Čištění brýlí ultrazvukem – vše o zdraví

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Že není pořízení kvalitních brýlí levná záležitost ví určitě každý, kdo nosí brýle z jakéhokoliv důvodu. Ať už se jedná o brýle dioptrické či pouze sluneční, je jejich pořízení poměrně významnou investicí a byla by škoda zničit si je špatnou péčí o ně. Pokud se, při čištění Vašich brýlí budete řídit těmito užitečnými radami, výrazně omezíte riziko jejich poškrábání či jiného poškození a zvýšíte tak jejich životnost na maximum.

7 Kroků správného čištění

1. Důkladně si umyjte a osušte ruce

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Před čištěním brýlí se ujistěte, že vaše ruce jsou bez nečistot, špíny, krémů a všeho, co by mohlo být přeneseno brýlové čočky. K mytí rukou používejte mýdlo a čistou utěrku, která nepouští vlákna.

2. Opláchněte si brýle jemným proudem vlažné vody z vodovodu

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Tím se odstraní prach a jiné nečistoty, které mohou při čištění poškrábat brýlové čočky. Vyhněte se horké vodě, která může poškodit některé povrchové úpravy.

3. Na každou čočku naneste malou kapku prostředku na mytí nádobí

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Většina prostředků na mytí nádobí je velmi koncentrovaná, proto používejte jen malé množství. Používejte pouze značky, které nezahrnují různé hydratační přípravky pro ochranu pokožky.

4. Jemně otírejte obě strany čoček a všechny části brýlové obruby po dobu několika sekund

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Ujistěte se, že čistíte každou část, včetně sedýlek na nose a koncovek stranic, které sedí za ušima. Dbejte také na vyčištění místa, kde brýlové čočky dosedají k obrubě. Tato linie bývá často místem, kde se hromadí prach, pot a mastnota pokožky.

5. Důkladně opláchněte obě strany brýlových čoček a obruby čistou, tekoucí vodou

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Nedostatečné opláchnutí bývá příčinou tvorby šmouh při následném čištění brýlových čoček suchou utěrkou.

6. Jemně protřepejte brýle, abyste odstranili co nejvíce vody z čoček

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Zkontrolujte čočky, zda jsou čisté.

7. Čočky i obrubu opatrně osušte čistým ručníkem nepouštějícím vlákna

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Použijte utěrku, která nebyla praná za použití aviváže (látky obsažené v aviváží mohou být opět zdrojem šmouh). Bavlněný ručník, který používáte k čištění jemného skleněného nádobí, je dobrou volbou. Ujistěte se, že ručník je dokonale čistý. Nečistoty ve vláknech ručníku mohou vaše čočky poškrábat a mastnota z nádobí či kosmetiky je opět umastí a způsobí nežádoucí šmouhy.

8. Znovu zkontrolujte brýlové čočky

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdravímikroutěrka na brýle

Pokud na nich nadále zůstanou nějaké šmouhy či jiné nečistoty, odstraňte je čistým hadříkem z mikrovlákna. Tyto hadříky, které nepouštějí chloupky, jsou k dispozici ve většině obchodů s brýlemi či fototechnikou.

Pro čištění vašich brýlí, které nejsou k dispozici, vyzkoušejte jednotlivě balené, předem navlhčené jednorázové čisticí ubrousky na jedno použití. Jsou určeny speciálně pro použití na brýlové čočky. Nepoužívejte žádné náhražky.

Čistící spreje a vlhčené utěrky

Pro případ, že například cestujete a nemáte zrovna k dispozici tekoucí vodu, saponát nebo mýdlo, existují různá náhradní řešení.

Jedním z nich jsou speciální vlhčené utěrky, na jedno použití, které seženete v očních optikách nebo v prodejnách s fototechnikou. Tyto ubrousky jsou na jedno použití a důrazně je doporučujeme používat opravdu pouze v nouzi a výjimečně.

sada na čištění brýlí

Před použitím těchto ubrousků doporučujeme fouknutím zbavit čočku mechanických nečistot, aby nedošlo k jejímu poškrábání.

Další možností jsou speciální čistící spreje, které lze, pokud není možnost tekoucí vody, použít v kombinaci s utěrkou z mikrovlákna. Obojí lze opět koupit v očních optikách a specializovaných prodejnách s fototechnikou.

Pokud mají Vaše brýlové čočky antireflexní úpravu, ujistěte se vždy, zda je příslušný čistící sprej či vlhčený ubrousek pro takovou úpravu schválen, v opačném případě by tuto vrstvu mohl poškodit.

Co opravdu, ale opravdu nedělejte s Vašimi brýlemi!

NEPOUŽÍVEJTE košili ani jinou tkaninu k čištění brýlí, zejména když jsou čočky suché. To může vaše čočky, s velkou pravděpodobností, poškrábat!

NEPOUŽÍVEJTE sliny k navlhčení a čištění brýlových čoček!

NEPOUŽÍVEJTE na čištění Vašich brýlí chemické prostředky pro domácnost, například ty, sloužící k umývání oken. Tyto prostředky obsahují látky, které mohou poškodit povrchové úpravy na brýlových čočkách, jako je antireflexní úprava, antistatická úprava a další.

NEPOUŽÍVEJTE k čištění brýlových čoček papírové ručníky, ubrousky nebo toaletní papír. Tyto materiály mohou brýlové čočky poškrábat nebo na nich zanechat spoustu papírových chloupků.

Jak odstranit škrábance z brýlí?

poškrábanou čočku opravit nelze

Ano, tuto otázku si lidé často kladou v případě, že jejich brýlové čočky už nějaký ten šrám utrpěli. Bohužel neexistuje žádný kouzelný lék na poškrábané čočky. Jakmile jsou vaše brýle poškrábané, jsou poškrábané.

Pokud jsou brýlové čočky poškrábané, doporučujeme jejich výměnu za nové. Škrábance mohou, kromě rušivých odrazů světla nepříznivě ovlivnit také jejich odolnost proti nárazu a v tomto případě již jde o Vaši bezpečnost.

Profesionální čištění v oční optice

ultrazvuková čistička na brýle

V kvalitní oční optice, jsou brýlové čočky vždy čištěny mokrou cestou, kterou jsme Vám podrobně popsali, navíc je ve většině případů k jejich čištění použito ultrazvukové technologie, která si poradí i s tou nejodolnější špínou na těžko přístupných místech.

Pokud jsou Vaše brýle čisté ale plastová sedýlka, která drží brýle na nose jsou zažloutlá a ztvrdlá, nechejte se je v odborné optice určitě vyměnit. Nejen, že Vaše brýle budou vypadat o mnoho lépe ale budou i lépe držet na nose.

Ochranné pouzdro na brýle

pouzdro ochrání brýle před poškozením

Že lze brýlové čočky snadno poškrábat již víme, proto se je snažte chránit co nejvíce a jakmile si je sundáte z nosu, ihned je uschovejte v ochranném pouzdře k tomu určeném. Nikdy je nepokládejte jen tak na stůl čočkami dolů. Pokud není jiná možnost nechejte je ležet vzhůru nohama z otevřenými stranicemi na místě, kde nehrozí jejich poškození.

Žádné brýle nevydrží navždy

Všechny brýlové čočky i ty nejlepší, se časem poškodí, ať už běžným používáním, vystavení okolnímu prostředí, tak chybnou manipulací či drobnými nehodami. Brýlové čočky mohou být co nejvíce odolné proti poškození běžnou manipulací a čištěním ale nikdy nebudou odolné proti špatnému zacházení.

 • Při jejich nákupu se zeptejte svého optika na co nejlepší povrchové úpravy, které dokáží ochránit brýlové čočky co možná nejvíce a prodloužit tak jejich životnost na maximum ale vždy za předpokladu správného zacházení s nimi.
 • Dodržování výše uvedených tipů je nejlepším způsobem, jak udržet vaše brýle čisté a bez poškrábání tak dlouho, jak je to jen možné.
 • autor článku: Pavel Macenauer

Ultrazvukové čističky

 • Kód Obrázek zboží Název zboží Cena
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 3000ml, CD-4830Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 3000ml, CD-4830 Ultrazvuková čistička profi 3000ml, vyčistí vše od povrchových nečistot a to jen pomocí…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 6000ml, CD-4860Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 6000ml, CD-4860 Ultrazvuková čistička profi 6000ml, vyčistí vše od povrchových nečistot a to jen pomocí…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 2500ml, CD-4821Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 2500ml, CD-4821 Ultrazvuková čistička, která vyčistí vše od povrchových nečistot a to jen pomocí vody a…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička JEKEN 5200A 750mlUltrazvuková čistička JEKEN 5200A 750ml Ultrazvuková čistička 5200A disponuje moderním designem, kapacitou nádoby 750ml, vylepšenou…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička JEKEN 5700A 750mlUltrazvuková čistička JEKEN 5700A 750ml Ultrazvuková čistička 5700A je vybavena dotykovým displejem a kapacitou nádoby 750 ml Ideální…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička JEKEN 7200A 2500mlUltrazvuková čistička JEKEN 7200A 2500ml Ultrazvuková čistička 7200A s kapacitou nádoby 2500 ml disponuje nastavitelnou teplotou,…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička VGT-800 0,6l 35Wvelikost vaničky 155x95x52mm, časový spínač 3min,ultrazvukový výkon 35W/42kHz celkové rozměry 200x140x125mm/1,1kg**Specifikace**Velikost…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička JEKEN 5600A 750mlUltrazvuková čistička JEKEN 5600A 750ml Ultrazvuková čistička 5600A disponuje kapacitou nádoby 750 ml, kompaktními rozměry a funkci DEGAS,…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička JEKEN 6200A 1400mlUltrazvuková čistička JEKEN 6200A 1400ml Ultrazvuková čistička 6200A nabízí vysokou kvalitu čištění, profesionální design, kompaktní…
 • Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 600ml, CD-4900Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 600ml, CD-4900 Ultrazvuková čistička CD 4900, vyčistí vše od povrchových nečistot a to jen pomocí vody a…
 • Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 1400ml, CD-4801Ultrazvuková čistička ULTRASONIC 1400ml, CD-4801 Ultrazvuková čistička, která vyčistí vše od povrchových nečistot a to jen pomocí vody a…
 • Dentální čistič pro zubní protézy a rovnátka Emag EM070, 0,5 lVyberte si vhodný koncentrát pro čištění šperků, lékařských přístrojů nebo pro součástky z dílny Vlastnosti: Ředí se v poměru…
 • Minivrtačka 12V / 10W 12000 otáček s příslušenstvím4x brusný kámen, 2x řezný kotouček, 5x vložka do sklíčidla 0,5-1,0-1,5-2,4-3,0mm, 4x vrták 0,8-3mm, spínaný zdroj 12V **kvalitní…
 • Ultrazvuková čistička Emag Emmi-12 HC, 1,2 l, 100 W, 200 x 100 x 65 mm…Hodí se především pro čištění v laboratořích, v praxi, v ateliérech a dílnách Čistí brýle, obroučky, řetízky, části zbraní atd…
 • Ultrazvuková čistička Emag Emmi-5P, 0,5 l, 50 W, 175 x 80 x 40 mm, ner…Šetrné čištění digitální techniky pro domov a laboratoř Moderní čištění ultrazvukem Čištění ultrazvukem je nejzákladnější…
 • Ultrazvuková čistička Emag EMMI 40HC, 4 l, 250 W, 300 x 155 x 100 mm, …Ultrazvuk vám umožní bez námahy nejlepší čištění materiálů všeho druhu Princip spočívá v tom, že zařízení využívá při…
 • Ultrazvuková čistička Emag EMMI 20HC, 2 l, 150 W, 230 x 115 x 75 mm, n…Ultrazvuk vám umožní bez námahy nejlepší čištění materiálů všeho druhu Princip spočívá v tom, že zařízení využívá při…
 • Ultrazvuková čistička VGT-1990QTD 9l 200W s ohřevem,digitálnídigitální časový spínač 1-99min,ultrazvukový výkon 200W/40kHz plynulá regulace teploty media 20-80st , top výkon 300W, paměť pro…
 • Ultrazvuková čistička VGT-2013QT 13l 300W s ohřevemmechanický časový spínač 1-30min,ultrazvukový výkon 300W/40kHz plynulá regulace teploty media 20-80st potenciometrem,nádrž…
 • Ultrazvuková čistička VGT-1860QT 6l 150W s ohřevemmechanický časový spínač 1-30min,ultrazvukový výkon 150W/40kHz plynulá regulace teploty media 20-80st , top výkon 300W,reg…
 • Ultrazvuková čistička Emag EMMI 30HC, 3 l, 200 W, 240 x 135 x 100 mm, …Ultrazvuk vám umožní bez námahy nejlepší čištění materiálů všeho druhu Princip spočívá v tom, že zařízení využívá při…
 • Ultrazvuková čistička VGT-2120QTD 20l 400W s ohřevemdigitální časový spínač 1-99min,ultrazvukový výkon 400W/40kHz, regulace teploty media 0-80st ,paměť pro nastavené hodnoty, nádrž…
 • Speciální kryt Emag, 3,0 l, s nádobkami 2 x 600 mlPříslušenství pro ultrazvukový čistič Parametry: Objem: 3 lVhodné pro: EMAG EMMI 30HC
 • Ultrazvuková čistička VGT-1860T 6l 150Wmechanický časový spínač 1-30min,ultrazvukový výkon 150W/40kHz, bez ohřevu media, nádrž 300x155x150mm(dxšxv) z nerezi/SUS304/,včetně…
Zajímavé:  Léky Na Bolest Kloubu?

Zobrazeno 124 (z 32 zboží)

Ultrazvuková čistička a ultrazvukové čištění

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Množství rozprášené vody Průtok vzduchu Výstup rozprášené vody Výkon Průměr kapiček Hmotnost Vnější rozměry Cena bez DPH Model kg/h m3/h mm W μm kg mm Kč
AT-10Z ≥3 170 110PVC 300 ≤10 20 600x330x485 31 000 Kč
AT-20Z ≥6 300 110PVC 600 ≤10 25 600x330x485 34 700 Kč
AT-30Z ≥9 480 2x110PVC 900 ≤10 32 670x410x485 38 400 Kč
AT-40Z ≥12 610 2x110PVC 1200 ≤10 36 670x410x485 42 000 Kč
AT-50Z ≥15 760 3x110PVC 1500 ≤10 53 750x550x520 49 900 Kč
AT-60Z ≥18 900 3x110PVC 1800 ≤10 55 750x550x520 57 700 Kč

Ultrazvukový zvlhčovač je přístroj, který zajistí zlepšení kvality vzduchu a efektivně se postará o ochranu vašeho zdraví.Jeho těleso obsahuje ultrazvukový rozprašovač, jenž se postará o tzv. zvlhčení vzduchu v místnosti, provozovně, hale atp.Ultrazvukové zvlhčovače se pyšní speciálním čidlem, jež přesně ví, kdy je potřeba vzduch v místnosti zvlhčit. Pokud si nastavíte automatickou regulaci, přístroj se aktivuje sám. V opačném případě, musíte ultrazvukový zvlhčovač spustit sami.

Využití ultrazvukového zvlhčovače:

 • Tiskařský, papírenský, textilní, elektrotechnický, plastikářský, gumárenský, tabákový a potravinářský průmysl
 • velíny, místnosti s informační technologií
 • lakovny
 • výroba vojenské a zábavní pyrotechniky
 • laboratoře, medicína, farmacie
 • klimatizace, chlazení a vytápění
 • skladování, umělecké galerie, depozitáře
 • skleníky, šlechtitelství
 • prostory pro chov skotu, prasat, drůbeže, terária

ULTRAZVUKOVÉ ČISTIČKY LABORATORY

Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

Proč ultrazvukovou čističku od nás – Ultrazvuku, s.r.o

 • Příznivé ceny
 • Nabízené modely jsou spolehlivé a dlouhodobě prověřené českým trhem
 • Garantujeme promptní záruční a pozáruční opravy
 • Jsme specialisti na ultrazvukové čištění
 • Jsme na trhu již více než 20 let
 • Poskytujeme i poradenství – konzultace vhodné technologie čištění (čistící roztoky, teplota, doba aplikace ultrazvuku)
 • Nabízíme čistící roztoky vhodné pro ultrazvukové čištění
 • Nabízíme i testy ultrazvukového čištění na zaslaných předmětech

Ultrazvuková čistička řady LABORATORY

 • jednoduché, přehledné mechanické ovládání
 • časovač
 • ohřev s termostatem
 • výpusť (od 6litrů včetně)
 • chlazení ventilátorem (od 6litrů včetně)
 • pracovní frekvence 40 kHz
 • nabízené objemy 1,3 litry až 28 litrů

Ultrazvuková čistička s nejširším použitím v laboratořích, autoservisech, optických, klenotnických, mechanických a elektrotechnických dílnách a servisech, medicíně, restauracích (čištění filtrů) a lehčích nekontinuálních výrobních provozech.

Model Laboratory1,3bez ohřevu Laboratory2bez ohřevu Laboratory3 Laboratory6 Laboratory9 Laboratory13 Laboratory20 Laboratory28 Technické údaje
Technická specifikace – řada LABORATORY laboratorní ultrazvukové vany
Vnější rozměry čističky(D׊×V) mm 180×160×200 180×165×220 270×170×220 330×180×310 330×270×310 355×330×310 530×330×310 530×330×360
Vnitřní rozměry vany (tanku) (D׊×V) mm 150×140×65 150×140×100 240×140×100 300×155×150 300×240×150 330×300×150 495×295×150 495×290×200
Materiál vany Nerezová ocel SUS304 Nerezová ocel SUS304 Nerezová ocel SUS304 Nerezová ocel SUS304 Nerezová ocel SUS304 Nerezová ocel SUS304 Nerezová ocel SUS304 Nerezová ocel SUS304
Objem vany (l) ≈1,3 ≈2 ≈3 ≈6 ≈9 ≈13 ≈20 ≈28
Ultrazvuková frekvence (kHz) 40 40 40 40 40 40 40 40
Výpustný ventil ne ne ne ano ano ano ano ano
Časovač 1-20minut + trvalý provoz 1-20minut + trvalý provoz 1-20minut + trvalý provoz 1-20minut + trvalý provoz 1-20minut + trvalý provoz 1-20minut + trvalý provoz 1-20minut + trvalý provoz 1-20minut + trvalý provoz
Výkon ohřevu (W) bez ohřevu bez ohřevu 100 300 300 400 500 500
Regulace ohřevu bez ohřevu bez ohřevu 20 – 80°C 20 – 80°C 20 – 80°C 20 – 80°C 20 – 80°C 20 – 80°C
Ultrazvukový výkon (Weff) 60 60 120 180 240 360 480 600
Víko + koš součástí čističky součástí čističky součástí čističky součástí čističky součástí čističky součástí čističky součástí čističky součástí čističky
Napájení 240V 50Hz 240V 50Hz 240V 50Hz 240V 50Hz 240V 50Hz 240V 50Hz 240V 50Hz 240V 50Hz
Ostatní ne ne ne ventilátor + držadla ventilátor + držadla ventilátor + držadla ventilátor + držadla ventilátor + držadla
Rozměry koše (mm) 140×120×75 140×120×75 220×130×75 270×140×115 275×220×90 320×285×110 465×270×110 465×265×125
Prodejní cenabez DPH 1 736 Kč 2 082 Kč 3 905 Kč 6 248 Kč 7 116 Kč 10 413 Kč 12 322 Kč 14 753 Kč
Prodejní cenas DPH 2 101 Kč 2 519 Kč 4 725 Kč 7 560 Kč 8 610 Kč 12 600 Kč 14 910 Kč 17 851 Kč

Tabulka technických specifikací v PDF

Ultrazvukové čištění

Ultrazvukové čištění a odmašťování je moderní, velice rychlý, efektivní, progresivní a šetrný způsob odstraňování organických i neorganických volně vázaných nečistot z povrchů.

Při provozu ultrazvukového zdroje vzniká jev zvaný ‚kavitace‘, při kterém se v čistícím médiu vytváří miliony mikroskopických bublinek, které vzápětí implodují a uvolněná energie strhává nečistoty z povrchu čištěného předmětu z jeho vnějších i vnitřních částí. Čištěné předměty se ultrazvukem mechanicky nepoškozují.

Ultrazvuková čistička spolehlivě vyčistí i členité povrchy. Proces čištění trvá od několika sekund do několika minut, vše v závislosti na míře, způsobu a druhu znečištění povrchu.

Čištění ultrazvukem se používá všude tam, kde je kladen velký důraz na finální čistotu.

Typické obory využití ultrazvukových čističek

 • optici a výrobci skla – čištění nebo odmašťování skla, čoček a optických soustav
 • automobilový průmysl – čištění vstřikovacích trysek, karburátorů, stříkacích pistolí, tlumičů, součástek motorů, plošných spojů, atd.
 • elektrotechnický průmysl – čištění součástek, plošných spojů, kontaktů atd.
 • strojírenský průmysl – čištění a odmašťování ložisek, ozubení, kloubů, filtrů, forem atd., jemná mechanika
 • galvanovny, keramický a sklářský průmysl – čistění povrchů před metalizací
 • dřevozpracující průmysl – čištění řezných nástrojů
 • lisovny plastů – čištění forem
 • servis – čištění počítačových součástek a dílů, filtrů do čističek vzduchu atd.
 • restaurace – čištění a odmašťování sifonů, čištění kouřových filtrů atd.
 • zdravotnictví a medicína – čištění protéz, implantátů, lékařských nástrojů

Více než 20 let na českém trhu

Firma ULTRAZVUK, s.r.o. byla založena v roce 1996.

ULTRAZVUK, s.r.o. se systematicky zabývá ultrazvukovými zařízeními. Stěžejním programem jsou ultrazvuková zařízení primárně určená na odmašťování a čištění pro mnoho odvětví průmyslu, služeb a zdravotnictví.

Úplnost sortimentu ultrazvukového čištění

ultrazvukového čištění můžeme nabídnout úplný sortiment:

  Čištění brýlí ultrazvukem - Vše o zdraví

 • Od malých domácích ultrazvukových čističek až po velké robotizované ultrazvukové automatické linky (těžiště naší nabídky), které můžeme doplnit i ostřikem.
 • Od frekvencí 20 kHz a 40 kHz pro běžné ultrazvukové čištění, přes frekvence 80 kHz a 120 kHz pro speciální čištění v optice a elektronice až po megahertzové ultrazvukové čističky pro nejsložitější a nejjemnější struktury. Rovněž nabízíme dvoufrekvenční ultrazvukové čističky (s možností přepínání frekvencí).
 • Od ultrazvukového čištění velkých tunových obrobků, až po aplikaci ultrazvuku v sofistikovaných laboratořích.
 • Od samostatných ultrazvukových generátorů a zářičů, až po kompletní čistící ultrazvuková zařízení přesně podle přání zákazníka včetně návrhu čistící technologie (čistící kapaliny a postupu čištění).
 • Ultrazvukové čištění v hořlavinách i ultrazvukové čističky s chlazením.
Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Suchý Kašel?

Další aplikace ultrazvuku

Můžeme nabídnout také:

 • Sonochemie: průmyslové kontinuální sonoreaktory pro urychlení a zkvalitnění chemických procesů.
 • Ultrazvukové homogenizátory: rozrušování tkání, buněk, bakterii, virů – extrakce relevantních komponent; vytvářeni emulzí z těžko mísitelných kapalin a vytváření nano emulzí: pro nanotechnologie, medicínu a chemii a biochemii.
 • Ultrazvukové zvlhčovače: pro zvlhčování, kontrolu vlhkosti a teploty a snížení prašnosti a omezení vlivu statické elektřiny ve výrobních a skladovacích halách; zlepšení pracovního prostředí a zabezpečení technologických podmínek některých výrob.
 • Ultrazvukové svařování: ultrazvukové sváření plastů a kovů a ultrazvukové řezání textilií a potravin.

Kompletní servis

Firma ULTRAZVUK, s.r.o. nabízí svým zákazníkům kompletní servis v oblasti aplikací ultrazvuku:

 • prodej výrobků včetně E-shopu
 • úplný záruční i pozáruční servis: opravu a údržbu zařízení
 • čistící roztoky
 • vypracování kompletní technologie čištění včetně návrhu parametrů ultrazvuku (frekvence, ultrazvukový výkon), teploty lázně, čistících kapalin, doby čištění a postupu čištění
 • návrh a konstrukci čistících linek včetně oplachu, sušení a konzervace
 • čištění na zakázku
 • zapůjčení ultrazvukových čističek
 • poradenská činnost

Technická kompetence a mezinárodní kontakty

 • naše produkty jsou založeny na dlouholetých zkušenostech pracovníků spojených s československým ultrazvukem
 • disponujeme motivovaným a zkušeným týmem vývojových, výrobních, servisních pracovníků i pracovníků v obchodním oddělení
 • dodáváme předním českým i mezinárodním firmám v České Republice a na Slovensku (viz reference)
 • exportujeme do evropských i mimo evropských zemí
 • Spolupracujeme s předními výrobci ultrazvukových zařízení v Evropě i ve světě Bandelin (Německo), ELMA (Německo), Polsonic (Polsko), Sonosys (Německo)

Novinky

14.10.2019 – PODĚKOVÁNÍ – Mezinárodní strojírenský veletrh

Vážení obchodní partneři, přijměte naše poděkování za Vaši návštěvu našeho stánku na letošním mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně – MSV 2019. V případě jakýchkoliv dotazů jsme Vám k dispozici na našich kontaktech, které naleznete v záložce ‚KONTAKT‘. Do budoucna se budeme těšit na vzájemnou spolupráci.

Princip čištění ultrazvukem

Klasické čištění, které je neodmyslitelnou součástí každého výrobního procesu, každé, manipulace s nástroji a materiálem v organizovaném procesu, se vykonává velmi pracně, málo efektivně, přičemž hygiena práce a bezpečnost práce jsou jen zřídkakdy na žádoucí úrovni. Tyto nevýhody do značné míry odstraňuje použití ultrazvuku při čištění.

Při použití ultrazvuku se čas čištění výrazně zkracuje. Dalšími efekty je výrazné zvýšení kvality čištění v porovnání s klasickými způsoby, odstranění namáhavé práce, možnost čištění otvorů v malých prostorech, slepých otvorů, tvarově složitých předmětů apod…

UZ čistící zařízení se skládá principiálně z čistící vany, UZ generátoru a měniče. Ultrazvukový měnič, napájený z generátoru transformuje vysokofrekvenční energii na akusticko mechanické kmity. Absorbční látky – tedy medium a čištěné díly v důsledku předmětné absorbce způsobují změnu ultrazvukové energie na tepelnou.

tím je vysvětleno zahřívání media při provozu. Vlivem změny teplot mezi čištěným předmětem a nečistotou dochází v místě jejich styku k částečnému oddělen, a tak se dostává čistící medium mezi stykové místa čištěného předmětu a nečistoty.

Vniknutím čistícího media mezi nečistotu a plochu čištěného předmětu se rozrušují postupně síly vážící tyto dvě části k sobě, až k úplnému oddělení. Vlivem podtlaku na místech s uvolněnou soudržností kapalinových molekul dochází k porušení celistvosti kapaliny, následkem toho je, že vznikají v čistícím mediu bubliny.

V následující půlperiodě přechází okamžitá hodnota střídavého tlaku v kapalině přes nulovou hodnotu do kladných hodnot, čímž se vzniklé bubliny uzavřou a stlačí.

Prudkým stlačením kulové bubliny vzniknou v jejím středu kulové vlny s vysokou mechanickou energií (několik tisíc atmosfér), které definitivně poruší vazbu mezi čištěným předmětem a nečistotou. Tento jev nazýváme kavitací. Kavitace ne vždy úplně oddělí nečistoty od čištěného předmětu.

Volba pracovní kapaliny – čistícího media je jedním z nejdůležitějších faktorů, který má vliv na ultrazvukové čištění. Čištění je v podstatě fyzikálně-chemický proces, který probíhá na rozhraní povrchu čištěného předmětu a kapaliny.

Kapalina rozpouští nečistoty, resp. s nimi reaguje. Kavitace, vznikající v ozářeném roztoku rozrušuje nečistoty, pomáhá k jejich odplavení v důsledku mísícího účinku ultrazvuku.

Použití kapaliny – volba čistícího media závisí od druhu nečistoty a materiálu čištěného předmětu.

 – mnoho čistících procesů je nejefektivnějších při vyšších teplotách, což u některých zařízení umožňuje přídavné topení

 – čistící chemické roztoky podporují kavitaci, snižují povrchové napětí vody, uvolňují a slučují oddělené nečistoty.

 – na rozdíl od jiných čistících metod snižuje spojení chemického prostředku a ultrazvuku délku čistícího procesu až o 90%. V závislosti na znečištění trvá proces několik minut.

CO JE TO ULTRAZVUK

Ultrazvuk je akustické vlnění o kmitočtu vyšším než 20 kHz. Pro čištění je nejrozšířenější používání kmitočtů v rozmezí 20 – 100 kHz.

PROČ ULTRAZVUK ČISTÍ

Má-li ultrazvuk dostatečnou intenzitu, vyvolává při průchodu kapalinou jev zvaný kavitace. Ta se projevuje intenzívním kmitáním částeček kapaliny a vznikem, a při opačné polaritě zánikem miniaturních bublinek.

V jejich nejbližším okolí dochází k prudkému nárůstu teploty, tlaku a zrychlení (udává se teplota několik tisíc °C a tlak řádu stovek MPa).

Tyto jevy velice agresívně narušují mechanickou vazbu nečistot na povrch čištěného předmětu a ve spojení s vhodným čistícím médiem dochází k jejich odplavování. To je, velice zjednodušeně, princip čištění ultrazvukem.

PROČ ČISTIT ULTRAZVUKEM

Čištění pomocí ultrazvuku má celou řadu výhod. Zejména je to rychlost čistícího procesu, neboť potřebná doba se zkracuje na jednotky, maximálně desítky minut. Kvalita čištění je při správně zvoleném čistícím médiu vynikající.

Pro ultrazvuk neexistují nepřístupná místa, stejně dobře vyčistí tvarově složitý předmět i slepý otvor. Díky zákonitostem šíření ultrazvuku v kapalinách je možné čistit předměty jinými technologiemi čistitelné jen velice obtížně, případně vůbec.

Odpadá také namáhavá a nepříjemná manuální práce, zbývá pouze vložení čištěného předmětu do ultrazvukové vany a po ukončení procesu jeho vyjmutí. Vlastní ultrazvukové čištění je energeticky poměrně nenáročné, největší část energie se spotřebuje na ohřev lázně.

S vyjímkou úzce specifických oborů se dnes používají netoxická, nehořlavá, biologicky odbouratelná čistící média na bázi vodných roztoků moderních čistících prostředků. Čistící proces je možno kombinovat i s odmašťováním, případně s dezinfekcí.

CO JE TŘEBA K ČIŠTĚNÍ ULTRAZVUKEM

Ultrazvuková čistící sada se skládá z ultrazvukového generátoru, ultrazvukových měničů – zářičů a čistící vany. Měniče mohou být umístěny na vnějších stěnách či dně vany nebo se řeší jako ponorné.

Vlastní vana je zhotovena v naprosté většině případů ze speciální nerezové oceli, neboť musí odolávat jak účinkům ultrazvuku, tak čistícího média a při určité kombinaci média a čištěných kovů je zatěžována i elektrochemickými jevy.

V případě použití méně kvalitní nerezové oceli je nutné opatřit vnitřek vany vrstvou tvrdého chromu. Podle provedení se ultrazvukové myčky dělí na dvě kategorie:

Kompaktní – čistící nádoby se zabudovaným generátorem. Většinou se vyrábějí do objemu 50 litrů, bývají přenosné a používají se jako univerzální pro různá čistící média i účely.

S odděleným generátorem. Mívají větší objem než kompaktní, jsou řešeny spíše jednoúčelově a často bývají součástí dalšího zařízení. K napájení jejich zářičů může být použito i více ultrazvukových generátorů.

CO OVLIVŇUJE ČISTÍCÍ PROCES

Objem čistící vany. Je třeba jej volit takový, aby čištěné předměty byly dokonale ponořené. Pro efektivní využití účinků ultrazvuku nesmí hmotnost čištěného předmětu (předmětů) přesáhnout polovinu hmotnosti čistící lázně. V opačném případě nelze zaručit kvalitu a dobu čištění.

Výkon ultrazvukového generátoru. S objemem vany úzce souvisí potřebný výkon generátoru.

Závislost mezi objemem a potřebným výkonem na jednotku objemu (Watt/litr) není úměrná, se stoupajícím objemem se potřebný výkon na jednotku objemu snižuje, ovšem nelineárně.

V extrémních případech, jako je například čištění rozměrných a těžkých monobloků nebo nedodržení předchozího bodu, však může být potřebný výkon vyšší.

Teplota lázně. Další veličina, mající vliv na dobu a kvalitu čištění.  Vyplývá z něho, že maximální efekt ultrazvukového čištění je v rozmezí 50-60°C (uvažujeme médium na bázi vody).

Při vyšší teplotě sice stoupá čistící schopnost většiny používaných chemických přípravků, ale účinnost ultrazvuku rapidně klesá a dochází ke značnému tepelnému namáhání zářičů.

Zajímavé:  Klasifikace Ublížení Na Zdraví?

Proto se jako horní hranice pro efektivní čištění ultrazvukem uvažuje teplota 70°C, ale pro většinu aplikací je i ta zbytečná.

Kmitočet ultrazvuku.

Obecně platí, že nižší kmitočet má vyšší erozívní účinky a je méně absorbován čistícím médiem i předměty a proto je vhodnější pro čištění objemnějších a těžších předmětů a pro odstraňování většího znečištění.

Oproti tomu ultrazvuk vyšších kmitočtů má lepší schopnost pronikat i do nejmenších otvorů a spár. Proto bývá volba pracovního kmitočtu ultrazvukové čističky mnohdy určitým kompromisem.

Odplyněná voda. Pokud napustíte čistící vanu vodou z vodovodního řadu či jiného zdroje, obsahuje relativně velké množství rozpuštěných plynů, především vzduchu. Protože plyn je, na rozdíl od kapalin, stlačitalný, po přivedení ultrazvuku začne pružit a tím do značné míry potlačí vznik kavitačních účinků.

Proto je třeba pro čištění používat odplyněnou vodu. Tu je možné získat buď pouhým odstátím, což bývá zdlouhavé, a nebo chodem zařízení naprázdno, bez čištěných předmětů, po dobu desítek minut.

Některé ultrazvukové generátory mají proto zvláštní pracovní režim, označovaný jako odplynění, ve kterém pomocí periodicky se opakujících pulzů vytěsňují z čistícího média vzduch a další plyny.

UPLATNĚNÍ ČIŠTĚNÍ ULTRAZVUKEM

Ultrazvukem lze čistit téměř vše v nejrůznějších oborech lidské činnosti, příkladem může být:

 • Strojírenská výroba – hrubé, mezioperační a finální čištění, odmašťování, odstraňování brusiva atd.
 • Elektronika – mytí osazených desek plošných spojů
 • Sklárny – odstraňování skelného prachu z broušeného skla, finální čištění a leštění výrobků před expedicí
 • Lisovny plastických hmot a pryže – čištění lisovacích forem
 • Autoservisy a opravárenské dílny – čištění ložisek, převodovek, částí motorů, startérů, alternátorů
 • Potravinářský průmysl – mytí lahví, forem, nádob, plastových přepravek, možnost kombinace s dezinfekcí
 • Optika – čištění optických skel a brýlí
 • Zlatnictví a klenotnictví – čištění veškerých šperků a bižuterie
 • Galvanovny – čištění a odmašťování dílů před pokovením
 • Lihovarnictví – čištění a umělé stárnutí destilátů
 • Tiskárny – mytí rastrových válců, fólií

Čištění ultrazvukem se používá všude tam, kde je kladen velký důraz na finální čistotu a jedná se v současné době o jedno z nejefektivnějších a nejšetrnějších zařízení k čištění a odmašťování.

Domácnosti

Využití v domácnosti je velmi široké. Brýle, nůžky,hřebeny, šperky, mince, CD,DVD, nářadí, zubní protézy, čištění složitých součástek, sklo, porcelán, plasty,rovnátka, starožitnosti,….

Kanceláře

Více než 36% nás nosí brýle a stěžuje si na komplikace s jejich čištěním. Problémy s umaštěnými zašpiněnými brýlemi vám odpadnou použitím ultrazvukové čističky, vyvinuté právě za tím účelem. Kvalitně vyčištěné brýle by neměly být výsledkem pouze složité návštěvy u optika. Dále je možné ji použít na čištění rýsovacích potřeb, mincí, per,CD, DVD, atp.

Kadeřnictví, kosmetické ústavy

Ultrazvukové čističky dokonale vyčistí nůžky, pilníky, hřebeny, kartáče, pinzety, vašim zákazníkům můžete nabídnout dokonalé vyčištění a odmaštění brýlí, šperků, náramků, řetízků. Čistí se i skleněné a porcelánové misky, či zanešené trysky rozprašovačů. Při výběru je třeba vycházet pouze z rozměru vaničky, nebo požádejte o konzultaci našeho obchodníka. Přijedeme, předvedeme.

Nemocniční zařízení

Intenzivní mytí chirurgických a lékařských nástrojů, mikroinstrumentů, endoskopů a dalších chirurgických nástrojů, sítek apod. před sterilizací.

 • POUZE ČISTÉ INSTRUMENTARIUM LZE DOSTATEČNĚ BEZPEČNĚ STERILIZOVAT!
 • Zubní ordinace
 • POUZE ČISTÉ INSTRUMENTARIUM LZE DOSTATEČNĚ BEZPEČNĚ STERILIZOVAT!

Ultrazvukové čističky dokonale vyčistí veškeré nástroje, používané v zubních ordinacích, navíc se používají k čištění zubních protéz, můstků, rovnátek….

Při výběru je třeba vycházet z požadavku na rozměr čistící vaničky. Naši obchodníci vám s výběrem velmi rádi pomohou.

Ochrana životního prostředí je zabezpečena dle platných zákonů v ČR.

Autoservisy

Ultrazvukové čističky ulehčí veškeré ruční čistící a odmašťovací práce. Trysky, svíčky, sítka, pružiny, spojovací materiály, lanka,. Veškeré čištění je možné provádět pomocí ultrazvuku.

Čištění je navíc výhodné tím, že nehrozí žádné mechanické poškození výrobku (tyto čističky dodáváme i výrobcům zbraní, kde jsou požadavky na výsledný efekt velmi náročné). Žádný složitý tvar není pro ultrazvuk překážkou.

Při výběru přístroje je nezbytné vycházet z požadavku na velikost vaničky, tedy předmětů, které budete čistit.. Tomu potom přizpůsobíme naší nabídku. Kontaktujte nás. Náš obchodník vám s výběrem poradí.

Čištění CD a DVD

Ultrazvukové čištění CD a DVD je ne téměř, ale zcela dokonalé. Nehrozí žádné nebezpečí mechanického poškození.

Tam kde je pohyb dat na těchto médiích hodně frekventovaný dochází dotykem a pohybem v každém prostředí zákonitě ke znečištění těchto nosičů, které může mít za následek a chyby v načítání dat.

Při výběru ultrazvukové čističky je třeba vcházet z rozměru vaničky. Samozřejmě že čistit se dá najednou několik nosičů. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Počítačové firmy

Kromě dokonalého čištění CD a DVD, jsou ultrazvukové čističky použitelné k čištění tištěných spojů, drobných kovových či plastových, tvarově složitých součástí. Nehrozí žádné mechanické poškození. Při výběru čističky je třeba vycházet z rozměru součástí, které požadujete čistit. Výrobci nabízejí velmi širokou škálu rozměrů čistící vaničky. Rádi vám s výběrem výrobku pomůžeme.

Zlatnictví, hodinářství

Dokonalé čištění bez hrozby mechanického poškození. Žádné složité tvary, či těžce dostupné povrchy nejsou pro ultrazvuk problémem. Čistí i mikronástroje, pinzety… (Dodáváme tato zařízení pro čištění i mikrochirurgických nástrojů). Při výběru je třeba vycházet z požadavku na velikost vaničky. Náš obchodník vám velmi rád s výběrem pomůže. Doporučené výrobky: Emmi ecco, Emmi 5, Elmasonic.

Hotely

Při zvyšování komfortu pro hosty hotelu, je často nabízena možnost využít ultrazvukovou čističku k vyčištění brýlí, šperků, náramků, .Více než 36% nás nosí brýle a jistě této možnosti využije i personál hotelu.

Servis jízdních kol

Ultrazvukové čističky lze použít k čištění silně znečištěných kovových, či plastových dílů,včetně jejich odmaštění. Řetězy, ložiska, osičky……to vše bez mechanického poškození ultrazvuk vyčistí. (tyto čističky dodáváme i výrobcům zbraní, kde jsou požadavky na výsledný efekt velmi náročné). Při výběru je třeba vycházet z požadavku na rozměr vaničky, tedy velikosti čištěných předmětů.

Zbraně, střelnice

Ultrazvukové čističky v kombinaci se speciálním konzervačním koncentrátem vyčistí každý složitý povrch, bez nebezpečí jakéhokoliv mechanického poškození. Čistí, nejen kovové díly, ale i plastové součásti. K čištění zbraní jsou velmi výhodné. Při výběru je třeba vycházet z požadovaného rozměru vaničky. Při výběru vám velmi rádi pomůžeme.

Potápěči

Využití ultrazvukového čištění k dokonalému odstranění nečistot hlavně u ventilů dýchacích přístrojů. Při výběru je třeba vycházet z požadavku na velikost vaničky. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Domovy důchodců

Využití ultrazvukového čištění je velmi široké. V domovech důchodců a pečovatelských domech hlavně k čištění zubních protéz, nůžek, pinzet, pilníků,..a dalších instrumentů, včetně využití k čištění brýlí. Při výběru je třeba vycházet z požadavku na rozměr vaničky a tedy čištěných předmětů. S výběrem vám velmi rádi pomohou naši obchodníci.

Zámečniství, instalatérství

Ultrazvuk dokonale vyčistí zanesená sítka, sifony, části ventilů, včetně možnosti odmaštění. Všechny kovové a plastové díly složitých tvarů, bez nebezpečí mechanického poškození. Spojovací materiál, zanešená šroubení. Používá se k podobným procesům i při čištění autodílů, zbraní, …..

Při výběru je třeba vycházet z požadavku na velikost čistící vaničky, tedy předmětů, které požadujete čistit. Naši obchodníci vám velmi rádi s výběrem pomohou.

Foto, kino

Foto, kino… Naši obchodníci vám velmi rádi s výběrem pomohou.

Lihovarnictvíí

Ultrazvuková čistička (UZ) pomáhá čerstvě vypálenému destilátu k odplynění ihned v pálenici přímo kosmickou rychlostí. ‚V ultrazvukové vaničce zestárne slivovice během 12 minut na desetiletou slečnu‘.

UZ čistička odplyní čerstvě vypálený destilát a umožní její konzumaci ihned po vypálení, aniž by obsahovala nežádoucí plyny vniklé při pálení. Odplynění probíhá v nerezové ultrazvukové vaničce, do které se destilát nalije a ultrazvuk ho rozkmitá frekvencí 40kHz a zbaví nežádoucích plynů.

Po ukončení 12-ti minutového ‚čištění‘ se destilát stáčí pomocí výpustného kohoutu přímo do nádob. Takto upravený destilát se už nemusí (ale může) nechávat odvětrávat.

Ultrazvuk se dnes stává již standardním vybavením pálenic a mnoho zákazníků – pěstitelů bere tuto službu jako standard, za který si rádi připlatí.

a v mnoha dalších oborech ……………..

V případě, že uvažujete o ultrazvukové čističce, nejste si jisti jaký model by byl pro vás nejvhodnější, neváhejte nás kontaktovat a náš obchodní zástupce vám s výběrem rád poradí.

Základní kritéria pro výběr :-vytížení čističky-objem vany-volba frekvence ultrazvuku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector