Achillova šlacha – vše o zdraví

Za bolavé achilovky může velmi často přetížení, prochladnutí, špatný běžecký styl nebo nevhodné boty. Někdy se ale příčina bolesti skrývá i jinde než v tréninku.

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Achillova šlacha patří mezi nejsilnější šlachy v lidském těle. Spojuje lýtkový sval a dvojhlavý sval lýtkový s chodidlovým svalem a patní kostí. Achillova šlacha je poměrně špatně cévně zásobena. Nejčastějším místem, kde praská je asi 4 cm nad úponem na patní kost – to je místo kde i nejhůře regeneruje.

Achillova šlacha - Vše o zdravíAchillova šlacha - Vše o zdraví

Jakékoli nepříjemné pocity v okolí Achillových šlach se nevyplácí ignorovat. První příznaky je nejlepší začít hned řešit, hledat možnou příčinu, jinak si zaděláváte na dlouhodobý zánět, který vás může z tréninku vyřadit na mnoho týdnů.

Achillova šlacha - Vše o zdravíNejčastější příčiny problémů

  • Přetížení – vysoká intenzita, rychlé navyšování objemů, náročný terén (bahno, sníh), přetížení achilovek v kopcích…
  • Špatný běžecký styl
  • Svalové nerovnováhy
  • Nevhodné běžecké boty
  • Nedostatečné zahřátí nebo prochladnutí během zátěže
  • Mechanické zranění (zhmoždění, natažení při špatném kroku, úder…)
  • Nedostatek odpočinku a regenerace
  • Špatný pitný režim a mezery v jídelníčku

U posledního bodu se na chvilku zastavíme. Hodně běžců podceňuje dostatek tekutin. Při jakékoli dehydrataci ale šlachy trpí, vysychají a ztrácejí pružnost. Takže i když teď přestala úmorná vedra, nezapomínejte dostatečně pít.

Achillova šlacha - Vše o zdravíDruhým problémem v rámci jídelníčku bývá nedostatek jódu. Málokdo ví, že potíže s Achillovými šlachami jsou velmi často způsobené narušenou funkcí štítné žlázy.

Hodně lidí v naší zemi trpí chronickým nedostatkem jódu(odhaduje se, že tento problém má až polovina Evropanů). Přitom dostatečný příjem tohoto prvku je zcela nezbytný pro tvorbu thyroxinu – hormonu štítné žlázy.

Ten mimo jiné zvyšuje bazální metabolismus, má vliv na hubnutí, vývoj, prokrvení tkání, ovlivňuje pochody prakticky ve všech tkáních a je nezbytný pro vývin centrálního nervového systému.

 Chronický nedostatek jódu snižuje inteligenci, je jedním z hlavních faktorů vzniku obezity, působí deprese a zvyšuje nemocnost na infekční choroby.

 A navíc se nám mohou objevit nepříjemné problémy s achilovkami.

Nedostatek jódu ve stravě je přitom poměrně dobře řešitelný. Nejdosažitelnějším zdrojem jódu jejodizovaná jedlá sůl, mořské ryby (platí, že čím více tuku, tím méně jódu), v létě třešně a višně, nebo si celoročně můžete sem tam koupit Vincentku. Bezkonkurenčně nejlepším zdrojem jódu jsou pak mořské řasy, především kelp.

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Ani v případě, že máte dostatečný přísun jódu v jídelníčku, není ještě zaručeno, že je jód dostatečně vstřebáván. Některé látky totiž vstřebání jódu zhoršují. Tyto látky se označují jakostrumigeny .

Mezi nejběžnější zdroje strumigenů patří zelí, kedlubny, růžičková kapusta, brokolice, květák, sója a další. Běžný pestrý jídelníček s podílem těchto potravin člověka rozhodně nijak neohrozí (naopak jsou výše zmíněné potraviny zdraví prospěšné), ale pokud to s nimi přeháníte, může se projevit nedostatek jódu a snížená funkce štítné žlázy!!

Dostatečný příjem jódu a jeho vliv na hormonální systém souvisí i se zajištěním dostatku zinku a vitamínu A. Vitamín A není jen v mrkvi, ale najdete ho i v brokolici, paprikách, batátech, dýních, mangu, sušených meruňkách, rybách, vejcích, mléčných výrobcích, atd.

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Achillova šlacha - Vše o zdravíKdyž šlacha bolí

Pokud budete řešit zánět achilovek hned při počátečních příznacích (ztuhlost na začátku tréninku, pobolívání po zátěži, bolestivost na omak), obvykle si vystačíte  s nějakou protizánětlivou mastí nebo gelem. Určitě dopřejte achilovkám pauzu – v prvním stádiu zánětu většinou stačí třeba týden.

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Pokud problém neřešíte hned na začátku, tak achilovky začnou bolet i po rozběhání a zánět se začne rozšiřovat. Tady už počítejte s tím, že noha bude potřebovat delší klid (většinou tak 3 týdny) a kromě protizánětlivých mastí je dobré zvážit  i pomoc odborníků – laser, pulsní magnetoterapii, ultrazvuk nebo biolampu.

Pokročilá stádia zánětu už se řeší znehybněním nohy (sádrou) a můžete počítat s několikaměsíční pauzou od běhání.

Achillova šlacha - Vše o zdravíPři zhmoždění achilovky nebo při extrémním zatížení, kdy si způsobíte na šlaše mikrotrhlinky, se obvykle dostaví otok a šlacha bolí (obvykle je i teplá na omak). První pomocí je ledování. Chlazení šlachy pomůže zmírnit otok – dejte pozor na to, že po ledování je šlacha náchylná k natržení.  I v tomto případě můžete použít nějakou protizánětlivou mast.

Určitě nezačínejte s běháním dřív, než bude achilovka v pořádku a přestane bolet. To u achilovek pravidlo číslo 1: NIKDY NEJDI PŘES BOLEST!

Při doléčování problémů je dobré využít tejpování a začínat s tréninkem hodně opatrně.

Nejhorší co můžete udělat je nechat záněty přejít do chronického stádia. Tam už většinou šlacha bolí i v klidu a léčba je na dlouhé měsíce.

Nejlepší je problémům předcházet.

1. Rozcvičení a zahřátí

Nejlepší prevence je důkladné zahřátí a rozpohybování celého těla před běháním. Nepodceňujte ani protažení po tréninku – pomůže odplavit odpadní látky a celkově zlepší pružnost a pohyblivost.

2. Svaly v rovnováze a stabilita

Stejně tak je důležité odstranění svalových nerovnováh – pravidelné posilování a protahování celého těla, včetně oblasti chodidla a kotníků.

Tipy na vhodné cviky pro silnější achilovky najdete v článku Nejlepší cviky pro bolavé achilovky.

Pokud už jste si prošli trápením s achilovkami, pravidelně cvičte s balanční podložkou. Špatná stabilita v oblasti kotníků často způsobuje nadměrné zatížení šlachy.

K posílení svalů v oblasti kotníků a chodidla můžete využít i gumové pásy.

3. Nepodceňujte techniku běhu

I když běháte rekreačně a nanaběháte stovky kilometrů měsíčně, vyplatí se věnovat čas správné technice. Někdy stačí pár hodin tréninku s dobrým trenérem, který vám pomůže odstranit největší chyby.

4. Dobré boty jsou základ

Pokud si nejste jisti výběrem bot, je lepší si nechat poradit od odborníků v nějakém specializovaném obchodě, kde udělají diagnostiku a poradí v začátcích i s vhodným výběrem pro povrch, na kterém budete nejčastěji běhat.

5. Kvalitní ponožky

Teď v chladnějších měsících nenechte šlachy prochladnout. Pokud máte citlivější achilovky, vyplatí se investovat do kvalitních kompresních ponožek nebo podkolenek. Ty vám zajistí nejen odvod vlhkosti a skvělou termoregulaci, ale zlepší i stabilitu a koordinaci svalů.

Pozor si dejte na ponožky, které škrtí v oblasti kotníků.

6. Trénujte s rozumem

Vyhněte se nárazovému přetěžování  a skokovému nárůstu objemů.

7. Dostatečně pijte

Neběhejte dehydratovaní a po tréninku vždy doplňte tekutiny, i když zrovna nemáte pocit žízně.

8. Masírujte a rolujte

Často jsou problémy s achilovkou způsobené nedostatečnou pružností, zajizvením mikrotrhlinek a celkovou ztuhlostí. Kromě protahování je dobré šlachu pravidelně masírovat.

Zatuhlá a zjizvená vlákna, která jsou při obnově tkání špatně položená, mohou při pravidelném rozmasírování opět získat ztracenou pružnost.

Nikdy nemasírujte prochladlou šlachu. Začněte jemnou masáží od patní kosti směrem nahoru k lýtku.

Tip: Pro rychlou pomoc při potížích s achilovkami je vhodná jemná masáž jódovou tinkturounebo homeopatickým jódem.

Skvělou pomůckou pro uvolnění myofascií je roller (pěnový válec). Lýtkové svaly bývají hodně zkrácené, takže jim věnujte pozornost pravidelně. Na rozmasírování lýtek a chodidel můžete samozřejmě využít i tenisák nebo kuchyňský váleček :-).

9. Nepodceňujte regeneraci a spánek

10. Upravte jídelníček

Vaše svaly i šlachy se tvoří z toho, co jíte. Stejně tak jídelníček ovlivňuje schopnost těla bojovat se záněty. Znalost využívání jídelníčku k urychlení regenerace by měla být u sportovců samozřejmostí.

Když už vás achilovky trápí, dbejte především na dostatek omega 3 mastných kyselin (tučné ryby, lněný olej, mletá lněná semínka, konopná semínka, chia, vlašáky…případně suplementujte kvalitní omega 3), zvažte doplňování jódu a často si vařte kvalitní vývary z masa a kostí, které jsou bohaté na kolagen (nebo můžete suplementovat hydrolyzovaný kolagen- vždy přidejte vitamín C). Za zvážení stojí i využití protizánětlivých bylin, které mohou uzdravení urychlit – kurkuma, boswelie….

Zajímavé:  Vliv Jízdy Na Kole Na Páteř?

VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O SPORTOVNÍ VÝŽIVĚ  

Přestaňte se ptát ostatních: „Tak co mám vlastně jíst? Co vlastně jíst před tréninkem a co po tréninku? Jak jíst, když chci hubnout a jak, když chci nabírat svaly?“

Naučíme vás výživě rozumět – žádné obecné rady nebo počítání kalorií, ale praktické sestavování jídelníčku na míru nejen vzhledem k vašim tréninkům a cílům, ale i vzhledem k vašemu somatotypu. Naučíme vás i to, jak zůstat zdraví a jak si pomocí jídelníčku cíleně zvyšovat výkonnost.

Více o studiu, přihláškách i akční slevě najdete na stránkách Kurzu sportovní výživy.

CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Источник: https://behejsrdcem.cz/clanky/bezecke-desatero-pro-zdrave-achilovky/

Trápí vás achillova šlacha? Poradíme vám

Většinou se totiž jedná o zánět šlachy a okolních měkkých tkání. Při chronicitě potíží se tento stav nazývá achillodynie.

Riziko vzniku potíží s Achillovou šlachou (dále jen AŠ) je jednatřicetkrát vyšší u běžců na střední a dlouhé tratě než u neběžecké populace stejného věku.

Často vzniká jako takzvané víkendové poranění – u běžců, kteří přes týden nemají na svůj sport čas a ‚resty‘ dohání o víkendu.

Z pohledu anatomie

Achillova šlacha je nejmohutnější šlachou lidského těla. Jedná se o úpon lýtkového svalstva, které se skládá ze dvou svalů – povrchového a hlubokého. Úponová šlacha je společná.

Svalová bříška mají odlišný průběh a povrchový sval je dokonce dvoukloubový (ovlivňuje pohyb v koleni i kotníku), a proto jsou i biomechanické nároky kladené na šlachu opravdu extrémní.

Pro ilustraci – při chůzi vyvíjí sval větší sílu, než je váha těla – a to až o 20 procent.

Šlacha se upíná na kost patní a přenášením tahu svalů provádí natažení chodidla směrem dolů a ven, ve stoji pak postavení na špičky. Šlacha je velmi málo cévně zásobená. Nejzranitelnější místo je asi 5 centimetrem nad patní kostí, kde je cévní zásobení nejnižší. V tomto místě také šlacha nejčastěji praská.

Lýtkový sval se podílí na vzpřímeném držení těla. Tato skupina svalů má obecně tendence ke zkrácení. Zvlášť je namáhán při technice běhu po špičkách, zde je na místě se strečinku věnovat opravdu důkladně. Aby byla šlacha pevná a přitom pružná, je nutné ji protahovat, a to nejen v jedné pozici, ale i se špičkou vytočenou ven a vtočenou dovnitř. Více v terapii.

Příznaky

Prvním příznakem je bolest. V počátcích nastává pouze v zátěži, po rozvinutí zánětu v oblasti šlachy i v klidu. Zhoršuje se při běhu na špičkách nebo ve stoji na špičkách. Dalšími příznaky jsou otok a krepitus – což je vrzání ve šlaše během pohybu v kotníku. V chronickém stadiu nacházíme i zduření šlachy – na pohmat konzistence malých uzlíků.

Příčiny vzniku

  • nevhodná obuv
  • nekvalitní běh přes špičky
  • nedostatečné prohřátí před tréninkem
  • nedostatečný strečink
  • přetrénování
  • neoptimální postavení nohy (vysoká klenba, nefunkční plochá noha, zvýšené zatížení vnitřní nebo vnější klenby – lze korigovat vhodnou obuví)
  • neoptimální postavení kolen (kolena do X nebo do O)
  • nestejná (a nekorigovaná) délka dolních končetin
  • běh po nevhodném terénu (tvrdý povrch, štěrk)
  • náhlá a prudké změny běhu – skok, prudké zastavení apod.
  • nevyléčený předchozí úraz
  • prochladnutí v kombinaci s výrazným zatížením
  • metabolické a hormonální poruchy
  • určitou roli mohou hrát i revmatické poruchy
  • snížené prokrvení aker (rukou, nohou) – je uváděno jako rizikový faktor v zahraničních zdrojích

Nejlepší léčbou je prevence. Pokud s během teprve začínáte, navyšujte zátěž postupně, klaďte důraz na správnou běžeckou techniku. V ideálním případě vše konzultujte v běžecké škole, nebo so vzdělávejte alespoň sami.

Problémy řešte ihned, nečekejte, že se to ‚vyřeší samo‘. Ve většině případů se to nevyřeší a dalším namáháním dochází ke zhoršení zánětu a ke zvýšení rizika ruptury (prasknutí) šlachy.

Léčba

  • přechodné vyloučení sportovní zátěže
  • podpatěnka, eventuálně speciální ortéza na Achillovu šlachu
  • opatrný strečink (protahujeme do pocitu tahu, rozhodně ne do bolesti)
  • excentrická svalová cvičení (cvičení, ve kterých sval pracuje ve fázi natahování – viz dále)
  • v akutní fázi aplikace chlazení
  • fyzioterapie – měkké techniky na oblast šlachy a lýtkového svalu, ultrazvuk, laser, kineziotape

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Příklad techniky kineziotapu na Achillovy šlachy

  • enzymoterapie
  • v poslední době se v léčbě tendinopatií využívá aplikace rázové vlny
  • opich AŠ se v dnešní době už nedoporučuje

Nejdůležitějším opatřením je (bohužel) přestat běhat, neboť každá další zátěž zánět zhoršuje. Při běhu dochází také ke změně běžecké techniky.

Bolest šlachy způsobí, že běžec mění svůj krokový cyklus a přetěžuje tak i další struktury na dolní končetině.

V případě potíží je opravdu lépe se běhu načas vzdát než řešit chronický zánět šlachy, v nejhorším případě její rupturu (prasknutí). Méně je někdy opravdu více a sebezapření se v tomto případě vyplatí.

Strečink je základ

Protahujte AŠ, klasicky v rovném držení chodidla, nezapomínejte však na pozici s vtočeným chodidlem dovnitř a s vytočeným chodidlem ven.

Aplikujeme obecné zásady strečinku – sval uvést do tahu (sval má více nervových zakončení, proto cítíme tah dříve ve svalovém bříšku než ve šlaše), jenže pozor, do tahu, nikoliv bolesti, vydržte asi 15 až 20 sekund.

Pokud se během této doby tah ve svalu sníží, dotáhnout do další pozice.

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Protahování lýtka

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Hamstringy – správně

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Hamstringy – špatně

K využití jsou i sofistikovanější metody strečinku – postfacilitační strečink, spray and stretch, Sölvebornova metoda, Holtova metoda a jiné.

Protahujeme i zadní stranu stehna, hamstringy, protože takto svalová skupina funkčně souvisí: nejlépe ve stoji, nohu položte na vyvýšenou podložku, proveďte rovný předklon (pohyb se děje v kyčelním kloubu, nikoliv v bederní páteři), pokud cítíte tlak pod kolenem a ne v mase svalů na zadní straně stehna, doporučuji lehké pokrčení kolene. Neopírejte se rukama o stehno – vede to k přílišnému tlaku směrem do prolomení kolenního kloubu.

Excentrické cvičení na lýtkový sval

Cvičení se provádí na stupínku, a to ve dvou variantách – s nataženým kolenem a s pokrčeným kolenem, tak, aby se procvičily oba výše zmiňované svaly. Cvičení se doporučuje provádět dvakrát denně každý den v týdnu po dobu 12 týdnů, po této době třikrát týdně. Počet opakování – dle tolerance zátěže.

Samotné provedení cviku: ve stoji na jedné noze v neutrální poloze, tedy 90 stupňů v kotníku, provedeme pomalé spuštění směrem dolů do protažení lýtka. Položíme na stupínek druhou nohu, která nás vytáhne nahoru (pohyb nahoru bolestivou nohou neprovádíme).

V klidovém období (bez bolesti) je vhodné cvičit obě nohy – preventivně. Doporučuji cvičit v botách – na boso jsem měla pocit, že mi noha moc dlouho nepožije a cvičení tak bylo limitováno bolestivým opřením chodidla o hranu stupínku než vlastní zátěží lýtkových svalů.

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Cvičení s nataženým kolenem

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Cvičení s pokrčeným kolenem

Fyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.Žije a pracuje v Brně.

Источник: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/bezcova-achilovka-jak-predejit-problemum.A140804_112845_behani_fro

Zánět Achillovy šlachy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Zánět Achillovy šlachy (latinsky Tendinitis Achillei) patří mezi nejčastější onemocnění ze skupiny tendinopatií (onemocnění šlach) a postihuje častěji muže než ženy. Nejčastěji k němu dochází v případě, kdy je šlacha vystavena příliš velkému zatížení. Achillova šlacha připojuje bércové svaly ke kosti patní a nachází se na dolní končetině mezi lýtkem a patou. Jde o největší šlachu v těle, která se dokáže vyrovnat i s extrémně velkým zatížením. Přesto je ale náchylná k poranění.

Zajímavé:  Závislost Na Počítači Léčba?

V tomto článku se dozvíte co je zánět Achillovy šlachy, jaké jsou jeho příčiny, příznaky, možnosti diagnostiky, léčby a prevence.

Co je zánět Achillovy šlachy?

Zánět Achillovy šlachy je onemocnění ze skupiny tendopatií (nemocí šlach), které nejčastěji vzniká kvůli dlouhodobému přetěžování Achillovy šlachy cvičením nebo sportovními aktivitami, při kterých dochází k nárazům chodidla do pevné podložky (například běhání, košíková, fotbal nebo jiné kontaktní sporty a sportovní aktivity, které vyžadují běhání) (1, 2).

Vzhledem k tomu, že se ze zánětu Achillovy šlachy může vyvinout závažnější stav, jako je natržení nebo prasknutí této šlachy, je velmi důležité neprodleně zahájit správnou léčbu tohoto onemocnění, která někdy může spočívat jen v pouhém dodržování odpočinkového a klidového režimu nebo změně sportovní obuvi či druhu cvičení. V závažných případech nebo při traumatickém poškození Achillovy šlachy, kdy došlo k jejímu natržení nebo úplnému přetržení, může být nutná operace.

Příčiny vzniku zánětu Achillovy šlachy

Toto onemocnění může být způsobeno řadou různých faktorů. Některých se můžete poměrně snadno vyvarovat, avšak dalším se moc bránit nelze, protože souvisí se změnami, kterými lidské tělo během života prochází s věkem. Je tedy nutné vzít váš aktuální zdravotní stav a věk v potaz při sportování a fyzické námaze a Achillovu šlachu zbytečně nepřetěžovat.

Mezi hlavní příčiny zánětu Achillovy šlachy patří (3):

  • používání nevhodné nebo obnošené obuvi při běhání/sportování
  • vynechání pořádné rozcvičky a protahovacích cviků přes zahájením provozování sportovních aktivit
  • přecenění vlastních sil a snaha ‚naložit si‘ příliš velkou zátěž (například značné prodloužení doby běhání nebo doby provozování sportovních aktivit, apod.)
  • běhání po tvrdém/nerovném povrchu
  • předchozí zranění lýtkového svalu, který v případě poškození ztrácí pružnost, což značně zvyšuje zatížení a napětí Achillovy šlachy
  • předčasné zařazení běhání do kopce nebo do schodů do cvičebního plánu
  • náhlé zvýšení fyzické námahy, jako například v případě sprintu před cílovou páskou nebo prudké a rychlé změny pohybu (například při hraní tenisu nebo squashe).

Zánět Achillovy šlachy může být také způsoben anatomickými poměry v oblasti dolní končetiny, nohy a paty. Pokud například někteří lidé nemají dobře vyvinutou klenbu nožní (nebo u nich došlo k jejímu zborcení), je jejich Achillova šlacha více namáhána.

Shrnutí: Mezi nejčastější příčiny zánětu Achillovy šlachy patří nošení nevhodné obuvi při sportování, nedostatečné rozcvičení před sportem, přecenění vlastních sil, běhání po tvrdých površích, zranění lýtkového svalu, běhání do kopce či schodů asporty vyžadující časté prudké změny pohybu (například tenis, squash nebo košíková).

Než přistoupíme k příznakům onemocnění, je dobré si vysvětlit rozdíl mezi symptomem a příznakem, protože se to často plete. Symptom je něco co dokáže popsat jen samotný pacient, zatímco příznak je něco co vidí ostatní lidé (například lékař). Příznak je tedy venkovní projev nemoci (například vyrážka). Zatímco symptom je například bolest, protože je subjektivní.

Nejcharakterističtějším příznakem zánětu Achillovy šlachy je postupně narůstající bolest, která se zhoršuje s časem.

Mezi ostatní možné příznaky a symptomy zánětu Achillovy šlachy (3):

  • otok Achillovy šlachy v místě, kde se šlacha dotýká kosti patní
  • pocit ztuhlosti v bércové části dolní končetiny
  • pocit slabosti a pomalé reakce v bércové části dolní končetiny
  • lehká bolest bérce po běhání či cvičení, která se stále zhoršuje
  • bolest Achillovy šlachy při běhání nebo několik hodin po skončení běhání
  • větší bolest při rychlejším běhu (například sprint) nebo při chůzi nahoru do schodů nebo po delším namáhání (například po dlouhodobém běžeckém lyžování nebo běhu v terénu)
  • Achillova šlacha je nateklá nebo se na ní vytvořila boule
  • pokud se Achillovy šlachy dotknete, ozve se zapraskání anebo šlacha ‚vrže‘ při pohybu.

Shora uvedené příznaky se mohou vyskytnout i u jiných onemocnění, a tak je pro stanovení přesné diagnózy nutná návštěva lékaře, který provede příslušná vyšetření.

Shrnutí: Nejčastějším příznakem zánětu Achillovy šlachy je postupně narůstající bolest, zhoršující se s časem. Dalšími příznaky jsou otoky, pocit ztuhlosti a slabosti bérce, bolest při běhání a po něm a ‚vrzání‘ šlachy při pohybu.

Diagnostice Achillovy šlachy předchází důkladné vyšetření lékařem, který se pacienta vyptá na symptomy a následně provede kompletní fyzikální vyšetření.

Při vyšetřování Achillovy šlachy se lékař bude lehce dotýkat Achillovy šlachy, okolí patní kosti a bérce s cílem přesně lokalizovat místo bolesti nebo zánětu.

Současně lékař pacienta požádá o provádění testovacích pohybů (ohýbání špičky nohy nahoru a dolů, otáčení nohy do stran, chůze, apod.) s cílem zjistit rozsah pohybů a pružnost Achillovy šlachy.

V případě potřeby lékař může využít zobrazovací metody jako další podpůrnou možnost diagnostiky zánětu Achillovy šlachy.

Pro vyšetřování Achillovy šlachy lze využít například následující zobrazovací metody:

  • Rentgenový snímek
  • Magnetická rezonance
  • CT
  • Ultrazvuk

Vyšetření Achillovy šlachy s pomocí zobrazovacích metod slouží zejména k tomu, aby bylo vyloučeno jiné postižení a přesněji se lokalizovalo místo zánětu nebo stupeň poškození šlachy.

Shrnutí: Diagnostika zánětu Achillovy šlachy je založena na fyzikálním (ortopedickém) vyšetření, rentgenu, magnetické rezonanci, CT a ultrazvuku. Nejčastěji se ze zobrazovacích metod používá ultrazvuk a magnetická  rezonance, která nejlépe zobrazuje funkční poruchy měkkých tkání.

Hlavním smyslem léčby Achillovy šlachy je ulevit od bolesti a zmenšit otok. V závislosti na závažnosti onemocnění a na tom, zda je pacient aktivním sportovcem či nikoli, volí lékař vhodnou léčbu (2).

Většinou vám lékař doporučí kombinaci níže uvedených léčebných postupů:

  • Ledové obklady – přiložení ledových obkladů na bolestivou nebo zánětem postiženou Achillovu šlachu vede k úlevě od bolesti a příznaků zánětu.
  • Odpočinek – poskytuje tkáni čas na zhojení. Způsob odpočinku závisí od závažnosti symptomů. U méně závažných případů stačí jen omezit četnost sportovních aktivit, zatímco u závažných zánětů nebo poškození může být nutné zcela vysadit pohybové aktivity na dobu několika dnů či týdnů.
  • Zvednutí postižené nohy – lékař vám může doporučit, abyste otok Achillovy šlachy zmenšili tak, že si lehnete na gauč nebo na postel a postiženou nohu zvednete nad úroveň srdce a vhodným způsobem podložíte (například polštářem nebo dekou, apod.).
  • Cvičení a protahování – v některých případech lékař doporučí vhodnou rehabilitaci a pošle vás k fyzioterapeutovi nebo rehabilitačnímu lékaři, kteří vás naučí vhodná cvičení na protažení a uvolnění Achillovy šlachy. Pravidelné cvičení a protahování je nutné zejména po operaci, aby nedošlo k omezení funkčnosti Achillovy šlachy či k jejímu nežádoucímu zkrácení. Cvičení jsou zaměřena na posílení lýtkového svalu, což v konečném důsledku vede ke snížení tahu na Achillovu šlachu.
  • Léky proti bolesti – v případě déle trvající bolesti je možné užívat takzvaná nesteroidní antiflogistika (léky proti zánětu, které neobsahují steroidy). Do této skupiny patří například Ibuprofen (lidově Brufen), který působí proti zánětu i proti bolesti. Je nicméně důležité pečlivě číst příbalový leták k těmto léčivům a užívat je v souladu s doporučením výrobce. Pokud navíc trpíte astmatem, onemocněním ledvin nebo jater, poraďte se s lékařem předtím než jakékoli léky začnete užívat.
  • Injekce steroidů – mohou snížit otok Achillovy šlachy, ale je potřeba je provádět se zvýšenou opatrností a výhradně na doporučení lékaře, protože u těchto injekcí existuje zvýšené riziko prasknutí šlachy. Proto se tento zákrok provádí výhradně v lékařské ordinaci a pod kontrolou ultrazvukem, což riziko ruptury Achillovy šlachy podstatně snižuje.
  • Kompresní bandáže a ortézy – se používají ke snížení tahu na Achillovu šlachu a k urychlení hojení. Kromě ortéz a bandáží existují i speciální vložky do bot, které rovněž snižují napětí Achillovky a pomáhají tak při hojení poranění.
  • Pulzní rázová vlna – jde o novou metodu léčby zánětlivých i nezánětlivých onemocnění s pomocí zařízení, které mění vzduchové vlny na zvukové vlny, které se vpustí do postižené tkáně a vyvolají v ní hojivé a reparační procesy. Kromě léčby zánětu Achillovy šlachy lze tuto metodu využít také při léčbě jiných ortopedických problémů (tenisový loket, patní ostruha, apod.).
  • Chirurgický zákrok – operace se provádí s cílem opravit poškozenou Achillovu šlachu, pokud v důsledku jejího nadměrného namáhání nebo dlouhodobého zánětu došlo k jejímu prasknutí nebo natržení. Někdy lékař může doporučit operaci i v případě, kdy ostatní shora uvedené metody selžou a pacientovi nepřinesou úlevu.
Zajímavé:  Priznaky Po Vysazeni Antikoncepce?

Shrnutí: Léčba zánětu Achillovy šlachy je komplexní a závisí na závažnosti příznaků. Někdy postačí ledové obklady, odpočinek, rázová vlna nebo odpočinek, zatímco v závažnějších a bolestivějších případech vám lékař může aplikovat injekci kortikosteroidů na úlevu od zánětu nebo doporučit operaci, pokud nelze problém řešit jinak.

Hlavní komplikací zánětu Achillovy šlachy jsou degenerativní změny Achillovy šlachy (takzvaná tendinóza Achillovy šlachy). V důsledku degenerativních změn je pak šlacha náchylnější k rozsáhlému poškození, což může vyústit až v přetržení (rupturu) Achillovy šlachy, která je velmi bolestivá a její léčba je dlouhodobá.

Achillova šlacha - Vše o zdraví

Prevence zánětu Achillovy šlachy

Přestože nelze zcela zabránit vzniku zánětu Achillovy šlachy, existují určitá preventivní opatření, jejichž dodržování sníží riziko vzniku tohoto onemocnění. Mezi tato preventivní opatření patří:

  • Střídejte pohybové aktivity – střídání sportovních činností s vysokým a nízkým zatěžováním Achillovy šlachy (například běh x plavání) je vhodnou formou prevence, protože se střídají dny, kdy je šlacha hodně zatěžovaná s dny, kdy si může odpočinout.
  • Omezení některých cvičení – některá vysoce namáhavá cvičení je potřeba omezit, zejména s přibývajícím věkem. Jedná se například o běhání do vrchu nebo do schodů, apod.
  • Noste kvalitní obuv a vyměňte jí, pokud je obnošená – noste takovou obuv, která dostatečně zpevňuje kotník a podporuje nožní klenbu. To vše přispívá ke zmenšení tlaku na Achillovu šlachu. Pokud je obuv opotřebená nebo obnošená, vyměňte jí za novou.
  • Používejte ortopedické vložky do bot – ortopedické vložky do bot podporují nožní klenbu a snižují tak tlak na Achillovu šlachu. Toto řešení můžete využít v případě, kdy nechcete měnit boty.
  • Protahovací cvičení – před každou sportovní činností i po ní byste se měli pořádně protáhnout. Nezanedbávejte protahovací cviky, které je nutné provádět pomalu a pečlivě, a to i ve dnech, kdy odpočíváte. Zvyšujete tím pružnost Achillovy šlachy a posilujete lýtkové svaly.
  • Postupné zvyšování zatížení – k poranění Achillovy šlachy dochází zejména v případě, kdy je šlacha vystavena prudkému nadměrnému zatížení. Proto je důležité zátěž zvyšovat postupně a nepřetěžovat Achillovu šlachu prudkými rázy a pohyby.

Shrnutí: Nejlepší prevencí zánětu Achillovy šlachy je nepřeceňovat své síly a postupně zvyšovat zátěž. Velmi důležitá je také kvalitní obuv.

Zánět Achillovy šlachy patří mezi častá onemocnění šlach, které postihuje zejména muže. Častou příčinou tohoto onemocnění je nevhodná (nekvalitní) obuv, přecenění svých sil a nedostatečné rozcvičení před sportovními aktivitami. Nejčastějším příznakem zánětu Achillovy šlachy je bolest, která postupně zesiluje a může člověka trápit i řadu týdnů.

Dalšími příznaky jsou otoky a pocity tlaku a tahání v lýtku. Léčba zánětu Achillovy šlachy spočívá jednak v režimových opatřeních (odpočinek, ledování), v aplikaci léků (kortikosteroidových injekcí) nebo v chirurgickém výkonu.

Se zánětem Achillovy šlachy se nejprve obraťte na svého praktického lékaře, který vás odešle na ortopedii, pokud nedokáže toto onemocnění zaléčit sám. 

Источник: https://cs.medlicker.com/376-zanet-achillovy-slachy-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba

Zranění/zánět Achillovy šlachy

Achillova šlacha je největší šlacha v lidském těle tvořící úpon trojhlavého svalu lýtkového (m. triceps surae).

Ke vzniku jejího zánětu či dokonce ruptury vede většinou dlouhodobé přetěžování při sportech, u kterých dochází k nárazům chodidla na pevnou podložku při doskocích nebo u kterých dochází k rychlým změnám směru pohybu či prudkým odrazům jako je například při fotbalu, volejbalu či běhání.

K jejímu poškození může docházet u rekreačních sportovců, kteří se sportovní aktivitě věnují nárazově, i u sportovců kteří se k ní po delší době klidu vracejí. Na její narušení mají vliv biomechanické i traumatické příčiny či metodické a tréninkové chyby. Řadíme zde například poruchu odvíjení nohy při došlapu, nedostatečné rozcvičení či regenerace, nevhodnou obuv tlačící na úpon Achillovy šlachy či nezajišťující dostatečný odraz nebo technika běhu přes špičky se současným zkrácením lýtkových a stehenních svalů, nedostatečná ochrana proti chladu aj.

K zánětu Achillovy šlachy dochází v důsledku vzniku mikroruptur při dlouhodobém přetěžování nebo k němu dochází v důsledku hromadění odpadních látek z nedostatečného průtoku krve šlachou.

Zpočátku se objevuje zduření Achillovy šlachy spojené s bolestí po a pak i při pohybových aktivitách, v horších případech i při běžných denních činnostech nebo v klidu.

Úpon šlachy na patní kost je bolestivý na dotek a je přítomno i vyšší napětí svalů plosky nohy i lýtkového svalstva.

V případě neřešení dlouhodobého přetěžování a přítomnosti zánětu může dojít k ruptuře Achillovy šlachy, která se nejčastěji trhá 2 – 6 cm nad patní kostí, kde je nejtenčí a nejméně prokrvená. K její ruptuře může docházet i v místě přechodu šlachy do svalu (musculotendinózní spojení). Při ruptuře Achillovy šlachy je pociťována prudká bolest s pocitem prasknutí, dochází k vytvoření hematomu a na dotek je cítit místo přetržení. Dále je přítomna nemožnost stání na špičce.Jako léčba zánětu Achillovy šlachy je doporučováno vyloučení zátěže, ledování, fokusovaná rázová vlna, kineziotaping, protahování svalů dolních končetin a cvičení na zlepšení propriocepce a stabilizace hlezenního kloubu. Pokud již dojde k ruptuře Achillovy šlachy je provedena operační léčba, která spočívá v otevřené revizi a sutuře šlachy spolu s přiložením sádrové fixace na dobu 6 týdnů. Pacient po dobu tří měsíců od úrazu odlehčuje dolní končetinu pomocí francouzských holí.

Cíle terapie u ruptury Achillovy šlachy jsou po sejmutí sádrové fixace následující: ovlivnění otoku a uvolňování jizvy, obnovení rozsahů pohybů v hlezenním kloubu, protažení zkrácených svalů dolních končetin, obnovení propriocepce a stabilizace hlezenního kloubu, zlepšení stereotypu chůze, stabilizace stoje a chůze, koordinace pohybů dolních končetin.

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření.

Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.

Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert.

MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).

Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Источник: https://www.fyzioklinika.cz/navody-na-cviceni-vse/pretizene-tkane/achillova-slacha

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector