Zvápenatění Včelího Plodu Léčba?

Zvápenatění včelího plodu Léčení je možné provádět například kyselinou mravenčí nebo Formidolovými destičkami. Nicméně kyselina mravenčí zvápenatění včelího plodu spíše jen potlačuje, ale nevyléčí. Ideálním řešením je pak výměna včelí matky, díky které se zvýší čistící pud včel, které pak nákazu zcela odstraní.

Jak zlikvidovat Vcelstvo?

Když včelař najde svůj roj, je to štěstí

Však se také dříve říkalo: Roj za fůru sena. „Ale pokud je roj neznámého původu, měl by se zlikvidovat, protože může zanést do úlu nějakou nemoc. V tom případě přijedou hasiči a roj vysají.

Co napadá včely?

Včelu medonosnou v našich krajích trápí parazit Varroa destructor (český název kleštík včelí). Je to parazit nepůvodní – dovezený z Asie. Tamní včela východní je díky dlouhověkému soužití s roztočem geneticky vybavena schopnostmi, jak jeho populaci ve včelstvu udržet v míře, která včelstvo nezahubí.

Kde můžu mít včely?

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Čím se živí kleštík včelí?

Všechna vývojová stadia kleštíka se živí hemolymfou včel a včelího plodu. Tím nejen ochuzují tělo včely o živiny, ale způsobují i ztráty hemolymfy skrze četná poranění na těle včely. Kleštík přenáší i původce dalších nakažlivých nemocí včel. Samičky roztoče žijí asi dva měsíce.

Jak se projevuje včelí mor?

Nákaza moru včelího plodu se projeví u zavíčkovaného plodu. Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.

Zajímavé:  Čaga: přírodní poklad ze Sibiře pro vaše zdraví – vše o zdraví

Který roztoč způsobuje úhyn včel?

Parazitický roztoč Varroa destructor způsobuje v některých letech úhyn až třetiny včelstev.

Jak převážet včely?

U nás je zvykem převážet včely přes noc na síťovaných dnech se zavřenými česny. Převozy jsou maximálně na pár desítek kilometrů. Tradiční jsou kočovné včelařské maringotky, dnes se stále více využívají palety pro 8-16 včelstev převážené na přívěsech.

Kde koupit včelstvo?

Nejlepší přehled budou mít včelaři v okolí (většinou se navzájem znají), případně z místního včelařského spolku. Včelstvo se dá koupit i čistě ‚komerčně‘ – někteří včelaři si přivydělávají tím, že vychovávají včelstva, která pak prodávají. Mívají inzeráty v časopisech i na internetu, takže se dají najít.

Jak začít včelařit od A do Z?

  1. Zvážit, zda mám pro chov včel potřebné podmínky.
  2. Pořídit si základní pomůcky, viz níže.
  3. Pořídit si včelstva, nejlépe ve formě nákupu oddělků od některého ze šlechtitelských chovů.
  4. V okamžiku, kdy projevíte zájem o chov včel, je vhodné stát se členem Českého svazu včelařů.

Který roztoč ničí včelstva?

Onemocnění varroázou způsobuje roztoč kleštík včelí (Varroa destructor), který parazituje jak na zavíčkovaném plodu, tak na dospělých včelách. Přítomnost tohoto roztoče v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou virózy, chronické otravy či nízká úroveň zoohygieny, působí postupné slábnutí včelstev.

Kde žije včela?

Přirozeným příbytkem včel medonosných byly po tisíce let nejrůznější dutiny, většinou vykotlané staré stromy. I pradávní včelaři, brtníci, pečlivě střežili takto zabydlené stromy a med včelám vybírali přímo z nich.

Jak poznat Varroázu?

Mají zakrslá nebo žádná křidélka, nedovyvinuté nebo chybějící nožičky a kratší zadečky. Tito nakažení a nevyvinutí jedinci nemohou správně pracovat a snižují včelařovi výnosy. Včelař je pozná pouhým okem jednoduše. Dalším projevem varroázy u včel je krátkověkost napadeného jedince.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector