Bolest zubů – vše o zdraví

Bolest zubů má mnoho podob i příčin (bolest zubů moudrosti, bolestzubů na poklep, bolest zubu po vrtání nebo po vytržení… ) a dokáže nássnadno vyřadit z běžného života.

Patří mezi nejvíce nepříjemné typybolestí a téměř každý z nás se s ní minimálně jednou za životsetkal.

Může jít o bolest v důsledku zubního kazu, přecitlivělosti nachlad, teplé či studené, odhalený krček, krátkodobou bolestv těhotenství nebo u dětí v důsledku prořezávání zoubků.

Někdy je bolest zubů jen tlumená, jindy akutní bodavá. V každémpřípadě jde o signál, že něco není v pořádku a tentostav je třeba řešit, zejména z pohledu jeho příčiny. Nejúčinnějšíje samozřejmě návštěva stomatologa.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Za bolestí zubu zpravidla stojí příčina, která nás dovede pořádněpotrápit a bez jejího odstranění neustane.

Bolest bychom neměli zanedbávata vyčkávat, zda sama ustane, ale raději navštívit stomatologa už přimenších obtížích, které se mohou rozvinout ve větší nepříjemnosti.Bolest zubů a dásní může mít hned několik příčin.

Mezi tynejčastější patří: zubní kaz, zánět zubního nervu, zánět dásní,vypadlé výplně, obnažené zubní krčky a jiné.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Zub je tvrdá část vyčnívající z dásně u většiny obratlovců.Slouží především k trhání, rozmělňování a uchopování potravy.Skládá se ze tří částí – kořene, krčku a korunky – včetně céva nervů. Zdravý chrup u dospělého jedince tvoří 32 zubů, u dětí20 zubů mléčných.

Korunka – Nejtvrdší část zubu, která vyčnívá naddáseň, pokrytá sklovinou

Krček – Odděluje korunkovou část zubu od kořeneKořen – Usazuje zub v dásni, rozdělujeme najednokořenové, dvoukořenové a tříkořenovéSklovina – Vnější tvrdá vrstva zubu, velmi odolnávůči poškození, nejtvrdší látka v těleZubovina – Zubovina tvoří převážnou část zubu,žlutobílá hmota podobná kosti

Vnitřek zubu pak tvoří zubní dřeň, do které vedoudrobné cévy a nervy, které jsou příčinou citlivosti zubu. Dělí se nakorunkovou a kořenovou zubní dřeň.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Bolest zubů - Vše o zdraví

Bolest zubů - Vše o zdraví

Pokud potřebujete pomoc přímo na akutní bolest, můžete sáhnout povolně prodejných lécích dostupných v každé lékárně bez nutnostinávštěvy lékaře. Jejich použití však neřeší příčinu.

Pokud jde o jejich mechanismus fungování, tak základem léků na bolest jeobsah látek s analgetickým a tlumícím účinkem.K užití jsou ve formě tablet, tobolek i prášků rozpustných vevodě.

Léky na bolest zubů nejčastěji obsahují účinné analgetické látky, jakojsou např. paracetamol, propyfenazon aibuprofen, někdy s doplňkovými látkami, jako je kofein.Nástup účinku bývá rychlý, obvykle do 20 – 30 minut a dle druhuléčiva může mít trvání 4 – 8 hodin podle množství obsaženéúčinné látky.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Bolest zubů - Vše o zdraví

Bolest zubů - Vše o zdraví

Bylinky a přírodní prostředky

Dáváte-li přednost přírodní cestě, při krátkodobé bolesti můžetevyužít například česnek a cibuli, kteréstačí přímo rozžvýkat nebo kloktadlo z hřebíčku či zázvoru. Dalšímožností je také žvýkat hřebíček samotný, kterýplatí za nejlepší přírodní anestetikum, protože má antibakteriální adezinfekční účinky.

Ledový obklad

Na bolest zubů jsou vůbec nejlepší ledové obklady, chladita chladit. Obklad přikládejte z vnější strany na postižené místo 3×až 4× denně.

Sůl v různých formách

Ke zmírnění bolesti, ale také otoku můžete použít sůl,která je známá pro své antibakteriální vlastnosti. Pro maximálníúčinek smíchejte sůl ještě s pepřem – vytvořítetak analgetickou, antibakteriální směs. Tu můžete kloktat, nebo jí přímopotřete bolavý zub.

Přípravky na zuby a chrup

Na přírodní bázi jsou i některé hotové přípravky, které lze zakoupitv lékárně. Jde zpravidla o rostlinné extrakty,výtažky a jiné přírodní látky dostupné ve formě gelu,pasty, kloktadla nebo ústní vody.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Bolest zubů - Vše o zdraví

Během těhotenství se vlivem hormonálních změn i změnstravovacích návyků zvyšuje riziko problémů se zuby aonemocnění dásní. Na místě je tedy zvýšená hygiena o dutinu ústní.

Pokud už dojde k závažnějším problémům a maminky potrápí zánětzubů, lze nasadit antibiotika, protože neléčený zánět je pro organismusmatky i děťátka mnohem nebezpečnější.

Obavu nemusíte mít aniz lokální anestezie, která je naprosto bezpečná i v průběhutěhotenství.

Co se týče prevence, těhotným ženám se doporučují dentální pomůckypro citlivé zuby, jako např. zubní kartáčky s velmijemnými štětinami, zubní pasty a gely pro citlivé zuby, popřípaděústní vody obsahující antibakteriální složkuchlorhexidin, která pomáhá předcházetzánětu dásní.

Bolest zubů u dětí nejčastěji souvisí s prořezávánímprvních zoubků, které dokáže pořádně potrápit děti samotné,i jejich rodiče. Toto období bývá spojeno s teplotami, otoky, bolestmidásní, průjmy a podrážděností. Abyste dětem ulevili od bolesti, nechteje žvýkat třeba zmrazený kousek zeleniny, kousat kousátko nebo jimmasírujte dásně prsty.

Kousátka – Kousátka na zoubky jsou speciálněpřizpůsobena dětským ručičkám a jsou vyrobena z měkkého, odolného anezávadného materiálu. Pomáhají zklidnit bolavé dásně při růstuprvních zoubků. Nejlepší jsou kousátka naplněná speciálním gelem,která lze vychladit.

  • Nejlepší a nejspolehlivější prevencí jsou samozřejměpravidelné prohlídky u zubního lékaře, který případnéproblémy zachytí včas a navrhne nejvhodnější řešení vašichproblémů.
  • Kromě pravidelných návštěv stomatologa nepodceňujte ani dostatečnoupéči o ústní dutinu, kterou též lze předejítpřípadným problémům.

Čištění zubů patří k důležitým hygienickým návykům. Přičištění zubů je kromě správné techniky čištění důležitái volba zubního kartáčku, který nám bude vyhovovat.

Kartáček vybírejte spíše měkčí s krátkými hustými štětinami amenší hlavou. Při volbě kartáčku přihlížejte i k tomu, zda vámdobře sedí v ruce. Pro běžné užívání je ideální měkký ažstředně tvrdý kartáček.

Nejširší výběr manuálních zubníchkartáčků nabízejí značky Curaprox a TePe.

Elektrické kartáčky se v současné době těší stálevětší oblibě. Rozdělujeme je na dvě základní kategorie: sonické zubnékartáčky a rotačně-oscilačnízubné kartáčky.

Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu pohybu hlavicekartáčku, jakým zbavuje zuby plaku. Mezi sekundární rozdíly patřídalší funkce kartáčků, jako například časovač, tlakový senzor,možnost propojení s aplikací v chytrém telefonu, způsoby nabíjení adalší.

Jsou vhodné pro každého, včetně lidí s citlivými zuby aodhalenými zubními krčky.

Nejžádanějšími sonickými kartáčky jsou PhilipsSonicare, z rotačně-oscilačních jsou to kartáčky značky Oral-B. Pro méněnáročné uživatele jsou ideální modely Sencor SOC nebo Dr.Mayer. Nedílnousoučástí ke každému elektrickému či sonickému kartáčku jsou náhradníhlavice na kartáček pro celou rodinu.

Mezizubní kartáčky slouží k dokonalému vyčištěnímezizubních prostor. Běžný kartáček nikdy neodstraní plak z těchtomíst tak dokonale.

Mezizubní kartáček proto pomáhá omezit tvorbuzubních kazů a hodí se na všechny mezizubní prostory. Velikostmezizubního kartáčku volíme podle velikosti mezizubních prostor a podletypu, který nám bude vyhovovat.

Pokud s používáním mezizubníchkartáčků začínáte, poraďte se se svým stomatologem nebo dentálnímhygienistou.

Při důkladné mezizubní péči během dne se vám budou hodit i dentální nitě, které mohoubýt voskované nebo nevoskované a dostanou se i do těchnejmenších mezer.

Ústní sprcha je dentální přístroj, který svou funkčností posouvápéči o dutinu ústní na vyšší level.

Princip, na kterémústní sprcha funguje, je vcelku jednoduchý – vypouštíregulovaný proud mikrobublinek, kterým pečlivě pročistímezizubní prostory a zbaví je bakterií i zubního plaku. Nedocházík narušení povrchu zubů či dásní, právě naopak – o ústa pečujevíc než šetrně.

Oproti mezizubním kartáčkům nebo zubním nitím je co dovýkonu znatelně preciznější. Bez sebemenších problémů se dostane dozákoutí, kam se běžně dostupným dentálním pomůckám obvykle nedaříefektivně proniknout.

K základům ústní hygieny patří kartáček na zuby a zubnípasta (případně gel), která napomáhá udržet váš chrupv perfektním stavu – snižuje riziko vzniku zubního kazu, odstraňujezubní plak a zanechává svěží dech. Ústní hygienu a vůbec život bezzubní pasty si dnes už nedokážeme představit.

Dennodenní péče o zuby jepro většinu z nás samozřejmostí k udržení si zdravého chrupu asvěžího dechu. Při volbě zubní pasty máme nespočet možností, jakou sivybrat, od klasických přes přírodní až po dětské. Trápí-li násnějaké specifické obtíže, jako například citlivost zubů, je dobrésáhnout po zubním gelu.

Nejen pravidelné čištění zubů je velmi důležité. Krom kartáčkupřijde vhod i ústní voda, sprej a roztok. Díky těmtoproduktům se zbavíte jak nepříjemného zápachu z úst,tak i zubního kamene a bakterií usazujících sev mezizubním prostoru.

U nás najdete bohatou nabídku ústních vod, kterévám zajistí svěží dech po celý den a které vám zároveň pomohounapříklad od zažloutlých zubů nebo v boji protiparadentóze. Dále nechybí také antibakteriální aléčivé spreje a roztoky. Ústní voda s obsahem antibakteriálních látekpomáhá předcházet zánětu dásní.

Odstraňuje plakefektivněji než pouhé čištění kartáčkem.

Bolest zubů

Úvodní strana » Trápí mě » Bolest » Bolest zubů

Už se vám někdy stalo, že vás přepadla ukrutná bolest zubů? Co dělat, když váš lékař zrovna neordinuje a s bolestí se musíte vyrovnat do druhého dne? Analgetika, neboli léky proti bolesti vám můžou pomoci.

Zajímavé:  Norethisteron - Vše o zdraví

Bolest zubů - Vše o zdraví

  • Bolest zubů - Vše o zdraví Ibalgin zmírňuje bolest a zánět různého původu, vhodný na tlumení horečky u nemoci z nachlazení. 139 Kč
  • Bolest zubů - Vše o zdraví K účinnému snižování horečky, k léčbě mírné až střední bolesti hlavy, bolesti zad a zubů, pooperačních bolestí, při bolestech svalů a kloubů.  159 Kč 116 Kč -27 %
  • Bolest zubů - Vše o zdraví Uleví od bolesti zad, kloubů i menstruační bolesti, snižuje horečku a tlumí projevy zánětu. Lék k vnitřnímu užití, obsahuje ibuprofen. 145 Kč 119 Kč -18 %
  • Bolest zubů - Vše o zdraví Analgetikum, které pomáhá při bolesti hlavy, zubů, zad, svalů, kloubů a menstruační bolesti, snižuje horečku a tlumí zánět. 89 Kč
  • Bolest zubů - Vše o zdraví Analgetikum, které pomáhá při bolesti hlavy, zubů, zad, svalů, kloubů a menstruační bolesti, snižuje horečku a tlumí zánět. 56 Kč
  • Bolest zubů - Vše o zdraví Snižuje horečku, tlumí mírné až středně silné bolesti – hlavy, zubů nebo uší, bolest v krku a pod. Určeno pro děti od 3 měsíců. 126 Kč
  • Bolest zubů - Vše o zdraví Působí proti bolesti hlavy, zubů, v kříži i menstruační bolesti. Lék k vnitřnímu užití. 99 Kč
  • Bolest zubů - Vše o zdraví Ibuprofen v měkkých želatinových tobolkách, který se díky tekutému obsahu tobolky rychle vstřebává a pomáhá od akutních záchvatů migrény, bolesti hlavy, horečky. 96 Kč
  • Bolest zubů - Vše o zdraví Lék na bolest hlavy, zubů, zad, svalů, kloubů, menstruační bolesti a bolesti spojené s nachlazením. Lék k vnitřnímu užití, obsahuje naproxen. 186 Kč
  • Vhodný k úlevě při bolesti a horečce, díky kombinaci dvou léčivých látek má rychlejší nástup účinku. Pečlivě čtěte příbalovou informaci. 89 Kč
  • Analgetikum proti bolesti a zánětu dutin při chřipce a nachlazení. 156 Kč
  • Při mírných až středně silných bolestech hlavy, zad, bolesti zubů, při pohmoždění a podvrtnutí. Ke zmírnění příznaků chřipky a nachlazení 119 Kč
  • Ke zmírnění potíží spojených s růstem zubů u kojenců a batolat, v jednodávkových ampulkách. Homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití. 164 Kč
  • Užívá se při mírných až středně silných bolestech hlavy, zad, zubů, menstruačních bolestech, bolestech svalů a kloubů, při nachlazení a příznacích chřipky. 81 Kč 74 Kč -9 %
  • Účinně snižuje horečku, k léčbě mírné a střední bolesti hlavy, bolesti zad, zubů, pooperační bolesti, při bolestech svalů a kloubů.  79 Kč 66 Kč -16 %
  • Měkké tobolky proti bolesti hlavy, zubů, zad, svalů, menstruační bolesti, migréna. 99 Kč
  • Tlumí mírnou až středně silnou bolest hlavy, včetně migrény, bolest zubů, bolest zad, pooperační bolest, menstruační bolest, snižuje horečku a pod. 159 Kč 139 Kč -13 %
  • Suspenze pro děti ke snížení horečky a bolesti s jahodovou příchutí. Vhodný pro děti od 3 měsíců. 134 Kč 119 Kč -11 %
  • Analgetikum ve formě měkkých tobolek s tekutou účinnou látkou, ulevuje od bolesti, snižuje horečku a tlumí zánět. 89 Kč 76 Kč -15 %
  • Působí proti bolesti hlavy, zubů, v kříži i menstruační bolesti. Lék k vnitřnímu užití. 66 Kč
  • Tlumí mírnou až středně silnou bolest hlavy, včetně migrény, bolest zubů, bolest zad, pooperační bolest, menstruační bolest, snižuje horečku a pod. 89 Kč 79 Kč -11 %
  • Chytré mámy vědí co dělat, když jejich miminko trápí zoubky. Vyzkoušejí Calgel ústní gel, k odstranění bolesti způsobené prořezáváním zubů. 119 Kč 99 Kč -17 %
  • Panadol pro snížení horečky a úlevu od bolesti pro děti od 15 kg. Jedná o paracetamolum. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. 72 Kč
  • Panadol Baby čípky je určen ke snížení horečky provázející chřipku, nachlazení a prořezávání zubů u dětí.  69 Kč

Tipy pro zdraví | Strana 6 z 10

Bolest zubů - Vše o zdraví Prevence Bolest zubů - Vše o zdraví

Proč býváme po návratu do pracovního procesu náchylnější k nachlazení? Přečtěte si rozhovor s imunologem MUDr. Peterem Mikoláškem z Kliniky dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice…

Bolest zubů - Vše o zdraví Bolest v krku Bolest zubů - Vše o zdraví

Nepokazte si letní plány bolestí v krku. Přečtěte si, kde všude na vás může číhat i jak s ní zatočíte. 5 hrozeb… 1.      Klimatizace Celodenní sezení v kanceláři,…

Bolest zubů - Vše o zdraví Výživa Bolest zubů - Vše o zdraví

Dodržovat správný pitný režim není žádná věda, chce to jen trochu vaší pozornosti a zvyku. Přečtěte si, jak na to. Ani málo, ani moc Neexistuje…

Bolest zubů - Vše o zdraví Ústní hygiena Bolest zubů - Vše o zdraví

Bolest zubů dokáže pořádně otrávit den. Tak co dělat, když vás začne trápit? Poradíme vám. 1.     Kloktání… Babičky nám proti bolesti zubů radí kloktat slivovici,…

Bolest zubů - Vše o zdraví Prevence Bolest zubů - Vše o zdraví

Chystáte se na dovolenou? Nepokazte si ji nachlazením! Přečtěte si naše tipy, díky kterým můžete vyrazit s čistým svědomím. Cestování jako nápor na imunitu Sbalit doklady,…

Bolest v krku

Klimatizace, chladné nápoje – nachlazení vás může zaskočit, i když je venku přes 30 stupňů. Jak si tedy neotrávit slunné dny rýmou a bolestmi hlavy?…

Prevence

Stres nás ovlivňuje víc, než si připouštíme. Dlouhodobý stres může ovlivnit i imunitu. Není to právě ten důvod, proč jste často nemocní? Přečtěte si, jak…

Ústní hygiena

Přinášíme další díl seriálu o ústní hygieně. Na vaše otázky odpovídala MUDr. Dita Řehořová Hrušecká. Mojí dceři rostou druhé zuby a často si kvůli tomu…

Bolest v krku

Mají podobné příznaky, ale jinak jsou naprosto odlišné. Jak je od sebe rozeznáte? Dozvíte se v článku. Nachlazení: od rýmy po horečku Nachlazení známe všichni. Cítíte…

Ústní hygiena

Proč krvácí dásně? A co ovlivňuje kazivost zubů? Na vše, co vás zajímalo o zubní hygieně, jsme se zeptali zubní lékařky Dity Řehořové Hrušecké. Přečtěte…

Bolest zubů či dásní – předzvěst nemocí

Bolest zubů - Vše o zdraví Bolest zubů - Vše o zdraví Bolest zubů - Vše o zdraví Bolest zubů - Vše o zdraví Bolest zubů - Vše o zdraví Bolest zubů - Vše o zdraví

Hubnutí ->

Nemoci–studie ->Novinky ->Strava ->Zdraví ->Životní styl ->   

Zkažené zuby jsou branou k dalším vážným nemocem. Začátek může být celkem nevinný,třeba krvácející dáseň. Jenže právě krvácející dáseň je jedním z příznaků nepříjemného onemocnění, jehož různým stupněm podle studie Světové zdravotnické organizace trpí osmdesát až devadesát procent Čechů.

Čistíme-li si zuby celý život ledabyle, kráčíme vstříc zánětu dásní a vystavujeme se riziku kazu. Na krčcích zubů se pak objevuje paradentóza, ale zuby jsou brzy samá výplň. Plomba není nic jiného než umělá náhrada zubní tkáně, natrvalo ztracené nedbalým čištěním.

Zubní kaz totiž vznikne jen tehdy, když dovolíme, aby na zubu během několika hodin vznikl biofilm zubního povlaku, v němž bakterie začnou rozpouštět sklovinu.

Jde o parodontitidu, zánět závěsného zubního aparátu, který fixuje zub v čelisti. Může být v okolí jednoho nebo více zubů, ale i v celém chrupu.

Není-li léčen, přechází v paradentózu, která postupuje od nenápadného krvácení dásní přes viklání zubů až k jejich definitivní ztrátě. Tvoří se totiž takzvané dásňové choboty, kdy se krčky zubů odhalují a zuby přestávají v čelisti pevně držet.

Takže začne-li být vaše dáseň bolestivá a krvácí, nemávejte nad tím rukou. Není to důkaz vaší urputné zubní péče, ale první varovný signál.

Zánět velký jako pivní tácek

Společným původcem zubního kazu i parodontitidy je zubní povlak, takzvaný plak, který se začíná usazovat velice záhy po vyčištění zubů. Tvoří ho kolonie různých mikrobů, které vylučují sirné kyseliny a rozpouštějí zubní sklovinu.

Jiné bakterie pak dokonají dílo zkázy na zubovině a vzniká zubní kaz. Když plak zůstane v ústech dostatečně dlouhou dobu, postupně mineralizuje a mění se v zubní kámen. Ten dráždí okraje dásně a výsledkem je právě parodontitida.

Vynásobíme-li počet zubů plochou každého z nich, dostaneme asi 80 až 100 centimetrů čtverečních povrchu zubů, který je třeba důkladně plaku zbavovat.

Tři až pět milimetrů hluboký prostor mezi dásní a zubem představuje při chronickém dráždění zubním kamenem jakousi vstupní bránu, kterou proniká infekce z okolí zubu do celého těla. Tyto milimetry, vynásobené obvodem všech zubů kolem krčku, vytvoří zánětlivou plochu o celkové velikosti pivního tácku, kterou do těla vnikají choroboplodné zplodiny.

Postupně je nakažen celý organismus. Nenápadné, tiché a dlouho téměř bezbolestné. Následky jsou však kritické. Zuby jsou totiž propojené s naším celkovým zdravím víc, než si uvědomujeme.

Bolest zubů či dásní – předzvěst nemocí

Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace. Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu.  V lidském těle všechno se vším souvisí a proto i naše zuby mohou ovlivňovat vnitřní orgány či soustavy. Infekce původně lokalizována pouze v zubu prochází kořenový systém do okolní tkáně. Přítomnost bakterií vyvolává zánět a tak zaměstnává imunitní systém, který se zánět snaží eliminovat nebo alespoň ohraničit. Pokud je infekce silnější, mikroorganismy se mohou šířit dál do celého těla a ovlivňovat další orgány a tkáně. Propojení mezi zuby a celkovým zdravím je větší, než si myslíme. Záněty v ústech se krevní cestou mohou dostat do celého těla a způsobují problémy. Každý zub má v ústech svoji specifickou funkci ale kromě toho má i schopnost ovlivňovat vzdálené orgány.

  • Řezáky 11, 12, 21, 22– močový měchýř, mozek, páteř, klouby, bederní páteř, ledviny, štítná žláza.
  • Špičáky 13, 23– oči, krční a hrudní páteř, žlučník, sinusy, játra, žaludek.
  • Premoláry 14, 15, 24, 25– hrudní páteř, dvanáctník, děložní čípek, plíce.
  • Stoličky 16, 26, 17, 27– prsy, hrudní páteř, tlusté střevo, imunitní systém, vedlejší nosní dutiny, klouby, žaludek, pankreas.
  • Zuby moudrosti (stoličky)– hrudní a bederní páteř, nervová soustava, tenké střevo, srdce, ramena, uši. Bolest zubů - Vše o zdraví
  • Jestliže je například zanícen kořen zubu, bolest se projevuje v temenní části hlavy, porucha horních řezáků způsobuje bolest čela, špičáky ve spáncích.
  • Bolest prvních dvou horních a dolních řezáků může ukazovat na onemocnění ledvin, močového měchýře nebo zánět ucha.
  • Jestliže vás trápí první řezák, tak je podezření na problémy s mandlemi nebo dutinami, záněty kostí a chrupavek, onemocnění prostaty, nebo selhání kyčelních kloubů.
  • Stálá tupá bolest špičáků může být signálem začínajících problémů žlučníku nebo hepatitidy.
  • Bolesti obou třenových zubů mohou být zapříčiněny zápalem plic, zánětem tlustého střeva, dysbakteriózou, plicním astmatem, zánětem nosních dutin anebo respirační alergií.
  • Bolesti horních a dolních čtyřek naznačují artritidu, problémy s klouby a tlustým střeve
  • Stoličky mohou bolet při chorobách žaludku, slinivky břišní, žaludečních vředech nebo anemii.
  • Horní šestky „se ozývají“ při zánětu lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, nádorů štítné žlázy, zánětu vaječníků a sleziny.
  • Dolní šestky zase upozorňují, že nejsou v pořádku tepny nebo nastupuje aterosklerosa.
  • Horní sedmičky odrážejí stav žilního systému – reagují na křečové žíly, hemoroidy a problémy plic – zápal plic, bronchitidu, astma nebo také na polypy tlustého střeva.
  • Zlobí-li zuby moudrosti, budete možná muset navštívit také kardiologa. Ischemické onemocnění srdce a další kardiovaskulární potíže se zrcadlí právě v nich.
Zajímavé:  Léčba Bradavic Tekutým Dusíkem?

Bolest zubů - Vše o zdraví

  • Řezáky 31, 32, 41, 42– močový měchýř, mozek, prsy, páteř, nohy, bederní páteř, nadledviny, sinusy.
  • Špičáky 33, 43– oči, hrudní páteř, žlučník, krční páteř, klouby, játra, žaludek.
  • Premoláry 34, 35, 44, 45– hrudní páteř, prsy, dvanáctník, klouby, bederní páteř, vedlejší nosní dutiny, lymfatické uzliny, žaludek, slezina
  • Stoličky 36, 37, 46, 47– cévní systém, tlusté střevo, hrudní obratle, imunitní systém, plíce, ramena.
  • Zuby moudrosti 18, 48– srdce, hrudní a bederní páteř, uši, periferní nervový systém, ramena.

Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace.Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu.

Bolesti zubů nejsou vždy příznakem dysfunkce v organismu. Příčinou někdy může být kaz, který vzniká z různých důvodů. Nejčastěji při nedostatečné ústní hygieně, která umožňuje vznik kyselého povlaku nebo vlivem mikroorganismů, při porušeném metabolismu, infekcích, stresu atd., kdy je postupně rozrušována zubní sklovina.

Trojnásobné riziko mrtvice či dalších nemocí.

Zdravotní stav zubů a dásní ovlivňuje choroby srdce, cév, cukrovku, plicní i revmatické nemoci. Při orální infekci dvakrát narůstá pravděpodobnost vzniku infarktu a u mozkové mrtvice je riziko dokonce třikrát vyšší. A nejen to.

Prokázalo se, že problematické zuby mohou souviset s problémy slinivky, žaludku, zvyšují riziko předčasného porodu u budoucích maminek a ovlivňují tak zdraví novorozenců.‘ Zuby a jednotlivé systémy organismu jsou navzájem propojené.

Tak, jako nemocný zub může vyvolat infekce a celou řadu dalších komplikací, například zvýšení krevního tlaku, potíže v kardiovaskulární oblasti, migrénu, pocení, atd., stejně i nemocný orgán vysílá signál SOS bolestí do svého zubu, že něco není v pořádku.

Velice důležité je po vyléčení nemocného zubu vyšetřit orgány s ním spojené. Předejde se tím nežádoucím komplikacím

Většina bakterií, tvořících zubní plak, je v ústech nutná k udržení správné a vyvážené ústní mikroflóry. Proto není dobré používat na povlak chemické prostředky, které zničí i to potřebné. K odstranění zubního povlaku stačí správná technika čištění zubů (zubní sprcha) a poučení, že nejohroženější jsou mezizubní prostory.

Ačkoli se parodontitida-zánět se  léčí velmi těžce, je její prevence paradoxně velmi jednoduchá. Stačí důkladná zubní hygiena.

Bakterie, které paradentózu způsobují, jsou totiž velmi choulostivé na kontakt se vzduchem. Narušení plaku zubní tryskou je během pár minut zničí.

V prostoru mezi zubem a dásní, kam se kartáček dostává obtížněji, se vytváří vrstva zubního plaku, kde se bakteriím velmi dobře daří. Proto je nutné tato místa kolem dásní důkladně a velmi jemně čistit.

‚ A to dokáže velmi dobře zubní multifunkční ústní sprcha Naturgreen ,která je uzpůsobena pro dokonalé čištění, které nesvede žádný kartáček a zubní nit ,

Kvalita zubů, záněty dásní nebo paradentóza nejsou dědičné, ale ‚dědí‘ se špatné stravovací návyky a přístup k ústní hygieně. Důležité je  čistit zuby pokud je to možné po každém jídle.

Nejdůležitější je však důkladné čištění (zubní sprchou) vždy před spaním jednou denně, nejlépe na noc a postarat se  i o prostory, kam klasický zubní kartáček nedosáhne.  .

Čištění by mělo probíhat tak důkladně , aby  bylo s povrchu zubů odstraněno maximum škodlivého plaku. To znamená to použít kvalitní zubní sprchu pro dokonalé čištění, které nesvede žádný kartáček a zubní nit , jenom  to vše může podpořit vaše zdraví

Po tomto důkladném vyčištění zubů zubní sprchou je dobré také na závěr použit i dobrý kartáček. Je to vždy ten nejměkčí, hustý a s menší pracovní hlavou, aby se s ním dobře manipulovalo i v hůře přístupných místech.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Pamatujte na to, že špatně zvolená technika čištění je vůči našim zubům a dásním neúčinná.  Pokud k tomu všemu následně použijeme příliš malý nebo tvrdý kartáček ten v tomto případě může také poškozovat  vaše zuby a dásně.

Nezapomeňte  vždy na vaši důkladnou ústní hygienu. Na www.naturgreen.cz

 naleznete různé druhy přírodních doplňků na vaše nemoci ,včetně dokonalé zubní  ústní sprchy Naturgreen. Ta je určena pro dokonalé čištění, které nesvede žádný zubní  kartáček nebo zubní nit .Jenom takové důkladné čištění ,může podpořit vaše zdravé zuby a dásně a tím také následně i vaše  zdraví.

Naše doporučení 

Pro pevné a zdravé zuby nezapomeňte také doplňovat pravidelně vápník.Maninky nezapomente, že při kojení se také  vyčerpává vápník z kostí. První se vyčerpává z čelistní kosti a pak teprve z dalších kostí v těle. Pro děti i pro dospělé najdete kvalitní přírodní korálový vápník s 98 % vstřebatelnostní a navíc s obsahem hořčíku  zde a zde 

  1.  JESTLIŽE VÁS ZAJÍMAJÍ I JINNÉ DALŠÍ PŘÍRODNÍ PRODUKTY, KTERÉ SLOUŽÍ K PODPOŘE A NÁVRATU VAŠEHO ZDRAVÍ, PODÍVEJTE SE ZDE
  2. DOPORUČUJEME

www.naturgreen.cz

Jak na bolest zubů

Bolest zubů - Vše o zdraví

Odhalené krčky, zuby moudrosti nebo zanedbaný kaz? Všechny tyto problémy a spoustu dalších nás dokáží nepěkně potrápit. Sužující bolest, bezesné noci a ty nejčernější myšlenky naší náladě rozhodně nepřispívají. Pokud nemáte možnost dostat se okamžitě k zubaři, máme pro vás následující babské rady, které vám alespoň po nezbytně nutnou dobu uleví.

Naše babičky jsou studnicí moudrosti a tyto babské rady jsou prověřeny generacemi

Už naše babičky věděly, že bolest zubů a především její příčinu se nevyplatí podceňovat. Na zmírnění zánětů doporučovaly kousání či kloktání šalvěje a studené obklady.

U zanedbaných kazů nebo odhalených krčků naopak kousání hřebíčku. Moc dobře také věděly, že jejich rady neodstraní příčinu bolesti, pouze ji na nezbytně nutnou dobu zmírní.

Zákrok lékaře však byl v drtivé většině případů zcela nezbytný.

Teplé a studené obklady

Na zánět, ale i prořezávající se zuby pomůžou obklady. V případě zánětu volte obklad studený, u dlouhotrvající bolesti, která je spojena třeba s obnaženými krčky, spíše obklad teplý. V případě prořezávání zubů pak opět pomůže studený obklad nebo potírání bolavého místa kostkami ledu.

Zajímavé:  Seboroická Dermatitida Alternativní Léčba?

Hřebíček

Pokud je bolest opravdu silná, pomůže rozkousat jeden celý hřebíček. Chuťově nejde o gastronomický zázrak a aroma je opravdu jen pro silné žaludky, výsledek se ale dostaví během pár minut. Kromě zastavení bolesti ale můžete cítit i nepříjemné trnutí v jazyku, což ale přestane po několika málo minutách.

Hřebíčkový olej

Pokud si na kousání hřebíčku netroufnete, nabízí se jako vhodná alternativa hřebíčkový olej. Ten totiž obsahuje 70-90 procent eugenolu a působí jako lokální anestetikum. Olejem potírejte bolavé místo několikrát denně.

Zázvor

Účinné analgetikum najdete i v kořenech zázvoru. Prášek z něj smíchejte s trochou červené papriky a s pomocí vody vytvořte pastu, kterou potřete vatovou tyčinku. Tyčinku přiložte na bolavý zub a nechte působit do té doby, než pocítíte úlevu.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Peroxid vodíku

Jednu lžíci tříprocentního lékařského peroxidu vodíku povalujte 10 minut v ústech a poté vyplivněte. Proceduru opakujte alespoň 3x denně. Dávejte však pozor na to, abyste peroxid nespolkli. Peroxid zmírní bolest a také místo zbaví případných bakterií.

Tea tree olej

Asi dvě kapky tea tree oleje rozetřete prstem na dáseň. Pokud víte, že silné aroma tea tree oleje na dásních nesnesete, můžete jej zředit vodou. Do sklenice vody nakapejte pět kapek a bolavé místo pravidelně vyplachujte několikrát za den.

Černý čaj

Pokud vás kromě bolesti sužuje i nateklá tvář, připravte si dva sáčky černého čaje. Po přelití vodou je přiložte na nateklé místo a nechte působit. Otok by měl během několika minut zmizet.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Šalvěj

Pokud vás trápí otok a zánět zubu, pak si přizvěte na pomoc šalvěj. Použít můžete jak čerstvé rostlinky, tak jejich sušenou variantu. Zalejte je horkou vodou, čerstvé rostlinky důkladně rozkousejte. Bolest by měla opět po nějaké chvilce ustoupit. Šalvěj má kromě analgetických i desinfekční účinky.

Křen

Plátky křenu položte na bolavé místo a nechte působit. Jestliže je vám tato varianta nepříjemná, pak můžete kloktat octový nálev s křenem, který v případě potřeby zředíte vodou.

Alkohol

Vatovou tyčinku namočte do Alpy nebo domácí slivovice či jiné pálenky a potírejte jí bolavé místo. Alkohol jej znecitliví a vám se alespoň po nezbytně krátkou dobu na chvíli uleví.

Heřmánek

Silné desinfekční a analgetické účinky jsou připisované také malé žluté bylince – heřmánku. Připravit z něj můžete silnější odvar, kterým ústa několikrát denně vyplachujte.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Tip: Pokud vás bolesti sužují po dobu několika dnů a nepomáhají ani níže uvedené rady, objednejte se ke stomatologovi, který odstraní příčinu bolesti.

Bolest zubů je jedním z nejhorších druhů bolesti, jakou lidský organizmus zná. Zánětlivá onemocnění zubů navíc můžou přerůst do mnohem závažnějších a zdraví ohrožujících potíží.

Přesto mnoho lidí ze strachu odkládá návštěvu zubaře, či dokonce neovládá správnou techniku čištění zubů. Myslíte si, že se vás to netýká a ústní hygienu dodržujete perfektně? Možná vás překvapíme.

Důvodů bolesti zubů a dásní je nespočet. Mnoho lidí trápí citlivost zubů při požití teplých a studených nápojů. Tuto bolest zapříčiňuje nejčastěji úbytek skloviny nebo pokles dásně a obnažení kořene zubu. Veškeré dráždivé podněty tak putují přímo k nechráněnému nervu zubu.

Zuby moudrosti vás také můžou pěkně potrápit. Bolest osmiček vzniká, pokud nemáte v ústech dostatek místa pro prořezávající se zuby. V takovém případě je potřeba zuby odstranit. I když bolest po vytržení zubu také není příjemná, do týdne odezní.

Bolest zubů způsobená zubním kazem je ale vůbec nejčastější. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každý dospělý člověk na světě alespoň jednou za život zubní kaz má.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Věděli jste, že zubní kaz je vlastně infekční onemocnění, a proto může být ‚přenosný‘ při špatné ústní hygieně třeba líbáním?

Zubní kazy totiž způsobují bakterie, které přebývají v naší ústní dutině. Jejich přítomnost je zcela přirozená a žádoucí, nesmí ale překročit určitou míru. Pro vznik zubního kazu jsou zásadní čtyri factory: bakterie (zubní plak), cukry, čas a samotná přítomnost zubu.

Sklovina zubu tak ztrácí vápník, měkne a bakterie mají volnou cestu přímo dovnitř zubu. V horším případě se infekce promění v bolestivý zánět zubní dřeně, kterou tvoří citlivé nervy a cévy.

Bolestivost v případě zubního kazu tedy vzniká na jedné straně kvůli oslabené sklovině a snížené ochraně zubu. Na druhé straně dochází k bolesti v případě, že zubní kaz je již ve větší hloubce zubu a blíží se zubní dřeni s nervy.

Viníkem špatné kvality zubů může být do určité míry genetika, ale především špatné hygienické návyky. A ty má bohužel drtivá většina Čechů.

Péče o zuby totiž nekončí ledabylým vyčištěním dvakrát denně. Musíte si osvojit správnou techniku čištění zubů, zvolit vhodný kartáček i pastu a dbát o celou ústní dutinu, nejen o zuby. Neméně důležitá je vhodná strava a pravidelné návštěvy zubní ordinace.

Jistě vás maminka v dětství nutila čistit si zuby vždy po sladkém jídle. To je správné, protože právě cukr pohání bakterie způsobující kazy. Cukr ale není pouze ve sladkostech. Ve vyspělých zemích se bohužel jeho příjem neustále zvyšuje a dnes je téměř ve všem.

Kromě cukrovinek si dávejte pozor na snídaňové cereálie a müsli tyčinky, které obsahují mnohdy víc cukru než čokoláda. Cukr je ale také častým konzervantem, a proto se nachází ve zvýšené míře ve všech polotovarech – třeba i v zeleninových konzervách. Ovoce, zejména sušené, na tom není o moc líp.

Bolest zubů - Vše o zdraví

Sklovinu vám navíc můžou mechanicky narušit i tvrdé či žvýkavé bonbony, ořechy a krekry, které tvoří ve sklovině drobné trhlinky a zvou tak nežádoucí bakterie přímo dovnitř zubu. Pro sklovinu jsou velmi nevhodné i chemické procesy způsobené kyselými potravinami, jakými jsou například víno, citrusy či limonády – i ty bez cukru.

Co tedy jíst, když vás trápí časté zubní kazy? Nemusíte hned zkrouhnout svůj jídelníček na saláty, ale zcela vylučte alespoň potraviny s přidaným cukrem a snažte se vařit pouze z čerstvých surovin. Výrazně pomůže pití čisté čisté vody mezi jídly.

Zuby, mezizubní prostory a ústní dutinu si čistěte nejméně dvakrát denně a ideálně vždy po sladkém jídle. S čištěním je však dobré počkat minimálně 20 minut, aby nedošlo k narušení povrchu skloviny. Po každém jídle je vhodná žvýkačka bez cukru, která napomáhá zvýšené sekreci slin a neutralizaci kyselého PH.

Zvolte si zubní pastu s fluoridy, které mineralizujísklovinu a můžou vyléčit počínající kazy. Kartáček přikládejte k zubu jemně a ve 45stupňovém úhlu na rozhraní zubu a dásně.

Čistěte důkladně a zároveň šetrně vnější, vnitřní i kousací plošky. Nezapomínejte na hůře dostupná místa a mezizubní prostory.

 Podívejte se na instruktážní video a osvojte si tuto techniku krok po kroku.

Správnou techniku čištění zubů si můžete osvojit jak s kvalitním manuálním, tak s elektrickým kartáčkem. Sonická technologie ve spojení se správnou kartáčkovou hlavicí je v odstraňování zubního plaku velmi efektivní a čištění je navíc rychlejší.

Díky stíravému pohybu vám sonický kartáček odstraní až 10x více zubního plaku, a navíc prokrví a zpevní citlivé dásně. Ideální tlak na zuby vám ohlídá speciální tlakový senzor.

Nezapomínejte na čištění mezizubních prostor. Zde se nachází až 40 % povrchu zubu a hromadí se nejvíce zubního plaku. Mezizubní prostory můžete vyčistit mezizubním kartáčkem, dentální nití anebo přístrojem Philips Sonicare AirFloss Ultra . Na závěr se doporučuje jemné čištění jazyka.

5 režimů čištění pro zdravý a zářivý úsměv Unikátní nabíjecí sklenice a nabíjecí pouzdro Mobilní aplikace pro prevenci častých chyb při čištění *Celkem 62 000 pohybů (2 druhy pohybu oba po 31 000) = kombinace stíravého a pulzujícího pohybu, která narušuje a odstraňuje zubní plak.

Pravidelné návštěvy zubaře jsou základem prevence. V případě raného stádia zubního kazu ho lze léčit lokální fluoridací bez bolestivého vrtání. Jelikož takto malý povrchový kaz rozhodně nepoznáte, je jasné, že prevence vám může ušetřit mnoho nepříjemných zážitků. Jestli už pociťujete bolest v zubech, návštěvu zubního lékaře rozhodně neodkládejte.

Alespoň dvakrát ročně absolvujte dentální hygienu. Zubař anebo dentální hygienistka vám profesionálně odstraní zubní plak i zubní kámen. Díky tomu se můžete vyhnout nejen zubním kazům, ale i řadě dalších dentálních problémů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector