Akné na krku – vše o zdraví

Říká se, že kůže je oknem do života člověka – je odrazem aspektu jeho zdraví, zvyků, životního stylu, charakteru a osudu. Na kůži se ve formě vrásek, rýh, jizviček, zbarvení a skvrn zaznamenává, jak na tom nyní jsme i čím jsme si již prošli.

Tělo je natolik důmyslné a inteligentní, že pokud je v s ním vše v pořádku, naše kůže vypadá zdravě a zářivě. Pokud se ale v těle objeví nemoc nebo jakákoliv nerovnováha, projeví se to změnou barvy, tvaru, textury nebo vzhledu obličeje.

Naše tělo je tak mocné, že svůj stav projevuje různými způsoby a jen čeká, až se v nich naučíme číst.

To, co v dnešní době nazýváme „mapování obličeje“ ve skutečnosti pochází ze starověké čínské praxe „čtení obličeje.

“ Čínští lékaři, vědci a další odborníci věřili, že v obličeji se projevuje zdraví, štěstí a energie osoby a že při značných zkušenostech si lze vytvořit fyzický, psychický a emocionální profil daného jedince díky důkladnému zkoumání tvaru a stavu obličeje.

Na základě vzhledu obličeje tak mohli určit osobnostní a povahové vlastnosti jedince a stejně tak onemocnění a poruchy jeho těla. Dnes nám diagnostika obličeje slouží zejména určení onemocnění.

Z obličeje se tedy dá vyčíst nerovnováha v jednotlivých orgánech. Já jsem se podrobněji zaměřila na diagnostiku akné na všech částech obličeje a vše shrnula do tohoto článku.

Co tedy signalizuje akné na jednotlivých částech obličeje? To se dozvíte níže…

Akné na krku - Vše o zdraví

Čelo

Pupínky na čele úzce souvisí se zažíváním. Stálo by za to přehodnotit to, jak se stravujete a vypátrat, zda máte alergii na nějaké potraviny (možná vám způsobují problémy se zažíváním). Na čele se také hodně projevuje stres a přetížení organismu.

TIP – Jezte méně průmyslově zpracovaných potravin a omezte tuky. Zvyšte příjem antioxidantů, například pitím zeleného čaje nebo přidáním listové zeleniny do vašeho jídelníčku.

Ujistěte se, že vypijete během dne dostatek čisté, neperlivé, neochucené a nejlépe filtrované vody.  Ráno vám pomůže teplá voda s citronem a večer můžete popíjet heřmánkový čaj.

Zařaďte do svého denního režimu relaxační techniky pro redukci stresu a také meditaci.

Spánky a oblast mezi obočím

Tato oblast je spojena s játry. Pokud se vám objevují pupínky mezi obočím nebo na spáncích, měli byste si hlídat příjem alkoholu.

V této oblasti se také nejdříve projevují potravinové alergie a vše, co nadměrně zatěžuje játra, proto stojí za to, prověřit možnou alergii na potraviny.

Podle psychosomatiky jsou játra spojena s nevyjádřenými emocemi, zejména zlostí.

TIP – Omezte používání soli, konzumaci mléčných výrobků a mastných jídel a celkově potravin, které překyselují váš organismus. Zařaďte do svého denního režimu lehké cvičení a dostatek spánku.

Oblast pod očima

Oční okolí se vztahuje k ledvinám. Pupínky, ale i tmavé kruhy pod očima mohou značit dehydrovaný organismus.

TIP – Omezte příjem kofeinu a soli a naopak navyšte příjem čisté vody.

Pravá tvář

Pravá tvář je spojena s plícemi. Ložiska akné na pravé tváři jsou často spojována s vysokým příjmem cukru.

TIP – Pravidelně relaxujte, provádějte dechová cvičení (hlavně vědomé a hluboké dýchání).

Nos

Pupínky na nose signalizují problémy se srdcem. Pokud se vám na nose často objevují pupínky, stálo by za to zkontrolovat váš krevní tlak i hladinu cholesterolu.

Také si ověřte, zda přijímáte dostatek vitamínu B a omega 3 a 6. Příčinou černých teček na nose může být i nesprávné čištění pleti, nebo velká míra stresu a příliš slaného a kořeněného jídla.

Levá tvář

Zatímco pravá tvář souvisí s plícemi, tak levá tvář souvisí opět s játry. Proto se při nadměrném výskytu pupínků v této oblasti doporučuje zařadit do stravy více zásaditých potravin.

TIP – Zařaďte do jídelníčku více listové zeleniny, také brokolici, řepu, okurku, zázvor. Omezte příjem mléčných výrobků a cukru. Pravidelně vyměňujte polštáře, na kterých spíte a také pravidelně čistěte svůj mobilní telefon, s kterým přichází vaše pleť každodenně do styku.

Akné na krku - Vše o zdraví

Oblast nad rty

Pupínky nad rty můžou značit problémy s tlustým střevem a trávením.

TIP – Zařaďte do svého jídelníčku více vlákniny, nejezte pozdě v noci (jezte nejpozději 3 hodiny před spaním). Ke zlepšení můžou přispět i kvalitní probiotika, která napomůžou správnému trávení a taky vylučování.

Oblast kolem úst

Pokud se vám objevují pupínky hlavně kolem úst, příčinu můžete hledat nejdříve ve své stravě, protože tato oblast je spojena se střevy a játry.

TIP – Omezte příjem kořeněných a mastných jídel a naopak navyšte příjem vlákniny.

Spodní část obličeje

Oblast dolní částí obličeje je úzce spojena s hormonálním systémem. Pupínky můžou být způsobeny i častým kontaktem vašich špinavých rukou s pokožkou na obličeji.

TIP – Pokud často trpíte hormonálním akné, vyzkoušejte vhodné doplňky stravy na vyrovnání hladiny hormonů. Navyšte také příjem listové zeleniny, vody a dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek. Pupínky kolem brady se ženám objevují zejména v době kolem ovulace a před menstruací vlivem hormonálních výkyvů.

Akné na krku - Vše o zdraví

Krk

Oblast krku je spojována s imunitním systémem, proto mohou pupínky na krku naznačovat, že vaše tělo bojuje s infekcí a brání se onemocnění. Dává vám najevo, že potřebujete zpomalit.

TIP – I když máte pocit, že nemůžete a nejde to, odpočívejte! Dopřejte si horkou vanu s epsomskou solí a vonnými oleji, zacvičte si jógu a nezapomeňte na přísun vitamínů.

Pokud vás zajímají podrobnější příčiny akné a jejich konkrétní řešení, najdete je v e-booku Uzdrav svou pleť.

Pomáhám lidem vyléčit jejich akné holistickou cestou. Na základě osobních zkušeností s akné přináším inspiraci pro zdravou pleť a celkovou osobní spokojenost. Můžete nahlédnout do mého příběhu.

Jsem autorkou e-booku Uzdrav svou pleť, který čtenáře provází holistickou léčbou akné. Více o e-booku najdete tady >>

Источник: https://uzdravsvouplet.cz/co-vam-akne-rika/

Mapa obličeje, aneb co ukazuje akné

Akné může mít mnoho příčin, na dvou věcech se však shodneme vždy. Je to nepříjemné, nehezké a obtěžující a rozhodně to ukazuje na něco, co se děje uvnitř.

Pokud se vám pupínky objevují stále na jednom místě, např. nad nosem mezi obočím, je dobré se zasoustředit na orgán, který je zrovna s touto částí obličeje spojen. Připravili jsme pro vás celkem jednoduchou mapu a vybrali základní bylinku či doplněk stravy, které můžete pro vnitřní harmonizaci zkusit.

Je-li akné hojné a tvoří se bolavé furnunkly, boláky či cysty, tak je to trochu složitější než tato mapa, ale začít se někde musí. 

Tato mapa se týká především kopulovitých pupínků s bílým vrškem nebo malých červených pupínků.

Z pohledu čínské medicíny se vždy jedná o nějaké ‚vlhké horko‘ nebo ‚horko‘, které je potřeba vyloučit či zchladit. Dle toho jsem i vybírala byliny, které jsou uvedeny obrázku (v závorce).

  • Giovanni Maciocia ve svém díle Diagnostika v čínské medicíně uvádí:
  • Vřídky nad jařmovým obloukem vždy ukazují na jedovatou horkost v žaludku.
  • Vřídky na nose jsou z vlhka a horka ve slezině a plících.
  • Vřídky v oblasti bradavkového výběžku kosti spánkové ukazují na vlhkou horkost v dráze žlučníku či oheň jater.
  • Správnou diagnózu a navržení léčby vážnějších případů může navrhnout praktik čínské medicíny po důkladné diagnostice. 
  • Na toto téma by mohl být samostatný článek se spoustou tipů ‚jak na to‘.
  • Já vám zde mohu dát několik základních doporučení a více se tomu pověnuji zase někdy příště.
  • Čištění – na čistění jsou skvělé hydroláty (na zánětlivou pokožku pak hlavně Hydrolát z levandule nebo z heřmánku). Pokud vám vyhovuje spíše čistění ve sprše, pak mohu doporučit Hydratační a zklidňující pěnu na obličej.
  • Ošetření – neaplikujte na pokožku příliš, ať neucpáváte póry. V tomto případě méně, znamená více. Na aknózní a podrážděnou pokožku je skvělá kombinace meruňkový olej a trochu bambuckého másla (smícháte si to dle potřeby v dlani a v tenké vrstvě ráno a večer aplikujete). Poměr je na vás, chce to vyzkoušet.
  • Ošetření akutní – jednoznačně zinkovka. Zinkovou mast můžete koupit v lékárně, ale obsahuje zbytečné konzervnaty. Pro její výrobu vám postačí zinc oxide a propolisová tinktura. Vzniklou kašičku naďubkejte na vřídky a nechte nějakou dobu působit. Pak stáhněte namočeným tampónem. Kromě toho, že to působí hojivě, tak to zabrání v rýpání. Můžete z toho udělat i masku (1 – 2 x týdně).

Používejte 100% přírodní kosmetiku. Různé přidatné chemické látky pokožku většinou spíše dráždí. 

A ta hlavní rada? Nerýpat, nerýpat, nerýpat …

Akné na krku - Vše o zdraví

ŽENA – hormonální systém – menstruace…

512 Kč

Koupit

Odolnost organismu – krevní cukr – krevní…

490 Kč

KoupitAkné na krku - Vše o zdraví

Cordyceps sinesis (Housenice čínská)…

790 Kč

KoupitAkné na krku - Vše o zdraví

AnsCare náplasti na akné a drobná…

136 Kč

Koupit

Источник: https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-mapa-obliceje-aneb-co-ukazuje-akne.html

Jak se zbavit akné a co prozradí obličejové mapy o zdraví

Akné je jedním z nejrozšířenějších a nejvytrvalejších problémů s pletí. Trpí jím přes 85 % teenagerů, ale neobjevuje se výhradně jen u nich. Věděli jste však, že umístění akné na určitém místě obličeje může poukazovat na specifický zdravotní problém? Podle našeho výčtu snadno zjistíte, jaký problém možná trápí zrovna vás!

Zajímavé:  Jak Se Projevuje Alergie Na Granule?

Akné na krku - Vše o zdravíNejlepším pomocníkem v boji proti akné je řádná a pravidelná péče, jejímž základem je čištění pleti. Pokud jste se rozhodli zatočit s pupínky, spolehněte se také na zdravou stravu, sport a hlavně pravidelnou návštěva kosmetického salonu. Foto Depositphotos.com

Co si představit pod pojmem akné?

Většinou se nám jako první pod tímto pojmem vybaví nepříjemné a v některých případech bolestivé pupínky s bílým vrškem.

Akné ale může mít více projevů – dělí se na přetrvávající léze (černé tečky a bílé pupínky) a na zánětlivé léze (papuly, pastuly a hrbolky).

Akné je multifaktoriální chronické zánětlivé onemocnění, proto se ho dá obtížně zbavit, a stejně těžko se hledají konkrétní příčiny, proč se objevuje.

Příčiny akné

Je téměř nemožné identifikovat jeden konkrétní faktor, který má na svědomí tvorbu akné. K očividným příčinám ale patří zmnožení bakterií, hyperkeratóza (nadměrné rohovatění kůže) a dědičnost. Existují samozřejmě i další, méně viditelné příčiny akné – například další zdravotní problém.

Faktory zhoršující akné

Akné může zhoršit vliv vnějšího prostředí a složení stravy. Na naši pleť nemá dobrý vliv ani horké a dusné prostředí, proto se mu raději vyhýbejte.

Stejně tak zvažte dlouhý pobyt na sluníčku, jež pleť vysušuje. Stav akné zhoršuje i amatérské vymačkávání a škrábání pupínků.

I když akné není nakažlivé, právě při těchto neodborných postupech vždy dochází k zánětlivé reakci a může dojít k jeho rozšíření.

Opatrnosti je třeba i při výběru kosmetiky.

Přípravky, které obsahují například lanolín, parafínový olej nebo některé druhy rostlinných olejů, můžou zhoršit akné, protože tyto látky působí komedogenně (ucpávají póry).

Další příčinou zhoršení akné bývá menstruace. Většinou platí, že těsně před menstruací a v její první polovině se kvalita pleti zhoršuje, jakmile menzes skončí, vaše se pleť zase výrazně zlepší.

Ať už se ale akné vyskytne kdekoliv na těle, snažte se na postižené místo nesahat. Přenášíte tím totiž z rukou maz a nečistoty, a zbytečně tím můžete přispět ke zhoršení akné.

Akné a strava

Někteří lékaři se domnívají, že mezi stravou a akné neexistuje spojitost, nicméně právě tento názor mnohé studie vyvracejí. Zvláště jídla obsahující transmastné tuky mají velmi negativní účinek v tom, že snižují množství esenciálních tuků v těle, což má špatný vliv i na pokožku.

Akné na krku - Vše o zdravíAkné může mít u každé z nás jinou příčinu. Foto: Depositphotos.com

Akné na obličeji

Obličej patří (spolu s našima rukama) k nejzatěžovanějším částem naší pokožky, jelikož je neustále vystaven vlivu vnějšího prostředí a teplotních a klimatických změn. Proto je důležité o pleť obličeje správně pečovat a vyvarovat se chyb, kterých se podle zkušených kosmetiček často dopouštíme. O těch deseti nejčastějších se můžete dočíst v článku, který jsme pro vás připravili zde.

Jsou obličejové akné mapy pravdivé?

Je důležité si uvědomit, že akné je multifaktoriální nemoc, což znamená, že za tvorbou akné se většinou skrývá více než jedna příčina. Spojení částí obličeje s určitými orgány je většinou alespoň do určité míry prokázáno v odborných studiích, ale záleží na vaší individuální citlivosti, jak moc se toto spojení projeví právě ve vašem obličeji.

Při vlastní diagnóze akné také určitě nedělejte předčasné závěry. I když se například traduje, že akné na straně čelisti je spojeno s hormonální nerovnováhou, stejně tak se může objevit u lidí, kteří mají například alergickou reakci na prací prášek, v němž perou povlečení, nebo na nějaký kosmetický prostředek. Proto je nejdřív nitné vyloučit možné vnější vlivy.

Akné na čele a mezi obočím

Čelo náleží do takzvané T zóny, což je část obličeje, na níž se tvoří větší množství mazu. Konkrétně sem patří čelo, nos a brada. Pokud se vám dělá akné právě na čele, pak je to možná indikace nezdravého životního stylu, zejména stravy a nedostatku spánku. Některé mapy ještě ukazují spojitost s játry, ale v tomto případě neexistuje jednoznačná vědecky potvrzená shoda.

Akné na nose

Akné právě na tomto místě je pravděpodobně spojeno s problémy se srdcem a především s vysokým krevním tlakem. Studie například dokázaly a potvrdily spojení srdečního infarktu s tím, když teče krev z nosu.

Nos patří k částem obličeje, které vytvářejí nejvíce mazu, a proto je také nejnáchylnější k různým formám akné. Kromě toho máme většinou tendence se nosu často dotýkat, a tím pouze šířit bakterie, které mohou za ucpání pórů.

Pokud se vám akné objevuje na tomto místě, zkuste kombinovat čištění pleti a zdravý jídelníček, bohatý na vitamín B6 a B12. Ty našemu srdci prospívají.

Akné na tvářích

Vědci už dávno potvrdili, že kouření může způsobovat akné, protože brzdí přísun kyslíku do pleti. Na tvářích se také důsledkem kouření může rozvinout takzvané acne rosacea, což je nepřirozeně začervenalá kůže, která může, ale nemusí, být kombinována s pupínky. Nedostatek kyslíku také způsobuje výskyt „krupičky“, což jsou malé pupínky bez bílého vršku.

Dalším faktorem, který souvisí s výskytem akné v této části obličeje, je používání těžkého make-upu a hutných krémů, které nenechají kůži dýchat.

Akné na uších

Pokud vás trápí akné právě na uších, možná obraťte svoji pozornost k vlastním ledvinám. Spojitost mezi nimi je totiž zřejmá – při stavu oslabených ledvin se objevuje specifický typ zvonění v uších, kterému se latinsky říká tinnitus.

Tento projev akné vás také může upozornit na nedostatečnou hydrataci. Snad v každém článku zaměřeném na péči o pleť autoři zdůrazňují důležitost pravidelného pitného režimu na kvalitu pleti. A jistě to neplatí jen při výskytu akné zrovna na uších…

Akné po stranách čelisti

Pokud vás trápí akné na tomto místě, je velká pravděpodobnost, že to souvisí s hormonální nerovnováhou. Především ženy mohou vysledovat, zda se jim akné zlepšuje nebo zhoršuje v závislosti na jejich menstruačním cyklu. Pokud je akné doprovázeno nebývalým nárůstem počtu viditelných chloupků na tvářích a na krku, pak je na zvážení návštěva lékaře.

Fluktuaci hormonů může ale také způsobovat zvýšená konzumace cukru a karbohydrátů, stejně jako nedostatek spánku a stres. V mnoha případech můžete svým hormonům pomoci bylinnými přípravky, jako je například Měsíček lékařský nebo Andělika čínská, kterým se přezdívá ženské bylinky.

Akné na bradě

Brada je často spojována s trávicím traktem, takže pokud vás trápí akné právě na tomto místě, je možné, že je to upozornění, abyste se zamyslela, zda nemáte také problémy se zažíváním. Rozhodně ale neuškodí, když do svého jídelníčku přidáte potraviny bohaté na vlákninu.

Akné na krku

Jednou z příčin akné na krku může být hormonální nerovnováha, stejně jako u akné po stranách čelisti. Stejně tak je možné, že máte tyto problémy i kvůli reakci na vlasovou kosmetiku nebo neprodyšné oblečení.

Jak se akné zbavit?

Mnoho žen se trápí s akné dlouhá léta, a částečně to může být i kvůli tomu, že se vždy zaměří pouze na jednu z příčin. Buď radikálně změní svou životosprávu, nebo naopak sáhnou po jiných kosmetických přípravcích.

Proto je nutné si uvědomit, že akné se efektivně zbavíte pouze tehdy, když budete tyto dvě metody kombinovat. Co to znamená? V prvé řadě se objektivně podívejte na svůj každodenní jídelníček a celkovou životosprávu.

Pijete dostatečně? A co pohyb, neprospěla by vám sem tam nějaká procházka?

Samozřejmě je také nutné řešit akné samotné. K tomu je zapotřebí najít si kvalitní kosmetiku, která vám s tím pomůže. My máme například odzkoušený Aktivní booster při akné od české značky Essenté, se kterým máme skvělé výsledky. Funguje rychle a spolehlivě a představuje i perfektní pomoc při náhlém výskytu akné, které dokáže zlikvidovat hned v počátku.

Ke zdárnému boji s akné pak budete potřebovat ještě něco důležitého, a sice vlastní vytrvalost. Akné totiž nezmizí za jediný den, pokožka potřebuje nějakou dobu na regeneraci. Proto je třeba neházet hned po třech dnech metaforickou flintu do žita, ale vytrvat. Vaše pleť se vám za to odvděčí čistotou, jemností a zdravým vzhledem.

Téma pro vás prozkoumala a text s láskou napsala Michaela Havlíčková.

Источник: https://inspirace.essente.cz/jak-se-zbavit-akne-a-co-prozradi-oblicejove-mapy-o-vasem-zdravi/

Akné na krku – jak na něj?

Akné na krku - Vše o zdraví

Máme pro vás několik tipů, jak si poradit s akné na krku.

Akné, které se tvoří na krku, není až tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Existuje mnoho způsobů, jak s ním zacházet. Pokud jste doposud byli neúspěšní a léčíte tento problém už opravdu dlouho, možná už také zvažujete možnost konzultovat věc s lékařem, nebo přemýšlíte nad více agresivní možností léčby. Zkuste si nejdříve přečíst náš článek o akné na krku.

Zajímavé:  Onemocnění ledvin a jak je léčit – vše o zdraví

Akné je normální a častý problém

Akné je velmi častý problém kůže. Vyskytuje se prakticky kdykoliv v průběhu života a je nejčastější u dospívajících mladistvých a u těhotných žen – to kvůli jejich kolísavým hladinám hormonů.

Uvádí se, že 70 až 87 procent teenagerů má nějakou zkušenost s akné kdekoliv na těle (během puberty a dospívání mazové žlázy v pokožce stimulují produkci většího množství mazu, a proto mnoho mladých lidí a dospívajících zažívá problémy s akné).

Dospělí mohou také samozřejmě mít akné a speciálně ženy mohou mít vyšší pravděpodobnost tohoto problému v období menstruace nebo během těhotenství či menopauzy. Mezi další časté příčiny akné patří užívané léky, stres, strava a genetika.

Akné se může objevit na mnoha částech těla, včetně:

  • tváře,
  • krku,
  • hrudníku,
  • zádech,
  • ramenou.

Akné může být mírné, což může mít za následek bělost pupínků nebo jejich černé vršky. Více podrážděné akné se může projevit jako papuly, pustuly či cysty. Papuly a pustuly se objevují na horní části kůže, zatímco cysty nebo uzliny se rozvíjejí pod kůží a mohou být velmi bolestivé.

V dnešním článku se speciálně zaměříme na akné na krku.

Co způsobuje akné na krku?

Akné je obecně výsledkem zaneseného póru. Póry mohou být ucpané mrtvými kožními buňkami, mazu (olej produkovaný tělem, aby se zabránilo suché kůži) a bakterie nazývané Propionibacterium acnes. Pokud jsou kožní buňky ucpané, může se na krku objevit akné. Možné příčiny mohou být:

  • neumýváte krk úplně pravidelně, zvláště po pocení
  • používáte nějaký produkt, který může zablokovat maz na pokožce, jako je zvlhčovač, make-up, opalovací krém (nadměrné nanášení krému na krk) nebo dokonce nějaký vlasový přípravek
  • nosíte nějaké oblečení nebo vybavení, které se otírá a dráždí krk
  • máte dlouhé vlasy, které zakrývají krk (kvůli tomu se třeba v této oblasti potíte) – dochází k přenosu mastnoty a oleje z vlasů na krk a k následnému zanesení pórů kůže)
  • make-up – oblast krku je běžným místem, kam se může dostat make-up, díky němuž můžete trpět akné. Make-up se podílí na ucpávání pórů. Zvažte použití make-upu obsahující kyselinu salicylovou, která pomůže pomoci léčit akné. Vaše akné v krku může být výsledkem použití štětce pro nanášení make-upu, takže pravidelně očisťujte štětce, abyste z nich odstranili nečistoty a olej.
  • Pokud trávíte spoustu času cvičením nebo posilováním, krk je často hodně zpoceným místem. Noste tedy prodyšný oděv při práci či cvičení a okamžitě se pak osprchujte, to pomůže vám zastavit tvorbu akné na krku.
  • Dotýkáte se místa – přemýšlejte o tom, jak často odpočíváte tak, že si podepřete bradu nebo krk rukama, nebo jak se jinak dotýkáte vašeho obličeje každý den. Pokaždé, když dáte ruce na tyto oblasti, které jsou náchylné k akné, přenášíte z ruky špínu, oleje a bakterie na bradu či krk, což je činí náchylnější k akné. Umývejte si ruce často a držte je dále od brady či krku.
  • Mobil – akné na krku je rostoucí problém mezi uživateli mobilních telefonů. Používáte-li telefon neustále, je tu velká šance, že někdy telefon umístíte mezi krk a bradu, abyste ho lépe drželi na svém místě, když používáte obě ruce k jiné činnosti. Olej a nečistoty na vašem telefonu se pak vtlačují do pokožky a pórů, což vede k tvorbě akné na tomto místě. Zvažte používání sluchátek s hands-free a dezinfekci telefonu.

Akné na krku také můžete mít z více obecných důvodů, včetně hormonálních změn (hormonální nerovnováha), stresu, stravy, léků nebo rodinné anamnézy.

Typy akné na krku

Aby to nebylo úplně jednoduché, akné na krku se může rozdělovat podle druhu akné, které vás v této oblasti trápí.

Cystické akné

Cystické akné je určitým typem akné na krku. Jedná se o problém, který je hluboko pod povrchem kůže. Může to být docela bolestivé, a tento druh akné často nemá typickou hlavičku, jako jiné formy akné. U většiny žen je cystické akné spojené s hormonální nerovnováhou. Takže je pravděpodobné, že budou trpět cystickým akné kolem menstruačních cyklů.

Sportovní akné

Sportovní akné, nebo je také známé jako “akné mechanica”, často dráždí celý krk, jakmile se na něm shromažďuje pot. Řešením je v tomto případě uvolnit oblečení na krku, což pórům umožní dobře dýchat – je prostě nutné dosáhnout dobré cirkulace vzduchu v této oblasti.

Chlorakné na krku

Dalším typem akné, které se může objevit na krku, je chlorakné – akné, které je způsobeno vystavením chemikáliím obsahujícím chlor. Chlorakné se poprvé objevilo v Německu, když v osmdesátých letech 20. století rozvíjel svůj chemický průmysl. Hodně se objevuje také v Číně. Tato forma akné se může objevit kdekoli na těle, ale je nejčastější právě na krku.

Tato forma akné na krku obvykle začíná po stranách obličeje mezi očima a ušima a šíří se po krku. Z krku se pak akné může šířit na hrudník, záda, hýždě a i na pohlavní orgány. Neexistuje žádný lék na chlorakné, ale doba bez dalšího vystavení působení toxinů poskytnou pokožce čas na uzdravení.

Akné vulgaris – mírné až středně závažné akné na zadní straně krku

Mírné až středně závažné akné, což je stav známý také jako akné vulgaris, se obvykle vyskytuje na obličeji, ale asi u 15% lidí, kteří mají časté akné, se dostává i na krk.

Bílé a černé hlavičky akné na krku jsou způsobeny akumulací mrtvých kožních buněk, bakterií akné a přebytečného oleje v pórech na kůži krku.

Snížení všech tří těchto složek může snížit počet akné na krku.

Důkladně si umývejte krk, někdy je to opravdu všechno, co k řešení potřebujete.

Vzhledem k tomu, že kůže na zadní straně krku je trochu tvrdší než kůže na vašem obličeji, dobře reaguje na benzoylperoxid – ale nepoužívejte benzoylperoxid na zadní straně krku, pokud strávíte spoustu času na slunci nebo pokud citlivou pleť.

Benzoylperoxid je skvělý na krční akné, ale může zanechat trvalé skvrny na kůži krku poté, co se akné uzdraví, hlavně pokud máte světle hnědou pleť.

Jak se můžete léčit akné na krku?

K dispozici je široké spektrum ošetření akné. Mírné akné může být léčeno pomocí volně prodejných produktů. Drsnější akné by mělo být léčeno s pomocí lékaře. Některé druhy akné mohou být léčeny kombinací metod.

Je bezpečné vymačkávat akné na krku?

Nikdy to není moc dobrý nápad. Vymačkávání akné může skutečně stav postižené oblasti zhoršit a navíc může vést k zjizvení pokožky. Když se pokoušíte vymačkávat pupínek, riskujete další infikování zavedením bakterií z vašich rukou do dalších oblastí. A to prostě nechcete.

Ale když už prostě musíte akné vymačkávat, držte se těchto kroků:

  1. Počkejte, dokud nebude na pupínku pevná hlava a hnis se přiblíží k povrchu.
  2. Důkladně si umyjte ruce a osušte je čistým ručníkem.
  3. Vložte špičku alkoholem vydezinfikované jehly nebo špendlíku do středu akné.
  4. Otřete vršek alkoholovým tamponem.
  5. Jemně vyčistěte horní část pupínku alkoholem.
  6. Jemně vytlačte hnis z pupínku, ale pouze v případě, že vám hnis snadno vychází. Pokud tomu tak není, zastavte.
  7. Pak očistěte vymačkaný pupínek alkoholem.

Léčba bez lékařského předpisu

Můžete se pokoušet ošetřit svoje akné na krku výrobky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Patří sem různé krémy, gely, lotiony a další. Ujistěte se, že jste si pečlivě přečetli pokyny, abyste zajistili správnost použití těchto místních léků. Přípravky na akné používají často tyto přísady:

  • Benzoylperoxid: zabíjí bakterie způsobující akné a snižují otok pupínku.
  • Kyselina salicylová: pomáhá vysychat mastnou kůži, pomáhá olupování.
  • Síra: mýdlo se sírou je určené na silné akné. Síra tvoří důležitou složku fungicidů – působí proti růstu hub a plísní.

Tyto výrobky mohou být použity v kombinaci s jinými produkty, jako jsou retinolové a alfa-hydroxylové kyseliny. Tyto produkty nejsou zaměřeny přímo na akné, ale mohou přispět k tomu, aby mohly ty anti-akné produkty pracovat lépe.

Pokud trpíte jakoukoli alergickou reakcí, jako je přetrvávající pálení, vyrážka nebo zvýšené zarudnutí na kteroukoli z léčebných látek, okamžitě je přestaňte užívat. Může to trvat několik dní nebo týdnů, než se vaše pokožka vyčistí.

Léčba na předpis

Akné, které je závažnější než příležitostné a mírnější pupínky, může být ošetřena s lékařskou pomocí. Lékař může předepsat koncentrovanější topické léky, perorální léky a dokonce i další léčebné postupy, jako je světelná terapie nebo extrakce.

Zajímavé:  Hypotonie - vše o zdraví

Některé ženy zjistily, že antikoncepční pilulky jsou účinné při kontrole akné. Tyto antikoncepční pilulky obsahují estrogen a progestin.

Alternativní (domácí) léčba akné na krku

Máme i další rady, jak bojovat s akné na krku:

Pravidelné a kvalitní čištění kůžeČistěte postiženou oblast nejméně 2 krát denně pomocí akné mýdla. Tento druh mýdla je bohatý na síru a je speciálně vyvinut, aby vám pomohl zbavit se bakterií, které způsobují akné v této oblasti. Buďte maximálně opatrní při čištění pokožky tímto mýdlem a jemně pak otřete postiženou oblast měkkou a čistou látkou.

Mořská sůlSměs vody a mořské soli může udělat fantastickou službu při léčbě akné na krku. Mořská sůl exfoliuje pokožku, což dále přispívá k léčbě (ale musíte opatrně samozřejmě). Tato metoda může také pomoci vysušit akné. Zde je jednoduchý recept, který používá mořskou sůl pro léčbu cystického akné na krku. Připravte si:

Jednu část mořské soli jednoduše promíchejte se dvěma díly vody. Tuto směs použijte jako JEMNÝ peeling. Případně můžete tuto směs aplikovat přímo na akné.

Manuka medManuka med je dobrým prostředkem k řešení nebo zabránění vzniku akné na krku. Manuka med je silný antivirový, antibakteriální a antibiotický prostředek. Navíc je pro kůži až neuvěřitelně dobrý, takže přidání medu do vaší stravy vám může pomoci ve velké míře zvládnout výskyty akné. Natřete také trochu medu na akné.

Pijte spoustu vodyAbyste si sami pomohli zbavit se akné na krku, musíte každodenně pít hodně vody. Když je kůže suchá a dehydratovaná, mrtvé kožní buňky pravděpodobně lépe blokují póry a dále zesílí příznaky akné. Spotřeba minimálně 8 sklenic vody denně pomáhá udržet pokožku hydratovanou, aby mohla přirozeně odstraňovat a regenerovat kožní buňky.

Vyzkoušejte masku z aspirinuAspirinová maska může fungovat výjimečně dobře. Stačí rozdrtit několik nepotažených tablet aspirinu a přidat prášek do malého množství vody. Použijte tuto pastu na postižené oblasti krku.

Přítomnost kyseliny salicylové v aspirinu je velmi užitečná při léčení stavů, jako je cystické akné.

Pokud jste alergičtí na aspirinové léky, vyvarujte se užívání této léčby, protože je pravděpodobné, že určité množství aspirinu bude absorbováno do krevního řečiště póry pokožky.

Kokosový olejKokosový olej udrží pokožku hydratovanou a neblokuje póry, protože se rychle vstřebává do pokožky. Můžete těžit z jeho antimikrobiálních a antibakteriálních vlastností – kokosový olej snižuje zánět a podporuje regeneraci. Používejte ho lokálně málo, nepřehánějte to s ním.

Obecně ale moc nepoužívejte chemické kosmetické přípravky nebo čisticí prostředky, které jsou na bázi oleje. Tyto produkty na bázi oleje jsou špatné pro akné na krku. Vzhledem k tomu, že vaše tělo produkuje olej samo o sobě, přidáním více olejů do pokožky se zvýší vaše šance na problémy, jako je akné.

Olej z čajovníkuOlej z čajovníku je jedním z nejlepších způsobů léčby akné na krku kvůli jeho antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem. Několik kapek tea tree oleje může být přidáno do jakéhokoli domácího léku, který pomůže urychlit proces hojení.

Olej z čajovníku je účinným přírodním antibakteriálním činidlem proti kmenům bakterií kmene Propionibacterium acnes a Staphylococcus aureus. Vědci dospěli k závěru, že olej z čajovníku je účinný při léčbě akné.

Jiný výzkum zase ukázal, že olej z čajovníku je stejně účinný jako populární léky proti akné. Aplikace oleje z čajovníku na akné snížilo zarudnutí, zánět a způsobilo méně nežádoucích účinků než benzoylperoxid (studie zde). Smíchejte olej z čajovníku s aloe vera nebo s vilínem.

Jedlá sodaSoda má dvojí účinek, když se používá jako léčba akné na krku. Za prvé má soda pečení antibakteriální vlastnosti, aby odstranila bakterie z pokožky. Zadruhé, zrnitá struktura sody je výborným způsobem, jak odstranit mrtvé kožní buňky a vysušit přebytečný kožní maz.

Podle výzkumu léčebných vlastností soda pomáhá hojit rány a zabíjet různé kmeny bakterií.

Levandulový olejLevanduľový esenciální olej pomáhá uklidnit zanícené pupínky na krku a zabíjet bakterie způsobující akné – a to velmi rychle. Stejně jako olej z čajovníku, levandulový esenciální olej je dostatečně jemný, aby byl použit jako ošetření na místě přímo na svrbivé nebo bolestivé krční puchýřky.

Podle výzkumu publikovaného v časopise Molecules má levandule silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Bylo zjištěno, že levandulový olej účinně zabíjí bakterie kmene Propionibacterium acnes a může snížit výskyt červených zanícených pupínků.

Na závěr přidáme pár dalších tipů na akné na krku

  • Omezte šampony, kondicionér a / nebo vlasové výrobky, protože zanechávají zbytky, které mohou migrovat dolů do oblasti krku.
  • Noste košile bez těsných límců pro dobré větrání a menší tření.
  • Změňte prací prostředky, změkčovače tkanin.
  • Vyhněte se silným vonným látkám a barvivům ve výrobcích na vlasy, prádlových přípravcích a pleťových vodách.
  • Sprchujte se vždy bez výjimky po pocení a / nebo cvičení.
  • Jezte méně rafinovaného cukru.

Co obecně může znamenat akné na krku?

Akné na krku může znamenat, že vaše nadledviny (hormony) jsou přeplněné. Další možností jsou stres nebo nadměrný příjem cukru. Tak na to pozor.

A co vy? Jak s akné na krku bojujete vy? Budeme moc rádi za tipy a rady v komentářích.

A co si dále o akné přečíst?

  • Toto vám může pomoci na akné
  • Jak na hormonální akné?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Источник: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/akne-na-krku-jak-na-nej/

Pupínky prozradí nemoc. S akné na čele pozor na trávení

Neustále se opakující problémy na kůži signalizují, že váš organismus není zcela v pořádku. Mapa obličeje vám může pomoct odhalit vážnější onemocnění, o kterých jste zatím nemuseli mít ani tušení.

Metoda vychází se zásad východní medicíny, zejména té čínské. Nemusíte kvůli každému pupínku hned panikařit. Mapování obličeje se zaměřuje na často se opakující oblasti zasaženými akné, zejména pak tím cystickým.

Na portálu Raketa.cz najdete nejnovější slevy na péči o pleť. Vyberte si kosmetické ošetření, lifting obličeje nebo kurz líčení přímo ve vašem městě.

Ovšem každá pleť je jiná a záleží hodně i na způsobu, jakým se o svou tvář staráte. Zda na vybrané místa rukama nepřenášíte větší množství bakterií (např. při neustálém podpírání hlavy rukou), používáte vhodné kosmetické přípravky i jak důkladně si pleť čistíte.

Mapování obličeje může, stejně jako reflexní masáž plosek chodidel, ledacos o celkovém stavu organismu napovědět. Neustále se opakující problémy s pupínky by vás měly nasměrovat do ordinace lékaře, který dokáže přesně určit, proč se vaše kůže bouří.

1 + 2: Zažívací systém

Pupínky na čele upozorňují na nepořádek v zažívání. Jezte méně průmyslově zpracovaných potravin, omezte tuky a zvyšte příjem tekutin.

3: Játra

Oblast mezi obočí je spojena s játry. Měli byste si hlídat příjem alkoholu, soli, mléčných výrobků a mastných jídel. V této oblasti se také nejdříve projevuje potravinové alergie a vše, co nadměrně zatěžuje játra.

4 + 5: Ledviny

Pupínky, ale i tmavé kruhy pod očima značí dehydrovaný organismus. Zaměřte se na svůj pitný režim a začněte více pít vodu.

6: Srdce

Pupínky na nose signalizují problémy se srdcem. Zkontrolujte si krevní tlak i cholesterol. Pozor si dejte na potraviny, které zvyšují hladinu špatného cholesterolu.

Raději si dejte ty, které příznivě působí na ten správný. Černé tečky na nose mohou být kvůli zastaralému make-upu či pudru. Zkontrolujte si datum spotřeby.

Pokud si nemůžete vzpomenout, kdy jste si líčidla pořídili, je na čase je vyměnit za nové.

7 + 8: Plíce

Problematické tváře poukazují na špatně fungující horní a dolní cesty dýchací. Akné v této oblasti může způsobovat kouření nebo alergie. Vyhnout byste se měli překyselení a přehřátí organismu. Svou roli mohou hrát i mobilní telefony a špinavé polštáře, kterými se snadno přenášejí bakterie na tvář.

9 + 10: Hormony

Spodní část obličeje je úzce spojena s hormonálním systémem. Pokud nefunguje správně, odhalíte to snadno pohledem do zrcadla. Pupínky v okolí úst a podél spodní čelisti značí hormonální nerovnováhu a také stres, který s hormony souvisí.

Dbát byste měli na dostatek kvalitního spánku, dodržování pitného režimu a na přísun zdravé stravy. Od věci není ani vyšetření na správnou funkci štítné žlázy. Pozorujete pupínky v pravidelných intervalech? Tak vám říkají, kdy zrovna ovulujete.

11: Žaludek

Akné na bradě vám říká, že nemáte v pořádku žaludek. Začněte se správně a pravidelně stravovat, pozor na toxiny a vše, co trávení zatěžuje.

12: Zánět

Pupínky na krku vám mohou naznačovat, že vaše tělo bojuje s bakteriemi a brání se onemocnění. Zpomalte, odpočiňte si, ohlídejte si dostatečný přísun vitaminů.

Источник: https://www.idnes.cz/onadnes/moda/pupinky-ve-tvari-a-zdravi.A130424_121420_krasa_sck

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector