Co na bolest v krku v těhotenství – vše o zdraví

V těhotenství (potažmo i v období kojení) by ženy více než kdy jindy měly dbát na to, aby byly zdravé a zdravým životním stylem a opatrností předcházely nemocem.

Pokud však k nějakému onemocnění dojde, je potřeba vědět, že léky a doplňky stravy, které žena užívala před těhotenstvím, nemusí být v těhotenství vhodné.

Nejjednodušším způsobem je poradit se se svým lékárníkem, případně zavolat svému praktickému lékaři nebo gynekologovi.

Co na bolest v krku v těhotenství - Vše o zdraví

Mnoho situací ovšem nevyžaduje lékařský dohled a proto je dobré, aby těhotná žena měla v domácí lékárničce několik léčiv, které jí pomohou období nemoci překonat.

Nachlazení v těhotenství

Nejběžnějším problémem v těhotenství je nachlazení. Těhotná žena ho pozná podle bolesti svalů a kloubů, případně hlavy. Může se objevit zvýšená teplota, kašel, rýma, bolest v krku, ztráta hlasu.

Nejlepším lékem je v tomto případě odpočinek a klid, teplo a dostatek tekutin.

V rámci pitného režimu je vhodné užívat bylinkové čaje. Ale i tady je na místě opatrnost. Pro těhotnou ženu nejsou některé bylinné čaje vhodné, např. průduškové směsi a směsi při nachlazení.

Je lepší obrátit pozornost na směsi bylin určené přímo těhotným ženám nebo jednodruhové byliny, např.

heřmánek, máta (druh zakoupený v lékárně je bezpečný), jitrocel, meduňka, lípa, bez černý, fenykl, měsíček.

I v tomto případě ale platí všeho s mírou – postačí 2 šálky za den. Zbytek tekutin je vhodné dodat neperlivou vodou příp. slabým černým čajem nebo naředěným džusem.

Bolest, horečka v těhotenství

Na velké bolesti (i v případě migrény) v těhotenství i v období kojení lze bezpečně užívat paracetamol (běžně známý Paralen) a to v dávce 10-15 mg/kg. Pro těhotnou ženu vážící 60 až 70 kilogramů je jednotlivá účinná dávka 1,5 tablety 500 mg paracetamolu, pro ženu se 71 až 100 kilogramy jsou účinné 2 tablety 500 mg paracetamolu.

Maximální denní dávka pro těhotnou ženu se uvádí 3000 mg s tím, že mezi jednotlivými dávkami by měl být odstup alespoň 4 hodiny. Zvýšená teplota by v období těhotenství neměla přesáhnout 38 °C, takže pokud se teplota blíží k této hranici, je vhodné podat paracetamol a dále s tím pokračovat jen v případě potřeby. Pokud by se teplotu nepodařilo snížit do 2 dnů, je vhodné vyhledat lékaře.

Co na bolest v krku v těhotenství - Vše o zdravíKašel v těhotenství

Na kašel v těhotenství existuje jen pár možností – jitrocelový sirup, případně po ukončeném 1. trimestru i léčivé přípravky na vykašlávání s ambroxolem (léková forma bez alkoholu např. Mucosolvan sirup či tablety). Samozřejmostí by měl být dostatek tekutin (tzn. 2 až 3 litry/den).

Bolest v krku v těhotenství

Bolest v krku v těhotenství lze řešit kloktáním (Vincentka v láhvi) a pastilkami, které jsou v těhotenství bezpečné – Vincentka pastilky, Septisan. Na doporučení lékaře lze užít také pastilky Septofort. Velmi dobře na zánět sliznice krku působí kloktání slaného roztoku či přímo kloktadla složeného ze 4 solí zakoupeného v lékárně.

Rýma v těhotenství

Na postižení hlasivek v těhotenství je opět vhodné kloktat Vincentku či užívat vincentkové pastilky.

Rýmu a ucpaný nos lze v těhotenství bezpečně řešit mořskou vodou – roztok může být isotonický (dezinfikuje sliznici, např. Vincentka) i hypertonický (uvolňuje ucpaný nos, např. Vicks mořská voda, Quixx). Další možností jsou olejové kapky Pinosol s léčivými silicemi.

Opar na rtu v těhotenství

S nachlazením souvisí i výskyt oparu. Pokud se jedná o opar na rtu, může na něj těhotná ihned po výsevubez obav použít Tea tree oil a potírat několikrát denně. Další možností jsou hydrogelové náplasti na opary (např. Compeed), které urychlují hojení a zamezují rozšiřování oparu. Po poradě s lékařem lze použít krémy s obsahem acycloviru (např. Herpesin, Zovirax).

Střevní chřipka v těhotenství

V období těhotenství se může žena setkat s příznaky tzv. střevní chřipky, mezi které patří průjem, zvracení, únava, zvýšená teplota. Průběh při zaléčení je většinou velmi rychlý (1 až 2 dny). Základem je dostatek tekutin, dieta a odpočinek.

Pokud těhotná nedokáže nic pozřít, aniž by nezvracela, den půstu jí ani miminku neuškodí. Důležité je především po troškách doplňovat tekutiny – žaludek některým těhotným zklidňuje po lžičkách popíjená vychlazená Coca Cola nebo černý čaj oslazený cukrem.

Druhý a třetí den lze pomalu začít s potravinami, jako jsou piškoty, rohlíky, banány, suchary příp. suchá rýže, dušená mrkev a libové kuřecí maso. Léčit průjem v těhotenství lze přípravky s obsahem diosmektitu (např. Smecta) nebo živočišného uhlí.

Na zvýšenou teplotu lze použít paracetamol (Paralen), jak je již zmíněno výše.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna SFINX, Brno

Jak řešit nachlazení a chřipku v těhotenství?

Chřipka a nachlazení se bohužel v tomto období nemusí vyhnout ani nastávajícím maminkám. Samotné zvýšení teploty nad 38°C již může mít škodlivé účinky na plod.

Rýmu může zkomplikovat zánět vedlejších nosních dutin, který se ve většině případů musí léčit antibiotiky. Kašel, zejména dlouhotrvající a dráždivý, je pro organismus matky velice vyčerpávající.

Jaké přípravky jsou vhodné pro těhotné ženy?

Co na bolest v krku v těhotenství - Vše o zdraví

Chřipka v těhotenství a její léčba se nijak výrazně neliší od klasické léčby. Důležité je odpočívat, nejlépe v posteli, a vyvarovat se jakékoliv zvýšené námahy. Pokud se příznaky chřipky začnou zhoršovat a nepomáhá ani čaj a odpočinek, doporučuje se konzultovat možnou léčbu v lékárně. Pokud ani posilování imunity nevede ke zlepšení, je již potřeba navštívit lékaře.

Posílení imunity

Imunitu můžete posílit užíváním vitaminu C. Je ale nutné dávat si pozor na přípravky, které obsahují příliš vysoké množství tohoto vitamínu. Denní dávka by u těhotné neměla přesáhnot 500 mg.

Stejně tak se nedoporučuje brát v tomto období kombinace více vitamínů či multivitamínové přípravky, které nejsou určeny přímo k užívání v době těhotenství. Neměly by se také používat ve vodě rozpustné formy vitamínů (tzv. šumivé tablety), jelikož mohou u citlivějších žen vyvolat žaludeční obtíže.

Vhodnější jsou naopak tablety s prodlouženým uvolňováním, které stačí užívat jen jednou denně.

Léčba nachlazení

K léčbě nachlazení se používají přípravky obsahující echinaceu. Tato bylinka je bezpečná pro užívání, lze ji najít v mnoha lékových formách. Vždy je vhodnější zvolit sirup než kapky. Ale pozor, tato bylina by se neměla používat déle než 8 týdnů.

Léčba kašle

Dalším příznakem, který doprovází nachlazení, je kašel. Jedná se o obranný reflex, který slouží k udržování průchodnosti dýchacích cest. Vzniká podrážděním v dýchacích cestách. Suchý dráždivý kašel ale může velmi znepříjemnit nejen spánek.

Kašel může být suchý (bez vykašlávání), nebo vlhký (s vykašláváním hlenu). K tlumení suchého kašle se používají tzv. antitusika. Jako jediné bezpečné antitusikum v těhotenství byl shledán dextromethorfan.

Ke zlepšení odkašlávání se používají různé typy expektorancií (léky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho odstraňování z dýchacích cest).

Jako expektorancia lze použít po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem různé typy průduškových čajových směsí nebo bylinné sirupy obsahující jitrocel, mateřídoušku či lípu.

Ovšem pozor, ne všechny čajové směsi a byliny jsou vhodné pro užívání v těhotenství.

Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantou léčby podávání acetylcysteinu. Na doporučení lékaře lze po omezenou dobu užívat také přípravky obsahující bromhexin. Naopak guajfenesin se nesmí používat v prvním trimestru, ale nedoporučuje se ani v dalších obdobích těhotenství.

Zajímavé:  Co na bolest hlavy v těhotenství - vše o zdraví

V kapkách i sirupech je potřeba dbát na to, aby neobsahovaly pomocnou látku propylenglykol, který je sám o sobě škodlivý pro plod. Dále potom sledujeme obsah alkoholu, jenž může být v některých přípravcích obsažen ve vysokém množství. Nejbezpečnější alternativou stále zůstávají homeopatické sirupy.

Bolest v krku

Bolest v krku bývá častým příznakem nachlazení, ale také angín a zánětů dýchacích cest. Jak postupovat v léčbě během těhotenství? Těhotná žena by měla vyhledat lékaře v případě, pokud bolesti trvají déle než pět dní. Také při obtížném a namáhavém dýchání a polykání. Tyto bolesti léčíme přípravky ve formě tablet, které se rozpouštějí v ústech, dále spreje a kloktadla.

Na bolesti v krku často doporučovaná šalvěj se v době těhotenství nesmí užívat! V těhotenství se nesmí používat také přípravky obsahující jod.

Lépe je vyhýbat se přípravkům obsahující lokální anestetikum, které znecitlivují a používají se k tlumení silnějších bolestí v krku. V těhotenství lze doporučit přípravky s látkou tridecanamin adipát či chlorhexidin.

Vhodný, a u silnějších bolestí často používaný, je fusafungin, který působí také pouze lokálně. Z kloktadel lze doporučit heřmánkový čaj nebo tinkturu z heřmánku, dále Vincentku, která je nyní dostupná i ve formě tablet.

Důležité rady na závěr

Při léčbě nachlazení a chřipky je vždy nezbytný dostatečný příjem tekutin! Pijte čaj s medem, který sám o sobě obsahuje velké množství vitaminů a minerálů.

Je třeba také upozornit, že názor, že vše rostlinné a přírodní je bezpečné, není úplně pravdivý. Hodně dostupných léčivých rostlin může ovlivnit dělohu a podávané ve vyšších dávkách mohou vyvolat i potrat. Proto by se těhotná pacientka měla poradit s lékárníkem i při výběru čajové směsi (např. průduškové nebo proti kašli).

10 tipů, jak v těhotenství vyzrát nad nachlazením

V těhotenství nemyslíte už jen na sebe, ale musíte chránit i zdraví vašeho dítěte. Dbejte na následující rady a užijte si těhotenství bez zbytečných starostí.

1.     Nepodceňujte prevenci

Prevence je základ. Jezte vyváženě, do jídelníčku zařaďte především zeleninu a ovoce a nepodceňujte vhodné oblečení.

2.     Hodně pijte

Tekutiny pijte po menších dávkách, ale po celý den. Při nachlazení jsou vhodné zejména slabé čaje.

Zázvorový čaj je skvělou volbou pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky, v začátku těhotenství působí i proti ranním nevolnostem.

Užívání zázvoru v těhotenství proti nevolnostem nebo zvracení není pro plod nebezpečné, pokud žena dodržuje doporučené dávkování. Denní dávka by neměla překročit více než 1 gram sušeného nebo 4 gramy čerstvého zázvoru. Zázvor totiž způsobuje nadměrné prokrvování, které by mohlo vést k předčasnému porodu. Ve vyšším stupni těhotenství se o jeho užívání poraďte s lékařem.

3.     Odpočívejte

Těhotenství je už samo o sobě namáhavé. V kombinaci s nachlazením o to více. Dopřejte si proto dostatek odpočinku.

4.     Buďte v pohodě

Možná vám to připadá banální, ale psychická pohoda dokáže divy. Když cítíte, že na vás jde nachlazení a máte strach o miminko, snažte se nestresovat a nemyslete na nejhorší. Stres může způsobit více škody než obyčejné nachlazení.

5.     Doplňte vitamín C

Vitamín C napomáhá normální funkci imunitního systému a funguje jako účinná vzpruha v období nadměrného stresu. Velký obsah vitamínu C najdete v šípku, červené paprice, zelí, brokolici i kiwi.

Nebo můžete sáhnout po doplňcích stravy: pastilky Tantum Natura pomáhají proti chrapotu i škrábání v krku a jsou vhodné pro těhotné i kojící ženy.

Přečtěte si, jaké jsou největší mýty o vitamínu C.

6.     Vyhýbejte se přeplněným místům

Kde je hodně lidí, je i hodně bakterií a virů. Omezte proto návštěvy míst, která se hemží lidmi jako například veřejnou dopravu, nákupní centra nebo kina.

7.     Pozor na rizikové faktory nachlazení

Nachlazení vás může potrápit i v létě, jak jsme psali v tomto článku. Může za to často klimatizace. A to nejen kvůli proudění chladného vzduchu, ale také kvůli bakteriím, které se v nich vyskytují. Také velké teplotní výkyvy mají na letní nachlazení značný vliv.

8.     S bylinkami opatrně

Názory na některé bylinky v těhotenství se různí. Bez obav si můžete dopřát mateřídoušku, mátu, lípu nebo třeba jitrocel. Vyhýbejte se však nadměrné konzumaci jednoho druhu bylinky a raději je střídejte.

9.     Myjte si ruce

Důležitost mytí rukou vám jistě zdůrazňovaly už učitelky v mateřské školce. Obzvlášť po pobytech na veřejných místech si ruce umyjte důkladně mýdlem a teplou vodou. Mějte stále při ruce i dezinfekci a vlhčené ubrousky.

10.Ptejte se

Pokud si nejste jistá s léčbou nebo máte jakékoliv obavy nejen o vaše zdraví, ale i o zdraví vašeho miminka, nebojte se obrátit na lékaře.

Chřipka v těhotenství ohrožuje i zdraví miminka. Které léky můžete užívat?

  • Nachlazení a chřipka v těhotenství patří mezi zdravotní komplikace, se kterými se alespoň jednou setká téměř každá nastávající maminka.
  • Chřipka v začátku těhotenství může ohrozit vývoj plodu, zvyšuje riziko různých malformací a v některých případech může způsobit také předčasný porod nebo samovolný potrat.
  • Mezi typické příznaky chřipky a nachlazení patří kašel, rýma, škrábání v krku, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota nebo také únava a celková slabost.
  • Nastávající maminky by se nikdy neměly snažit chřipku přechodit nebo ji vyřešit pomocí samoléčby. Některé přípravky, bylinné směsi i vitamíny mohou být pro těhotné ženy i jejich plod totiž nebezpečné.
  • Pokud těhotná žena onemocní nachlazením či chřipkou, svůj stav by měla konzultovat s lékařem. Důležitý je klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin i vhodných vitamínů.
  • V období těhotenství se většina běžných léků na chřipku nedoporučuje (například léky s obsahem ibuprofenu) nebo je jejich konzumace omezená. Každé užívání léků je proto nutné konzultovat s lékařem.
  • V průběhu prvního a druhého trimestru mohou těhotné ženy užívat léky s účinnou látkou paracetamol a kyselinou acetylsalicylovou, během třetího trimestru však pouze léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol).
  • V současné době je možné očkovat proti chřipce ve všech trimestrech. Někteří lékaři jsou velkými zastánci tohoto kroku, jiní však očkování v průběhu těhotenství nedoporučují.

Nachlazení a chřipka v těhotenství patří mezi zdravotní komplikace, se kterými se alespoň jednou setká téměř každá nastávající maminka. Většina léků na rýmu, kašel i bolest v krku je však těhotným ženám zapovězena, protože by mohly ohrozit vývoj plodu nebo dokonce způsobit i předčasný porod či potrat. Jak si tedy s tímto onemocněním poradit?

Těhotenství a chřipka

Chřipka je virové onemocnění, které se šíří prostřednictvím drobných kapének, jež se do vzduchu dostanou nejčastěji při kašlání, kýchání nebo smrkání.

Toto onemocnění je především v průběhu chladnějších měsíců velice běžné a samozřejmě se nevyhýbá ani nastávajícím maminkám.

Z důvodu snížení jejich obranyschopnosti jsou totiž těhotné ženy během sezónních epidemií k této nákaze náchylnější a patří tak mezi nejvíce ohrožené skupiny pacientů.

Chřipka v začátku těhotenství (především během prvních tří měsíců) může výrazně ohrozit plod a zvyšuje riziko různých malformací, jako je například postižení centrálního nervového systému, deformace končetin nebo rozštěp rtů. V některých případech může způsobit také předčasný porod nebo samovolný potrat. Ačkoliv je pravděpodobnost těchto komplikací velmi nízká, nastávající maminky by chřipku neměly podceňovat a místo toho dostatečně odpočívat.

Zajímavé:  Příznaky Špatného Palivového Filtru?

Příznaky chřipky v těhotenství

Chřipka se vyznačuje poměrně krátkou inkubační dobou a příznaky se tak obvykle dostaví v horizontu několika hodin až několika dní. Mezi první projevy patří celková slabost, teplota a různé bolesti, později následují potíže typické pro běžné nachlazení. Onemocnění většinou trvá zhruba 5 až 7 dnů, ale únava může přetrvávat dokonce i měsíc.

Hlavní projevy chřipky a nachlazení

Jak léčit chřipku v těhotenství?

Nastávající maminky by se nikdy neměly snažit chřipku přechodit a vyhnout by se měly také samoléčbě nebo experimentům s alternativními léčebnými metodami. Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, bylinné čaje a tinktury i některé léky mohou být pro těhotnou ženu i její plod nebezpečné. Co na chřipku v těhotenství tedy pomáhá?

Pokud těhotná žena onemocní nachlazením či chřipkou, svůj stav by měla konzultovat s lékařem, který jí doporučí další postup. Důležitý je především klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a příjem vitaminů (zejména ovoce a zeleniny s obsahem vitaminu C) v dávkách, které jsou v průběhu těhotenství vhodné.

Nastávající maminky by si však měly dát pozor na nadužívání některých vitaminů, a to především při konzumaci různých potravinových doplňků. Vhodné je proto sáhnout raději po produktech, které jsou určené přímo pro těhotné ženy.

Léky na chřipku pro těhotné

Nachlazení i chřipka jsou nemoci, které pacienti běžné léčí pomocí přípravků určených pro zmírnění potíží, jež infekci doprovázejí.

Jedná se tedy o kapky do nosu, přípravky proti kašli, ale také léky, které snižují teplotu a přináší úlevu od bolesti hlavy, svalů a kloubů.

V období těhotenství se však většina těchto léků nedoporučuje nebo je jejich konzumace omezená. Každé užívání léků je proto nutné konzultovat s lékařem.

Zcela zakázané jsou pro nastávající maminky léky s obsahem ibuprofenu, v průběhu třetího trimestru poté i léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Vhodné nejsou ani léky proti kašli, jako je Bromhexin a Mucosolvan, nebo některé kapky do nosu. Které přípravky tedy mohou těhotné ženy bez obav užívat?

  • 1. trimestr – léky s účinnou látkou paracetamol a kyselinou acetylsalicylovou
  • 2. trimestr – léky s účinnou látkou paracetamol a kyselinou acetylsalicylovou
  • 3. trimestr – pouze léky obsahující paracetamol

Vysoká horečka je nebezpečná v kterékoliv fázi těhotenství, jelikož zvyšuje riziko potratu a může negativně ovlivnit vývoj plodu. Proto je důležité ji snižovat, a to například pomocí Paralenu nebo Panadolu, které jsou v průběhu těhotenství bezpečné a pomáhají také při tlumení bolesti.

Další vhodné přípravky

Co se týče rýmy, většina nosních sprejů není pro těhotné ženy vhodná. Účinným pomocníkem v boji s tímto zdravotním problémem mohou být přírodní nosní spreje s mořskou vodou (například Pinosol nebo Vincentka spray), dále také nosní konvička, náplast či mastička napuštěná směsí přírodních éterických olejů nebo křížové tejpy, které mechanicky působí na ucpané dutiny.

Jelikož většina léků na kašel obsahuje léčivo, které by mohlo poškodit plod nebo ohrozit těhotenství, nastávající maminky to v tomto ohledu nemají vůbec jednoduché. Proto je vždy na místě konzultace s odborníkem.

Při léčbě bolesti v krku by si těhotné ženy měly dát pozor na některé bylinné čaje, a to zejména na ty, které obsahují mátu či šalvěj.

S lékařem je vhodné konzultovat také pití čajů s jitrocelem, mateřídouškou nebo lípou.

Nevhodné jsou léky obsahující lokální anestetikum, jako je Orofar nebo Septolete, vyzkoušet naopak můžete Septisan či Amoclen. Co se týče kloktadel, lze užívat tinkturu z heřmánku.

Kdy vyhledat lékaře?

Jestliže potíže přetrvávají delší dobu, horečka neustupuje a dostaví se urputný kašel, těhotná žena by měla pro jistotu vyhledat lékaře. Toho je nutné kontaktovat také v případě, že se dostaví některé z následujících příznaků:

  • Silná bolest nebo tlak na prsou
  • Náhlá slabost a zmatené chování
  • Potíže s dýcháním
  • Vykašlávání krve
  • Silné zvracení
  • Slabé pohyby plodu

Jak se proti chřipce účinně bránit?

Určitě není nutné připomínat, že těhotné ženy by měly omezit kontakt s lidmi, kteří už chřipkou onemocněli.

V době, kdy venku řádí chřipková epidemie, by se však nastávající maminky měly vyhnout také uzavřeným a nevětraným prostorám, kde se koncentruje velké množství lidí.

Jde například o prostředky hromadné dopravy, kina, divadla, sportovní haly, ale také školy a školky.

Součástí preventivních opatření by měla být také zvýšená konzumace ovoce a zeleniny, které obsahují vitamin C, dostatečný odpočinek a také větší důraz na hygienu. Kapénky totiž ulpívají na rukách, použitých kapesnících i dalších kontaminovaných předmětech. Důležité je proto časté a pečlivé mytí rukou.

Očkování proti chřipce

Pokud jde o očkování proti chřipce, to by žena měla v ideálním případě absolvovat ještě před samotným početím. Někteří lékaři ho totiž v průběhu těhotenství již nedoporučují, ačkoliv je v dnešní době možné očkovat proti chřipce ve všech trimestrech. Tento krok je ovšem vždy vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Léčba nachlazení v těhotenství: Pozor na volně prodejné tabletky i bylinky, mohou vám ublížit

S podzimem se blíží také nepříjemné chřipky a nachlazení a rozhodně si nevybírají. Potrápit mohou i nastávající maminky. Jak proti bolesti, rýmě a kašli (ne)bojovat, aby těhotná žena neohrozila vyvíjející se plod?

Kdy si dát největší pozor?

Negativní účinky se proměňují nejen s konkrétním preparátem, ale také s fází těhotenství. Největší riziko hrozí plodu v období vývoje orgánů zárodku, tedy od 5. do 12. týdne těhotenství. V té době se u plodu mohou vyvinout vrozené vývojové vady.

Dalším rizikovým obdobím je třetí trimestr, konkrétně období kolem termínu porodu. V té chvíli mohou léky negativně ovlivnit samotný porod nebo poporodní adaptaci miminka. „Neplatí ovšem, že během 2. a 3. trimestru se nemůže nic stát.

Některé léky jsou nebezpečné na začátku, jiné na konci a některé v průběhu téměř celého těhotenství. Ale těch posledně jmenovaných je minimum,“ uvádí MUDr.

Eva Maňáková z Teratologické informační služby (CZTIS), kde poskytují poradenství v jednotlivých případech expozice lékům nebo jiným exogenním faktorům během těhotenství s ohledem na reprodukční toxicitu.

Doktorka Maňáková ale zároveň varuje, že na vývoj plodu může mít negativní vliv i samo onemocnění. „Při akutním infekčním onemocnění  v těhotenství je třeba dát pozor na teplotu. Vysoká horečka může vašemu dítěti ublížit.

Je tedy nezbytné udržet ji pod 38 °C. Vhodné jsou zábaly jako u malých dětí a paracetamol. Ten je bezpečný během celého těhotenství v dávkách do 1 500 mg/den,“ doporučuje. Potrápit a vyčerpat dokáže ale také neustávající kašel nebo rýma.

Jak proti nim bojovat?

Bez konzultace s lékařem či lékárníkem v těhotenství neužívejte léky s účinnou látkou ibuprofen, ve třetím trimestru pak ani léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové.

Léčba chřipky a nachlazení v těhotenství

Nemocní, a těhotné ženy tím spíš, by chřipku ani nachlazení neměli takzvaně přechodit. Důležité je dopřát tělu klid, aby byla obranyschopnost organismu co nejvýkonnější. Nezapomínejte ani na dostatečný přísun vitaminů, ideálně z ovoce a zeleniny.

Zajímavé:  Test rizika vzniku melanomu kůže – vše o zdraví

Na doplňky stravy ale pozor, vždy se o nich poraďte s lékárníkem! Ačkoli je vitamin C považován za bezpečnou látku, neměla by jeho denní dávka v těhotenství překročit 500 mg.

A ještě opatrnější by měly být nastávající maminky u preparátů s vitaminem A, který je pro vývoj plodu, hlavně na začátku těhotenství, velmi nebezpečný. Jeho přemíra může vyvolat vznik vrozených vývojových vad.

Důležitý je při chřipce a nachlazení také dostatek tekutin. Třeba čaj s medem. Dejte ale pozor, o jaký čaj jde! „Názory, že vše rostlinné a přírodní je bezpečné, jsou již dávno překonány.

Hodně dostupných léčivých rostlin totiž více či méně ovlivňuje dělohu a podávané ve vyšších dávkách mohou vyvolat i potrat. Proto by se těhotná pacientka měla poradit s lékárníkem i při výběru čajové směsi, například průduškové nebo proti kašli,“ radí PharmDr. Karel Vašut, Ph.D.

z lékárny Slunce v Lékařském domě ve Zlíně. Zvláště pozor si v jiném stavu dejte například na brčál barvínek, komonici, medvědici lékařskou, kýchavici, mařinku vonnou, rozmarýn nebo routu. Pro těhotně je naopak doporučována například echinacea, ne však k užívání delšímu než 8 týdnů.

Tablety, spreje, kapky…

Pokud jste zvyklá užívat léky tlumící naráz vysokou teplotu, bolest hlavy, kašel i rýmu, v těhotenství se jim vyhněte. „Používání kombinací více látek se v těhotenství nepovažuje za ideální a obecně se tyto léky nedoporučují ani k jednorázovému podání. Příkladem jsou přípravky Modafen, Nurofen stopgrip, Paralen plus, Coldrex a podobně,“ radí doktor farmacie Karel Vašut.

Pří léčbě rýmy v těhotenství jsou ideální nosní spreje obsahující mořskou vodu. Pokud zvolíte jiný přípravek, pak raději nosní spreje než kapky.

„U účinných látek oxymetazolinu a xylometazolinu používaných v nosních sprejích jen velmi malé množství takto aplikovaného léčiva dosáhne krevního oběhu matky, proto je pravděpodobnost poškození plodu malá,“ říká doktor farmacie s tím, že pokud jsou nosní spreje používány v menším množství, je nebezpečí vzniku nežádoucích problémů minimální.

V kapkách a sirupech proti kašli byste měli vždy sledovat obsah farmaceutické pomocné látky propylenglykolu, který je sám o sobě škodlivý pro plod, a dále pak obsah alkoholu, jenž může být v některých přípravcích obsažen ve vysokém množství.

„Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantu léčby podávání acetylcysteinu (ACC), nebo na doporučení lékaře lze po omezenou dobu užívat také přípravky obsahující ambroxol,“ radí doktor farmacie.

Trpíte-li bolestmi v krku, raději se vyhněte přípravkům obsahujícím lokální anestetikum, což jsou látky znecitlivující, používané k tlumení silnějších bolestí v krku.

V těhotenství se nesmí používat ani přípravky s jodovaným povidonem, ten může ovlivnit štítnou žlázu u matky i u plodu.

Vhodné není v těhotenství ani „Kutvirtovo kloktadlo‘, které se připravuje v lékárnách, nebo přípravky s obsahem šalvěje, která může způsobit vývojové vady plodu.

„Naproti tomu lze v těhotenství doporučit tridekanamin adipát (Septilen pastilky) a chlorhexidin (Septofort pastilky), z kloktadel pak heřmánkový čaj nebo tinkturu, práškové salinické kloktadlo, které je nutné individuálně připravit v lékárně, a minerální vodu Vincentka, dostupnou v současné době i ve formě tablet,“ doporučuje farmaceut Karel Vašut.

Vždy ale při samoléčbě myslete na to, že při vysoké teplotě (nad 38° C), neutišitelném kašli, bolesti v oblasti průdušek nebo bolesti v oblasti ledvin je nezbytná konzultace s lékařem.

Čtěte také:

Zrádná klimatizace aneb Když úlevu od vedra vystřídá bolest v krku a další nemoci

Hlavní obsahTeplota v interiéru by měla být maximálně o 5 až 6 stupňů nižší než ta venkovní.Foto: Profimedia.cz

Časté a rychlé přechody z klimatizovaných prostor ven do horka způsobují teplotní šok, jenž velmi významně oslabuje imunitní systém a člověk je pak náchylnější k nejrůznějším onemocněním.

Své mohou sehrát i choroboplodné zárodky, jež se pomocí klimatizace více šíří. Problémy ale může způsobit i ofouknutí. Stačí, když chladný vzduch proudí na obličej či horní část těla, a hrozí prochladnutí, ale i bolesti zad a kloubů.

Setkat se můžete i s dalšími obtížemi, jako jsou například pálení očí, zvýšená únava, bolesti hlavy nebo svírání na hrudi.

Velmi častá jsou ale i onemocnění jako angína, zánět nosohltanu či chřipka.

Mezi první příznaky angíny patří nepříjemné škrábání v krku, potíže s polykáním a ucpaný nos. Typické je zduření horního patra a zduření mandlí, na kterých se objevují hnisavé čepy. U nemocných jedinců může propuknout i horečka či zvýšená teplota a zimnice.

Pokud se jedná skutečně o angínu, pak je zapotřebí léčba antibiotiky. V boji s bolestív  krku jsou účinná nejrůznější kloktadla a Priessnitzův zábal, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Pozitivně zároveň působí i podpůrná léčba enzymy a vitamíny.

Často za bolestí a škrábání v krku nestojí angína, nýbrž zánět nosohltanu. Sliznice je zarudlá a překrvená. Může se přidat i kašel, zvětšené a bolestivé uzliny.

K léčbě jsou také vhodné Priessnitzovy zábaly, inhalace, kloktání, dostatek vitamínů, případně přípravků na uvolnění hlenů. V některých případech je ale také nutné nasadit antibiotika.

Mezi příznaky takzvané třídenní neboli letní chřipky patří teplota, bolest svalů a kloubů. Často ji provázejí průjmy. Její průběh přitom bývá lehčí než u klasické chřipky a během několika dnů sama mizí.

Léčba je jednoduchá. Nemocný by měl zůstat v posteli, měl by hodně pít, a pokud horečka přesáhne 38 stupňů, je dobré ji srazit pomocí léků. Pokud by však potíže přetrvávaly, je namístě vyhledat lékaře.

Pravidla pro správné použití klimatizace
Nastavte správnou teplotu
Teplota v interiéru by měla být maximálně o 5 až 6 stupňů nižší než ta venkovní. Jestliže tedy teploměr za oknem ukazuje 32 stupňů, vaše klimatizace by měla být nastavena na cca 27 stupňů.
Vyhněte se studenému vzduchu
Studený vzduch vycházející z klimatizační jednotky nemá proudit přímo na osoby pobývající v místnosti. V ideálním případě by měl studený vzduch proudit do volného prostoru místnosti a postupně ji ochlazovat.
Pravidelně větrejte
Pokud součástí klimatizace není přívod čerstvého vzduchu, je zapotřebí místnost i pravidelně větrat, jinak může dojít ke zvýšené koncentraci nežádoucích látek ve vzduchu, například CO2, což může způsobovat pocity únavy, ospalosti a nesoustředěnosti.
Zvlhčujte
Klimatizace vysouší vzduch, což může vést k vysychání sliznic, suchému dráždivému kašli, chronickým zánětům nosohltanu, k pálení očí nebo únavě. Proto je zapotřebí hlídat, aby vlhkost vzduchu v místnosti neklesla pod 35 %. Dobrým řešením mohou být zvlhčovače, případně květiny nebo nádoba s otevřenou hladinou.
Pravidelně čistěte
Velmi důležitá je také údržba filtru v klimatizaci. Při nedostatečné údržbě může docházet k množení bakterií a plísní a klimatizace pak slouží jako další zdroj kontaminace místnosti.
Pozor na přechody
Po pobytu v klimatizované místnosti bývá pro tělo obvykle velkým šokem, když vyjdete ven na horký vzduch. V rámci možností se tak snažte střídání teplot omezit.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector