Bolesti ledvin – vše o zdraví

04. 07. 2020 | Doba čtení 10 minut

Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny sídlem naší prazákladní životní energie, a proto si zaslouží velkou pozornost a péči. Ať už tomu věříme, nebo ne, o své ledviny bychom se rozhodně měli správně starat.

V lidském organismu hrají ledviny nezastupitelnou úlohu, přitom výskyt jejich onemocnění celosvětově narůstá. Podle odborných odhadů téměř každý desátý obyvatel České republiky trpí onemocněním ledvin, většina z nich o tom však neví. Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozví až tehdy, když už se projeví nezvratné selhávání jejich funkce.

Bolesti ledvin - Vše o zdravíledvinyAutor: Archiv ireceptar.cz

Téměř u třetiny postižených se vyvine trvalá porucha, jež se může časem prohlubovat, u desetiny z nich je pak nutné nasadit léčbu dialýzou. Ročně přitom na selhání ledvin na celém světě zemřou téměř tři miliony pacientů. Na druhou stranu při včasném rozpoznání nemoci ledvin a správné léčbě existuje velmi dobrá naděje na úplné zotavení.

Ledviny jsou párové orgány, na rozdíl od běžných laických představ jsou docela malé (mají tvar fazolí dlouhých 10—12 cm) a jsou umístěny v oblasti beder. Před nárazy, prochladnutím apod. je chrání vrstva svalů a především speciální tukové pouzdro.

Přes jejich malou hmotnost do nich proudí celá čtvrtina krve, kterou srdce pumpuje do celého těla — ledviny totiž čistí krev (vylučují z ní přebytečnou vodu, nadměrné množství minerálů a dalších látek) a k tomu potřebují její dostatečný průtok.

Pokud se tento průtok sníží například kvůli poklesu výkonnosti srdce, dostane se do ledvin méně krve a velmi často se následně sníží i funkce ledvin. V našem organismu zkrátka všechno souvisí se vším.

  • Abychom si zachovali zdravé ledviny, je nutné udržet si i zdravé srdce a cévy.
  • A naopak: Onemocnění ledvin doprovázené ledvinnou nedostatečností mnohonásobně zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév (změny přeměny látkové při ledvinné nedostatečnosti vedou k vysokému krevnímu tlaku a urychlenému kornatění tepen).

Bolesti ledvin - Vše o zdravíkornatění tepenAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak zjistit onemocnění ledvin

Vyšetření můžeme absolvovat u praktického lékaře, který zjistí rodinnou anamnézu, změří krevní tlak a doporučí na vyšetření krve a moči. Pokud zjistí odchylky od normálu, měl by nás odeslat ke specialistovi — nefrologovi.

Těžká práce ledvin

Ledviny mají v těle ještě spoustu dalších úkolů:

  • Vylučují zplodiny, které tělo už dále neumí využít (např. močovinu, kreatinin, kyselinu močovou a další).
  • Ovlivňují množství vody, sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a dalších minerálů v těle, řídí kyselost (pH) vnitřního prostředí těla (proto bývá při nemocech ledvin častý sklon k otokům, nadbytku draslíku, fosforu a hořčíku — někdy však i jejich nedostatku a zvýšené kyselosti krve).
  • Ledviny dále řídí krevní tlak (prostřednictvím množství tekutin a solí v těle a také hormonálně) a krvetvorbu (vytvářejí hormon nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Proto bývá při onemocnění ledvin sklon k chudokrevnosti).
  • Umožňují vylučování celé řady cizorodých látek (například z léků).
  • Aktivují vitamin D vznikající v pokožce působením slunečního záření a odbourávají hormony a jiné látky vznikající v těle. Například inzulín. (Proto se při nemocech ledvin při cukrovce léčené inzulínem může stát, že postupně spotřeba inzulínu klesá. Dodaný inzulín totiž v těle déle vydrží.)

Bolesti ledvin - Vše o zdravípři potížích s ledvinami klesá u cukrovkářů spotřeba inzulinuAutor: Archiv ireceptar.cz

Onemocnění ledvin

Každý den v našem těle vzniknou 1—2 litry moče. Když se naplní močový měchýř na zhruba 300 ml, pocítíme nutkání na močení a moč odchází močovou trubicí ven.

Vstup močovodů do měchýře je uzpůsoben tak, aby se moč z močového měchýře nedostávala zpět do močovodů, případně do ledvin. Pokud tento „ventil“ nefunguje, jak má, dochází k návratu moče do močovodů, což s sebou nese zvýšené riziko močové infekce a po delší době vede k poškození ledvin.

Někdy se močový měchýř dostatečně nevyprázdní (například při zvětšené prostatě) a opět se zvyšuje riziko močové infekce. Pokud chodíme často močit (třeba každou hodinu), je na vině nejspíš infekce močových cest nebo tzv. hyperaktivní měchýř.

Infekce močových cest může vyústit až v zánět ledvin, který je velmi bolestivý a může oslabit správnou funkci ledvin.  

Velkým strašákem bývá močová inkontinence — nechtěný únik moči, která hrozí např. ženám po přechodu. Tento problém je ale dnes dobře řešitelný chirurgickou cestou, při občasných drobných problémech pomohou tzv. urologické vložky.

Bolesti ledvin - Vše o zdravímočová inkontinenceAutor: Archiv ireceptar.cz

Obávaným problémem jsou ledvinné kamínky, které někdy vyvolají obávanou ledvinnou koliku.

Kamínky obvykle vznikají při přílišném městnání či zahuštění moči (např. při nedostatečném příjmu tekutin) nebo zvýšeném množství kamenotvorných látek (např. vápníku nebo kyseliny močové, tento stav může nastat i při nevhodné dietě).

Možná právě diety a nezdravý životní styl jsou příčinou toho, že neustále vzrůstá především počet žen, trpících tvorbou ledvinných kamínků.

Nejzávažnějším onemocněním je rakovina ledvin (renální karcinom), nádor, který vyrůstá z buněk výstelky ledvinných kanálků.

Objevuje se nejčastěji u lidí starších 60 let, muže postihuje dvakrát častěji než ženy, jeho výskyt ovšem v poslední době stoupá u obou pohlaví.

Ke zvýšenému riziku jeho vzniku přispívá kouření, obezita, vysoký krevní tlak, dlouhodobá dialýza či působení toxických látek.

Obvykle se projevuje obecnými potížemi, které mohou doprovázet i jiné choroby. Nejčastějšími příznaky nádoru ledvin jsou

  • krev v moči, stálá bolest v oblasti boku či zad, hmatatelné zvětšení ledviny, horečka, úbytek váhy, únava, nechutenství, slabost, noční pocení.

Bolesti ledvin - Vše o zdravístálá bolest v oblasti boku či zadAutor: Archiv ireceptar.cz

Léčba nádoru ledvin ve většině případů spočívá v chirurgickém odstranění postižené ledviny, případně v následné biologické léčbě. Ozařování ani chemoterapie při tomto typu nádoru příliš nezabírají.

Omezení funkce ledvin člověk z počátku vůbec nepociťuje. Neléčené selhávání však může vést až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí.  

Pozor při cukrovce!

Při špatné kompenzaci cukrovky a genetických dispozicích k vysokému krevnímu tlaku se může objevit tzv. diabetická nefropatie, při níž se zhoršuje filtrační schopnost ledvin. V moči se nejprve objeví bílkovina albumin, později se přidávají všechny typy bílkovin a postupně dochází k poruše funkce až k selhání ledvin.

Odhalit poruchu ledvin může tzv. mikroalbuminurie. Při tomto vyšetření zjišťuje diabetolog nebo praktický lékař hladinu bílkoviny v moči, což je první signál možného poškození ledvin. Musí se však provádět pravidelně, aby bylo možné zjistit, zda hladina bílkoviny stoupá.

Jak pomoci svým ledvinám

  • Zvýšíme denní příjem tekutin na 2 l, ideálně čisté vody.
  • Omezíme příjem alkoholu a pokud možno přestaneme kouřit.
  • V chladném počasí udržujeme ledviny v teple.
  • Čas od času dopřejeme ledvinám oddech — pitím pročišťujících bylinných čajů.
  • V létě můžeme držet oblíbenou melounovou kúru (tři dny až týden jíme pouze vodní melouny a celozrnný chléb). 
  • V rámci preventivní prohlídky si u lékaře necháme vyšetřit obsah kreatininu v krvi a obsah bílkovin v moči (zvýšené či zvyšující se hodnoty obojího mohou signalizovat onemocnění ledvin).
Zajímavé:  Hypoxie Léčba Kyslíkem Inhalační Terapie?

(Zdroje: nefrologie.eu)

Onemocnění ledvin a jejich příčiny

Hned na první pohled lékaři rozdělují problémy s ledvinami na akutní a chronické. Akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější než chronické a po léčbě zase odezní. Oproti tomu chronické problémy v případě absence léčby mohou skončit až transplantací ledvin a pravidelným docházením na dialýzu.

Bolesti ledvin - Vše o zdraví Zánět ledvin – nejčastější akutní stav

K akutním stavům patří především zánět ledvin. Jak jej poznáte? Snadno – nejprve pocítíte bolest v zádech a břiše.

Následně se dostaví nevolnost a zvracení, které může doprovodit i horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

I barva moče není normální, při zánětu ledvin je tmavá až zakalená, může obsahovat krev a dokonce i hnis. 

Léčba zánětu ledvin patří do rukou lékaře a někdy je potřeba i hospitalizace. Během ní lékaři podávají pacientům antibiotika. Ulevit od bolesti pomohou analgetika, ne všechny jsou ale vhodné, proto se vždy poraďte s lékařem. 

Chcete svým ledvinám pomoci? Dopřejte jim hodně tekutin – ledviny je potřebují na vyčištění. Ideální je příjem menšího množství v častějších intervalech.

V těchto případech však vynechejte kávu a alkohol – ty paradoxně odvodňují. Dopřejte si čistou vodu, třeba v kombinaci s čajem z kopřivy.

Při čištění ledvin umí pomoci i vybrané volně prodejné léky – jedním z nich je například Rowatinex.

Bolesti ledvin - Vše o zdraví Ledvinové kameny 

Dalším akutním stavem je vznik ledvinových kamenů. Ty sice vznikají postupně, proto i příznaky, které můžete pociťovat, přicházejí pozvolna, určitě ale nejde o situaci, kterou byste měli podcenit.

Bohužel však existují i případy, kdy ledvinové kameny přicházejí bez předchozích příznaků a mohou vás tak pěkně zaskočit – stává se tak tehdy, když kameny nemají vliv na tvorbu moči. Když se ale kámen dostane do prostoru, ve kterém brání odtoku moči, poznáte to.

Projevuje se bolestí v boku, která vystřeluje do třísla. Říkáme, že jde o koliku a nebo kolikovitou bolest. 

Léčba kamenů patří do rukou lékaře, který se pomocí léků pokusí kameny rozpustit anebo provede chirurgický zákrok, kdy kámen rozdrtí a odstraní.

K rozpouštění kamenů můžete pomoci bylinkami, a to čajem z přesličky rolní nebo kopřivy. Stejně jako při zánětu i v případě kamenů proplachujte ledviny pořádným množstvím vody a použijte lék Rowatinex.

Zmírňuje křeče a umožňuje rozpad a vyloučení ledvinových/močových kamenů.

Bolesti ledvin - Vše o zdraví Chronické onemocnění ledvin

Mnohem závažnější je chronické selhání ledvin. Jde o důsledek dlouhotrvajících a neléčených onemocnění. Nejčastěji selhání ledvin způsobuje neléčený diabetes mellitus 2.

typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi (Nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi na našich lékárnách).

Dále je rizikový i zvýšený krevní tlak, poškození cév v oblasti ledvin, metabolický syndrom, obezita a v neposlední řadě i záněty ledvin. 

Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti.

S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista – nefrolog.

Pokud máte podezření, že ledviny nefungují správně a léčíte se na diabetes nebo vysoký krevní tlak, je možné si pro kontrolu bílkovin v moči zakoupit testovací proužky DP TriPhan, které vám poslouží i jako dobrý ukazatel při výkyvu glukózy a pH v moči.

Vše pro zdravé ledviny

Vše, co nezdravě nebo nadměrně zatěžuje organismus, se projeví v ledvinách, varuje lékař

Prevence je podle něj na prvním místě. „Bude-li člověk zdravě žít, vystříhá se většině civilizačních nemocí. Postižení ledvin je velmi vážné onemocnění, které často začíná zcela nenápadně a je spojeno s civilizačními zlozvyky: zdraví lidé si užívají života víc, než by měli, a tím riskují mimo jiné i zdraví svých ledvin,“ říká.

Ledviny jsou párový orgán, v němž se soustřeďuje většina metabolismu a právě tady dochází k odstraňování škodlivin z těla. Takže vše, co nezdravě nebo nadměrně zatěžuje organismus, se v ledvinách projeví. Může to být nezdravá výživa, nesprávný příjem tekutin, alkohol, kouření, málo pohybu, obezita, ale i obyčejné nachlazení a přecházení viróz či nedoléčení vážných onemocnění.

Neznamená to, že každý, kdo dlouhodobě nedodržuje zásady zdravého životního stylu, onemocní, ale pravděpodobnost, že se tak stane, je větší. „A jsou to nejenom onemocnění ledvin, ale i další civilizační choroby jako cukrovka druhého typu a vysoký krevní tlak. Ty mají navíc přímou souvislost se selháním ledvin. Jsou dokonce jeho nejčastějšími příčinami,“ zdůrazňuje Zdeněk Hobzek.

Časná stádia člověk nemusí poznat

Než dojde až k selhání, probíhá destrukce bohužel dost bezpříznakově. Cukrovka postupně poškozuje orgány jako oční sítnice, malé a velké cévy, ledviny či srdce. Problém se projeví až asi po deseti letech.

„To už v ledvinách dochází k takzvané hyperfiltraci – nadměrné filtraci krve, přičemž krev musí protéct klubíčky. Nadměrná zátěž poškozuje ta klubíčka, a to nejenom jejich buňky, ale především membrány těchto buněk. A ony pak propouštějí do moče bílkovinu. A to je zásadní příznak problémů s ledvinami,“ popisuje lékař.

Časná stádia člověk nemusí poznat. Ve chvíli, kdy už klubíčka vylučují bílkovinu do moče, lidé pociťují zadržování vody – otoky nohou, očních víček, nemusejí mít ale močové potíže.

Druhou velkou skupinou ledvinných onemocnění jsou záněty a koliky, tady jsou naopak močové potíže tak výrazné (pálení, bolest), že pacienta k lékaři dovedou.

Poškození ledvin se nedá zcela vyléčit, můžeme ho ale zastavit. A to právě změnou životních a stravovacích návyků, správným pitným režimem, zaléčením cukrovky či vysokého krevního tlaku. Například pro diabetika s vysokým krevním tlakem je zásadní snížit tlak pod 135/80. Pokud se to nepodaří, onemocnění bude dál postupovat. A dojde pravděpodobně až k selhání ledvin a dialýze.

Vlastní selhání ledvin se pak projeví celým souborem obtíží: člověk je slabý, chudokrevný, nevýkonný, trápí ho nadýmání a průjmy, vylučování moči spíše nefunguje, netvoří se jí dostatečné množství, pacient není schopen odstranit všechnu vodu z organismu, proto jsou lidé v takovém případě prosáklí, většinou se přidá i vysoký krevní tlak.

Jak předejít onemocnění ledvin

Je tedy třeba zachytit onemocnění včas, proto by lidé měli chodit na preventivní prohlídky. Především je ale potřeba dbát na prevenci. Co k tomu patří?

  • pít alespoň 1,5 litru tekutin denně, pokud chybí žízeň nebo návyk pít, vytvořit si ho
  • nekouřit
  • jíst zdravě
  • hýbat se
  • chodit občas k lékaři (lidé, kteří se chlubí, že 70 let nebyli u doktora, vlastně „kašlali“ na prevenci)
Zajímavé:  Cvičení - vše o zdraví

Také dlouhodobé užívání nevhodných léků je pátou nejčastější příčinou selhání ledvin. Nevhodné léky jsou převážně analgetika. Lidé, kteří mají bolesti hlavy, zad, revmatické bolesti, si často berou, co je napadne. Oblíbené růžové pilulky ale patří mezi rizikové. Jedna tableta týdně budiž, ale větším množství opatrně.

Při problémech s ledvinami je důležité upravit jídelníček

Člověk může ztratit až 90 % přirozené kapacity ledvin, aniž by se u něho projevily nějaké výrazné příznaky. Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Problémy s ledvinami mají nejčastěji diabetici a lidé, kteří mají dlouhá léta vysoký krevní tlak, který správně neléčí. Další významnou skupinou ohrožených jsou lidé s velkou nadváhou, kuřáci, pijáci alkoholu a lidé, kteří žijí pod náporem stresu. Rizikový je rovněž věk mezi 50 až 70 roky.

Ledviny zbytečně zatěžuje také přílišné solení, nedostatek pohybu, přemíra tučných jídel a cukru, podobně jako přílišné užívání určitých léků proti bolesti.

Pokud se u vás sčítá hned několik z uvedených rizikových faktorů, měli byste navštívit praktika kvůli vyšetření co nejdříve.

Problémy s ledvinami bývají záludné tím, že se chronická onemocnění těchto orgánů nemusí dlouho nijak projevovat. Spousta lidí si myslí: Když mě nic nebolí, nic mi není! Je to ale jenom jeden z mýtů. Člověk může ztratit až 90 % přirozené kapacity ledvin, aniž by se u něho projevily nějaké výrazné příznaky nebo bolest. Není to pravidlo, ale stává se to, a nikoli vzácně.

„Téměř 90 % postižených navíc o svých potížích neví,“ upozorňuje MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc., z Kliniky nefrologie 1. LF UK Praha.

Tempo, jakým k poklesu ledvinových funkcí dochází, je závislé na vyvolávající příčině a přidružených nemocech. Vždy se dá ale zpomalit vhodným stravováním a životním stylem.

„Z průzkumů vyplývá, že přibližně 5 % dospělé populace, tedy asi půl miliónu Čechů, trpí chronickým onemocněním ledvin v pokročilém stadiu,“ varuje MUDr. Karel Petrů, primář dialyzačního střediska Fresenius Nephrocare v Praze 6 – Střešovicích.

U těchto lidí je zásadní, aby byla diagnóza stanovena co nejdříve a mohla být zahájena konzervativní léčba, jejíž podstatnou součástí je kromě léčby vyvolávajícího onemocnění také dieta a úprava životního stylu.

„Jednou ze zásadních změn v jídelníčku je například omezení příjmu bílkovin, soli atd. To výrazně sníží množství odpadních látek v krvi. Velké množství bílkovin se nachází třeba v mase, vejcích, luštěninách nebo v mléčných výrobcích a uzeninách,“ upozorňuje nutriční terapeutka Dana Sasaková.

Při snížené funkci ledvin se v těle hromadí i některé minerály, jako je sodík, draslík a fosfor. Jejich příjem je nutné omezit, jinak by došlo k poruchám rytmu srdce, urychlení procesu aterosklerózy, zadržování vody v těle, a mnoha dalším, život ohrožujícím komplikacím.

„Velké množství draslíku obsahuje například ovoce jako banány, sušené ovoce, hrozny, avokádo apod., pak také zelenina jako špenát, brambory, brokolice, rajčata a další druhy, ale i ořechy a mandle, celozrnné výrobky a mléčné výrobky,“ vypočítává Sasaková.

„Na fosfáty jsou bohaté mléčné výrobky, maso, ryby, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, hořká čokoláda a kakao, nealkoholické nápoje, např. Cola a pivo. Sodík je zase nejvíce obsažen v různých polotovarech a pochutinách, proto pacientům doporučujeme tento druh potravy úplně vynechat. Lepší je, když si pacienti vaří doma z čerstvých surovin,“ dodává.

V pokročilejších fázích chronického onemocnění ledvin může docházet k tomu, že pacientovi klesá produkce moči. Pak je na čase ve spolupráci s nefrologem snížit i příjem tekutin. V opačném případě hrozí převodnění organismu se všemi negativními důsledky, jakými jsou otoky, vysoký krevní tlak a zátěž pro srdce a cévy.

„Proto je důležité pravidelně navštěvovat odborníky z nefrologických ambulancí a na základě vyšetření pravidelně upravovat dietní i pitný režim,” dodává primář Karel Petrů.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
  • Poradenství v oblasti výživy

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Desatero pro zdravé ledviny aneb jak nemoc rozeznat? | Žena.cz

V tomto světle poněkud omšelý termín ‚pitný režim‘ dostává nový význam. Právě ten, respektive nedostatečný příjem tekutin, je vedle vysokého tlaku a přílišného množství kyseliny močové v krvi z nevhodného jídla hlavním viníkem nemocí ledvin.

Podle statistiky má každý z nás Čechů a Češek 12procentní ‚šanci‘ onemocnět ledvinovými kameny. Ty provázejí lidstvo podle starodávných vyobrazení už od nepaměti, ale v posledních dvou desetiletích se jejich výskyt zvyšuje. Jistě uhádnete, že jde o důsledek nevhodného životního stylu včetně nadváhy.

Pokrok nezastavíš

Ledvinové kameny (existuje víc druhů, ale to ponechme odborným webům) se vytváří ve chvíli, kdy minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují.

‚Většina krystalů je drobná a odchází močí bez problémů z těla ven. Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří velké kameny, které mohou blokovat močové cesty, protože jimi prostě neprojdou. Následkem bývá silná bolest a je nezbytné lékařské ošetření,‘ popisuje doktor Aleš Petřík z Urologické kliniky VFN v Praze.

‚Bolí to?‘ napadne asi každého, kdo se s problémem potýká. Urolog Petřík však uklidňuje: ‚Léčba představuje jednu z převratných změn v medicíně.‘ Dnes je většina urologických operací prováděna endoskopicky.

‚Ani k odstranění ledvinového kamene už není nutná otevřená operace, provádí se endoskopické odstranění nebo drcení takzvanou rázovou vlnou. Přesto je samozřejmě nejlepší prevence,‘ potvrzuje i profesor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky nemocnice Motol.

Minerálky nebo pivo? Obojí!

S pojmem prevence jsme se zase dostali k dostatku tekutin. Člověka napadne, jestli ale třeba minerálky problém spíš nezhorší. ‚Není to pravda. Minerální vody do pitného režimu naopak patří, protože kromě tekutin dodávají tělu i důležité minerální látky, které mimo jiné přispívají k urologickému zdraví,‘ vysvětluje doktor Petřík. 

Nevhodné jsou spíš nápoje obsahující kyselinu fosforečnou – tedy kolové nápoje nebo cukr. Urologie je však zato jednou z mála ordinací, kde vám občas doporučí pít pivo.

 

Od tohoto týdne mohou lidé nad 50 let, kteří se léčí s cukrovkou, onemocněním srdce a cév nebo vysokým krevním tlakem, absolvovat nově zavedené preventivní vyšetření funkce ledvin.

Zajímavé:  Tejpovací Pásky Na Krční Páteř?

‚Prevence onemocnění ledvin byla v ČR doposud nedostatečná, proto si od nově zavedeného preventivního vyšetření funkce ledvin slibujeme, že ubyde pacientů, kteří se dostávají do lékařské péče pozdě.

Byl bych rád, aby lidé stejně jako se ptají svého lékaře na hladinu cholesterolu, se ptali i na to, jak jim filtrují ledviny,‘ říká profesor Vladimír Tesař, místopředseda České nefrologické společnosti.

A co dál můžeme udělat pro zdravé ledviny?

Miroslava Matějková, registrovaná nutriční terapeutka z Všeobecné fakultní nemocnice Praha, doporučuje: 

  1. Vypijte minimálně 2 litry tekutin a při nadměrném pocení, zvýšené tělesné námaze, dlouhodobém pobytu v horkém prostředí nebo průjmu příjem tekutin úměrně zvyšte.
  2. Příjem tekutin během dne rovnoměrně rozdělte do menších dávek (pijte zhruba ve dvou až tříhodinových intervalech).
  3. Před spánkem vypijte přibližně 0,5 litru tekutin a tekutiny doplňujte i po noční cestě na malou.
  4. Pijte především přírodní vodu bez obsahu cukru a chemických přídatných látek (měla by tvořit polovinu přijatých tekutin).
  5. Do každodenního pitného režimu zařaďte přírodní minerálky (slabě i středně mineralizované vody můžete pít dlouhodobě).
  6. Pitný režim by měl být pestrý, proto střídejte i bylinné čaje, ovocné šťávy (nejvhodnější je 100% pomerančová) a mléko.
  7. Omezte příjem alkoholu.
  8. Stravujte se střídmě a rozmanitě (ideální je středomořská kuchyně), nepřekračujte svůj optimální energetický příjem (hodnoty BMI by se měly pohybovat v rozmezí 20 až 25).
  9. V jídelníčku omezte denní příjem živočišných bílkovin na nejvýše 0,8 až 1 g na kg tělesné hmotnosti.
  10. Omezte také příjem soli na nejvýše 4 až 5 g za den, věnujte pozornost složení potravin (mohou obsahovat sůl v podobě stabilizátoru, konzervantu, dochucovadla nebo barviva). 

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Co vše ledvinám škodí?

Chronicky poškozené ledviny má každý desátý dospělý v ČR. Ledviny většinou nebolí, třetina pacientů se dozví o své nemoci, až když musejí nastoupit na dialýzu. Mezi projevy onemocnění ledvin patří krev v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak a časté noční močení.

Většinu onemocnění ledvin zpočátku neprovází bolest a nemají výrazné projevy. Neobvyklé snížení odcházející moči je až u nejvážnějších poškození ledvin.

I lidé, kteří již docházejí na dialýzu, mohou močit zdánlivě normálně,“ řekl ČTK primář Martin Havrda z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

  Onemocnění ledvin může způsobit přesun močení do nočních hodin, ve dne člověk močí méně.

Dalším omylem je podle primáře to, že ledviny potřebují pro správnou funkci hodně tekutin. Zdravý člověk by měl denně vypít dva až tři litry, pacient s nemocnými ledvinami by množství měl probrat s lékařem.

  “Zvýšený příjem tekutin je užitečný jen u opakujících se infekcí močových cest a močových kamenů.

Nebezpečný může být u diabetiků, jejich poškozené ledviny často nedokážou přebytečnou vodu vyloučit, převodnění se projeví otoky nebo dušností,“ uvedl primář.

K vlivu kouření na ledviny doplnil, že poškozuje cévy v celém těle. Ledviny jsou systém složitých a specializovaných krevních cév. “Proto platí, že co škodí cévám, škodí i ledvinám,“ uvedl lékař s tím, že u kuřáků je mnohem vyšší riziko, že budou potřebovat dialýzu.

 Omylem je i to, že kila navíc nepoškozují ledviny. U řady nemocných je selhávání ledvin způsobeno právě přetížením z nadměrné obezity. Ledviny přetěžuje nadbytek masa a uzenin. Pacienti, kteří mají další choroby, jako vysoký tlak nebo cukrovku, by po poradě s lékařem měli upravit jídelníček, vyřadit třeba sůl, cukr či potraviny s velkým obsahem bílkovin.

Pro zdravé ledviny primář radí vyloučit kouření, nadměrné solení a přejídání a mít pravidelný pohyb, nejdostupnější je chůze.

Co ledvinám škodí a co propsívá?

ledvinám škodí: ledvinám prospívá:
kouření zdravá strava
tučná jídla a cukr střídmá konzumace masa
vysoký krevní tlak přiměřený pitný režim
málo pohybu dostatek pohybu
některé léky proti bolesti preventivní prohlídky

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Jak pečovat o ledviny a jak se léčí zánět ledvin?| Moliklub

Ledviny filtrují odpadní látky, které v našem těle vznikají při trávení nebo při zvýšené fyzické námaze.

Pomáhají také regulovat množství vody v těle, krevní tlak i hladinu minerálů. Vyrovnávají kyselé a zásadité látky v krvi a tvoří vitamin D, který je důležitý pro silné kosti i imunitu.

Ledviny jsou pro nás skutečně životně nezbytným orgánem a měli bychom se o ně správně starat.

Co ledvinám škodí?

  • kouření a nadměrná konzumace alkoholu
  • nedostatečný pitný režim
  • prochladnutí
  • obezita
  • časté užívání léků (například proti bolesti)
  • nedoléčené záněty močových cest
  • nadměrné solení

Co ledvinám prospívá?

  • pití vody a bylinkových čajů
  • zdravá strava
  • psychická pohoda
  • teplo

Příznaky zánětu ledvin

Rozlišujeme akutní a chronický zánět ledvin. Akutní zánět určitě nepřehlédnete. Projevuje se únavou, zvýšenou teplotou až horečkou, silnou bolestí spodní části zad a potížemi při močení.

Moč bývá zakalená, někdy i s příměsí hnisu či krve. Obvyklou příčinou je neléčený zánět močového měchýře, který se dál šíří. Věnujte proto pozornost už prvním obtížím při močení, nejlepší je podchytit onemocnění hned v počátku.

Zánětu močového měchýře jsme věnovali jeden z minulých článků.

Příznaky zánětu ledvin v chronické formě jsou mnohem méně nápadné. Může se objevit častější močení, otoky končetin, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Pokud chodíte na pravidelné preventivní kontroly, na zánět by se přišlo z výsledků rozboru moči.

Test na zánět ledvin a následná léčba

Při podezření na zánět ledvin se provádí rozbor vzorku moči. Zánět by se ve vzorku projevil přítomností bakterií, bílkoviny a bílých krvinek. Mikrobiologické vyšetření určí druh bakterie. Podívejte se, co vše vlastně lékař z vzorku moči pozná.

Podle výsledku testu vám lékař předepíše vhodná antibiotika. V některých případech i lék na snížení teploty a léky na tlumení bolesti. Během léčby je důležité zvýšit příjem tekutin a dodržovat klidový režim.

Co dělat při zánětu ledvin v těhotenství?

Akutní zánět ledvin bývá v těhotenství spíše výjimečný, častější je chronická forma. Pokud se projevuje pouze zvýšenou bílkovinou v moči, bývá léčba bez komplikací. V případě, že má nastávající maminka současně i vysoký krevní tlak, hrozí odumření plodu, nebo předčasný porod.

V těhotenství proto opravdu neriskujte a k lékaři vyrazte již při prvních potížích s močením. Záněty močového měchýře nejsou v těhotenství nijak neobvyklé, řešte je včas.

Na koho se obrátit při potížích?

Rozbor moči vám provede váš praktický lékař, u žen i gynekolog. Objednat se také můžete rovnou k urologovi. S vyhledáním specialisty ve vašem okolí vám pomůže naše databáze. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector