Strie – Vše o zdraví

Čistě přírodní pěsticí olej s certifikací kvality NaTrue ochrání namáhanou pokožku před nechtěnými změnami během těhotenství.

Pravidelné masáže pomohou zvýšit elasticitu kůže, zabrání vzniku prasklinek a pomohou hojit i nově vzniklé strie.

Jemný mandlový olej zabraňuje vysušování, olej z pšeničných klíčků společně s extraktem z BIO arniky pak zlepšují pružnost pojivové tkáně. Pokožka je znatelně hladší a pružnější a mysl o jednu starost lehčí.

Weleda svou úžasnou kosmetikou probouzí spojení mezi člověkem a přírodou, které v moderní době tak rychle uhasíná. Produkty s vysokým obsahem BIO ingrediencí a certifikací kvality NaTrue podpoří ozdravné procesy v těle.

Čisté složení z ohleduplně získaných surovin nechává pokožku i planetu volně dýchat. Vymazlené produkty Weleda to zkrátka s blahem lidí i planety myslí vážně.

Snad i proto si už téměř sto let získávají srdce lidí po celém světě a patří k absolutní špičce přírodní kosmetiky.

Strie - Vše o zdraví Zjistěte více najetím myší

Receptury v souladu s přírodou a lidskými bytostmi

Strie - Vše o zdraví

Receptury všech krémových mazáků, šamponů i ostatních kosmetických vymazleností nejsou ve Weledě náhodné jako když pejsek s kočičkou vaří dort. Naopak. Jsou hluboce promyšlené tak, aby podporovaly lidi ve snaze obnovovat vlastní zdraví a dosáhnout fyzické pohody. To vše v souladu s přírodou, s citlivým přístupem k jejím zdrojům a snahou o co nejmenší negativní dopad na planetu.

Holistický pohled aneb co je to ta antroposofie?

Myšlení antroposofie ztělesňuje holistický pohled na lidskou bytost i planetu Zemi. Člověk se podle něj skládá z těla, duše a ducha. Zemi pak chápe jako živý organismus propojený s celým vesmírem.

Když teorii přetavíme do praxe, pro výrobu produktů Weleda to znamená důsledné porozumění přírodním látkám, povaze jejich účinků, a tím také ucelenější chápání kvality výsledných produktů.

Díky tomu vytváří jedinečné výrobky, jejichž efekt člověk opravdu pocítí.

83 % BIO ingrediencí a ani špetka syntetiky

Strie - Vše o zdraví

Ve Weledě se sice nepřivazují ke stromům, ochranu životního prostředí ale manifestují po svém. Odmítají podporovat zběsilé pěstování plodin pomocí pesticidů a herbicidů pouze za účelem zisku. Přibližně 83 % ingrediencí, které putují do jejich receptur, proto pochází z ekologického nebo biodynamického zemědělství a kontrolovaného sběru ve volné přírodě. Podporují tak obnovu kvality půdy a šetrné farmářské praktiky. Kromě toho pobočky společnosti Weleda po celém světě obhospodařují vlastní zahrady, na kterých pěstují léčivé rostliny a provozují dokonce i vlastní zařízení na výrobu tinktur. Při zpracovávání surovin jedou ve Weledě na vlně „no waste“. Využijí vždy celou rostlinu, nic se nevyhodí. Některé části uplatní v kosmetice, jiné ve farmaceutikách a zbytek použijí jako hnojivo v rámci biodynamického zemědělství.

Biodynamickým pěstováním k úrodné půdě

Věděli jste, že dvě třetiny všech živých organizmů žijí v půdě? V jednom hektaru půdy najdeme až tři biliony mikroorganismů jako jsou řasy, bakterie a houby. K ozdravování půdy a biodiverzity proto ve Weledě přispívají svou metodou biodynamického pěstování. Tu provozují ve všech svých zahradních lokalitách v Evropě i po celém světě.

Biodynamické zemědělství využívá pouze organická hnojiva, zásady etického přístupu ke zvířatům, soustředí se na ochranu životního prostředí a udržení biodiverzity. Ve Weledě se na celé hospodářství dívají jako na součást kosmických procesů – vše je propojeno se vším. Všímají si vlivu planet, slunce i měsíce na chování živočichů a růst rostlin.

Výsledkem je půda bohatá na živé komunity, od mikrobů po volně žijící zvířata.

Zdroje Země čerpejme tak, aby je příroda stíhala obnovovat

Do svých léčivých a kosmetických produktů využívá Weleda kolem tisícovky surovin. Způsob, kterým je získá, má přitom významný dopad na biodiverzitu.

Ve Weledě zároveň chápou, že pouze neporušené přírodní ekosystémy jim poskytnou půdu a podmínky pro pěstování kvalitních přírodních surovin. Proto většina jejich ingrediencí pochází z šetrného zemědělství.

Bez biodiverzity by se vám žádný přípravek od Weledy nedostal do ruky, nikdy by totiž nemohl vzniknout.

Strie - Vše o zdraví

Šetří vodou i energiemi

Ke zdrojům se chovají zodpovědně i v průběhu výroby. Zaměstnanci jsou zavázáni šetřit s vodou i energiemi. Zavedli například opětovné použití kondenzované vody, kterou odvádí zpět do koloběhu. V roce 2013 díky tomu klesla celková spotřeba vody na kilogram vyrobeného produktu o celou jednu čtvrtinu.

Citlivě zacházejí také s energií. Optimalizují chladicí a ventilační systémy, celkově zefektivňují provoz a využívají čím dál více obnovitelné energie. V roce 2013 pocházelo z obnovitelných zdrojů 50,7 % jejich přímé a 94,3 % jejich nepřímé energie.

Udržitelná obsahem i obalem

Ve Weledě usilují o co nejudržitelnější obalové materiály a vývoji inovací v tomto směru věnují mnoho energie.

Obal musí výrobky chránit, ale prioritou je také použití udržitelných materiálů a snadnost jejich recyklace po vypotřebování produktu.

V současné době pro své obaly využívají co největší množství recyklovaného materiálu od spotřebitelů, certifikovaných krabic FSC a kovové fólie nahrazují barevným tiskem.

Produkty certifikované UEBT a spolupráce ve znamení etiky

Strie - Vše o zdraví

V říjnu 2011 se společnost Weleda stala řádným členem Unie pro etický bio obchod (UEBT), neziskové organizace, která reprezentuje celosvětově uznávanou normu pro udržitelnou výrobu a využívání surovin. Weleda je nositelem certifikátu UEBT a jako jedna z prvních umístila logo na své produkty. Udržitelné a etické chování ve Weledě aplikují při výběru a nákupu surovin, odměňování svých dodavatelů a partnerů i při budování dlouhodobých vztahů s komunitami a institucemi po celém světě.

Úzkou spolupráci navázali například s družstvem v Maroku, které pro ně vyrábí vysoce kvalitní arganový olej.

Rodinný podnik v Mexiku dodává jejich přípravkům sezamový olej a španělské družstvo se dlouhodobě stará o výrobu kvalitního mandlového oleje.

Své dodavatele podporují při přechodu na udržitelné zemědělství, bez pesticidů a monokultur, a vyzývají je k zasazování květinových proužků a živých plotů, kde mohou přebývat různé druhy hmyzu.

Strie - Vše o zdraví

Weleda je spoluzakladatelem uznávané iniciativy a certifikace NaTrue

V roce 2007 vytvořila společnost Weleda a další přední výrobci přírodní kosmetiky neziskovou iniciativu NaTrue, která definuje jasné mezinárodní normy pro používání termínu „přírodní kosmetika“ a zajišťuje transparentnost pro spotřebitele vydáváním certifikátů NaTrue.

Strie - Vše o zdraví

Mezinárodně uznávaná certifikace NaTrue pro přírodní kosmetiku zaručuje, že:

  • Výrobky mají vysokou kvalitu a bezpečné složení.
  • Produkty smí obsahovat pouze složky přírodního původu, deriváty přírodních složek a výjimečně i přírodně identické látky (typicky jde o anorganické pigmenty nebo látky pro konzervaci, získávají se chemickým procesem výhradně z přírodních látek).
  • Ve výrobcích nenajdete žádné látky syntetické či například ropné deriváty nebo GMO.
  • Testování na zvířatech je nepřípustné.
  • Výrobní proces je udržitelný a šetrný k životnímu prostředí.

NaTrue rozděluje kosmetické výrobky do 13 skupin podle typu (zubní pasty, tělové oleje apod.). Pro každou skupinu přitom definuje nejvyšší dosažitelnou kvalitativní normu. Přípravky pak rozděluje do 3 úrovní: přírodní kosmetika (100% přírodní), přírodní kosmetika s podílem bio složek (100% přírodní + více jak 70 % BIO složek) a bio kosmetika (100% přírodní + více jak 95 % BIO složek).

Tři odvážní. Společná vize. Kuráž měnit svět

Strie - Vše o zdravíStrie - Vše o zdravíStrie - Vše o zdraví

„V souladu s přírodou a člověkem.“

  • Zakladatelé Weledy, zleva Rudolf Steiner, Ita Wegmannová a Oskar Schmiedel

Píše se rok 1920. Tři motivovaní intelektuálové a duchovní průkopníci – rakouský filozof Rudolf Steiner, holandská doktorka Ita Wegmannová a německý chemik Oskar Schmiedel – se právě rozhodují zhmotnit své vize.

Společně vyvíjí první farmaceutické výrobky pomocí konceptu, který dodnes tvoří jádro výrobků Weleda. Posláním medicíny je podle něj poskytnout lidskému tělu klíčový podnět pro vlastní léčivé schopnosti.

Jejich revoluční myšlenka předpověděla to, co dnes dokazují lékařské výzkumy: člověk může dojít k vyléčení pomocí holisticky formulovaných výrobků, které stimulují tělo k sebeuzdravení.

V roce 1921 tak ve švýcarském Arlesheimu (kde funguje centrála Weledy dodnes) začíná historie celé firmy.

 Vyrábí farmaceutické produkty a přírodní kosmetiku s celostním pohledem na člověka, společnost a přírodu.

Již za několik let se Weleda rozrůstá do několika dceřiných společností ve Francii, Nizozemsku a Velké Británii, Rakousku, Československu a posléze také ve Spojených státech amerických.

Oskar Schmiedel (na obrázku) se roku 1924 stal ředitelem firmy a byl jím tak dlouhých 35 let, až do své smrti. Název Weleda se ustálil v roce 1928 a inspirován je jménem germánského léčitele a proroka Veledy. Rudolf Steiner osobně navrhl logo, které se dodnes používá.

Hůl a Aeskulapův had symbolizují mytologické spojení s léčením. Kolem hole je symbol pro darování a přijímání, který znázorňuje léčebný přístup značky a její společenskou odpovědnost.

Weleda zůstává dodnes věrná duchovním principům svých zakladatelů a jejich vliv rezonuje ve všech částech společnosti.

Weleda prodává v Číně. Znamená to, že testuje na zvířatech?

Než se kosmetický produkt v Číně dostane do prodeje, musí být podle tamějších zákonů otestovaný na zvířatech. Tato regulace se vztahuje i na dovážené produkty. Pod termín „kosmetika“ se podle čínských zákonů řadí péče o pokožku, make-upy, parfémy, péče o vlasy, nehty, opalovací přípravky, deodoranty a bělicí produkty.

Zajímavé:  Vliv Koček Na Duševní Zdraví Člověka?

Zubní pasty a mýdla pod tento pojem nespadají, a požadavek testování na zvířatech se na ně tudíž nevztahuje. Z toho důvodu Weleda v Číně prodává právě jen tyto produkty. Rozšíření prodávaného sortimentu nemá Weleda v úmyslu, dokud se stávající zákony nezmění.

Testování na zvířatech jde totiž zcela proti ideologii této značky a my bychom ji do svého sortimentu nezařadili, pokud by tomu bylo jinak.

Obsahují výrobky Weleda palmový olej? Ano

Některé výrobky Weleda obsahují palmový olej nebo jeho deriváty. V takovém případě ale vždy pochází z (RSPO/CSPO) certifikovaného ekologického zemědělství.

Ve Weledě jsou si vědomi přetrvávajících problémů s neudržitelným získáváním palmového oleje.

Kromě členství v RSPO se Weleda stala také členem Fóra pro udržitelný palmový olej (FONAP), kde usiluje o zlepšení kritérií udržitelnosti stanovených RSPO.

Parametry

Objem:

Certifikáty:

Podíl přírodních surovin:

Země původu:

Materiál balení:

Původ vůně:

Jak recyklovat:

100 ml
NaTrue, UEBT Certified
100 %
Vyrobeno v Německu
Skleněná lahev, plastový aplikátor a uzávěr. Krabička z kartonu
přírodní
Lahev recyklujte v kontejneru na sklo, aplikátor a víčko hoďte do kontejneru na plast. Krabičku recyklujte v kontejneru na papír

Složení

Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil , Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil , Triticum Vulgare (Wheat) Germ Oil , Fragrance (Parfum) * , Arnica Montana Flower Extract , Limonene * , Linalool * , Citronellol * , Geraniol * , Citral * , Eugenol * , Farnesol *. *z přírodních esenciálních olejů

Značka

Strie — jak vznikají a jak zmírnit jejich projevy?

Strie neboli pajizévky vznikají jako reakce kůže na nadměrnou zátěž, k níž dochází při náhlé změně objemu těla. Za vznik strií může ztenčení a ochabnutí kolagenových a elastinových vláken a jejich následné rozrušení.

Výsledkem jsou červené až fialové strie, které časem blednou a připomínají typické dlouhé perleťové linky (barevnost vždy závisí na množství pigmentu u daného jedince). Tam, kde se strie vytvoří je kůže drsnější, hrbolatá s prohlubněmi.

Strie - Vše o zdraví

Ke změně objemu určitých tělesných partií dochází nejčastěji v důsledku hormonálních změn (klimakterium, puberta, užívání kortikoidů a steroidních hormonů), těhotenství, rychlého růstu u dospívajících dětí, přibývání na váze nebo naopak prudkého hubnutí a také při rychlém nárůstu svalové hmoty při intenzivním posilování. Svou roli hrají ale také věk a genetické predispozice každého jedince.

Zpravidla nejvíce striemi trpí právě těhotné ženy. V průběhu těhotenství totiž dochází k vylučování hormonů, které změkčují pánevní vazy, což nastávající mamince poté pomáhá usnadnit porod. Současně však dochází také k změkčení kožních vláken, které nezvládnou nápor zvětšujícího se těhotenského bříška (často i prsou a dalších partií), což vede ke vzniku těhotenských strií.

Tyto nepříjemné kožní projevy se objevují na mnoha místech na těle žen i mužů. Nejčastěji se strie objevují na prsou, břiše, zadku, pažích, bocích a zádech, ale ani další místa nemusí být výjimkou. 

V rámci obecného doporučení se jedná o dodržování vyvážené stravy bohaté na dostatečný příjem bílkovin, vitamínu C, minerálů a dodržování doporučeného pitného režimu.

Váhovým výkyvům pomáhá předejít také aktivní způsob života a pravidelné sportovní aktivity v rámci zdravého životního stylu.

Skvělou prevencí je také promazávání nejohroženějších partií speciálními krémy na strie a přírodními oleji (kokosový olej, olivový olej, arganový olej, měsíčkový olej). Pomoci mohou také masáže a hrubší peelingy, které prokrví pokožku daných partií.

Strie - Vše o zdraví

Některé strie vymizí postupem času samy od sebe, jiné zůstávají viditelné po celý život. Strií se bohužel zcela zbavit nelze, je však možné účinně zmírňovat jejich projevy. Jaké metody doporučujeme našim klientům na klinice Dermaestet?

Ošetření strií laserem patří mezi velmi účinné metody pro zmírnění projevů tohoto estetického problému. Během procedury lékař pomocí speciálního CO2 laseru Fraxis odpaří nerovnosti kůže, čím dojde k účinnému vyhlazení a zjemnění strií a zároveň obnově tvorby kolagenu. Výsledkem je zlepšení elasticity a celkového vzhledu kůže v ošetřované partii.

Revoluci v estetické medicíně představuje inteligentní PB sérum na bázi živých enzymů (100 % přírodní složení), které si kromě jiného dokáže účinně poradit i s eliminací strií. Podstatou této metody je odborné zhodnocení stavu a navržení vhodné kombinace jednotlivých složek PB séra tak, aby bylo dosaženo maximálního výsledku.

Předcházet vzniku strií a zmírňovat jejich projevy pomůže také trvalé odstranění přebytečného podkožního tuku pomocí laserové liposukce SlimLipo, která kromě slibovaného efektu také efektivně zpevňuje a stahuje kůži.

Pokud vás zajímají další detaily ohledně estetických ošetření pro zlepšení vzhledu pokožky nebo byste se rádi dozvěděli o jednotlivých ošetřeních více, neváhejte nás kontaktovat. Naši odborníci vám ochotně zodpoví jakékoliv otázky a najdou pro vás ideální řešení.

Co jsou strie, proč vznikají a jaké jsou možnosti léčby?

Strie - Vše o zdraví

Strie jsou dlouhé, úzké proužky na kůži, podobné jizvám, které vznikají při rychlém protažení pokožky. Vyskytují se na všech částech těla, včetně břicha, stehen, zadku, prsou, beder nebo ramenou a postihují více ženy než muže.

Strie vznikají v situacích, kdy se pokožka nemůže vrátit do normálního tvaru. Nejčastěji vznikají v těhotenství (na rychle se zvětšujícím břiše budoucí maminky), v pubertě (během období intenzivního a rychlého růstu organizmu), ale můžeme se s nimi setkat i u obézních osob (během tloustnutí došlo k protažení kůže) nebo naopak u osob, které měly nadváhu a rychle zhubly.

Podle odhadů strie postihují více než 50% těhotných žen (1).  

Rychlá fakta o striích

  • Strie jsou dlouhé, tenké jizvičky nebo proužky, které vznikají při příliš rychlém protažení kůže.
  • Mezi nejčastější příčiny vzniku strií patří těhotenství, puberta a rychlý přírůstek na váze.
  • Strie často zmizí bez jakékoli léčby a nepředstavují z dlouhodobého hlediska žádné závažné zdravotní riziko.

Co jsou strie?

Strie jsou drobné pruhovité jizvičky na kůži. Podle způsobu a příčiny jejich vzniku se označují latinskými termíny striae distensae (strie vzniklé roztažením neboli distenzí kůže), striae atrophicans (strie vzniklé v důsledku atrofie, což je extrémní smrštění pokožky – například při náhlém zhubnutí) a striae gravidarum (strie na břiše vzniklé při těhotenství).

Strie se nejčastěji vyskytují na následujících částech těla:

  • břicho
  • prsa
  • stehna
  • zadnice
  • třísla

Strie nejsou nebezpečné a člověka ze zdravotního hlediska nijak neohrožují, ale mohou způsobit potíže se sebevědomím a vyvolat úzkost, protože někteří lidé mají problém je přijmout a považují je za závažný kosmetický problém, který může podstatně ovlivnit kvalitu jejich každodenního života.

Jaké jsou příznaky a projevy strií?

Předtím než se objeví vlastní jizvy bývá kůže tenká a růžová a někdy může být i podrážděná nebo svědit.

Strie nejprve vypadají jako zvlněné vystouplé proužky různých barev, od červené a fialové, přes růžovou až po hnědou, v závislosti na barvě pokožky.

U většiny lidí strie časem vyblednou, zatáhnou se a oploští a stanou se tak méně viditelné. To ale může trvat i několik let.

Příčiny a rizikové faktory pro vznik strií

Strie způsobuje nadměrné natažení nebo naopak smrštění kůže.

Mezi nejčastější příčiny nadměrného protažení kůže patří, mimo jiné:

  • Těhotenství: podle některých studií se strie vyvinou během těhotenství nebo po něm u 50 – 90% žen (2)
  • Puberta: rychlý růst je pro pubertální období typický, což může vést ke vzniku strií.
  • Rychlý přírůstek hmotnosti: rychlý přírůstek váhy během krátké doby může způsobit vznik strií.
  • Některá onemocnění: vznik strií je spojován s některými chorobami, jako jsou Marfanův nebo Cushingův syndrom. Marfanův syndrom vede ke snížení elasticity (pružnosti) kůže apři Cushingově syndromu se v těle může tvořit nadbytek hormonů, které způsobují rychlý nárůst tělesné hmotnosti a zkřehnutí kůže.
  • Užívání kortikosteroidů: dlouhodobé užívání mastí a krémů s kortikosteroidy může vést ke snížení hladiny kolagenu v kůži. Kolagen zpevňuje kůži a je důležitou podpůrnou strukturou. Pokud se jeho množství v kůži sníží, zvyšuje se riziko vzniku strií.

Abychom lépe pochopili proč strie vznikají, musíme zabrousit do anatomie.

Kůže se skládá ze tří hlavních vrstev, a to z vrchní vrstvy zvané pokožka (epidermis), ze střední vrstvy zvané škára (dermis nebo corium) a ze spodní vrstvy zvané podkožní vazivo (tela subcutanea). Strie vznikají v prostřední vrstvě kůže (tedy ve škáře) při natažení pojivové tkáně nad hodnotu její meze pružnosti. K tomu obvykle dochází při rychlém natažení nebo naopak smrštění kůže.

Spolu s tím jak tělo roste a mění se, dochází k pomalému a postupnému napínání pojivových vláken. Tomu se kůže dokáže dobře přizpůsobit. Nicméně v případě rychlého růstu dochází k prudkému natažení pojivových vláken, což vede k jejich potrhání a prostoupení hlubších vrstev kůže nahoru.

  1. Tímto způsobem vznikají strie.
  2. Protože zpočátku přes vystouplé strie prosvítají cévy, mají tyto jizvičky nejprve červenou, fialovou až hnědou barvu.
  3. Postupem času do strií začne pronikat tuk ze spodních vrstev kůže, což vede k jejich vyblednutí.
  4. Pokud je v krvi více stresového hormonu kortizolu (produkovaný kůrou nadledvin) nebo pokud na pokožku aplikujete kortizon ve formě masti (často se používají v kožním lékařství k léčbě různých onemocnění, pokud je potřeba zmírnit projevy zánětu) je vyšší riziko vzniku strií, protože kortikosteroidy oslabují elastická vlákna v kůži.
Zajímavé:  Imunoglobulin proti hepatitidě b – vše o zdraví

Rizikové faktory

Existuje celá řada rizikových faktorů pro vznik strií, ale pořádné důkazy o skutečných příčinách jejich tvorby zatím nemáme. Je proto nutné provést další studie, abychom příčiny vzniku strií lépe identifikovali a ověřili stávající hypotézy.

Nicméně dosavadní studie naznačují, že rizikové faktory pro vznik strií souvisí s:

  • výskytem onemocnění v rodině
  • chronickými chorobami
  • hodnotou indexu tělesné hmotnosti (BMI) před těhotenstvím
  • porodní hmotností dítěte u těhotných žen

Tato zjištění lze vysvětlit tím, že u obézních žen, které rodí děti s větší porodní hmotností, dochází v těhotenství k většímu napínání kůže a tím i k většímu riziku vzniku strií. Druhým důvodem, který přispívá ke vzniku strií jsou věkem podmíněné změny kolagenu a pojivové tkáně kůže, které ovlivňují pravděpodobnost ruptury pojivových vláken a tím i vznik strií.

Diagnostika strií

Pro lékaře je velmi jednoduché strie diagnostikovat. Stačí k tomu pohledové vyšetření pokožky a odebrání anamnézy pacienta.

Podle závažnosti onemocnění se vás lékař zeptá jaké léky užíváte (zejména se bude ptát na užívání kortikosteroidových mastí či krémů, užívání kortikosteroidů v jiné lékové formě a také na to, zda netrpíte nadměrných stresem či jinou chorobou, která by vznik strií mohla vysvětlit, jako je například Marfanův syndrom).

Strie nejsou zdraví škodlivé a nepůsobí žádné další zdravotní potíže. Ve vzácných případech mohou být signálem jiného onemocnění, které je nutné sledovat a léčit (jedná se zejména o takzvaný Cushingův syndrom související s nadbytkem kortizolu v organizmu).

Nicméně strie mohou být pro některé ženy estetickým problémem, který není radno podceňovat.

Léčba a prevence strií

  • Léčba strií je často velmi nákladná a ne vždy je účinná.
  • Navíc léčbu strií nehradí pojišťovna, protože se jedná spíše o kosmetickou vadu než o skutečný zdravotní problém.
  • V léčbě strií se používají různé krémy, gely, masti a kosmetické operace, ale o jejich účinnosti nemáme dostatek vědecky ověřených důkazů.
  • Současné způsoby léčby zatím dokážou strie nějakým způsobem dočasně zakrýt, ale zatím nemáme dostatečně kvalitní dlouhodobou léčbu pro všechny typy pokožky.

Strie většinou časem vyblednou a stanou se v podstatě neviditelné.

Nicméně ženy, u kterých se strie objevily v těhotenství by měly počítat s tím, že trvá zhruba 6 až 12 měsíců od porodu, než začnou blednout a stanou se méně rozeznatelnými.

Na dočasné zakrytí strií na viditelných místech lze využít různé druhy kosmetických přípravků.

Krémy, oleje a topické přípravky

  1. Neexistují žádné dostatečně validní důkazy o tom, že by aplikace krémů, olejů a dalších topických přípravků dlouhodobě vedla ke zlepšení vzhledu strií či k jejich zmizení (3).

  2. Topické přípravky jsou kosmetické přípravky s různými účinnými látkami, které se nanáší na pokožku.

  3. Několik studií porovnávalo účinnost topických přípravků s aktivními (účinnými) látkami, s účinností topických přípravků bez účinných látek a s účinností „žádné“ léčby.

  4. Výsledky byly velmi překvapivé, protože nebyly zjištěny statisticky významné rozdíly mezi jednotlivými skupinami, což znamená, že v dnešní době dostupné způsoby léčby strií nezlepšují vzhled strií ani neurychlují jejich hojení.
  5. Kupování drahých přípravků, krémů či mastí na strie tak nemá žádné opodstatnění a jsou to jen vyhozené peníze.

Prevence

Prevence strií není vždy možná, nicméně můžete přijmout následující opatření na snížení rizika jejich vzniku:

  • udržujte si zdravou tělesnou hmotnost
  • vyhněte se drastickým dietám a změnám stravovacích návyků
  • jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Konzumace potravin s dostatkem vitamínu A a C pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky, stejně jako dostatečný přísun minerálů, jako jsou zinek a křemík.
  • v těhotenství (pokud je to možné) se snažte dodržovat zásady zdravé výživy, abyste rychle neztloustly.
  • dbejte na dostatečnou hydrataci organizmu a pijte každý den dostatek tekutin (nejlépe čisté vody bez bublinek).

Co si z článku odnést?

Strie jsou nevzhledné a představují jen dočasný kosmetický problém. Bohužel se ale vyskytují poměrně často a běžně, zejména v těhotenství nebo pubertě.

Účinnost různých doporučovaných kosmetických přípravků, jako jsou masti, gely nebo roztoky s rozličnými účinnými látkami nebyla dostatečně prokázána a provedené studie naznačují, že z dlouhodobého hlediska tyto kosmetické přípravky neurychlují hojení strií a jsou jen pastí na peníze.

Pokud na to máte, klidně si je kupujte, ale myslím si, že je lepší investovat peníze do zdravé výživy a kvalitních potravin s dostatkem vitamínů a minerálů, než platit za drahou kosmetiku, která v léčbě strií podle odborných studií moc nefunguje.

Strie: co je způsobuje a jak se jich účinně zbavit?

Strie (neboli pajizévky) představují vedle celulitidy a vrásek jeden z nejčastějších kosmetických problémů u žen i mužů. Jedná se o drobné linie na povrchu pokožky podobné jizvičkám, které jsou zpočátku tmavě červené nebo fialové barvy.

Jejich zbarvení se časem mění a berou na sebe odstín o něco světlejší, než je tón pokožky. Přestože strie nepředstavují žádné zdravotní riziko, jsou především ženami považované za estetický problém.

Je to právě z důvodu, že jsou na první pohled viditelné, proto se je ženy snaží pomocí kosmetických produktů zmírnit. 

Jak strie vznikají?

Lidská pokožka je elastická a do jisté míry také přizpůsobivá. Během  přirozeného růstu a zvětšování objemu lidského těla se natahuje, což je dáno přítomností elastických vláken v její struktuře.

S přibývajícím věkem však pružnost lidské pokožky postupně klesá, přičemž soustavně dochází k oslabení elastických vláken. Pokud v takovém okamžiku dojde k popraskání vláken pod povrchem kůže, začnou se utvářet první strie.

Strie se tvoří ve střední vrstvě kůže (takzvané dermis) vlivem náhlého natažení pokožky – nejčastěji v důsledku rychlého příbytku na váze a zvětšení objemu určitých partií.

Proč ke striím dochází?

Strie se na pokožce tvoří v situacích, kdy se kůže nemůže vrátit do normálního stavu. Nejčastěji strie vznikají u žen během těhotenství, kdy se kůže nestačí dostatečně přizpůsobit rychle rostoucímu bříšku či náhlému zvětšení poprsí. Strie se však mohou u někoho objevit i v období dospívání, jež může být spojené s intenzivním a rychlým růstem.

Dále se pak se striemi mohou setkat i lidé trpící obezitou, kdy během příbytků na váze došlo k trvalému protažení kůže či naopak u lidí, kteří měli nadváhu a v krátkém čase značně zhubli.

Nutno podotknout, že strie mohou být také dědičnou záležitostí anebo být důsledkem hormonálních změn způsobených léky či jinými preparáty (například kortikoidy), které mohou kůži ztenčovat a přitom snižovat tvorbu kolagenu.

Na jakých místech se mohou objevit?

Mezi nejčastější místa, která bývají náchylná na tvorbu strií, patří oblast prsou, stehen, boků, zadečku a samozřejmě také břicha. Neobvyklé však nejsou ani strie na bedrech či na ramenou.

Stejně tak, jako tomu je i u celulitidy, jsou strie častějším kosmetickým problémem hlavně u žen, u nichž je hlavním důvodem těhotenství.

U mužů pak nejčastější příčinou bývá obezita nebo dramaticky rychlý nárůst svalové hmoty.

Jak striím předcházet?

Velkou roli z hlediska tvorby strií hraje především prevence.

Zdravý životní styl, dostatečný pitný režim, pravidelný pohyb ve smyslu cíleného posilování, ale také masáže by měly být absolutním základem ve chvíli, kdy chcete vzniku strií zabránit.

Velmi důležité je také pokožku dostatečně hydratovat, podporovat její přirozenou funkci a dopřát jí potřebnou výživu. Díky tomu významně posílíte produkci elastinu i kolagenu a zabráníte výskytu strií. 

Dobře zvolená kosmetika dokáže s vaší pokožkou doslova zázraky. Začít s tou správnou péčí, která posílí vaši pokožku, můžete již během uvolňující koupele. Luxusní peeling Onclé s kmenovými buňkami z drcených šípkových jader má díky svému přírodnímu složení regenerační účinky na pokožku, z níž dokáže vymazat drobné vady na kráse.

Obsahuje jedinečné kmenové buňky AKOSKY® APIUM, které podporují přirozenou tvorbu kolagenu a chrání pokožku před dalším poškozením.

K dosažení těch nejlepších výsledků v boji proti striím i celulitidě je rovněž vhodný luxusní tělový balzám Onclé s kmenovými buňkami, jenž díky obsahu vzácných BIO olejů pokožku po koupeli hloubkově hydratuje a vyživuje.

Dají se strie odstranit?

Pokud jste na problémových partiích objevila strie, určitě hledáte způsob, jak je šikovně smazat ze své pokožky.

Zajímavé:  Krvácení během užívání antikoncepce - Vše o zdraví

Přestože není možné se jich zcela bavit, můžete je alespoň výrazně zmírnit, docílit jejich zesvětlení a posílit pokožku tak, aby se nové již neobjevovaly.

S tím vám pomohou nejen prokrvující masáže či zábaly, ale také pravidelné promazávání pokožky vhodnými ošetřujícími krémy či oleji.

Pro ošetření pokožky, která trpí drobnými nedostatky, je vhodné zvolit kvalitní přírodní kosmetiku, jež bude o vaše tělo šetrně pečovat. Luxusní olejové sérum Onclé s kmenovými buňkami je díky své jedinečné přírodní receptuře a vysokému obsahu aktivních BIO olejů tou pravou volbou pro vaši pokožku. Pravidelným nanášením tohoto malého zázraku získáte pokožku bez vrásek, celulitidy i strií.

Šest bylin na jizvy a strie – Novinky.cz

Hlavní obsahRakytník řešetlákový
Foto: Profimedia.cz

Jak strie vznikají? Jde o výsledek praskání elastických vláken pokožky při jejím nadměrném napínání v těhotenství, při výkyvech váhy nebo skokovém růstu.

Vyskytují se nejčastěji na břiše, prsou, stehnech a bedrech a v počátečních stadiích nás mohou opravdu vyděsit – jizvičky totiž bývají rozevřené a zbarvují se do červena. Hlavně mladým dívkám proto doporučujeme mazat, mazat a zase mazat.

Ne nadarmo se mu říká celík zlatobýl – kromě jiného totiž skvěle zaceluje a vyhlazuje pokožku. Výborný je proto k pravidelným koupelím.

Odvar připravíme ze dvou hrstí zlatobýlu, které povaříme tři minuty v litru vody. Necháme zchladnout, scedíme a vlijeme do koupele. Postižená místa je výhodné ještě prokrvit pomocí masážní houby. Ještě silněji působí tinktura ze zlatobýlu.

Plody této báječné rostliny jsou bohaté na flavonoidy, antioxidanty a vitamín C – to všechno působí proti vzniku strií, ale také na vyhlazování už vzniklých jizviček.

Nejlepší formou užití je tmavě oranžový rakytníkový olej, a to jak zevně, tak vnitřně. Rostlina také obsahuje kyselinu listovou, vitamíny řady B, vitamín E a nenasycené mastné kyseliny.

To vše podporuje kvalitu a kondici naší pokožky.

Na stejném principu působí maralí kořen, který zásobí tělo vitamíny, minerály, stimuluje výživu buněk a na druhé straně organismus zbavuje škodlivin, které se dost často projevují právě poruchami kůže.

Atraktivní bodlák je pro svůj dekorativní vzhled často pěstován na zahradách. Odvar z celé nadzemní části můžeme použít k omývání zjizvených míst na těle.

Proces zacelování pokožky podpoříme i vnitřním užíváním tinktury z bělotrnu, která prokrví každý kousíček tkáně, tím ji vyživí a je méně náchylná k popraskání. Pozor – bělotrn bychom neměli vnitřně užívat v případě, že se dlouhodobě léčíme kardiotoniky.

Říká se mu také gotu kola a jeho výhodou je preventivní působení proti jizvičkám. Bývá častou součástí medicínských mastí proti striím, protože výtečně zlepšuje pružnost pokožky. Pupečník můžeme pěstovat za oknem nebo na zahrádce v nádobě, ale na zimu ji musíme přemístit do bytu.

Rostlina má ráda vlhkou půdu a její listy chutnají trochu jako petrželka. Užívá se formou výluhu nebo se dají pojídat přímo čerstvé lístečky v salátu.

Výtečná je i maska – dvě hrsti čerstvých pupečníkových listů rozmixujeme na kaši s trochou olivového nebo konopného oleje.

Masku nanášíme na postižená místa a necháme působit co nejdéle, klidně i přes noc (pomůžeme si zábalem z potravinové fólie). Proceduru opakujeme denně až do zlepšení stavu.

Podobnou masku je možné udělat i z přesličky polní – je bohatá na křemík, který zlepšuje pružnost a odolnost kůže.

Důkladně prokrví a vyživí pokožku, není od věci si z něj připravit domácí mast.

Smícháme stejné množství domácího vepřového sádla a jedlového jehličí, ale je třeba pohlídat, aby jehličky byly do rozehřátého sádla zcela ponořené.

Zahříváme asi jednu hodinu, potom stáhneme a necháme odstát do druhého dne. Potom sádlo opět rozehřejeme a přefiltrujeme. Vzniklá mast vydrží na chladném místě přibližně rok.

Jedlový macerát pravidelně nanášíme krouživým pohybem na postižená místa, pokožku přitom energicky masírujeme, abychom ji i prokrvili. Právě to je základ úspěchu – mast se lépe vstřebá a hojení se urychlí.

Tenhle plevel se nevyplácí podceňovat. Zlepšuje totiž látkovou výměnu, detoxikuje organismus a tím ovlivňuje kvalitu kůže. Odvar z pýru se dá používat i zevně přímo na postiženou pokožku.

Pružnost pokožky podpoří i rozproudění lymfy. Té můžeme pomoci koupelí v bylinné směsi z echinacey, túje, tužebníku, chmele, gotu koly a pelargonie.

Hlavní zprávy

Strie | BeautyOnline.cz

Jedná se o jeden z nejčastějších kosmetických problémů, se kterými se setkávají ženy i muži skoro všech věkových skupin. Strie jsou drobné pajizévky různého zabarvení, dle jejich stáří.

A to od červené nebo růžové barvy (většinou čerstvě vytvořené strie) po bílou barvu (již strie mnohaleté). Rozpoznáme je jako jemné drobné jizvy.

Objevují se většinou na partiích těla, kde dochází ke změně hmotnosti jako je bříško, hýždě, stehna, poprsí, ruce.

Jak strie vznikají?

Strie vznikají důsledkem destrukce = prasknutí elastických vláken v pleti. Důsledkem je vytvoření jizvy = strie, kterých již není možné se zcela zbavit, ale je možné jim předejít nebo je eliminovat. V naší kůži jsou zastoupena elastická a kolagenová vlákna zajišťující pružnost a pevnost naší pokožky.

Bohužel postupem věku, tím jak stárneme, se začíná jejich produkce snižovat a zhoršovat se i jejich kvalita. Elastická vlákna nejsou tak pružná a tím ani naše pleť.  Je to jako obyčejná gumička do vlasů, kterou vytahujete a ona se vrátí svoji pružností zase zpět. Ale tím jak gumička stárne = chřadne, tak začíná praskat až zcela praskne.

To stejné se děje s našimi elastickými vlákny.

Kdy nejčastěji vznikají?

Strie nejčastěji vznikají v důsledku:

  • změny váhy – přibírání na váze nebo naopak hubnutí. Toto je nejčastější příčina strií.
  • hormonálních změn – těhotenství (zvětšení poprsí a bříška, popř. zvýšení hmotnosti), menopauza (vlivem hormonálních změn), léky (některé léky převážně kortikoidy, mohou nepřímo způsobit ztenčení vrstvy kůže, která je více křehká a náchylná k tvorbě strií)
  • dědičností – až ze 40 % je naše tělo ovlivněno dědičností a to se týká i stavby naší pleti.
  • Přibývající věk – s přibývajícím věkem dochází ke snížení produkce elastických vláken, snížení jejich kvality a resistence a tím dochází i ke zvýšené tvorbě strií. Takže je to dané zhoršením kvality kůže. Navíc postupem věku se mění i naše tělesná konstituce (hubnutí nebo přibývání na váze) což je další příčina.

Jak striím předejít a jak se jich zbavit?

Jak už bylo řečeno, strie jsou kosmetický problém poškození naší kůže a to trvale. Není tedy možné navrátit 100% stav kůže do původního stavu. Nicméně existují metody, jak se jich alespoň částečně zbavit, popř. je méně zviditelnit.

Ćím dříve začnete striím předcházet nebo popřípadě již vzniklé řešit, tím větší úspěch budete mít. Prevence je nejdůležitější, ale pokud již strie máte a to kratší dobu než 1 rok a jsou ještě růžové, je jejich zmírnění snadnější. Strie, které máme již několik let a jsou již bílého zabarvení, je obtížnější zmírnit.

Ale i tady je můžeme alespoň částečně potlačit. Ale již nikdy na 100% odstranit.

 Metody zmírnění stavu strií, popřípadě jeich menší zviditelnění:

  • speciální kosmetické produkty zaměřené na strie, obsahující vitamín E, elastin a další složky jako jsou peptidy
  • diamantová mikrodermabraze – jedná se o velmi bezpečnou metodu obrušování vrchních vrstev pokožky a tím dojde ke zmírnění stavu strií. Doporučuje se 5 – 10 ošetření v kosmetickém salonu.
  • radiofrekvence – efektivní přístrojové odstranění strií na základě radiofrekvence. Toto ošetření je zcela bezbolestné, neinvazivní a bezpečné. Hlavní podstata spočívá v znovunastartování tvorby elastinu v naší pleti. Doporučuje se nejvíce jako prevence nebo na „mladé“ strie (do 1 roku), které jsou ještě narůžovělé. 

Prevence vzniku strií

Nejdůležitější a nejefektivnější je však striím předcházet. Pokud u nás dochází ke změně váhy, nebo je žena těhotná, popřípadě je nám již + 50 let, měli bychom používat níže uvedené metody, abychom striím předešli. Není dobré se spoléhat na to, že nám se strie nevytvoří. Mohli bychom toho potom litovat a odstranit je už pak nejde 100%.

Metody prevence vzniku strií:

  • speciální kosmetické produkty zaměřené na strie, obsahující vitamín E, elastin a další složky jako jsou peptidy.
  • pravidelné peelingy těla – alespoň 1- 4 x měsíčně.
  • pravidelné zábaly těla k intenzivnímu dodání nezbytných látek k tvorbě elastinu a kolagenu. Dojde ke zvláčnění a prokrvení kůže.
  • masáže – masáže mohou podpořit prokrvení tkáně a tím zlepšení celkové regenerace kůže.
  • správný pitný režim, životospráva a pohyb

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector