Bolest zad mezi lopatkami – vše o zdraví

Hrudní koš vzniká spojením kosti hrudní, žeber a hrudní páteře. Jeho správná funkce je naprosto nezbytná pro správný dech a (pro někoho možná trochu překvapivě) také pro funkční jádro.

V tomto systému je neuvěřitelné množství drobných kloubů. Jen pro ilustraci, máme sedm párů pravých žeber, tři páry nepravých žeber a dva páry žeber volných.

Pravé žebro je žebro, které se upíná na prsní kost, pravé žebro tedy může být i na levé straně, to abychom si rozuměli…

A věděli jste, že každé pravé žebro má tři kloubní spojení? Celkově je tedy mezi těmito žebry 42 kloubů. A pokud se některé z nich zablokuje, zavání to problémem. Mění se totiž nejen mechanika hrudníku, ale i funkce páteře.

A se zablokovanou páteří se běhá opravdu hodně špatně. A nejen běhá.

A protože páteř obecně nemá ráda statickou zátěž a většina z nás, pokud právě neběháme, v práci převážně sedíme, je třeba kompenzovat, kompenzovat a zase kompenzovat.

Strategie

Potíže totiž nevznikají z jedné příčiny, ale většinou jsou souhrnem více podnětů. Postupovat tedy budeme v několika etapách. Protáhneme svaly zkrácené, posílíme svaly oslabené, zmobilizujeme sezením unavenou páteř a několikrát se pořádně (a správně) nadechneme.

A jako bonus si ukážeme ošetření bránice, což je úkon, při kterém člověk vypadá jako naprostý blázen, který touží po tom, aby to o něm věděl skutečně každý člověk v dohledu. Toto cvičení tedy raději zařazujeme do přísně soukromé sféry nebo pro příležitost rozverného firemního večírku.

(O tom, že je to cvičení prospěšné, není třeba pochybovat. O tom, že vypadá podivně, také ne.)

Protažení zkrácených prsních svalů

O správném protahování naleznete obsáhlejší článek zde. Pokud je vaším hlavním problémem hrudní páteř, zaměřte se zejména na protahování prsního svalu, a to velkého i malého. Pokud vás bolí spíše za krkem, podívejte se na odkaz, který řeší krční páteř a rameno, najdete ho zde.

Prsní sval velký

Protahování velkého prsního svalu je obecně známé. Vestoje opřeme předloktí o rám dveří, lehce otočíme trup a pánev směrem od protahované končetiny a nakloníme lehce vpřed do pocitu tahu (viz obr. níže). Páteř se snažíme mít stále napřímenou. V tahu (ne v bolesti) vydržte 20 až 30 sekund. Vyměňte strany a opakujte celkem třikrát na každou stranu.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Prsní sval malý

Na protahování malého prsního svalu se nám nejlépe osvědčilo použití malého míčku (tenisového, v ideálním případě míčku, který se používá k profesionálnímu rolování tkání).

Umístíme ho na vzdálenost několika prstů pod klíční kost, zhruba ve střední čáře (viz foto – takto ošetřujeme pravou stranu).

Malý sval prsní se nachází pod velkým prsním svalem a spojuje třetí až páté žebro s výběžkem na lopatce, který se nachází pod klíční kostí. Proto tento sval neprotáhnete zároveň s protažením velkého prsního svalu.

Dlaň na ošetřované straně položíme na zeď (v našem případě tedy pravou), hlavu otočíme na opačnou stranu. V protažení a tlaku do míčku zůstaneme po dobu 20 až 30 sekund. Ošetření může být buď tlakem, nebo masírováním svalu. Pokud se objeví mravenčení jdoucí do paže nebo hrudníku, pozici upravte, pravděpodobně jste brnkli na nerv.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdravíBolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Posílení mezilopatkových svalů

Cvičení vsedě (ideální do kanceláře)

O cvičení vsedě s opřením se o stůl jsme psali již v našem textu zde. Zcela jistě je to jeden ze základních cviků do kanceláře, na který byste neměli zapomenout.

Pokud se vám nechce klikat, prosím: Vsedě u stolu se opřete o předloktí, které položíte tak, aby lokty byly od sebe ve větší vzdálenosti než zápěstí, vytáhněte se směrem v ose páteře do dálky (směr je šikmo ke stropu), měli byste cítit protažení v zádech. Vydržte 10 sekund, povolte a opakujte pětkrát.

Pokud máte židli s područkami, můžete se vytahovat v rovném sedu – tah je v tom případě směrem ke stropu. Cvik lze provádět i ráno vsedě na posteli s opřením se o dlaně nebo pěsti.

Modifikovaný klik

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Klik cvičíme v opření o stůl (nebo jinou vyvýšenou podložku), a to ve správném držení těla. Pokud je pro vás problém udržet rovná záda, cvičte s opřením o zeď.

Snažte se o napřímenou páteř, ramena stahujte od uší, lopatky pokud možno korigujte v jejich touze opustit doporučenou pozici. Pokud toužíte po detailnějším popisu, pojednání o kliku naleznete zde.

Opakujeme asi desetkrát ve třech sériích. (Důležité je provést cvik správně, počet tedy přizpůsobte své kondici).

Prkno

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Prkno je základní cvik na posílení svalů zad a břicha, společně se svaly paží. Jeden cvik vám tedy zajistí několik benefitů. Prkno můžete dělat v opoře na předloktích nebo v lehčí verzi vysokého vzporu (výchozí pozice pro klik).

Se statickou výdrží v pozici by měli být na pozoru lidé, kteří mají potíže s tlakem. Po asi 20 až 30 vteřinách totiž dochází ke snížení prokrvení svalů, které vás drží v pozici, a na tuto situaci reaguje tělo vyšponováním krevního tlaku.

Pokuste se vydržet 20 sekund (pokud nemáte potíže s tlakem, potom celou minutu) a po třicetisekundové až minutové pauze opakujte, a to celkem pětkrát.

Mobilizace hrudní páteře a žeber

Cvičení vsedě

Vsedě se opřete o opěradlo židle, a pokud to vaše židle dovolí, proveďte pomalý záklon v hrudní páteři (chcete se přehnout přes opěradlo). Hlavu držte v napřímení a bradu stále lehce přitahujte k přední straně krku. Pokračujte, dokud neucítíte příjemné protažení v hrudní oblasti a pocit tahu svalů na přední straně krku. Opakujte pětkrát až desetkrát.

Kaltenborn

Mobilizace podle Kaltenborna je soubor tří jednoduchých cviků, které možná znáte z metody Ludmily Mojžíšové. Cvik jedna je kočka, dvojka je rotace na stranu a trojka je úklon.

Pokud si umístíte ruce na nízkou podložku, budete uvolňovat dolní hrudní páteř a přechod hrudněbederní, budete-li cvičit s rukama na zemi, budete pracovat se střední hrudní páteří.

Vyzkoušejte si, kde to bude víc táhnout.

Návod, jak na cvik kočka, dává už jeho jméno. Netrváme na excelentně vysokém vyhrbení, protože hrbatí jsme většinou až moc, spíše nám chybí složka vyrovnání a prohnutí. Vyhrbení proto cvičte jen lehce, prohnutí pořádně.

Při cviku dva – rotace – se o jednu paži opřete, druhou co nejvíc vytočte do strany a současně se za ní podívejte a nadechněte se. Záda držte pokud možno rovná. Výdech směřujeme dolů a plynule přejdeme na druhou stranu.

Při cviku do úklonu se snažíte provést takovou pozici páteře, která připomíná písmeno „C“. Oba bérce (holeně) jdou tedy na jednu stranu a hlava se uklání směrem k nim. Popis je dost těžkopádný, raději mrkněte na fotku. Všechny cviky opakujeme pětkrát až desetkrát na každou stranu.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdravíBolest zad mezi lopatkami - Vše o zdravíBolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Kobra

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Jedním z nejjednodušších cviků s výrazným benefitem pro vaši páteř je kobra. V pozici vleže na břiše provedeme pomalý záklon. Pohyb je veden opřením o ruce, snažte se uvolnit břicho, zadek a nohy.

Nesnažte se dostat do maximální pozice, ale do pozice, ve které cítíte, že záda lehce táhnou, ale nebolí. Nesmí se objevit silná bolest v zádech nebo vystřelení bolesti kamkoliv ze zad (do hýždí, do nohy).

V pomalém rytmu opakujte pětkrát až desetkrát.

Správný dechový mechanismus

Věděli jste, že pohyb, který nejčastěji provádíte, je dech? A co se stane, když dýcháme špatně? Bude se vám špatně běhat, protože vás bude limitovat nepříjemné svírání v boku nebo pocit „krátkého“ dechu. Zadruhé vás budou bolet záda. O potížích s vyprazdňováním ani nemluvě. Text o dechu naleznete zde.

Bránice

Závěr obstará ono krásně bláznivé cvičení na bránici. Potřebujete ho, pokud si vsedě s lehce ohnutými zády zkusíte sáhnout pod okraj žeber a ono to tam bolí. Bránice je mrška, někdy se bolestivě stažené vlákno může projevovat jako podrážděný žlučník.

Cvičení se provádí vsedě. Lehce se nadechněte, potom si zacpěte nos a se zavřenou pusou se snažte nadechovat dál – bránice klesá směrem dolů. Nenechte se znervóznit tím, že vypadáte jako postava z filmu Pelíšky, a vydržte 10 sekund. Poté pomalu vydechněte. Opakujeme dvakrát až třikrát a při posledním pokusu se snažíme o aktivní vydechnutí všeho vzduchu, který v hrudníku najdeme.

Pokud se bolest při opakování vyšetření nezmění, je třeba opravdu uvažovat o žlučníku (pokud to bolí vpravo) nebo slinivce (pokud vlevo). Pokud se bolest sníží, cvičte třikrát denně.

Lze se naučit i verzi bez držení nosu, pak můžete bránici ošetřovat například na pracovní poradě. Nezapomeňte, že bránice je jedním ze svalů hlubokého stabilizačního systému, neměli bychom na ni tedy zapomínat.

Zejména, pokud vás už delší dobu pobolívají záda.

Bolest mezi lopatkami dokáže potrápit. Co s ní?

Jestliže často sedíte například u počítače nebo se hrbíte u šicího stroje, může se velmi brzo ozvat bolest v oblasti hrudní páteře. Často ji vnímáme i jako píchání mezi lopatkami či pod jednou z nich. Jak se jí zbavit?

Viníkem bývá špatné držení těla

Za bolest zad si nejčastěji můžeme my sami. Je to dáno špatným držením těla při sezení, nekvalitní židlí a nedostatkem pohybu.

Bolest pod lopatkou se ale může objevit i jako následek nošení těžkých tašek jen na jednom rameni. To se týká především žen, které nosí objemnější kabelky.

A ruku na srdce, která z nás si vystačí s malou kabelkou nebo si vezme batoh? Navíc, nosit kabelku na „nesprávném“ rameni je opravdu nemožné, že?

Nehrbte se!

Pokud tento stav neřešíme, časem se mohou objevit změny na našem těle, které jednak nevypadají hezky a jednak nás potrápí bolestí. Špatným životním stylem dojde k ochabnutí mezilopatkových svalů. Postupem času si můžeme všimnout, že svěšujeme ramena dopředu, vystrkujeme bradu nahoru a záda jsou shrbená. Na pohled nic hezkého. Naštěstí se s tím dá bojovat pomocí cvičení.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

  • Poděkuje vám srdce i plíce
  • Jestliže se začnete věnovat své hrudní páteři a lopatkám, nejen že vám na zádech neporoste hrb, ale bude se vám i lépe dýchat a uleví se i srdci, které se bude v hrudníku cítit volněji. Podívejme se na tři velmi lehké cviky, jenž nám v boji s bolestí pomohou:
  • Stahování lopatek k sobě

Posaďte se do tureckého sedu a natáhněte ruce před sebe. S výdechem zapažte, myslete na to, abyste stáhli lopatky k sobě, a zároveň otočte ruce dlaní vzhůru. Tento cvik můžete provádět i na židli nebo balonu. Zacvičit si ho tak můžete třeba i v kanceláři.

Zajímavé:  Belupo Léky A Kosmetika, S.R.O?

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Uvolněte napětí mezi lopatkami

  1. Dlaně spojte tak, že propletete prsty. Pak dáme ruce po celé délce předloktí k sobě. Už v této pozici můžeme cítit mírný tah mezi lopatkami. Prodýcháme.
  2. Stále spojená předloktí zvedneme vzhůru, zhruba do takové výše, abychom měli loket v oblasti nosu či očí. Prodýcháme a opakujeme. Postupně se budeme snažit dostat do takového bodu, až ucítíme odpor.
  3. Poté vrátíme ruce do výchozí polohy a spojená předloktí teď naopak táhneme dolů. Opět až do bodu, kdy pocítíme odpor či nepříjemný tah. Opět prodýcháme. Pohyb nahoru i dolů opakujeme v sérii po deseti. Postupem času můžeme počet přidávat. Nezapomínáme však na to, že pohyb bychom měli vykonávat vědomě a silou.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Protažení deltového svalu

  1. Při tomto cviku můžeme stát nebo sedět. Spojíme napjaté paže za zády a propleteme prsty.
  2. Uvolníme ramena a tlačíme je dolů. Spojené paže za zády směřují doleva. Přitom ukláníme doleva i hlavu a přikláníme tedy levé ucho k levému rameni. Chvíli vydržíme a prodýcháme. Celý cvik opakujeme i na pravou stranu.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Pokud vás bolest zad či píchání pod nebo mezi lopatkami trápí dlouhodobě a cvičení nepomáhá, je nejvyšší čas na návštěvu lékaře, který poradí správnou rehabilitaci. Myslete však stále na to, že pohyb je základ.

Můžete cvičit v kanceláři, objevovat a posilovat skryté svaly pomocí Feldenkraisovy metody či využít hipoterapie (rehabilitační pohyb na koni).

Pro oblast lopatek se skvěle hodí například i plavání, ale pozor, rozhodně ne na „paní radovou“.

Bolest zad v kříži nebo mezi lopatkami: Co na ně platí

Víte, co je tou nejrozšířenější civilizační chorobou? Je to obyčejná bolest zad, která však umí pořádně potrápit a znepříjemnit den. Tato civilizační nemoc postihuje lidi napříč generacemi. A paradoxně ji umí spustit jak nadměrná aktivita, tak nedostatek pohybu. Ať už stojí za vaší bolestí zad v kříži či mezi lopatkami cokoli, určitě se ptáte, co na ni platí?

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Bolest zad se dělí na několik druhů

Než však přejdeme ke konkrétním radám, které platí na zmiňovanou civilizační chorobu, je zapotřebí prozradit si několik druhů bolesti, jež nám nedají v noci spát a jež nám znepříjemňují prakticky všechny činnosti během dne.

Zaprvé rozlišujeme bolest zad podle toho, v jaké části těla se bolest vyskytuje. Existuje tedy bolest zad v kříži, bolest zad mezi lopatkami, dále pak bolest spojená s křečí zádových svalů.

Zadruhé lze bolesti rozdělit na akutní a chronickou.

Zatímco akutní se týká většinou jednoho místa a míříme s ní ihned na pohotovost, v případě chronické bolesti mluvíme o bolesti dlouhotrvající (delší než šest měsíců), za kterou stojí ochabnutí zádových svalů.

Co stojí za nepříjemnými bolestmi?

V mnoha případech za nepříjemnými bolestmi stojí poranění, jindy zase nemoc, kterou zrovna proděláváme. Jak ale bylo zmíněno, bolest se může vyskytnout i z důvodu nadměrné aktivity či naopak z důvodu nedostatku pohybu. Na vině velice často bývá sedavé zaměstnání (které je typické pro dnešní dobu), dále také prochladnutí nebo obezita, respektive nadváha.

Další příčiny bolesti zad:

  • Ploché nohy
  • Stres
  • Špatné držení těla

Stejně jako například vypadávání vlasů je příznak nějaké nemoci, se kterou se tělo potýká, i bolest zad může být takovým alarmem upozorňujícím na to, že je s tělem něco v nepořádku. Velice často nepříjemná bolest napadající naše záda upozorňuje na vzniklé vředy, dále také na Bechtěrevovu chorobu nebo na ledvinové kameny. Důvodem vzniku neutichající bolesti může být i osteoartróza nebo akutní blokáda páteře.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Co na bolest platí?

Patříte k lidem, které pravidelně sužuje neutichající bolest vystřelující v zádech? Ať už za vaší bolestí stojí nadměrná aktivita, nedostatečný pohyb nebo obezita či stres, máme pro vás dobrou zprávu. S bolestí zad lze totiž rychle zamávat. Tedy pokud se vsadí na masti, gely nebo spreje, které ulevují od bolesti ihned.

Žádná mast, gel nebo sprej vám však nezaručí, že se nemoc nevrátí. Daleko účinnější a efektivnější léčbou bolesti zad je docházení na pravidelné rehabilitace a provádění cviků na bolesti zad. I když tato verze léčby nesnesitelné bolesti je během na delší trať, bolest lze díky tomuto způsobu léčby zmírnit dlouhodobě a nikoli jenom chvilkově.

Při rehabilitacích se velice často užívají i léky nebo doplňky stravy, které mají taktéž zmírňovat projevy bolesti. Zejména z počátku je důležité k zádům přistupovat velice opatrně a i v případě podstupování rehabilitací je nutné první dny bolesti strávit v klidu na lůžku.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

V těhotenství je bolest zad zcela normální

S bolestí projevující se v zádech se nejčastěji potýkají ženy v očekávání. Právě ty chtějí velice často s tímto problémem co nejrychleji zatočit.

Lékaři však k těhotným ženám přistupují s opatrností – jsou toho názoru, že s rehabilitacemi nebo nejrůznějšími cviky by se to v tomto období nemělo přehánět. Bolest zad v těhotenství zkrátka patří k tomuto několikaměsíčnímu období.

Od bolesti ale může ulevit třeba nahřívací polštářek s třešňovými peckami.

Bolest přichází většinou ve chvíli, kdy ženy začínají nabírat na hmotnosti. Páteř začíná být přetěžována a reaguje na to tím, že začne bolet. To vede posléze ke ztuhlosti po ránu. Zejména před samotným porodem není ztuhlost nic neobvyklého. Zakročit se musí jen v případě, že by došlo nejen ke ztuhlosti, ale zároveň také ke krvácení pochvy.

Bolest mezi lopatkami: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Bolest mezi lopatkami je velmi častým příznakem, který lékaři odborně označují jako interskapulární bolest. Tato bolest se nejčastěji projevuje jako tupá nebo vystřelující bolest v horní části zad v místech, kde se nachází lopatky. Někdy bývá spojena s pocity napětí, tahu nebo tlaku v této oblasti.

  • Ve většině případů není bolest mezi lopatkami důvodem k obavám a je spojena s přetěžováním a vadným držením horní poloviny těla, ztuhlými svaly po dlouhém sezení u počítače nebo natažením svalů lopatky a zad v důsledku manipulace s těžkými břemeny.
  • Nicméně v některých případech může být příčina bolesti mezi lopatkami závažná až život ohrožující (například infarkt myokardu nebo disekce aorty).
  • V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny bolesti mezi lopatkami a dozvíte se také o možnostech léčby a prevence.

Příčiny

Příčin bolesti mezi lopatkami je celá řada (1). Mezi ty nejčastější patří poranění svalů, šlach a kostí například z důvodu:

  • úrazu
  • zvedání těžkých břemen
  • vadného držení těla
  • dlouhodobé práce na počítači
  • přetížení v důsledku špatné techniky cvičení nebo nadměrného cvičení či fyzické námahy
  1. Někdy může dojít k natažení svalů lopatky a zad i během spánku, což se ráno projeví bolestí mezi lopatkami nebo dolní části zad.
  2. Bolest mezi lopatkami je také jedním z příznaků poranění různých částí těla, jako jsou rotátorová manžeta, fraktury páteře, klíční kosti nebo lopatky nebo jiných poranění a úrazů zad a hrudníku.
  3. Mezi další časté příznaky bolesti mezi lopatkami, mimo jiné, patří:
  • degenerativní onemocnění meziobratlových plotének (výhřez, výrůstky – spondylofyty, apod.)
  • skolióza hrudní páteře
  • artróza kloubů v okolí lopatky (například artróza akromioklavikulárního nebo kostovertebrálního skloubení
  • syndrom bolestivého (zmrzlého) ramene
  • stenóza (zúžení) páteřního kanálu
  • refluxní choroba jícnu
  • fibromyalgie a myofasciální bolestivý syndrom
  • pásový opar (herpes zoster)
  • některá nádorová onemocnění, jako jsou rakovina plic, lymfomy, rakovina jater či jícnu, mezoteliom a nádory, které metastazují do kostí
  • komprese (útlak) nervu
  • žlučové kameny, kdy se bolest mezi lopatkami objevuje často v kombinaci s bolestí pravého horního kvadrantu břicha, s nevolností a zvracením (biliární kolika)

Bolest mezi lopatkami může být někdy příznakem infarktu myokardu, a to zejména u žen (2).

V takovém případě se často objevují i další příznaky infarktu myokardu, jako jsou bolest na hrudi, která může vyzařovat do dalších částí těla (mezi lopatky, do čelisti, do třísla, do ramene, apod.

), dušnost, nevolnost, zvracení, apod. Pokud se tyto příznaky objeví, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Dalším závažným onemocněním, jehož příznakem může být bolest mezi lopatkami, je disekce aorty nebo ruptura hrudní aorty. Disekcí aorty se rozumí natrhnutí vnitřní vrstvy aorty, která je největší tepnou v těle a vystupuje ze srdce. Jedná se o život ohrožující stav, protože disekcí postižená tepna může snadno prasknout a způsobit pacientovi smrtelné vnitřní krvácení a úmrtí do několika minut.

Kromě bolesti mezi lopatkami se disekce aorty čijiných velkých tepen projevuje ostrou, silnou a náhle vzniklou bolestí ve střední části zad, dušností, motáním hlavy a nevolností.

Stejně jako v případě infarktu myokardu, je i při disekci aorty nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Dalším závažným onemocněním, jehož příznakem může být, mimo jiné, bolest mezi lopatkami, je plicní embolie, což je závažný, život ohrožující stav, který nejčastěji vzniká když se utrhne krevní sraženiny v hlubokém žilním systému dolní končetiny a ucpe hlavní plicní tepnu (plicnici). Dalšími příznaky plicní embolie jsou náhle vzniklá dušnost, nevolnost, zvracení a ztráta vědomí. V případě podezření na plicní embolii je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékaře?

  • Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud je bolest mezi lopatkami silná, neobvyklá, její charakter se nemění při pohybu a/nebo neodeznívá nebo se naopak stále zhoršuje (3).
  • I když silná bolest mezi lopatkami nemusí vždy signalizovat závažné onemocnění, je dobré nechat se vyšetřit u lékaře, pokud vás bolest mezi lopatkami obtěžuje nebo narušuje váš denní režim.
  • V případě, že se spolu s bolestí mezi lopatkami objeví některý z níže uvedených příznaků, je nutné lékařskou pomoc vyhledat okamžitě (tedy volat záchranku):
  • dušnost
  • bolest na hrudi
  • motání hlavy
  • nadměrné pocení
  • bolesti, otoky nebo zčervenání dolních končetin
  • vykašlávání nebo zvracení krve
  • horečka
  • zrychlený nebo nepravidelný srdeční tep
  • bušení srdce (palpitace)
  • náhlá ztráta schopnosti mluvit nebo porozumět mluvenému slovu
  • ochrnutí jedné poloviny těla
  • ztráta vědomí (byť krátkodobá)
  • náhlé oslepnutí
  • mžitky před očima

Léčba

Léčba bolesti mezi lopatkami závisí na vyvolávající příčině a na závažnosti pacientových potíží. Stejně tak doba léčby a rekonvalescence závisí na závažnosti onemocnění a liší se u jednotlivých pacientů.

Zajímavé:  Volne-Prodejne-Leky?

Mezi možnosti léčby bolesti mezi lopatkami, mimo jiné, patří cvičení a rehabilitace, odpočinek, teplé a studené obklady, léky nebo operace.

Cvičení, rehabilitace, masáže

  1. Pokud je příčinou bolestí mezi lopatkami oslabení svalů zad a lopatky v důsledku sedavého zaměstnání nebo vadného držení těla, doporučí vám rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut vhodné cvičení na zpevnění ochablých svalů zad a břicha a zmírnění bolestí.

  2. Někdy mohou pomoci i vhodné protahovací techniky nebo vhodné pozice jógy, které zlepšují prokrvení svalů a kloubů a mohou přinést úlevu od bolesti (4).

  3. V některých případech mohou od bolesti mezi lopatkami ulevit následující protahovací cvičení na rameno:
  • Jednu ruku si dejte za hlavu a položte jí dlaní na záda, mezi lopatky. Druhou rukou veďte ze spodu a položte jí na záda hřbetem ruky. Následně obě ruce posouvejte směrem k sobě tak, abyste se dotkli špičkami prstů. Opakujte několikrát, a pak ruce prohoďte.
  • Zatáhněte ramena dozadu, vypněte hrudník a vydržte v této poloze 10 sekund. Opakujte 10x.

Někdy může od bolesti mezi lopatkami pomoci také kvalitní masáž zaměřená na protažení a uvolnění zatuhlých svalů.

Odpočinek

V některých případech stačí nechat svaly zad či lopatky několik dní odpočinout a bolest mezi lopatkami pak odezní bez nutnosti další léčby.

Teplé a studené obklady

Teplé a studené obklady pomáhají zmírnit bolesti mezi lopatkami. Jako studený obklad můžete použít zmrzlou zeleninu zabalenou do ručníku nebo utěrky, jako teplý obklad pak nahřátý gelový polštářek, opět zabalený do ručníku nebo utěrky. Přikládejte na dobu 15 minut, každé 2 až 3 hodiny.

Léky

  • V případě silných bolestí mohou pomoci volně prodejné léky proti bolesti, jako jsou například nesteroidní protizánětlivé léky (například ibuprofen nebo nimesulid – Aulin).
  • Proti bolesti a zánětu působí také perorálně (ústy) nebo injekčně podávané kortikosteroidy.
  • V některých případech může lékař předepsat také myorelaxancia (léky na uvolnění svalového napětí) nebo antidepresiva (léky užívané v léčbě deprese, které, mimo jiné, ulevují od bolesti a snižují svalové napětí).
  • V případě plicní embolie je někdy nutné dlouhodobě užívat léky na ředění krve.

Operace

V případě, že je bolest mezi lopatkami způsobena disekcí aorty, je nutná operace, při které se poškozená tepna opraví s pomocí speciální výztuže (stent nebo stengraft). Stejně tak některé úrazy ramene či zad je nutné řešit operací. Nicméně ve většině případů není operace nutná a bolest mezi lopatkami odezní po vhodné rehabilitaci, cvičení, odpočinku nebo lécích.

Prognóza

  1. Prognóza bolesti mezi lopatkami závisí na vyvolávající příčině a na závažnosti onemocnění.
  2. Ve většině případů je bolest mezi lopatkami jen dočasným příznakem, který po odpočinku a vhodné léčbě odezní.
  3. Nicméně v některých případech může bolest mezi lopatkami pacienta obtěžovat dlouhodobě.

Prevence

V některých případech nelze bolesti mezi lopatkami zabránit, nicméně níže uvedená opatření pomohou snížit riziko na minimum:

  • Dbejte na správné držení těla: naučte se správnému držení těla a při dlouhodobé práci na počítači nepředklánějte hlavu. Kupte si ergonomickou židli nebo speciální polštář, které pomohou se správným držením těla v sedě i při spaní.
  • Naučte se správné technice zvedání břemen: při zvedání těžkých břemen může snadno dojít k poranění svalů a dalších struktur, což se, mimo jiné, projeví bolestí mezi lopatkami. Proto je důležité naučit se správnou techniku zvedání břemen. Pokud zvedáte těžké břemeno vždy ohněte nohy v kolenou a dbejte na to, ať nepřetěžujete záda.
  • Neseďte příliš dlouho v jedné poloze: pokud musíte pracovat na počítači nebo u stolu a nebo máte jiné sedavé zaměstnání, dbejte na to, abyste každou hodinu alespoň na 5 minut vstali, prošli se a protáhli ztuhlé svaly.
  • Pěstujte zdravý životní styl: jezte zdravou stravu, spěte 7 až 8 hodin denně a cvičte alespoň 3x týdně po dobu 30 minut (stačí rychlá procházka).

Co si z článku odnést?

Bolest mezi lopatkami patří mezi časté potíže, které vznikají z mnoha různých příčin. Ve většině případů jsou příčinou těchto problémů poranění svalů a dalších měkkých tkání, vadné držení těla nebo degenerativní onemocnění páteře.

  • Vzácně může být příčina bolesti mezi lopatkami život ohrožující.
  • Mezi takové závažné příčiny, mimo jiné, patří infarkt myokardu, disekce aorty nebo plicní embolie.
  • Léčba bolesti mezi lopatkami závisí na vyvolávajícím onemocnění a je založena na kombinaci rehabilitace, cvičení, léků a odpočinku.
  • V některých případech je nutná operace, zejména u disekce aorty nebo léčba zaměřená na rozpouštění krevních sraženin (trombolýza) u plicní embolie.

Co a jak na bolest zad. 10 rad, jak podpořit svá záda!

Bolesti zad patří mezi nejběžnější zdravotní problémy. ✅ Jak se 100% vypořádat s bolestí vám představíme v našem dnešním článku❗ Inspirujte se a dopřejte svým zádům jen to nejlepší. Věděli jste, že se bolest zad vyskytuje až u 60–90 % populace? Pojďme to změnit.

Bolest zad je pech. Pokazí náladu, znepříjemní celý den, a když trvá několik dní, i ten psychicky nejodolnější jedinec propadne bezradnosti a vzteku.

Bolest zad má mnoho různých příčin. Mohou mezi ně patřit různá zranění, problémy s klouby nebo třeba natažené svaly. Určení přesného místa bolesti může pomoci diagnostikovat příčiny.

Ale jak už to tak bývá, i za bolest zad si můžeme většinou sami. Věděli jste, že mezi hlavní příčiny bolestipatří nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, špatné držení těla, nadváha nebo příliš namáhavá aktivita, silné bolesti zad mohou ovšem doprovázet také jiná závažnější onemocnění.

Čeho se vyvarovat a co změnit, abyste úspěšně předcházeli bolesti zad? Čtěte dále.

Proč vás bolí záda?

Snad jako každá bolet, i bolest zad je voláním našeho těla o pomoc. Bolest vzniká v důsledku přetížení této části těla. Svaly kolem postiženého místa se dostanou do křeče a my jen zaklejeme, proč nás zase bolí záda, když jsme nedělali nic, co by bolest mohlo způsobit.

Chyba lávky! Každý den, i několik hodin v kuse, zatěžujeme záda. Můžou za to naše zlozvyky – špatné držení těla, sedavý způsob života a špatná životospráva (obezita).

Drženi těla, neboli postura, hraje důležitou preventivní roli proti bolesti zad. Ruku na srdce, kdo z nás někdy nemá kulatá záda, ramena a hlavu dopředu? V práci při sezení u počítače skoro každý den.

Tímto špatným, „ležérním“ držením tělo vystavujeme posturálnímu stresu. Pravidelné a dlouhodobé sezení s nahrbenými zády znamená pro záda velkou zátěž. Přetížení zádových svalů a následná bolet už je jen otázkou času.

Jak posturálnímu stresu předcházet?

Druhy bolesti zad

V mnoha odborných studiích se setkáme s mnoha odbornými názvy pro bolest zad, přesto bychom rádi představili alespoň základní dělení, dle čeho se orientovat.

Ve většině případů se bolesti zad objevují pouze na určité části páteře v rámci těla. Podle toho pak rozlišujeme bolest v krční, hrudní nebo bederní oblasti. Pacienty trápí především bolest zad v křížové oblasti, která je spojená s křečí zádových svalů, či nepříjemná bolest zad mezi lopatkami. Často je však zaměňována, proto přesný typ bolesti určí až lékař.

Dále pak bolest zad můžeme rozdělit na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa, bývá způsobena přetížením svalů nebo vzniká při výhřezu ploténky a obvykle do 3 týdnů vymizí.

Chronická bolest zad naopak často trvá déle než 6 měsíců. Způsobuje ji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin. Pro každý typ pak existuje rozdílná indikace pohybů.

A nevhodně zvolená pak může více uškodit, než pomoci. Na to myslete v každém případě.

Bolest zad mezi lopatkami - Vše o zdraví

Jak na bolest zad?

V případě, že je akutní fáze za vámi, je na místě vhodná forma rehabilitace a fyzikální terapie – suché teplo, cvičení zad či předcházení problémům vhodným přístupem.

Po návratu do aktivního života je nezbytné vyhnout se rizikovým faktorům a zabránit návratu bolesti.

Nebezpečím jsou především opakující se potíže, bolest, svalová slabost, špatná nálada a špatný vztah k práci, osobnostní problémy, kouření či konzumace alkoholu.

Pojďme si společně představit jednotlivé body, které se vyplatí v případě prevence bolesti zad.

Zlepšit držení těla

Ještě na chvíli zpět k postuře. Snažte se zlepšit držení těla. Je to obtížné, ale jde to. Žádný univerzální návod na nejvhodnější držení těla neexistuje, protože každý postoj dostane časem tělo do posturálního stresu.

Vidíte dobře?

Nebo mžouráte očima, máte kvůli tomu předsunutou hlavu a intuitivně natáčíte hlavu, abyste lépe viděli? Vaše krční páteř tohle dlouho nevydrží. Při opakující se bolesti v oblasti krční páteře zkuste nejdřív navštívit očního specialistu. Oční vada bývá jedním z častých viníků bolesti krční páteře. A přitom, stačí tak málo, že?

A co židle? Sedí se vám dobře?

Vám možná ano, ale záda na to mohou mít úplně jiný názor. Tak schválně – máte dostatečně vysokou židli? Při sezení byste neměli mít pokrčená kolena v ostrém úhlu (pokud si nechcete přivodit artrózu kolenního kloubu).

Nejlépe si pořiďte balanční židli, která má výkyvný sedák na pružině – díky tomu zajistíte pohyblivost pánve, což je důležité pro zpevňování břišních a zádových svalů. Ochablé svalstvo těchto partií jen nahrává bolesti zad.

Výšce židle musí odpovídat výška stolu. A počítač mějte umístěný před sebou, abyste nemuseli mít natočenou hlavu na stranu.

Nezapomeňte při dlouhém sezení na pravidelné protahování! Vstaňte, protáhněte se, zakružte rameny, projděte se po kanceláři. Když vás při sezení bolí záda, tělo vám tak dává najevo, abyste konečně na chvilku zvedli zadek ze židle.

Hýbejte se!

Místo tramvají či autem, pokud je to možné, běžte do práce nebo z práce pěšky. A pak se ještě běžte projít. Kompenzujte sedavé zaměstnání vzpřímeným postojem. Jednostranná zátěž snadno vyvolá posturální stres.

Noste vhodnou obuv

Další častá příčina bolesti zad spočívá ve špatně zvolené obuvi. Boty by měly mít měkkou podrážku, polstrovanou vložku a poskytovat oporu pro klenbu chodidla. Takže dámy, hlavně vy si rozmyslete časté nošení lodiček a jiných bot na podpatku.  Občas neuškodí ani bosá chůze po louce apod. Vaším chodidlům to prospěje.

Cvičení = nejlepší prevence

Zpevňujte cvičením ochablé břišní a zádové svaly, které mohou způsobit bolesti zad. Na břišní svaly zkuste pilates nebo jógu. Na zádové svalstvo pomůže plavání.

Zajímavé:  Jarní Alergie U Dětí?

Můžete zařadit i jiné posilovací cviky na tyto partie, ale konzultujte je s fitness trenérem nebo vaším fyzioterapeutem – ten vám pravděpodobně doporučí SM systém (stabilizační a mobilizační systém cvičení, který regeneruje meziobratlové ploténky a zapojuje do cvičení celý pohybový aparát).

Jedině batoh!

Na nošení je rozhodně nejlepší. Kabelky a další tašky na ramena zatěžují jen jednu polovinu těla. Svaly kolem lopatky nemají dostatek pohybu, jsou statické a přetížení je otázkou času. Nošení tašek na rameni znemožňuje také přirozený souhyb horních končetin při chůzi.

Pokud ani teď nedáte na kabelky dopustit, střídejte alespoň pravidelně ramena, na kterých je nosíte.

Často telefonujete? Jedině přes headset

Pokud v práci trávíte většinu času s telefonem u ucha, šíjové svalstvo se dostane rychle do posturálního stresu. Headset vám bude skvělým pomocníkem.

Omezte žvýkačky

Když běžně vyžvýkáte za den celé balení žvýkaček, zaděláváte si na problém jménem chronická ztuhlost žvýkacích svalů. To může vést ke chronické bolesti čelisti, krku nebo hlavy.

Kvalitní matrace a polštář

Spánek je ten nejlepší čas na relaxaci. Dopřejte ji i vaším zádům. Investujte do kvalitní matrace z paměťové a studené pěny, vrátí se vám to. Pokud máte problémy s krční páteří, pořiďte si speciální polštář z paměťové pěny, který udrží krční páteř v té správné poloze.

Důležité je i správné vstávání z postele. Otočte se na bok, spusťte obě nohy z postele, zapřete se rukama a zvedněte do sedu. Rozhodně nevstávejte z lehu rovnou do sedu!

Tahejte těžké věci správným způsobem!

Neohýbejte se v zádech ke zvedanému břemenu. Běžte do podřepu a předmět uchopte oběma rukama co nejblíže k sobě.

Rada závěrem

Mějte na paměti, že bolest zad je individuální záležitostí. Někomu dodržování těchto pravidel od bolesti pomůže, jinému ne. Stejně tak mohou záda bolet sportovce a naopak člověka žijícího sedavým způsobem života bolet nemusí.

Vždy se snažte dopátrat příčiny bolesti a podle toho se zařiďte.

Bolest zad a jak na to

Aktuální článek: Co a jak na bolest zad. 10 rad, jak podpořit svá záda!

Příznak – Bolest mezi lopatkami

Bolest mezi lopatkami je poměrně běžnou obtíží u nemocných s bolestmi páteře, může se však vyskytovat i u řady chorob trávicího traktu a kardiovaskulární soustavy, mnohdy velmi závažných.

Příčiny

1. Nervosvalové bolesti

Jedná se zřejmě o nejčastější příčinu bolestí mezi lopatkami. Příčinou jsou degenerativní procesy v páteři, zúžení meziobratlových plotének, anebo nemoci svalového aparátu páteře.

Bolest se zhoršuje při změně polohy, není závislá na námaze a bývá spojena s dušností.

Někteří pacienti své obtíže líčí tak sugestivně, že mohou být i zaměněny s plicní embolií.

2. Plicní embolie

Může být doprovázena bolestí na hrudi a bolestí mezi lopatkami. Bolest vzniká náhle a v typickém případě je doprovázena náhlou dušností. Jedná se o relativně nebezpečný stav, těžké neléčené formy mohou člověka poměrně rychle usmrtit, nebo mu zanechat trvalé následky.

3. Angina pectoris a infarkt myokardu

Bolesti vycházející ze srdečního svalu mohou vystřelovat do zad, zvlášť je-li postižena jeho zadní stěna. Pro oba stavy je však typičtější klasická bolest na hrudi.

4. Zánět žlučníku

Žlučníková bolest vzniká typicky v pravém podžebří, ale může vystřelovat směrem do zad a nezřídka mezi lopatky. Kromě bolesti mezi lopatkami je prakticky vždy přítomná pohmatová bolest v pravém podžebří, nevolnost, nebo zvracení.

5. Onemocnění plic

Bolesti mezi lopatkami mohou spolu s kašlem a zvýšenou teplotou doprovázet zápaly plic. I méně závažné infekční záněty, které jsou spojené s těžkým kašlem, mohou podrážděním dýchacích svalů a nervosvalového aparátu vyvolat nepříjemné bolesti na hrudi.

6. Onemocnění jícnu

Bolest mezi lopatkami může být způsobena „zaseknutím“ sousta v jícnu, z vážných příčin lze jmenovat též pokročilou rakovinu jícnu. V každém případě si kromě vlastní bolesti bude nemocný stěžovat i na obtíže s polykáním.

Diagnostika

Trvají-li bolesti delší dobu, nebo jsou-li neobvykle silné, je nejlepší požádat o vyšetření lékaře.

Zdroj: stefajir.cz

Bolesti zad – Radek Moravec

Bolesti zad

Záda a páteř reprezentují:

  •  ochranu,
  • podporu a oporu,
  • ale také naše vystupování v životě.

Rozlišujeme 5 úseků páteře a s nimi související psychosomatické příčiny:

  1. Krční obratle – oblast myšlení
  2. Hrudní obratle – oblast citové podpory
  3. Bederní obratle – oblast základních potřeb
  4. Křížové obratle – oblast sexu
  5. Obratle kostrče – oblast přežití

A nyní k jednotlivým oblastem detailněji:

1. Krční obratle – oblast myšlení

Celkově se jedná o oblast, kudy procházejí myšlenky, schopnost vidět několik aspektů jedné situace (otáčení hlavou), schopnost dokazovat pokoru a schopnost přemýšlet o své vlastní motivaci (sklánět hlavu).

Artróza krčních obratlů:

Lidská bytost trpící artrózou krčních obratlů by si měla položit následující otázky:

  1. Netrpěl/a jsem dlouhá léta pocity méněcennosti?
  2. Necítil/a jsem se nesvůj / nesvá, protože jsem se nedokázala rozhodnout?

Bolesti v horních krčních obratlích – (C1 – C3)

Bolesti v této oblasti se mohou týkat našeho nízkého intelektuálního sebehodnocení, strachu z neznáma či obavy, že si špatně vybereme.

Lidská bytost trpící bolestmi v oblasti obratlů C1 – C3 by si měla položit následující otázky:

  1. Nepokládám se za neschopného a méně inteligentního než jsou ostatní?
  2. Nebojím se, že se nerozhodnu nebo nevyberu správně?
  3. Co mám podniknout nebo s čím, co je mi cizí, mám experimentovat?

Bolesti ve spodních krčních obratlích – (C4 – C7)

Tyto bolesti jsou nejčastěji spojeny s emocemi souvisejícími s ponížením.

Lidská bytost trpící bolestmi v oblasti obratlů C4 – C7 by si měla položit následující otázky:

  1. Neprožil/a jsem nějakou hanbu, ponížení nebo porážku?
  2. Nemám strach podívat se sám/a na sebe?
  3. Na co se nechci dívat?
  4. Nepochybuji o svých profesionálních schopnostech?
  5. Nemám strach, že nezvládnu odpovědnost, kterou mi nabízejí?

2. Hrudní obratle – oblast citové opory

Bolest mezi lopatkami

Souvisí s přemírou práce, kterou vynakládáme, abychom byli oblíbení, uznávaní, popř. abychom se necítili provinile pokud máme více než ostatní.

Lidská bytost trpící bolestmi zad mezi lopatkami by si měla položit následující otázky:

  1. Nemám sklon nakládat si příliš mnoho na záda?
  2. Proč si nakládám tolik práce?

Bolest na úrovni trapézového svalu

Může být výsledkem naší neschopnosti sdělovat druhým své potřeby nebo odmítnutí z obavy z jejich reakce. Proto si nakládáme další břemena, místo abychom řekli, co chceme, nebo požádali o pomoc.

Lidská bytost trpící bolestmi zad v oblasti  trapézového svalu by si měla položit následující otázky:

  1. Co na sebe všechno beru, jen abych měl/a klid v rodině nebo v práci?
  2. Nemám tendenci si říkat: „Radši to udělám sám/a, než abych se s někým dohadoval/a“?
  3. Nemám strach, že nebudu oblíbený/á, když řeknu, co potřebuji, nebo něco odmítnu?

Bolest na úrovni pátého hrudního obratle

Bývá často spojena s pocitem bezmoci, když naši blízcí trpí nebo jsou v nouzi. Popřípadě s pocitem viny, že jsme někomu ze svých blízkých způsobili hoře.

Lidská bytost trpící bolestmi zad na úrovni pátého krčního obratle by si měla položit následující otázky:

  1. Neprožívám trápení nebo tíseň někoho blízkého (otce, matky, partnera, dítěte atd.)?

Bolest na úrovni sedmého hrudního obratle (srdeční čakra)

velmi často vyjadřuje nedostatek citové podpory, samotu (stesk) nebo neschopnost sdělovat své pocity. Člověk se cítí zneuznaný, bez citové podpory a může se velice bát, že zůstane opuštěný.

Lidská bytost trpící bolestmi zad na úrovni sedmého krčního obratle by si měla položit následující otázky:

  1. Necítím se sám/ sama, nepochopený/á nebo opuštěný někým od koho čekám lásku?
  2. Není můj partner neschopný mně naslouchat a vyjít vstříc mé potřebě něhy?
  3. Nebojím se, že budu opuštěn/a?

3. Bederní obratle – oblast základních potřeb

Tato oblast souvisí s finanční oporou, s materiálním zabezpečením.

Lidská bytost trpící bolestmi zad na úrovni bederních obratlů by si měla položit následující otázky:

  1. Nejsem nervózní ze své finanční situace?
  2. Nemám strach z nějaké změny, která má souvislost s vyšší finanční náročností?
  3. Nemám partnerské konflikty kvůli penězům?

4. Křížové obratle – oblast sexu

Právě v oblasti sakrálního centra, jež se nachází mezi podbřiškem a pupkem, je soustředěna nejsilnější energie našeho těla. Potíže postihující tuto oblast bývají nejčastěji spojeny s pocity sexuální nedostatečnosti.

5. Obratle kostrče – oblast přežití

Bolest v kostrči souvisí nejčastěji se strachem, že nebudeme moci uniknout, nebo s hněvem, že jsme proti své vůli v situaci, kdy nám jde o život.

Lidská bytost trpící bolestmi zad na úrovni kostrče by si měla položit následující otázky:

  1. Jaké jméno nebo situaci bych mohl/a spojit se svou bolestí?

Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy – tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý – v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy – výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector