Azoospermie – vše o zdraví

Ahoj holky, zakládám toto téma pro ty, které postihla stejně jako násdiagnóza azoospermie. Zajimalo by mne, jak jste se s touhle diagnózoupoprali, jestli jste zkouseli cokoliv na zlepšeni např. Čínskou medicinuatd. a zda to pomohlo či nikoliv.

A hlavně, zda se Vám nakonec podařilootěhotnět, ať už pomoci IVF nebo nějakým zázrakem přirozeně. Zda seVám podařilo nad touto diagnozou zvitězit? např.

Že doktoři nedávaližádné šance na přirozené početi a přesto se zadařilo? Potřebujitrošku povzbudit a získat nějake informace, zda se vůbec s touto diagnózoudá něco dělat, či je to už předem prohraný boj. Přijde mi, že jsem navšechno hrozně sama:(. Děkuji moc.

Velikost písma:

Pokud máte diagnozu na základě jednoho vyšetření, nesmířila bych ses tím…Myslím, že by partner měl vyšetření absolvovat ještě min.2-3× s odstupem 2 měsíců a pokud by to opravdu bylo po právu, zkusitzískat spermie i operativně…

@Zuzule2014 my melize zacatku normozoospermie, asi tak od srpna, kdy byl manzel na prvnimspermiogramu..v breznu bylo 1IVF a stale superspermie, ale nezadarilo..

povysetreni na imunologii chlapovi v dubnu zjistili teratozoospermie, coz jsemnechala, jak je mozne..no, tvrdili, ze bez IVF to nepujde,..zvlast s mojinemoci..no a v cervenci jsem otehotnela prirozene..

neni to sice azoospermie,ale chlap mel tak male procento morfologie, ze jsme tomu moc neverili..alenedejte jen na jedno vysetreni..

@Zuzule2014 my toměli a ještě nějaké další problémy u mě. A než měl jít na operacimesa/tese, tak po kontrolním spg se pár živých našlo. Pak jsme podstoupiliivf, které nevyšlo a za 3 měs jsem otěhotněla normálně.

Partner ať jí vitamíny selen, zinek, banány… A odpociňte si, jedenblbý spg ještě nic neznamená.

@jalisca tak mi přijde,že kdokoliv jde na imunologii, tak diagnoza u chlapa jsou teratozoospermie.Můj je tam měl taky. 50% dobrých 50% špatných. Také nás tlačili do IVF aotěhotněla jsem 2× během pár měsíců. Jednou to nevyšlo, teď jsemv 25.

týdnu. Také nám tvrdili, že bez IVF by to byl zázrak. Také jsemnebyla zcela v pořádku a propadala jsem panice.

Někdy si myslím, že tycentra na nás až zbytečně tlačí a pak způsobí špatnou psychiku, kteráje snad ještě horší než všechny diagnozy…

@Zuzule2014 tvůjmanžel ať přestaneš pít alkohol, přestane kouřit (jestli kouří),udělá si detoxikaci organismu, hodně pije a pak ať nasadí selen, zinek,vitamín E 400mg, B-komplex a kyselinu listovou. Vše pěkně zvlášť, nežádný mix vitamínů, tam jsou malé dávky. Choďte hodně na procházky. Najaře uvidíte zlepšení. Trvá to trošku dýl, no. Manžel se ale po tomtohodně zlepšil.

@Mallorka ja jsemv 26tt hrozny, muj dr v Caru by me hnedv dubnu hnal na dalsi IVF, vysetreni jsem si vydupala, a hlavne 30tisic zaprvni pokus. My se v cervnu brali, kde ty penize brat? Ja byla z Caru takvynervovana..chodili jsme tam pres 5mesicu, snazili se 3roky..a nejhur jsem tosnasela v tom Caru..ale hlavne, ze to vyslo ja dr rikala, ze to bude diky me nemoci, on tomuneveril a imunologie to potvrdila, plus jeste chlapa..myz toho byli strasnespatni..no a sup, v cervenci to vyslo..

@Zuzule2014 nekourit,nepit, zdravy zivotni styl..ja chlapovi koupila vitaminy, selzink..zkusteto..oni radi prehaneji.

@jalisca ty jo a teďkoukám na tvůj podpis. Jsme dvojnice . My se snažili teda dva roky, diagnoza mojelehká endometrioza…tak jsme jeli do centra, tam jsem byla naprostov nervech. Doktor vše bral jak na běžícím pásu. 1. spermiogram, horšímorfologie a hned, že s tím se těžko těhotní + endometrioza atd. 3× IUIbez výsledků. Dokonce jsem jednou viděla, že tam zavedli tak mizernýspermiogram, že nám rovnou mohli ušetřit 1000,–Kč a pocit naděje.Bojovala jsem za imunologii, nechtěl mě tam poslat, že je až poneúspěších umělého… tak jsme v podstatě museli na IVF, to nevyšlo,neměli jsme vajíčka, zhroutil se mi svět, čekala jsem, že bude aspoň5 mražáků, že nebude nic ani na vložení mě dostalo na kolena. Ten hnedzačal o darovaných vajíčkách atd. okamžitě jsem odsud odešla, aleaspoň s tou žádankou na imunologii. Dala jsem si pomocí kyneziologiedohromady hlavu, byla jsem fakt v totální beznaději. Prostě tam ze měudělali naprostýho blázna. No a vyšetření na imunologii. Zvýšenábuněčná imunita, Prednison a do měsíce jsem byla v tom. První nevyšlo,ale po revizi jsem za 3 cykly zase otěhotněla. Dnes jsem 24+6tt a narozdíl od tebe budeme mít kluka pěkně už kope. Celá ta návštěva CARŮnás vyšla s naftou a vším tak na 12tis…a to jen zato, aby mi dali jedenpapír na imunologii. Kdyby mě tam poslal hned, jak jsem ho prosila, tak miušetřil rok slzavého údolí. Už bych tam nikdy nešla. Jsem teďšťastná, ale doteď se mi někdy vrací ty jejich špatné zprávy atd.Pomalu se dávám dohromady.

@Zuzule2014 opravdu,mají tam tendence přehánět. Zbytečně se budeš trápit. Vím, že kdyby tonešlo vážně dlouho, tak je to šance, ale zkuste to sami. Mysletepozitivně, žijte zdravě. My ještě k tomu hodně začali jíst ryby,vařenou zeleninu, koupili si štěně. Vše pomohlo. Psa totálnězbožňujeme. Všechna pozornost se upla na něj a já najednou 2× v tom.

@Mallorka tak my tomeli horsi. Ja otehotnela prirozene v prosinci 2011, jenze v lednu SP.vysadila jsem kortikoudy, coz byl ten nejhorsi napad, jenze dr nechtel, abych jebrala..zmenila jsem gynekologa, ten me poslal na hematologii, udelal zakladnivysetreni a pry se muzeme snazit. Ja psychicky v haji..no nedavala jsem to.

Mama v te dobe, kdyz jsem potratila, byla po tezke operaci srdce, starala jsemse o svou a jeji domacnost, prace, stres..vse dokupy..no nedarilo se..tak jsemknemu vloni sla, zacali jsme spermiogramem a glostillbegytem. 2cykly a nic.Ovulace probihala, jenze po celou dobu jsem byla bez kortikoidu.

Ja mamuz x letdiagnodtikovany sharpuv syndrom a kortikoidy mi pomahaji. Cele roky jsem se tedasnazilaje nebrat..no a pri te imunologii zjistili, ze mam zvysene NK bunky ahlavne zvysene riziko potratu diky nemoci. Moje telo plod bez lekuvypudi..v Caru se vubec nedarilo.

Blbe jsem reagovala na stimulaci, po 14dnechze teda dame OPU, meli byt 8vajicek, odebrali 6, 4schopna k oplodneni..bohuzeloplodneno jen 1 a toho chudacka mi zavedli se slovy, tak treba to vyjde. Kdyzjsme sli 14dnu po ET do Caru, tak nam dr sdelil, ze jsme prece pocitali s tim,ze to nevyjde..no ja nanervy ze. Stalo nas to 30tisic.

A dr, ze hned dalsicyklus muzeme jit na dalsi IVF. Ja se zamerila na pripravu svatby a snazila sedat dokupy..tak nejak jsem se smirila s tim, ze dame v zari druhy pokus akdyztak pujdemedo adopce..

Přítel to má, ivf vyšlo na prví pokus

Holky diky za podporu. Vysledek azoospermie, ale nemame bohuzel jenz 1spermiogramu, ale ze 3,a pokazde vysledek 0.Car taky navstevujeme a jsou tonervy hrozne. Msnzela aby vubec poradne vysetrili, tak jsem si musela vydupatcisli na androloga. Ten mu nic nezjistil. Vse naprosto v poradku. Hormony,genetika, po fyzicke strance.. Vse je proste ok.

Vubec to nechapeme, cim to muzebyt, proc zrovna my. Manzel nekouri, pije jen vyjimecne, zije relativne zdrave..Ja to fakt nechapu. Reklu nam, ze jedina sance je mesa/tesa a nebo pak darce.Ted si ma manzel pichat hormony a v unoru jde na spermio jestli se tam neconenajde… Kez by. Samozrejme sem mu koupila vitaminy a on se snazi, ale ja toprestavam nejak psychicky zvladat.

A to jsem jeste ani neprosla prvnimpokusem IVF.

@Zuzule2014 příteliřekli, že přirozenou cestou mít děti nikdy nebude.. Řekl mi to hnedz kraje našeho vztahu. A antikoncepci tak od začátku nechtělpoužívat..já byla ale opatrná a spoléhat se na to nechtěla.. nechat to takjsem dovolila až po 3/4 roce.. no a roční výročí seznámení jsme slavilis // O druhé jsme se snažili 2 roky a pakpodstoupili IVF. Každý doktor, který viděl manželův spermiogram, se mněza zavřenými devřmi naléhavě ptal, zda je syn opravdu manželův.. Nemásice azoospermii, ale katastrofálně málo spermií a z toho jen sem tamzdravou.. na IVF museli hledat a lovit. Vyšlo naštěstí na 1. pokus. A jakje možné, že jsme první splodili sami? Podle mně to byla kombinacečerstvé zamilovanosti, úspěchu a zároveň trochu povolení v práci avysněné 3týdenní sportovní dovolené..a zázrak se udál. Přeju hoi vám. Nejhorší je, se stresovat a myslet na to moc. Lehce se to řekne,těžko s tím něco dělá, ale je to tak.. Jana

Zajímavé:  Kyselá Chuť V Ústech Léčba?

@Zuzule2014 ale i todobře dopadne. Také máme v okolí známého. Tomu se dokonce říkalokapoun. Několik žen se s ním rozešlo kvůli dětem. Nakonec jedna vydrželaa teď mají roční holčičku. Nevím, co vše podstoupili, ale dočkali se.I vy se dočkáte. Musíš tomu věřit.

@xsaleen a kde jste tovse podstupovali? krmila si ho nejakymi vitaminy? Tak to moc gratuluju. Hroznebych si prala, aby se nam to taky podarilo na poprve.

Источник: https://www.emimino.cz/diskuse/azoospermie-a-presto-tehotna-212874/

Azoospermie – Azoospermia

Azoospermie je zdravotní stav muže, jehož sperma neobsahuje žádné spermie . Je to spojeno s neplodností, ale mnoho forem je možné léčit. U lidí postihuje azoospermie přibližně 1% mužské populace a v Kanadě ji lze pozorovat až u 20% situací mužské neplodnosti.

Klasifikace

Azoospermii lze rozdělit do tří hlavních typů, jak jsou uvedeny. Mnoho uvedených podmínek může také způsobit spíše různé stupně oligospermie než azoospermie. Pretestikulární a testikulární azoospermie jsou známé jako neobstrukční azoospermie, zatímco post-testikulární azoospermie je považována za obstrukční.

Pretestikulární

Pretestikulární azoospermie je charakterizována nedostatečnou stimulací jinak normálních varlat a genitálního traktu. Typicky jsou hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH) nízké (hypogonadotropní) přiměřené nedostatečné stimulaci varlat k produkci spermií.

Mezi příklady patří hypopituitarismus (z různých příčin), hyperprolaktinemie a exogenní potlačení FSH testosteronem . Chemoterapie může potlačit spermatogenezi. Pretestikulární azoospermie se vyskytuje asi u 2% azoospermie.

Pretestikulární azoospermie je druh neobstrukční azoospermie.

Testikulární

V této situaci jsou varlata abnormální, atrofická nebo chybí a produkce spermií je vážně narušena nebo chybí.

Úrovně FSH mají tendenci být zvýšené (hypergonadotropní) při přerušení zpětnovazební smyčky (nedostatek inhibice zpětné vazby na FSH). Tento stav se vyskytuje u 49–93% mužů s azoospermií.

Selhání varlat zahrnuje absenci selhání produkce, jakož i nízkou produkci a zastavení maturace během procesu spermatogeneze .

Příčiny selhání varlat zahrnují vrozené problémy, jako jsou určité genetické podmínky (např.

Klinefelterův syndrom ), některé případy kryptorchismu nebo syndromu pouze Sertoliho buňky , stejně jako získané stavy infekcí ( orchitida ), chirurgickým zákrokem (trauma, rakovina), radiací nebo jiné příčiny.

Zdá se, že žírné buňky uvolňující zánětlivé mediátory přímo potlačují motilitu spermií potenciálně reverzibilním způsobem a mohou být běžným patofyziologickým mechanismem mnoha příčin vedoucích k zánětu. Testikulární azoospermie je druh neobstrukční azoospermie.

Obecně platí, že muži s nevysvětlitelnou hypergonadotropní azoospermií musí podstoupit chromozomální hodnocení.

Post-varlata

V post-testikulární azoospermii se spermie produkují, ale nejsou ejakulovány, což je stav, který postihuje 7–51% azoospermatických mužů. Hlavní příčinou je fyzická obstrukce (obstrukční azoospermie) post-testikulárních genitálních traktů.

Nejběžnějším důvodem je vasektomie prováděná k vyvolání antikoncepční sterility.

Další omezení se mohou být vrozené (příklad ageneze z chámovodu , jak je vidět v některých případech cystické fibrózy ) nebo získané, jako je ejakulačních kanálků obstrukce například infekce.

Poruchy ejakulace zahrnují retrográdní ejakulaci a anejakulaci ; za těchto podmínek se spermie produkují, ale nejsou vyloučeny.

Neznámý

Idiopatická azoospermie je tam, kde není známá příčina onemocnění. Může to být důsledek mnoha rizikových faktorů , jako je věk a váha.

Například revize v roce 2013 dospěla k závěru, že oligospermie a azoospermie jsou významně spojeny s nadváhou ( poměr pravděpodobnosti 1,1), obezitou (poměr pravděpodobnosti 1,3) a morbidní obezitou (poměr pravděpodobnosti 2,0), ale příčina toho není známa. Přehled nezjistil žádný významný vztah mezi oligospermií a podváhou .

Genetika

Genetické faktory mohou způsobit pretestikulární, testikulární a post-testikulární azoospermii (nebo oligospermii ) a zahrnují následující situace: Četnost chromozomálních abnormalit je nepřímo úměrná počtu spermatu, takže u mužů s azoospermií existuje riziko, že budou mít 10–15% (jiné zdroje uvádějící výskyt 15–20%) abnormality karyotypizace oproti přibližně 45 ID / ml) však také korelovaly s úspěšnou extrakcí testikulárních spermií mikrodisekcí.

Sérový inhibin-B slabě indikuje přítomnost spermií ve varlatech, což zvyšuje šance na úspěšné dosažení těhotenství extrakcí spermií (TESE), i když souvislost není příliš významná a má citlivost 0,65 (95% interval spolehlivosti [CI]: 0,56–0,74) a specificita 0,83 (CI: 0,64–0,93) pro predikci přítomnosti spermií ve varlatech při neobstrukční azoospermii.

Semenné plazmatické proteiny TEX101 a ECM1 byly nedávno navrženy pro diferenciální diagnostiku forem a podtypů azoospermie a pro predikci výsledku TESE. Nemocnice Mount Sinai v Kanadě zahájila klinické testování, aby tuto hypotézu otestovala v roce 2016.

Doporučuje se, aby primární hypopituitarismus u mužů mohl být spojen s genetickou příčinou, u mužů s azoospermií v důsledku primárního hypopituitarismu je indikováno genetické hodnocení. Azoospermickým mužům se selháním varlat se doporučuje podstoupit karyotypové a Y-mikro-deleční testy.

Léčba

Pre- a post-testikulární azoospermie jsou často opravitelné, zatímco testikulární azoospermie je obvykle trvalá. V prvním případě je třeba zvážit příčinu azoospermie a otevírá to možnosti k přímému zvládnutí této situace.

Muži s azoospermií způsobenou hyperprolaktinemií tedy mohou obnovit produkci spermií po léčbě hyperprolaktinemie nebo se očekává, že muži, jejichž produkce spermií je potlačena exogenními androgeny, budou produkovat spermie po ukončení příjmu androgenu.

V situacích, kdy jsou varlata normální, ale nestimulovaná, lze očekávat, že léčba gonadotropiny vyvolá produkci spermií.

Významným pokrokem v posledních letech bylo zavedení IVF s ICSI, které umožňuje úspěšné oplodnění i nezralými spermiemi nebo spermiemi získanými přímo z testikulární tkáně.

IVF-ICSI umožňuje těhotenství u párů, u nichž má muž ireverzibilní azoospermii varlat, pokud je možné získat materiál ze spermií. Muži s nemozikovým Klinefelterovým syndromem tedy zplodili děti pomocí IVF – ICSI .

Těhotenství bylo dosaženo v situacích, kdy byla azoospermie spojena s kryptorchismem a sperma byla získána extrakcí testikulárních spermií (TESE).

U mužů s post-testikulární azoospermií je k dispozici řada přístupů. U obstrukční azoospermie lze použít IVF-ICSI nebo chirurgický zákrok a při výběru léčby je třeba vzít v úvahu jednotlivé faktory. Léčba může být užitečná pro retrográdní ejakulaci.

Viz také

  • Neplodnost
  • Retrográdní ejakulace
  • Vazektomie

Источник: https://cs.qwe.wiki/wiki/Azoospermia

Neplodnost u muže

Hypotalamický systém, který řídí činnost pohlavních žláz, je ovlivňován řadou metabolických, hormonálních a nervových vlivů. Vliv na rozvoj a udržení rozmnožovacích schopností mají stres, podvýživa, socio-ekonomické problémy, emoční deprivace a některé léky.

Životní styl

Kouření cigaret má mírný, ale prokazatelně negativní efekt na spermatogenezi a může přispívat k neplodnosti z jiných příčin, např. u varikokély. Působení alkoholu na spermatogenezi je nejisté, ale abusus alkoholu způsobuje omezení plodnosti.

Drogy jako marihuana, kokain nebo anabolické steroidy mohou ovlivňovat počet spermií.

Efekt marihuany je dobře znám, dlouholetí kuřáci marihuany mají nižší hladiny testosteronu a produkují méně spermií, které se méně pohybují a často mají atypický tvar.

Podobně působí zneužívání kokainu, poškozuje produkci testosteronu i spermií a snižuje libido. Anabolické steroidy mohou vyvolat výrazné snížení tvorby spermií, efekt, který v tomto případě může být trvalý.

Nadměrná obliba saunování nebo horkých koupelí poškozuje tvorbu spermií, protože varlata ke své činnosti potřebují teplotu asi o 1°C nižší, než je teplota tělesná. Zvýšená teplota, která provází virové infekce může také způsobit snížení tvorby spermií, které je obvykle přechodné.

Lubrikanty

Řada výrobků, používaných jako lubrikans během pohlavního styku, může poškozovat spermie na kvalitě. O výběru vhodného lubrikantu pro styk v době, kdy se snažíte otěhotnět, se poraďte se svým lékařem.

Léky

Řada léků může ovlivňovat počet spermií a libido u muže: patří sem i některá běžná léčiva, používaná k léčbě vysokého tlaku nebo žaludeční vředové choroby.

V podstatě je poměrně málo známo o vlivu některých obecně užívaných léků na plodnost. Až do nedávné doby nebyl tento vliv při uvádění nových léků na trh zkoumán.

Zhoršená kvalita semene byla u léků zjišťována náhodně. Některé léky, určené k léčbě střevních zánětů, mohou drasticky snížit kvalitu semene.

Při podávání po omezenou dobu je tento efekt zvratný, ale při dlouhodobém podávání mohou být spermatozoa poškozena trvale.

Anabolické steroidy, někdy zneužívané atlety nebo kulturisty mají mohutný dopad na reprodukční funkce, způsobují azoospermii nebo oligospermii.

Zajímavé:  Pes Přípravek Na Klouby?

Velká řada cytotoxických léků, které se podávají v léčbě nádorů nebo autoimunních onemocnění, mají velký potenciál poškodit spermatogenezu.

Tyto látky zabíjejí ty buňky, které se v organismu rychle dělí; to jsou buňky nádorové, ale bohužel i buňky kostní dřeně, střevní sliznice a také buňky semenotvorných kanálků.

Ve vaječnících na rozdíl od varlat již buněčné dělení neprobíhá, proto efekt těchto léků postihuje mnohem více muže než ženy.

Источник: https://www.medimerck.cz/cz/home/infertility/neplodnost-u-muze-pubfrtl.html

Neplodnost? Vážná nemoc, nebo jen nerovnováha v organismu? – PharmDr. Margit Slimáková

Neplodnost může být pro mnohé páry velmi vážným problémem, ale to neznamená, že se vždy jedná o závažné onemocnění vyžadující celou řadu specialistů, zatěžujících vyšetření a léků s mnoha vedlejšími účinky. Neplodnost může mít mnoho příčin a více než jedna třetina případů je z lékařského pohledu řazena do kategorie těch nevysvětlitelných.

Vážná nemoc, nebo jen nerovnováha v organismu?

Podle posledních statistik dnes potíže s otěhotněním ve vyspělých zemích řeší už každý sedmý pár a až 25 % žen má problémy s ovulací.

Odborníci stále častěji poukazují na to, že potíže s otěhotněním jsou velmi často doprovázeny zvýšeným stresem, vlastní terapie neplodnosti znamená pro mnoho párů další stresující faktor a samotný stres může být i přímou příčinou neplodnosti.

Proto by logicky prvním krokem při řešení neplodnosti vždy mělo být šetrné a pro ženu co nejméně zatěžující sledování a diagnostika ovulačního cyklu.

Mezi faktory jednoznačně snižující plodnost ženy patří kouření, zvýšený příjem alkoholu, vyšší věk, stres, strava s nedostatkem živin, nadměrná fyzická zátěž včetně sportovního vysílení, nepřirozeně nízká hmotnost i obezita, mnohé zdravotní potíže (např. pohlavní nemoci) anebo polycystický ovariální syndrom.

Proč se zvyšují počty neplodných párů? U některých žen se může jednat o následek dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce, u jiných hormonální rovnováhu narušují chemikálie z vnějšího prostředí (jako např. v kadeřnictvích anebo z potravin konvenčního zemědělství a z mnoha kosmetických produktů), další ženy pouze posouvaly těhotenství ke třicítce a nyní řeší přirozený pokles plodnosti související s věkem.

Polycystický ovariální syndrom

Dnes je velmi běžnou příčinou neplodnosti i tzv. polycystický ovariální syndrom (PCOS). Jedná se o soubor příznaků od neočekávaného nárůstu hmotnosti, akné, zvýšeného ochlupení v obličeji až po nepravidelnost cyklu.

Diagnóza PCOS je vedle přítomnosti uvedených příznaků potvrzena nálezem mnohočetných cyst na ultrazvuku. Cysty vznikají  z vajíčka, které zůstane ve vaječníku, místo aby se z něj uvolnilo, a vlivem hormonální stimulace dále nepřirozeně roste, až se z něj stává cysta.

Takto vzniklé mnohočetné cysty mohou později dokonce narušovat strukturu vaječníků, a proto je třeba stav co nejdříve léčit. Symptom významně narušuje plodnost kvůli chybějící ovulaci.

PCOS je téměž pravidelně doprovázen (či spíše je jeho vznik podporován) nadbytkem jednoduchých cukrů v krvi, a proto by dietoterapie měla být první terapeutickou volbou.

Strava

Pro všechny páry, které plánují početí, je zdravá strava zásadním předpokladem zdraví rodičů i budoucího dítěte. Samozřejmě i pro neplodné páry je tou nejlepší dietou strava založená na příjmu přirozených, ideálně organických potravin s maximálním vyloučením polotovarů.

Zejména živočišné potraviny je třeba vybírat jen z kvalitních lokálními a organických, důležité je vědět, zda zvířata nebyla přikrmována či léčena chemikáliemi a hormony, z nichž mnohé obsahují syntetické estrogenům podobné látky, které  nepřirozeně zasahují do organismu vlastních hormonálních systémů.

Vedle přednostního příjmu přirozených potravin a čerstvě připravovaných jídel z nich doporučuji i několik zásad, jež jsou obzvláště důležité při plánování početí:

  • Maximální omezení jednoduchých cukrů a upřednostňování obilovin s nízkým glykemickým indexem, protože opakovaně vysoké hladiny krevního cukru mohou narušovat působení estrogenů, folikulistimulačního hormonu i luteinizačního hormonu, a tak zabraňovat ovulaci. Vysoký krevní cukr velmi často doprovází polycystický  ovariální syndrom, a popsaná dieta je proto prvním krokem v jeho řešení.
  • Zajištění dostatku zdravých mononenasycených mastných kyselin, které se nacházejí především v olivovém a avokádovém oleji.
  • Pravidelné přijímání zelené listové zeleniny s cílem zajištění dostatku kyseliny listové.
  • Vyloučení transmastných kyselin, které jsou obsaženy především v průmyslově upravovaných jídlech – od pečiva přes všechny balené i mnohé zdánlivě zdravé potraviny (jako jsou některé cornflakes) až po fast food jídla. Na obalech potravin je najdete ukryté pod pojmy typu „ztužené anebo hydrogenované rostliné oleje“. Jsou velmi často i na potravinách hrdě hlásajících 0 % cholesterolu anebo živočišných tuků, o to více mají škodlivě zpracovaných rostlinných tuků, jimiž se výrobci na obalech nechlubí.
  • Upřednostnění rostlinných zdrojů bílkovin před živočišnými, což prakticky znamená více fazolí, čočky a ořechů na úkor masa.
  • Mléko do jídelníčku zařadit můžeme, ale ideálně jen průmyslově neupravované, tj. nepasterované a neodtučňované.
  • Omezení sojových produktů (zejména těch z nefermentované soji), protože fytoestrogeny obsažené v soje mohou ovlivňovat hormonální rovnováhu.
  • Udržování zdravé hmostnosti, tj. BMI ideálně v rozmezí od 20 do 24.

Při potížích s otěhotněním bez zjevné příčiny je také vhodné vyzkoušet alespoň na 4 až 6 týdnů bezlepkovou dietu. Už více studií zjistilo statisticky významný vyšší výskyt neplodnosti u partnerů s alergií na lepek. Přesto je tato skutečnost stále málo známá, hlavně velká část postižených mnohá leta vůbec netuší, že jejich organismus je na lepek alergický.

Neléčená alergie na lepek může vedle obvyklých trávících potíží negativně ovlivňovat otěhotnění, zvyšovat riziko potratu anebo předčasného porodu, u mužů potom například snižovat počet spermií i jejich funkčnost. Pozitivní zprávou je, že dodržování přísné bezlepkové diety a substituční korekce případných deficitních živin významně zvyšuje šanci na otěhotnění.

Samozřejmě se mohou neplodné páry nechat u lékaře testovat na potravinové alergie, ale podle mne je tím nejlepším průkazem několikatýdenní vyzkoušení eliminační diety (v průběhu této diety je vhodné detailně zapisovat  jídelníček a zdravotní stav, abyste mohli  buď sami, nebo s pomocí výživového poradce vysledovat případné další dietní chyby).

ři bezlepkové dietě je třeba vynechat všechny obiloviny s lepkem, tj. pšenici, žito, ječmen a oves. K bezlepkovým, a tedy  vhodným obilovinám patří pohanka, jáhly, amaranth, rýže, quinoa a kukuřice.

Stres

Stále vzrůstající je i počet studií prokazujících souvislost mezi stresem a neplodností. Podle některých studií je neplodnost až u 30% párů zapříčiněna právě stresem.

Je prokázané, že stres u žen narušuje hormonální komunikaci mezi mozkem a pohlavními žlázami, čímž zasahuje do ovulačního cyklu. Dlouhodobý stres vede k neurochemickým změnám, které mohou ovlivňovat uvolňování hormonů regulujících dozrávání a uvolnění vajíčka.

Navíc u žen pod vlivem stresu dochází ke stažení vejcovodů a dělohy, a to působí na pohyblivost a usazení oplozeného vajíčka. U mužů fyzický i psychický stres může snižovat počet spermií, jejich pohyblivost a kvalitu.

Stres navíc velmi často negativně ovlivňuje přirozený spánkový rytmus, následný nedostatek spánku může narušovat denní hormonální rytmus včetně uvolňování hned několika hormonů účastnících se procesu oplodnění.

Stres může být příčinou neplodnosti a dlouhodobá neschopnost otěhotnět vede ke stresu. Pár se ocitá v bludném kruhu, veškeré úsilí situaci dále zhoršuje. Nepřirozená vyšetření, užívání léků a pracné sledování cyklu často ohrožují přirozený sexuální život stejně jako vztah mezi partnery.

Snížení stresu a pravidelné relaxace mohou normalizovat ovulační cyklus, zlepšit kvalitu vajíček u žen a spermií u mužů, zvýšit šanci pro oplodnění a uhnizdění vajíčka. Snížení stresu samozřejmě povede i ke zlepšení vztahu mezi partnery.

Přirozené sledování ženského cyklu

Zásadním krokem k úspěšnému otěhotnění je pochopení průběhu ženského cyklu.

Žena samozřejmě může stanovovat ovulaci tak, že denně bude měřit bazální teploty, kreslit a vyhodnocovat grafy anebo zjišťovat stav pomocí lékařských vyšetření a odběrů. Nejpřesněji a nejsnáze beze stresu lze však ovulační cyklus sledovat s pomocí přístroje Baby-Comp.

Baby-Comp je minipočítač, který na základě ranního měření bazální teploty sondou v ústech a prostřednictvím programu postaveného na statisících teplotních křivek s vysokou přesností (99,3 %) určuje plodné a neplodné dny v každém cyklu.

Zajímavé:  LN: Léčba dětí léky pro dospělé – vše o zdraví

Přístroj ukazuje optimální den pro početí v průběhu každého cyklu, přesně určuje ovulaci, každý den ukazuje vedle aktuální plodnosti také předpověď plodnosti pro následujících šest dnů, potvrzuje těhotenství 15 dnů po početí.

V přístroji je uložen celkový počet měřených cyklů, průměrná délka jednoho cyklu, průměrné navýšení teploty v cyklu, průměrný počet dnů se zvýšenou teplotou, počet anovulačních cyklů, rozsah ovulace v plus minus dnech. Tato data je možné si prohlížet přímo v přístroji anebo požádat výrobce o jejich vytištění.

V mnoha případech totiž není problematické otěhotnění zaviněno skutečnou neplodností, ale pouze sníženou schopností oplodnění, která může mít nejrůznější příčiny. V případě snížené plodnosti je zásadní, aby dvojice plánovala pohlavní styk do doby maximální plodnosti ženy.

Předpokladem tohoto požadavku je znalost vlastního přirozeného cyklu.

Baby-Comp dokáže časně a přesně určit dobu ovulace, a tím umožnit každému páru jak plánování pohlavního styku v té nejideálnější době, tak i plánování abstinence v neplodných dnech, což pomůže zvýšit kvalitu a počet spermií.

Grafy bazálních teplot z počítače lze navíc použít jako spolehlivý faktor pro retrospektivní identifikaci předovulačního období a jejich vyhodnocení se běžně používá při zjišťování příčin neplodnosti. Baby-Comp uchovává záznamy až o 48 cyklech. Dále je programován zachytit chyby při měření a neukládat je. V případě vynechaných měření hodnoty dopočítává.

Studie, která sledovala vyhodnocování ovulačního cyklu minipočítačem Baby-Comp a srovnávala ho s klinickým vyšetřováním u žen neplodných po dobu 3 až 5 let potvrdila, že přístroj v diagnostice cyklu dokáže úspěšně nahradit často nepříjemná a zatěžující klinická vyšetření.

Prakticky byla mezi měřeními Baby-Compu a výsledky klinických vyšetření zjištěna 100% shoda v diagnostice luteální deficience, anovulačních cyklů a těhotenství. Klinické testování správně zachytilo 86 % ovulací a Baby-Comp 80 %. (detailní informace na: www.naturcomp.cz, poradenství k tomuto tématu na: [email protected]).

Po porodu lze Baby-Comp používat jako bezpečnou, vysoce spolehlivou a přirozenou ochranu před neplánovaným těhotenstvím.

Průběh přirozeného ovulačního cyklu

Teploty se v první fázi cyklu (folikulární fáze) pohybují okolo 36,3° až 36,5° C. Těsně před ovulací dojde k jejich mírnému poklesu, po kterém následuje až o 0,5° C prudší vzestup teploty v den ovulace.

Ve druhé polovině cyklu (luteální fáze) by se teploty měly pohybovat asi o 0,5°C výše oproti první fázi. Teplota by dále měla být rovnoměrná až do zahájení menstruace. Každá z fází by měla trvat asi 12 až 14 dnů.

Ukazateli nerovnováhy jsou přílišná délka či naopak krátkost kterékoli fáze, dále postupné zvyšování teploty před ovulací místo jednorázového prudšího vzestupu nebo přílišné kolísání teplot.

Zásadním faktorem při hledání příčin neplodnosti je detailní stanovení průběhu cyklu včetně diagnostiky případných odchylek. V případě stanovené nerovnováhy cyklu je nejlepší upravit tuto disbalanci pomocí přirozených možností – od dietoterapie, terapie stresu až po tradiční čínskou medicínu včetně akupunktury.

Neplodnost pohledem tradiční čínské medicíny

Příprava na těhotenství a porod nezačíná až od určitého měsíce požehnaného stavu v těhotenské poradně, ale prakticky už od první menstruace. Žena a její menstruace jsou hlavními strůjci úspěšného početí potomka. Správně lze říct, že zdraví ženy lze posuzovat i podle zdravého menstruačního cyklu.

Co pojem „správná“ či „zdárná“ menstruace znamená? Je to menstruace, která se dostavuje pravidelně po 28 dnech (plus minus 3 dny jsou tolerovány), trvá 5 dní, není bolestivá, je bez nadměrného či naopak nedostatečného krvácení, bez špinění před či po menses, není provázena předmenstruačním napětím.

Bolesti hlavy, bolesti a zvětšování prsou, bolesti v podbřišku a podžebří, nervozita, agresivita, plačtivost, otoky nebo přibývání na hmotnosti jsou součástí tzv.

předmenstruačního syndromu, na který tradiční čínská medicína doporučuje užívat bylinnou směs Zklidnění zčeřené hladiny, jež se stala pomalu evergreenem každé ženy zajímající se o tradiční čínskou medicínu.

Již od první menstruace by si matky budoucích matek měly dát dohromady všechny souvislosti a uvědomit si, že záleží také na nich, zda budou mít v budoucnu zdravé vnouče.

Jejich dcery se totiž často pod vlivem zkreslených informací z médií přednostně dožadují jen těch nejradikálnějších a nejjednodušších řešení při prvních potížích s menses.

Tablety proti bolesti, hormonální antikoncepce (ať již na „úpravu menses“, akné či zabránění početí), hormonální injekce k „vyvolání menstruace“ – to vše má vliv na pozdější potíže s otěhotněním, těhotenstvím, porodem, či na zdraví dítěte. Hormonální antikoncepce se chová jako semtex.

I v malých (i v těch mikro!!!) dávkách způsobuje ohromné změny v organismu, podle čínské medicíny však hlavně tzv. oslabí a zablokuje krev. Z pohledu tradiční čínské medicíny je menstruace vždy jakýmsi přetékajícím pohárkem, který se každých 28 dní naplní a dostaví se menstruace.

Pokud se menstruace opozdí, nedostaví či dojde k vynechání, jedná se téměř vždy o nedostatečnou kvalitu krve. Tradiční čínská medicína doporučuje proto užívat bylinné směsi, jež vyživují a doplňují krev a současně ji tzv.

rozhýbávají, což si můžeme představit jako rozproudění stagnující vody v potoce, v němž je vody málo. Nejvhodnější jsou v tomto případě bylinné směsi Jemnost nebeské vílya Zklidnění zčeřené hladiny,jež upravují a harmonizují menstruaci i u mladých dívek. O svoji menstruaci by se však měly starat nejen mladičké dívky v pubertálním věku, ale i dívky a ženy vůbec. Je to vlastně první ukazatel jejich vyrovnanosti a podstatně vypovídá o mnoha aspektech ženského organismu.

V tradiční čínské medicíně je nejčastěji diagnostikovanou příčinou neplodnosti u žen  nedostatečnost v dráze ledvin. Může se jednat např. o nedostatečnost jangu ledvin – YANG XU.

Jang ledvin je jakýsi fyziologický oheň života, který zahřívá tělo na provozní teplotu,a když chybí, je půda zmrzlá a těžko ji lze osít. Semínko buď nevzklíčí vůbec, či vzklíčí, ale záhy po vzklíčení zase zajde.

K příznakům, které zde můžeme pozorovat, patří kromě neplodnosti či samovolného potratu v prvních dnech těhotenství rovněž i slabá a opožděná menstruace, zimomřivost, bolesti v bedrech, závratě, pískání v uších, slabost v kolenou, jasně bledý vzhled, únava či hojné množství světlé moči. Všechny příznaky se samozřejmě nemusí projevit, a to platí i pro další situace. Doporučená bylinná směs je Slastuprostřed noci, který zahřívá a posiluje jang ledvin.

Vlhko ve spodním ohništi – SHI je druhou nejčastější příčinou neplodnosti u žen, další častou příčinou neplodnosti u žen může být nedostatečnost krve – XUE XU. Při neplodnosti manželského páru hrají nezastupitelnou roli i muži.

Nejdůležitějším orgánem jsou v tomto případě podle tradiční čínské medicíny ledviny. Neplodnost mužů je proto vždy doprovázena nedostatečností v této dráze (detailní informace k uvedeným potížím, jejich diagnostice a přirozené terapii na: www.

patentnimedicina.cz)

S pomocí tradiční čínské medicíny či dalších komplementárních terapií dochází většinou po třech a šesti měsících k vyrovnání cyklu, ale zlepšení často přichází hned po zahájení terapie, a to v podobě zmírnění předmenstruačních potíží.

U žen schopných dodržovat i doporučené stravování se většinou zvyšuje kvalita spánku, přibývá energie a zlepšuje se nálada. Toto všechno jsou signály zlepšujícího se zdraví a nastolování rovnováhy, která je základem pro zdravé těhotenství.

Umělé oplodnění?

Pohledem komplementární medicíny neřeší umělé oplodnění příčinu, proč nemůže žena otěhotnět, ale snaží se ji obcházet.

Zjednodušeně lze napsat, že při umělém oplodnění se často sází semínko do neúrodné půdy, medicína se snaží takovéto těhotenství někdy i s pomocí dodávaných hormonů či dalších léků udržovat při životě.

Přitom logičtější a přirozenější by byl postup, při kterém nejdříve „zkvalitníme půdu“ (nastolení rovnováhy v ženském organismu), díky níž se organismus připraví na úspěšné zvládnutí oplodnění a těhotenství.

Šetrná harmonizace ženského organismu pomocí dietoterapie a komplementárních terapií však zdaleka není tak výdělečný ani zjednodušený postup. Důležité je vědět, že komplementární medicína nabízí mnohým párům úspěšné řešení neplodnosti a je na každém páru vybrat si cestu.

Источник: https://www.margit.cz/neplodnost/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector