Bolest vlasů – vše o zdraví

Bolest vlasů - Vše o zdraví

Zdravá výživa je základem krásných vlasů, ale také pilířem dobré kondice organizmu. Ačkoli naše tělo potřebuje různorodé vitaminy a minerály pro zabezpečení běžných tělesných funkcí, některé z nich jsou naprosto nezbytné pro udržení krásných a zdravých vlasů. Faktem je, že nejlepším a nutričně vyváženým zdrojem je přirozená strava. Po doplňku stravy bychom měli sáhnout až v období strádání, dále v době stresu, při náročném fyzickém přepětí a vyčerpání.

Přestože jsou níže uvedené vitaminy obecně doporučované pro zdravý růst vlasů, jednoznačné klinické studie, které by tento fakt potvrdily, prozatím neexistují. Obecně však platí, že existuje mnoho látek, u nichž se jednoznačně ví, že mají prokázaný příznivý anebo léčivý efekt a žádné další prokazování nebylo potřeba.

Antioxidant, pomáhá produkovat ideální množství mazotoku v kštici. Potravinové zdroje: ryby, játrový olej, maso, mléko, sýr, vejce, špenát, brokolice, zelí, mrkev, meruňky a broskve.

Denní doporučena dávka 5000 IU Více než 25 000 IU denně může způsobit vážné zdravotní potíže.

Vitamin C

Významný antioxidant, pomáhá udržovat kůži a zdravé vlasy. Potravinové zdroje: citrusové ovoce, jahody, kiwi, ananasový meloun, ananas, rajčata, zelený pepř, brambory a tmavozelená zelenina.

Denní doporučena dávka 60 mg

Vitamin E

Antioxidant, prokrvuje vlasovou pokožku, dodává vlasům hebkost. Potravinové zdroje: rostlinné oleje, pšeničný olej, sójové boby, syrová semena a ořechy, sušené fazole, a listnatá zelená zelenina.

Denní doporučena dávka až 400 IU Vyšší množství může zvýšit krevní tlak a redukovat krevní srážlivost. Lidé, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak nebo přípravky proti srážení krve, by konzumaci tohoto vitaminu měli konzultovat s lékařem.

Biotin

Pomáhá produkovat keratin, může předcházet šedivění a vypadávání vlasů. Potravinové zdroje: pivovarské kvasnice, různá zrna, vaječné žloutky, játra, rýže a mléko.

Denní doporučena dávka 150 až 300 mcq

Inositol

Stimuluje funkci vlasového folikulu. Potravinové zdroje: různá zrna, pivovarské kvasnice, játra a citrusové ovoce, ale také rýže.

Denní doporučena dávka až 600 mg

Niacin (vitamín B3)

Podporuje krevní oběh ve vlasové pokožce. Potravinové zdroje: pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky, ryby, kuře, krůta a maso.

Denní doporučena dávka až 15 mg Vyšší dávka může mít za následek zarudnutí kůže, bolesti žaludku, nevolnost, průjem.

Kyselina pantotenová (vitamín B5)

Předchází šedivění a vypadávání vlasů. Potravinové zdroje:  obilniny, pivovarské kvasnice, tmavé maso, orgány a vaječné žloutky.

Denní doporučena dávka 4 – 7 mg

Vitamin B6

Předchází vypadávání vlasů, pomáhá vytvořit melanin, který dává vlasům jeho barvu. Potravinové zdroje: pivovarské kvasnice, játra, obilniny, zelenina, orgánová masa a vaječný žloutek.

Denní doporučena dávka 1,6 mg Vysoké dávky mohou způsobit znecitlivění rukou a chodidel.

Vitamin B12

Pomáhá předcházet vypadávání vlasů. Potravinové zdroje: kuře, ryby, vejce a mléko.

Denní doporučena dávka 2 mg
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví
  • Bolest vlasů - Vše o zdraví

Jak se zbavit bolesti zad | Vše pro zdraví

Babské rady Bolest vlasů - Vše o zdraví

Publikováno 11. srpna 2016

Bolest vlasů - Vše o zdraví

Bolesti zad mohou způsobovat špatné životní návyky v práci, či doma. Týká se to přitom vlastně kohokoliv bez ohledu na věk, pohlaví, či profesi. Je jedno jestli sedíte celý den u počítače, nebo dřete na stavbě. Příčin je mnoho a léčí se několika různými způsoby.

Bolest vlasů - Vše o zdraví

Nesprávné sezení je častou příčinou bolesti zad.

Nesprávné držení těla je jednou z nejčastějších příčin bolest v bederní části zad. Je to špatný návyk, který si nosíme zpravidla už od dětství.

Druhou nejčastější příčinou bolestí jsou ochablé vzpřimovače. To je svalstvo na zádech a na břiše, které by mělo udržet páteř v přirozené poloze.

Ovšem jednostrannou zátěží, či nedostatečným pohybem tyto svaly ochabují. Může tak dojít až k deformaci páteře.

Kde dále hrozí bolesti zad

V sedavém zaměstnání vám bolesti zad hrozí také. Tělo zde totiž není v přirozené poloze a ruku na srdce – není to takřka ani možné. Dochází tedy k hrbení a opět k namáhání páteře. Dobré není ani časté zvedání těžkých předmětů.

Stejně tak může ublížit nedostatečná aktivita a málo pohybu. Ostatně lidé s nadváhou jsou k bolestem zad náchylnější. Jejich tělo totiž přetěžuje páteř a klouby.Vyhýbat byste se měli také pobytu v průvanu, nebo v chladném prostředí.

Co proti bolestem dělat?

Dojde-li už k bolestem zad, je lepší zůstat v klidu, případně nechat místo rozmasírovat (raději ale odborníkem). Obecně platí, že pokud budete dodržovat správnou životosprávu (dostatek pohybu a udržování kondice) a budete si hlídat správné držení těla, mělo by se vám namožení zad vyhnout.

Dobré je také pravidelné cvičení (cvičení na velkém míči, plavání, nebo jízda na kole). Neméně důležitá je také třeba volba židle, na které nejčastěji sedáváte, či postele, ve které spíte. Pokud ovšem bolest přetrvává je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest zad totiž může přejít i ve větší zdravotní komplikace.

Podívejte se na cviky, které vám pomohou s bolestmi zad

Bolest vlasů - Vše o zdraví

Štítky: bolesti, bolesti zad, záda

Trápí tě často bolest hlavy, zad nebo břicha? Může to být psychika

Pojem psychosomatika určitě znáš. Jedná se o složeninu dvou starořeckých slov  – „psyché“ – duše a „soma“ – tělo. Její úlohou je zkoumat vliv psychických funkcí na náš organismus.

Nabízí komplexní pohled na zdraví člověka a pracuje s tím, že zdraví člověka není jen tělesné, ale ovlivňují ho duševní i sociální vlivy ale také prostředí.

 V praxi to znamená, že pokud se dostanou do konfliktu tvá přání a představy s povinnostmi, dojde k vnitřnímu boji, kterého si ani nemusíš být vědoma. Napětí plynoucí ze sebepotlačování se nakonec projeví jako nemoc.

Často se proto stává, že navštívíš lékaře s nějakým problémem, třeba bolestí břicha a on provede sono, krevní texty a další možná vyšetření, ze kterých vyjdeš jako naprosto zdravá, protože s tvým tělem je vše v pořádku. Možná ti doktor předepíše něco na bolest a tobě se uleví, dokud ti nedojdou léky.

Tvůj lékař totiž řešil následek, ale nikoli příčinu. V takovém případě je na místě návštěva psychologa nebo psychiatra, který ti pomůže odhalit, co tě trápí a během několika sezení ti pomoci bez jakékoli medikace.

 Pokud se ti návštěva psychologa příčí, můžeš si zkusit pomoci sama, a najít svůj vnitřní konflikt.

Náš tip:  Pokud jsou tvé problémy opravdu hluboké, překonej své předsudky a vyhledej odborníka na stavy duše. Může ti to změnit život. Následující výčet ti napoví, ve kterých oblastech svého života a emocí máš pátrat.

Bolesti zad

Bolesti v různých oblastech zad mají i různé příčiny. Pokud tě často trápí bolesti ramenou, může to znamenat, že si toho bereš na sebe příliš mnoho a tolik odpovědnosti už nezvládáš.  Ne nadarmo se říká, že na svých ramenou neseš tíži celého světa.  Zkus se o svou odpovědnost podělit s někým blízkým.

Oblast horní části zad naznačuje, že strádáš v lásce – buď ti chybí někdo, komu svou lásku dát, nebo postrádáš u svého partnera dostatek projevů lásky.

Problémy v bederní části souvisejí s finanční stránkou života. Možná máš pocit, že nejsi za svou práci dostatečně oceněná, nebo se obáváš, že nezvládneš splácet své dluhy.

  V této oblasti se také shromažďují minulé záležitosti – netáhne se s tebou nějaký hřích minulosti, máš vyřešené vztahy v rodině, neublížil ti někdo kdysi dávno a ty jsi to potlačila, ale nevyřešila? Zkus si vzpomenout na své dětství a dospívání, odpověď se s největší pravděpodobností nalézá právě tam.

Bolest vlasů - Vše o zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Bolesti hlavy

Opravdu jsi si jistá, že zvládáš svůj život a práci s lehkostí? Bolesti hlavy a migrény totiž ukazují na příliš stresu, úzkosti či deprese. Pomoci v tomto případě mohou různé relaxační techniky či meditace. Značí také neschopnost udělat správné rozhodnutí. Pak zkus důkladně prozkoumat, co tě aktuálně trápí, napsat si na papír pro a proti, a konečně se rozhoupej a rozhodni se.

Bolesti krku

Bolesti šíje ukazují na úzkosti, pocity viny, nejistotu. Nebuď k sobě tolik kritická, jsi jenom člověk nedokonalý se všemi chybami a problémy jako ostatní. To, že je u druhých nevidíš, neznamená, že je nemají. Cítíš-li nějaké provinění, uvědom si, že co se stalo, už nejde odstát a tvé trápení ničemu nepomůže. Hoď to za hlavu, jakkoli se to zdá nemožné.

Bolesti kolen

Kolena jsou spojena s egem. Možná si o sobě myslíš příliš mnoho a chybí ti pokora. S egem je spojena i hrdost. Vše je spojeno především s neohebností postojů. Strach a neschopnost přiznat porážku hrají v této oblasti velkou úlohu. Voda v koleni naznačuje, že odmítáš přijmout, co se ti nabízí nebo se nechceš smířit s nastalou životní situací. Nauč se brát život takový, jaký je.

Bolesti žaludku

Žaludek je velice citlivým orgánem, který reaguje na všechny naše emoce. V případě silného stresu, strachu nebo obav se okamžitě může vytvořit žaludeční neuróza, nebo v horším případě i žaludeční vředy.

Žaludek musí zpracovávat tvoje dojmy a konflikty. Překyselení zase ukazuje na vnitřní agresivitu.

Pokud máš opravdu nějaký vážný problém, třeba tě dusí vztah nebo práce, možná je načase udělat radikální řešení, a tím může být i rozchod nebo změna zaměstnání.

Zajímavé:  Panická Úzkostná Porucha Léčba?

Bolesti rukou

Jestli tě bolí ruce, dá se předpokládat, že máš problém s navazováním vztahů. Ruce si podáváme v přátelském gestu a tak se ti snaží naznačit, že u tebe to tak není. Zkus navázat nová přátelství a vyraz občas do společnosti.

Bolest zubů

Zuby souvisí s rozhodováním. Jsi váhavý střelec? Pak sis asi se zuby užila své. Strachem a nízkou sebedůvěrou se zničí tvé zuby stejně rychle jako špatnou hygienou. Zuby nejprve varují zvýšenou citlivostí, pokud se nesebereš a nevezmeš život do vlastních rukou, můžeš čekat kaz nebo ještě větší stomatologické problémy.

Bolest ucha

Často slýcháš věci, které nechceš, máš pocit, že tě druzí neustále s něčím otravují. Je ti to povědomé? Záněty ucha ukazují, že jsi byla přinucena udělat něco proti své vůli a nepodařilo se to. Zánět v uchu symbolizuje vztek. Pískání či šumění v uších se zase snaží přehlušit nemilá slova, která tě neustále obtěžují. Co neslyšíš, na to nemusíš reagovat.

Bolesti chodidel

Chodidla souvisí s porozuměním a zájmem o lidi kolem tebe a také s tím, jak rozumíš sama sobě. Také mohou ukazovat na to, že se ze samého strachu bojíš udělat další krok a posunout se v životě dál.

Máš vždy pravdu? Musíš mít vše pod kontrolou? Máš obavy z budoucnosti? Nelpíš na svém za každou cenu? Zkus si položit tyto otázky, a pokud na některou z nich odpovíš ano, přehodnoť své postoje a nauč se velkorysosti.

Bolesti prsou

Prsa jsou symbolem mateřství a ženství. Možná se bojíš být ženou. Pak bys asi měla najít svoji ženskou stránku. Nebo jsi příliš stydlivá. Proč? Každé tělo je přece krásné!  Nebo jsi příliš zaneprázdněna svými strachy a úzkostmi, že ani nežiješ, nemáš se dostatečně ráda nebo ti chybí láska. To všechno jsou vědci, které můžeš napravit, když na sobě začneš pracovat.

Psychika a naše zdraví je jedna nádoba, snaž se ji proto držet co nejvíce v klidu, abys byla nejen v pohodě, ale také zdravá. Máš s tím už zkušenost? Napiš nám ji do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

Transplantace vlasů: Jak probíhá a kolik stojí?

Jaká řešení existují, vysvětluje MUDr. Peter Hajduk, lékař, který před mnoha lety založil a vede Panacea Hair Clinic na Praze 3 (www.panaceahairclinic.cz), nestátní zdravotnické zařízení, kde se spolu s týmem odborníků věnuje léčbě nemocí vlasů a problematice transplantací a multiplikací vlasových folikulů. 

Co je vlastně nadměrný úbytek vlasů a jaký je přirozený režim vlasového růstu?

Lidský vlas, respektive jeho kořen, cibulka, se chová jako každá jiná lidská tkáň, postupně se obnovuje, odrůstá, podobně jako například kůže. Normální je, když nám denně vypadne až 100 vlasů. Nad tuto hranici už se může jednat o patologický proces, který je vhodné řešit.

Úbytek vlasů totiž nemusí znamenat jen plešku jako takovou, ale může to být znamení daleko závažnější poruchy v těle. Vlas má samozřejmě i své cyklické období růstu, klidu a zase růstu. Období růstu u vlasů na hlavě trvá až několik let, období klidu pak až půl roku.

Chlupy na těle a v oblasti obličeje mají navíc odlišný cyklus.

Čím je dáno, že muži ztrácejí vlasy rychleji a častěji než ženy? Kde vlastně hledat příčiny nadměrného úbytku vlasů?

U mužů se na brzkém padání vlasů více projevuje jejich menší odolnost vůči chronickému stresu, dědičnost a v neposlední řadě i větší tvorba jednoho derivátu mužského pohlavního hormonu, takzvaného DH-testosteronu. Na úbytek vlasů samozřejmě může mít poměrně velký vliv životní styl dnešní generace mužů, včetně stravovacích návyků.

Velice významným faktorem je stres – při chronickém, dlouhodobém stresu totiž dochází kromě jiného i ke stažení krevních kapilár, které vyživují vlasové kořínky, a pokud tato situace trvá dostatečně dlouho, vlas se neokysličuje, pomalu chřadne.

Výsledkem pak bývá postupné vypadávání vlasů a změna z kvalitní kštice na jemný porost.

Řešení tohoto problému by mělo být komplexní, včetně konzultace s psychologem či homeopatem ohledně odbourání stresu, je vhodné se též poradit s výživovým poradcem, co ze stravy vyjmout nebo naopak přidat, obvykle je totiž potřeba doplnit některé z vitaminů… 

Pokud u sebe někdo zjistí nadměrný výpad vlasového porostu či tvorbu lysinek, jak by měl postupovat? Stává se, že dané místo opět samo zaroste vlasy?

Záleží na tom, jak moc ho to trápí a jak moc může investovat času a prostředků. Ideální je navštívit pracoviště, které se tím problémem zabývá denně a má řadu možností jak vše řešit.

Nedoporučuji čekat třeba půl roku, protože pak už patologie může být tak daleko, že stihne zlikvidovat příliš mnoho vlasových cibulek a nahradit takový objem už bude v podstatě nemožné.

Některé ztráty vlasů však mohou být jen přechodné – například po většině chemoterapií, po zánětech nebo po jednorázovém hlubokém stresu. U ložiskové alopecie je možné též spontánní ovlasení daného ložiska, ale bohužel se posléze může vytvořit ložisko nové, jinde…

Alopecií však existuje množství typů a každý má jinou příčinu, proto se nabízí i řada řešení a je třeba postupovat individuálně. Pro někoho je vhodná transplantace, například při ztrátě obočí, po radioterapii, neurochirurgických operacích, popáleninách.

Ložiskové alopecie se nám docela daří řešit akupunkturou a protiparazitární léčbou, někdy je potřeba se podívat i na endokrinní systém, štítnou žlázu, nadledvinky, hypofýzu a tak dále.

Jistou skupinu pacientů tvoří i onkologičtí nemocní, hlavně po chemoterapii či radioterapii, tam je jednou z možných cest homeopatická léčba. 

Co všechno o vlasech prozradí vyšetření pomocí trichogramu a jak se postupuje dále?

Trichogram odhalí strukturu vlasu a kůže pomocí speciální kamery – zjišťujeme tím anatomické poruchy, ze kterých se dají odečítat další patologie. V podstatě nás usměrňuje, co dalšího máme hledat.

  Samozřejmě provádíme také analýzu krve, kde hledáme poruchy v hladinách minerálů a vitaminů (především vitaminu D), ve funkci jater a žlučníku, protože dle orientální medicíny za problémy s vlasy v mnoha případech stojí poruchy trávení, jater či sleziny.

 Moderní metodou je i takzvaná biorezonance, která je výborným pomocníkem při vyhledání eventuální bakteriální či parazitární zátěže.

Můžete čtenářům více přiblížit metodu moderní transplantace GHO-FM?

Na transplantaci vlasů není nutné se nějak extra připravovat, snad jen nepít alkohol a kávu tři dny před výkonem, neužívat léky ředící krev, dobře se vyspat a pozitivně naladit.

Vše ostatní zařídíme na klinice, včetně premedikace a hygieny vlasů. Procedura probíhá v lokální anestezii, většina pacientů ji prospí nebo si s námi povídá.

Celý zákrok má tři technické fáze – v první odebíráme štěpy, většinou ze zadní části hlavy nebo i jiné části těla, to je nejdelší část.

Pak nastává příprava příjmového místa, tedy provedení architektury, příprava lůžek pro nové vlasy, což bývá většinou časově nejkratší část. Následuje samotné vkládání štěpů. Vše trvá od 2 do 8 hodin, v závislosti na počtu štěpů.

Momentálně implantujeme do 1000 štěpů v jednom dni; pokud je potřeba více, rozdělíme proceduru do několika po sobě jdoucích dnů. Pod štěpem si můžeme představit vlas s cibulkou, obvykle je jich ve štěpu několik, tak jak rostou přirozeně na hlavě.

Zpravidla to bývají skupinky 2 až 4 cibulek, přičemž preferujeme menší skupinky, aby výsledek vypadal přirozeně, což je nesmírně důležité.

U koho je tato metoda vhodná a u koho nikoli? Dá se tímto způsobem zaplnit též třeba velká jizva na hlavě?

Tato metoda transplantace vlasů sice není věkově omezená, neprovádíme ji však lidem mladším 19 let, kde hraje velkou roli i psychika a fyzický vývoj člověka ještě není u konce.

Je vhodná tam, kde jde o ztrátu vlasů genetické povahy, po úrazu či po radioterapii, naopak není vhodná, pokud zbývá malá hustota dárcovské oblasti, u difuzní alopecie u žen nebo u ložiskové nestabilní alopecie.

Výsledky transplantace jsou trvalé, a to proto, že se přenáší jen vlasy z takzvaných bezpečných oblastí, které netrpí na dědičný výpadek a hormonální vlivy. Touto metodou lze řešit také ztrátu obočí, vousů nebo i ochlupení na těle.

Ovlasení jizev je velké téma, které se nám daří řešit velice dobře. Na výsledek si však pacient musí počkat delší čas, protože živná půda není tak dokonalá jako u „normální“ kůže… 

Pociťuje pacient při nebo po transplantaci nějaké bolesti či nepříjemné stavy? Jak dlouho trvá, než se dané místo zahojí, a na co je třeba dávat pozor?

Celá operace probíhá v lokálním znecitlivění, takže pacient nic necítí.

Ani po ukončení celé procedury netřeba očekávat nějaké velké útrapy, máme velice detailně propracovaný nejen systém předoperační přípravy, ale i pooperačního ošetření, včetně použití ultrafiltrátů, nanotechnologických preparátů z rostlin a homeopatik; hojení tím pádem probíhá výrazně rychleji a snadněji. Hlavu si lze po třech dnech opláchnout, pak postupně umývat každý den. V ideálním případě do 8 dnů už stopy po zákroku bývají zcela minimální. A 14 dní po proceduře si můžete s novými vlasy dělat, co chcete, kromě barvení – to až za 6 týdnů. V prvních týdnech je potřeba dát pozor hlavně na hygienu a na to, aby člověk mechanicky neporušil implantované štěpy. A také, aby v životosprávě udělal vše pro podporu zdárného hojení.

Jak si vlastně stojíme v počtu transplantací a jejich úspěšnosti v porovnání se světem? Čím si vás tato problematika získala a z čeho máte největší radost vy osobně?

Počtem transplantací se řadíme k nejvíce vytíženým pracovištím v Evropě, ročně provedeme kolem 300 výkonů. Technika, kterou provádíme, je vhodná pro muže i ženy a především nezanechává jizvy, což je velice důležité.

Radost mám z toho, že stovkám lidí ročně přinášíme větší sebevědomí, více radosti ze života, a to natrvalo, protože nové vlasy už rostou napořád! To vše bez nutnosti velkého zásahu do těla. Razím zásadu, že pokud operace, tak aby co nejméně narušila integritu jedince a co nejrychleji se vše zhojilo.

Největší radost mám z toho, když po čase přicházejí na kontrolu lidé, kterým se dle jejich slov velice pozitivně změnil život – to skutečně není málo. A tato zpětná reakce zase naplňuje můj život, vidím, že celý tento proces, úsilí a snaha má smysl… 

Rozhovor vyšel v původním znění v tištěném magazínu Moje zdraví.

Raw food je vhodná strava pro děti i oslabené jedince. Zkuste naše recepty!

Autor: Helena Míková

Vyhřezlá ploténka – příčiny, příznaky, léčba a prevence

  • Meziobratlové ploténky se skládají z vnějšího vazivového prstence a rosolovitého jádra. Fungují jako odpružující systém páteře, který nám společně s jejím esovitým tvarem umožňuje pohyb.
  • K vyhřeznutí ploténky dochází ve chvíli, kdy praskne její vazivový prsten a rosolovité jádro je vytlačeno do okolního prostoru, kde utlačuje a dráždí nervové kořeny. Taková situace může vést i k zúžení míšního kanálu.
  • Vyhřeznutí meziobratlové ploténky souvisí s opotřebením páteře, na které mohou mít vliv takové faktory, jako je například vyšší věk pacientů, obezita, špatné držení těla, nedostatek pohybu, genetické dispozice, opakovaná nerovnoměrná zátěž nebo třeba těžké manuální práce.
  • Příznaky vyhřezlé ploténky jsou spojené s oblastí, kde k výhřezu došlo. Typické jsou bolesti zad vystřelující do jednotlivých končetin, brnění a mravenčení končetin, problémy s citlivostí a hybností nebo také poruchy svěračů.
  • Vyhřezlá ploténka se dá léčit několika různými způsoby. K dispozici je konzervativní terapie pomocí analgetik, laserová nukleotomie, operativní odstranění vyhřezlé ploténky nebo třeba speciální cvičení.
  • Co se týče rehabilitace, pacienti s vyhřezlou ploténkou si chválí třeba cviky McKenzie, které přináší úlevu od bolesti a podporují regeneraci páteře.

Vyhřezlá ploténka patří mezi zdravotní komplikace, se kterými se často potýkají starší pacienti. Příznaky souvisí hlavně s místem, kde k výhřezu došlo. Jedná se především o bolesti zad, které mohou vystřelovat i do končetin, poruchy citlivosti a hybnosti. Některým lidem pomáhá konzervativní terapie a rehabilitace, jiní volí léčbu laserem nebo operativní odstranění vyhřezlé části ploténky.

Jak poznat vyhřezlou ploténku?

Meziobratlová ploténka, která se někdy označuje také jako meziobratlová destička (discus intervertebralis), je elastická tkáň spojující jednotlivé páteřní obratle. Skládá se z vnějšího vazivového prstence a rosolovitého jádra. Díky své pružnosti umožňují ploténky ohýbání páteře, zatímco zachovávají dostatečně pevné spojení jednotlivých obratlů.

K výhřezu ploténky dochází ve chvíli, kdy praskne vazivový prsten a rosolovité jádro (nebo jeho část) je vytlačeno do okolního prostoru.

To může vést například k zúžení míšního kanálu nebo dráždění a utlačování nervových kořenů, které na boku vystupují z míchy ven.

Obvykle způsobuje vyhřezlá ploténka bolest v postiženém úseku páteře, která pacienta na tento zdravotní problém spolehlivě upozorní.

Pacienty nejčastěji trápí:

  • Vyhřezlá ploténka v bederní páteři
  • Vyhřezlá ploténka hrudní páteře
  • Vyhřezlá krční ploténka

Nejproblematičtější je zcela jistě oblast bederní páteře. K vyklenutí ploténky a dalším deformacím dochází velmi často mezi 4. a 5. bederním obratlem nebo mezi 5. bederním obratlem a 1. křížovým obratlem.

Příčiny vyhřezlé ploténky

Vyhřeznutí meziobratlové ploténky souvisí s opotřebením páteře. Důvody, proč u některých lidí dojde k těmto zdravotním komplikacím, však nejsou v některých případech zcela jasné. Vliv mohou mít tyto faktory:

  • Vyšší věk (klesá pružnost plotének)
  • Nadváha či obezita
  • Nedostatek tělesného pohybu
  • Genetické dispozice
  • Těžké manuální práce
  • Opakované nerovnoměrné zatěžování páteře
  • Nadměrná a nevhodná zátěž při sportu

Jaké má vyhřezlá ploténka příznaky?

Příznaky vyhřezlé ploténky souvisí vždy s místem, kde k výhřezu došlo. Typická je nepříjemná bolest zad vystřelující do jednotlivých končetin, kterou mohou doprovázet pocity brnění nebo mravenčení. Bolest se může dostavit náhle, což se označuje jako ústřel, nebo vzniká pozvolně a postupem času se zvětšuje.

Vyhřezlá krční ploténka

Pokud postihne vyhřezlá ploténka krční páteř, pacienti obvykle v postiženém místě pociťují silné bolesti, které mohou vystřelovat do hlavy nebo do jedné či obou horních končetin. S tím souvisí i pocity brnění rukou, poruchy citlivosti a problémy s hybností horních končetin.

Vyhřezlá ploténka v oblasti bederní páteře

Tento problém bývá naopak kromě silné bolesti v bedrech spojený také s postižením dolních končetin. Bolest typicky vystřeluje do boku a do hýždí, postupuje po zevní straně stehen až do zadní části lýtek a někdy může dosáhnout dokonce až na chodidla. Kam až bolest dojde, závisí na tom, jak moc vyhřezlá destička utlačuje či poškozuje přítomný nerv.

Bolesti se mohou zhoršovat například při zakašlání, kýchání nebo tlačení na stolici. Zároveň je často doprovází slabost svalů nebo poruchy citlivosti a hybnosti, které vedou k obtížím při chůzi. Pokud je narušena také dolní část míchy, mohou se v důsledku poruchy svěračů objevit potíže při močení a stolici. V nejhorším případě hrozí i ochrnutí.

Vyhřezlá ploténka hrudní páteře

Jestliže u pacienta dojde k vyhřeznutí ploténky hrudní páteře, typicky se projeví nepříjemné bolesti v této oblasti. Stejně jako v předchozím případě může dojít k vystřelování bolesti do dolních končetin, brnění nebo mravenčení, ke zhoršování chůze v důsledku tlaku na míchu nebo dalším komplikacím.

Diagnostika

Lékaře by měl pacient vyhledat ve chvíli, kdy pociťuje silné bolesti zad, projeví se u něj ztráta citlivosti a pohyblivosti končetin nebo snížená funkce svěračů.

Aby neurolog správně určil, že jde o vyhřezlou ploténku, je třeba vyloučit jiné příčiny obtíží. K tomu slouží rentgenové vyšetření páteře, CT či magnetická rezonance.

Stupeň postižení okolních nervů se poté měří pomocí EMG vyšetření.

Léčba vyhřezlé ploténky

Pokud se u pacienta potvrdí vyhřezlá ploténka, existuje několik možných řešení. K dispozici je konzervativní léčba, operace vyhřezlé ploténky, léčba laserem, speciální cvičení i další alternativní metody.

Konzervativní léčba

Tento druh terapie spočívá především v podávání analgetik, která snižují bolest a svalové napětí. Tyto léky jsou k dostání ve formě mastí, tablet, infuzí nebo pump. Dále se doporučuje také kombinovat tuto léčbu s dlouhodobou speciální rehabilitací, která by měla snížit nepřiměřenou zátěž páteře a pacientovi ulevit od obtíží.

Operace vyhřezlé ploténky

Další možností léčby je chirurgický invazivní zákrok, který spočívá v odstranění vyhřezlé části ploténky. Většinou se ale léčí vyhřezlá ploténka bez operace a tento zásah se provádí až v krajních situacích, kdy nezabírá žádná jiná metoda. Jak probíhá operace vyhřezlé ploténky?

Průběh operace vyhřezlé ploténky je následující. Zákrok je samozřejmě spojený s celkovou anestezií. Operatér provede příčný či podélný řez v blízkosti postižené oblasti a poté pronikne do páteřního kanálu k místu, kde vedou nervové kořeny. Postupně odstraní vyhřezlou hmotu a také volné zdegenerované části ploténky, aby nedošlo k opakovanému vyhřeznutí.

Důležitá je také rekonvalescence po operaci vyhřezlé ploténky. Doporučuje se zůstat v pracovní neschopnosti až do úplného zahojení, což může trvat klidně i několik měsíců. Vhodná je také speciální rehabilitace po operaci vyhřezlé ploténky.

Laserová nukleotomie

Léčba vyhřezlé ploténky laserem je vhodná pro ty pacienty, u kterých na páteři zatím nedošlo k nevratným degenerativním změnám, ale konzervativní léčba není dostatečná nebo zcela selhala.

Vyhřezlá ploténka alternativní léčba

Kromě tradičních způsobů léčby lidé doporučují také masáže, akupresuru nebo třeba Dornovu metodu. Jedná se o manuální terapii, při které jsou klouby a obratle uváděny zpět do původní polohy.

Cvičení při vyhřezlé ploténce

Pokud vás trápí vyhřezlá ploténka, důležitá je také rehabilitace. Cviky na vyhřezlou ploténku by měl mít na starosti zkušený fyzioterapeut, který je upraví na míru přímo konkrétnímu pacientovi.

Vhodná je například McKenzie metoda neboli cviky McKenzie, které přináší úlevu od bolesti, podporují regeneraci páteře a zároveň preventivně působí proti dalšímu poškození meziobratlových plotének.

Prevence

Jelikož k vyhřeznutí ploténky dochází často vlivem opotřebení páteře, v některých situacích se těmto zdravotním komplikacím prostě nevyhnete. Můžete však vyzkoušet následující zásady, které by vám měly pomoci páteř alespoň částečně chránit:

  • Při zvedání těžkých předmětů ze země se neohýbejte v pase, ale podřepněte si
  • Myslete na správné držení těla při chůzi, stání i sezení
  • Pořiďte si do práce vhodnou židli
  • Můžete vyzkoušet také balanční míč
  • Pravidelně sportujte
  • Místo jízdy výtahem zvolte raději cestu po schodech
  • Vyhněte se nadměrnému a nevhodnému sportování

Co dělat při nesnesitelném svědění hlavy?

Ať už jde o bolest, nebo nepříjemné svědění kdekoli na těle, jde vždy o velmi nepříjemnou záležitost.

Často jsme schopni si kůži rozdrápat do krve znovu a znovu, ale co když jde o pokožku hlavy? Tam to bývá mnohdy ještě horší právě kvůli vlasům. Co když už to ale nejde vydržet? Nenapadá vás, co by svědění hlavy mohlo způsobovat? Nás možná ano.

Přečtěte si možné důvody svědění pokožky hlavy a třeba se v tomto článku nejen najdete, ale také najdete odpověď na to, jak si pomoci sama.

Kdy zpozornit?

  • Když šampony určené k úlevě od svědění hlavy nepomáhají.
  • Když máte pocit, že se musíte pořád škrábat, a to dokonce i když vás svědění hlavy budí v noci ze spánku.
  • Když ve vlasech zpozorujete vši nebo šupinky
  • Když jsou svědivá místa zároveň bolestivá na dotek.

Nejčastější důvody svědění hlavy

Svědění hlavy a lupy, seboroický ekzém, lupénka, pásový opar, alergie nebo vši? Ani u jednoho není o co stát, nicméně vši se z této plejády možných důvodů svědění pokožky zdají být nejpřijatelnější alternativou, zbavíte se jich totiž rychle.

Lupy a seboroická dermatitida

Šťastní budiž ti, které lupy netrápí, třebaže se v případě lupů nejedná o nic jiného než o odumřelou kůži. Jde konkrétně o reakci těla na zánět způsobený nadměrným růstem kvasinek.

Kvasinky ovšem na pokožce hlavy nejsou nic nenormálního, máme je všichni a jejich výskyt zde je zcela přirozený, nicméně přirozené není, když je jejich růst bujný až příliš. V případě seboroické dermatitidy může být postižena nejen pokožka hlavy, ale také obličej a trup.

Poznáte ji podle mastných, lupovitých a zánětlivých ložisek kůže, které mohou, ale nemusí svědět. Vyskytuje se převážně v oblastech pokožky, kde se nachází mazové žlázy.

8 tipů, jak se zbavit lupů (PS: vše najdete doma)

Jak si pomoci? Nejsou-li projevy příliš vážné, vyzkoušejte šampon obsahující selen nebo pyrithion, které činnost kvasinek zmírňují. Je-li však svědění nesnesitelné a šampon nijak od vašeho trápení nepomáhá, měli byste navštívit svého dermatologa, který vám předepíše silný antimykotický šampon, topické kortikosteroidy či léčebnou pěnu, roztok, krém nebo mast.

Lupénka

Jedná se o chronické autoimunitní onemocnění celého organismu, které se projevuje právě na kůži. Poznáte ji pode vystouplých, zarudlých a šupinatých skvrn na pokožce těla či pokožce hlavy v důsledku poruchy imunitního systému. Nebojte se, lupénka není nakažlivá, takže ji od jiného člověka chytnout nemůžete.

Co na lupénku zabírá? Zkuste vyzkoušet šampony obsahující uhelný dehet nebo kyselinu salicylovou, jestliže ani toto nepomůže, vyhledejte svého dermatologa, který vám předepíše silnější šampon nebo topické kortikosteroidy.

Kožní nemoci hlavy, které se skrývají pod našimi vlasy. Čím možná trpíte?

Tinea capitis

Tinea capitis je plísňová infekce, která postihuje pokožku hlavy tak, že sahá až do kořínků vlasů, což vede k vypadávání vlasů a holým místům na hlavě, která se časem bohužel rozšiřují.

Plísňové onemocnění na pokožce hlavy je jiné než kdekoli jinde na těle, a proto se jej nezbavíte klasicky protiplísňovými prostředky.

Jelikož se infekce nachází hluboko ve vlasovém kořínku, je nutné zahájit protiplísňovou léčbu ústním podáním.

Dlouhodobé používání kondicionéru zničí vaše vlasy. Jak jim škodí?

Vši

Neboj, to jsou psí blechy, ty na člověka nejdou… I o vších si řada lidí myslí, že se jedná pouze o dětskou záležitost, nicméně opak je pravdou. Vším je jedno, zda se usadí v dětských vláscích, nebo ve vlasech dospělého člověka. A pozor, vůbec to není o hygieně. Právě naopak. Kdyby si veš mohla vybrat, na jakou hlavu skočí, skočí raději na tu čistou.

Jak vši ve vlasech vypadají? Když se podíváte zblízka, můžete si povšimnout maličkých hnid (vajíček), které se drží jednotlivých vlasů. Třebaže mohou připomínat lupy, nechovají se jako lupy a nejde je vytřepat, jelikož jsou jakoby na vlasu přilepeny.

Jak se vší zbavit? Je to jednodušší než s lupami anebo pásovým oparem. Pryč jsou ty časy, kdy se stříhalo na ježka, díkybohu. Jednoduše i v drogerii zakoupíte šampon proti vším obsahující insekticidy pyrethrin nebo permethrin.

Jak účinně bojovat s projevy alergie? Myslete na prevenci!

Alergická reakce

Může to být negativní reakce těla na barvu nebo na jakýkoli jiný přípravek na vlasy.

Jak se projevů alergické reakce zbavit? Jednoduše tím, že detekujete přípravek, který vám svědění hlavy způsobil a přestanete jej používat.

Můžete také podstoupit vyšetření, kde vám zjistí, na jakou chemikálii jste alergičtí a vždy, když budete nakupovat kosmetiku, pozorně si přečtete složení, abyste se této látce pro příště vyhnuli.

Svědění hlavy bez lupů, vší, pásového oparu či alergické reakce?

Odpovědí je nejspíše příliš citlivá pokožka. V těchto případech je dobré zaměřit se na frekvenci mytí hlavy, samotný šampon či teplotu, kterou si vlasy vysoušíte. Jestliže používáte nevhodný a dráždivý šampon, nikdy se z kolotoče svědění hlavy nedostanete. Neustálé škrábání totiž vede k zánětu pokožky hlavy.

Co ještě může svědění hlavy způsobovat?

  • Svrab: Způsobuje nejen svědění hlavy a krku, ale celého těla. Mimochodem, nejedná se o nic příjemného.
  • Spálení od slunce: Jestliže jste pobyli na sluníčku celý boží den bez pokrývky hlavy a teď nemůžete svědění hlavy i kvůli bolesti vystát, máte pravděpodobně spálenou hlavu. Příště si nezapomeňte vzít raději kšiltovku nebo slušivý klobouk. Předejdete tak nejen spálené hlavě, ale také nepříjemného úpalu.
  • Suchá pokožka hlavy: Možná vás trápí právě teď s přicházející zimou, která nejen, že pokryje všechno venku sněhovými vločkami, ale také možná vločkami (lupami) zasype i vaši hlavu. Příliš suchý vzduch bohužel zbavuje pokožku hlavy ochranných olejů, což může způsobovat svědění. Zkuste vyzkoušet zvláčňující vlasové kondicionéry nebo masky na stejné bázi. Anebo chcete-li babskou radu, vyzkoušejte přidat do šamponu trochu cukru.
  • Prach a pot: Jestliže si dostatečně často vlasy nemyjete, přirozeně se vyskytující oleje na pokožce hlavy a prach, který se na vlasy přirozeně během dne nachytá, způsobí, že vás pokožka hlavy bude svědit. Pokožka hlavy je velmi podobná tváři a stejně tak jako tvář, je potřeba aby se i pokožce hlavy dostávalo dostatek péče a hygieny. Ovšem názory odborníků na to, jak často si vlasy mýt, se nebývale různí.
  • Růžovka: Růžovka nebo také rosacea, se obvykle projevuje zčervenáním či pupínky na tvářích, bradě či nosu. Růžovku může způsobovat mnoho faktorů, například vedro, požití pikantních pokrmů, kofeinových nápojů či v důsledku stresu. Rosacea však může přivodit i svědění hlavy a pupínky na hlavě.
  • Culík příliš napevno: Ano, i to může být důvodem nepříjemného svědění hlavy a vypadávání vlasů. Krom toho způsobuje také takovou tu neurčitou bolest na temeni hlavy, když si vlasy rozpustíte. Zkuste gumičkou vlasy omotat jemněji a ne tak napevno.
  • Rakovina kůže: Melanom může skutečně způsobovat svědění pokožky hlavy a také výskyt bolestivých ran a vředů.

Postrach jménem alopecie. Babské rady proti padání vlasů u žen

Když už ani dermatolog neví, pomohou na svědění hlavy babské rady

  • Jablečný ocet: Smíchejte 1-2 polévkové lžíce jablečného BIO octa s vychlazenou převařenou vodou (1 hrnek).
  • Klasický ocet: Po umytí vlasů použijte na hlavu ještě klasický ocet, který pH pokožky změní.
  • Káva: Vyzkoušejte použít na oplach hlavy kávu, kterou však již vodou neoplachujte. Můžete do připravené kávy kápnout ještě ricinový anebo arganový olej.
  • Káva, med, žitná mouka, pivo: V kávě rozmíchejte čajovou lžičku medu, přidejte dvě kapky ricinového oleje a 1 polévkovou lžíci žitné mouky. Touto směsí vlasy umyjte a smyjte vodou. Jakmile směs z vlasů vymyjete, nařeďte si 1 dcl piva s 1 dcl vody a vlasy tekutinou přelijte. Vlasy můžete zjemnit vmasírováním arganového oleje ještě do vlhkých vlasů.

Závěrem

Co si budeme povídat. Vlasy bývají často pro ženy pýchou. Vidíme to v těch všech reklamách na zázračné šampony a kondicionéry, kde se modelky pyšní krásnými, dlouhými, hustými a zdravými vlasy.

Především pak hřívou zcela bez lupů a suché svědivé pokožky, samozřejmě.

Klasická vlasová kosmetika však bývá plná silikonů, sulfátů, parabenů a dalších látek, které nejenže citlivé pokožce hlavy příliš nenapomáhají, ale dokonce jí dokáží i přitížit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector