Co na kašel v těhotenství – vše o zdraví

Těhotenství je období, kdy je více než jindy velmi důležité dbát na správnou životosprávu, protože už nejde jen o ženu, ale i o vývoj miminka. Víte, které bylinky si můžete dopřávat a kterým se naopak obloukem vyhnout?

Je pravda, že bylinky jsou přírodní všelék a jejich účinky pro náš organismus blahodárné. Ale v těhotenství je všechno jinak. Lékaři doporučují neužívat raději žádné byliny – kvůli předcházení problémům z neznalosti. Člověk, který se v nich dokonale neorientuje, si může snadno uškodit.

Ženské orgány musí vyživovat plod a všechno, co tělo přijme jde přes krev i k miminku.

Pozor by si těhotné ženy měly dávat zejména na bylinky, které ovlivňují děložní svalovinu, nadměrně zvyšují prokrvení tkání pánevních orgánů nebo mají projímavé účinky. Nejopatrnější by ženy měly být hlavně v prvním trimestru.

V posledních 2 týdnech před porodem je již možné užívat byliny, které podporují děložní stahy a prokrvují pánev a další, které následně podpoří tvorbu mateřského mléka.

Co na kašel v těhotenství - Vše o zdraví

Na co si dávat pozor?

V těhotenství se nesmí užívat: zázvor, celer, pelyněk, petržel, aloe, hřebíček, skořice, lékořice, eukalyptus, tymián, majoránka, sedmikráska, divizna, podběl, šalvěj, máta, vodilka, rozmarýn, medvědice lékařská, bazalka, svízel přítulná, yzop, sporýš, blín černý, bříza, hluchavka bílá, hloh, kokoška pastuší tobolka, kostival lékařský, kozlík lékařský, mateřídouška, třezalka tečkovaná

Bylinky užívané často jako součást jídel vám v malém množství, jaké je obvykle použito při dochucování, neublíží. Pokud ale pokrm obsahuje bylinky či koření větší množství, raději si dejte něco jiného.

Po celou dobu těhotenství se nedoporučuje zejména anýz, dobromysl (oregáno), estragon, fenykl, hřebíček, jalovec, kmín, petržel, saturejka, skořice, tymián, yzop a muškátový oříšek.

Při potížích v těhotenství pomohou tyto bylinky

  • Nevolnost a trávení: heřmánek, lipový květ, kontryhel
  • Zácpa: lněné semínka
  • Kašel: jitrocel
  • Pálení žáhy: kopřiva
  • Problémy s pletí: rakytník
  • Neomezeně

: maliník (stimuluje produkci mléka, snižuje riziko císařského řezu či jiných porodních komplikací), šípek, brusinky

Co na kašel v těhotenství - Vše o zdraví

V těhotenství je důležité zvýšit příjem kyseliny listové, která brání vzniku vrozených vad. Najdeme ji předevšim v zelených potravinách, ze kterých doporučujeme hlavně chlorellu a mladý ječmen. Spirulina v těhotenství doporučována není. Více podrobnějších informací o bylinkách a jejich působení najdete v našem herbáři.

Ostropestřec, který hraje velmi důležitou roli při detoxikaci jater, se smí užívat v době těhotenství, ale v prvním trimestru se raději vyhněte i jemu.

Ostatní bylinky, které najdete u nás v e-shopu vám v době těhotenství nedoporučujeme užívat. Pozor si dejte zejména na silně stimulující guaranu nebo kotvičník.

Z čajů je doporučován Roiboos nebo speciální těhotenské čaje, které obsahují jen byliny vhodné pro těhotné. Také se můžete setkat se speciálními laktačními čaji, které obsahují směs bylin podporující tvorbu mléka (neužívat před porodem).

V době šestinedělí je dobré užívat kontryhel a mateřídoušku, které přispívají k regeneraci mateřského organismu.

Snad jsme vám s užíváním bylinek v těhotenství poradili a je vám už vše jasné. Pokud ne, vždy se raději poraďte se svým lékařem.

Přejeme vám i miminku hodně zdraví!

Co na kašel v těhotenství - Vše o zdraví

Jaké léky lze bezpečně užívat v těhotenství

Někdo se užívání léků v těhotenství „bojí jako čert kříže“, přispívá k tomu také fakt, že výrobci se raději v příbalových letácích chrání formulkami „lze užívat pouze v závažných případech a na doporučení lékaře“ atp. Jaké léky lze v těhotenství bezpečně užít, poradí gynekoložka Radka Gregorová.

Při rýmě

Lokální aplikace kapek či sprejů typu Sanorin (účinná látka nafazolin) nebo Nasivin (oxymetazolin) je v těhotenství možné, ale délka užívání by měla být pouze nezbytných pár dní. „Dlouhodobé užívání může o něco zvýšit riziko zúžení pyloru a tracheoezofageální píštěle,“ popisuje lékařka možné komplikace. Optimální je zvolit slabší koncentrace léků a doplnit je například mořskou vodou.

Galerie: Zpestřují si těhotenství

Kašel

Léky na kašel rozdělujeme na základní dvě skupiny, a to léky na tlumící kašel (kodeinová a nekodeinová antitusika) a léky podporující vykašlávání (expektorancia, mukolytika).

TIP: Co pomáhá na kašel? Potlačit, nebo podpořit?

Krátkodobé užití kodeinu na dráždivý kašel je podle gynekoložky možné s výjimkou období bezprostředně před porodem a v jeho průběhu.

Mezi nekodeinová antitusika patří butamirát (Sinecod, Tussin) a levodropropizin (Levopront). Butamirát je možné užívat s výjimkou prvního trimestru, kdy lze při silném dráždivém kašli užít krátkodobě kodein. Levodropropizin je kontraindikován po celou dobu těhotenství.

Léky ze skupiny expektorancií (Mucosolvan, Ambrobene, Bromhexin, ACC Long) jsou považovány v těhotenství za bezpečné. Ženy by se měly vyhnout kombinovaným preparátům obsahující současně složku tlumící kašel.

Bolest

Při bolestech například zubů a hlavy je za nejbezpečnější analgetikum považován paracetamol, výhodná je i jeho kombinace s kofeinem.

Léky ze skupiny NSA lze užívat s výjimkou posledního trimestru. NSA totiž způsobují předčasný uzávěr tzv. Botallovy dučeje (tepna omezující průtok krve plícemi se má uzavřít až při prvním nádechu novorozence) a následně plicní hypertenzi u dítěte. Pokud je tedy v těhotenství nutné užít léky ze skupiny NSA, pak by měl být preferován ibuprofen nebo indometacin, jehož výhodou je forma čípků.

Při kolikovité křečovité bolesti lze jednorázově podat Algifen či Novalgin, za bezpečný lék je považován Buscopan dostupný i v tabletkové formě.

Jak řešit migrenózní záchvat?

Kromě již zmíněného paracetamolu, ibuprofenu či indometacinu (mimo 3. trimestr) je možné využít i kombinace těchto analgetik s kofeinem či kodeinem. V současné době jsou migrenózní záchvaty řešeny léky ze skupiny triptanů, z nichž je považován za bezpečný sumatriptan (Rosemig, Imigran).

Horečka

Za hranici tzv. febrilií je považována teplota 37,8 stupňů Celsia. Jednoznačně lékem volby při překročení této hranice by měl být paracetamol.

Co na kašel v těhotenství - Vše o zdravíAutor: Shutterstock.com

Bolest v krku

Léků na bolest v krku je celá řada. Většinou obsahují složku dezinfekční a anestetickou. Platí, že většinu přípravků je možné v těhotenství užívat kromě preparátů obsahující NSA (ty pouze v prvním a druhém trimestru).

Nevolnost

Základem při nevolnosti a zvracení (např. při cestování, zvýšené ranní nevolnosti v těhotenství) je klid, hydratace, zázvor ve formě bonbónů či čaje, fenyklový čaj, Coca-Cola po lžičkách. Z léků je možné krátkodobě užít Cerucal či Torecan, oba léky jsou na předpis. V těžších případech je nutná hospitalizace a podání léků ze skupiny setronů.

Běžně dostupný lék na nevolnost doprovázející cestování, Kinedryl, je kontraindikován.

Je-li potřeba podat antibiotika, jaká?

V těhotenství by se lékaři měli řídit při výběru antibiotika citlivostí daného patogenu. Za bezpečná antibiotika první volby jsou považovány cefalosporiny (cefuroxim), penicilinová antibiotika (ampicilin) a makrolidy (azitromycin, klaritromycin), u močových infekcí lze nasadit trimethoprim a furantoin.

Zácpa, průjem

Za bezpečnou léčbu zácpy je považováno dlouhodobé užívání Duphalacu a Lactulosy, eventuálně lze jednorázově užít glycerinové čípky.

Za lék první volby průjmu v těhotenství je považován Carbosorb, dále pak Smecta, krátkodobě lze užít i Imodium. Za v těhotenství nevhodné léky jsou považovány Endiaron, Reasec a Ercefuryl.

Léky na alergii / antihistaminika

Předepisují se například i na tlumení nočního kašle. Běžně dostupná antihistaminika typu cetirizin (Zyrtec) a loratadin (Claritine) jsou v těhotenství lékem první volby. Krátkodobě lze v těhotenství užít i Fenistil či Dithiaden.

Odborná spolupráce:

Co na kašel v těhotenství - Vše o zdraví

MUDr. Radka Gregorová

Působí na gynekologické ambulanci v Lékařském domě Praha 7. Současně pracuje v gynekologické ordinaci Gynprax Strakonice a externě spolupracuje s klinikou Quinta analytica s.r.o., která se zabývá prováděním bioekvivalenčních studií. Dlouhodobě spolupracuje s webovým portálem pro těhotné a maminky Babyweb.cz.

Osm potravin, které mohou ohrozit těhotenství

V těhotenství více než kdy jindy záleží na vašem stravování a některé potraviny a nápoje byste měla ze svého jídelníčku zcela vyloučit. Budoucí maminka by si určitě měla hlídat složení stravy a zvýšit příjem některých vitaminů a minerálních látek.

„Jíst doplňky stravy v těhotenství není nutné, ale je doporučované. V případě pestré stravy by těhotná žena měla svému tělu dodat optimální množství vitaminů, ale mnohdy tomu tak není.

Zajímavé:  Jake Jsou Priznaky Trombozy?

Určitě je tedy vhodné, aby těhotná žena přijímala v doplňcích stravy navíc hlavně kyselinu listovou (vitamin B9), vitamin B12, C a E, železo, zinek, vápník nebo hořčík,“ radí nutriční specialistka Světa zdraví OneLife Kamila Novotná.

A kterým potravinám by se měly budoucí maminky naopak vyhnout?

Játra

Paštiky a další výrobky z jater jsou velmi bohaté na vitamin A. To je obvykle pozitivní věc, nicméně těhotné ženy by se měly podle serveru naturalon.com výrobkům z jater vyhnout, a to zejména v prvním trimestru těhotenství.

Vypočítejte si plodné dny, datum porodu nebo svůj body mass index

Nadměrná konzumace potravin bohatých na vitamin A je totiž spojována s vrozenými vadami. Těhotné ženy by tak rovněž neměly užívat doplňky stravy s rybím olejem nebo multivitaminy obsahující vitamin A. Pokud máte pochybnosti, váš lékař by vám měl poradit, jaké množství vitaminu A je dobré pro vás a vaše dítě.

Kamila Novotná rovněž v těhotenství nedoporučuje nadměrnou konzumaci jater nebo paštiky. „Jsou sice dobrým zdrojem důležitého železa, ale také obsahují poměrně vysokou koncentraci vitaminu A, který by mohl vyvíjejícímu se děťátku uškodit. Beta-karoten, tzv.

provitamin A, je ale vhodnou variantou tohoto vitaminu. Je důležitý pro růst buněk, zdravou kůži a pozitivní vliv má i na oči.

Najdete ho ve všech paprikách, mangu, mrkvi, sladkých bramborách, rajčatech nebo třeba meruňkách,“ řekla Novotná a dodala, že podle nových studií je také dobré dávat si pozor na přijímání nadměrného množství vitaminu D.

„Vysoká hladina vitaminu D v těhotenství může mít u dětí na svědomí pozdější přecitlivělost a alergii na některé potraviny. Důležité je, aby nastávající maminka užívala vždy preparáty vhodné pro těhotné ženy. Běžné doplňky stravy by mohly totiž obsahovat menší či větší poměr jednotlivých vitaminů, což by mohlo plodu v těch nejhorších případech i uškodit,“ varovala Novotná.

Syrová nebo nedovařená vejce

Domácí majonéza či vejce na hniličko sice patří mezi delikatesy, ale pokud jste zrovna těhotná, měla byste na pokrmy obsahující syrová nebo nedostatečná uvařená vejce raději zapomenout. Vejce totiž mohou obsahovat bakterie salmonely, které mohou způsobit onemocnění zvané salmonelóza. To se projevuje těžkým zvracením a průjmy, které mohou ovlivnit i vaše nenarozené dítě.

Vejcím se samozřejmě nemusíte v těhotenství vyhýbat úplně, důležité je však dbát na to, aby byla řádně uvařena. Po přípravě pokrmů z vajíček si také důkladně umývejte ruce, jelikož salmonela se může nacházet i na skořápkách.

Alkohol

Co se týče konzumace alkoholu v těhotenství, prakticky neexistuje bezpečný limit, i když názory odborníků se různí. Někteří lékaři dokonce povolují těhotným ženám skleničku vína jednou týdně. Nicméně neoddiskutovatelným faktem je, že prostřednictvím placenty se alkohol dostává i do tkání a orgánů plodu.

Navíc alkohol nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu nejen v prvním trimestru, ale po celé těhotenství. A čím více a čím častěji žena v těhotenství pije alkohol, tím se zvyšuje riziko potratu, vrozených vad, duševních poruch a poruch vývinu. V extrémních případech hrozí také těžké poškození známé jako fetální alkoholový syndrom.

Nezralá papája

Lahodné exotické ovoce by málokdo řadil jinam než mezi superzdravé potraviny a víceméně by měl pravdu. Ovšem je rozdíl mezi zralým plodem papáji a nezralým plodem tohoto ovoce, které může být pro těhotné ženy nebezpečné.

Co na kašel v těhotenství - Vše o zdraví

Vysoký obsah latexu v nezralé a polozralé papáji totiž vyvolává kontrakce dělohy, což může vést až ke spontánnímu potratu. Pokud se snažíte otěhotnět, nebo už těhotná jste, raději si toto sladké ovoce odpusťte úplně. Nebezpečná je sice jen nezralá papája, ale v našich končinách se s tímto ovocem ani v jeho plně zralé podobě nepotkáváme.

Ryby s vysokým obsahem rtuti

Není ryba jako ryba. I když obecně platí, že ryby jsou skvělým zdrojem srdci prospívajících omega-3 mastných kyselin, některé druhy obsahují více nebezpečné rtuti než jiné.

Rtuť patří mezi nejjedovatější prvky vůbec a kromě akutních otrav doprovázených bolestmi břicha a střevními obtížemi může způsobit i dlouhodobé zdravotní problémy.

Rtuť totiž zůstává v ledvinách celá desetiletí a může způsobovat vypadávání vlasů a zubů, změny chování, chudokrevnost či poruchy oběhové soustavy.

Těhotné ženy by si měly dát pozor na ryby, které obsahují velké množství rtuti, jako jsou mečoun, žralok, candát a velká makrela královská. Rtuť totiž u nenarozených dětí zpomaluje vývoj mozku a nervové soustavy.

Měkké sýry

Co nejíst v těhotenství, řeší maminky na webu eMimino.cz.

Velké potíže vám v těhotenství mohou přivodit i nepasterizované potraviny, jako jsou hlavně měkké sýry typu brie, feta, camembert, hermelín a plísňové sýry. Nepastarizované výrobky totiž mohou obsahovat choroboplodné zárodky, jako je například listeria, která může způsobit potrat, porod mrtvého plodu nebo předčasný porod. Pasterizací se tyto nebezpečné bakterie ničí.

Těhotné ženy jsou k nákaze listeriózou náchylnější a příznaky jsou podobné běžné viróze či chřipce.

Listerióza se u těhotných žen léčí vysokými dávkami antibiotik, proto je rozhodně lepší tomuto onemocnění předejít a měkkým sýrům se vyhýbat.

Výživová poradkyně Novotná těhotným ženám nedoporučuje konzumaci plísňových a tavených sýrů také proto, že obsahují fosforečné soli, které snižují vstřebávání vápníku.

Syrové nebo nedovařené maso

Těhotné ženy by se měly mít na pozoru i při návštěvě restaurace a před zakousnutím do plátku masa či kuřecího stehna zjistit, zda maso není narůžovělé či dokonce krvavé. Syrové maso a drůbež totiž mohou obsahovat mikroskopického parazita zvaného Toxoplasma gondii. Následné onemocnění toxoplazmózou sice obvykle není pro člověka nebezpečné, to se však nevztahuje na těhotné ženy.

Infekce se pak může přes placentu dostat až k plodu a způsobit těžké poškození. Infekce toxoplazmózou je o to závažnější, že probíhá takřka bez příznaků, nebo jen s lehkými, nachlazení podobnými příznaky. Infekce může způsobit těžká postižení nervové soustavy, v nejtěžších případech pak úmrtí plodu v děloze nebo krátce po narození.

Káva, čaj a kolové limonády

Všechny tyto nápoje mají jednoho společného nepřítele budoucích maminek a tím je kofein.

„S kofeinem v těhotenství to není tak jednoduché. Není obsažen jen v kávě, ale také v čajích, kolových nápojích a dokonce i v některých potravinách. Jeho hlavním účinkem je stimulace a odstraňování únavy a v malém množství nepředstavuje velký problém.

Důležité je si uvědomit, že s postupujícími týdny těhotenství se zpomaluje schopnost těla kofein odbourávat, což znamená, že v krvi koluje stále déle. Někteří odborníci tvrdí, že ke konci těhotenství to je až 18 hodin,“ uvedla Novotná, která podotkla, že sice neexistuje důkaz, že by byl kofein pro plod nebezpečný, ale určitě na něj má vliv.

Kofein totiž prostupuje placentou do krevního oběhu plodu a dokáže zrychlit i tepovou frekvenci plodu. Navíc tyto stimulační účinky vydrží v těle plodu až 20x déle než v těle maminky.

„Množství kofeinu by v těhotenství nemělo překročit denní hranici 300 mg, což odpovídá dvěma menším šálkům kávy. Náhradou za kávu může být Caro nebo melta,“ řekla Novotná, která také v období gravidity varuje před redukčními dietami a očistnými kůrami.

Zdraví a péče v těhotenství

Při jakémkoliv zhoršení stavu by měla těhotná žena vyhledat lékaře, aby se předešlo případným komplikacím. Homeopatika mohou být v těhotenství léky první volby, vhodný druh a jeho dávkování by měl vždy určit zkušený homeopat.

Jakákoliv očkování včetně očkování proti chřipce se v těhotenství nedoporučují. Chřipka je virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí a má velice krátkou inkubační dobu.

Obvykle se první příznaky dostaví do několika hodin, vzácně do několika dní. Mezi hlavní příznaky chřipky patří zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Teplota nad 38 °C je pro plod nebezpečná zvláště v prvním trimestru, a proto by těhotná měla na horečku vždy užívat antipyretika. 

Zajímavé:  Léčba Leukémie Kmenovými Buňkami?

Nachlazení v těhotenství

Rýma je zánět nosní sliznice. Pokud je zánět způsoben viry, neexistuje proti němu účinný lék. Pomoci mohou kapky a spreje, které sníží prokrvení sliznice a umožní snadnější dýchání.

Samotný kašel nemá vliv na plod, ale pokud přetrvává dlouho, může organismus ženy celkově vyčerpat.

Ne všechny volně prodejné léky jsou vhodné pro těhotné, proto se vždy o používání konkrétního přípravku poraďte se svým ošetřujícím gynekologem.

Pálení žáhy v těhotenství

Asi dvě třetiny těhotných žen trpí pálením žáhy (pyróza). Příčinou je návrat žaludečních šťáv do jícnu. Potíže se zhoršují vleže. Žena by měla jíst nedráždivá jídla v malých porcích a spát v polosedu.

Zácpa a hemoroidy v těhotenství

Těhotné ženy často po celou dobu těhotenství trpí zácpou. Lékem první volby jsou glycerinové čípky nebo slabší projímadla. Dalším častým onemocněním v těhotenství jsou hemoroidy.

Projevují se kulovitým zduřením kolem konečníku. Žena udává svědění, pálení a bolesti při sezení, často po stolici krvácí.

Vhodné je potírat konečník gelem z dubové kůry či jiným přípravkem doporučeným lékařem.

Záněty močových cest v těhotenství

Každou infekci močových cest je nutné v těhotenství včas léčit, a to i přestože žena necítí obtíže. Lehčí infekce lze zvládnout pomocí extraktu z brusinek, těhotné by však v žádném případě neměly pít urologické bylinné směsi.

Zánět močové trubice a močového měchýře se projevuje bolestivým močením, stálým nucením na močení a tlakem za stydkou kostí. Neléčená infekce může snadno přerůst v mnohem závažnější zánět ledvin, při jehož léčbě je nutná hospitalizace.

 

Zvířata a jejich vliv na zdraví v těhotenství

Těhotné ženy mívají často obavu ze styku s kočkou, neboť tato je přenašečem toxoplazmózy – onemocnění, které vede k nevratnému poškození plodu.

Ohrožení toxoplazmózou ale není při dodržování základních hygienických zásad příliš aktuální. Víc než pomazlení s kočičkou hrozí nákaza od špatně umyté zeleniny nebo nedostatečně tepelně připraveného masa.

Nakažlivá jsou totiž vajíčka parazita, která vylučuje nemocná kočka stolicí. 

Preventivní prohlídky v těhotenství

Na Babyweb.cz najdete Kalendář těhotenských prohlídek, ze kterého se podle fáze těhotenství dozvíte, která vyšetření a preventivní kontroly vás v nejbližších dnech čekají. Na prohlídky dochází těhotná žena pravidelně do těhotenské poradny, od 36. týdne těhotenství potom do porodnice, ve které se registrovala k porodu.

Při preventivní kontrole ošetřující gynekolog změří tlak, provede orientační vyšetření moči na přítomnost cukru, bílkovin a zánětu, provede kontrolu přírůstku hmotnosti a zevní a vnitřní gynekologické vyšetření, které posoudí růst dělohy. V porodnici potom probíhá záznam srdečních ozev plodu na přístroji zvaném kardiotokograf.

Vyšetření v těhotenství

Účelem lékařských vyšetření v těhotenství je především zjištění vitality plodu. Prvorodiček se lékař ptá na první pohyby miminka přibližně kolem 20. týdne těhotenství, u vícerodiček zhruba o dva týdny dříve, přibližně od 24. týdne těhotenství poslouchá také srdeční ozvy dítěte.

V prvním nebo druhém trimestru těhotenství se doporučuje provést screeningové vyšetření k odhalení případných vrozených vývojových vad (VVV) nervové trubice a vyšetření stanovující individuální riziko přítomnosti Downova syndromu u plodu (kombinovaný test nebo triple test). Ve 24. až 26.

 týdnu těhotenství se u všech zapisuje výsledek zátěžového testu na těhotenskou cukrovku. Ve 35. až 37. týdnu těhotenství se odebírá poševní stěr na kultivační vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B a od 38. týdne těhotenství se natáčí záznam ozev plodu (OP) a děložní činnosti a zapisuje se jako všechny důležité údaje do těhotenské průkazky.

Vyšetření ultrazvukem (UZ) během těhotenství podstupuje každá nastávající maminka zpravidla třikrát, cca v 10, 20 a 30 týdnu, díky nim je možné získat velmi přesné informace o vyvíjejícím se plodu. 

K doporučovaným patří i vyšetření štítné žlázy, která má velký vliv na otěhotnění, průběh těhotenství i vývoj novorozence, především na vývoj jeho nervové soustavy. Pokud se onemocnění štítné žlázy odhalí včas, jde prakticky vždy o onemocnění léčitelné. 

Výživa v těhotenství

Správná výživa těhotných je základním předpokladem pro bezproblémový průběh těhotenství a zdárný vývoj plodu.

Špatná výživa po dobu těhotenství vede ke zhoršené přizpůsobivosti mateřského organismu, má prokazatelný vliv na vývoj plodu a zvyšuje riziko vzniku vrozených vývojových vad.

Některé maminky zapomínají, že jíst hodně ještě neznamená jíst dobře. Podle současných názorů by měl být normální váhový přírůstek u žen 12–15 kg. 

Čtěte také:

Co jíst v těhotenství

Možná by se měla ale spíš vyhledat seznam zakázaných jídel v těhotenství.

To, že těhotné by neměly kouřit ani pít alkohol, je známá věc, některé si ale neuvědomí, že je vhodné v těhotenském jídelníčku omezit pití kávy na jeden šálek denně, vyvarovat se plísňovým sýrům, ale třeba i sushi.

Gynekologové obecně nedoporučují v těhotenství bylinky, a to právě z toho důvodu, že hodně je jich nevhodných. Zkuste se tedy vyhnout bylinkovým čajům alespoň v prvním trimestru.

Vitaminy a doplňky stravy v těhotenství

Dostatečný přísun vitaminů a minerálů v těhotenství je velmi důležitý, přičemž denní potřeba se odvíjí od věku ženy, fáze těhotenství a laktace.

V dnešní době jsou velice rozšířené různé těhotenské vitaminy, které ale ne vždy vhodně naplní potřeby těhotné ženy a plodu.

Optimální je přísun vitaminů v jejich přirozené formě, tedy v ovoci, zelenině, mase a mléčných výrobcích. Celkově se doporučuje minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně. 

Během těhotenství je zvláště důležitý dostatečný přísun kyseliny listové, vápníku a železa. Díky jodizaci soli u nás nehrozí nedostatečný přísun jodu a následné poškození plodu. Přesto se těhotným ženám doporučuje konzumace mořských ryb.

Cvičení a pohyb v těhotenství

Těhotná žena by na sebe měla být opatrná, ale to neznamená, že by se měla vzdát cvičení a pohybu. To jen v případě, že je jí z důvodu ohrožení těhotenství doporučen klidový režim. Porodní asistentky i moderní gynekologové tvrdí, že je potřeba udržovat se v těhotenství v kondici.

Nejen kvůli fyzičce, ale také při obavách z nadbytečných kilogramů. Cvičení v těhotenství je pro matku i dítě prospěšné: procvičováním svalů se předchází bolestem zad a snižuje se riziko trombózy. A zároveň se tak zvyšuje vylučování endorfinu – tedy hormonu štěstí.

Vhodnými sporty v těhotenství jsou například chůze, plavání, jóga, pilates a břišní tance.

Sporty v těhotenství

A jakým sportům se v těhotenství vyhnout? Mezi zapovězené patří horolezectví ve výšce nad 2 500 metrů, potápění, bojové sporty, kde hrozí nárazy, posilování, při němž dochází k zadržování dechu a silně se napíná břišní svalstvo, extrémní zátěže – silové sporty, sporty provozované v horku, lyžování.

Psychika v těhotenství

Těhotenství, porod a mateřství znamenají pro ženu velkou životní změnu, a to nejen fyzickou, ale i duševní. Často se u těhotných žen setkáváme s úzkostí, utrápeností, depresí, náladovostí a strachem. Psychický stav těhotných nesouvisí jen se změnou životní situace, ale také s hormonálními změnami v těhotenství. 

Kurzy pro těhotné

S novou životní situací, přípravou na porod a následné šestinedělí mnohým párům pomáhají těhotenské kurzy. Kvalitní předporodní kurzy by měly mít v průměru 5–10 setkání po 2 hodinách.

Většina kurzů se pak skládá ze dvou částí: teoretické, kde přednáší gynekolog, sestřička, porodní asistentka a další odborníci a učí maminku i tatínka připravit se psychicky na porod, a praktické, kde je maminka připravována na porod a kde si budoucí rodiče na panence miminka vyzkouší, jak správně zacházet s novorozencem, jak ho pochovat, vykoupat, přebalit a další činnosti. Je vhodné, aby na předporodní kurzy chodili budoucí maminka a tatínek spolu.

Jsem těhotná a mám chřipku

Těhotné ženy mají větší náchylnost onemocnět • Autor: istockphoto.com

Nachlazení a chřipky se nevyhýbají ani těhotným ženám. Ba naopak, kvůli dočasnému snížení jejich obranyschopnosti, jehož smyslem je ochrana vyvíjejícího se plodu v děloze před útokem mateřského imunitního systému, jsou těhotné vůči těmto nákazám náchylnější. Vše komplikuje i to, že ne všechny léky je v době jiného stavu vhodné užívat. 

Zajímavé:  Situace na trhu s léky je nepředvídatelná – vše o zdraví

Jedním z prvních příznaků začínající virózy je bolest svalů a zvýšená tělesná teplota. U „běžných“ respiračních viróz to bývají teploty zpravidla do 38 °C, u klasické chřipky pak od 38 °C výše.

Většina z nás v těchto situacích automaticky sáhne do domácí lékárničky po běžně prodejných lécích. V těhotenství je ale všechno jinak a léky by mohly udělat více škody než užitku. „Samoléčba v době gravidity není vhodným řešením, ovšem dobré není ani podcenění nemoci.

To, jaké léky a v jakém množství mohou nastávající maminky bezpečně užívat, se odvíjí především od stupně těhotenství.

V období prvního a druhého trimestru se ke snížení teploty a bolesti svalů doporučuje užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol, případně kyselinu acetylsalicylovou.

Ve třetím trimestru se doporučuje užívat pouze léky obsahující paracetamol. Žena však v žádném případě nesmí překračovat doporučené dávkování.

Léky z řady nesteroidních antirevmatik s účinnými látkami ibuprofenem, naproxenem či diklofenakem, by nastávající maminky neměly užívat vůbec.

To samé platí o lécích obsahujících pseudoefedrin, i těm by se těhotné měly vyhnout,“ vysvětluje MUDr. Pavel Calda, z Gynekologicko-porodnické kliniky 1.

lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ve vážných případech, kdy teplota dlouhodobě přesahuje 38 °C, je nutná konzultace stavu s lékařem, který rozhodne o dalším postupu.

Pokud je ohrožena žena nebo plod, může být navržena i hospitalizace.

Jak léčit rýmu a kašel v těhotenství?

Omezené možnosti mají těhotné ženy i ve výběru nosních kapek. Nejbezpečnější je aplikace kapek či sprejů obsahujících pouze mořskou a minerální vodu. Jejich cílem je zvlhčení a zklidnění podrážděné sliznice.

 V případě výrazného ucpání nosu je po dohodě s lékařem možné sáhnout i po dekongesčních kapkách zmírňujících otok sliznice. „Tyto kapky a spreje je však možné užívat pouze krátkodobě,“ upozorňuje lékař.

 S rýmou jde často ruku v ruce i kašel.

Pokud je urputný a dlouhotrvající, může vést až k rozvoji nežádoucích kontrakcí. Ovšem i zde těhotné narazí na problém s tím, jaký lék je pro ně bezpečný. „V tomto případě je vždy namístě odborná konzultace.

Kašle existuje více typů, někdy dělá problémy odkašlávání, jindy naopak trápí dráždivý kašel, který doprovází nadměrná tvorba hlenů, a od toho se následně odvíjí i léčba. V mnoha případech, když se k virové infekci sekundárně přidá i infekce bakteriální, je třeba nasadit účinná antibiotika.

K tomu by ale mělo dojít až po odpovídajícím vyšetření a vždy s ohledem na probíhající graviditu ženy,“ vysvětluje profesor Calda. 

Jak zhubnout po porodu: Kdy začít cvičit, jaký pohyb a jak moc si naložit?

Těhotné ženy by se měly vyhnout nejen samoléčbě, ale i experimentům v podobě hledání alternativních léčebných metod. Ač se to nemusí zdát, i bylinné čaje a tinktury mohou být pro probíhající těhotenství nebezpečné. „Mnoho bylin může vyvolat předčasné děložní kontrakce, krvácení a další potíže, které mohou do jiného stavu negativně zasáhnout,“ varuje lékař.

Tím, co může imunitní systém v boji s virózou podpořit, je vitamin C, ideálně přijímaný v přírodní formě. Vysoké množství jej obsahují citrony, pomeranče, zelí, červená řepa a další ovoce a zelenina. „Možné je také užívat potravinové doplňky s vitaminy, ovšem i ty by měly být voleny s ohledem na probíhající těhotenství,“ dodává Pavel Calda.

Které léky přecházejí do mateřského mléka?

Pozor na užívání léků by měly dát rovněž kojící maminky. Účinné látky totiž mají schopnost přecházet do mateřského mléka, odkud je dítě během krmení přijímá. „Množství takto přijatých účinných látek je ovšem velmi nízké.

Pokud kojící žena nárazově užije například jednu tabletu s obsahem paracetamolu (500mg v tabletě) nebo ibuprofenu (200mg v tabletě), není nutné s kojením přestávat,“ podotýká gynekolog.

 V případě vážnějších či dlouhodobějších potíží je opět nutná konzultace s lékařem. 

Článek vyšel v původní podobě v tištěném magazínu Moje zdraví.

Těhotné trápí nadýmání: Potraviny to mohou změnit

Alergie se vyskytují stejně u dětí z města i z venkova

Autor: Barbora Neubergerová

Zdraví a životní styl v těhotenství

Jak má vypadat racionální strava v těhotenství? Přibírání v těhotenství, vhodné vitamíny pro těhotné, podávání kyseliny listové v těhotenství, zácpa v těhotenství, alkohol a pití kávy v těhotenství – ano či ne?

Celý článek »

Jaké doplňky stravy v těhotenství by měly užívat nastávající maminky? Má kyselina listová v těhotenství nežádoucí účinky? Vitamíny pro těhotné a kojící – GS Mamavit, Elasti-Q a další.

Celý článek »

Komerční sdělení

Jaká je funkce kyseliny listové a proti jakým chorobám je prevencí? Kde se nachází a jaká je role kyseliny listové v těhotenství? Jaká je doporučená denní dávka?

Celý článek »

V době zvýšeného zájmu žen o správné stravování a nejlepší péči o svého budoucího potomka stále panuje spousta nejasností a pověr o tom, jak je to s jódem v těhotenství. Pojďme si o tom stručně a jednoduše něco říci.

Celý článek »

Doporučují odborníci očkování proti chřipce v těhotenství?

Celý článek »

Víte, že se můžete proti některým onemocněním nechat naočkovat a uchránit tak ještě nenarozené miminko od závažných onemocnění, se kterými by se mohlo setkat po porodu? Jaké vakcíny naopak nejsou vhodné?

Celý článek »

Jsou v těhotenství vhodné spíše ovocné nebo bylinné čaje? Proč s bylinami opatrně? Opravdu maliník podporuje stahy děložní? Jaké jsou kojící čaje?

Celý článek »

Homeopatika na chřipku, bolest v krku, rýmu, hlasivky, kašel, na nevolnost, na podporu kojení, na zastavení laktace. Jak užívat homeopatika, dávkování homeopatik.

Celý článek »

Co ovlivňuje kvalitu života v těhotenství? Kdy upravit životní styl? Jaké jsou změny v životě těhotné ženy? V psychice a další? Jak podpořit pohodu těhotné zdravou stravou?

Celý článek »

Jaké jsou zásady hygieny v těhotenství? Proč nejsou vhodné horké koupele? Jak je to se saunováním v těhotenství? Proč neprovádět výplachy pochvy?

Celý článek »

K jakým změnám a v kterých místech dochází na kůži v těhotenství? Jak tvorbě strií předcházet? Která látka zvyšuje elasticitu kůže a mírní tvorbu jizev?

Celý článek »

Co jsou to strie, jak vypadají a jak v těhotenství vznikají? Kde se nejčastěji objevují a jak jim předcházet? Ukázka účinků jednotlivých metod na drobnými striemi prostoupenou kůži po porodu.

Celý článek »

Je pravda, že každé těhotenství připraví nastávající maminku alespoň o jeden zub? Proč se u některých žen během těhotenství zvýší kazivost? Co mohu pro svůj chrup udělat? Mám si v těhotenství nechat spravovat zuby? Které období je pro ošetření nejvhodnější? Kdy mám jít k zubaři na těhotenskou zubní prohlídku?

Celý článek »

Má kouření vliv na plodnost? Jaký? Jaká jsou rizika kouření v těhotenství, možné komplikace a jak jim předcházet? Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?

Celý článek »

Jaké prostředí volit ke spánku v těhotenství? Jaká poloha je nevhodná? Kolik hodin minimálně by měl spánek těhotné trvat?

Celý článek »

Vliv těhotenství na psychiku ženy v jednotlivých trimestrech. Jak si zachovat duševní pohodu po celou dobu těhotenství?

Celý článek »

Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky Zdravé těhotenství. Zdravé těhotenství je 3 v 1. Současně se věnuje zdravé výživě, vaření krok za krokem a cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu.

Celý článek »

Barvení vlasů v těhotenství – Henna na vlasy – Hena barva na vlasy v těhotenství

Celý článek »

Které období je pro plod nejrizikovější? Jaké jsou zásady pro podávání léků u těhotných? Běžně užívané léky v těhotenství.

Celý článek »

Listový špenát s lososem a pečenými bramborami, pečenou tresku se šťouchanými bramborami. Ryby jsou dobrou volbou a v jídelníčku těhotné nesmí chybět. 

Celý článek »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector