Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví

Obsahový marketing e-lékárny je záludná disciplína. Klasické „copy“ poučky tady dostávají na frak. Jasné formulace jsou nahrazeny neurčitými výrazy. A popisy připomínají kroužení kolem horké kaše. Legislativa má jasno v tom, jak má co vypadat, ale převedení do praxe je občas oříšek.

15. 2. 2017 Lucie Tabarová

Ruku na srdce víte, co je lék a co je „jen“ doplněk stravy? Většina normálních smrtelníků nerozlišuje volně prodejné léky a doplňky stravy. Tabletka jako tabletka. Není to totiž na první pohled úplně zřejmé. Obojí koupíte v lékárně a dokonce ve stejné formě (tablety, kapsle, tobolky…).

Léčivé přípravky, s ověřenými léčivými účinky, poznáte až podle SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) kódu a podle označení „registrovaný léčivý přípravek“. Ale tento rozdíl většina spotřebitelů nevnímá. Mají za to, že to, co si koupí v lékárně, je lék. A proto si vysvětlíme základní pojmy, které hýbou světem e-lékáren.

Pro zvídavé duše přidávám – legislativní okénka, která odkazují/citují příslušný zákon, jestli spěcháte klidně je přeskočte, dočtete to i bez nich.

Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví

Co je co? Léky, doplňky stravy a potraviny

Léky

Lék je přípravek, který nám má pomoci, když jsme nemocní nebo jako prevence proti nemoci. Než se nějaký přípravek může „pyšnit“ titulem lék, musí si projít registračním řízením SÚKLu – Státní ústav pro kontrolu léčiv, kde si jeho účinky pořádně proklepnou klinickými studiemi. Všechny léčivé přípravky, které prošly, najdete v databázi SÚKLu.

Legislativní okénko: Oficiální definice léku – léčivého přípravku (dále jen lék) zní podle zákona o léčivech takto: „látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat, nebo látka nebo kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem, nebo použít u zvířat či podat zvířatům, a to buď za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy.“ Dále nám to ještě legislativa upřesňuje na „humánní léčivé přípravky“ tedy léky pro lidi. 

Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví

Doplňky stravy 

Doplňky stravy patří mezi potraviny, ale liší se od nich formou – kapsle, tobolky, pastilky. Jejich úkolem je doplnit to, co nám v jídelníčku chybí. A to hezky koncentrovaně. Nemáte rádi mořské ryby? Zobněte si jód v tabletce.

Legislativní okénko: Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích patří doplňky stravy mezi potraviny.

 „jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.“

Potraviny 

Potraviny asi netřeba moc představovat. Prostě jídlo tak, jak ho známe z nákupního košíku. Ovoce, zelenina, maso, těstoviny, džusy. Kromě klasických potravin sem patří ještě potraviny určené pro zvláštní výživu: bezlepkové potraviny, kojenecká výživa, výživa pro sportovce…

Legislativní okénko: Zákon o potravinách a tabákových výrobcích definuje potravinu následovně: „látky určené ke spotřebě člověkem v nezměněném nebo upraveném stavu jako jídlo nebo nápoj, nejde-li o léčiva a omamné nebo psychotropní látky; za potravinu podle tohoto zákona se považují i přídatné látky, látky pomocné a látky určené k aromatizaci, které jsou určeny k prodeji spotřebiteli za účelem konzumace.“

Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví

Reklama v e-lékárně 

Tím, že mají internetové lékárny produktové popisky a jiné texty k lékům, jsou zákonem považovány za reklamní médium, které podporuje jejich prodej a výdej. Proto spadají pod zákon na regulaci reklamy.

Reklamu ve farmaceutickém prostředí hlídá 7 různých státních orgánů. Ve světe lékárenské e-commerce nás zajímá hlavně:

  • SÚKL –hlídá reklamy na léčivé přípravky. Zaměřuje se hlavně na to, aby spotřebitel na první dobrou rozeznal reklamu na lék od reklamy na doplněk stravy nebo na potravinu.
  • Krajské živnostenské úřady – kontrolují reklamy na doplňky stravy. Jejich pozornost se soustředí na to, aby nebyly doplňkům stravy přisuzovány léčivé/preventivní vlastnosti, které z právního hlediska nemají.
  • Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv – sleduje reklamu na veterinární přípravky. 

Co (ne)můžeme tvrdit

Co vlastně (ne)můžeme v textech a reklamách tvrdit, je legislativně dost tvrdě omezeno.

  • Na e-lékárně musí být všechny léky označeny jako léčivé přípravky např. textem: „registrovaný léčivý přípravek“, musí mít SÚKL kód, schválený popis vlastností, doporučené užívání a příbalový leták.
  • Nesmíte naznačit, že po užívání léku zaručeně dojde ke zlepšení zdravotního stavu, nebo že by se nemocný s jeho pomocí vyhnul lékařskému zákroku/léčbě. NE: „Když si dáte Wobenzym, už NIKDY nebudete nemocní.“
  • Z reklamy na lék by nemělo vyznít, že nemá žádné nežádoucí účinky.
  • U léků bychom neměli vzbuzovat dojem, že se jedná o potravinu/doplněk stravy. NE: „Neslaďte si čaj medem, ale vyzkoušejte sirup Mucosolvan.“
  • Nesmíte léky doporučovat za pomoci vědců, odborníků a veřejně známých osob. To by mohlo zvýšit jeho spotřebu. NE: „Lékaři z Růžovky doporučují pro každé dobré ráno hrst Ibalginu na lačno.“ Pro doplňky stravy a potraviny tato omezení neplatí.
  • Reklama na léky nemá pracovat s motivem strachu. NE: „Kdo nemá doma zásobu Paralenu, zemře!“
  • Reklama na potraviny nesmí mást spotřebitele tím, že slibuje prevenci či léčbu nemoci. Nedá se propagovat ani s odvoláním na nekonkrétní klinické studie. NE: „Američtí vědci zjistili, že velké dávky medu vyléčí i smrt.“ nebo „Med vás ochrání před chřipkou a nachlazením.“
  • Doplněk stravy musí mít jasné označení „doplněk stravy“.
  • U potravin můžeme uvádět výživová nebo zdravotní tvrzení, která nám dovoluje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin. To je tak obsáhlé téma, že by vydalo na několik dalších článků. Možná příště 🙂
Zajímavé:  Anatomie kůže - vše o zdraví

Legislativní okénko: zvídavé duše, které to dočetly až sem, si mohou přečíst celý zákon o regulaci reklamy, kde najdou další informace.

Jasné jako facka, co říkáte? Výše zmíněný výčet toho, co si (ne)můžeme dovolit, není zdaleka úplný. Vybrala jsem jen ty největší špeky, které si na nás legislativa připravila. Článkem se nesnažím bagatelizovat význam legislativních opatření.

Máte taky zkušenosti zkušenosti s „farma“ copy? Podělte se s námi.

Kosmetika nebo kosmeceutika – znáte rozdíl? A co je lepší?

Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví

Malý rozdíl v názvu, ale velký v účincích. Kosmetické přípravky známe a používáme všichni. Kosmeceutické přípravky se odlišují účinnými látkami, které dokáží proniknout do hlubších vrstev pokožky a mají mnohem silnější efekt. Nepůsobí pouze na povrchu, ale vylepšují vzhled pleti zevnitř. Stojí na pomezí mezi kosmetikou a léčivy.

Správně zvolené kosmetické přípravky udržují vaši pokožku relativně zdravou a hydratovanou. Když však dojde na řešení závažnějších problémů souvisejících se stárnutím či akné, jsou příliš slabé. Pokud už vás nebaví zkoušet bez výraznějšího efektu anti-age krémy, možná je načase přesedlat z běžných kosmetických přípravků na ty kosmeceutické.

K jejich používání nepotřebujete lékařský předpis, kosmeceutika jsou něco mezi kosmetikou a léky.

Obsahují velké množství účinných látek ve výrazných koncentracích a na jejich vývoji pracují dermatologové. S termínem kosmeceutika přišel v roce 1984 dermatolog Albert M. Kligman.

Vytvořil ho spojením anglického cosmetics a pharmaceutical. Označil tak přípravky, které stojí na pomezí těchto kategorií.

Je to takový rozdíl? Ano!

Kosmetické přípravky mají pouze dekorativní funkci. Jsou pasivní, udržují status quo vaší pleti. Nejsou neúčinné, ale zmírňují pouze povrchové problémy. Čistí zanesené póry, hydratují, zvláčňují, a tak vylepšují vzhled pokožky.

Kosmeceutické přípravky však fungují opačně – působí na buněčné úrovni, způsobují strukturální změny a vzhled pokožky vylepšují zevnitř. Tedy neřeší jen následky, ale odstraňují zejména příčiny kosmetických a zdravotních problémů Jak to? 

Kosmeceutické přípravky obsahují aktivní látky, které se dostávají do hlubších vrstev kůže. Působí tak nejen na svrchní vrstvě pokožky zvané epidermis, ale pronikají až do dermis. Právě v dermis dochází ke strukturálním změnám pokožky, protože se zde nacházejí fibroblasty produkující kolagen a elastin.

Běžné kosmetické přípravky tak hluboko neproniknou, kosmeceutické přípravky však působí cíleně právě ve spodních vrstvách pokožky. Jejich účinky jsou o mnoho silnější – redukují jemné i hlubší vrásky, sjednocují pigmentaci a eliminují škody napáchané sluníčkem či přirozeným stárnutím. Pleť je tak hloubkově hydratovaná, jasnější a zářivější.

 Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví

Kosmeceutika obsahují klinicky ověřené ingredience, které jsou biologicky dostupné a mají cílený účinek.

Receptury přípravků využívají biorekódovacích technologií, které podporují vlastní schopnost pleti zpomalit proces stárnutí. Výsledný efekt nelze s běžnou kosmetikou vůbec srovnávat.

Je to i proto, že velká část rozpočtu mainstreamových kosmetických společností neputuje do výzkumu a vývoje lepších receptur, ale do marketingu a reklamy.

Jsou pro vás vhodnější kosmetické nebo kosmeceutické přípravky?

Kosmetika Kosmeceutika
hydratace pokožky
exfoliace pokožky
akné
jemné vrásky x
hlubší vrásky x
zpevnění kontur x
hyperpigmentace x

Jaké aktivní látky obsahuje kosmeceutika?

Vývoj kosmeceutických přípravků je většinou dlouhodobý. Vědci a dermatologové pracující na vývoji přípravků využívají nejmodernějších biotechnologických a medicínských objevů, řada jejich receptur je proto chráněna patentem – třeba značka StriVectin jich má aktuálně přes 90.

Přípravky poté prochází řadou laboratorních a klinických testů, ve kterých je ověřována jejich účinnost i bezpečnost. K oblíbeným aktivním látkam v kosmeceutice patří

  • antioxidanty a vitaminy – především retinol (vitamin A)
  • vitamin B, C a E
  • koenzym Q10
  • alfa-lipoová kyselina (ALA)
  • kyselina hyaluronová
  • polyfenoly
  • peptidy, které stimulují produkci kolagenu v pleti.

V neposlední řadě jsou to přírodní výtažky – z aloe vera, hroznových semínek, sóji a zeleného čaje.

Úspěch StriVectinu? Vzácná NIA-114™

Výjimečná účinnost přípravků, kterou potvrdila i řada klinických testů, souvisí především se vzácnou ingredienci NIA-114™ kterou u žádné jiné značky na trhu nenajdete. Jde o patentovanou molekulu niacinu (vitaminu B3).

Vývoj této unikátní technologie trval více než čtyřicet let a podíleli se na něm biochemici Myron a Elain Jacobsonovi. Dvojice zkoumala roli niacinu v regeneraci DNA u rakoviny kůže.

Zjišťovali, které buňky se dokáží ubránit rakovinovému bujení, a objevili zásadní roli niacinu v tomto procesu. Objevili formuli NIA-114, která je velmi vhodnou alternativou k retinolu a působí bez nepříjemných vedlejších účinků.

NIA-114 pomáhá vyhlazovat vrásky a hydratovat pokožku – navíc posiluje kožní bariéru a umocňuje účinnost dalších látek v recepturách přípravků.

Zajímavé:  Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví
  • Váháte? Odpovězte si na jednoduchou otázku:
  • Jak dlouho se ještě chcete ve své kůži cítit dobře a mladě?
  • Vyberte si kosmeceutické přípravky, které cíleně řeší problémy se stárnutím pleti a jejichž receptura byla vytvořena na základě dlouhodobých vědeckých výzkumů.
  • Dost pravděpodobně nebudete litovat teď ani za deset let.
Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví 

 Nejprodávanější kosmeceutické produkty StriVectin 

StriVectin TL Advanced Tightening Face And Neck CreamStriVectin SD Advanced PLUS Intensive ConcetrateStriVectin Advanced Retinol Eye CreamStriVectin Hyperlift Eye Instant Eye Fix

Doplňky stravy by se neměly podceňovat, ale ani přeceňovat

Díky modernímu způsobu života nás mnohem více zatěžuje stres, působí na nás různé negativní faktory, které se projevují nejen na naší fyzické, ale i psychické kondici. Z těchto, ale i jiných důvodů si doplňky stravy našly své místo v moderní výživě. Obracíme k nim naši pozornost stále častěji. Co to vlastně doplňky stravy jsou a k čemu slouží?

Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy? – vše o zdraví
Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Doplňky stravy nemají nahrazovat pestrou stravu, mají ji jen doplňovat

Seženete je bez předpisu v každé lékárně či obchodě. Doplňky stravy nemají nahrazovat pestrou stravu, ale mají ji pouze doplňovat.

Legislativa nám říká: Doplňky stravy jsou potraviny, jejichž účelem je doplňovat běžnou stravu a které jsou koncentrovanými zdroji živin nebo jiných látek s výživovým nebo fyziologickým účinkem, samostatně nebo v kombinaci, jsou uváděny na trh ve formě dávek, a to ve formě tobolek, pastilek, tablet, pilulek a v jiných podobných formách, dále ve formě sypké, jako kapalina v ampulích, v lahvičkách s kapátkem a v jiných podobných formách kapalných nebo sypkých výrobků určených k příjmu v malých odměřených množstvích.

Známe je v podobě vitamínů, minerálních látek, výrobků zaměřených na imunitu, pohybový aparát či svalový růst.

Jaký je ale rozdíl mezi vitamínem C prodávaným jako doplněk stravy a jako léčivo? Léčiva a léčivé přípravky jsou schvalovány Ústavem pro kontrolu léčiv a doplňky stravy spadají pod zákon o potravinách a podléhají notifikaci.

Jak si vybrat doplněk stravy

Jak se mezi doplňky stravy orientovat, co by nás na obalu mělo zajímat a co by tam mělo být uvedeno? Vedle názvu výrobku by se měla objevit informace, že se jedná o doplněk stravy. Důležitější informace ale najdete ve složení. Jednotlivé složky jsou vždy řazeny sestupně. To znamená, že toho, co najdeme na prvních místech, je ve výrobku obsaženo nejvíce.

Uveďme si příklad. Mám zájem o doplněk stravy, který obsahuje zinek. První informace, která by mě měla zajímat, je, kolik zinku obsahuje jedna tableta. Další důležitou informací je i forma, ve které se požadovaná minerální látka ve výrobku vyskytuje.

Podle legislativy se mohou použít pouze určité formy, jak u vitamínů, tak i u minerálních látek. Lidský organismus je složitý a ne vše se v těle využije podle našich představ. Organické formy v porovnání s anorganickými sloučeninami jsou pro tělo více a lépe vstřebatelné.

Z tohoto důvodu je lépe si vybírat výrobek, který obsahuje zinek v podobě glukonanu nebo třeba mléčnanu zinečnatého než oxidu nebo uhličitanu.

Kromě požadavků na označování by se na obalu mělo objevit toto:

  • číselný údaj o množství vitamínů, minerálních látek nebo dalších látek vztažený na doporučenou denní dávku
  • údaje o obsahu vitamínů a minerálních látek, i v procentech doporučené denní dávky
  • doporučené denní dávkování a popřípadě další podmínky použití,
  • varování před překročením doporučeného denního dávkování,
  • upozornění, aby byly výrobky uloženy mimo dosah dětí,
  • upozornění, že doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy.

Zdravotní tvrzení pod kontrolou

Další a často používaná informace, která se udává, je zdravotní tvrzení. Ač podle legislativy doplňky stravy nemohou léčit a ani slibovat prevenci, tak jsme se s touto informací mohli často na obalech setkat.

Tomu už je ale konec a u všech výrobků bychom se měli dočíst ty samé informace. Vznikl seznam tvrzení, které se při splnění daných podmínek mohou používat.

A tak se můžeme na různých doplňcích stravy dočíst, že třeba hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, ale že přispívá i k normální psychické činnosti.

K tématu: Tvrzení na obalech potravin musí být srozumitelná, a hlavně prokázaná

Jsou vůbec doplňky stravy vhodné? Mají své místo v naší výživě? I v této době, kdy se zdá, že máme všeho dostatek, najdou se chvíle, kdy člověk nedokáže 100% pokrýt příjem živin z běžné stravy a potřebuje je doplnit.

Deficit se může vyskytnout při různých dietách, oslabení imunity, alternativních stravovacích návycích nebo naopak u sportovců, kteří mají vyšší potřebu živin. Vhodné jsou při rekonvalescenci nebo v průběhu různých nemocí.

Zajímavé:  Příznaky Hyperfunkce A Hypofunkce Štítné Žlázy?

Jejich význam by se neměl podceňovat, ale taky by se neměl ani přeceňovat.

  • Doplňky stravy jsou přípravky s vysokým obsahem vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších zdraví prospěšných látek.
  • Doplňky stravy nemohou léčit ani slibovat prevenci.
  • Doplňky stravy nejsou léky.
  • Doplňky stravy nemají nahrazovat pestrou stravu, ale mají ji pouze doplňovat.
  • U doplňku stravy sledujte množství obsažené látky a formu, v níž se ve výrobku vyskytuje.

Dále k tématu: Koenzym Q10 už nesmí tvrdit, že prospívá zdraví srdce

Online poradna | BENU.cz

  • 06. 02. 2018 Dobrý den! Je mi 50 let. Začínám mít problémy s bolestmi nohou. Nejvíce mne bolí od kolen dolů. Co je proti tomu nejúčinnější léčba. Přemýšlím o gelu Lioton100000. Děkuji za radu!

    šipka Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení

    06. 02. 2018

    Dobrý den,měla jsem dostat 5.2 menstruaci a nedostala jsem jí je možné že jsem těhotná nebo kdy si můžu udělat test ? Děkuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Erekce a prostata
    • Interakce

    06. 02. 2018

    Mohu užívat DI-PROSTAN když beru Warfarin3 Předem děkuji za odpověď

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Veterina
    • Zažívání

    06. 02. 2018

    Dobrý den, co by jste mi doporučili na průjem u psa? předem děkuji za odpověď.

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Interakce
    • Krevní tlak

    06. 02. 2018

    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.Byla jsem na krvi, výsledky jsou takové.Biochemie:S-Glukoza 5.40, LDL-cholesterol 3.76, S-Triacylglyceroly 1.51. Ostatní metody:Glykovaný hemog.AIC 36.00, S-cholesterol 6.30, HDL-cholesterol 1.85, non-HDLcholesterol 4.45,%HDL-cholesterol 29.4.

    Jsem žena 64 let, užívám 1xdenně Citalec, Prestarium neo, Apo metoprolol. Mám koxartrozu kyč. kloubů a problémy s páteří. Můj obvodní lékař mi předepsal ATORIS 20mg. Mám ale obavy z vedlejších účinků.

    Prosím proto o vyjádření, zda by pro mne byl dostačující ARTERIN, který nemá vedlejší účinky a pomohl by mi ke snížení cholesterolu, samozřejmě s dietou. Předem děkuji a přeji hezký den.

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Těhotenství a kojení

    06. 02. 2018

    Dobrý den,
    je možné čaj samahan pít v těhotenství? děkuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt

    05. 02. 2018

    Prosim o sděleni, zda jsou kapsle stále rostlinného původu. Děkuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika

    05. 02. 2018

    Dobry den,muzete prosim poradit hydratacni denni krem na mastnou plet ?Dekuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres

    05. 02. 2018

    Dobrý den,
    v poslední době trpím nespavostí. V po cca 4 hodinách spánku se probudím a nemohu několik dalších hodin usnout. Nejsem si vědom žádných stresových faktorů v mém okolí. Můžete mi poradit?

    Děkuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Klouby

    05. 02. 2018

    Dobrý den, je to i pro lidi prosim? Diky

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vlasy a Nehty

    05. 02. 2018

    Dobrý den, ráda bych se informovala zda celiak může užívat REVALID tvrdé tobolky na vypadávání vlasů? Děkuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Klouby

    05. 02. 2018

    Dobrý den,
    chci koupit mamince na klouby Barnys Triple blend EXTRA SILNÝ 700g. Je nějaký jiný doplněk, který byste mi doporučili více? Děkuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Erekce a prostata

    05. 02. 2018

    Dobrý den, lze užívat Red 3 při lécích na vysoký tlak a hlavně při užívání Varfarinu ?
    Děkuji za odpověď.

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Interakce
    • Žíly

    05. 02. 2018

    Dobrý den, dnes jsem si u vás koupila lék Aestin-Teva. v pátek jsem měla ledvinovou koliku, dostala jsem kapky Algifen a doporučené léky Aestin. Bojím se je užívat, neboˇtrvale užívám Detralex 2x denně a 1x denně lék Actos 30mg na cukrovku. Detralex a a aESCIN oba jsou na žilní problémy. Mohu užívat tyto léky oba dva? Děkuji

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector