Suché rty – Vše o zdraví

Máte také dojem, že jsou teď v zimě vaše rty vysušenější a popraskanější než kdy dřív? Není divu. Mrazivé teploty, silný vítr, slunce, přetopené místnosti… všechny tyto vnější vlivy útočí na pokožku rtů, která je k poškození mnohem náchylnější než ostatní části obličeje.

Na rtech totiž nenajdete žádné mazové žlázy, a rty se proto nedokážou samy přirozeně hydratovat. Výsledkem jsou suché a popraskané rty, které samy o sobě vypadají žalostně a ani na nich pořádně nedrží vaše oblíbená rtěnka.

Tak co tedy dělat, aby vaše rty byly opět dokonalé?

Suché rty - Vše o zdraví

Peeling na rty dokáže zázraky. Perfektně rty vyhladí a odstraní odumřelé kožní buňky. A navíc většina z nich skvěle chutná.

Ať už si peeling na rty koupíte, nebo si vyrobíte svůj vlastní, vaše rty budou mít radost.

Jak si snadno vyrobit domácí peeling na rty? Smíchejte 2 čajové lžičky krystalového cukru, jednu lžičku medu a stejné množství mandlového oleje. Vzniklou směs naneste na rty a krátce je masírujte.

Po aplikaci peelingu přichází ideální čas pro nanesení intenzivní péče, kterou můžete nechat působit přes noc. Sáhněte po některé z vyživujících a hydratačních masek na rty, nebo naneste samotný kokosový olej. Ten je mimochodem skvělou volbou pro péči o celé tělo, obličej i vlasy.

Mějte vždy po ruce balzám na rty a v případě potřeby ho nanášejte na rty. Ať už vás pocit suchých rtů zaskočí v kanceláři, na schůzce, během odpolední procházky, nebo večer doma, sáhněte po oblíbeném balzámu a utište žízeň vašich rtů po hydrataci. Moderní balzámy na rty jsou plné aktivních látek a mají úžasné příchutě. Zaměřte svou pozornost třeba na oblíbené značky EOS či Carmex.

Jestli jsou vaše rty suché, vyhněte se problémovým složkám, jako je mentol a kafr. Hojně používané látky vysají z vašich rtů hydrataci a způsobují jejich praskání. Hledejte spíš blahodárné ingredience, jako je kokosový olej, bambucké máslo, kakaové máslo nebo včelí vosk.

Kdykoliv se obejdete bez namalovaných rtů, udělejte to. Některé dlouhotrvající rtěnky mohou mít vysušovací texturu, která po odlíčení zanechá vaše rty pěkně zdecimované. Sáhněte radši po tónovaném balzámu na rty, nebo v složení rtěnek hledejte výživné složky, jako jsou moringový či malinový olej.

Sluneční záření poškozuje rty bez ohledu na to, v jakém ročním období se právě nacházíme. I v zimě slunce vystrkuje růžky, velmi intenzivně svítí zejména na horách, a proto je důležité chránit obličej i rty opalovacím přípravkem. Vybírejte z balzámů na rty s ochranným faktorem a nenechte slunce poškodit vaše rty.

Když budete pít dostatek vody, bude hydratovaná i vaše pleť, a to platí i v případě rtů. Doplňujte tekutiny čistou vodou, nejrůznějšími čaji, polévkami, ovocem i zeleninou a zanedlouho sami poznáte výsledek.

Suché rty - Vše o zdraví

Co mohou vaše rty říkat o vašem zdraví?

Suché rty - Vše o zdraví

Co říkají rty o vašem zdraví?

Stav našich úst, konkrétně rtů, může říkat o zbytku našeho těla více, než si uvědomujeme. Nyní možná nevíte, co přesně vám vaše rty mohou říci o vašem zdraví, ale buďte si jisti, že jsou to informace důležité.

Pojďme se na naše rty podívat blíže. Na našich rtech jsou 2 odlišné druhy kůže:

  • vnější část rtů, na kterou si ženy dávají rtěnku, muži třeba jelení lůj, se nazývá vermillion (tenký typ kůže). Vermillion nemá potní ani olejové žlázy, které má zbytek naší pokožky, a proto vysychá a praská častěji, než pokožka na zbytku těla.
  • vnitřní část rtů, což je slizniční část rtu.

Pokud zjistíte, že máte neustále nějaké problémy s rty, mohou vám odhalit důležité informace, které byste měli vzít v potaz, nebo je říci svému lékaři. Právě rty mohou držet pomyslný klíč k některým zdravotním tajemstvím a my bychom rozhodně měli dbát jejich varování. Všímejte si vašich rtů a jejich stavu.

Vaše rty vás mohou navést k některým zdravotním problémům, podívejme se konkrétně ke kterým.

1. Co znamenají suché rty?

Všichni jsme někdy zažili nepříjemně suché rty. Je to asi nejčastější problém postihující rty.

Když pokožce chybí vlhkost, stane se suchou – to samé se stane s vašimi rty – budete cítit, že jsou suché a možná i popraskané.

Popraskané rty se mohou ještě zhoršit, když je lidé koušou, odlupují kůži ze rtů nebo často rty olizují ve snaze je zvlhčit. Sliny ve skutečnosti rty nezvlhčují – ve skutečnosti je vysušují. Takže to nedělejte.

Co ale suché rty mohou signalizovat? Tento příznak je obvykle způsoben dehydratací těla nebo extrémně suchým počasím. Pokud ani pití čisté vody nebo jejich udržování hydratované běžnými přípravky problém nevyřeší, nepohodlí může být způsobeno alergií nebo kontaktní dermatitidou, prostě nějakým podrážděním z vnějšího zdroje.

Pokud máte často suché rty, jste tedy pravděpodobně dehydrováni – místo další vrstvy balzámu na rty, si nalijte pořádnou sklenici čisté vody a řešte problém zevnitř.

Může také dojít k dermatitidě v oblasti rtů, je to něco jako důsledek častého olizování kůže a podráždění kůže slinami. Někteří lidé mají citlivost na přísady do balzámu na rty, což také může vést k suchým, červeným a podrážděným rtům. Lidé by měli být obzvláště opatrní, když balzám na rty, který používají, při jeho aplikaci pálí.

Pokud máte trvale suché rty, snažte se je neolizovat bez ohledu na to, jak sexy to vypadá, protože sliny mohou způsobit, že se vaše rty budou více a více loupat a vysušovat. A to nechcete.

2. Co znamenají popraskané koutky rtů?

Vznik trhlin v koutcích úst je docela běžný problém. A je to neuvěřitelně nepříjemný problém. Ale co říkají takové koutky o vašem zdraví? Tyto praskliny mohou být způsobeny řadou věcí.

Jedním z nich, aktinická cheilitida, což jsou prekancerózní změny na rtu (malignizují v 10–30 %), které jsou obvykle způsobeny chronickým slunečním zářením, které při neléčení představuje riziko rakoviny kůže.

Pacienti si často všimnou vytrvale suchých, šupinatých skvrn, které se nikdy nezhojí navzdory použití zvlhčovačů.

Angulární cheilitida („cheilitida“ znamená pouze zánět rtů) je stav, který se vyznačuje bolestivými vředy v koutcích a někdy i v ústech, která mohou být způsobena podvýživou nebo plísňovou infekcí (a lze je ošetřit antifungálním krémem).

Mít stavy, jako je Downův syndrom, cukrovka, autoimunitní onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo Sjogrenův syndrom, nebo sucho v ústech, může zvýšit vaše riziko vzniku úhlové cheilitidy, stejně jako určité nedostatky vitamínů, zejména nedostatky vitamínů B a zinku.

Nejčastější příčinou popraskaných koutků jsou ale kvasinkové infekce, které se dají efektivně řešit antifungálním krémem (super je třeba mast fungicidin). Jednoduše se obraťte na svého lékaře nebo dermatologa s žádostí o protikvasinkovou léčbu.

3. Co znamenají opary na rtech?

Opary jsou způsobeny virem herpes simplex, který podle odhadů postihuje téměř 70% lidí mladších 50 let po celém světě.

Herpes obvykle vykazuje příznaky hned při prvním kontaktu a poté ve vašem těle tiše spí – pak může být znovu aktivován stresem, nedostatkem spánku, namáháním imunitního systému, vystavením slunci nebo nedostatkem výživy.

Opakující se epizody oparu začínají prodromálním pocitem pálení v místě tvorby oparu, následovaným malým shlukem puchýřků, které ulcerují a krustují v průběhu jednoho až tří dnů. K uzdravení obvykle dojde za sedm až deset dní.

Jakmile ucítíte brnění oparu, promluvte si se svým doktorem o léku k jeho potlačení nebo o místním krému, který ho vyléčí. A samozřejmě pozor, aktivní opar může rozšířit opar na ostatní, takže si to pamatujte, než někoho políbíte.

Opakující se opary se nemusejí objevit na stejných místech, vedle oparu na rtech se můžeme setkat s oparem nosu, tváře a tak dále. Dlouhodobý výskyt oparů může signalizovat skrytý zánět v těle.

Z duchovního hlediska může výskyt oparu signalizovat určitý vnitřní konflikt a duševní napětí. Doporučuje se také vyhnout se spouštěčům, jako je nadměrné sluneční záření.

A dobrá připomínka pro všechny: vždy noste opalovací krém i na rtech.

4. Co znamenají bledé rty

Pokud vaše rty přešly z jejich typické růžově červené do světle růžové, mohlo by to znamenat nedostatek vitamínů nebo dokonce rakovinu kůže. Náhlá bledost může být známkou anémie s nedostatkem železa, což je situace, kdy vaše krvinky nemají materiál potřebný k výrobě hemoglobinu. I silná menstruace nebo jiné ztráty krve, stejně jako ztráta živin, mohou vést k anémii.

Změny barvy rtů mohou být také známkou rakoviny kůže. Bělení kůže je typicky pozorováno u spinocelulárního karcinomu kůže, zatímco ztmavnutí může souviset s melanomem. Bez ohledu na to by měla být změna barvy rtů projednána s lékařem.

5. Co mohou znamenat otoky nebo citlivost rtů?

Oteklé rty mohou být známkou alergické reakce nebo jakýchkoli nesčetných zdravotních problémů. Jak uvádí jedna studie z roku 2018, otok rtů může být důležitým příznakem systémových nebo lokálních onemocnění, od alergií, po nádory.

Zajímavé:  Anální fisura - vše o zdraví

Mírně oteklá ústa mohou být způsobeny alergií na rtěnku, zubní pastu nebo prostředek na mytí obličeje a měli byste vyměnit produkt, u kterého máte podezření, že způsobuje problém.

Pokud otok nezmizí nebo nebrání vaší schopnosti dýchat nebo jíst, co nejdříve navštivte lékaře.

Sledujte vznik podráždění a přestaňte používat jakýkoli produkt, o kterém se domníváte, že je jeho zdrojem.

Ale i nedostatek slunečního záření může způsobit bledé rty. Pokud je to váš problém, jděte procházku na slunci, ale nevynechávejte opalovací krém.

6. Co když vás rty pálí?

Pokud zažíváte pálení rtů a za posledních deset minut jste nejedli pikantní kari, může to být signál většího problému. Hoření rtů, krku a jazyka bylo spojeno s nedostatkem vitamínu B-12, stejně jako s depresí a menopauzou.

Můžete také doslova spálit rty slunečním zářením, což může potenciálně vést k rakovině kůže.

Obecně radíme lidem, aby chránili rty před sluncem – používejte krémy i na rty, v případě potřeby je znovu aplikujte po několika hodinách, noste ochranné klobouky, abyste zabránili nějakému druhu spáleniny.

Stejně jako u všeho, co souvisí s vaším zdravím, pokud cítíte ve rtech nějaké nepohodlí nebo máte bolesti déle než několik dní, nebo pokud si všimnete, že se vaše tělo nehojí samo, sdělte příznaky svému lékaři. Doporučujeme navštívit dermatologa, pokud si všimnete změny na rtu, která přetrvává po dobu tří až čtyř týdnů či déle.

A co vy? Máte nějaké problémy se rty? Budeme rádi za vaše komentáře k této problematice pod článkem.

Co si dále o rtech přečíst?

Zdroje článku a studie o rtech

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Rty jsou detektorem zdraví. Co všechno z nich lze poznat?

Jednou to je vyrážka, podruhé opar, pak zase koutek. Co způsobuje vadu na kráse vašich rtů? Může to být i vážná nemoc.

Suché nebo popraskané rty mohou odhalit nemoci jako je cukrovka, Crohnova choroba, anebo opar. Samozřejmě je také může vysušit teplé, či velmi studené počasí, ale pokud příznaky přetrvávají, je třeba se zamyslet nad vážnější příčinou. Pak nezbývá, než se poradit s lékařem.

Jaké zdravotní problémy prozrazují rty:

Opary a loupání kůže

Možná příčina: Špatná životosprávaNevhodná strava, stres a nedostatek spánku jsou často spouštěči ohnisek oparů. Kdo jimi přímo netrpí, má i tak problém s kůží rtů, která se začne odlupovat až do bolestivých prasklin. Řešením je napravit svou životosprávu.

Také pomůže vyvarovat se potravin a nápojů bohatých na aminokyseliny zvané arginin, jako jsou arašídy, kešu oříšky, čokoláda, pivo a cola.

Oteklé rty

Možná příčina: Crohnova chorobaJe známo, že Crohnova nemoc postihuje střeva, její projev se však může odrazit i na ústech a rtech. Nemoc může u 10% případů způsobit otoky v různých částech těla, včetně rtů. Proto neváhejte okamžitě zajít k odborníkovi!

Popraskané rty

Možná příčina: DiabetesPopraskané rty má mnoho lidí a většinou neznamenají nic vážného, nejvýš anemii. Nic konkrétního neavizují ani tzv. koutky, bolestivé prasklinky v koutcích úst.

Na ně většinou zabere zvýšený příjem vitamínu B. Pokud však příznaky přetrvávají, v ojedinělých případech by mohlo jít o začínající cukrovku.

Jak stoupá hladina cukru v krvi, tím se stimuluje růst plísní, které mohou napadnout rty a způsobit nepříjemné popraskání.

Vyrážka na rtech

Možná příčina: EkzémVyrážka kolem okraje úst bývá často jen důsledkem suché kůže způsobené nadměrným olizování rtů. Stačí se zbavit tohoto zlozvyku a doléčit několik dní postižené místo mastí s jednoprocentním podílem hydrokortizonu.

Zmodralé rty

Možná příčina: Záškrt, či selhání srdceModrá kůže kolem rtů je zjevnou známkou nedostatku kyslíku. U dětí může jít o příznak záškrtu, respiračního onemocnění, které provází dávivý kašel.

U dospělých jsou modré rty často příznakem nedostatečné činnosti srdce, které nezvládá pumpovat okysličenou krev do celého těla. Projevuje se to proto například u lidí, kteří trpí chronickým srdečním selháním.

Pálení rtů

Možná příčina: HerpesPálení na rtech může být jedním z prvních příznaků výskytu herpes viru, který způsobuje opary.

Do 24 hodin se začnou objevovat bolestivé puchýřky na rtech a kolem nich. Po několika dnech mohou prasknout a pak jsou nakažlivé.

Proto se jich nikdy nedotýkejte, vyvarujte se líbání a nesdílejte s nikým ani rtěnku. Pokud virus jednou dostanete, nikdy se jej už nezbavíte!

Necitlivé rty

Možná příčina: AlergieZnecitlivění nebo brnění rtů, zvláště pokud je doprovází otoky, mohou být příznakem závažné alergické reakce na potraviny nebo chemikálie. Lékaři tomu říkají angioedém, neboli podkožní otok. Vzniká tak, že tělo do krve uvolňuje velké množství hormonu histamin a tím pak přehnaně reaguje imunitní systém.

Vše pro péči (nejen) o vaše rty naleznete zde >>

  zdraví, kosmetika, rty, symptomy, ústa

Rty jako detektor zdraví. Co všechno z nich lze poznat?

Suché nebo popraskané rty se mohou ve finále projevit nemocí, jako je cukrovka, Crohnova choroba nebo také „pouze“ opar. Je samozřejmě možné, že je vysuší velmi teplé nebo naopak příliš studené počasí, pokud ale příznaky přetrvávají delší dobu, pak by se nad tím každý z nás měl pořádně zamyslet.

Opary a loupání kůže

Tady může být nasnadě problém se špatnou životosprávou. Taková nevhodná strava, nedostatek spánku nebo stres jsou velmi často spouštěči ohnisek oparů. Kdo s nimi nemá problém, tak má trable s kůží rtů, která se začne odlupovat a z toho následně vznikají bolestivé praskliny.

Řešení je přitom vcelku jednoduché. Stačí něco málo udělat s vlastní životosprávou. Bezesporu hodně pomůže, když se vyvarujete potravin, které jsou bohaté na aminokyseliny, na mysli máme ty, které se nazývají arginin. Ty nalezneme třeba v arašídech, kešu oříšcích, čokoládě, cole nebo pivě.

Popraskané rty

Něčím podobným trpí mnoho lidí, ale přitom to neznamená nic vážnějšího, nanejvýš anemii. Nic konkrétního neavizují ani bolestivé prasklinky v koutcích úst. Na ně totiž většinou zabere, když zvýšíte příjem vitamínu B.

Trable se ale mohou vyskytnout v případě, že příznaky přetrvávají delší dobu, v ojedinělých případech totiž může jít i o cukrovku. Jak stoupá hladina cukru v krvi, tak se tím totiž stimuluje růst plísní, které mohou napadnout rty a následně z toho může vzniknout jejich popraskání.

Znecitlivění nebo brnění rtů, ještě k tomu, když jdou ruku v ruce s otoky, mohou být příznakem závažné alergie na potraviny nebo chemikálie. Lékaři pro to mají označení angioedém nebo také podkožní otok. Vzniká tím způsobem, že tělo do krve uvolňuje velké množství hormonu histamin, a tím pak přehnaně reaguje imunitní systém.

Pálení rtů

Tento problém v oblasti vašich úst může jít klidně ruku v ruce s nepříjemným herpesem, který způsobuje opary. Do 24 hodin se začnou objevovat bolestivé puchýřky na rtech a také kolem nich. Po několika dalších dnech pak mohou prasknout a následně se stávají nakažlivými.

Nikdy se jich tudíž nedotýkejte, vyvarujte se v tomto ohledu líbání a nepůjčujte si ani s nikým rtěnku. Nejhorší na tom je, že pokud jednou tento vir dostanete, pak už se ho do konce života nezbavíte. Velmi rád se totiž vrací.

Oteklé rty

Je známo, že Crohnova nemoc postihuje střeva, její projev se ovšem občas může odrazit i na ústech nebo rtech. Nemoc může u cca 10 % případů způsobit nepříjemné otoky v různých částech těla, a to včetně těch, které se nachází na ústech nebo kolem nich. V tomto případě doporučujeme neváhat ani minutu a navštívit odborníka.

Vyrážka na rtech

Vyrážka kolem okraje úst bývá velmi často důsledkem suché kůže. Tento jev se stane v případě, že si třeba příliš často olizujete rty. Úplně stačí se v tomto případě zbavit podobného zlozvyku a doléčit následně několik dní postižené místo mastí s jednoprocentním podílem hydrokortizonu. Příčinou ale může být i ekzém, ovšem není to příliš časté.

Zmodralé rty

Modrá kůže kolem rtů může signalizovat i to, že máte nedostatek kyslíku. A to je samozřejmě značný problém. U dětí se klidně může jednat o příznak záškrtu nebo respiračního onemocnění, které provází krajně nepříjemný dávivý kašel.

U dospělých jsou modré rty velmi často předzvěstí nedostatečné činnosti srdce. Tomu se totiž v tomto případě nedaří pumpovat okysličenou krev do všech částí těla. Projevuje se to proto například u lidí, kteří mají problémy s chronickým srdečním selháním.

Napuchlé oči, popraskané rty: Co vše tvář prozradí o vašem zdraví?

Napuchlé oči, popraskané rty, bledá pokožka. To jsou jen některé z příznaků, které mohou značit vážný zdravotní problém. Ve kterých případech je lepší vyhledat lékaře a co všechno můžete vyčíst z jednoho pohledu do zrcadla?

Zajímavé:  Léky Na Horečku Při Kojení?

Pokud vás děsí vlastní odraz v zrcadle – a to nejen po ránu, pak zkuste blíže prozkoumat svou tvář. Je všechno jak má být, nebo na sobě najednou pozorujete změny v barvě pleti či ve tvaru očí? Tohle všechno můžete ze tváře vyčíst o svém zdraví:

Suchá pokožka

Na to, jestli je vaše pokožka suchá, má do velké míry vliv počasí nebo vnější podněty jako třeba horká koupel. Jestli vám ale přijde, že se o svou pleť staráte dobře a přesto je příliš vysušená, zapřemýšlejte nad tím, kolik toho vypijete. Suchá pleť je totiž nejčastěji projevem dehydratace. Mezi další příčiny patří cukrovka, akutní nedostatek vitaminu B nebo snížená funkce štítné žlázy.

Popraskané rty

Znakem dehydratace mohou být kromě suché pokožky i popraskané rty. Za jejich vysoušením ale může být klidně i nadměrná konzumace slaných a pikantních jídel, suché prostředí nebo olizování rtů.

V horším případě mohou rty praskat při nedostatku vitaminu B a při cukrovce.

V těchto případech ale můžete pozorovat i některé z dalších příznaků, jako jsou únava, padání vlasů, ekzémy, svědění, nadměrné močení nebo průjmy.

Napuchlé oči

Nedostatek spánku, dehydratace, pláč, koukání do monitoru počítače nebo divoká party. To jsou jen některé z možných příčin opuchlých očí. Pokud jste ale všechny tyto možnosti vyloučili, měli byste zpozornět. Na vině totiž může být kromě alergie i onemocnění ledvin, zánět spojivek nebo snížená funkce štítné žlázy.

Nadměrné ochlupení

Chloupky v obličeji mohou být způsobené hormonálními výkyvy, ale také mohou zakrývat vážné onemocnění – jako jsou porucha funkce štítné žlázy nebo různé nádory. Pokud ale začnou růst chloupky ve velkém na místě, kde dříve nerostly, může jít i o syndrom polycystických ovarií a s tím související riziko neplodnosti.  

lud, TN.cz

Suché a popraskané rty: Babské rady a další tipy, co pomohou

Rty patří mezi nejcitlivější části lidského těla. Což má svá pozitiva – proto nás například tolik baví líbání. Znamená to ovšem také, že potřebují zvláštní ochranu a pokud dostanou zabrat, začnou velmi brzy pálit, vysychat a praskat.

Co způsobuje popraskané rty?

Na prvním místě jsou na vině určitě vlivy počasí. V zimě vítr a chlad, v létě horko, suchý vzduch v klimatizovaných nebo přetopených místnostech, to všechno způsobuje vysychání rtů. Někteří z nás tak mají balzám na rty po ruce v podstatě neustále a promazávání je v tuto chvíli opravdu tou nejúčinnější pomocí.

Rozhodně se nevyplatí rty olizovat v domnění, že budou hydratovanější, naopak. Po chvilkové úlevě od pocitu suchosti následuje palčivější bolest a horší stav. Sliny totiž obsahují trávicí enzymy a ty rty ještě více vysouší.

Suché rty mohou také signalizovat nedostatek tekutin v těle. Na vysychání mohou mít vliv i některé potraviny, především slaná nebo hodně kořeněná jídla (typicky například chipsy nebo slané arašídy). Suché a popraskané rty mohou ale signalizovat i nedostatek vitamínu B, zinku nebo železa.

Jak vyléčit popraskané rty?

Mazat, mazat, mazat. V první řadě své suché rty pořádně promažte.

Každému bude vyhovovat asi jiný balzám, každopádně si pečlivě nastudujte složení: V poslední době se totiž ukazuje, že některé složky, jako jsou parfémy, konzervanty nebo minerální oleje, mohou způsobovat alergie nebo jinak škodit lidskému zdraví. Ideální jsou tyčinky s bambuckým máslem nebo se včelím voskem.

Pravidelně pít. Pokud máte popraskané rty, zkuste zvýšit příjem tekutin. Doporučované množství se pohybuje kolem 2,5 litru denně při běžné zátěži, ideální jsou čistá voda, bylinné čaje a ředěné ovocné či zeleninové šťávy.

Doplňte vitamín B, zinek a železo. Do svého jídelníčku tedy zařaďte dostatečné množství ořechů, luštěnin, masa a čerstvé zeleniny. Vyhněte se také nadměrné konzumaci alkoholu.

Zkuste prokrvení a peeling. Suchých šupinek a odumřelé kůže na rtech se můžete zbavit pomocí peelingu. Vezměte si měkký zubní kartáček a krouživými pohyby jím obrušujte rty. Začněte od středu rtů a postupujte k jejich koutkům. Rty namasírujete a zároveň prokrvíte, takže budou pak lépe vstřebávat pečující prostředky.

Babské rady: Oblíbeným prostředkem na regeneraci rtů je med. Obsahuje vitamíny, minerály i aminokyseliny, které napomohou regeneraci. Naneste med v tenké vrstvě na rty a nechte několik minut působit. Podobně může pomoci olivový nebo kokosový olej či bambucké máslo, pomůže i nastrouhaná okurka.

Pokud nic z výše uvedeného nepomůže a popraskané rty a koutky vás trápí i nadále, zajděte si k lékaři. Suché rty mohou totiž signalizovat nějaký zánět v těle, případně cukrovku nebo Crohnovu nemoc.

Jak využít kokosový olej v péči o tělo a pleť? VIDEO iStock.com

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!

Rty jako indikátor nemocí – co všechno mohou odhalit?

Naše rty jsou často přehlíženým indikátorem špatného zdraví. Jsou užívané jako diagnostická nástrojem jak v Číně, tak v ájurvédské medicíně. Díky nim lze určit, co vaše tělo zrovna potřebuje.

Co se vám vaše rty snaží říct

Pro některé jsou velké plné rty vysněným vzhledem (podle jednoho výzkumu vás mohou i učinit vzhledově mladšími), přesto však nateklé rty mohou být výsledkem mnohých zdravotních obtíží.

Pokud vám někdo jednu neubalil, nebo jste se nějak nepraštili, zvažte, zda netrpíte náchylnou alergickou reakcí na jídlo nebo jiné substance kolem vás.

Pokud je stav doprovázen i jinými symptomy, jako například svěděním, bolestí, nebo kopřivkou, vyhledejte lékařskou pomoc.

Samozřejmě, že některé infekce jako například herpes simplex virus mohou způsobit otok rtů. Jen zřídka vedou zdravotní obtíže k bolesti a zanícení v jiných částech těla, stává se to však, jako například u Crohnovy nemoci, která právě může vyústit v otok rtů.

Opary jsou způsobené herpes simplex virem a jsou otravné a nepříjemné. Jsou také vysoce nakažlivé, dávejte tedy pozor, ať někoho omylem nenakazíte! Jakmile se u vás tento virus jednou rozvine, zůstane dřímající ve vašem organismu většinu času. Může se však kdykoli projevit.

Tyto malé puchýřky, které se vytvoří na rtech nebo v okolí pusy, často začínají mravenčením, svěděním, nebo pálením. Virus může být aktivován určitými spouštěči – sluneční svit, vyčerpání, zranění pusy, nebo u žen menstruace.

Naštěstí nejsou opary zdravotně závadný virus. Mohou signalizovat, že nejste ve své kůži, že jste stresovaní, potřebujete dohnat několik hodin kvalitního spánku, nebo že byste měli začít aplikovat krém proti sluníčku na vaše rty. Opary většinou zmizí bez léčení během sedmi až deseti dnů, přesto však můžete zkusit i některé léčivé domácí babské rady.

Citlivé rty jsou obvykle doprovázené i jinými symptomy, opary nebo otokem, což by vám mělo poskytnout dobrou nápovědu, o jaký skrytý problém se jedná.

Pokud jsou však vaše rty citlivé na dotyk bez jiných obtíží, může to signalizovat lehkou alergickou reakci nebo citlivost na nějaký vnější vliv.

Může to být způsobeno rtěnkami (některé pigmenty v makeupových produktech jsou známé tím, že způsobují citlivost rtů), lesky na rty, balzámy, nebo dokonce zubní pastou – ta patří vždy mezi hlavní podezřelé, když dojde na citlivé rty.

Další příčinou může být lehké spálení od sluníčka. Protože je kůže na vašich rtech tak tenká, bude tato oblast postižena vždy mnohem dříve než zbytek vašeho těla.

Suché a popraskané rty, patří mezi nejčastější obtíže spojené s rty. Tyto symptomy jsou obvykle způsobené vystavením jedince přírodním vlivům – ať už když jste se ohřívali na dovolené na sluníčku, nebo běželi ten maraton v dešti. V budoucnu zkuste použít ochranný faktor proti slunci, na ochranu vaší pokožky a vlasů proti zimním měsícům s těmito tipy.

Pokud žijete v proměnlivém podnebí, nebo trávíte celý den uvěznění za kancelářským stolem, existuje šance, že vaše vysušené šupinaté rty jsou důsledkem dehydratace. Vážná dehydratace je již lékařská pohotovost, pokud však netrpíte žádnými jinými symptomy, jednoduše začněte přijímat více tekutin v podobě vody, kokosové vody nebo bylinných čajů.

Jste dostatečně hydratovaní, ale stejně trpíte suchými popraskanými rty? Suché rty mohou indikovat nedostatek zdravých střevu-přínosných bakterií. Přidejte nějaké fermentované potraviny do vašeho jídelníčku a uvidíte, zda se symptomy zlepší.

Méně častá možnost také je, že alergeny ve vaší zubní pastě nebo kosmetických přípravcích, mohou způsobovat neustále praskání. A nakonec, pokud si neustále olizujete rty, musíte přestat! Sliny ještě více dehydratují tenkou kůži rtů a zhoršují problém. Namísto toho vyzkoušejte domácí peeling na rty a pravidelně aplikujte kokosový olej nebo balzám na rty.

Protože rty nabývají barvu podkladové tkáně a krevního proudu, bledé rty mohou signalizovat změnu rudosti krve. To je ovlivněné hladinou kyslíku v těle. Srdeční a plicní obtíže mohou ovlivnit množství přenášeného kyslíku v těle, stejně jako anémie. Slabá funkce štítné žlázy může být též na vině.

Tento kruh je zvaný „červená aura“ a je často způsoben alergií na běžná jídla, jako je pšenice, mléko, sója, nebo veliké množství sodovek. Někteří lidé jsou obzvláště citlivý na kyselinu benzoovou, díky které jsou ochucené nápoje šumivé. Pročištění jídelníčku je nejefektivnější způsob, jak se tohoto červeného kruhu zbavit.

Zajímavé:  Klouby V Lidském Těle?

Kyselina benzoová je také často v zubních pastách, zkontrolujte tedy etiketu s ingrediencemi.

Co dělat pro zdravé rty

Zdravé rty by měly mít růžovou barvu a měly by být jemné a hladké. Pokud však nejsou, následujte tyto rady:

  1. Vypijte dostatek tekutin a buďte hydratovaní
  2. Konzumujte vyváženou stravu a doplňujte všechny živinné nedostatky
  3. Ochraňte rty před vlivem elementů – ochranný faktor proti sluníčku, balzám na rty
  4. Snižte množství stresu a ujistěte se, že dostáváte dostatek spánku, aby byl váš imunitní systém silný
  5. Používejte pouze přírodní nebo doma vyrobené produkty na rty a zubní pasty

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Suché rty – jak se jich zbavit?

Rty jsou jedna z prvních věcí, které na vás druhý všímá. Spojují se s krásnou a smyslností, ale mají také praktický význam: podílejí se na tvorbě řeči a pomáhají při jídle. Jsou bohatě prokrvené, díky čemu získávají barvu v odstínech červené. Také jsou bohatě protkané nervy, proto jsou velice citlivé.

Vlivem chladu, větru, slunečních paprsků, slané vody nebo díky nedostatečnému pitnému režimu získávají rty suchý a popraskaný vzhled. Suché rty a suchá pokožka jsou jedním z projevů závažného metabolického onemocnění, jako je cukrovka. Co na suché rty pomáhá? Tajemství vláčných a hebkých rtů je v hydrataci, a to jak zvenku, tak i vnitřně.

Suché rty jsou popraskané, pnou a na povrchu jsou drobné šupinky, které se ještě zvýrazní po nanesení rtěnky. Výjimkou není ani pálení rtů, které máte neustále potřebu olizovat.

Za popraskanými rty stojí tyto důvody:

  • suché prostředí, ve kterém se nacházíte (vítr, máz, slunce, slaná voda, klimatizace a podobně),
  • olizování rtů,
  • dýchání ústy místo nosem,
  • vnitřní nedostatek tekutin,
  • slané a pikantní potraviny,
  • alkohol,
  • nedostatek vitamínů a kolagenu v pokožce,
  • užívání léků na akné vázaných na předpis,
  • kvasinkové onemocnění, které se projeví jako suché koutky,
  • dermatitída.

Jak na suché rty?

Vláčné a hydratované rty získáte tou správnou péčí. Na rozdíl od jiných částí pokožky, rty nemají mazové žlázy a nedokáží se sami promazávat. Proto je nutné dodávat jim hydratační složky pomádou na rty. Balzam na rty dokáže rychle vyřešit neustále suché rty a popraskanou pokožku.

Při výběru toho správného dejte na to, aby obsahoval přírodní složky, které se do pokožky rtů hezky vstřebávají. Vašim rtům nejvíce svědčí včelí vosk a med, jojobový olej, bambucké máslo nebo avokádový olej. Při hojení popraskaných rtů pomáhá vitamin E a vitamin A.

Krátkodobou úlevu přináší i vazelína nebo parafín, které rty promastí a vytvoří film. Do pokožky se ale nevstřebávají a rtům pak chybí hydratace. Tyto složky jsou vhodnější pro krátkodobé ošetření popraskaných rtů. V létě nezapomínejte na ochranu rtů před UV zářením v podobě balzámu na rty s ochranným faktorem.

  • Vysušuje vazelína pokožku?

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může vazelína vysušovat pokožku a dále, zda může vysušovat rty, pokud je vazelína obsažena například v balzámu na rty?

  • Co použít na svědění a popraskané rty ?

    Dobrý den, už zhruba měsíc mám problém se rty. Ze začátku jsem je měla strašně suché a popraskané.
    Momentálně mě svědí a pálí. Beru B-complex a mažu si je jelením lojem. Promazávala jsem si je u framikoinem, ale to moc nepomohlo.

    Na opary netrpím, ani jsem nikde na rtech neměla puchýřky.

  • Co použít na šupinky a pálící rty ?

    Dobrý den,
    již delší dobu se potýkám s problémy se rty (včetně léta, ale nyní je to horší skrz sychravé počasí). Moje rty jsou neustále vysušené, načervenalé (normálně bývají růžové), jsou na nich šupinky a jejich hranice je výraznější než samotné rty. Občas pálí a štípou. Vyzkoušela jsem spoustu balzámů a krémů, domácí med, ale buď nic nezabralo anebo pouze dočasně, a pak výrobek přestal fungovat. Pitný režim mám v pořádku, takže hydratace „vnitřní“ by neměla být problém. Obracím se na Vás proto s prosbou, jestli byste nevěděli o nějakém přípravku, který by rty vyléčil a jen na nich „neseděl a nic nedělal“. Předem moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Všechny dotazy

Budete překvapeni tím, co vše vám rty mohou prozradit o vašem zdraví. Podívejte se do zrcadla a zaměřte se právě na vaše ústa. Jednotlivé nedokonalosti mohou ukázat na to, že trpíte mnoha chorobami

Rty jsou pravděpodobně po očích druhým místem, kterého si na
obličeji lidí kolem sebe všímáme. I proto jim především ženy věnují péči a
upozorňují na ně zvýrazněním pomocí rtěnky.

Rty nám ale také dokáží mnoho říct
o nás samých a často nám svým stavem napoví, že se v našem těle děje něco
špatného. Problémy, které se v souvislosti se rty mohou objevit, tedy není
radno podceňovat.

Zde je malý přehled nejčastějších potíží.

Jedním z velmi častých problémů jsou praskliny
v koutcích úst. Ty jsou často signálem, kterým se nám naše tělo snaží
říci, že nám chybí důležité vitamíny a minerály, především zinek, železo a
vitamíny B3 a B6.

Pomocí v tomto případě je kromě aplikace speciálních
mastí a balzámů vhodná strava, například losos, vejce či listová zelenina,
které pomohou chybějící živiny do organismu dodat.

Pokud ale nedojde ani po
několika týdnech ke zlepšení, je vhodné navštívit lékaře, popraskané rty totiž
mohou být i projevem cukrovky.

Oteklé a brnící rty

Oteklými a někdy i brnícími rty se nejčastěji projevují
různé alergie, především na nejrůznější potraviny či kosmetické přípravky,
které jsme v okolí úst aplikovali.

V tomto případě je vhodné
připomenout, že žádné balzámy, rtěnky či lesky by se neměly po otevření
používat déle než půl roku, jinak vám právě hrozí alergická reakce, jejímž
spouštěčem budou prošlé kosmetické přípravky.

Oteklé rty ale mohou být i jedním
z příznaků onemocnění střev tak zvané Crohnovy nemoci.

Opary

Hlavní příčinou vzniku oparů je především oslabená imunita
v kombinaci se stresem. Opary se však u některých lidí mohou objevit i
v důsledku nachlazení, zvýšené teploty či menstruace.

V boji
s opary, které mají tendenci se neustále vracet, se doporučují doplňky stravy,
které zlepšují obranyschopnost organismu a obsahují velké množství vitamínů B, a
samozřejmě celkové zklidnění a odpočinek. Na samotný opar se doporučuje
aplikovat zubní pastu, zinkovou mast či propolis.

Od nepříjemných příznaků
oparu dokáže pomoci i kostka ledu, kterou v čistém látkovém kapesníku na
opar přiložíme.

Pokud vás trápí suché rty, je důležitá hydratace a správná životospráva.
Důležitý je především pitný režim, nejlepší je čistá neperlivá voda a
dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Doporučuje se také na postižené rty
nanášet med smíchaný s vaječným žloutkem.

Afty

Pokud vás trápí afty neboli malé, většinou bílé či nažloutlé
vřídky na vnitřní straně rtů a v dalších místech ústní dutiny,
pravděpodobně máte určitým způsobem narušenou imunitu, která ovlivňuje ústní
mikroflóru.

Afty také více trpí kuřáci a lidé s rovnátky či ústními
protézami, pravděpodobně kvůli vyššímu množství škodlivých bakterií usazených v
jejich dutině ústní. V boji s afty můžeme zvolit dvě cesty –
přírodní nebo prostřednictvím medikamentů.

V lékárně lze koupit velké
množství nejrůznějších desinfekčních prostředků, které pomáhají odstranit z ústní
dutiny škodlivé bakterie, a zabraňují tak vzniku zánětů. Koupit lze i lokální
anestetika, která zmírňují bolest.

Z přírodních prostředků se k léčbě
aft doporučují například výplachy slanou vodou či cucání ledu, které pomůže se
znecitlivěním postiženého místa. Prospěšná je také konzumace probiotických
výrobků či žvýkání lékořice. Do jídelníčku se obecně doporučuje zařadit
potraviny s vyšším obsahem vitamínů skupiny B, kyseliny listové či železa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector