Cervene flaky po tele – vše o zdraví

Cervene flaky po tele - Vše o zdraví

Zdroj: Shutterstock

Cervene flaky po tele - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Některé zdravotní obtíže můžeme odhalit pouhým pohledem. O tom, co se děje v našem těle vypovídá i stav pokožky, nehtů nebo vlasů. Lékaři z nich mohou zjistit, že trpíte úzkostí, velkou mírou stresu, zažívacími problémy nebo třeba cukrovkou.

Červená oční víčka 

Opuchnutá, červená nebo povislá oční víčka a malé hrudkovité výrůstky kolem nich můžou být příznakem alergie nebo podráždění od kosmetických přípravků. Nejčastěji za to může řasenka, oční stíny nebo šampon. To vyšlo z výzkumu očního lékaře Roberta Abele z Delaware Ophthalmology Consultants ve Wilmingtonu.

Při kontaktu s alergenem se na pokožce nejčastěji objevuje červené místo, které svědí nebo pálí. Kromě toho se může objevit i kopřivka, ekzém nebo dokonce olupování kůže. Mezi nejčastější kosmetické přípravky, které způsobují alergické reakce jsou šampony a kondicionéry, barvy na vlasy, parfémy, deodoranty a antiperspiranty, dezinfekční prostředky a tělová mléka.

Příčinou opuchnutých očních víček ale může být i alergie na některé potraviny. Nejčastěji jsou to mléčné výrobky, ořechy, vajíčka, ryby, sója, pšenice, citrusy nebo jahody. Někteří lidé tak mohou reagovat i na tea tree olej nebo propolis.

Tmavé skvrny na krku

Pigmentové skvrny sametového vzledu na kůži vzadu na krku a v podpaží bývají jedním z příznaků cukrovky. Doktor Robert Gabbay z Harvard Medical School’s Joslin Diabetes Center říká, že tyto tmavé skvrny na pokožce jsou ukazatelem, že vaše tělo začíná být odolné vůči inzulínu.

Pokud si tedy všimnete tmavé skvrny v tělesných záhybech, pravděpodobně máte nadváhu nebo trpíte obezitou. Pokud se navíc ve vaší rodině vyskytuje cukrovka, je vhodné navštívit lékaře, který vám zkontroluje hladinu glukózy v krvi. Podle doktora Gabbaye stačí zhubnout sedm procent tělesné váhy, a tím snížit riziko rozvinutí cukrovky až o dvě třetiny.

Cervene flaky po tele - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Ocet, káva, brambory, projímadlo. Těchto 11 hollywoodských celebrit šokuje svou péčí o pleť

Okousané nehty

Okusování nehtů může být důsledkem stresu, nudy, nebo dokonce perfekcionismu. Psychiatr Gregory Thorkelson z UPMC Western Psychiatric Institute and Clinic v Pittsburghu říká, že i kdyby nebyla úzkost přímou příčinou kožních problémů, může je rozhodně zhoršit. Ve stresu se vždy zhorší atopický ekzém nebo lupénka.

Stres negativně působí na naše zdraví a také na vzhled pokožky. Hormony, které se v těle při stresu vyplavují, oslabují ochrannou bariéru pleti, pokožka je vysušená, ztrácí jas a zdravou barvu. Objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima nebo hluboké vrásky.

Kvůli stresu člověk také vypadá starší. Když se mračí, dělají se mu vrásky. Někteří odborníci říkají, že kvůli stresu můžeme vypadat i o deset let starší. Důležité tedy je starostlivě pečovat o svou pleť, vyhýbat se stresovým situacím a spát dostatečné množství hodin.

Barevné skvrny na vulvě

Červené, hnědé, bílé, růžové nebo černé skvrny na vulvě a v jejím okolí jsou podle doktorky Lauren Streicher z Feinberg School of Medicine at Northwestern University nutné hlídat. Zvláště pak, pokud se zvětšují či hrubnou je na čase navštívit kožního lékaře. Vždy se nemusí jednat o zhoubný melanom, ale raději nic nepodceňujte.

Je zajímavé, že podle doktorky Streicher je možné, že se melanom objeví na pokožce, která se na slunku nevystavovala. Navíc lékaři oblast vulvy při prohlídkách nekontrolují, tak si to musí ženy pohlídat samy. Ideální by samozřejmě bylo, abyste ztratily stud a lékaře o tuto prohlídku jednou za rok požádaly.

Suchá pokožka a polámané nehty

Extrémně suchá pleť, slabé vlasy, křehké a lámavé nehty můžou být znamením poruch štítné žlázy.

Endokrinoložka Minisha Sood z Lenox Hill Hospital v New Yorku vysvětlila, že kožní problémy může způsobit snížená funkce štítné žlázy nebo naopak její zvýšená funkce.

Snížená funkce se projevuje nejčastěji křehkými nehty, slabými vlasy a naopak zvýšená funkce může způsobit hrubou suchou pokožku na loktech a kolenou.

Cervene flaky po tele - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kožní vyrážka – příčiny, léčba, prevence

Cervene flaky po tele - Vše o zdraví

Je výsev skvrn, pupínků nebo puchýřků na kůži. Může se objevit i na sliznicích. Příčiny mohou být nejrůznější. Jsou případy, kdy vyrážka sama zmizí, ale jestli trvá déle než týden, je vhodná konzultace s lékařem Ideálně specialistou – dermatologem. Vzniku kožních vyrážek lze do určité míry předejít správnou péčí o kůži.

Cervene flaky po tele - Vše o zdraví

Kůže

Kůže (gr. derma) je orgán pokrývající naše tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m². Kůže se skládá ze tří základních částí, pokožky, škáry a podkožního vaziva.

Jaké jsou příčiny kožní vyrážky?

Příčina mnohých kožních onemocnění je stále neznámá. Pro zjednodušení dělíme příčiny na zevní a vnitřní.

Zevní příčiny

  • Sluneční záření
  • Podráždění kůže ři alergická rekace na rostliny, léky, chemikálie, potraviny
  • Kožní onemocnění, infekce, viry, mykózy
  • Poštípání hmyzem

Vnitřní příčiny

  • Užívání léků
  • Porucha imunity
  • Onemocnění či zhoubné nádory vnitřních orgánů

Příznaky kožní vyrážky

Přesnou diagnózu konkrétního kožního onemocnění určí lékař dermatolog. Zde jsou základní příznaky běžných potíží.

  • svědění,
  • červené vřídky,
  • pupínky a puchýřky,
  • kožní zarudnutí, skvrny.

Typy kožního onemocnění

Kožní onemocnění, alergie kůže nebo infekce, které se projevují kožní vyrážkou, může být celá řada. Jaké jsou ty nejznámější?

Kopřivka – urtikárie

Říkáme ji „vyrážka”. Vypadá jako odřenina, ale jedná se o alergickou reakci. Obvykle svědí či pálí. Může být různých velikostí, jednotlivé vyrážky se mohou postupně spojovat do rozsáhlejších ploch.

Projevy se mohou vyskytnout kdekoli a trvat od několika minut do několika dní. Urtikárie bývá způsobena léky, potravinami a jejich přísadami, teplotními výkyvy či infekčním onemocněním.

Účinnou pomocí, pokud vyrážka přetrvává, jsou antihistaminika.

Ekzém

Ekzém není nakažlivý, kůže je jen zčervenalá, suchá a svědí. Příčinou ekzému může být nevhodné mýdlo, které podráždí vaši pleť, různé alergeny a dokonce i stres. Přesná příčina vzniku ale není známa. Ekzém se často vyskytuje na rukou, zejména v místech, kde se ohýbají. Předepsaná medikace záleží na ošetřujícím lékaři.

Opary

Malé, bolestivé puchýře na rtech jsou způsobeny virem herpes simplex. Opary jsou velmi nakažlivé a trvají asi deset dní. Příčin je mnoho – horečka, přílišné pobývání na slunci, stres nebo hormonální změny (menstruace). Pro účinnou léčbu se používají antivirotika.

Pásový opar

Oproti běžnému oparu není nakažlivý. Projevuje se pálením, brněním nebo velmi citlivou pokožkou. Nenápadná vyrážka se postupně mění v bolestivé puchýřky, jejichž „životnost” trvá kolem dvou týdnů. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje na trupu a v oblasti hýždí, ale objevit se může úplně kdekoli. Léčí se antivirotiky, steroidy, někdy bývají zapotřebí i antidepresiva.

Zajímavé:  Dětské Nemoci A Jejich Přirozená Léčba?

Růžovka – rosacea

Je velmi častá dermatóza, která se nesprávně zaměňuje za akné, avšak vyskytuje se až v dospělosti. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Zčervená nos, brada, tváře, čelo a také oči. Postupem času se může zarudnutí sílit až na brunátný vzhled s jasně viditelnými cévkami. Když nepomáhají lék, může následovat např. laserová terapie.

Alergie z rostlin

V případě alergie na některé rostliny, může dojít k rychlému zanícení kůže. To je pochopitelně individuální. Ale třeba kontakt s břečťanem, pryskyřníkem či blatouchem způsobuje vyrážku u mnoha lidí.

Začíná zarudnutím a otokem, po pár hodinách či dnech se stupňuje svědění. Vyrážka trvá obvykle dva týdny, ulevit mohou studené obklady, v případě horšího průběhu jsou potřeba antibiotika.

Jestli máte alergické reakce kůže na nejrůznější „jedovaté rostliny“, je dobré se jim příště vyhnout.

Citlivá pleť

Někdy může kožní vyrážka vzniknout jen díky jemné pleti. Červené skvrny, podráždění, suchá, hrubá místa, to vše mohou být projevy citlivé pleti. Tento typ pleti vyžaduje pečlivé ošetření vhodnými produkty kosmetiky, které obsahují účinné látky, určené k obnově přirozených funkcí pleti.

Akné

Typické akné vytvářejí zanícené ucpané póry potních žláz. Většinou jsou vidět na obličeji, hrudníku nebo zádech. Způsobují to jednak hormony, jednak bakterie. Tyto mastné plochy kůže, na kterých se vám akné často zjevuje, byste měli podrobovat pravidelné hygieně, tedy uchovávat čisté. Nedoporučuje se „vymačkávání vřídků”, protože po něm může zůstat jizva, navíc hrozí infekce.

Kožní výrůstky

Jsou to vlastně malinké laloky tělové či tmavší barvy, které visí na kůži. Obvykle na krku, hrudníku, zádech, v podpaží, pod prsy nebo v oblasti třísel, většinou u žen a starších lidí. Nejsou nebezpečné a v drtivé většině případů nezpůsobují žádnou bolest, pokud nedojde k jejich podráždění, kupříkladu oděvem. Lékař je může odstranit vyříznutím či vypálením.

Jaterní skvrny

Někdy se označují jako „stařecké” skvrny. Nejspíš proto, že se tyto hnědé či šedé skvrny objevují převážně u seniorů, nejsou však způsobeny přímo stárnutím.

Může za to sluneční svit, proto je nacházíme hlavně na rukou a obličeji – a na osoby vyššího věku zcela logicky svítilo slunce déle.

Často pomáhají pouhé krémy, ale je vhodné vyhledat lékaře, aby se vyloučila možnost vážné kožní choroby (melanom).

Bradavičky

Bradavice jsou nezhoubné nádorky (novotvary) způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Nejčastěji se objevují na ruce a prstech. Mohou se šířit z člověka na člověka, případně prostřednictvím kontaktu s něčím, co používá daná osoba.

Prevencí je se jich nedotýkat, případně přelepit náplastí a udržovat v suchu. Bradavičky jsou zcela neškodné, bezbolestné a po čase mnohé samy zmizí. Jestliže ne, existují na to léky.

Pokud nezaberou, přichází na řadu vypalování chemikáliemi (tekutý dusík), laserové či chirurgické zákroky.

Melanom

Je velmi nebezpečný typ rakoviny kůže, který vzniká v kožních buňkách, které produkují kožní pigment. Nejtypičtěji se objevují na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově.

Může vzniknout jak normálně na bílé kůži, tak na podkladě mateřského znaménka. Díky tomu, že je na povrchu kůže a je barevný, můžeme ho snadno odhalit a včas zahájit léčbu. Neodkládejte návštěvu u lékaře.

Lupénka

Je neinfekční vyrážka, projevující se většími červenými skvrnami s odlupujícími částečkami kůže. Příčina lupénky není známa. Většinou postihuje pokožku hlavy, lokty, kolena a dolní části zad. Může se vracet celý život. Léčba zahrnuje medicínské přípravky aplikované na kůži, světelné terapie, léky standardně užívané ústy, injekce nebo infuze.

Svrab

Je infekční kožní nemoc způsobená parazitem. Projevuje se vyrážkami, nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek pupínků a skvrn. Toto kožní onemocnění se přenáší obvykle přímým fyzickým kontaktem (včetně sexuálního) s vyrážkou, méně přes předměty, např. lůžkoviny.

Původcem svrabu je mikroskopický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Léčba probíhá obvykle pomocí masti a krémů s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat.

Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně.

Cervene flaky po tele - Vše o zdraví

Jak si pomůžu sám?

U komplikovaného kožního onemocnění je třeba navštívit lékaře specialistu. U běžných vyrážek si vystačíte s následujícím doporučením.

  • Nemyjte pokožku mýdlem, sprchujte se vlažnou vodou.
  • Po koupeli ošetřete kůži zvláčňujícím krémem.
  • Snažte se kůži neškrabat.
  • Dopřejte se uklidňující koupel z léčivých přísad na zklidnění pleti.
  • Používejte jen vlastní ručníky.
  • Udržujte kůži suchou, důkladně se po koupeli osušte.
  • Noste prodyšné prádlo.

Jeden příběh nakonec

Marta, 26 let: „Už je to asi už rok, co se u mě objevila kopřivka. Alespoň jsem si to myslela. Nejdřív se mi to udělalo na nohách. Takový zarudlý flekance. Myslela jsem, že to za pár dní přejde, jestli to není ze špatně vymáchaného prádla. Ale začalo to svědit. Drbala jsem se jako ty opce v ZOO.

Zašla jsem si na kožní, doktorka mě předepsala mastičku a prášky. Za týden jsem měla jít na kontrolu. Jenže protože mě ta kopřivka nezmizela, tak mě doktorka poslala na krev a k tomu na další vyšetření, jestli nemám v těle zánět. No, jenže žádný zánět nezjistili, a ta kopřivka mě ani po těch prášcích nezmizela.

Navíc se mě začala objevovat na břiše, zádech no prostě všude.

Byla jsem z toho fakt zoufalá, až se mně chtělo brečet, protože to hrozně pálilo a svědilo a vůbec to nechtělo zmizet! Snažila jsem se vynechávat ostrý jídla, po kterých by to snad mohlo taky být, oblečení jsem si začala prát v dětských prášcích, no zkoušela jsem prostě všechno možné a žádný výsledek.

Tak jsem se objednala na alergologii, tam mě udělali vyšetření a taky nic nezjistili. Jenom jsem dostala jiné prášky, které mě naštěstí zabraly. Nakonec jsem přišla na to, že mě ta kopřivka asi naskákala od nervů. Začalo to tím, když dceři byl rok a nechodila a doktor nás posílal na vyšetření. Na 18 měsících začala chodit a kopřivka najednou úplně zmizela. Normální stres…“

Kožní onemocnění, ať běžné, tak i vážné, nám svými nepříjemnými projevy komplikuje život. Pro správnou aplikaci léčebných prostředků či vhodnou léčbu je třeba přesné diagnózy onemocnění. S tím vám nejlépe poradí dermatolog. Lékař, který se specializuje na vyšetření a léčbu kůže. Důležitá je také prevence. Také alergie může být příčinou nejrůznějších vyrážek kůže.

Zdroj: foto – Pixabay

Vředy, rakovina i fleky na kůži. Co všechno způsobí stres?

Ženy a muži reagují na psychické vypětí rozdílně, souvisí to s látkami v jejich těle. Zatímco muži mají vyšší hladinu androgenů, u žen převažují estrogeny. A tak jdou pánové do všeho po hlavě a chtějí se s problémem hned poprat, ženy radši všechno pěkně v klidu proberou a vyřeší.

Zajímavé:  Drogy - vše o zdraví

Stresem tělo reaguje na nebezpečí. Předně zrychluje reakce, takže stihneme utéct před rychle jedoucím autem (stejně jako lovci kdysi dávno prchali před rozběsněným mamutem).

Jenže když je stresu moc a trvá dlouho, projeví se i na našem zdraví – vysokým krevním tlakem, mrtvicí, žaludečními vředy…

U žen navíc často problémy s cyklem, vynechání menstruace a také padání vlasů jsou dokonce prvními příznaky přílišného vypětí.

Jaké jsou další projevy stresu?

Kvůli stresu často saháme po nezdravém jídle z fastfoodů, což žaludek může namíchnout tak, že už nám nedovolí pozřít ani sousto. Nejčastější problémy zažívací soustavy způsobené stresem jsou křeče, nadýmání, pálení žáhy nebo i syndrom dráždivého tračníku či žaludeční vředy. V souvislosti s tím je také obvyklé přibírání na váze nebo naopak hubnutí.

Psychické vypětí negativně ovlivňuje celou kardiovaskulární soustavu. Kdo se často stresuje, může počítat s vysokým krevním tlakem a časem i s infarktem nebo mozkovou mrtvicí.

Horší obranyschopnost je jednou z komplikovaných fyzických reakcí na stres. Tělo pak nezvládne bojovat s viry a nemoci se mohou rozvinout v chronické potíže.

Podle některých studií existuje spojení mezi stresem a rakovinou prsu a vaječníků. Jeden výzkum dokonce zjistil, že ženy, které zažily hodně stresující okamžik, jako je rozvod nebo úmrtí partnera, mají o 60 procent vyšší riziko vzniku nádoru.

Některým lidem naskáčou při vystoupení před lidmi po celém těle červené fleky, někomu se zase ve stresu objeví nepříjemné a svědivé vyrážky.

Naštvání, plačtivost i vážnější duševní nemoci, jako je deprese… Naše psychika při stresu trpí. Ženy dokážou některé emoce, například vztek nebo agresi, lépe skrývat, ale deprese je skolí až dvakrát častěji. Často se totiž dostaví po porodu nebo po přechodu, což se mužů netýká.

Problémy s usínáním, když v práci nevíte, kam dřív skočit, zná každý. Potíž je hlavně v tom, že abychom dokázali problémy řešit, měli bychom mít dost sil. A kde jinde je vzít než v noci v posteli.

Málokdo se ve stresu zvládne koncentrovat a pracovat efektivně. To pak může zapříčinit potíže v práci, vést k nespavosti… A tak pořád dokola.

ana

6 varovných signálov, ktoré o vašom zdraví môže prezradiť pokožka

Niektoré zdravotné problémy je možné odhaliť len pohľadom. O tom, čo sa deje vo vašom tele, podáva svedectvo aj stav vašej pokožky, nechtov a vlasov. Lekári môžu ich skúmaním zistiť príznaky úzkosti, nadmerného stresu, zažívacích ťažkostí aj cukrovky, píše Marcela Svobodová pre idnes.cz.

Začervenané očné viečka – alergia Opuchnuté, červené alebo ovisnuté viečka a malé hrudkovité výrastky okolo nich môžu byť príznakom alergie alebo podráždenia od kozmetických prípravkov ako je špirála, očné tiene alebo dokonca šampón, uviedol pre server prevention.com očný lekár Robert Abel z Delaware Ophthalmology Consultants vo Wilmingtone zo štátu Delaware v Amerike.

Pri kontakte s alergénom sa na pokožke najčastejšie objaví začervenané miesto, ktoré svrbí alebo páli, ale okrem toho sa môže objaviť žihľavka, ekzém, pupienky či iná vyrážka a dokonca tiež olupovanie kože, pľuzgiere, vysvetľuje dermatologička Petra Samková z kliniky estetickej medicíny Petra Clinic.

Medzi najčastejšie kozmetické prípravky, ktoré spôsobujú alergické reakcie, podľa nej patria opaľovacie krémy, šampóny a kondicionéry, farby na vlasy, parfumy, deodoranty a antiperspiranty, dezinfekčné prostriedky, dekoratívna kozmetika, telové krémy a depilačné prostriedky. „Alergény sú konkrétne látky, ktoré sú v nich obsiahnuté.

Ide o konzervanty alebo vonné látky, emulgátory, farbivá a látky, ktoré sú do kozmetických výrobkov pridávané z dôvodu predĺženia trvanlivosti,“ dodáva dermatologička. Príčinou opuchnutých horných viečok však môže byť aj alergia na niektoré potraviny.

„Čo sa týka potravín, ktoré majú tendenciu najčastejšie vyvolať alergickú reakciu, sú to: mlieko, orechy, vajcia, ryby, sója, pšenica, citrusy, jahody a exotické plody. Niektorí ľudia reagujú aj na propolis a tea tree olej,“ uvádza lekárka Petra Samková.

 

Tmavo sfarbené, zamatové škvrny na krku – cukrovka

Pigmentové škvrny zamatového vzhľadu na koži vzadu na krku a pod pažami bývajú jedným z prvých príznakov cukrovky (niekedy sa môžu objaviť ešte pred určením samotnej diagnózy), hovorí doktor Robert Gabbay z Harvard Medical School 's Joslin Diabetes Center. Tieto tmavé škvrny na pokožke sú jedným z ukazovateľov, že vaše telo začína byť rezistentné voči inzulínu.

Ak si všimnete tmavé škvrny v telesných záhyboch, pravdepodobne máte nadváhu alebo trpíte obezitou, pokiaľ sa navyše vo vašej rodine vyskytuje cukrovka, doktor Gabbay odporúča navštíviť lekára, ktorý vám skontroluje hladinu krvnej glukózy. Podľa doktora Gabbay stačí, napríklad schudnúť sedem percent telesnej váhy a tým znížite riziko rozvinutia cukrovky o dve tretiny.

Ohryzené nechty a červené fľaky na koži – stres a úzkosť „Ohrýzanie nechtov, nazývané onychofagia, môže byť dôsledkom stresu, nudy alebo dokonca perfekcionizmu,“ tvrdí psychiater Gregory Thorkelson z UPMC Western Psychiatric Institute and Clinic v Pittsburghu.

A dodáva, že aj keď úzkosť nie je priamou príčinou vašich kožných problémov, môže zhoršiť existujúce ťažkosti, ako je ekzém alebo lupienka. „Stres negatívne pôsobí na naše zdravie, ale aj na vzhľad pokožky.

Hormóny, ktoré sa v tele pri strese vyplavujú, oslabujú ochrannú bariéru pleti, pokožka je vysušená, stráca jas a zdravú farbu, objavujú sa červené žilky, kruhy a vačky pod očami, hlboké vrásky a tvár môže pôsobiť ovisnuto.

Navyše sa oveľa viac tvoria vrásky, pretože stresovaný a naštvaný človek robí rôzne neprirodzené grimasy,“ uviedla odborníčka na krásu a wellness trénerka Petra Řehořková. Dodala, že kvôli stresu vyzeráme oveľa staršie. Podľa niektorých výskumov dokonca až o 10 rokov. „Dôležitá je správna starostlivosť o pleť, zvnútra, aj zvonku. Zároveň je veľmi dôležité vyhýbať sa stresovým situáciám, a spať dostatočne množstvo hodín,“ vysvetlila Řehořková.

Kožná vyrážka, červené hrčky – zápalové ochorenie čriev Zápal v podkoží, ktorý sa prejavuje bolestivými uzlíkmi navonok, najmä na predkolení a stehnách sa odborne nazýva erythema nodosum a býva príznakom rôznych ochorení.

Tieto hrbolčeky, ktoré sú spočiatku ružovkasté, neskôr červenej, fialovej a nakoniec hnedej farby. Často idú ruka v ruke so zápalovými ochoreniami čriev ako sú ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.

Ďalším kožným príznakom je podľa gastroenterologičky Elizabeth Blaney svrbiaca vyrážka dermatitis herpetiformis, ktorá môže ukazovať aj na celiakiu, čiže neznášanlivosť lepku.

Rôzne sfarbené škvrnky na vulve – melanóm

Červené, hnedé, biele, ružové alebo čierne škvrnky či znamienka na vulve a v jej okolí je podľa doktorky Lauren Streicher z Feinberg School of Medicine at Northwestern University a autorky knihy Sex Rx potrebné strážiť, najmä ak sa pozvoľna zväčšujú a hrubnú. Nemusí vždy ísť o malígny melanóm, ale je potrebné, aby znamienko vyšetril kožný lekár. Doktorka Streicher podotkla, že ide o vzácny jav, ale melanóm sa môže objaviť aj na pokožke, ktorá nemá dostatok slnka. Navyše niektorí dermatológovia pri prehliadke túto oblasť vynechávajú, často aj preto, že sa im pacient jednoducho hanbí tieto miesta ukázať. Preto je ľahké melanóm prehliadnuť. Streicher odporúča aspoň raz za rok navštíviť gynekológa, ktorý by podozrivú škvrnu na vulve odhalil.

Zajímavé:  Apiterapie - Přírodní Léčba Včelími Produkty?

Suchá pokožka, krehké nechty – porucha funkcie štítnej žľazy Extrémne suchá pleť, slabé vlasy, krehké a lámavé nechty môžu byť znamením poruchy štítnej žľazy.

Endokrinologička Minisha Sood z Lenox Hill Hospital v New Yorku vysvetlila, že kožné problémy môže spôsobiť znížená funkcia štítnej žľazy alebo naopak zvýšená funkcia.

Znížená funkcia štítnej žľazy sa najčastejšie prejavuje práve krehkými nechtami a slabými vlasmi, zatiaľ čo hyperaktívna štítna žľaza môže okrem nekvalitných, jemných a rednúcich vlasov spôsobiť ešte zhrubnutú suchú kožu na predkolení.

Ak spozorujete abnormálne suchú pokožku, spolu s nezvyklým nárastom alebo naopak úbytkom váhy, pociťujete veľkú únavu a máte problémy so spánkom, doktorka Sood odporúča navštíviť lekára a nechať si vyšetriť funkciu štítnej žľazy.

Rady odborníkov:

Vyskúšajte domácu banánovú masku, inými slovami Botox z prírody Banán podľa odborníčky na krásu Petry Řehořkovej „opravuje a omladzuje“ vysušenú pleť, pretože pomáha regenerácii kožných buniek. Jogurt pokožku hydratuje, vyživuje a dodáva jej potrebný lesk. Ďalšia prísada, med, má antiseptické a antibakteriálne účinky, navyše bojuje proti starnutiu pleti.

Potrebujeme: 3 lyžice jogurtu, 1 lyžičku domáceho medu, polovicu zrelého banánu Ako na to: Roztlačte banán a pridajte zvyšné dve ingrediencie. Veľmi dôkladne ich všetky premiešajte. Masku aplikujte na vyčistenú tvár a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Potom si umyte tvár, najskôr teplou vodou a následne studenou.

  • Rady, ako si udržať zdravú pleť – dôležitá je pravidelná starostlivosť o pleť, a to hlavne hydratácia a výživa – základom kozmetickej výbavy by mal byť vyživujúci hydratačný krém a ako doplnok špeciálne sérum alebo maska – všetky kozmetické výrobky vyberajte podľa typu pleti alebo podľa konkrétneho problému – používajte kvalitnú kozmetiku a nanášajte ju na pleť v malých vrstvičkách – zvnútra dodávajte pleti hlavne vitamíny A, B a C, ďalej esenciálne mastné kyseliny, zinok a selén
  • – dodržujte pitný režim, bez vody koža vysychá a potom stráca schopnosť plniť svoje funkcie – ochrannú, vylučovaciu aj estetickú

8 věcí, které o vašem zdraví vypovídají vaše ruce

Foto: TierneyMJ, Shutterstock.com

Ruce se mohou leckomu zdát jako část těla, které není potřeba věnovat větší pozornost. Přitom jsou tak zajímavé! Mohou totiž prozradit mnoho věcí. Třeba jak jste na tom se zdravím. Co znamenají například červené dlaně, nebo když se vám často potí?

Co je jasné na první pohled? Že ruce každého vypadají trochu jinak. Ale to, v jakém jsou stavu a jaký mají tvar nebo barvu, vypovídá o zdraví celého vašeho organismu. Takže — co o vás prozradí tento doktor?

Zčervenal vám vnější okraj malíčku a hřbet dlaně pod ním? Může se jednat o vykřičník značící jaterní cirhózu.

To je chronické onemocnění, při němž játra propadají nevratným změnám tkáně i krevního řečiště a které končí smrtí jaterních buněk (nekrózou).

 „Častou příčinou je nadužívání alkoholu nebo chronická žloutenka,“ uvádí docentka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK.

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Podle rukou se dají poznat například problémy s játry. Potvrdí je ale až odborné vyšetření

Potí se vám často dlaně? Může se jednat o zvýšenou činnost štítné žlázy – hypertyreózu. Hormony štítné žlázy řídí metabolismus těla a rychlost, jakou produkuje energii.

Když je činnost štítné žlázy zrychlená, tělo generuje více tepla – člověku je stále horko a bývá zpocený.

Kromě toho se hypertyreóza projevuje také bušením srdce, nespavostí, nervozitou, svalovou slabostí a jemností vlasů.

Nebo je naopak kůže vašich dlaní suchá, loupe se a nelze pořádně promazat? „To může být prvním příznakem snížené funkce štítné žlázy, hypotyreózy,“ říká Monika Arenbergerová. V takové situaci je do krve vyplavováno méně hormonů, což zpomaluje metabolismus. Poznáte to tak, že vás dlouhodobě trápí ospalost, zimomřivost, nepravidelná menstruace nebo neobvyklá nechuť k sexu.

Mají vaše nehty uprostřed podivnou prohlubeň, díky níž připomínají při troše fantazie čajovou lžičku? Možná trpíte koilonychií. Na vině bývá nedostatek železa nebo neschopnost těla železo správně vstřebat a zpracovat.

 Bez železa jsou nehty oslabovány, až se nakonec částečně zhroutí, čímž vznikne ona prohlubeň. Důsledkem nedostatku železa je anémie neboli chudokrevnost.

Kromě lžičkových nehtů se projevuje také zvýšenou únavou, častou tvorbou modřin, brněním končetin, a v krajních případech může vést až k onemocnění srdce.

Foto: Olga Rolenko, Shutterstock.com

Jsou vaše nehty slabé jako pírko a hroutí se do tvaru lžičky? Může za tím stát nedostatek železa

Jsou vaše nehty vypouklé jako hodinové sklíčko a konečky prstů máte nepřirozeně rozšířené? „Krev je málo okysličována, důsledkem čehož se nehtové lůžko mění,“ vysvětluje dermatoložka Marie Finsterlová z Čáslavi. Nemusí se ale jednat o nic vážného – takový vzhled nehtů bývá i dědičný. Na druhé straně může značit onemocnění plic, srdce nebo zažívacího traktu.

Víte, že podle barvy nehtů (samozřejmě ne nalakovaných) poznáte, jak jste na tom s krevním oběhem? Jsou-li růžové, znamená to, že váš krevní oběh funguje tak, jak má. Modrá až tmavě fialová barva ale naznačuje, že se tělu nedostává tolik kyslíku, kolik potřebuje. A pokud je v krvi méně kyslíku, stoupá riziko onemocnění srdce.

Rádi se opalujete, ale zanedbáváte péči o pleť? Pak byste se neměli divit, když se na hřbetech rukou objeví tmavé skvrny, neboli pigmentové.

„Ty ukazují na solární postižení kůže, kterou nositel nechrání před UV zářením,“ vysvětluje Marie Finsterlová.

Pokud něco takového zaznamenáte, je podle ní vhodné nechat se vyšetřit dermatologem, aby se včas zachytily případné přednádorové nebo nádorové změny.

Vypadají vaše nehty jako náprstek? Tedy jsou hrubé a hrbolaté? „Obvykle se jedná o první signál postižení lupénkou – onemocněním pokožky, nebo kloubního onemocnění,“ upozorňuje doktorka Marie Finsterlová. Pokud se tedy bez zjevné příčiny povrch vašich nehtů změní, neotálejte s návštěvou dermatologa, který vám podá rozhřešení.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector