Bolest v nose – vše o zdraví

Trápí vás při nachlazení nebo chřipce otupující bolest hlavy? V dnešním článku vám poradíme, jak s ní zatočit.

Proč mě z rýmy bolí hlava?

Není rýma jako rýma. Bolest hlavy při nachlazení může mít různé příčiny, které s jistotou určí jen váš lékař. Nejčastěji ho provází sinusitida (tedy zánět vedlejších nosních dutin) a/nebo rhinitida (tedy zánět sliznice nosu). A právě „ucpané dutiny“ vedou ke známé a nepříjemné bolesti hlavy, která se stupňuje zvláště při předklonu.

Tip: O tom, co rýmu způsobuje a jaké mýty o ní kolují, jsme psali na našem blogu.

Bolest v nose - Vše o zdraví

Co mi pomůže zmírnit bolest?

Než si posvítíme na tipy, jak bolest hlavy zmírnit, máme tu pro vás několik rad, jak se naučit jí předcházet. Správná prevence je dlouhodobým a účinným pomocníkem, mějte ho proto na své straně!

Jak na to:

  • I když nemáte chuť, pijte dostatek tekutin
  • Vyhýbejte se suchým místům, změnám teploty a klimatizaci
  • Pokud ho máte, použijte zvlhčovač vzduchu
  • Vyhýbejte se cigaretovému kouři
  • Podráždění a bolest hlavy mohou vyvolat například i silné parfémy

Prevenci máte v malíčku (nebo nezabírá) a zajímají vás další způsoby, jak si poradit s bolestí hlavy? Vyzkoušet můžete následující lidové a přírodní triky:

  • Výplach nosu solným roztokem
  • Křen v jakékoliv formě
  • Inhalace páry

Bolest v nose - Vše o zdraví

Jak mám správně inhalovat?

Inhalujte páru ze solného roztoku, nahradit ho můžete ale také lipovým čajem nebo jiným roztokem, který vám doporučí lékárník. Odvážnější mohou zkusit odvar z cibule.

Páru inhalujte 2-3x denně z nádoby s horkou vodou, inhalace by měla trvat přibližně 10 minut. Aby se pára držela kolem vás, přehoďte si ručník přes hlavu. Účinnějším způsobem je však použít inhalátor, který pořídíte v lékárně.

  • Díky inhalaci se účinné látky dostanou přímo do dýchacích cest, kde začnou hned působit – rozpouští hleny a uvolňují ucpaný nos.

Rychlý pomocník: Tantogrip

Jak „vypnout“ bolest hlavy, když přírodní léčba nezabírá? Vyzkoušejte lék Tantogrip citrón nebo Tantogrip pomeranč v prášku, který snadno rozpustíte v horké nebo studené vodě.

Od příznaků nachlazení a chřipky ulevuje během 20 minut – kromě bolesti hlavy mírní i horečku a zimnici, otok nosní sliznice a bolest svalů či kloubů. Tantogrip vám navíc v lékárničce vydrží až 3 roky. Mějte ho pro příště po ruce!

Tip: Co dalšího se hodí mít v domácí lékárničce? Na toto téma jsme napsali článek, který pro vás může být užitečný.

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Ačkoli epistaxe neboli samovolné krvácení z nosu vypadá děsivě, ve většině případů nemívá závažný původ. Existují ovšem i výjimky, při kterých se časté krvácení z nosu objevuje – například v důsledku zcela jiného onemocnění. Přesto, že po pár minutách obvykle samo přestane, je dobré zjistit jeho příčinu a případně i vhodnou léčbu.

Bolest v nose - Vše o zdraví

Preventivně je vhodné při opakovaném krvácení z nosu posílit cévní stěnu. Vhodná je pohanka, nebo rutin z pohanky. Kombinace rutinu s vitamínem C najdete v  přípravku Ascorutin. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Krvácení způsobuje narušení drobných cév v nose. Najčastěji jsou to cévy umístěné vepředu u nosní přepážky, méně často se krvácení spustí ze zadní části dutiny nosní. Samovolné krvácení z nosu a bolest hlavy jdou často ruku v ruce. Na vině bývá náhlá krátkodobá ztráta krve a bolest se po chvíli sama vytratí.

Příčiny krvácení z nosu

Důvodů, proč se naruší cévy v nose, může být hned několik:

  • Křehkost drobných cév je nejčastější příčinou krvácení z nosu u dětí, ale může také vznikat v důsledku nedostatku vitamínu C.
  • Mechanické poškození: může se jednat o úraz, ale také o zlozvyky (nejen dětské), jako je zkoumání nosní dutiny pomocí prstů nebo vkládání předmětů do nosu
  • Infekce a nachlazení vedou k nadměrné tvorbě hlenu a hnisu v nosní a vedlejších dutinách, což může způsobit i dočasné poškození místních cév a tedy i krvácení.
  • Alergie je často doprovázena rýmou, která narušuje sliznici buď tím, že ji ztenčí nebo dává prostor ke vzniku nosních polypů. V obou případech je pak nosní dutina náchylnější ke krvácení, a to zejména při smrkání.
  • Hypertenze – při vysokém tlaku proudí cévami mnohem více krve, a tak se občas přihodí, že v důsledku tohoto přetlaku některá z nich praskne.
  • Užívání návykových látek – nejde jen o šňupání drog, ale také o nadměrné pití alkoholu, jehož následkem se rozšíří cévy podobně jako u hypertenze.
  • Poruchy srážlivosti krve a i některá jiná onemocnění jsou často doprovázeny častým a silným krvácením z nosu, které se vyznačuje tím, že lze obvykle špatně zastavit.
  • Nádor v nosní dutině – stejně jako v jiných místech těla i v nose mohou vznikat zhoubné i nezhoubné nádory. Naštěstí jde o velmi vzácnou příčinu opakovaného krvácení z nosu.

Jak zastavit krvácení z nosu?

  • lehce předkloňte hlavu
  • stiskněte nos z obou stran a dýchejte ústy
  • na nos přiložte kapesník namočený ve studené vodě (nebo na nos rovnou pusťte proud studené vody)

Chlad totiž způsobí, že se cévy v nose reflexivně stáhnou a rychleji dojde k zastavení krvácení z nosu.

Bolest v nose - Vše o zdraví

Pokud je krvácení opravdu silné a nelze jej po desítky minut zastavit, je třeba neodkladně vyhledat lékaře. Dlouhodobé ztráty krve by totiž mohly vést k šokovému stavu a poruchám vědomí. (Mgr. Pavla Horáková)

Krvácení z nosu v těhotenství

Během těhotenství dochází v těle k výrazným hormonálním změnám, konkrétně ke zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu.

Jedním z mnoha průvodních jevů tohoto hormonálního výkyvu jsou i zduřelé sliznice a jejich dráždění, což obvykle vede k ucpávání nosu, zhoršenému dýchání a častému smrkání, od kterého je již jen krůček ke krvácení z nosu.

Nepříjemným faktem je, že s postupujícím těhotenstvím se tyto stavy, které velmi často připomínají alergické reakce, zhoršují. Následuje ale i dobrá zpráva, a to ta, že nejsou nebezpečné a po porodu, až dojde k hormonální rovnováze, se vytratí.

Jak léčit zánět dutin

Zánět vedlejších dutin je v podstatě zánět sliznic, které tvoří povrch dutin nacházejících se v lebce pro odlehčení hlavy. Nejčastější příčinou jsou viry. Naruší povrch sliznice, na ní se pak přemnoží nežádoucí bakterie a dutiny se začnou plnit hnisavým hlenem. Příčin, co způsobují zánět dutin, existuje mnohem víc:

  • Virové onemocnění doprovázené rýmou.
  • Infekce zubu v horní čelisti.
  • Alergická rýma může způsobit ucpání.
  • Úraz hlavy při němž dojde k poškození chrupavek, drobných kůstek, které ucpou průduch do nosní dutiny.
  • Nadměrné užívání některých léků.
  • Vrozené vady.

Co na zánět dutin

Co na zánět dutin platí? To nelze jednoznačně říct, před zahájením léčby je potřeba určit příčinu a podle ní nastavit léčbu.

Na zánět virového původu platí klid a podpora imunity organismu, k tomu jsou vhodné i doplňky stravy a léky na posílení imunity. U zánětu bakteriálního původu volí lékaři antibiotika.

Pokud dojde k ucpání dutin a hlen samovolně neodtéká, je nutné udělat punkci dutiny. 

Bolest v nose - Vše o zdraví Jak na zánět dutin

Jak na zánět dutin doma? Léčbu podpoříte prohříváním paží až na 45 ˚C po dobu 30 minut nejlépe v předklonu. Sliznice se lépe prokrví a hlen se začne rychleji uvolňovat.

Přírodní léčba dutin spočívá v napařování, do hrnce s horkou vodou nakapejte trochu esenciálního oleje (mátový, meduňkový), přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte.

Jezte zdravě, do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny, dodržujte pravidelný spánkový režim. Z léků na zánět dutin je dobrou volbou Sinupret, který obsahuje bylinné extrakty. 

Prevence zánětu dutin

Prevence zánětu dutin spočívá v minimalizaci nebezpečí ucpaní průchodů dutin. Nepodceňujte bolesti zubů, léčbu obyčejné rýmy a vyhýbejte se nadměrnému alergickému dráždění i divokým vodním radovánkám. Při kotrmelcích či stojkách v bazénu se může voda dostat do dutin a zánět je na světě. Pokud na záněty dutin trpíte, buďte na sebe opatrní.

Vitamíny      Léky na posílení imunity

Nosní dutiny

Zánět nosních dutin (sinusitída) je zánětlivý proces ve vedlejších nosních dutinách (čelistní, čelní, klínové, etmoidální). Může být virového, bakteriálního, alergického i mykotického původu. Většina případů zánětu dutin postihuje dutiny čelní a čelistní. Postupně může dojít až k ucpání dutin hlenem.

Příznaky zánětu nosních dutin

Pocit ucpaného nosu, chronický výtok z nosu, při zhuštění obtížné smrkání žluté až zelené rýmy, zhoršení čichu, pocit tíhy v čelní oblasti nebo tlaku v hlavě, huhňavá řeč, otoky a poklepová citlivost až bolest nad dutinami, bolest hlavy na čele, tvářích, která se horší v předklonu, může být bolest zubů, uší, krku. Bývá únava, celková malátnost, horečky spíše menší. Nejvážnější komplikací je zánět mozku nebo mozkových blan. Příznaky chronické formy zánětu nosních dutin jsou mírnější, zvýšené teploty obvykle nejsou přítomny. Obtíže trvají však déle, řádově měsíce.

Příčiny zánětu nosních dutin

Superinfekcí bakteriemi při virové nákaze, infekce zubu v horní čelisti, časté užívání antihistaminik, alergie na pyl, senná rýma, vrozeně úzké ústí z dutin.

Návštěva lékaře při zánětu nosních dutin

Při podezření na zánět nosních dutin je vhodné vyhledat lékaře, zejména pokud je výrazně hustá a zbarvená sekrece z nosu a při bolesti v oblasti hlavy, pokud tyto obtíže trvají více než 2 dny.

Při výrazné malátnosti a zhoršení celkových obtíží vyhledat lékaře urychleně. Při časté rýmě a zánětech dutin je nutno odstranit všechny alergeny z prostředí. Důležité je časté větrání, popř. užívání ionizátorů a zvlhčovačů vzduchu.

Ve stravě omezit mléčné výrobky, cukr a sladkosti, které působí hlenotvorně.

Zajímavé:  Léčba Z Drogové Závislosti?

Léčba zánětu nosních dutin

Léky na předpis

Bakteriální zánět je léčen antibiotiky, které potlačují infekci (systémová léčba na lékařský předpis). Dále se používají léky ze skupiny antihistaminik, které zmírňují projevy zánětu.

Průvodní jevy zánětu jako jsou teplota a bolest hlavy léčíme za pomoci analgetik a antipyretik (léky proti bolesti a snižující teplotu). Dále se používají sekretolytika (látky zkapalňující hlen), které napomáhají uvolnění hlenu z dutin.

Lokálně se aplikují nosní kapky a spreje, které usnadňují dýchání, popř. s obsahem antibiotik.

Přírodní a doplňková léčba

Lokálně se používají produkty s obsahem éterických silic s antiseptickými účinky. Vitamínové a přírodní preparáty pro podporu imunity (vitamín C, echinacea).

Bylinky jako anýz, fenykl, dobromysl, černý bez, řebříček, lipový květ a jitrocel obsahují látky usnadňující odkašlávání (expektoraci) tím, že zřeďují sekret, dále působí protizánětlivě.

Doporučuje se použití aromatických olejíčků do koupele, případně k inhalacím (eukalyptový, popř. čajovníkový olej).

Zánět nosohltanu: příčiny, příznaky a léčba

  • Zánět nosohltanu (nazofaryngitida) patří mezi nejčastější a nejrozšířenější onemocnění horních dýchacích cest.
  • Zánět nosohltanu může mít virový i bakteriální původ. Onemocnění způsobené viry je častější, ale bakteriální infekce může tu virovou později zkomplikovat.
  • Zánět nosohltanu se šíří prostřednictvím kapének, to znamená kašlem, kýcháním, smrkáním nebo přímým kontaktem s infikovaným povrchem sliznic.
  • Na začátku se zánět nosohltanu obvykle projevuje jako obyčejné nachlazení. Poté pacienty může trápit vodnatá rýma, kašel, bolest v krku a bolest při polykání, zánět spojivek nebo zduřelé mízní uzliny.
  • V některých případech může zánět nosohltanu způsobit také další komplikace, jako je zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin nebo průdušek.
  • Lékař obvykle provede fyzikální vyšetření, které zahrnuje prohlídku nosohltanu, prohmatání mandlí a měření tělesné teploty. Dále se provádí výtěr nebo odběr krve.
  • Virový zánět nosohltanu se léčí jako běžné nachlazení. Pacienti by měli dostatečně odpočívat a pít, ale pomoci může také Priessnitzův zábal, nosní sprej, inhalace a kloktání. Bakteriální zánět nosohltanu se léčí antibiotiky.
  • Co se týče babských rad, na zánět nosohltanu údajně platí pití zázvorového čaje, inhalace majoránky či dobromyslu nebo rakytník ve formě sirupu.

Mezi nejčastější onemocnění horních cest dýchacích, která trápí pacienty především v zimním období, patří společně s rýmou také zánět nosohltanu neboli nazofaryngitida. Tato nemoc bývá zpočátku virového původu, ale její průběh může nepříjemně zkomplikovat následná bakteriální infekce. Léčba spočívá ve zmírňování příznaků nachlazení, ale v některých případech je třeba nasadit také antibiotika.

Co je nazofaryngitida?

Zánět nosohltanu patří mezi nejrozšířenější onemocnění horních cest dýchacích. Stejnou měrou postihuje muže i ženy a velice často potrápí také malé pacienty. Lidé tento problém někdy nazývají „zadní rýma“, jelikož se společně s dalšími obtížemi dostaví také rýma, která nejde vysmrkat a zůstává někde vzadu v krku.

Jako nosohltan (nasopharynx) se označuje trubice v horní části hltanu, která plynule navazuje na nosní dutinu. V jeho střední části se kříží trávicí soustava se soustavou dýchací a zároveň odsud do středního ucha vede Eustachova trubice, která je zodpovědná za vyrovnávání tlaku. V zadní části nosohltanu se nachází také nosní mandle.

Příčiny zánětu nosohltanu

Zánět nosohltanu může mít jak virový, tak i bakteriální původ. Výrazně však převažuje první možnost. Akutní onemocnění horních cest dýchacích totiž může vyvolat více než 200 různých virů, jako jsou například koronaviry, adenoviry nebo třeba herpesviry.

Měli jste někdy ‚zadní‘ rýmu?

Co se týče bakteriální infekce, ta se může projevit samostatně, ale zároveň často nasedá na tu virovou. Sliznice je totiž již podstatně narušená, což bakteriím napadení lidského organismu usnadní. Sekundární bakteriální infekce nejčastěji trápí děti a pacienty s oslabenou imunitou. Takové onemocnění poté obvykle trvá déle a mívá obecně těžší průběh.

Přenos infekce

Zánět nosohltanu se obvykle šíří kapénkovou cestou. To znamená, že se člověk může nakazit prostřednictvím kašle a kýchání, neb také přímým kontaktem s infikovaným povrchem sliznic.

K nákaze tak může dojít třeba v kanceláři nebo v prostředcích hromadné dopravy, kde je člověk nucený sdílet prostor s desítkami dalších lidí.

A jaká je u zánětu nosohltanu inkubační doba? Co se týče virových infekcí, obvykle se jedná o rozmezí 1-4 dnů.

Formy onemocnění

Lékaři rozlišují dvě základní formy nazofaryngitidy, a to konkrétně akutní zánět nosohltanu a chronický zánět nosohltanu. Jak se tyto problémy od sebe liší?

Akutní zánět nosohltanu

Tato forma je obvykle spojená s virovou infekcí, která se šíří prostřednictvím kapének. Člověk se tak může snadno nakazit od dalších kýchajících, kašlajících či smrkajících osob třeba v autobuse, ve škole nebo na kulturní akci. Mezi rizikové faktory v tomto případě patří oslabení organismu, věk pacienta, jeho stravovací návyky, ale také pocit únavy, stres a přetížení.

Chronický zánět nosohltanu

Pokud jde o chronické formy onemocnění, zde hraje hlavní roli dlouhodobé působení některých vlivů a celkový stav organismu jednotlivých pacientů. Dostavit se může také ve chvíli, kdy včas nezačnete řešit akutní rýmu a nachlazení. Významný vliv dále mají vnější činitelé, kam patří například:

  • Kouření
  • Časté střídání teplot
  • Expozice prachu, kouři či chemikáliím
  • Dýchání horkého a suchého vzduchu
  • Dýchání otevřenými ústy

Zánět nosohltanu častěji trápí pacienty, kteří se léčí také s jinou chorobou, jako je například cukrovka, alergie nebo různá onemocnění srdce a ledvin. Vliv může mít také menopauza nebo avitaminóza, což je chorobný stav vyvolaný nedostatkem určitého vitamínu. Neobvyklý není ani zánět nosohltanu v těhotenství.

Jaké má zánět nosohltanu příznaky?

Zánět nosohltanu se na začátku obvykle projevuje jako obyčejné nachlazení. Pacient se cítí hodně unavený, má teplotu a trápí ho pocity sucha v nose i v krku. Později se však mohou přidat i další nepříjemné příznaky, jako je například:

  • Vodnatá či hlenovitá rýma
  • Ucpaný nos
  • Kašel a bolest v krku
  • Bolest při polykání
  • Slzení či zánět spojivek
  • Překrvená a zarudlá sliznice
  • Zduřené a bolestivé mízní uzliny

Pacienti se také často ptají, jak dlouho trvá zánět nosohltanu. Onemocnění většinou pacienty trápí zhruba 6-8 dní. Zda bude mít u pacienta mírný či velice závažný (a život ohrožující) průběh, vždy závisí na jeho celkovém zdravotním stavu, ale také na původci onemocnění.

Možné komplikace

Pokud zánět nosohltanu v brzké době neodezní a vy se tento problém rozhodnete ignorovat, mohou se dostavit nepříjemné komplikace. Eustachovou trubicí se zánět může přenést dále a způsobit zánět středního ucha. Někdy se také stává, že postihne vedlejší dutiny nosní nebo se dokonce přesune do průdušek a plic.

Vyšetření

Pokud vás trápí některé z výše zmíněných příznaků, je načase navštívit praktického lékaře nebo ORL specialistu.

Ten obvykle provede tělesné vyšetření, které zahrnuje také prohlídku nosohltanu, prohmatání mandlí či měření tělesné teploty.

Zároveň se pro odlišení virové a bakteriální infekce provádí také výtěr a případně i odběr krve. Při těžším průběhu onemocnění se provádí také mikrobiologické vyšetření.

Jak vyléčit zánět nosohltanu?

Při léčbě nazofaryngitidy závisí především na tom, zda je onemocnění virového, nebo bakteriálního původu. Co se týče akutní virové formy, terapie bývá obvykle symptomatická. Léčí se tedy jednotlivé příznaky, jako je rýma, ucpaný nos nebo oteklá sliznice.

Co na zánět nosohltanu pomáhá?

  • Odpočinek, klid a dostatek spánku
  • Dostatečné množství tekutin
  • Kloktadla
  • Priessnitzův zábal
  • Inhalace
  • Nosní kapky (ne déle než 7 dní)

Pokud pacienta trápí horečka, silný kašel nebo nepříjemná bolest zduřených uzlin, je možné sáhnout po lécích proti bolesti a teplotě (analgetika a antipyretika). Důležité je také zaměřit se na správnou hygienu nosní a ústní dutiny. Příznivý účinek může mít dále Vincentka, dýchání zvlhčeného vzduchu a konzumace dostatečného množství vitamínů.

Jaká se používá na zánět nosohltanu léčba, pokud jsou jeho původcem bakterie? V takovém případě lékaři obvykle volí antibiotika. Zejména u těžších zánětů je poté nezbytné provést mikrobiologické vyšetření, aby bylo možné nasadit antibiotika cílená na konkrétního původce.

Platí na zánět nosohltanu babské rady?

Přírodní léčba zánětu nosohltanu zahrnuje pití bylinných čajů, kloktání či inhalace. Pomoci může zázvorový čaj a na pročištění dýchacích cest je dobrá také majoránka nebo dobromysl.

V poslední době lidé také často sahají po přípravcích z rakytníku, které jsou dostupné ve formě sirupu nebo tinktury.

Pokud máte zájem o homeopatickou léčbu, při bolesti v krku a ztrátě hlasu můžete vyzkoušet Homeovox.

Některé bylinky však nadměrně vysušují a dráždí sliznici, a proto byste si na ně měli dát dobrý pozor. Vaše potíže by mohly jenom zhoršit. Jedná se například o různá heřmánková a šalvějová kloktadla nebo mentolové preparáty.

Zánět nosohltanu u dětí

Sychravé podzimní a zimní počasí s sebou často přináší také větší výskyt onemocnění dýchacího ústrojí. Zánět nosohltanu u dětí se může projevit změnou chování malých pacientů, únavou a malátností nebo třeba nechutenstvím. Později se dostaví i rýma a bolesti v krku. Co se týče dětí, ty se na rozdíl od dospělých jedinců také obvykle potýkají s vyššími teplotami.

Zánět nosohltanu foto

Infekce nosohltanu a možnosti léčby

Bolesti v krku mohou být způsobeny širokou škálou virů a bakterií a zpravidla bývají doprovodným znakem jiného onemocnění. Za jejich vznikem může stát i pouhé prochlazení. Záněty nosohltanu, angína, opary či další nemoci postihující ústní dutinu patří mezi nejčastější zimní nemoci. Jaké jsou možnosti léčby?

Zajímavé:  Osteoporóza A Její Léčba?

Záněty nosohltanu plní ordinace lékařů hlavně v podzimním a zimním období. Jejich příčinou je virová infekce a typickými příznaky jsou škrábání a pálení nosohltanu.

Sliznice dutiny ústní jsou bolestivé a navíc může být onemocnění doprovázeno zvýšenou teplotou, není to však podmínka.

Léčba probíhá lokální aplikací různých antivirových a protizánětlivých prostředků: spreje, pastilky, kloktadla.

Mnohem závažnějším onemocněním je angína. Způsobuje ji bakteriální infekce vyvolaná streptokoky. Mezi hlavní příznaky patří zduřelé zanícené mandle a objevují se na nich bílé tečky (čepy).

Rovněž jsou zvětšené uzliny. Při angíně se také dostavuje horečka se zimnicí, silné bolesti v krku spojené s problematickým polykáním.

Nevyhnutné je nasazení antibiotik, léků na snížení horečky a použití prostředků na lokální aplikaci do krku.

Onemocněním, které postihuje hlavně mladé lidi, je infekční mononukleóza. Přenáší se kapénkovou infekcí a slinami a jejím původcem jsou viry, proto léčba probíhá bez nasazení antibiotik.

Na první pohled připomíná angínu, ale mandle jsou pokryty souvislými bělavými povlaky. Nepříjemností tohoto onemocnění je postižení jater. Následná opatření zahrnují dlouhodobou dietu a omezení pohybu.

Dutinu ústní však mohou postihnout i další nepříjemnosti, jako jsou opary nebo afty. Opary se mohou vyskytnout prakticky kdekoli na těle, nejčastěji pak na rtech či kolem nosu.

Opary způsobují herpes viry, které dřímají v organizmu a propuknou vždy při oslabení imunity, následkem velkého stresu, horečky nebo vyčerpání organizmu. Vhodným prostředkem pro léčbu je např. Herpenorm. Sliznice dutiny ústní bývají často postižené afty. Jsou to nepříjemné a velmi bolestivé vřídky, jejichž původ není zcela známý.

Vznik může souviset s mechanickým poškozením ústní sliznice, bakteriální infekcí, připisuje se také nedostatku vitaminů B, horečkám a oslabení organizmu.

Pomoc při kašli, angínách a oslabené imunitě

Na trhu najdeme množství preparátů, které ulevují od potíží, pomáhají léčbě a podporují uzdravení. Jako první zmíníme kolostrum, které se v důsledku invazi antibiotik na chvíli vytratilo z pozornosti odborníků. Jedinečné účinky kolostra díky obsahu imunoglobulínů (látky podporující imunitu) však nemohly nadlouho upadnout v zapomnění.

Kolostrum je výborným prostředkem pro podporu imunity dětí předškolního i školního věku ale i dospělých, působí proti virovým a bakteriálním infekcím a urychluje hojení. Při prevenci anebo při léčbě antibiotiky jej vřele doporučujeme.

Jednak snižuje případnou rezistenci (odolnost) bakterií vůči účinku antibiotik a zároveň odstraňuje jejich nežádoucí vliv spočívající ve vyhubení střevní mikroflóry.

Pro dezinfekci nosohltanu obvykle sáhneme po některém ze sprejů z lékárny. Zcela přírodní alternativu nabízí Grepofit spray, který je založen na bázi grapefruitových jadérek, česneku, echinacey a propolisu.

Tyto látky zabraňují množení virů, plísní i bakterií. Při bolestech v krku oceníte účinnost proti bakteriím typu streptokoků a stafylokoků.

Z kvasinek účinně bojuje proti Candida albicans, lze ho proto doporučit i proti ústní kandidóze.

Přehled přípravků při kašli a oslabené imunitě:

  • Významná podpora imunity: kolostrum (pro děti i pro dospělé)
  • Bolest v krku: Grepofit spray nebo sprej s propolisem jsou jedinečné přírodní prostředky, z lékáren pak pastilky Septolete, Neo-angin, Septisan (vhodné i pro těhotné)

Vlhký kašel:

  • Kašel u dětí: Mucoplant kapky s anýzem a tymiánem, Dětský sirup s jitrocelem a mateřídouškou, Helixir sirup
  • Kašel u dospělých: Hedelix sirup, Müllerův sirup s jitrocelem a vitaminem C (přípravky jsou vhodné i pro těhotné ženy)

Suchý kašel:

  • Kašel u dospělých: SINECOD sirup, STOPTUSSIN (těhotné ženy by se měly poradit s lékařem)
  • Kašel u dětí: Robitussin Junior (od 2 let), Mateřídouškový sirup

1 Comment on Infekce nosohltanu a možnosti léčby

Zdravotní problémy za které může klimatizace: rýma, bolest hlavy, suché oči | Žena.cz

Na první pohled vypadá jako neškodná výhoda v horkých letních dnech. Může však způsobit nemalé problémy. Obzvlášť v případech, kdy není kvalitní, dobře nastavená a bez pravidelného čištění. 

Málokdo dodržuje doporučené nastavení, kdy by mezi venkovní teplotou a vzduchem v chlazeném prostoru neměl být větší rozdíl než 5 °C. Komfort se rázem promění v časovanou bombu. Podívejte se na 7 zdravotních problémů, za které může i klimatizace.

Angína z tepla?

Proč se nám podaří v létě nachladit? Odpověď je jasná. Můžou za to zmrzliny, ledové nápoje, příliš chladící klimatizace nebo mokré plavky. Výkyvy teplot jsou velkou zátěží pro imunitu, která změny nezvládne a dovolí okolním bacilům navštívit náš organismus.

Většinou se z nemoci dokážeme vyhrabat sami, stačí si zakoupit volně prodejné léky s dezinfekčním účinkem. Ale když už opravdu marodíme s angínou, neměli bychom nic podceňovat.

Jak poznáme angínu? Stačí otevřít pusu, jazyk stlačit dolů, a pokud je hrdlo zarudlé a na mandlích jsou bělavé či nažloutlé povlaky, je diagnóza prakticky nezaměnitelná.

Počítejte s tím, že pokud dostanete antibiotika, pobyt na přímém slunci a ve velkém horku je pro vaše tělo velkou zátěží.

Řada antibiotických léků také může vyvolat fotosenzibilizaci (citlivost na sluneční paprsky), což je v případě sluných letních měsíců velmi nepříjemný problém. Rozhodně angínu nepodceňujte, může se z ní vyklubat vážnější onemocnění jako zánět hrtanové příklopky.

Celé léto bez hlasu

Nízká teplota ochromí pohyb řasinkového epitelu dolních dýchacích cest. V oblasti hrtanu a hlasivek se začne hromadit hlen a po čase ochraptíme.

V létě se vše hojí tak nějak hůř, proto obyčejné cucání pastilek na hlasivky s medem nemusí pomoci.

V nejhorším případě skončíte u lékaře, který vám předepíše sprej do krku s antibiotickými účinky.

Rýma z klimatizace

Čím je tepleji, tím snadno v obchodním domě, kde je klimatizovaný prostor nastydnete. A právě letní je nejčastějším příznakem. Při snížení imunity z teplotního šoku, dostávají viry šanci se udržet ve vyschlé nosní sliznici.

Když vaše prevence selže, musíte se pustit do samotné léčby. Akutní virová rýma je provázená vodnatým výtokem z nosu.

I obyčejná rýma se promění v peklo, pokud se virové onemocnění změní v bakteriální, začne se ucpávat Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu.

V nejhorším případě pokročí nemoc v zánět dutin, který se projevují bolestí čela a tváří nad postiženou dutinou.

Na rýmu si pořiďte kapky nebo sprej, který zabrání otoku sliznice a zvlhčí ji. Zvyšte příjem vitamínu C a posilujte imunitu. Hodně pijte (ideálně teplé nápoje) a inhalujte slanou vodu. Pokud se po týdnu stav nezlepší, navštivte lékaře.

Zhoršení alergie

Odborníci se domnívají, že je klimatizace příčinou zhoršení alergie. V uzavřeném okruhu cirkulují bakterie, prach, roztočí nebo plísně. Pokud tedy přístroj není kvalitní a neobsahuje dostatečné filtry, které zachytí miniaturní částice mechanického charakteru, může dojít k pořádnému maléru.

I když budete v rukou nejmodernějších přístrojů, i tak byste se, pokud trpíte velkými alergiemi, měli vyhnout pobytu v malých chlazených prostorech.

Syndrom suchých očí

Lidé s alergií, ti co pracují u počítače a dokonce i pobyt v klimatizované místnosti, může způsobit problém s nedostatkem slz, což má za následek syndrom suchých očí.

Příznaky:

  • pálení
  • štípání
  • dráždění
  • zarudnutí
  • pocit pískových zrn v očích
  • citlivost na jasné světlo
  • pocit únavy
  • nepříjemný pocit v oku
  • obtížnosti spojené s nošením kontaktních čoček

Léčba je založená především na prokapávání umělými slzami. To zajistí účinnou pomoc, ale není to jediná možnost. Důležitým faktorem je úprava jídelníčku. Vaše tělo potřebuje antioxidanty Omega-3, na přímém slunci noste brýle s ochranným faktorem a vyhýbejte se přímému foukání.

Zánět trojklaného nervu

Původ může být primární, kdy je nejasný nebo sekundární, při němž jeho původ snadno objasníme. Trojklaný nerv může souviset se zánětem zubů, dutin nebo očnice. Netvrdíme, že klimatizace problém spouští, ale rozhodně mu nijak nepomáhá. Studený vzduch stav ještě zhoršuje.

Příznakem je bolest nervového původu. Projevuje se pozvolna narůstající intenzitou a kolísavostí. Bolest je tupá a silná, často ji doprovází brnění v postižené oblasti. Pacienti popisují nesnesitelnou bolest, která střílí do zubů, ucha i hlavy. S léčbou vám pomohou neurologové.

Bolest kloubů

Jeden z hodně podceňovaných problémů. Nevíte, proč vás podivně bolí loket nebo rameno? Stačí si vybavit, kterým směrem na vás v autě pofukoval větrák. Nechce-li váš partner zvýšit nastavenou teplotu, je lepší si přes sebe přehodit svetřík. Prochladlé klouby nejsou nic příjemného.

Když už vás bolí kolena nebo loket, použijte hřejivé masti nebo náplasti, které odpomohou od nepříjemné tupé bolesti, klouby se prohřejí a za pár dní už budete mít pokoj.

Za co ještě může klimatizace?

  • suchý kašel
  • bolest hlavy
  • suchá pleť
  • vysušené vlasy
  • oteklé oči
  • teplotní šok
  • zhoršené astma
  • ofouknutá krční páteř

7 rad pro správné použití klimatizace

  1. Správně ji nastavte.
  2. Rozdíl v porovnání s okolní teplotou by měl být maximálně 5 °C.
  3. Udržujte jednotku v dobrém hygienickém stavu.
  4. V autě je dobré pouštět ji po intervalech 15 minut.
  5. Nenechte vzduch foukat přímo na sebe.
  6. I klimatizovanou místnost byste měli občas větrat.
  7. Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by si ji neměli pouštět vůbec.

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Nemoci z roušky aneb o vedlejších účincích opatření proti koronaviru

Nošení roušek je u nás povinné, a zřejmě ještě nějakou dobu bude. Možná dokonce navždy změní český či evropský přístup k užívání těchto ochranných pomůcek. Až do začátku letošního roku byly u nás přitom roušky v ulicích výhradně doménou asijských turistů. Po zkušenosti s koronavirem asi i my při příští rýmě či kašli nasadíme ústenku a totéž chování budeme očekávat od svého okolí.

Zajímavé:  Leky Na Časte Močeni?

Lékaři však upozorňují na několik rizik, která jsou s užíváním roušky spojena.

Praktická lékařka Anna Chupina z Ambulance Vysočany – Medianna Clinic se například setkává se „záhadně“ vlekoucí se nemocí: „Během posledního týdne jsme objevili skupinu nemocných, kteří mají lehce nadhraniční teploty 37–37,1 °C přetrvávající zhruba tři týdny, suchý kašel, bolest hlavy a občas bolest v krku. Všichni byli testováni na COVID-19, nikdo nebyl pozitivní, na rentgenu jsme skoro u všech prokázali zánět v oblasti nosních dutin, který z nějakého důvodu stále neodezníval, a to ani po léčbě antibiotiky…“ Lékařka příčinu vidí ve špatné péči o roušku. „Ústní roušky je potřeba prát a žehlit, pokud nejde o jednorázové pomůcky! Nemocní lidé by měli ochranné prostředky měnit několikrát denně, jinak dochází k tomu, že se sami infikují vlastním sputem znovu.“

Také praktický lékař Cyril Mucha z pražské Ordinace Mucha připomíná, že správná péče o roušky je velmi důležitá, rizikový moment představuje zejména manipulace s nimi a opatrnost je namístě. V roušce je – laicky řečeno – při nedodatečné péči možné udržovat své viry a bakterie, a tak i svoji chorobu.

Praktik se často setkává s dalšími potížemi, které provázejí nošení roušek. Pacienti mají kožní problémy v obličeji, různé vyrážky. „Nezpůsobují je ani tak látkové roušky, pokud jsou ušité z vhodného materiálu a jsou správně udržovány, ale spíše roušky jednorázové. Ty jsou zhotoveny z nejrůznějších umělých materiálů a některé, zejména dovážené ze zahraničí, kůži škodí,“ říká lékař.

Rovněž se potvrzuje, že pro alergiky a astmatiky mohou roušky představovat zhoršení jejich stavu. Vždyť i zdravému člověku se přes roušku mnohem hůře dýchá, natož někomu, kdo má problémy i bez zakrytého nosu a úst.

Lékařka Anna Chupina přidává ještě jeden poznatek z poslední doby. Jsou jím opakované nálezy střevních bakterií ve výtěrech z nosu. Zdůrazňuje proto doporučení dbát na řádnou hygienu rukou. S problémy způsobenými špatnou hygienou při toaletě se lékaři setkávají velmi často, což ale platí nyní stejně jako již před epidemií.

Jde hlavně o přenos bakterie Escherichia coli, která zejména u žen, ale i u mužů mnohdy vede k zánětům močového měchýře. Tyto bakterie E.coli je opět možné při nedostatečné hygieně zanést na roušku, ale také rovnou do úst či nosu. „Také již byla zjištěna přítomnost koronaviru v moči a ve stolici.

Sice není zatím potvrzený případ přenosu touto cestou, ale rozhodně je třeba dbát na hygienu,“ doplňuje dr. Mucha.

Galerie: Správné mytí rukou – ochrana před nákazou

Jsme přestrašení a uvěznění

Co ale dělá odborníkům větší starosti, jsou dopady na psychiku. Podle některých lékařů jsme byli od počátku epidemie „přestrašováni“. A strach není dobrý: „Přehnaná atmosféra strachu ničemu neprospívá.

Pokud budeme dodržovat základní hygienická i epidemiologická opatření, epidemii koronaviru nepochybně zvládneme jako jednotlivci i jako společnost. Nenechme se tedy strašit výkřiky nekompetentních neodborníků.

Nezapomínejme, že psychika výrazně ovlivňuje imunitu, a to pozitivně i negativně,“ říká Cyril Mucha.

Labilnější lidé mohou mít skutečně velký strach. Obracejí se jak na praktické lékaře, tak psychology, psychiatry i krizové linky. „Využití linky důvěry se v době nouzového stavu zvýšilo zhruba na dvojnásobek,“ popisuje například Hana Regnerová, ředitelka Modré linky.

„Slyšíme trápení, která se týkají vztahů s nejbližšími, ale mnozí lidé řeší zhoršení svého psychického stavu z nejistoty dnešních dní. Volají lidé, jejichž těžkosti souvisí se současnou situací – mají strach o sebe, své blízké, řeší konkrétní problém spojený s karanténou a tématem COVID-19.

 Často od nich slyšíme, že informace v médiích jsou nepřehledné či zahlcující.“ 

Mezi jevy, které se s epidemickou krizí objevily nově, patří stavy, jaké zažívají například vězni na samotce, popisuje psychoterapeut Pavel Pařízek, autor poradenského projektu Dělám, co můžu. „Takoví lidé celkově ztrácejí svůj životní rytmus. Mají potíže s novou organizací dne a ztrátou časové struktury.

Neví, jak dlouho karanténa trvá, a musí si vzpomínat, jaký je den. Dochází u nich často i k fyzickému pustnutí.“ Kromě nedobrovolné izolace je problémem neohraničenost aktuálního nouzového stavu. Nevíme, kdy mu bude konec.

Lidé podle psychoterapeuta také trpí tím, že nemohou mít dění pod kontrolou a ovlivňovat ho.

Všechny tyto pocity a obavy pak u některých lidí somatizují, tedy projeví se i v oblasti tělesné. Tito pacienti onemocní kvůli strachu z koronaviru. Takže opatrnost ano, ale nesmí nám přerůst přes hlavu.

Co už tu bylo, se zhoršilo

Situace posledních týdnů a přijatá opatření leckde vyhrotila problémy, které již byly u jedince nebo skupiny osob přítomné. Platí to jak pro vztahy v rodinách, tak i pro duševní onemocnění.

„Dominantním jevem je zhoršení dřívějšího stavu u lidí, kteří již nějaké potíže měli.

Typicky partnerských či rodinných vztahů, trpících tím, jak spolu nyní členové domácnosti tráví mnohem více času,“ říká psychoterapeut Pavel Pařízek.

A Hana Regnerová z Modré linky doplňuje, že velkou skupinou volajících jsou lidé, kteří již měli nějaké psychické problémy.

Vzhledem k současné nestandardní situaci a těžké atmosféře se u nich začínají znovu objevovat nepříjemné stavy, jako jsou strachy, úzkosti, deprese nebo se otvírají stará traumata.

„Mnozí z nich svůj stav zvládali, protože se léčili a byli v pravidelném kontaktu se svým terapeutem či psychiatrem,“ dotýká se terapeutka další podstatné věci. A tou je zanedbávání péče o zdraví u již dříve nemocných, ale i u nových zdravotních problémů, ztráta kontaktu s lékaři.

Tím, že se objevil koronavirus, nezmizely jiné nemoci

Zde jsem si půjčila citaci doktora Muchy. On a řada dalších lékařů totiž upozorňují na to, že lidé jsou příliš zahlceni koronavirem a zanedbávají své zdraví. Bojí se navštěvovat lékaře, nechodí si pro pravidelné léky – což by ostatně mohli vyřídit prostřednictvím telefonu a eReceptu.

Raději své potíže bagatelizují, přitom lékaři jsou dostupní na telefonu, vždy je možné se poradit a v případě potřeby domluvit i na osobní návštěvě za vhodných bezpečnostních opatření. Někdy se ale lidé pro zahlcení systému ani k potřebné péči nedostanou.

Epidemii koronaviru vystřídá „epidemie odložené péče“, varují odborníci.

Jsou tu chroničtí pacienti, kteří potřebují být pod pravidelnou kontrolou, užívat dlouhodobě své léky, podstupovat potřebné procedury. Dále lidé s akutními problémy, které odkládají „až po koronaviru“ – což někdy může být pozdě. Mnohdy jde opravdu přímo o život. Dr.

Mucha uvádí případ mladé ženy po porodu, která vyhledala odbornou pomoc s trombózou nohou až na poslední chvíli, protože nechtěla riskovat možnou nákazu koronavirem.

Často je však lékařská péče neodkladná a její zanedbání či odsunutí o několik týdnů může mít fatální následky, jak popisuje rovněž Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize: „Pacienta k nám přivedly náhlé změny vidění. Znepokojení mu dodalo, když si začal takzvaně vidět na nos.

Vyšetření bohužel potvrdilo závažné podezření na odchlípení sítnice, které vyžaduje okamžitou operaci. Nepřijít včas a odložit vyšetření na později by vedlo k nevratné částečné či úplné ztrátě zraku.“ 

Lékaři nedoporučují příliš odkládat ani preventivní prohlídky. „Praktický lékař musí člověka vnímat jako celek, ve všech aspektech, a ne například jako nyní jen z pohledu epidemiologie. Tak nikdy není možné udržet člověka komplexně zdravého.

V ČR je výborně nastavený systém preventivní péče, kde každé vyšetření má své opodstatnění, ale nyní lidé na preventivní prohlídky nechodí a zanedbávána jsou i jiná vyšetření.

Nedělají se testy na okultní krvácení ve stolici, neměří se hodnoty u chronicky nemocných, odkládají se operace…“ 

Vedlejší efekt koronavirové pandemie

Jeden konkrétní příklad z mnoha a mnoha – u Parkinsonovy choroby, kterou trpí odhadem třicet až padesát tisíc Čechů, je možné postup nemoci zpomalit. Ovšem za dvou podmínek – pokud je včas diagnostikována a pokud pacient dostane potřebnou léčbu, například hlubokou mozkovou stimulaci, ve správnou dobu.

„Toto ‚okno‘ se později uzavírá. Vhodnou léčbu kvůli nízké informovanosti propásnou stovky těch, kterým by výrazně zlepšila život,“ říká Romana Skála-Rosenbaum, předsedkyně pacientské organizace Parkinson-Help. Nyní vše navíc komplikuje zaměření nemocnic, zdravotnických zařízení a lékařů na koronavirovou epidemii.

„Všechny neakutní operace a zákroky se odkládají a bohužel jsou mezi nimi i ty, na které pacienti s Parkinsonovou nemocí čekají obvykle přes rok, a to po dalším několikaměsíčním vyhodnocování, zda jsou vůbec k takovému zákroku vhodní,“ potvrzuje vedoucí Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN prof.

Robert Jech.

Operace všech specializací se ruší napříč republikou a tento „skluz“ bude obtížné dohnat. Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík v rozhovoru pro server iDnes uvádí, že tato největší česká nemocnice již odložila až několik set důležitých zákroků.

„Za běžného provozu provádíme týdně až sedm stovek operací. Během pandemie se tohle číslo radikálně snížilo na třicet až čtyřicet denně.

Zdravotnictví se teď soustředí jen na COVID-19, ale potlačují se jiné choroby, které jsou opravdu nebezpečné a mohou lidem ublížit,“ upozorňuje s tím, že takto zcela zbytečně umírají lidé, kteří by jinak mohli žít.

A nastane i problém finanční. Miliardy, které stát dává na opatření proti šíření epidemie, budou nutně někde chybět. „Neumírá se jen na koronavirus, ale také s koronavirem,“ říká Cyril Mucha. Nemělo by se stát, aby se vše soustředilo jen na COVID-19 a koronavirus, a lidé kvůli tomu stonali a umírali na jiná onemocnění – a přitom vlastně také kvůli koronaviru. Jako takový „vedlejší efekt“.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector