Alergie na alkohol – vše o zdraví

Úvodní strana » Zdraví a léky » Volně prodejné léky » Léky na alergii » Oční alergie

Zbavte se nepříjemných projevů spojených s oční alergií. Už žádná nateklá oční víčka, ani červené oči. Pomocí vhodných přípravků můžete svou alergii znatelně zmírnit a už vás nebudou trápit slzící a citlivé oči.

Alergie na alkohol - Vše o zdraví

  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví Léčí příznaky alergického zánětu spojivek jako zarudnutí, svědění nebo slzení očí. Od 4 let věku. 179 Kč 162 Kč -9 %
  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví Skladem už jen 3 – 5 kusů Přípravek k tlumení alergické rýmy a k léčbě příznaků chronické kopřivky. 149 Kč
  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví Okamžitá úleva od příznaků alergického zánětu spojivek, cílené působení v místě obtíží. Lék k očnímu podání, obsahuje levokabastin. 219 Kč 199 Kč -9 %

Pálení očí bývá často spojováno právě s oční alergií nebo se zánětem spojivek. Jako první pomoc proti pálení očí vám poslouží oční kapky na alergii.

Skvěle zklidní citlivé oči a zbaví vás nepříjemných projevů oční alergie. Důležité je také pravidelně proplachovat oči studenou čistou vodou, a to několikrát denně.

Pomoci vám mohou také studené obklady, které si na zavřené oči budete pravidelně přikládat.

Jak vyzrát na svědění očí?

Pokud vás neustále svědí oči, může se jednat o oční alergii. Během sezóny senné rýmy mohou vaše oči ochránit sluneční brýle a vy se už nebudete muset potýkat se svěděním a pálením očí. V případě, že vás oči začnou zlobit, si je rozhodně nemněte. Celou situaci by to mohlo zhoršit a vaše oči budou ještě víc nateklé a citlivé.

Alergenů vyvolávajících svědění a pálení očí je spousta. Může se jednat o pyl, roztoče, zvířecí chlupy nebo plíseň. Pro každého alergika je zásadní zjistit, co jeho alergii způsobuje a jak ji může léčit.

K těmto účelům slouží speciální testy, prováděné alergology nebo dermatology. Po zjištění příčiny alergie bude vaším lékařem zahájena léčba a budou vám doporučeny vhodné přípravky, které mohou projevy alergie zmírnit.

Jak poznáte oční alergii?

U každé osoby se mohou objevit odlišné projevy oční alergie. Často dochází k zarudnutí bělma a vnitřku očního víčka, svědění a pálení očí, slzení a k rozmazání vidění. Víčka mohou být také nateklá a podrážděná. Je důležité si všech příznaků pozorně všímat a poté je sdělit lékaři, který určí přesnou diagnózu.

  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví
  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví
  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví
  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví
  • Alergie na alkohol - Vše o zdraví

Источник: https://www.lekarna.cz/leky-na-ocni-alergii/

Co pomáhá na sluneční alergii

Alergie na alkohol - Vše o zdraví

Henrieta Molnárová

3. 5. 2019

Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní.

Sluneční alergie, odborným názvem Polymorfní světelná erupce (PLE), je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní.

Na tropickém slunci stačí strávit jeden či dva dny a už je rozhodnuto, zda si zbytek dovolené užijete, či spíše protrpíte. Příznaky sluneční alergie se objevují na nejvíce odhalených částech těla, jako jsou paže, hrudník a záda. Silné UV záření na kůži tvoří svědivé a zarudnuté mokvající puchýřky či drobnou kopřivku, která se slévá i do větších map.

Nejvíce ohrožené tímto typem fotodermatózy jsou ženy mezi 20-40 lety se světlou a citlivou kůží.

Alergie na alkohol - Vše o zdraví Jak vypadají druhy sluneční alergie

U osob zasažených sluneční alergií probíhají funkční změny v procesech kůže. Až 90 % projevů alergie způsobuje UV záření, ale existují i jiné druhy nemocí, které vznikají za dalších komplikací při slunění a mají velice podobné příznaky.

  • PLE – tedy Polymorfní světelná erupce vzniká na kůži vlivem silného UV záření a jeho vlivem vzniklých volných radikálů. Ty vytvářejí na kůži chemický proces, jehož výsledné látky napadají kožní buňky a způsobují oxidační stres. Lidé, kteří tímto projevem nejčastěji trpí řadíme do fototypu kůže č. 1. Jejich pokožka je velmi světlá a tenká a nezvládá tak odolávat volným radikálům ani běžnému slunečnímu záření s vyšší intenzitou.
  • Malorka akné – v odborných kruzích známé jako Acne aestivalis, nezpůsobuje pouze UV záření, ale vždy se pojí s dalším vnějším faktorem. Objevuje se po působení některých látek obsažených v kosmetice jako jsou emulgátory či konzervanty. Nesnadno se jí vyhýbají osoby, které při dospívání trpěly silnými projevy akné. 
  • Fotoalergická reakce – je silná reakce pokožky na UV záření, kterou již dříve podráždila určitá látka. Takové látky mohou být buď rostlinného původu – fototoxické, nebo chemického původu – fotoalergenní. Rostlina která se nedoporučuje užívat vnitřně, ani v krémech a mastích je třezalka, bolševník, bršlice, pampeliška či sedmikráska. Mezi chemické látky, které reakci způsobují či komplikují řadíme parfémy, barviva, léky jako antibiotika, chemoterapeutika, některá diuretika, psychofarmaka, cytostatika, hormonální antikoncepce a léky na snížení krevního tlaku. Dále masti a krémy, které obsahují keprofen.

Jak předejít vzniku sluneční alergie

  • Přiměřené slunění je nejen přirozené, ale i důležité pro syntézu vitamínu D a ke správné imunizaci pokožky. Umírněné opalování a prohřívání organismu pozitivně ovlivňuje i riziko vzniku některých chorob, jako sklerózy či revmatické artritidy včetně sluneční alergie. Pravidelným a opatrným sluněním doslova otužujete pokožku paprsky. Doporučený denní pobyt na slunci je 15 až 20 minut, kdy tělo stihne zaznamenat přísun záření a začne syntetizovat vitamín D, ale paprsky nestihnou kůži spálit. Pokud strávíte na sluníčku času více, je nutné pokožku chránit opalovacími krémy s vhodným ochranným faktorem.
  • Při delším vystavení kůže na přímém slunci se chraňte opalovacími krémy či gely s vhodnými faktory. Dospělé, kteří se dobře opalují a spadají tak do fototypu 3 a vyššího dostatečně ochrání faktor 25. U dětí se doporučuje mnohem vyšší faktor mezi 30 až 50 SPF (Systém hodnot ochranných slunečních faktorů), protože dětská pokožka je velice citlivá a mnohem tenčí než u dospělých.
  • K prevenci sluneční alergie neodmyslitelně patří i zdravý pohyb a celková péče o tělo včetně zdravého stravování. To má přímý vliv na správnou funkci imunitního systému.
  • Doplňky, které pomáhají zdravému opalování jsou i betakaroten, vitamín E a C a lykopen.
  • U citlivých dětí dermatologové doporučují preventivní nahřívání a opalování pomocí UV lamp. Pod jejich dohledem a s přesně stanoveným časem působení UV paprsků děti získávají potřebnou imunitu i v zimě.

Alergie na alkohol - Vše o zdraví Preventivní opatření při alergii na slunce

Pokud už víte, že vás v nadcházející sluneční sezóně čekají nepříjemné příznaky alergie, měli byste se sluníčku vystavovat postupně. Nezapomeňte pobývat na slunci i v zimě. I když vy slunce přes mraky nevidíte, většina UV záření se dostane i skrz ně na vaši pokožku.

Při prvních jarních dnech pobývejte na slunci jen chvíli a postupně vystavení paprskům navyšujte. Před dovolenou otužujte paprsky nejlépe celé tělo a samozřejmě vše za doprovodu speciálních opalovacích krémů jako je třeba Piz Buin New SPF15 Allergy Lotion.

Ten svým složením mírní prvotní šok, odráží negativní vlivy záření a zároveň pokožku výrazně zklidňuje a hydratuje.

Ze startu otužování nezapomeňte na vhodné oblečení, které zakryje dostatek plochy těla, které pak můžete postupně také zvětšovat. Ruku v ruce s vnější ochranou dodržujte i zdravé stravování, dostatečný pohyb a nezapomeňte doplňovat dostatek antioxidantů, které pomáhají v boji proti volným radikálům.

U těžkých forem alergie doporučujeme podstoupení kúry pomocí UV lampy – formou fytoterapie. Tou za odborného dohledu docílíte řízeného otužování slunečními paprsky a zmírníte i první intenzivní projevy sluneční alergie.

Pokud při otužování sluncem používáte nespecializované opalovací krémy, vhlčené kapesníčky, deodoranty a parfémy, pravděpodobně si způsobíte komplikace nebo alergii rovnou spustíte.

Osvědčené přípravky pro speciální ochranu při sluneční alergii

Řada Eucerin obsahuje několik vhodných přípravků, které pokožku, ochrání a vyživí.

Vybere si alergik se světlou i tmavší pletí a pro děti je i zábavnější forma ochrany formou spreje Eucerin Sun Dětský sprej, který se svou speciální technologií Advanced Spectral Technology chrání před silným UV zářením a neutralizuje vliv volných radikálů a mohou jej nanášet i samy.

Dermokosmetická značka Bioderma skvěle kopíruje potřeby osob se závažnou přecitlivělostí na UV záření přípravky řady Photoderm, ze které skvěle využijete přípravek Bioderma Photoderm Sensitive na celé tělo a na citlivá místa jako jsou rty a znaménka sáhnete po Tyčince Bioderma Photoderm MAX SPF 50, která díky speciálnímu patentu zachovává obranyschopnost pokožky a integritu buněk tkáně kůže. Od dalších značek La Roche-Posay a Vichy se nebojte obrátit na specializované produkty, které jsou voděodolné jako La Roche-Posay Anthelios SPF 50 plus či Vichy Ideál Soleil Gel Wet SPF 50 a zároveň jsou širokospektrální a fotostabilní ochranou před UVA a UVB zářením. Všechny tyto přípravky vás nejen ochrání před slunečním zářením, ale také nedopustí, aby vaše citlivá pokožka podlehla vlivům větru, písku, soli či chlóru. Navíc jsou přirozenou prevencí proti vzniku pigmentových skvrn nejen v těhotenství. Po slunění nezapomeňte pokožku hydratovat a osvěžit péčí po opalování. Ideálními přípravky, které ošetří citlivou pleť a zmírní pálení, horkost i začervenání jsou Bioderma Photoderm After Sun i La Roche-Posay Posthélios zklidňující koncentrovaná gelová péče.

Chraňte své děti před UV zářením nejen na dovolené s přípravky Bioderma Photoderm.

První pomoc při sluneční alergii

  • Vaše první kroky při náznaku sluneční alergie by měly směřovat k odborníkovi, tedy k alergologovi, či dermatologovi. Ten zjistí závažnost a razanci reakce kůže na záření.
  • Pokud vám dermatolog potvrdí, že se jedná o sluneční alergii, jemně utlumte první nepříjemné projevy zásypy a tekutými pudry s protisvědivými účinky. Na menší plochy použijte Fenistil gel a pro těžké případy je dobré použít produkty s malým obsahem kortikoidů, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Přesnou indikaci a produkt vám doporučí ale sám dermatolog či lékárník.
  • Pokud jsou příznaky nesnesitelné a trápí vás i bolestivé puchýře podpořte zklidnění i léky k vnitřnímu užití. Vhodný je Zyrtec, Zodac, Xyzal, Analergin, Claritine apod.
  • Pokud puchýře díky tekutému pudru dobře zasychají, nebojte se dále postižená místa chladit studenými obklady, jogurtem, či tvarohem.
  • V prvních fázích silné alergie je nutné dodržovat i zvýšený pitný režim (3l vody / denně) a doplňovat minerály a vitamíny k podpoře obnovy pokožky jako je vápník, selen a zinek, či antoxidanty – vitamín C, E a betakaroten. Po odeznění nehorších příznaků použijte i hydratační a regenerační mléka po opalování pro citlivou pokožku.
  • Nebezpečnost alergie u dětí a kojenců nemusíme jistě dlouho opisovat. Děti mají jemnější pleť a tedy i důsledky prvního projevu alergie mohou být závažné. Je tedy nutné postupovat v prevenci velmi podobně, jako u dospělých a při zjištěné alergii používat pouze hypoalergenní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem určené pro děti.
Zajímavé:  Mudr. Jana Navrátilová - Odborný Lékař Dermatovenerologie Kožní Olomouc?

Alergie na alkohol - Vše o zdraví Vyzkoušejte detoxikaci proti sluneční alergii

Ještě než se první silné paprsky probojují na jaře k vaší pokožce vyzkoušejte detoxikaci organismu.

Bylinky jako je smetanka lékařská, kopřiva, ostropestřec mariánský, aloe vera, zelený ječmen a strava prospěšná k obnovení střevního mikrobiomu vám pomůže nastartovat imunitní systém a podpořit přirozené reakce organismu.

Do stravy je třeba při detoxikaci zařadit hodně vlákniny a potraviny, které přirozeně podporují živost střevního mikrobiomu, jako je kvašené zelí a kvašené mléčné výrobky.

K detoxikaci organismu je dále nezbytné postupovat z rozvahou a dodržovat pitný režim. Tedy vypít 3 litry tekutin denně při běžné zátěži organismu. Vhodné jsou pro tyto účely zapojit i půsty.

Ty ale určitě konzultujte s výživovým poradcem.

Vhodný je přerušovaný půst i narázový půst, kdy vyčistíte celé tělo během 36 hodin a poté pozvolna zapojujete do stravy zeleninové a ovocné šťávy.

Pro detoxikaci můžete použít bylinky v jejich různých formách. Vhodné je použít tinktury, detoxikační směsi čajů, ale byliny v jejich čerstvé formě. Právě zjara jsou jejich mladé výhonky nejsilnější a procházka v lese při jejich hledání vám také udělá dobře.

Pro podporu střevního mikrobiomu a podporu imunity zapojte do detoxikace i kravské kolostrum, které je plné blahodárných látek.

Tyto životodárné látky pečují a aktivují imunitní systém a přirozeně tak bojují nejen proti alergii, ale i proti atopickému ekzému, revmatoidních chorobách, cukrovce, roztroušené skleróze a dalším nemocem, které jsou přímo i nepřímo spojené s trávicím ústrojím. 

Vše pro zdravé opalování

  • Opalovací krém pro novorozence

    Dobry den,resim opalivaci pripravek pro dvoumesicni miminko,jaky by jste doporucili? Dekuji.

  • Vyrazka ze slunicka

    Dobry den, synovi se objevila na tele vyrazka ze slunicka, co na ni zabira? Synovi jsou 4 roky, tak nevim co je pro neho vhodne. Mam jeste jednu otazku, ktera se tyka opalovacich pripravku. Shanim nejaky pripravek, ktery ma vyssi ochranu nez spf 50+. Pouzivam biodermu kids s spf 50+,ale I tak je syn hodne opaleny, rekla bych ze az prilis, presto, ze syna mazu a snazime se vyhybat nejprudsimu slunicku. Dekuji

  • Je vhodná bioderma after sun pro atopiky ?

    Dobrý den.Má 6 tiletá dcera je lehký atopik a má alergii na sluníčko.Chci se zeptat,zda je tento krém po opalování pro ni vhodný?Děkuji

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Источник: https://www.benu.cz/co-pomaha-na-slunecni-alergii

Z jídla se může stát nepřítel. Pozor na zkřížené alergie | Zdraví

Potravinové alergie se samozřejmě projevují i na podzim. A mohou se nově projevit i u lidí v pozdním věku.

Pokud člověk nemá potravinovou alergii, může jíst všechno. Podle Miroslavy Navrátilové, interní a nutriční konziliářky Fakultní nemocnice v Brně, je také nesmysl vyhýbat se nějakému jídlu jen tak preventivně.

„Z potravinových alergií mívají lidé nejčastěji kožní reakce a průjmy po kravském mléce, vejcích, oříšcích, nejčastěji arašídech, kvasnicích, luštěninách, kakau a máku. Mohou to být ale také nejrůznější druhy koření, sója, ryby, korýši a měkkýši.

Alergická reakce může být na mléčné, vaječné a obilné bílkoviny, rýži a nejrůznější druhy ovoce, častá je alergie nebo nesnášenlivost česneku, projevující se zažívacími obtížemi,“ říká doktorka Navrátilová.

Nekřižme pyl a kiwi

U zkřížené alergické reakce, většinou při souběhu potravinové a pylové alergie, si podle ní musíme dát pozor na ovoce.

  • Bezinky: alergie bývá spíše na květy a pyl B
  • Brambory: může být alergie, ale vařením se alergizující bílkoviny zneškodní 
  • Brokolice: alergie je málo pravděpodobná u vařené, může se ve vzácných případech projevit u malých dětí 
  • Burčák: jako každý alkohol uvolňuje histamin, ale alergie jsou vzácné, spíše kožní 
  • Víno: stejně jako burčák, navíc víno obsahuje vyšší množství alkoholu, mohou nastat také intolerance zažívacího systému 
  • Čaj: spíše souvisí s intolerancí na třísloviny Kakao: může být u alergiků nebezpečné 
  • Česnek: může být pro alergiky nebezpečný
  • Grapefruit: nebezpečný u alergiků na citrusové plody 
  • Kiwi: nebezpečné u alergiků na citrusové plody, nebezpečná je také zkřížená alergická reakce – většinou u dětí, které mají současně alergii na kiwi a na břízu Mandle: nebezpečné u alergiků 
  • Pšeničné klíčky: mohou být nebezpečné, samozřejmě nepodáváme u bezlepkové diety 
  • Špenát: může být pro alergiky nebezpečný Vodní meloun: nebezpečná bývá zkřížená alergická reakce většinou u dětí, které mají také pylovou alergii na břízu 
  • Zelí: nebezpečné je zvláště kysané u alergiků na kyselé okurky, citrusy 

„Zejména jsou to jablka, broskve, meruňky, hrušky, třešně, kiwi; u alergie na pelyněk dejme pozor ve stravování na celer, koření, meloun, banán, okurku.

Máme také velmi časté alergie na ořechy, které se mohou vyskytovat v řadě potravin, třeba jen ve stopovém množství, což je vždy vyznačeno i na obalech,“ připomíná Miroslava Navrátilová.

„Opatrní bychom měli být při alergii na kvasnice na majonézu a kečup, při alergii na sóju pak například na hamburgery, různé druhy pečiva. Jsou to skryté zdroje alergií, které se mohou projevit i v pozdějším věku,“ dodává.

Nevíme, kdy to přijde

I člověk, který dosud potravinovou alergií netrpěl, může narazit na pokrm, který ji odstartuje. Organismus jinak neškodnou látku vyhodnotí jako nebezpečnou a bude se jí chtít zbavit. Může se to stát podle doktorky Navrátilové třeba u čokolády, citrusů, jahod, banánů, makrel nebo špenátu.

„Může to být jakákoliv potravina, na kterou v případě alergické reakce reaguje organismus zvýšenou produkcí především hormonu histaminu, a to buď okamžitě, nebo nejpozději do hodiny. Nejčastější jsou kožní projevy, nejnebezpečnější je takzvaný anafylaktický šok. Projevuje se otokem hrtanu, jazyka, dušností, poklesem tlaku, ztrátou vědomí.

Pokud není poskytnuta rychlá lékařská pomoc, může vše skončit smrtí,“ varuje Miroslava Navrátilová.

Vzpomíná na případ pacientky, která nikdy neměla žádné příznaky jakékoli alergie. Těsně po zavařování chtěla ochutnat své čerstvě zavařené kvašené okurky. Objevila se u ní anafylaktická reakce, otok jazyka, zúžení až křeče v oblasti hrtanu, těžká dušnost, výrazný pokles tlaku. Nebýt včasného lékařského zásahu, pacientka by do několika minut zemřela.

Jídlo pro alergiky

Potravinová alergie se podle doktorky Navrátilové vyskytuje dvakrát častěji u dětí než u dospělých. „Alergikům bych doporučila takové potraviny, u kterých nemají prokázánu alergii či nesnášenlivost.

Bezpečné je králičí, kuřecí, krůtí a telecí maso, z příloh bezlepkové obiloviny, třeba rýže, kukuřice, a zelenina – kedlubna, květák. Pak ovoce – z hlediska alergie bezpečnější vařené.

Pozor na bílkovinu kravského mléka, vaječný bílek, bílkoviny v obilí, což jsou nejčastější alergeny u dětí do tří let a mohou být kombinované s pylovou alergií. Příznaky se mohou vyvinout od okamžité reakce až do 48 hodin,“ pokračuje brněnská lékařka.

Podle ní je vhodné sledovat potraviny, po kterých jsou obtíže, všímat si jejich projevů a vyřadit podezřelá jídla. Alergie na bílkoviny kravského mléka pak může vymizet. Ale například u ořechů je celoživotní a je třeba užívat antialergika.

Životní prostředí a strava

Hlavně ve společenských časopisech se hodně píše o hladovce, která má být všelékem, zabírá prý i na alergie. Podle doktorky Navrátilové ale hladovka nic neřeší a hrozí při ní zdravotní rizika.

„Alergie je dána z velké části genetickými faktory, s atopickou alergií, tedy rýmou, dušností nebo kožními projevy, se lidé rodí. Velkou roli zde hraje životní prostředí a kvalita stravy.

Měli bychom se vyhýbat běžným alergenům, nepracovat a nepobývat v prašném nebo toxickém prostředí a samozřejmě se vyhýbat všemu, na co máme alergii prokázanou. Důležité je také omezovat stres.

Nejlepší prevencí alergie u kojenců je pravidelné kojení,“ upozorňuje lékařka.

Alergie na alkohol - Vše o zdraví

Источник: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/z-jidla-se-muze-stat-nepritel-pozor-na-zkrizene-alergie.A180927_171133_ln-zdravi_ape

Histaminová intolerance je málo známá diagnóza

Zrudnete v obličeji, začne vás štípat jazyk a téct vám z nosu, ucítíte pálení a otok v krku, návaly horka, bolesti hlavy, nesnesitelné svědění celého těla, jdou na vás závratě, silná nevolnost nebo pocit na omdlení, začnete být podráždění, nebo máte trávicí problémy, ekzém a průjem? Zkuste si představit, že právě tohle vás postihne po konzumaci vašeho oblíbeného jídla. Histaminovou intolerancí netrpí zase tolik lidí, ale patří mezi diagnózy, které zůstávají nerozpoznané. Tento syndrom se nejčastěji objevuje u žen středního věku nebo také u dětí.

Když tělo nezvládá odbourat histamin

Histaminová intolerance (HIT) patří mezi takzvané nepravé alergie. Tělo reaguje na potravinu obdobně jako na alergen, ale k pravé alergické reakci nedochází. Problém spočívá v tom, že organismus nedokáže odbourávat nadměrné množství histaminu, který se hromadí v těle.

Jeho prudký nárůst může způsobovat různé nepříjemné tělesné symptomy a také chronické zdravotní problémy. Každý člověk reaguje jinak a příznaky se podobají skutečné alergické reakci.

Může docházet i k silné podrážděnosti, závratím nebo dlouhodobým trávicím potížím, vyrážkám, otokům, ekzémům, svědění kůže, silné únavě nebo nespavosti.

Příznaky histaminové intolerance:

  • svědění
  • ekzém
  • bolesti hlavy
  • pocit náhlého horka
  • závratě a nevolnost
  • trávicí obtíže a průjem
  • pálení v ústech a na jazyku
  • podrážděnost
  • svědění očí
  • rýma a výtok z nosu
  • únava a slabost
  • psychické problémy
  • nespavost
  • poruchy chování nebo hyperaktivita u dětí

Histamin se do těla dostává stravou, protože spousta potravin jej přirozeně obsahuje. Může se v organismu tvořit i sám, a to při alergických reakcích nebo různých infekcích. V těchto případech přichází na řadu práce enzymu diaminooxidázy (DAO), který histamin dokáže odbourat. Pokud jej však v těle máte nedostatek, histamin jen tak něco neporazí. Leda tak antihistaminika, která tlumí jeho nadměrnou produkci, ale rozhodně jen do určité míry.

Enzym diaminooxidáza bývá snížený při poškození střeva

Diaminooxidáza je produkována v buňkách trávicí soustavy a ke snížení její produkce dochází nejčastěji při různých potravinových alergiích, u poškození střeva, autoimunitních onemocněních, při celiakii a Crohnově chorobě či ulcerózní kolitidě. Proto se nemůžeme divit, že histaminová intolerance se často vyskytuje ruku v ruce s polyvalentní potravinovou alergií nebo chronickým zánětem střev.

Naštěstí to ještě neznamená, že se nám v budoucnu opět nemůže hladina diaminooxidázy navýšit a potíže srovnat. Počítejte ale s tím, že tyto zdravotní problémy bývají spíše chronického rázu. Zkrátka jednou je hůř, jindy zase líp. Chybějící enzym se může doplňovat ve formě tabletek, ale ne každému tato léčba spolehlivě zabírá.

Pokud míváte řadu podivných příznaků po požití jídla, neváhejte a nechejte si udělat vyšetření z krve na alergologii. Zkušený lékař by měl pomocí krevního testu zjistit, zda trpíte potravinovou alergií nebo histaminovou intolerancí na základě zjištění hladiny diaminooxidázy.

Bohužel diagnóza HIT zůstává ještě i dnes stále velkou neznámou. Lékaři neznají přesnou příčinu hromadění histaminu v těle a spousta pacientů s nejasnými příznaky a nepříjemnými chronickými stavy je spíše považována za hypochondry, nebo je jim přiklepnuta zcela chybná diagnóza.

Pokud testy histaminovou intoleranci prokáží, je třeba vědět, jak s touto diagnózou žít a jak se správně stravovat. Dlouhodobé užívání antihistaminik nebo jiných léků, které doplňují chybějící enzym, nejsou stoprocentním řešením. Je třeba se naučit žít s omezením.

Co jíst s histaminovou intolerancí

Při diagnóze HIT je především zásadní vyhnout se takovým potravinám, které obsahují velké množství histaminu. Především se jedná o všechno zralé, zkvašené nebo už nějakým způsobem odležené.

Patří sem veškeré fermentované produkty, například hermelín, tvarůžky, ementál, kvašené zelí, miso, pivo, víno, zkvašené šťávy, burčák, dlouho kvašený mošt, přirozeně zkvašená povidla, dále přezrálé ovoce a potraviny, které už delší dobu stály v teple, nebo dvakrát ohřívané jídlo.

Zkrátka smíme jíst všechno pouze čerstvé, anebo ještě ne úplně zralé, takže je lepší volit zelenější druhy ovoce a zeleniny. Je určitě lepší individuálně vyzkoušet různé druhy potravin.

  • fermentované potraviny všeho druhu
  • uleželé sýry
  • alkohol
  • cukr, sladidla
  • emulgátory
  • uzeniny
  • kvasnice a kynuté pečivo
  • přezrálé ovoce
  • rajčata
  • kakao
  • citrusy
  • polotovary
  • vícekrát ohřívaná jídla
  • mošt

Zdroj: Histaminová kašulka

Někdo nesnese ani droždí a kynuté pečivo, někdo zase rybičky v konzervě či produkty z kakaa nebo rajčat. Je to opravdu různé.

Zásadou je jíst čerstvou stravu v co nejpřirozenějším stavu a striktně se vyhnout uzeninám, polotovarům, zbytečným emulgátorům, cukrům, sladidlům a alkoholu.

Pokud si nevíte rady, na internetu najdete podpůrné skupiny obdobně postižených lidí a webové stránky s recepty a informacemi, které vám mohou být přínosem.

Источник: https://www.vitalia.cz/clanky/histaminova-intolerance-je-malo-znama-diagnoza-lekari-si-s-ni-obvykle-nevedi-rady/

Alergie na peníze či alkohol mnoha lidem znepříjemňují život

Alergie na peníze? Kdekdo by si mohl myslet, že jde o humor, ale odborníci jsou jiného názoru. „Tento druh reakce se vyskytl u lidí, kteří pracují s euromincemi. Příčinou alergie je vysoké množství volného niklu, který je silným alergenem a jenž se v mincích nachází ve vysokém procentu. Laboratorní výzkumy ukázaly, že v euromincích je množství niklu překročeno asi třistakrát více, než je povolená norma.

Z toho důvodu státy eurozóny uvažují i o stažení těchto mincí a výrobě nových,“ vysvětluje kožní lékařka z pražské nemocnice na Vinohradech Monika Arenbergerová.

Alergie na eura se projevuje puchýřky hlavně na konci prstů, loupáním pokožky a bolestivými prasklinami. Prevence před touto alergií není. „Jedinou možností je se vyhýbat intenzivnímu kontaktu s mincemi.

To znamená nežmoulat dlouho euro mince v ruce. Léčba této alergie je stejná jako u všech ostatních druhů nepřiměřených reakcí, tzn.

terapie léky, jež alergie tlumí, a omezení kontaktu s alergenem,“ říká lékařka.

Nikl je i příčinou toho, proč někteří lidé nesnesou zlato a stříbro a šperky z nich vyrobené. „V tomto případě je jedno, zda jde o zlato bílé, či žluté.

V obojím je příměs niklu, samozřejmě ale platí, že čím více niklu, tím je rychlejší nástup potíží a silnější jejich intenzita. Nejvíce reakcí je na levné šperky, které si lidé přivážejí z dovolených.

Podobné potíže jako tyto drahé kovy umí způsobit ale i knoflíky od džín nebo hodinky. A vůbec nezáleží na tom, zda jde, či nejde o značkové výrobky.

Na stejném principu je možné zalergizovat i mobily, jejichž části klávesnice jsou z niklu. Stačí jen dlouhodobým užíváním setřít ochrannou vrstvu a alergie může propuknout. V těchto případech je ale velmi těžké vůbec zjistit, co potíže vyvolává. Často trvá i řadu měsíců, než se příčina najde. Je to tím, že jde o věci, které si běžně lidé nedávají do souvislosti,“ vysvětluje lékařka.

Mezi šperky, které jsou z hlediska zdraví bezpečné, patří náušnice, řetízky nebo piercing z ušlechtilých kovů, třeba z chirurgické oceli a titanu. „Na tyto materiály jsou alergie velmi vzácné.

Pokud je výrobek z kvalitního kovu, je riziko zalergizování velmi malé. U piercingů je ale jiný problém. Propíchnutí v oblasti pupíku nebo prsních bradavek velmi často doprovází zdlouhavé hojení.

Ani půl roku až rok nejsou výjimkou.

U piercingu v chřípí nosu je pak problém v okamžiku, kdy se dotyčný rozhodne si ozdobu vyndat. Vzniklá díra po něm je ošklivá a k jejímu zatažení se nedá nijak dopomoci,“ varuje lékařka.

Kopřivku a zčervenání může vyvolat i návštěva posilovny. „Tyto potíže spadají do skupiny teplotní intolerance. Jejich základem je nepřiměřená reakce na námahu spojenou s teplem a zpocením. Potíže se vyskytnou pokaždé, když jedinec začne cvičit a zpotí se. Vše následně umocní návštěva horké sprchy.

Z hlediska výskytu je intolerance na teplo nejčastější u mladých výkonných mužů. Potíže ale samozřejmě nevznikají pouze v posilovnách, ale při jakékoli zvýšené námaze,“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová.

Opakem k intoleranci na teplo je chladová intolerance. „Jde o stejný princip. Pouze jedinec neúměrně reaguje na chlad.

Pokud je podezření na tuto poruchu, provádí se test, při kterém předloktí pacienta zabalíme na pár minut do ledové tříště. Když se objeví červené skvrny, svědivé až bolavé plochy, je intolerance prokázána.

Takový člověk má jedinou možnost, jak potíže zmírnit. A tou je omezení pobytu v chladu na minimum,“ říká lékařka.

Kdo si myslí, že kouzlo romantickému večeru dodá značkový alkohol a plody moře, může být velmi nemile překvapen. Obojí je tím, co dokáže vyvolat nejen kopřivku, ale v nejtěžších případech i smrt.

„Alkohol může alergické reakce ještě zhoršovat. Je to tím, že zvyšuje prokrvení tkání a ovlivňuje i krevní tlak. Přestože jde o alergeny potravinového původu, k jejich projevům patří i kožní projevy, jako je zčervenání a otok. Nejzávažnější komplikace pak mohou vyústit i v život ohrožující stav nazývaný anafylaktický šok,“ vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Tím, co stojí za těmito alergiemi, může být červené potravinářské barvivo. „Jde o karmín, který se přidává například do Campari. Toto barvivo patří do skupiny látek označovaných jako éčka, reakce na něj je vzácná, ale existuje,“ vysvětluje lékařka. Na stejném principu člověk může reagovat i na růžové šampaňské a další uměle přibarvovaný alkohol či potraviny.

Za alergií u plodů moře pak stojí bílkovina, kterou živočichové obsahují. U těchto alergií platí, že pokud člověk zreaguje na jeden druh živočicha, je až 75procentní pravděpodobnost, že se reakce dostaví i u dalších druhů. Nejvíce se s touto alergií setkáváme u jedinců alergických na roztoče. Nejčastěji jde o reakce na korýše, potíže ale mohou nastat i po konzumaci mořských ryb.

Alergie je neúměrná reakce organismu na daný podmět. Projevy alergií jsou různé, od kožních projevů přes dušnost až k astmatu. Nejvážnější formou alergické reakce je tzv. anafylaktický šok. Pokud k němu dojde, je jedinec vážně ohrožen na životě.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/alergie-na-penize-ci-alkohol-mnoha-lidem-zneprijemnuji-zivot-30274

S alergií bojuje každý třetí Čech. Je možné ji získat i v dospělosti. Existuje alergie na alkohol

Období, kdy v přírodě vše kvete, je pro alergiky složité. Foto: archiv

Astma a alergie trápí dospělé i děti. Astmatem trpí 5% populace, u dětí číslo v posledních letech vystoupalo na 8%. S alergií bojuje každý třetí Čech. Alergii je možné získat v jakémkoli věku a je částečně dědičná. Na tento problém a další problémy poukazuje každoročně Světový den astmatu a alergie, který připadl na včerejšek.

  • Současnými alergeny v přírodě jsou bříza, jasan, habr, dub, buk, javor, platan, smrk a vrba jíva.
  • Dominuje pyl břízy.
  • Končí sezóna pylu jasanu. 

Celá třetina české populace trpí nějakou formou alergie. Mezi nejčastější patří alergie na pyly stromů a trav, další častou alergií je celoroční alergie na roztoče, srst a tělesné tekutiny domácích mazlíčků. Méně časté jsou potravinové alergie a kontaktní kožní alergie.

Podle primářky Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martiny Vašákové je nejčastějším projevem alergie rýma, která je obvykle způsobena pyly. Méně často se jedná o kožní projevy alergií a takzvané potravinové alergie.

Náchylnost k alergickým onemocněním je částečně dědičná. K vývoji onemocnění ale přispívají nemalou měrou vlivy prostředí, jako je styk s alergeny, infekce, které podněcují „alergický“ typ imunitní odpovědi, pasivní a aktivní kouření, stres.

Bizarní alergie na alkohol

Zřídka se setkáme s celkovou vážnou reakcí na alergen, tzv. anafylaktickým šokem, který je asi nejčastější u hmyzího jedu a některých potravin (ořechy, mořské plody).

„Také se ale můžeme setkat s alergiemi nepravými, tzv. histaminoliberančími reakcemi. Mezi ně kupříkladu patří i bizarní „alergie“ na alkohol, kdy u disponovaného jedince může dojít po požití alkoholu ke kýchání, smrkání, otoku kůže, obličeje, sliznic a bolestem hlavy“, uzavírá docentka Martina Vašáková.

Otázky a odpovědi – astma a alergie

Je alergie dědičná?Náchylnost k alergickým onemocněním je skutečně částečně genetický vázaná, čili dědičná. K vývoji onemocnění u jedince ale přispívají nemalou měrou vlivy prostředí, jako je styk s alergeny, infekce, které podněcují „alergický“ typ imunitní odpovědi, pasivní a aktivní kouření, stres.

Jak se astma projevuje?Astma se projevuje záchvaty klidové dušnosti většinou spojenými s poslechovým vjemem pískotů. Záchvat může být spuštěn různými podněty, jako jsou alergeny, infekce, chlad, stres, některé léky. Někdy jsou ale projevy astmatu méně typické, kupříkladu pouze suchý kašel, nebo námahou dušnost.

Jak se projevuje alergie?Nejčastějšími projevy alergie je alergická rýma, která je obvykle způsobena pyly. Méně často se jedná o kožní projevy alergií, astma a tzv. potravinové alergie. Zřídka se setkáme s celkovou vážnou reakcí na alergen, tzv. anafylaktickým šokem, který je asi nejčastější u hmyzího jedu a některých potravin (ořechy, mořské plody).

Je možné získat alergii i v dospělosti? Čím je to způsobeno?Ano, alergii je možné získat v jakémkoli věku. Je to dáno stejným mechanismem jako u mladších jedinců, genetickou dispozicí a působením zevním faktorů- alergeny a infekce.

Na co bývají lidé nejčastěji alergičtí?Řada lidí má sezónní pylovou alergii s alergií na pyly stromů nebo trav, další častou alergií je celoroční alergie s přecitlivělostí na všudypřítomné roztoče, či na srst a tělesné tekutiny domácích mazlíčků. Méně časté jsou potravinové alergie a kontaktní kožní alergie.

Kdo je alergií více ohrožen?Alergie je častější u dětí než u dospělých. Dle dotazníků má příznaky alergie podstatně více jedinců než je hlášeno lékaři.

Podle periodicky opakovaného šetření prevalence alergií vzrostl počet alergických dětí mezi roky 1996 a 2006 ze 17 % v roce 1996 na 32% v roce 2006.

 Nejčastějším onemocněním je alergická rýma pylová a atopický ekzém; obě tyto alergie činí přes polovinu všech diagnostikovaných alergických onemocnění.

Existuje profese, která je riziková, tzn., zda lze v rámci nějaké pracovní činnosti astmatem onemocnět, či alergii získat?Všechny profese, kde přichází člověk do styku s látkami, které jsou potenciální alergeny, jsou rizikové pro rozvoj alergie u geneticky disponovaného jedince.

Časté jsou profesionální alergie u pracovníků v zemědělství, u mlynářů, pekařů, či ve výrobě a zpracování ostatních zemědělských produktů.

Alergii se ale nemusí vyhnout ani pracovníci ve strojírenství, kde může vzniknout kožní alergie na kovy, či emulze, dále pak v textilním průmyslu, kdy je alergie vyvolatelná jak vlákny, tak barvivy.

Dá se astmatu či alergii předcházet? Je možná v lehčích případech nějaká domácí léčba nebo patří astma/alergie vždy do rukou lékaře?Neovlivníme genetickou dispozici k alergii, manifestaci můžeme ovlivnit tím, že snížíme expozici alergenům.

V případě pylů je to velmi obtížné, můžeme po expozici pyly z obličeje či vlasů umýt, či v době kvetení stromů a trav nevětrat, pokud je sucho a ve vzduchu je vysoká koncentrace pylů.

Koncentraci domácích alergenů (roztoči) můžeme snižovat častým vytíráním a otíráním povrchů, častým praním ložního prádla a snížením teploty v ložnici, odstraněním látkových a čalouněných povrchů a koberců. V případě alergie na domácí mazlíčky je pak samozřejmě nejlepší zvíře z domova odstranit.

Samozřejmě platí, že by lidé neměli kouřit, neboť kouření může ovlivňovat jak dispozici k alergiím, tak i průběh hlavně astmatu Samotná diagnóza alergie a nastavení léčby by měly být v rukou odborníka. Astma by si pacient vůbec sám diagnostikovat ani léčit neměl.

Odpovědi na předešlé otázky: Thomayerova nemocnice v Praze 4 – Krči

Источник: https://www.prazskypatriot.cz/s-alergii-bojuje-kazdy-treti-cech-je-mozne-ji-ziskat-v-dospelosti-existuje-i-alergie-na-alkohol/

Alergii je možné léčit. Víme jak

Datum: 19.04.2020

S jarem rozkvetou nejen louky a sady, ale objeví se také mnoho alergenů k pramalé radosti dnes už bohužel celé armády alergiků. Patříte mezi ně? Pak si přečtěte naše tipy.

Co je alergie

Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí, které by nám neměly vadit, ale vadí.

Tyto látky se označují jako alergeny a aktivují protilátky ze skupiny imunoglobulinu IgG a dochází k jejich zvýšené tvorbě. Toto spustí některou z alergických reakcí, která může být banální, ale na druhou stranu může ohrozit váš život.

Kde alergie začíná

Klasická medicína většinou uvádí, že důvody a vznik alergií není přesně znám. Z pohledu přírodní medicíny pracujeme s tím, že základem alergií jsou problémy ve střevech a také v játrech.

Střevní výstelku tvoří miliarda buněk epitelu, který vytváří bariéru mezi vnějším prostředím a vnitřkem střeva. Střeva jsou domovem triliónů bakterií, které hrají důležitou roli nejenom při štěpení živin, ale hlavně ovlivňují efektivnost našeho imunitního systému.

Jemnou výstelku střev lze velmi jednoduše poškodit. Nejčastějšími viníky bývají alkohol, antibiotika, analgetika a jiné léky. Potom je tu také skutečnost, že konzumujeme příliš mnoho lepku, cukru a mléka. Tyto všechny složky potravy mají velmi silný alergenní potenciál.

Výsledkem je, že některé bílkoviny z naší stravy, které se normálně štěpí na základní částice – aminokyseliny, jsou schopné přecházet poškozenou střevní stěnou přímo do krevního řečiště. Tam je imunitní systém identifikuje jako cizorodou látku a napadne je.

Takto vznikají potravinové alergie, ale i celá řada jiných typů alergií jako třeba na pyly, trávy či zvířecí srst. Zvláštní oblastí jsou vrozené typy silných potravinových alergií, např. na ořechy. Ty aktivují imunoglobuliny IgE, a tato reakce může mít fatální následky.

Projevy alergie

K nejběžnějším projevům patří alergická rýma, která může být v časném jarním období zaměňovaná za projevy nachlazení. Dále zánět spojivek, svědění a otok očí nebo pocit zaplnění až bolesti v uších, který je způsobený chronickým zánětem čelních dutin a následně Eustachovy trubice.

Alergie se často projevuje i přes kůži jako různé typy zarudnutí pokožky, svědění kůže, kopřivky až po atopický ekzém. Velmi často se alergie projevují přes horní cesty dýchací a plíce. Chronická dušnost, chronický kašel, chronické záněty horních cest dýchacích až astma, to vše jsou alergie.

Dále můžeme mít projevy, které si v první fázi s alergiemi vůbec nemusíme spojit. Mohou to být trávicí obtíže, střídavé průjmy a zácpy, nedostatek vitamínů a minerálů v organismu, vypadávání vlasů, bolesti kloubů či chronická únava. Tyto projevy většinou souvisí s potravinovými alergiemi.

Specifickými druhy alergií jsou sluneční alergie a chladová alergie.

Alergické projevy se mohou v průběhu života měnit a také se jich může projevovat několik zároveň.

Jak na alergie?

Léky, které se běžně užívají, alergie neléčí, ale zmírňují alergické projevy. Pokud chceme alergie efektivně léčit, je nutné jít k místu jejich vzniku, a to jsou střeva a játra.

Přírodní léčba v tomto případě působí harmonizačně na celý organismus pacienta, který při dlouhodobém užívání přípravků postupně mění svoji reaktivitu na zevní svět. Alergické projevy se zmírňují až do té míry, že může dojít k jejich vymizení (výjimkou jsou silné vrozené potravinové alergie).

Při léčbě je nutné kombinovat jednotlivé přípravky, které jsou složeny hlavně z extraktů léčivých hub a rostlin, ale i z dalších látek. Dále je velmi důležitá intenzivní spolupráce pacienta při úpravě stravy a celkového životního stylu.

Úprava stravy

  • minimální množství přidaného cukru
  • nepít kravské mléko a alkohol
  • omezit příjem lepku a přidaných chemikálií ve stravě
  • i léky při léčbě hrají významnou roli – jejich zbytečné užívání léčbu alergií blokuje

Pomáhají byliny i houby

Byliny hrají při ovlivňování alergií významnou roli. Jaké to jsou?

Rdesno mnohokvěté

  • Působí velmi účinně proti různým druhům alergií, poruch imunity i při ekzémech a potravinové nesnášenlivosti.
  • Významně regeneruje játra a zlepšuje fungování střev, podporuje trávení.

Žampion mandlový

  • Velmi dobře působí při kožních a průduškových alergiích.

Perilla křovitá

  • Velmi dobře ovlivňuje alergie, problémy s dýcháním, na astma
  • Efektivně působí proti parazitům.

Pupeny ovocného keře černého rybízu

  • Mají velmi zvláštní účinek – v organismu vykazují přirozený kortikoidový efekt.
  • To znamená, že velmi intenzivně harmonizují imunitní systém, působí při , svědivému ekzému, snižují zánětlivé reakce v těle.
  • Působí také na otoky, revmatické projevy, záněty v oblasti uší, mandlí a krku.
  • Jejich působení je velmi rychlé a efektivní.

Kopřiva dvoudomá

  • Nejvýznamnější bylina při ovlivňování alergií.
  • Herbáře uvádějí, že má silný protialergický účinek na všechny typy alergií.
  • Je vhodné ji pít společně ve směsi s jinými bylinami podobného účinku.

Kombinací vhodných přírodních preparátů, úpravou stravy a životního stylu je možné alergie velmi efektivně ovlivňovat.

Zkuste to sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny právě pro vás. 

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Источник: https://www.serafinbyliny.cz/magazin/alergii-je-mozne-lecit-vime-jak-detail-2256

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector