zapáchající plyny, tvorbu hlenu ve stolici (hlenovitá stolice) a může vzniknout řídká zapáchající stolice i průjem. Sladké a škrob obsahující potraviny způsobují nejhorší symptomy.

Toxické metabolické produkty nežádoucích bakterií poškozují střevní buňky a tím se zamezí tomu, aby se vstřebávaly živiny. Kromě snížené schopnosti absorpce živin může vzniknout potravinová alergie, resp. intolerance. Nepříjemný zápach stolice může signalizovat i infekci.

Pro zdraví našich střev je velmi důležité, aby naše strava byla pestrá, obsahovala vitaminy a vlákninu. Vláknina se nachází v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině a také v některých doplňcích stravy.

Konkrétní příčiny

Snížená pohyblivost  zapříčiněná nadbytkem cukru v potravě, chronický stres a zdravotní potíže, např. diabetes, snížená funkce štítné žlázy (hypotyroidismus) a sklerodermie. Ze statistických údajů vyplývá, že ve Spojených státech více než 40 % osob trpících cukrovkou a současně i chronickým průjmem, vyvolaný problém souvisí s nárůstem počtu bakterií v jejich tenkém střevě.

Snížená tvorba kyseliny solné (hypochlorhydrie) v žaludku se mnohokrát projevuje v průběhu procesu stárnutí. Protože je žaludeční kyselina kyselá, je nápomocná při zabíjení bakterií. Když je kyseliny méně, je více pravděpodobné, že se budou rozmnožovat. Další příčinou nedostatečné produkce žaludeční kyseliny je zvýšené užívání antacid.

Strukturální abnormality v tenkém střevě – operace, divertikly, slepý prstenec  v tenkém střevě, střevní obstrukce a fistuly u Crohnovy nemoci. Tento uvedený seznam není kompletní a uvádí pouze některé strukturální příčiny způsobující zvýšený počet bakterií. 

K dalším příčinám je možné zařadit i následující: stres, snížená imunita, některé druhy léků, např. steroidy, antibiotika a antikoncepční tabletky, nedostatek vlákniny v potravě a nedostatek pankreatických enzymů.

Příznaky nadměrného množení bakterií v tenkém střevě

  • Nafouklé břicho a tvorba plynů po jídle
  • Zácpa
  • Chronická řídká stolice anebo průjem – studie prokázaly, že u 48 až 67 % osob s chronickým průjmem byl současně i zvýšený nárůst bakterií v tenkém střevě
  • Deprese
  • Únava – způsobená megaloblastickou anémií; následek nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové vede k megaloblastické anémii, v jejímž případě produkuje kostní dřeň velké červené krvinky patogenního tvaru (megaloblasty)
  • Nedostatek živin i přes užívání doplňků výživy
  • Ztráta hmotnosti
  • Bolesti břicha

Přírodní prostředky proti přemnožení bakterií

Tvorba plynů zhoršující se následkem konzumace vláknin a cukrů.

Přesné testování a léčba nárůstu bakterií je celkem složité. Konvenční léčba všeobecně používá antibakteriální léky, které však zahubí i užitečné bakterie – probiotika. Existují čtyři způsoby, jak zvládnout a léčit přírodními prostředky nežádoucí nárůst v organismu člověka:

Hlen ve stolici

Nejčastěji je projevem nespecifického zánětu střevní sliznice,  co samo o sobě není nebezpečné. Hlen ve stolici se může vyskytovat při zácpě, ale i tehdy, když má někdo průjem.

Zajímavé:  Strop Doplatků Za Léky?

Horší jsou případy, kdy ho doprovází i krev z konečníku. Může být i následkem syndromu dráždivého střeva (IBS), který je doprovázen zácpou.

Jejich diagnostika a léčba už rozhodně patří do rukou odborníka – gastroenterologa.

Podle alternativní medicíny hlen ve stolici častěji zapříčiňuje zvýšený výskyt bakterií tenkého střeva nebo potravinové alergie a citlivost. Tyto potíže lze častokrát snadno vyřešit pomocí diety a užíváním výživových doplňků.

V případě nadměrného množství bakterií se plynatost a nadýmání výrazně zhoršují po konzumaci cukru v jakékoliv formě, ať už je to bílý cukr, chléb, těstoviny, rýže a mléko (které obsahuje mléčný cukr nazývaný laktóza).

U osob, u nichž se vyskytuje hlen ve stolici následkem potravinové alergie, by bylo dobré vyloučit ze stravy potraviny způsobující alergii.

Další příčiny způsobující hlen ve stolici, jsou:

  • divertikulitida
  • celiakie
  • Crohnova nemoc
  • ulcerózní kolitida

Když je jazyk pokrytý silným bílým povlakem se stopami po zubech na okrajích, znamená to, že hlen vzniká důsledkem konzumace mastných jídel, mléčných produktů a pšenice. Tyto potraviny se často doporučuje vynechat za stravy do té doby, dokud se stav nezlepší.

Příčinou hlenu mohou být i bakterie a parazité, resp. infekce, které způsobují. Často je doprovází náhlý průjem, bolesti v dolní části břicha a krvavá stolice.

Co dělat, když je ve stolici hlen?

Když nejde o závažná onemocnění, hlen ve stolici, resp. plynatost, zácpa, lze často vyřešit jednoduchým zvýšením příjmu vody, užíváním léčivých rostlin či potravinových odhleňovačů vytvářejících hladký povlak na sliznici střeva. K nim patří např. lněná semínka, která před použitím necháme namočená na noc ve vodě. Účinnou pomocí při řešení těchto problémů je také Clean Inside Program.

Žlutá stolice

Stolice - Vše o zdraví

Podobně jako stolice zelené barvy, jejíž zbarvení může způsobit zvýšený příjem zelených potravin, stejně i ta žluté barvy může být zbarvená do žluta zvýšeným příjmem potravin obsahující žluté až oranžové pigmenty jako jsou např. karoteny. Ty se nacházejí např. v mrkvi, karotce, meruňkách apod. a způsobují, že vzniká oranžové nebo okrově žluté barvy. Tento jev je samozřejmě neškodný a krátkodobý, ale v jiných případech nelze žlutou stolici pokládat za normální. (Mezi často hledané výrazy na internetu patří i:  Častá kašovitá -, zelená – u kojence, – kojence, častá -, – novorozence,)

 Stolice žluté barvy může signalizovat:

  • rychlý přechod potravy trávicím systémem. Často se vyskytuje u osob s GERD (gastroezofagální reflux)
  • nedostatečné vylučování žluči
  • bakteriální infekci ve střevech, která se obvykle objeví náhle
  • genetické onemocnění – celiakii, kdy tělo není schopno správně trávit lepek
  • zánět žlučovodů zapříčiněný bakteriální infekcí anebo žlučovými kameny
  • zánět žlučníku – způsobený ztvrdnutím žluči a tvorbou krystalů. Ty se mohou tvořit následkem cirhózy anebo onemocnění krve
  • infekci giardií – parazitem, který žije na povrchu střeva. Zdrojem je kontaminovaná voda a šíří se zejména mezi dětmi a jejich pečovateli. Do organismu se dostává ústy.  Při jejich odstranění poskytne velkou pomoc antiparazitární doplněk výživy Parasic.
  • zánět jater (hepatitida) – virové onemocnění jater. Existují tři hlavní formy (A, B, C) a celá řada ne tak známých forem.
  • žloutenku – kdy se následkem zvýšené hladiny bilirubinu kůže zbarví na oranžovou nebo žlutou. Současně ji může doprovázet stolice žluté barvy. Je to onemocnění vyskytující se u osob s problémy s játry, resp. mají některou formu hepatitidy.
  • malabsorpční syndrom – porucha absorpce živin

Světlá stolice

Může ji zapříčinit nedostatečná činnost ledvin. Stolice světlé barvy se vyskytuje při zdravotních problémech, např. zánět žlučníku, přítomnost žlučových kamenů, infekce, kterou způsobily parazité (giardie), cirhóza jater, chronická pankreatitida a zanícení jater.

Když je zbarvená do hněda, je to výsledek působení žlučových solí jater. Když je snížená jejich produkce, barva bude světlá. Další příčinou může být užívání léků obsahující hydroxid hliníku.

Stolice může přechodně vyblednout po vyšetření, při kterém se používá bariový test, může být lesklá nebo šedá, může plavat na hladině vody a může nepříjemně zapáchat následkem přítomnosti tuku ve stolici.

Tvrdá a řídká stolice

Tvrdá stolice vzniká při pomalém transportu potravy zažívacím systémem, co je typické při zácpě. Může to být následek nedostatečného příjmu vlákniny a nedodržení pitného režimu. 

Řídká stolice je naopak důsledkem rychlého přechodu potravy střevem, co je charakteristické při průjmu. Někdy se může objevit i vodnatá stolice.

Existují i další druhy a tvary, o kterých se dozvíte v některém z našich dalších článků:

  • přerušovaná,
  • kouskovitá,
  • kašovitá,
  • jílovitá,
  • stužkovitá,
  • stojatá,
  • acholická,
  • tuhá,
  • mazlavá

Všechno o stolici ve zkratce

Proč stolice smrdí?     Stolice většinou nemá příjemnou vůni, která závisí i od zkonzumovaného jídla a bakterií nacházejících se v tlustém střevu. Vysloveně nepříjemná vůně může poukazovat i na vážné zdravotní problémy.

Jak vypadá stolice, pokud má někdo rakovinu tlustého střeva?     Znaky a příznaky rakoviny tlustého střeva mohou být následující: změna vylučovacích návyků, včetně průjmu nebo zácpy, resp. časté vyprazdňování. Krvácení v oblasti konečníku, krev ve stolici, neustálá bolest v oblasti břicha, střevní křeče, nadýmání.

Jaké je množství stolice, pokud piju pouze tekutiny? Stolice se tvoří i tehdy, pokud někdo nejí, protože sekreční žlázy produkují výměšky. Ty se promíchají a vzniká tak tekutá stolice.

Jaké procento přijaté potravy se stane stolicí? Stolice je složena přibližně z 30 procent z odumřelých bakterií, z 30% nestravitelné stravy, jako například celulóza. 10-20 procent tvoří cholesterol a jiné tuky, zatímco zbývajících 10-20 procent tvoří anorganické látky, jako například kalcium fosfát. 2-3 procenta tvoří bílkoviny.

Jak častá stolice je normální?     Těžko říci, co lze nazvat normálním. Vyprazdňování je na jedné straně u každého jiné, na druhé straně je ovlivněno i životním stylem. Normálním lze nazvat vyprazdňování třikrát denně, ale i třikrát týdně.

Co vám prozradí vůně, tvar a barva stolice o vašem zdraví

Pokud mluvíme o naší stolici, není to nejpříjemnější téma na rozhovor. Ale skutečnost je taková, že je důležité, jak naše stolice vypadá, protože stolice především ukazuje na stav střeva, kde se tvoří cca 60% imunity.

O čem vypovídá vaše stolice

Naše těla jsou komplexní mechanismy, o které se můžeme starat dobře, ale i špatně. Zvýšená teplota, bolest, únava a deprese jsou jasné známky toho, že může vzniknout zdravotní problém a potom Vás vaše stolice může včas upozornit, že není všechno v pořádku.

Proto byste měli kontrolu stolice vnímat jako příležitost diagnostikovat případné zdravotní problémy a navíc včas.

Jak správně odhalit případné zdravotní problémy

Čtení z čajových lístků nebo z kávové sedliny vám může poskytnout určitý náhled na to, jak jste zdraví, ale nemusí to vždy sedět. Vizuelní kontrola vaší stolice je však přesná.

Takže se podívejme na to, jak si můžete sami vyšetřit svůj zdravotní stav z vaší stolice.

Poznejte vaši stolici

Barva stolice, její konzistence, velikost a její vůně jsou všechny znaky, které poukazují na vaše vnitřní zdraví.

Metoda, kterou si budete moci diagnostikovat vaši stolici, se nazývá Bristol Stool Chart (BSF). Vynalezli ji vědci z Bristolské královské nemocnice ve Velké Británii.

Perfektní stolice

Kdo by si pomyslel, že mít perfektní stolici je znakem toho, že vaše vnitřní zdraví je v pořádku.

Toto obsahuje průměrná stolice:

  • Voda (přibližně 75%)
  • Pevná hmota (přibližně 25%)

Takzvanou pevnou hmotu můžeme rozdělit na:

  • Nestravitelné složky z jídla (vláknina a celulóza)
  • Cholesterol
  • Jiné tukové látky
  • Mrtvé bakterie

Přesný tvar a vzhled vaší stolice se bude lišit od toho, co jste snědli a pili. Celý proces vzniku stolice trvá přibližně 18 až 72 hodin.

Podle Bristol Stool Chart jsou nejlepší typy stolice 3, 4 a 5

Stolice - Vše o zdraví

Když máte průjem (typ 7), je to proto, že stolice se zpracuje rychle. Důvodem může být např. dietní chyba, špatná strava… Na druhém konci škály je neschopnost vytvořit stolici do 72 hodin, což je znakem zácpy, která může souviset s jinými zdravotními problémy.

Stolice typu 1 – Malá, tvrdá, hrudkovitá stolice

Tento typ stolice může být znakem pro akutní dysbakteriózu střevního traktu. Tím, že určité bakterie ve střevě chybí, stolice je malá, aby byla schopna udržet vodu ve stolici. Hrudky stolice jsou malé, pevné a drsné, které mají v průměru 1 až 2 cm.

Vzhledem k tomu, že jsou pevné a trochu drsné, mohou způsobit bolest při průchodu střevem. Taková stolice může také způsobit anální krvácení.

Je typická pro ty lidi, kteří podstoupili léčbu antibiotiky, nebo pro ty, kteří mají ve střevě málo vlákniny, nebo konzumují stravu bez vlákniny.

Stolice typu 2 – Stolice ve tvaru klobásy s hrudkami

Tato stolice má průměr 3 až 4 cm a často se objeví v důsledku zácpy, kdy zůstává ve střevě více týdnů. Při průchodu střevem způsobuje bolest a může vyústit až do krvácení, protože je taková pevná a její velikost přesahuje anální otvor.

Tento typ stolice je typický pro někoho, kdo trpí syndromem dráždivého tračníku.

Stolice typu 3 – Stolice ve tvaru klobásy s popraskaným povrchem

Tento typ stolice je podobný typu 2, ale je zpracován rychleji (obvykle 1 až 2 týdny), a proto také souvisí se zácpou a syndromem dráždivého tračníku.

Zajímavé:  Skřípání zubů u dětí - Vše o zdraví

Stolice typu 4 – Stolice ve tvaru klobásy, jemná a hladká

Tento typ stolice má velmi blízko k dokonalé stolici. Její průměr je 1 až 2 cm (což je znakem relativně krátké doby přechodu a dobrého obsahu vlákniny).

Tento typ stolice je typický pro někoho, kdo má stolici jednou denně.

Stolice typu 5 – Měkká stolice s dobře vymezenými hranami

Tento typ stolice je téměř dokonalý. Její průměr je 1 až 1,5 cm a je typický pro někoho, kdo má stolici 2 až 3krát denně po konzumaci hlavních jídel.

Stolice typu 6 – Měkká stolice, která má ostré, roztrhané hrany

Tento typ stolice má velmi měkkou texturu. Může se vyskytnout nečekaně, a tím způsobit lidem problémy, pokud nemají nablízku koupelnu.

Můžete mít problémy očistit ji toaletním papírem. Bidet by byl v tomto případě užitečný. Tento typ signalizuje vysoký krevní tlak a stres.

Stolice typu 7 – Průjmových typ – volný

Je podobný obyčejnému průjmu, ale v tomto případě se nazývá paradoxní průjem, protože nastává ve spojení se zácpou – doprovázenou stolicí typu 1. Často se s ní setkávají děti a starší lidé.

Stolice - Vše o zdraví

Barevná stolice

Tak jako velikost, tvar a konzistence stolice, i barva stolice může být významným znakem různých zdravotních problémů.

  • Normální zdravá stolice (nebo ta, která nenaznačuje nějaký zdravotní problém) má střední/světle hnědou barvu.
  • Černá, šedá, nebo jasně červená stolice je znakem toho, že může být přítomné krvácení ve střevním traktu nebo v konečníku. Doporučujeme vám to konzultovat se svým lékařem bez odkládání. Upozorňujeme však, že černá stolice může být výsledkem užívání některých léků, různých výživových doplňků a může se objevit i po konzumaci černé lékořice.
  • Velmi světle hnědá, šedá, nebo bílá stolice. Toto zvláštní zbarvení stolice může být způsobeno nedostatkem žluče, ačkoli bílá stolice může být výsledkem užívání antacid. Nicméně, tyto typy stolice mohou signalizovat zdravotní problémy, jako jsou cirhóza, hepatitida nebo onemocnění slinivky břišní. To vše jsou vážná onemocnění, a proto byste měli okamžitě vyhledat odbornou pomoc.
  • Žlutě zbarvená stolice. Žluto zbarvená stolice může být znakem onemocnění žlučníku, infekce žlučníku nebo Gilbertova syndromu (dědičné poruchy metabolismu žlučového barviva). Pokud se u vás objeví žlutá stolice, měli byste vyhledat svého lékaře.

Páchnoucí stolice

Bez ohledu na to, jakým způsobem si stolici můžete vyšetřit, stolice by neměla vonět. Ale neměla by ani příliš páchnout, protože páchnoucí stolice může signalizovat:

  • Problém s absorpcí
  • Celiakii
  • Crohnovu chorobu
  • Pankreatitidu
  • Cystickou fibrózu

Zdroj: This is What The Color and Smell of Your Poop Is Telling You About Your Health

Barva stolice: co prozradí o zdravotním stavu?

Dobře fungující metabolismus je pro naše zdraví nezbytný. Někdo dostal do vínku bezvadné trávení, jiný si musí pečlivě hlídat složení jídelníčku, protože některé potraviny mu nedělají dobře, nadýmají, tlačí v žaludku.

Stolice - Vše o zdraví
Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Pohled do mísy možná není příjemný, ale může být užitečný

Kvalitu trávení a podobu naší stolice ovlivňuje nejen složení jídelníčku, ale také náš zdravotní stav. Změna barvy i konzistence stolice může být známkou onemocnění, o přítomnosti krve ani nemluvě. Podívejme se dnes především na to, jak vypadá zdravá stolice a jak ji „ozdravit“.

Otestujte svoji stolici

„Zdravá stolice má žlutohnědou až hnědočernou barvu (záleží na skladbě stravy), měkkou konzistenci a tvar válečku,“ vysvětluje nutriční specialistka Pavlína Zdeňková Kroužková. Zdravá stolice by také měla mít menší váhu než voda (tj. v míse plave) a neměla by ulpívat na stěnách záchodové mísy.

Stolici mohou krátkodobě zbarvit různé potraviny – například červená řepa nebo borůvky, ale i některé léky nebo doplňky stravy (železo apod.). Dlouhodobá změna konzistence nebo nepřirozená barva stolice či obsah krve v ní ale může ukazovat na onemocnění a je vhodné navštívit lékaře.

Co značí nezdravá stolice?

  • Tmavá stolice s příměsí hlenu může odkazovat na krvácení v traktu. Příčinou může být prasklý hemeroid, popřípadě i vážnější onemocnění. Rozhodně je vhodné navštívit lékaře.
  • Žlutá nebo zelená stolice se zpravidla objevuje během průjmu. Žlutá barva může souviset s onemocněním jater, popřípadě s problémy ve žlučovodu.
  • Úzká stolice nebo stolice rozdělená na více částí může předznamenávat některé z onemocnění tlustého střeva.

Jedním z mýtů, se kterým je možné se setkat v internetových diskuzích, je, že zdravá stolice nezapáchá. To není tak docela pravda. „Zdravá stolice nemá nepříjemný zápach, ale asi bych nepoužila termín, že nezapáchá. Obecně stolice nejméně zapáchá po mléčných výrobcích.

Větší zápach bude mít stolice při velké konzumaci masa a masných výrobků nebo po konzumaci některých druhů zeleniny, jako je například kapusta,“ vysvětluje Pavlína Zdeňková Kroužková.

Přečtěte si: Moderní léčba hemoroidů: méně bolesti a rychlý průběh

Zdravá stolice Nezdravá stolice
Barva Žlutohnědá až hnědočerná Velmi tmavá, příměs krve, žlutá nebo zelená
Konzistence Měkká Příliš tvrdá nebo naopak příliš řídká
Stav v míse Plave Ulpívá na míse
Tvar Nepřerušovaný váleček Přerušovaná stolice, beztvará stolice

Kromě vzhledu vaší stolice je důležitá také periodicita vyměšování. Jak často chodíte na velkou? Měli byste minimálně jednou denně. Ideální však je vyprázdnit se dvakrát až třikrát denně. Přijde vám to moc? Pak si zkuste upravit svůj jídelníček.

„Pro zdravé vyprazdňování a stolici je důležitý dostatečný příjem vlákniny. U dospělého člověka to znamená kolem 25 až 30 gramů denně,“ doporučuje nutriční specialistka.

Nejvíce vlákniny najdete v luštěninách, jako jsou fazole, hrách, sója. Výborným zdrojem vlákniny jsou také pšeničné klíčky, které můžete použít například jako součást salátu. Přírodním zdrojem vlákniny jsou rovněž různé druhy ovoce i zeleniny. Jmenovat můžeme například maliny, rybíz, celer, kapustu, zelí, mrkev, ostružiny.

K tématu: Zácpa: problém, na který se stydíme zeptat

Je prokázáno, že vegetariáni, kteří přijímají více vlákniny, mají dvakrát tak těžkou stolici než lidé s běžným a lehce nezdravým jídelníčkem.

Nedostatek vlákniny zmenšuje obsah stolice na polovinu, snižuje frekvenci vyprazdňování a zvyšuje riziko zácpy. Stolice je totiž tužší a vyprázdnění nás stojí více úsilí.

Naopak, nestrávená vláknina pomáhá zadržovat ve střevě více vody, což vede k většímu objemu stolice, která dráždí střevní stěnu a posouvá stolici směrem ke konečníku.

Nejen vláknina je pro zdravou stolici nezbytná. „Důležitý je ale také pitný režim, pohybová aktivita a zdravá mikroflóra v našich střevech, proto je možné doporučit i konzumaci zakysaných mléčných výrobků,“ dodává Pavlína Zdeňková Kroužková.

Přečtěte si: Pijete denně minerálku? Koledujete si o problémy

Co vaše stolice říká o vašem zdraví? Barva, tvar, konzistence i zápach mohou být varovnými signály vážnějšího onemocnění

Pro některé může být téma střev a všeho, co produkují, trochu nepříjemné. Ale pojďme být dospělí, každé malé dítě ví, že „kakat“ nebo „dělat bobíka“ chodí úplně všichni.

Pokud se přeneseme přes prvotní nechuť, je důležité si uvědomit, že „poklad“, který necháváme v záchodové míse, nám může říci opravdu hodně o našem zdraví a je dobré věnovat mu alespoň nějakou tu pozornost.

Stolice se může vyznačovat různými barvami, tvary, konzistencí i zápachem a každý z těchto ukazatelů něco znamená.

Co je normální ho**nko?

V tomto případě neexistuje všeobecně uznávaný standard pro to, co je považováno za normální. Pro každého „normální“ znamená něco jiného. „Frekvence, struktura a zápach stolice. Pro každého je normální stav ten, který se děje konkrétně jemu nejčastěji,“ říká Sophie Balzora, gastroenteroložka Zdravotního centra Langone v New Yorku.

„Myšlenka, že každodenní pravidelná stolice je zárukou zdraví, je mylná. Jde o mýtus,“ tvrdí Balzora. „Stravovací návyky hrají velkou roli nejen ve frekvenci, ale také v textuře, velikosti, tvaru a zápachu.

Ale kromě toho, co jíte, může pohyb vašich střev i stolice ovlivňovat i cvičení, spánek, příjem vody, hormonální výkyvy, menopauza či léky,“ vysvětluje gastroenteroložka.

Tvary

Lékaři používají pro pohyb střev a výsledné produkty něco, co se nazývá schéma Bristol. Tento přehled označuje sedm kategorií (či typů) stolice. Typ 1 a 2 představuje zácpu, typ 3 a 4 je ideální stolice a typ 5, 6 a 7 pak představuje průjem.

Klasifikace stolice

Typ 1 = takzvané „kozí bobky“, oddělené a tvrdé hroudy velikosti vlašských ořechů. Ve vašich střevech byly delší dobu a těžko se dostávají ven (zácpa).

Typ 2 = podlouhlý tvar, ale i tak hrudkovitý, tvrdý, konzistencí podobný typu 1.

Typ 3 = dle doktorů je tento typ považován za normální – tvar párku s prasklinami na povrchu, měkká konzistence a snadno jde ven.

Typ 4 = nejideálnější stolice, podle doktorů. Tvar párku, hladký povrch a měkká konzistence.

Typ 5 = měkké kusy s jasnými hranami. Tento typ je počátkem hranice, kdy stolici považujeme za průjem.

Typ 6 = Nadýchané kašovité kusy s jasnými hranami, rovněž se jedná o průjem, stejně jako u Typu 7 = vodovité, tekuté, bez tvaru.

Pokud máte vytvrzenou stolici nebo oddělené hrudky, důvodem je, že tlusté střevo odstraňuje vodu ze stolice, která jím prochází. Snížená motilita (buď problémy se svalstvem ve střevě, nebo strava s nízkým obsahem vlákniny) způsobuje, že stolice se vyskytuje v tlustém střevě déle a vyčerpává se z ní mnohem více vody, než je normální stav.

  Tomu může zabránit konzumace vlákniny, která působí jako houba a pomáhá zadržet vodu. Je doporučeno konzumovat denně devět různých potravin, které obsahují vlákninu (ovoce, zelenina, luštěniny). Vaše stolice pak bude hladká a bez problémů půjde ven.

Jako doplněk můžete použít i psyllium, magnézium a pít více vody, protože dehydratace hraje také svou roli.

Zajímavé:  Maďarské Fráze Na Zdraví?

Na druhém konci spektra máme opačný problém. Mnoho lidí má průjem pravidelně a mnohem častěji, než si uvědomuje. Pokud máte průjem v sedmdesáti pěti procentech, může jít o chronický průjem. Zde by mohla také pomoci vláknina, která vodnaté stolici pomáhá tuhnout.

Mezi další možné příčiny chronického průjmu patří nadměrný růst bakterií a kvasinek v tlustém střevě, citlivost na potraviny, přebytek stravy s vysokým obsahem tuku nebo mastných potravin, neschopnost dostatečně trávit a absorbovat živiny a chronický stres nebo úzkost.

Při návštěvě toalety si lehce zkontrolujete své zdraví

Barva

Pokud je barva vaší stolice mimo „padesát odstínů hnědé“, je to obvykle kvůli tomu, co jste nedávno jedli. Zelené listy, červené ovoce a zelenina, umělá barviva potravin a některé léky mohou také ovlivnit barvu stolice. Ale v některých případech mohou barvy znamenat něco mnohem závažnějšího. Zde je průvodce barev stolice…

Téměř černá

Pokud jste nepožili Pepto Bismol (který v podstatě vždy barví vaší stolici dočerna), tmavě zbarvená stolice může naznačovat krvácení z vyšší části vašeho GI traktu. Může to být i výsledek žaludečního vředu nebo vysokého obsahu železa.

Bílá

Léky jako Kaopectate mohou někdy způsobit bledé a jílovité stolice. Bílá stolice rovněž ukazuje na problém, kdy se žluč nedostává do trávicího traktu nebo kdy játra neprodukují dostatek žluči. Pokud je žlučovod zablokován kamenem či nádorem, žluč se nedokáže dostat do střeva, stolice se pak změní na bílou. Jde o častý jev onemocnění jater, jako je hepatitida a cirhóza.

Červená

Pokud má stolice červenou barvu (nebo ji vidíte ve vaší moči), nemusíte hned panikařit. Může to být opět tím, co jste jedli. Například konzumace červené řepy může zanechat obarvenou stolice po dobu dvou dnů. Podobný efekt mohou mít i rajčata a brusinky.

Ale pokud jste si jistí, že stravou to není, může jít o krev ve stolici. Ta, je-li skutečně červená, je zároveň čerstvá, tedy ze střev. Tento stav rozhodně vyžaduje návštěvu lékaře, protože může jít o hemeroidy či – v horším případě – rakovinové onemocnění.

Žlutá

Všimnete-li si žluté stolice, která se vznáší na hladině, můžete mít problémy s trávením tuku. Důvodem může být odstranění žlučníků, užívání léků pro ztrátu hmotnosti nebo třeba různé prodělané operace. Žlutá mastná stolice může také naznačovat chronickou pankreatitidu nebo celiakii.

Zelená

Je-li vaše stolice tónovaná dozelena, může jít o následek konzumace zeleniny anebo se jedná o příznak infekce. Obzvlášť, pokud jste si jisti, že jídlem to není, je rozhodně vhodné poradit se s lékařem.

  • Video rovněž popisuje, jak podoba stolice odráží vaše zdraví
  • Zápach

Pokud vaše stolice zapáchá tak, jako by ve vás něco umřelo a shnilo, problém je v procesu trávení. Je dost možné, že trpíte nesnášenlivostí laktózy nebo celiakii, kdy nestrávíte lepek.

Jde v podstatě o to, že trávicím traktem projde nedotčená potravina, která začne v tlustém střevě fermentovat. Bakterie ve vašich střevech způsobí kvašení (fermentaci) nestrávené potraviny a začnou procesy, jako je přeměna cukru na kyselinu, plyn nebo alkohol.

V tomto případě jde o plyn. Výsledkem je opravdu zapáchající stolice a vedlejší účinek je nadýmání.

Pokud je vaše stolice téměř bez zápachu, tak vše funguje tak, jak má. Vaše tělo zpracovává potraviny velice dobře již v tenkém střevě a do tlustého střeva se nedostane téměř žádná nestrávená potravina. Více zeleniny eliminuje zápach a naopak maso zápach zhoršuje. Užíváním probiotik rozhodně nic nezkazíte.

Stolice: na co byste se nikdy nezeptali

Jedna stolice za dva dny, ale i dvě stolice denně: oba tělesné pochody mohou být zcela v pořádku. Otázka frekvence, tedy jak často je normální chodit na „velkou“, je velmi individuální.

Rozdíly se ale najdou, a to při srovnání s vegetariány. Frekvence vyměšování bývá vyšší u těch, kdo nejí maso. Masitá strava se totiž ve střevech zpracovává pomaleji.

Pro lepší trávení masité stravy se proto doporučuje sníst po jídle ananas nebo papáju, protože obsahují trávicí enzymy.

Pro dobrou stolici vločky a sóju Jak je stolice velká, záleží na druhu potravy, kterou obvykle jíme. Pokud je naše strava bohatá na celulózu, tedy rostlinou vlákninu, je množství stolice větší. Jde o to, že rostlinná vláknina působí v zažívacím ústrojí jako houba, která vstřebává veškeré toxiny a odnáší pak s sebou škodlivé látky.

Díky vodě vláknina nabobtnává a zvyšuje mnohonásobně svůj objem. Vytvoří se tak stolice s dobrou konzistencí, jejíž průchod tlustým střevem a konečníkem je snazší. Vláknina navíc urychluje peristaltiku střev, čímž se zabraňuje zácpě.

Zda je vaše strava bohatá na vlákniny a tudíž vyvážená pro tělo, poznáte také podle toho, že stolice po vyloučení v záchodě “plave”.

Chybí-li však ve vaší kuchyni ovoce, zelenina a celozrnné obiloviny, je stolice tvrdá a suchá. Vylučováním tvrdé stolice se navíc střeva velmi namáhají. K tomu se často nabalují i další potíže jako hemoroidy, střevní vychlípeniny nebo i rakovina tlustého střeva.

A kde „zázračnou“ celulózu najdete? Rozhodně ne v masných výrobcích, mléku či vejci. Nachází se pouze v produktech rostlinné povahy.

Kilogramová stolice Průměrné množství stolice vyloučené za den se u Evropanů pohybuje v rozmezí 100–200 gramů při celkové době trávení šedesáti až sedmdesáti hodin.

 U průměrného Afričana se však hmotnost blíží k 500 gramům při celkové době trávení třiceti hodin. U některých divokých jihoamerických kmenů se jedná dokonce až o jeden kilogram.

Jde právě o množství pozřené vlákniny, která zvyšuje objem stolice a urychluje proces trávení.

Jaký to má význam pro tělo? U afrických domorodých kmenů byl v této souvislosti zaznamenán nulový výskyt kolorektálního karcinomu. Rakovinotvorné látky se totiž navážou na vlákninu a odchází z těla.

Jestliže naše tělo hladoví, klesá množství stolice ke 20 gramům. Naopak při průjmu se během dne vyloučí více než 250 gramů řídké stolice.

Leckteré poruchy můžeme rozpoznat i podle tvaru stolice. Že je v pořádku, poznáte jasně podle válcovitého tvaru. Průměr se řídí anatomickými poměry rekta. Pokud je stolice tuhá a kouskovitá, dává tím tělo signál, že ztratilo mnoho vody.

Anebo jde o příznak spastické zácpy. Tato porucha je typická křečovitou bolestí břicha, která zčásti odezní po vyloučení stolice.

Jinou záležitostí je stolice s masťovou konsistencí, ta nám má být znamením, že obsahuje velké množství tuku, což je charakteristické pro nedostatečnou činnost slinivky břišní.

Intenzivní zápach, varování Zápach je přirozený. Ovšem stolice po zeleninové vegetariánské stravě páchne méně než po stravě masité. Minimální zápach bývá po mléčné stravě.

Naopak jsou potraviny, které způsobují zvýšený zápach stolice. Mezi ně patří kedlubna, květák, fazole, česnek nebo třeba pivo.

Pozor bychom si měli dát na velmi intenzivní pach stolice, který se objevuje při krvácení do střeva a při karcinomu tlustého střeva.

Na první pohled poznáme, že je stolice v pořádku, také podle středně hnědé barvy. Při pohledu na neobvykle zbarvenou stolici se ale můžeme polekat, zda je všechno, jak má být.

Možná jste někdy na pochybách, zda jinou barvu stolice řešit s lékařem? Ne vždy je to nutné. Barvu stolice totiž určuje do značné míry potrava. Barva často také poukazuje na dočasnou drobnou poruchu zažívání.

Co jaká barva signalizuje?

  • Černá stolice Přirozený důsledek – užívali jste aspirin nebo léky obsahující bismut – jedli jste lékořici, borůvky, velké množství špenátu nebo jinou listovou zeleninu – snědli jste jídlo s vysokým obsahem železa nebo užíváte železité tablety
  • – pili jste velké množství červeného vína

Důsledek choroby – meléna: černá stolice vzniká krvácením do trávicího traktu (kdekoliv od úst až po tlusté střevo). Krev se natrávila do stolice a je proto černá.

  1. Červená Přirozený důsledek – vypili jste rajčatový džus nebo snědli rajskou polévku
  2. – snědli jste velké množství červené řepy
  3. Důsledek choroby – trpíte hemoroidy – dochází ke krvácení do tlustého střeva nebo konečníku
  4. – máte zhoubný nádor střeva nebo konečníku (při nálezu krve ve stolici je nutné vždy rychle vyhledat lékaře)
  5. Šedá Důsledek choroby – máte nedostatek žlučových barviv (k tomu dochází kvůli poruše odtoku žluči do střeva), může také poukazovat na poruchu žlučovodu
  6. – někdy je tato stolice signálem celiakie
  7. Zelená Přirozený důsledek – snědli jste velké množství listové zeleniny – pozřeli jste zelené nebo červené potravinové barvivo (želatiny, nanuky)
  8. – zkonzumovali jste příliš železitých doplňků
  9. Důsledek choroby – jídlo putuje do tlustého střeva příliš rychle, např. kvůli průjmu
  10. Žlutá/oranžová Přirozený důsledek – snědli jste jídlo bohaté na betakaroten (mrkev, meruňky, mango, dýně) – žlutá barva stolice se objevuje po velkém přísunu mléčné stravy
  11. – objevuje se po některých lécích (obsahujících betakaroten)
  12. Důsledek choroby – máte nadbytek tuků ve stolici kvůli špatnému vstřebávání
  13. Bílé nitkovité částečky Důsledek choroby
  14. – spolu s pálením kolem řiti jde o ukazatele roupů

Irma Krylová, iDNES.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector