Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví

Na jižní Moravu nemusíte jezdit jen za dobrým vínem. Tato část České republiky toho nabízí mnohem víc. Každý cestoval si tak najde to svoje. Ať už máte rádi architekturu, zajímavé rozhledny, nebo cyklistiku, na jižní Moravě si užijete parádní dovolenou.

  • Architektura
  • Rozhledny
  • Města
  • Na kole
  • Sklípky a vinice
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví

Pro milovníky architektury

O krásné stavby není na jižní Moravě nouze. Dáváte přednost honosným zámkům, nebo máte raději zříceniny, či technické stavby? Žádný problém, vydejte se na tato místa a sami uvidíte kolik krásných historických staveb můžete v této oblasti objevit.

  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví

Rozhledna kam se podíváš

Co může být hezčího než pohled na rozlehlou vinici při východu slunce nebo naopak pozorování pravidelných řad vinné révy při západu slunce? Že o rozhledny není na jižní Moravě nouze se přesvědčte na vlastní oči.

  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví
  • Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví

I ve městech je krásně

Když budete mít vinic a historických staveb dost, vydejte se do města. Zajděte na dobrý oběd do restaurace, dejte si skvělý zákusek v kavárně, nebo se jen tak procházejte třeba po ulicích krásného Mikulova.

  • Mikulov a Svatý kopeček
  • Pavlov
  • Horní a Dolní Věstonice
  • Břeclav

Na jižní Moravě na kole

Terén na jižní Moravě je jako dělaný na dlouhé projížďky na kole. Obkružte vodní nádrž Nové Mlýny nebo prozkoumejte Lednicko-valtický areál na dvou kolech.

  • Okolo vodní nádrže Nové Mlýny
  • Lednicko-valtickým areálem

Přeci jen chci radši do sklípku a na vinici

Náročný program vás už zmohl? Pravděpodobně stejně skončíte v jednom z příjemných vinných sklípků. Jen dejte pozor ať vás druhý den moc nebolí hlava. Tak na zdraví ????

  • Petrovské Plže
  • Známé sklepy ve Vrbici
  • Oblíbené vinařství u kapličky v Zaječí
  • Bořetice

Kam dál z jižní Moravy?

Zdravý selský rozum chybí, sedláci vymřeli

Co hledáte?

Co nás čeká?

Tento měsíc nemáme nic v plánu, ale už brzy něco uvaříme!

O nás

Jsme lidé z Ambiente. Dělíme se s vámi o to, co víme, kde se učíme a inspirujeme – a řekneme vám, proč naše maso chutná jinak nebo za jaké dodavatele dáme ruku do ohně. Co si dáte?

Kontakt

Chcete se na něco zeptat? Máte nápad na článek? Ozvěte se nám!

[email protected]

Buďte v obraze

Jednou měsíčně vám pošleme výběr nových článků. Žádný spam – jen to nejchutnější.

A je to! Děkujeme.

Zadali jste již přihlášený e-mail.

Něco se pokazilo. Zkuste to znovu.

Adresa je ve špatném formátu.

Obavy vinařů o budoucnost nesouvisí jen s aktuální situací ve světě a gastronomii, ale především s dlouhodobou předpovědí počasí a jejími následky ve vinohradě a v krajině. O vinařských radostech i starostech jsme si povídali s Otou Ševčíkem.

Oto, pocházíte z vinařské obce Bořetice, takže vinaření máte v krvi, je to tak?
Ano, to mám. V našem kraji se vinohrad často dědí z generace na generaci.

Pamatuju si, jak moje babička ještě v pětasedmdesáti letech sama obdělávala přes dvacet arů vinic vedených tzv.

na hlavu, a táta měl starou poctivou vinařskou školu, ve které dostal každý učeň v rámci praxe kus vinohradu a známku podle toho, jak o něj pečuje. To už se dneska nevidí.

Pořád ale platí, že vinaření je neskutečná dřina, které obětujete spoustu času, a proto si k ní musíte najít vlastní cestu. Sám jsem svoje víno začal dělat až po návratu z vojny, do té doby jsem se jen učil a pomáhal tátovi.

A jak jste se dopracoval k naturálnímu vínu?
Právě takhle. Naturální víno je pro nás totiž normální víno, které se takto vyrábělo už před třiceti nebo čtyřiceti lety.

V poslední době se z autentických vín dělá velká show, ale dřív to byl přirozený způsob práce ve vinici a sklepě. Všichni ti dealeři se „zázračnými“ preparáty se na trhu objevili až v devadesátých letech.

Sami jsme si tenkrát ledacos vyzkoušeli, abychom zjistili, co a jak funguje, ale rychle jsme pochopili, že to není nic pro naše víno, ani pro vinohrad a přírodu okolo nás.

V některých (autentických) vínech probíhá proces zvaný malolaktika, tedy jablečno-mléčná fermentace.

Dochází k ní díky spontánní činnosti přirozených autochtonních bakterií, které využívají teplotu kvasu k nastartování fermentace v nesířeném mladém víně a přeměňují kyselinu jablečnou na mléčnou.

Ta zjemňuje chuť, rozvíjí aromatiku (terciární buket) a posiluje stabilitu vína, aniž by vinař ke konzervaci použil velké množství oxidu siřičitého, který často způsobuje bolesti hlavy.

Jak se dnes daří naturálním vinařům?
S osvětou nám hodně pomáhají gastro distribuce vína, restaurace a vnímaví sommelieři, kteří naše vína chápou a dokážou vysvětlit zákazníkům.

Ti naši jsou čím dál tím vzdělanější a zvídavější, mnohdy i nabízejí pomoc ve vinici a snaží se porozumět tomu, jak se víno dělá a kolik práce to obnáší.

Přes to všechno ještě spousta lidí naturálním produktům nevěří a dává přednost sladkým vínům s podbízivou aromatikou.

Mainstream nás válcuje množstvím i cenami, a jestli společnost vůbec někdy přijme naturální vína za standardní, bude to nějaký ten pátek trvat.

Mrzí mě, že pověst naturálních vinařů kazí lidé, kteří svoje vína prezentují jako přírodní, ale ve skutečnosti na tom jen budují marketing a za naturální vydávají vína z nakoupených hroznů neznámého původu, s vadami a nemocná.

Spousta lidí má pak zkreslenou představu o tom, jak má přírodní autentické víno chutnat a vypadat.

Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že naturálního vína nikdy nebude tolik jako konvenčního, protože jeho výroba a vypěstování hroznů v biorežimu je mnohem pracnější.

Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví Proč naturální vína dobývají špičkové restaurace?

Proč se (nejen) v nejlepších restauracích světa rozlévají naturální vína?

Více zde

Jak vás zasáhla koronakrize a jak může dlouhodobě ovlivnit vinařství?
Není to příjemné pro nikoho z nás, ale práce na vinohradě běží dál.

60 % naší produkce vína jde přes distribuce nebo přímo do restaurací, které z rozhodnutí vlády ze dne na den uzavřely provozy, ale naštěstí máme šikovné obchodní partnery a ti se uměli rychle přizpůsobit a zaměřit se především na koncového zákazníka.

Co se vinařství týče, koronakrize by mohla přispět k tomu, že se veřejnost seznámí s kvalitou a může se toho dozvědět víc o víně i konkrétních vinařích, protože teď některé podniky víc prodávaly a prezentovaly vína na doma. Vývoj situace záleží taky na tom, jak dlouho budou zavřené hranice a jak to ovlivní turismus, ale doufám, že lidé budou víc přemýšlet o tom, co konzumují a jestli chtějí podpořit lokální producenty.

Mladí lidé už vinařit nechtějí, a tak se může stát, že původní, nepřístupné tratě v kopcích zůstanou ležet ladem a malá rodinná vinařství zaberou velké vinařské firmy.

Obávám se taky o osud viničních tratí u nás i v okolních dědinách. Mladí lidé už vinařit nechtějí, a tak se může stát, že původní, nepřístupné tratě v kopcích zůstanou ležet ladem a malá rodinná vinařství zaberou velké vinařské firmy. Víte, já si myslím, že vinařství bude zápasit s většími problémy, než je koronakrize.

Zajímavé:  Příznaky Hluboké Žilní Trombózy?

Jako například?
Vinaře trápí obrovské sucho. Loni nás v Bořeticích zachránily lokální bouřky, ale v poslední době registrujeme hlavně přívalové deště, což není dobré. V roce 2018 jsme tu měli šedesát dní s teplotou přes 30 °C a místní říčka Trkmanka byla téměř vyschlá.

Z některých jižně exponovaných tratí, které dřív byly špičkové, se pomalu stává půda bez života, a pokud na ní chceme dál pěstovat révu, musíme se zamyslet nad volbou podnoží do sucha, které jsou běžné ve středomořských oblastech.

Kde není voda, tam není život a sucho vinné révě neprospívá stejně jako dalším rostlinám, které se bez vláhy dostávají do stresu.

Sucho a víno: Suché a velmi teplé počasí negativně ovlivňuje kvalitativní vyzrávání především bílých hroznů, zvyšuje podíl hořčin a snižuje obsah kyselin v hroznech. Toto klima vyhovuje spíše modrým odrůdám.

Počasí neporučím, ale jako vinař-vinohradník můžu vinici pomoct tak, že prokypřím vrchní část půdy, aby tráva nesebrala veškerou vláhu, přerušily se kapiláry a snížil se tím odpar vody z půdy.

Nejsem zastáncem umělé závlahy a čerpání vody z přehrad, tím spíš, že je už teď vodní podstav. Podle mého názoru by se měly ze všeho nejdřív rozčlenit velké lány polí, na kterých se za přispění dotací pěstuje kukuřice, aby se potom v bioplynkách přeměnila na zelenou energii.

Okolo potoků bych potom znovu vysázel stromy, které se pokácely kvůli zúrodňování půdy.

K tomu by se lépe vyjádřili odborníci, ale jedno je jisté – příroda rozhodně nechce monokultury, ale biodiverzitu. V jednom pořadu o venkově na Jižní Moravě jsem od pána v letech slyšel krásnou, i když smutnou větu: zdravý selský rozum už není, sedláci vymřeli.

Vinohrad je ale taky monokultura. 
To máte pravdu, jenže dříve to nebývaly takové plantáže. Sám se snažím jít cestou obhospodařovávání menších vinohradů. Kdysi ve vesnicích hospodařilo víc malých pěstitelů, a kdo měl hektar, řadil se mezi velké vinaře. Vinice byly vysazovány převážně v kopcích a často je lemovaly stromy.

Dneska si velké firmy za dotace pořídí těžkou techniku a obdělávají desítky hektarů na rovinách. Je mi líto, že jsme jako malí vinaři znevýhodnění. Když máte vinohrad vedle konvenčního vinaře, který používá systémové postřiky, jste to vy, kdo musí ustoupit a nesmí hrozny ze sousedních řádků označit za bio.

Za vínem jedině na jižní Moravu – vše o zdraví Sázíme to minimálně na 100 let, tak to dělejte pořádně

Autentický dvojboj – jak vidí přírodní vína Zdeněk Vykoukal a Petr Kočařík?

Více zde

Co dalšího nepřeje ekologickým vinařům?
To slovo už tady několikrát zaznělo – dotace. A neškodí jen ekologickým vinařům. Nejraději bych je úplně zrušil, protože vyvolávají nerovnováhu v zemědělství, v přírodě i ve společnosti.

Starosti nám dělá taky oteplování a šíření škůdců z jižních oblastí, kteří se kvůli teplejšímu podnebí dokázali adaptovat v našich vinicích a bude těžké se s nimi vypořádat. Příkladem je křístek révový, který rostlinu infikuje viry a ona postupně umírá.

Taky se nám ve vinohradech rozmáhá onemocnění ESCA a velké škody způsobuje i divoká zvěř, především srny.

Vinné opakování

Základem naturálního vína jsou hrozny, které nejsou zasažené systémovými postřiky nebo průmyslovými hnojivy, ale ošetřené postřiky dle parametrů bio certifikace nebo přírodními rostlinnými výluhy.

Pro autentická vína je charakteristický minimální zásah ve sklepě. Vinaři do sudů nepřidávají selektované kvasinky, enzymy, taniny, arabskou gumu a spoustu dalších aditiv, která běžně najdeme v konvenčním víně, stejně jako rezidua chemických postřiků a herbicidů.

  • Moravský spolek Autentista Moravia Magna dodržuje chartu, která shrnuje zásady naturálních vinařů při práci ve vinohradu i ve sklepě.
  • Naturální vína obsahují žádnou nebo naprosté minimum přidané síry.
  • Přírodní vína jsou zpravidla nečiřené a nefiltrované.
  • Většina naturálních vín zraje v dřevěných (dubových nebo akátových) sudech, někteří vinaři ale nechávají víno hrozny kvasit a zrát i v keramických, betonových nebo skleněných nádobách.
  • Vína Oty Ševčíka můžete ochutnat například v rámci večeří, ale taky obědů, které se teď nově připravují v michelinské restauraci La Degustation.

Moravské uskupení naturálních vinařů pořádá každoroční festival naturálních vín Autentikfest Moravia v Boleradicích. Pokud tomu situace dovolí, uskuteční se i letos, a to 8. srpna 2020. 

Máte před sebou i radostnější vyhlídky?
Určitě. Chceme se pustit do výstavby nového vinařství, která je v přípravné fázi, ale rozlohu bychom rádi rozšířili jen na takovou plochu, kterou zvládneme obdělat jako rodina a mít ji pod kontrolou.

Radost mi ale přináší i běžná práce ve vinohradě. Je to s ním totiž jako s dětmi – vysadit ho dokáže každý, ale starat se o něj a vypěstovat kvalitní hrozny, to už není jen tak. Musíte mu věnovat spoustu času a péči a naslouchat mu, teprve pak se vám odmění.

Jak se říká: Každý sklidí, co zasel.

Čím byste člověka přesvědčil o upřímnosti naturálního vína?
Vzal bych ho s sebou do vinohradu třeba na týden, ale nejlépe na celý vinařský rok, aby na vlastní kůži poznal naši práci a celý proces od vypěstování hroznů až po jejich dozrávání v sudu.

Jedině tak můžete změnit pohled lidí na víno, které je vlastně darem od přírody. Já se sice starám o vinice, ale jsem jenom jejich součástí a výsledné víno neovlivním já, ale to, co mi dá k dispozici zdravá půda.

Jako vinař jen umožňuju přírodě, aby se vyjádřila a ukázala, co umí. 

Zadali jste již přihlášený e-mail. Něco se pokazilo. Zkuste to znovu. Adresa je ve špatném formátu.

4 důležité faktory při výběru surovin

Jižní Morava | Blog

Umění žít. I takto by se dala charakterizovat Jižní Morava, která je hned druhým nejvyhledávanějším regionem Česka. Dotkne se vás kus historie, okouzlí příroda a opojná vína. A to vše v neopakovatelné  atmosféře.

TŘEBA VIDĚT

Co je „must see“ na Jižní Moravě? Bez pĭehánění všechno! Svou dovolenou začněte v Brně. Brouzdejte se městem, malé zapadlé uličky připomínají Prahu, jen s tím rozdílem, že jsou mnohem klidnější. Za pozornost stojí i brněnský orloj – šestimetrové hodiny z černé žuly ve tvaru nábojnice. Stroj není jen měřičem času ale i uměleckým dílem.

Vyšlápněte si i na Špilberk, usaďte se v parku s knížkou a pĭedevším, neopomeňte navštívit Vilu Tugendhat. Funkcionalistická stavba z počátku 20. století se dodnes řadí mezi nejvýznamnější díla německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Tato nadčasová stavba je zapsána mezi památky na seznamu UNESCO, kterou byste rozhodně měli alespoň jednou za život navštívit, a to i zevnitř. Neplánujte však návštěvu na poslední chvíli. Prohlídky sice probíhají denně, poptávka je ale natolik vysoká, že je vila na měsíce předem zabookovaná.

Neodejděte ani bez prohlédnutí nejužšího hotelu v Evropě – světový unikát architekta Bohuslava Fuchse Hotel Avion, secesní památky Jurkovičovy vily, nebo skvostné Vily Stiassni. Oblast kolem Pálavy je snad tou nejkouzelnější částí Moravy, takže by rozhodně měly vést vaše kroky právě sem. Navíc, když si s sebou vezmete kola, můžete ji projet skrz naskrz.

Zajímavé:  Potravinová Alergie U Koček?

Za památkami vyrazte do Lednicko-Valtického areálu. Pokud jste na zámcích prozatím nebyli, jejich návštěva patří k moravským nutnostem. V Lednici se po prohlídce interiérů vydejte na příjemnou procházku parkem, podél rybníčků až k Minaretu, jedné z hlavních dominant areálu. Nadčasový moderní skleník, který je součástí zámku, už jen dotváří rozsáhlý komplex gotického zámku.

Deset kilometrů od Lednice pak najdete druhou část areálu, státní zámek Valtice, ve stejnojmenném vinařském městě. Sice není tak okázalý, přesto neztrácí na půvabu. Moravu byste neměli opouštět bez toho, aniž byste vystoupali na Svatý Kopeček v Mikulově.

Trekingovou obuv s sebou nemusíte mít, stačí vám obyčejné tenisky, trocha sil a za půl hodiny budete mít město jako na dlani. Davy turistů sem denně proudí s lahví vína v ruce, přeci jen jste na Moravě. Tak popadněte jeden Sauvignon do ruky, skleničky do druhé a hurá do kopce. A pokud by vám chyběla akce, vsaďte na cyklistiku po okolí nebo na romantické dobrodružství při plavbě po Baťově kanálu.

TŘEBA OCHUTNAT

Morava je krajem vína, poctivé domácí pálenky, chleba se sádlem a za každých okolností usměvavých lidí. A to platí pro všechny části Moravy. Když už budete v Brně, tĭeba na prohlídce Vily Tugendhat, obrazte i pár místních podniků.

Brno se v posledních letech stalo rájem všech hipsterů a foodies nadšenců, takže dobrou kavárnu nebo moderní bistro najdete na každém rohu. Na brunch zajděte do 4 POKOJŮ. Nemáme rádi stereotypy a majitelé tohoto konceptu zjevně také ne. Klidně posnídejte omeletu až v devět večer nebo si naopak dejte už v osm ráno skleničku Prosecca.

Pozdní oběd společně s našlehaným cappuccinem si dejte v kavárně SKØG Urban Hub nebo V Melounovém cukru. Rovněž nezapomeňte na Kavárnu Savoy – jeden ze zásadních prostorů brněnské kavárenské historie. Streetfoodové delikatesy Būcheck a Burger Inn jsou jednoznačně brněnské musthave. A když máte chuť na fine dining, zamiřte do restaurace Signature.

Večer na drink zajděte do stylového podniku Bar, který neexistuje, nebo do originálního Super Panda Circus. Tady klasické koktejlové menu sice nedostanete, za to vás barman na začátek trochu vyzpovídá. Vám poté nezbývá než vyčkat, na jaké chutě vás odhadl a co vám za okamžik přistane za drink na stole.

Nebo si jen tak vychutnejte pohodovou letní atmosféru ulice s pivem v ruce u Výčepu Na stojáka nebo v Lokálu u Caipla. Ani když vyrazíte za hranice Brna, nebudete ochuzeni o gastro zážitek. Na nejlepší buchty si zajeďte do Pavlova do nově otevřené kavárny Marināda viniční dům.

Místo působí naprosto idylicky a překvapí vás pestrá nabídka od výběrové kávy, domácí meruňkovice až po sendviče a jiné dobroty. V Bořeticích můžete navštívit podobně laděné místo, Dvorek :: café wine bistro.

Především venkovní kavárna na dvorku bořetické fary je dotvářena designovými kontejnery, kde můžete ochutnat širokou nabídku moravských vín a k tomu přikusovat sušené klobásy z Řeznictví Halalík, sýry od Klimeše nebo domácí paštiky.

Tyhle dobroty polechtají vaše chuíové buňky, pro pořádný gurmánský zážitek nastavte do navigace obec Klentnici a za kostelem odbočte do Café Fara. Originální výtvory z lokálních surovin v nádherném prostředí najdete v Restaurant Essens nacházející se v Hraničním zámečku Lednicko- valtického areálu. Spojení moravské a španělské gastronomie najdete v Kurdějově v Barrio Gotico Café. Na vinné dobrodružství se vydejte buď do malých sklípků a vináren, kterých najdete v této oblastí nepočítaně. Doporučujeme navštívit i vinaĭství Gotberg, Château Valtice, Obelisk nebo Sonberk, kde vás mimo vína opojí i výhled na vinice a Pálavu.

KDE POBÝVAT

Když začnete putování po Jižní Moravě v Brně, po večerní návštěvě tamních barů budete hledat místo, kam složit hlavu. Na www.amazingplaces.cz najdete množství skvělých tipů na výjimečné ubytování. Pokud cestujete v páru, přímo na Zelném náměstí stojí hotel Anybody, který svou nekonvenčností asi nikde jinde nenajdete. Tady se můžete na jednu noc stát téměĭ kýmkoliv.

Splnit si svou skrytou touhu, nebo se jen dobře pobavit. Od procesu výběru pokoje, přes jeho interaktivní vybavení, až po unikátní „hru“, inspirovanou slavným filmem, která vás čeká na každém pokoji. Pro klasičtější relaxační pobyt vyrazte do penzionu Kůlna. Představte si sami sebe daleko od hluku aut, uprostĭed nedotčené přírody, daleko od každodenních starostí.

Už balíte kufry? Ubytujte se v jednoduše zařízených pokojích ve skandinávském stylu, probouzejte se za zpěvu ptáků a při své ranní kávě na terase bedlivě pozorujte okolí, zda nezahlédnete v oparu pasoucí se srnky. Na čem si opravdu zakládají, to je osobní pĭístup ke každému z hostů.

Chcete vyrážet na túry a prochodit celý Moravský kras nebo naopak celý den lenošit v zahradě? Můžete tu cokoliv, co se vám zamane. Nedaleko Kůlny najdete místo pro všechny vyznavače zdravého životního stylu a aktivního odpočinku, Statek Samsara. Ubytování je inspirováno dlouhými cestami po horských chatách v Nepálu, kam s oblibou vyráží sami majitelé.

Jsou i vášniví gurmáni, a tak samozřejmě nechybí skvělá restaurace v objektu. Okolní pastviny jsou plné dobytku, takže asi nikoho nepřekvapí, že se na menu objevují především pokrmy z masa. Doporučujeme vyzkoušet degustační menu o pěti chodech s vinným párováním. Vaří především z lokálních a sezónních surovin. Menu je neotřelé, mnohdy netradiční. Nebojte se experimentovat.

Posledním naším tipem je penzion Hardy přímo ve Valticích. Nenápadně vyhlížející dům u hlavní silnice v sobě ukrývá kouzelné ubytování v čistě rodinném prostĭedí a především, největší koňakovou galerii v České republice. I když si na tento nápoj pro „tvrdé chlapy“ z vinné révy nepotrpíte, dejte mu šanci a alespoň sklenku ochutnejte. Ani však něžné pohlaví nebude ochuzeno.

Ve Třinácté komnatě penzionu je totiž ukryto na sto druhů Prosecca, což může být příjemnou změnou po všem tom víně na Moravě.

Celý článek si přečtěte ZDE.

Autor: Bety / Amazing Places

TIP NA VÝLET: Kam za dobrým vínem a turistikou? Jedině na jižní Moravu!

Ve Velkých Bílovicích se psala vinařská historie už před více než čtyřmi staletími, kdy zde žili Habáni. Ti prosluli jako skvělí řemeslníci, a především výborní vinaři. Na Moravě postavili řadu sklepů a ten největší se dnes nachází ve vinařství Habánské sklepy. 

Vinařství Habánské sklepy dodnes navazuje na vinařské umění Habánů, tedy na houževnatost, úctu k půdě a révě i pečlivý dohled na každou fázi výroby vína. Tito reformní novokřtěnci se na jižní Moravu dostali díky pozvání Linharta z Lichtenštejna.

Zajímavé:  Chronický zánět močových cest - Vše o zdraví

Sami se nazývali „Hutterovi bratři“ podle svého představeného Jacoba Huttera, ale na Moravě jim nikdo neřekl jinak než Habáni.

Byli výborní řemeslníci, pověstná je jejich pestrobarevná keramika habánská fajáns, prosluli ale hlavně právě jako skvělí vinaři.

Habáni byli mírumilovní lidé, nenosili zbraně a byli proti jakémukoliv násilí. V případě nebezpečí se proto místo boje ukrývali a jako dočasná útočiště jim sloužily v mnoha případech jejich vinné sklepy. „Habáni si své sklepy stavěli velmi důmyslně.

Ten náš při pohledu zvenčí působil jako obyčejný malý sklípek, přitom měl ale ohromnou vnitřní kapacitu, která dokázala pojmout mnoho osob. Ve sklepě se nachází studna.

Díky tomu mohl nabídnout útočiště i na větší počet dní, a to nejen pro Habánské, ale i pro jejich zásoby a zřejmě i některý dobytek, který s nimi nebezpečí přečkával,“ vypráví ředitel vinařství Josef Svoboda.

Vinařství Habánské sklepy chce příběh Habánů šířit dál, proto sestavilo speciální prohlídkový program, který můžete navštívit po celý rok, během léta dokonce i bez objednání.

Do tajů a historie Habánských sklepů proniknete během devadesátiminutové prohlídky, která vede z vinotéky do vinařství, v němž si prohlédnete lisovnu i unikátní dřevěné vinifikátory.

Dále prohlídka pokračuje do dobového i moderního sklepa.

„Hosté během prohlídky ochutnají výběr šesti přívlastkových vín ve vinotéce, kterou zdobí více než 3 500 lahví,“ říká ředitel vinařství.

Kromě bílých odrůd lze degustovat červená vína, která patří díky poloze vinic k nejkvalitnějším na Moravě. V nabídce jsou i výjimečné vzorky, jež ochutnáte pouze v místní vinotéce.

Při pěkném počasí není nic lepšího než si víno vychutnat na venkovní terase.

A pokud se budete chtít vydat i po okolí Velkých Bílovic, zajeďte si třeba na kole do nedalekého Podivína a Lanžhota. Ty jsou také spojeny s dávným působením Habánů. Všude tam totiž pracovali a zanechali své stopy.

Podle legend zde také měli ukrýt svůj zlatý poklad, který si nemohli odnést při rychlém opuštění Moravy v pobělohorské době. Dozvědět se ještě více o jejich legendě lze od letošního jara prostřednictvím hry geocaching.

Habánské sklepy poblíž těchto míst ukryly tři tajemné schránky poodkrývající jejich historii.
„O novokřtěncích, jak se jim také přezdívalo, toho víme mnoho.

Jejich příběh je hezký, a proto se o něj rádi podělíme, jak v rámci prohlídek ve vinařství, tak i nyní prostřednictvím geocachingu,” uzavírá Josef Svoboda.

Když už budete na jižní Moravě, rozhodně nezapomeňte navštívit Lednicko-valtický areál, Mikulov, ale také třeba Hradištěk u Velkých Bílovic. Právě tato kaplička se navíc objevila ve filmu Bobule stejně jako mnoho dalších míst z této vinařské oblasti.

Jaké je a bude víno ročníku 2014? – Vinařství na Soutoku Karel Průša

Na tuto tradiční otázku snad nemůže vinař odpovědět jinak, než tradiční odpovědí: „Jednalo se o vynikající ročník“. Spotřebitel a konzument vína se o pravdivosti tvrzení může přesvědčit sám a udělat si vlastní názor na výsledek práce a schopnosti vinařů.

Ročník 2014 byl u nás i v celé Evropě opravdovou a velmi krutou noční můrou pro vinohradníky i vinaře!

V období, kdy měly hrozny dozrávat, začalo vydatně pršet. Optimisté předpovídali, že pomocí postřiků lze hrozny uhlídat a ochránit od plísní a chorob, a že už brzy pršet přestane. Namísto toho však každým dnem srážek přibývalo.

Zkušeným vinařům postupně docházelo, že vinobraní 2014 nebude o čekání na výběry z hroznů, ale o rychlém sesbírání hroznů pro výrobu alespoň jakostních a kabinetních vín.

Bylo nutné rozhodovat se rychle, protože zcela zdravé hrozny mohly shnít doslova přes noc.

Přitom jsou zdravé hrozny absolutním základem dobrého vína.  Vinař, který čekal na vysokou cukernatost hroznů (tedy vysoké přívlastky), se mohl velice rychle dočkat jen plesnivých hroznů, ztrát množství a především ztrát kvality. Většina vinařů tuto hrozbu chápala a pro rychlý sběr se rozhodla.

A nastal další problém. Hrozny plné vody hnily takovým tempem, že téměř neexistoval způsob, jak je sklidit dostatečně rychle. Technicky to nešlo. Další srážky komplikovaly kvůli rozbahněnému terénu jak ruční sběr, tak i vjezd kombajnů do vinice.

Bilance vinobraní 2014 je děsivá – mluví se o ztrátách až 40%, někde i horší.

Problém se sběrem postupoval dál. U nás na jižní Moravě trvá sběr obvykle asi 10 týdnů. Na podzim 2014 musela být většina hroznů sklizena během 20 dní, což byl neuvěřitelný nápor na zpracovatelské kapacity.

Hrozny bylo potřeba zpracovat třikrát rychleji než obvykle, jiná možnost nebyla. Také bylo nutné zpracovávat méně kvalitní hrozny technologicky mnohem náročněji.

V celé Evropě dokonce několik technologů psychicky zkolabovalo.

A v tomto vypjatém období se ukázalo, jak je který vinařský podnik vybaven technicky a personálně. Proto bych ročník 2014 charakterizoval takto: kde je špičková technika a špičkový personál, tam vznikala i špičková vína.

Jak tedy hodnotíme vína z loňské sklizně?

Především doufáme, že takový ročník, jako byl pro vinohradníky a vinaře rok 2014, nezažijeme alespoň příštích 50 let. Ve vinařství jsme v době vinobraní i přespávali a rodinu jsem téměř neviděl.

Výsledná vína a jejich kvalitu však hodnotím s velkým nadšením. Ani v takto složitém ročníku jsme se nenechali zlomit! Tvrdě jsme pracovali, a to se nám skutečně vyplatilo.

Bylo nutné být důsledný už při nákupu hroznů.

V současné době máme po celé jižní Moravě 11 dodavatelů hroznů a nakoupili jen takové hrozny, které byly relativně zdravé. To znamenalo 7 dodavatelů úplně vynechat, někteří neměli co prodávat.

Technologický přístup k hroznům musel být zcela jiný než při zpracování hroznů naprosto zdravých. Nesměla se udělat jediná chyba. Měli jsme tak ohromné množství práce, že člověk musel jen sklopit oči, nemyslet na to a krok za krokem pokračovat v práci.

Úsilí se však vyplatilo a téměř po půl roce od vinobraní můžeme tvrdit, že jsme vyrobili snad zatím nejlepší víno, od založení vinařství.

Je výhoda či nevýhoda mít vlastní vinice?

V ročnících 2013 a 2014 se projevilo naplno, že pro Vinařství Na Soutoku výhodou nemít vlastní vinice. Mohli jsme si surovinu vybírat a kde byly hrozny nejzdravější, tam jsme je nakoupili. V roce 2013 byly nejlepší hrozny na Znojemsku, proto jsme cca 60% hroznů z této podoblasti. V roce 2014 jsme nakupovali hlavně ze Bzence a z Lipova.

Spolupracujeme jen s těmi nejlepšími, mnohdy opravdu vyhlášenými producenty hroznů a vykupujeme od nich jen kvalitní surovinu. My sami bychom ji tak vypěstovat neuměli. Vysoká kvalita nakoupených hroznů se pak odráží i v ceně vína.

Když pomineme špatné ročníky, je naší základní filosofií vyrábět víno z těch hroznů a odrůd, které mají v určité oblasti nejlepší podmínky. Nakupujeme Sauvignon ze Znojma – Kraví hory, burgundské odrůdy ze Slovácka, modré hrozny z modrých hor (Velkopavlovicko), Ryzlink vlašský a do budoucna i Pálavu z Mikulovska.

Z ročníku 2014 máme nově v sortimentu Rivaner. Je to skvělá odrůda, která při malých výnosech dává úžasně aromatická a svěží vína. Přitom je to obyčejné Müller Thurgau neboli  „Mullerka“.. ????

Ať chutná!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector