Streptokok v těhotenství – Vše o zdraví

S nejvyšším stupněm gravidity přichází zákonitě i vyšší nárůst váhy, zvětšení bříška a s tím spojené průvodní obtíže. Děloha narůstá, hrudní koš se rozevírá a prohlubuje se i vaše zakřivení páteře.

Břišní svalstvo i pánevní vazy se volně přizpůsobily a podvolily rostoucímu bříšku, které přibývá stále více na váze.

A s narůstajícím bříškem chtě nechtě přicházejí i průvodní nesnáze jako:

Pokud vám otékají nadměrně ruce a obličej určitě navštivte svého lékaře, který vám po konzultaci poradí, jak otoky zkrotit. Pokud vám tvrdne bříško častěji než desetkrát za den, nebo na delší dobu, nebo trpíte intenzivními bolestmi zad či bříška, neváhejte a vyrazte do ordinace svého ošetřujícího lékaře také.

Tip BENU: Jste si jistí, že ve své lékárničce pro miminko máte skutečně vše?

Co dělat pro zlepšení zdravotních neduhů

Snažte se provádět cviky vhodné pro třetí trimestr těhotenství. Najděte si pohodlný postoj těla a nezvedejte těžké předměty. Pokud to situace dovolí, dlouho nestůjte ani neseďte. Co nejčastěji si dávejte nohy nad úroveň kyčlí.

Dodržujte pitný režim v rozmezí 2-3 litrů tekutin denně. Nepřejídejte se a jezte spíše malé porce a v pravidelnějších intervalech.

Pokud vás pálí žáha pravidelně, dejte si na noc více polštářů pod hlavu a před spaním dejte pozor na dostatečný odstup od posledního jídla. Pokud nemůžete spát, vytvořte si svůj rituál. Někomu pomáhá procházka, někdo potřebuje teplou koupel či čaj.

Vytvořte si relaxační dechové techniky, které vás uvolní a vyzkoušejte třeba i příjemnou hudbu. Polštář nepoužívejte jen pod hlavu, ale vyzkoušejte si dát jeden mezi kolena a pod záda, na která se vyvíjí největší tlak.

Streptokok v těhotenství - Vše o zdraví Připravte si výbavičku pro miminko

Je toho spousta, co pro miminko před jeho příchodem na svět musíte zvládnout připravit či nakoupit. Zbytečně se tím ale nestresujte a snažte se o většinu věcí oslovit rodinu či nejbližší přátele.

Některé nákladnější věci, jako monitor dechu, postýlku s matrací, autosedačku, či kočárek si zkuste půjčit, ale nepodceňte jejich dosavadní opotřebení.

Do výbavičky nezapomeňte pořídit odsávačku hlenů, teploměr, dudlíky, přebalovací pult, vaničku, lůžkoviny a ložní prádlo, jednorázové podložky, pleny a mantinely do postýlky. Určitě se předzásobte dětskou kosmetikou a příslušenstvím, které upotřebíte při koupání a další péči.

Nezapomeňte na dostatečné množství kojeneckého oblečení a zavinovačku, která při prvních týdnech dokáže miminko uklidnit. Nakonec si zkontrolujte a doplňte domácí lékárničku.

Streptokok v těhotenství - Vše o zdraví Co si zabalit do porodnice?

Váš termín se pomalu blíží, a proto je dobré myslet i na věci, které je třeba zabalit s sebou do porodnice. Potřeby si sbalte zhruba s přicházejícím 6. týdnem do porodu. Nezapomeňte na klasické hygienické potřeby jako na kartáček na zuby, pastu, šampon a sprchový gel.

Oblíbený olej na promazávání pokožky, hřeben, ručník a pohodlné pantofle. Po porodu mějte po ruce poporodní vložky, dostatečně pružné kalhotky, kojící podprsenku a do ní savé tampóny. Pokud chcete mít absolutní jistotu, přibalte si i chrániče na bradavky a odsávačku mateřského mléka.

K očistě a zklidnění rodidel a poraněné hráze vyzkoušejte přibalit mycí emulzi Herbalon s dubovou kůrou. Aby váš čas v porodnici byl dokonalý přibalte si oblíbenou drobnou svačinku.

I když vám po porodu zabere spoustu času kojení, péče a láskyplné sžívání s vaším potomkem, pro delší chvíle odpočinku přibalte i knihu, nebo oblíbenou hudbu, která vás zrelaxuje.

Streptokok v těhotenství - Vše o zdraví 28. – 32. týden těhotenství

Vaše tělo se připravuje na příchod potomka a neustále přibýváte na váze. Návštěvy u lékaře se zpravidelnily na 2 měsíčně a vy z předchozí návštěvy tušíte, že okolo 30. týdne vás čeká další velký screeningový ultrazvuk. Máte čím dál větší potíže s pohybem a zadýcháte se i u běžné chůze.

Nepřepínejte se a snažte se co nejvíce odpočívat. Může se stát, že vám z prsou samovolně vytéká tekutina, která předchází mateřskému mléku. Neděste se. Je to přirozený proces přípravy prsou na kojení a mokrému prádlu se vyhnete použitím vložky k tomu určené. Na konci 32.

týdne miminko váží kolem 1,7 kilogramu a měří i 41 cm. Přibývá mu podkožní tuk a jeho váha přibývá s každým týdnem o 200 g. Jeho pohyby jsou výrazné a mnohdy i nepříjemné.

Miminko má plně vyvinuté všechny orgány až na plíce, reaguje dobře na zvuk i poklepání na bříško, na které dokáže odpovědět v podobě kopnutí.

Tip 1: Neberte svou chudokrevnost na lehkou váhu

  • Po konzultaci s lékařem užívejte železité tablety nebo se zaměřte na stravu bohatou na železo. Najdete ho hlavně v červeném mase, listové zelenině, ořeších i luštěninách.

Tip 2: Proberte s lékařem nástup na mateřskou dovolenou

  • S 32. týdnem přichází v nekomplikovaném průběhu těhotenství možnost nastoupit na mateřskou dovolenou. Přesný termín vám určí váš ošetřující gynekolog.

Streptokok v těhotenství - Vše o zdraví 33. – 36. týden těhotenství

Vaše plíce mají opravdu málo prostoru a dýchá se vám obtížněji. Kromě fyzické námahy přichází i ta psychická. První obavy z vlastního porodu jste si už připustila dávno, ale teď se více zhmotňují. Spousta maminek se strachuje i o zdraví dítěte a zda o něj zvládne pečovat.

Tyto pocity jsou ale úplně normální. Zkuste je odbourat povídáním s partnerem, kamarádkou a různými aktivitami jako návštěvou kina, kratší procházkou či veselu knihou. Pravděpodobně jste nastoupila na mateřskou nebo během nadcházejícího týdne nastoupíte.

Konečně máte více času na nákup zbývající výbavičky a odpočinek. Nezapomeňte si pro miminko zabalit do porodnice i pleny, dudlík a dostatek dětského oblečení. Miminko je v této fázi velmi aktivní, buduje si imunitní systém a neustále přibývá na váze.

Nyní měří asi 46 centimetrů a váží 2,3 kg.

Tip 1: Zeptejte se na vyšetření ke streptokokové infekci

  • Ve 36. týdnu se při gynekologickém vyšetření stěrem z pochvy vylučuje eventuální infekce streptokokem skupiny B. Pokud se po vyšetření tato infekce potvrdí, dostanete jednorázově při porodu antibiotika, která by měla zabránit nákaze dítěte touto bakterií.

Streptokok v těhotenství - Vše o zdraví 37. – 42. týden těhotenství

Pokud jste prvorodička, může vám až v 37. týdnu klesnout děloha do pánve. Už příliš nepřibýváte na váze a pocity obav se mísí a pomalu je přebíjí těšení na miminko. Více se potíte a snažíte se zvládat návaly horka. Okolo 40. týdne můžete očekávat porod v podstatě kdykoliv. Porod 10 až 14 dní po stanoveném termínu je stále považován za standardní.

Počítejte ale s tím, že se vás v 10. den po termínu lékaři zeptají na alternativní vyvolání porodu. V každém případě mějte připravenou a sbalenou tašku do porodnice a zajistěte si případný odvoz do porodnice.

Partner by měl být neustále na telefonu a pokud se o vás v průběhu těhotenství stará i dula i ji při prvních náznacích – delších a intenzivnějších kontrakcích také kontaktujte. 

Tip 1: Jak poznáte, že už je to tady

  • Miminko je zcela donošené a chce na svět. První projevy nadcházejícího porodu jsou silnější kontrakce zhruba každých 5 minut. Naruší či uvolní se vám hlenová zátka, se kterou odejde i plodová voda. Je možné, že přitom mírně krvácíte.

Tip 2: Co budou po vás v porodnici požadovat

  • I když se vám hlavou honí úplně jiné myšlenky a zaplavují vás emoce, je třeba zachovat klid a vzít s sebou do porodnice i pár nezbytných dokladů. Jde o kartu pojištěnce, občanský průkaz a těhotenský průkaz. Měla byste mít i předvyplněnou dohodu o jméně dítěte. Dohoda se dá vyplnit ale i v porodnici. Vdaná žena s sebou musí mít oddací list, rozvedená doklad o rozvodu. Pokud jste svobodná či rozvedená maminka, je důležité si vzít svůj rodný list a prohlášení rodičů o určení otcovství, které jste vyplnili předem na matrice.

Užívejte si svůj požehnaný čas do poslední chvíle.

I když je intenzivní čas těhotenství náročný, věřte, že vstupujete do nejkrásnější etapy života – do mateřství.

Vybrat potřeby pro kojence Vybrat výživu a vitamíny pro 3. trimestr

Testování prenatálních dětí

Věřím,  že všechny děti, které přišly na tento svět, mají své poslání a ukazují nám tu správnou cestu už v době jejich prenatálního života. Jako naši průvodci k nám vysílají své signály. Jeden z těchto signálů je: „Věř mi a přijmi mne takové, jaké opravdu jsem.“

Má osobní zkušenost s prenatální diagnostikou

 Když jsem čekala svou první holčičku, věřila jsem od začátku jí i sobě, že vše dopadne, jak má. Vůbec by mne nenapadlo samu sebe zpochybňovat, že by mé děťátko nebylo zdravé. Na první gynekologickou prohlídku jsem šla až po 12. týdnu těhotenství, tehdy již k velmi starému gynekologovi. Z krevních testů mi potvrdil to, co už jsem dávno věděla, že pod svým srdcem nosím děťátko.

Intuitivně jsem cítila, že to bude holčička. Do poradny jsem chodila jednou měsíčně, kde mne čekala kontrola moči, krevního tlaku, rozměry pánve, měření zevních rozměrů rostoucího bříška a dělohy. Na samotném konci těhotenství mi můj gynekolog pomocí zevních hmatů zjišťoval polohu mé holčičky v děloze. Můj gynekolog neměl ultrazvuk, takže jsem jej absolvovala pouze jednou kolem 30.

Zajímavé:  Priznaky Nedostatku Vitaminu E?

týdne těhotenství.

Přibrala jsem během těhotenství 4 kg, když jsem se jej jednou zeptala, jestli nemám moc malé bříško, zda je mé děťátko dost velké, odpověděl mi klidným hlasem, že příroda je moudrá a ví, co dělá.

Tím myslel, že když jsem já štíhlé a menší postavy, nemohu přece mít dítě takových rozměrů, abych jej neporodila.

Mé první těhotenství bylo pro mne velmi klidným obdobím, ve kterém neměly místo obavy a strachy.

Za dalších 18 let jsem čekala své třetí dítě- holčičku, která mi dala tu největší lekci v mém životě. Už při prvních krevních testech jsem uslyšela zpochybňující větu, že nejsem úplně nejmladší.

Pamatuji si přesně na okamžik, kdy jsem mému skoro tříletému synovi vyprávěla o našem miminku v bříšku, jak asi vypadá a jak se má v děloze blaze, když mi zavolal můj gynekolog, že mám pozitivní tripple test, a že by mi radil, vzhledem k mému věku, podstoupit amniocentézu.

Tehdy přišla chvíle, kdy jsem se odpojila od mé holčičky a přestala věřit své intuici. Zmocnil se mě strach, přestala jsem si důvěřovat a propadla pocitu, že mé dítě nebude dokonalé tak, jak se žádá. Svůj vztah s ní jsem pustila na čas k ledu. Podstoupila jsem amniocentézu, výsledky byly až po dlouhém měsíci.

Riziko Downova syndromu se nepotvrdilo, ale byla zjištěna chromozomální anomálie na jednom z chromozómů a nikdo mi nedokázal říct, jaký to bude mít důsledek pro mé dítě.

Byla to doba plná nejistoty, která týden před termínem porodu vyvrcholila dalším telefonátem mého gynekologa, že porod musí být co nejdříve indukován, protože jsem měla v krvi vysoké protilátky. Můj třetí porod byl plný nezměřitelného strachu o mé dítě.

Po porodu podstoupila má holčička několik testů a je doposud naprosto zdravá. Omlouvám se mé dceři za to, že jsem propadla nejistotě a pochybnostem k ní, že jsem se od ní v těhotenství odpojila. Doteď mi ukazuje, jak věřit svým pocitům a vlastní intuici.

Prenatální diagnostika Vám přinese spoustu strachu

Když žena otěhotní, dostaví se smíšený pocit radosti, ale zároveň nejistoty a strachu, který ji nedovolí se začít ze svého miminka radovat. Málokdy se však těhotným ženám v poradnách opravdu radí, jak třeba preventivně pečovat o své zdraví v době těhotenství.

Čeká ji obávaná prenatální diagnostika, která má za úkol zachytit vývojové vady dětí. Screeningové testy a ultrazvuky nám mají dokázat, zda naše dítě bude dokonalé či nikoliv.

Je vhodné si položit etickou otázku: máme na tento pocit dokonalosti právo? A  jak vnímá tuto nedůvěru v něm naše dítě? Dítě v děloze se stává stejně jako jeho matka nechtěným pacientem.

V ČR neexistuje diferenciace péče o těhotnou ženu, jak známe ze sousedních zemí, kdy o nízkorizikové těhotné ženy pečuje výhradně porodní asistentka. Péče o těhotnou ženu zajišťuje privátní gynekolog s II. atestací.

 Paradoxně jsou tedy zdravé ženy v rukou lékařů.

Malé procento žen dochází v těhotenství do poradny porodní asistentky, které však nemají smluvní vztah s pojišťovnami, proto jejich péče není hrazena ze zdravotního pojištění.

Co je třeba dopředu vědět

 Málokterá těhotná žena ví, že všechna vyšetření v těhotenství jsou pouze doporučeným postupem České gynekologicko-porodnické společnosti. Tato vyšetření tedy nejsou povinná.

Těhotné ženy by se měly samy rozhodnout, na základě svého svědomí, zodpovědnosti a věrohodných informací, zda a jaké screeningové testy a odběry chtějí podstoupit.

Pokud nějaké odmítnou, pak by měly podepsat NEGATIVNÍ REVERZ.

Sporná vyšetření

  • Odběr krve na HIV, BWR (syfilis)
  • Před samotným odběrem by se Vás měl lékař zeptat, zda tento test chcete podstoupit.
  • Screeningová vyšetření
  •  NT screening a biochemický screening – vyšetření je dle doporučení České gynekologicko-porodnické společnosti považováno za nadstandardní a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Provádí se ve 12.- 13. týdnu gravidity. Jedná se UZ vyšetření, včetně nuchální translucence (NT), beta-hCG, PAPP-A-  kombinace těchto dvou metod umožňuje detekci 85-90% dětí s Downovým syndromem. NT screening je prováděn v raném období těhotenství, kdy je dítě ještě ne zcela vyvinuté, takže není  přesná ani diagnóza.
  • Tripple test – hradí pojišťovna, ale v některých zemích se už neprovádí pro jeho vysokou falešnou pozitivitu. Díky falešným výsledkům pak mnohé ženy zbytečně podstupují amniocentézu.
  • Amniocentéza (AMC) –je invazivní metoda, při níž se vstupuje do děložního prostoru, aby se odebraly vzorky plodové vody, které se následně testují na genetické abnormality. Amniocentéza nese sebou rizika v podobě potratu, předčasného porodu a děti po AMC mohou mít narušený plícní růst a zrání.
  • UZ screening –o riziku  častého UZ vyšetření píše i porodní asistentka Stadelmann a  australská lékařka Dr. Sarah Buckley, která poukazuje na potencionálně negativní účinky ultrazvukového vyšetření a Doppleru, který ovlivňuje tělesné tkáně ve třech primárních úrovních: teplo, kavitace a akustické proudění.

Nejsilnější vlny má vaginální UTZ. Britská studie zjistila, že zdravé matky a děti, které podstoupily dva či více vyšetření Dopplerem ke zkontrolování placenty, měly dvakrát větší riziko perinatálního úmrtí ve srovnání s dětmi, které Doppleru vystaveny nebyly. Australská studie zjistila, že u dětí, které prodělaly více než 5 vyšetření Dopplerem, byla pravděpodobnost rozvoje intrauterinní růstové retardace o 30 % větší, než u těch, které byly vystaveny rutinnímu (pulzujícímu) ultrazvuku. Je ironií, že Doppler je často využíván zvláště ke zjištění intrauterinní růstové retardace.

http://www.prirozeny-porod.eu/ultrazvuk-neni-tak-bezpecny-jak-se-veri/

Orální glukózový toleranční test (OGTT) 24.-  28. týden

OGTT – test na těhotenskou cukrovku. Jedná se o typ cukrovky, který se rozvine asi 4 % žen, po porodu příznaky vymizí.

Jedná se o zátěžový test pro metabolismus matky i dítěte, je zde větší riziko předčasného porodu. Pokud jej nechcete podstoupit, pak je nutné podepsat negativní reverz a domluvit se na testu z krve tzv.glykémie.

Při každé těhotenské poradně se provádí kontrola moči na přítomnost cukru tzv.  glykosurie.

GBS , SAG, vyšetření  z pochvy v 36. týdnu těhotenství

Pozitivní GBS znamená přítomnost Streptokoka skupiny B v pochvě ženy. Jedná se o bakterie, která je v pochvě ženy poměrně často přítomna

asi u 20 % žen. Tato bakterie většinou ženě nezpůsobuje žádné subjektivní potíže, ale může způsobit infekční onemocnění dítěte. Dítě se může bakterií nakazit při porodu, kdy prochází porodními cestami. Prevencí nákazy je profylaktické podávání antibiotik v průběhu porodu.

Odpůrci tohoto testu poukazují na nízké riziko nákazy u 3- 5 novorozenců na 1000 narozených miminek, na vedlejší účinky profylakticky podávaných antibiotik u matky (alergická reakce, anafylaktický šok) .

V roce 2006 lékařský odborný časopis  ( Ledger 2006 ) vyjádřil obavy ohledně profylaktické podání antibiotik u porodu. Studie z roku 2011 zjistila, že antibiotika podávaná v praxi navýšila  výskyt antibiotické rezistence při léčbě pozdního nástupu vážných bakteriálních infekcí u kojenců.

Podle výzkumů existuje vyšší riziko nákazy u dlouhodobého odtoku plodové vody, víc jak 18 hodin, u dirupcí vaku blan a častého vaginálního vyšetřování.

V případě pozitivního GBS se zaměřte na prevenci možného přenosu:Zaměřte se v těhotenství  na stravu, která neobsahuje toxíny. Vhodné jsou zakysané výrobky, kyselé zelí, další potraviny, které obsahují probiotika.

V případě pozitivní streptokokové infekce můžete provést tato opatření:

  • Vhodné jsou antioxidační potraviny, mezi něž patří česnek a lichořeřišnice.
  • Čtyři dny aplikujte česnekovou kůru – stroužek česneku zabalte do gázy a vytvořený tampón vložte do pochvy na noc.
  • Můžete užívat probiotika orální i vaginální cestou.
  • Popíjejte čaj z bezového květu – 3 x denně.
  • Odvar z bezu je vhodné vstříknout injekční stříkačkou nebo irigátorem na noc do pochvy.
  • Navyšte vitamín C, propolis a echinaceu.
  • Popíjejte do porodu extrakt z grapefruitových jader.
  • Minimalizujte vnitřní vyšetření a fyzický kontakt zdravotníků při porodu vašeho dítěte.
  • Nekoupejte dítě prvních 24 hodin a další 4 týdny omývejte dítě po porodu odvarem z květů černého bezu.
  • Dítě nechte stále na své hrudi, ať dojde ke kolonizaci vašich baktérií na těle dítěte.
  • Své dítě kojte – prospěšné baktérie a probiotika jsou prostřednictvím mateřského mléka dopraveny do střevního traktu dítěte.

CTG – kardiotokografie

Světová zdravotnická organizace (WHO) toto vyšetření nedoporučuje u nízkorizikových těhotenství používat plošně, protože je to metoda sice velmi citlivá, ale nespecifická a s vysokou mírou falešně špatných výsledků. Snižuje se tak pravděpodobnost přirozeného průběhu porodu a zvyšuje riziko ukončení porodu císařským řezem.

Vaginální vyšetření

Nemá by se provádět rutinně, pouze se souhlasem ženy. Zvyšuje riziko infekce a předčasného porodu.

Článek o vaginálním vyšetřování v těhotenství zde: http://annakohutova.cz/rutinni-vaginalni-vysetrovani-chrante-sve-dite-sve-telo/

Zdroje

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2315785/

http://www.nature.com/ijo/journal/v35/n4/full/ijo201127a.html#close

Your Baby’s Microbiome, with Dr. Rodney Dietert

Streptokok v těhotenství - Vše o zdraví

Porodnice

Porod ve Fakultní nemocnici Bulovka volí narůstající počet žen, které přicházejí s porodními plány. Chtějí mít porod podle svých představ a mají konkrétní požadavky týkající se některých porodnických a neonatologických postupů. Pokud to situace dovolí, snažíme se je respektovat.

 Většina porodních plánů obsahuje přání a požadavky, které lze bez problémů splnit; některým můžeme vyjít vstříc jen v případě fyziologicky probíhajících porodů. Občas se však setkáváme s požadavky, které splnit nelze, ať už z technických důvodů nebo kvůli bezpečnosti pro matku a dítě.

Zajímavé:  Slepota U Psa Příznaky?

 

Kromě toho doporučujeme všem těhotným, které mají porodní plány, aby je zkonzultovaly předem v rámci vyšetření v těhotenské poradně. Naše stanovisko k nejčastějším bodům porodních plánů naleznete zde:

Kardiotokografické monitorování plodu během porodu – CTGSledování stavu plodu pomocí CTG považujeme za nezbytnou součást bezpečného porodu.

CTG provádíme při příjmu na porodní sál a dále dle aktuální situace.

Pokud porod probíhá fyziologicky, omezujeme monitorování na nezbytné minimum (1x za 2–3 hodiny), v mezidobí porodní asistentka poslouchá srdeční ozvy plodu v určených intervalech.

Vaginální vyšetřeníPomocí vaginálního vyšetření se hodnotí průběh porodu. V případě nekomplikovaného průběhu porodu je počet vaginálních vyšetření omezen na nezbytné minimum.

Předčasný odtok plodové vodyPři odtoku plodové vody postupujeme dle doporučeného postupu pro porodnictví. Po 18-24 hodinách od odtoku plodové vody obvykle zahajujeme preventivní podání antibiotik. Pokud do 24 hodin od odtoku plodové vody nedojde ke spontánnímu nástupu kontrakcí, zahajujeme vyvolávání porodu.

GBS pozitivitaPřítomnost Streptokoka skupiny B (GBS) v pochvě je běžný a nezávažný nález. V průběhu porodu však může ohrozit novorozence vznikem infekce, což je vzácná, ale potenciálně závažná komplikace. Pokud kultivační vyšetření prokázalo, že GBS máte, podáme vám preventivně k porodu antibiotika dle doporučeného postupu pro porodnictví.

Protržení vaku blanDirupci – protržení vaku blan, rutinně neprovádíme. Správně načasovaná dirupce však může urychlit porod, což může být v některých případech prospěšné.

Potermínové těhotenstvíTermín porodu určuje ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru (nejčastěji je uveden na prvotrimestrálním screeningu).

Pokud neporodíte do stanoveného termínu porodu, doporučíme vám (nejde-li o rizikové těhotenství) častější sledování v těhotenské poradně (2x týdně). Zhruba deset dnů po termínu porodu (týden 41+3) doporučujeme naplánovat vyvolání porodu.

Nejzazší termín pro porod považujeme týden 42+0. Preferujeme vyvolávání porodu mechanickými metodami, nikoliv léky. Vyvolávání porodu probíhá za hospitalizace.

KlystýrS prováděním klystýru před porodem máme dobré zkušenosti. Není však nezbytnou součástí porodní péče.

HoleníHolení hráze před porodem nevyžadujeme, ale doporučujeme. Neoholená kůže může komplikovat proces hojení, pokud dojde k jejímu poranění během porodu.

Poloha ženy během poroduPolohu, v níž chcete rodit, si můžete zvolit samy. Na porodním sále jsou k dispozici porodní lůžka, která umožňují modifikace porodních poloh.

Jídlo a pití během poroduBěhem porodu doporučujeme jíst a pít omezeně a v malých dávkách, přednost dáváme lehké stravě bohaté na rychlé cukry. Porod je náročný fyzický výkon a nadměrný příjem potravy při něm způsobuje pocity na zvracení nebo zvracení. 

Epiziotomie – nástřih hrázeEpiziotomii provádíme pouze v případě, že ji považujeme za vhodnou v dané konkrétní situaci. Odhadnout předem, zda bude epiziotomie nutná, je obtížné.

  Nejčastějšími důvody provedení nástřihu je nutnost urychlení porodu (při podezření na hypoxii plodu-nedostatek kyslíku) a riziko závažného poranění hráze (zejména pevná hráz a větší hlavička apod.).

 

Podávání oxytocinuOxytocin je přirozený hormon, který způsobuje děložní kontrakce, čímž umožňuje porod. Podání oxytocinu v infúzi má svá indikační kritéria, jimiž se řídíme.

Patří sem například nepostupující porod, slabé kontrakce, krátké kontrakce, krvácení po porodu apod. Oxytocin je možné podávat až po odtoku plodové vody. Při podávání oxytocinu je nutné plod více sledovat pomocí CTG.

Pokud jsou kontrakce podpořené oxytocinem bolestivé, nabízíme analgezii.

Epidurální analgezieEpidurální analgezie je jedna z nejoblíbenějších metod tišení bolesti při porodu. Je dobře účinná a málo riziková pro rodičku i pro plod. Máme s ní dobré zkušenosti. V naší porodnici je její podání dostupné a je zdarma.

BondingBonding představuje úzkou vzájemnou interakci matky a dítěte bezprostředně po porodu. Bonding podporujeme u všech donošených, dobře se adaptujících novorozenců. Dítě je po vybavení položeno na břicho matky (tzv.

 kontakt kůže na kůži). Po přerušení pupečníku a krátkém vyšetření pediatrem pokračuje bonding na hrudníku matky, kde dítě zůstává první 2 hodiny života.

V průběhu bondingu je dítě monitorováno (čidlo oxymetru na ručce) a je vyžadována trvalá přítomnost doprovodu.

Podvaz pupečníkuPreferujeme pozdní podvaz pupečníku. Novorozence, který je bezprostředně po porodu v pořádku, pokládáme bez přerušení pupečníku na břicho matky.

Z výzkumů vyplývá, že děti s odloženým podvazem pupečníku mají nižší výskyt anémie v kojeneckém věku, pokud jsou ponechány s nepřerušeným pupečníkem 1–3 minuty po porodu, což odpovídá době, kdy pupečník dotepává. Pupečník může přestřihnout otec dítěte.

V případě nutnosti resuscitace novorozence pediatr, který je u porodu přítomen, indikuje časnější podvaz. 

Podání uterotonik po poroduPo porodu dítěte podáváme léky na podporu stažení dělohy (uterotonika). Podle našich i mezinárodních doporučení je podání uterotonik prevencí nadměrného krvácení po porodu.

Ošetření novorozence po poroduNovorozence zkontroluje po porodu pediatr. Jestliže je novorozenec v pořádku, není nikam odnášen a jeho vyšetření probíhá v přítomnosti matky. Vyšetření na těle matky je možné. Pediatr dítě krátce vyšetří a zhodnotí jeho adaptaci. Další ošetření, vážení a označení je možné odložit po bondingu.

Pokud je třeba podpora poporodní adaptace (týká se asi 10 % dětí a zahrnuje například odsátí tekutiny z nosu a úst, prodýchnutí maskou s kyslíkem apod.), probíhá ve vedlejší místnosti, která je k tomu vybavená.

Císařský řezV případech, kdy je nutné ukončit těhotenství císařským řezem, dáváme přednost svodné anestezii před celkovou.

V celkové anestezii operujeme, pokud je nutné provést císařský řez okamžitě nebo pokud je svodná anestezie ze zdravotních důvodů nevhodná. Doprovázející osoba může být s rodičkou na operačním sále a po vybavení novorozence může být přítomná při jeho ošetření.

Dítě matce ihned po ošetření ukážeme, a pokud o to má zájem, přikládáme jí ho k prsu, aby se správně nastartoval proces kojení. Bonding – položení nahého dítěte na kůži matky může být u císařského řezu technicky obtížný.

V situacích, kdy není možný, umožňujeme bonding v případě zájmu otci. Po porodu císařským řezem je rodička obvykle jeden den na oddělení JIP. Dítě zůstává v péči neonatologů a je jí pravidelně donášeno ke kojení.

Ambulantní porodAmbulantní porod je v naší porodnici možný.

Pokud si přejete odejít domů i s miminkem dříve, než je doporučená doba pobytu na oddělení šestinedělí (72 hodin), je třeba se na podrobnostech a další péči domluvit s přítomným gynekologem a pediatrem.

Propuštění novorozence před 48. hodinou života je řešeno formou negativního reverzu. Při časném propuštění matky, je-li vše v pořádku, revers není nutný.

Odmítnutí doporučené péčePokud něco z toho, co vám nabízíme, nechcete, poučíme vás o výhodách a alternativách navrženého postupu a o potenciálních rizicích spojených s jeho odmítnutím. Požádáme vás poté o podpis tzv.

 negativního reverzu, v němž podepisujete, že jste si rizik vědoma, byla jste poučena a přijímáte za své rozhodnutí zodpovědnost.

V posledních letech se setkáváme s rodičkami, které mají mylné nebo zkreslené informace týkající se některých aspektů porodnické péče, většinou získané z neodborných zdrojů na internetu. Doporučujeme proto věnovat poučení velkou pozornost. Komunikaci s rodičkou věnujeme péči.

Z naší zkušenosti se většina nejasností v průběhu prenatální péče nebo při porodu vysvětlí a vzájemná spolupráce rodičky, porodní asistentky a lékaře probíhá dobře. Pokud už předem víte, že některé z našich standardních postupů nebudete akceptovat, konzultujte to v těhotenské poradně.

Hodnocení fyziologie a patologie poroduO tom, zda je porod fyziologický, rizikový nebo patologický, rozhoduje porodní asistentka a/nebo lékař. Dle toho určuje další postupy, navrhuje vyšetření a léčbu abnormálních stavů.

Komunikace s rodičkouVšechny postupy, návrhy péče a léčby řešíme přímo s těhotnou a/nebo rodící ženou.

Nepřejeme si, aby za ženu komunikoval její doprovod. Přímou komunikaci mezi personálem a rodící ženou považujeme za základ kvalitní zdravotnické péče.

Streptokok v těhotenství

Bakterií – streptokoků – je několik druhů, gynekology a porodníky zajímá ale během těhotenství nejvíce jeden z nich – Streptococcus agalactiae. Často se vyskytuje i u jinak zdravých žen, nemusí být ani provázen žádnými významnými příznaky. Během porodu je ale jeho přítomnost nežádoucí, protože může vést k závažným novorozeneckým komplikacím.

U 3 – 5 novorozenců se nákaza objeví, z počtu 1 000 dětí, úmrtnost je pak z uvedené tisícovky dětí asi 1 – 2 novorozenci (SZÚ).

Streptococccus agalactiae se řadí do skupiny B rodu Streptokoků. Můžeme se také setkat se zkratkou GBS, což je z angličtiny Group B Streptococcus.

Vyskytuje se až u 5% jinak zdravých žen ve vagině. U rodiček se vyskytuje kolonizace touto bakterií  v rektovaginální oblasti až ve 35% (jedná se ale o velmi kolísavé rozmezí, pohybuje se mezi 6 – 35%). Těhotné ženy, které mají pozitivní nález tohoto streptokoka, nemusí být subjektivně vůbec žádné příznaky.

Vyšetření na Streptokoka agalactiae

Vyšetření na přítomnost této bakterie se provádí ve 36. – 38. týdnu. Jedná se o naprosto nebolestivé vyšetření a to stěrem z pochvy (postranní stěny dolní části pochvy)pomocí štětičky. Získaný materiál se pak odesílá do laboratoře ke kultivaci.

Pokud by byla přítomnost této bakterie těhotné ženě prokázána i dříve, resp. kdykoliv během těhotenství, považuje se pak tato těhotná za GBS – pozitivní.

Zajímavé:  Bronchiální astma - vše o zdraví

Co může streptokok agalactiae způsobit

Ve většině případů nemusí mít žena vůbec žádné příznaky. Pokud je přítomnost této bakterie zjištěna a žena nemá žádné příznaky, resp. ji netrápí například výtok, pak se v podstatě nijak během těhotenství neléčí. V případě například zmiňovaného výtoku se ženě podávají vaginální čípky dle ordinace lékaře.

Zároveň je většinou vcelku zbytečná léčba této bakterie během těhotenství, neboť se streptokok agalactiae poté za pár dnů opět objeví (až 70% žen), léčba během gravidity tedy nijak nesnižuje možnost rizika onemocnění pro dítě.

Streptokok agalactiae může způsobit velmi závažné infekce novorozence a to při jeho průchodu porodními cestami. Jedná se o pneumonie, sepse, meningitidy. Zde se onemocnění rozlišuje na dvě formy.
První je časná forma, tzv. akutní sepse, která se rozvine nejčastěji do 48 hodin. Začátek je velmi náhlý a má vcelku vysokou úmrtnost.

Druhá je pak tzv. pozdní sepse, která je právě provázena především zmiňovanou meningitidou, většinou může zanechat i následky na CNS v podobě nejrůznějších poruch. Může probíhat ale i pod obrazem zánětu pohrudnice, kloubů či kostí. Ta se začne rozvinovat mezi 7. dnem od narození až po 3. měsíc života dítěte.

Rizikové faktory

Pro plod jsou rizikovými faktory pro získání infekce GBS především porod před 37. týdnem těhotenství, odtok plodové vody, ke kterému došlo před více jak 12 hodinami před samotným porodem a rovněž horečka matky nad 38°C. Důležitým údajem, který slouží i jako rizikový faktor, je výskyt infekce GBS u předchozího dítěte matky.

Opatření během porodu

Pokud byla těhotné ženě zjištěna přítomnost této bakterie, pak se podává během samotného porodu nitrožilní infuze s antibiotiky, nejčastěji s Penicilinem (při nástupu děložních kontrakcí nebo po odtoku plodové vody, ideálně minimálně 4 hodiny před porodem). Antibiotika se podávají i ženám, které byly během těhotenství již přeléčeny. ATB se aplikuje většinou do porodu plodu.

  • Pokud nebyla přítomnost této bakterie zjištěna, nález je tedy negativní, pak se žádná další opatření neprovádějí.
  • Pokud se jedná o porod císařským řezem, je-li zachován vak blan, novorozenec je donošený a nejsou přítomny známky kontrakcí, pak nejsou antibiotika ve formě profylaxe indikována.
  • Antibiotická profylaxe se provádí při výskytu rizikových faktorů a pokud není k dispozici výsledek vyšetření na přítomnost streptokoka agalactiae:
  • při předčasném porodu před 37. týdnem těhotenství,
  • pokud dojde k odtoku plodové vody před více jak 12 hodinami,
  • pokud má matka horečku přesahující 38°C,
  • pokud má matka v anamnéze porod dítěte s GBS,
  • pokud je zjištěn streptokok z moče během těhotenství.

Výskyt streptokoka agalactiae patří mezi povinně hlášené infekce, sbírají se epidemiologická data o výskytu streptokoků.

Napsal/a: Iveta Pešková

Diskuze Pozitivní streptokok v těhotenství

Dnes jsem se z výsledků odběru kultivace ve 36.tt dozvěděla, že je
u mně GBS-streptokok pozitivní a že mi budou muset dát u porodu
antibiotika. Jsem z toho trochu vyplašená, jako ze všeho nestandardního
v těhotenství Nemáte s tím někdo zkušenost, jak
to probíhá? Je to nebezpečné? 

Velikost písma:

Riziko nakazeni od nezajistene rodicky atb, ktera je pozitivni na tohoto
streptokoka, se uvadi jako 0,5%.
Ve svete, napr. ve Velke Britanii se tyto stery vubec nedelaji…

Pro porodnici jsem ale byla rodicka nezajistena na streptokoka (rodila jsem
20min po prijezdu do porodnice, jen mi pichli jednorazove atb do zily cca 10min
pred vytlacenim).

Sledovani jsem provadela ja, prvni 3 dny jsem pri kazdem
prebaleni merila teplotu, sledovala.

Jinak nakaza streptokokem se muze projevit az treba pul roku po porodu,
streptokok zije na tele a kdyz dojde koslabeni, tak muze zpusobovat ruzne kozni
problemy, me bylo pediatrou receno, ze kdyby se objevili hnisave pupinky, tak je
to tim.

Jinak na streptokoka je pry pozitivnich az 60% rodicek, takze to zas az tak
zvlastni neni. Pokud budes rodit lekarsky vedenym porodem, tak ms velkou
pravdepodobnost, ze stejne s kapackou neceho skoncis tak jako tak.

Taky jsem ho mela. Dali mi jen kapacku penicilinu na porodnim sale. A jak tu
nekdo psal, ze potom dite vic sledovali, tak u nas teda ne.

Já jsem antibiotika nestihla. Nějak moc rychle jsem rodila. A holka byla i tak v pořádku.  

Tak já bohužel přidám jednu negativní zkušenost. Také jsem byla
pozitivní na streptokoka, během první doby porodní mi stihli píchnout
antibiotika dokonce 4×, ale malá se stejně nakazila . Nasadili jí antibiotika druhý den po porodu
na pět dní.

Bohužel nezabraly (jedna doktorka pak říkala, že je měla
brát dýl, že těch 5 dní bylo málo) , takže po asi 5 dnech pauzy dostala ATB znovu,
tentokrát na 10 dní . Streptokok jí navíc hodně zhoršil průběh
žloutenky, takže u doktorů jsme byli v jednom kuse (prakticky každý druhý den).

Napodruhé už
ATB zabraly mnohem lépe a se zbytkem si tělíčko poradilo po nějaké době
nakonec samo .
Pak jsme ještě nějakou dobu chodili na nefrologii, kontrolovat zda ještě
streptokoka v moči má či nemá. Kontrol jsme se zbavili v dceřiných
9 měsících.

Vím, že jsem tě nepotěšila, ale i kdyby zrovna vám ta antibiotika při
porodu nezabrala, tak se to dá potom řešit. Sice je to psycho, ale hlavně
když se miminko uzdraví.
Přeju bezproblémový porod a ať Vám ATB zaberou, když už je třeba je
dát.

Jo a ještě jsem chtěla – mám známou, ta měla streptokoka také, ATB jí
při porodu nestihli vůbec dát a miminko bylo úplně v pořádku .

Příspěvek upraven 01.06.10 v 21:53

Též jsem ho měla, vyrazila jsem si do porodnice s předstihem (a pak tam
byla děsně dlouho ), dostávala jsem atb po 4 hodinách. Nejvíc
jsem se bála kapačky, ta byla úplně v poho, akorát v závěru porodu to
chuděra schytala, úplně jsem si tu jehlu v ruce ohla  

Není to zase tak nestandardní věc, v porodnici to berou úplně v poho,
jako žádnou tragédii. Když se podají včas atb, je riziko nakažení malé,
až minimální… 

Děkuji za reakce, vesměs mě uklidnily, i když negaativní zkušenost
taky může být, jak vidím No, ještě jeden hloupý dotaz, ono se to asi
týká jen přirozeného porodu? U mně je možné, že budu rodit císařem,
protože malý je otočený hlavičkou nahoru…

Ahoj, tak já čekám na ortel příští týden…včera jsem byla
u lékaře a tvrdil,že je možné, že streptokok bude…tak sem docela
ráda,že jsem objevila tuhle diskuzi…ted už se jen modlit,že vysledky budou
negativni…

jo tak to nevim, jak je to pri cisari, nakazit by se melo miminko
v porodnich cestach, tak ze by to pri cisari vubec nehrozilo? Tak to se jeste
v porodnici poptej. Tady taky naky diskuse byly, tak jeste kdyztak pohledej
Me to nestihli pichnout 4 hodiny pred, ale asi jen 3,5, tak jsme pak po porodu
museli chodit casto za sestrama na mereni tepu a nevimceho, ale vsechno
nastesti ok.

Já myslím, že je to v porodních cestách – logicky – zjišťuje se to
stěrem a mimčo je v děloze „zašpuntované“, takže se to k němu
nedostane. Takže podle mě, pokud je císař, tak není čeho se bát…

Tak císař nakonec nebude, malý se konečně otočil hlavičkou dolů. Tak
jsem sice ráda, ale zase mě trochu straší ten streptokok… V porodnici mi
při kontrole řekli, že je to běžné a normální a že mi při porodu budou
podána antibiotika…..
Klovaso- jak ti dopadly výsledky? Věřím, že negativní, takže pro tebe
dobrý, všichni okolo mně to tak mají 

Ahoj, jsem 37+4t a byl mi z vyteru zjisten streptokok. Uz pred tehu jsem
mela kazdodenni bily vytok, ktery ale nezapachal ani nesvedel a doktorka rikala,
ze je to normalni.

Ted v tehotenstvi je silnejsi, ale taky bez jinych problemu,
ale je to docela obtezujici, tak si rikam, jestli ho nemuze zpusobovat ten
streptokok? A hlavne se pry streptokok nijak neleci, krome antibiotik
u porodu, jak je to mozne, co kdyz pak nakazim partnera? Od doby co mi rekli ze
je pozitivni, tam si prijdu dole jakoby spinava, ze tam mam nejakou potvoru mit to samozrejme nechci, da se to uplne
vylecit? A jeste k tomu ty clanky na internetu, ze kdyz to chytne miminko, tak
muze mit zapal plic, zanet mozkovych blan a muze i umrit, tak uz jsem na prasky
uplne 

@Laetitia Tak to by mě
také zajímalo! Zda se to dá léčit i jinak, proč čekat na atb do porodu,
když se to nemusí stihnout a je tam takové riziko??? Víte někdo?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector