Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví

24.7.2019

Štípance od komárů nejsou vůbec příjemné. Pohodová procházka v přírodě nebo u vody se díky těmto malým otravným společníkům často změní na pravý opak. Bodnutí vosou a včelou může být navíc i hodně nebezpečné.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví Drobný bodavý hmyz dokáže být pěkně nepříjemný

Drobný bodavý hmyz, jako je komár, vosa, včela nebo třeba sršeň má na světě také své místo. U většiny z nich je hlavním úkolem opilování květů.

Díky tomu si příroda udržuje svou pestrost a krásu, a může nám poskytovat sladké plody v podobě ovoce, zeleniny či luštěnin. Bez opylení by z kytky nakonec nic dalšího nevyrostlo.

Včely nám navíc kromě jiných produktů, třeba vosku, ze kterého si můžeme vyrobit svíčky, poskytují sladký a velmi prospěšný med. Jejich bodnutí je pro nás ale velmi nepříjemné.

Jak žijí komáři

Nepříjemný pisklavý bzukot je jasná známka, že se kolem nás motá komár. Je víc jak pravděpodobné, že to bude samička a potřebuje se napít.

Krev totiž sají jenom samičky, potřebují bílkoviny pro vývoj vajíček. Ty kladou do stojatých vod. Na procházce či při pobytu u vody je proto obezřetnost a repelent nutností.

Samečkové se živí nektarem z rostlin, ti se kolem nás pravděpodobně motat nebudou.

Existuje víc jak 3000 druhů komárů a v exotických krajinách jsou obávanými přenašeči vážných onemocnění. U nás jsou méně nebezpečné druhy a bodnutí nám způsobů spíš nepříjemné svědění a ošklivou červenou vyrážku.

Píchnutím se do rány dostanou sliny spolu s látkami, které zamezují srážlivost krve a také látky účinné proti bolesti. Bodnutí tak hned necítíme a komáří samička může v klidu sát. Jsou schopné vysát až trojnásobek své hmotnosti. Po krátké době účinek látky proti bolesti vyprchá a tělo začne reagovat svěděním.

Škrábání se nedoporučuje, protože se tím dráždivé látky víc aktivují a reakce pokožky se zhoršuje.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví Krev sají jenom samičky jako zdroj bílkoviny pro vývoj vajíček

Co s komářím bodnutím

Nejlepší je samozřejmě prevence. Účinné jsou různé repelenty. Nechodit na hezká místa v přírodě a pobývat u vody by byla totiž škoda.

Na trhu je široká nabídka, většinou je přípravek účinný na více druhů létavého bodavého hmyzu a zároveň i klíšťata. Pokud není příliš vedro, pomůžou i dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy.

Pokud chcete zkusit přírodnější formu ochranu, zkuste tinkturu z citronové trávy, čerstvý libeček nebo pelyněk.

  • Citronovou trávu nechte dva týdny louhovat v dětském oleji (koupíte ho v lékárně) a pak se jím před procházkami potírejte. Tinkturu si nedávejte na oblečení, olej by zanechal na látce fleky.
  • Aromatické byliny, jako je libeček a pelyněk, těmto malým otravům také vadí. Stačí čerstvou bylinku rozdrtit a poté se jí natřít. Stejně tak je účinná levandule, ta je navíc hezká i jako dekorace. Svázanou a vysušenou ji můžete rozmístěte v místnosti i na verandě a ochráníte tak svůj prostor.
  • Rozmarýnový repelent je vhodný a příjemný i pro malé děti. Hrst posekané bylinky zalijte horkou vodou a nechte 24 hodin louhovat. Poté přidejte lžíci čistého vinného octa a promíchejte. Nakonec přes sítko nalijte do nádoby s rozprašovačem a můžete používat. Stříkejte na tělo nebo oblečení. Pozor na obličej, nastříkejte opatrně na vlasy, ale chraňte přitom oči.
  • Česnek nevoní často ani nám a komáři ho přímo nesnáší. Pokud to vaši společníci zvládnout a vám to také nebude vadit, zkuste to. Stačí ho klidně jíst, vylučujeme ho totiž po konzumaci i kůží. Nebo se česnekem na několik místech potřete. Rozkrojeným česnekem můžete potřít také rámy oken a dveří na terasu či balkon, a tím ochránit váš byt a dům. Stejně tak zkuste položit na několika místech misku s rozkrojeným česnekem na terase nebo přímo na stole u vašeho posezení.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví Doma připravený rozmarýnový repelent můžete nastříkat přímo na kůži

Včely, vosy a další pruhovaní bodavci

Další skupinou drobných létavců, kteří nás nepříjemně obtěžují a můžou bodnout, jsou včely, vosy, sršni a čmeláci. Jejich důležitost je zjevná a nepopiratelná. Naštěstí nás nepotřebují vyhledávat kvůli přežití, tak jako komáři, o to více je jejich bodnutí nepříjemné. Napadnou nás jenom v případě ohrožení, obrana je proto snadnější.

Důležité je neprovokovat je, nevšímat si je a nechat je odletět a v žádném případě jim nelikvidovat hnízdo.

Pokud není na místě, kde jsou ohrožené děti nebo třeba senioři a lidi se silnými alergickými reakcemi na bodnutí, tak hnízdo nemusí být přímo nebezpečné a nelikvidujeme ho. V opačném případě si raději vždy zavolejte odborníka.

V případě, že najdete hnízdo v blízkosti veřejného hřiště nebo mateřské školky, můžete požádat o pomoc i hasiče.

Pokud vás už včela, vosa nebo podobný hmyz bodl, je nutné místo překontrolovat a zjistit, zda nezůstalo v ráně žihadlo. Žihadlo je lepší vyškrábnout nebo vytrhnout pinzetou. Ránu velmi nemačkejte, ať nerozšíříte jed pod kůží. Místo pokud možno pořádně zchlaďte.

Pomáhá potřít ránu čerstvou cibulí nebo octem. Včelí bodnutí je sice nepříjemné, ale dostanete tak i důležité protilátky. Každé další píchnutí včelou už pro vás nemusí být tak nepříjemné. Je to podobné jako u kopřivy, popálení touto rostlinou je nepříjemné, ale zároveň zdravé.

U bodnutí je velmi důležitý váš zdravotní stav.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví Vosy na člověka zaútočí v případě ohrožení

Bodnutí sledujte a silnou reakci nepodceňujte

  • Pokud jste zdraví a netrpíte alergiemi, pravděpodobně budete mít jen lehčí otok a nepříjemné svědění. Místo může mírně mokvat, zvlášť když se neudržíte a budete si štípanec škrábat. Ránu ošetřete přípravkem z lékárny nebo cibulí či octem a za pár dní bude vše opět v pořádku.
  • Pokud máte další reakci, například kopřivku na kůži, motá se vám hlava, pociťujete únavu, buďte ve střehu. Také to nemusí být ještě velký problém, jen mírná alergická reakce. Poraďte se v lékárně a můžete užít volně prodejné antialergikum. Podle možností odpočívejte a pijte hodně tekutin a dojděte si pravidelně na toaletu, aby se jed co nejdříve dostal z těla ven. Reakce by se do 24 hodin měla zmírnit a odeznít. Pokud se tak nestane, nebo se bude vše naopak zhoršovat, raději si zajděte k lékaři.
  • Pokud se vám výrazně motá hlava, špatně vidíte nebo se vám dokonce těžko dýchá, určitě zpozorněte. Upozorněte někoho ve vašem okolí, že máte zdravotní potíže a vyrazte co nejdříve k lékaři. Vůbec nevadí, když přímo zavoláte pohotovost. V extrémních případech můžete po bodnutí ztratit i vědomí. Pokud víte, že máte alergii na bodnutí hmyzem, mějte vždy po ruce potřebné medikamenty a neotálejte s jejich použitím.
  • Lékaře vyhledejte i v případě, že máte bodnutí v blízkosti dýchacích cest a okolí očí. Vyšší pozornost věnujte, pokud bylo pobodané malé dítě nebo starší člověk.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví Bodnutí u dětí, zejména kolem očí, věnujte vždy zvýšenou pozornost

Napadlo vás někdy, proč komáří kousnutí svědí? Můžeme si za to sami

Léto už sice prakticky skončilo, slunečné dny ale stále místy vytrvávají. A kromě nich i občasné nálety komárů. Nepříjemné bzučení i začátkem podzimu může budit nejednoho z nás – a v horším případě nám pak nedá spát ani svědění po čerstvém štípanci! Víte, proč komáří kousnutí tak bolí? A co všechno o těchto malých predátorech vlastně víme? 

Některé z nás by komáři nejraději sežrali zaživa, na jiné ale zkrátka nejdou. Čím je to způsobené? Vliv mají jednak rozdílné krevní skupiny, ale také složení naší stravy.

Ve větším klidu mohou být především lidé s krevní skupinou A. Jejich krev totiž v porovnání s ostatními neobsahuje takové množství živočišných bílkovin, a pro dotěrný hmyz tudíž není tak lákavá. Ze stejných důvodů jsou ve výhodě i vegetariáni a vegani.

Nouzi o pořádné štípance naopak nemá krevní skupina 0 či právě lidé, kteří konzumaci masa až nezdravě propadli.

Všeobecně se vždy bavíme o komárech – ti jsou ovšem ve skutečnosti nevinní, jelikož před lidským utrpením upřednostňují sladký nektar z květů rostlin. Krev nám pijí pouze komáří samičky.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví Egor Kamelev / Pexels

Pokud máte pod kůží pár deci alkoholu, nedivte se, že se na vás komáři doslova lepí. Pro tento hmyz je totiž někdy paradoxně problémem najít to správné místo s dobrou krví. Pitím alkoholu se ale krev ředí, což komárům hledání nejlepšího bodu k její konzumaci značně usnadňuje. 

Zajímavé:  Léky Na Odvykani Kouření?

Pokud si vyrazíme na výlet do přírody, pravděpodobnost střetu s tímto krvesajem značně zvyšujeme. Pole, louky a lesy mohou komáry lákat, jejich největší koncentraci však najdeme u vodních ploch a bažin. Tam se jim zkrátka nevyhneme – jedná se o komáří teritorium. A i proto nebudou mít s narušiteli žádné slitování.

Tip: Zaručenou prevencí nejen do terénu mohou být účinné repelenty, které můžou kromě komárů chránit i proti klíšťatům či dalšímu hmyzu. Jejich široký výběr naleznete v drogeriích a obchodech, vyrobit si je ale můžete také doma.

Komáři jsou vychytralá zvířátka. Pro své přežití jsou dokonale vybaveni sosákem a látkami ve svém těle – kdyby byli o něco větší, jsme proti nim zcela bezmocní. Pojďme se podívat na to, jak vypadá jejich krmení.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví mikadago / Pixabay

Komára vždy odhalí jeho hlučné bzučení, které vydává při letu. V ten okamžik máme šanci zasáhnout dřív, než se nás pokusí vysát. Dvousečnou zbraní se ale jeho bzukot stává v noci – komáří přítomnost sice účinně odhalí, nám ovšem nedá spát.

Tip:Aby byl váš spánek nerušený a ráno zcela bez štípanců, vyzkoušejte elektrický odpařovač proti komárům, který jejich odhánění zařídí za vás. Například značka Raid ho nabízí s účinností na 30 nocí za cenu od zhruba 120 Kč

Také jste si mysleli, že komáří sosák je jen ostrá, tenká jehlička, která nám propíchne kůži a vysaje krev? Omyl – komáří sosák je ohebný a komár s ním navíc hýbe i přímo pod naší kůží, a to až dokud nenajde cévku, ze které by se napil. 

Přiletí, ideálně neslyšen a neviděn, sedne si na svou oběť a zabodne do ní svůj sosák. Tento scénář zná nejspíše každý – ve chvíli vpichu je už pro nás ale pozdě! Víte, co po něm následuje?

V okamžiku zabodnutí vypustí komár do těla oběti své sliny, které zajišťují umrtvení dané oblasti a sníženou srážlivost krve. Se sosákem poté začne rejdit pod naší pokožkou, ve snaze najít co nejlepší krevní zdroj. Jeho sosák se ve spodní části ohýbá i do pravého úhlu. A čím více námahy si s hledáním dá, tím větší bude následný štípanec.

Tipy z lékárny: Hmyzí bodnutí už nebudou váš problém – vše o zdraví 41330 / Pixabay

Pokud komár usedl a nemohl ani skrze své rejdění najít vhodnou krev, opouští místo a zkouší to jinde. A to až do okamžiku nalezení vhodného zdroje. Proto se často budíme s vícero štípanci. Komár však pil pouze z jednoho.

Za všechno ostatní může komár, za bolest ale ne – za tu si můžeme sami! Svědění, otok a bolest jsou totiž obranným mechanismem našeho organismu. Jakmile nás komár opustí, z těla se vyplaví histamin, který zajišťuje, aby se škodliviny z komára nedostávaly dále do těla.

Tip: Otok ani svědění nezmizí, dokud se tak tělo nerozhodne – a nepomůže tomu ani rozškrabání dotěrného místa. Ulevit nám nicméně mohou některé přípravky z obchodů a lékáren, typicky třeba ty značky Alpa či Fenistil. Podívejte se na jejich přehled a chyťte si je se slevou.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz

Včela může pořádně zkazit dovolenou. Co dělat, když už vás bodne?

Bodla žihadla asi ještě minutu zavrtávají žihadlo stále hlouběji do rány. Pomocí vratizoubků drží pevně v pokožce. Přitom se jed z jedového váčku postupně přečerpává do rány. Čím déle je žihadlo v ráně, tím větší následky. Je tedy velmi důležité žihadlo z rány rychle odstranit. Pokud by žihadlo zůstalo v ráně, vyškrábněte ho nehtem nebo pinzetou.

Jednen z „lidovějších“ účinných léků na svědění je sklenička rumu nebo jiného tvrdého alkoholu. Ne však ve velkém množství, svědění zmizí během několika vteřin. Z racionálního hlediska je však konzumace alkoholu nevhodná, protože alkohol způsobuje dehydrataci organizmu. Určitě také nikdy nekombinujte alkohol s již podanými léky.

Při vyndavání žihadla nesmíte zmáčknout jedový váček na jeho konci. Když tak učiníte, mohlo by se stát, že vyprázdníte jeho obsah do rány. V případě, že nejde o bodnutého alergika a žihadlo není v jazyku, ústech nebo rohovce, stačí opatrně seškrábnout. Místo vpichu pak ochlaďte studenou vodou nebo ledem.

Podle „babských rad“ je dobré i potřít medem či cibulí. Ztlumit svědění a otok můžete i chladivým gelem, který pořídíte v každé lékárně. Důležitý je také dostatek tekutin a odpočinek ve stínu. Nezapomeňte kontrolovat, zda nedochází k otoku. Mohl by ohrozit dýchání a život člověka. V takových případech zavolejte rychle lékařskou pomoc.

Většinou dojde jen k zarudnutí kolem vpichu. To může dosáhnout až velikosti dvou mužských dlaní. I při takovém rozsahu ještě nejde o alergickou reakci. Při obdržení více žihadel se může vyskytnout větší reakce, například nevolnost, závratě… Ve všech případech je dobré mít při ruce prášky na alergie. Ty lze totiž použít i na štípnutí komárem, vosou nebo jiným hmyzem.

Nebezpečné léto: 10 způsobů, jak nejsnadněji přijít o život

Co dělat, když jste alergik?

Alergik by měl mít u sebe léky, kdykoliv jde ven, zvláště v období většího rizika štípnutí. Pokud je zapomene a včela ho štípne, okamžitě přivolejte postiženému sanitku. Do příjezdu pak zajistěte následující. Nejdříve odstraňte žihadlo, nejlépe seškrábnutím, postiženého odveďte do klidné místnosti a uložte.

Pokud máte po ruce léky na alergii, do příjezdu pomoci je určitě bodnutému podejte. Nenechávejte ho hlavně samotného a stále sledujte, jestli nedošlo k zástavě dýchání. V tom případě je nezbytné zahájit resuscitaci, a to především masáží hrudníku.

Pro člověka vážícího 70 kg představuje 50% smrtelné riziko bodnutí asi 700 žihadel. Pro desetikilové dítě může být osudných již 90 žihadel. Uvedené počty však platí jen v případě, že postižený jedinec je jinak zdravý a není na včelí jed alergický.

Jed slouží včele k obraně před vetřelcem. Chrání si tak své zásoby medu. Jedový váček včely obsahuje 3-4 mg tekutého jedu. V lidském těle má včelí jed velmi hluboké účinky. A to především na úrovni nervového systému.

Ve větší dávce dokáže hluboce ovlivnit látkovou výměnu v lidském těle. Zdravý člověk by měl bez újmy na zdraví snést až 200 žihadel. Musí být ale ve velmi dobré kondici. I u včelaře, který je na bodnutí žihadlem zvyklý, může dojít k vážným zdravotním problémům. Stačí únava, horko, požití alkoholu či nemoc.

Komáři jsou gurmáni: Jdou po blondýnách, steroidech a estrogenu

Po vpichu žihadla do těla způsobuje jed popraskání buněčných membrán a vyvolává v místě vpichu zánětlivý proces. Včelí jed působí na nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, rozkládá červené krvinky. U citlivých osob mohou způsobit horečkovitý stav nebo anafylaktický šok.

Včelí jed je bezbarvá kapalina charakteristické vůně a kyselé chuti. Obsahuje biogenní aminy, polypeptydy a enzymy.

Je velmi důležité se ke včelám umět chovat. Pokud víte, co dělat, bodnutí se můžete zcela vyhnout. Hlavní je zůstat klidný a nedělat prudké pohyby. Včela pak ve většině případů sama odletí. Nejlépe ji také odeženete, pokud máte poblíž keř. Stačí se jím pak jen protáhnout a včela bude zmatená.

Nejhorší je mávat rukama a odhánět ji. Pokud sedne včela přímo na vás, nečekejte, až bodne, ale přimáčkněte ji. I když bodne, nestačí zanechat žihadlo v ráně. Tím zabráníte hlavním důsledkům bodnutí, zavrtání žihadla hlouběji do kůže a přechodu jedu z jedového váčku do rány. Pokud vám včela vletí do vlasů, měli byste ji rychle rozmáčknout. Nesnažte se ji vyndat z vlasů ven.

Co dělat, když vašeho čtyřnohého miláčka píchne vosa či včela?

Preventivní opatření před bodnutím

Jedinci, u kterých se v minulosti vyskytla reakce na bodnutí včelou nebo vosou, se musí chovat opatrně a měli by dodržovat následující preventivní opatření. Vyhýbat se piknikům, vyhýbat se tělesným aktivitám venku, jelikož pot přitahuje včely, nechodit naboso v trávě… Nikdy nezabíjejte včelu blízko jejího hnízda!

Píchnutí hmyzem do hrdla – první pomoc

Když někoho štípne včela nebo vosa v hrdle, existují jen 2 možnosti jak přežít 

S příchodem teplejšího počasí se zvyšuje i výskyt hmyzu, včetně druhů, které žihadly mohou způsobit nepříjemné štípnutí. Pokud nejste alergičtí na jed včely, vosy, sršně nebo čmeláka, tak je sice takové štípnutí nepříjemné, ale nijak nebezpečné. 

Zajímavé:  Zdraví Se V Sauně?

Situace se však dramaticky mění, pokud se vám takový hmyz náhodou dostane do úst a bodne vás uvnitř hrdla. Tehdy totiž hrozí, že vám hrdlo oteče, uzavře průchod vzduchu a vy se pak můžete udusit. 

Jak si zachránit život při štípnutí hmyzem v hrdle

Otok hrdla zevnitř může vést k uzavření průchodu vzduchu do plic a hrozí tak zadušení. Co se dá v takové situaci udělat?

Úplně první věc, kterou byste měli udělat, je volat záchranku.

Doporučujeme primárně volat číslo 155 – důvod je jednoduchý.

Na čísle 155 totiž zvednou telefon studované zdravotní sestry, zatímco na čísle 112, které provozuje hasičský sbor, operátoři teprve musejí hovor vyhodnotit a předat.

Dochází tak zbytečně ke zdržení, přitom v záchraně lidského života hrají někdy roli minuty či dokonce sekundy., protože jde opravdu o život ohrožující stav.

No a teď se podívejme na možnosti pomoci postiženému, které máte vy v daný okamžik.

1/ Zasunutí speciální trubičky do hrdla

Kdysi dávno byly takové trubičky součástí auto lékárniček. Bohužel, dnes už z nějakého zvláštního důvodu nejsou. Je proto dobré si takovou věc sehnat a mít ji vždy po ruce, ať už doma nebo v autě. Poptejte se ve vaši nejbližší lékárně.

2/ Akutní tracheotomie, čili otvor do průdušnice

V případě hrozby akutního udušení je poslední možností prořezání otvoru do průdušnice (vertikální řez obvykle od druhé po čtvrtou tracheální chrupavku). To je holý fakt.

Zřejmě vám teď běhá mráz po zádech, vždyť který člověk bez medicínského vzdělání by byl schopen jinému proříznout otvor do krku?! Bez tohoto zákroku však může postižený člověk se zablokovaným dýcháním do pár minut umřít. Proto jsme v úvodu zdůraznili, že i když se to zpočátku nemusí zdát akutní, při bodnutí hmyzem v hrdle je nutno ihned volat záchranku.

Záchranná služba je vždy schopna odborně asistovat po telefonu ve většině případů tak, aby zvětšila šance postiženého na přežití do příjezdu sanitky. Jak jsme již zmínili výše, mají  na dispečinku připravené zkušené telefonní operátorky se zdravotnickým vzděláním .

Druhým důvodem, proč tuto možnost uvádíme je prostě to, abyste o ni věděli a byli připraveni na to, že se to může stát.

Extra tip na závěr

Do chvíle, než dojde záchranka, existuje ještě jeden způsob, jak otok a ucpání dýchacích cest oddálit nebo zmírnit. Postiženému dejte do úst cucat kostku ledu, případě popíjet studenou vodu, a na vnější část hrdla zase aplikujte studený obklad.

Pomocí chladu získáte cenné minuty do příchodu první pomoci, abyste nemuseli přistoupit k amatérské tracheotomii. Ta by sama o sobě mohla být noční můrou jak pro postiženého, ​​tak pro vás, jeho zachránce.

Shrnutí

  • Nejdůležitější věc je být na nebezpečné situace předem připravený, pořiďte si proto uvedené trubičky a zapamatujte si následující postup:
  • 1/ nezmatkujte a zachovejte klidnou hlavu
  • 2/ volejte záchranku – srozumitelně řekněte, kdo volá, kde a komu se co stalo a jaké má pacient obtíže.
  • 3/ chlaďte – pokud možno, postižené místo chlaďte obklady a cucáním ledu a pitím studené vody
  • 4/ postupujte podle pokynů zdravotního personálu na telefonu

Na hmyzí bodnutí pomáhá moč, říkaly babičky! Co ještě? | Žena.cz

Milujete procházky v přírodě a posezení na terase? Někdy ani nezaznamenáte, že vás bodnul hmyz, jindy si nesete těžké následky v podobě alergické reakce a nepříjemného svědění i několik dní. Co dělat, když vás bodne včela, vosa, sršáň nebo komár?

Jed hmyzu obsahuje řadu látek, které vyvolají toxickou reakci. Podívejte se na rady a tipy, jak s hmyzím bodnutím bojovaly naše babičky a jak je tomu dnes s moderní medicínou.

Pomáhá moč, říkaly naše babičky

Za dob našich babiček se za nejlepší první pomoc považovalo, si postižené místo počůrat. Proč by to mělo fungovat? Moč obsahuje chemické látky, které působí jako desinfekce, ničí možné bakterie a rána se tak lépe zahojí.

Co ještě bude fungovat:

  • Chlaďte místo s vpichem tekoucí vodou. Snížíte otok a zabráníte bakteriím se usadit v ráně.
  • Velký otok splaskne po ledovém obkladu.
  • Cibulový obklad přikládejte na postižené místo alespoň čtvrt hodiny. Šťáva proniká do kůže a snižuje pocit svědění.
  • Alkoholový zábal: Nakapejte trochu na kapesník a přikládejte půl hodiny na otok. Alkohol z tkáně vytahuje horkost.
  • Tea tree olejíček má protizánětlivé účinky a dezinfikuje postižené místo. Stačí štípnutí jemně potřít.
  • Spařte banán nad párou, oloupejte, nechte vychladnout a rozmačkanou kašičku přiložte na ránu.
  • Výborně proti svědění pomůže gel z listů aloe vera.
  • Hojivé a dezinfekční účinky mají i šťávy z listů jitrocele kopinatého, řebříčku obecného nebo z okvětních lístků měsíčku lékařského.
  • Nezapomínejte ani na starý osvědčený ocet. Přikládejte namočený kapesník alespoň půl hodiny.

Čtěte také: Jak se zbavit mravenců: Babské rady a tipy čtenářů

Foto: Profimedia.cz

Naši čtenáři radí:

„Potřete si štípanec zubní pastou a nechte zaschnout.“

„Mně funguje „staročeský křížek“. V místě štípance udělat nehtem křížek, po chvilku přestane svědět.“

„Vyzkoušejte čínskou kafrovou mast nebo švédské kapky.“

„Moje babička červený flek naslinila a uprostřed udělala nehtem rýhu. Vždycky to zabralo.“

„Nic nezkazíte tím, když si místo po štípnutí komárem natřete tekutým pudrem.“

Co dělat když bodne..

  • Při bodnutí vosou neutralizujte kyselinou: ocet, cibule, citron.
  • Při bodnutí včelou neutralizujte zásadou: mýdlový roztok, jedlá soda. Jedná se o nejnebezpečnější bodnutí. Žihadlo opatrně odstraňte pinzetou, poraněné místo omyjte a přikládejte studený obklad.
  • Když vás kousne čmelák, ošetřete místo antialergickou mastí nebo přímo gelem na bodnutí hmyzem. Místo v žádném případě neškrábejte.
  • Bodne-li vás sršeň, vytáhněte zapíchnuté žihadlo, místo vpichu zchlaďte kostkou ledu vloženou do kapesníku. Většinou nejde o nic vážného, spíše vás vyleká intenzita bolesti.
  • Štípnutí komárem nebo ovádem člověka zpravidla neohrožuje na životě, na poštípaná místa přiložte ledový obklad a neškrábejte je. Pozor na voňavou kosmetiku (tělové mléko, deodorant), ta ovády přitahuje.

Foto: Profimedia

Náš tip: Repelenty mohou škodit. 5 lepších prostředků na komáry

POZOR: V případě, že dojde k bodnutí či štípnutí v oblasti krku nebo úst, okamžitě při prvních obtížích vytáčejte 155 a oznamte, že se jedná o prudkou alergickou reakci.

12 přípravků z lékárny

Pokud domácí ošetření nepomůže, vydejte se do lékárny. Většinou dostanete na výběr hned z několika účinných mastí, gelů a kapek:

Fenistil gel: Odstraňuje svědění nejrůznějšího původu. Velmi dobře pomáhá při přehnané reakci na bodnutí a poštípání hmyzem. (115 Kč)

Urgodermyl: Rychle zklidňuje, chrání ránu, brání škrábání a je voděodolný. Vytváří ochranný film, který ránu izoluje od vnějšího prostředí a snižuje riziko infekce v důsledku rozškrábání rány. (131 Kč)

Psilo balsam gel: Určený k lokální léčbě alergických a svědivých projevů kůže při jejím podráždění. (89 Kč)

Alpa gel po bodnutí hmyzem: Přípravek se používá k lokálnímu ošetření pokožky. Má mírně znecitlivující účinky a příjemně chladí. Snižuje pocit pálení a svědění po bodnutí. (24 Kč)

  • Octanový krém: Má stahující, lehce chladivý účinek. (54 Kč)
  • Altermed Antisectin: Chladivý gel zmírňuje svědění, zklidňuje pokožku při kopřivce, poštípání nebo pokousání hmyzem. (81 Kč)
  • Kalciová mast: Působí protizánětlivě a zmírňuje otok. (54 Kč)
  • Kiss gel po bodnutí hmyzem: Zmírňuje svědění a otok. (40 Kč)

Phyteneo roztok: Pro potlačení reakce po bodnutí hmyzem, žahnutí kopřivou, medúzou a podobně. Desinfikuje a zmírňuje bolest. (75 Kč)

  1. Repelan gel: Chladivý gel, který vytahuje horkost z místa štípnutí. (35 Kč)
  2. After Bite: Určený na potlačení reakce po bodnutí komárem, vosou, včelou a ovádem. (105 Kč)
  3. Hydrocortison: Při bodnutí hmyzem, snižuje svědění, otok a zarudnutí kůže. (34 Kč)

Alergická reakce: Buďte připravení

Normální reakcí se rozumí bolestivost v místě vpichu, svědění, zarudnutí a otok. Po několika hodinách by všechny příznaky měly být na ústupu.

V případě, že trpíte alergií na bodnutí, hrozí anafylaktický šok a ohrožení života. Pomůže včasné přivolání ambulance, kdy lékař aplikuje postiženému injekci adrenalinu a podá antihistaminika. 

Lidé, kteří mají prudkou reakci a hrozí u nich šok, by měli být vybaveni injekcí, která se po bodnutí aplikuje do svalu. Nejčastěji se jedná o takzvaný Epipen, injekční pero, které snadno aplikuje dávku adrenalinu.

Zajímavé:  Alergie Na Lokální Anestetika?

Reakce na bodnutí a jejich stupně

1. stupeň: svědění, zčervenání, bolestivé otoky, pupínek

2. stupeň: reakce kůže je stejná jako u 1. stupně, přidá se nevolnost, zvracení, krvácení z nosu, potíže s dýcháním, zrcyhlení srdečního tepu, chrapot

3. stupeň: reakce kůže se opakuje, přidá se nevolnost, zvracení, nepříjemné vyprazdňování, otok hrtanu, modročervené zabarvení kůže a sliznice, svalová křeč, šok

4. stupeň: zástava dechu, srdečního oběhu, anafylaktický šok

Zajímavosti kolem hmyzího bodnutí

  • Komáři dávají přednost lidem, kteří se více potí. Dokáží na vzdálenost 35 m rozpoznat kyselinu mléčnou, která se vylučuje při pocení.
  • Více bolí pobodání sršněm než včelou, ale jed sršňů je méně toxický a dospělým nezpůsobí větší potíže.
  • Larvy komárů jsou téměř nesmrtelné. Podle vědců přežijí i roční pobyt ve vesmíru na oběžné dráze.

Jak ošetřujete místo po štípnutí či bodnutí hmyzem vy? Rady a tipy pište do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sítě proti hmyzu. Zbavte se protivných komárů!

7 jídel, ze kterých se nejvíc tloustne!

10 úžasných jahodových receptů, s kterými zazáříte!

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

Homeopatická lékárnička: Co potřebujete na úrazy či hmyzí štípnutí?

Autor: istock.com

Brněnská lékařka Eliška Bartlová, členka Homeopatické lékařské asociace, radí, jaká homeopatika zabalit zejména teď v létě, kdy nejčastějšími zdravotními potížemi nejsou rýma a kašel jako na podzim a v zimě, ale spíše úrazy a štípnutí hmyzem.

Pokud máte nějaké specifické potíže, pak se poraďte se svým homeopatem nebo lékárníkem, o kterém víte, že je v používání homeopatik vyškolený. Případně hledejte informace na odborně garantovaném webu Homeopatické lékařské asociace www.svethomeopatie.

cz

Nevolnost v autě či po jídle

Ještě než vůbec dojedete na místo vaší dovolené, budete možná potřebovat něco, co vám pomůže s nevolností v autě. Na kinetózu neboli nevolnost z cestování dokonale pomáhá lék Cocculine, obsahuje vyvážené spektrum látek, takže by měl zabrat na širokou škálu příznaků spojených s nevolností v dopravních prostředcích.

Dávkování: optimální je užití už na noc před cestou jednu tabletu, pak ráno a během cesty 2–3x (dle délky cesty) jednu tabletu.

Nevolnost nebývá ale jen důsledkem jízdy v autě, problémy se zažíváním vznikají i kvůli změně stravy, případně infekci.

Jak se s nimi vypořádat homeopatickou cestou? Nejdříve myslete na to, že zejména u malých dětí a starších lidí je třeba zajistit dostatečný přísun tekutin. Léky volte podle příznaků.

Nejuniverzálnějším je Nux vomica 9 C. Užívá se při poruchách trávení s nevolností, plynatostí a pálením žáhy.

Dávkování: ráno a večer 5 granulí.

Štípnutí hmyzem

Kromě lokální dezinfekce se vyplatí ještě přidat homeopatický lék na prevenci lokálních i celkových komplikací.

Apis mellifica 15 C použijete, pokud je poštípané místo se světlerůžovým, štípajícím otokem, který se zlepší po přiložení chladného obkladu. Tento lék může zabránit i rozvoji alergické reakce.

Ledum palustre 9 C uleví místům poštípaným od komárů, muchniček nebo klíšťat. Tato místa jsou často bolestivě zatvrdlá, bez homeopatie se můžou dlouho hojit. Týž lék pomáhá i jako prevence při pobytu v místech hodně zamořených komáry.

Dávkování (u obou léků): 2–3x denně 5 granulí.

Na úrazy

Nejčastějším problémem souvisejícím zejména s dětmi jsou úrazy. Náplasti a dezinfekce, to je první pomoc, bez které se neobejdete. Není ale jediná, jako lék první pomoci byste u sebe měli mít homeopatikum Arnica montana 15 C.

Lék je vyroben z matečné tinktury rostlinky arnika horská a ta je známa jako takřka zázračná léčivka již mnoho století.

Pomáhá při bolestech a poranění všeho druhu, účinná je též při krvácení nebo pohmoždění, ale také při stavech, kdy vás doslova „bolí celý člověk“.

Dávkování: 3x denně 5 granulí, po zlepšení stavu 2x denně 5 granulí.

Na traumata způsobená úrazem je dobré mít připravený homeopatický lék Traumeel, který pomůže nejen s tím, aby například pohmoždění tolik nebolelo, ale stejně jako Arnica montana pomáhá zlepšit psychický stav nemocného.

Jestliže dítě spadne, pláče a celé se klepe, přestože úraz nebyl tak hrozný, jsou právě tato homeopatika nejlepším lékem.

Traumeel se přitom může podat i ve formě masti (samozřejmě jen na kůži, která není porušená, čili není odřená a nekrvácí).

Povětrnostní vlivy, pobyt na sluníčku

  • Aconitum napellus 15 C
  • Ten si přibalte do zavazadla jako důležitý lék na prevenci i léčbu teplotních šoků, jako jsou úžeh, úpal, prochladnutí.
  • Apis mellifica 15 C

Lék slouží jako první pomoc poté, když přeženete pobyt na sluníčku a kůže je spálená, horká.

Jde-li o závažnější stupeň, kdy je už zarudlá, vyzařující teplo, pak bude léčbu dobré začít homeopatickým lékem Belladonna 9 C. Oba léky budou také důležité při výskytu sluneční kopřivky.

Dávkování všech tří výše uvedených léků: dle závažnosti projevů 1–4x denně 5 granulí.

Každopádně vám před cestou doporučujeme návštěvu lékárny, kde vám proškolený lékárník poradí i homeopatické léky s více složkami, které pomohou např. při nevolnostech při cestování, senné rýmě nebo jako podpora při léčení pohmožděnin či svalové únavy.

Pozor hmyz útočí! Na jeho bodnutí pomůže cibule nebo citron


Bodnutí včely

Včela si dobře rozmyslí, jestli použije své žihadlo, když se k tomu ale rozhodně, stojí to za to, protože její bodnutí je jedno z nejrizikovějších. Včelí žihadlo, které zůstane v kůži, opatrně odstraňte pinzetou, ale dejte pozor, abyste si do kůže nevymáčkly zbytek jedu ze žihadla.

Místo vpichu omyjte mýdlovou vodou a dejte studený obklad. V lékárně si můžete pořídit produkty s obsahem výtažků z aloe vera, nebo se spolehněte na léčiva našich babiček.

Ty si na poraněné místo přikládaly rozkrojenou cibuli, šťávu z listů jitrocele nebo okvětní lístky měsíčku lékařského.


Vosí útok

Vosy jsou mnohem agresivnější než včely, také si to mohou dovolit, vzhledem k tomu, že pro ně samotný útok žihadlem není smrtelný. Když se dostanete do křížku s vosou, omyjte poraněné místo mýdlovou vodou a přiložte si na něj obklad namočený ve vodě s octem.

Kousnout může i čmelák

Chundelatý čmeláček se dokáže bránit pěkně tvrdě a jeho kousnutí může být dosti bolestivé. Ránu očistěte dezinfekcí, pokud v ní zůstalo žihadlo, opatrně jej vyndejte pinzetou nebo jehlou a nakonec naneste antialergickou mast z lékárny. Z domácích zásob vám může ulevit rozkrojená cibule nebo přiložte vatičku s pár kapkami alkoholu.


Sršní nálož

Sršni jsou zhruba 3x větší než včely a i jejich jed je mnohem silnější. Pokud vám v ráně zůstane žihadlo, opatrně jej vyjměte pinzetou, omyjte místo mýdlovou vodou a strčte pod studenou tekoucí vodu. Namočte kapesník v octové nebo citrónové vodě a přiložte na ránu, proti otoku pomůže také led zabalený v kapesníčku.

Nesnesitelní komáři a ovádi

Komářího štípnutí si zprvu nemusíte ani všimnout, po chvíli ale začne svědit a otékat. Rozhodně si postižené místo neškrábejte, místo toho si ulevte studeným obkladem. Proti otoku a také svědění navíc pomůže šťáva z citronu, kterou si na vatičce přiložte na místo bodnutí.


Mravenčí kyselina

Pěkně bolet může i kousnutí od mravence, po kterém se může dostavit otok a také svědění. Postižené místo proto potřete olejíčkem z tee tree, šťávou z aloe vera nebo přiložte rozkrojenou cibuli. Snažte se místo si neškrábat aby se do něj nedostala infekce.

Někdy je nutná pomoc lékaře

Nemusíte být ani alergičtí na bodnutí hmyzem, a přesto je možné, že budete muset vyhledat lékařskou pomoc.

–    V případě alergie je nutné vyhledat lékařskou pomoc okamžitě!-    Když otok na místě zranění neustupuje ani po třech dnech. V takovém     případě se může jednat o infekci a je dobré navštívit lékaře.-    Pokud se po bodnutí hmyzem objeví dýchací problémy, nevolnosti nebo     závratě, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.-    Jestliže vás hmyz bodne do úst nebo do jazyka, hrozí problémy s

     dýcháním a je nutné navštívit ihned lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector