Chlamydie plicní – vše o zdraví

Chlamydie plicní - Vše o zdraví

Chlamydia jako infekce, je typ sexuálně přenosné choroby, která může ohrozit ženy i muže. Mezi typické příznaky Chlamydie jsou abnormální poševní výtok, bolest při pohlavním styku, svědění, zvýšený výskyt krvácení u žen i mimo menstruaci apod. U mnoha lidí tyto příznaky projdou bez povšimnutí, ale to neznamená, že se nešíří dál do dalších oblastí těla. Pokud se neléčí, mohou se symptomy znovu objevit až po delší době. Obvyklá léčba zahrnuje používání antibiotik. Doporučuje se, aby se lidé trpící na chlamydie, vyhnuli pohlavnímu styku až do okamžiku, kdy jsou zcela z tohoto onemocnění vyléčeni. To je obecná představa o této nemoci; pojďme se podívat na různé typy přírodních léčiv, které napomáhají k odstranění chlamydiové infekce. Jejich používání má za cíl buď zlepšení imunity, nebo odstranění organismů způsobující infekci lokálně. Zde je 10 přírodních léků na chlamydie:

Česnek je přírodní anti-bakteriální produkt, a proto snižuje chlamydiové infekce. Jak ho používat? Můžete buď žvýkat 2-3 stroužky každé ráno; pokud je pro vás nepřijatelný jeho „zápach“, může vám pomoci hřebíčkový výluh. Další možností je použití sušeného česneku nebo česnek v tobolkách, tam nepříjemný česnekový oděr nehrozí.

Jakákoli přírodní složka, která zlepšuje celkovou imunitu vašeho těla je vítaná, aby byl váš organismus v boji proti infekci úspěšný. Tím se sníží doba trvání infekce a zvýší pomoc pro rychlé zotavení. Tvaroh, jogurty a další probiotické potraviny zlepšují imunitní systém a udržují ho odolným proti chlamydiové infekci.

Používání olivového oleje ke konzumaci má blahodárný vliv na váš kardiovaskulární systém. Méně se ví, že jeho léčivé složky zamezují vzniku infekcí a jsou proto vhodné k masážím. Používejte olivový olej pro lubrikaci vnitřní vaginální dutiny nebo k masírování mužského pohlavního údu. Obě tyto aktivity pomáhají při snižování možnosti infekční chlamydie.

Chlamydie plicní - Vše o zdraví

Kurkuma je vynikající anti-bakteriální a anti-infekční plodina. Proto je používána v Asii již od nepaměti pro léčení ran nebo infekcí. Stejně tak je efektivní pro léčbu chlamydiových a pohlavně přenosných chorob.

Lze aplikovat buď kurkumu rozetřenou v horkém oleji do vaginální dutiny, nebo k potírání mužských genitálií; nebo ji můžete jednoduše konzumovat denně s jídlem.

Zkuste také kurkumový nápoj, sklenici horkého mléka se lžící rozmíchané kurkumy denně.

Potraviny bohaté na vitamin C a antioxidanty, zlepšují imunitu a jsou nejlepší bojovníci proti chlamydiové infekci. Patří mezi ně ovoce jako pomeranč, citrón, limetky, amla (indický angrešt) atd.

Možná nevíte, že potraviny, které mají vysoký obsah cukru, působí jako katalyzátor pro chlamydiové infekce.

To ale také dělají některé další potraviny, jako je červené maso, zpracovaná pšeničná mouka, instantní a fastfoodové potraviny, uzeniny atd.

Řada těchto zpracovaných a chemicky konzervovaných potravin infekci zhoršuje. Proto nejlepší prevencí před chlamydii je konzumace jídel z čerstvých potravin.

Kouření nebo pravidelná konzumace velkého množství alkoholu činí stávající infekce ještě extrémnější a také prodlužuje léčebný proces, který jste nastartovali pomocí antibiotik. To také mění aktivitu podpůrných léčivých procedur. Z tohoto důvodu se doporučuje, vyvarovat se těchto „zlozvyků“!

Potraviny, které jsou bohaté na obsah alkalických látek, působí na snížení hladiny pH v moči a vaginální pH. Nízká hladina pH pomáhá bakteriím rychle růst a udržuje příznivé podmínky prospěšné pro rozvoj chlamydiové infekce. Potraviny označované jako zásadotvorné naopak působí preventivně. Jsou to hlavně celozrnné obiloviny, luštěniny, listová zelenina, mandle, skořice, zázvor, hořčice atd.

Listová zelenina a čerstvé ovoce jsou bohaté na obsah vlákniny, vitamínů a ostatních přírodních živin, které zlepšují celkovou úroveň odolnosti organismu. Proto je nutné jíst dobře vyváženou stravu, která obsahuje všechny důležité živiny a mikroživiny pravidelně a tím si udržovat hladinu imunity. To má dvojí efekt; jako prevence infekcí i jako pomocník v rychlém zotavení po nemoci.

Na úspěšný boj proti chlamydiové infekci lze použít mnoho bylin, které obsahují přírodní anti-bakteriální látky. Jsou to především: výtažek z opuncie, berberine, Zederach indický, Vodilka kanadská, šalvěj lékařská atd. Lze je užívat ve formě čajů nebo odvarů. Bližší informace o bylinách, které jsou vhodné proti chlamydiové infekci vám poskytnout ve specializovaných obchodech s bylinkami.

Kromě těchto přírodních léčiv a dalších produktů alopatické léčby, je také nutné zachovat určitá preventivní opatření v případě vaší sexuální aktivity. Tato opatření zahrnuje použití ochrany (kondomu) při každém pohlavním styku, omezení promiskuity, častého střídání sexuálních partnerů. Tyto zásadní kroky snižují šance na získání chlamydie.

Pokud vám lékař předepsal antibiotika na léčbu již probíhající infekce, léčbu dokončete, nepřerušujte. Při nedoléčení existuje zvýšená šance, že infekci můžete získat opakovaně. Z tohoto důvodu je vhodné pokračovat v preventivních opatřeních.

Odpovídající sexuální chování a vztahy jsou krokem prvním, tím druhým je znalost 10 léčivých potravin vhodných pro prevenci chlamydiové infekce.

Zdroj: foto – Shutterstock

Přepadá vás opakovaně kašel a rýma? Příčinou můžou být plicní chlamydie — mojeambulance.cz

Je to už několikátý týden, co neustále pokašláváte a trpíte bolestmi v krku? Kašel se vás drží zuby nehty, nebo se po zjevném uzdravení zase rychle objeví? V tom případě může jít o infekci způsobenou plicními chlamydiemi.

Chlamydie plicní - Vše o zdravíHodně lidí si ji plete s chřipkou, nicméně léčba plicních chlamydií je o něco náročnější. Jak úspěšně vyzrát nad touto nemocí?

Co si představit pod pojmem „plicní chlamydie“?

Plicní chlamydie jsou ze všech druhů chlamydií v lidské populaci nejrozšířenější. Během posledních let roste počet akutních i chronických onemocnění v souvislosti s infekcí Chlamydia pneumoniae. Jde o onemocnění respiračního traktu, nicméně existují i chlamydie mimo respirační.

K první infekci většinou dochází mezi 5. až 18. rokem, která asi jen v 10 % případů proběhne jako atypický zápal plic. Opakované infekce jsou poté dost časté. Chlamydie totiž dlouhodobě přežívají v buňkách imunitního systému a jsou zdrojem přetrvávajících infekcí.

S jakými příznaky se u plicních chlamydií setkáváme?

Infekce se přenáší kapénkovou cestou. Inkubační doba trvá 10 až 21 dní.

Většina respiračních infekcí vyvolaných zmíněnou bakterií jsou bez příznaků, nebo se objevují pouze minimální příznaky.

Obvykle postihují dolní dýchací cesty (zánět průdušek nebo zápal plic), méně často jsou i původcem infekce horních dýchacích cest (zánět nosohltanu nebo vedlejších nosních dutin).

Mezi počáteční projevy onemocnění, které trvají zpravidla několik dnů až týdnů, patří rýma, bolest v krku, chrapot nebo malátnost. V některých případech se objevuje i horečka doprovázená kašlem a mírným vykašláváním.

Jak úspěšně vyléčit plicní chlamydie?

Respirační infekce se rutinně léčí antibiotiky. V posledních letech je však k dispozici řada přesvědčivých důkazů o tom, že antibiotika nezlepšují výsledek léčby, neurychlují uzdravení člověka a nezabraňují komplikacím u většiny infekcí horních dýchacích cest.

Účinná léčba infekcí horních cest dýchacích (u jinak zdravých jedinců bez jiného závažného onemocnění) správně spočívá pouze v podávání symptomatických přípravků, mezi které patří léky proti bolesti, zánětu a ke snížení teploty.

Je třeba pacientovi na lůžku.

Léčbu antibiotiky musí lékař v případě chlamydiové infekce pečlivě zvážit a přihlédnout k intenzitě obtíží. Tato forma léčby se doporučuje pouze u závažnějších forem infekce, a to především při postižení dolních cest dýchacích.

Jakým rizikům se člověk v případě neléčení vystavuje?

Neléčené nebo pozdě diagnostikované chlamydiové infekce vyvolávají komplikace jen vzácně, a to zejména u pacientů, kteří trpí dalším onemocněním.

Mezi rizika řadíme například infekční nebo reaktivní artritidu, tedy postižení kloubů. Vzácně se objevuje i zánět srdečního svalu (akutní myokarditida).

V některých případech dochází i k zánětům očních spojivek.

Děkujeme MUDr. Janě Binarové za rozhovor.

Chlamydie: Utajený nepřítel škodí v těle | Žena.cz

Chlamydie, malé nepohyblivé bakterie, způsobují jednu z nejčastějších infekcí. Způsobují dlouhou řadu nepříjemných a nebezpečných potíží. Pro běžné lékaře jsou stále malou velkou záhadou, a tak často v našich tělech přežívají nepoznané. Víte, zda je nemáte také? A jak to poznat?

Neustále se vracející nemoci a virózy, které člověka vysilují. Kašel, hubnutí, celkové selhání imunity a bolesti kloubů, které časem znemožní pohyb. To jsou chlamydie – a to jsme dnes vynechali jeden z jejich druhů -ty, které způsobují pohlavní nemoc.

Máte tyto potíže?

Především o plicních chlamydiích se mluví jako o velkém skrytém nebezpečí, o možném původci nespecifických obtíží a závažných následků.  Na to i další problémy jsme se ptali Prof. MUDr. Karla Pavelky, DrSc.ředitele Revmatologického ústavu v Praze.

Myslíte si, že je o tomto tématu mezi lékaři dostatečné povědomí?

Jako revmatologové se setkáme s pacienty, kteří mají příznaky kloubní a u nich potvrzujeme ev. vztah k infekci chlamydia trachomatis. Nemám přesnou evidenci o tom, kolik takových pacientů vidíme, ale vím, že je výskyt kolem 1 na 30 000 pacientů, čili takových nových pacientů je v Praze 100-200 ročně. Patří tedy mezi vzácnější onemocnění.

Podle jakých příznaků získáte podezření na chlamydiovou infekci (ať už druhu trachomatis nebo pneumoniae)?

Pacienti s infekcí chlamydia trachomatis mají nejčastěji příznaky urogenitální infekce nebo gynekologických obtíží (pálení, řezání při močení, nucení na častější močení, výtok).

Část z nich ale nemá příznaky žádné. Infekce chlamydia pneumonie nevyvolává kloubní příznaky, a proto my tyto pacienty nevidíme.

Nejsem odborník v této problematice a doporučoval bych kontaktovat buď infektologa (infekční klinika Na Bulovce), nebo pneumologa.

Klíčových 5 týdnů

  • Jak se léčí?
  • Doplňková léčba antibiotiky u chlamydiových infekcí není nutná, ale samozřejmě jde o infekci a celkově posilující léčba vitamíny v tomto období může být všeobecně prospěšná.
  • Jak časté je postižení kloubů po chlamydiové infekci?

Chlamydiová infekce patří mezi tzv. reaktivní artritidy, tzn., že jde o sterilní zánět kloubů vzniklý v intervalu 4-5 týdnů po infekci jinde v těle.

Tou infekcí může být průjmovité onemocnění (vyvolávají salmonely a shigely) a nebo urogenitální onemocnění, které vyvolávají chlamydia trachomatis.

Kdy se nemoc projeví?

Onemocnění vzniká v intervalu 3-4 týdnů po infekci. Mívá někdy prudký průběh, charakteristické je postižení několika málo kloubů, zvláště na dolních končetinách – koleno, kotník.

Skrytý nepřítel

Dostanou se k vám všechny případy?

Odhadovaný výskyt nových případů je jeden případ na 30 000 obyvatel ročně, tzn. v ČR asi 300-500 pacientů ročně. Nicméně vzhledem k diagnostickým obtížím je pravděpodobné, že onemocnění je více.

Většina pacientů se uzdraví během 4-5 měsíců, ale asi 5-10 pacientů přejde do chronicity a má trvalé onemocnění i s možným vývojem deformit.

Kromě kloubního postižení mají pacienti ještě možné postižení kůže, sliznic, oční záněty a někdy možné postižení vnitřních orgánů.

Opatrnost i při sexu

Co byste pacientům doporučil, aby se k vám vůbec nedostali?

Prevencí vzniku těchto reaktivních artritid je několik. Prevencí enteropatické formy (po průjmovitém onemocnění) je nekonzumovat nedostatečně tepelně opracované potraviny a vyhnout se konzumaci potravin podezřelých stánků s nedostatečnou hygienou.

  1. Infekce chlamydia trachomatis je sexuálně přenosné onemocnění a jedinou prevencí je omezení promiskuity a užívání ochrany, takže ochrana je v podstatě identická jako ochrana před pohlavními chorobami.
  2. Pokud ovšem vznikne podezření na zánět kloubů po prodělané infekci střevní či urogenitální, je pak dobré navštívit rychle lékaře, protože i časný zákrok může zabránit vzniku pozdějších komplikací.
Zajímavé:  Oteklé Klouby U Dětí?

Vstoupit do galerie | 10 Zbavte se úzkosti: Pomůže kava, ne káva Vstoupit do galerie | 9 Jaký máte vztah k jídlu? 8 poruch obrazem   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Chlamýdie

Chlamýdie jsou bakterie, které v těle fungují jako paraziti – napadají ostatní buňky. Jedná se o velmi nebezpečné a zákeřné onemocnění, které může způsobovat kolaps celého organismu.

V zásadě se v současné době odlišují dva druhy chlamýdií, a to pohlavní a plicní.

Pohlavní chlamýdie se přenáší primárně pohlavním stykem, ale mohou se přenést i ve společných prostorách šaten, toalet, přes ručník nebo i v bazénu. Projev této infekce je vždy v oblasti pohlavních orgánů, a to zejména u žen. U mužů nebývají projevy tak významné, takže často ani nevědí, že touto infekcí trpí.

Plicní chlamýdie se přenáší tekutinami – slinami a napadají primárně horní cesty dýchací a plíce. Při dlouhodobém chronickém kašli vždy požádejte svého lékaře o krevní vyšetření na přítomnost plicních chlamýdií.

Vždy je velmi důležité určit typ bakterie, a to stěrem z nemocného místa nebo odběrem krve, a až po určení typu bakterie a její citlivosti na konkrétní antibiotikum nasadit vhodný lék.

Dlouhodobým nadměrným užíváním antibiotik jsme jako lidstvo bohužel dosáhli toho, že se vyvinulo velké množství nových mutací bakterií, které jsou již vůči antibiotikům rezistentní.

To je jeden z důvodů, proč přibývá osob s chronickými záněty v těle, kdy jim žádná léčba úplně nezabírá. Vždy jen sníží příznaky a ty se po nějaké době opět objeví, jak se bakterie znovu v organismu pomnoží.

Chlamýdie běžnými lékařskými postupy v podstatě nelze z organismu dostat. Po přeléčení antibiotiky se vždy nějaké malé množství „schová“ v hostitelské buňce a při poklesu imunity se opět pomnoží.

Pokud chcete v současné době úspěšně bojovat s chronickými bakteriálními infekcemi, je velmi důležité natolik podpořit svůj vlastní imunitní systém, aby tento boj zvládnul. V přírodě naštěstí stále existují rostliny, které to umí, ale je potřeba alespoň z počátku užívat poměrně velké dávky.

OMLOUVÁME SE. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č.

1924/2006 se u potravinových doplňků stravy NESMÍ uvádět žádná výživová a zdravotní informace, s výjimkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení.

Toto nařízení platí i na informace na webech, kde se tyto produkty prodávají. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailu nebo čtěte na veřejně dostupných zdrojích například www.anetabenediktova.cz

Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae je druh intracelulární bakterie z rodu Chlamydia a čeledi Chlamydiaceae. Toto dělení je tradiční a stále hojně užívané, Chlamydia pneumoniae byla však spolu s Chlamydií psittaci přeřazena do rodu Chlamydophila.

Jedná se o intracelulárního energetického parazita, protože chlamydie nejsou vybaveny vlastním systémem pro tvorbu ATP a používají ATP hostitelské buňky.

Chlamydia pneumoniae je výhradně lidský patogen, ze všech druhů chlamydií je v populaci nejrozšířenější.

Zařazení[upravit | editovat zdroj]

Chlamydia pneumoniae byla zařazena jako samostatný druh, když se zjistilo, že má s dalšími dvěma druhy chlamydií méně než 10 % homologie DNA. Dříve se označovala jako TWAR kmen Chlamydie trachomatis. V mikroskopu ji můžeme poznat podle hruškovitých inkluzí s širokým periplazmatickým prostorem.

Původce onemocnění[upravit | editovat zdroj]

Infekce způsobené Chlamydií pneumoniae jsou velmi vzácné u dětí ve věku 1–5 let. U dospělých je příčinou asi 5 % primárních sinusitid, 4 % bronchitid, 10 % nosokomiáních pneumonií a záněty horních cest dýchacích.

[1]Její působení se zřejmě uplatňuje i u endokarditid a myokarditid. Komplikací infekce může být infekční nebo reaktivní artritida.

Stejmě jako Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia psittaci, Legionella pneumophilla a Coxiella burnetii bývá Chlamydia pneumoniae původcem atypických pneumonií.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Při infekci Chlamydií pneumoniae se netvoří dostatek protilátek, tudíž jsou možné opakované infekce. Při sérologické diagnostice se však přesto imunitní odpovědi hostitele využívá.

Antigen, se kterým reaguje KFR, je rodově specifický, takže není možné identifikovat druh.

Ten můžeme určit na základě specifických protilátek proti elementárním tělískům Chlamydie pneumoniae, které prokazujeme mikroimunofluorescenční reakcí, jedná se o IgM a IgG.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Infekce způsobené tímto patogenem se rutinně léčí antibiotiky. U dospělých je v současnosti lékem první volby doxycyklin nebo azithromycin, u dětí clarithromycin či azithromycin.

V poslední době však výzkumy ukazují, že antibiotika často nemají správné účinky, nezlepšují zdravotní stav ani neurychlují uzdravení.

Proto někteří odborníci u imunokompetentních jedinců bez vážného základního neinfekčního onemocnění doporučují pouze podávaní symptomatických léků, dostatečný přísun tekutin a klid na lůžku.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Chlamydia
  • Chlamydia trachomatis
  • Atypické pneumonie
  • Pneumonie

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. ↑ BEDNÁŘ, Marek, et al. Lékařská mikrobiologie : Bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. s. 330. ISBN 80-238-0297-6.
  • BEDNÁŘ, Marek, Andrej SOUČEK a Věra FRAŇKOVÁ, et al. Lékařská mikrobiologie : Bakteriologie, virologie, parazitologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. 558 s. ISBN 8023802976.
  • GOERING, Richard V a Hazel M DOCKRELL. Mimsova lékařská mikrobiologie. 5. vydání. Praha : Triton, 2016. 568 s. ISBN 978-80-7387-928-0.
  • Z. KARIMOVA,, V. PETRŮJOVÁ a H ROHÁČOVÁ. Chlamydia pneumoniae a Mycoplasma pneumoniae v etiologii respiračních infekcí – včasná diagnostika a adekvátní léčba. Medicína po promoci. 2016, roč. 1, s. 28-31, ISSN 1212- 9445. 

Chlamydie je nevýrazná, zákeřná a migrující bakterie

mail ze 17.6.

2019 Pozdrav ze Sněžníku Zdravím Vás pane inženýre 🙂

a hlásím, že jsem naprosto v pořádku a euforie i pevné neotřesitelné zdraví, mne nadále bez jakéhokoliv náznaku původních příznaků potíží, se mne nadále drží, či dokonce stupňuje, jak si uvědomuji, co se dělo již touhle dobou před rokem, a to již bez použití jakýchkoliv preparátů déle než půl roku, po Vámi naordinované úspěšné léčbě akutního stavu neuroboreliozy a koinfekcí.

Jaroslav Cepoušek

Jeden klasický příběh – Zuzana od Tábora,  srpen-září 2019

– kolik lidí se v tom pozná – desítky, stovky, tisíce?

Mail ze 7.8. 2019 12:34 Dobrý den,

Našla jsem náhodou u jednoho velmi zajímavého článku na Vás kontakt a tak jsem si řekla, že zkusím napsat a uvidím, nic horšího, než že nedostanu žádnou odpověď se myslím stát nemůže. A tak Vám ze zoufalství píši.

  • Nevím ani jak a čím začít, abych vše logicky a správně popsala a aby z toho nebyl dlouhý román.
  • Jsem z mého pohledu špatně léčená, nebo spíš neléčená pacientka, zoufalá ze svého zdravotního stavu, který se už velmi dlouhá léta zhoršuje.

Je mi necelých 58 let a jako dítě jsem nikdy nebyla nemocná, tedy, neměla jsem jedinkou dětskou nemoc, snad jen tu nudli u nosu ale to není nemoc, jinak nic víc a nic míň. Až pak najednou v dospělosti, přišlo to i s úrokama….

Byla jsem už natolik fyzicky a psychicky vyřízená, že v roce 2012 po tom, kdy mě obvodní lékař dvakrát vyhodil s tím, že jsem simulant, jsem za další tři měsíce po této návštěvě dostala ID na Revmatoidní artritidu. Protože jsem byla vždy na 1000% zdravá, toto byl pro mě konec světa. Všechno tím pro mě skončilo.

Plesy, oblíbené a časté výlety na rozhledny, vlastně i všechny výlety, dovolené, veškerý čas trávím doma a to až do dneška. Nejen kvůli bolestem a otokům kloubů ale i kvůli již zmíněné trvalé a zhoršující se únavě. Ale podle doktorů je dnes unavený každý.

Pak už to jelo s každou návštěvou revmatologa, či jiného lékaře nová diagnoza.

Od roku 2013 k tomu navštěvuji neúspěšně neurologii pro : bolesti hlavy, poruchy rovnováhy, vyčerpání, časté změny zraku, rozostřené vidění, (zrak se mi zhorší přes noc) přehazuji čísla a písmena ve slovech, nešikovnost rukou a s tím spojené časté úrazy, jako popáleniny, pořezání nožem atd.

, brnění rukou, které přecházejí až do stavu, kdy necítím konečky prstů, velmi špatnou paměť, co si ihned nezapíšu, zapomenu, ale také výpadky paměti , tedy, že jsou situace, kdy najednou nevím kde jsem, proč a jak dlouho, zvonění v uších, jakési zpomalené vnímání toho co se kolem mě děje a další již nepodstatné věci.

Poslední návštěva neurologa proběhla před týdnem a výsledek? Po neurologické stránce vše v pořádku. Jen Magnetická rezonance ukázala drobné nespecifické ložisko gliozy FP vpravo 2mm, a když prý budu mít dobrého psychologa, psychiatra a prášky na hlavu, budu v pohodě.

Původně bylo podezření na Roztroušenou sklerózu, která se ale lumbální punkcí neprokázala.

Další diagnozy které mám jsou:Od 2017 – uznán po jedenácti letech chronický únavový syndrom, 2013 – periferní Revmatoidní artritida II: stupně, po roční léčbě RA kortikoidy – hraniční forma myopatie, artroza, snížená funkce štítné žlázy, a to myslím bohatě stačí.

Momentálně jsem ve stavu, kdy jsem od začátku července až na pár dní všechen čas proležela, protože pokud se snažím něco dělat, tedy stačí hodinu až dvě, začnou se mi podlamovat nohy, klepu se, bolí mě hlava, žaludek mám jako na vodě, jdou na mě mdloby, cítím jak mi těžkne celé tělo a musím si jít sednout, což pak nevydržím a musím si jít lehnout. Nemám sílu se přemluvit k tomu, abych šla cokoliv dělat. Stačí tedy hodina běžné činnosti v domácnosti a vyřadí mě z provozu na zbytek dne. Trvá to už skoro měsíc a půl a vyčerpání se nemůžu za nic na světě zbavit.

Vyzkoušela jsem za ta léta na únavu a vyčerpání neuvěřitelnou spoustu doplňků stravy, které mi zaručeně vrátí sílu a chuť do života i práce, ale ani mnohonásobně vyšší dávky mi nepomohly (ženšen, maca peruánská, magnézium, acai berry, zelený čaj matcha v prášku, zázvor activ+ s vitamínem C, a poslední od začátku července testované, které mi také nepomohly jsou enzymy: reconnect s vitamínem c a lazar enzym, kde je napsáno konkrétně, že se používá při únavě, slabosti a vyčerpání. Prvně jsem to začala brát na začátku července, takže si myslím, že už by to mohlo být poznat, ale není, naopak mi revmatolog na to řekl, abych to nebrala, že jsou to zbytečně vyhozené peníze.

Když jsem včera řekla revmatologovi o čtyřech klíšťatech, které jsem měla průběžně od června letošního roku a popsala reakci, nasadil mi Azitromycin Sandoz 500mg. a do zprávy napsal, že nevylučuje proběhlou boreliozu, ale kontrola až za 4 měsíce a co do té doby?

Dobře, tak zaplať bůh aspoň za to, ale co to všechno, co se děje už tolik let?

Nejdřív mě straší s RS a pak mi zase nic není? Léčba únavy a vyčerpání probíhá podáváním léků na posílení imunity a tím to končí.

Nikdo po ničem nepátrá, nikdo nic neřeší, jen já vždy odcházím od lékařů z ordinace s pocitem viny, protože jsem z jejich pohledu simulant, kterému nic není, jen potřebuje nějak trávit volný čas

Hlavně, že když jsem chtěla jet do lázní, dozvěděla jsem se, že jsem na to málo nemocná.

Že ale nejsem schopná fungovat a ani se starat o domácnost, natož se děsím toho, jak to udělám, až budu muset jít za dva týdny do práce, to je každému naprosto jedno.

Zajímavé:  Je Tunak V Konzerve Zdraví?

Tak co myslíte? opravdu jsem simulant? Nebo existuje něco, co mi pomůže, když ne doktoři? Sepsání tohoto románu mi vzalo tolik energie, že si teď musím jít lehnout.

Děkuji za každý nápad, či jakoukoliv dobrou radu.

Přeji pevné zdraví a pohodové letní dny, s pozdravem se loučí…

Po měsíci Zuzana od Tábora

Mail z 8.9.2019 09:41

Krásné a dobré nedělní dopoledne,

dnes je to měsíc, kdy jsem začala užívat Vámi doporučenou léčbu a tak nastává čas na moji zprávu o tom, jak se cítím.

S léčbou jsem začala 8.8., tedy ještě o prázdninách, kdy jsem měla před sebou poslední necelé dva týdny volna.

Všechno beru tak, jak jste mi doporučil a není nic co by mi nedělalo dobře, všechno velmi dobře snáším, bála jsem se, že se mi bude hodně překyselovat žaludek, ale i to je naprosto v pohodě.

Po Melatoninu spím jako malé děcko a jak jste psal, nejsem ráno unavená. Jen poslední tři noci jsem, nevím proč, byla každou chvíli vzhůru a včera ráno, jsem si už zase připadala jako horník po noční šichtě. Na dnešek už jsem spala líp.

Únava celkově odezněla poměrně rychle a já už nemusela zůstávat celé dny v posteli. Naplno jsem začala pracovat tuto středu, takže pouze tři dny v práci a únava se ihned začala vracet.

Chápu a je mi jasné, že je to tím, že jsem opět začala pracovat a jsem tak hodně fyzicky vytížená. Jsem tedy momentálně opět ve fázi, kdy bych raději jen odpočívala a nic nedělala.

Mé poznámky po prvním týdnu užívání, které jsem si napsala:Hlava už nebolí tak často, lépe vidím, méně se motám, mám čistou hlavu a lepší náladu, dobře spím a čas, kdy jdu do postele začínám doslova milovat. Jsem mnohem odpočatější, ale stále mi zvoní v uších, je to velmi nepříjemné.

Stěhovavé bolesti se stěhují častěji a rychleji po celém těle, návaly vedra, mám větší chuť k jídlu.

Mé poznámky po druhém týdnu užívání, které jsem si napsala:Bolest hlavy už jen 3x za poslední týden, nemotám se, po ránu mám víc energie, až na nějakou výjimku vstávám krásně odpočatá a s dobrou náladou. Už nejsem jako v bublině, v noci se vůbec nebudím. Spánek mi monitorují hodinky.

Bolesti už se mi tolik po těle nestěhují a jsou menší. Stále mi zvoní v uších. Návaly vedra už se neopakovaly, zpoždění menstruace o týden, ale je bezbolestná a průběh jako za mlada. Zrak se opět trošku zlepšil a necítím škrábání v očích.

Mé poznámky po třetím týdnu užívání, které jsem si napsala:Nemám žádné bolesti hlavy, necítím vůbec žádné potíže s očima, jako pocit sucha a škrábání.

Vstávám odpočatá a s dobrou náladou. Občas mi zvoní v uších, mám posledních pár dnů volna a tak si je snažím užít odpočinkem. Opět se vracím, ale jen pomalu a opatrně k drobným pracím na zahradě. Chodím na procházky tak, abych zvládla i cestu zpět a pomalu se chystám na návrat do práce.

Nemám žádné bolesti ani návaly vedra.

Mé poznámky po čtvrtém týdnu:Nic mě nebolí, brnění rukou a nohou zmizelo tak, že jsem to ani nepostřehla, více si pamatuji, nemám návaly vedra, hlava už vůbec nebolí, výpadek paměti zatím žádný, zvonění v uších už skoro nemám ani když je úplné ticho, včera jsem se zamotala a nevešla se do dveří, od středy 4.září jsem opět v práci na plný výkon. Od té doby hůř spím a ráno nejsem tolik odpočatá, únava se dostaví odpoledne, musím se na chvíli natáhnout a pak se můžu vrátit k práci. Jen na dnešek jsem spala celou noc a vzbudila až ráno těsně před šestou.

Tak co tomu říkáte? Já říkám, skvělá práce, Vaše samozřejmě, nechci ani myslet na to, kde bych bez Vás byla. V tuto chvíli se tedy peru jen s vracející se únavou.

Nyní mě čeká kontrolní magnetická rezonance mozku a kontrola na neurologii.

Zatím se loučím a těším se na Vaší reakci, …

Mail ze 7.2.2020, který svědčí o vysoké kvalitě aplikovaných produktů

  • aplikace Cordyceps 2-1-0, Hericium 0-1-2, Ašvaganda 1-1-0, C-Max komplex 1-1-1 + další (hmotnost 90 kg)

Vážený pane Rozehnale.

Nedá mi to a musím Vám touto cestou moc poděkovat za Vaši pomoc. Počátkem loňského prosince jsem Vám společně se synem psal o jeho zdravotních problémech a skandálním přístupu lékařů k jeho léčbě. Podle všech jejich vyšetření byl zdráv a vlastně asi i simulant, který patří na psychiatrii.

Čtyadvacetihodinové, stále se stupňující bolesti kloubů, svalové třasy, ztráta vidění a další trvalé obtíže, bez jakékoli vidiny zlepšení a odkazy lékařů k psychologovi nebo psychiatrovi u něj vyvolaly hlubokou depresi a doslova nenávist k lékařům, kteří jeho problémy absolutně neakceptovali a mnohdy i posměšně mu to dávali najevo.

Postupně začal žít v tom, že ve věku 39 let mu již není pomoci a bude do konce života žít v neustálých bolestech, bez všech koníčků, kterým se nemohl věnovat, s černou perspektivou jak to dopadne se splácením hypotéky na dům až nebude moci chodit do práce.

Postupně se u něj dostavila tak hluboká deprese, že zcela vážně mluvil o stromu, který má vyhlédnutý v lese k ukončení svého obrovského trápení. Ani dvě malé děti, které má moc rád jej nedokázaly z tohoto stavu dostat a tak jsme se jako zoufalí rodiče obávali nejhoršího.

Když jsme dospěli ke stejnému názoru, že klasická medicína s nadutými lékaři, kteří absolutně neuznávají nic, kromě toho o čem se učili ve škole, je v tomto případě zcela na nic, upnuli jsme se k poslední šanci – jakékoli alternativní léčbě. Začal jsem hledat na internetu, kterým právě ti ‚nejchytřejší‘ lékaři zcela opovrhují.

Netrvalo dlouho a našel jsem Vaše vyprávění o vlastních zdravotních problémech a ihned jsem věděl, že to je přesně to, co trápí i našeho syna. Po telefonické konzultaci s Vámi jsme mu objednali všechny Vámi doporučené preparáty, on je začal brát a dodržovat i všechny Vaše rady ohledně životosprávy.

Začal si dokonce jezdit pro vodu k lesnímu prameni asi 15 kilometrů od jeho domu a tuto jedinou denně pije. Již po 14 dnech se sám ozval s tím, že se téměř zcela zbavil bolestí kloubů a i ostatní problémy citelně odcházely. Nyní již preparáty bere druhý měsíc a sám Vás telefonicky oslovil, aby se poradil o dalším průběhu léčby.

Je doslova nadšen jak výsledky dosavadního vývoje jeho zdravotního stavu, tak i radami a zkušenostmi, které jste mu předal.

Za to Vám, jako rodiče, chceme i jménem syna opravdu ze srdce poděkovat, protože jste z nás všech dokázal sejmout obrovský balvan strachu o budoucnost jeho i jeho rodiny.

Manželé…

Některé případy jsou uvedeny také  ZDE

Chlamydiové infekce v kostce, SZÚ

25. leden 2006| MUDr. Ljuba Janečková

V humánní medicíně mají hlavní význam Chlamydia trachomatis (CTR)  a Chlamydia pneumoniae (CPN), které jsou lidskými patogeny. Chlamydia psittaci (CPS ) – je primárně zvířecí patogen s možností přenosu na člověka.

Chlamydie jsou obligatorní intracelulární parazité, které jsou podobné gramnegativním bakteriím ( mají obě nukleinové kyseliny a stavba buněčné stěny je podobná jako u ostatních G-bakterií ).

Rod Chlamydia má 4 nejrozšířenější a známe druhy :  

  • Chlamydia trachomatis (CTR)
  • Chlamydia pneumoniae (CPN), dle nové klasifikace Chlamydophila pneumoniae
  • Chlamydia psittaci (CPS) , novější název Chlamydophila psittaci
  • Chlamydia pecorum (CPC)

V humánní medicíně mají hlavní význam Chlamydia trachomatis (CTR)  a Chlamydia pneumoniae (CPN), které jsou lidskými patogeny. Chlamydia psittaci (CPS) – je primárně zvířecí patogen s možností přenosu na člověka.

Chlamydia trachomatis (CTR)

 je nejčastějším sexuálně přenášeným bakteriálním patogenem na světě, a je původcem pohlavních chorob (STD- Sexual Transmitted Disease ). Dle WHO každoročně vzniká asi 500 milionů nových případů STD , a co je zarážející , že přibližně 90 milionů těchto infekcí je připisováno Chlamydia trachomatis.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladí lidé jak mužského tak i ženského pohlaví , a to nejvíce ve věkových skupinách 15 – 30 let. Je nejčastější příčinou neplodnosti u žen i u mužů. Urogenitální chlamydiové infekce často probíhají ve formě tzv. postgonokokového zánětu.

  Cervikální chlamydiová infekce je v současné době považována za jeden z rizikových faktorů pro vznik karcinomu děložního hrdla ze skvamózních buněk ( Squamous Cell Carcinoma – SCC). V dospělosti může CTR způsobovat akutní nebo subakutní folikulární konjunktivitidu, která může progredovat v keratitis punctata.

Ophthalmia neonatorum je také komplikací u dětí narozených infikovaným matkám.

Chlamydie trachomatis  se přenáší vaginálním, orálním i análním stykem .

 Inkubační doba: 1.-3. týdnů.

Rizikové faktory: nedodržování zásad bezpečného sexu a udržování kontaktu s více sexuálními partnery.

 Onemocnění  u  člověka,  která jsou způsobená Chlamydia trachomatis:

Sérotypy Onemocnění
A, B, Ba, C Trachom
L1 – L3 Lymphogranuloma venereum
D – K ( 18 sérotypů ) Urogenitální a oční infekce

Lymphogranulom venereum  a trachom se v naších podmínkách nevyskytují.

  Trachom je následek oční infekce. O trachomu se jíž psalo v Egyptě a v Čině před několika tisíc lety a i teď je trachom hlavní příčinou preventabilní slepoty.

Dle WHO v endemických oblastech trachomu ( rozvojové země v oblasti tropů a subtropů ) žije asi 500 milionů lidí, a asi 150 milionů z nich má aktivní infekci. Hlavním rezervoárem jsou malé děti.

Často opakované infekce vedou k jizvení spojivky a časem i k úplné slepotě.

V ČR se mohou eventuálně vyskytnout pouze importované případy.

  Venerický limphogranulom ( lymfogranuloma venereum ) – je velmi infekční onemocnění, které se přenáší především sexuálním stykem a původcem je bakterie CTR – sérotyp L1-L3.

V ČR se již od roku 1991 venerický lymphogranulom nevyskytuje, ale nelze vyloučit importování z jiných státu díky cestovnímu ruchu.

Toto onemocnění je časté v tropických a subtropických zemích (Asie, Afrika, Jižní Amerika).

Prvním příznakem onemocnění je malá, nebolestivá papula nebo uzlík na genitálích. Zánětlivý proces postupuje do mízních uzlin v okolí  genitálií ( u mužů tříselních a u žen spíš častěji pánevních ).

Poté dochází ke zhnisání těchto uzlin, které mohou vytvářet abscesy a perforovat, (vznikají píštěle, ze kterých vytéká zbarvený sekret). Zánětlivé změny mohou pokračovat dál do okolních tkání, což může přivést k proktitidě (zánět konečníku ), zúžení konečníku a jiným komplikacím.

Kromě lokálních změn jsou charakteristické i jiné symptomy jako zimnice, horečka, bolestí hlavy, svalu, kloubů , může být i nechutenství, zvracení atd.

Přenos: přímý kontakt z infikovaným sekretem nemocných lidi, nejčastěji pohlavním stykem.

Zajímavé:  Alternativní Léčba Močových Cest?

Inkubační doba : 7 až 21 den.

  CTR sérotypy D – K – jsou původci zánětu urogenitálního traktu u mužů a žen, ale mohou postihnout i oční spojivky, eventuálně i faryng . U mužů je nejčastěji postižena močová trubice (uretritidis), nadvarlata (epididimitis), rekta (proktitis) a oční spojivky ( conjunktivitis). Jestliže je infekcí postižena spojivka oka, uretra i klouby, mluvíme o Reiterovém syndromu .

Těhotné ženy s infekcí CTR mají vysoké riziko předčasných porodu, časté jsou poporodní pánevní záněty, a u novorozenců se může vyskytnout novorozenecká konjunktivitida nebo i novorozenecká pneumoniae.

Ale asi 50% mužů a 80% žen jsou asymptomatických, proto je to vážný zdravotní problém , jelikož  asymptomatické a neléčené osoby mohou přenášet tento patogen na další osoby (sexuálně přenosné onemocnění ! ).

Pozdní následky – komplikace se mohou projevovat u žen jako PID ( zánětlivé pánevní onemocnění ) s následnou tubární sterilitou nebo mimoděložními  těhotenstvími, časté jsou spontánní potraty nebo i předčasné porody.

Urogenitální chlamydiové infekcí  usnadňují šíření HIV, jelikož pacienti s chlamydiovou infekcí mají větší vnímavost k HIV. Jedním z faktorů možnosti vzniku cervikální neoplazie se připisují také časté infekce CTR.

Klinické projevy chlamydiové infekce, vyvolané sérotypem D – K:

  U mužů:  Uretritida ( zánět močové trubice ), nebo urethritis non-gonorrhoica.

Asi 40-50 % uretritid u mužů je vyvolané CTR ( sérotypy D-K). Inkubační doba je 10-20 dnů. První příznaky onemocnění jsou pálení a serózní, jen zřídka nažloutlý, hnisavý výtok různé intenzity. Dále si pacienti stěžují na svědění a bolestí v močové rouře.

Tyto příznaky jsou obdobné jak u lehké formy gonorey ( kapavky). Současný přenos gonorey a chlamydiové infekce způsobuje u 50% infikovaných tzv. postgonoroickou uretritidu. Ta je důsledkem eliminace gonokoků penicilinem, který je neúčinný proti chlamydiím.

4-7 dnů po léčbě gonorey může dojit k chlamydiové uretritidě . Při pozdní léčbě , event.

při neléčených případech mohou nastat komplikace ve formě epidimitis ( zánětu nadvarlat ), které se charakterizuje zduřením varlete, zánětem prostaty anebo proktitidou (zánět konečníku ) se strikturami a píštělemi.

            U žen začíná většinou chlamydiové onemocnění genitálu purulentní cervicitidou ( zánět cervixu ) s hrozbou vzestupné infekce na endometrium, kdy může vzniknout salpingitida, peritonitida, následkem kterých může být sterilita nebo extrauterinní gravidita.

Symptomy chlamydiové cervicitidy ( zánět děložního hrdla ) jsou nespecifické a málo vyjádřené.

Jen polovina všech infikovaných si stěžuje na hlenohnisavý výtok, může být krvácení v průběhu cyklu, někdy pálení a svědění při močení. Chlamydiová infekce většinou postihuje endocervix a uretru současně. Pacientky se stěžují jen na nucení na močení, polakisurii a dysurii ( uretrální syndrom ).

Endometritida ( zánět sliznice děložní ), která se charakterizuje výtokem, bolestmi v podbřišku a zádech , poruchami menstruálního cyklu, může být zvýšená teplota atd .

K zánětu dochází většinou šířením z jiných části pohlavního ústrojí (zejm. z pochvy) nebo po některých chirurgických výkonech, potratech či porodu.

Doprovází ho výtok ,bolesti, poruchy menstruálního cyklu , zvýšená teplota, sexuální obtíže .

 Při šíření infekce ascendně může vzniknout i  chlamydiová salpingitida ( zánět vejcevodů ). Jejich postižení je jako při akutní adnexitidě typicky doprovázeno horečkou, palpačním nálezem na adnexech, leukocytózou a zvýšenou hodnotou FW.

Lehké bolesti v podbřišku s občasnými subfebrilijemi a nepatrným palpačním nálezem svědčí spíše o chlamydiové etiologii, než o salpingitidě vyvolané jinými bakteremi. Gonoroická salpingitida je často doprovázena infekcí chlamydií.

Při akutní salpingitidě  jsou v 50% případů v cervixu anebo v uretře chlamydie, ale jen v 20% gonokoky.U partnerů žen s akutní salpingitidou se vyskytují chlamydie v uretře až v 70 % případů.

Občas za porodu dochází k přenosu chlamydií na novorozence. Vstupní bránou infekce jsou spojivky očí a nosohltan. 1 až 2 týdny po porodu onemocní asi 40% novorozenců chlamydiovou konjunktivitidou, a asi  u 10% z těchto případů se po 2.týdnech života nebo trochu později  rozvijí novorozenecká pneumoniae.

Výjimečně může vzniknout perihepatitida , která byla doposud pokládána za typickou pro gonoreu, a je stejně často způsobena chlamydemi. Laparoskopicky se zjišťuje fibrinózní membránu na povrchu jater s nepatrnou zánětlivou reakcí  jaterního parenchymu.

Pacientky si stěžují na náhlé silné bolesti pod pravým žeberním obloukem a někdy u pravého ramena, ale často –  bez sympromů. Podobné nálety a následné srůsty je možno nalézt i jinde v peritoneální dutině, zvláště okolo apendixu ( periapendicitis ) .

Tito stavy jsou znamé pod názvem Fitzův-Hughův-Curtisův syndrom ).

 Chlamydia psittaci ( CPS )

 – je primárně zvířecí patogen s možnosti přenosu na člověka. Agens se vyskytuje u ptáků (papoušci, holubi atd.) a savců (skot, ovce, kozy, koně, prasata, kočky atd.). Může způsobit lidská onemocnění probíhající pod obrazem atypické pneumoniae (ptačí kmeny )  anebo placentitidy (savčí kmeny).

Prozatím jediná chlamydiová infekce, která podléhá povinnému hlášení.

Cesta přenosu : nejčastěji kontaminovaným trusem nebo peřím.

  Chlamydia pneumoniae (CPN)

  –  je ze všech druhů chlamydií v lidské populaci nejrozšířenější. Během posledních let je zvýšen počet akutních i chronických onemocnění , které dávají do souvislosti s infekcí CPN. Jsou to onemocnění nejen respirační traktu, ale i mimorespirační.

  • Onemocnění u člověka , způsobených Chlamydia pneumoniae: rhinitis, sinusitis, otitis media, pharingitis, bronchitis, pneumoniae, astma bronchiale, konjunktivitis, artritis ( reaktivní artritida), erythema nodosum, meningoencefalitida atd.
  • Již několik let se uvažuje o potenciálním uplatnění CPN při vzniku ischemické choroby srdeční, roztroušené skleróze, Aishajmerové choroby atd.
  • Cesta přenosu : kapénková infekce nebo přímým kontaktem.

Inkubační doba: 1.-3. týdny.

Většinou k primoinfekci dochází mezi 5. až 18. rokem života, která asi v 10% proběhne jako atypická pneumoniae. Reinfekce jsou dost časté.

Chlamydie mohou dlouhodobě perzistovat v makrofázích, které  mohou být vektorem šíření patogenu , a následně zdrojem persistentních infekcí.

Pravděpodobně agens není pořad přítomen v  populaci, existují náznaky periodicity – každé 2 – 3 roky je vyšší incidence , která se střídá každých 4 – 5 let s nízkou incidencí onemocnění vyvolaných chlamydií. Z literatury jsou známé i epidemie pneumonií

( v Seattlu 1990-1991, v Finsku – 4 epidemie CPN v letech 1957-1985 ve vojenských posádkách ). Většinou infekci prodělá celosvětově  dospělá populace jednou anebo i vícekrát za život.

Největší procento zjištěných druhově specifických protilátek proti Ch. pneumoniae je ve věkových skupinách nad 20 let. Promořenost dospělé populace je dle některých autorů 60-80%.

  Neléčené nebo pozdě diagnostikované chlamydiové infekce mohou vyvolat komplikace 

( infekční nebo reaktivní artritidy , vzácně může vzniknout i akutní myokarditida ). V některých případech C.pneumoniae může byt původcem konjunktivitid ( záněty očních spojivek ), lumbosakrální meningoradikulitidy , infekční endokarditidy nebo i meningoencefalitidy.

  Používané laboratorní metody diagnostiky

  1.  Detekce rodově i druhově specifických protilátek:
  2. 1).  MIF ( mikroimunofluorescenční test, druhově specifický test )
  3. –     anti Chlamydia pneumoniae IgG, IgA, IgM
  4. –     anti Chlamydia trachomatis IgG, IgA, IgM
  5. –     anti Chlamydia psittaci IgG, IgA, IgM
  6. 2).

      ELISA test ( rodově specifický test )

  7. –     anti Chlamydia IgG, IgA, IgM
  8. Přímý průkaz Chlamydia pneumoniae ( CPN ) a Chlamydia trachomatis ( CTR ):
  9. 1).  Přímý průkaz  DNA Chlamydia trachomatis a Chlamydie pneumoniae
  10. 2).

      Detekce antigenů  CPN a CTR  imunofluorescenčním  testem ( IF test )

  11.   Průkaz DNA Chlamydia trachomatis metodou PCR ( Cobas Amplicor, Roche):
  12.  Vyšetřovací materiál:
Moč Do ster. nádobky 10-15 ml z prvního proudu ranní moči,  Skladování při 2-8°C, transport do 4 dnů.
Výtěry: konjunktivální Štětička se vloží do sterilní zkumavky s 1 ml PBS  Transport do lab. do 24 hodin 
endocervikální      (při 2-8 °C )
vaginální   event. skladovat při – 20°C.
uretrální
nasofaryngeální
Sperma Do ster.zkumavky 5-10 ml 2-8°C  do 24 hodin.
Výpotek Do ster.zkumavky 5-10 ml 2-8°C  do 24 hodin.
Sérum , plná krev (experim.) 3-10 ml nesrážlivé krve do ster. zkumavek Transport do lab . při norm.teplotě – do 24 hod. Event. skladovat při +4°C max. 48 hodin.

 Průkaz DNA Chlamydia pneumoniae metodou PCR ( neakreditovaná metoda ): Vyšetřovací materiál:

Krev Odebírá se 3-10 ml nesrážlivé krve do odběrových kontejnerů (např.Vacutainer nebo Sardstet) Transport do laboratoře při normální  teplotě , pokud možno do 24 hod. V případě nezbytnosti skladovat při 
+4 °C max.48 hod.
Ostatní tělní tekutiny:
– Sputum Odebírá se 1 ml do sterilních dobře uzavíratelných kontejnerů Transport do lab. při norm.teplotě do 24 hodin.
– BAL V případě nezbytnosti skladovat při +4°C max.5 dní, nebo při –20°C.
– Likvor
– Oční tekutina
– Plodová voda
Výtěry: Štětička se vloží do ster. zkumavky s 1 ml PBS Transport do lab. při 2-8°C ,pokud možno do 24 hodin, event. skladovat při –20°C.
– nazofaryngeální
– konjunktivální
Biopsie,autopsie Vzorek tkáně cca 0,5 cm3 se vloží do suchého ster. kontejneru. Transportuje se do lab. na ledu do 24 hod., nebo se mrazí na suchém ledu a transportuje zmražený při –20°C.
Jehlová biopsie nebo biopsie z endoskopu  se vkládá do sterilní zkumavky s 0,5 ml PBS  Transportuje se do lab. na ledu do 24 hodin.

 Diagnostika infekcí C.pneumoniae se opírá hlavně o sérologická vyšetření ( detekce rodově a druhově specifických testů ). Poznámka: Protilátky IgM ( bez současné pozitivity IgA a/nebo IgG ) jsou většinou považovány za přímoinfekci.

U některých dospělých osob mohou dlouhodobě přetrvávat IgM protilátky v rodově i druhově specifických testech ( často i s současnou pozitivitou IgA a IgG protilátek), příčinou může být dle některých autorů vysoká aktivita probíhající chronické infekce nebo intenzivní reinfekce, ale nelze vyloučit i nespecifitu.

  Přítomnost protilátek třídy IgG bez klinických příznaků je považována za sérologický obraz prodělané infekce .Důležitá je dynamika protilátkové tvorby – k jejímu zjištění je nutné vyšetření alespoň dvou sér: první na začátku onemocnění a druhý asi po 2 – 3 týdnech.

Eventuálně i třetí vzorek – rekonvalescentní za 4 – 6 týdnů od počátku onemocnění. V prvních 6 – 8 měsících věku života je třeba počítat s možnosti přítomnosti transplacetárně přenesených protilátek ( pouze IgG !).

Pro detekci antigenu C.pneumoniae se používá imunofluorescenční test ( používají se druhově specifické  monoklonální protilátky ).

Přímý průkaz DNA C.pneumoniae metodou PCR se používá prozatím spíš k výzkumným účelům.

U akutních infekcí , vyvolaných C.trachomatis metodou volby je přímý průkaz agens z klinického materiálu ( viz. tab.)

Průkaz protilátek proti druhově a rodově specifickým antigenům C. trachomatis je na místě u déletrvajících infekcí, zvláště při podezření na systémovou nebo ascendentní nákazu , při nepřítomností chlamydií v dolních urogenitálních cestách ( při použití přímých metod průkazu DNA C.trachomatis metodou PCR ).

Léčba chlamydiových infekci:

  •  Proti chlamydiím nejvyšší účinnost vykazují  :
  • 1.      tetracykliny                    
  • 2.      makrolidová ATB

3.      fluorované chinolony 2. a 3. generace

 U pacientů s prokázanou infekcí Ch.trachomatis je důležitá současná terapie všech sexuálních partnerů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector