Svědivý výtok – Vše o zdraví

29.3.2019

・ Ř E Č   Y O N I ・

Naše yoni k nám často promlouvá a my jí nejsme vždy schopny porozumět. Někdy její projev dokonce zcela ignorujeme. Její křik považujeme jako nechtěný jev a snažíme se ho za každou cenu zbavit.

A ejhle, ona se pak na nás naštve a normálně si dovolí třeba…onemocnět, nespolupracovat.

 Tvá yoni k tobě promlouvá skrze svou vůni, chuť (zeptej se partnera:)), vzhled, pocity při milování, menstruací, výtoky.

Výtoky… zcela normální a přirozený jev, kterého se není potřeba bát. Tedy, pokud se jedná o výtok v čiré nebo bílé v barvě bez nějakého extrémního zápachu.

To je známka toho, že v tvém zábavním parku mezi nohama, funguje vše naprosto tak, jak má. Možná jsi už pro řešení svých yoni problémů vyzkoušela všechna možná antibiotika a léčiva klasické medicíny.

Proto se bavme obecně o možnostech, které jsou jednoduché, přírodní a mohou pomoci možná právě tobě.

Cílem je, aby prostředí naší yoni mělo odpovídající hladinu pH, tedy aby byla zachována harmonie mezi kyselostí a zásadovostí vaginálního prostředí. Jelikož v překyseleném prostředí se moc dobře daří kvasinkám. A to nechceš. Že ne? 🙂

Díky zahraničním zdrojům, mým znalostem a vašim radám jsem zde sepsala několik možností, jak o svou yoni pečovat v přírodním duchu.

 ・Č E S N E K・

Začneme hned zhurta, jakýpak copak. Ano, je to přesně tak, jak čteš – česnek působí protizánětlivě a může ti pomoci od nežádoucích infekcí a bakterií ve vaginálním prostředí. Jedná se o řešení jednoduché, přírodní a velmi efektivní.

 Jednoduše stroužek česneku oloupej a zaveď do své yoni jako tampon. Nechej působit přes noc a ráno jej hlavně nezapomeň vyjmout.

🙂 Pokud se bojíš, že se v tobě česnek navěky ztratí, tak skrz něj předem provlíkni nit, ať to jde ráno raz dva, žádné stresy.

Osobně vyzkoušeno nemám, ale mezi radami od vás, a také v zahraničních zdrojích, se tato rada vyskytuje natolik podezřele často, že by byla škoda ji nezkusit. Viď? 🙂

  • vhodné pro: gynekologické záněty, kvasinkové infekce, svědění či bolesti yoni, nezdravý zápach z yoni
  • Svědivý výtok - Vše o zdraví
  • ・B Í L Ý   J O G U R T・

Tahle speciálka je ideální pro vyrovnání pH prostředí v yoni. Díky obsahu živých kultur a laktobacilů v jogurtu se bude dařit i tvé yoni, jelikož laktobacily uvolňují látku, která umí skvěle zatočit s kvasinkami.

Vyhni se jogurtům se sladidly a rozhodně vsaď na kvalitu. Namoč tampon do bílého jogurtu a poté zaveď do yoni. Tampon v tomto případě funguje pouze jako aplikátor, takže jej ihned zase vyjmi ven.

Nešetři s jogurtem a natři si s ním i vnější místa yoni.

vhodné pro: kvasinkové infekce

・J A B L E Č N Ý   O C E T・

Pokud ti předcházející dvě metody nesedí, tak zkus vsadit na lázeň s jablečným octem. Jablečný ocet je víceúčelný přírodní pomocník. Možná už jej používáš pro čištění svého Yoni egg, nebo na oplachování vlasů. Avšak kouzla umí provádět i s naším intimním prostředím.

Udělej si relax, zapal svíčky, pusť hudbu, napusť vanu a přidej do ní jeden šálek jablečného octa. V této lázni si však odpusť další koupelové prostředky, jako je pěna do koupele, a také chvíli vyčkej, než se začneš mydlit.

Prostě si tam jen tak polež alespoň 15 minut a nech ocet, ať se postará o vybalancování pH v tvé yoni. Tuhle metodu můžeš aplikovat klidně i jako prevenci. Pokud trpíš na akutní vaginální zánět, pak můžeš aplikovat ocet pomocí tamponu, jako u metody s bílým jogurtem.

V tomto případě to sebou nese ještě další efekt, a to zúžení yoni. Zrovna tak pití špetky jablečného octa smíchaného s vodou (pozor, vždy ředit!) po ránu pomůže našemu tělu udržovat jeho prostředí zásadité.

vhodné pro: prevence vaginálních infekcí, již probíhající infekce, svědivost.

・VAGINÁLNÍ NAPÁŘKA alias YONI STEAMING・ 

Že ještě neznáš vaginální napářku? Ve světě je to už celkem hit. Jednoduše si koupíš směs bylin, ideálně namíchanou právě pro účely intimní napářky, a tu pak zaliješ vroucí vodou. Stejně, jako když ti kape z nosu a napařuješ se nad hrncem s mentolovou solí, tak i nad touto napářkou se napařuješ, jen ji teda nevdechuješ nosem, ale nastavíš nad ni svou yoni v plné kráse.

Necháš tak, aby absorbovala bylinné výpary alespoň 30 minut a léčila se. Ideální je prý napařovat yoni jednou za čtvrt roku, ale taky klidně jedenkrát do měsíce, když se ti to zalíbí. Vzhledem k tomu, že může být celkem nebezpečné jen tak dřepět nad vřelou vodou, tak pro tyto účely lze pořídit i speciální dřevěná stolička.

 Tento druh napařování může být nápomocen při uvolnění svalů yoni, což by mohly ocenit zejména ženy s vaginismem. Avšak nedoporučuje se ženám s nitroděložním tělískem, jelikož může dojít k takové relaxaci a uvolnění děložního čípku, že by se tělísko mohlo hnout.

Zrovna tak se této metodě vyhni, máš-li zrovna kvasinkovou infekci, jelikož kvasinkám se v teple a vlhku daří velmi dobře, tak jim přece nebudeme ještě podstrojovat, viď?

  1. vhodné pro: přirozená péče o yoni, vaginismus
  2. Svědivý výtok - Vše o zdraví
  3. ・C E R E S – bylinná pomoc・

Tak tohle je jedna z největších novinek i pro mě samotnou. Jedná se o přípravek v podobě tyčinky, jenž má tisíciletou tradici v Asii. nyní se dostal i k nám. Jeho používáním se udržuje zdravá mikroflóra yoni a teď pozor, milé dámy, tahle věcička vám yoni dokáže zúžit. Výsledky jsou prý velmi ohromující.

Ceres se nejprve opláchne vodou a poté zavede do yoni. Nechá se zde působit 30 – 90 vteřin, avšak je vhodné každých 5 vteřin s tyčinkou pootočit. Vaginální stěny budou tak obaleny jemným povlakem, který pak yoni do 48 hodin vypudí samovolně ven.

Údajně jediným distributorem pro ČR je firma Vitalvibe a více se o Ceres můžeš dozvědět zde.

  • vhodné pro: zdravá yoni – prevence, zúžení yoni, zvýšení citlivosti yoni
  • Svědivý výtok - Vše o zdraví
  • ・V A G I N Á L N Í   P E R L Y・
Zajímavé:  Léčba Radiojodem Hradec Králové?

Do třetice všeho dobrého, aneb v hlavní roli opět bylinky. Bylinné vaginální tělísko, ve světě známé jako vaginální perly, je přírodním zdravotnickým prostředkem, který pomáhá proti infekcím, zápachům a bolestem v yoni. Dokonce jsou perly nápomocné i při léčení zánětu močových cest. Stačí si perlu zavést do yoni na 72 hodin a pak vyjmout.

vhodné pro: regenerace sliznice yoni, záněty, infekce, zapáchající výtoky, bolesti při sexu či močení

 ・T E A   T R E E・

Jistě víte, že si s tea tree olejíčkem můžete čistit kalíšky, menstruační houby nebo yoni vajíčka. Má protiplísňovou moc a nebojí se ji použít. 🙂 Může tak skvěle pomáhat při kvasinkové infekci.

Kápni 3-5 kapek olejíčku do půlku šálku s vodou, nechej tampon absorbovat tuto tekutinu a zaveď do yoni. Za 2-3 hodiny tampon vyjmi. Opakuj tento postup 2x denně, dokud ti infekce nedá pokoj.

Pokud ti varianta s tamponem není milá, pak si nakapej pár kapiček (cca 3) na vložku. Taky můžeš vyzkoušet sedací koupel s pár kapkami olejíčku a mořskou solí.

vhodné pro: záněty, infekce

・STRAVOVÁNÍ A ZDRAVÁ JÁTRA・

To, jaká naše ženská tekutina je, se odvíjí od více proměnných. Avšak jídlo zde hraje velkou roli. Pokud jíš příliš mnoho kyselotvorných jídel, nebo pití, pak se to nehezky projeví i v řeči yoni.

Překyselené prostředí je skvělým místem pro tvorbu kvasinkových infekcí a dalších neduhů, které jsou noční můrou každé ženy. A co třeba tak patří mezi překyselovací potravu? Zejména produkty živočišného původu, tedy maso a mléčné výrobky.

Zrovna tak i alkohol a káva a pozor – cukr! Obzvláště, pokud už u tebe probíhá kvasinková infekce, tak se po dobu léčby obloukem vyhýbej rafinovaným cukrům.

Drž v paměti pravidlo: zdravá játra = zdravá yoni. Takže si dopřej alespoň 2x do roka nějakou detoxikační kůru pro játra. Vhodným pomocníkem je ostropestřec a nebo přímo bylinný přípravek – Ostropestřecová směs Dědka Kořenáře. Vyzkoušeno, osvědčeno.

 ・O B L E Č E N Í・

Dámy, co si budem, teplá sezóna je před námi, tak dovolme naší yoni konečně trochu dýchat! Vyvarujte se kalhotkám z umělých, neprodyšných materiálů. Držte se pravidla – buďto 100% bavlna, nebo radši naostro! Jen pak dávejte bacha, ať někde nevytrousíte Yoni egg. 😀 Kromě bavlny jsou vhodné i jiné přírodní materiály, jako třeba bambusová látka.

Svědivý výtok - Vše o zdraví 

Tak materiál by byl jasný, ale mějte na paměti, že nám prádlo musí být příjemné po všech stránkách, tedy i svým tvarem a střihem. Pokud zkrátka nemáš ráda tanga, tak je nenos! Ať už se tvůj přítel staví třeba na hlavu, jde o tvé zdraví. Ujisti se, že tvá yoni má naprosté pohodlíčko za všech okolností.

V neposlední řadě dbej na vhodný výběr pracího prášku. I mně samotné se nejednou stalo, že mi po určitých prášcích naskočí svědivá červená vyrážka. No prostě vopruz! Navíc, yoni je v bezprostředním přímém kontaktu s látkou kalhotek, takže nevhodně zvolený prací prostředek nám může natropit pěknou paseku. Auvajsky. :/

  ・T Y  &  H Y G I E N A・

Snad každá žena má sprchový kout vyzbrojen mýdlem pro intimní hygienu. Pokud tomu tak u tebe není, zkus se po nějakém z nich poohlédnout například zde.

Na tomto odkazu najdeš zdroj intimních mýdel na čistě přírodní bázi. Rozhodně nedoporučuji nahrazovat intimní mýdla mýdlem klasickým, jelikož nesvědčí křehkému prostředí yoni a má tendenci ji vysušovat a dráždit. Pokud se ti nechce zainvestovat do intimního mýdla, pak svou yoni umývej jen čistou vodou.

Dávej si pozor i na to, co používáš během menstruace. Zkus z klasických vložek a tamponů přesedlat na více eko varianty, které nejen, že tolik nezatěžují životní prostředí, ale také se uleví tvé yoni. Já zvolila možnost menstruační mořské houby, ale jistě je super vsadit i na kalíšek.

  ・TVŮJ PARTNER  &  HYGIENA・

K tomuhle asi netřeba víc dodávat, hm? Hlídej si svého přítula – tedy nejen, zda neprohání jiné sukně, než tu tvou, a pak taky, jak se stará o své nádobíčko.

・POSTOJ K SEXU A KE SVÉ YONI・

Sice je to skoro poslední bod, ale možná ten naprosto nejdůležitější. Pokud trpíš na opakované záněty močových či vaginálních cest, pak ti tím chce tvá yoni něco jistě říct. Zastav se. Naslouchej svému tělu.

Naslouchej jí. Zkus se o ní vyjadřovat vždy hezky, hladit ji, chválit ji. Věděla jsi, že každá naše buňka má své vědomí? Pak věř, že tě tvá yoni uslyší a začne spolupracovat.

Více o práci s léčením yoni se dočteš v mém článku zde.

・DALŠÍ RADY A TIPY – OD VÁS・

❀ Sedací koupel s šalvějovým olejem nebo odvarem, nebo s rakytníkovým olejíčkem, heřmánkem, řepíkem a maliníkem. Nebo klidně rovnou se vším, tomu říkám yoni kombo. 😀

  1. ❀ Chlorella – 5 tabletek chlorelly v yoni dokáže pomoci při kvasinkách
  2. ❀ Výplach pomocí čaje Bancha s pár lžícemi umeocta – na mykózy
  3. ❀ Vyhýbat se vlhčeným brouskům na intimní hygienu
  4. ❀ Pití čajů – Lapacho, kontryhel, kopřiva a řebříček
  5. ❀ Výplach převařenou vodou s jedlou sodou
  6. ❀ Mast z měsíčku – na vnější použití
  7. ❀ Probiotika – jak ústně, tak do yoni
  8. ❀ Česneková a grepová tinktura
  9. ❀ Omezit stres a více relaxovat
  10. ❀ Mykotin – bylinkový čaj
  11. ❀ Sprej s aloe vera
  12. ❀ Bylinné vložky

…jo a často jste psaly, že jste gynekologickými problémy trpěly zejména během používání HA, a po vysazení jste měly klid. Což z vlastní zkušenosti nevím, jelikož jsem ničím takovým netrpěla. (ťuk ťuk:)) Ale za zvážení to stojí. 🙂

Tak to by bylo všechno, krásky. Snad jste se tu dozvěděly něco nového a užitečného. Ještě bych ráda dodala, že pokud se jedná o zdraví, tak se nebojte znásilnit peněženku a zainvestovat do kvalitních materiálů – jablečný ocet, tea tree olejíček, přírodní bílý jogurt, kvalitní prádýlko… Jasan? 🙂

Zajímavé:  Krátká menstruace - Vše o zdraví

Tolik žen kráčí světem a tolik z nich má svůj příběh, svůj problém. O těch intimních se někdy dost těžko mluví s ostatními, ale věřte, že tomu tak nemusí být. U mě je vždy prostor řešit vše otevřeně a bez ostychu. Nikdy nejsi se svým problémem sama, věř, že je na tom dost podobně spousta dalších žen. Jen se to bojí říct.

  • Neboj se, uzdrav se.
  • S láskou,
  • Michaela
  • Svědivý výtok - Vše o zdraví

Výtok a přirozené samočistící procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná.

Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.

) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.

26. 12. 2015 5 minut čtení Eliška Stofferová

Pochva patří mezi orgány v těle ženy vyznačující se dokonalými samočistícími procesy, které zajišťují její zdraví, ochranu proti infekci a poškození stěn, a také dostatečné zvlhčení při pohlavním styku.

Mezi tyto obranné a přirozené mechanismy patří taktéž tvorba sekretu, jež je produkován poševní sliznicí, děložním čípkem (hrdlem), děložní sliznicí i vejcovody.

Za normálního a zdravého stavu je tato poševní tekutina čirá či mléčně bílá, čichově neutrální a nedráždivá (její pH se pohybuje v rozmezí 3,8 – 4,5).

Svědivý výtok - Vše o zdraví

Množství je individuální záležitostí

Množství tvořeného sekretu se mezi ženami různí, stejně jako se různí velikost, tvar či barva našich těl :-). Co je pro jednu ženu normální množství, může být známkou abnormálního stavu pro jinou. Je tedy třeba, aby se každá žena pozorovala a vnímala. Jen tak dokáže rozpoznat jakýkoliv nenormální, nezdravý stav.

Kromě přirozených rozdílů mezi jednotlivými ženami se množství, ale také konzistence poševního výtoku mění v průběhu jednotlivých fází menstruačního cyklu. V první fázi menstruace bývá výtoku zpravidla méně či se vůbec nevyskytuje.

Naopak v době ovulace by alespoň nějaký výtok měla mít každá žena, protože tento zajišťuje vhodné prostředí pro spermie a usnadňuje početí. V tomto období je výtok průhledný, vodnatý, ale stále tažný.

V následující předmenstruační fázi výtok houstne, má mléčně bílou barvu a je lepkavý (ne však hrudkovitý).

Také v průběhu života se množství produkovaného výtoku mění. Mezi další faktory ovlivňující jeho produkci tedy patří: stáří a psychický i fyzický stav ženy.

Jak tedy poznat, že něco není v pořádku?

Všímejte si změn! Mezi příznaky poševní či jakékoliv jiné gynekologické infekce patří změna množství výtoku (ta však nemusí být nijak zásadní), změna jeho barvy (žlutý, žlutozelený, zelený či našedlý), změna konzistence (hustý, hrudkovitý či naopak výrazně vodnatý) a změna vůně, resp. zápachu. Kromě těchto změn v kvalitě výtoku infekce zpravidla doprovází další projevy, mezi které patří pálení, svědění i bolest rodidel, bolest při pohlavním styku či bolest při močení. V závažnějších případech může dojít ke zduření lymfatických uzlin v tříslech.

Čemu věnovat pozornost pro zachování zdraví

Ačkoliv je pochva díky svým vynikajícím samočistícím schopnostem značně odolná vůči různým infekcím, podráždění či jiným rušivým faktorům, tuto její schopnost můžeme podpořit či naopak omezit svým chováním. Základem je určitě dbát na správnou a zdravou životosprávu:

  • čerstvá zelenina,
  • dostatek luštěnin,
  • konzumace celých obilných zrn,
  • pitný režim,
  • dostatek pohybu i odpočinku, včetně spánku.

Pozor: příliš mnoho sladkých pokrmů, nápojů a cukru často vede ke kvasinkové infekci.

Svědivý výtok - Vše o zdraví

Zdraví pochvy ovlivňuje také volba oblečení

Příliš upnuté kalhoty, silonové punčocháče, spodní prádlo nebo vložky ze syntetických materiálů způsobují nedostatečné provětrávání, čímž zvyšují riziko přemnožení mikroorganismů.

Používáte-li běžné menstruační či intimní nebo slipové vložky, pak je můžete nahradit zdravější alternativou v podobě jednorázových vložek z přírodních materiálů (doporučujeme značku Natracare) či pratelných látkových vložek.

Dalším důležitým aspektem je intimní hygiena

Běžné sprchové gely či mýdla mají příliš vysoké pH, čímž narušují kyselé poševní prostředí. Pro zajištění čistoty těchto vašich intimních míst raději volte mezi výrobky určenými přímo na intimní partie (doporučujeme přírodní intimní gel Argital či si nechat poradit od zkušené lékárnice).

Kromě výše uvedeného může infekci či její neustálé návraty způsobit také sexuální partner. Je tedy důležité, aby o správnou péči o intimní partie dbal i váš partner nebo alespoň používat při sexuálním styku kondom.

V tomto článku se můžete dozvědět více o vaginálních infekcích: Vaginální mykózy a 4 P – projevy, příčiny, prevence, pomoc

Zdroje: Vaginal Discharge, Beautiful cervix project, Poševní výtoky.

Velká milovnice přírody, přirozenosti a opravdovosti, zdravého kvalitního jídla, radosti z pohybu a svých dvou dětí, jednoho muže a kočky. Ačkoliv ji ochrana životního prostředí provází od dob studií na dvou vysokých školách, nedařilo se jí najít práci, která by jí dávala skutečně smysl.

Až když se obrátila k sobě a poznávání sebe sama, přestala chlapsky tlačit „na pilu“, pochopila, co je její essence a to pravé naplnění postupně přišlo. Začalo to lehkou spoluprací s Ilonou Bittnerovou, zakladatelkou blogu Kalíšek.cz, a pokračuje to rozjetím vlastní rodinné firmy s čistou přírodní kosmetikou Anela.

Vždy dělá vše jak nejlépe dovede a hlavně srdcem.

Články autorky

Namísto kalhotek ze syntetických materiálů radíme sáhnout po těch z bavlny. Doporučujeme nezůstat pouze u klasické bavlny, ale vybrat si spodní prádlo z bio bavlny. Proč? A je mezi konvenčně pěstovanou bavlnou a tou „bio“ skutečně tak velký rozdíl?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že „příprava na sex“ většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem…jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď a nebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Může od úporných menstruačních bolestí ulevit bezlepková dieta? Mnohé ženy na sobě vypozorovaly, že ano. Co vlastně způsobuje menstruační bolesti, jak se obvykle léčí a jaký mělo vliv na menstruaci některých žen vysazení lepku, to vše se dočtete v tomto článku.

Zajímavé:  Vitaminy Pro Zdrave Vlasy?

Trápí vás výtoky? Vyzkoušejte domácí léčbu. Pomůže jogurt i homeopatie

Homeopatie je velmi účinná i při léčbě gynekologických zánětů a výtoků, zvláště kvasinkových, které jsou velmi obtěžující a často se vracejí.

  • Při kvasinkové infekci je vhodné podávat v úvodu lék Thuya occidentalis v ředění 9, 2x denně 5 granulí 3 týdny, pro změnu reaktivity imunitního systému.
  • Při typicky svědivém tvarohovitém výtoku pomůže lék Helonias 9, 2x až 3x denně 5 granulí, lék je pouze na lékařský předpis.
  • V případě pálivých bolestí v oblasti genitálu podáváme lék Arsenicum jodatum 9, 3x denně 5 granulí.
  • Pokud je pokožka svědivá a křehká natolik, že dochází ke krvácení, podáváme lék Kreosotum 9, tento lék je na lékařský předpis. Kromě tohoto léku je vhodné podávat lék Candida albicans 15, 1x denně 5 granulí. Tento lék podporuje tvorbu protilátek a je rovněž na lékařský předpis.
  • Jde-li o výtok, který je žlutý, páchnoucí a obsahuje bakterie, vyzkoušejte lék Kalium bichromicum 9, 2x až 3x denně. U těchto zánětů pomáhají koupele ve světle růžovém roztoku hypermanganu.
  • Výtok, který je žlutobílý a doprovází nebo následuje po kataru horních dýchacích cest, zpravidla dobře reaguje na Pulsatillu 9, 2x denně 5 granulí.

Obecně se v boji proti kvasinkám doporučují koupele v odvaru z Kontryhelu a Majoránu a dobré je rovněž zavádět několik týdnů do pochvy čistý bílý jogurt, co nejkyselejší a obsahující co nejvíce laktobacilů, ideálně zrající v kelímku. Doporučuji zakoupit v lékárně injekční stříkačku 2 ml, ustřihnout zobáček, natáhnout jogurt a aplikovat do pochvy při obtížích 2x denně, dále pak na normalizaci vaginálního prostředí 1x denně po dobu 3 týdnů.

Nepomohlo? Zkuste tea tree olej

Pokud tato léčba nestačí, je účinné nakapat na tampon Albisan (od firmy Hádek), rostlinný olej, který obsahuje tea tree a působí dezinfekčně. Olej je dostupný v bylinářství. Další možností je použít Krém rodinného štěstí, připravený podle čínské receptury, který existuje ve dvou variantách: na bílý a žlutý výtok. Rovněž je velmi účinný.

Důležité je i omezení sladkostí, vysoká hladina volného cukru v krvi je živná půda pro množení kvasinek. Dobré je také posilování obranyschopnosti organismu vitaminem A. Obsahují ho brokolice, sladké brambory, mrkev, špenát nebo meruňky.

Rozhodně zde není možné vyjmenovat všechny homeopatické léky na gynekologické výtoky. Pokud vám tyto rady nebudou stačit, vyhledejte lékaře homeopata, který vám vybere lék cíleně a bude léčbu řídit, zvláště je-li problém chronický, komplikovanější.

V životě ženy existuje přinejmenším jedno období, kdy žena nemůže a nechce používat žádné klasické léky, a to je těhotenství. Právě v tomto období je homeopatie nejlepší volbou léčby, protože nemá žádné nežádoucí účinky a je naprosto bezpečná pro ženu i pro plod. Celá řada gynekologických obtíží se dá dobře zvládnout pomocí homeopatických léků. A to nejen v období těhotenství.

Další informace o homeopatické léčbě najdete na webu Svět homeopatie.

MUDr. Konstantin Inkov GYNNOGROUP gynekologická ambulance

Výtoky a svědění :

 Obecně se dá říct, že výtoky jsou velmi častý problém postihující hlavně mladší ženy a dívky. Do určité míry je slabší výtok, který nesvědí vcelku normální. Nejjednodušší rozdělení výtoků pro pacientky  je na kvasinkové záněty – svědivé, bílé, někdy až  hrudkovité výtoky.

A bakteriální – bělavé, bíložluté, žluté,  nesvědí tolik, jsou bez  hrudek, někdy zapáchající, někdy zpěněné.  Výtok může být i smíšený, t.j. kvasinky i bakterie.

 Pokud  máte  výtok v pochvě i svědění zevního genitálu, je třeba vždy kromě krému na zevní genitál použít  i preparát  do pochvy.

  Na  léčbu kvasinkových zánětů můžete použít volně prodejné preparáty Gyno-Pevaryl, Jenamazol, Canesten, Clotrimazol, Candibene a tzv. Tetraborické globule (Globulus cum natrico tetraborico). V případě léčby doporučuji delší aplikaci,  7 a více dní.

Pokud  je  zánět  rozsáhlejší, tak klidně i 10-14 dní.  Krátkodobá  1 – 3 denní aplikace většinou nestačí. Je vhodné se vyhnout  pohlavnímu styku po dobu léčby.

 Ohledně bakteriálních výtoků je otázka složitější, protože vaginální antibiotické preparáty jsou vázány na předpis lékaře. 

  Nicméně, doporučuji jako první pomoc koupit  z lékárny Tetraborické globule (protože někdy zabírají i na bakterie) nebo vaginální výplachy s  tea tree oilem –  Femigel, Aflovag či Rosalgin. Většinou dochází k úplné a trvalé, nebo aspoň přechodné úlevě. Teprve pokud tato léčba nezabere, je možné v ambulanci předepsat léky na předpis.

Nicméně část  dívek a žen na výtoky trpí, a proto je třeba určitá dlouhodobá (nebo i  trvalá) prevence výtoků, jinak se stále vrací. Typické vyvolávací faktory výtoků jsou:  bazén, rybník (tady jsou vhodné preventivně tampóny napuštěné tea tree oilem – z lékárny), sauna, fitness, delší jízda na  kole, pohlavní styk, někdy i okolo menstruace.

 Z režimových opatření je  vhodné omezit  výrazně sladké, preferovat  spíše celozrnné pečivo než  klasické bílé, polykací probiotika též mohou pomoct,  používat pouze  mýdla na intimní hygienu jako Lactacyd a Chilli intima, Saforell,  dále  nejsou vhodné kalhotky typu tanga, pouze  klasické bavlněné. Také spíše preferovat vzdušnější oblečení (typicky nevhodné jsou silonky).

 A poslední řadě je třeba  užívat  dlouhodobě vaginálně nějaké probiotické vaginální lactobacily. Já doporučuji zvážit užívání nějakých lactobacilů, 2-3 x týdně. V tomto režimu je skutečně výtoků podstatně méně.  Bez  této preventivní perorální či vaginální lactobacilové probiotické léčby se většinou nedaří dosáhnout významné dlouhodobé úlevy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector